Sva mesta · Sremski region
Šid
Šid: ispod proseka po demografiji (34) i zdravstvu (37). Stanovništvo od popisa 2022: −3,7%, prosek regiona −1,6%.
26.856 stanovnika97.296 RSD neto plata
Ocena 1–100, veće je bolje. To je geometrijski prosek 7 tema, bez Bezbednosti na putu. Verovatno između 72. i 148. mesta.
Kako računamoRang je okviran: ovde nema merenja vazduha. Zašto?
Profil mesta
Ocene 1–100, veće je bolje. Crtica je prosek sličnih mesta.
Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: promena stanovništva od popisa 2022. i neto doseljeni na 1.000 stanovnika.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: neto plata, zaposleni na 1.000 radno sposobnih i firme na 1.000 stanovnika.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: koliko plata pokriva korpu i stanovanje.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: zdravstveni radnici na 10.000 stanovnika i životni vek.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: mala matura, obuhvat vrtićem i vreme do fakulteta i srednje škole.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: vreme do velikog centra i brzina mobilne mreže.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: gori od dva zagađivača, PM2.5 zimi i SO₂.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: teške nezgode; tema je van ukupne ocene.
Kako računamoTrendovi
Stanovništvo se poredi po popisima i procenama posle 2022, jer se godišnje procene ne nastavljaju preko popisa. Metodologija popisa se menjala.
Stanovnika26.856 2025.▼ 3,7% od 2022.Detalji
Broj stanovnika po proceni RZS. Godine pre popisa 2022. su stare procene.
- Najviše, 2002.
- 38.973
- Najmanje, 2025.
- 26.856
- Broj stanovnika
- 26.856
- Prosek mesta
- 40.683
- Položaj, 1. je najviše
- 63. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 26.856 2024. 27.232 2023. 27.619 2022. 27.894 2011. 34.188 2002. 38.973 1991. 36.317 1981. 37.459 1971. 38.752 1961. 37.403 1953. 34.679 1948. 32.518 Neto plata97.296 RSD, 12 meseci do 08/2026▲ 28,9% 2020–2025. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna neto plata po godinama, RZS.
- Najviše, 2025.
- 90.141 RSD
- Najmanje, 2018.
- 40.778 RSD
- Neto plata, 12 meseci
- 97.296 RSD
- Prosek mesta
- 101.239 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 73. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2025. 90.141 93.603 2024. 81.052 83.346 2023. 70.220 72.735 2022. 61.355 63.533 2021. 53.724 56.572 2020. 49.237 52.069 2019. 44.359 47.718 2018. 40.778 43.470 Zaposlenih8.169 2026.▼ 1,8% od 2021.Detalji
Broj zaposlenih po godinama, RZS. Na grafikonu je ukupan broj, a poređenje je na 1.000 stanovnika.
- Najviše, 2023.
- 8.394
- Najmanje, 2016.
- 7.669
- Prosek mesta
- 322
- Položaj, 1. je najbolje
- 105. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2026. 8.169 2025. 8.269 2024. 8.336 2023. 8.394 2022. 8.369 2021. 8.318 2020. 8.206 2019. 8.029 2018. 7.989 2017. 7.858 2016. 7.669 Korisnici penzija6.197 2026.▲ 3,8% od 2021.Detalji
Korisnici svih vrsta penzija, PIO fond, decembar svake godine, a za tekuću godinu poslednji objavljen mesec.
- Najviše, 2026.
- 6.197
- Najmanje, 2018.
- 5.926
- Prosek mesta
- 248
- Položaj, 1. je najviše
- 105. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2026. 6.197 2025. 6.177 2024. 6.129 2023. 6.058 2022. 6.038 2021. 5.973 2020. 5.988 2019. 5.985 2018. 5.926 Odseljeni511 2025.▼ 17,3% od 2022.Detalji
Broj ljudi koji su se odselili iz mesta tokom godine, RZS.
- Najviše, 2023.
- 645
- Najmanje, 2025.
- 511
- Prosek mesta
- -1,5
- Položaj, 1. je najbolje
- 114. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 511 2024. 584 2023. 645 2022. 618 Doseljeni473 2025.▼ 3,5% od 2022.Detalji
Broj ljudi koji su se doselili u mesto tokom godine, RZS.
- Najviše, 2023.
- 536
- Najmanje, 2025.
- 473
- Prosek mesta
- -1,5
- Položaj, 1. je najbolje
- 114. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 473 2024. 486 2023. 536 2022. 490
Još trendova (10)
Novi stanovi, po m²102.991 RSD 2023.▲ 21,3% od 2019. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna cena novog stana po kvadratnom metru, RZS. U malom mestu je godišnje malo prodaja, pa broj jače skače.
- Najviše, 2022.
- 109.061 RSD
- Najmanje, 2019.
- 64.085 RSD
- Cena novih stanova po m²
- 102.991 RSD
- Prosek mesta
- 135.783 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 30. od 87
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2023. 102.991 143.298 2022. 109.061 126.155 2020. 76.203 108.603 2019. 64.085 107.098 Noćenja turista11.571 2025.▲ 79,1% od 2019.Detalji
Ukupan broj noćenja turista godišnje, RZS. Na grafikonu je ukupan broj, a poređenje je po stanovniku.
- Najviše, 2025.
- 11.571
- Najmanje, 2014.
- 3.775
- Prosek mesta
- 2,7
- Položaj, 1. je najbolje
- 84. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 11.571 2024. 8.129 2023. 6.761 2022. 7.764 2021. 7.554 2020. 5.565 2019. 6.460 2018. 6.536 2017. 10.966 2016. 7.137 2015. 5.457 2014. 3.775 2013. 3.782 2012. 4.106 2011. 4.165 2010. 5.938 Mala matura494 2026.▼ 4,1% od 2023.Detalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečan skor učenika na maloj maturi.
- Najviše, 2024.
- 523
- Najmanje, 2026.
