Sva mesta · Zlatiborski region
Prijepolje
Prijepolje: iznad proseka svih mesta po zdravstvu (64) i vazduhu (71, procena), ispod proseka po školama i vrtićima (26) i pristupu (47). Stanovništvo od popisa 2022: −2,6%, prosek regiona −2,3%.
31.394 stanovnika89.766 RSD neto plata
Ocena 1–100, veće je bolje. To je geometrijski prosek 7 tema, bez Bezbednosti na putu. Verovatno između 104. i 157. mesta.
Kako računamoProfil mesta
Ocene 1–100, veće je bolje. Crtica je prosek sličnih mesta.
Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: promena stanovništva od popisa 2022. i neto doseljeni na 1.000 stanovnika.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: neto plata, zaposleni na 1.000 radno sposobnih i firme na 1.000 stanovnika.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: koliko plata pokriva korpu i stanovanje.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: zdravstveni radnici na 10.000 stanovnika i životni vek.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: mala matura, obuhvat vrtićem i vreme do fakulteta i srednje škole.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: vreme do velikog centra i brzina mobilne mreže.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: gori od dva zagađivača, PM2.5 zimi i SO₂.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: teške nezgode; tema je van ukupne ocene.
Kako računamoTrendovi
Stanovništvo se poredi po popisima i procenama posle 2022, jer se godišnje procene ne nastavljaju preko popisa. Metodologija popisa se menjala.
Stanovnika31.394 2025.▼ 2,5% od 2022.Detalji
Broj stanovnika po proceni RZS. Godine pre popisa 2022. su stare procene.
- Najviše, 1981.
- 46.902
- Najmanje, 1948.
- 31.328
- Broj stanovnika
- 31.394
- Prosek mesta
- 40.683
- Položaj, 1. je najviše
- 59. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 31.394 2024. 31.720 2023. 32.019 2022. 32.214 2011. 37.059 2002. 41.188 1991. 46.525 1981. 46.902 1971. 44.022 1961. 38.925 1953. 35.568 1948. 31.328 Neto plata89.766 RSD, 12 meseci do 08/2026▲ 25,2% 2020–2025. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna neto plata po godinama, RZS.
- Najviše, 2025.
- 81.878 RSD
- Najmanje, 2018.
- 38.682 RSD
- Neto plata, 12 meseci
- 89.766 RSD
- Prosek mesta
- 101.239 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 135. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2025. 81.878 93.603 2024. 71.950 83.346 2023. 63.473 72.735 2022. 55.528 63.533 2021. 49.676 56.572 2020. 46.050 52.069 2019. 42.060 47.718 2018. 38.682 43.470 Zaposlenih8.645 2026.→ 1,3% od 2021.Detalji
Broj zaposlenih po godinama, RZS. Na grafikonu je ukupan broj, a poređenje je na 1.000 stanovnika.
- Najviše, 2023.
- 8.929
- Najmanje, 2016.
- 7.489
- Prosek mesta
- 322
- Položaj, 1. je najbolje
- 133. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2026. 8.645 2025. 8.863 2024. 8.914 2023. 8.929 2022. 8.895 2021. 8.758 2020. 8.543 2019. 8.155 2018. 8.031 2017. 7.711 2016. 7.489 Korisnici penzija8.010 2026.▲ 2,7% od 2021.Detalji
Korisnici svih vrsta penzija, PIO fond, decembar svake godine, a za tekuću godinu poslednji objavljen mesec.
- Najviše, 2018.
- 8.217
- Najmanje, 2021.
- 7.800
- Prosek mesta
- 248
- Položaj, 1. je najviše
- 70. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2026. 8.010 2025. 8.006 2024. 7.940 2023. 7.866 2022. 7.813 2021. 7.800 2020. 8.025 2019. 8.164 2018. 8.217 Odseljeni679 2025.▲ 3,7% od 2022.Detalji
Broj ljudi koji su se odselili iz mesta tokom godine, RZS.
- Najviše, 2023.
- 719
- Najmanje, 2022.
- 655
- Prosek mesta
- -1,5
- Položaj, 1. je najbolje
- 137. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 679 2024. 698 2023. 719 2022. 655 Doseljeni518 2025.▲ 4,6% od 2022.Detalji
Broj ljudi koji su se doselili u mesto tokom godine, RZS.
- Najviše, 2023.
- 554
- Najmanje, 2022.
- 495
- Prosek mesta
- -1,5
- Položaj, 1. je najbolje
- 137. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 518 2024. 524 2023. 554 2022. 495
Još trendova (10)
Novi stanovi, po m²94.470 RSD 2022.▲ 28,7% od 2019. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna cena novog stana po kvadratnom metru, RZS. U malom mestu je godišnje malo prodaja, pa broj jače skače.
- Najviše, 2022.
- 94.470 RSD
- Najmanje, 2019.
- 62.086 RSD
- Cena novih stanova po m²
- 94.470 RSD
- Prosek mesta
- 135.783 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 23. od 87
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2022. 94.470 126.155 2021. 87.409 114.840 2019. 62.086 107.098 Noćenja turista6.581 2025.▲ 127,1% od 2019.Detalji
Ukupan broj noćenja turista godišnje, RZS. Na grafikonu je ukupan broj, a poređenje je po stanovniku.
- Najviše, 2011.
- 9.827
- Najmanje, 2017.
- 397
- Prosek mesta
- 2,7
- Položaj, 1. je najbolje
- 115. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 6.581 2024. 7.704 2023. 6.635 2022. 7.221 2021. 3.304 2019. 2.898 2018. 2.768 2017. 397 2016. 948 2015. 842 2014. 657 2013. 3.791 2012. 3.798 2011. 9.827 2010. 5.658 Mala matura458 2026.▼ 1,5% od 2023.Detalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečan skor učenika na maloj maturi.
- Najviše, 2023.
- 465
- Najmanje, 2025.
- 444
- Prosek mesta
- 481
- Položaj, 1. je najbolje
- 121. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2026. 458 481 2025. 444 479 2024. 448 483 2023. 465 483 Saobraćajne nezgode79 2025.▲ 36,2% od 2020.Detalji
Ukupan broj saobraćajnih nezgoda godišnje, MUP.
- Najviše, 2023.
- 96
- Najmanje, 2020.
