Sva mesta · Šumadijski region
Topola
Topola: iznad proseka svih mesta po školama i vrtićima (73) i pristupu (87). Stanovništvo od popisa 2022: −3,1%, prosek regiona −2,2%.
18.535 stanovnika93.476 RSD neto plata
Ocena 1–100, veće je bolje. To je geometrijski prosek 7 tema, bez Bezbednosti na putu. Verovatno između 23. i 92. mesta.
Kako računamoRang je okviran: ovde nema merenja vazduha. Zašto?
Profil mesta
Ocene 1–100, veće je bolje. Crtica je prosek sličnih mesta.
Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: promena stanovništva od popisa 2022. i neto doseljeni na 1.000 stanovnika.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: neto plata, zaposleni na 1.000 radno sposobnih i firme na 1.000 stanovnika.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: koliko plata pokriva korpu i stanovanje.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: zdravstveni radnici na 10.000 stanovnika i životni vek.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: mala matura, obuhvat vrtićem i vreme do fakulteta i srednje škole.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: vreme do velikog centra i brzina mobilne mreže.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: gori od dva zagađivača, PM2.5 zimi i SO₂.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: teške nezgode; tema je van ukupne ocene.
Kako računamoTrendovi
Stanovništvo se poredi po popisima i procenama posle 2022, jer se godišnje procene ne nastavljaju preko popisa. Metodologija popisa se menjala.
Stanovnika18.535 2025.▼ 3,1% od 2022.Detalji
Broj stanovnika po proceni RZS. Godine pre popisa 2022. su stare procene.
- Najviše, 1953.
- 32.561
- Najmanje, 2025.
- 18.535
- Broj stanovnika
- 18.535
- Prosek mesta
- 40.683
- Položaj, 1. je najviše
- 89. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 18.535 2024. 18.745 2023. 18.937 2022. 19.134 2011. 22.329 2002. 25.292 1991. 27.579 1981. 29.418 1971. 30.322 1961. 31.860 1953. 32.561 1948. 31.918 Neto plata93.476 RSD, 12 meseci do 08/2026▲ 29,3% 2020–2025. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna neto plata po godinama, RZS.
- Najviše, 2025.
- 86.208 RSD
- Najmanje, 2018.
- 40.054 RSD
- Neto plata, 12 meseci
- 93.476 RSD
- Prosek mesta
- 101.239 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 108. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2025. 86.208 93.603 2024. 76.852 83.346 2023. 66.411 72.735 2022. 57.974 63.533 2021. 51.684 56.572 2020. 46.941 52.069 2019. 43.403 47.718 2018. 40.054 43.470 Zaposlenih5.722 2026.→ 0,6% od 2021.Detalji
Broj zaposlenih po godinama, RZS. Na grafikonu je ukupan broj, a poređenje je na 1.000 stanovnika.
- Najviše, 2023.
- 5.847
- Najmanje, 2016.
- 5.394
- Prosek mesta
- 322
- Položaj, 1. je najbolje
- 88. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2026. 5.722 2025. 5.736 2024. 5.747 2023. 5.847 2022. 5.797 2021. 5.759 2020. 5.722 2019. 5.653 2018. 5.592 2017. 5.510 2016. 5.394 Korisnici penzija4.098 2026.▼ 2,6% od 2021.Detalji
Korisnici svih vrsta penzija, PIO fond, decembar svake godine, a za tekuću godinu poslednji objavljen mesec.
- Najviše, 2018.
- 4.579
- Najmanje, 2026.
- 4.098
- Prosek mesta
- 248
- Položaj, 1. je najviše
- 124. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2026. 4.098 2025. 4.132 2024. 4.166 2023. 4.167 2022. 4.182 2021. 4.207 2020. 4.389 2019. 4.512 2018. 4.579 Odseljeni355 2025.▲ 12,3% od 2022.Detalji
Broj ljudi koji su se odselili iz mesta tokom godine, RZS.
- Najviše, 2025.
- 355
- Najmanje, 2023.
- 311
- Prosek mesta
- -1,5
- Položaj, 1. je najbolje
- 84. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 355 2024. 318 2023. 311 2022. 316 Doseljeni302 2025.→ 0,3% od 2022.Detalji
Broj ljudi koji su se doselili u mesto tokom godine, RZS.
- Najviše, 2023.
- 310
- Najmanje, 2024.
- 284
- Prosek mesta
- -1,5
- Položaj, 1. je najbolje
- 84. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 302 2024. 284 2023. 310 2022. 303
Još trendova (10)
Novi stanovi, po m²99.954 RSD 2022.▲ 2,9% od 2021. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna cena novog stana po kvadratnom metru, RZS. U malom mestu je godišnje malo prodaja, pa broj jače skače.
- Najviše, 2022.
- 99.954 RSD
- Najmanje, 2021.
- 86.892 RSD
- Cena novih stanova po m²
- 99.954 RSD
- Prosek mesta
- 135.783 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 27. od 87
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2022. 99.954 126.155 2021. 86.892 114.840 Noćenja turista6.002 2025.▲ 12,9% od 2019.Detalji
Ukupan broj noćenja turista godišnje, RZS. Na grafikonu je ukupan broj, a poređenje je po stanovniku.
- Najviše, 2011.
- 9.070
- Najmanje, 2014.
- 2.229
- Prosek mesta
- 2,7
- Položaj, 1. je najbolje
- 101. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 6.002 2024. 6.567 2023. 5.651 2022. 8.121 2021. 4.989 2019. 5.316 2018. 6.551 2017. 6.600 2016. 5.358 2015. 5.156 2014. 2.229 2013. 4.596 2012. 8.447 2011. 9.070 Mala matura547 2026.▲ 14,7% od 2023.Detalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečan skor učenika na maloj maturi.
- Najviše, 2026.
- 547
- Najmanje, 2023.
- 477
- Prosek mesta
- 481
- Položaj, 1. je najbolje
- 7. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2026. 547 481 2025. 523 479 2024. 523 483 2023. 477 483 Saobraćajne nezgode59 2025.▼ 15,7% od 2020.Detalji
Ukupan broj saobraćajnih nezgoda godišnje, MUP.
