Sva mesta · Pčinjski region
Vranje
Obuhvata: Vranje, Vranjska Banja.
Vranje: iznad proseka svih mesta po školama i vrtićima (80) i pristupu (95), ispod proseka po demografiji (41). Stanovništvo od popisa 2022: −2,6%, prosek regiona −2,8%.
72.464 stanovnika93.797 RSD neto plata
Ocena 1–100, veće je bolje. To je geometrijski prosek 7 tema, bez Bezbednosti na putu. Verovatno između 14. i 69. mesta.
Kako računamoProfil mesta
Ocene 1–100, veće je bolje. Crtica je prosek sličnih mesta.
Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: promena stanovništva od popisa 2022. i neto doseljeni na 1.000 stanovnika.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: neto plata, zaposleni na 1.000 radno sposobnih i firme na 1.000 stanovnika.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: koliko plata pokriva korpu i stanovanje.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: zdravstveni radnici na 10.000 stanovnika i životni vek.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: mala matura, obuhvat vrtićem i vreme do fakulteta i srednje škole.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: vreme do velikog centra i brzina mobilne mreže.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: gori od dva zagađivača, PM2.5 zimi i SO₂.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: teške nezgode; tema je van ukupne ocene.
Kako računamoTrendovi
Stanovništvo se poredi po popisima i procenama posle 2022, jer se godišnje procene ne nastavljaju preko popisa. Metodologija popisa se menjala.
Stanovnika72.464 2025.▼ 2,6% od 2022.Detalji
Broj stanovnika po proceni RZS. Godine pre popisa 2022. su stare procene.
- Najviše, 2002.
- 87.288
- Najmanje, 1948.
- 59.504
- Broj stanovnika
- 72.464
- Prosek mesta
- 40.683
- Položaj, 1. je najviše
- 23. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 72.464 2024. 73.156 2023. 73.878 2022. 74.381 2011. 83.524 2002. 87.288 1991. 86.518 1981. 82.527 1971. 72.208 1961. 65.367 1953. 62.659 1948. 59.504 Neto plata93.797 RSD, 12 meseci do 08/2026▲ 22,1% 2020–2025. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna neto plata po godinama, RZS.
- Najviše, 2025.
- 86.147 RSD
- Najmanje, 2018.
- 42.131 RSD
- Neto plata, 12 meseci
- 93.797 RSD
- Prosek mesta
- 101.239 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 100. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2025. 86.147 93.603 2024. 76.122 83.346 2023. 66.708 72.735 2022. 59.002 63.533 2021. 53.853 56.572 2020. 49.667 52.069 2019. 45.960 47.718 2018. 42.131 43.470 Zaposlenih24.426 2026.→ 0,6% od 2021.Detalji
Broj zaposlenih po godinama, RZS. Na grafikonu je ukupan broj, a poređenje je na 1.000 stanovnika.
- Najviše, 2024.
- 25.444
- Najmanje, 2016.
- 22.692
- Prosek mesta
- 322
- Položaj, 1. je najbolje
- 63. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2026. 24.426 2025. 25.104 2024. 25.444 2023. 25.277 2022. 24.874 2021. 24.566 2020. 24.509 2019. 24.047 2018. 23.949 2017. 23.092 2016. 22.692 Korisnici penzija18.602 2026.▲ 4,4% od 2021.Detalji
Korisnici svih vrsta penzija, PIO fond, decembar svake godine, a za tekuću godinu poslednji objavljen mesec.
- Najviše, 2026.
- 18.602
- Najmanje, 2021.
- 17.826
- Prosek mesta
- 248
- Položaj, 1. je najviše
- 66. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2026. 18.602 2025. 18.499 2024. 18.400 2023. 18.123 2022. 17.869 2021. 17.826 2020. 18.139 2019. 18.249 2018. 18.157 Odseljeni1.248 2025.▼ 4,3% od 2022.Detalji
Broj ljudi koji su se odselili iz mesta tokom godine, RZS.
- Najviše, 2023.
- 1.408
- Najmanje, 2025.
- 1.248
- Prosek mesta
- -1,5
- Položaj, 1. je najbolje
- 121. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 1.248 2024. 1.324 2023. 1.408 2022. 1.304 Doseljeni1.054 2025.→ 0,4% od 2022.Detalji
Broj ljudi koji su se doselili u mesto tokom godine, RZS.
- Najviše, 2024.
- 1.084
- Najmanje, 2025.
- 1.054
- Prosek mesta
- -1,5
- Položaj, 1. je najbolje
- 121. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 1.054 2024. 1.084 2023. 1.074 2022. 1.058
Još trendova (9)
Noćenja turista98.429 2025.▲ 86,8% od 2019.Detalji
Ukupan broj noćenja turista godišnje, RZS. Na grafikonu je ukupan broj, a poređenje je po stanovniku.
- Najviše, 2024.
- 99.804
- Najmanje, 2015.
- 29.860
- Prosek mesta
- 2,7
- Položaj, 1. je najbolje
- 43. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 98.429 2024. 99.804 2023. 96.737 2022. 90.311 2021. 42.925 2020. 33.289 2019. 52.684 2018. 40.010 2017. 39.178 2016. 35.628 2015. 29.860 2014. 37.315 2013. 45.104 2012. 47.950 2011. 58.064 2010. 62.320 Mala matura535 2026.▲ 2,1% od 2023.Detalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečan skor učenika na maloj maturi.
- Najviše, 2024.
- 545
- Najmanje, 2023.
- 524
- Prosek mesta
- 481
- Položaj, 1. je najbolje
- 11. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2026. 535 481 2025. 532 479 2024. 545 483 2023. 524 483 Saobraćajne nezgode280 2025.▲ 13,4% od 2020.Detalji
Ukupan broj saobraćajnih nezgoda godišnje, MUP.
- Najviše, 2021.
- 314
- Najmanje, 2017.
- 224
- Prosek mesta
- 206
- Položaj, 1. je najbolje
- 128. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 280 2024. 270 2023. 232 2022. 299 2021. 314 2020. 247 2019. 226 2018. 246 2017. 224 2016. 266 Noćno svetlo, sa satelita105. od 161 po stanovniku 2025.▼ 12,2% od 2020.Detalji
Ukupna jačina veštačkog svetla koju satelit NASA izmeri noću iznad teritorije mesta. Sam broj nema svakodnevno značenje: služi za poređenje istog mesta kroz vreme i mesta međusobno. Industrija i prelazak na LED rasvetu menjaju ga i kad se broj ljudi ne menja.
- Najviše, 2022.
- 8.444
- Najmanje, 2012.
- 4.151
- Prosek mesta
- 119,2
- Položaj, 1. je najviše
- 105. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 6.299 2024. 5.933 2023. 6.072 2022. 8.444 2021. 7.758 2020. 7.171 2019. 6.858 2018. 6.140 2017. 5.167 2016. 5.065 2015. 5.023 2014. 5.223 2013. 4.425 2012. 4.151 Prosečna penzija54.853 RSD 2026.▲ 37,0% od 2021. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna penzija svih vrsta, PIO fond, decembar svake godine, a za tekuću godinu poslednji objavljen mesec.
