Sva mesta · Zlatiborski region
Užice
Obuhvata: Užice, Sevojno.
Užice: iznad proseka svih mesta po zdravstvu (81) i pristupu (95), ispod proseka po vazduhu (37) i demografiji (31). Stanovništvo od popisa 2022: −3,1%, prosek regiona −2,3%.
67.832 stanovnika108.206 RSD neto plata
Ocena 1–100, veće je bolje. To je geometrijski prosek 7 tema, bez Bezbednosti na putu. Verovatno između 43. i 65. mesta.
Kako računamoProfil mesta
Ocene 1–100, veće je bolje. Crtica je prosek sličnih mesta.
Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: promena stanovništva od popisa 2022. i neto doseljeni na 1.000 stanovnika.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: neto plata, zaposleni na 1.000 radno sposobnih i firme na 1.000 stanovnika.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: koliko plata pokriva korpu i stanovanje.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: zdravstveni radnici na 10.000 stanovnika i životni vek.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: mala matura, obuhvat vrtićem i vreme do fakulteta i srednje škole.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: vreme do velikog centra i brzina mobilne mreže.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: gori od dva zagađivača, PM2.5 zimi i SO₂.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: teške nezgode; tema je van ukupne ocene.
Kako računamoTrendovi
Stanovništvo se poredi po popisima i procenama posle 2022, jer se godišnje procene ne nastavljaju preko popisa. Metodologija popisa se menjala.
Stanovnika67.832 2025.▼ 3,1% od 2022.Detalji
Broj stanovnika po proceni RZS. Godine pre popisa 2022. su stare procene.
- Najviše, 2002.
- 83.022
- Najmanje, 1948.
- 45.667
- Broj stanovnika
- 67.832
- Prosek mesta
- 40.683
- Položaj, 1. je najviše
- 28. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 67.832 2024. 68.655 2023. 69.435 2022. 69.997 2011. 78.040 2002. 83.022 1991. 82.723 1981. 77.049 1971. 67.555 1961. 57.062 1953. 50.755 1948. 45.667 Neto plata108.206 RSD, 12 meseci do 08/2026▲ 25,8% 2020–2025. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna neto plata po godinama, RZS.
- Najviše, 2025.
- 101.463 RSD
- Najmanje, 2018.
- 47.889 RSD
- Neto plata, 12 meseci
- 108.206 RSD
- Prosek mesta
- 101.239 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 27. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2025. 101.463 93.603 2024. 90.997 83.346 2023. 79.863 72.735 2022. 70.441 63.533 2021. 62.976 56.572 2020. 56.780 52.069 2019. 52.208 47.718 2018. 47.889 43.470 Zaposlenih27.054 2026.→ 0,4% od 2021.Detalji
Broj zaposlenih po godinama, RZS. Na grafikonu je ukupan broj, a poređenje je na 1.000 stanovnika.
- Najviše, 2023.
- 27.793
- Najmanje, 2016.
- 24.306
- Prosek mesta
- 322
- Položaj, 1. je najbolje
- 17. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2026. 27.054 2025. 27.435 2024. 27.682 2023. 27.793 2022. 27.511 2021. 27.157 2020. 26.564 2019. 26.276 2018. 25.812 2017. 24.803 2016. 24.306 Korisnici penzija20.568 2026.▲ 5,1% od 2021.Detalji
Korisnici svih vrsta penzija, PIO fond, decembar svake godine, a za tekuću godinu poslednji objavljen mesec.
- Najviše, 2026.
- 20.568
- Najmanje, 2021.
- 19.577
- Prosek mesta
- 248
- Položaj, 1. je najviše
- 16. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2026. 20.568 2025. 20.381 2024. 20.090 2023. 19.817 2022. 19.655 2021. 19.577 2020. 19.894 2019. 20.084 2018. 20.153 Odseljeni1.773 2025.▲ 6,6% od 2022.Detalji
Broj ljudi koji su se odselili iz mesta tokom godine, RZS.
- Najviše, 2023.
- 1.837
- Najmanje, 2022.
- 1.664
- Prosek mesta
- -1,5
- Položaj, 1. je najbolje
- 133. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 1.773 2024. 1.768 2023. 1.837 2022. 1.664 Doseljeni1.450 2025.▲ 10,4% od 2022.Detalji
Broj ljudi koji su se doselili u mesto tokom godine, RZS.
- Najviše, 2023.
- 1.484
- Najmanje, 2022.
- 1.313
- Prosek mesta
- -1,5
- Položaj, 1. je najbolje
- 133. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 1.450 2024. 1.445 2023. 1.484 2022. 1.313
Još trendova (10)
Noćenja turista141.881 2025.▲ 2,9% od 2019.Detalji
Ukupan broj noćenja turista godišnje, RZS. Na grafikonu je ukupan broj, a poređenje je po stanovniku.
- Najviše, 2024.
- 159.038
- Najmanje, 2022.
- 80.495
- Prosek mesta
- 2,7
- Položaj, 1. je najbolje
- 30. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 141.881 2024. 159.038 2023. 101.374 2022. 80.495 2021. 137.196 2020. 110.804 2019. 137.827 2018. 128.685 2017. 130.180 2016. 128.186 2015. 131.389 2014. 129.343 2013. 125.065 2012. 122.892 2011. 129.950 2010. 126.865 Mala matura515 2026.→ 0,0% od 2023.Detalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečan skor učenika na maloj maturi.
- Najviše, 2023.
- 515
- Najmanje, 2025.
- 507
- Prosek mesta
- 481
- Položaj, 1. je najbolje
- 25. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2026. 515 481 2025. 507 479 2024. 508 483 2023. 515 483 PM2.5, godišnje30,5 µg/m³ 2024.▼ 4,4% od 2020.Detalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Godišnji prosek sitnih čestica PM2.5 u vazduhu, izmeren na stanicama. Manje je bolje.
- Najviše, 2022.
- 41,0 µg/m³
- Najmanje, 2024.
