Stanje Srbije

Sva mesta · Južnobanatski region

Kovin

Kovin: ispod proseka po školama i vrtićima (33) i pristupu (67). Stanovništvo od popisa 2022: −2,5%, prosek regiona −2,4%.

27.433 stanovnika99.626 RSD neto plata

Ukupna ocena

Ocena 1–100, veće je bolje. To je geometrijski prosek 7 tema, bez Bezbednosti na putu. Verovatno između 73. i 148. mesta.

Kako računamo
48od 100
Rang u Srbiji≈ 107.od 161
1. (najbolje)161.
Verovatno između 73. i 148. mesta.

Rang je okviran: ovde nema merenja vazduha. Zašto?

Uporedi sa sličnim mestimaPrikaži na mapi i listi

Profil mesta

Ocene 1–100, veće je bolje. Crtica je prosek sličnih mesta.

Demografija

Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: promena stanovništva od popisa 2022. i neto doseljeni na 1.000 stanovnika.

Kako računamo
oko proseka-2,5% od popisa 2022, neto doseljeni -1,5 na 1.000
51
Posao i plata

Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: neto plata, zaposleni na 1.000 radno sposobnih i firme na 1.000 stanovnika.

Kako računamo
oko proseka99.626 RSD, 526 zaposlenih na 1.000 radno sposobnih, 9,9 firmi na 1.000
43
Priuštivost

Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: koliko plata pokriva korpu i stanovanje.

Kako računamo
oko prosekakorpa i stanovanje koštaju 1,46 prosečne plate, stan: procena
49
Zdravstvo

Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: zdravstveni radnici na 10.000 stanovnika i životni vek.

Kako računamo
iznad proseka33,5 zdravstvenih radnika na 10.000, životni vek 73,5
45
Škole i vrtići

Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: mala matura, obuhvat vrtićem i vreme do fakulteta i srednje škole.

Kako računamo
ispod prosekamala matura 430, vrtić 36%, fakultet na 46 min
33
Pristup

Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: vreme do velikog centra i brzina mobilne mreže.

Kako računamo
ispod proseka70 min do velikog centra, mreža 92 Mb/s
67
Vazduh

Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: gori od dva zagađivača, PM2.5 zimi i SO₂.

Kako računamo
oko prosekaPM2.5 zimi 34,7 µg/m³
58
Bezbednost na putu

Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: teške nezgode; tema je van ukupne ocene.

Kako računamo
oko proseka22,4 teških nezgoda godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana
50

Poređenje

Medijana: pola mesta je iznad te vrednosti, a pola ispod, pa je ne pomeraju krajnje vrednosti. Prosek regiona računa svako mesto jednako. Mesto 1 je najbolje. Kliknite na pokazatelj za sva mesta.

PokazateljOvdeProsek regionaMedijanaU regionuU Srbiji
Neto plata, 12 meseci99.626 RSD101.34196.5543. od 858. od 161
Zaposleni na 1.000 radno sposobnih526 5105214. od 874. od 161
Nezaposleni na 1.000 stanovnika57,9 62,255,94. od 885. od 161
Promena od 2022.-2,5 %-2,4-2,66. od 873. od 161
Deca do 14 godina14,7 %14,113,53. od 841. od 161
Sa višom ili visokom školom11,6 %13,513,95. od 8108. od 161
Skor na maloj maturi430 4684808. od 8151. od 161
Lekari na 10.000 stanovnika30,3 21,217,12. od 841. od 161
Cena stana po m²nema podatka1.2131.291––
Mobilna mreža Procena92 Mb/s1711568. od 8127. od 161
PM2.5 zimi, izmereno ili procena Procena34,7 µg/m³29,633,46. od 893. od 161
Teške nezgode godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana22,4 18,717,67. od 8121. od 161

Slična mesta: Kovačica, Sečanj, Ub, Šid, Velika Plana. Upoređuje se sa njihovim prosekom, prvo najveća razlika.

Šta kažu nezavisni izvori

Procena OpenStreetMap, 2026-11-01. Podatke unose volonteri: ovo pokazuje šta je ucrtano na mapi, a slabije mapirano mesto izgleda kao mesto sa manje usluga. Ne ulazi u ocenu.

Slična mesta

Uporedi ova mesta u alatu. Sličnost je računata iz 28 pokazatelja; način je na stranici Kako računamo.