- Najviše, 2025.
- 54.855 RSD
- Najmanje, 2018.
- 25.414 RSD
- Prosečna penzija
- 54.853 RSD
- Prosek mesta
- 50.307 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 39. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2026. 54.853 50.307 2025. 54.855 50.246 2024. 48.937 44.693 2023. 38.506 35.047 2022. 32.649 29.593 2021. 28.473 25.699 2020. 26.872 24.231 2019. 25.482 22.945 2018. 25.414 22.892 Divlje deponije, prijavljene104 2024.▲ 31,6% od 2019.Detalji
Lokacije koje su opštine i komunalna preduzeća prijavile registru SEPA. Rast može da znači i savesnije prijavljivanje.
- Najviše, 2023.
- 107
- Najmanje, 2020.
- 70
- Prosek mesta
- 18
- Položaj, 1. je najviše
- 3. od 155
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2024. 104 2023. 107 2022. 102 2021. 105 2020. 70 2019. 79 2018. 87 Životni vek75,8 god. 2025.▲ 1,7% od 2023.Detalji
- Muškarci
- Žene
Tabela po godinama
Godina Muškarci Žene 2025. 73,5 78,0 2024. 73,4 77,9 2023. 72,3 76,8 Brakovi398 2025.▲ 64,5% od 2020.Detalji
Broj sklopljenih brakova godišnje, RZS.
- Najviše, 2011.
- 428
- Najmanje, 2010.
- 0
- Prosek mesta
- 4,4
- Položaj, 1. je najviše
- 23. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 398 2024. 318 2023. 378 2022. 351 2021. 352 2020. 242 2019. 381 2018. 410 2017. 417 2016. 385 2015. 419 2014. 423 2013. 396 2012. 425 2011. 428 2010. 0 Stanovi po dozvolama161 2025.▼ 62,8% od 2020.Detalji
Broj stanova za koje je izdata građevinska dozvola, RZS.
- Najviše, 2020.
- 433
- Najmanje, 2016.
- 79
- Prosek mesta
- 4,8
- Položaj, 1. je najbolje
- 81. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 161 2024. 131 2023. 106 2022. 84 2021. 270 2020. 433 2019. 288 2018. 260 2017. 211 2016. 79 2015. 84 2014. 99 2013. 119 2012. 104
„Realno" znači posle inflacije po indeksu cena za Srbiju. Strelica je smer; zelena je poboljšanje, crvena pogoršanje, siva bez ocene. Praćenje ocena počinje u oktobru 2026.
Naši nalazi
* Naše računanje. Tražene cene su medijana oglasa, bez ponovljenih, gde ih ima bar 10. Tražene kirije i cene ulaze u Priuštivost. Ostalo su podaci navedenih izvora van državne statistike.
Poređenje
Medijana: pola mesta je iznad te vrednosti, a pola ispod, pa je ne pomeraju krajnje vrednosti. Prosek regiona računa svako mesto jednako. Mesto 1 je najbolje. Kliknite na pokazatelj za sva mesta.
| Pokazatelj | Ovde | Prosek regiona | Medijana | U regionu | U Srbiji |
|---|---|---|---|---|---|
| Neto plata, 12 meseci | 93.797 RSD | 88.632 | 96.554 | 2. od 7 | 100. od 161 |
| Zaposleni na 1.000 radno sposobnih | 521 | 406 | 521 | 2. od 7 | 79. od 161 |
| Nezaposleni na 1.000 stanovnika | 58,1 | 114,6 | 55,9 | 1. od 7 | 86. od 161 |
| Promena od 2022. | -2,6 % | -2,8 | -2,6 | 3. od 7 | 79. od 161 |
| Deca do 14 godina | 14,2 % | 14,0 | 13,5 | 3. od 7 | 56. od 161 |
| Sa višom ili visokom školom | 20,6 % | 15,3 | 13,9 | 1. od 7 | 17. od 161 |
| Skor na maloj maturi | 535 | 482 | 480 | 2. od 7 | 11. od 161 |
| Lekari na 10.000 stanovnika | 37,5 | 29,4 | 17,1 | 2. od 7 | 22. od 161 |
| Cena stana po m² | 870 € | 870 | 1.291 | – | 1. od 37 |
| Mobilna mreža Procena | 199 Mb/s | 108 | 156 | 1. od 7 | 41. od 161 |
| PM2.5 zimi, izmereno ili procena Procena | 27,8 µg/m³ | 21,1 | 33,4 | 5. od 7 | 50. od 161 |
| Teške nezgode godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana | 11,6 | 8,6 | 17,6 | 6. od 7 | 24. od 161 |
Slična mesta: Aranđelovac, Smederevska Palanka, Paraćin, Jagodina, Loznica. Upoređuje se sa njihovim prosekom, prvo najveća razlika.
Prednosti u odnosu na slična mesta
| Pokazatelj | Ovde | Slična mesta |
|---|---|---|
| Do sedišta regiona | 0 min | 37 min |
| PM2.5 zimi, izmereno ili procena | 27,8 µg/m³ | 38,4 µg/m³ |
| Teške nezgode godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana | 11,6 | 17,7 |
| Skor na maloj maturi | 535 | 506 |
| Prečišćene otpadne vode | 54,3 % | 36,2 % |
| Obuhvat vrtićem | 58 % | 50 % |
| Sa višom ili visokom školom | 20,6 % | 15,9 % |
| Firme na 1.000 stanovnika | 13,0 | 11,0 |
Zaostatak za sličnim mestima
| Pokazatelj | Ovde | Slična mesta |
|---|---|---|
| Neto doseljeni na 1.000 godišnje | -3,5 | -1,3 |
| Do najbližeg velikog centra | 91 min | 67 min |
| Stanovi po dozvolama na 1.000 godišnje | 2,1 | 5,1 |
| Domaćinstva na kanalizaciji | 61,9 % | 67,8 % |
| Neto plata, 12 meseci | 93.797 RSD | 97.647 RSD |
| Domaćinstva na vodovodu | 79,6 % | 83,5 % |
| Zaposleni na 1.000 radno sposobnih | 521 | 527 |
| Opštinski putevi sa savremenim kolovozom | 79,5 % | 80,1 % |
Šta kažu nezavisni izvori
Procena OpenStreetMap, 2026-11-01. Podatke unose volonteri: ovo pokazuje šta je ucrtano na mapi, a slabije mapirano mesto izgleda kao mesto sa manje usluga. Ne ulazi u ocenu.
- Apoteke na 10.000 stanovnika: 2,1 (prosek mesta 2,8)
- Supermarketi na 10.000 stanovnika: 0,6 (prosek mesta 1,9)
- Pošte na 10.000 stanovnika: 1,5 (prosek mesta 3,5)
- Banke na 10.000 stanovnika: 1,4 (prosek mesta 1,8)
- Lekari i klinike na 10.000 stanovnika: 1,2 (prosek mesta 1,7)
- Restorani i kafići na 10.000 stanovnika: 4,4 (prosek mesta 8,9)
- Benzinske pumpe na 10.000 stanovnika: 1,5 (prosek mesta 3,2)
Slična mesta
Uporedi ova mesta u alatu. Sličnost je računata iz 28 pokazatelja; način je na stranici Kako računamo.