- 30,5 µg/m³
- PM2.5 godišnje, izmereno
- 30,5 µg/m³
- Prosek mesta
- 24,8 µg/m³
- Položaj, 1. je najbolje
- 18. od 20
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2024. 30,5 24,8 2023. 31,4 23,3 2022. 41,0 25,9 2021. 31,8 27,1 2020. 31,9 29,2 Saobraćajne nezgode319 2025.▲ 33,5% od 2020.Detalji
Ukupan broj saobraćajnih nezgoda godišnje, MUP.
- Najviše, 2018.
- 326
- Najmanje, 2020.
- 239
- Prosek mesta
- 206
- Položaj, 1. je najbolje
- 134. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 319 2024. 284 2023. 264 2022. 258 2021. 262 2020. 239 2019. 323 2018. 326 2017. 306 2016. 318 Noćno svetlo, sa satelita149. od 161 po stanovniku 2025.▼ 11,1% od 2020.Detalji
Ukupna jačina veštačkog svetla koju satelit NASA izmeri noću iznad teritorije mesta. Sam broj nema svakodnevno značenje: služi za poređenje istog mesta kroz vreme i mesta međusobno. Industrija i prelazak na LED rasvetu menjaju ga i kad se broj ljudi ne menja.
- Najviše, 2023.
- 6.870
- Najmanje, 2025.
- 4.339
- Prosek mesta
- 119,2
- Položaj, 1. je najviše
- 149. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 4.339 2024. 4.989 2023. 6.870 2022. 6.452 2021. 5.130 2020. 4.880 2019. 5.749 2018. 5.778 2017. 5.153 2016. 4.831 2015. 4.835 2014. 4.772 2013. 4.618 2012. 4.704 Prosečna penzija61.965 RSD 2026.▲ 36,5% od 2021. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna penzija svih vrsta, PIO fond, decembar svake godine, a za tekuću godinu poslednji objavljen mesec.
- Najviše, 2025.
- 62.075 RSD
- Najmanje, 2018.
- 28.845 RSD
- Prosečna penzija
- 61.965 RSD
- Prosek mesta
- 50.307 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 21. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2026. 61.965 50.307 2025. 62.075 50.246 2024. 55.524 44.693 2023. 43.714 35.047 2022. 37.041 29.593 2021. 32.290 25.699 2020. 30.447 24.231 2019. 28.870 22.945 2018. 28.845 22.892 Divlje deponije, prijavljene4 2024.→ 0,0% od 2019.Detalji
Lokacije koje su opštine i komunalna preduzeća prijavile registru SEPA. Rast može da znači i savesnije prijavljivanje.
- Najviše, 2023.
- 7
- Najmanje, 2020.
- 1
- Prosek mesta
- 18
- Položaj, 1. je najviše
- 130. od 155
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2024. 4 2023. 7 2022. 3 2021. 4 2020. 1 2019. 4 2018. 5 Životni vek77,6 god. 2025.▲ 1,8% od 2023.Detalji
- Muškarci
- Žene
Tabela po godinama
Godina Muškarci Žene 2025. 75,0 80,2 2024. 74,2 80,1 2023. 73,2 79,2 Brakovi240 2025.▲ 21,2% od 2020.Detalji
Broj sklopljenih brakova godišnje, RZS.
- Najviše, 2015.
- 403
- Najmanje, 2010.
- 0
- Prosek mesta
- 4,4
- Položaj, 1. je najviše
- 130. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 240 2024. 253 2023. 276 2022. 332 2021. 298 2020. 198 2019. 335 2018. 372 2017. 344 2016. 353 2015. 403 2014. 0 2013. 0 2012. 0 2011. 0 2010. 0 Stanovi po dozvolama50 2025.▼ 57,6% od 2020.Detalji
Broj stanova za koje je izdata građevinska dozvola, RZS.
- Najviše, 2023.
- 353
- Najmanje, 2025.
- 50
- Prosek mesta
- 4,8
- Položaj, 1. je najbolje
- 57. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 50 2024. 198 2023. 353 2022. 223 2021. 275 2020. 118 2019. 205 2018. 130 2017. 51 2016. 95 2015. 67
„Realno" znači posle inflacije po indeksu cena za Srbiju. Strelica je smer; zelena je poboljšanje, crvena pogoršanje, siva bez ocene. Praćenje ocena počinje u oktobru 2026.
Naši nalazi
* Naše računanje. Tražene cene su medijana oglasa, bez ponovljenih, gde ih ima bar 10. Tražene kirije i cene ulaze u Priuštivost. Ostalo su podaci navedenih izvora van državne statistike.
Poređenje
Medijana: pola mesta je iznad te vrednosti, a pola ispod, pa je ne pomeraju krajnje vrednosti. Prosek regiona računa svako mesto jednako. Mesto 1 je najbolje. Kliknite na pokazatelj za sva mesta.
| Pokazatelj | Ovde | Prosek regiona | Medijana | U regionu | U Srbiji |
|---|---|---|---|---|---|
| Neto plata, 12 meseci | 108.206 RSD | 95.169 | 96.554 | 1. od 10 | 27. od 161 |
| Zaposleni na 1.000 radno sposobnih | 642 | 518 | 521 | 1. od 10 | 13. od 161 |
| Nezaposleni na 1.000 stanovnika | 31,7 | 63,6 | 55,9 | 2. od 10 | 41. od 161 |
| Promena od 2022. | -3,1 % | -2,3 | -2,6 | 6. od 10 | 97. od 161 |
| Deca do 14 godina | 13,4 % | 13,5 | 13,5 | 5. od 10 | 87. od 161 |
| Sa višom ili visokom školom | 22,0 % | 14,9 | 13,9 | 1. od 10 | 15. od 161 |
| Skor na maloj maturi | 515 | 491 | 480 | 3. od 10 | 25. od 161 |
| Lekari na 10.000 stanovnika | 49,7 | 21,3 | 17,1 | 1. od 10 | 7. od 161 |
| Cena stana po m² | 1.500 € | 1.500 | 1.291 | – | 25. od 37 |
| Mobilna mreža Procena | 193 Mb/s | 146 | 156 | 2. od 10 | 47. od 161 |
| PM2.5 zimi, izmereno ili procena Procena | 50,1 µg/m³ | 27,6 | 33,4 | 9. od 10 | 150. od 161 |
| Teške nezgode godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana | 19,4 | 17,8 | 17,6 | 5. od 10 | 97. od 161 |
Slična mesta: Zrenjanin, Gornji Milanovac, Valjevo, Pančevo, Kruševac. Upoređuje se sa njihovim prosekom, prvo najveća razlika.
