Sva mesta · Srednjobanatski region
Zrenjanin
Zrenjanin: iznad proseka svih mesta po pristupu (95) i poslu i plati (53), ispod proseka po vazduhu (50, procena). Stanovništvo od popisa 2022: −2,5%, prosek regiona −2,7%.
103.131 stanovnika106.928 RSD neto plata
Ocena 1–100, veće je bolje. To je geometrijski prosek 7 tema, bez Bezbednosti na putu. Verovatno između 30. i 59. mesta.
Kako računamoProfil mesta
Ocene 1–100, veće je bolje. Crtica je prosek sličnih mesta.
Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: promena stanovništva od popisa 2022. i neto doseljeni na 1.000 stanovnika.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: neto plata, zaposleni na 1.000 radno sposobnih i firme na 1.000 stanovnika.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: koliko plata pokriva korpu i stanovanje.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: zdravstveni radnici na 10.000 stanovnika i životni vek.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: mala matura, obuhvat vrtićem i vreme do fakulteta i srednje škole.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: vreme do velikog centra i brzina mobilne mreže.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: gori od dva zagađivača, PM2.5 zimi i SO₂.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: teške nezgode; tema je van ukupne ocene.
Kako računamoTrendovi
Stanovništvo se poredi po popisima i procenama posle 2022, jer se godišnje procene ne nastavljaju preko popisa. Metodologija popisa se menjala.
Stanovnika103.131 2025.▼ 2,5% od 2022.Detalji
Broj stanovnika po proceni RZS. Godine pre popisa 2022. su stare procene.
- Najviše, 1981.
- 139.300
- Najmanje, 1948.
- 100.364
- Broj stanovnika
- 103.131
- Prosek mesta
- 40.683
- Položaj, 1. je najviše
- 18. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 103.131 2024. 104.101 2023. 105.062 2022. 105.722 2011. 123.362 2002. 132.051 1991. 136.778 1981. 139.300 1971. 129.837 1961. 115.692 1953. 102.844 1948. 100.364 Neto plata106.928 RSD, 12 meseci do 08/2026▲ 21,8% 2020–2025. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna neto plata po godinama, RZS.
- Najviše, 2025.
- 99.018 RSD
- Najmanje, 2018.
- 48.412 RSD
- Neto plata, 12 meseci
- 106.928 RSD
- Prosek mesta
- 101.239 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 29. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2025. 99.018 93.603 2024. 88.780 83.346 2023. 78.448 72.735 2022. 68.824 63.533 2021. 61.840 56.572 2020. 57.228 52.069 2019. 52.715 47.718 2018. 48.412 43.470 Zaposlenih38.208 2026.▲ 1,8% od 2021.Detalji
Broj zaposlenih po godinama, RZS. Na grafikonu je ukupan broj, a poređenje je na 1.000 stanovnika.
- Najviše, 2024.
- 39.039
- Najmanje, 2016.
- 34.704
- Prosek mesta
- 322
- Položaj, 1. je najbolje
- 30. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2026. 38.208 2025. 38.780 2024. 39.039 2023. 38.892 2022. 38.112 2021. 37.534 2020. 36.882 2019. 37.184 2018. 37.435 2017. 35.647 2016. 34.704 Korisnici penzija26.524 2026.▼ 1,8% od 2021.Detalji
Korisnici svih vrsta penzija, PIO fond, decembar svake godine, a za tekuću godinu poslednji objavljen mesec.
- Najviše, 2018.
- 28.188
- Najmanje, 2024.
- 26.434
- Prosek mesta
- 248
- Položaj, 1. je najviše
- 66. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2026. 26.524 2025. 26.520 2024. 26.434 2023. 26.516 2022. 26.754 2021. 27.013 2020. 27.551 2019. 27.952 2018. 28.188 Odseljeni1.539 2025.▼ 15,9% od 2022.Detalji
Broj ljudi koji su se odselili iz mesta tokom godine, RZS.
- Najviše, 2022.
- 1.831
- Najmanje, 2025.
- 1.539
- Prosek mesta
- -1,5
- Položaj, 1. je najbolje
- 65. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 1.539 2024. 1.709 2023. 1.785 2022. 1.831 Doseljeni1.485 2025.▼ 14,2% od 2022.Detalji
Broj ljudi koji su se doselili u mesto tokom godine, RZS.
- Najviše, 2022.
- 1.730
- Najmanje, 2025.
- 1.485
- Prosek mesta
- -1,5
- Položaj, 1. je najbolje
- 65. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 1.485 2024. 1.593 2023. 1.729 2022. 1.730
Još trendova (10)
Novi stanovi, po m²138.072 RSD 2023.▲ 2,9% od 2019. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna cena novog stana po kvadratnom metru, RZS. U malom mestu je godišnje malo prodaja, pa broj jače skače.
- Najviše, 2022.
- 140.668 RSD
- Najmanje, 2019.
- 101.273 RSD
- Cena novih stanova po m²
- 138.072 RSD
- Prosek mesta
- 135.783 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 62. od 87
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2023. 138.072 143.298 2022. 140.668 126.155 2021. 120.035 114.840 2020. 105.113 108.603 2019. 101.273 107.098 Noćenja turista83.168 2025.▲ 47,1% od 2019.Detalji
Ukupan broj noćenja turista godišnje, RZS. Na grafikonu je ukupan broj, a poređenje je po stanovniku.
- Najviše, 2025.
- 83.168
- Najmanje, 2020.
- 28.593
- Prosek mesta
- 2,7
- Položaj, 1. je najbolje
- 68. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 83.168 2024. 80.615 2023. 77.777 2022. 68.138 2021. 45.615 2020. 28.593 2019. 56.549 2018. 58.116 2017. 45.491 2016. 54.085 2015. 54.844 2014. 50.196 2013. 61.298 2012. 59.377 2011. 60.621 2010. 56.495 Mala matura471 2026.▼ 3,1% od 2023.Detalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečan skor učenika na maloj maturi.
- Najviše, 2023.
- 486
- Najmanje, 2025.
- 463
- Prosek mesta
- 481
- Položaj, 1. je najbolje
- 101. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2026. 471 481 2025. 463 479 2024. 473 483 2023. 486 483 Saobraćajne nezgode392 2025.▲ 46,3% od 2020.Detalji
Ukupan broj saobraćajnih nezgoda godišnje, MUP.
- Najviše, 2025.
- 392
- Najmanje, 2020.
