Sva mesta · Kolubarski region
Valjevo
Valjevo: iznad proseka svih mesta po školama i vrtićima (77) i pristupu (95), ispod proseka po vazduhu (10). Stanovništvo od popisa 2022: −2,4%, prosek regiona −2,3%.
80.168 stanovnika104.916 RSD neto plata
Ocena 1–100, veće je bolje. To je geometrijski prosek 7 tema, bez Bezbednosti na putu. Verovatno između 37. i 92. mesta.
Kako računamoProfil mesta
Ocene 1–100, veće je bolje. Crtica je prosek sličnih mesta.
Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: promena stanovništva od popisa 2022. i neto doseljeni na 1.000 stanovnika.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: neto plata, zaposleni na 1.000 radno sposobnih i firme na 1.000 stanovnika.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: koliko plata pokriva korpu i stanovanje.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: zdravstveni radnici na 10.000 stanovnika i životni vek.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: mala matura, obuhvat vrtićem i vreme do fakulteta i srednje škole.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: vreme do velikog centra i brzina mobilne mreže.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: gori od dva zagađivača, PM2.5 zimi i SO₂.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: teške nezgode; tema je van ukupne ocene.
Kako računamoTrendovi
Stanovništvo se poredi po popisima i procenama posle 2022, jer se godišnje procene ne nastavljaju preko popisa. Metodologija popisa se menjala.
Stanovnika80.168 2025.▼ 2,4% od 2022.Detalji
Broj stanovnika po proceni RZS. Godine pre popisa 2022. su stare procene.
- Najviše, 1991.
- 98.226
- Najmanje, 1948.
- 70.459
- Broj stanovnika
- 80.168
- Prosek mesta
- 40.683
- Položaj, 1. je najviše
- 22. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 80.168 2024. 80.889 2023. 81.628 2022. 82.169 2011. 90.312 2002. 96.761 1991. 98.226 1981. 95.449 1971. 88.267 1961. 81.173 1953. 76.104 1948. 70.459 Neto plata104.916 RSD, 12 meseci do 08/2026▲ 27,7% 2020–2025. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna neto plata po godinama, RZS.
- Najviše, 2025.
- 97.044 RSD
- Najmanje, 2018.
- 44.491 RSD
- Neto plata, 12 meseci
- 104.916 RSD
- Prosek mesta
- 101.239 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 35. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2025. 97.044 93.603 2024. 85.903 83.346 2023. 74.428 72.735 2022. 64.997 63.533 2021. 58.336 56.572 2020. 53.520 52.069 2019. 48.657 47.718 2018. 44.491 43.470 Zaposlenih30.745 2026.→ 0,5% od 2021.Detalji
Broj zaposlenih po godinama, RZS. Na grafikonu je ukupan broj, a poređenje je na 1.000 stanovnika.
- Najviše, 2023.
- 31.765
- Najmanje, 2016.
- 27.331
- Prosek mesta
- 322
- Položaj, 1. je najbolje
- 23. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2026. 30.745 2025. 31.334 2024. 31.717 2023. 31.765 2022. 31.007 2021. 30.887 2020. 30.717 2019. 30.092 2018. 29.587 2017. 28.533 2016. 27.331 Korisnici penzija22.370 2026.▲ 1,5% od 2021.Detalji
Korisnici svih vrsta penzija, PIO fond, decembar svake godine, a za tekuću godinu poslednji objavljen mesec.
- Najviše, 2018.
- 22.686
- Najmanje, 2022.
- 21.866
- Prosek mesta
- 248
- Položaj, 1. je najviše
- 36. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2026. 22.370 2025. 22.245 2024. 22.145 2023. 21.963 2022. 21.866 2021. 22.035 2020. 22.385 2019. 22.630 2018. 22.686 Odseljeni1.138 2025.▼ 8,4% od 2022.Detalji
Broj ljudi koji su se odselili iz mesta tokom godine, RZS.
- Najviše, 2023.
- 1.267
- Najmanje, 2025.
- 1.138
- Prosek mesta
- -1,5
- Položaj, 1. je najbolje
- 37. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 1.138 2024. 1.213 2023. 1.267 2022. 1.243 Doseljeni1.193 2025.→ 0,6% od 2022.Detalji
Broj ljudi koji su se doselili u mesto tokom godine, RZS.
- Najviše, 2024.
- 1.290
- Najmanje, 2025.
- 1.193
- Prosek mesta
- -1,5
- Položaj, 1. je najbolje
- 37. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 1.193 2024. 1.290 2023. 1.251 2022. 1.200
Još trendova (11)
Novi stanovi, po m²129.767 RSD 2023.▲ 3,6% od 2019. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna cena novog stana po kvadratnom metru, RZS. U malom mestu je godišnje malo prodaja, pa broj jače skače.
- Najviše, 2023.
- 129.767 RSD
- Najmanje, 2019.
- 94.558 RSD
- Cena novih stanova po m²
- 129.767 RSD
- Prosek mesta
- 135.783 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 52. od 87
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2023. 129.767 143.298 2022. 122.913 126.155 2021. 100.476 114.840 2020. 99.430 108.603 2019. 94.558 107.098 Noćenja turista225.617 2025.▲ 17,5% od 2019.Detalji
Ukupan broj noćenja turista godišnje, RZS. Na grafikonu je ukupan broj, a poređenje je po stanovniku.
- Najviše, 2023.
- 248.974
- Najmanje, 2014.
- 90.054
- Prosek mesta
- 2,7
- Položaj, 1. je najbolje
- 23. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 225.617 2024. 225.302 2023. 248.974 2022. 237.180 2021. 161.805 2020. 172.193 2019. 191.971 2018. 212.238 2017. 183.350 2016. 155.467 2015. 119.427 2014. 90.054 2013. 130.748 2012. 141.038 2011. 149.390 2010. 139.569 Mala matura499 2026.→ 1,4% od 2023.Detalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečan skor učenika na maloj maturi.
- Najviše, 2025.
- 500
- Najmanje, 2024.
- 490
- Prosek mesta
- 481
- Položaj, 1. je najbolje
- 42. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2026. 499 481 2025. 500 479 2024. 490 483 2023. 492 483 PM2.5, godišnje34,0 µg/m³ 2024.▼ 24,6% od 2020.Detalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Godišnji prosek sitnih čestica PM2.5 u vazduhu, izmeren na stanicama. Manje je bolje.
- Najviše, 2020.
- 45,1 µg/m³
- Najmanje, 2023.
- 32,8 µg/m³
- PM2.5 godišnje, izmereno
- 34,0 µg/m³
- Prosek mesta
- 24,8 µg/m³
- Položaj, 1. je najbolje
- 19. od 20
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2024. 34,0 24,8 2023. 32,8 23,3 2022. 35,1 25,9 2021. 37,1 27,1 2020. 45,1 29,2 Saobraćajne nezgode428 2025.▲ 4,9% od 2020.Detalji
Ukupan broj saobraćajnih nezgoda godišnje, MUP.
- Najviše, 2023.