Izvori i metodologija
Izvor i period stoje uz svaki pokazatelj. Celu računicu vidite na stranici Kako računamo, a proveru ocene na stranici Provera ocene. Svežinu izvora prati Stanje podataka, a sve brojke su u preuzimanju.
Provera brojki
Zvanične procene poredimo sa onim što je stvarno izbrojano. Ako se slažu, odnos je oko 100. Izbori 2026. nisu konačni. Ovo ne ulazi u glavnu ocenu.
| Pitanje | Zvanično | Izmereno | Odnos |
|---|---|---|---|
| Koliko punoletnih je stvarno tu?Glasači su donja mera prisutnih; iznad 100 znači da je glasalo više ljudi nego što procena kaže da živi tu. | 59.866 punoletnih po RZS proceni | 47.491 glasalo 2026. | 79 na 100 |
| Da li je birački spisak veći od procene?Spisak uključuje i one koji su otišli, a nisu se odjavili. | 59.866 punoletnih po RZS proceni | 66.503 na biračkom spisku | 111 na 100 |
| Ima li dece koliko piše?Škola zna ko je stvarno došao. | 731 očekivanih osmaka po RZS proceni | 668 stvarno na maloj maturi | 91 na 100 |
| Koliko stanova je stvarno nastanjeno?Popis 2022. Ostatak su prazni, napušteni i vikend stanovi. | 37.289 stanova | 26.853 nastanjeno | 72% |
| Šta plata stvarno kupuje?RGZ, stvarne kupoprodaje 2025, kurs 117,2. | 93.797 RSD prosečna plata | 870 € medijana ugovorenog m² | 0,92 m² za platu |
| Koliko mesto svetli noću?Satelit NASA. Industrija i LED rasveta podižu broj. | 72.464 stanovnika | 86,9 zračenja na 1.000 stanovnika | 105. od 161 |
Promena biračkog spiska, 2023. do 2026.
Spisak se menja zbog novih punoletnih i umrlih. Ostatak je ono što to dvoje ne objašnjava.
- Spisak 2023.
- 68.173
- Novi punoletni
- +2.218
- Umrli
- −3.049
- Ostatak
- −839
- Spisak 2026.
- 66.503
Život i ljudi
Životni vek i uzroci smrti
- Životni vek, muškarci
- 73,5 god.
- Životni vek, žene
- 78,0 god.
- Bolesti srca i krvotoka na 10.000
- 83,1
- Tumori na 10.000
- 28,4
- Bolesti disanja na 10.000
- 7,0
- Povrede i trovanja na 10.000
- 2,6
Seljenje, porodica i gradnja
- Neto doseljeni na 1.000 godišnje
- -3,5
- Brakovi na 1.000 godišnje
- 5,0
- Razvodi na 100 brakova
- 31,7
- Stanovi po dozvolama na 1.000
- 2,1
- Srednjoškolci na 1.000 stanovnika
- 44,4
RZS. Uzroci smrti su sirove stope, pa starije mesto ima veće brojeve. Seljenje, smrti i brakovi su prosek tri godine, a dozvole pet.
Obrazovanje
Osnovna škola, osmi razred
- Prosečna ocena
- 4,21
- Matematika, skor
- 533
- Maternji jezik, skor
- 532
- Ocena prema testu*
- 0,04
Srednje škole
- Srednjih škola
- 7
- Gimnazija
- 1
- Srednjoškolaca na 1.000
- 44,4
- Učenika po nastavniku
- 7,8
* Naše računanje: koliko je školska ocena viša ili niža od ocene koju rezultat na maloj maturi predviđa u celoj Srbiji. Rezultati mature i upisni bodovi po srednjoj školi nisu objavljeni kao otvoreni podaci. Univerziteti su na stranici Univerziteti i fakulteti.
Stanovništvo
- Stanovnika 2025.
- 72.464
- Promena od 2022.
- -2,6%
- Dece do 14
- 14,2%
- Starijih od 65
- 21,4%
Na popisu 2011. bilo je 83.524, a 2022. 74.381 stanovnika. Procene RZS-a se posle svakog popisa ponovo baziraju, pa je linija prekinuta tamo gde bi skok bio samo promena osnova.
Svi popisi, 1948–2022.
Popisi su rađeni po različitim metodologijama, a teritorija je svedena na stanje iz 2022.
Procene po godinama
Rođeni i umrli, 1961–2025.
- Rođeni 2025.
- 537
- Umrli 2025.
- 1.046
- Prirodni priraštaj
- -509 rođeni minus umrli
Tabela po godinama
| Godina | Rođeni | Umrli | Priraštaj |
|---|---|---|---|
| 2025. | 537 | 1.046 | -509 |
| 2024. | 623 | 1.066 | -443 |
| 2023. | 588 | 1.014 | -426 |
| 2022. | 643 | 1.142 | -499 |
| 2021. | 622 | 1.491 | -869 |
| 2020. | 648 | 1.211 | -563 |
| 2019. | 756 | 1.014 | -258 |
| 2018. | 719 | 1.025 | -306 |
| 2017. | 780 | 1.029 | -249 |
| 2016. | 726 | 953 | -227 |
| 2015. | 702 | 989 | -287 |
| 2014. | 796 | 943 | -147 |
| 2013. | 780 | 963 | -183 |
| 2012. | 844 | 986 | -142 |
| 2011. | 860 | 992 | -132 |
| 2010. | 857 | 964 | -107 |
| 2009. | 976 | 973 | 3 |
| 2008. | 993 | 997 | -4 |
| 2007. | 1.035 | 974 | 61 |
| 2006. | 1.101 | 988 | 113 |
| 2005. | 1.109 | 965 | 144 |
| 2004. | 1.055 | 904 | 151 |
| 2003. | 1.043 | 918 | 125 |
| 2002. | 1.011 | 948 | 63 |
| 2001. | 1.107 | 983 | 124 |
| 2000. | 1.048 | 929 | 119 |
| 1999. | 1.084 | 960 | 124 |
| 1998. | 1.063 | 900 | 163 |
| 1997. | 1.073 | 918 | 155 |
| 1996. | 1.125 | 876 | 249 |
| 1995. | 1.190 | 859 | 331 |
| 1994. | 1.180 | 838 | 342 |
| 1993. | 1.217 | 945 | 272 |
| 1992. | 1.275 | 851 | 424 |
| 1991. | 1.194 | 795 | 399 |
| 1990. | 1.335 | 791 | 544 |
| 1989. | 1.356 | 790 | 566 |
| 1988. | 1.406 | 801 | 605 |
| 1987. | 1.336 | 757 | 579 |
| 1986. | 1.400 | 761 | 639 |
| 1985. | 1.337 | 832 | 505 |
| 1984. | 1.389 | 728 | 661 |
| 1983. | 1.430 | 812 | 618 |
| 1982. | 1.400 | 780 | 620 |
| 1981. | 1.240 | 747 | 493 |
| 1980. | 1.391 | 713 | 678 |
| 1979. | 1.366 | 665 | 701 |
| 1978. | 1.315 | 658 | 657 |
| 1977. | 1.377 | 649 | 728 |
| 1976. | 1.421 | 701 | 720 |
| 1975. | 1.395 | 692 | 703 |
| 1974. | 1.382 | 615 | 767 |
| 1973. | 1.343 | 681 | 662 |
| 1972. | 1.374 | 701 | 673 |
| 1971. | 1.313 | 645 | 668 |
| 1970. | 1.316 | 667 | 649 |
| 1969. | 1.387 | 760 | 627 |
| 1968. | 1.459 | 602 | 857 |
| 1967. | 1.487 | 670 | 817 |
| 1966. | 1.467 | 562 | 905 |
| 1965. | 1.379 | 559 | 820 |
| 1964. | 1.403 | 647 | 756 |
| 1963. | 1.390 | 609 | 781 |
| 1962. | 1.439 | 777 | 662 |
| 1961. | 1.547 | 605 | 942 |
RZS, teritorija svedena na današnje opštine.