Prednosti u odnosu na slična mesta
| Pokazatelj | Ovde | Slična mesta |
|---|---|---|
| Skor na maloj maturi | 515 | 491 |
| Zaposleni na 1.000 radno sposobnih | 642 | 594 |
| Domaćinstva na kanalizaciji | 83,6 % | 70,6 % |
| Prazni i napušteni stanovi | 12,2 % | 15,4 % |
| Teške nezgode godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana | 19,4 | 22,5 |
| Sa višom ili visokom školom | 22,0 % | 19,4 % |
| Lekari na 10.000 stanovnika | 49,7 | 34,1 |
| Domaćinstva na vodovodu | 95,4 % | 91,2 % |
Zaostatak za sličnim mestima
| Pokazatelj | Ovde | Slična mesta |
|---|---|---|
| Prečišćene otpadne vode | 0,0 % | 49,0 % |
| Do najbližeg velikog centra | 119 min | 57 min |
| Opštinski putevi sa savremenim kolovozom | 61,3 % | 89,6 % |
| Neto doseljeni na 1.000 godišnje | -4,9 | -0,1 |
| PM2.5 zimi, izmereno ili procena | 50,1 µg/m³ | 43,6 µg/m³ |
| Obuhvat vrtićem | 45 % | 51 % |
| Mobilna mreža | 193 Mb/s | 225 Mb/s |
| Stanovi po dozvolama na 1.000 godišnje | 3,2 | 5,8 |
Šta kažu nezavisni izvori
Procena OpenStreetMap, 2026-11-01. Podatke unose volonteri: ovo pokazuje šta je ucrtano na mapi, a slabije mapirano mesto izgleda kao mesto sa manje usluga. Ne ulazi u ocenu.
- Apoteke na 10.000 stanovnika: 4,0 (prosek mesta 2,8)
- Supermarketi na 10.000 stanovnika: 1,6 (prosek mesta 1,9)
- Pošte na 10.000 stanovnika: 2,4 (prosek mesta 3,5)
- Banke na 10.000 stanovnika: 2,7 (prosek mesta 1,8)
- Lekari i klinike na 10.000 stanovnika: 9,9 (prosek mesta 1,7)
- Restorani i kafići na 10.000 stanovnika: 19,6 (prosek mesta 8,9)
- Benzinske pumpe na 10.000 stanovnika: 2,5 (prosek mesta 3,2)
Slična mesta
Uporedi ova mesta u alatu. Sličnost je računata iz 28 pokazatelja; način je na stranici Kako računamo.
Izvori i metodologija
Izvor i period stoje uz svaki pokazatelj. Celu računicu vidite na stranici Kako računamo, a proveru ocene na stranici Provera ocene. Svežinu izvora prati Stanje podataka, a sve brojke su u preuzimanju.
Provera brojki
Zvanične procene poredimo sa onim što je stvarno izbrojano. Ako se slažu, odnos je oko 100. Izbori 2026. nisu konačni. Ovo ne ulazi u glavnu ocenu.
| Pitanje | Zvanično | Izmereno | Odnos |
|---|---|---|---|
| Koliko punoletnih je stvarno tu?Glasači su donja mera prisutnih; iznad 100 znači da je glasalo više ljudi nego što procena kaže da živi tu. | 56.636 punoletnih po RZS proceni | 48.207 glasalo 2026. | 85 na 100 |
| Da li je birački spisak veći od procene?Spisak uključuje i one koji su otišli, a nisu se odjavili. | 56.636 punoletnih po RZS proceni | 61.267 na biračkom spisku | 108 na 100 |
| Ima li dece koliko piše?Škola zna ko je stvarno došao. | 640 očekivanih osmaka po RZS proceni | 658 stvarno na maloj maturi | 103 na 100 |
| Koliko stanova je stvarno nastanjeno?Popis 2022. Ostatak su prazni, napušteni i vikend stanovi. | 39.565 stanova | 29.070 nastanjeno | 74% |
| Šta plata stvarno kupuje?RGZ, stvarne kupoprodaje 2025, kurs 117,2. | 108.206 RSD prosečna plata | 1.500 € medijana ugovorenog m² | 0,62 m² za platu |
| Koliko mesto svetli noću?Satelit NASA. Industrija i LED rasveta podižu broj. | 67.832 stanovnika | 64,0 zračenja na 1.000 stanovnika | 149. od 161 |
Promena biračkog spiska, 2023. do 2026.
Spisak se menja zbog novih punoletnih i umrlih. Ostatak je ono što to dvoje ne objašnjava.
- Spisak 2023.
- 63.090
- Novi punoletni
- +2.025
- Umrli
- −2.786
- Ostatak
- −1.062
- Spisak 2026.
- 61.267
Život i ljudi
Životni vek i uzroci smrti
- Životni vek, muškarci
- 75,0 god.
- Životni vek, žene
- 80,2 god.
- Bolesti srca i krvotoka na 10.000
- 68,1
- Tumori na 10.000
- 35,6
- Bolesti disanja na 10.000
- 7,9
- Povrede i trovanja na 10.000
- 5,3
Seljenje, porodica i gradnja
- Neto doseljeni na 1.000 godišnje
- -4,9
- Brakovi na 1.000 godišnje
- 3,8
- Razvodi na 100 brakova
- 45,8
- Stanovi po dozvolama na 1.000
- 3,2
- Srednjoškolci na 1.000 stanovnika
- 57,8
RZS. Uzroci smrti su sirove stope, pa starije mesto ima veće brojeve. Seljenje, smrti i brakovi su prosek tri godine, a dozvole pet.
