Sva mesta · Rasinski region
Trstenik
Trstenik: iznad proseka svih mesta po školama i vrtićima (77). Stanovništvo od popisa 2022: −3,2%, prosek regiona −3,3%.
34.741 stanovnika93.348 RSD neto plata
Ocena 1–100, veće je bolje. To je geometrijski prosek 7 tema, bez Bezbednosti na putu. Verovatno između 27. i 98. mesta.
Kako računamoRang je okviran: ovde nema merenja vazduha. Zašto?
Profil mesta
Ocene 1–100, veće je bolje. Crtica je prosek sličnih mesta.
Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: promena stanovništva od popisa 2022. i neto doseljeni na 1.000 stanovnika.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: neto plata, zaposleni na 1.000 radno sposobnih i firme na 1.000 stanovnika.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: koliko plata pokriva korpu i stanovanje.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: zdravstveni radnici na 10.000 stanovnika i životni vek.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: mala matura, obuhvat vrtićem i vreme do fakulteta i srednje škole.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: vreme do velikog centra i brzina mobilne mreže.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: gori od dva zagađivača, PM2.5 zimi i SO₂.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: teške nezgode; tema je van ukupne ocene.
Kako računamoTrendovi
Stanovništvo se poredi po popisima i procenama posle 2022, jer se godišnje procene ne nastavljaju preko popisa. Metodologija popisa se menjala.
Stanovnika34.741 2025.▼ 3,2% od 2022.Detalji
Broj stanovnika po proceni RZS. Godine pre popisa 2022. su stare procene.
- Najviše, 1991.
- 54.873
- Najmanje, 2025.
- 34.741
- Broj stanovnika
- 34.741
- Prosek mesta
- 40.683
- Položaj, 1. je najviše
- 54. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 34.741 2024. 35.141 2023. 35.548 2022. 35.875 2011. 42.966 2002. 49.043 1991. 54.873 1981. 53.570 1971. 50.624 1961. 49.107 1953. 46.606 1948. 43.406 Neto plata93.348 RSD, 12 meseci do 08/2026▲ 29,7% 2020–2025. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna neto plata po godinama, RZS.
- Najviše, 2025.
- 85.194 RSD
- Najmanje, 2018.
- 39.456 RSD
- Neto plata, 12 meseci
- 93.348 RSD
- Prosek mesta
- 101.239 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 109. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2025. 85.194 93.603 2024. 74.950 83.346 2023. 64.286 72.735 2022. 56.077 63.533 2021. 49.690 56.572 2020. 46.232 52.069 2019. 42.488 47.718 2018. 39.456 43.470 Zaposlenih10.549 2026.→ 0,3% od 2021.Detalji
Broj zaposlenih po godinama, RZS. Na grafikonu je ukupan broj, a poređenje je na 1.000 stanovnika.
- Najviše, 2024.
- 10.924
- Najmanje, 2016.
- 9.144
- Prosek mesta
- 322
- Položaj, 1. je najbolje
- 105. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2026. 10.549 2025. 10.918 2024. 10.924 2023. 10.896 2022. 10.670 2021. 10.577 2020. 10.256 2019. 10.043 2018. 9.705 2017. 9.452 2016. 9.144 Korisnici penzija9.978 2026.→ 1,0% od 2021.Detalji
Korisnici svih vrsta penzija, PIO fond, decembar svake godine, a za tekuću godinu poslednji objavljen mesec.
- Najviše, 2018.
- 10.728
- Najmanje, 2026.
- 9.978
- Prosek mesta
- 248
- Položaj, 1. je najviše
- 27. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2026. 9.978 2025. 10.033 2024. 10.091 2023. 10.040 2022. 10.013 2021. 10.077 2020. 10.564 2019. 10.657 2018. 10.728 Odseljeni586 2025.▼ 18,6% od 2022.Detalji
Broj ljudi koji su se odselili iz mesta tokom godine, RZS.
- Najviše, 2022.
- 720
- Najmanje, 2025.
- 586
- Prosek mesta
- -1,5
- Položaj, 1. je najbolje
- 77. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 586 2024. 618 2023. 607 2022. 720 Doseljeni536 2025.▼ 9,2% od 2022.Detalji
Broj ljudi koji su se doselili u mesto tokom godine, RZS.
- Najviše, 2024.
- 595
- Najmanje, 2025.
- 536
- Prosek mesta
- -1,5
- Položaj, 1. je najbolje
- 77. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 536 2024. 595 2023. 542 2022. 590
Još trendova (10)
Novi stanovi, po m²84.605 RSD 2023.▼ 11,9% od 2019. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna cena novog stana po kvadratnom metru, RZS. U malom mestu je godišnje malo prodaja, pa broj jače skače.
- Najviše, 2023.
- 84.605 RSD
- Najmanje, 2019.
- 72.481 RSD
- Cena novih stanova po m²
- 84.605 RSD
- Prosek mesta
- 135.783 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 15. od 87
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2023. 84.605 143.298 2019. 72.481 107.098 Noćenja turista4.103 2025.▲ 23,4% od 2019.Detalji
Ukupan broj noćenja turista godišnje, RZS. Na grafikonu je ukupan broj, a poređenje je po stanovniku.
- Najviše, 2024.
- 6.136
- Najmanje, 2013.
- 1.611
- Prosek mesta
- 2,7
- Položaj, 1. je najbolje
- 125. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 4.103 2024. 6.136 2023. 4.152 2022. 2.742 2021. 1.894 2019. 3.326 2018. 3.847 2017. 3.316 2016. 2.758 2015. 2.378 2014. 1.870 2013. 1.611 2012. 2.224 2011. 3.849 2010. 1.963 Mala matura511 2026.▲ 2,8% od 2023.Detalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečan skor učenika na maloj maturi.
- Najviše, 2024.
- 519
- Najmanje, 2023.
- 497
- Prosek mesta
- 481
- Položaj, 1. je najbolje
- 27. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2026. 511 481 2025. 518 479 2024. 519 483 2023. 497 483 Saobraćajne nezgode71 2025.▲ 9,2% od 2020.Detalji
Ukupan broj saobraćajnih nezgoda godišnje, MUP.
- Najviše, 2017.
- 91
- Najmanje, 2024.