- 268
- Prosek mesta
- 206
- Položaj, 1. je najbolje
- 139. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 392 2024. 357 2023. 290 2022. 362 2021. 269 2020. 268 2019. 319 2018. 353 2017. 344 2016. 362 Noćno svetlo, sa satelita76. od 161 po stanovniku 2025.▲ 33,3% od 2020.Detalji
Ukupna jačina veštačkog svetla koju satelit NASA izmeri noću iznad teritorije mesta. Sam broj nema svakodnevno značenje: služi za poređenje istog mesta kroz vreme i mesta međusobno. Industrija i prelazak na LED rasvetu menjaju ga i kad se broj ljudi ne menja.
- Najviše, 2025.
- 11.468
- Najmanje, 2013.
- 7.884
- Prosek mesta
- 119,2
- Položaj, 1. je najviše
- 76. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 11.468 2024. 10.414 2023. 9.868 2022. 8.908 2021. 8.753 2020. 8.604 2019. 8.013 2018. 8.365 2017. 7.950 2016. 8.256 2015. 8.666 2014. 8.628 2013. 7.884 2012. 8.243 Prosečna penzija62.372 RSD 2026.▲ 38,1% od 2021. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna penzija svih vrsta, PIO fond, decembar svake godine, a za tekuću godinu poslednji objavljen mesec.
- Najviše, 2025.
- 62.428 RSD
- Najmanje, 2019.
- 28.808 RSD
- Prosečna penzija
- 62.372 RSD
- Prosek mesta
- 50.307 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 19. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2026. 62.372 50.307 2025. 62.428 50.246 2024. 55.522 44.693 2023. 43.628 35.047 2022. 36.893 29.593 2021. 32.126 25.699 2020. 30.313 24.231 2019. 28.808 22.945 2018. 28.855 22.892 Divlje deponije, prijavljene7 2024.▼ 53,3% od 2019.Detalji
Lokacije koje su opštine i komunalna preduzeća prijavile registru SEPA. Rast može da znači i savesnije prijavljivanje.
- Najviše, 2018.
- 18
- Najmanje, 2024.
- 7
- Prosek mesta
- 18
- Položaj, 1. je najviše
- 104. od 155
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2024. 7 2023. 8 2022. 9 2021. 8 2020. 13 2019. 15 2018. 18 Životni vek75,3 god. 2025.▲ 1,8% od 2023.Detalji
- Muškarci
- Žene
Tabela po godinama
Godina Muškarci Žene 2025. 72,7 77,9 2024. 72,0 77,3 2023. 71,3 76,6 Brakovi409 2025.▲ 12,7% od 2020.Detalji
Broj sklopljenih brakova godišnje, RZS.
- Najviše, 2014.
- 683
- Najmanje, 2020.
- 363
- Prosek mesta
- 4,4
- Položaj, 1. je najviše
- 95. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 409 2024. 429 2023. 458 2022. 509 2021. 516 2020. 363 2019. 595 2018. 599 2017. 608 2016. 640 2015. 618 2014. 683 2013. 633 2012. 636 2011. 623 2010. 572 Stanovi po dozvolama350 2025.▲ 38,3% od 2020.Detalji
Broj stanova za koje je izdata građevinska dozvola, RZS.
- Najviše, 2022.
- 457
- Najmanje, 2015.
- 49
- Prosek mesta
- 4,8
- Položaj, 1. je najbolje
- 49. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 350 2024. 321 2023. 415 2022. 457 2021. 395 2020. 253 2019. 360 2018. 225 2017. 162 2016. 180 2015. 49 2014. 78 2013. 76 2012. 124 2011. 122 2010. 133 2009. 60 2008. 233 2007. 64
„Realno" znači posle inflacije po indeksu cena za Srbiju. Strelica je smer; zelena je poboljšanje, crvena pogoršanje, siva bez ocene. Praćenje ocena počinje u oktobru 2026.
Naši nalazi
* Naše računanje. Tražene cene su medijana oglasa, bez ponovljenih, gde ih ima bar 10. Tražene kirije i cene ulaze u Priuštivost. Ostalo su podaci navedenih izvora van državne statistike.
Poređenje
Medijana: pola mesta je iznad te vrednosti, a pola ispod, pa je ne pomeraju krajnje vrednosti. Prosek regiona računa svako mesto jednako. Mesto 1 je najbolje. Kliknite na pokazatelj za sva mesta.
| Pokazatelj | Ovde | Prosek regiona | Medijana | U regionu | U Srbiji |
|---|---|---|---|---|---|
| Neto plata, 12 meseci | 106.928 RSD | 97.993 | 96.554 | 1. od 5 | 29. od 161 |
| Zaposleni na 1.000 radno sposobnih | 595 | 513 | 521 | 1. od 5 | 32. od 161 |
| Nezaposleni na 1.000 stanovnika | 40,9 | 79,0 | 55,9 | 1. od 5 | 57. od 161 |
| Promena od 2022. | -2,5 % | -2,7 | -2,6 | 2. od 5 | 70. od 161 |
| Deca do 14 godina | 13,9 % | 14,9 | 13,5 | 5. od 5 | 68. od 161 |
| Sa višom ili visokom školom | 20,1 % | 12,3 | 13,9 | 1. od 5 | 22. od 161 |
| Skor na maloj maturi | 471 | 445 | 480 | 2. od 5 | 101. od 161 |
| Lekari na 10.000 stanovnika | 32,4 | 15,0 | 17,1 | 1. od 5 | 33. od 161 |
| Cena stana po m² | 1.204 € | 1.204 | 1.291 | – | 15. od 37 |
| Mobilna mreža Procena | 214 Mb/s | 155 | 156 | 2. od 5 | 35. od 161 |
| PM2.5 zimi, izmereno ili procena Procena | 43,0 µg/m³ | 31,5 | 33,4 | 5. od 5 | 140. od 161 |
| Teške nezgode godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana | 24,4 | 19,0 | 17,6 | 4. od 5 | 134. od 161 |
Slična mesta: Kruševac, Sombor, Šabac, Kikinda, Bačka Palanka. Upoređuje se sa njihovim prosekom, prvo najveća razlika.
