Sva mesta · Raški region
Vrnjačka Banja
Vrnjačka Banja: iznad proseka svih mesta po demografiji (76) i zdravstvu (69), ispod proseka po priuštivosti (27) i školama i vrtićima (51). Stanovništvo od popisa 2022: −1,3%, prosek regiona −0,8%.
24.735 stanovnika91.086 RSD neto plata
Ocena 1–100, veće je bolje. To je geometrijski prosek 7 tema, bez Bezbednosti na putu. Verovatno između 27. i 101. mesta.
Kako računamoRang je okviran: ovde nema merenja vazduha. Zašto?
Profil mesta
Ocene 1–100, veće je bolje. Crtica je prosek sličnih mesta.
Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: promena stanovništva od popisa 2022. i neto doseljeni na 1.000 stanovnika.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: neto plata, zaposleni na 1.000 radno sposobnih i firme na 1.000 stanovnika.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: koliko plata pokriva korpu i stanovanje.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: zdravstveni radnici na 10.000 stanovnika i životni vek.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: mala matura, obuhvat vrtićem i vreme do fakulteta i srednje škole.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: vreme do velikog centra i brzina mobilne mreže.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: gori od dva zagađivača, PM2.5 zimi i SO₂.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: teške nezgode; tema je van ukupne ocene.
Kako računamoTrendovi
Stanovništvo se poredi po popisima i procenama posle 2022, jer se godišnje procene ne nastavljaju preko popisa. Metodologija popisa se menjala.
Stanovnika24.735 2025.→ 1,3% od 2022.Detalji
Broj stanovnika po proceni RZS. Godine pre popisa 2022. su stare procene.
- Najviše, 2011.
- 27.527
- Najmanje, 1948.
- 15.916
- Broj stanovnika
- 24.735
- Prosek mesta
- 40.683
- Položaj, 1. je najviše
- 72. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 24.735 2024. 24.874 2023. 24.987 2022. 25.065 2011. 27.527 2002. 26.492 1991. 25.875 1981. 24.768 1971. 21.940 1961. 18.820 1953. 17.394 1948. 15.916 Neto plata91.086 RSD, 12 meseci do 08/2026▲ 29,7% 2020–2025. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna neto plata po godinama, RZS.
- Najviše, 2025.
- 83.714 RSD
- Najmanje, 2018.
- 38.542 RSD
- Neto plata, 12 meseci
- 91.086 RSD
- Prosek mesta
- 101.239 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 124. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2025. 83.714 93.603 2024. 73.448 83.346 2023. 63.359 72.735 2022. 55.582 63.533 2021. 49.589 56.572 2020. 45.429 52.069 2019. 41.791 47.718 2018. 38.542 43.470 Zaposlenih8.630 2026.▲ 6,1% od 2021.Detalji
Broj zaposlenih po godinama, RZS. Na grafikonu je ukupan broj, a poređenje je na 1.000 stanovnika.
- Najviše, 2025.
- 8.652
- Najmanje, 2016.
- 6.853
- Prosek mesta
- 322
- Položaj, 1. je najbolje
- 50. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2026. 8.630 2025. 8.652 2024. 8.598 2023. 8.569 2022. 8.375 2021. 8.132 2020. 7.767 2019. 7.613 2018. 7.371 2017. 7.076 2016. 6.853 Korisnici penzija4.506 2026.→ 1,3% od 2021.Detalji
Korisnici svih vrsta penzija, PIO fond, decembar svake godine, a za tekuću godinu poslednji objavljen mesec.
- Najviše, 2018.
- 4.961
- Najmanje, 2022.
- 4.442
- Prosek mesta
- 248
- Položaj, 1. je najviše
- 153. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2026. 4.506 2025. 4.503 2024. 4.502 2023. 4.499 2022. 4.442 2021. 4.449 2020. 4.621 2019. 4.860 2018. 4.961 Odseljeni557 2025.▼ 6,4% od 2022.Detalji
Broj ljudi koji su se odselili iz mesta tokom godine, RZS.
- Najviše, 2022.
- 595
- Najmanje, 2024.
- 552
- Prosek mesta
- -1,5
- Položaj, 1. je najbolje
- 22. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 557 2024. 552 2023. 564 2022. 595 Doseljeni615 2025.▼ 5,5% od 2022.Detalji
Broj ljudi koji su se doselili u mesto tokom godine, RZS.
- Najviše, 2022.
- 651
- Najmanje, 2023.
- 602
- Prosek mesta
- -1,5
- Položaj, 1. je najbolje
- 22. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 615 2024. 607 2023. 602 2022. 651
Još trendova (10)
Novi stanovi, po m²172.663 RSD 2023.▲ 2,4% od 2019. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna cena novog stana po kvadratnom metru, RZS. U malom mestu je godišnje malo prodaja, pa broj jače skače.
- Najviše, 2023.
- 172.663 RSD
- Najmanje, 2020.
- 123.935 RSD
- Cena novih stanova po m²
- 172.663 RSD
- Prosek mesta
- 135.783 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 74. od 87
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2023. 172.663 143.298 2022. 149.945 126.155 2021. 139.370 114.840 2020. 123.935 108.603 2019. 127.216 107.098 Noćenja turista662.337 2025.▼ 28,7% od 2019.Detalji
Ukupan broj noćenja turista godišnje, RZS. Na grafikonu je ukupan broj, a poređenje je po stanovniku.
- Najviše, 2019.
- 929.581
- Najmanje, 2014.
- 510.970
- Prosek mesta
- 2,7
- Položaj, 1. je najbolje
- 3. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 662.337 2024. 626.510 2023. 686.695 2022. 756.142 2021. 858.867 2020. 704.579 2019. 929.581 2018. 837.486 2017. 724.163 2016. 699.793 2015. 579.517 2014. 510.970 2013. 611.699 2012. 524.060 2011. 594.156 2010. 574.195 Mala matura461 2026.→ 0,9% od 2023.Detalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečan skor učenika na maloj maturi.
- Najviše, 2025.