- 61
- Prosek mesta
- 206
- Položaj, 1. je najbolje
- 78. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 71 2024. 61 2023. 79 2022. 72 2021. 69 2020. 65 2019. 62 2018. 65 2017. 91 2016. 79 Noćno svetlo, sa satelita83. od 161 po stanovniku 2025.▼ 6,9% od 2020.Detalji
Ukupna jačina veštačkog svetla koju satelit NASA izmeri noću iznad teritorije mesta. Sam broj nema svakodnevno značenje: služi za poređenje istog mesta kroz vreme i mesta međusobno. Industrija i prelazak na LED rasvetu menjaju ga i kad se broj ljudi ne menja.
- Najviše, 2021.
- 5.590
- Najmanje, 2017.
- 1.172
- Prosek mesta
- 119,2
- Položaj, 1. je najviše
- 83. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 3.714 2024. 3.053 2023. 2.789 2022. 5.424 2021. 5.590 2020. 3.988 2019. 1.241 2018. 1.214 2017. 1.172 2016. 1.172 2015. 1.743 2014. 2.974 2013. 2.569 2012. 2.754 Prosečna penzija46.179 RSD 2026.▲ 37,8% od 2021. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna penzija svih vrsta, PIO fond, decembar svake godine, a za tekuću godinu poslednji objavljen mesec.
- Najviše, 2026.
- 46.179 RSD
- Najmanje, 2018.
- 21.403 RSD
- Prosečna penzija
- 46.179 RSD
- Prosek mesta
- 50.307 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 100. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2026. 46.179 50.307 2025. 46.138 50.246 2024. 41.177 44.693 2023. 32.402 35.047 2022. 27.427 29.593 2021. 23.842 25.699 2020. 22.688 24.231 2019. 21.477 22.945 2018. 21.403 22.892 Divlje deponije, prijavljene9 2024.▼ 50,0% od 2019.Detalji
Lokacije koje su opštine i komunalna preduzeća prijavile registru SEPA. Rast može da znači i savesnije prijavljivanje.
- Najviše, 2018.
- 21
- Najmanje, 2022.
- 9
- Prosek mesta
- 18
- Položaj, 1. je najviše
- 85. od 155
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2024. 9 2023. 9 2022. 9 2021. 10 2020. 15 2019. 18 2018. 21 Životni vek77,2 god. 2025.▲ 2,2% od 2023.Detalji
- Muškarci
- Žene
Tabela po godinama
Godina Muškarci Žene 2025. 74,6 79,9 2024. 73,8 79,3 2023. 73,0 78,1 Brakovi150 2025.▲ 32,7% od 2020.Detalji
Broj sklopljenih brakova godišnje, RZS.
- Najviše, 2010.
- 190
- Najmanje, 2020.
- 113
- Prosek mesta
- 4,4
- Položaj, 1. je najviše
- 130. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 150 2024. 114 2023. 129 2022. 119 2021. 172 2020. 113 2019. 166 2018. 161 2017. 140 2016. 189 2015. 176 2014. 168 2013. 181 2012. 184 2011. 166 2010. 190 Stanovi po dozvolama30 2025.▲ 11,1% od 2020.Detalji
Broj stanova za koje je izdata građevinska dozvola, RZS.
- Najviše, 2007.
- 113
- Najmanje, 2010.
- 4
- Prosek mesta
- 4,8
- Položaj, 1. je najbolje
- 116. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 30 2024. 53 2023. 19 2022. 26 2021. 31 2020. 27 2019. 10 2018. 6 2017. 23 2016. 25 2015. 50 2014. 8 2013. 10 2012. 63 2011. 11 2010. 4 2009. 18 2008. 37 2007. 113
„Realno" znači posle inflacije po indeksu cena za Srbiju. Strelica je smer; zelena je poboljšanje, crvena pogoršanje, siva bez ocene. Praćenje ocena počinje u oktobru 2026.
Naši nalazi
* Naše računanje. Tražene cene su medijana oglasa, bez ponovljenih, gde ih ima bar 10. Tražene kirije i cene ulaze u Priuštivost. Ostalo su podaci navedenih izvora van državne statistike.
Poređenje
Medijana: pola mesta je iznad te vrednosti, a pola ispod, pa je ne pomeraju krajnje vrednosti. Prosek regiona računa svako mesto jednako. Mesto 1 je najbolje. Kliknite na pokazatelj za sva mesta.
| Pokazatelj | Ovde | Prosek regiona | Medijana | U regionu | U Srbiji |
|---|---|---|---|---|---|
| Neto plata, 12 meseci | 93.348 RSD | 93.772 | 96.554 | 3. od 6 | 109. od 161 |
| Zaposleni na 1.000 radno sposobnih | 519 | 518 | 521 | 4. od 6 | 85. od 161 |
| Nezaposleni na 1.000 stanovnika | 78,8 | 81,7 | 55,9 | 3. od 6 | 116. od 161 |
| Promena od 2022. | -3,2 % | -3,3 | -2,6 | 3. od 6 | 102. od 161 |
| Deca do 14 godina | 11,9 % | 12,1 | 13,5 | 5. od 6 | 128. od 161 |
| Sa višom ili visokom školom | 17,1 % | 14,6 | 13,9 | 2. od 6 | 40. od 161 |
| Skor na maloj maturi | 511 | 493 | 480 | 1. od 6 | 27. od 161 |
| Lekari na 10.000 stanovnika | 12,7 | 18,0 | 17,1 | 4. od 6 | 118. od 161 |
| Cena stana po m² | nema podatka | 1.138 | 1.291 | – | – |
| Mobilna mreža Procena | 161 Mb/s | 137 | 156 | 2. od 6 | 76. od 161 |
| PM2.5 zimi, izmereno ili procena Procena | 33,0 µg/m³ | 31,1 | 33,4 | 4. od 6 | 77. od 161 |
| Teške nezgode godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana | 12,4 | 18,8 | 17,6 | 1. od 6 | 30. od 161 |
Slična mesta: Smederevska Palanka, Kula, Zaječar, Paraćin, Pirot. Upoređuje se sa njihovim prosekom, prvo najveća razlika.