Naselja (104), broj stanovnika po popisima
| Naselje | 1948. | 1971. | 1991. | 2011. | 2022. |
|---|---|---|---|---|---|
| Vranje | 11.252 | 28.613 | 51.818 | 55.138 | 50.954 |
| Vranjska Banja | 2.108 | 4.088 | 5.779 | 5.347 | 4.260 |
| Tibužde | 991 | 963 | 1.291 | 1.295 | 1.224 |
| Vrtogoš | 1.535 | 1.425 | 1.340 | 1.175 | 1.045 |
| Ćukovac | 1.141 | 1.010 | 958 | 1.030 | 964 |
| Donji Neradovac | 492 | 445 | 552 | 930 | 842 |
| Zlatokop | 544 | 529 | 725 | 777 | 746 |
| Bujkovac | 812 | 825 | 718 | 784 | 692 |
| Donje Trebešinje | 949 | 815 | 780 | 774 | 691 |
| Dubnica | 1.162 | 1.075 | 860 | 770 | 654 |
| Suvi Dol | 188 | 224 | 395 | 645 | 633 |
| Golemo Selo | 1.738 | 1.451 | 1.116 | 786 | 575 |
| Korbevac | 870 | 640 | 668 | 663 | 567 |
| Pavlovac | 568 | 716 | 890 | 603 | 510 |
| Rataje | 736 | 644 | 611 | 554 | 489 |
| Soderce | 519 | 557 | 387 | 510 | 468 |
| Davidovac | 336 | 393 | 491 | 486 | 448 |
| Ranutovac | 450 | 399 | 452 | 460 | 426 |
| Ribince | 238 | 213 | 371 | 472 | 412 |
| Aleksandrovac | 460 | 443 | 501 | 492 | 409 |
| Kriva Feja | 1.708 | 1.823 | 1.223 | 590 | 406 |
| Toplac | 774 | 620 | 525 | 436 | 379 |
| Katun | 536 | 501 | 449 | 404 | 349 |
| Bresnica | 236 | 257 | 373 | 381 | 342 |
| Buštranje | 1.080 | 822 | 592 | 406 | 330 |
| Gornji Neradovac | 298 | 249 | 322 | 332 | 329 |
| Ristovac | 397 | 370 | 336 | 347 | 329 |
| Moštanica | 895 | 719 | 531 | 413 | 321 |
| Vlase | 663 | 584 | 461 | 333 | 289 |
| Izumno | 562 | 437 | 406 | 358 | 288 |
| Donje Žapsko | 603 | 543 | 435 | 339 | 265 |
| Kumarevo | 494 | 260 | 306 | 243 | 213 |
| Crni Lug | 428 | 290 | 264 | 245 | 206 |
| Gornje Trebešinje | 241 | 238 | 220 | 204 | 182 |
| Milanovo | 381 | 381 | 308 | 211 | 173 |
| Stropsko | 225 | 177 | 153 | 143 | 168 |
| Panevlje | 308 | 239 | 215 | 184 | 159 |
| Prevalac | 179 | 140 | 151 | 167 | 143 |
| Gradnja | 682 | 494 | 293 | 187 | 136 |
| Mečkovac | 262 | 216 | 185 | 152 | 136 |
| Pljačkovica | 82 | 58 | 33 | – | 114 |
| Duga Luka | 332 | 295 | 181 | 123 | 94 |
| Kupinince | 226 | 204 | 154 | 104 | 85 |
| Uševce | 426 | 363 | 229 | 119 | 79 |
| Gornje Žapsko | 230 | 180 | 115 | 86 | 77 |
| Beli Breg | 158 | 131 | 115 | 86 | 74 |
| Viševce | 381 | 348 | 158 | 56 | 72 |
| Milivojce | 249 | 230 | 149 | 93 | 71 |
| Rusce | 168 | 131 | 83 | 79 | 69 |
| Sebevranje | 465 | 353 | 197 | 126 | 68 |
| Donja Otulja | 171 | 159 | 108 | 86 | 59 |
| Lukovo | 754 | 483 | 218 | 126 | 59 |
| Drenovac | 868 | 683 | 288 | 117 | 57 |
| Prvonek | 676 | 602 | 310 | 124 | 57 |
| Sikirje | 473 | 400 | 221 | 103 | 54 |
| Klisurica | 599 | 475 | 264 | 114 | 53 |
| Kruševa Glava | 453 | 401 | 197 | 89 | 52 |
| Stance | 287 | 210 | 129 | 82 | 51 |
| Lepčince | 430 | 267 | 152 | 103 | 47 |
| Barelić | 180 | 194 | 135 | 145 | 45 |
| Nova Brezovica | 295 | 281 | 142 | 81 | 45 |
| Nesvrta | 479 | 464 | 216 | 85 | 44 |
| Buljesovce | 201 | 139 | 83 | 59 | 42 |
| Barbarušince | 353 | 264 | 116 | 53 | 38 |
| Studena | 356 | 295 | 129 | 71 | 38 |
| Srednji Del | 349 | 285 | 120 | 48 | 37 |
| Dulan | 181 | 169 | 116 | 58 | 35 |
| Dobrejance | 218 | 194 | 102 | 55 | 34 |
| Lalince | 597 | 440 | 208 | 98 | 34 |
| Koćura | 957 | 816 | 367 | 121 | 33 |
| Slivnica | 566 | 552 | 275 | 77 | 33 |
| Preobraženje | 272 | 188 | 77 | 40 | 31 |
| Stara Brezovica | 497 | 375 | 136 | 57 | 30 |
| Dragobužde | 187 | 114 | 56 | 40 | 29 |
| Smiljević | 323 | 245 | 140 | 68 | 26 |
| Leva Reka | 447 | 379 | 138 | 48 | 26 |
| Bojin Del | 334 | 301 | 119 | 56 | 24 |
| Mijovce | 260 | 175 | 95 | 52 | 24 |
| Roždace | 250 | 141 | 56 | 33 | 24 |
| Strešak | 420 | 400 | 174 | 65 | 24 |
| Lipovac | 253 | 223 | 119 | 36 | 22 |
| Nastavce | 154 | 122 | 52 | 37 | 21 |
| Tesovište | 271 | 197 | 93 | 36 | 20 |
| Gornje Punuševce | 149 | 179 | 65 | 30 | 19 |
| Kopanjane | 219 | 168 | 93 | 41 | 19 |
| Oštra Glava | 129 | 105 | 84 | 35 | 19 |
| Stari Glog | 229 | 264 | 69 | 18 | 19 |
| Oblička Sena | 355 | 302 | 126 | 27 | 10 |
| Klašnice | 248 | 155 | 67 | 23 | 9 |
| Struganica | 148 | 92 | 43 | 13 | 9 |
| Tumba | 313 | 263 | 87 | 13 | 9 |
| Dupeljevo | 102 | 113 | 71 | 26 | 8 |
| Trstena | 466 | 377 | 150 | 43 | 8 |
| Urmanica | 192 | 122 | 63 | 17 | 8 |
| Crni Vrh | 319 | 317 | 68 | 15 | 8 |
| Donje Punuševce | 198 | 93 | 39 | 7 | 6 |
| Babina Poljana | 585 | 615 | 127 | 37 | 6 |
| Margance | 137 | 109 | 38 | 8 | 5 |
| Mijakovce | 198 | 142 | 73 | 19 | 5 |
| Surdul | 374 | 242 | 79 | 18 | 5 |