Izvori i metodologija

Izvor i period stoje uz svaki pokazatelj. Celu računicu vidite na stranici Kako računamo, a proveru ocene na stranici Provera ocene. Svežinu izvora prati Stanje podataka, a sve brojke su u preuzimanju.

Provera brojki

Zvanične procene poredimo sa onim što je stvarno izbrojano. Ako se slažu, odnos je oko 100. Izbori 2026. nisu konačni. Ovo ne ulazi u glavnu ocenu.

PitanjeZvaničnoIzmerenoOdnos
Koliko punoletnih je stvarno tu?Glasači su donja mera prisutnih; iznad 100 znači da je glasalo više ljudi nego što procena kaže da živi tu.22.576 punoletnih po RZS proceni17.898 glasalo 2026.79 na 100
Da li je birački spisak veći od procene?Spisak uključuje i one koji su otišli, a nisu se odjavili.22.576 punoletnih po RZS proceni26.818 na biračkom spisku119 na 100
Ima li dece koliko piše?Škola zna ko je stvarno došao.273 očekivanih osmaka po RZS proceni241 stvarno na maloj maturi88 na 100
Koliko stanova je stvarno nastanjeno?Popis 2022. Ostatak su prazni, napušteni i vikend stanovi.14.643 stanova10.580 nastanjeno72%
Koliko mesto svetli noću?Satelit NASA. Industrija i LED rasveta podižu broj.27.433 stanovnika133,3 zračenja na 1.000 stanovnika49. od 161

Promena biračkog spiska, 2023. do 2026.

Spisak se menja zbog novih punoletnih i umrlih. Ostatak je ono što to dvoje ne objašnjava.

Spisak 2023.
27.579
Novi punoletni
+786
Umrli
−1.341
Ostatak
−206
Spisak 2026.
26.818

Život i ljudi

Životni vek i uzroci smrti

Životni vek, muškarci
71,4 god.
Životni vek, žene
77,8 god.
Bolesti srca i krvotoka na 10.000
81,5
Tumori na 10.000
30,0
Bolesti disanja na 10.000
12,8
Povrede i trovanja na 10.000
3,3

Seljenje, porodica i gradnja

Neto doseljeni na 1.000 godišnje
-1,5
Brakovi na 1.000 godišnje
4,6
Razvodi na 100 brakova
23,7
Stanovi po dozvolama na 1.000
1,5
Srednjoškolci na 1.000 stanovnika
16,1

RZS. Uzroci smrti su sirove stope, pa starije mesto ima veće brojeve. Seljenje, smrti i brakovi su prosek tri godine, a dozvole pet.

Obrazovanje

Osnovna škola, osmi razred

Prosečna ocena
3,87
Matematika, skor
429
Maternji jezik, skor
438
Ocena prema testu*
-0,06

Srednje škole

Srednjih škola
2
Gimnazija
0
Srednjoškolaca na 1.000
16,1
Učenika po nastavniku
6,9

* Naše računanje: koliko je školska ocena viša ili niža od ocene koju rezultat na maloj maturi predviđa u celoj Srbiji. Rezultati mature i upisni bodovi po srednjoj školi nisu objavljeni kao otvoreni podaci. Univerziteti su na stranici Univerziteti i fakulteti.

Stanovništvo

Stanovnika 2025.
27.433
Promena od 2022.
-2,5%
Dece do 14
14,7%
Starijih od 65
23,4%

Na popisu 2011. bilo je 33.722, a 2022. 28.141 stanovnika. Procene RZS-a se posle svakog popisa ponovo baziraju, pa je linija prekinuta tamo gde bi skok bio samo promena osnova.

Svi popisi, 1948–2022.

25,0 hilj.30,0 hilj.35,0 hilj.40,0 hilj.1950196019701980199020002010202228,1 hilj.

Popisi su rađeni po različitim metodologijama, a teritorija je svedena na stanje iz 2022.

Procene po godinama

25,0 hilj.30,0 hilj.35,0 hilj.40,0 hilj.popis 2002popis 2011popis 2022199520002005201020152020202527,4 hilj.

Rođeni i umrli, 1961–2025.