- Najviše, 2017.
- 100
- Najmanje, 2023.
- 52
- Prosek mesta
- 206
- Položaj, 1. je najbolje
- 70. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 59 2024. 73 2023. 52 2022. 82 2021. 67 2020. 70 2019. 67 2018. 64 2017. 100 2016. 63 Noćno svetlo, sa satelita15. od 161 po stanovniku 2025.▲ 75,8% od 2020.Detalji
Ukupna jačina veštačkog svetla koju satelit NASA izmeri noću iznad teritorije mesta. Sam broj nema svakodnevno značenje: služi za poređenje istog mesta kroz vreme i mesta međusobno. Industrija i prelazak na LED rasvetu menjaju ga i kad se broj ljudi ne menja.
- Najviše, 2025.
- 3.718
- Najmanje, 2013.
- 1.216
- Prosek mesta
- 119,2
- Položaj, 1. je najviše
- 15. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 3.718 2024. 3.551 2023. 3.288 2022. 3.148 2021. 2.641 2020. 2.115 2019. 2.162 2018. 1.970 2017. 1.745 2016. 1.567 2015. 1.437 2014. 1.423 2013. 1.216 2012. 1.337 Prosečna penzija38.905 RSD 2026.▲ 42,1% od 2021. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna penzija svih vrsta, PIO fond, decembar svake godine, a za tekuću godinu poslednji objavljen mesec.
- Najviše, 2026.
- 38.905 RSD
- Najmanje, 2018.
- 17.278 RSD
- Prosečna penzija
- 38.905 RSD
- Prosek mesta
- 50.307 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 142. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2026. 38.905 50.307 2025. 38.784 50.246 2024. 34.363 44.693 2023. 26.774 35.047 2022. 22.420 29.593 2021. 19.478 25.699 2020. 18.376 24.231 2019. 17.327 22.945 2018. 17.278 22.892 Divlje deponije, prijavljene3 2024.▲ 200,0% od 2019.Detalji
Lokacije koje su opštine i komunalna preduzeća prijavile registru SEPA. Rast može da znači i savesnije prijavljivanje.
- Najviše, 2018.
- 5
- Najmanje, 2019.
- 1
- Prosek mesta
- 18
- Položaj, 1. je najviše
- 140. od 155
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2024. 3 2023. 3 2022. 3 2021. 1 2020. 1 2019. 1 2018. 5 Životni vek77,1 god. 2025.▲ 2,2% od 2023.Detalji
- Muškarci
- Žene
Tabela po godinama
Godina Muškarci Žene 2025. 74,6 79,6 2024. 74,5 79,1 2023. 73,5 77,4 Brakovi62 2025.▲ 3,3% od 2020.Detalji
Broj sklopljenih brakova godišnje, RZS.
- Najviše, 2015.
- 105
- Najmanje, 2020.
- 60
- Prosek mesta
- 4,4
- Položaj, 1. je najviše
- 130. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 62 2024. 66 2023. 81 2022. 70 2021. 72 2020. 60 2019. 101 2018. 104 2017. 104 2016. 97 2015. 105 2014. 81 2013. 79 2012. 73 2011. 61 2010. 92 Stanovi po dozvolama17 2025.▼ 5,6% od 2020.Detalji
Broj stanova za koje je izdata građevinska dozvola, RZS.
- Najviše, 2007.
- 56
- Najmanje, 2012.
- 6
- Prosek mesta
- 4,8
- Položaj, 1. je najbolje
- 99. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 17 2024. 19 2023. 16 2022. 26 2021. 40 2020. 18 2019. 38 2018. 8 2017. 11 2016. 6 2015. 14 2014. 7 2013. 6 2012. 6 2011. 11 2010. 13 2009. 11 2008. 22 2007. 56
„Realno" znači posle inflacije po indeksu cena za Srbiju. Strelica je smer; zelena je poboljšanje, crvena pogoršanje, siva bez ocene. Praćenje ocena počinje u oktobru 2026.
Poređenje
Medijana: pola mesta je iznad te vrednosti, a pola ispod, pa je ne pomeraju krajnje vrednosti. Prosek regiona računa svako mesto jednako. Mesto 1 je najbolje. Kliknite na pokazatelj za sva mesta.
| Pokazatelj | Ovde | Prosek regiona | Medijana | U regionu | U Srbiji |
|---|---|---|---|---|---|
| Neto plata, 12 meseci | 93.476 RSD | 98.324 | 96.554 | 7. od 7 | 108. od 161 |
| Zaposleni na 1.000 radno sposobnih | 511 | 573 | 521 | 7. od 7 | 92. od 161 |
| Nezaposleni na 1.000 stanovnika | 65,8 | 74,8 | 55,9 | 5. od 7 | 95. od 161 |
| Promena od 2022. | -3,1 % | -2,2 | -2,6 | 7. od 7 | 98. od 161 |
| Deca do 14 godina | 11,8 % | 13,0 | 13,5 | 6. od 7 | 130. od 161 |
| Sa višom ili visokom školom | 10,6 % | 13,4 | 13,9 | 5. od 7 | 123. od 161 |
| Skor na maloj maturi | 547 | 515 | 480 | 2. od 7 | 7. od 161 |
| Lekari na 10.000 stanovnika | 13,5 | 24,4 | 17,1 | 7. od 7 | 109. od 161 |
| Cena stana po m² | nema podatka | 1.450 | 1.291 | – | – |
| Mobilna mreža Procena | 145 Mb/s | 161 | 156 | 5. od 7 | 90. od 161 |
| PM2.5 zimi, izmereno ili procena Procena | 28,3 µg/m³ | 34,0 | 33,4 | 1. od 7 | 54. od 161 |
| Teške nezgode godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana | 23,8 | 17,8 | 17,6 | 7. od 7 | 128. od 161 |
Slična mesta: Knić, Šid, Smederevska Palanka, Vladimirci, Velika Plana. Upoređuje se sa njihovim prosekom, prvo najveća razlika.