- 498
- Najmanje, 2019.
- 378
- Prosek mesta
- 206
- Položaj, 1. je najbolje
- 140. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 428 2024. 444 2023. 498 2022. 457 2021. 488 2020. 408 2019. 378 2018. 417 2017. 456 2016. 442 Noćno svetlo, sa satelita121. od 161 po stanovniku 2025.▼ 4,7% od 2020.Detalji
Ukupna jačina veštačkog svetla koju satelit NASA izmeri noću iznad teritorije mesta. Sam broj nema svakodnevno značenje: služi za poređenje istog mesta kroz vreme i mesta međusobno. Industrija i prelazak na LED rasvetu menjaju ga i kad se broj ljudi ne menja.
- Najviše, 2023.
- 8.678
- Najmanje, 2012.
- 6.032
- Prosek mesta
- 119,2
- Položaj, 1. je najviše
- 121. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 6.224 2024. 6.050 2023. 8.678 2022. 8.132 2021. 7.165 2020. 6.534 2019. 6.640 2018. 6.515 2017. 6.813 2016. 6.830 2015. 6.657 2014. 6.748 2013. 6.208 2012. 6.032 Prosečna penzija52.821 RSD 2026.▲ 38,6% od 2021. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna penzija svih vrsta, PIO fond, decembar svake godine, a za tekuću godinu poslednji objavljen mesec.
- Najviše, 2025.
- 52.825 RSD
- Najmanje, 2018.
- 24.168 RSD
- Prosečna penzija
- 52.821 RSD
- Prosek mesta
- 50.307 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 55. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2026. 52.821 50.307 2025. 52.825 50.246 2024. 47.039 44.693 2023. 36.889 35.047 2022. 31.193 29.593 2021. 27.103 25.699 2020. 25.560 24.231 2019. 24.221 22.945 2018. 24.168 22.892 Divlje deponije, prijavljene6 2024.▲ 50,0% od 2019.Detalji
Lokacije koje su opštine i komunalna preduzeća prijavile registru SEPA. Rast može da znači i savesnije prijavljivanje.
- Najviše, 2020.
- 7
- Najmanje, 2018.
- 4
- Prosek mesta
- 18
- Položaj, 1. je najviše
- 111. od 155
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2024. 6 2023. 6 2022. 4 2021. 5 2020. 7 2019. 4 2018. 4 Životni vek75,0 god. 2025.→ 0,4% od 2023.Detalji
- Muškarci
- Žene
Tabela po godinama
Godina Muškarci Žene 2025. 72,6 77,4 2024. 72,5 77,3 2023. 72,4 77,1 Brakovi396 2025.▲ 29,0% od 2020.Detalji
Broj sklopljenih brakova godišnje, RZS.
- Najviše, 2015.
- 482
- Najmanje, 2020.
- 307
- Prosek mesta
- 4,4
- Položaj, 1. je najviše
- 33. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 396 2024. 408 2023. 344 2022. 428 2021. 381 2020. 307 2019. 429 2018. 451 2017. 450 2016. 477 2015. 482 2014. 428 2013. 411 2012. 414 2011. 452 2010. 444 Stanovi po dozvolama835 2025.▲ 75,1% od 2020.Detalji
Broj stanova za koje je izdata građevinska dozvola, RZS.
- Najviše, 2022.
- 1.035
- Najmanje, 2010.
- 23
- Prosek mesta
- 4,8
- Položaj, 1. je najbolje
- 14. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 835 2024. 560 2023. 713 2022. 1.035 2021. 793 2020. 477 2019. 407 2018. 295 2017. 259 2016. 161 2015. 204 2014. 99 2013. 303 2012. 66 2011. 115 2010. 23 2009. 67 2008. 268 2007. 246
„Realno" znači posle inflacije po indeksu cena za Srbiju. Strelica je smer; zelena je poboljšanje, crvena pogoršanje, siva bez ocene. Praćenje ocena počinje u oktobru 2026.
Naši nalazi
* Naše računanje. Tražene cene su medijana oglasa, bez ponovljenih, gde ih ima bar 10. Tražene kirije i cene ulaze u Priuštivost. Ostalo su podaci navedenih izvora van državne statistike.
Poređenje
Medijana: pola mesta je iznad te vrednosti, a pola ispod, pa je ne pomeraju krajnje vrednosti. Prosek regiona računa svako mesto jednako. Mesto 1 je najbolje. Kliknite na pokazatelj za sva mesta.
| Pokazatelj | Ovde | Prosek regiona | Medijana | U regionu | U Srbiji |
|---|---|---|---|---|---|
| Neto plata, 12 meseci | 104.916 RSD | 99.714 | 96.554 | 2. od 6 | 35. od 161 |
| Zaposleni na 1.000 radno sposobnih | 610 | 538 | 521 | 1. od 6 | 25. od 161 |
| Nezaposleni na 1.000 stanovnika | 31,9 | 31,9 | 55,9 | 5. od 6 | 42. od 161 |
| Promena od 2022. | -2,4 % | -2,3 | -2,6 | 5. od 6 | 69. od 161 |
| Deca do 14 godina | 13,6 % | 13,3 | 13,5 | 3. od 6 | 74. od 161 |
| Sa višom ili visokom školom | 19,3 % | 11,6 | 13,9 | 1. od 6 | 25. od 161 |
| Skor na maloj maturi | 499 | 460 | 480 | 1. od 6 | 42. od 161 |
| Lekari na 10.000 stanovnika | 38,8 | 13,9 | 17,1 | 1. od 6 | 19. od 161 |
| Cena stana po m² | 1.268 € | 1.268 | 1.291 | – | 17. od 37 |
| Mobilna mreža Procena | 282 Mb/s | 134 | 156 | 1. od 6 | 14. od 161 |
| PM2.5 zimi, izmereno ili procena Procena | 64,9 µg/m³ | 39,4 | 33,4 | 6. od 6 | 159. od 161 |
| Teške nezgode godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana | 19,9 | 20,6 | 17,6 | 4. od 6 | 103. od 161 |
Slična mesta: Čačak, Gornji Milanovac, Šabac, Zrenjanin, Kruševac. Upoređuje se sa njihovim prosekom, prvo najveća razlika.
Prednosti u odnosu na slična mesta
| Pokazatelj | Ovde | Slična mesta |
|---|---|---|
| Mobilna mreža | 282 Mb/s | 191 Mb/s |
| Teške nezgode godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana | 19,9 | 24,2 |
| Obuhvat vrtićem | 66 % | 56 % |
| Domaćinstva na vodovodu | 95,9 % | 84,2 % |
| Stanovi po dozvolama na 1.000 godišnje | 9,8 | 3,8 |
| Prečišćene otpadne vode | 65,1 % | 53,8 % |
| Neto doseljeni na 1.000 godišnje | 0,5 | -0,9 |
| Skor na maloj maturi | 499 | 489 |
Zaostatak za sličnim mestima
| Pokazatelj | Ovde | Slična mesta |
|---|---|---|
| PM2.5 zimi, izmereno ili procena | 64,9 µg/m³ | 42,3 µg/m³ |
| Do najbližeg velikog centra | 82 min | 62 min |
| Domaćinstva na kanalizaciji | 64,0 % | 72,8 % |
Šta kažu nezavisni izvori
Procena OpenStreetMap, 2026-11-01. Podatke unose volonteri: ovo pokazuje šta je ucrtano na mapi, a slabije mapirano mesto izgleda kao mesto sa manje usluga. Ne ulazi u ocenu.