| Gornja Otulja | 79 | 67 | 25 | 5 | 3 |
| Gumerište | 479 | 231 | 41 | 5 | 1 |
| Ćurkovica | 200 | 139 | 31 | 10 | 1 |
| Korbul | 130 | 119 | 17 | 5 | 1 |
Sastav stanovništva
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 5,0% veća od popisa, a 2,1% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 40,1 muškarci 39,2, žene 41,0
- Muškarci
- 50,0% 41.803
- Žene
- 50,0% 41.748
- Žena na 100 muškaraca
- 99,9
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 2.013 | 1.906 |
| 5–9 | 2.359 | 2.199 |
| 10–14 | 2.473 | 2.322 |
| 15–19 | 2.771 | 2.576 |
| 20–24 | 2.899 | 2.788 |
| 25–29 | 2.888 | 2.723 |
| 30–34 | 2.884 | 2.752 |
| 35–39 | 3.036 | 2.833 |
| 40–44 | 3.061 | 2.943 |
| 45–49 | 3.016 | 2.942 |
| 50–54 | 3.136 | 3.038 |
| 55–59 | 3.271 | 3.117 |
| 60–64 | 2.668 | 2.831 |
| 65–69 | 1.756 | 1.898 |
| 70–74 | 1.541 | 1.974 |
| 75–79 | 1.239 | 1.699 |
| 80–84 | 585 | 845 |
| 85+ | 207 | 362 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 5,0% veća od popisa, a 2,1% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 40,4 muškarci 39,5, žene 41,3
- Muškarci
- 50,1% 41.676
- Žene
- 49,9% 41.565
- Žena na 100 muškaraca
- 99,7
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 2.037 | 1.897 |
| 5–9 | 2.297 | 2.167 |
| 10–14 | 2.436 | 2.294 |
| 15–19 | 2.712 | 2.534 |
| 20–24 | 2.861 | 2.712 |
| 25–29 | 2.855 | 2.665 |
| 30–34 | 2.855 | 2.748 |
| 35–39 | 3.007 | 2.821 |
| 40–44 | 3.036 | 2.898 |
| 45–49 | 3.047 | 2.910 |
| 50–54 | 3.106 | 3.050 |
| 55–59 | 3.219 | 3.092 |
| 60–64 | 2.775 | 2.893 |
| 65–69 | 1.787 | 1.958 |
| 70–74 | 1.546 | 1.898 |
| 75–79 | 1.252 | 1.713 |
| 80–84 | 621 | 926 |
| 85+ | 227 | 389 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 5,0% veća od popisa, a 2,1% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 40,6 muškarci 39,7, žene 41,6
- Muškarci
- 50,1% 41.492
- Žene
- 49,9% 41.355
- Žena na 100 muškaraca
- 99,7
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 2.048 | 1.912 |
| 5–9 | 2.210 | 2.099 |
| 10–14 | 2.421 | 2.254 |
| 15–19 | 2.650 | 2.475 |
| 20–24 | 2.813 | 2.663 |
| 25–29 | 2.826 | 2.600 |
| 30–34 | 2.830 | 2.746 |
| 35–39 | 2.974 | 2.782 |
| 40–44 | 3.006 | 2.834 |
| 45–49 | 3.076 | 2.954 |
| 50–54 | 3.044 | 3.004 |
| 55–59 | 3.147 | 3.025 |
| 60–64 | 2.869 | 2.931 |
| 65–69 | 1.864 | 2.094 |
| 70–74 | 1.581 | 1.861 |
| 75–79 | 1.214 | 1.703 |
| 80–84 | 654 | 990 |
| 85+ | 265 | 428 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 5,0% veća od popisa, a 2,1% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 40,9 muškarci 40,0, žene 41,9
- Muškarci
- 50,1% 41.274
- Žene
- 49,9% 41.151
- Žena na 100 muškaraca
- 99,7
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 2.051 | 1.916 |
| 5–9 | 2.093 | 2.021 |
| 10–14 | 2.425 | 2.231 |
| 15–19 | 2.605 | 2.403 |
| 20–24 | 2.760 | 2.627 |
| 25–29 | 2.767 | 2.543 |
| 30–34 | 2.835 | 2.746 |
| 35–39 | 2.927 | 2.751 |
| 40–44 | 3.000 | 2.787 |
| 45–49 | 3.060 | 2.987 |
| 50–54 | 2.964 | 2.934 |
| 55–59 | 3.098 | 2.968 |
| 60–64 | 2.966 | 2.965 |
| 65–69 | 1.964 | 2.257 |
| 70–74 | 1.581 | 1.833 |
| 75–79 | 1.178 | 1.644 |
| 80–84 | 690 | 1.071 |
| 85+ | 310 | 467 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 5,0% veća od popisa, a 2,1% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 41,2 muškarci 40,3, žene 42,2
- Muškarci
- 50,1% 41.050
- Žene
- 49,9% 40.936
- Žena na 100 muškaraca
- 99,7
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 2.065 | 1.894 |
| 5–9 | 2.011 | 1.952 |
| 10–14 | 2.396 | 2.214 |
| 15–19 | 2.528 | 2.340 |
| 20–24 | 2.732 | 2.569 |
| 25–29 | 2.714 | 2.525 |
| 30–34 | 2.821 | 2.706 |
| 35–39 | 2.882 | 2.714 |
| 40–44 | 2.999 | 2.791 |
| 45–49 | 3.018 | 2.948 |
| 50–54 | 2.918 | 2.913 |
| 55–59 | 3.040 | 2.937 |
| 60–64 | 3.024 | 2.955 |
| 65–69 | 2.168 | 2.478 |
| 70–74 | 1.498 | 1.757 |
| 75–79 | 1.161 | 1.609 |
| 80–84 | 738 | 1.115 |
| 85+ | 337 | 519 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 5,0% veća od popisa, a 2,1% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 41,5 muškarci 40,6, žene 42,5
- Muškarci
- 50,1% 40.841
- Žene
- 49,9% 40.627
- Žena na 100 muškaraca
- 99,5
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 2.061 | 1.826 |
| 5–9 | 1.986 | 1.901 |
| 10–14 | 2.333 | 2.185 |
| 15–19 | 2.448 | 2.301 |
| 20–24 | 2.702 | 2.501 |
| 25–29 | 2.698 | 2.487 |
| 30–34 | 2.763 | 2.627 |
| 35–39 | 2.839 | 2.692 |
| 40–44 | 2.990 | 2.812 |
| 45–49 | 2.997 | 2.893 |
