Sva mesta · Podunavski region
Smederevska Palanka
Smederevska Palanka: iznad proseka svih mesta po školama i vrtićima (78) i priuštivosti (66, procena), ispod proseka po demografiji (42). Stanovništvo od popisa 2022: −3,1%, prosek regiona −2,5%.
40.873 stanovnika98.216 RSD neto plata
Ocena 1–100, veće je bolje. To je geometrijski prosek 7 tema, bez Bezbednosti na putu. Verovatno između 23. i 100. mesta.
Kako računamoRang je okviran: ovde nema merenja vazduha. Zašto?
Profil mesta
Ocene 1–100, veće je bolje. Crtica je prosek sličnih mesta.
Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: promena stanovništva od popisa 2022. i neto doseljeni na 1.000 stanovnika.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: neto plata, zaposleni na 1.000 radno sposobnih i firme na 1.000 stanovnika.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: koliko plata pokriva korpu i stanovanje.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: zdravstveni radnici na 10.000 stanovnika i životni vek.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: mala matura, obuhvat vrtićem i vreme do fakulteta i srednje škole.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: vreme do velikog centra i brzina mobilne mreže.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: gori od dva zagađivača, PM2.5 zimi i SO₂.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: teške nezgode; tema je van ukupne ocene.
Kako računamoTrendovi
Stanovništvo se poredi po popisima i procenama posle 2022, jer se godišnje procene ne nastavljaju preko popisa. Metodologija popisa se menjala.
Stanovnika40.873 2025.▼ 3,1% od 2022.Detalji
Broj stanovnika po proceni RZS. Godine pre popisa 2022. su stare procene.
- Najviše, 1981.
- 60.945
- Najmanje, 2025.
- 40.873
- Broj stanovnika
- 40.873
- Prosek mesta
- 40.683
- Položaj, 1. je najviše
- 46. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 40.873 2024. 41.346 2023. 41.817 2022. 42.192 2011. 50.284 2002. 56.011 1991. 59.822 1981. 60.945 1971. 58.112 1961. 55.488 1953. 53.039 1948. 50.306 Neto plata98.216 RSD, 12 meseci do 08/2026▲ 27,2% 2020–2025. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna neto plata po godinama, RZS.
- Najviše, 2025.
- 90.520 RSD
- Najmanje, 2018.
- 42.243 RSD
- Neto plata, 12 meseci
- 98.216 RSD
- Prosek mesta
- 101.239 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 66. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2025. 90.520 93.603 2024. 80.268 83.346 2023. 69.456 72.735 2022. 60.344 63.533 2021. 53.685 56.572 2020. 50.086 52.069 2019. 46.311 47.718 2018. 42.243 43.470 Zaposlenih12.705 2026.▲ 4,0% od 2021.Detalji
Broj zaposlenih po godinama, RZS. Na grafikonu je ukupan broj, a poređenje je na 1.000 stanovnika.
- Najviše, 2025.
- 12.832
- Najmanje, 2016.
- 11.403
- Prosek mesta
- 322
- Položaj, 1. je najbolje
- 88. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2026. 12.705 2025. 12.832 2024. 12.818 2023. 12.750 2022. 12.487 2021. 12.219 2020. 11.787 2019. 11.508 2018. 11.478 2017. 11.480 2016. 11.403 Korisnici penzija10.686 2026.→ 0,1% od 2021.Detalji
Korisnici svih vrsta penzija, PIO fond, decembar svake godine, a za tekuću godinu poslednji objavljen mesec.
- Najviše, 2018.
- 11.025
- Najmanje, 2022.
- 10.664
- Prosek mesta
- 248
- Položaj, 1. je najviše
- 58. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2026. 10.686 2025. 10.673 2024. 10.716 2023. 10.679 2022. 10.664 2021. 10.697 2020. 10.884 2019. 10.955 2018. 11.025 Odseljeni697 2025.▼ 7,3% od 2022.Detalji
Broj ljudi koji su se odselili iz mesta tokom godine, RZS.
- Najviše, 2022.
- 752
- Najmanje, 2024.
- 630
- Prosek mesta
- -1,5
- Položaj, 1. je najbolje
- 104. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 697 2024. 630 2023. 689 2022. 752 Doseljeni582 2025.▼ 6,1% od 2022.Detalji
Broj ljudi koji su se doselili u mesto tokom godine, RZS.
- Najviše, 2022.
- 620
- Najmanje, 2023.
- 573
- Prosek mesta
- -1,5
- Položaj, 1. je najbolje
- 104. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 582 2024. 585 2023. 573 2022. 620
Još trendova (10)
Novi stanovi, po m²79.540 RSD 2023.▲ 1,8% od 2019. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna cena novog stana po kvadratnom metru, RZS. U malom mestu je godišnje malo prodaja, pa broj jače skače.
- Najviše, 2023.
- 79.540 RSD
- Najmanje, 2020.
- 56.153 RSD
- Cena novih stanova po m²
- 79.540 RSD
- Prosek mesta
- 135.783 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 11. od 87
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2023. 79.540 143.298 2022. 75.967 126.155 2021. 63.221 114.840 2020. 56.153 108.603 2019. 58.965 107.098 Noćenja turista3.968 2025.▲ 221,3% od 2021.Detalji
Ukupan broj noćenja turista godišnje, RZS. Na grafikonu je ukupan broj, a poređenje je po stanovniku.
- Najviše, 2024.
- 6.369
- Najmanje, 2016.
- 537
- Prosek mesta
- 2,7
- Položaj, 1. je najbolje
- 125. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 3.968 2024. 6.369 2023. 2.869 2022. 3.172 2021. 1.235 2017. 1.610 2016. 537 2015. 1.660 2014. 1.066 2013. 538 2012. 2.106 2011. 1.898 2010. 2.365 Mala matura518 2026.▲ 3,6% od 2023.Detalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečan skor učenika na maloj maturi.
- Najviše, 2026.
- 518
- Najmanje, 2023.
- 500
- Prosek mesta
- 481
- Položaj, 1. je najbolje
- 22. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2026. 518 481 2025. 507 479 2024. 505 483 2023. 500 483 Saobraćajne nezgode156 2025.→ 0,6% od 2020.Detalji
Ukupan broj saobraćajnih nezgoda godišnje, MUP.