Prednosti u odnosu na slična mesta
| Pokazatelj | Ovde | Slična mesta |
|---|---|---|
| Domaćinstva na kanalizaciji | 79,0 % | 59,8 % |
| Do najbližeg velikog centra | 52 min | 78 min |
| Sa višom ili visokom školom | 20,1 % | 17,3 % |
| Zaposleni na 1.000 radno sposobnih | 595 | 567 |
| Domaćinstva na vodovodu | 96,2 % | 90,1 % |
| Do sedišta regiona | 0 min | 9 min |
| Neto plata, 12 meseci | 106.928 RSD | 101.502 RSD |
| Nezaposleni na 1.000 stanovnika | 40,9 | 50,5 |
Zaostatak za sličnim mestima
| Pokazatelj | Ovde | Slična mesta |
|---|---|---|
| Prečišćene otpadne vode | 0,0 % | 67,2 % |
| PM2.5 zimi, izmereno ili procena | 43,0 µg/m³ | 37,7 µg/m³ |
| Skor na maloj maturi | 471 | 477 |
| Obuhvat vrtićem | 48 % | 50 % |
Šta kažu nezavisni izvori
Procena OpenStreetMap, 2026-11-01. Podatke unose volonteri: ovo pokazuje šta je ucrtano na mapi, a slabije mapirano mesto izgleda kao mesto sa manje usluga. Ne ulazi u ocenu.
- Apoteke na 10.000 stanovnika: 5,3 (prosek mesta 2,8)
- Supermarketi na 10.000 stanovnika: 1,6 (prosek mesta 1,9)
- Pošte na 10.000 stanovnika: 3,5 (prosek mesta 3,5)
- Banke na 10.000 stanovnika: 1,8 (prosek mesta 1,8)
- Lekari i klinike na 10.000 stanovnika: 3,7 (prosek mesta 1,7)
- Restorani i kafići na 10.000 stanovnika: 8,7 (prosek mesta 8,9)
- Benzinske pumpe na 10.000 stanovnika: 3,0 (prosek mesta 3,2)
Slična mesta
Uporedi ova mesta u alatu. Sličnost je računata iz 28 pokazatelja; način je na stranici Kako računamo.
Izvori i metodologija
Izvor i period stoje uz svaki pokazatelj. Celu računicu vidite na stranici Kako računamo, a proveru ocene na stranici Provera ocene. Svežinu izvora prati Stanje podataka, a sve brojke su u preuzimanju.
Provera brojki
Zvanične procene poredimo sa onim što je stvarno izbrojano. Ako se slažu, odnos je oko 100. Izbori 2026. nisu konačni. Ovo ne ulazi u glavnu ocenu.
| Pitanje | Zvanično | Izmereno | Odnos |
|---|---|---|---|
| Koliko punoletnih je stvarno tu?Glasači su donja mera prisutnih; iznad 100 znači da je glasalo više ljudi nego što procena kaže da živi tu. | 85.636 punoletnih po RZS proceni | 68.451 glasalo 2026. | 80 na 100 |
| Da li je birački spisak veći od procene?Spisak uključuje i one koji su otišli, a nisu se odjavili. | 85.636 punoletnih po RZS proceni | 96.617 na biračkom spisku | 113 na 100 |
| Ima li dece koliko piše?Škola zna ko je stvarno došao. | 1.001 očekivanih osmaka po RZS proceni | 996 stvarno na maloj maturi | 100 na 100 |
| Koliko stanova je stvarno nastanjeno?Popis 2022. Ostatak su prazni, napušteni i vikend stanovi. | 52.718 stanova | 41.958 nastanjeno | 80% |
| Šta plata stvarno kupuje?RGZ, stvarne kupoprodaje 2025, kurs 117,2. | 106.928 RSD prosečna plata | 1.204 € medijana ugovorenog m² | 0,76 m² za platu |
| Koliko se traži, a koliko se plaća?Naše računanje. RGZ 1.204 € iz 2025. pomeren je za 1,4 god. uz rast od 10,4% godišnje. Stanovi u dva izvora nisu isti, pa ovo nije popust pri kupovini. | 1.380 € ugovorena cena, svedena na 2026-11 | 1.650 € tražena u oglasima | 1,20 puta |
| Koliko mesto svetli noću?Satelit NASA. Industrija i LED rasveta podižu broj. | 103.131 stanovnika | 111,2 zračenja na 1.000 stanovnika | 76. od 161 |
Promena biračkog spiska, 2023. do 2026.
Spisak se menja zbog novih punoletnih i umrlih. Ostatak je ono što to dvoje ne objašnjava.
- Spisak 2023.
- 99.765
- Novi punoletni
- +3.026
- Umrli
- −5.162
- Ostatak
- −1.012
- Spisak 2026.
- 96.617
Život i ljudi
Životni vek i uzroci smrti
- Životni vek, muškarci
- 72,7 god.
- Životni vek, žene
- 77,9 god.
- Bolesti srca i krvotoka na 10.000
- 73,8
- Tumori na 10.000
- 37,4
- Bolesti disanja na 10.000
- 14,0
- Povrede i trovanja na 10.000
- 3,7
Seljenje, porodica i gradnja
- Neto doseljeni na 1.000 godišnje
- -0,7
- Brakovi na 1.000 godišnje
- 4,2
- Razvodi na 100 brakova
- 54,1
- Stanovi po dozvolama na 1.000
- 3,8
- Srednjoškolci na 1.000 stanovnika
- 45,1
RZS. Uzroci smrti su sirove stope, pa starije mesto ima veće brojeve. Seljenje, smrti i brakovi su prosek tri godine, a dozvole pet.
Obrazovanje
Osnovna škola, osmi razred
- Prosečna ocena
- 4,20
- Matematika, skor
- 472
- Maternji jezik, skor
- 476
- Ocena prema testu*
- 0,17
Srednje škole
- Srednjih škola
- 8
- Gimnazija
- 1
- Srednjoškolaca na 1.000
- 45,1
- Učenika po nastavniku
- 7,2
* Naše računanje: koliko je školska ocena viša ili niža od ocene koju rezultat na maloj maturi predviđa u celoj Srbiji. Rezultati mature i upisni bodovi po srednjoj školi nisu objavljeni kao otvoreni podaci. Univerziteti su na stranici Univerziteti i fakulteti.
Stanovništvo
- Stanovnika 2025.
- 103.131
- Promena od 2022.
- -2,5%
- Dece do 14
- 13,9%
- Starijih od 65
- 24,2%
Na popisu 2011. bilo je 123.362, a 2022. 105.722 stanovnika. Procene RZS-a se posle svakog popisa ponovo baziraju, pa je linija prekinuta tamo gde bi skok bio samo promena osnova.
Svi popisi, 1948–2022.
Popisi su rađeni po različitim metodologijama, a teritorija je svedena na stanje iz 2022.
Procene po godinama
Rođeni i umrli, 1961–2025.
- Rođeni 2025.
- 825
- Umrli 2025.