- 468
- Najmanje, 2024.
- 457
- Prosek mesta
- 481
- Položaj, 1. je najbolje
- 117. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2026. 461 481 2025. 468 479 2024. 457 483 2023. 465 483 Saobraćajne nezgode88 2025.▲ 3,5% od 2020.Detalji
Ukupan broj saobraćajnih nezgoda godišnje, MUP.
- Najviše, 2021.
- 125
- Najmanje, 2022.
- 81
- Prosek mesta
- 206
- Položaj, 1. je najbolje
- 89. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 88 2024. 93 2023. 105 2022. 81 2021. 125 2020. 85 2019. 87 2018. 96 2017. 100 2016. 92 Noćno svetlo, sa satelita33. od 161 po stanovniku 2025.▲ 29,0% od 2020.Detalji
Ukupna jačina veštačkog svetla koju satelit NASA izmeri noću iznad teritorije mesta. Sam broj nema svakodnevno značenje: služi za poređenje istog mesta kroz vreme i mesta međusobno. Industrija i prelazak na LED rasvetu menjaju ga i kad se broj ljudi ne menja.
- Najviše, 2022.
- 4.614
- Najmanje, 2013.
- 1.854
- Prosek mesta
- 119,2
- Položaj, 1. je najviše
- 33. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 3.878 2024. 4.191 2023. 3.268 2022. 4.614 2021. 3.482 2020. 3.006 2019. 3.637 2018. 3.199 2017. 2.584 2016. 2.245 2015. 2.169 2014. 1.867 2013. 1.854 2012. 2.024 Prosečna penzija52.883 RSD 2026.▲ 37,1% od 2021. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna penzija svih vrsta, PIO fond, decembar svake godine, a za tekuću godinu poslednji objavljen mesec.
- Najviše, 2025.
- 53.055 RSD
- Najmanje, 2019.
- 24.449 RSD
- Prosečna penzija
- 52.883 RSD
- Prosek mesta
- 50.307 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 54. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2026. 52.883 50.307 2025. 53.055 50.246 2024. 47.363 44.693 2023. 37.133 35.047 2022. 31.544 29.593 2021. 27.446 25.699 2020. 25.863 24.231 2019. 24.449 22.945 2018. 24.461 22.892 Divlje deponije, prijavljene3 2024.▲ 200,0% od 2019.Detalji
Lokacije koje su opštine i komunalna preduzeća prijavile registru SEPA. Rast može da znači i savesnije prijavljivanje.
- Najviše, 2020.
- 9
- Najmanje, 2019.
- 1
- Prosek mesta
- 18
- Položaj, 1. je najviše
- 140. od 155
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2024. 3 2023. 3 2022. 3 2021. 9 2020. 9 2019. 1 2018. 2 Životni vek76,8 god. 2025.▲ 1,5% od 2023.Detalji
- Muškarci
- Žene
Tabela po godinama
Godina Muškarci Žene 2025. 75,1 78,4 2024. 74,8 78,7 2023. 72,5 78,9 Brakovi106 2025.▲ 37,7% od 2020.Detalji
Broj sklopljenih brakova godišnje, RZS.
- Najviše, 2013.
- 138
- Najmanje, 2020.
- 77
- Prosek mesta
- 4,4
- Položaj, 1. je najviše
- 80. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 106 2024. 108 2023. 115 2022. 129 2021. 92 2020. 77 2019. 109 2018. 111 2017. 122 2016. 127 2015. 131 2014. 122 2013. 138 2012. 109 2011. 107 2010. 134 Stanovi po dozvolama1.198 2025.▲ 222,9% od 2020.Detalji
Broj stanova za koje je izdata građevinska dozvola, RZS.
- Najviše, 2023.
- 1.408
- Najmanje, 2012.
- 8
- Prosek mesta
- 4,8
- Položaj, 1. je najbolje
- 2. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 1.198 2024. 777 2023. 1.408 2022. 1.273 2021. 422 2020. 371 2019. 441 2018. 173 2017. 101 2016. 190 2015. 40 2014. 89 2013. 32 2012. 8 2011. 79 2010. 81 2009. 328 2008. 654 2007. 216
„Realno" znači posle inflacije po indeksu cena za Srbiju. Strelica je smer; zelena je poboljšanje, crvena pogoršanje, siva bez ocene. Praćenje ocena počinje u oktobru 2026.
Naši nalazi
* Naše računanje. Tražene cene su medijana oglasa, bez ponovljenih, gde ih ima bar 10. Tražene kirije i cene ulaze u Priuštivost. Ostalo su podaci navedenih izvora van državne statistike.
Poređenje
Medijana: pola mesta je iznad te vrednosti, a pola ispod, pa je ne pomeraju krajnje vrednosti. Prosek regiona računa svako mesto jednako. Mesto 1 je najbolje. Kliknite na pokazatelj za sva mesta.
| Pokazatelj | Ovde | Prosek regiona | Medijana | U regionu | U Srbiji |
|---|---|---|---|---|---|
| Neto plata, 12 meseci | 91.086 RSD | 92.138 | 96.554 | 3. od 5 | 124. od 161 |
| Zaposleni na 1.000 radno sposobnih | 572 | 438 | 521 | 1. od 5 | 46. od 161 |
| Nezaposleni na 1.000 stanovnika | 66,4 | 123,3 | 55,9 | 2. od 5 | 98. od 161 |
| Promena od 2022. | -1,3 % | -0,8 | -2,6 | 3. od 5 | 29. od 161 |
| Deca do 14 godina | 13,1 % | 16,9 | 13,5 | 5. od 5 | 100. od 161 |
| Sa višom ili visokom školom | 20,9 % | 16,5 | 13,9 | 1. od 5 | 16. od 161 |
| Skor na maloj maturi | 461 | 454 | 480 | 3. od 5 | 117. od 161 |
| Lekari na 10.000 stanovnika | 33,2 | 26,9 | 17,1 | 2. od 5 | 31. od 161 |
| Cena stana po m² | nema podatka | 1.112 | 1.291 | – | – |
| Mobilna mreža Procena | 239 Mb/s | 175 | 156 | 1. od 5 | 27. od 161 |
| PM2.5 zimi, izmereno ili procena Procena | 29,5 µg/m³ | 41,5 | 33,4 | 3. od 5 | 62. od 161 |
| Teške nezgode godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana | 17,2 | 20,2 | 17,6 | 2. od 5 | 73. od 161 |
Slična mesta: Raška, Valjevo, Sokobanja, Bajina Bašta, Užice. Upoređuje se sa njihovim prosekom, prvo najveća razlika.