- Najviše, 2021.
- 175
- Najmanje, 2016.
- 94
- Prosek mesta
- 206
- Položaj, 1. je najbolje
- 114. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 156 2024. 136 2023. 168 2022. 155 2021. 175 2020. 157 2019. 167 2018. 125 2017. 127 2016. 94 Noćno svetlo, sa satelita56. od 161 po stanovniku 2025.▲ 49,0% od 2020.Detalji
Ukupna jačina veštačkog svetla koju satelit NASA izmeri noću iznad teritorije mesta. Sam broj nema svakodnevno značenje: služi za poređenje istog mesta kroz vreme i mesta međusobno. Industrija i prelazak na LED rasvetu menjaju ga i kad se broj ljudi ne menja.
- Najviše, 2025.
- 5.194
- Najmanje, 2014.
- 2.746
- Prosek mesta
- 119,2
- Položaj, 1. je najviše
- 56. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 5.194 2024. 4.819 2023. 4.558 2022. 4.355 2021. 3.944 2020. 3.486 2019. 3.525 2018. 3.549 2017. 3.258 2016. 3.293 2015. 3.143 2014. 2.746 2013. 3.563 2012. 3.127 Prosečna penzija47.196 RSD 2026.▲ 38,4% od 2021. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna penzija svih vrsta, PIO fond, decembar svake godine, a za tekuću godinu poslednji objavljen mesec.
- Najviše, 2025.
- 47.206 RSD
- Najmanje, 2018.
- 21.603 RSD
- Prosečna penzija
- 47.196 RSD
- Prosek mesta
- 50.307 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 93. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2026. 47.196 50.307 2025. 47.206 50.246 2024. 42.027 44.693 2023. 33.006 35.047 2022. 27.919 29.593 2021. 24.255 25.699 2020. 22.843 24.231 2019. 21.658 22.945 2018. 21.603 22.892 Divlje deponije, prijavljene14 2024.▲ 55,6% od 2019.Detalji
Lokacije koje su opštine i komunalna preduzeća prijavile registru SEPA. Rast može da znači i savesnije prijavljivanje.
- Najviše, 2020.
- 15
- Najmanje, 2018.
- 9
- Prosek mesta
- 18
- Položaj, 1. je najviše
- 46. od 155
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2024. 14 2023. 13 2022. 15 2021. 14 2020. 15 2019. 9 2018. 9 Životni vek75,7 god. 2025.▲ 2,6% od 2023.Detalji
- Muškarci
- Žene
Tabela po godinama
Godina Muškarci Žene 2025. 74,1 77,3 2024. 72,6 77,2 2023. 71,0 76,6 Brakovi150 2025.▲ 16,3% od 2020.Detalji
Broj sklopljenih brakova godišnje, RZS.
- Najviše, 2014.
- 194
- Najmanje, 2020.
- 129
- Prosek mesta
- 4,4
- Položaj, 1. je najviše
- 130. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 150 2024. 154 2023. 166 2022. 189 2021. 171 2020. 129 2019. 191 2018. 183 2017. 185 2016. 177 2015. 179 2014. 194 2013. 192 2012. 180 2011. 180 2010. 159 Stanovi po dozvolama414 2025.▲ 260,0% od 2020.Detalji
Broj stanova za koje je izdata građevinska dozvola, RZS.
- Najviše, 2025.
- 414
- Najmanje, 2011.
- 9
- Prosek mesta
- 4,8
- Položaj, 1. je najbolje
- 43. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 414 2024. 156 2023. 114 2022. 83 2021. 79 2020. 115 2019. 49 2018. 99 2017. 12 2016. 14 2015. 12 2014. 29 2013. 9 2012. 31 2011. 9 2010. 28 2009. 19 2008. 10 2007. 29
„Realno" znači posle inflacije po indeksu cena za Srbiju. Strelica je smer; zelena je poboljšanje, crvena pogoršanje, siva bez ocene. Praćenje ocena počinje u oktobru 2026.
Poređenje
Medijana: pola mesta je iznad te vrednosti, a pola ispod, pa je ne pomeraju krajnje vrednosti. Prosek regiona računa svako mesto jednako. Mesto 1 je najbolje. Kliknite na pokazatelj za sva mesta.
| Pokazatelj | Ovde | Prosek regiona | Medijana | U regionu | U Srbiji |
|---|---|---|---|---|---|
| Neto plata, 12 meseci | 98.216 RSD | 100.635 | 96.554 | 2. od 3 | 66. od 161 |
| Zaposleni na 1.000 radno sposobnih | 506 | 517 | 521 | 2. od 3 | 96. od 161 |
| Nezaposleni na 1.000 stanovnika | 39,7 | 35,0 | 55,9 | 2. od 3 | 56. od 161 |
| Promena od 2022. | -3,1 % | -2,5 | -2,6 | 3. od 3 | 98. od 161 |
| Deca do 14 godina | 12,8 % | 13,8 | 13,5 | 3. od 3 | 107. od 161 |
| Sa višom ili visokom školom | 14,7 % | 13,9 | 13,9 | 2. od 3 | 68. od 161 |
| Skor na maloj maturi | 518 | 492 | 480 | 1. od 3 | 22. od 161 |
| Lekari na 10.000 stanovnika | 34,5 | 23,6 | 17,1 | 1. od 3 | 28. od 161 |
| Cena stana po m² | nema podatka | 1.205 | 1.291 | – | – |
| Mobilna mreža Procena | 166 Mb/s | 167 | 156 | 2. od 3 | 73. od 161 |
| PM2.5 zimi, izmereno ili procena Procena | 38,9 µg/m³ | 40,6 | 33,4 | 1. od 3 | 124. od 161 |
| Teške nezgode godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana | 15,8 | 20,4 | 17,6 | 1. od 3 | 60. od 161 |
Slična mesta: Velika Plana, Trstenik, Bogatić, Kula, Vranje. Upoređuje se sa njihovim prosekom, prvo najveća razlika.