- 494
- Prosek mesta
- 481
- Položaj, 1. je najbolje
- 56. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2026. 494 481 2025. 512 479 2024. 523 483 2023. 515 483 Saobraćajne nezgode105 2025.▲ 11,7% od 2020.Detalji
Ukupan broj saobraćajnih nezgoda godišnje, MUP.
- Najviše, 2021.
- 114
- Najmanje, 2022.
- 87
- Prosek mesta
- 206
- Položaj, 1. je najbolje
- 100. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 105 2024. 102 2023. 104 2022. 87 2021. 114 2020. 94 2019. 95 2018. 90 2017. 104 2016. 108 Noćno svetlo, sa satelita82. od 161 po stanovniku 2025.▼ 5,0% od 2020.Detalji
Ukupna jačina veštačkog svetla koju satelit NASA izmeri noću iznad teritorije mesta. Sam broj nema svakodnevno značenje: služi za poređenje istog mesta kroz vreme i mesta međusobno. Industrija i prelazak na LED rasvetu menjaju ga i kad se broj ljudi ne menja.
- Najviše, 2014.
- 3.396
- Najmanje, 2022.
- 2.531
- Prosek mesta
- 119,2
- Položaj, 1. je najviše
- 82. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 2.887 2024. 2.741 2023. 2.951 2022. 2.531 2021. 3.133 2020. 3.038 2019. 3.018 2018. 3.271 2017. 3.169 2016. 3.289 2015. 3.264 2014. 3.396 2013. 3.134 2012. 3.026 Prosečna penzija46.187 RSD 2026.▲ 37,8% od 2021. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna penzija svih vrsta, PIO fond, decembar svake godine, a za tekuću godinu poslednji objavljen mesec.
- Najviše, 2026.
- 46.187 RSD
- Najmanje, 2019.
- 21.325 RSD
- Prosečna penzija
- 46.187 RSD
- Prosek mesta
- 50.307 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 99. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2026. 46.187 50.307 2025. 46.132 50.246 2024. 41.017 44.693 2023. 32.190 35.047 2022. 27.284 29.593 2021. 23.840 25.699 2020. 22.491 24.231 2019. 21.325 22.945 2018. 21.369 22.892 Divlje deponije, prijavljene16 2024.→ 0,0% od 2019.Detalji
Lokacije koje su opštine i komunalna preduzeća prijavile registru SEPA. Rast može da znači i savesnije prijavljivanje.
- Najviše, 2018.
- 16
- Najmanje, 2020.
- 12
- Prosek mesta
- 18
- Položaj, 1. je najviše
- 39. od 155
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2024. 16 2023. 12 2022. 12 2021. 12 2020. 12 2019. 16 2018. 16 Životni vek74,5 god. 2025.▲ 1,6% od 2023.Detalji
- Muškarci
- Žene
Tabela po godinama
Godina Muškarci Žene 2025. 72,4 76,6 2024. 71,0 76,9 2023. 70,0 76,8 Brakovi136 2025.▲ 23,6% od 2020.Detalji
Broj sklopljenih brakova godišnje, RZS.
- Najviše, 2011.
- 186
- Najmanje, 2020.
- 110
- Prosek mesta
- 4,4
- Položaj, 1. je najviše
- 26. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 136 2024. 140 2023. 119 2022. 133 2021. 135 2020. 110 2019. 166 2018. 145 2017. 167 2016. 171 2015. 166 2014. 154 2013. 158 2012. 151 2011. 186 2010. 134 Stanovi po dozvolama37 2025.▼ 21,3% od 2020.Detalji
Broj stanova za koje je izdata građevinska dozvola, RZS.
- Najviše, 2007.
- 134
- Najmanje, 2018.
- 13
- Prosek mesta
- 4,8
- Položaj, 1. je najbolje
- 78. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 37 2024. 65 2023. 61 2022. 37 2021. 95 2020. 47 2019. 22 2018. 13 2017. 35 2016. 29 2015. 32 2014. 29 2013. 28 2012. 47 2011. 72 2010. 49 2009. 94 2008. 99 2007. 134
„Realno" znači posle inflacije po indeksu cena za Srbiju. Strelica je smer; zelena je poboljšanje, crvena pogoršanje, siva bez ocene. Praćenje ocena počinje u oktobru 2026.
Naši nalazi
* Naše računanje. Tražene cene su medijana oglasa, bez ponovljenih, gde ih ima bar 10. Tražene kirije i cene ulaze u Priuštivost. Ostalo su podaci navedenih izvora van državne statistike.
Poređenje
Medijana: pola mesta je iznad te vrednosti, a pola ispod, pa je ne pomeraju krajnje vrednosti. Prosek regiona računa svako mesto jednako. Mesto 1 je najbolje. Kliknite na pokazatelj za sva mesta.
| Pokazatelj | Ovde | Prosek regiona | Medijana | U regionu | U Srbiji |
|---|---|---|---|---|---|
| Neto plata, 12 meseci | 97.296 RSD | 103.998 | 96.554 | 6. od 7 | 73. od 161 |
| Zaposleni na 1.000 radno sposobnih | 494 | 586 | 521 | 7. od 7 | 111. od 161 |
| Nezaposleni na 1.000 stanovnika | 50,6 | 34,3 | 55,9 | 6. od 7 | 73. od 161 |
| Promena od 2022. | -3,7 % | -1,6 | -2,6 | 7. od 7 | 124. od 161 |
| Deca do 14 godina | 13,2 % | 14,3 | 13,5 | 6. od 7 | 95. od 161 |
| Sa višom ili visokom školom | 12,5 % | 14,4 | 13,9 | 5. od 7 | 91. od 161 |
| Skor na maloj maturi | 494 | 497 | 480 | 4. od 7 | 56. od 161 |
| Lekari na 10.000 stanovnika | 16,4 | 18,8 | 17,1 | 3. od 7 | 86. od 161 |
| Cena stana po m² | nema podatka | 1.400 | 1.291 | – | – |
| Mobilna mreža Procena | 175 Mb/s | 226 | 156 | 7. od 7 | 62. od 161 |
| PM2.5 zimi, izmereno ili procena Procena | 36,3 µg/m³ | 39,1 | 33,4 | 2. od 7 | 110. od 161 |
| Teške nezgode godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana | 21,4 | 24,1 | 17,6 | 3. od 7 | 115. od 161 |
Slična mesta: Paraćin, Odžaci, Velika Plana, Sombor, Bačka Topola. Upoređuje se sa njihovim prosekom, prvo najveća razlika.