- 58
- Prosek mesta
- 206
- Položaj, 1. je najbolje
- 83. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 79 2024. 76 2023. 96 2022. 73 2021. 74 2020. 58 2019. 81 2018. 82 2017. 80 2016. 91 Noćno svetlo, sa satelita151. od 161 po stanovniku 2025.▲ 89,2% od 2020.Detalji
Ukupna jačina veštačkog svetla koju satelit NASA izmeri noću iznad teritorije mesta. Sam broj nema svakodnevno značenje: služi za poređenje istog mesta kroz vreme i mesta međusobno. Industrija i prelazak na LED rasvetu menjaju ga i kad se broj ljudi ne menja.
- Najviše, 2025.
- 1.969
- Najmanje, 2019.
- 996
- Prosek mesta
- 119,2
- Položaj, 1. je najviše
- 151. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 1.969 2024. 1.620 2023. 1.705 2022. 1.480 2021. 1.247 2020. 1.040 2019. 996 2018. 1.003 2017. 1.275 2016. 1.425 2015. 1.313 2014. 1.380 2013. 1.178 2012. 1.064 Prosečna penzija46.472 RSD 2026.▲ 36,8% od 2021. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna penzija svih vrsta, PIO fond, decembar svake godine, a za tekuću godinu poslednji objavljen mesec.
- Najviše, 2025.
- 46.641 RSD
- Najmanje, 2018.
- 21.754 RSD
- Prosečna penzija
- 46.472 RSD
- Prosek mesta
- 50.307 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 96. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2026. 46.472 50.307 2025. 46.641 50.246 2024. 41.635 44.693 2023. 32.731 35.047 2022. 27.758 29.593 2021. 24.166 25.699 2020. 22.848 24.231 2019. 21.756 22.945 2018. 21.754 22.892 Divlje deponije, prijavljene5 2024.▼ 70,6% od 2019.Detalji
Lokacije koje su opštine i komunalna preduzeća prijavile registru SEPA. Rast može da znači i savesnije prijavljivanje.
- Najviše, 2021.
- 21
- Najmanje, 2024.
- 5
- Prosek mesta
- 18
- Položaj, 1. je najviše
- 123. od 155
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2024. 5 2023. 7 2022. 12 2021. 21 2020. 16 2019. 17 2018. 17 Životni vek76,3 god. 2025.→ 0,8% od 2023.Detalji
- Muškarci
- Žene
Tabela po godinama
Godina Muškarci Žene 2025. 73,7 78,9 2024. 73,9 78,9 2023. 73,4 78,1 Brakovi147 2025.▲ 10,5% od 2020.Detalji
Broj sklopljenih brakova godišnje, RZS.
- Najviše, 2018.
- 247
- Najmanje, 2020.
- 133
- Prosek mesta
- 4,4
- Položaj, 1. je najviše
- 16. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 147 2024. 164 2023. 177 2022. 180 2021. 209 2020. 133 2019. 189 2018. 247 2017. 213 2016. 189 2015. 208 2014. 223 2013. 218 2012. 181 2011. 223 2010. 216 Stanovi po dozvolama38 2025.▼ 46,5% od 2020.Detalji
Broj stanova za koje je izdata građevinska dozvola, RZS.
- Najviše, 2020.
- 71
- Najmanje, 2012.
- 4
- Prosek mesta
- 4,8
- Položaj, 1. je najbolje
- 116. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 38 2024. 21 2023. 29 2022. 26 2021. 29 2020. 71 2019. 25 2018. 18 2017. 33 2016. 29 2015. 33 2014. 15 2013. 4 2012. 4 2011. 49 2010. 11 2009. 39 2008. 20 2007. 30
„Realno" znači posle inflacije po indeksu cena za Srbiju. Strelica je smer; zelena je poboljšanje, crvena pogoršanje, siva bez ocene. Praćenje ocena počinje u oktobru 2026.
Naši nalazi
* Naše računanje. Tražene cene su medijana oglasa, bez ponovljenih, gde ih ima bar 10. Tražene kirije i cene ulaze u Priuštivost. Ostalo su podaci navedenih izvora van državne statistike.
Poređenje
Medijana: pola mesta je iznad te vrednosti, a pola ispod, pa je ne pomeraju krajnje vrednosti. Prosek regiona računa svako mesto jednako. Mesto 1 je najbolje. Kliknite na pokazatelj za sva mesta.
| Pokazatelj | Ovde | Prosek regiona | Medijana | U regionu | U Srbiji |
|---|---|---|---|---|---|
| Neto plata, 12 meseci | 89.766 RSD | 95.169 | 96.554 | 9. od 10 | 135. od 161 |
| Zaposleni na 1.000 radno sposobnih | 441 | 518 | 521 | 9. od 10 | 148. od 161 |
| Nezaposleni na 1.000 stanovnika | 94,9 | 63,6 | 55,9 | 8. od 10 | 130. od 161 |
| Promena od 2022. | -2,6 % | -2,3 | -2,6 | 4. od 10 | 76. od 161 |
| Deca do 14 godina | 15,3 % | 13,5 | 13,5 | 2. od 10 | 27. od 161 |
| Sa višom ili visokom školom | 14,1 % | 14,9 | 13,9 | 6. od 10 | 75. od 161 |
| Skor na maloj maturi | 458 | 491 | 480 | 10. od 10 | 121. od 161 |
| Lekari na 10.000 stanovnika | 29,3 | 21,3 | 17,1 | 2. od 10 | 42. od 161 |
| Cena stana po m² | nema podatka | 1.500 | 1.291 | – | – |
| Mobilna mreža Procena | 130 Mb/s | 146 | 156 | 8. od 10 | 102. od 161 |
| PM2.5 zimi, izmereno ili procena Procena | 16,9 µg/m³ | 27,6 | 33,4 | 2. od 10 | 8. od 161 |
| Teške nezgode godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana | 13,3 | 17,8 | 17,6 | 3. od 10 | 36. od 161 |
Slična mesta: Prokuplje, Kovačica, Paraćin, Kovin, Lebane. Upoređuje se sa njihovim prosekom, prvo najveća razlika.
Prednosti u odnosu na slična mesta
| Pokazatelj | Ovde | Slična mesta |
|---|---|---|
| PM2.5 zimi, izmereno ili procena | 16,9 µg/m³ | 32,1 µg/m³ |
| Teške nezgode godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana | 13,3 | 16,4 |
| Firme na 1.000 stanovnika | 10,9 | 8,6 |
| Nezaposleni na 1.000 stanovnika | 94,9 | 97,8 |
| Sa višom ili visokom školom | 14,1 % | 13,5 % |
| Lekari na 10.000 stanovnika | 29,3 | 26,7 |
Zaostatak za sličnim mestima
| Pokazatelj | Ovde | Slična mesta |
|---|---|---|
| Do najbližeg velikog centra | 241 min | 61 min |
| Do sedišta regiona | 124 min | 27 min |
| Domaćinstva na vodovodu | 49,3 % | 81,8 % |
| Obuhvat vrtićem | 8 % | 26 % |
| Opštinski putevi sa savremenim kolovozom | 46,3 % | 72,0 % |
| Domaćinstva na kanalizaciji | 25,8 % | 46,0 % |
| Neto doseljeni na 1.000 godišnje | -5,3 | -2,7 |
| Zaposleni na 1.000 radno sposobnih | 441 | 484 |
Šta kažu nezavisni izvori
Procena OpenStreetMap, 2026-11-01. Podatke unose volonteri: ovo pokazuje šta je ucrtano na mapi, a slabije mapirano mesto izgleda kao mesto sa manje usluga. Ne ulazi u ocenu.