Obrazovanje
Osnovna škola, osmi razred
- Prosečna ocena
- 4,09
- Matematika, skor
- 518
- Maternji jezik, skor
- 515
- Ocena prema testu*
- -0,04
Srednje škole
- Srednjih škola
- 7
- Gimnazija
- 1
- Srednjoškolaca na 1.000
- 57,8
- Učenika po nastavniku
- 8,4
* Naše računanje: koliko je školska ocena viša ili niža od ocene koju rezultat na maloj maturi predviđa u celoj Srbiji. Rezultati mature i upisni bodovi po srednjoj školi nisu objavljeni kao otvoreni podaci. Univerziteti su na stranici Univerziteti i fakulteti.
Stanovništvo
- Stanovnika 2025.
- 67.832
- Promena od 2022.
- -3,1%
- Dece do 14
- 13,4%
- Starijih od 65
- 24,8%
Na popisu 2011. bilo je 78.040, a 2022. 69.997 stanovnika. Procene RZS-a se posle svakog popisa ponovo baziraju, pa je linija prekinuta tamo gde bi skok bio samo promena osnova.
Svi popisi, 1948–2022.
Popisi su rađeni po različitim metodologijama, a teritorija je svedena na stanje iz 2022.
Procene po godinama
Rođeni i umrli, 1961–2025.
- Rođeni 2025.
- 451
- Umrli 2025.
- 969
- Prirodni priraštaj
- -518 rođeni minus umrli
Tabela po godinama
| Godina | Rođeni | Umrli | Priraštaj |
|---|---|---|---|
| 2025. | 451 | 969 | -518 |
| 2024. | 492 | 974 | -482 |
| 2023. | 566 | 969 | -403 |
| 2022. | 542 | 1.103 | -561 |
| 2021. | 566 | 1.463 | -897 |
| 2020. | 610 | 1.210 | -600 |
| 2019. | 592 | 1.034 | -442 |
| 2018. | 656 | 989 | -333 |
| 2017. | 622 | 1.000 | -378 |
| 2016. | 676 | 1.018 | -342 |
| 2015. | 680 | 1.006 | -326 |
| 2014. | 691 | 925 | -234 |
| 2013. | 622 | 965 | -343 |
| 2012. | 689 | 980 | -291 |
| 2011. | 661 | 993 | -332 |
| 2010. | 665 | 925 | -260 |
| 2009. | 777 | 914 | -137 |
| 2008. | 728 | 902 | -174 |
| 2007. | 694 | 868 | -174 |
| 2006. | 761 | 870 | -109 |
| 2005. | 773 | 962 | -189 |
| 2004. | 779 | 939 | -160 |
| 2003. | 852 | 888 | -36 |
| 2002. | 788 | 864 | -76 |
| 2001. | 782 | 796 | -14 |
| 2000. | 737 | 875 | -138 |
| 1999. | 760 | 843 | -83 |
| 1998. | 798 | 850 | -52 |
| 1997. | 797 | 787 | 10 |
| 1996. | 898 | 760 | 138 |
| 1995. | 910 | 705 | 205 |
| 1994. | 975 | 781 | 194 |
| 1993. | 980 | 756 | 224 |
| 1992. | 985 | 768 | 217 |
| 1991. | 991 | 665 | 326 |
| 1990. | 1.091 | 643 | 448 |
| 1989. | 1.071 | 654 | 417 |
| 1988. | 1.118 | 623 | 495 |
| 1987. | 1.141 | 635 | 506 |
| 1986. | 1.141 | 706 | 435 |
| 1985. | 1.170 | 611 | 559 |
| 1984. | 1.243 | 657 | 586 |
| 1983. | 1.284 | 647 | 637 |
| 1982. | 1.208 | 653 | 555 |
| 1981. | 1.073 | 591 | 482 |
| 1980. | 1.297 | 647 | 650 |
| 1979. | 1.168 | 552 | 616 |
| 1978. | 1.156 | 527 | 629 |
| 1977. | 1.176 | 557 | 619 |
| 1976. | 1.198 | 506 | 692 |
| 1975. | 1.211 | 535 | 676 |
| 1974. | 1.120 | 503 | 617 |
| 1973. | 1.122 | 506 | 616 |
| 1972. | 1.168 | 553 | 615 |
| 1971. | 1.148 | 530 | 618 |
| 1970. | 1.068 | 547 | 521 |
| 1969. | 1.140 | 576 | 564 |
| 1968. | 1.094 | 432 | 662 |
| 1967. | 1.140 | 475 | 665 |
| 1966. | 1.006 | 379 | 627 |
| 1965. | 1.142 | 425 | 717 |
| 1964. | 1.106 | 482 | 624 |
| 1963. | 1.195 | 433 | 762 |
| 1962. | 1.174 | 449 | 725 |
| 1961. | 1.144 | 422 | 722 |
RZS, teritorija svedena na današnje opštine.