| 50–54 | 2.912 | 2.865 |
| 55–59 | 2.982 | 2.935 |
| 60–64 | 3.025 | 2.962 |
| 65–69 | 2.364 | 2.656 |
| 70–74 | 1.438 | 1.689 |
| 75–79 | 1.156 | 1.585 |
| 80–84 | 790 | 1.124 |
| 85+ | 357 | 586 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 5,0% veća od popisa, a 2,1% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 41,8 muškarci 40,8, žene 42,8
- Muškarci
- 50,2% 40.619
- Žene
- 49,8% 40.342
- Žena na 100 muškaraca
- 99,3
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 2.014 | 1.775 |
| 5–9 | 2.008 | 1.888 |
| 10–14 | 2.266 | 2.158 |
| 15–19 | 2.408 | 2.268 |
| 20–24 | 2.635 | 2.448 |
| 25–29 | 2.679 | 2.418 |
| 30–34 | 2.728 | 2.558 |
| 35–39 | 2.782 | 2.681 |
| 40–44 | 2.967 | 2.787 |
| 45–49 | 2.963 | 2.858 |
| 50–54 | 2.948 | 2.831 |
| 55–59 | 2.950 | 2.943 |
| 60–64 | 2.963 | 2.941 |
| 65–69 | 2.459 | 2.704 |
| 70–74 | 1.486 | 1.750 |
| 75–79 | 1.171 | 1.548 |
| 80–84 | 805 | 1.143 |
| 85+ | 387 | 643 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 5,0% veća od popisa, a 2,1% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,0 muškarci 41,1, žene 43,0
- Muškarci
- 50,2% 40.336
- Žene
- 49,8% 40.066
- Žena na 100 muškaraca
- 99,3
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.965 | 1.771 |
| 5–9 | 2.028 | 1.898 |
| 10–14 | 2.174 | 2.097 |
| 15–19 | 2.395 | 2.222 |
| 20–24 | 2.565 | 2.391 |
| 25–29 | 2.625 | 2.355 |
| 30–34 | 2.699 | 2.497 |
| 35–39 | 2.743 | 2.675 |
| 40–44 | 2.932 | 2.756 |
| 45–49 | 2.927 | 2.791 |
| 50–54 | 2.977 | 2.883 |
| 55–59 | 2.889 | 2.894 |
| 60–64 | 2.896 | 2.869 |
| 65–69 | 2.543 | 2.742 |
| 70–74 | 1.560 | 1.872 |
| 75–79 | 1.217 | 1.518 |
| 80–84 | 780 | 1.134 |
| 85+ | 421 | 701 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 5,0% veća od popisa, a 2,1% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,3 muškarci 41,3, žene 43,3
- Muškarci
- 50,2% 40.043
- Žene
- 49,8% 39.739
- Žena na 100 muškaraca
- 99,2
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.947 | 1.747 |
| 5–9 | 2.032 | 1.896 |
| 10–14 | 2.065 | 2.013 |
| 15–19 | 2.393 | 2.203 |
| 20–24 | 2.511 | 2.316 |
| 25–29 | 2.547 | 2.298 |
| 30–34 | 2.649 | 2.429 |
| 35–39 | 2.742 | 2.683 |
| 40–44 | 2.869 | 2.719 |
| 45–49 | 2.938 | 2.742 |
| 50–54 | 2.948 | 2.914 |
| 55–59 | 2.807 | 2.824 |
| 60–64 | 2.863 | 2.821 |
| 65–69 | 2.627 | 2.778 |
| 70–74 | 1.658 | 2.015 |
| 75–79 | 1.217 | 1.483 |
| 80–84 | 760 | 1.083 |
| 85+ | 470 | 775 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 5,0% veća od popisa, a 2,1% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,6 muškarci 41,6, žene 43,6
- Muškarci
- 50,2% 39.697
- Žene
- 49,8% 39.371
- Žena na 100 muškaraca
- 99,2
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.926 | 1.727 |
| 5–9 | 2.044 | 1.869 |
| 10–14 | 1.989 | 1.942 |
| 15–19 | 2.355 | 2.192 |
| 20–24 | 2.439 | 2.240 |
| 25–29 | 2.503 | 2.246 |
| 30–34 | 2.598 | 2.365 |
| 35–39 | 2.739 | 2.661 |
| 40–44 | 2.811 | 2.672 |
| 45–49 | 2.937 | 2.742 |
| 50–54 | 2.900 | 2.869 |
| 55–59 | 2.762 | 2.811 |
| 60–64 | 2.798 | 2.805 |
| 65–69 | 2.660 | 2.746 |
| 70–74 | 1.840 | 2.217 |
| 75–79 | 1.139 | 1.401 |
| 80–84 | 747 | 1.052 |
| 85+ | 510 | 814 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 5,0% veća od popisa, a 2,1% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,7 muškarci 41,7, žene 43,7
- Muškarci
- 50,2% 39.211
- Žene
- 49,8% 38.883
- Žena na 100 muškaraca
- 99,2
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.854 | 1.719 |
| 5–9 | 2.050 | 1.811 |
| 10–14 | 1.972 | 1.887 |
| 15–19 | 2.286 | 2.168 |
| 20–24 | 2.366 | 2.196 |
| 25–29 | 2.465 | 2.195 |
| 30–34 | 2.574 | 2.309 |
| 35–39 | 2.688 | 2.589 |
| 40–44 | 2.764 | 2.647 |
| 45–49 | 2.908 | 2.758 |
| 50–54 | 2.876 | 2.811 |
| 55–59 | 2.762 | 2.768 |
| 60–64 | 2.736 | 2.794 |
| 65–69 | 2.613 | 2.725 |
| 70–74 | 1.972 | 2.358 |
| 75–79 | 1.073 | 1.307 |
| 80–84 | 714 | 1.009 |
| 85+ | 538 | 832 |
- Prosečna starost
- 43,3 muškarci 42,4, žene 44,1
- Muškarci
- 49,9% 37.141
- Žene
- 50,1% 37.240
- Žena na 100 muškaraca
- 100,3
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.725 | 1.614 |
| 5–9 | 1.854 | 1.730 |
| 10–14 | 1.918 | 1.806 |
| 15–19 | 2.100 | 2.064 |
| 20–24 | 2.060 | 1.862 |
| 25–29 | 2.092 | 1.963 |
| 30–34 | 2.312 | 2.177 |
| 35–39 | 2.524 | 2.450 |
| 40–44 | 2.609 | 2.575 |
| 45–49 | 2.807 | 2.656 |
| 50–54 | 2.841 | 2.725 |
| 55–59 | 2.758 | 2.805 |
| 60–64 | 2.677 | 2.794 |
| 65–69 | 2.592 | 2.719 |