Prednosti u odnosu na slična mesta
| Pokazatelj | Ovde | Slična mesta |
|---|---|---|
| PM2.5 zimi, izmereno ili procena | 33,0 µg/m³ | 46,8 µg/m³ |
| Prazni i napušteni stanovi | 14,9 % | 20,6 % |
| Teške nezgode godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana | 12,4 | 17,0 |
| Obuhvat vrtićem | 62 % | 52 % |
| Skor na maloj maturi | 511 | 495 |
| Opštinski putevi sa savremenim kolovozom | 85,4 % | 73,5 % |
| Neto doseljeni na 1.000 godišnje | -1,3 | -1,7 |
| Sa višom ili visokom školom | 17,1 % | 16,3 % |
Zaostatak za sličnim mestima
| Pokazatelj | Ovde | Slična mesta |
|---|---|---|
| Domaćinstva na vodovodu | 68,1 % | 84,8 % |
| Mobilna mreža | 161 Mb/s | 198 Mb/s |
| Domaćinstva na kanalizaciji | 48,0 % | 60,1 % |
| Prečišćene otpadne vode | 0,0 % | 11,4 % |
| Neto plata, 12 meseci | 93.348 RSD | 100.186 RSD |
| Nezaposleni na 1.000 stanovnika | 78,8 | 66,2 |
| Lekari na 10.000 stanovnika | 12,7 | 30,2 |
| Stanovi po dozvolama na 1.000 godišnje | 0,9 | 2,4 |
Šta kažu nezavisni izvori
Procena OpenStreetMap, 2026-11-01. Podatke unose volonteri: ovo pokazuje šta je ucrtano na mapi, a slabije mapirano mesto izgleda kao mesto sa manje usluga. Ne ulazi u ocenu.
- Apoteke na 10.000 stanovnika: 2,9 (prosek mesta 2,8)
- Supermarketi na 10.000 stanovnika: 2,3 (prosek mesta 1,9)
- Pošte na 10.000 stanovnika: 2,0 (prosek mesta 3,5)
- Banke na 10.000 stanovnika: 2,0 (prosek mesta 1,8)
- Lekari i klinike na 10.000 stanovnika: 2,0 (prosek mesta 1,7)
- Restorani i kafići na 10.000 stanovnika: 4,9 (prosek mesta 8,9)
- Benzinske pumpe na 10.000 stanovnika: 5,5 (prosek mesta 3,2)
Slična mesta
Uporedi ova mesta u alatu. Sličnost je računata iz 28 pokazatelja; način je na stranici Kako računamo.
Izvori i metodologija
Izvor i period stoje uz svaki pokazatelj. Celu računicu vidite na stranici Kako računamo, a proveru ocene na stranici Provera ocene. Svežinu izvora prati Stanje podataka, a sve brojke su u preuzimanju.
Provera brojki
Zvanične procene poredimo sa onim što je stvarno izbrojano. Ako se slažu, odnos je oko 100. Izbori 2026. nisu konačni. Ovo ne ulazi u glavnu ocenu.
| Pitanje | Zvanično | Izmereno | Odnos |
|---|---|---|---|
| Koliko punoletnih je stvarno tu?Glasači su donja mera prisutnih; iznad 100 znači da je glasalo više ljudi nego što procena kaže da živi tu. | 29.643 punoletnih po RZS proceni | 23.084 glasalo 2026. | 78 na 100 |
| Da li je birački spisak veći od procene?Spisak uključuje i one koji su otišli, a nisu se odjavili. | 29.643 punoletnih po RZS proceni | 33.134 na biračkom spisku | 112 na 100 |
| Ima li dece koliko piše?Škola zna ko je stvarno došao. | 292 očekivanih osmaka po RZS proceni | 267 stvarno na maloj maturi | 91 na 100 |
| Koliko stanova je stvarno nastanjeno?Popis 2022. Ostatak su prazni, napušteni i vikend stanovi. | 17.035 stanova | 13.559 nastanjeno | 80% |
| Koliko mesto svetli noću?Satelit NASA. Industrija i LED rasveta podižu broj. | 34.741 stanovnika | 106,9 zračenja na 1.000 stanovnika | 83. od 161 |
Promena biračkog spiska, 2023. do 2026.
Spisak se menja zbog novih punoletnih i umrlih. Ostatak je ono što to dvoje ne objašnjava.
- Spisak 2023.
- 34.223
- Novi punoletni
- +906
- Umrli
- −1.730
- Ostatak
- −265
- Spisak 2026.
- 33.134
Život i ljudi
Životni vek i uzroci smrti
- Životni vek, muškarci
- 74,6 god.
- Životni vek, žene
- 79,9 god.
- Bolesti srca i krvotoka na 10.000
- 89,6
- Tumori na 10.000
- 39,5
- Bolesti disanja na 10.000
- 8,3
- Povrede i trovanja na 10.000
- 4,5
Seljenje, porodica i gradnja
- Neto doseljeni na 1.000 godišnje
- -1,3
- Brakovi na 1.000 godišnje
- 3,8
- Razvodi na 100 brakova
- 11,2
- Stanovi po dozvolama na 1.000
- 0,9
- Srednjoškolci na 1.000 stanovnika
- 27,1
RZS. Uzroci smrti su sirove stope, pa starije mesto ima veće brojeve. Seljenje, smrti i brakovi su prosek tri godine, a dozvole pet.
Obrazovanje
Osnovna škola, osmi razred
- Prosečna ocena
- 4,10
- Matematika, skor
- 508
- Maternji jezik, skor
- 507
- Ocena prema testu*
- -0,02
Srednje škole
- Srednjih škola
- 2
- Gimnazija
- 1
- Srednjoškolaca na 1.000
- 27,1
- Učenika po nastavniku
- 8,3
* Naše računanje: koliko je školska ocena viša ili niža od ocene koju rezultat na maloj maturi predviđa u celoj Srbiji. Rezultati mature i upisni bodovi po srednjoj školi nisu objavljeni kao otvoreni podaci. Univerziteti su na stranici Univerziteti i fakulteti.
Stanovništvo
- Stanovnika 2025.
- 34.741
- Promena od 2022.
- -3,2%
- Dece do 14
- 11,9%
- Starijih od 65
- 30,0%
Na popisu 2011. bilo je 42.966, a 2022. 35.875 stanovnika. Procene RZS-a se posle svakog popisa ponovo baziraju, pa je linija prekinuta tamo gde bi skok bio samo promena osnova.
Svi popisi, 1948–2022.
Popisi su rađeni po različitim metodologijama, a teritorija je svedena na stanje iz 2022.
Procene po godinama
Rođeni i umrli, 1961–2025.
- Rođeni 2025.
- 241
- Umrli 2025.