- Apoteke na 10.000 stanovnika: 1,9 (prosek mesta 2,8)
- Supermarketi na 10.000 stanovnika: 3,8 (prosek mesta 1,9)
- Pošte na 10.000 stanovnika: 1,6 (prosek mesta 3,5)
- Banke na 10.000 stanovnika: 2,2 (prosek mesta 1,8)
- Lekari i klinike na 10.000 stanovnika: 1,3 (prosek mesta 1,7)
- Restorani i kafići na 10.000 stanovnika: 13,1 (prosek mesta 8,9)
- Benzinske pumpe na 10.000 stanovnika: 1,9 (prosek mesta 3,2)
Slična mesta
Uporedi ova mesta u alatu. Sličnost je računata iz 28 pokazatelja; način je na stranici Kako računamo.
Izvori i metodologija
Izvor i period stoje uz svaki pokazatelj. Celu računicu vidite na stranici Kako računamo, a proveru ocene na stranici Provera ocene. Svežinu izvora prati Stanje podataka, a sve brojke su u preuzimanju.
Provera brojki
Zvanične procene poredimo sa onim što je stvarno izbrojano. Ako se slažu, odnos je oko 100. Izbori 2026. nisu konačni. Ovo ne ulazi u glavnu ocenu.
| Pitanje | Zvanično | Izmereno | Odnos |
|---|---|---|---|
| Koliko punoletnih je stvarno tu?Glasači su donja mera prisutnih; iznad 100 znači da je glasalo više ljudi nego što procena kaže da živi tu. | 25.518 punoletnih po RZS proceni | 18.727 glasalo 2026. | 73 na 100 |
| Da li je birački spisak veći od procene?Spisak uključuje i one koji su otišli, a nisu se odjavili. | 25.518 punoletnih po RZS proceni | 31.318 na biračkom spisku | 123 na 100 |
| Ima li dece koliko piše?Škola zna ko je stvarno došao. | 334 očekivanih osmaka po RZS proceni | 291 stvarno na maloj maturi | 87 na 100 |
| Koliko stanova je stvarno nastanjeno?Popis 2022. Ostatak su prazni, napušteni i vikend stanovi. | 17.677 stanova | 11.365 nastanjeno | 64% |
| Koliko mesto svetli noću?Satelit NASA. Industrija i LED rasveta podižu broj. | 31.394 stanovnika | 62,7 zračenja na 1.000 stanovnika | 151. od 161 |
Promena biračkog spiska, 2023. do 2026.
Spisak se menja zbog novih punoletnih i umrlih. Ostatak je ono što to dvoje ne objašnjava.
- Spisak 2023.
- 31.756
- Novi punoletni
- +1.031
- Umrli
- −1.213
- Ostatak
- −256
- Spisak 2026.
- 31.318
Život i ljudi
Životni vek i uzroci smrti
- Životni vek, muškarci
- 73,7 god.
- Životni vek, žene
- 78,9 god.
- Bolesti srca i krvotoka na 10.000
- 70,2
- Tumori na 10.000
- 29,5
- Bolesti disanja na 10.000
- 9,7
- Povrede i trovanja na 10.000
- 3,9
Seljenje, porodica i gradnja
- Neto doseljeni na 1.000 godišnje
- -5,3
- Brakovi na 1.000 godišnje
- 5,2
- Razvodi na 100 brakova
- 27,3
- Stanovi po dozvolama na 1.000
- 0,9
- Srednjoškolci na 1.000 stanovnika
- 32,8
RZS. Uzroci smrti su sirove stope, pa starije mesto ima veće brojeve. Seljenje, smrti i brakovi su prosek tri godine, a dozvole pet.
Obrazovanje
Osnovna škola, osmi razred
- Prosečna ocena
- 3,90
- Matematika, skor
- 448
- Maternji jezik, skor
- 465
- Ocena prema testu*
- -0,10
Srednje škole
- Srednjih škola
- 3
- Gimnazija
- 1
- Srednjoškolaca na 1.000
- 32,8
- Učenika po nastavniku
- 8,1
* Naše računanje: koliko je školska ocena viša ili niža od ocene koju rezultat na maloj maturi predviđa u celoj Srbiji. Rezultati mature i upisni bodovi po srednjoj školi nisu objavljeni kao otvoreni podaci. Univerziteti su na stranici Univerziteti i fakulteti.
Stanovništvo
- Stanovnika 2025.
- 31.394
- Promena od 2022.
- -2,6%
- Dece do 14
- 15,3%
- Starijih od 65
- 22,6%
Na popisu 2011. bilo je 37.059, a 2022. 32.214 stanovnika. Procene RZS-a se posle svakog popisa ponovo baziraju, pa je linija prekinuta tamo gde bi skok bio samo promena osnova.
Svi popisi, 1948–2022.
Popisi su rađeni po različitim metodologijama, a teritorija je svedena na stanje iz 2022.
Procene po godinama
Rođeni i umrli, 1961–2025.
- Rođeni 2025.
- 257
- Umrli 2025.