- 1.636
- Prirodni priraštaj
- -811 rođeni minus umrli
Tabela po godinama
| Godina | Rođeni | Umrli | Priraštaj |
|---|---|---|---|
| 2025. | 825 | 1.636 | -811 |
| 2024. | 847 | 1.805 | -958 |
| 2023. | 874 | 1.666 | -792 |
| 2022. | 880 | 1.941 | -1.061 |
| 2021. | 943 | 2.267 | -1.324 |
| 2020. | 948 | 2.089 | -1.141 |
| 2019. | 1.003 | 1.768 | -765 |
| 2018. | 993 | 1.813 | -820 |
| 2017. | 1.005 | 1.768 | -763 |
| 2016. | 981 | 1.806 | -825 |
| 2015. | 1.067 | 1.838 | -771 |
| 2014. | 1.049 | 1.846 | -797 |
| 2013. | 988 | 1.768 | -780 |
| 2012. | 1.045 | 1.777 | -732 |
| 2011. | 1.088 | 1.871 | -783 |
| 2010. | 1.083 | 1.880 | -797 |
| 2009. | 1.142 | 1.888 | -746 |
| 2008. | 1.129 | 1.849 | -720 |
| 2007. | 1.182 | 1.910 | -728 |
| 2006. | 1.149 | 1.913 | -764 |
| 2005. | 1.142 | 2.019 | -877 |
| 2004. | 1.347 | 1.983 | -636 |
| 2003. | 1.304 | 1.893 | -589 |
| 2002. | 1.207 | 2.079 | -872 |
| 2001. | 1.272 | 2.051 | -779 |
| 2000. | 1.191 | 2.091 | -900 |
| 1999. | 1.126 | 2.110 | -984 |
| 1998. | 1.249 | 2.037 | -788 |
| 1997. | 1.358 | 2.002 | -644 |
| 1996. | 1.386 | 2.049 | -663 |
| 1995. | 1.390 | 1.840 | -450 |
| 1994. | 1.418 | 1.906 | -488 |
| 1993. | 1.451 | 1.953 | -502 |
| 1992. | 1.403 | 1.983 | -580 |
| 1991. | 1.445 | 1.979 | -534 |
| 1990. | 1.499 | 1.766 | -267 |
| 1989. | 1.454 | 1.768 | -314 |
| 1988. | 1.645 | 1.665 | -20 |
| 1987. | 1.649 | 1.686 | -37 |
| 1986. | 1.648 | 1.612 | 36 |
| 1985. | 1.649 | 1.634 | 15 |
| 1984. | 1.750 | 1.632 | 118 |
| 1983. | 1.712 | 1.604 | 108 |
| 1982. | 1.888 | 1.600 | 288 |
| 1981. | 1.862 | 1.541 | 321 |
| 1980. | 1.908 | 1.521 | 387 |
| 1979. | 1.886 | 1.359 | 527 |
| 1978. | 2.210 | 1.365 | 845 |
| 1977. | 1.988 | 1.296 | 692 |
| 1976. | 2.001 | 1.263 | 738 |
| 1975. | 2.021 | 1.323 | 698 |
| 1974. | 1.956 | 1.327 | 629 |
| 1973. | 1.805 | 1.248 | 557 |
| 1972. | 1.783 | 1.295 | 488 |
| 1971. | 1.765 | 1.216 | 549 |
| 1970. | 1.717 | 1.188 | 529 |
| 1969. | 1.839 | 1.249 | 590 |
| 1968. | 1.867 | 1.119 | 748 |
| 1967. | 1.846 | 1.103 | 743 |
| 1966. | 1.994 | 998 | 996 |
| 1965. | 2.034 | 1.032 | 1.002 |
| 1964. | 1.877 | 1.187 | 690 |
| 1963. | 1.925 | 1.058 | 867 |
| 1962. | 1.767 | 1.091 | 676 |
| 1961. | 1.868 | 925 | 943 |
RZS, teritorija svedena na današnje opštine.
Naselja (22), broj stanovnika po popisima
| Naselje | 1948. | 1971. | 1991. | 2011. | 2022. |
|---|---|---|---|---|---|
| Zrenjanin | 38.564 | 71.424 | 81.316 | 76.511 | 67.129 |
| Melenci | 8.447 | 8.008 | 7.270 | 5.982 | 5.198 |
| Elemir | 4.656 | 5.001 | 4.724 | 4.338 | 3.672 |
| Ečka | 3.934 | 4.621 | 5.172 | 3.999 | 3.406 |
| Perlez | 4.528 | 4.458 | 3.880 | 3.383 | 2.916 |
| Aradac | 3.897 | 3.824 | 3.573 | 3.335 | 2.796 |
| Čenta | 3.293 | 3.224 | 3.001 | 3.050 | 2.622 |
| Klek | 1.608 | 1.990 | 2.729 | 2.706 | 2.237 |
| Lazarevo | 2.499 | 3.430 | 3.450 | 2.877 | 2.231 |
| Stajićevo | 1.133 | 1.607 | 2.058 | 1.941 | 1.711 |
| Botoš | 3.019 | 2.820 | 2.436 | 1.860 | 1.494 |
| Lukićevo | 1.608 | 2.091 | 2.196 | 1.804 | 1.409 |
| Knićanin | 5.977 | 2.251 | 2.227 | 1.753 | 1.384 |
| Tomaševac | 2.518 | 2.354 | 1.904 | 1.510 | 1.212 |
| Orlovat | 2.245 | 2.298 | 1.933 | 1.516 | 1.203 |
| Belo Blato | 2.159 | 1.841 | 1.762 | 1.342 | 1.034 |
| Farkaždin | 1.775 | 1.743 | 1.586 | 1.179 | 957 |
| Banatski Despotovac | 3.098 | 2.289 | 1.823 | 1.291 | 917 |
| Taraš | 1.956 | 1.612 | 1.174 | 1.009 | 814 |
| Mihajlovo | 1.373 | 1.252 | 1.169 | 948 | 674 |
| Jankov Most | 1.070 | 977 | 752 | 530 | 388 |
| Lukino Selo | 1.007 | 722 | 643 | 498 | 318 |
Sastav stanovništva
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 7,1% veća od popisa, a 2,7% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,1 muškarci 40,3, žene 43,8
- Muškarci
- 48,5% 59.854
- Žene
- 51,5% 63.520
- Žena na 100 muškaraca
- 106,1
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 2.921 | 2.680 |
| 5–9 | 3.124 | 2.850 |
| 10–14 | 3.032 | 2.880 |
| 15–19 | 3.589 | 3.426 |
| 20–24 | 3.876 | 3.656 |
| 25–29 | 4.135 | 3.807 |
| 30–34 | 4.414 | 4.042 |
| 35–39 | 4.319 | 4.014 |
| 40–44 | 4.177 | 4.025 |
| 45–49 | 4.372 | 4.438 |
| 50–54 | 4.401 | 4.751 |
| 55–59 | 5.073 | 5.418 |
| 60–64 | 4.369 | 5.138 |
| 65–69 | 2.520 | 3.341 |
| 70–74 | 2.491 | 3.583 |