Prednosti u odnosu na slična mesta
| Pokazatelj | Ovde | Slična mesta |
|---|---|---|
| Prečišćene otpadne vode | 83,9 % | 11,0 % |
| Skor na maloj maturi | 547 | 501 |
| Prazni i napušteni stanovi | 15,8 % | 21,1 % |
| PM2.5 zimi, izmereno ili procena | 28,3 µg/m³ | 36,9 µg/m³ |
| Opštinski putevi sa savremenim kolovozom | 86,5 % | 79,5 % |
| Mobilna mreža | 145 Mb/s | 130 Mb/s |
| Do najbližeg velikog centra | 49 min | 57 min |
| Firme na 1.000 stanovnika | 11,9 | 9,4 |
Zaostatak za sličnim mestima
| Pokazatelj | Ovde | Slična mesta |
|---|---|---|
| Domaćinstva na vodovodu | 54,4 % | 75,0 % |
| Do sedišta regiona | 49 min | 33 min |
| Nezaposleni na 1.000 stanovnika | 65,8 | 47,4 |
| Teške nezgode godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana | 23,8 | 21,2 |
| Obuhvat vrtićem | 45 % | 50 % |
| Domaćinstva na kanalizaciji | 29,3 % | 34,1 % |
| Neto doseljeni na 1.000 godišnje | -1,6 | -0,8 |
| Neto plata, 12 meseci | 93.476 RSD | 95.851 RSD |
Šta kažu nezavisni izvori
Procena OpenStreetMap, 2026-11-01. Podatke unose volonteri: ovo pokazuje šta je ucrtano na mapi, a slabije mapirano mesto izgleda kao mesto sa manje usluga. Ne ulazi u ocenu.
- Apoteke na 10.000 stanovnika: 4,3 (prosek mesta 2,8)
- Supermarketi na 10.000 stanovnika: 3,8 (prosek mesta 1,9)
- Pošte na 10.000 stanovnika: 2,7 (prosek mesta 3,5)
- Banke na 10.000 stanovnika: 1,6 (prosek mesta 1,8)
- Lekari i klinike na 10.000 stanovnika: 0,5 (prosek mesta 1,7)
- Restorani i kafići na 10.000 stanovnika: 8,1 (prosek mesta 8,9)
- Benzinske pumpe na 10.000 stanovnika: 4,9 (prosek mesta 3,2)
Slična mesta
Uporedi ova mesta u alatu. Sličnost je računata iz 28 pokazatelja; način je na stranici Kako računamo.
Izvori i metodologija
Izvor i period stoje uz svaki pokazatelj. Celu računicu vidite na stranici Kako računamo, a proveru ocene na stranici Provera ocene. Svežinu izvora prati Stanje podataka, a sve brojke su u preuzimanju.
Provera brojki
Zvanične procene poredimo sa onim što je stvarno izbrojano. Ako se slažu, odnos je oko 100. Izbori 2026. nisu konačni. Ovo ne ulazi u glavnu ocenu.
| Pitanje | Zvanično | Izmereno | Odnos |
|---|---|---|---|
| Koliko punoletnih je stvarno tu?Glasači su donja mera prisutnih; iznad 100 znači da je glasalo više ljudi nego što procena kaže da živi tu. | 15.802 punoletnih po RZS proceni | 11.853 glasalo 2026. | 75 na 100 |
| Da li je birački spisak veći od procene?Spisak uključuje i one koji su otišli, a nisu se odjavili. | 15.802 punoletnih po RZS proceni | 17.058 na biračkom spisku | 108 na 100 |
| Ima li dece koliko piše?Škola zna ko je stvarno došao. | 158 očekivanih osmaka po RZS proceni | 147 stvarno na maloj maturi | 93 na 100 |
| Koliko stanova je stvarno nastanjeno?Popis 2022. Ostatak su prazni, napušteni i vikend stanovi. | 10.557 stanova | 6.816 nastanjeno | 65% |
| Koliko mesto svetli noću?Satelit NASA. Industrija i LED rasveta podižu broj. | 18.535 stanovnika | 200,6 zračenja na 1.000 stanovnika | 15. od 161 |
Promena biračkog spiska, 2023. do 2026.
Spisak se menja zbog novih punoletnih i umrlih. Ostatak je ono što to dvoje ne objašnjava.
- Spisak 2023.
- 17.471
- Novi punoletni
- +529
- Umrli
- −844
- Ostatak
- −98
- Spisak 2026.
- 17.058
Život i ljudi
Životni vek i uzroci smrti
- Životni vek, muškarci
- 74,6 god.
- Životni vek, žene
- 79,6 god.
- Bolesti srca i krvotoka na 10.000
- 88,3
- Tumori na 10.000
- 34,5
- Bolesti disanja na 10.000
- 7,7
- Povrede i trovanja na 10.000
- 5,0
Seljenje, porodica i gradnja
- Neto doseljeni na 1.000 godišnje
- -1,6
- Brakovi na 1.000 godišnje
- 3,8
- Razvodi na 100 brakova
- 30,6
- Stanovi po dozvolama na 1.000
- 1,3
- Srednjoškolci na 1.000 stanovnika
- 19,3
RZS. Uzroci smrti su sirove stope, pa starije mesto ima veće brojeve. Seljenje, smrti i brakovi su prosek tri godine, a dozvole pet.
Obrazovanje
Osnovna škola, osmi razred
- Prosečna ocena
- 3,93
- Matematika, skor
- 554
- Maternji jezik, skor
- 523
- Ocena prema testu*
- -0,27
Srednje škole
- Srednjih škola
- 1
- Gimnazija
- 0
- Srednjoškolaca na 1.000
- 19,3
- Učenika po nastavniku
- 6,2
* Naše računanje: koliko je školska ocena viša ili niža od ocene koju rezultat na maloj maturi predviđa u celoj Srbiji. Rezultati mature i upisni bodovi po srednjoj školi nisu objavljeni kao otvoreni podaci. Univerziteti su na stranici Univerziteti i fakulteti.