- 432
- Prirodni priraštaj
- -175 rođeni minus umrli
Tabela po godinama
| Godina | Rođeni | Umrli | Priraštaj |
|---|---|---|---|
| 2025. | 257 | 432 | -175 |
| 2024. | 281 | 424 | -143 |
| 2023. | 295 | 410 | -115 |
| 2022. | 302 | 454 | -152 |
| 2021. | 315 | 627 | -312 |
| 2020. | 322 | 576 | -254 |
| 2019. | 329 | 422 | -93 |
| 2018. | 344 | 472 | -128 |
| 2017. | 330 | 445 | -115 |
| 2016. | 334 | 446 | -112 |
| 2015. | 325 | 423 | -98 |
| 2014. | 359 | 422 | -63 |
| 2013. | 352 | 434 | -82 |
| 2012. | 384 | 446 | -62 |
| 2011. | 366 | 463 | -97 |
| 2010. | 408 | 443 | -35 |
| 2009. | 393 | 441 | -48 |
| 2008. | 425 | 451 | -26 |
| 2007. | 392 | 453 | -61 |
| 2006. | 400 | 448 | -48 |
| 2005. | 442 | 472 | -30 |
| 2004. | 521 | 441 | 80 |
| 2003. | 529 | 447 | 82 |
| 2002. | 522 | 481 | 41 |
| 2001. | 472 | 438 | 34 |
| 2000. | 463 | 478 | -15 |
| 1999. | 417 | 438 | -21 |
| 1998. | 548 | 435 | 113 |
| 1997. | 562 | 439 | 123 |
| 1996. | 598 | 390 | 208 |
| 1995. | 650 | 349 | 301 |
| 1994. | 595 | 407 | 188 |
| 1993. | 582 | 370 | 212 |
| 1992. | 714 | 377 | 337 |
| 1991. | 728 | 389 | 339 |
| 1990. | 760 | 331 | 429 |
| 1989. | 766 | 351 | 415 |
| 1988. | 785 | 361 | 424 |
| 1987. | 804 | 321 | 483 |
| 1986. | 796 | 346 | 450 |
| 1985. | 794 | 301 | 493 |
| 1984. | 858 | 340 | 518 |
| 1983. | 840 | 352 | 488 |
| 1982. | 793 | 305 | 488 |
| 1981. | 731 | 286 | 445 |
| 1980. | 904 | 306 | 598 |
| 1979. | 821 | 278 | 543 |
| 1978. | 852 | 280 | 572 |
| 1977. | 920 | 237 | 683 |
| 1976. | 975 | 232 | 743 |
| 1975. | 951 | 279 | 672 |
| 1974. | 1.008 | 266 | 742 |
| 1973. | 942 | 251 | 691 |
| 1972. | 1.032 | 293 | 739 |
| 1971. | 981 | 265 | 716 |
| 1970. | 1.014 | 297 | 717 |
| 1969. | 1.077 | 273 | 804 |
| 1968. | 1.027 | 282 | 745 |
| 1967. | 1.145 | 280 | 865 |
| 1966. | 1.126 | 263 | 863 |
| 1965. | 1.134 | 263 | 871 |
| 1964. | 1.166 | 304 | 862 |
| 1963. | 1.224 | 280 | 944 |
| 1962. | 1.168 | 309 | 859 |
| 1961. | 1.165 | 259 | 906 |
RZS, teritorija svedena na današnje opštine.
Naselja (80), broj stanovnika po popisima
| Naselje | 1948. | 1971. | 1991. | 2011. | 2022. |
|---|---|---|---|---|---|
| Prijepolje | 2.828 | 10.904 | 15.634 | 13.330 | 11.928 |
| Taševo | 225 | 369 | 1.978 | 1.974 | 1.816 |
| Ratajska | 211 | 680 | 2.112 | 2.032 | 1.749 |
| Brodarevo | 732 | 1.221 | 2.182 | 1.845 | 1.710 |
| Kovačevac | 456 | 560 | 1.770 | 1.604 | 1.502 |
| Zavinograđe | 456 | 681 | 1.527 | 1.265 | 1.237 |
| Zalug | 147 | 459 | 1.152 | 1.205 | 1.204 |
| Ivanje | 397 | 595 | 1.121 | 1.145 | 1.101 |
| Koševine | 503 | 707 | 1.120 | 966 | 893 |
| Mijoska | 178 | 586 | 622 | 777 | 747 |
| Seljašnica | 250 | 373 | 665 | 677 | 654 |
| Miljevići | 503 | 629 | 625 | 478 | 518 |
| Balići | 432 | 600 | 557 | 585 | 499 |
| Osoje | 411 | 583 | 630 | 466 | 404 |
| Rasno | 269 | 421 | 442 | 379 | 359 |
| Čadinje | 207 | 267 | 255 | 303 | 322 |
| Vinicka | 261 | 397 | 485 | 362 | 319 |
| Pranjci | 288 | 248 | 411 | 326 | 302 |
| Sedobro | 416 | 637 | 302 | 304 | 252 |
| Divci | 375 | 421 | 376 | 311 | 245 |
| Dušmanići | 372 | 417 | 335 | 270 | 226 |
| Oraovac | 293 | 385 | 362 | 254 | 221 |
| Jabuka | 598 | 641 | 503 | 275 | 219 |
| Kosatica | 1.032 | 1.138 | 550 | 296 | 201 |
| Gračanica | 154 | 200 | 270 | 168 | 169 |
| Grobnice | 234 | 262 | 292 | 232 | 167 |
| Donje Babine | 721 | 741 | 432 | 223 | 167 |
| Hisardžik | 734 | 728 | 405 | 220 | 155 |
| Gornje Babine | 531 | 602 | 402 | 217 | 152 |
| Junčevići | 495 | 374 | 335 | 229 | 132 |
| Potok | 326 | 483 | 377 | 142 | 123 |
| Karoševina | 302 | 309 | 124 | 163 | 116 |
| Đurašići | 547 | 594 | 395 | 194 | 114 |
| Slatina | 349 | 349 | 229 | 161 | 114 |
| Seljane | 345 | 358 | 242 | 160 | 113 |
| Drenova | 760 | 678 | 332 | 162 | 109 |
| Kamena Gora | 395 | 441 | 260 | 167 | 103 |
| Lučice | 182 | 180 | 178 | 156 | 98 |
| Kučin | 375 | 327 | 219 | 137 | 97 |
| Mileševo | 220 | 165 | 109 | 90 | 94 |
| Orašac | 619 | 748 | 375 | 158 | 94 |
| Čauševići | 190 | 175 | 147 | 149 | 91 |
| Mataruge | 414 | 463 | 199 | 130 | 85 |
| Gojakovići | 309 | 413 | 234 | 105 | 80 |
| Hrta | 336 | 436 | 238 | 103 | 78 |
| Brvine | 318 | 550 | 210 | 157 | 77 |
| Ivezići | 406 | 459 | 202 | 98 | 73 |
| Potkrš | 193 | 221 | 168 | 102 | 70 |
| Sopotnica | 416 | 394 | 233 | 148 | 59 |
| Zastup | 359 | 409 | 187 | 101 | 57 |
| Džurovo | 459 | 385 | 192 | 89 | 56 |
| Kašice | 183 | 221 | 113 | 71 | 46 |
| Bukovik | 336 | 305 | 161 | 34 | 44 |