Prednosti u odnosu na slična mesta
| Pokazatelj | Ovde | Slična mesta |
|---|---|---|
| Stanovi po dozvolama na 1.000 godišnje | 41,1 | 8,4 |
| Opštinski putevi sa savremenim kolovozom | 97,4 % | 58,0 % |
| Neto doseljeni na 1.000 godišnje | 2,0 | -2,6 |
| Do najbližeg velikog centra | 71 min | 120 min |
| Domaćinstva na kanalizaciji | 89,7 % | 66,7 % |
| Mobilna mreža | 239 Mb/s | 187 Mb/s |
| PM2.5 zimi, izmereno ili procena | 29,5 µg/m³ | 37,0 µg/m³ |
| Do sedišta regiona | 32 min | 44 min |
Zaostatak za sličnim mestima
| Pokazatelj | Ovde | Slična mesta |
|---|---|---|
| Prečišćene otpadne vode | 0,0 % | 36,1 % |
| Obuhvat vrtićem | 43 % | 57 % |
| Skor na maloj maturi | 461 | 491 |
| Prazni i napušteni stanovi | 18,9 % | 15,9 % |
| Nezaposleni na 1.000 stanovnika | 66,4 | 49,1 |
| Neto plata, 12 meseci | 91.086 RSD | 98.208 RSD |
| Zaposleni na 1.000 radno sposobnih | 572 | 579 |
Šta kažu nezavisni izvori
Procena OpenStreetMap, 2026-11-01. Podatke unose volonteri: ovo pokazuje šta je ucrtano na mapi, a slabije mapirano mesto izgleda kao mesto sa manje usluga. Ne ulazi u ocenu.
- Apoteke na 10.000 stanovnika: 2,0 (prosek mesta 2,8)
- Supermarketi na 10.000 stanovnika: 1,2 (prosek mesta 1,9)
- Pošte na 10.000 stanovnika: 1,6 (prosek mesta 3,5)
- Banke na 10.000 stanovnika: 2,4 (prosek mesta 1,8)
- Lekari i klinike na 10.000 stanovnika: 1,6 (prosek mesta 1,7)
- Restorani i kafići na 10.000 stanovnika: 8,9 (prosek mesta 8,9)
- Benzinske pumpe na 10.000 stanovnika: 2,0 (prosek mesta 3,2)
Slična mesta
Uporedi ova mesta u alatu. Sličnost je računata iz 28 pokazatelja; način je na stranici Kako računamo.
Izvori i metodologija
Izvor i period stoje uz svaki pokazatelj. Celu računicu vidite na stranici Kako računamo, a proveru ocene na stranici Provera ocene. Svežinu izvora prati Stanje podataka, a sve brojke su u preuzimanju.
Provera brojki
Zvanične procene poredimo sa onim što je stvarno izbrojano. Ako se slažu, odnos je oko 100. Izbori 2026. nisu konačni. Ovo ne ulazi u glavnu ocenu.
| Pitanje | Zvanično | Izmereno | Odnos |
|---|---|---|---|
| Koliko punoletnih je stvarno tu?Glasači su donja mera prisutnih; iznad 100 znači da je glasalo više ljudi nego što procena kaže da živi tu. | 20.786 punoletnih po RZS proceni | 17.691 glasalo 2026. | 85 na 100 |
| Da li je birački spisak veći od procene?Spisak uključuje i one koji su otišli, a nisu se odjavili. | 20.786 punoletnih po RZS proceni | 23.533 na biračkom spisku | 113 na 100 |
| Ima li dece koliko piše?Škola zna ko je stvarno došao. | 225 očekivanih osmaka po RZS proceni | 210 stvarno na maloj maturi | 93 na 100 |
| Koliko stanova je stvarno nastanjeno?Popis 2022. Ostatak su prazni, napušteni i vikend stanovi. | 18.912 stanova | 9.406 nastanjeno | 50% |
| Koliko mesto svetli noću?Satelit NASA. Industrija i LED rasveta podižu broj. | 24.735 stanovnika | 156,8 zračenja na 1.000 stanovnika | 33. od 161 |
Promena biračkog spiska, 2023. do 2026.
Spisak se menja zbog novih punoletnih i umrlih. Ostatak je ono što to dvoje ne objašnjava.
- Spisak 2023.
- 24.095
- Novi punoletni
- +668
- Umrli
- −1.124
- Ostatak
- −106
- Spisak 2026.
- 23.533
Život i ljudi
Životni vek i uzroci smrti
- Životni vek, muškarci
- 75,1 god.
- Životni vek, žene
- 78,4 god.
- Bolesti srca i krvotoka na 10.000
- 72,2
- Tumori na 10.000
- 34,0
- Bolesti disanja na 10.000
- 7,1
- Povrede i trovanja na 10.000
- 5,0
Seljenje, porodica i gradnja
- Neto doseljeni na 1.000 godišnje
- 2,0
- Brakovi na 1.000 godišnje
- 4,4
- Razvodi na 100 brakova
- 33,1
- Stanovi po dozvolama na 1.000
- 41,1
- Srednjoškolci na 1.000 stanovnika
- 37,4
RZS. Uzroci smrti su sirove stope, pa starije mesto ima veće brojeve. Seljenje, smrti i brakovi su prosek tri godine, a dozvole pet.