Prednosti u odnosu na slična mesta
| Pokazatelj | Ovde | Slična mesta |
|---|---|---|
| Domaćinstva na kanalizaciji | 57,8 % | 36,5 % |
| Nezaposleni na 1.000 stanovnika | 39,7 | 63,4 |
| Opštinski putevi sa savremenim kolovozom | 87,2 % | 72,7 % |
| Skor na maloj maturi | 518 | 503 |
| Teške nezgode godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana | 15,8 | 17,5 |
| Obuhvat vrtićem | 61 % | 57 % |
| Lekari na 10.000 stanovnika | 34,5 | 17,0 |
| Neto plata, 12 meseci | 98.216 RSD | 93.980 RSD |
Zaostatak za sličnim mestima
| Pokazatelj | Ovde | Slična mesta |
|---|---|---|
| Prečišćene otpadne vode | 0,0 % | 21,9 % |
| Do sedišta regiona | 42 min | 26 min |
| Prazni i napušteni stanovi | 20,6 % | 18,8 % |
| PM2.5 zimi, izmereno ili procena | 38,9 µg/m³ | 37,0 µg/m³ |
| Neto doseljeni na 1.000 godišnje | -2,3 | -1,6 |
| Firme na 1.000 stanovnika | 8,5 | 10,0 |
Šta kažu nezavisni izvori
Procena OpenStreetMap, 2026-11-01. Podatke unose volonteri: ovo pokazuje šta je ucrtano na mapi, a slabije mapirano mesto izgleda kao mesto sa manje usluga. Ne ulazi u ocenu.
- Apoteke na 10.000 stanovnika: 2,9 (prosek mesta 2,8)
- Supermarketi na 10.000 stanovnika: 1,0 (prosek mesta 1,9)
- Pošte na 10.000 stanovnika: 2,2 (prosek mesta 3,5)
- Banke na 10.000 stanovnika: 1,7 (prosek mesta 1,8)
- Lekari i klinike na 10.000 stanovnika: 0,7 (prosek mesta 1,7)
- Restorani i kafići na 10.000 stanovnika: 1,7 (prosek mesta 8,9)
- Benzinske pumpe na 10.000 stanovnika: 2,5 (prosek mesta 3,2)
Slična mesta
Uporedi ova mesta u alatu. Sličnost je računata iz 28 pokazatelja; način je na stranici Kako računamo.
Izvori i metodologija
Izvor i period stoje uz svaki pokazatelj. Celu računicu vidite na stranici Kako računamo, a proveru ocene na stranici Provera ocene. Svežinu izvora prati Stanje podataka, a sve brojke su u preuzimanju.
Provera brojki
Zvanične procene poredimo sa onim što je stvarno izbrojano. Ako se slažu, odnos je oko 100. Izbori 2026. nisu konačni. Ovo ne ulazi u glavnu ocenu.
| Pitanje | Zvanično | Izmereno | Odnos |
|---|---|---|---|
| Koliko punoletnih je stvarno tu?Glasači su donja mera prisutnih; iznad 100 znači da je glasalo više ljudi nego što procena kaže da živi tu. | 34.346 punoletnih po RZS proceni | 26.891 glasalo 2026. | 78 na 100 |
| Da li je birački spisak veći od procene?Spisak uključuje i one koji su otišli, a nisu se odjavili. | 34.346 punoletnih po RZS proceni | 38.549 na biračkom spisku | 112 na 100 |
| Ima li dece koliko piše?Škola zna ko je stvarno došao. | 386 očekivanih osmaka po RZS proceni | 443 stvarno na maloj maturi | 115 na 100 |
| Koliko stanova je stvarno nastanjeno?Popis 2022. Ostatak su prazni, napušteni i vikend stanovi. | 23.790 stanova | 16.774 nastanjeno | 71% |
| Koliko mesto svetli noću?Satelit NASA. Industrija i LED rasveta podižu broj. | 40.873 stanovnika | 127,1 zračenja na 1.000 stanovnika | 56. od 161 |
Promena biračkog spiska, 2023. do 2026.
Spisak se menja zbog novih punoletnih i umrlih. Ostatak je ono što to dvoje ne objašnjava.
- Spisak 2023.
- 39.529
- Novi punoletni
- +1.220
- Umrli
- −2.013
- Ostatak
- −187
- Spisak 2026.
- 38.549
Život i ljudi
Životni vek i uzroci smrti
- Životni vek, muškarci
- 74,1 god.
- Životni vek, žene
- 77,3 god.
- Bolesti srca i krvotoka na 10.000
- 93,0
- Tumori na 10.000
- 34,1
- Bolesti disanja na 10.000
- 14,4
- Povrede i trovanja na 10.000
- 3,8
Seljenje, porodica i gradnja
- Neto doseljeni na 1.000 godišnje
- -2,3
- Brakovi na 1.000 godišnje
- 3,8
- Razvodi na 100 brakova
- 33,0
- Stanovi po dozvolama na 1.000
- 4,1
- Srednjoškolci na 1.000 stanovnika
- 34,4
RZS. Uzroci smrti su sirove stope, pa starije mesto ima veće brojeve. Seljenje, smrti i brakovi su prosek tri godine, a dozvole pet.
Obrazovanje
Osnovna škola, osmi razred
- Prosečna ocena
- 3,97
- Matematika, skor
- 514
- Maternji jezik, skor
- 510
- Ocena prema testu*
- -0,16
Srednje škole
- Srednjih škola
- 3
- Gimnazija
- 1
- Srednjoškolaca na 1.000
- 34,4
- Učenika po nastavniku
- 8,1
* Naše računanje: koliko je školska ocena viša ili niža od ocene koju rezultat na maloj maturi predviđa u celoj Srbiji. Rezultati mature i upisni bodovi po srednjoj školi nisu objavljeni kao otvoreni podaci. Univerziteti su na stranici Univerziteti i fakulteti.
Stanovništvo
- Stanovnika 2025.
- 40.873
- Promena od 2022.
- -3,1%
- Dece do 14
- 12,8%
- Starijih od 65
- 26,1%
Na popisu 2011. bilo je 50.284, a 2022. 42.192 stanovnika. Procene RZS-a se posle svakog popisa ponovo baziraju, pa je linija prekinuta tamo gde bi skok bio samo promena osnova.