Prednosti u odnosu na slična mesta
| Pokazatelj | Ovde | Slična mesta |
|---|---|---|
| Domaćinstva na kanalizaciji | 63,4 % | 35,4 % |
| Prazni i napušteni stanovi | 17,6 % | 20,6 % |
| Teške nezgode godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana | 21,4 | 22,8 |
| Nezaposleni na 1.000 stanovnika | 50,6 | 58,7 |
| Mobilna mreža | 175 Mb/s | 171 Mb/s |
| Neto plata, 12 meseci | 97.296 RSD | 96.374 RSD |
| Domaćinstva na vodovodu | 90,4 % | 89,9 % |
| Skor na maloj maturi | 494 | 494 |
Zaostatak za sličnim mestima
| Pokazatelj | Ovde | Slična mesta |
|---|---|---|
| Prečišćene otpadne vode | 0,0 % | 46,5 % |
| Do sedišta regiona | 42 min | 27 min |
| Opštinski putevi sa savremenim kolovozom | 77,2 % | 89,3 % |
| Neto doseljeni na 1.000 godišnje | -3,0 | -1,2 |
| Obuhvat vrtićem | 36 % | 41 % |
| Do najbližeg velikog centra | 77 min | 64 min |
| Zaposleni na 1.000 radno sposobnih | 494 | 512 |
| PM2.5 zimi, izmereno ili procena | 36,3 µg/m³ | 34,1 µg/m³ |
Šta kažu nezavisni izvori
Procena OpenStreetMap, 2026-11-01. Podatke unose volonteri: ovo pokazuje šta je ucrtano na mapi, a slabije mapirano mesto izgleda kao mesto sa manje usluga. Ne ulazi u ocenu.
- Apoteke na 10.000 stanovnika: 2,2 (prosek mesta 2,8)
- Supermarketi na 10.000 stanovnika: 3,0 (prosek mesta 1,9)
- Pošte na 10.000 stanovnika: 7,8 (prosek mesta 3,5)
- Banke na 10.000 stanovnika: 2,2 (prosek mesta 1,8)
- Lekari i klinike na 10.000 stanovnika: 1,1 (prosek mesta 1,7)
- Restorani i kafići na 10.000 stanovnika: 7,5 (prosek mesta 8,9)
- Benzinske pumpe na 10.000 stanovnika: 4,5 (prosek mesta 3,2)
Slična mesta
Uporedi ova mesta u alatu. Sličnost je računata iz 28 pokazatelja; način je na stranici Kako računamo.
Izvori i metodologija
Izvor i period stoje uz svaki pokazatelj. Celu računicu vidite na stranici Kako računamo, a proveru ocene na stranici Provera ocene. Svežinu izvora prati Stanje podataka, a sve brojke su u preuzimanju.
Provera brojki
Zvanične procene poredimo sa onim što je stvarno izbrojano. Ako se slažu, odnos je oko 100. Izbori 2026. nisu konačni. Ovo ne ulazi u glavnu ocenu.
| Pitanje | Zvanično | Izmereno | Odnos |
|---|---|---|---|
| Koliko punoletnih je stvarno tu?Glasači su donja mera prisutnih; iznad 100 znači da je glasalo više ljudi nego što procena kaže da živi tu. | 22.542 punoletnih po RZS proceni | 18.446 glasalo 2026. | 82 na 100 |
| Da li je birački spisak veći od procene?Spisak uključuje i one koji su otišli, a nisu se odjavili. | 22.542 punoletnih po RZS proceni | 28.246 na biračkom spisku | 125 na 100 |
| Ima li dece koliko piše?Škola zna ko je stvarno došao. | 261 očekivanih osmaka po RZS proceni | 260 stvarno na maloj maturi | 100 na 100 |
| Koliko stanova je stvarno nastanjeno?Popis 2022. Ostatak su prazni, napušteni i vikend stanovi. | 14.378 stanova | 10.985 nastanjeno | 76% |
| Koliko mesto svetli noću?Satelit NASA. Industrija i LED rasveta podižu broj. | 26.856 stanovnika | 107,5 zračenja na 1.000 stanovnika | 82. od 161 |
Promena biračkog spiska, 2023. do 2026.
Spisak se menja zbog novih punoletnih i umrlih. Ostatak je ono što to dvoje ne objašnjava.
- Spisak 2023.
- 29.146
- Novi punoletni
- +743
- Umrli
- −1.487
- Ostatak
- −156
- Spisak 2026.
- 28.246
Život i ljudi
Životni vek i uzroci smrti
- Životni vek, muškarci
- 72,4 god.
- Životni vek, žene
- 76,6 god.
- Bolesti srca i krvotoka na 10.000
- 84,2
- Tumori na 10.000
- 40,0
- Bolesti disanja na 10.000
- 11,2
- Povrede i trovanja na 10.000
- 4,7
Seljenje, porodica i gradnja
- Neto doseljeni na 1.000 godišnje
- -3,0
- Brakovi na 1.000 godišnje
- 4,9
- Razvodi na 100 brakova
- 47,1
- Stanovi po dozvolama na 1.000
- 2,2
- Srednjoškolci na 1.000 stanovnika
- 23,9
RZS. Uzroci smrti su sirove stope, pa starije mesto ima veće brojeve. Seljenje, smrti i brakovi su prosek tri godine, a dozvole pet.
Obrazovanje
Osnovna škola, osmi razred
- Prosečna ocena
- 4,04
- Matematika, skor
- 501
- Maternji jezik, skor
- 468
- Ocena prema testu*
- -0,04
Srednje škole
- Srednjih škola
- 2
- Gimnazija
- 0
- Srednjoškolaca na 1.000
- 23,9
- Učenika po nastavniku
- 8,1
* Naše računanje: koliko je školska ocena viša ili niža od ocene koju rezultat na maloj maturi predviđa u celoj Srbiji. Rezultati mature i upisni bodovi po srednjoj školi nisu objavljeni kao otvoreni podaci. Univerziteti su na stranici Univerziteti i fakulteti.