| Bjelahova | 150 | 199 | 120 | 75 | 42 |
| Zvijezd | 349 | 232 | 151 | 76 | 42 |
| Kaćevo | 519 | 681 | 198 | 59 | 42 |
| Aljinovići | 549 | 514 | 304 | 131 | 36 |
| Gostun | 204 | 173 | 111 | 64 | 35 |
| Gornji Stranjani | 377 | 349 | 127 | 61 | 32 |
| Zabrdnji Toci | 366 | 415 | 201 | 80 | 32 |
| Skokuće | 425 | 459 | 172 | 68 | 32 |
| Gornje Goračiće | 321 | 192 | 80 | 30 | 30 |
| Milošev Do | 547 | 517 | 196 | 63 | 29 |
| Izbičanj | 144 | 127 | 54 | 31 | 28 |
| Brajkovac | 297 | 303 | 145 | 65 | 26 |
| Crkveni Toci | 397 | 384 | 151 | 46 | 26 |
| Oštra Stijena | 286 | 294 | 139 | 34 | 25 |
| Donji Stranjani | 572 | 618 | 275 | 79 | 24 |
| Karaula | 125 | 160 | 74 | 37 | 22 |
| Međani | 257 | 234 | 119 | 44 | 21 |
| Vrbovo | 404 | 419 | 149 | 63 | 20 |
| Milakovići | 243 | 294 | 126 | 52 | 20 |
| Kruševo | 211 | 191 | 34 | 26 | 17 |
| Pravoševo | 376 | 351 | 160 | 48 | 17 |
| Koprivna | 275 | 226 | 71 | 31 | 14 |
| Mrčkovina | 215 | 156 | 82 | 16 | 14 |
| Muškovina | 135 | 125 | 50 | 19 | 9 |
| Biskupići | 214 | 148 | 44 | 12 | 7 |
| Mijani | 124 | 126 | 43 | 12 | 6 |
| Bare | 198 | 246 | 173 | 42 | 5 |
Sastav stanovništva
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 4,3% veća od popisa, a 2,6% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 40,0 muškarci 38,8, žene 41,2
- Muškarci
- 50,1% 18.551
- Žene
- 49,9% 18.490
- Žena na 100 muškaraca
- 99,7
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.029 | 919 |
| 5–9 | 1.053 | 987 |
| 10–14 | 1.129 | 994 |
| 15–19 | 1.301 | 1.258 |
| 20–24 | 1.431 | 1.311 |
| 25–29 | 1.324 | 1.116 |
| 30–34 | 1.148 | 1.030 |
| 35–39 | 1.155 | 1.121 |
| 40–44 | 1.296 | 1.182 |
| 45–49 | 1.325 | 1.308 |
| 50–54 | 1.377 | 1.313 |
| 55–59 | 1.285 | 1.431 |
| 60–64 | 1.145 | 1.317 |
| 65–69 | 855 | 989 |
| 70–74 | 856 | 1.038 |
| 75–79 | 520 | 704 |
| 80–84 | 228 | 331 |
| 85+ | 94 | 141 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 4,3% veća od popisa, a 2,6% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 40,2 muškarci 39,0, žene 41,5
- Muškarci
- 50,1% 18.425
- Žene
- 49,9% 18.342
- Žena na 100 muškaraca
- 99,5
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.022 | 928 |
| 5–9 | 1.044 | 955 |
| 10–14 | 1.099 | 946 |
| 15–19 | 1.267 | 1.215 |
| 20–24 | 1.383 | 1.298 |
| 25–29 | 1.350 | 1.124 |
| 30–34 | 1.110 | 1.036 |
| 35–39 | 1.161 | 1.100 |
| 40–44 | 1.249 | 1.151 |
| 45–49 | 1.309 | 1.287 |
| 50–54 | 1.373 | 1.319 |
| 55–59 | 1.291 | 1.411 |
| 60–64 | 1.186 | 1.335 |
| 65–69 | 864 | 990 |
| 70–74 | 846 | 1.019 |
| 75–79 | 527 | 731 |
| 80–84 | 251 | 341 |
| 85+ | 93 | 156 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 4,3% veća od popisa, a 2,6% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 40,5 muškarci 39,3, žene 41,7
- Muškarci
- 50,1% 18.287
- Žene
- 49,9% 18.178
- Žena na 100 muškaraca
- 99,4
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 997 | 922 |
| 5–9 | 1.035 | 935 |
| 10–14 | 1.081 | 916 |
| 15–19 | 1.241 | 1.182 |
| 20–24 | 1.325 | 1.262 |
| 25–29 | 1.358 | 1.128 |
| 30–34 | 1.105 | 1.049 |
| 35–39 | 1.173 | 1.071 |
| 40–44 | 1.192 | 1.109 |
| 45–49 | 1.299 | 1.271 |
| 50–54 | 1.352 | 1.303 |
| 55–59 | 1.294 | 1.386 |
| 60–64 | 1.203 | 1.352 |
| 65–69 | 891 | 1.009 |
| 70–74 | 848 | 989 |
| 75–79 | 533 | 747 |
| 80–84 | 257 | 376 |
| 85+ | 103 | 171 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 4,3% veća od popisa, a 2,6% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 40,8 muškarci 39,6, žene 42,0
- Muškarci
- 50,2% 18.127
- Žene
- 49,8% 18.016
- Žena na 100 muškaraca
- 99,4
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 952 | 909 |
| 5–9 | 1.029 | 920 |
| 10–14 | 1.070 | 931 |
| 15–19 | 1.217 | 1.132 |
| 20–24 | 1.266 | 1.215 |
| 25–29 | 1.330 | 1.109 |
| 30–34 | 1.140 | 1.073 |
| 35–39 | 1.150 | 1.040 |
| 40–44 | 1.156 | 1.082 |
| 45–49 | 1.288 | 1.241 |
| 50–54 | 1.330 | 1.298 |
| 55–59 | 1.300 | 1.325 |
| 60–64 | 1.223 | 1.383 |
| 65–69 | 916 | 1.055 |
| 70–74 | 818 | 949 |
| 75–79 | 568 | 757 |
| 80–84 | 265 | 428 |
| 85+ | 109 | 169 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 4,3% veća od popisa, a 2,6% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 41,1 muškarci 39,9, žene 42,3
- Muškarci
- 50,2% 17.964
- Žene
- 49,8% 17.854
- Žena na 100 muškaraca
- 99,4
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 914 | 884 |
| 5–9 | 1.032 | 907 |
| 10–14 | 1.055 | 964 |