Svi popisi, 1948–2022.
Popisi su rađeni po različitim metodologijama, a teritorija je svedena na stanje iz 2022.
Procene po godinama
Rođeni i umrli, 1961–2025.
- Rođeni 2025.
- 322
- Umrli 2025.
- 718
- Prirodni priraštaj
- -396 rođeni minus umrli
Tabela po godinama
| Godina | Rođeni | Umrli | Priraštaj |
|---|---|---|---|
| 2025. | 322 | 718 | -396 |
| 2024. | 313 | 704 | -391 |
| 2023. | 337 | 726 | -389 |
| 2022. | 332 | 862 | -530 |
| 2021. | 298 | 1.054 | -756 |
| 2020. | 262 | 846 | -584 |
| 2019. | 281 | 794 | -513 |
| 2018. | 300 | 833 | -533 |
| 2017. | 326 | 902 | -576 |
| 2016. | 336 | 792 | -456 |
| 2015. | 336 | 839 | -503 |
| 2014. | 373 | 768 | -395 |
| 2013. | 327 | 770 | -443 |
| 2012. | 347 | 794 | -447 |
| 2011. | 409 | 674 | -265 |
| 2010. | 388 | 670 | -282 |
| 2009. | 437 | 679 | -242 |
| 2008. | 435 | 731 | -296 |
| 2007. | 477 | 742 | -265 |
| 2006. | 428 | 750 | -322 |
| 2005. | 510 | 794 | -284 |
| 2004. | 546 | 725 | -179 |
| 2003. | 549 | 702 | -153 |
| 2002. | 533 | 710 | -177 |
| 2001. | 560 | 753 | -193 |
| 2000. | 509 | 778 | -269 |
| 1999. | 581 | 822 | -241 |
| 1998. | 569 | 848 | -279 |
| 1997. | 579 | 829 | -250 |
| 1996. | 619 | 792 | -173 |
| 1995. | 628 | 788 | -160 |
| 1994. | 692 | 737 | -45 |
| 1993. | 706 | 808 | -102 |
| 1992. | 604 | 755 | -151 |
| 1991. | 682 | 689 | -7 |
| 1990. | 722 | 681 | 41 |
| 1989. | 697 | 705 | -8 |
| 1988. | 710 | 720 | -10 |
| 1987. | 717 | 650 | 67 |
| 1986. | 739 | 685 | 54 |
| 1985. | 711 | 667 | 44 |
| 1984. | 736 | 706 | 30 |
| 1983. | 688 | 739 | -51 |
| 1982. | 758 | 638 | 120 |
| 1981. | 740 | 645 | 95 |
| 1980. | 871 | 658 | 213 |
| 1979. | 791 | 586 | 205 |
| 1978. | 857 | 622 | 235 |
| 1977. | 823 | 598 | 225 |
| 1976. | 835 | 649 | 186 |
| 1975. | 882 | 627 | 255 |
| 1974. | 910 | 586 | 324 |
| 1973. | 909 | 632 | 277 |
| 1972. | 853 | 646 | 207 |
| 1971. | 822 | 609 | 213 |
| 1970. | 810 | 579 | 231 |
| 1969. | 807 | 606 | 201 |
| 1968. | 771 | 613 | 158 |
| 1967. | 744 | 611 | 133 |
| 1966. | 714 | 500 | 214 |
| 1965. | 756 | 570 | 186 |
| 1964. | 723 | 538 | 185 |
| 1963. | 773 | 592 | 181 |
| 1962. | 745 | 583 | 162 |
| 1961. | 852 | 585 | 267 |
RZS, teritorija svedena na današnje opštine.
Naselja (18), broj stanovnika po popisima
| Naselje | 1948. | 1971. | 1991. | 2011. | 2022. |
|---|---|---|---|---|---|
| Smederevska Palanka | 7.413 | 18.687 | 25.146 | 23.601 | 20.345 |
| Kusadak | 7.226 | 6.940 | 6.089 | 4.886 | 4.016 |
| Azanja | 6.537 | 6.031 | 5.365 | 4.014 | 3.256 |
| Selevac | 6.275 | 5.328 | 4.618 | 3.406 | 2.766 |
| Glibovac | 2.262 | 2.418 | 2.405 | 2.083 | 1.740 |
| Golobok | 3.443 | 3.160 | 2.714 | 1.981 | 1.616 |
| Ratari | 3.315 | 2.955 | 2.351 | 1.773 | 1.365 |
| Grčac | 1.498 | 1.391 | 1.299 | 1.106 | 944 |
| Vlaški Do | 1.961 | 1.526 | 1.287 | 975 | 869 |
| Baničina | 1.843 | 1.528 | 1.288 | 948 | 779 |
| Cerovac | 1.681 | 1.635 | 1.418 | 1.003 | 774 |
| Vodice | 1.050 | 1.083 | 1.011 | 883 | 733 |
| Pridvorice | 1.119 | 1.080 | 1.004 | 781 | 687 |
| Mala Plana | 1.273 | 1.095 | 1.047 | 799 | 660 |
| Bačinac | 606 | 978 | 890 | 683 | 569 |
| Mramorac | 1.126 | 920 | 745 | 553 | 431 |
| Bašin | 912 | 751 | 663 | 444 | 375 |
| Stojačak | 766 | 606 | 482 | 365 | 267 |
Sastav stanovništva
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 3,2% veća od popisa, a 2,7% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,2 muškarci 41,6, žene 44,7
- Muškarci
- 49,3% 24.807
- Žene
- 50,7% 25.552
- Žena na 100 muškaraca
- 103,0
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.144 | 1.038 |
| 5–9 | 1.287 | 1.155 |
| 10–14 | 1.282 | 1.231 |
| 15–19 | 1.490 | 1.396 |
| 20–24 | 1.567 | 1.413 |
| 25–29 | 1.513 | 1.312 |
| 30–34 | 1.594 | 1.487 |
| 35–39 | 1.771 | 1.592 |
| 40–44 | 1.606 | 1.553 |
| 45–49 | 1.553 | 1.641 |
| 50–54 | 1.904 | 1.891 |
| 55–59 | 2.270 | 2.360 |
| 60–64 | 1.929 | 2.103 |
| 65–69 | 1.155 | 1.365 |
| 70–74 | 1.056 | 1.445 |