Stanovništvo
- Stanovnika 2025.
- 18.535
- Promena od 2022.
- -3,1%
- Dece do 14
- 11,8%
- Starijih od 65
- 27,9%
Na popisu 2011. bilo je 22.329, a 2022. 19.134 stanovnika. Procene RZS-a se posle svakog popisa ponovo baziraju, pa je linija prekinuta tamo gde bi skok bio samo promena osnova.
Svi popisi, 1948–2022.
Popisi su rađeni po različitim metodologijama, a teritorija je svedena na stanje iz 2022.
Procene po godinama
Rođeni i umrli, 1961–2025.
- Rođeni 2025.
- 116
- Umrli 2025.
- 284
- Prirodni priraštaj
- -168 rođeni minus umrli
Tabela po godinama
| Godina | Rođeni | Umrli | Priraštaj |
|---|---|---|---|
| 2025. | 116 | 284 | -168 |
| 2024. | 130 | 295 | -165 |
| 2023. | 124 | 309 | -185 |
| 2022. | 99 | 319 | -220 |
| 2021. | 98 | 458 | -360 |
| 2020. | 75 | 387 | -312 |
| 2019. | 94 | 338 | -244 |
| 2018. | 92 | 368 | -276 |
| 2017. | 128 | 335 | -207 |
| 2016. | 131 | 356 | -225 |
| 2015. | 110 | 416 | -306 |
| 2014. | 115 | 348 | -233 |
| 2013. | 122 | 346 | -224 |
| 2012. | 121 | 363 | -242 |
| 2011. | 142 | 309 | -167 |
| 2010. | 120 | 361 | -241 |
| 2009. | 162 | 412 | -250 |
| 2008. | 154 | 384 | -230 |
| 2007. | 148 | 437 | -289 |
| 2006. | 190 | 377 | -187 |
| 2005. | 186 | 458 | -272 |
| 2004. | 227 | 387 | -160 |
| 2003. | 234 | 400 | -166 |
| 2002. | 239 | 466 | -227 |
| 2001. | 217 | 395 | -178 |
| 2000. | 204 | 408 | -204 |
| 1999. | 230 | 485 | -255 |
| 1998. | 225 | 397 | -172 |
| 1997. | 245 | 387 | -142 |
| 1996. | 240 | 349 | -109 |
| 1995. | 264 | 329 | -65 |
| 1994. | 293 | 362 | -69 |
| 1993. | 269 | 318 | -49 |
| 1992. | 260 | 340 | -80 |
| 1991. | 259 | 356 | -97 |
| 1990. | 247 | 350 | -103 |
| 1989. | 300 | 377 | -77 |
| 1988. | 309 | 386 | -77 |
| 1987. | 253 | 367 | -114 |
| 1986. | 320 | 377 | -57 |
| 1985. | 315 | 375 | -60 |
| 1984. | 321 | 379 | -58 |
| 1983. | 312 | 430 | -118 |
| 1982. | 331 | 370 | -39 |
| 1981. | 309 | 419 | -110 |
| 1980. | 316 | 425 | -109 |
| 1979. | 343 | 358 | -15 |
| 1978. | 320 | 381 | -61 |
| 1977. | 343 | 348 | -5 |
| 1976. | 329 | 359 | -30 |
| 1975. | 357 | 377 | -20 |
| 1974. | 334 | 359 | -25 |
| 1973. | 355 | 363 | -8 |
| 1972. | 326 | 341 | -15 |
| 1971. | 301 | 350 | -49 |
| 1970. | 347 | 341 | 6 |
| 1969. | 392 | 347 | 45 |
| 1968. | 334 | 396 | -62 |
| 1967. | 347 | 359 | -12 |
| 1966. | 291 | 331 | -40 |
| 1965. | 346 | 335 | 11 |
| 1964. | 322 | 398 | -76 |
| 1963. | 361 | 303 | 58 |
| 1962. | 330 | 369 | -39 |
| 1961. | 415 | 319 | 96 |
RZS, teritorija svedena na današnje opštine.
Naselja (31), broj stanovnika po popisima
| Naselje | 1948. | 1971. | 1991. | 2011. | 2022. |
|---|---|---|---|---|---|
| Topola (varošica) | 965 | 2.876 | 4.592 | 4.973 | 4.588 |
| Gornja Trnava | 2.533 | 2.233 | 1.979 | 1.539 | 1.353 |
| Topola (selo) | 2.040 | 1.907 | 1.860 | 1.472 | 1.275 |
| Vinča | 1.625 | 1.522 | 1.335 | 1.097 | 968 |
| Belosavci | 1.397 | 1.419 | 1.269 | 1.017 | 843 |
| Kloka | 1.656 | 1.584 | 1.366 | 957 | 771 |
| Žabare | 1.650 | 1.512 | 1.180 | 853 | 764 |
| Donja Trnava | 1.441 | 1.243 | 1.076 | 772 | 660 |
| Junkovac | 1.808 | 1.388 | 1.093 | 785 | 639 |
| Donja Šatornja | 1.065 | 1.089 | 874 | 690 | 579 |
| Krćevac | 1.008 | 902 | 794 | 641 | 575 |
| Zagorica | 1.157 | 1.091 | 930 | 677 | 522 |
| Natalinci | 1.270 | 1.237 | 924 | 655 | 517 |
| Božurnja | 1.289 | 1.090 | 850 | 591 | 515 |
| Ovsište | 1.196 | 969 | 797 | 536 | 483 |
| Lipovac | 744 | 646 | 558 | 508 | 437 |
| Plaskovac | 859 | 762 | 667 | 516 | 427 |
| Gornja Šatornja | 826 | 747 | 622 | 494 | 414 |
| Blaznava | 1.335 | 1.018 | 739 | 493 | 409 |
| Šume | 970 | 833 | 684 | 508 | 390 |
| Jarmenovci | 594 | 488 | 445 | 389 | 318 |
| Jelenac | 541 | 506 | 408 | 329 | 266 |
| Svetlić | 629 | 549 | 420 | 334 | 256 |
| Donja Trešnjevica | 505 | 446 | 382 | 295 | 231 |
| Gorovič | 588 | 509 | 410 | 284 | 219 |
| Maskar | 560 | 416 | 311 | 206 | 185 |
| Vojkovci | 613 | 473 | 316 | 237 | 166 |
| Rajkovac | 386 | 302 | 250 | 168 | 136 |
| Manojlovci | 243 | 227 | 185 | 132 | 103 |
| Guriševci | 304 | 247 | 197 | 126 | 86 |