Obrazovanje
Osnovna škola, osmi razred
- Prosečna ocena
- 4,05
- Matematika, skor
- 462
- Maternji jezik, skor
- 461
- Ocena prema testu*
- 0,05
Srednje škole
- Srednjih škola
- 2
- Gimnazija
- 1
- Srednjoškolaca na 1.000
- 37,4
- Učenika po nastavniku
- 8,3
* Naše računanje: koliko je školska ocena viša ili niža od ocene koju rezultat na maloj maturi predviđa u celoj Srbiji. Rezultati mature i upisni bodovi po srednjoj školi nisu objavljeni kao otvoreni podaci. Univerziteti su na stranici Univerziteti i fakulteti.
Stanovništvo
- Stanovnika 2025.
- 24.735
- Promena od 2022.
- -1,3%
- Dece do 14
- 13,1%
- Starijih od 65
- 25,9%
Na popisu 2011. bilo je 27.527, a 2022. 25.065 stanovnika. Procene RZS-a se posle svakog popisa ponovo baziraju, pa je linija prekinuta tamo gde bi skok bio samo promena osnova.
Svi popisi, 1948–2022.
Popisi su rađeni po različitim metodologijama, a teritorija je svedena na stanje iz 2022.
Procene po godinama
Rođeni i umrli, 1961–2025.
- Rođeni 2025.
- 201
- Umrli 2025.
- 400
- Prirodni priraštaj
- -199 rođeni minus umrli
Tabela po godinama
| Godina | Rođeni | Umrli | Priraštaj |
|---|---|---|---|
| 2025. | 201 | 400 | -199 |
| 2024. | 200 | 393 | -193 |
| 2023. | 235 | 361 | -126 |
| 2022. | 200 | 427 | -227 |
| 2021. | 199 | 543 | -344 |
| 2020. | 204 | 479 | -275 |
| 2019. | 211 | 388 | -177 |
| 2018. | 200 | 408 | -208 |
| 2017. | 188 | 428 | -240 |
| 2016. | 199 | 358 | -159 |
| 2015. | 221 | 401 | -180 |
| 2014. | 229 | 356 | -127 |
| 2013. | 233 | 402 | -169 |
| 2012. | 207 | 395 | -188 |
| 2011. | 204 | 415 | -211 |
| 2010. | 227 | 355 | -128 |
| 2009. | 237 | 355 | -118 |
| 2008. | 245 | 390 | -145 |
| 2007. | 226 | 362 | -136 |
| 2006. | 227 | 355 | -128 |
| 2005. | 254 | 377 | -123 |
| 2004. | 286 | 374 | -88 |
| 2003. | 318 | 367 | -49 |
| 2002. | 306 | 309 | -3 |
| 2001. | 263 | 363 | -100 |
| 2000. | 266 | 375 | -109 |
| 1999. | 263 | 319 | -56 |
| 1998. | 270 | 328 | -58 |
| 1997. | 249 | 296 | -47 |
| 1996. | 283 | 280 | 3 |
| 1995. | 285 | 309 | -24 |
| 1994. | 281 | 284 | -3 |
| 1993. | 311 | 348 | -37 |
| 1992. | 342 | 294 | 48 |
| 1991. | 285 | 289 | -4 |
| 1990. | 317 | 259 | 58 |
| 1989. | 325 | 285 | 40 |
| 1988. | 308 | 250 | 58 |
| 1987. | 372 | 268 | 104 |
| 1986. | 334 | 244 | 90 |
| 1985. | 315 | 271 | 44 |
| 1984. | 351 | 241 | 110 |
| 1983. | 329 | 233 | 96 |
| 1982. | 342 | 227 | 115 |
| 1981. | 352 | 208 | 144 |
| 1980. | 317 | 205 | 112 |
| 1979. | 334 | 223 | 111 |
| 1978. | 313 | 216 | 97 |
| 1977. | 338 | 212 | 126 |
| 1976. | 298 | 166 | 132 |
| 1975. | 350 | 214 | 136 |
| 1974. | 299 | 173 | 126 |
| 1973. | 326 | 194 | 132 |
| 1972. | 299 | 199 | 100 |
| 1971. | 258 | 175 | 83 |
| 1970. | 276 | 209 | 67 |
| 1969. | 279 | 186 | 93 |
| 1968. | 278 | 156 | 122 |
| 1967. | 260 | 183 | 77 |
| 1966. | 273 | 139 | 134 |
| 1965. | 305 | 141 | 164 |
| 1964. | 250 | 161 | 89 |
| 1963. | 301 | 124 | 177 |
| 1962. | 296 | 123 | 173 |
| 1961. | 257 | 134 | 123 |
RZS, teritorija svedena na današnje opštine.