- Apoteke na 10.000 stanovnika: 3,0 (prosek mesta 2,8)
- Supermarketi na 10.000 stanovnika: 2,5 (prosek mesta 1,9)
- Pošte na 10.000 stanovnika: 2,4 (prosek mesta 3,5)
- Banke na 10.000 stanovnika: 2,3 (prosek mesta 1,8)
- Lekari i klinike na 10.000 stanovnika: 0,6 (prosek mesta 1,7)
- Restorani i kafići na 10.000 stanovnika: 10,0 (prosek mesta 8,9)
- Benzinske pumpe na 10.000 stanovnika: 2,9 (prosek mesta 3,2)
Slična mesta
Uporedi ova mesta u alatu. Sličnost je računata iz 28 pokazatelja; način je na stranici Kako računamo.
Izvori i metodologija
Izvor i period stoje uz svaki pokazatelj. Celu računicu vidite na stranici Kako računamo, a proveru ocene na stranici Provera ocene. Svežinu izvora prati Stanje podataka, a sve brojke su u preuzimanju.
Provera brojki
Zvanične procene poredimo sa onim što je stvarno izbrojano. Ako se slažu, odnos je oko 100. Izbori 2026. nisu konačni. Ovo ne ulazi u glavnu ocenu.
| Pitanje | Zvanično | Izmereno | Odnos |
|---|---|---|---|
| Koliko punoletnih je stvarno tu?Glasači su donja mera prisutnih; iznad 100 znači da je glasalo više ljudi nego što procena kaže da živi tu. | 66.954 punoletnih po RZS proceni | 54.380 glasalo 2026. | 81 na 100 |
| Da li je birački spisak veći od procene?Spisak uključuje i one koji su otišli, a nisu se odjavili. | 66.954 punoletnih po RZS proceni | 73.207 na biračkom spisku | 109 na 100 |
| Ima li dece koliko piše?Škola zna ko je stvarno došao. | 745 očekivanih osmaka po RZS proceni | 743 stvarno na maloj maturi | 100 na 100 |
| Koliko stanova je stvarno nastanjeno?Popis 2022. Ostatak su prazni, napušteni i vikend stanovi. | 47.670 stanova | 33.590 nastanjeno | 71% |
| Šta plata stvarno kupuje?RGZ, stvarne kupoprodaje 2025, kurs 117,2. | 104.916 RSD prosečna plata | 1.268 € medijana ugovorenog m² | 0,71 m² za platu |
| Koliko mesto svetli noću?Satelit NASA. Industrija i LED rasveta podižu broj. | 80.168 stanovnika | 77,6 zračenja na 1.000 stanovnika | 121. od 161 |
Promena biračkog spiska, 2023. do 2026.
Spisak se menja zbog novih punoletnih i umrlih. Ostatak je ono što to dvoje ne objašnjava.
- Spisak 2023.
- 74.873
- Novi punoletni
- +2.181
- Umrli
- −4.073
- Ostatak
- +226
- Spisak 2026.
- 73.207
Život i ljudi
Životni vek i uzroci smrti
- Životni vek, muškarci
- 72,6 god.
- Životni vek, žene
- 77,4 god.
- Bolesti srca i krvotoka na 10.000
- 101,0
- Tumori na 10.000
- 41,7
- Bolesti disanja na 10.000
- 12,5
- Povrede i trovanja na 10.000
- 3,8
Seljenje, porodica i gradnja
- Neto doseljeni na 1.000 godišnje
- 0,5
- Brakovi na 1.000 godišnje
- 4,8
- Razvodi na 100 brakova
- 42,1
- Stanovi po dozvolama na 1.000
- 9,8
- Srednjoškolci na 1.000 stanovnika
- 42,3
RZS. Uzroci smrti su sirove stope, pa starije mesto ima veće brojeve. Seljenje, smrti i brakovi su prosek tri godine, a dozvole pet.
Obrazovanje
Osnovna škola, osmi razred
- Prosečna ocena
- 4,01
- Matematika, skor
- 501
- Maternji jezik, skor
- 501
- Ocena prema testu*
- -0,08
Srednje škole
- Srednjih škola
- 6
- Gimnazija
- 1
- Srednjoškolaca na 1.000
- 42,3
- Učenika po nastavniku
- 8,3
* Naše računanje: koliko je školska ocena viša ili niža od ocene koju rezultat na maloj maturi predviđa u celoj Srbiji. Rezultati mature i upisni bodovi po srednjoj školi nisu objavljeni kao otvoreni podaci. Univerziteti su na stranici Univerziteti i fakulteti.
Stanovništvo
- Stanovnika 2025.
- 80.168
- Promena od 2022.
- -2,4%
- Dece do 14
- 13,6%
- Starijih od 65
- 23,8%
Na popisu 2011. bilo je 90.312, a 2022. 82.169 stanovnika. Procene RZS-a se posle svakog popisa ponovo baziraju, pa je linija prekinuta tamo gde bi skok bio samo promena osnova.
Svi popisi, 1948–2022.
Popisi su rađeni po različitim metodologijama, a teritorija je svedena na stanje iz 2022.
Procene po godinama
Rođeni i umrli, 1961–2025.
- Rođeni 2025.
- 702
- Umrli 2025.