| 70–74 | 2.063 | 2.353 |
| 75–79 | 1.097 | 1.339 |
| 80–84 | 727 | 969 |
| 85+ | 385 | 639 |
- Prosečna starost
- 43,4 muškarci 42,6, žene 44,3
- Muškarci
- 50,0% 36.905
- Žene
- 50,0% 36.973
- Žena na 100 muškaraca
- 100,2
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.687 | 1.592 |
| 5–9 | 1.873 | 1.729 |
| 10–14 | 1.898 | 1.800 |
| 15–19 | 2.060 | 2.025 |
| 20–24 | 2.056 | 1.853 |
| 25–29 | 2.066 | 1.881 |
| 30–34 | 2.217 | 2.105 |
| 35–39 | 2.501 | 2.410 |
| 40–44 | 2.609 | 2.574 |
| 45–49 | 2.783 | 2.651 |
| 50–54 | 2.787 | 2.693 |
| 55–59 | 2.771 | 2.802 |
| 60–64 | 2.653 | 2.763 |
| 65–69 | 2.546 | 2.664 |
| 70–74 | 2.093 | 2.382 |
| 75–79 | 1.178 | 1.453 |
| 80–84 | 735 | 956 |
| 85+ | 392 | 640 |
- Prosečna starost
- 43,7 muškarci 42,8, žene 44,6
- Muškarci
- 50,0% 36.543
- Žene
- 50,0% 36.613
- Žena na 100 muškaraca
- 100,2
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.632 | 1.536 |
| 5–9 | 1.878 | 1.708 |
| 10–14 | 1.876 | 1.785 |
| 15–19 | 1.991 | 1.997 |
| 20–24 | 2.064 | 1.853 |
| 25–29 | 2.033 | 1.800 |
| 30–34 | 2.129 | 1.999 |
| 35–39 | 2.422 | 2.361 |
| 40–44 | 2.613 | 2.582 |
| 45–49 | 2.726 | 2.613 |
| 50–54 | 2.773 | 2.638 |
| 55–59 | 2.742 | 2.824 |
| 60–64 | 2.579 | 2.700 |
| 65–69 | 2.545 | 2.625 |
| 70–74 | 2.134 | 2.412 |
| 75–79 | 1.255 | 1.598 |
| 80–84 | 744 | 932 |
| 85+ | 407 | 650 |
- Prosečna starost
- 43,9 muškarci 43,0, žene 44,8
- Muškarci
- 50,0% 36.207
- Žene
- 50,0% 36.257
- Žena na 100 muškaraca
- 100,1
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.586 | 1.480 |
| 5–9 | 1.862 | 1.688 |
| 10–14 | 1.893 | 1.763 |
| 15–19 | 1.934 | 1.943 |
| 20–24 | 2.057 | 1.908 |
| 25–29 | 1.963 | 1.707 |
| 30–34 | 2.081 | 1.902 |
| 35–39 | 2.356 | 2.309 |
| 40–44 | 2.599 | 2.564 |
| 45–49 | 2.672 | 2.568 |
| 50–54 | 2.760 | 2.625 |
| 55–59 | 2.709 | 2.788 |
| 60–64 | 2.540 | 2.690 |
| 65–69 | 2.496 | 2.593 |
| 70–74 | 2.186 | 2.418 |
| 75–79 | 1.385 | 1.778 |
| 80–84 | 705 | 876 |
| 85+ | 423 | 657 |
Crtica je Srbija u istoj godini. Procene pre 2022. se ne nastavljaju na one posle popisa, pa se te godine ne porede međusobno. RZS.
Nacionalnost, popisi 2022. i 2011.
| Grupa | Traka | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|---|
| Srbi | 89,7% | 91,7% | 66.695 | |
| Romi | 4,7% | 5,6% | 3.531 | |
| Nisu se izjasnili | 0,7% | 0,9% | 492 | |
| Nepoznato | 3,6% | 0,5% | 2.688 |
Grupe ispod 1% (19)
| Grupa | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|
| Bugari | 0,61% | 0,7% | 456 |
| Makedonci | 0,22% | 0,3% | 162 |
| Jugosloveni | 0,10% | 0,0% | 72 |
| Ostali | 0,10% | 0,1% | 72 |
| Ukrajinci | 0,08% | 0,0% | 61 |
| Goranci | 0,05% | 0,1% | 37 |
| Albanci | 0,03% | 0,0% | 19 |
| Crnogorci | 0,03% | 0,1% | 19 |
| Hrvati | 0,02% | 0,0% | 17 |
| Rusi | 0,02% | 0,0% | 12 |
| Vlasi | 0,01% | 0,0% | 10 |
| Slovenci | 0,01% | 0,0% | 9 |
| Regionalna pripadnost | 0,01% | 0,0% | 8 |
| Mađari | 0,01% | 0,0% | 7 |
| Muslimani | 0,01% | 0,0% | 5 |
| Rumuni | 0,01% | 0,0% | 4 |
| Bošnjaci | 0,00% | 0,0% | 3 |
| Rusini | 0,00% | 0,0% | 1 |
| Slovaci | 0,00% | 0,0% | 1 |
Veroispovest, popisi 2022. i 2011.
| Grupa | Traka | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|---|
| Pravoslavna | 89,4% | 92,7% | 66.471 | |
| Ostale hrišćanske | 2,8% | 1,0% | 2.119 | |
| Nisu se izjasnili | 1,2% | 4,0% | 907 | |
| Nepoznato | 5,2% | 1,7% | 3.900 |
Grupe ispod 1% (7)
| Grupa | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|
| Nisu vernici | 0,74% | 0,2% | 547 |
| Islamska | 0,31% | 0,2% | 230 |
| Protestantska | 0,19% | 0,1% | 138 |
| Katolička | 0,06% | 0,1% | 46 |
| Agnostici | 0,02% | 0,0% | 17 |
| Istočnjačke | 0,01% | 0,0% | 4 |
| Ostale | 0,00% | 0,0% | 2 |
Udeo u svim popisanim. Izjašnjavanje nije obavezno, a „Nepoznato” je kategorija RZS-a. Udeo „Nepoznato” je u Srbiji 2022. veći nego 2011, pa razlika između kolona ne mora da bude stvarna promena. Nacionalnost i vera se ne ocenjuju i ne ulaze u poređenja. RZS, Popis 2022.
Cena života
- Korpa, usklađena
- 104.412 RSD, 2026-05, pomereno do 2026-09, procena iz najbližih gradova
- Prosečna plata
- 93.797 RSD
- Stanovanje mesečno
- 22.862 ugovorena cena, stan od 50 m²
- Sve kroz platu
- 1,36 korpa i stanovanje
Procena Državna računica, a ne tržišno merenje; koristi se oprezno i poredi sa našim cenama iz prodavnica. Stanovanje: ugovorena cena RGZ-a, svedena na mesečni iznos prema kirijama u mestima gde postoje obe brojke. Uporedi cene u prodavnicama.