| 75–79 | 1.817 | 2.979 |
| 80–84 | 904 | 1.728 |
| 85+ | 320 | 764 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 7,1% veća od popisa, a 2,7% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,3 muškarci 40,5, žene 44,0
- Muškarci
- 48,6% 59.485
- Žene
- 51,4% 63.023
- Žena na 100 muškaraca
- 105,9
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 2.897 | 2.646 |
| 5–9 | 3.083 | 2.787 |
| 10–14 | 3.006 | 2.835 |
| 15–19 | 3.519 | 3.364 |
| 20–24 | 3.801 | 3.595 |
| 25–29 | 4.037 | 3.734 |
| 30–34 | 4.368 | 3.969 |
| 35–39 | 4.375 | 4.069 |
| 40–44 | 4.178 | 3.914 |
| 45–49 | 4.282 | 4.386 |
| 50–54 | 4.323 | 4.598 |
| 55–59 | 4.984 | 5.356 |
| 60–64 | 4.438 | 5.226 |
| 65–69 | 2.666 | 3.520 |
| 70–74 | 2.420 | 3.428 |
| 75–79 | 1.815 | 3.014 |
| 80–84 | 947 | 1.743 |
| 85+ | 346 | 839 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 7,1% veća od popisa, a 2,7% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,5 muškarci 40,7, žene 44,3
- Muškarci
- 48,6% 59.111
- Žene
- 51,4% 62.571
- Žena na 100 muškaraca
- 105,9
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 2.848 | 2.550 |
| 5–9 | 3.009 | 2.796 |
| 10–14 | 3.034 | 2.796 |
| 15–19 | 3.421 | 3.297 |
| 20–24 | 3.719 | 3.505 |
| 25–29 | 3.996 | 3.648 |
| 30–34 | 4.272 | 3.911 |
| 35–39 | 4.454 | 4.161 |
| 40–44 | 4.131 | 3.839 |
| 45–49 | 4.250 | 4.336 |
| 50–54 | 4.298 | 4.506 |
| 55–59 | 4.743 | 5.160 |
| 60–64 | 4.525 | 5.252 |
| 65–69 | 2.939 | 3.838 |
| 70–74 | 2.294 | 3.243 |
| 75–79 | 1.799 | 2.996 |
| 80–84 | 992 | 1.814 |
| 85+ | 387 | 923 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 7,1% veća od popisa, a 2,7% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,7 muškarci 40,9, žene 44,5
- Muškarci
- 48,6% 58.663
- Žene
- 51,4% 62.046
- Žena na 100 muškaraca
- 105,8
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 2.802 | 2.466 |
| 5–9 | 2.929 | 2.784 |
| 10–14 | 3.107 | 2.841 |
| 15–19 | 3.272 | 3.130 |
| 20–24 | 3.679 | 3.461 |
| 25–29 | 3.925 | 3.522 |
| 30–34 | 4.172 | 3.843 |
| 35–39 | 4.491 | 4.183 |
| 40–44 | 4.116 | 3.839 |
| 45–49 | 4.203 | 4.261 |
| 50–54 | 4.295 | 4.436 |
| 55–59 | 4.473 | 4.936 |
| 60–64 | 4.532 | 5.223 |
| 65–69 | 3.299 | 4.186 |
| 70–74 | 2.132 | 3.071 |
| 75–79 | 1.777 | 2.958 |
| 80–84 | 1.014 | 1.914 |
| 85+ | 445 | 992 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 7,1% veća od popisa, a 2,7% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,9 muškarci 41,0, žene 44,7
- Muškarci
- 48,6% 58.181
- Žene
- 51,4% 61.529
- Žena na 100 muškaraca
- 105,8
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 2.759 | 2.467 |
| 5–9 | 2.921 | 2.725 |
| 10–14 | 3.132 | 2.905 |
| 15–19 | 3.126 | 2.951 |
| 20–24 | 3.651 | 3.439 |
| 25–29 | 3.814 | 3.420 |
| 30–34 | 4.112 | 3.773 |
| 35–39 | 4.427 | 4.117 |
| 40–44 | 4.198 | 3.915 |
| 45–49 | 4.117 | 4.110 |
| 50–54 | 4.249 | 4.367 |
| 55–59 | 4.235 | 4.756 |
| 60–64 | 4.539 | 5.183 |
| 65–69 | 3.621 | 4.527 |
| 70–74 | 1.994 | 2.928 |
| 75–79 | 1.766 | 2.894 |
| 80–84 | 1.009 | 1.967 |
| 85+ | 511 | 1.085 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 7,1% veća od popisa, a 2,7% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,1 muškarci 41,2, žene 44,9
- Muškarci
- 48,6% 57.692
- Žene
- 51,4% 61.007
- Žena na 100 muškaraca
- 105,7
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 2.686 | 2.478 |
| 5–9 | 2.940 | 2.687 |
| 10–14 | 3.117 | 2.844 |
| 15–19 | 3.039 | 2.868 |
| 20–24 | 3.581 | 3.377 |
| 25–29 | 3.729 | 3.375 |
| 30–34 | 4.018 | 3.688 |
| 35–39 | 4.342 | 4.026 |
| 40–44 | 4.283 | 3.987 |
| 45–49 | 4.072 | 3.948 |
| 50–54 | 4.171 | 4.330 |
| 55–59 | 4.101 | 4.600 |
| 60–64 | 4.546 | 5.163 |
| 65–69 | 3.750 | 4.743 |
| 70–74 | 1.985 | 2.903 |
| 75–79 | 1.769 | 2.821 |
| 80–84 | 1.017 | 2.009 |
| 85+ | 546 | 1.160 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 7,1% veća od popisa, a 2,7% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,3 muškarci 41,4, žene 45,1
- Muškarci
- 48,6% 57.256
- Žene
- 51,4% 60.479
- Žena na 100 muškaraca
- 105,6
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 2.629 | 2.467 |
| 5–9 | 2.919 | 2.649 |
| 10–14 | 3.077 | 2.787 |
| 15–19 | 3.017 | 2.833 |
| 20–24 | 3.502 | 3.292 |