- 601
- Prirodni priraštaj
- -360 rođeni minus umrli
Tabela po godinama
| Godina | Rođeni | Umrli | Priraštaj |
|---|---|---|---|
| 2025. | 241 | 601 | -360 |
| 2024. | 237 | 605 | -368 |
| 2023. | 263 | 621 | -358 |
| 2022. | 261 | 721 | -460 |
| 2021. | 256 | 918 | -662 |
| 2020. | 260 | 719 | -459 |
| 2019. | 268 | 641 | -373 |
| 2018. | 253 | 637 | -384 |
| 2017. | 272 | 774 | -502 |
| 2016. | 303 | 687 | -384 |
| 2015. | 263 | 702 | -439 |
| 2014. | 294 | 712 | -418 |
| 2013. | 286 | 683 | -397 |
| 2012. | 313 | 677 | -364 |
| 2011. | 274 | 713 | -439 |
| 2010. | 302 | 748 | -446 |
| 2009. | 311 | 736 | -425 |
| 2008. | 326 | 749 | -423 |
| 2007. | 302 | 692 | -390 |
| 2006. | 340 | 705 | -365 |
| 2005. | 364 | 801 | -437 |
| 2004. | 436 | 690 | -254 |
| 2003. | 444 | 718 | -274 |
| 2002. | 427 | 748 | -321 |
| 2001. | 428 | 630 | -202 |
| 2000. | 432 | 764 | -332 |
| 1999. | 389 | 730 | -341 |
| 1998. | 409 | 644 | -235 |
| 1997. | 454 | 672 | -218 |
| 1996. | 508 | 664 | -156 |
| 1995. | 469 | 643 | -174 |
| 1994. | 493 | 664 | -171 |
| 1993. | 535 | 700 | -165 |
| 1992. | 493 | 669 | -176 |
| 1991. | 564 | 601 | -37 |
| 1990. | 600 | 564 | 36 |
| 1989. | 598 | 566 | 32 |
| 1988. | 664 | 546 | 118 |
| 1987. | 679 | 558 | 121 |
| 1986. | 698 | 579 | 119 |
| 1985. | 708 | 587 | 121 |
| 1984. | 669 | 542 | 127 |
| 1983. | 728 | 546 | 182 |
| 1982. | 713 | 509 | 204 |
| 1981. | 671 | 559 | 112 |
| 1980. | 703 | 522 | 181 |
| 1979. | 671 | 492 | 179 |
| 1978. | 669 | 484 | 185 |
| 1977. | 734 | 440 | 294 |
| 1976. | 733 | 431 | 302 |
| 1975. | 746 | 444 | 302 |
| 1974. | 748 | 431 | 317 |
| 1973. | 669 | 425 | 244 |
| 1972. | 721 | 454 | 267 |
| 1971. | 576 | 438 | 138 |
| 1970. | 663 | 448 | 215 |
| 1969. | 650 | 471 | 179 |
| 1968. | 601 | 392 | 209 |
| 1967. | 607 | 400 | 207 |
| 1966. | 640 | 396 | 244 |
| 1965. | 677 | 382 | 295 |
| 1964. | 585 | 338 | 247 |
| 1963. | 627 | 340 | 287 |
| 1962. | 615 | 424 | 191 |
| 1961. | 699 | 382 | 317 |
RZS, teritorija svedena na današnje opštine.
Naselja (51), broj stanovnika po popisima
| Naselje | 1948. | 1971. | 1991. | 2011. | 2022. |
|---|---|---|---|---|---|
| Trstenik | 3.273 | 9.957 | 18.441 | 15.282 | 13.476 |
| Velika Drenova | 3.181 | 3.217 | 2.959 | 2.363 | 2.026 |
| Medveđa | 3.347 | 3.404 | 3.021 | 2.270 | 1.831 |
| Milutovac | 2.353 | 2.429 | 2.219 | 1.592 | 1.181 |
| Odžaci | 1.476 | 1.696 | 1.701 | 1.370 | 1.104 |
| Stopanja | 1.265 | 1.371 | 1.467 | 1.209 | 1.002 |
| Poljna | 1.579 | 1.527 | 1.400 | 1.063 | 834 |
| Bogdanje | 1.163 | 1.281 | 1.235 | 972 | 814 |
| Selište | 1.034 | 1.083 | 1.056 | 857 | 706 |
| Počekovina | 887 | 1.041 | 983 | 754 | 647 |
| Bresno Polje | 820 | 842 | 795 | 653 | 560 |
| Lopaš | 1.035 | 990 | 903 | 677 | 549 |
| Stari Trstenik | 808 | 861 | 849 | 646 | 498 |
| Gornji Ribnik | 520 | 578 | 591 | 562 | 478 |
| Donja Omašnica | 962 | 993 | 943 | 606 | 476 |
| Jasikovica | 983 | 900 | 840 | 582 | 467 |
| Mala Drenova | 899 | 880 | 787 | 616 | 443 |
| Stragari | 806 | 784 | 702 | 570 | 443 |
| Donji Ribnik | 461 | 471 | 632 | 537 | 440 |
| Čairi | 54 | 101 | 313 | 458 | 440 |
| Brezovica | 860 | 880 | 781 | 569 | 435 |
| Rujišnik | 717 | 664 | 631 | 501 | 435 |
| Gornja Omašnica | 944 | 956 | 836 | 532 | 415 |
| Tobolac | 608 | 576 | 582 | 407 | 394 |
| Ugljarevo | 553 | 548 | 561 | 449 | 384 |
| Mijajlovac | 699 | 724 | 656 | 491 | 367 |
| Riljac | 1.069 | 1.107 | 905 | 577 | 367 |
| Dublje | 785 | 572 | 539 | 448 | 360 |
| Veluće | 423 | 459 | 489 | 369 | 353 |
| Riđevštica | 986 | 918 | 688 | 416 | 337 |
| Bučje | 765 | 401 | 592 | 280 | 320 |
| Donja Crnišava | 543 | 567 | 498 | 360 | 302 |
| Lozna | 416 | 428 | 403 | 336 | 301 |
| Gornja Crnišava | 682 | 561 | 498 | 400 | 297 |
| Popina | 520 | 496 | 433 | 332 | 287 |
| Kamenjača | 555 | 497 | 454 | 326 | 260 |
| Prnjavor | 286 | 441 | 330 | 318 | 253 |
| Okruglica | 401 | 346 | 319 | 215 | 206 |
| Golubovac | 393 | 401 | 365 | 230 | 193 |
| Mala Sugubina | 529 | 498 | 404 | 266 | 183 |
| Božurevac | 507 | 452 | 382 | 252 | 180 |
| Donji Dubič | 291 | 274 | 258 | 181 | 142 |
| Stublica | 329 | 293 | 236 | 179 | 140 |
| Planinica | 404 | 339 | 222 | 166 | 126 |
| Rajinac | 607 | 526 | 303 | 136 | 108 |
| Levići | 137 | 474 | 174 | 261 | 97 |
| Grabovac | 634 | 1.168 | 119 | 131 | 83 |