| Pavlovac | 121 | 91 | 66 | 55 | 39 |
Sastav stanovništva
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 2,0% veća od popisa, a 3,7% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 44,2 muškarci 42,7, žene 45,6
- Muškarci
- 50,0% 11.156
- Žene
- 50,0% 11.177
- Žena na 100 muškaraca
- 100,2
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 461 | 425 |
| 5–9 | 540 | 494 |
| 10–14 | 563 | 506 |
| 15–19 | 662 | 629 |
| 20–24 | 690 | 558 |
| 25–29 | 705 | 591 |
| 30–34 | 687 | 630 |
| 35–39 | 713 | 648 |
| 40–44 | 736 | 681 |
| 45–49 | 683 | 715 |
| 50–54 | 860 | 879 |
| 55–59 | 1.048 | 980 |
| 60–64 | 809 | 870 |
| 65–69 | 508 | 569 |
| 70–74 | 582 | 675 |
| 75–79 | 498 | 675 |
| 80–84 | 304 | 442 |
| 85+ | 107 | 210 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 2,0% veća od popisa, a 3,7% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 44,5 muškarci 43,1, žene 46,0
- Muškarci
- 50,0% 11.037
- Žene
- 50,0% 11.028
- Žena na 100 muškaraca
- 99,9
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 425 | 386 |
| 5–9 | 525 | 505 |
| 10–14 | 568 | 489 |
| 15–19 | 637 | 611 |
| 20–24 | 684 | 539 |
| 25–29 | 685 | 569 |
| 30–34 | 702 | 623 |
| 35–39 | 700 | 663 |
| 40–44 | 740 | 652 |
| 45–49 | 668 | 699 |
| 50–54 | 812 | 851 |
| 55–59 | 1.031 | 957 |
| 60–64 | 857 | 924 |
| 65–69 | 514 | 568 |
| 70–74 | 561 | 654 |
| 75–79 | 493 | 653 |
| 80–84 | 320 | 453 |
| 85+ | 115 | 232 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 2,0% veća od popisa, a 3,7% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 44,8 muškarci 43,3, žene 46,3
- Muškarci
- 50,1% 10.904
- Žene
- 49,9% 10.874
- Žena na 100 muškaraca
- 99,7
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 403 | 355 |
| 5–9 | 511 | 493 |
| 10–14 | 564 | 487 |
| 15–19 | 623 | 588 |
| 20–24 | 673 | 534 |
| 25–29 | 668 | 545 |
| 30–34 | 711 | 607 |
| 35–39 | 680 | 663 |
| 40–44 | 738 | 643 |
| 45–49 | 676 | 698 |
| 50–54 | 756 | 819 |
| 55–59 | 981 | 921 |
| 60–64 | 898 | 959 |
| 65–69 | 567 | 600 |
| 70–74 | 516 | 631 |
| 75–79 | 478 | 620 |
| 80–84 | 327 | 463 |
| 85+ | 134 | 248 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 2,0% veća od popisa, a 3,7% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 45,1 muškarci 43,6, žene 46,6
- Muškarci
- 50,1% 10.778
- Žene
- 49,9% 10.728
- Žena na 100 muškaraca
- 99,5
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 374 | 328 |
| 5–9 | 501 | 477 |
| 10–14 | 550 | 484 |
| 15–19 | 606 | 562 |
| 20–24 | 662 | 537 |
| 25–29 | 665 | 544 |
| 30–34 | 705 | 583 |
| 35–39 | 683 | 633 |
| 40–44 | 718 | 657 |
| 45–49 | 699 | 693 |
| 50–54 | 704 | 778 |
| 55–59 | 921 | 901 |
| 60–64 | 933 | 969 |
| 65–69 | 624 | 659 |
| 70–74 | 484 | 605 |
| 75–79 | 457 | 580 |
| 80–84 | 332 | 472 |
| 85+ | 160 | 266 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 2,0% veća od popisa, a 3,7% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 45,3 muškarci 43,9, žene 46,8
- Muškarci
- 50,2% 10.645
- Žene
- 49,8% 10.566
- Žena na 100 muškaraca
- 99,3
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 340 | 301 |
| 5–9 | 486 | 461 |
| 10–14 | 548 | 489 |
| 15–19 | 577 | 530 |
| 20–24 | 665 | 557 |
| 25–29 | 661 | 530 |
| 30–34 | 695 | 560 |
| 35–39 | 684 | 622 |
| 40–44 | 698 | 651 |
| 45–49 | 720 | 689 |
| 50–54 | 680 | 739 |
| 55–59 | 856 | 882 |
| 60–64 | 954 | 959 |
| 65–69 | 674 | 749 |
| 70–74 | 445 | 550 |
| 75–79 | 456 | 544 |
| 80–84 | 332 | 473 |
| 85+ | 174 | 280 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 2,0% veća od popisa, a 3,7% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 45,5 muškarci 44,1, žene 47,0
- Muškarci
- 50,2% 10.509
- Žene
- 49,8% 10.430
- Žena na 100 muškaraca
- 99,2
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 320 | 291 |
| 5–9 | 465 | 432 |
| 10–14 | 544 | 503 |
| 15–19 | 568 | 502 |
| 20–24 | 649 | 583 |
| 25–29 | 655 | 505 |
| 30–34 | 679 | 550 |
| 35–39 | 680 | 619 |
| 40–44 | 704 | 635 |
| 45–49 | 727 | 678 |
| 50–54 | 653 | 708 |
| 55–59 | 803 | 860 |
| 60–64 | 962 | 944 |
| 65–69 | 724 | 827 |