Stanovništvo
- Stanovnika 2025.
- 26.856
- Promena od 2022.
- -3,7%
- Dece do 14
- 13,2%
- Starijih od 65
- 25,8%
Na popisu 2011. bilo je 34.188, a 2022. 27.894 stanovnika. Procene RZS-a se posle svakog popisa ponovo baziraju, pa je linija prekinuta tamo gde bi skok bio samo promena osnova.
Svi popisi, 1948–2022.
Popisi su rađeni po različitim metodologijama, a teritorija je svedena na stanje iz 2022.
Procene po godinama
Rođeni i umrli, 1961–2025.
- Rođeni 2025.
- 184
- Umrli 2025.
- 483
- Prirodni priraštaj
- -299 rođeni minus umrli
Tabela po godinama
| Godina | Rođeni | Umrli | Priraštaj |
|---|---|---|---|
| 2025. | 184 | 483 | -299 |
| 2024. | 202 | 520 | -318 |
| 2023. | 199 | 448 | -249 |
| 2022. | 172 | 530 | -358 |
| 2021. | 215 | 641 | -426 |
| 2020. | 250 | 547 | -297 |
| 2019. | 219 | 510 | -291 |
| 2018. | 264 | 567 | -303 |
| 2017. | 264 | 557 | -293 |
| 2016. | 254 | 550 | -296 |
| 2015. | 272 | 545 | -273 |
| 2014. | 259 | 493 | -234 |
| 2013. | 309 | 509 | -200 |
| 2012. | 280 | 517 | -237 |
| 2011. | 289 | 526 | -237 |
| 2010. | 272 | 555 | -283 |
| 2009. | 302 | 549 | -247 |
| 2008. | 291 | 543 | -252 |
| 2007. | 289 | 586 | -297 |
| 2006. | 283 | 552 | -269 |
| 2005. | 299 | 550 | -251 |
| 2004. | 311 | 553 | -242 |
| 2003. | 338 | 504 | -166 |
| 2002. | 330 | 552 | -222 |
| 2001. | 337 | 535 | -198 |
| 2000. | 358 | 547 | -189 |
| 1999. | 385 | 608 | -223 |
| 1998. | 385 | 500 | -115 |
| 1997. | 409 | 595 | -186 |
| 1996. | 384 | 504 | -120 |
| 1995. | 380 | 530 | -150 |
| 1994. | 329 | 506 | -177 |
| 1993. | 413 | 515 | -102 |
| 1992. | 372 | 554 | -182 |
| 1991. | 445 | 519 | -74 |
| 1990. | 414 | 484 | -70 |
| 1989. | 427 | 457 | -30 |
| 1988. | 466 | 463 | 3 |
| 1987. | 462 | 468 | -6 |
| 1986. | 446 | 499 | -53 |
| 1985. | 522 | 465 | 57 |
| 1984. | 507 | 550 | -43 |
| 1983. | 516 | 495 | 21 |
| 1982. | 468 | 459 | 9 |
| 1981. | 494 | 481 | 13 |
| 1980. | 540 | 466 | 74 |
| 1979. | 460 | 412 | 48 |
| 1978. | 498 | 351 | 147 |
| 1977. | 487 | 402 | 85 |
| 1976. | 502 | 381 | 121 |
| 1975. | 491 | 382 | 109 |
| 1974. | 488 | 377 | 111 |
| 1973. | 471 | 333 | 138 |
| 1972. | 466 | 441 | 25 |
| 1971. | 485 | 383 | 102 |
| 1970. | 488 | 435 | 53 |
| 1969. | 502 | 398 | 104 |
| 1968. | 548 | 412 | 136 |
| 1967. | 511 | 371 | 140 |
| 1966. | 526 | 328 | 198 |
| 1965. | 623 | 391 | 232 |
| 1964. | 564 | 382 | 182 |
| 1963. | 639 | 389 | 250 |
| 1962. | 350 | 266 | 84 |
| 1961. | 407 | 230 | 177 |
RZS, teritorija svedena na današnje opštine.