| Gornji Dubič | 313 | 212 | 149 | 79 | 50 |
| Pajsak | 149 | 134 | 120 | 64 | 45 |
| Osaonica | 6 | 15 | 7 | 30 | 25 |
| Loboder | 389 | 291 | 102 | 26 | 15 |
Sastav stanovništva
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 3,6% veća od popisa, a 2,4% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 45,0 muškarci 43,7, žene 46,3
- Muškarci
- 48,9% 21.049
- Žene
- 51,1% 21.982
- Žena na 100 muškaraca
- 104,4
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 815 | 753 |
| 5–9 | 937 | 914 |
| 10–14 | 935 | 933 |
| 15–19 | 1.112 | 1.096 |
| 20–24 | 1.318 | 1.221 |
| 25–29 | 1.380 | 1.159 |
| 30–34 | 1.271 | 1.180 |
| 35–39 | 1.385 | 1.271 |
| 40–44 | 1.256 | 1.313 |
| 45–49 | 1.261 | 1.470 |
| 50–54 | 1.677 | 1.740 |
| 55–59 | 2.136 | 2.139 |
| 60–64 | 1.744 | 1.664 |
| 65–69 | 960 | 1.156 |
| 70–74 | 1.117 | 1.311 |
| 75–79 | 949 | 1.339 |
| 80–84 | 578 | 899 |
| 85+ | 218 | 424 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 3,6% veća od popisa, a 2,4% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 45,3 muškarci 43,9, žene 46,5
- Muškarci
- 48,9% 20.789
- Žene
- 51,1% 21.686
- Žena na 100 muškaraca
- 104,3
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 806 | 738 |
| 5–9 | 906 | 895 |
| 10–14 | 926 | 891 |
| 15–19 | 1.073 | 1.088 |
| 20–24 | 1.271 | 1.188 |
| 25–29 | 1.362 | 1.117 |
| 30–34 | 1.248 | 1.151 |
| 35–39 | 1.401 | 1.274 |
| 40–44 | 1.243 | 1.297 |
| 45–49 | 1.257 | 1.403 |
| 50–54 | 1.558 | 1.685 |
| 55–59 | 2.043 | 2.067 |
| 60–64 | 1.882 | 1.765 |
| 65–69 | 1.002 | 1.182 |
| 70–74 | 1.051 | 1.258 |
| 75–79 | 907 | 1.292 |
| 80–84 | 624 | 921 |
| 85+ | 229 | 474 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 3,6% veća od popisa, a 2,4% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 45,5 muškarci 44,2, žene 46,8
- Muškarci
- 49,0% 20.530
- Žene
- 51,0% 21.409
- Žena na 100 muškaraca
- 104,3
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 808 | 720 |
| 5–9 | 887 | 865 |
| 10–14 | 926 | 884 |
| 15–19 | 1.011 | 1.058 |
| 20–24 | 1.218 | 1.160 |
| 25–29 | 1.335 | 1.088 |
| 30–34 | 1.239 | 1.138 |
| 35–39 | 1.389 | 1.255 |
| 40–44 | 1.268 | 1.273 |
| 45–49 | 1.255 | 1.347 |
| 50–54 | 1.441 | 1.652 |
| 55–59 | 1.919 | 1.937 |
| 60–64 | 1.956 | 1.871 |
| 65–69 | 1.107 | 1.250 |
| 70–74 | 1.010 | 1.229 |
| 75–79 | 872 | 1.234 |
| 80–84 | 635 | 934 |
| 85+ | 254 | 514 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 3,6% veća od popisa, a 2,4% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 45,7 muškarci 44,3, žene 47,1
- Muškarci
- 49,0% 20.269
- Žene
- 51,0% 21.112
- Žena na 100 muškaraca
- 104,2
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 802 | 704 |
| 5–9 | 863 | 823 |
| 10–14 | 944 | 904 |
| 15–19 | 962 | 1.004 |
| 20–24 | 1.153 | 1.118 |
| 25–29 | 1.307 | 1.081 |
| 30–34 | 1.268 | 1.121 |
| 35–39 | 1.341 | 1.221 |
| 40–44 | 1.310 | 1.255 |
| 45–49 | 1.242 | 1.321 |
| 50–54 | 1.327 | 1.577 |
| 55–59 | 1.786 | 1.835 |
| 60–64 | 2.008 | 1.968 |
| 65–69 | 1.222 | 1.323 |
| 70–74 | 968 | 1.185 |
| 75–79 | 863 | 1.183 |
| 80–84 | 613 | 935 |
| 85+ | 290 | 554 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 3,6% veća od popisa, a 2,4% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 46,0 muškarci 44,5, žene 47,4
- Muškarci
- 49,0% 19.995
- Žene
- 51,0% 20.782
- Žena na 100 muškaraca
- 103,9
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 777 | 679 |
| 5–9 | 845 | 785 |
| 10–14 | 960 | 922 |
| 15–19 | 936 | 962 |
| 20–24 | 1.094 | 1.066 |
| 25–29 | 1.255 | 1.044 |
| 30–34 | 1.292 | 1.100 |
| 35–39 | 1.280 | 1.194 |
| 40–44 | 1.344 | 1.255 |
| 45–49 | 1.241 | 1.301 |
| 50–54 | 1.246 | 1.493 |
| 55–59 | 1.684 | 1.751 |
| 60–64 | 2.016 | 2.028 |
| 65–69 | 1.390 | 1.450 |
| 70–74 | 858 | 1.091 |
| 75–79 | 869 | 1.118 |
| 80–84 | 593 | 939 |
| 85+ | 315 | 604 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 3,6% veća od popisa, a 2,4% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 46,2 muškarci 44,7, žene 47,6
- Muškarci
- 49,1% 19.709
- Žene
- 50,9% 20.436
- Žena na 100 muškaraca
- 103,7
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 755 | 668 |
| 5–9 | 832 | 750 |
| 10–14 | 941 | 926 |
| 15–19 | 925 | 915 |
| 20–24 | 1.056 | 1.034 |
| 25–29 | 1.182 | 998 |
| 30–34 | 1.298 | 1.074 |
| 35–39 | 1.240 | 1.164 |