| 75–79 | 978 | 1.316 |
| 80–84 | 523 | 874 |
| 85+ | 185 | 380 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 3,2% veća od popisa, a 2,7% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,4 muškarci 41,8, žene 45,0
- Muškarci
- 49,3% 24.527
- Žene
- 50,7% 25.273
- Žena na 100 muškaraca
- 103,0
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.110 | 1.000 |
| 5–9 | 1.255 | 1.137 |
| 10–14 | 1.260 | 1.230 |
| 15–19 | 1.464 | 1.359 |
| 20–24 | 1.542 | 1.379 |
| 25–29 | 1.489 | 1.262 |
| 30–34 | 1.554 | 1.456 |
| 35–39 | 1.755 | 1.582 |
| 40–44 | 1.634 | 1.547 |
| 45–49 | 1.521 | 1.574 |
| 50–54 | 1.810 | 1.825 |
| 55–59 | 2.182 | 2.294 |
| 60–64 | 2.035 | 2.215 |
| 65–69 | 1.183 | 1.381 |
| 70–74 | 1.018 | 1.400 |
| 75–79 | 950 | 1.287 |
| 80–84 | 558 | 902 |
| 85+ | 207 | 443 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 3,2% veća od popisa, a 2,7% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,7 muškarci 42,1, žene 45,3
- Muškarci
- 49,2% 24.218
- Žene
- 50,8% 24.968
- Žena na 100 muškaraca
- 103,1
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.052 | 946 |
| 5–9 | 1.227 | 1.136 |
| 10–14 | 1.273 | 1.213 |
| 15–19 | 1.420 | 1.300 |
| 20–24 | 1.519 | 1.367 |
| 25–29 | 1.457 | 1.230 |
| 30–34 | 1.521 | 1.411 |
| 35–39 | 1.716 | 1.559 |
| 40–44 | 1.674 | 1.547 |
| 45–49 | 1.517 | 1.544 |
| 50–54 | 1.706 | 1.760 |
| 55–59 | 2.059 | 2.167 |
| 60–64 | 2.082 | 2.302 |
| 65–69 | 1.310 | 1.481 |
| 70–74 | 989 | 1.342 |
| 75–79 | 880 | 1.247 |
| 80–84 | 581 | 926 |
| 85+ | 235 | 490 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 3,2% veća od popisa, a 2,7% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 44,0 muškarci 42,3, žene 45,6
- Muškarci
- 49,2% 23.934
- Žene
- 50,8% 24.677
- Žena na 100 muškaraca
- 103,1
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 999 | 911 |
| 5–9 | 1.194 | 1.118 |
| 10–14 | 1.284 | 1.186 |
| 15–19 | 1.358 | 1.249 |
| 20–24 | 1.504 | 1.363 |
| 25–29 | 1.452 | 1.225 |
| 30–34 | 1.479 | 1.348 |
| 35–39 | 1.664 | 1.547 |
| 40–44 | 1.717 | 1.527 |
| 45–49 | 1.518 | 1.551 |
| 50–54 | 1.618 | 1.700 |
| 55–59 | 1.963 | 2.031 |
| 60–64 | 2.078 | 2.316 |
| 65–69 | 1.450 | 1.622 |
| 70–74 | 986 | 1.324 |
| 75–79 | 803 | 1.199 |
| 80–84 | 597 | 917 |
| 85+ | 270 | 543 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 3,2% veća od popisa, a 2,7% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 44,2 muškarci 42,5, žene 45,8
- Muškarci
- 49,3% 23.631
- Žene
- 50,7% 24.298
- Žena na 100 muškaraca
- 102,8
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 946 | 891 |
| 5–9 | 1.162 | 1.072 |
| 10–14 | 1.290 | 1.167 |
| 15–19 | 1.311 | 1.220 |
| 20–24 | 1.472 | 1.336 |
| 25–29 | 1.457 | 1.227 |
| 30–34 | 1.441 | 1.271 |
| 35–39 | 1.606 | 1.500 |
| 40–44 | 1.728 | 1.527 |
| 45–49 | 1.543 | 1.541 |
| 50–54 | 1.549 | 1.646 |
| 55–59 | 1.859 | 1.913 |
| 60–64 | 2.075 | 2.276 |
| 65–69 | 1.571 | 1.808 |
| 70–74 | 967 | 1.277 |
| 75–79 | 753 | 1.147 |
| 80–84 | 596 | 880 |
| 85+ | 305 | 599 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 3,2% veća od popisa, a 2,7% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 44,4 muškarci 42,7, žene 46,1
- Muškarci
- 49,4% 23.313
- Žene
- 50,6% 23.908
- Žena na 100 muškaraca
- 102,6
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 894 | 863 |
| 5–9 | 1.144 | 1.037 |
| 10–14 | 1.278 | 1.141 |
| 15–19 | 1.269 | 1.213 |
| 20–24 | 1.427 | 1.296 |
| 25–29 | 1.463 | 1.202 |
| 30–34 | 1.424 | 1.204 |
| 35–39 | 1.547 | 1.444 |
| 40–44 | 1.734 | 1.536 |
| 45–49 | 1.578 | 1.514 |
| 50–54 | 1.477 | 1.588 |
| 55–59 | 1.770 | 1.824 |
| 60–64 | 2.051 | 2.225 |
| 65–69 | 1.679 | 1.968 |
| 70–74 | 929 | 1.211 |
| 75–79 | 734 | 1.128 |
| 80–84 | 577 | 876 |
| 85+ | 338 | 638 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 3,2% veća od popisa, a 2,7% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 44,6 muškarci 42,9, žene 46,3
- Muškarci
- 49,4% 23.000
- Žene