| 25–29 | 3.651 | 3.324 |
| 30–34 | 3.914 | 3.599 |
| 35–39 | 4.285 | 3.960 |
| 40–44 | 4.321 | 4.044 |
| 45–49 | 4.084 | 3.838 |
| 50–54 | 4.090 | 4.288 |
| 55–59 | 4.024 | 4.443 |
| 60–64 | 4.469 | 5.088 |
| 65–69 | 3.812 | 4.812 |
| 70–74 | 2.130 | 3.088 |
| 75–79 | 1.731 | 2.728 |
| 80–84 | 1.036 | 2.031 |
| 85+ | 565 | 1.208 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 7,1% veća od popisa, a 2,7% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,5 muškarci 41,6, žene 45,3
- Muškarci
- 48,7% 56.847
- Žene
- 51,3% 59.937
- Žena na 100 muškaraca
- 105,4
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 2.629 | 2.468 |
| 5–9 | 2.873 | 2.572 |
| 10–14 | 3.008 | 2.801 |
| 15–19 | 3.048 | 2.799 |
| 20–24 | 3.391 | 3.211 |
| 25–29 | 3.553 | 3.231 |
| 30–34 | 3.846 | 3.496 |
| 35–39 | 4.196 | 3.885 |
| 40–44 | 4.384 | 4.134 |
| 45–49 | 4.060 | 3.763 |
| 50–54 | 4.058 | 4.232 |
| 55–59 | 4.001 | 4.340 |
| 60–64 | 4.257 | 4.882 |
| 65–69 | 3.882 | 4.839 |
| 70–74 | 2.381 | 3.389 |
| 75–79 | 1.632 | 2.581 |
| 80–84 | 1.047 | 2.013 |
| 85+ | 601 | 1.301 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 7,1% veća od popisa, a 2,7% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,7 muškarci 41,7, žene 45,5
- Muškarci
- 48,7% 56.410
- Žene
- 51,3% 59.387
- Žena na 100 muškaraca
- 105,3
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 2.627 | 2.456 |
| 5–9 | 2.842 | 2.503 |
| 10–14 | 2.930 | 2.788 |
| 15–19 | 3.119 | 2.840 |
| 20–24 | 3.225 | 3.055 |
| 25–29 | 3.510 | 3.166 |
| 30–34 | 3.765 | 3.388 |
| 35–39 | 4.104 | 3.804 |
| 40–44 | 4.409 | 4.163 |
| 45–49 | 4.047 | 3.765 |
| 50–54 | 4.021 | 4.152 |
| 55–59 | 4.010 | 4.283 |
| 60–64 | 3.997 | 4.662 |
| 65–69 | 3.904 | 4.833 |
| 70–74 | 2.685 | 3.703 |
| 75–79 | 1.504 | 2.433 |
| 80–84 | 1.048 | 1.997 |
| 85+ | 663 | 1.396 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 7,1% veća od popisa, a 2,7% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,8 muškarci 41,9, žene 45,6
- Muškarci
- 48,7% 55.893
- Žene
- 51,3% 58.786
- Žena na 100 muškaraca
- 105,2
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 2.600 | 2.401 |
| 5–9 | 2.794 | 2.493 |
| 10–14 | 2.924 | 2.729 |
| 15–19 | 3.143 | 2.904 |
| 20–24 | 3.060 | 2.881 |
| 25–29 | 3.498 | 3.164 |
| 30–34 | 3.671 | 3.284 |
| 35–39 | 4.045 | 3.751 |
| 40–44 | 4.347 | 4.085 |
| 45–49 | 4.110 | 3.842 |
| 50–54 | 3.948 | 4.009 |
| 55–59 | 3.981 | 4.228 |
| 60–64 | 3.770 | 4.494 |
| 65–69 | 3.916 | 4.791 |
| 70–74 | 2.934 | 4.013 |
| 75–79 | 1.389 | 2.302 |
| 80–84 | 1.057 | 1.961 |
| 85+ | 706 | 1.454 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 7,1% veća od popisa, a 2,7% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,9 muškarci 42,0, žene 45,8
- Muškarci
- 48,8% 55.245
- Žene
- 51,2% 58.003
- Žena na 100 muškaraca
- 105,0
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 2.572 | 2.342 |
| 5–9 | 2.712 | 2.489 |
| 10–14 | 2.949 | 2.707 |
| 15–19 | 3.124 | 2.840 |
| 20–24 | 2.978 | 2.790 |
| 25–29 | 3.428 | 3.132 |
| 30–34 | 3.609 | 3.214 |
| 35–39 | 3.946 | 3.676 |
| 40–44 | 4.276 | 3.974 |
| 45–49 | 4.182 | 3.914 |
| 50–54 | 3.910 | 3.849 |
| 55–59 | 3.900 | 4.175 |
| 60–64 | 3.641 | 4.347 |
| 65–69 | 3.887 | 4.746 |
| 70–74 | 2.979 | 4.167 |
| 75–79 | 1.396 | 2.269 |
| 80–84 | 1.046 | 1.895 |
| 85+ | 710 | 1.477 |
- Prosečna starost
- 44,8 muškarci 42,8, žene 46,7
- Muškarci
- 48,5% 51.307
- Žene
- 51,5% 54.415
- Žena na 100 muškaraca
- 106,1
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 2.479 | 2.223 |
| 5–9 | 2.553 | 2.362 |
| 10–14 | 2.723 | 2.476 |
| 15–19 | 2.786 | 2.531 |
| 20–24 | 2.563 | 2.353 |
| 25–29 | 2.838 | 2.547 |
| 30–34 | 2.983 | 2.804 |
| 35–39 | 3.416 | 3.270 |
| 40–44 | 3.905 | 3.673 |
| 45–49 | 3.986 | 3.794 |
| 50–54 | 3.748 | 3.548 |
| 55–59 | 3.672 | 4.018 |
| 60–64 | 3.587 | 4.120 |
| 65–69 | 3.822 | 4.696 |
| 70–74 | 3.102 | 4.323 |
| 75–79 | 1.578 | 2.502 |
| 80–84 | 1.007 | 1.833 |
| 85+ | 559 | 1.342 |
- Prosečna starost
- 44,9 muškarci 42,8, žene 46,8
- Muškarci
- 48,6% 51.040
- Žene
- 51,4% 54.022
- Žena na 100 muškaraca
- 105,8
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 2.449 | 2.207 |
| 5–9 | 2.582 | 2.354 |
| 10–14 | 2.699 | 2.423 |
| 15–19 | 2.755 | 2.598 |