Naselja (14), broj stanovnika po popisima
| Naselje | 1948. | 1971. | 1991. | 2011. | 2022. |
|---|---|---|---|---|---|
| Vrnjačka Banja | 2.355 | 6.520 | 9.812 | 10.065 | 9.252 |
| Novo Selo | 2.244 | 2.651 | 3.619 | 4.461 | 3.984 |
| Ruđinci | 1.128 | 1.335 | 1.826 | 2.466 | 2.273 |
| Vrnjci | 1.577 | 2.729 | 1.846 | 2.268 | 2.137 |
| Gračac | 2.395 | 2.129 | 2.045 | 1.833 | 1.692 |
| Podunavci | 710 | 1.070 | 1.365 | 1.502 | 1.337 |
| Vraneši | 1.409 | 1.487 | 1.529 | 1.400 | 1.268 |
| Štulac | 633 | 878 | 1.007 | 1.185 | 1.032 |
| Lipova | 553 | 640 | 954 | 985 | 937 |
| Otroci | 849 | 761 | 627 | 498 | 399 |
| Rsavci | 435 | 424 | 410 | 334 | 322 |
| Vukušica | 385 | 320 | 283 | 226 | 198 |
| Stanišinci | 934 | 772 | 473 | 245 | 197 |
| Goč | 309 | 224 | 79 | 59 | 37 |
Sastav stanovništva
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 1,6% veća od popisa, a 1,9% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,2 muškarci 42,0, žene 44,4
- Muškarci
- 48,2% 13.283
- Žene
- 51,8% 14.252
- Žena na 100 muškaraca
- 107,3
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 570 | 549 |
| 5–9 | 684 | 661 |
| 10–14 | 711 | 659 |
| 15–19 | 790 | 792 |
| 20–24 | 863 | 841 |
| 25–29 | 842 | 800 |
| 30–34 | 856 | 877 |
| 35–39 | 876 | 907 |
| 40–44 | 842 | 896 |
| 45–49 | 939 | 909 |
| 50–54 | 991 | 1.050 |
| 55–59 | 1.081 | 1.229 |
| 60–64 | 911 | 1.050 |
| 65–69 | 593 | 748 |
| 70–74 | 721 | 855 |
| 75–79 | 553 | 740 |
| 80–84 | 350 | 483 |
| 85+ | 110 | 206 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 1,6% veća od popisa, a 1,9% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,5 muškarci 42,2, žene 44,7
- Muškarci
- 48,2% 13.184
- Žene
- 51,8% 14.146
- Žena na 100 muškaraca
- 107,3
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 562 | 540 |
| 5–9 | 662 | 633 |
| 10–14 | 706 | 653 |
| 15–19 | 761 | 775 |
| 20–24 | 846 | 825 |
| 25–29 | 845 | 781 |
| 30–34 | 854 | 868 |
| 35–39 | 857 | 913 |
| 40–44 | 856 | 886 |
| 45–49 | 899 | 899 |
| 50–54 | 984 | 1.017 |
| 55–59 | 1.085 | 1.209 |
| 60–64 | 926 | 1.112 |
| 65–69 | 610 | 739 |
| 70–74 | 676 | 836 |
| 75–79 | 563 | 726 |
| 80–84 | 369 | 501 |
| 85+ | 123 | 233 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 1,6% veća od popisa, a 1,9% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,7 muškarci 42,4, žene 44,9
- Muškarci
- 48,2% 13.082
- Žene
- 51,8% 14.058
- Žena na 100 muškaraca
- 107,5
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 567 | 525 |
| 5–9 | 619 | 610 |
| 10–14 | 710 | 648 |
| 15–19 | 737 | 757 |
| 20–24 | 832 | 814 |
| 25–29 | 853 | 772 |
| 30–34 | 843 | 841 |
| 35–39 | 839 | 913 |
| 40–44 | 865 | 893 |
| 45–49 | 876 | 900 |
| 50–54 | 989 | 986 |
| 55–59 | 1.046 | 1.166 |
| 60–64 | 957 | 1.172 |
| 65–69 | 645 | 764 |
| 70–74 | 618 | 810 |
| 75–79 | 570 | 718 |
| 80–84 | 372 | 517 |
| 85+ | 144 | 252 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 1,6% veća od popisa, a 1,9% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 44,0 muškarci 42,7, žene 45,2
- Muškarci
- 48,1% 12.967
- Žene
- 51,9% 13.981
- Žena na 100 muškaraca
- 107,8
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 564 | 523 |
| 5–9 | 600 | 585 |
| 10–14 | 688 | 661 |
| 15–19 | 735 | 721 |
| 20–24 | 813 | 818 |
| 25–29 | 838 | 752 |
| 30–34 | 827 | 808 |
| 35–39 | 838 | 907 |
| 40–44 | 866 | 900 |
| 45–49 | 864 | 906 |
| 50–54 | 965 | 956 |
| 55–59 | 1.003 | 1.108 |
| 60–64 | 981 | 1.216 |
| 65–69 | 707 | 828 |
| 70–74 | 561 | 775 |
| 75–79 | 570 | 707 |
| 80–84 | 375 | 520 |
| 85+ | 172 | 290 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 1,6% veća od popisa, a 1,9% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 44,3 muškarci 42,9, žene 45,5
- Muškarci
- 48,1% 12.870
- Žene
- 51,9% 13.881
- Žena na 100 muškaraca
- 107,9
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 563 | 521 |
| 5–9 | 584 | 562 |
| 10–14 | 674 | 681 |
| 15–19 | 727 | 673 |
| 20–24 | 792 | 810 |
| 25–29 | 807 | 748 |
| 30–34 | 814 | 779 |
| 35–39 | 843 | 899 |
| 40–44 | 878 | 893 |
| 45–49 | 848 | 900 |
| 50–54 | 939 | 931 |
| 55–59 | 964 | 1.070 |
| 60–64 | 988 | 1.219 |
| 65–69 | 787 | 930 |
| 70–74 | 513 | 719 |
| 75–79 | 578 | 712 |
| 80–84 | 364 | 511 |
| 85+ | 207 | 323 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 1,6% veća od popisa, a 1,9% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 44,5 muškarci 43,1, žene 45,8
- Muškarci