- 1.510
- Prirodni priraštaj
- -808 rođeni minus umrli
Tabela po godinama
| Godina | Rođeni | Umrli | Priraštaj |
|---|---|---|---|
| 2025. | 702 | 1.510 | -808 |
| 2024. | 658 | 1.424 | -766 |
| 2023. | 629 | 1.400 | -771 |
| 2022. | 758 | 1.500 | -742 |
| 2021. | 709 | 1.756 | -1.047 |
| 2020. | 742 | 1.469 | -727 |
| 2019. | 735 | 1.309 | -574 |
| 2018. | 713 | 1.281 | -568 |
| 2017. | 751 | 1.369 | -618 |
| 2016. | 775 | 1.328 | -553 |
| 2015. | 795 | 1.341 | -546 |
| 2014. | 769 | 1.306 | -537 |
| 2013. | 670 | 1.273 | -603 |
| 2012. | 785 | 1.287 | -502 |
| 2011. | 728 | 1.259 | -531 |
| 2010. | 744 | 1.327 | -583 |
| 2009. | 783 | 1.351 | -568 |
| 2008. | 833 | 1.236 | -403 |
| 2007. | 728 | 1.251 | -523 |
| 2006. | 768 | 1.301 | -533 |
| 2005. | 812 | 1.298 | -486 |
| 2004. | 917 | 1.228 | -311 |
| 2003. | 893 | 1.271 | -378 |
| 2002. | 943 | 1.204 | -261 |
| 2001. | 921 | 1.215 | -294 |
| 2000. | 874 | 1.222 | -348 |
| 1999. | 793 | 1.254 | -461 |
| 1998. | 910 | 1.165 | -255 |
| 1997. | 942 | 1.150 | -208 |
| 1996. | 986 | 1.224 | -238 |
| 1995. | 1.033 | 1.098 | -65 |
| 1994. | 1.007 | 1.105 | -98 |
| 1993. | 1.033 | 1.162 | -129 |
| 1992. | 1.032 | 1.137 | -105 |
| 1991. | 1.082 | 1.094 | -12 |
| 1990. | 1.100 | 993 | 107 |
| 1989. | 1.214 | 942 | 272 |
| 1988. | 1.276 | 964 | 312 |
| 1987. | 1.302 | 992 | 310 |
| 1986. | 1.280 | 1.007 | 273 |
| 1985. | 1.304 | 970 | 334 |
| 1984. | 1.329 | 1.067 | 262 |
| 1983. | 1.360 | 1.032 | 328 |
| 1982. | 1.346 | 931 | 415 |
| 1981. | 1.095 | 911 | 184 |
| 1980. | 1.313 | 952 | 361 |
| 1979. | 1.285 | 885 | 400 |
| 1978. | 1.342 | 865 | 477 |
| 1977. | 1.407 | 816 | 591 |
| 1976. | 1.387 | 748 | 639 |
| 1975. | 1.302 | 807 | 495 |
| 1974. | 1.317 | 763 | 554 |
| 1973. | 1.274 | 798 | 476 |
| 1972. | 1.226 | 815 | 411 |
| 1971. | 1.168 | 692 | 476 |
| 1970. | 1.121 | 832 | 289 |
| 1969. | 1.185 | 768 | 417 |
| 1968. | 1.233 | 736 | 497 |
| 1967. | 1.154 | 714 | 440 |
| 1966. | 1.163 | 669 | 494 |
| 1965. | 1.291 | 616 | 675 |
| 1964. | 1.285 | 768 | 517 |
| 1963. | 1.403 | 635 | 768 |
| 1962. | 1.442 | 670 | 772 |
| 1961. | 1.437 | 620 | 817 |
RZS, teritorija svedena na današnje opštine.
Naselja (78), broj stanovnika po popisima
| Naselje | 1948. | 1971. | 1991. | 2011. | 2022. |
|---|---|---|---|---|---|
| Valjevo | 15.830 | 39.786 | 59.016 | 58.932 | 56.059 |
| Popučke | 1.647 | 1.752 | 2.419 | 2.627 | 2.492 |
| Sedlari | 597 | 996 | 1.069 | 1.360 | 1.278 |
| Gornja Grabovica | 945 | 691 | 1.228 | 1.301 | 1.096 |
| Rađevo Selo | 530 | 683 | 1.432 | 990 | 997 |
| Beloševac | 644 | 636 | 735 | 942 | 936 |
| Gornja Bukovica | 2.088 | 1.778 | 1.319 | 890 | 701 |
| Lukavac | 1.218 | 1.197 | 1.128 | 850 | 696 |
| Petnica | 360 | 439 | 483 | 697 | 682 |
| Kamenica | 1.534 | 1.443 | 1.131 | 868 | 643 |
| Divci | 641 | 714 | 730 | 640 | 541 |
| Gola Glava | 1.290 | 1.029 | 767 | 564 | 499 |
| Gorić | 248 | 892 | 378 | 577 | 491 |
| Babina Luka | 1.225 | 1.139 | 865 | 602 | 488 |
| Miličinica | 2.197 | 1.747 | 1.142 | 762 | 488 |
| Brankovina | 862 | 866 | 529 | 520 | 445 |
| Kotešica | 1.406 | 1.183 | 946 | 565 | 441 |
| Klanica | 814 | 737 | 617 | 527 | 419 |
| Donja Bukovica | 987 | 837 | 658 | 460 | 415 |
| Jasenica | 468 | 382 | 407 | 438 | 415 |
| Lelić | 1.190 | 916 | 677 | 483 | 415 |
| Paune | 1.062 | 870 | 666 | 505 | 403 |
| Bujačić | 498 | 878 | 401 | 423 | 397 |
| Suvodanje | 1.238 | 1.033 | 698 | 424 | 394 |
| Beomužević | 868 | 788 | 593 | 459 | 378 |
| Loznica | 1.194 | 897 | 737 | 516 | 373 |
| Žabari | 660 | 599 | 487 | 401 | 365 |
| Osladić | 1.401 | 1.091 | 727 | 444 | 355 |
| Zlatarić | 641 | 596 | 529 | 402 | 344 |
| Degurić | 334 | 306 | 386 | 393 | 343 |
| Donje Leskovice | 1.132 | 933 | 692 | 441 | 327 |
| Brezovice | 1.082 | 967 | 642 | 406 | 293 |
| Zabrdica | 558 | 646 | 491 | 352 | 291 |
| Oglađenovac | 1.444 | 1.131 | 826 | 488 | 287 |
| Pričević | 1.264 | 979 | 643 | 405 | 285 |
| Dupljaj | 736 | 666 | 524 | 351 | 276 |
| Bačevci | 1.205 | 902 | 589 | 381 | 262 |
| Prijezdić | 643 | 618 | 397 | 285 | 258 |
| Vragočanica | 973 | 749 | 492 | 325 | 257 |
| Stanina Reka | 1.012 | 755 | 520 | 341 | 255 |
| Blizonje | 384 | 363 | 372 | 290 | 251 |
| Dračić | 311 | 308 | 280 | 267 | 249 |
| Bobova | 879 | 691 | 479 | 309 | 248 |
| Gornje Leskovice | 1.238 | 912 | 589 | 391 | 245 |
| Klinci | 262 | 244 | 220 | 233 | 245 |
| Taor | 693 | 574 | 424 | 303 | 245 |
| Jovanja | 573 | 461 | 367 | 279 | 242 |
| Jazovik | 190 | 242 | 243 | 212 | 213 |
| Kozličić | 252 | 256 | 257 | 212 | 203 |
| Tubravić | 880 | 678 | 401 | 319 | 191 |
| Sušica | 618 | 509 | 369 | 258 | 175 |
| Veselinovac | 390 | 317 | 245 | 204 | 170 |
| Kovačice | 338 | 284 | 230 | 173 | 168 |
| Rabas | 263 | 241 | 197 | 202 | 166 |