- 50,6% 23.543
- Žena na 100 muškaraca
- 102,4
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 866 | 838 |
| 5–9 | 1.110 | 1.000 |
| 10–14 | 1.251 | 1.129 |
| 15–19 | 1.248 | 1.217 |
| 20–24 | 1.405 | 1.255 |
| 25–29 | 1.444 | 1.160 |
| 30–34 | 1.399 | 1.160 |
| 35–39 | 1.505 | 1.409 |
| 40–44 | 1.718 | 1.527 |
| 45–49 | 1.610 | 1.507 |
| 50–54 | 1.451 | 1.524 |
| 55–59 | 1.687 | 1.759 |
| 60–64 | 1.969 | 2.157 |
| 65–69 | 1.770 | 2.054 |
| 70–74 | 950 | 1.228 |
| 75–79 | 713 | 1.097 |
| 80–84 | 544 | 859 |
| 85+ | 360 | 663 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 3,2% veća od popisa, a 2,7% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 44,8 muškarci 43,1, žene 46,5
- Muškarci
- 49,5% 22.663
- Žene
- 50,5% 23.160
- Žena na 100 muškaraca
- 102,2
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 861 | 820 |
| 5–9 | 1.052 | 948 |
| 10–14 | 1.223 | 1.133 |
| 15–19 | 1.256 | 1.195 |
| 20–24 | 1.363 | 1.207 |
| 25–29 | 1.420 | 1.150 |
| 30–34 | 1.360 | 1.136 |
| 35–39 | 1.471 | 1.360 |
| 40–44 | 1.669 | 1.505 |
| 45–49 | 1.646 | 1.499 |
| 50–54 | 1.443 | 1.496 |
| 55–59 | 1.595 | 1.694 |
| 60–64 | 1.863 | 2.044 |
| 65–69 | 1.799 | 2.111 |
| 70–74 | 1.072 | 1.321 |
| 75–79 | 690 | 1.054 |
| 80–84 | 501 | 825 |
| 85+ | 379 | 662 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 3,2% veća od popisa, a 2,7% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 45,1 muškarci 43,4, žene 46,7
- Muškarci
- 49,5% 22.326
- Žene
- 50,5% 22.754
- Žena na 100 muškaraca
- 101,9
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 837 | 787 |
| 5–9 | 1.001 | 910 |
| 10–14 | 1.187 | 1.112 |
| 15–19 | 1.266 | 1.163 |
| 20–24 | 1.305 | 1.158 |
| 25–29 | 1.402 | 1.148 |
| 30–34 | 1.354 | 1.128 |
| 35–39 | 1.424 | 1.291 |
| 40–44 | 1.607 | 1.494 |
| 45–49 | 1.677 | 1.469 |
| 50–54 | 1.446 | 1.500 |
| 55–59 | 1.508 | 1.633 |
| 60–64 | 1.780 | 1.915 |
| 65–69 | 1.782 | 2.110 |
| 70–74 | 1.187 | 1.434 |
| 75–79 | 689 | 1.043 |
| 80–84 | 469 | 793 |
| 85+ | 405 | 666 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 3,2% veća od popisa, a 2,7% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 45,3 muškarci 43,6, žene 47,0
- Muškarci
- 49,6% 21.991
- Žene
- 50,4% 22.350
- Žena na 100 muškaraca
- 101,6
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 788 | 753 |
| 5–9 | 955 | 883 |
| 10–14 | 1.152 | 1.064 |
| 15–19 | 1.278 | 1.147 |
| 20–24 | 1.270 | 1.126 |
| 25–29 | 1.360 | 1.115 |
| 30–34 | 1.368 | 1.135 |
| 35–39 | 1.390 | 1.215 |
| 40–44 | 1.548 | 1.464 |
| 45–49 | 1.682 | 1.472 |
| 50–54 | 1.484 | 1.491 |
| 55–59 | 1.435 | 1.578 |
| 60–64 | 1.680 | 1.804 |
| 65–69 | 1.775 | 2.078 |
| 70–74 | 1.280 | 1.587 |
| 75–79 | 670 | 996 |
| 80–84 | 441 | 766 |
| 85+ | 435 | 676 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 3,2% veća od popisa, a 2,7% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 45,5 muškarci 43,7, žene 47,2
- Muškarci
- 49,6% 21.592
- Žene
- 50,4% 21.943
- Žena na 100 muškaraca
- 101,6
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 751 | 732 |
| 5–9 | 909 | 853 |
| 10–14 | 1.131 | 1.026 |
| 15–19 | 1.266 | 1.125 |
| 20–24 | 1.227 | 1.123 |
| 25–29 | 1.324 | 1.093 |
| 30–34 | 1.372 | 1.107 |
| 35–39 | 1.381 | 1.165 |
| 40–44 | 1.494 | 1.413 |
| 45–49 | 1.683 | 1.492 |
| 50–54 | 1.522 | 1.468 |
| 55–59 | 1.365 | 1.525 |
| 60–64 | 1.590 | 1.719 |
| 65–69 | 1.733 | 2.039 |
| 70–74 | 1.343 | 1.721 |
| 75–79 | 629 | 926 |
| 80–84 | 425 | 734 |
| 85+ | 447 | 682 |
- Prosečna starost
- 45,5 muškarci 43,9, žene 47,1
- Muškarci
- 49,3% 20.820
- Žene
- 50,7% 21.372
- Žena na 100 muškaraca
- 102,7
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 855 | 762 |
| 5–9 | 918 | 903 |
| 10–14 | 1.069 | 975 |
| 15–19 | 1.185 | 1.062 |
| 20–24 | 1.096 | 1.035 |
| 25–29 | 1.179 | 1.005 |
| 30–34 | 1.210 | 1.043 |
| 35–39 | 1.251 | 1.104 |
| 40–44 | 1.434 | 1.348 |
| 45–49 | 1.614 | 1.470 |
| 50–54 | 1.531 | 1.476 |
| 55–59 | 1.373 | 1.447 |