Naselja (41), broj stanovnika po popisima
| Naselje | 1948. | 1971. | 1991. | 2011. | 2022. |
|---|---|---|---|---|---|
| Užice | 10.219 | 34.786 | 53.864 | 52.646 | 48.539 |
| Sevojno | 1.847 | 3.853 | 6.501 | 7.101 | 6.426 |
| Drijetanj | 545 | 486 | 821 | 1.316 | 1.284 |
| Buar | 1.076 | 926 | 641 | 1.082 | 1.076 |
| Volujac | 1.006 | 1.211 | 1.134 | 922 | 818 |
| Duboko | 967 | 881 | 888 | 848 | 735 |
| Stapari | 1.982 | 1.608 | 1.181 | 877 | 718 |
| Ljubanje | 955 | 767 | 659 | 787 | 638 |
| Zlakusa | 586 | 642 | 731 | 671 | 610 |
| Gorjani | 688 | 695 | 751 | 653 | 570 |
| Gostinica | 1.447 | 977 | 676 | 557 | 487 |
| Karan | 950 | 817 | 666 | 516 | 477 |
| Drežnik | 1.740 | 1.439 | 968 | 639 | 473 |
| Kačer | 841 | 642 | 481 | 531 | 452 |
| Kremna | 1.137 | 1.097 | 851 | 665 | 452 |
| Potočanje | 573 | 561 | 564 | 509 | 452 |
| Skržuti | 1.472 | 1.164 | 817 | 551 | 423 |
| Mokra Gora | 1.398 | 1.139 | 816 | 549 | 393 |
| Potpeće | 536 | 609 | 552 | 483 | 391 |
| Keserovina | 1.046 | 1.032 | 749 | 452 | 345 |
| Ravni | 987 | 842 | 632 | 465 | 335 |
| Trnava | 953 | 731 | 506 | 378 | 317 |
| Ribaševina | 1.079 | 836 | 602 | 378 | 291 |
| Gubin Do | 614 | 632 | 543 | 377 | 288 |
| Nikojevići | 815 | 595 | 478 | 366 | 285 |
| Raduša | 1.251 | 1.046 | 710 | 375 | 275 |
| Ponikovica | 489 | 446 | 355 | 320 | 264 |
| Bioska | 1.326 | 1.191 | 697 | 422 | 262 |
| Lelići | 737 | 556 | 449 | 328 | 260 |
| Pear | 1.042 | 835 | 537 | 370 | 259 |
| Krvavci | 333 | 344 | 329 | 245 | 234 |
| Dobrodo | 518 | 431 | 320 | 232 | 194 |
| Kamenica | 499 | 389 | 305 | 220 | 174 |
| Strmac | 559 | 468 | 287 | 225 | 164 |
| Bjelotići | 365 | 301 | 262 | 185 | 153 |
| Vitasi | 742 | 639 | 395 | 179 | 134 |
| Zbojštica | 355 | 257 | 190 | 167 | 116 |
| Vrutci | 724 | 676 | 318 | 138 | 73 |
| Kotroman | 213 | 167 | 88 | 123 | 66 |
| Kršanje | 727 | 552 | 255 | 108 | 51 |
| Panjak | 328 | 289 | 154 | 84 | 43 |
Sastav stanovništva
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 1,5% veća od popisa, a 1,4% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,5 muškarci 42,4, žene 44,6
- Muškarci
- 48,5% 36.773
- Žene
- 51,5% 39.032
- Žena na 100 muškaraca
- 106,1
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.661 | 1.616 |
| 5–9 | 1.753 | 1.723 |
| 10–14 | 1.800 | 1.752 |
| 15–19 | 1.866 | 1.820 |
| 20–24 | 2.298 | 2.139 |
| 25–29 | 2.362 | 2.159 |
| 30–34 | 2.428 | 2.317 |
| 35–39 | 2.454 | 2.498 |
| 40–44 | 2.568 | 2.731 |
| 45–49 | 2.554 | 2.752 |
| 50–54 | 2.831 | 3.145 |
| 55–59 | 2.948 | 3.169 |
| 60–64 | 3.082 | 3.329 |
| 65–69 | 2.153 | 2.371 |
| 70–74 | 1.449 | 1.739 |
| 75–79 | 1.299 | 1.818 |
| 80–84 | 853 | 1.284 |
| 85+ | 414 | 670 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 1,5% veća od popisa, a 1,4% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,8 muškarci 42,6, žene 44,9
- Muškarci
- 48,5% 36.430
- Žene
- 51,5% 38.667
- Žena na 100 muškaraca
- 106,1
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.710 | 1.597 |
| 5–9 | 1.694 | 1.688 |
| 10–14 | 1.816 | 1.763 |
| 15–19 | 1.793 | 1.757 |
| 20–24 | 2.237 | 2.044 |
| 25–29 | 2.294 | 2.148 |
| 30–34 | 2.389 | 2.251 |
| 35–39 | 2.392 | 2.424 |
| 40–44 | 2.557 | 2.692 |
| 45–49 | 2.527 | 2.761 |
| 50–54 | 2.774 | 2.962 |
| 55–59 | 2.826 | 3.160 |
| 60–64 | 3.108 | 3.357 |
| 65–69 | 2.324 | 2.574 |
| 70–74 | 1.384 | 1.696 |
| 75–79 | 1.317 | 1.753 |
| 80–84 | 837 | 1.306 |
| 85+ | 451 | 734 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 1,5% veća od popisa, a 1,4% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 44,0 muškarci 42,8, žene 45,2
- Muškarci
- 48,5% 36.063
- Žene
- 51,5% 38.308
- Žena na 100 muškaraca
- 106,2
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.715 | 1.567 |
| 5–9 | 1.683 | 1.674 |
| 10–14 | 1.801 | 1.758 |
| 15–19 | 1.746 | 1.733 |
| 20–24 | 2.145 | 1.975 |
| 25–29 | 2.240 | 2.084 |
| 30–34 | 2.358 | 2.208 |
| 35–39 | 2.340 | 2.349 |
| 40–44 | 2.507 | 2.630 |
| 45–49 | 2.552 | 2.768 |
| 50–54 | 2.695 | 2.826 |
| 55–59 | 2.733 | 3.152 |
| 60–64 | 3.052 | 3.303 |
| 65–69 | 2.469 | 2.791 |
| 70–74 | 1.430 | 1.706 |
| 75–79 | 1.270 | 1.687 |
| 80–84 | 837 | 1.314 |
| 85+ | 490 | 783 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 1,5% veća od popisa, a 1,4% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 44,3 muškarci 43,0, žene 45,5
- Muškarci
- 48,5% 35.731
- Žene
- 51,5% 37.936
- Žena na 100 muškaraca
- 106,2
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.716 | 1.551 |
| 5–9 | 1.669 | 1.666 |
| 10–14 | 1.764 | 1.735 |
| 15–19 | 1.740 | 1.718 |
| 20–24 | 2.009 | 1.903 |
| 25–29 | 2.194 | 1.968 |
| 30–34 | 2.333 | 2.155 |
| 35–39 | 2.333 | 2.310 |
| 40–44 | 2.463 | 2.584 |
| 45–49 | 2.552 | 2.720 |
| 50–54 | 2.577 | 2.771 |
| 55–59 | 2.765 | 3.119 |
| 60–64 | 2.881 | 3.200 |
| 65–69 | 2.628 | 3.005 |
| 70–74 | 1.501 | 1.763 |
| 75–79 | 1.217 | 1.633 |
| 80–84 | 850 | 1.296 |