| 20–24 | 2.623 | 2.309 |
| 25–29 | 2.746 | 2.505 |
| 30–34 | 2.933 | 2.705 |
| 35–39 | 3.354 | 3.206 |
| 40–44 | 3.817 | 3.604 |
| 45–49 | 4.013 | 3.851 |
| 50–54 | 3.731 | 3.518 |
| 55–59 | 3.665 | 3.969 |
| 60–64 | 3.582 | 4.054 |
| 65–69 | 3.653 | 4.548 |
| 70–74 | 3.145 | 4.354 |
| 75–79 | 1.724 | 2.722 |
| 80–84 | 980 | 1.732 |
| 85+ | 589 | 1.363 |
- Prosečna starost
- 45,0 muškarci 43,0, žene 46,9
- Muškarci
- 48,6% 50.630
- Žene
- 51,4% 53.471
- Žena na 100 muškaraca
- 105,6
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 2.378 | 2.165 |
| 5–9 | 2.578 | 2.356 |
| 10–14 | 2.679 | 2.365 |
| 15–19 | 2.737 | 2.598 |
| 20–24 | 2.695 | 2.366 |
| 25–29 | 2.640 | 2.382 |
| 30–34 | 2.887 | 2.647 |
| 35–39 | 3.238 | 3.066 |
| 40–44 | 3.744 | 3.531 |
| 45–49 | 4.021 | 3.870 |
| 50–54 | 3.718 | 3.522 |
| 55–59 | 3.609 | 3.875 |
| 60–64 | 3.582 | 3.995 |
| 65–69 | 3.468 | 4.346 |
| 70–74 | 3.155 | 4.334 |
| 75–79 | 1.948 | 3.010 |
| 80–84 | 930 | 1.651 |
| 85+ | 623 | 1.392 |
- Prosečna starost
- 45,2 muškarci 43,2, žene 47,1
- Muškarci
- 48,7% 50.183
- Žene
- 51,3% 52.948
- Žena na 100 muškaraca
- 105,5
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 2.298 | 2.116 |
| 5–9 | 2.565 | 2.335 |
| 10–14 | 2.645 | 2.362 |
| 15–19 | 2.748 | 2.542 |
| 20–24 | 2.736 | 2.476 |
| 25–29 | 2.555 | 2.262 |
| 30–34 | 2.855 | 2.600 |
| 35–39 | 3.115 | 2.939 |
| 40–44 | 3.675 | 3.443 |
| 45–49 | 3.952 | 3.836 |
| 50–54 | 3.766 | 3.587 |
| 55–59 | 3.559 | 3.747 |
| 60–64 | 3.550 | 3.906 |
| 65–69 | 3.290 | 4.192 |
| 70–74 | 3.182 | 4.280 |
| 75–79 | 2.161 | 3.304 |
| 80–84 | 883 | 1.617 |
| 85+ | 648 | 1.404 |
Crtica je Srbija u istoj godini. Procene pre 2022. se ne nastavljaju na one posle popisa, pa se te godine ne porede međusobno. RZS.
Nacionalnost, popisi 2022. i 2011.
| Grupa | Traka | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|---|
| Srbi | 76,7% | 74,2% | 81.066 | |
| Mađari | 7,7% | 10,0% | 8.174 | |
| Romi | 2,6% | 2,8% | 2.721 | |
| Rumuni | 1,6% | 1,8% | 1.663 | |
| Slovaci | 1,4% | 1,7% | 1.530 | |
| Nisu se izjasnili | 3,1% | 3,8% | 3.313 | |
| Nepoznato | 3,6% | 0,7% | 3.754 |
Grupe ispod 1% (18)
| Grupa | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|
| Regionalna pripadnost | 0,83% | 2,7% | 877 |
| Jugosloveni | 0,80% | 0,5% | 849 |
| Hrvati | 0,34% | 0,4% | 361 |
| Ostali | 0,29% | 0,2% | 305 |
| Makedonci | 0,25% | 0,3% | 261 |
| Crnogorci | 0,13% | 0,2% | 133 |
| Rusi | 0,12% | 0,1% | 128 |
| Bugari | 0,12% | 0,1% | 127 |
| Albanci | 0,12% | 0,1% | 123 |
| Nemci | 0,08% | 0,1% | 86 |
| Muslimani | 0,06% | 0,1% | 67 |
| Slovenci | 0,06% | 0,1% | 63 |
| Bošnjaci | 0,03% | 0,0% | 33 |
| Ukrajinci | 0,03% | 0,0% | 29 |
| Goranci | 0,03% | 0,0% | 27 |
| Rusini | 0,02% | 0,0% | 19 |
| Bunjevci | 0,01% | 0,0% | 9 |
| Vlasi | 0,00% | 0,0% | 4 |
Veroispovest, popisi 2022. i 2011.
| Grupa | Traka | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|---|
| Pravoslavna | 77,7% | 77,1% | 82.123 | |
| Katolička | 8,5% | 11,1% | 9.039 | |
| Nisu vernici | 1,7% | 1,5% | 1.810 | |
| Protestantska | 1,7% | 2,0% | 1.764 | |
| Islamska | 1,3% | 1,1% | 1.346 | |
| Nisu se izjasnili | 4,4% | 5,7% | 4.677 | |
| Nepoznato | 4,0% | 1,0% | 4.193 |
Grupe ispod 1% (5)
| Grupa | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|
| Ostale hrišćanske | 0,54% | 0,3% | 566 |
| Agnostici | 0,15% | 0,1% | 158 |
| Istočnjačke | 0,02% | 0,0% | 23 |
| Judaistička | 0,02% | 0,0% | 17 |
| Ostale | 0,01% | 0,0% | 6 |
Udeo u svim popisanim. Izjašnjavanje nije obavezno, a „Nepoznato” je kategorija RZS-a. Udeo „Nepoznato” je u Srbiji 2022. veći nego 2011, pa razlika između kolona ne mora da bude stvarna promena. Nacionalnost i vera se ne ocenjuju i ne ulaze u poređenja. RZS, Popis 2022.
Cena života
- Korpa, usklađena
- 114.546 RSD, 2026-05, pomereno do 2026-09, državna korpa i RZS cene
- Prosečna plata
- 106.928 RSD
- Stanovanje mesečno
- 31.639 ugovorena cena, stan od 50 m²
- Sve kroz platu
- 1,37 korpa i stanovanje
Procena Državna računica, a ne tržišno merenje; koristi se oprezno i poredi sa našim cenama iz prodavnica. Stanovanje: ugovorena cena RGZ-a, svedena na mesečni iznos prema kirijama u mestima gde postoje obe brojke. Uporedi cene u prodavnicama.