Naselja (19), broj stanovnika po popisima
| Naselje | 1948. | 1971. | 1991. | 2011. | 2022. |
|---|---|---|---|---|---|
| Šid | 6.710 | 11.823 | 14.275 | 14.893 | 12.618 |
| Erdevik | 3.863 | 4.177 | 3.427 | 2.736 | 2.144 |
| Adaševci | 2.333 | 2.566 | 2.080 | 1.919 | 1.566 |
| Kukujevci | 2.671 | 2.345 | 1.821 | 1.955 | 1.490 |
| Višnjićevo | 1.971 | 2.318 | 1.963 | 1.683 | 1.398 |
| Morović | 1.503 | 2.292 | 2.105 | 1.774 | 1.301 |
| Vašica | 2.065 | 1.963 | 1.636 | 1.424 | 1.211 |
| Bačinci | 1.785 | 1.538 | 1.298 | 1.180 | 990 |
| Berkasovo | 1.156 | 1.213 | 1.103 | 1.115 | 983 |
| Jamena | 1.113 | 1.771 | 1.399 | 950 | 738 |
| Gibarac | 973 | 980 | 840 | 989 | 731 |
| Ilinci | 1.335 | 1.198 | 883 | 804 | 602 |
| Bingula | 1.116 | 1.119 | 915 | 732 | 561 |
| Sot | 1.202 | 1.077 | 819 | 679 | 529 |
| Ljuba | 822 | 757 | 585 | 446 | 361 |
| Batrovci | 629 | 577 | 399 | 259 | 201 |
| Bikić Do | 475 | 346 | 299 | 269 | 199 |
| Privina Glava | 319 | 232 | 165 | 186 | 144 |
| Molovin | 477 | 460 | 305 | 195 | 127 |
Sastav stanovništva
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 8,1% veća od popisa, a 3,7% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,4 muškarci 40,6, žene 44,1
- Muškarci
- 49,1% 16.808
- Žene
- 50,9% 17.453
- Žena na 100 muškaraca
- 103,8
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 764 | 691 |
| 5–9 | 774 | 736 |
| 10–14 | 860 | 852 |
| 15–19 | 1.015 | 1.000 |
| 20–24 | 1.126 | 1.026 |
| 25–29 | 1.222 | 994 |
| 30–34 | 1.108 | 1.009 |
| 35–39 | 1.138 | 984 |
| 40–44 | 1.177 | 1.136 |
| 45–49 | 1.315 | 1.319 |
| 50–54 | 1.476 | 1.436 |
| 55–59 | 1.509 | 1.454 |
| 60–64 | 1.138 | 1.282 |
| 65–69 | 658 | 861 |
| 70–74 | 690 | 1.029 |
| 75–79 | 521 | 914 |
| 80–84 | 241 | 515 |
| 85+ | 76 | 215 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 8,1% veća od popisa, a 3,7% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,6 muškarci 40,8, žene 44,3
- Muškarci
- 49,1% 16.636
- Žene
- 50,9% 17.241
- Žena na 100 muškaraca
- 103,6
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 765 | 685 |
| 5–9 | 762 | 725 |
| 10–14 | 816 | 820 |
| 15–19 | 1.003 | 983 |
| 20–24 | 1.098 | 1.009 |
| 25–29 | 1.192 | 971 |
| 30–34 | 1.110 | 1.008 |
| 35–39 | 1.131 | 962 |
| 40–44 | 1.144 | 1.097 |
| 45–49 | 1.287 | 1.288 |
| 50–54 | 1.417 | 1.403 |
| 55–59 | 1.524 | 1.462 |
| 60–64 | 1.168 | 1.293 |
| 65–69 | 707 | 894 |
| 70–74 | 655 | 973 |
| 75–79 | 521 | 911 |
| 80–84 | 252 | 525 |
| 85+ | 84 | 232 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 8,1% veća od popisa, a 3,7% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,8 muškarci 41,0, žene 44,5
- Muškarci
- 49,1% 16.483
- Žene
- 50,9% 17.058
- Žena na 100 muškaraca
- 103,5
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 770 | 680 |
| 5–9 | 739 | 729 |
| 10–14 | 798 | 790 |
| 15–19 | 988 | 948 |
| 20–24 | 1.064 | 984 |
| 25–29 | 1.167 | 972 |
| 30–34 | 1.109 | 1.000 |
| 35–39 | 1.121 | 949 |
| 40–44 | 1.115 | 1.064 |
| 45–49 | 1.277 | 1.250 |
| 50–54 | 1.373 | 1.379 |
| 55–59 | 1.496 | 1.442 |
| 60–64 | 1.207 | 1.318 |
| 65–69 | 771 | 937 |
| 70–74 | 607 | 922 |
| 75–79 | 518 | 885 |
| 80–84 | 263 | 552 |
| 85+ | 100 | 257 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 8,1% veća od popisa, a 3,7% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,0 muškarci 41,2, žene 44,7
- Muškarci
- 49,2% 16.323
- Žene
- 50,8% 16.877
- Žena na 100 muškaraca
- 103,4
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 758 | 677 |
| 5–9 | 736 | 725 |
| 10–14 | 795 | 763 |
| 15–19 | 942 | 907 |
| 20–24 | 1.041 | 975 |
| 25–29 | 1.133 | 952 |
| 30–34 | 1.133 | 998 |
| 35–39 | 1.107 | 938 |
| 40–44 | 1.093 | 1.032 |
| 45–49 | 1.249 | 1.205 |
| 50–54 | 1.329 | 1.355 |
| 55–59 | 1.478 | 1.414 |
| 60–64 | 1.229 | 1.364 |
| 65–69 | 865 | 1.008 |
| 70–74 | 557 | 853 |
| 75–79 | 496 | 847 |
| 80–84 | 275 | 582 |
| 85+ | 107 | 282 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 8,1% veća od popisa, a 3,7% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,3 muškarci 41,5, žene 45,0
- Muškarci
- 49,2% 16.147
- Žene
- 50,8% 16.652
- Žena na 100 muškaraca
- 103,1
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 730 | 674 |
| 5–9 | 751 | 695 |
| 10–14 | 779 | 750 |
| 15–19 | 893 | 876 |
| 20–24 | 1.015 | 966 |
| 25–29 | 1.088 | 901 |
| 30–34 | 1.176 | 987 |
| 35–39 | 1.082 | 958 |
| 40–44 | 1.089 | 993 |