| 15–19 | 1.162 | 1.040 |
| 20–24 | 1.240 | 1.204 |
| 25–29 | 1.295 | 1.098 |
| 30–34 | 1.175 | 1.071 |
| 35–39 | 1.119 | 1.012 |
| 40–44 | 1.129 | 1.085 |
| 45–49 | 1.273 | 1.192 |
| 50–54 | 1.316 | 1.286 |
| 55–59 | 1.297 | 1.270 |
| 60–64 | 1.208 | 1.373 |
| 65–69 | 968 | 1.158 |
| 70–74 | 755 | 905 |
| 75–79 | 630 | 791 |
| 80–84 | 284 | 447 |
| 85+ | 112 | 167 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 4,3% veća od popisa, a 2,6% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 41,4 muškarci 40,2, žene 42,5
- Muškarci
- 50,2% 17.818
- Žene
- 49,8% 17.667
- Žena na 100 muškaraca
- 99,2
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 895 | 853 |
| 5–9 | 1.022 | 907 |
| 10–14 | 1.037 | 965 |
| 15–19 | 1.109 | 969 |
| 20–24 | 1.223 | 1.171 |
| 25–29 | 1.269 | 1.109 |
| 30–34 | 1.206 | 1.053 |
| 35–39 | 1.083 | 1.001 |
| 40–44 | 1.111 | 1.088 |
| 45–49 | 1.254 | 1.145 |
| 50–54 | 1.290 | 1.258 |
| 55–59 | 1.305 | 1.269 |
| 60–64 | 1.188 | 1.337 |
| 65–69 | 1.025 | 1.230 |
| 70–74 | 709 | 872 |
| 75–79 | 658 | 799 |
| 80–84 | 306 | 454 |
| 85+ | 128 | 187 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 4,3% veća od popisa, a 2,6% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 41,6 muškarci 40,5, žene 42,8
- Muškarci
- 50,3% 17.679
- Žene
- 49,7% 17.470
- Žena na 100 muškaraca
- 98,8
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 876 | 830 |
| 5–9 | 1.008 | 919 |
| 10–14 | 1.028 | 937 |
| 15–19 | 1.075 | 926 |
| 20–24 | 1.192 | 1.109 |
| 25–29 | 1.239 | 1.109 |
| 30–34 | 1.232 | 1.049 |
| 35–39 | 1.042 | 999 |
| 40–44 | 1.121 | 1.070 |
| 45–49 | 1.219 | 1.116 |
| 50–54 | 1.266 | 1.242 |
| 55–59 | 1.305 | 1.262 |
| 60–64 | 1.186 | 1.315 |
| 65–69 | 1.047 | 1.239 |
| 70–74 | 714 | 879 |
| 75–79 | 667 | 786 |
| 80–84 | 315 | 480 |
| 85+ | 147 | 203 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 4,3% veća od popisa, a 2,6% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 41,9 muškarci 40,7, žene 43,1
- Muškarci
- 50,3% 17.512
- Žene
- 49,7% 17.298
- Žena na 100 muškaraca
- 98,8
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 857 | 818 |
| 5–9 | 977 | 917 |
| 10–14 | 1.024 | 918 |
| 15–19 | 1.049 | 900 |
| 20–24 | 1.159 | 1.071 |
| 25–29 | 1.193 | 1.073 |
| 30–34 | 1.255 | 1.045 |
| 35–39 | 1.042 | 1.016 |
| 40–44 | 1.139 | 1.036 |
| 45–49 | 1.163 | 1.077 |
| 50–54 | 1.251 | 1.233 |
| 55–59 | 1.288 | 1.248 |
| 60–64 | 1.178 | 1.298 |
| 65–69 | 1.049 | 1.244 |
| 70–74 | 741 | 905 |
| 75–79 | 673 | 781 |
| 80–84 | 318 | 489 |
| 85+ | 156 | 229 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 4,3% veća od popisa, a 2,6% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,1 muškarci 41,0, žene 43,3
- Muškarci
- 50,3% 17.330
- Žene
- 49,7% 17.135
- Žena na 100 muškaraca
- 98,9
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 846 | 807 |
| 5–9 | 933 | 904 |
| 10–14 | 1.017 | 904 |
| 15–19 | 1.037 | 914 |
| 20–24 | 1.123 | 1.023 |
| 25–29 | 1.137 | 1.016 |
| 30–34 | 1.239 | 1.030 |
| 35–39 | 1.082 | 1.045 |
| 40–44 | 1.123 | 1.003 |
| 45–49 | 1.123 | 1.056 |
| 50–54 | 1.239 | 1.208 |
| 55–59 | 1.267 | 1.247 |
| 60–64 | 1.181 | 1.253 |
| 65–69 | 1.061 | 1.264 |
| 70–74 | 776 | 954 |
| 75–79 | 639 | 761 |
| 80–84 | 353 | 488 |
| 85+ | 154 | 258 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 4,3% veća od popisa, a 2,6% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,4 muškarci 41,2, žene 43,5
- Muškarci
- 50,2% 17.109
- Žene
- 49,8% 16.968
- Žena na 100 muškaraca
- 99,2
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 827 | 804 |
| 5–9 | 899 | 879 |
| 10–14 | 1.016 | 889 |
| 15–19 | 1.027 | 942 |
| 20–24 | 1.063 | 951 |
| 25–29 | 1.102 | 991 |
| 30–34 | 1.212 | 1.026 |
| 35–39 | 1.128 | 1.038 |
| 40–44 | 1.086 | 980 |
| 45–49 | 1.094 | 1.069 |
| 50–54 | 1.225 | 1.155 |
| 55–59 | 1.248 | 1.242 |
| 60–64 | 1.188 | 1.206 |
| 65–69 | 1.040 | 1.251 |
| 70–74 | 822 | 1.045 |
| 75–79 | 578 | 729 |
| 80–84 | 392 | 511 |
| 85+ | 162 | 260 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 4,3% veća od popisa, a 2,6% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,5 muškarci 41,3, žene 43,6
- Muškarci
- 50,2% 16.859
- Žene
- 49,8% 16.753
- Žena na 100 muškaraca
- 99,4
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 813 | 809 |
| 5–9 | 885 | 840 |
| 10–14 | 1.002 | 890 |
| 15–19 | 1.009 | 942 |
| 20–24 | 1.018 | 887 |
| 25–29 | 1.071 | 965 |
| 30–34 | 1.198 | 1.035 |
| 35–39 | 1.167 | 1.018 |