| Joševa | 405 | 368 | 276 | 198 | 162 |
| Ravnje | 454 | 362 | 287 | 172 | 152 |
| Stubo | 725 | 575 | 358 | 236 | 148 |
| Mijači | 427 | 325 | 242 | 163 | 128 |
| Mrčić | 349 | 285 | 201 | 175 | 128 |
| Stapar | 410 | 348 | 257 | 180 | 117 |
| Strmna Gora | 335 | 270 | 190 | 130 | 117 |
| Vujinovača | 712 | 556 | 373 | 195 | 114 |
| Zarube | 251 | 226 | 180 | 143 | 112 |
| Sitarice | 379 | 294 | 205 | 140 | 101 |
| Balinović | 400 | 302 | 212 | 140 | 99 |
| Brangović | 306 | 224 | 184 | 139 | 94 |
| Rovni | 373 | 290 | 187 | 135 | 94 |
| Belić | 142 | 133 | 113 | 109 | 91 |
| Sandalj | 266 | 271 | 190 | 123 | 91 |
| Tupanci | 344 | 278 | 187 | 121 | 90 |
| Divčibare | 39 | 64 | 130 | 141 | 86 |
| Bogatić | 359 | 283 | 165 | 113 | 81 |
| Sovač | 360 | 234 | 165 | 105 | 79 |
| Paklje | 258 | 214 | 130 | 114 | 75 |
| Majinović | 423 | 322 | 212 | 126 | 71 |
| Kunice | 215 | 196 | 114 | 68 | 60 |
| Rebelj | 354 | 314 | 181 | 100 | 52 |
| Vlaščić | 236 | 206 | 98 | 57 | 36 |
Sastav stanovništva
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 1,8% veća od popisa, a 1,7% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,1 muškarci 41,9, žene 44,2
- Muškarci
- 48,8% 44.146
- Žene
- 51,2% 46.254
- Žena na 100 muškaraca
- 104,8
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.976 | 1.767 |
| 5–9 | 2.032 | 1.976 |
| 10–14 | 2.016 | 1.955 |
| 15–19 | 2.501 | 2.377 |
| 20–24 | 2.921 | 2.749 |
| 25–29 | 3.037 | 2.781 |
| 30–34 | 3.000 | 2.966 |
| 35–39 | 2.965 | 2.948 |
| 40–44 | 2.769 | 3.117 |
| 45–49 | 3.426 | 3.431 |
| 50–54 | 3.585 | 3.834 |
| 55–59 | 3.873 | 4.065 |
| 60–64 | 3.021 | 3.138 |
| 65–69 | 1.991 | 2.277 |
| 70–74 | 1.991 | 2.528 |
| 75–79 | 1.799 | 2.404 |
| 80–84 | 923 | 1.362 |
| 85+ | 320 | 579 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 1,8% veća od popisa, a 1,7% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,3 muškarci 42,1, žene 44,4
- Muškarci
- 48,8% 43.843
- Žene
- 51,2% 45.919
- Žena na 100 muškaraca
- 104,7
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.979 | 1.776 |
| 5–9 | 1.982 | 1.918 |
| 10–14 | 2.001 | 1.918 |
| 15–19 | 2.435 | 2.322 |
| 20–24 | 2.813 | 2.674 |
| 25–29 | 3.009 | 2.758 |
| 30–34 | 2.986 | 2.857 |
| 35–39 | 3.026 | 2.986 |
| 40–44 | 2.754 | 3.075 |
| 45–49 | 3.239 | 3.283 |
| 50–54 | 3.583 | 3.818 |
| 55–59 | 3.822 | 4.044 |
| 60–64 | 3.180 | 3.334 |
| 65–69 | 2.045 | 2.300 |
| 70–74 | 1.868 | 2.399 |
| 75–79 | 1.777 | 2.379 |
| 80–84 | 972 | 1.425 |
| 85+ | 372 | 653 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 1,8% veća od popisa, a 1,7% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,5 muškarci 42,3, žene 44,7
- Muškarci
- 48,8% 43.499
- Žene
- 51,2% 45.614
- Žena na 100 muškaraca
- 104,9
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.919 | 1.794 |
| 5–9 | 1.968 | 1.862 |
| 10–14 | 2.010 | 1.919 |
| 15–19 | 2.348 | 2.244 |
| 20–24 | 2.679 | 2.603 |
| 25–29 | 2.958 | 2.730 |
| 30–34 | 3.008 | 2.779 |
| 35–39 | 3.056 | 2.992 |
| 40–44 | 2.769 | 3.013 |
| 45–49 | 3.061 | 3.194 |
| 50–54 | 3.604 | 3.791 |
| 55–59 | 3.678 | 3.913 |
| 60–64 | 3.367 | 3.562 |
| 65–69 | 2.137 | 2.415 |
| 70–74 | 1.779 | 2.253 |
| 75–79 | 1.728 | 2.310 |
| 80–84 | 1.009 | 1.513 |
| 85+ | 421 | 727 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 1,8% veća od popisa, a 1,7% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,7 muškarci 42,5, žene 44,9
- Muškarci
- 48,8% 43.196
- Žene
- 51,2% 45.331
- Žena na 100 muškaraca
- 104,9
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.870 | 1.790 |
| 5–9 | 1.971 | 1.829 |
| 10–14 | 2.050 | 1.944 |
| 15–19 | 2.229 | 2.156 |
| 20–24 | 2.593 | 2.503 |
| 25–29 | 2.908 | 2.700 |
| 30–34 | 3.035 | 2.758 |
| 35–39 | 3.016 | 2.986 |
| 40–44 | 2.812 | 2.959 |
| 45–49 | 2.934 | 3.156 |
| 50–54 | 3.547 | 3.710 |
| 55–59 | 3.566 | 3.770 |
| 60–64 | 3.467 | 3.709 |
| 65–69 | 2.282 | 2.601 |
| 70–74 | 1.748 | 2.174 |
| 75–79 | 1.657 | 2.225 |
| 80–84 | 1.041 | 1.590 |
| 85+ | 470 | 771 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 1,8% veća od popisa, a 1,7% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,9 muškarci 42,7, žene 45,1
- Muškarci
- 48,8% 42.913
- Žene
- 51,2% 45.031
- Žena na 100 muškaraca
- 104,9
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.888 | 1.806 |
| 5–9 | 1.966 | 1.789 |
| 10–14 | 2.073 | 1.982 |
| 15–19 | 2.091 | 2.061 |
| 20–24 | 2.550 | 2.431 |
| 25–29 | 2.863 | 2.642 |
| 30–34 | 3.017 | 2.722 |
| 35–39 | 2.986 | 2.996 |
| 40–44 | 2.881 | 2.918 |
| 45–49 | 2.803 | 3.113 |
| 50–54 | 3.448 | 3.567 |
| 55–59 | 3.465 | 3.700 |
| 60–64 | 3.511 | 3.809 |
| 65–69 | 2.517 | 2.808 |
| 70–74 | 1.664 | 2.102 |
| 75–79 | 1.581 | 2.132 |
| 80–84 | 1.098 | 1.631 |