| 60–64 | 1.544 | 1.709 |
| 65–69 | 1.761 | 2.062 |
| 70–74 | 1.464 | 1.809 |
| 75–79 | 694 | 989 |
| 80–84 | 377 | 696 |
| 85+ | 265 | 477 |
- Prosečna starost
- 45,6 muškarci 44,0, žene 47,2
- Muškarci
- 49,3% 20.632
- Žene
- 50,7% 21.185
- Žena na 100 muškaraca
- 102,7
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 836 | 788 |
| 5–9 | 918 | 887 |
| 10–14 | 1.061 | 939 |
| 15–19 | 1.153 | 1.065 |
| 20–24 | 1.115 | 1.021 |
| 25–29 | 1.170 | 992 |
| 30–34 | 1.175 | 1.023 |
| 35–39 | 1.238 | 1.107 |
| 40–44 | 1.402 | 1.307 |
| 45–49 | 1.587 | 1.450 |
| 50–54 | 1.557 | 1.466 |
| 55–59 | 1.361 | 1.464 |
| 60–64 | 1.480 | 1.647 |
| 65–69 | 1.680 | 1.939 |
| 70–74 | 1.488 | 1.877 |
| 75–79 | 761 | 1.045 |
| 80–84 | 385 | 684 |
| 85+ | 265 | 484 |
- Prosečna starost
- 45,8 muškarci 44,2, žene 47,3
- Muškarci
- 49,4% 20.406
- Žene
- 50,6% 20.940
- Žena na 100 muškaraca
- 102,6
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 826 | 797 |
| 5–9 | 897 | 857 |
| 10–14 | 1.032 | 923 |
| 15–19 | 1.138 | 1.054 |
| 20–24 | 1.126 | 1.003 |
| 25–29 | 1.129 | 969 |
| 30–34 | 1.173 | 1.007 |
| 35–39 | 1.224 | 1.118 |
| 40–44 | 1.355 | 1.238 |
| 45–49 | 1.538 | 1.431 |
| 50–54 | 1.586 | 1.452 |
| 55–59 | 1.351 | 1.475 |
| 60–64 | 1.408 | 1.586 |
| 65–69 | 1.603 | 1.814 |
| 70–74 | 1.511 | 1.919 |
| 75–79 | 851 | 1.145 |
| 80–84 | 404 | 670 |
| 85+ | 254 | 482 |
- Prosečna starost
- 45,9 muškarci 44,4, žene 47,4
- Muškarci
- 49,4% 20.188
- Žene
- 50,6% 20.685
- Žena na 100 muškaraca
- 102,5
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 806 | 812 |
| 5–9 | 871 | 826 |
| 10–14 | 999 | 933 |
| 15–19 | 1.122 | 1.011 |
| 20–24 | 1.142 | 1.001 |
| 25–29 | 1.099 | 958 |
| 30–34 | 1.156 | 980 |
| 35–39 | 1.212 | 1.114 |
| 40–44 | 1.319 | 1.176 |
| 45–49 | 1.489 | 1.399 |
| 50–54 | 1.586 | 1.461 |
| 55–59 | 1.381 | 1.462 |
| 60–64 | 1.353 | 1.531 |
| 65–69 | 1.510 | 1.715 |
| 70–74 | 1.539 | 1.907 |
| 75–79 | 938 | 1.287 |
| 80–84 | 416 | 635 |
| 85+ | 250 | 477 |
Crtica je Srbija u istoj godini. Procene pre 2022. se ne nastavljaju na one posle popisa, pa se te godine ne porede međusobno. RZS.
Nacionalnost, popisi 2022. i 2011.
| Grupa | Traka | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|---|
| Srbi | 93,7% | 95,4% | 39.531 | |
| Romi | 1,8% | 1,1% | 741 | |
| Nisu se izjasnili | 0,7% | 1,2% | 283 | |
| Nepoznato | 3,0% | 1,3% | 1.253 |
Grupe ispod 1% (18)
| Grupa | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|
| Ostali | 0,18% | 0,1% | 76 |
| Makedonci | 0,17% | 0,2% | 72 |
| Jugosloveni | 0,13% | 0,1% | 53 |
| Crnogorci | 0,08% | 0,2% | 34 |
| Rusi | 0,08% | 0,0% | 33 |
| Hrvati | 0,08% | 0,1% | 33 |
| Albanci | 0,03% | 0,0% | 13 |
| Mađari | 0,03% | 0,0% | 13 |
| Bugari | 0,02% | 0,0% | 10 |
| Regionalna pripadnost | 0,02% | 0,0% | 10 |
| Muslimani | 0,01% | 0,0% | 6 |
| Slovaci | 0,01% | 0,0% | 6 |
| Slovenci | 0,01% | 0,0% | 6 |
| Vlasi | 0,01% | 0,0% | 5 |
| Rumuni | 0,01% | 0,0% | 5 |
| Nemci | 0,01% | 0,0% | 4 |
| Ukrajinci | 0,01% | 0,0% | 4 |
| Bošnjaci | 0,00% | 0,0% | 1 |
Veroispovest, popisi 2022. i 2011.
| Grupa | Traka | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|---|
| Pravoslavna | 94,8% | 95,4% | 39.991 | |
| Nisu se izjasnili | 0,8% | 1,7% | 352 | |
| Nepoznato | 3,1% | 1,2% | 1.307 |
Grupe ispod 1% (8)
| Grupa | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|
| Ostale hrišćanske | 0,38% | 0,7% | 160 |
| Islamska | 0,33% | 0,3% | 140 |
| Nisu vernici | 0,33% | 0,4% | 140 |
| Katolička | 0,17% | 0,2% | 73 |
| Agnostici | 0,03% | 0,0% | 13 |
| Protestantska | 0,02% | 0,0% | 10 |
| Istočnjačke | 0,01% | 0,0% | 5 |
| Judaistička | 0,00% | 0,0% | 1 |
Udeo u svim popisanim. Izjašnjavanje nije obavezno, a „Nepoznato” je kategorija RZS-a. Udeo „Nepoznato” je u Srbiji 2022. veći nego 2011, pa razlika između kolona ne mora da bude stvarna promena. Nacionalnost i vera se ne ocenjuju i ne ulaze u poređenja. RZS, Popis 2022.