| 40–44 | 1.043 | 971 |
| 45–49 | 1.073 | 1.069 |
| 50–54 | 1.210 | 1.115 |
| 55–59 | 1.209 | 1.218 |
| 60–64 | 1.202 | 1.202 |
| 65–69 | 1.017 | 1.225 |
| 70–74 | 855 | 1.090 |
| 75–79 | 524 | 707 |
| 80–84 | 385 | 514 |
| 85+ | 178 | 256 |
- Prosečna starost
- 43,1 muškarci 42,1, žene 44,2
- Muškarci
- 50,0% 16.098
- Žene
- 50,0% 16.116
- Žena na 100 muškaraca
- 100,1
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 799 | 840 |
| 5–9 | 844 | 789 |
| 10–14 | 930 | 863 |
| 15–19 | 939 | 852 |
| 20–24 | 897 | 782 |
| 25–29 | 921 | 828 |
| 30–34 | 986 | 970 |
| 35–39 | 1.081 | 906 |
| 40–44 | 999 | 930 |
| 45–49 | 1.067 | 1.025 |
| 50–54 | 1.167 | 1.119 |
| 55–59 | 1.225 | 1.228 |
| 60–64 | 1.232 | 1.215 |
| 65–69 | 1.072 | 1.227 |
| 70–74 | 909 | 1.105 |
| 75–79 | 532 | 730 |
| 80–84 | 372 | 481 |
| 85+ | 126 | 226 |
- Prosečna starost
- 43,3 muškarci 42,3, žene 44,3
- Muškarci
- 50,0% 16.002
- Žene
- 50,0% 16.017
- Žena na 100 muškaraca
- 100,1
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 781 | 821 |
| 5–9 | 831 | 789 |
| 10–14 | 916 | 867 |
| 15–19 | 944 | 847 |
| 20–24 | 899 | 764 |
| 25–29 | 889 | 808 |
| 30–34 | 969 | 956 |
| 35–39 | 1.073 | 914 |
| 40–44 | 990 | 926 |
| 45–49 | 1.075 | 1.010 |
| 50–54 | 1.136 | 1.085 |
| 55–59 | 1.208 | 1.212 |
| 60–64 | 1.224 | 1.213 |
| 65–69 | 1.072 | 1.217 |
| 70–74 | 929 | 1.123 |
| 75–79 | 551 | 741 |
| 80–84 | 380 | 485 |
| 85+ | 135 | 239 |
- Prosečna starost
- 43,6 muškarci 42,6, žene 44,6
- Muškarci
- 50,0% 15.845
- Žene
- 50,0% 15.875
- Žena na 100 muškaraca
- 100,2
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 758 | 790 |
| 5–9 | 833 | 798 |
| 10–14 | 877 | 850 |
| 15–19 | 953 | 849 |
| 20–24 | 886 | 772 |
| 25–29 | 871 | 768 |
| 30–34 | 929 | 904 |
| 35–39 | 1.034 | 912 |
| 40–44 | 1.015 | 942 |
| 45–49 | 1.051 | 971 |
| 50–54 | 1.095 | 1.061 |
| 55–59 | 1.188 | 1.187 |
| 60–64 | 1.209 | 1.225 |
| 65–69 | 1.087 | 1.179 |
| 70–74 | 935 | 1.141 |
| 75–79 | 596 | 778 |
| 80–84 | 379 | 496 |
| 85+ | 149 | 252 |
- Prosečna starost
- 43,9 muškarci 42,8, žene 44,9
- Muškarci
- 49,9% 15.677
- Žene
- 50,1% 15.717
- Žena na 100 muškaraca
- 100,3
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 738 | 743 |
| 5–9 | 827 | 816 |
| 10–14 | 848 | 823 |
| 15–19 | 950 | 852 |
| 20–24 | 887 | 794 |
| 25–29 | 837 | 713 |
| 30–34 | 900 | 857 |
| 35–39 | 1.005 | 914 |
| 40–44 | 1.030 | 945 |
| 45–49 | 1.030 | 939 |
| 50–54 | 1.057 | 1.049 |
| 55–59 | 1.169 | 1.148 |
| 60–64 | 1.194 | 1.231 |
| 65–69 | 1.103 | 1.130 |
| 70–74 | 920 | 1.145 |
| 75–79 | 645 | 857 |
| 80–84 | 356 | 498 |
| 85+ | 181 | 263 |
Crtica je Srbija u istoj godini. Procene pre 2022. se ne nastavljaju na one posle popisa, pa se te godine ne porede međusobno. RZS.
Nacionalnost, popisi 2022. i 2011.
| Grupa | Traka | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|---|
| Srbi | 46,4% | 52,6% | 14.961 | |
| Bošnjaci | 39,9% | 34,5% | 12.842 | |
| Muslimani | 6,0% | 9,6% | 1.945 | |
| Nisu se izjasnili | 1,2% | 1,4% | 379 | |
| Nepoznato | 5,3% | 0,6% | 1.700 |
Grupe ispod 1% (16)
| Grupa | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|
| Romi | 0,62% | 0,7% | 199 |
| Jugosloveni | 0,20% | 0,1% | 64 |
| Crnogorci | 0,11% | 0,2% | 37 |
| Ostali | 0,07% | 0,0% | 24 |
| Rusi | 0,05% | 0,0% | 16 |
| Regionalna pripadnost | 0,03% | 0,0% | 11 |
| Albanci | 0,03% | 0,0% | 10 |
| Hrvati | 0,02% | 0,0% | 7 |
| Bugari | 0,02% | 0,0% | 5 |
| Goranci | 0,01% | 0,0% | 4 |
| Makedonci | 0,01% | 0,0% | 3 |
| Mađari | 0,01% | 0,0% | 2 |
| Slovaci | 0,01% | 0,0% | 2 |
| Rusini | 0,00% | 0,0% | 1 |
| Slovenci | 0,00% | 0,0% | 1 |
| Ukrajinci | 0,00% | 0,0% | 1 |
Veroispovest, popisi 2022. i 2011.
| Grupa | Traka | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|---|
| Islamska | 46,8% | 44,7% | 15.066 | |
| Pravoslavna | 46,4% | 52,1% | 14.941 | |
| Nisu se izjasnili | 1,3% | 1,6% | 406 | |
| Nepoznato | 5,2% | 0,9% | 1.670 |
Grupe ispod 1% (4)
| Grupa | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|
| Ostale hrišćanske | 0,27% | 0,6% | 86 |
| Nisu vernici | 0,09% | 0,1% | 29 |
| Katolička | 0,03% | 0,0% | 11 |
| Agnostici | 0,02% | 0,0% | 5 |
Udeo u svim popisanim. Izjašnjavanje nije obavezno, a „Nepoznato” je kategorija RZS-a. Udeo „Nepoznato” je u Srbiji 2022. veći nego 2011, pa razlika između kolona ne mora da bude stvarna promena. Nacionalnost i vera se ne ocenjuju i ne ulaze u poređenja. RZS, Popis 2022.