| 85+ | 511 | 822 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 1,8% veća od popisa, a 1,7% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 44,1 muškarci 42,8, žene 45,3
- Muškarci
- 48,8% 42.625
- Žene
- 51,2% 44.709
- Žena na 100 muškaraca
- 104,9
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.909 | 1.835 |
| 5–9 | 1.975 | 1.767 |
| 10–14 | 2.038 | 1.981 |
| 15–19 | 2.008 | 1.966 |
| 20–24 | 2.504 | 2.399 |
| 25–29 | 2.821 | 2.558 |
| 30–34 | 2.974 | 2.701 |
| 35–39 | 2.966 | 2.949 |
| 40–44 | 2.948 | 2.918 |
| 45–49 | 2.717 | 3.068 |
| 50–54 | 3.315 | 3.383 |
| 55–59 | 3.412 | 3.713 |
| 60–64 | 3.560 | 3.911 |
| 65–69 | 2.674 | 2.945 |
| 70–74 | 1.633 | 2.039 |
| 75–79 | 1.486 | 2.057 |
| 80–84 | 1.122 | 1.632 |
| 85+ | 563 | 887 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 1,8% veća od popisa, a 1,7% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 44,2 muškarci 43,0, žene 45,4
- Muškarci
- 48,8% 42.305
- Žene
- 51,2% 44.372
- Žena na 100 muškaraca
- 104,9
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.917 | 1.839 |
| 5–9 | 1.986 | 1.795 |
| 10–14 | 1.991 | 1.919 |
| 15–19 | 1.991 | 1.931 |
| 20–24 | 2.437 | 2.335 |
| 25–29 | 2.716 | 2.496 |
| 30–34 | 2.945 | 2.697 |
| 35–39 | 2.948 | 2.842 |
| 40–44 | 2.999 | 2.959 |
| 45–49 | 2.709 | 3.031 |
| 50–54 | 3.126 | 3.237 |
| 55–59 | 3.416 | 3.711 |
| 60–64 | 3.508 | 3.885 |
| 65–69 | 2.807 | 3.123 |
| 70–74 | 1.707 | 2.071 |
| 75–79 | 1.381 | 1.963 |
| 80–84 | 1.111 | 1.604 |
| 85+ | 610 | 934 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 1,8% veća od popisa, a 1,7% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 44,4 muškarci 43,1, žene 45,6
- Muškarci
- 48,8% 41.964
- Žene
- 51,2% 43.998
- Žena na 100 muškaraca
- 104,8
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.937 | 1.825 |
| 5–9 | 1.934 | 1.817 |
| 10–14 | 1.975 | 1.858 |
| 15–19 | 2.002 | 1.932 |
| 20–24 | 2.334 | 2.243 |
| 25–29 | 2.581 | 2.437 |
| 30–34 | 2.893 | 2.673 |
| 35–39 | 2.962 | 2.773 |
| 40–44 | 3.023 | 2.975 |
| 45–49 | 2.721 | 2.965 |
| 50–54 | 2.952 | 3.148 |
| 55–59 | 3.432 | 3.688 |
| 60–64 | 3.388 | 3.745 |
| 65–69 | 2.973 | 3.329 |
| 70–74 | 1.781 | 2.190 |
| 75–79 | 1.324 | 1.849 |
| 80–84 | 1.090 | 1.547 |
| 85+ | 662 | 1.004 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 1,8% veća od popisa, a 1,7% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 44,6 muškarci 43,3, žene 45,8
- Muškarci
- 48,8% 41.609
- Žene
- 51,2% 43.707
- Žena na 100 muškaraca
- 105,0
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.924 | 1.834 |
| 5–9 | 1.885 | 1.807 |
| 10–14 | 1.974 | 1.830 |
| 15–19 | 2.040 | 1.948 |
| 20–24 | 2.192 | 2.155 |
| 25–29 | 2.496 | 2.359 |
| 30–34 | 2.842 | 2.615 |
| 35–39 | 2.986 | 2.759 |
| 40–44 | 2.982 | 2.980 |
| 45–49 | 2.763 | 2.908 |
| 50–54 | 2.837 | 3.109 |
| 55–59 | 3.374 | 3.605 |
| 60–64 | 3.288 | 3.612 |
| 65–69 | 3.071 | 3.461 |
| 70–74 | 1.888 | 2.364 |
| 75–79 | 1.313 | 1.788 |
| 80–84 | 1.041 | 1.500 |
| 85+ | 713 | 1.073 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 1,8% veća od popisa, a 1,7% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 44,7 muškarci 43,4, žene 45,9
- Muškarci
- 48,7% 41.186
- Žene
- 51,3% 43.400
- Žena na 100 muškaraca
- 105,4
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.882 | 1.823 |
| 5–9 | 1.891 | 1.825 |
| 10–14 | 1.974 | 1.799 |
| 15–19 | 2.057 | 1.982 |
| 20–24 | 2.048 | 2.047 |
| 25–29 | 2.445 | 2.300 |
| 30–34 | 2.796 | 2.542 |
| 35–39 | 2.980 | 2.734 |
| 40–44 | 2.950 | 2.987 |
| 45–49 | 2.838 | 2.870 |
| 50–54 | 2.713 | 3.063 |
| 55–59 | 3.276 | 3.473 |
| 60–64 | 3.171 | 3.551 |
| 65–69 | 3.105 | 3.557 |
| 70–74 | 2.086 | 2.531 |
| 75–79 | 1.234 | 1.731 |
| 80–84 | 980 | 1.454 |
| 85+ | 760 | 1.131 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 1,8% veća od popisa, a 1,7% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 44,7 muškarci 43,4, žene 46,0
- Muškarci
- 48,7% 40.716
- Žene
- 51,3% 42.961
- Žena na 100 muškaraca
- 105,5
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.856 | 1.794 |
| 5–9 | 1.907 | 1.860 |
| 10–14 | 1.990 | 1.781 |
| 15–19 | 2.030 | 1.979 |
| 20–24 | 1.963 | 1.945 |
| 25–29 | 2.392 | 2.267 |
| 30–34 | 2.754 | 2.478 |
| 35–39 | 2.940 | 2.724 |
| 40–44 | 2.934 | 2.935 |
| 45–49 | 2.906 | 2.870 |
| 50–54 | 2.625 | 3.029 |
| 55–59 | 3.141 | 3.286 |
| 60–64 | 3.114 | 3.558 |
| 65–69 | 3.128 | 3.646 |
| 70–74 | 2.184 | 2.623 |
| 75–79 | 1.187 | 1.662 |
| 80–84 | 911 | 1.383 |
| 85+ | 754 | 1.141 |
- Prosečna starost
- 44,9 muškarci 43,6, žene 46,2
- Muškarci
- 48,6% 39.915
- Žene
- 51,4% 42.254
- Žena na 100 muškaraca
- 105,9
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.847 | 1.827 |
| 5–9 | 1.900 | 1.803 |
| 10–14 | 1.996 | 1.824 |
| 15–19 | 1.964 | 1.905 |
| 20–24 | 2.036 | 1.841 |