| 45–49 | 1.195 | 1.159 |
| 50–54 | 1.287 | 1.319 |
| 55–59 | 1.444 | 1.411 |
| 60–64 | 1.283 | 1.380 |
| 65–69 | 947 | 1.110 |
| 70–74 | 508 | 768 |
| 75–79 | 478 | 812 |
| 80–84 | 291 | 581 |
| 85+ | 111 | 312 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 8,1% veća od popisa, a 3,7% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,5 muškarci 41,7, žene 45,2
- Muškarci
- 49,3% 15.952
- Žene
- 50,7% 16.396
- Žena na 100 muškaraca
- 102,8
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 709 | 667 |
| 5–9 | 756 | 679 |
| 10–14 | 765 | 731 |
| 15–19 | 843 | 840 |
| 20–24 | 991 | 949 |
| 25–29 | 1.059 | 882 |
| 30–34 | 1.168 | 942 |
| 35–39 | 1.073 | 993 |
| 40–44 | 1.092 | 955 |
| 45–49 | 1.148 | 1.111 |
| 50–54 | 1.245 | 1.279 |
| 55–59 | 1.379 | 1.399 |
| 60–64 | 1.354 | 1.387 |
| 65–69 | 975 | 1.169 |
| 70–74 | 513 | 733 |
| 75–79 | 469 | 779 |
| 80–84 | 293 | 577 |
| 85+ | 120 | 324 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 8,1% veća od popisa, a 3,7% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,6 muškarci 41,9, žene 45,3
- Muškarci
- 49,4% 15.754
- Žene
- 50,6% 16.147
- Žena na 100 muškaraca
- 102,5
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 693 | 655 |
| 5–9 | 759 | 674 |
| 10–14 | 757 | 712 |
| 15–19 | 800 | 802 |
| 20–24 | 972 | 931 |
| 25–29 | 1.038 | 871 |
| 30–34 | 1.133 | 907 |
| 35–39 | 1.075 | 993 |
| 40–44 | 1.094 | 936 |
| 45–49 | 1.117 | 1.075 |
| 50–54 | 1.218 | 1.245 |
| 55–59 | 1.310 | 1.370 |
| 60–64 | 1.360 | 1.397 |
| 65–69 | 995 | 1.174 |
| 70–74 | 565 | 770 |
| 75–79 | 447 | 740 |
| 80–84 | 282 | 569 |
| 85+ | 139 | 326 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 8,1% veća od popisa, a 3,7% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,8 muškarci 42,0, žene 45,5
- Muškarci
- 49,5% 15.564
- Žene
- 50,5% 15.903
- Žena na 100 muškaraca
- 102,2
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 688 | 636 |
| 5–9 | 761 | 669 |
| 10–14 | 737 | 713 |
| 15–19 | 786 | 766 |
| 20–24 | 949 | 897 |
| 25–29 | 1.005 | 844 |
| 30–34 | 1.111 | 906 |
| 35–39 | 1.072 | 979 |
| 40–44 | 1.088 | 923 |
| 45–49 | 1.082 | 1.042 |
| 50–54 | 1.216 | 1.211 |
| 55–59 | 1.259 | 1.345 |
| 60–64 | 1.323 | 1.382 |
| 65–69 | 1.026 | 1.195 |
| 70–74 | 622 | 810 |
| 75–79 | 406 | 704 |
| 80–84 | 282 | 539 |
| 85+ | 151 | 342 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 8,1% veća od popisa, a 3,7% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,9 muškarci 42,2, žene 45,6
- Muškarci
- 49,5% 15.380
- Žene
- 50,5% 15.673
- Žena na 100 muškaraca
- 101,9
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 675 | 612 |
| 5–9 | 744 | 661 |
| 10–14 | 732 | 713 |
| 15–19 | 789 | 742 |
| 20–24 | 904 | 859 |
| 25–29 | 978 | 842 |
| 30–34 | 1.084 | 887 |
| 35–39 | 1.096 | 968 |
| 40–44 | 1.072 | 908 |
| 45–49 | 1.055 | 1.009 |
| 50–54 | 1.195 | 1.172 |
| 55–59 | 1.212 | 1.314 |
| 60–64 | 1.307 | 1.350 |
| 65–69 | 1.042 | 1.240 |
| 70–74 | 693 | 863 |
| 75–79 | 367 | 652 |
| 80–84 | 278 | 523 |
| 85+ | 157 | 358 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 8,1% veća od popisa, a 3,7% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 44,2 muškarci 42,5, žene 45,8
- Muškarci
- 49,6% 15.197
- Žene
- 50,4% 15.446
- Žena na 100 muškaraca
- 101,6
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 656 | 596 |
| 5–9 | 722 | 659 |
| 10–14 | 744 | 688 |
| 15–19 | 773 | 726 |
| 20–24 | 859 | 832 |
| 25–29 | 954 | 836 |
| 30–34 | 1.039 | 845 |
| 35–39 | 1.136 | 951 |
| 40–44 | 1.049 | 932 |
| 45–49 | 1.048 | 971 |
| 50–54 | 1.147 | 1.129 |
| 55–59 | 1.176 | 1.270 |
| 60–64 | 1.287 | 1.340 |
| 65–69 | 1.089 | 1.262 |
| 70–74 | 745 | 949 |
| 75–79 | 336 | 581 |
| 80–84 | 274 | 518 |
| 85+ | 163 | 361 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 8,1% veća od popisa, a 3,7% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 44,3 muškarci 42,6, žene 46,0
- Muškarci
- 49,7% 14.976
- Žene
- 50,3% 15.177
- Žena na 100 muškaraca
- 101,3
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 640 | 575 |
| 5–9 | 705 | 663 |
| 10–14 | 748 | 671 |
| 15–19 | 756 | 713 |
| 20–24 | 813 | 795 |
| 25–29 | 924 | 807 |
| 30–34 | 1.011 | 830 |
| 35–39 | 1.127 | 914 |
| 40–44 | 1.036 | 969 |
| 45–49 | 1.061 | 935 |
| 50–54 | 1.098 | 1.087 |
| 55–59 | 1.147 | 1.227 |
| 60–64 | 1.239 | 1.324 |
| 65–69 | 1.138 | 1.276 |
| 70–74 | 761 | 991 |