| 70–74 | 405 | 509 |
| 75–79 | 466 | 536 |
| 80–84 | 318 | 459 |
| 85+ | 187 | 289 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 2,0% veća od popisa, a 3,7% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 45,7 muškarci 44,3, žene 47,1
- Muškarci
- 50,2% 10.404
- Žene
- 49,8% 10.316
- Žena na 100 muškaraca
- 99,2
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 324 | 294 |
| 5–9 | 441 | 399 |
| 10–14 | 524 | 512 |
| 15–19 | 575 | 486 |
| 20–24 | 624 | 579 |
| 25–29 | 655 | 491 |
| 30–34 | 657 | 538 |
| 35–39 | 690 | 612 |
| 40–44 | 687 | 650 |
| 45–49 | 726 | 648 |
| 50–54 | 648 | 691 |
| 55–59 | 767 | 829 |
| 60–64 | 947 | 924 |
| 65–69 | 763 | 882 |
| 70–74 | 412 | 507 |
| 75–79 | 445 | 534 |
| 80–84 | 316 | 438 |
| 85+ | 203 | 302 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 2,0% veća od popisa, a 3,7% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 46,0 muškarci 44,6, žene 47,4
- Muškarci
- 50,3% 10.285
- Žene
- 49,7% 10.160
- Žena na 100 muškaraca
- 98,8
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 311 | 294 |
| 5–9 | 417 | 365 |
| 10–14 | 511 | 498 |
| 15–19 | 566 | 485 |
| 20–24 | 613 | 559 |
| 25–29 | 650 | 488 |
| 30–34 | 649 | 526 |
| 35–39 | 689 | 593 |
| 40–44 | 668 | 657 |
| 45–49 | 717 | 635 |
| 50–54 | 663 | 686 |
| 55–59 | 718 | 796 |
| 60–64 | 908 | 886 |
| 65–69 | 796 | 914 |
| 70–74 | 468 | 532 |
| 75–79 | 402 | 526 |
| 80–84 | 316 | 407 |
| 85+ | 223 | 313 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 2,0% veća od popisa, a 3,7% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 46,3 muškarci 44,9, žene 47,7
- Muškarci
- 50,4% 10.146
- Žene
- 49,6% 9.998
- Žena na 100 muškaraca
- 98,5
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 290 | 283 |
| 5–9 | 383 | 335 |
| 10–14 | 505 | 479 |
| 15–19 | 549 | 486 |
| 20–24 | 604 | 535 |
| 25–29 | 645 | 492 |
| 30–34 | 651 | 523 |
| 35–39 | 676 | 573 |
| 40–44 | 668 | 628 |
| 45–49 | 695 | 651 |
| 50–54 | 685 | 673 |
| 55–59 | 669 | 754 |
| 60–64 | 861 | 866 |
| 65–69 | 827 | 923 |
| 70–74 | 519 | 584 |
| 75–79 | 375 | 505 |
| 80–84 | 300 | 376 |
| 85+ | 244 | 332 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 2,0% veća od popisa, a 3,7% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 46,6 muškarci 45,2, žene 48,0
- Muškarci
- 50,3% 9.985
- Žene
- 49,7% 9.873
- Žena na 100 muškaraca
- 98,9
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 276 | 269 |
| 5–9 | 342 | 306 |
| 10–14 | 493 | 462 |
| 15–19 | 550 | 492 |
| 20–24 | 577 | 506 |
| 25–29 | 650 | 510 |
| 30–34 | 644 | 514 |
| 35–39 | 669 | 554 |
| 40–44 | 664 | 619 |
| 45–49 | 678 | 644 |
| 50–54 | 700 | 674 |
| 55–59 | 652 | 716 |
| 60–64 | 801 | 847 |
| 65–69 | 845 | 915 |
| 70–74 | 558 | 673 |
| 75–79 | 340 | 450 |
| 80–84 | 300 | 366 |
| 85+ | 246 | 356 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 2,0% veća od popisa, a 3,7% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 46,8 muškarci 45,3, žene 48,2
- Muškarci
- 50,3% 9.812
- Žene
- 49,7% 9.713
- Žena na 100 muškaraca
- 99,0
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 264 | 250 |
| 5–9 | 322 | 293 |
| 10–14 | 471 | 434 |
| 15–19 | 547 | 502 |
| 20–24 | 564 | 478 |
| 25–29 | 635 | 530 |
| 30–34 | 636 | 499 |
| 35–39 | 662 | 540 |
| 40–44 | 655 | 620 |
| 45–49 | 691 | 626 |
| 50–54 | 702 | 671 |
| 55–59 | 631 | 685 |
| 60–64 | 744 | 822 |
| 65–69 | 848 | 894 |
| 70–74 | 597 | 746 |
| 75–79 | 302 | 399 |
| 80–84 | 310 | 371 |
| 85+ | 231 | 353 |
- Prosečna starost
- 46,2 muškarci 44,8, žene 47,6
- Muškarci
- 50,0% 9.567
- Žene
- 50,0% 9.567
- Žena na 100 muškaraca
- 100,0
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 388 | 361 |
| 5–9 | 390 | 361 |
| 10–14 | 461 | 396 |
| 15–19 | 492 | 493 |
| 20–24 | 502 | 422 |
| 25–29 | 542 | 480 |
| 30–34 | 564 | 453 |
| 35–39 | 594 | 541 |
| 40–44 | 644 | 581 |
| 45–49 | 676 | 623 |
| 50–54 | 697 | 644 |
| 55–59 | 634 | 653 |
| 60–64 | 723 | 809 |
| 65–69 | 878 | 940 |
| 70–74 | 662 | 826 |
| 75–79 | 320 | 395 |
| 80–84 | 251 | 338 |
| 85+ | 149 | 251 |
- Prosečna starost