| 40–44 | 1.359 | 1.251 |
| 45–49 | 1.228 | 1.279 |
| 50–54 | 1.211 | 1.432 |
| 55–59 | 1.587 | 1.677 |
| 60–64 | 1.951 | 2.027 |
| 65–69 | 1.566 | 1.567 |
| 70–74 | 802 | 1.046 |
| 75–79 | 852 | 1.063 |
| 80–84 | 576 | 922 |
| 85+ | 348 | 643 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 3,6% veća od popisa, a 2,4% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 46,4 muškarci 45,0, žene 47,8
- Muškarci
- 49,2% 19.422
- Žene
- 50,8% 20.088
- Žena na 100 muškaraca
- 103,4
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 740 | 673 |
| 5–9 | 817 | 728 |
| 10–14 | 908 | 906 |
| 15–19 | 920 | 877 |
| 20–24 | 1.017 | 1.023 |
| 25–29 | 1.139 | 965 |
| 30–34 | 1.268 | 1.031 |
| 35–39 | 1.222 | 1.139 |
| 40–44 | 1.365 | 1.248 |
| 45–49 | 1.215 | 1.268 |
| 50–54 | 1.212 | 1.364 |
| 55–59 | 1.465 | 1.628 |
| 60–64 | 1.855 | 1.957 |
| 65–69 | 1.680 | 1.653 |
| 70–74 | 853 | 1.071 |
| 75–79 | 807 | 1.017 |
| 80–84 | 551 | 885 |
| 85+ | 388 | 655 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 3,6% veća od popisa, a 2,4% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 46,6 muškarci 45,3, žene 47,9
- Muškarci
- 49,2% 19.160
- Žene
- 50,8% 19.755
- Žena na 100 muškaraca
- 103,1
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 712 | 670 |
| 5–9 | 799 | 708 |
| 10–14 | 892 | 873 |
| 15–19 | 919 | 869 |
| 20–24 | 962 | 1.005 |
| 25–29 | 1.105 | 935 |
| 30–34 | 1.233 | 990 |
| 35–39 | 1.217 | 1.128 |
| 40–44 | 1.352 | 1.232 |
| 45–49 | 1.239 | 1.249 |
| 50–54 | 1.212 | 1.314 |
| 55–59 | 1.355 | 1.589 |
| 60–64 | 1.740 | 1.845 |
| 65–69 | 1.735 | 1.737 |
| 70–74 | 953 | 1.126 |
| 75–79 | 784 | 987 |
| 80–84 | 528 | 843 |
| 85+ | 423 | 655 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 3,6% veća od popisa, a 2,4% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 46,8 muškarci 45,5, žene 48,1
- Muškarci
- 49,3% 18.913
- Žene
- 50,7% 19.488
- Žena na 100 muškaraca
- 103,0
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 692 | 671 |
| 5–9 | 780 | 690 |
| 10–14 | 864 | 829 |
| 15–19 | 939 | 888 |
| 20–24 | 912 | 962 |
| 25–29 | 1.047 | 915 |
| 30–34 | 1.208 | 969 |
| 35–39 | 1.232 | 1.108 |
| 40–44 | 1.307 | 1.196 |
| 45–49 | 1.280 | 1.234 |
| 50–54 | 1.207 | 1.292 |
| 55–59 | 1.251 | 1.511 |
| 60–64 | 1.634 | 1.761 |
| 65–69 | 1.773 | 1.828 |
| 70–74 | 1.058 | 1.191 |
| 75–79 | 763 | 963 |
| 80–84 | 537 | 805 |
| 85+ | 429 | 675 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 3,6% veća od popisa, a 2,4% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 47,0 muškarci 45,7, žene 48,3
- Muškarci
- 49,2% 18.636
- Žene
- 50,8% 19.226
- Žena na 100 muškaraca
- 103,2
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 676 | 675 |
| 5–9 | 756 | 672 |
| 10–14 | 839 | 786 |
| 15–19 | 960 | 914 |
| 20–24 | 891 | 918 |
| 25–29 | 993 | 897 |
| 30–34 | 1.159 | 942 |
| 35–39 | 1.250 | 1.075 |
| 40–44 | 1.252 | 1.163 |
| 45–49 | 1.309 | 1.232 |
| 50–54 | 1.205 | 1.269 |
| 55–59 | 1.179 | 1.437 |
| 60–64 | 1.539 | 1.680 |
| 65–69 | 1.775 | 1.899 |
| 70–74 | 1.195 | 1.310 |
| 75–79 | 665 | 890 |
| 80–84 | 563 | 764 |
| 85+ | 430 | 703 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 3,6% veća od popisa, a 2,4% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 47,1 muškarci 45,8, žene 48,4
- Muškarci
- 49,2% 18.301
- Žene
- 50,8% 18.880
- Žena na 100 muškaraca
- 103,2
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 652 | 678 |
| 5–9 | 740 | 668 |
| 10–14 | 828 | 747 |
| 15–19 | 941 | 920 |
| 20–24 | 888 | 868 |
| 25–29 | 960 | 888 |
| 30–34 | 1.108 | 907 |
| 35–39 | 1.252 | 1.048 |
| 40–44 | 1.219 | 1.137 |
| 45–49 | 1.326 | 1.225 |
| 50–54 | 1.188 | 1.258 |
| 55–59 | 1.150 | 1.378 |
| 60–64 | 1.438 | 1.593 |
| 65–69 | 1.697 | 1.894 |
| 70–74 | 1.322 | 1.415 |
| 75–79 | 604 | 847 |
| 80–84 | 558 | 710 |
| 85+ | 430 | 699 |
- Prosečna starost
- 47,5 muškarci 46,2, žene 48,8
- Muškarci
- 49,0% 17.592
- Žene
- 51,0% 18.283
- Žena na 100 muškaraca
- 103,9
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 655 | 665 |
| 5–9 | 736 | 704 |
| 10–14 | 791 | 708 |
| 15–19 | 871 | 834 |
| 20–24 | 833 | 753 |
| 25–29 | 828 | 820 |
| 30–34 | 975 | 841 |
| 35–39 | 1.135 | 954 |
| 40–44 | 1.158 | 1.088 |
| 45–49 | 1.319 | 1.185 |
| 50–54 | 1.149 | 1.217 |
| 55–59 | 1.151 | 1.333 |
| 60–64 | 1.342 | 1.560 |