Stanovanje i obrazovanje
- Stanova
- 37.289
- Prazni i napušteni
- 19,5%
- Pod zakupom
- 3,7%
- Zgrade starije od 1971.
- 38%
- Viša ili visoka škola
- 20,6%
- Bez srednje škole
- 27,8%
Popis 2022. RZS.
Posao i plate
- Neto plata, 12 meseci
- 93.797 do 08/2026
- Zaposlenih na 1.000
- 335
- Aktivnih firmi
- 944 09/2025
- Nezaposlenih na birou
- 4.211 09/2025
- Budžet po stanovniku
- 60.882 RSD, 2024.
- Ulaganja po stanovniku
- 11.809 RSD, 19,9% rashoda
Plata zaposlenih koji ovde žive, bez obzira na to gde rade. Tačka je ovo mesto, crta je Srbija.
Zdravstvo
- Lekara
- 272
- Stanovnika po lekaru
- 266
- Zubara
- 26
- Farmaceuta
- 13
Podaci za 2024, samo zdravstvena služba. Broji se gde ljudi rade, pa bolnički centri izgledaju bolje od mesta čiji se stanovnici tamo leče.
Škole i vrtići
- Skor na maloj maturi
- 535 2025/26, prosek mesta 481
- Osnovnih škola
- 12
- Dece u vrtiću
- 2.589 2025/2026
- Obuhvat vrtićem
- 58% naša procena
Skor je prosek tri standardizovana testa, ponderisan brojem učenika. Više govori o generaciji i porodicama nego o samoj školi. Ministarstvo prosvete.
Od čega se živi
Popis 2022.
Popis 2011.
| Grupa | 2022. | Udeo | 2011. | Udeo |
|---|---|---|---|---|
| Zaposleni | 25.478 | 34,3% | 24.915 | 29,8% |
| Penzioneri | 17.116 | 23,0% | 17.346 | 20,8% |
| Deca do 15 godina | 10.647 | 14,3% | 13.126 | 15,7% |
| Učenici i studenti | 5.478 | 7,4% | 7.598 | 9,1% |
| Nezaposleni | 6.959 | 9,4% | 9.664 | 11,6% |
| Domaćinstvo i ostali | 8.703 | 11,7% | 10.875 | 13,0% |
RZS, popisi 2011. i 2022: svaka osoba je u jednoj grupi. Stopa nezaposlenosti po popisu je 21,5%. Godišnje, PIO fond: 18.602 korisnika penzija u 2026-06, prosečna penzija 54.853 RSD, 77 korisnika na 100 zaposlenih. Ne ulazi u ocenu.
Komunalije i putevi
- Domaćinstva na vodovodu
- 79,6%
- Domaćinstva na kanalizaciji
- 61,9%
- Prečišćene otpadne vode
- 54,3%
- Opštinski putevi sa savremenim kolovozom
- 79,5%
- Divlje deponije, prijavljene
- 104
Godišnjak Opštine i regioni, podaci za 2024. Priključci prema domaćinstvima iz popisa 2022, pa vikend kuće mogu da podignu udeo. Ne ulazi u ocenu.
Na šta opština planira da troši
Plan za 2022, ukupno 3.027 miliona RSD. Godine se razlikuju među mestima, pa ovo nije rang.
- Opšte javne usluge
- 28,3%
- Obrazovanje
- 24,9%
- Rekreacija, sport i kultura
- 15,9%
- Ekonomski poslovi
- 11,7%
- Stanovi i zajednica
- 6,9%
- Socijalna zaštita
- 6,5%
- Zaštita životne sredine
- 2,9%
- Zdravstvo
- 1,9%
- Javni red i bezbednost
- 0,6%
Budžet opštine, data.gov.rs. Plan nije izvršenje. Ne ulazi u ocenu.
Mobilna mreža i internet
- Mobilna mreža, preuzimanje
- 199 Mb/s
- Broj mobilnih testova
- 556
- Fiksni, preuzimanje
- 115 Mb/s zavisi od paketa
Ocena ide iz mobilne mreže, jer ljudi internet uglavnom koriste na telefonu preko 4G i 5G. Fiksna brzina više pokazuje koji paket korisnici biraju nego šta je dostupno, pa nije u oceni. Prosek Speedtest merenja za 3. kvartal 2026, koja sami pokreću korisnici. Kod malog broja testova rezultat je nesiguran. Speedtest by Ookla Global Fixed and Mobile Network Performance Maps, CC BY-NC-SA 4.0.
Vazduh
Poslednjih 30 dana, stanica Vranje, neverifikovano, do 2026-11-01.27,6 µg/m³ PM2.5
- PM2.5 zimi, procena
- 27,8
- Leti, model
- 7,4
- SO₂, prosek
- 10,0
- Emisije SO₂ iz fabrika
- 19 t 2024, pogona: 1
Procena Ovde nema SEPA stanice za PM2.5. Prikazan je atmosferski model za 2025, a zimska vrednost je pomnožena sa 1,30, koliko model u proseku potcenjuje merenja. Stvarna vrednost može biti znatno drugačija. Emisije: NRIZ registar.
Bezbednost na putu
- Sa povređenima 2025.
- 92
- Sa poginulima 2025.
- 3
- Teških godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana
- 11,6 69.129 ljudi tokom dana
- Sve nezgode 2026.
- 193 tekuća godina
- Na glavnim putevima van naselja*
- 0 od 95 teških, 2025.
Ocena ne računa nezgode na autoputevima i brzim putevima (16% teških nezgoda ovde), a deli se sa dnevnim stanovništvom: stanovnici plus ljudi koji tu rade, minus oni koji rade negde drugde. Drugi tranzitni putevi su i dalje uračunati; zvezdica je naš proračun koji ne menja ocenu. MUP, otvoreni podaci.
Osude za krivična dela
- Osuđenih odraslih 2024.
- 246
- Za imovinu
- 44
- Za život i telo
- 24
- U saobraćaju
- 18
Osude po mestu izvršenja, ne prijavljena dela i ne ocena bezbednosti, zato nisu u indeksu.
Gradske opštine
Grad je jedno mesto u godišnjaku RZS-a, pa se ocene računaju za ceo grad. Za gradske opštine objavljeno je manje podataka.
| Gradska opština | Stanovnika | Neto plata, poslednji mesec |
|---|---|---|
| Vranjska Banja | 7.257 | 88.523 |
Povezanost
- Do sedišta regiona*
- 0 min 1. od 161
- Do najbližeg velikog centra*
- 91 min 114. od 161
- Do Beograda*
- 218 min 146. od 161
- Do najbližeg fakulteta*
- 0 min 1. od 161
- Do najbliže srednje škole*
- 0 min 1. od 161
Minuti vožnje kolima bez gužve, od centra mesta. Ne meri autobus i ne ulazi u ocenu. Veliki centri su Beograd, Novi Sad, Niš i Kragujevac. Nula znači da je cilj u samom mestu. Red 1 je najbliže.