- 46,5 muškarci 45,1, žene 47,8
- Muškarci
- 50,0% 9.461
- Žene
- 50,0% 9.476
- Žena na 100 muškaraca
- 100,2
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 348 | 332 |
| 5–9 | 388 | 369 |
| 10–14 | 455 | 393 |
| 15–19 | 481 | 475 |
| 20–24 | 510 | 422 |
| 25–29 | 521 | 470 |
| 30–34 | 552 | 459 |
| 35–39 | 592 | 528 |
| 40–44 | 648 | 572 |
| 45–49 | 664 | 617 |
| 50–54 | 699 | 634 |
| 55–59 | 642 | 655 |
| 60–64 | 681 | 779 |
| 65–69 | 839 | 900 |
| 70–74 | 704 | 866 |
| 75–79 | 347 | 428 |
| 80–84 | 243 | 330 |
| 85+ | 147 | 247 |
- Prosečna starost
- 46,7 muškarci 45,4, žene 48,0
- Muškarci
- 50,0% 9.371
- Žene
- 50,0% 9.374
- Žena na 100 muškaraca
- 100,0
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 335 | 320 |
| 5–9 | 386 | 373 |
| 10–14 | 435 | 384 |
| 15–19 | 489 | 455 |
| 20–24 | 493 | 436 |
| 25–29 | 506 | 436 |
| 30–34 | 542 | 467 |
| 35–39 | 586 | 520 |
| 40–44 | 637 | 558 |
| 45–49 | 659 | 596 |
| 50–54 | 679 | 646 |
| 55–59 | 672 | 650 |
| 60–64 | 642 | 727 |
| 65–69 | 784 | 871 |
| 70–74 | 750 | 890 |
| 75–79 | 392 | 491 |
| 80–84 | 235 | 309 |
| 85+ | 149 | 245 |
- Prosečna starost
- 47,0 muškarci 45,6, žene 48,3
- Muškarci
- 50,1% 9.284
- Žene
- 49,9% 9.251
- Žena na 100 muškaraca
- 99,6
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 332 | 298 |
| 5–9 | 383 | 374 |
| 10–14 | 421 | 370 |
| 15–19 | 486 | 439 |
| 20–24 | 490 | 450 |
| 25–29 | 483 | 411 |
| 30–34 | 544 | 465 |
| 35–39 | 563 | 503 |
| 40–44 | 620 | 543 |
| 45–49 | 654 | 592 |
| 50–54 | 667 | 636 |
| 55–59 | 688 | 648 |
| 60–64 | 623 | 687 |
| 65–69 | 736 | 844 |
| 70–74 | 777 | 893 |
| 75–79 | 437 | 569 |
| 80–84 | 223 | 278 |
| 85+ | 157 | 251 |
Crtica je Srbija u istoj godini. Procene pre 2022. se ne nastavljaju na one posle popisa, pa se te godine ne porede međusobno. RZS.
Nacionalnost, popisi 2022. i 2011.
| Grupa | Traka | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|---|
| Srbi | 94,2% | 96,7% | 18.022 | |
| Nisu se izjasnili | 1,0% | 1,1% | 184 | |
| Nepoznato | 3,8% | 1,0% | 734 |
Grupe ispod 1% (15)
| Grupa | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|
| Romi | 0,42% | 0,5% | 81 |
| Jugosloveni | 0,13% | 0,1% | 24 |
| Crnogorci | 0,09% | 0,2% | 17 |
| Ostali | 0,09% | 0,0% | 17 |
| Regionalna pripadnost | 0,07% | 0,1% | 14 |
| Hrvati | 0,06% | 0,1% | 12 |
| Makedonci | 0,06% | 0,1% | 11 |
| Rusi | 0,03% | 0,0% | 5 |
| Mađari | 0,02% | 0,0% | 3 |
| Rumuni | 0,02% | 0,0% | 3 |
| Bugari | 0,01% | 0,0% | 2 |
| Muslimani | 0,01% | 0,0% | 2 |
| Albanci | 0,01% | 0,0% | 1 |
| Nemci | 0,01% | 0,0% | 1 |
| Slovaci | 0,01% | 0,0% | 1 |
Veroispovest, popisi 2022. i 2011.
| Grupa | Traka | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|---|
| Pravoslavna | 94,4% | 94,4% | 18.064 | |
| Nisu se izjasnili | 1,1% | 1,3% | 202 | |
| Nepoznato | 3,9% | 1,6% | 740 |
Grupe ispod 1% (5)
| Grupa | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|
| Islamska | 0,22% | 0,1% | 42 |
| Nisu vernici | 0,17% | 0,2% | 33 |
| Ostale hrišćanske | 0,15% | 2,3% | 28 |
| Katolička | 0,11% | 0,1% | 21 |
| Agnostici | 0,02% | 0,0% | 4 |
Udeo u svim popisanim. Izjašnjavanje nije obavezno, a „Nepoznato” je kategorija RZS-a. Udeo „Nepoznato” je u Srbiji 2022. veći nego 2011, pa razlika između kolona ne mora da bude stvarna promena. Nacionalnost i vera se ne ocenjuju i ne ulaze u poređenja. RZS, Popis 2022.
Cena života
- Korpa, usklađena
- 108.050 RSD, 2026-05, pomereno do 2026-09, procena iz najbližih gradova
- Prosečna plata
- 93.476 RSD
- Stanovanje mesečno
- 25.665 procena, stan od 50 m²
- Sve kroz platu
- 1,43 korpa i stanovanje
Procena Državna računica, a ne tržišno merenje; koristi se oprezno i poredi sa našim cenama iz prodavnica. Stanovanje: za ovo mesto nema kirija ni kupoprodaja, pa je ovo procena iz cene novih stanova, svedena na istu skalu. Uporedi cene u prodavnicama.
Stanovanje i obrazovanje
- Stanova
- 10.557
- Prazni i napušteni
- 15,8%
- Pod zakupom
- 2,6%
- Zgrade starije od 1971.
- 39%
- Viša ili visoka škola
- 10,6%
- Bez srednje škole
- 37,6%
Popis 2022. RZS.