| 65–69 | 1.707 | 1.912 |
| 70–74 | 1.461 | 1.554 |
| 75–79 | 646 | 858 |
| 80–84 | 505 | 699 |
| 85+ | 330 | 598 |
- Prosečna starost
- 47,6 muškarci 46,3, žene 48,9
- Muškarci
- 49,0% 17.429
- Žene
- 51,0% 18.119
- Žena na 100 muškaraca
- 104,0
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 658 | 654 |
| 5–9 | 725 | 709 |
| 10–14 | 790 | 694 |
| 15–19 | 870 | 827 |
| 20–24 | 842 | 756 |
| 25–29 | 793 | 807 |
| 30–34 | 939 | 818 |
| 35–39 | 1.115 | 932 |
| 40–44 | 1.145 | 1.085 |
| 45–49 | 1.307 | 1.175 |
| 50–54 | 1.159 | 1.196 |
| 55–59 | 1.153 | 1.281 |
| 60–64 | 1.254 | 1.547 |
| 65–69 | 1.642 | 1.814 |
| 70–74 | 1.486 | 1.616 |
| 75–79 | 708 | 935 |
| 80–84 | 508 | 686 |
| 85+ | 335 | 587 |
- Prosečna starost
- 47,8 muškarci 46,4, žene 49,1
- Muškarci
- 49,0% 17.221
- Žene
- 51,0% 17.920
- Žena na 100 muškaraca
- 104,1
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 663 | 638 |
| 5–9 | 711 | 704 |
| 10–14 | 784 | 690 |
| 15–19 | 848 | 802 |
| 20–24 | 867 | 773 |
| 25–29 | 759 | 769 |
| 30–34 | 897 | 815 |
| 35–39 | 1.087 | 908 |
| 40–44 | 1.148 | 1.072 |
| 45–49 | 1.277 | 1.140 |
| 50–54 | 1.187 | 1.173 |
| 55–59 | 1.137 | 1.255 |
| 60–64 | 1.165 | 1.479 |
| 65–69 | 1.532 | 1.721 |
| 70–74 | 1.539 | 1.719 |
| 75–79 | 781 | 1.009 |
| 80–84 | 492 | 685 |
| 85+ | 347 | 568 |
- Prosečna starost
- 47,9 muškarci 46,5, žene 49,3
- Muškarci
- 48,9% 17.005
- Žene
- 51,1% 17.736
- Žena na 100 muškaraca
- 104,3
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 665 | 616 |
| 5–9 | 692 | 714 |
| 10–14 | 773 | 688 |
| 15–19 | 820 | 764 |
| 20–24 | 887 | 806 |
| 25–29 | 751 | 736 |
| 30–34 | 862 | 795 |
| 35–39 | 1.044 | 882 |
| 40–44 | 1.156 | 1.041 |
| 45–49 | 1.218 | 1.125 |
| 50–54 | 1.214 | 1.164 |
| 55–59 | 1.133 | 1.244 |
| 60–64 | 1.114 | 1.404 |
| 65–69 | 1.410 | 1.635 |
| 70–74 | 1.575 | 1.787 |
| 75–79 | 892 | 1.121 |
| 80–84 | 447 | 652 |
| 85+ | 352 | 562 |
Crtica je Srbija u istoj godini. Procene pre 2022. se ne nastavljaju na one posle popisa, pa se te godine ne porede međusobno. RZS.
Nacionalnost, popisi 2022. i 2011.
| Grupa | Traka | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|---|
| Srbi | 95,4% | 97,4% | 34.220 | |
| Nisu se izjasnili | 0,9% | 0,5% | 309 | |
| Nepoznato | 2,1% | 0,6% | 767 |
Grupe ispod 1% (18)
| Grupa | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|
| Romi | 0,75% | 0,8% | 270 |
| Jugosloveni | 0,14% | 0,0% | 49 |
| Crnogorci | 0,09% | 0,2% | 33 |
| Muslimani | 0,08% | 0,0% | 30 |
| Makedonci | 0,08% | 0,1% | 29 |
| Rusi | 0,08% | 0,0% | 27 |
| Rumuni | 0,07% | 0,0% | 26 |
| Ostali | 0,07% | 0,0% | 26 |
| Hrvati | 0,07% | 0,1% | 24 |
| Goranci | 0,06% | 0,1% | 22 |
| Bugari | 0,04% | 0,0% | 14 |
| Albanci | 0,02% | 0,0% | 8 |
| Mađari | 0,02% | 0,0% | 8 |
| Slovenci | 0,01% | 0,0% | 4 |
| Regionalna pripadnost | 0,01% | 0,0% | 4 |
| Vlasi | 0,01% | 0,0% | 2 |
| Slovaci | 0,01% | 0,0% | 2 |
| Nemci | 0,00% | 0,0% | 1 |
Veroispovest, popisi 2022. i 2011.
| Grupa | Traka | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|---|
| Pravoslavna | 93,8% | 96,9% | 33.637 | |
| Ostale hrišćanske | 2,2% | 1,1% | 803 | |
| Nisu se izjasnili | 1,1% | 0,7% | 377 | |
| Nepoznato | 2,3% | 0,7% | 821 |
Grupe ispod 1% (7)
| Grupa | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|
| Nisu vernici | 0,27% | 0,2% | 97 |
| Islamska | 0,18% | 0,1% | 64 |
| Katolička | 0,10% | 0,1% | 37 |
| Protestantska | 0,07% | 0,1% | 25 |
| Agnostici | 0,03% | 0,0% | 10 |
| Istočnjačke | 0,01% | 0,0% | 3 |
| Ostale | 0,00% | 0,0% | 1 |
Udeo u svim popisanim. Izjašnjavanje nije obavezno, a „Nepoznato” je kategorija RZS-a. Udeo „Nepoznato” je u Srbiji 2022. veći nego 2011, pa razlika između kolona ne mora da bude stvarna promena. Nacionalnost i vera se ne ocenjuju i ne ulaze u poređenja. RZS, Popis 2022.
Cena života
- Korpa, usklađena
- 106.509 RSD, 2026-05, pomereno do 2026-09, procena iz najbližih gradova
- Prosečna plata
- 93.348 RSD
- Stanovanje mesečno
- 21.724 procena, stan od 50 m²
- Sve kroz platu
- 1,37 korpa i stanovanje
Procena Državna računica, a ne tržišno merenje; koristi se oprezno i poredi sa našim cenama iz prodavnica. Stanovanje: za ovo mesto nema kirija ni kupoprodaja, pa je ovo procena iz cene novih stanova, svedena na istu skalu. Uporedi cene u prodavnicama.