Stanovanje i obrazovanje
- Stanova
- 52.718
- Prazni i napušteni
- 14,6%
- Pod zakupom
- 5,6%
- Zgrade starije od 1971.
- 45%
- Viša ili visoka škola
- 20,1%
- Bez srednje škole
- 23,6%
Popis 2022. RZS.
Posao i plate
- Neto plata, 12 meseci
- 106.928 do 08/2026
- Zaposlenih na 1.000
- 368
- Aktivnih firmi
- 1.205 09/2025
- Nezaposlenih na birou
- 4.218 09/2025
- Budžet po stanovniku
- 71.258 RSD, 2024.
- Ulaganja po stanovniku
- 9.084 RSD, 12,4% rashoda
Plata zaposlenih koji ovde žive, bez obzira na to gde rade. Tačka je ovo mesto, crta je Srbija.
Zdravstvo
- Lekara
- 334
- Stanovnika po lekaru
- 309
- Zubara
- 26
- Farmaceuta
- 11
Podaci za 2024, samo zdravstvena služba. Broji se gde ljudi rade, pa bolnički centri izgledaju bolje od mesta čiji se stanovnici tamo leče.
Škole i vrtići
- Skor na maloj maturi
- 471 2025/26, prosek mesta 481
- Osnovnih škola
- 27
- Dece u vrtiću
- 3.052 2025/2026
- Obuhvat vrtićem
- 48% naša procena
Skor je prosek tri standardizovana testa, ponderisan brojem učenika. Više govori o generaciji i porodicama nego o samoj školi. Ministarstvo prosvete.
Od čega se živi
Popis 2022.
Popis 2011.
| Grupa | 2022. | Udeo | 2011. | Udeo |
|---|---|---|---|---|
| Zaposleni | 40.177 | 38,0% | 39.012 | 31,6% |
| Penzioneri | 26.799 | 25,3% | 29.731 | 24,1% |
| Deca do 15 godina | 14.816 | 14,0% | 17.445 | 14,1% |
| Učenici i studenti | 6.442 | 6,1% | 9.657 | 7,8% |
| Nezaposleni | 6.333 | 6,0% | 11.657 | 9,4% |
| Domaćinstvo i ostali | 11.155 | 10,6% | 15.860 | 12,9% |
RZS, popisi 2011. i 2022: svaka osoba je u jednoj grupi. Stopa nezaposlenosti po popisu je 13,6%. Godišnje, PIO fond: 26.524 korisnika penzija u 2026-06, prosečna penzija 62.372 RSD, 70 korisnika na 100 zaposlenih. Ne ulazi u ocenu.
Komunalije i putevi
- Domaćinstva na vodovodu
- 96,2%
- Domaćinstva na kanalizaciji
- 79,0%
- Prečišćene otpadne vode
- 0,0%
- Opštinski putevi sa savremenim kolovozom
- 97,3%
- Divlje deponije, prijavljene
- 7
Godišnjak Opštine i regioni, podaci za 2024. Priključci prema domaćinstvima iz popisa 2022, pa vikend kuće mogu da podignu udeo. Ne ulazi u ocenu.
Na šta opština planira da troši
Plan za 2022, ukupno 6.388 miliona RSD. Godine se razlikuju među mestima, pa ovo nije rang.
- Stanovi i zajednica
- 27,6%
- Opšte javne usluge
- 18,7%
- Obrazovanje
- 17,1%
- Rekreacija, sport i kultura
- 16,8%
- Zaštita životne sredine
- 11,4%
- Socijalna zaštita
- 4,3%
- Ekonomski poslovi
- 2,8%
- Javni red i bezbednost
- 1,1%
Budžet opštine, data.gov.rs. Plan nije izvršenje. Ne ulazi u ocenu.
Mobilna mreža i internet
- Mobilna mreža, preuzimanje
- 214 Mb/s
- Broj mobilnih testova
- 652
- Fiksni, preuzimanje
- 197 Mb/s zavisi od paketa
Ocena ide iz mobilne mreže, jer ljudi internet uglavnom koriste na telefonu preko 4G i 5G. Fiksna brzina više pokazuje koji paket korisnici biraju nego šta je dostupno, pa nije u oceni. Prosek Speedtest merenja za 3. kvartal 2026, koja sami pokreću korisnici. Kod malog broja testova rezultat je nesiguran. Speedtest by Ookla Global Fixed and Mobile Network Performance Maps, CC BY-NC-SA 4.0.
Vazduh
- PM2.5 zimi, iz merenja PM10
- 43,0 2022.
- PM10 zimi, izmereno
- 51,8 2022.
- Dana PM10 preko 50
- 54
- Emisije SO₂ iz fabrika
- 5 t 2024, pogona: 6
Procena Stanica SEPA ovde meri PM10, a ne PM2.5: Zrenjanin AMS. PM2.5 je PM10 pomnožen sa 0,83, odnosom iz mesta koja mere oba zagađivača. Tipična greška je 8,4 bodova ocene. Emisije: NRIZ registar.
Bezbednost na putu
- Sa povređenima 2025.
- 236
- Sa poginulima 2025.
- 12
- Teških godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana
- 24,4 101.531 ljudi tokom dana
- Sve nezgode 2026.
- 295 tekuća godina
- Na glavnim putevima van naselja*
- 33 od 248 teških, 2025.
Ocena ne računa nezgode na autoputevima i brzim putevima (0% teških nezgoda ovde), a deli se sa dnevnim stanovništvom: stanovnici plus ljudi koji tu rade, minus oni koji rade negde drugde. Drugi tranzitni putevi su i dalje uračunati; zvezdica je naš proračun koji ne menja ocenu. MUP, otvoreni podaci.
Osude za krivična dela
- Osuđenih odraslih 2024.
- 706
- Za imovinu
- 180
- Za život i telo
- 23
- U saobraćaju
- 69
Osude po mestu izvršenja, ne prijavljena dela i ne ocena bezbednosti, zato nisu u indeksu.
Povezanost
- Do sedišta regiona*
- 0 min 1. od 161
- Do najbližeg velikog centra*
- 52 min 58. od 161
- Do Beograda*
- 84 min 50. od 161
- Do najbližeg fakulteta*
- 0 min 1. od 161
- Do najbliže srednje škole*
- 0 min 1. od 161
Minuti vožnje kolima bez gužve, od centra mesta. Ne meri autobus i ne ulazi u ocenu. Veliki centri su Beograd, Novi Sad, Niš i Kragujevac. Nula znači da je cilj u samom mestu. Red 1 je najbliže.