Posao i plate
- Neto plata, 12 meseci
- 93.476 do 08/2026
- Zaposlenih na 1.000
- 309
- Aktivnih firmi
- 220 09/2025
- Nezaposlenih na birou
- 1.220 09/2025
- Budžet po stanovniku
- 59.186 RSD, 2024.
- Ulaganja po stanovniku
- 17.076 RSD, 28,8% rashoda
Plata zaposlenih koji ovde žive, bez obzira na to gde rade. Tačka je ovo mesto, crta je Srbija.
Zdravstvo
- Lekara
- 25
- Stanovnika po lekaru
- 741
- Zubara
- 4
- Farmaceuta
- 3
Podaci za 2024, samo zdravstvena služba. Broji se gde ljudi rade, pa bolnički centri izgledaju bolje od mesta čiji se stanovnici tamo leče.
Škole i vrtići
- Skor na maloj maturi
- 547 2025/26, prosek mesta 481
- Osnovnih škola
- 5
- Dece u vrtiću
- 424 2025/2026
- Obuhvat vrtićem
- 45% naša procena
Skor je prosek tri standardizovana testa, ponderisan brojem učenika. Više govori o generaciji i porodicama nego o samoj školi. Ministarstvo prosvete.
Od čega se živi
Popis 2022.
Popis 2011.
| Grupa | 2022. | Udeo | 2011. | Udeo |
|---|---|---|---|---|
| Zaposleni | 6.062 | 31,7% | 8.580 | 38,4% |
| Penzioneri | 5.136 | 26,8% | 4.854 | 21,7% |
| Deca do 15 godina | 2.357 | 12,3% | 2.983 | 13,4% |
| Učenici i studenti | 1.154 | 6,0% | 1.465 | 6,6% |
| Nezaposleni | 1.222 | 6,4% | 1.384 | 6,2% |
| Domaćinstvo i ostali | 3.203 | 16,7% | 3.063 | 13,7% |
RZS, popisi 2011. i 2022: svaka osoba je u jednoj grupi. Stopa nezaposlenosti po popisu je 16,8%. Godišnje, PIO fond: 4.098 korisnika penzija u 2026-06, prosečna penzija 38.905 RSD, 72 korisnika na 100 zaposlenih. Ne ulazi u ocenu.
Komunalije i putevi
- Domaćinstva na vodovodu
- 54,4%
- Domaćinstva na kanalizaciji
- 29,3%
- Prečišćene otpadne vode
- 83,9%
- Opštinski putevi sa savremenim kolovozom
- 86,5%
- Divlje deponije, prijavljene
- 3
Godišnjak Opštine i regioni, podaci za 2024. Priključci prema domaćinstvima iz popisa 2022, pa vikend kuće mogu da podignu udeo. Ne ulazi u ocenu.
Na šta opština planira da troši
Plan za 2022, ukupno 761 miliona RSD. Godine se razlikuju među mestima, pa ovo nije rang.
- Opšte javne usluge
- 24,8%
- Obrazovanje
- 19,0%
- Ekonomski poslovi
- 17,6%
- Stanovi i zajednica
- 12,4%
- Socijalna zaštita
- 10,3%
- Zaštita životne sredine
- 7,3%
- Rekreacija, sport i kultura
- 6,5%
- Javni red i bezbednost
- 1,4%
- Zdravstvo
- 0,5%
Budžet opštine, data.gov.rs. Plan nije izvršenje. Ne ulazi u ocenu.
Mobilna mreža i internet
- Mobilna mreža, preuzimanje
- 145 Mb/s
- Broj mobilnih testova
- 217
- Fiksni, preuzimanje
- 50 Mb/s zavisi od paketa
Ocena ide iz mobilne mreže, jer ljudi internet uglavnom koriste na telefonu preko 4G i 5G. Fiksna brzina više pokazuje koji paket korisnici biraju nego šta je dostupno, pa nije u oceni. Prosek Speedtest merenja za 3. kvartal 2026, koja sami pokreću korisnici. Kod malog broja testova rezultat je nesiguran. Speedtest by Ookla Global Fixed and Mobile Network Performance Maps, CC BY-NC-SA 4.0.
Vazduh
- PM2.5 zimi, procena
- 28,3
- Leti, model
- 7,2
Procena Ovde nema SEPA stanice za PM2.5. Prikazan je atmosferski model za 2025, a zimska vrednost je pomnožena sa 1,30, koliko model u proseku potcenjuje merenja. Stvarna vrednost može biti znatno drugačija. Emisije: NRIZ registar.
Bezbednost na putu
- Sa povređenima 2025.
- 38
- Sa poginulima 2025.
- 3
- Teških godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana
- 23,8 17.231 ljudi tokom dana
- Sve nezgode 2026.
- 56 tekuća godina
- Na glavnim putevima van naselja*
- 10 od 41 teških, 2025.
Ocena ne računa nezgode na autoputevima i brzim putevima (0% teških nezgoda ovde), a deli se sa dnevnim stanovništvom: stanovnici plus ljudi koji tu rade, minus oni koji rade negde drugde. Drugi tranzitni putevi su i dalje uračunati; zvezdica je naš proračun koji ne menja ocenu. MUP, otvoreni podaci.
Osude za krivična dela
- Osuđenih odraslih 2024.
- 67
- Za imovinu
- 25
- Za život i telo
- 3
- U saobraćaju
- 8
Osude po mestu izvršenja, ne prijavljena dela i ne ocena bezbednosti, zato nisu u indeksu.
Povezanost
- Do sedišta regiona*
- 49 min 119. od 161
- Do najbližeg velikog centra*
- 49 min 53. od 161
- Do Beograda*
- 76 min 42. od 161
- Do najbližeg fakulteta*
- 21 min 67. od 161
- Do najbliže srednje škole*
- 0 min 1. od 161
Minuti vožnje kolima bez gužve, od centra mesta. Ne meri autobus i ne ulazi u ocenu. Veliki centri su Beograd, Novi Sad, Niš i Kragujevac. Nula znači da je cilj u samom mestu. Red 1 je najbliže.