Cena života
- Korpa, usklađena
- 108.050 RSD, 2026-05, pomereno do 2026-09, procena iz najbližih gradova
- Prosečna plata
- 98.216 RSD
- Stanovanje mesečno
- 20.424 procena, stan od 50 m²
- Sve kroz platu
- 1,31 korpa i stanovanje
Procena Državna računica, a ne tržišno merenje; koristi se oprezno i poredi sa našim cenama iz prodavnica. Stanovanje: za ovo mesto nema kirija ni kupoprodaja, pa je ovo procena iz cene novih stanova, svedena na istu skalu. Uporedi cene u prodavnicama.
Stanovanje i obrazovanje
- Stanova
- 23.790
- Prazni i napušteni
- 20,6%
- Pod zakupom
- 3,1%
- Zgrade starije od 1971.
- 39%
- Viša ili visoka škola
- 14,7%
- Bez srednje škole
- 29,5%
Popis 2022. RZS.
Posao i plate
- Neto plata, 12 meseci
- 98.216 do 08/2026
- Zaposlenih na 1.000
- 309
- Aktivnih firmi
- 349 09/2025
- Nezaposlenih na birou
- 1.622 09/2025
- Budžet po stanovniku
- 43.237 RSD, 2024.
- Ulaganja po stanovniku
- 2.659 RSD, 6,1% rashoda
Plata zaposlenih koji ovde žive, bez obzira na to gde rade. Tačka je ovo mesto, crta je Srbija.
Zdravstvo
- Lekara
- 141
- Stanovnika po lekaru
- 290
- Zubara
- 7
- Farmaceuta
- 4
Podaci za 2024, samo zdravstvena služba. Broji se gde ljudi rade, pa bolnički centri izgledaju bolje od mesta čiji se stanovnici tamo leče.
Škole i vrtići
- Skor na maloj maturi
- 518 2025/26, prosek mesta 481
- Osnovnih škola
- 11
- Dece u vrtiću
- 1.391 2025/2026
- Obuhvat vrtićem
- 61% naša procena
Skor je prosek tri standardizovana testa, ponderisan brojem učenika. Više govori o generaciji i porodicama nego o samoj školi. Ministarstvo prosvete.
Od čega se živi
Popis 2022.
Popis 2011.
| Grupa | 2022. | Udeo | 2011. | Udeo |
|---|---|---|---|---|
| Zaposleni | 13.382 | 31,7% | 15.197 | 30,2% |
| Penzioneri | 11.391 | 27,0% | 11.972 | 23,8% |
| Deca do 15 godina | 5.482 | 13,0% | 7.082 | 14,1% |
| Učenici i studenti | 2.675 | 6,3% | 3.672 | 7,3% |
| Nezaposleni | 2.536 | 6,0% | 3.836 | 7,6% |
| Domaćinstvo i ostali | 6.726 | 15,9% | 8.525 | 17,0% |
RZS, popisi 2011. i 2022: svaka osoba je u jednoj grupi. Stopa nezaposlenosti po popisu je 15,9%. Godišnje, PIO fond: 10.686 korisnika penzija u 2026-06, prosečna penzija 47.196 RSD, 85 korisnika na 100 zaposlenih. Ne ulazi u ocenu.
Komunalije i putevi
- Domaćinstva na vodovodu
- 71,7%
- Domaćinstva na kanalizaciji
- 57,8%
- Prečišćene otpadne vode
- 0,0%
- Opštinski putevi sa savremenim kolovozom
- 87,2%
- Divlje deponije, prijavljene
- 14
Godišnjak Opštine i regioni, podaci za 2024. Priključci prema domaćinstvima iz popisa 2022, pa vikend kuće mogu da podignu udeo. Ne ulazi u ocenu.
Mobilna mreža i internet
- Mobilna mreža, preuzimanje
- 166 Mb/s
- Broj mobilnih testova
- 727
- Fiksni, preuzimanje
- 93 Mb/s zavisi od paketa
Ocena ide iz mobilne mreže, jer ljudi internet uglavnom koriste na telefonu preko 4G i 5G. Fiksna brzina više pokazuje koji paket korisnici biraju nego šta je dostupno, pa nije u oceni. Prosek Speedtest merenja za 3. kvartal 2026, koja sami pokreću korisnici. Kod malog broja testova rezultat je nesiguran. Speedtest by Ookla Global Fixed and Mobile Network Performance Maps, CC BY-NC-SA 4.0.
Vazduh
- PM2.5 zimi, procena
- 38,9
- Leti, model
- 7,8
- Emisije SO₂ iz fabrika
- 0 t 2024, pogona: 2
Procena Ovde nema SEPA stanice za PM2.5. Prikazan je atmosferski model za 2025, a zimska vrednost je pomnožena sa 1,30, koliko model u proseku potcenjuje merenja. Stvarna vrednost može biti znatno drugačija. Emisije: NRIZ registar.
Bezbednost na putu
- Sa povređenima 2025.
- 60
- Sa poginulima 2025.
- 0
- Teških godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana
- 15,8 37.869 ljudi tokom dana
- Sve nezgode 2026.
- 123 tekuća godina
- Na glavnim putevima van naselja*
- 0 od 60 teških, 2025.
Ocena ne računa nezgode na autoputevima i brzim putevima (0% teških nezgoda ovde), a deli se sa dnevnim stanovništvom: stanovnici plus ljudi koji tu rade, minus oni koji rade negde drugde. Drugi tranzitni putevi su i dalje uračunati; zvezdica je naš proračun koji ne menja ocenu. MUP, otvoreni podaci.
Osude za krivična dela
- Osuđenih odraslih 2024.
- 221
- Za imovinu
- 56
- Za život i telo
- 21
- U saobraćaju
- 26
Osude po mestu izvršenja, ne prijavljena dela i ne ocena bezbednosti, zato nisu u indeksu.
Povezanost
- Do sedišta regiona*
- 42 min 100. od 161
- Do najbližeg velikog centra*
- 60 min 72. od 161
- Do Beograda*
- 75 min 41. od 161
- Do najbližeg fakulteta*
- 0 min 1. od 161
- Do najbliže srednje škole*
- 0 min 1. od 161
Minuti vožnje kolima bez gužve, od centra mesta. Ne meri autobus i ne ulazi u ocenu. Veliki centri su Beograd, Novi Sad, Niš i Kragujevac. Nula znači da je cilj u samom mestu. Red 1 je najbliže.