| 85+ | 539 | 839 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 1,5% veća od popisa, a 1,4% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 44,5 muškarci 43,2, žene 45,8
- Muškarci
- 48,5% 35.406
- Žene
- 51,5% 37.534
- Žena na 100 muškaraca
- 106,0
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.710 | 1.526 |
| 5–9 | 1.639 | 1.629 |
| 10–14 | 1.751 | 1.717 |
| 15–19 | 1.755 | 1.720 |
| 20–24 | 1.889 | 1.824 |
| 25–29 | 2.145 | 1.880 |
| 30–34 | 2.271 | 2.060 |
| 35–39 | 2.339 | 2.296 |
| 40–44 | 2.442 | 2.535 |
| 45–49 | 2.512 | 2.671 |
| 50–54 | 2.493 | 2.729 |
| 55–59 | 2.738 | 3.076 |
| 60–64 | 2.770 | 3.098 |
| 65–69 | 2.708 | 3.105 |
| 70–74 | 1.639 | 1.934 |
| 75–79 | 1.180 | 1.540 |
| 80–84 | 842 | 1.298 |
| 85+ | 583 | 896 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 1,5% veća od popisa, a 1,4% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 44,7 muškarci 43,4, žene 46,0
- Muškarci
- 48,5% 34.967
- Žene
- 51,5% 37.129
- Žena na 100 muškaraca
- 106,2
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.668 | 1.497 |
| 5–9 | 1.656 | 1.596 |
| 10–14 | 1.723 | 1.697 |
| 15–19 | 1.782 | 1.736 |
| 20–24 | 1.789 | 1.749 |
| 25–29 | 2.095 | 1.798 |
| 30–34 | 2.191 | 2.008 |
| 35–39 | 2.318 | 2.256 |
| 40–44 | 2.390 | 2.481 |
| 45–49 | 2.500 | 2.656 |
| 50–54 | 2.435 | 2.680 |
| 55–59 | 2.645 | 3.002 |
| 60–64 | 2.695 | 3.025 |
| 65–69 | 2.699 | 3.117 |
| 70–74 | 1.841 | 2.160 |
| 75–79 | 1.118 | 1.452 |
| 80–84 | 844 | 1.304 |
| 85+ | 578 | 915 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 1,5% veća od popisa, a 1,4% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 44,8 muškarci 43,5, žene 46,1
- Muškarci
- 48,4% 34.405
- Žene
- 51,6% 36.634
- Žena na 100 muškaraca
- 106,5
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.603 | 1.498 |
| 5–9 | 1.691 | 1.581 |
| 10–14 | 1.679 | 1.663 |
| 15–19 | 1.790 | 1.743 |
| 20–24 | 1.711 | 1.680 |
| 25–29 | 2.036 | 1.713 |
| 30–34 | 2.127 | 1.991 |
| 35–39 | 2.279 | 2.195 |
| 40–44 | 2.312 | 2.413 |
| 45–49 | 2.501 | 2.634 |
| 50–54 | 2.413 | 2.697 |
| 55–59 | 2.586 | 2.824 |
| 60–64 | 2.582 | 3.010 |
| 65–69 | 2.711 | 3.122 |
| 70–74 | 1.939 | 2.320 |
| 75–79 | 1.058 | 1.399 |
| 80–84 | 847 | 1.219 |
| 85+ | 540 | 932 |
- Prosečna starost
- 45,1 muškarci 43,8, žene 46,4
- Muškarci
- 48,3% 33.813
- Žene
- 51,7% 36.184
- Žena na 100 muškaraca
- 107,0
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.527 | 1.420 |
| 5–9 | 1.680 | 1.545 |
| 10–14 | 1.693 | 1.663 |
| 15–19 | 1.782 | 1.804 |
| 20–24 | 1.612 | 1.605 |
| 25–29 | 1.780 | 1.613 |
| 30–34 | 2.015 | 1.900 |
| 35–39 | 2.269 | 2.156 |
| 40–44 | 2.308 | 2.327 |
| 45–49 | 2.376 | 2.574 |
| 50–54 | 2.536 | 2.758 |
| 55–59 | 2.526 | 2.705 |
| 60–64 | 2.565 | 3.005 |
| 65–69 | 2.676 | 3.065 |
| 70–74 | 2.072 | 2.503 |
| 75–79 | 1.058 | 1.421 |
| 80–84 | 842 | 1.246 |
| 85+ | 496 | 874 |
- Prosečna starost
- 45,3 muškarci 43,9, žene 46,5
- Muškarci
- 48,3% 33.521
- Žene
- 51,7% 35.914
- Žena na 100 muškaraca
- 107,1
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.492 | 1.421 |
| 5–9 | 1.696 | 1.539 |
| 10–14 | 1.670 | 1.635 |
| 15–19 | 1.790 | 1.809 |
| 20–24 | 1.618 | 1.598 |
| 25–29 | 1.684 | 1.562 |
| 30–34 | 1.948 | 1.824 |
| 35–39 | 2.224 | 2.122 |
| 40–44 | 2.304 | 2.264 |
| 45–49 | 2.388 | 2.593 |
| 50–54 | 2.503 | 2.692 |
| 55–59 | 2.456 | 2.689 |
| 60–64 | 2.601 | 2.983 |
| 65–69 | 2.521 | 2.993 |
| 70–74 | 2.182 | 2.647 |
| 75–79 | 1.119 | 1.471 |
| 80–84 | 805 | 1.201 |
| 85+ | 520 | 871 |
- Prosečna starost
- 45,5 muškarci 44,1, žene 46,8
- Muškarci
- 48,2% 33.123
- Žene
- 51,8% 35.532
- Žena na 100 muškaraca
- 107,3
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.437 | 1.392 |
| 5–9 | 1.694 | 1.534 |
| 10–14 | 1.629 | 1.592 |
| 15–19 | 1.804 | 1.791 |
| 20–24 | 1.630 | 1.610 |
| 25–29 | 1.577 | 1.492 |
| 30–34 | 1.868 | 1.734 |
| 35–39 | 2.165 | 2.034 |
| 40–44 | 2.291 | 2.247 |
| 45–49 | 2.366 | 2.540 |
| 50–54 | 2.464 | 2.644 |
| 55–59 | 2.387 | 2.655 |
| 60–64 | 2.583 | 2.958 |
| 65–69 | 2.420 | 2.900 |
| 70–74 | 2.248 | 2.760 |
| 75–79 | 1.230 | 1.585 |
| 80–84 | 790 | 1.161 |
| 85+ | 540 | 903 |
- Prosečna starost
- 45,8 muškarci 44,4, žene 47,1
- Muškarci
- 48,2% 32.716
- Žene
- 51,8% 35.116
- Žena na 100 muškaraca
- 107,3
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.376 | 1.332 |
| 5–9 | 1.648 | 1.517 |
| 10–14 | 1.638 | 1.561 |
| 15–19 | 1.781 | 1.759 |
| 20–24 | 1.678 | 1.658 |
| 25–29 | 1.486 | 1.413 |
| 30–34 | 1.811 | 1.620 |
| 35–39 | 2.088 | 1.970 |
| 40–44 | 2.242 | 2.232 |
| 45–49 | 2.334 | 2.467 |
| 50–54 | 2.429 | 2.619 |
| 55–59 | 2.354 | 2.619 |
| 60–64 | 2.507 | 2.900 |
| 65–69 | 2.372 | 2.819 |
| 70–74 | 2.251 | 2.820 |
| 75–79 | 1.406 | 1.766 |
| 80–84 | 748 | 1.103 |
| 85+ | 567 | 941 |
Crtica je Srbija u istoj godini. Procene pre 2022. se ne nastavljaju na one posle popisa, pa se te godine ne porede međusobno. RZS.