- 48,2% 12.788
- Žene
- 51,8% 13.756
- Žena na 100 muškaraca
- 107,6
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 565 | 516 |
| 5–9 | 558 | 555 |
| 10–14 | 680 | 670 |
| 15–19 | 707 | 649 |
| 20–24 | 772 | 788 |
| 25–29 | 788 | 737 |
| 30–34 | 807 | 749 |
| 35–39 | 847 | 885 |
| 40–44 | 875 | 901 |
| 45–49 | 836 | 884 |
| 50–54 | 908 | 908 |
| 55–59 | 941 | 1.046 |
| 60–64 | 1.012 | 1.208 |
| 65–69 | 820 | 1.020 |
| 70–74 | 506 | 673 |
| 75–79 | 569 | 724 |
| 80–84 | 353 | 495 |
| 85+ | 244 | 348 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 1,6% veća od popisa, a 1,9% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 44,8 muškarci 43,4, žene 46,1
- Muškarci
- 48,2% 12.694
- Žene
- 51,8% 13.628
- Žena na 100 muškaraca
- 107,4
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 560 | 515 |
| 5–9 | 558 | 543 |
| 10–14 | 657 | 638 |
| 15–19 | 705 | 646 |
| 20–24 | 744 | 762 |
| 25–29 | 772 | 710 |
| 30–34 | 810 | 740 |
| 35–39 | 845 | 869 |
| 40–44 | 852 | 910 |
| 45–49 | 843 | 872 |
| 50–54 | 874 | 896 |
| 55–59 | 936 | 1.014 |
| 60–64 | 1.021 | 1.190 |
| 65–69 | 830 | 1.086 |
| 70–74 | 524 | 671 |
| 75–79 | 535 | 710 |
| 80–84 | 366 | 493 |
| 85+ | 262 | 363 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 1,6% veća od popisa, a 1,9% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 45,0 muškarci 43,5, žene 46,3
- Muškarci
- 48,3% 12.620
- Žene
- 51,7% 13.521
- Žena na 100 muškaraca
- 107,1
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 553 | 504 |
| 5–9 | 575 | 533 |
| 10–14 | 612 | 608 |
| 15–19 | 714 | 651 |
| 20–24 | 724 | 747 |
| 25–29 | 767 | 713 |
| 30–34 | 821 | 725 |
| 35–39 | 832 | 839 |
| 40–44 | 838 | 906 |
| 45–49 | 850 | 878 |
| 50–54 | 851 | 895 |
| 55–59 | 934 | 983 |
| 60–64 | 985 | 1.142 |
| 65–69 | 872 | 1.153 |
| 70–74 | 556 | 704 |
| 75–79 | 484 | 678 |
| 80–84 | 381 | 493 |
| 85+ | 271 | 369 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 1,6% veća od popisa, a 1,9% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 45,2 muškarci 43,7, žene 46,5
- Muškarci
- 48,3% 12.536
- Žene
- 51,7% 13.428
- Žena na 100 muškaraca
- 107,1
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 539 | 490 |
| 5–9 | 578 | 532 |
| 10–14 | 605 | 582 |
| 15–19 | 694 | 663 |
| 20–24 | 720 | 718 |
| 25–29 | 771 | 727 |
| 30–34 | 801 | 698 |
| 35–39 | 824 | 803 |
| 40–44 | 840 | 898 |
| 45–49 | 856 | 885 |
| 50–54 | 838 | 904 |
| 55–59 | 913 | 952 |
| 60–64 | 938 | 1.080 |
| 65–69 | 897 | 1.201 |
| 70–74 | 620 | 761 |
| 75–79 | 434 | 651 |
| 80–84 | 385 | 498 |
| 85+ | 283 | 385 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 1,6% veća od popisa, a 1,9% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 45,3 muškarci 43,8, žene 46,8
- Muškarci
- 48,3% 12.431
- Žene
- 51,7% 13.291
- Žena na 100 muškaraca
- 106,9
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 525 | 479 |
| 5–9 | 581 | 523 |
| 10–14 | 595 | 565 |
| 15–19 | 677 | 677 |
| 20–24 | 717 | 669 |
| 25–29 | 761 | 716 |
| 30–34 | 782 | 696 |
| 35–39 | 815 | 776 |
| 40–44 | 839 | 891 |
| 45–49 | 871 | 879 |
| 50–54 | 825 | 896 |
| 55–59 | 892 | 929 |
| 60–64 | 892 | 1.038 |
| 65–69 | 892 | 1.189 |
| 70–74 | 688 | 860 |
| 75–79 | 398 | 601 |
| 80–84 | 388 | 514 |
| 85+ | 293 | 393 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 1,6% veća od popisa, a 1,9% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 45,4 muškarci 43,8, žene 46,9
- Muškarci
- 48,4% 12.315
- Žene
- 51,6% 13.153
- Žena na 100 muškaraca
- 106,8
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 524 | 476 |
| 5–9 | 584 | 519 |
| 10–14 | 571 | 560 |
| 15–19 | 679 | 664 |
| 20–24 | 712 | 641 |
| 25–29 | 746 | 702 |
| 30–34 | 778 | 701 |
| 35–39 | 805 | 754 |
| 40–44 | 837 | 877 |
| 45–49 | 871 | 887 |
| 50–54 | 811 | 881 |
| 55–59 | 868 | 905 |
| 60–64 | 865 | 1.016 |
| 65–69 | 911 | 1.164 |
| 70–74 | 694 | 941 |
| 75–79 | 394 | 562 |
| 80–84 | 371 | 515 |
| 85+ | 294 | 388 |
- Prosečna starost
- 45,5 muškarci 43,9, žene 47,0
- Muškarci
- 48,6% 12.193
- Žene
- 51,4% 12.872
- Žena na 100 muškaraca
- 105,6
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 561 | 520 |
| 5–9 | 571 | 516 |
| 10–14 | 593 | 531 |
| 15–19 | 640 | 609 |
| 20–24 | 694 | 602 |
| 25–29 | 671 | 663 |
| 30–34 | 723 | 630 |
| 35–39 | 779 | 737 |
| 40–44 | 856 | 833 |
| 45–49 | 832 | 907 |
| 50–54 | 832 | 867 |
| 55–59 | 845 | 914 |
| 60–64 | 875 | 1.024 |