| 75–79 | 345 | 558 |
| 80–84 | 259 | 491 |
| 85+ | 168 | 351 |
- Prosečna starost
- 45,7 muškarci 44,0, žene 47,4
- Muškarci
- 49,0% 13.660
- Žene
- 51,0% 14.234
- Žena na 100 muškaraca
- 104,2
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 580 | 530 |
| 5–9 | 649 | 625 |
| 10–14 | 701 | 613 |
| 15–19 | 690 | 620 |
| 20–24 | 633 | 631 |
| 25–29 | 726 | 645 |
| 30–34 | 763 | 712 |
| 35–39 | 924 | 791 |
| 40–44 | 943 | 871 |
| 45–49 | 953 | 856 |
| 50–54 | 1.005 | 993 |
| 55–59 | 1.101 | 1.181 |
| 60–64 | 1.189 | 1.314 |
| 65–69 | 1.161 | 1.340 |
| 70–74 | 857 | 1.072 |
| 75–79 | 384 | 640 |
| 80–84 | 245 | 467 |
| 85+ | 156 | 333 |
- Prosečna starost
- 45,9 muškarci 44,2, žene 47,5
- Muškarci
- 49,0% 13.521
- Žene
- 51,0% 14.098
- Žena na 100 muškaraca
- 104,3
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 540 | 516 |
| 5–9 | 670 | 623 |
| 10–14 | 700 | 618 |
| 15–19 | 673 | 620 |
| 20–24 | 643 | 617 |
| 25–29 | 702 | 633 |
| 30–34 | 748 | 673 |
| 35–39 | 884 | 789 |
| 40–44 | 947 | 865 |
| 45–49 | 952 | 855 |
| 50–54 | 964 | 968 |
| 55–59 | 1.103 | 1.145 |
| 60–64 | 1.149 | 1.296 |
| 65–69 | 1.151 | 1.311 |
| 70–74 | 861 | 1.100 |
| 75–79 | 417 | 682 |
| 80–84 | 244 | 441 |
| 85+ | 173 | 346 |
- Prosečna starost
- 46,1 muškarci 44,3, žene 47,7
- Muškarci
- 49,0% 13.351
- Žene
- 51,0% 13.881
- Žena na 100 muškaraca
- 104,0
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 525 | 504 |
| 5–9 | 664 | 595 |
| 10–14 | 691 | 623 |
| 15–19 | 677 | 622 |
| 20–24 | 653 | 617 |
| 25–29 | 680 | 604 |
| 30–34 | 710 | 650 |
| 35–39 | 849 | 768 |
| 40–44 | 951 | 858 |
| 45–49 | 935 | 831 |
| 50–54 | 934 | 939 |
| 55–59 | 1.065 | 1.094 |
| 60–64 | 1.102 | 1.258 |
| 65–69 | 1.159 | 1.263 |
| 70–74 | 868 | 1.139 |
| 75–79 | 480 | 743 |
| 80–84 | 226 | 416 |
| 85+ | 182 | 357 |
- Prosečna starost
- 46,3 muškarci 44,5, žene 47,9
- Muškarci
- 49,1% 13.193
- Žene
- 50,9% 13.663
- Žena na 100 muškaraca
- 103,6
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 512 | 484 |
| 5–9 | 650 | 585 |
| 10–14 | 679 | 625 |
| 15–19 | 690 | 609 |
| 20–24 | 655 | 620 |
| 25–29 | 656 | 592 |
| 30–34 | 691 | 616 |
| 35–39 | 803 | 728 |
| 40–44 | 965 | 862 |
| 45–49 | 915 | 829 |
| 50–54 | 923 | 903 |
| 55–59 | 1.010 | 1.047 |
| 60–64 | 1.073 | 1.210 |
| 65–69 | 1.142 | 1.253 |
| 70–74 | 890 | 1.149 |
| 75–79 | 553 | 812 |
| 80–84 | 210 | 389 |
| 85+ | 176 | 350 |
Crtica je Srbija u istoj godini. Procene pre 2022. se ne nastavljaju na one posle popisa, pa se te godine ne porede međusobno. RZS.
Nacionalnost, popisi 2022. i 2011.
| Grupa | Traka | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|---|
| Srbi | 79,4% | 77,9% | 22.139 | |
| Slovaci | 5,4% | 6,2% | 1.516 | |
| Hrvati | 4,5% | 5,1% | 1.249 | |
| Rusini | 3,0% | 3,0% | 824 | |
| Nisu se izjasnili | 1,9% | 4,1% | 532 | |
| Nepoznato | 3,2% | 1,1% | 906 |
Grupe ispod 1% (18)
| Grupa | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|
| Romi | 0,68% | 0,6% | 190 |
| Jugosloveni | 0,53% | 0,4% | 148 |
| Mađari | 0,47% | 0,5% | 131 |
| Ostali | 0,28% | 0,1% | 79 |
| Regionalna pripadnost | 0,16% | 0,3% | 46 |
| Ukrajinci | 0,11% | 0,1% | 30 |
| Rusi | 0,09% | 0,0% | 26 |
| Crnogorci | 0,05% | 0,1% | 15 |
| Makedonci | 0,05% | 0,1% | 14 |
| Muslimani | 0,05% | 0,1% | 13 |
| Nemci | 0,05% | 0,0% | 13 |
| Slovenci | 0,03% | 0,0% | 8 |
| Albanci | 0,03% | 0,0% | 7 |
| Bošnjaci | 0,01% | 0,0% | 2 |
| Bugari | 0,01% | 0,0% | 2 |
| Rumuni | 0,01% | 0,0% | 2 |
| Bunjevci | 0,00% | 0,0% | 1 |
| Vlasi | 0,00% | 0,0% | 1 |
Veroispovest, popisi 2022. i 2011.
| Grupa | Traka | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|---|
| Pravoslavna | 81,1% | 79,6% | 22.621 | |
| Katolička | 7,1% | 7,8% | 1.986 | |
| Protestantska | 4,8% | 5,4% | 1.326 | |
| Nisu se izjasnili | 2,4% | 5,2% | 683 | |
| Nepoznato | 3,4% | 1,2% | 938 |
Grupe ispod 1% (5)
| Grupa | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|
| Nisu vernici | 0,67% | 0,6% | 186 |
| Ostale hrišćanske | 0,26% | 0,1% | 72 |
| Islamska | 0,18% | 0,1% | 49 |
| Agnostici | 0,11% | 0,0% | 30 |
| Istočnjačke | 0,01% | 0,0% | 3 |
Udeo u svim popisanim. Izjašnjavanje nije obavezno, a „Nepoznato” je kategorija RZS-a. Udeo „Nepoznato” je u Srbiji 2022. veći nego 2011, pa razlika između kolona ne mora da bude stvarna promena. Nacionalnost i vera se ne ocenjuju i ne ulaze u poređenja. RZS, Popis 2022.