Stanovanje i obrazovanje
- Stanova
- 17.035
- Prazni i napušteni
- 14,9%
- Pod zakupom
- 2,9%
- Zgrade starije od 1971.
- 44%
- Viša ili visoka škola
- 17,1%
- Bez srednje škole
- 30,6%
Popis 2022. RZS.
Posao i plate
- Neto plata, 12 meseci
- 93.348 do 08/2026
- Zaposlenih na 1.000
- 301
- Aktivnih firmi
- 313 09/2025
- Nezaposlenih na birou
- 2.739 09/2025
- Budžet po stanovniku
- 49.361 RSD, 2024.
- Ulaganja po stanovniku
- 7.490 RSD, 15,1% rashoda
Plata zaposlenih koji ovde žive, bez obzira na to gde rade. Tačka je ovo mesto, crta je Srbija.
Zdravstvo
- Lekara
- 44
- Stanovnika po lekaru
- 790
- Zubara
- 7
- Farmaceuta
- 1
Podaci za 2024, samo zdravstvena služba. Broji se gde ljudi rade, pa bolnički centri izgledaju bolje od mesta čiji se stanovnici tamo leče.
Škole i vrtići
- Skor na maloj maturi
- 511 2025/26, prosek mesta 481
- Osnovnih škola
- 8
- Dece u vrtiću
- 1.142 2025/2026
- Obuhvat vrtićem
- 62% naša procena
Skor je prosek tri standardizovana testa, ponderisan brojem učenika. Više govori o generaciji i porodicama nego o samoj školi. Ministarstvo prosvete.
Od čega se živi
Popis 2022.
Popis 2011.
| Grupa | 2022. | Udeo | 2011. | Udeo |
|---|---|---|---|---|
| Zaposleni | 10.722 | 29,9% | 14.224 | 33,1% |
| Penzioneri | 10.915 | 30,4% | 10.503 | 24,4% |
| Deca do 15 godina | 4.259 | 11,9% | 5.254 | 12,2% |
| Učenici i studenti | 2.268 | 6,3% | 3.423 | 8,0% |
| Nezaposleni | 2.773 | 7,7% | 3.767 | 8,8% |
| Domaćinstvo i ostali | 4.938 | 13,8% | 5.795 | 13,5% |
RZS, popisi 2011. i 2022: svaka osoba je u jednoj grupi. Stopa nezaposlenosti po popisu je 20,5%. Godišnje, PIO fond: 9.978 korisnika penzija u 2026-06, prosečna penzija 46.179 RSD, 95 korisnika na 100 zaposlenih. Ne ulazi u ocenu.
Komunalije i putevi
- Domaćinstva na vodovodu
- 68,1%
- Domaćinstva na kanalizaciji
- 48,0%
- Prečišćene otpadne vode
- 0,0%
- Opštinski putevi sa savremenim kolovozom
- 85,4%
- Divlje deponije, prijavljene
- 9
Godišnjak Opštine i regioni, podaci za 2024. Priključci prema domaćinstvima iz popisa 2022, pa vikend kuće mogu da podignu udeo. Ne ulazi u ocenu.
Na šta opština planira da troši
Plan za 2026, ukupno 1.878 miliona RSD. Godine se razlikuju među mestima, pa ovo nije rang.
- Obrazovanje
- 29,7%
- Opšte javne usluge
- 19,3%
- Stanovi i zajednica
- 15,3%
- Ekonomski poslovi
- 12,4%
- Rekreacija, sport i kultura
- 12,2%
- Socijalna zaštita
- 7,9%
- Zdravstvo
- 1,2%
- Zaštita životne sredine
- 1,1%
- Odbrana
- 0,8%
Budžet opštine, data.gov.rs. Plan nije izvršenje. Ne ulazi u ocenu.
Mobilna mreža i internet
- Mobilna mreža, preuzimanje
- 161 Mb/s
- Broj mobilnih testova
- 179
- Fiksni, preuzimanje
- 154 Mb/s zavisi od paketa
Ocena ide iz mobilne mreže, jer ljudi internet uglavnom koriste na telefonu preko 4G i 5G. Fiksna brzina više pokazuje koji paket korisnici biraju nego šta je dostupno, pa nije u oceni. Prosek Speedtest merenja za 3. kvartal 2026, koja sami pokreću korisnici. Kod malog broja testova rezultat je nesiguran. Speedtest by Ookla Global Fixed and Mobile Network Performance Maps, CC BY-NC-SA 4.0.
Vazduh
- PM2.5 zimi, procena
- 33,0
- Leti, model
- 7,4
Procena Ovde nema SEPA stanice za PM2.5. Prikazan je atmosferski model za 2025, a zimska vrednost je pomnožena sa 1,30, koliko model u proseku potcenjuje merenja. Stvarna vrednost može biti znatno drugačija. Emisije: NRIZ registar.
Bezbednost na putu
- Sa povređenima 2025.
- 43
- Sa poginulima 2025.
- 0
- Teških godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana
- 12,4 33.834 ljudi tokom dana
- Sve nezgode 2026.
- 57 tekuća godina
- Na glavnim putevima van naselja*
- 0 od 43 teških, 2025.
Ocena ne računa nezgode na autoputevima i brzim putevima (2% teških nezgoda ovde), a deli se sa dnevnim stanovništvom: stanovnici plus ljudi koji tu rade, minus oni koji rade negde drugde. Drugi tranzitni putevi su i dalje uračunati; zvezdica je naš proračun koji ne menja ocenu. MUP, otvoreni podaci.
Osude za krivična dela
- Osuđenih odraslih 2024.
- 140
- Za imovinu
- 23
- Za život i telo
- 10
- U saobraćaju
- 7
Osude po mestu izvršenja, ne prijavljena dela i ne ocena bezbednosti, zato nisu u indeksu.
Povezanost
- Do sedišta regiona*
- 25 min 51. od 161
- Do najbližeg velikog centra*
- 69 min 83. od 161
- Do Beograda*
- 139 min 102. od 161
- Do najbližeg fakulteta*
- 0 min 1. od 161
- Do najbliže srednje škole*
- 0 min 1. od 161
Minuti vožnje kolima bez gužve, od centra mesta. Ne meri autobus i ne ulazi u ocenu. Veliki centri su Beograd, Novi Sad, Niš i Kragujevac. Nula znači da je cilj u samom mestu. Red 1 je najbliže.