| 65–69 | 971 | 1.155 |
| 70–74 | 769 | 1.013 |
| 75–79 | 403 | 550 |
| 80–84 | 341 | 496 |
| 85+ | 237 | 305 |
- Prosečna starost
- 45,6 muškarci 44,1, žene 47,0
- Muškarci
- 48,6% 12.134
- Žene
- 51,4% 12.853
- Žena na 100 muškaraca
- 105,9
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 549 | 530 |
| 5–9 | 566 | 519 |
| 10–14 | 602 | 531 |
| 15–19 | 620 | 609 |
| 20–24 | 681 | 610 |
| 25–29 | 655 | 636 |
| 30–34 | 727 | 635 |
| 35–39 | 785 | 725 |
| 40–44 | 830 | 812 |
| 45–49 | 843 | 900 |
| 50–54 | 830 | 902 |
| 55–59 | 818 | 890 |
| 60–64 | 885 | 1.004 |
| 65–69 | 930 | 1.134 |
| 70–74 | 796 | 1.052 |
| 75–79 | 442 | 578 |
| 80–84 | 323 | 473 |
| 85+ | 252 | 313 |
- Prosečna starost
- 45,8 muškarci 44,3, žene 47,2
- Muškarci
- 48,6% 12.098
- Žene
- 51,4% 12.776
- Žena na 100 muškaraca
- 105,6
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 543 | 531 |
| 5–9 | 568 | 510 |
| 10–14 | 605 | 524 |
| 15–19 | 607 | 591 |
| 20–24 | 670 | 631 |
| 25–29 | 656 | 614 |
| 30–34 | 716 | 641 |
| 35–39 | 773 | 698 |
| 40–44 | 812 | 790 |
| 45–49 | 848 | 892 |
| 50–54 | 836 | 910 |
| 55–59 | 803 | 885 |
| 60–64 | 883 | 989 |
| 65–69 | 877 | 1.079 |
| 70–74 | 834 | 1.089 |
| 75–79 | 499 | 637 |
| 80–84 | 297 | 440 |
| 85+ | 271 | 325 |
- Prosečna starost
- 46,0 muškarci 44,5, žene 47,4
- Muškarci
- 48,7% 12.047
- Žene
- 51,3% 12.688
- Žena na 100 muškaraca
- 105,3
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 524 | 517 |
| 5–9 | 569 | 512 |
| 10–14 | 609 | 517 |
| 15–19 | 602 | 566 |
| 20–24 | 659 | 656 |
| 25–29 | 661 | 591 |
| 30–34 | 691 | 626 |
| 35–39 | 762 | 681 |
| 40–44 | 802 | 777 |
| 45–49 | 849 | 887 |
| 50–54 | 846 | 900 |
| 55–59 | 788 | 897 |
| 60–64 | 877 | 963 |
| 65–69 | 837 | 1.039 |
| 70–74 | 840 | 1.103 |
| 75–79 | 567 | 716 |
| 80–84 | 281 | 405 |
| 85+ | 283 | 335 |
Crtica je Srbija u istoj godini. Procene pre 2022. se ne nastavljaju na one posle popisa, pa se te godine ne porede međusobno. RZS.
Nacionalnost, popisi 2022. i 2011.
| Grupa | Traka | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|---|
| Srbi | 92,6% | 96,2% | 23.218 | |
| Romi | 1,4% | 1,2% | 348 | |
| Nisu se izjasnili | 1,0% | 0,6% | 249 | |
| Nepoznato | 3,8% | 0,8% | 948 |
Grupe ispod 1% (19)
| Grupa | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|
| Rusi | 0,32% | 0,0% | 80 |
| Crnogorci | 0,17% | 0,4% | 42 |
| Ostali | 0,15% | 0,1% | 38 |
| Jugosloveni | 0,10% | 0,1% | 25 |
| Bugari | 0,09% | 0,1% | 22 |
| Makedonci | 0,08% | 0,1% | 21 |
| Hrvati | 0,08% | 0,1% | 20 |
| Mađari | 0,05% | 0,1% | 13 |
| Nemci | 0,02% | 0,0% | 6 |
| Ukrajinci | 0,02% | 0,0% | 6 |
| Albanci | 0,02% | 0,0% | 5 |
| Slovaci | 0,02% | 0,0% | 5 |
| Regionalna pripadnost | 0,02% | 0,0% | 5 |
| Bošnjaci | 0,01% | 0,0% | 3 |
| Vlasi | 0,01% | 0,0% | 3 |
| Rumuni | 0,01% | 0,0% | 3 |
| Rusini | 0,01% | 0,0% | 2 |
| Slovenci | 0,01% | 0,0% | 2 |
| Muslimani | 0,00% | 0,0% | 1 |
Veroispovest, popisi 2022. i 2011.
| Grupa | Traka | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|---|
| Pravoslavna | 93,8% | 96,9% | 23.506 | |
| Nisu se izjasnili | 1,1% | 0,6% | 276 | |
| Nepoznato | 4,0% | 1,0% | 1.006 |
Grupe ispod 1% (7)
| Grupa | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|
| Ostale hrišćanske | 0,49% | 0,7% | 122 |
| Nisu vernici | 0,21% | 0,2% | 52 |
| Katolička | 0,19% | 0,2% | 48 |
| Protestantska | 0,14% | 0,1% | 35 |
| Islamska | 0,04% | 0,1% | 10 |
| Istočnjačke | 0,02% | 0,0% | 5 |
| Agnostici | 0,02% | 0,0% | 5 |
Udeo u svim popisanim. Izjašnjavanje nije obavezno, a „Nepoznato” je kategorija RZS-a. Udeo „Nepoznato” je u Srbiji 2022. veći nego 2011, pa razlika između kolona ne mora da bude stvarna promena. Nacionalnost i vera se ne ocenjuju i ne ulaze u poređenja. RZS, Popis 2022.
Cena života
- Korpa, usklađena
- 106.509 RSD, 2026-05, pomereno do 2026-09, procena iz najbližih gradova
- Prosečna plata
- 91.086 RSD
- Stanovanje mesečno
- 45.061 tražena cena*, stan od 50 m²
- Sve kroz platu
- 1,66 korpa i stanovanje
Procena Državna računica, a ne tržišno merenje; koristi se oprezno i poredi sa našim cenama iz prodavnica. Stanovanje: tražena cena iz oglasa, svedena na skalu ugovorenih cena i kirija. Uporedi cene u prodavnicama.
Stanovanje i obrazovanje
- Stanova
- 18.912
- Prazni i napušteni
- 18,9%
- Pod zakupom
- 4,3%
- Zgrade starije od 1971.
- 34%
- Viša ili visoka škola
- 20,9%
- Bez srednje škole
- 22,9%
Popis 2022. RZS.