Cena života
- Korpa, usklađena
- 112.981 RSD, 2026-05, pomereno do 2026-09, procena iz najbližih gradova
- Prosečna plata
- 97.296 RSD
- Stanovanje mesečno
- 26.445 procena, stan od 50 m²
- Sve kroz platu
- 1,43 korpa i stanovanje
Procena Državna računica, a ne tržišno merenje; koristi se oprezno i poredi sa našim cenama iz prodavnica. Stanovanje: za ovo mesto nema kirija ni kupoprodaja, pa je ovo procena iz cene novih stanova, svedena na istu skalu. Uporedi cene u prodavnicama.
Stanovanje i obrazovanje
- Stanova
- 14.378
- Prazni i napušteni
- 17,6%
- Pod zakupom
- 4,6%
- Zgrade starije od 1971.
- 39%
- Viša ili visoka škola
- 12,5%
- Bez srednje škole
- 33,0%
Popis 2022. RZS.
Posao i plate
- Neto plata, 12 meseci
- 97.296 do 08/2026
- Zaposlenih na 1.000
- 301
- Aktivnih firmi
- 289 09/2025
- Nezaposlenih na birou
- 1.360 09/2025
- Budžet po stanovniku
- 55.449 RSD, 2024.
- Ulaganja po stanovniku
- 4.643 RSD, 8,4% rashoda
Plata zaposlenih koji ovde žive, bez obzira na to gde rade. Tačka je ovo mesto, crta je Srbija.
Zdravstvo
- Lekara
- 44
- Stanovnika po lekaru
- 610
- Zubara
- 7
- Farmaceuta
- 4
Podaci za 2024, samo zdravstvena služba. Broji se gde ljudi rade, pa bolnički centri izgledaju bolje od mesta čiji se stanovnici tamo leče.
Škole i vrtići
- Skor na maloj maturi
- 494 2025/26, prosek mesta 481
- Osnovnih škola
- 5
- Dece u vrtiću
- 537 2025/2026
- Obuhvat vrtićem
- 36% naša procena
Skor je prosek tri standardizovana testa, ponderisan brojem učenika. Više govori o generaciji i porodicama nego o samoj školi. Ministarstvo prosvete.
Od čega se živi
Popis 2022.
Popis 2011.
| Grupa | 2022. | Udeo | 2011. | Udeo |
|---|---|---|---|---|
| Zaposleni | 8.952 | 32,1% | 9.788 | 28,6% |
| Penzioneri | 6.977 | 25,0% | 6.873 | 20,1% |
| Deca do 15 godina | 3.698 | 13,3% | 4.637 | 13,6% |
| Učenici i studenti | 1.546 | 5,5% | 2.440 | 7,1% |
| Nezaposleni | 1.491 | 5,3% | 3.391 | 9,9% |
| Domaćinstvo i ostali | 5.230 | 18,7% | 7.059 | 20,6% |
RZS, popisi 2011. i 2022: svaka osoba je u jednoj grupi. Stopa nezaposlenosti po popisu je 14,3%. Godišnje, PIO fond: 6.197 korisnika penzija u 2026-06, prosečna penzija 46.187 RSD, 77 korisnika na 100 zaposlenih. Ne ulazi u ocenu.
Komunalije i putevi
- Domaćinstva na vodovodu
- 90,4%
- Domaćinstva na kanalizaciji
- 63,4%
- Prečišćene otpadne vode
- 0,0%
- Opštinski putevi sa savremenim kolovozom
- 77,2%
- Divlje deponije, prijavljene
- 16
Godišnjak Opštine i regioni, podaci za 2024. Priključci prema domaćinstvima iz popisa 2022, pa vikend kuće mogu da podignu udeo. Ne ulazi u ocenu.
Mobilna mreža i internet
- Mobilna mreža, preuzimanje
- 175 Mb/s
- Broj mobilnih testova
- 281
- Fiksni, preuzimanje
- 80 Mb/s zavisi od paketa
Ocena ide iz mobilne mreže, jer ljudi internet uglavnom koriste na telefonu preko 4G i 5G. Fiksna brzina više pokazuje koji paket korisnici biraju nego šta je dostupno, pa nije u oceni. Prosek Speedtest merenja za 3. kvartal 2026, koja sami pokreću korisnici. Kod malog broja testova rezultat je nesiguran. Speedtest by Ookla Global Fixed and Mobile Network Performance Maps, CC BY-NC-SA 4.0.
Vazduh
- PM2.5 zimi, procena
- 36,3
- Leti, model
- 7,3
Procena Ovde nema SEPA stanice za PM2.5. Prikazan je atmosferski model za 2025, a zimska vrednost je pomnožena sa 1,30, koliko model u proseku potcenjuje merenja. Stvarna vrednost može biti znatno drugačija. Emisije: NRIZ registar.
Bezbednost na putu
- Sa povređenima 2025.
- 53
- Sa poginulima 2025.
- 4
- Teških godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana
- 21,4 25.670 ljudi tokom dana
- Sve nezgode 2026.
- 70 tekuća godina
- Na glavnim putevima van naselja*
- 0 od 57 teških, 2025.
Ocena ne računa nezgode na autoputevima i brzim putevima (4% teških nezgoda ovde), a deli se sa dnevnim stanovništvom: stanovnici plus ljudi koji tu rade, minus oni koji rade negde drugde. Drugi tranzitni putevi su i dalje uračunati; zvezdica je naš proračun koji ne menja ocenu. MUP, otvoreni podaci.
Osude za krivična dela
- Osuđenih odraslih 2024.
- 132
- Za imovinu
- 10
- Za život i telo
- 2
- U saobraćaju
- 13
Osude po mestu izvršenja, ne prijavljena dela i ne ocena bezbednosti, zato nisu u indeksu.
Povezanost
- Do sedišta regiona*
- 42 min 100. od 161
- Do najbližeg velikog centra*
- 77 min 98. od 161
- Do Beograda*
- 84 min 50. od 161
- Do najbližeg fakulteta*
- 42 min 127. od 161
- Do najbliže srednje škole*
- 0 min 1. od 161
Minuti vožnje kolima bez gužve, od centra mesta. Ne meri autobus i ne ulazi u ocenu. Veliki centri su Beograd, Novi Sad, Niš i Kragujevac. Nula znači da je cilj u samom mestu. Red 1 je najbliže.