Nacionalnost, popisi 2022. i 2011.
| Grupa | Traka | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|---|
| Srbi | 94,4% | 97,5% | 66.059 | |
| Nisu se izjasnili | 0,8% | 1,0% | 560 | |
| Nepoznato | 4,1% | 0,8% | 2.855 |
Grupe ispod 1% (21)
| Grupa | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|
| Jugosloveni | 0,23% | 0,1% | 160 |
| Romi | 0,10% | 0,1% | 69 |
| Crnogorci | 0,07% | 0,2% | 47 |
| Makedonci | 0,06% | 0,1% | 43 |
| Rusi | 0,05% | 0,0% | 38 |
| Ostali | 0,05% | 0,0% | 35 |
| Hrvati | 0,05% | 0,1% | 34 |
| Muslimani | 0,04% | 0,0% | 27 |
| Bošnjaci | 0,02% | 0,0% | 14 |
| Slovenci | 0,02% | 0,0% | 11 |
| Regionalna pripadnost | 0,02% | 0,0% | 11 |
| Mađari | 0,01% | 0,0% | 9 |
| Albanci | 0,01% | 0,0% | 6 |
| Bugari | 0,01% | 0,0% | 4 |
| Goranci | 0,01% | 0,0% | 4 |
| Ukrajinci | 0,00% | 0,0% | 3 |
| Bunjevci | 0,00% | 0,0% | 2 |
| Nemci | 0,00% | 0,0% | 2 |
| Rumuni | 0,00% | 0,0% | 2 |
| Vlasi | 0,00% | 0,0% | 1 |
| Rusini | 0,00% | 0,0% | 1 |
Veroispovest, popisi 2022. i 2011.
| Grupa | Traka | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|---|
| Pravoslavna | 93,4% | 96,1% | 65.344 | |
| Nisu se izjasnili | 1,0% | 1,3% | 697 | |
| Nepoznato | 4,4% | 0,9% | 3.053 |
Grupe ispod 1% (8)
| Grupa | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|
| Ostale hrišćanske | 0,66% | 1,0% | 462 |
| Nisu vernici | 0,39% | 0,4% | 272 |
| Katolička | 0,09% | 0,2% | 66 |
| Islamska | 0,09% | 0,1% | 62 |
| Agnostici | 0,04% | 0,0% | 29 |
| Istočnjačke | 0,01% | 0,0% | 7 |
| Ostale | 0,01% | 0,0% | 4 |
| Protestantska | 0,00% | 0,0% | 1 |
Udeo u svim popisanim. Izjašnjavanje nije obavezno, a „Nepoznato” je kategorija RZS-a. Udeo „Nepoznato” je u Srbiji 2022. veći nego 2011, pa razlika između kolona ne mora da bude stvarna promena. Nacionalnost i vera se ne ocenjuju i ne ulaze u poređenja. RZS, Popis 2022.
Cena života
- Korpa, usklađena
- 115.065 RSD, 2026-05, pomereno do 2026-09, državna korpa i RZS cene
- Prosečna plata
- 108.206 RSD
- Stanovanje mesečno
- 39.417 ugovorena cena, stan od 50 m²
- Sve kroz platu
- 1,43 korpa i stanovanje
Procena Državna računica, a ne tržišno merenje; koristi se oprezno i poredi sa našim cenama iz prodavnica. Stanovanje: ugovorena cena RGZ-a, svedena na mesečni iznos prema kirijama u mestima gde postoje obe brojke. Uporedi cene u prodavnicama.
Stanovanje i obrazovanje
- Stanova
- 39.565
- Prazni i napušteni
- 12,2%
- Pod zakupom
- 5,0%
- Zgrade starije od 1971.
- 39%
- Viša ili visoka škola
- 22,0%
- Bez srednje škole
- 21,2%
Popis 2022. RZS.
Posao i plate
- Neto plata, 12 meseci
- 108.206 do 08/2026
- Zaposlenih na 1.000
- 397
- Aktivnih firmi
- 767 09/2025
- Nezaposlenih na birou
- 2.152 09/2025
- Budžet po stanovniku
- 71.419 RSD, 2024.
- Ulaganja po stanovniku
- 10.427 RSD, 14,4% rashoda
Plata zaposlenih koji ovde žive, bez obzira na to gde rade. Tačka je ovo mesto, crta je Srbija.