Posao i plate
- Neto plata, 12 meseci
- 91.086 do 08/2026
- Zaposlenih na 1.000
- 349
- Aktivnih firmi
- 335 09/2025
- Nezaposlenih na birou
- 1.642 09/2025
- Budžet po stanovniku
- 91.793 RSD, 2024.
- Ulaganja po stanovniku
- 9.681 RSD, 10,3% rashoda
Plata zaposlenih koji ovde žive, bez obzira na to gde rade. Tačka je ovo mesto, crta je Srbija.
Zdravstvo
- Lekara
- 82
- Stanovnika po lekaru
- 302
- Zubara
- 5
- Farmaceuta
- 9
Podaci za 2024, samo zdravstvena služba. Broji se gde ljudi rade, pa bolnički centri izgledaju bolje od mesta čiji se stanovnici tamo leče.
Škole i vrtići
- Skor na maloj maturi
- 461 2025/26, prosek mesta 481
- Osnovnih škola
- 4
- Dece u vrtiću
- 630 2025/2026
- Obuhvat vrtićem
- 43% naša procena
Skor je prosek tri standardizovana testa, ponderisan brojem učenika. Više govori o generaciji i porodicama nego o samoj školi. Ministarstvo prosvete.
Od čega se živi
Popis 2022.
Popis 2011.
| Grupa | 2022. | Udeo | 2011. | Udeo |
|---|---|---|---|---|
| Zaposleni | 8.585 | 34,3% | 7.718 | 28,0% |
| Penzioneri | 6.872 | 27,4% | 6.927 | 25,2% |
| Deca do 15 godina | 3.292 | 13,1% | 3.822 | 13,9% |
| Učenici i studenti | 1.672 | 6,7% | 2.339 | 8,5% |
| Nezaposleni | 1.318 | 5,3% | 2.764 | 10,0% |
| Domaćinstvo i ostali | 3.326 | 13,3% | 3.957 | 14,4% |
RZS, popisi 2011. i 2022: svaka osoba je u jednoj grupi. Stopa nezaposlenosti po popisu je 13,3%. Godišnje, PIO fond: 4.506 korisnika penzija u 2026-06, prosečna penzija 52.883 RSD, 52 korisnika na 100 zaposlenih. Ne ulazi u ocenu.
Komunalije i putevi
- Domaćinstva na vodovodu
- 89,7%
- Domaćinstva na kanalizaciji
- 89,7%
- Prečišćene otpadne vode
- 0,0%
- Opštinski putevi sa savremenim kolovozom
- 97,4%
- Divlje deponije, prijavljene
- 3
Godišnjak Opštine i regioni, podaci za 2024. Priključci prema domaćinstvima iz popisa 2022, pa vikend kuće mogu da podignu udeo. Ne ulazi u ocenu.
Na šta opština planira da troši
Plan za 2021, ukupno 1.488 miliona RSD. Godine se razlikuju među mestima, pa ovo nije rang.
- Opšte javne usluge
- 33,3%
- Obrazovanje
- 16,0%
- Stanovi i zajednica
- 15,3%
- Rekreacija, sport i kultura
- 13,0%
- Ekonomski poslovi
- 10,3%
- Socijalna zaštita
- 5,4%
- Zaštita životne sredine
- 3,4%
- Zdravstvo
- 1,3%
- Javni red i bezbednost
- 1,2%
- Odbrana
- 0,8%
Budžet opštine, data.gov.rs. Plan nije izvršenje. Ne ulazi u ocenu.
Mobilna mreža i internet
- Mobilna mreža, preuzimanje
- 239 Mb/s
- Broj mobilnih testova
- 276
- Fiksni, preuzimanje
- 175 Mb/s zavisi od paketa
Ocena ide iz mobilne mreže, jer ljudi internet uglavnom koriste na telefonu preko 4G i 5G. Fiksna brzina više pokazuje koji paket korisnici biraju nego šta je dostupno, pa nije u oceni. Prosek Speedtest merenja za 3. kvartal 2026, koja sami pokreću korisnici. Kod malog broja testova rezultat je nesiguran. Speedtest by Ookla Global Fixed and Mobile Network Performance Maps, CC BY-NC-SA 4.0.
Vazduh
- PM2.5 zimi, procena
- 29,5
- Leti, model
- 7,3
Procena Ovde nema SEPA stanice za PM2.5. Prikazan je atmosferski model za 2025, a zimska vrednost je pomnožena sa 1,30, koliko model u proseku potcenjuje merenja. Stvarna vrednost može biti znatno drugačija. Emisije: NRIZ registar.
Bezbednost na putu
- Sa povređenima 2025.
- 45
- Sa poginulima 2025.
- 1
- Teških godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana
- 17,2 23.811 ljudi tokom dana
- Sve nezgode 2026.
- 77 tekuća godina
- Na glavnim putevima van naselja*
- 0 od 46 teških, 2025.
Ocena ne računa nezgode na autoputevima i brzim putevima (11% teških nezgoda ovde), a deli se sa dnevnim stanovništvom: stanovnici plus ljudi koji tu rade, minus oni koji rade negde drugde. Drugi tranzitni putevi su i dalje uračunati; zvezdica je naš proračun koji ne menja ocenu. MUP, otvoreni podaci.
Osude za krivična dela
- Osuđenih odraslih 2024.
- 128
- Za imovinu
- 22
- Za život i telo
- 10
- U saobraćaju
- 3
Osude po mestu izvršenja, ne prijavljena dela i ne ocena bezbednosti, zato nisu u indeksu.
Povezanost
- Do sedišta regiona*
- 32 min 73. od 161
- Do najbližeg velikog centra*
- 71 min 88. od 161
- Do Beograda*
- 152 min 108. od 161
- Do najbližeg fakulteta*
- 0 min 1. od 161
- Do najbliže srednje škole*
- 0 min 1. od 161
Minuti vožnje kolima bez gužve, od centra mesta. Ne meri autobus i ne ulazi u ocenu. Veliki centri su Beograd, Novi Sad, Niš i Kragujevac. Nula znači da je cilj u samom mestu. Red 1 je najbliže.