| 25–29 | 2.193 | 2.079 |
| 30–34 | 2.461 | 2.378 |
| 35–39 | 2.788 | 2.657 |
| 40–44 | 2.890 | 2.795 |
| 45–49 | 2.895 | 2.931 |
| 50–54 | 2.588 | 2.970 |
| 55–59 | 2.918 | 3.136 |
| 60–64 | 3.190 | 3.595 |
| 65–69 | 3.118 | 3.558 |
| 70–74 | 2.413 | 2.918 |
| 75–79 | 1.257 | 1.689 |
| 80–84 | 819 | 1.349 |
| 85+ | 642 | 999 |
- Prosečna starost
- 45,0 muškarci 43,6, žene 46,3
- Muškarci
- 48,6% 39.635
- Žene
- 51,4% 41.993
- Žena na 100 muškaraca
- 105,9
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.822 | 1.796 |
| 5–9 | 1.900 | 1.810 |
| 10–14 | 1.977 | 1.816 |
| 15–19 | 1.946 | 1.909 |
| 20–24 | 2.042 | 1.846 |
| 25–29 | 2.170 | 1.998 |
| 30–34 | 2.388 | 2.334 |
| 35–39 | 2.752 | 2.651 |
| 40–44 | 2.878 | 2.769 |
| 45–49 | 2.921 | 2.924 |
| 50–54 | 2.606 | 2.916 |
| 55–59 | 2.802 | 3.060 |
| 60–64 | 3.145 | 3.574 |
| 65–69 | 3.042 | 3.501 |
| 70–74 | 2.496 | 3.035 |
| 75–79 | 1.324 | 1.781 |
| 80–84 | 790 | 1.274 |
| 85+ | 634 | 999 |
- Prosečna starost
- 45,1 muškarci 43,7, žene 46,4
- Muškarci
- 48,5% 39.263
- Žene
- 51,5% 41.626
- Žena na 100 muškaraca
- 106,0
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.809 | 1.730 |
| 5–9 | 1.896 | 1.827 |
| 10–14 | 1.931 | 1.795 |
| 15–19 | 1.958 | 1.878 |
| 20–24 | 2.056 | 1.885 |
| 25–29 | 2.104 | 1.921 |
| 30–34 | 2.302 | 2.232 |
| 35–39 | 2.695 | 2.604 |
| 40–44 | 2.884 | 2.764 |
| 45–49 | 2.901 | 2.938 |
| 50–54 | 2.652 | 2.878 |
| 55–59 | 2.690 | 3.002 |
| 60–64 | 3.062 | 3.496 |
| 65–69 | 2.930 | 3.392 |
| 70–74 | 2.589 | 3.139 |
| 75–79 | 1.406 | 1.943 |
| 80–84 | 776 | 1.232 |
| 85+ | 622 | 970 |
- Prosečna starost
- 45,2 muškarci 43,7, žene 46,5
- Muškarci
- 48,5% 38.886
- Žene
- 51,5% 41.282
- Žena na 100 muškaraca
- 106,2
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.798 | 1.683 |
| 5–9 | 1.873 | 1.847 |
| 10–14 | 1.930 | 1.795 |
| 15–19 | 1.968 | 1.845 |
| 20–24 | 2.051 | 1.940 |
| 25–29 | 2.025 | 1.860 |
| 30–34 | 2.247 | 2.136 |
| 35–39 | 2.661 | 2.536 |
| 40–44 | 2.861 | 2.739 |
| 45–49 | 2.870 | 2.959 |
| 50–54 | 2.728 | 2.852 |
| 55–59 | 2.574 | 2.979 |
| 60–64 | 2.971 | 3.340 |
| 65–69 | 2.836 | 3.354 |
| 70–74 | 2.623 | 3.194 |
| 75–79 | 1.541 | 2.095 |
| 80–84 | 732 | 1.175 |
| 85+ | 597 | 953 |
Crtica je Srbija u istoj godini. Procene pre 2022. se ne nastavljaju na one posle popisa, pa se te godine ne porede međusobno. RZS.
Nacionalnost, popisi 2022. i 2011.
| Grupa | Traka | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|---|
| Srbi | 92,9% | 95,7% | 76.367 | |
| Romi | 1,6% | 1,6% | 1.275 | |
| Nisu se izjasnili | 0,9% | 0,6% | 736 | |
| Nepoznato | 4,0% | 1,4% | 3.246 |
Grupe ispod 1% (21)
| Grupa | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|
| Jugosloveni | 0,17% | 0,1% | 140 |
| Ostali | 0,14% | 0,1% | 113 |
| Crnogorci | 0,06% | 0,1% | 49 |
| Makedonci | 0,05% | 0,1% | 44 |
| Hrvati | 0,05% | 0,1% | 38 |
| Rusi | 0,04% | 0,0% | 34 |
| Muslimani | 0,03% | 0,0% | 23 |
| Mađari | 0,03% | 0,0% | 21 |
| Albanci | 0,02% | 0,0% | 14 |
| Regionalna pripadnost | 0,02% | 0,0% | 13 |
| Bugari | 0,01% | 0,0% | 12 |
| Goranci | 0,01% | 0,0% | 10 |
| Slovenci | 0,01% | 0,0% | 9 |
| Bošnjaci | 0,01% | 0,0% | 7 |
| Nemci | 0,00% | 0,0% | 4 |
| Ukrajinci | 0,00% | 0,0% | 4 |
| Rumuni | 0,00% | 0,0% | 3 |
| Slovaci | 0,00% | 0,0% | 3 |
| Vlasi | 0,00% | 0,0% | 2 |
| Bunjevci | 0,00% | 0,0% | 1 |
| Rusini | 0,00% | 0,0% | 1 |
Veroispovest, popisi 2022. i 2011.
| Grupa | Traka | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|---|
| Pravoslavna | 93,3% | 94,5% | 76.664 | |
| Nisu se izjasnili | 1,1% | 0,8% | 891 | |
| Nepoznato | 4,1% | 1,6% | 3.369 |
Grupe ispod 1% (8)
| Grupa | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|
| Ostale hrišćanske | 0,83% | 2,3% | 680 |
| Nisu vernici | 0,37% | 0,4% | 300 |
| Katolička | 0,12% | 0,2% | 100 |
| Islamska | 0,09% | 0,0% | 78 |
| Agnostici | 0,06% | 0,0% | 46 |
| Protestantska | 0,04% | 0,0% | 34 |
| Istočnjačke | 0,01% | 0,0% | 5 |
| Ostale | 0,00% | 0,0% | 2 |
Udeo u svim popisanim. Izjašnjavanje nije obavezno, a „Nepoznato” je kategorija RZS-a. Udeo „Nepoznato” je u Srbiji 2022. veći nego 2011, pa razlika između kolona ne mora da bude stvarna promena. Nacionalnost i vera se ne ocenjuju i ne ulaze u poređenja. RZS, Popis 2022.
Cena života
- Korpa, usklađena
- 105.263 RSD, 2026-05, pomereno do 2026-09, državna korpa i RZS cene
- Prosečna plata
- 104.916 RSD
- Stanovanje mesečno
- 33.321 ugovorena cena, stan od 50 m²
- Sve kroz platu
- 1,32 korpa i stanovanje
Procena Državna računica, a ne tržišno merenje; koristi se oprezno i poredi sa našim cenama iz prodavnica. Stanovanje: ugovorena cena RGZ-a, svedena na mesečni iznos prema kirijama u mestima gde postoje obe brojke. Uporedi cene u prodavnicama.