Cena života
- Korpa, usklađena
- 110.164 RSD, 2026-05, pomereno do 2026-09, procena iz najbližih gradova
- Prosečna plata
- 89.766 RSD
- Stanovanje mesečno
- 24.257 procena, stan od 50 m²
- Sve kroz platu
- 1,50 korpa i stanovanje
Procena Državna računica, a ne tržišno merenje; koristi se oprezno i poredi sa našim cenama iz prodavnica. Stanovanje: za ovo mesto nema kirija ni kupoprodaja, pa je ovo procena iz cene novih stanova, svedena na istu skalu. Uporedi cene u prodavnicama.
Stanovanje i obrazovanje
- Stanova
- 17.677
- Prazni i napušteni
- 23,4%
- Pod zakupom
- 4,0%
- Zgrade starije od 1971.
- 30%
- Viša ili visoka škola
- 14,1%
- Bez srednje škole
- 29,0%
Popis 2022. RZS.
Posao i plate
- Neto plata, 12 meseci
- 89.766 do 08/2026
- Zaposlenih na 1.000
- 274
- Aktivnih firmi
- 343 09/2025
- Nezaposlenih na birou
- 2.980 09/2025
- Budžet po stanovniku
- 46.272 RSD, 2024.
- Ulaganja po stanovniku
- 10.113 RSD, 19,6% rashoda
Plata zaposlenih koji ovde žive, bez obzira na to gde rade. Tačka je ovo mesto, crta je Srbija.
Zdravstvo
- Lekara
- 92
- Stanovnika po lekaru
- 341
- Zubara
- 8
- Farmaceuta
- 3
Podaci za 2024, samo zdravstvena služba. Broji se gde ljudi rade, pa bolnički centri izgledaju bolje od mesta čiji se stanovnici tamo leče.
Škole i vrtići
- Skor na maloj maturi
- 458 2025/26, prosek mesta 481
- Osnovnih škola
- 7
- Dece u vrtiću
- 162 2025/2026
- Obuhvat vrtićem
- 8% naša procena
Skor je prosek tri standardizovana testa, ponderisan brojem učenika. Više govori o generaciji i porodicama nego o samoj školi. Ministarstvo prosvete.
Od čega se živi
Popis 2022.
Popis 2011.
| Grupa | 2022. | Udeo | 2011. | Udeo |
|---|---|---|---|---|
| Zaposleni | 8.636 | 26,8% | 11.676 | 31,5% |
| Penzioneri | 7.681 | 23,8% | 6.590 | 17,8% |
| Deca do 15 godina | 5.065 | 15,7% | 6.070 | 16,4% |
| Učenici i studenti | 2.025 | 6,3% | 3.254 | 8,8% |
| Nezaposleni | 2.888 | 9,0% | 4.466 | 12,1% |
| Domaćinstvo i ostali | 5.919 | 18,4% | 5.003 | 13,5% |
RZS, popisi 2011. i 2022: svaka osoba je u jednoj grupi. Stopa nezaposlenosti po popisu je 25,1%. Godišnje, PIO fond: 8.010 korisnika penzija u 2026-06, prosečna penzija 46.472 RSD, 93 korisnika na 100 zaposlenih. Ne ulazi u ocenu.
Komunalije i putevi
- Domaćinstva na vodovodu
- 49,3%
- Domaćinstva na kanalizaciji
- 25,8%
- Prečišćene otpadne vode
- 0,0%
- Opštinski putevi sa savremenim kolovozom
- 46,3%
- Divlje deponije, prijavljene
- 5
Godišnjak Opštine i regioni, podaci za 2024. Priključci prema domaćinstvima iz popisa 2022, pa vikend kuće mogu da podignu udeo. Ne ulazi u ocenu.
Mobilna mreža i internet
- Mobilna mreža, preuzimanje
- 130 Mb/s
- Broj mobilnih testova
- 393
- Fiksni, preuzimanje
- 78 Mb/s zavisi od paketa
Ocena ide iz mobilne mreže, jer ljudi internet uglavnom koriste na telefonu preko 4G i 5G. Fiksna brzina više pokazuje koji paket korisnici biraju nego šta je dostupno, pa nije u oceni. Prosek Speedtest merenja za 3. kvartal 2026, koja sami pokreću korisnici. Kod malog broja testova rezultat je nesiguran. Speedtest by Ookla Global Fixed and Mobile Network Performance Maps, CC BY-NC-SA 4.0.
Vazduh
- PM2.5 zimi, procena
- 16,9
- Leti, model
- 6,6
Procena Ovde nema SEPA stanice za PM2.5. Prikazan je atmosferski model za 2025, a zimska vrednost je pomnožena sa 1,30, koliko model u proseku potcenjuje merenja. Stvarna vrednost može biti znatno drugačija. Emisije: NRIZ registar.
Bezbednost na putu
- Sa povređenima 2025.
- 39
- Sa poginulima 2025.
- 2
- Teških godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana
- 13,3 30.917 ljudi tokom dana
- Sve nezgode 2026.
- 79 tekuća godina
- Na glavnim putevima van naselja*
- 12 od 41 teških, 2025.
Ocena ne računa nezgode na autoputevima i brzim putevima (0% teških nezgoda ovde), a deli se sa dnevnim stanovništvom: stanovnici plus ljudi koji tu rade, minus oni koji rade negde drugde. Drugi tranzitni putevi su i dalje uračunati; zvezdica je naš proračun koji ne menja ocenu. MUP, otvoreni podaci.
Osude za krivična dela
- Osuđenih odraslih 2024.
- 116
- Za imovinu
- 15
- Za život i telo
- 3
- U saobraćaju
- 5
Osude po mestu izvršenja, ne prijavljena dela i ne ocena bezbednosti, zato nisu u indeksu.
Povezanost
- Do sedišta regiona*
- 124 min 159. od 161
- Do najbližeg velikog centra*
- 241 min 161. od 161
- Do Beograda*
- 280 min 158. od 161
- Do najbližeg fakulteta*
- 44 min 133. od 161
- Do najbliže srednje škole*
- 0 min 1. od 161
Minuti vožnje kolima bez gužve, od centra mesta. Ne meri autobus i ne ulazi u ocenu. Veliki centri su Beograd, Novi Sad, Niš i Kragujevac. Nula znači da je cilj u samom mestu. Red 1 je najbliže.