Zdravstvo
- Lekara
- 337
- Stanovnika po lekaru
- 201
- Zubara
- 17
- Farmaceuta
- 30
Podaci za 2024, samo zdravstvena služba. Broji se gde ljudi rade, pa bolnički centri izgledaju bolje od mesta čiji se stanovnici tamo leče.
Škole i vrtići
- Skor na maloj maturi
- 515 2025/26, prosek mesta 481
- Osnovnih škola
- 9
- Dece u vrtiću
- 1.802 2025/2026
- Obuhvat vrtićem
- 45% naša procena
Skor je prosek tri standardizovana testa, ponderisan brojem učenika. Više govori o generaciji i porodicama nego o samoj školi. Ministarstvo prosvete.
Od čega se živi
Popis 2022.
Popis 2011.
| Grupa | 2022. | Udeo | 2011. | Udeo |
|---|---|---|---|---|
| Zaposleni | 27.672 | 39,5% | 28.011 | 35,9% |
| Penzioneri | 18.414 | 26,3% | 18.083 | 23,2% |
| Deca do 15 godina | 9.528 | 13,6% | 10.537 | 13,5% |
| Učenici i studenti | 5.257 | 7,5% | 7.300 | 9,4% |
| Nezaposleni | 3.408 | 4,9% | 6.544 | 8,4% |
| Domaćinstvo i ostali | 5.718 | 8,2% | 7.565 | 9,7% |
RZS, popisi 2011. i 2022: svaka osoba je u jednoj grupi. Stopa nezaposlenosti po popisu je 11,0%. Godišnje, PIO fond: 20.568 korisnika penzija u 2026-06, prosečna penzija 61.965 RSD, 76 korisnika na 100 zaposlenih. Ne ulazi u ocenu.
Komunalije i putevi
- Domaćinstva na vodovodu
- 95,4%
- Domaćinstva na kanalizaciji
- 83,6%
- Prečišćene otpadne vode
- 0,0%
- Opštinski putevi sa savremenim kolovozom
- 61,3%
- Divlje deponije, prijavljene
- 4
Godišnjak Opštine i regioni, podaci za 2024. Priključci prema domaćinstvima iz popisa 2022, pa vikend kuće mogu da podignu udeo. Ne ulazi u ocenu.
Na šta opština planira da troši
Plan za 2022, ukupno 3.773 miliona RSD. Godine se razlikuju među mestima, pa ovo nije rang.
- Ekonomski poslovi
- 28,0%
- Opšte javne usluge
- 19,1%
- Stanovi i zajednica
- 17,1%
- Obrazovanje
- 16,5%
- Rekreacija, sport i kultura
- 9,1%
- Zaštita životne sredine
- 6,1%
- Socijalna zaštita
- 3,7%
Budžet opštine, data.gov.rs. Plan nije izvršenje. Ne ulazi u ocenu.
Mobilna mreža i internet
- Mobilna mreža, preuzimanje
- 193 Mb/s
- Broj mobilnih testova
- 565
- Fiksni, preuzimanje
- 169 Mb/s zavisi od paketa
Ocena ide iz mobilne mreže, jer ljudi internet uglavnom koriste na telefonu preko 4G i 5G. Fiksna brzina više pokazuje koji paket korisnici biraju nego šta je dostupno, pa nije u oceni. Prosek Speedtest merenja za 3. kvartal 2026, koja sami pokreću korisnici. Kod malog broja testova rezultat je nesiguran. Speedtest by Ookla Global Fixed and Mobile Network Performance Maps, CC BY-NC-SA 4.0.
Vazduh
Poslednje merenje, stanica Užice, Serbia. World Air Quality Index Project, SEPA. AQI,
Poslednjih 30 dana, stanica Užice, neverifikovano, do 2026-11-01.21,9 µg/m³ PM2.5
- PM2.5 zimi, izmereno
- 50,1 2024.
- PM2.5 leti, izmereno
- 15,1
- Godišnji prosek
- 30,5
- SO₂, prosek
- 9,4
- Dana PM10 preko 50
- 115
- Emisije SO₂ iz fabrika
- 5 t 2024, pogona: 2
Zvanično Verifikovana merenja SEPA, stanice: UZICE, Uzice, Uzice Biblioteka, UŽICE. Isprekidana linija je 25 µg/m³, godišnja granica u Srbiji. Emisije: NRIZ registar.
Bezbednost na putu
- Sa povređenima 2025.
- 120
- Sa poginulima 2025.
- 5
- Teških godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana
- 19,4 64.578 ljudi tokom dana
- Sve nezgode 2026.
- 269 tekuća godina
- Na glavnim putevima van naselja*
- 16 od 125 teških, 2025.
Ocena ne računa nezgode na autoputevima i brzim putevima (0% teških nezgoda ovde), a deli se sa dnevnim stanovništvom: stanovnici plus ljudi koji tu rade, minus oni koji rade negde drugde. Drugi tranzitni putevi su i dalje uračunati; zvezdica je naš proračun koji ne menja ocenu. MUP, otvoreni podaci.
Osude za krivična dela
- Osuđenih odraslih 2024.
- 105
- Za imovinu
- 15
- Za život i telo
- 2
- U saobraćaju
- 20
Osude po mestu izvršenja, ne prijavljena dela i ne ocena bezbednosti, zato nisu u indeksu.
Gradske opštine
Grad je jedno mesto u godišnjaku RZS-a, pa se ocene računaju za ceo grad. Za gradske opštine objavljeno je manje podataka.
| Gradska opština | Stanovnika | Neto plata, poslednji mesec |
|---|---|---|
| Sevojno | 6.264 | 99.188 |
Povezanost
- Do sedišta regiona*
- 0 min 1. od 161
- Do najbližeg velikog centra*
- 119 min 139. od 161
- Do Beograda*
- 159 min 112. od 161
- Do najbližeg fakulteta*
- 0 min 1. od 161
- Do najbliže srednje škole*
- 0 min 1. od 161
Minuti vožnje kolima bez gužve, od centra mesta. Ne meri autobus i ne ulazi u ocenu. Veliki centri su Beograd, Novi Sad, Niš i Kragujevac. Nula znači da je cilj u samom mestu. Red 1 je najbliže.