Stanovanje i obrazovanje
- Stanova
- 47.670
- Prazni i napušteni
- 15,2%
- Pod zakupom
- 5,6%
- Zgrade starije od 1971.
- 33%
- Viša ili visoka škola
- 19,3%
- Bez srednje škole
- 26,5%
Popis 2022. RZS.
Posao i plate
- Neto plata, 12 meseci
- 104.916 do 08/2026
- Zaposlenih na 1.000
- 382
- Aktivnih firmi
- 1.149 09/2025
- Nezaposlenih na birou
- 2.557 09/2025
- Budžet po stanovniku
- 67.248 RSD, 2024.
- Ulaganja po stanovniku
- 7.741 RSD, 12,1% rashoda
Plata zaposlenih koji ovde žive, bez obzira na to gde rade. Tačka je ovo mesto, crta je Srbija.
Zdravstvo
- Lekara
- 311
- Stanovnika po lekaru
- 258
- Zubara
- 21
- Farmaceuta
- 9
Podaci za 2024, samo zdravstvena služba. Broji se gde ljudi rade, pa bolnički centri izgledaju bolje od mesta čiji se stanovnici tamo leče.
Škole i vrtići
- Skor na maloj maturi
- 499 2025/26, prosek mesta 481
- Osnovnih škola
- 16
- Dece u vrtiću
- 3.255 2025/2026
- Obuhvat vrtićem
- 66% naša procena
Skor je prosek tri standardizovana testa, ponderisan brojem učenika. Više govori o generaciji i porodicama nego o samoj školi. Ministarstvo prosvete.
Od čega se živi
Popis 2022.
Popis 2011.
| Grupa | 2022. | Udeo | 2011. | Udeo |
|---|---|---|---|---|
| Zaposleni | 33.209 | 40,4% | 35.500 | 39,3% |
| Penzioneri | 20.327 | 24,7% | 19.435 | 21,5% |
| Deca do 15 godina | 11.197 | 13,6% | 11.638 | 12,9% |
| Učenici i studenti | 4.984 | 6,1% | 7.048 | 7,8% |
| Nezaposleni | 3.475 | 4,2% | 7.396 | 8,2% |
| Domaćinstvo i ostali | 8.977 | 10,9% | 9.295 | 10,3% |
RZS, popisi 2011. i 2022: svaka osoba je u jednoj grupi. Stopa nezaposlenosti po popisu je 9,5%. Godišnje, PIO fond: 22.370 korisnika penzija u 2026-06, prosečna penzija 52.821 RSD, 73 korisnika na 100 zaposlenih. Ne ulazi u ocenu.
Komunalije i putevi
- Domaćinstva na vodovodu
- 95,9%
- Domaćinstva na kanalizaciji
- 64,0%
- Prečišćene otpadne vode
- 65,1%
- Opštinski putevi sa savremenim kolovozom
- 87,6%
- Divlje deponije, prijavljene
- 6
Godišnjak Opštine i regioni, podaci za 2024. Priključci prema domaćinstvima iz popisa 2022, pa vikend kuće mogu da podignu udeo. Ne ulazi u ocenu.
Na šta opština planira da troši
Plan za 2021, ukupno 3.092 miliona RSD. Godine se razlikuju među mestima, pa ovo nije rang.
- Obrazovanje
- 24,4%
- Ekonomski poslovi
- 17,6%
- Opšte javne usluge
- 16,8%
- Rekreacija, sport i kultura
- 12,4%
- Stanovi i zajednica
- 11,1%
- Socijalna zaštita
- 6,8%
- Zaštita životne sredine
- 4,9%
- Zdravstvo
- 4,4%
- Javni red i bezbednost
- 1,6%
Budžet opštine, data.gov.rs. Plan nije izvršenje. Ne ulazi u ocenu.
Mobilna mreža i internet
- Mobilna mreža, preuzimanje
- 282 Mb/s
- Broj mobilnih testova
- 1.027
- Fiksni, preuzimanje
- 177 Mb/s zavisi od paketa
Ocena ide iz mobilne mreže, jer ljudi internet uglavnom koriste na telefonu preko 4G i 5G. Fiksna brzina više pokazuje koji paket korisnici biraju nego šta je dostupno, pa nije u oceni. Prosek Speedtest merenja za 3. kvartal 2026, koja sami pokreću korisnici. Kod malog broja testova rezultat je nesiguran. Speedtest by Ookla Global Fixed and Mobile Network Performance Maps, CC BY-NC-SA 4.0.
Vazduh
Poslednje merenje, stanica Valjevo, Serbia. World Air Quality Index Project, SEPA. AQI,
Poslednjih 30 dana, stanica Valjevo, neverifikovano, do 2026-11-01.19,3 µg/m³ PM2.5
- PM2.5 zimi, izmereno
- 64,9 2024.
- PM2.5 leti, izmereno
- 13,3
- Godišnji prosek
- 34,0
- SO₂, prosek
- 10,7
- Dana PM10 preko 50
- 148
- Emisije SO₂ iz fabrika
- 0 t 2024, pogona: 4
Zvanično Verifikovana merenja SEPA, stanice: VALJEVO, Valjevo, Valjevo ZZJZ. Isprekidana linija je 25 µg/m³, godišnja granica u Srbiji. Emisije: NRIZ registar.
Bezbednost na putu
- Sa povređenima 2025.
- 169
- Sa poginulima 2025.
- 3
- Teških godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana
- 19,9 81.019 ljudi tokom dana
- Sve nezgode 2026.
- 347 tekuća godina
- Na glavnim putevima van naselja*
- 34 od 172 teških, 2025.
Ocena ne računa nezgode na autoputevima i brzim putevima (6% teških nezgoda ovde), a deli se sa dnevnim stanovništvom: stanovnici plus ljudi koji tu rade, minus oni koji rade negde drugde. Drugi tranzitni putevi su i dalje uračunati; zvezdica je naš proračun koji ne menja ocenu. MUP, otvoreni podaci.
Osude za krivična dela
- Osuđenih odraslih 2024.
- 341
- Za imovinu
- 89
- Za život i telo
- 24
- U saobraćaju
- 48
Osude po mestu izvršenja, ne prijavljena dela i ne ocena bezbednosti, zato nisu u indeksu.
Povezanost
- Do sedišta regiona*
- 0 min 1. od 161
- Do najbližeg velikog centra*
- 82 min 101. od 161
- Do Beograda*
- 82 min 48. od 161
- Do najbližeg fakulteta*
- 0 min 1. od 161
- Do najbliže srednje škole*
- 0 min 1. od 161
Minuti vožnje kolima bez gužve, od centra mesta. Ne meri autobus i ne ulazi u ocenu. Veliki centri su Beograd, Novi Sad, Niš i Kragujevac. Nula znači da je cilj u samom mestu. Red 1 je najbliže.