Rođeni 2025.
259
Umrli 2025.
440
Prirodni priraštaj
-181
rođeni minus umrli
RođeniUmrli02505007501961.: rođeno 675, umrlo 4001962.: rođeno 688, umrlo 4611963.: rođeno 629, umrlo 3981964.: rođeno 574, umrlo 4051965.: rođeno 613, umrlo 4261966.: rođeno 568, umrlo 3201967.: rođeno 590, umrlo 4161968.: rođeno 625, umrlo 3971969.: rođeno 554, umrlo 4311970.: rođeno 546, umrlo 4201971.: rođeno 519, umrlo 4471972.: rođeno 564, umrlo 4651973.: rođeno 526, umrlo 4071974.: rođeno 522, umrlo 4381975.: rođeno 564, umrlo 4271976.: rođeno 550, umrlo 4891977.: rođeno 520, umrlo 4031978.: rođeno 593, umrlo 4451979.: rođeno 561, umrlo 4281980.: rođeno 506, umrlo 4561981.: rođeno 530, umrlo 4401982.: rođeno 553, umrlo 5101983.: rođeno 553, umrlo 4381984.: rođeno 561, umrlo 4821985.: rođeno 511, umrlo 4871986.: rođeno 509, umrlo 5111987.: rođeno 526, umrlo 4901988.: rođeno 528, umrlo 4791989.: rođeno 472, umrlo 5011990.: rođeno 475, umrlo 5151991.: rođeno 460, umrlo 5051992.: rođeno 462, umrlo 5341993.: rođeno 462, umrlo 5901994.: rođeno 430, umrlo 5461995.: rođeno 434, umrlo 5541996.: rođeno 426, umrlo 5761997.: rođeno 408, umrlo 5331998.: rođeno 343, umrlo 5461999.: rođeno 354, umrlo 5212000.: rođeno 346, umrlo 5322001.: rođeno 375, umrlo 5502002.: rođeno 344, umrlo 5482003.: rođeno 410, umrlo 5832004.: rođeno 395, umrlo 5192005.: rođeno 328, umrlo 5712006.: rođeno 326, umrlo 5522007.: rođeno 270, umrlo 5302008.: rođeno 286, umrlo 5262009.: rođeno 282, umrlo 5272010.: rođeno 297, umrlo 5242011.: rođeno 265, umrlo 5502012.: rođeno 303, umrlo 4762013.: rođeno 270, umrlo 4902014.: rođeno 260, umrlo 5222015.: rođeno 279, umrlo 5142016.: rođeno 254, umrlo 5282017.: rođeno 294, umrlo 5282018.: rođeno 260, umrlo 4472019.: rođeno 267, umrlo 4892020.: rođeno 230, umrlo 5442021.: rođeno 261, umrlo 6672022.: rođeno 283, umrlo 5262023.: rođeno 241, umrlo 4622024.: rođeno 245, umrlo 4692025.: rođeno 259, umrlo 440197019801990200020102025259 rođ.440 um.
Tabela po godinama
GodinaRođeniUmrliPriraštaj
2025.259440-181
2024.245469-224
2023.241462-221
2022.283526-243
2021.261667-406
2020.230544-314
2019.267489-222
2018.260447-187
2017.294528-234
2016.254528-274
2015.279514-235
2014.260522-262
2013.270490-220
2012.303476-173
2011.265550-285
2010.297524-227
2009.282527-245
2008.286526-240
2007.270530-260
2006.326552-226
2005.328571-243
2004.395519-124
2003.410583-173
2002.344548-204
2001.375550-175
2000.346532-186
1999.354521-167
1998.343546-203
1997.408533-125
1996.426576-150
1995.434554-120
1994.430546-116
1993.462590-128
1992.462534-72
1991.460505-45
1990.475515-40
1989.472501-29
1988.52847949
1987.52649036
1986.509511-2
1985.51148724
1984.56148279
1983.553438115
1982.55351043
1981.53044090
1980.50645650
1979.561428133
1978.593445148
1977.520403117
1976.55048961
1975.564427137
1974.52243884
1973.526407119
1972.56446599
1971.51944772
1970.546420126
1969.554431123
1968.625397228
1967.590416174
1966.568320248
1965.613426187
1964.574405169
1963.629398231
1962.688461227
1961.675400275

RZS, teritorija svedena na današnje opštine.

Naselja (10), broj stanovnika po popisima
Naselje1948.1971.1991.2011.2022.
Kovin8.30912.40813.66913.51511.623
Bavanište5.8056.3226.5175.8205.082
Gaj3.1393.7013.4322.9292.486
Deliblato4.2814.1893.7222.9392.409
Mramorak4.9394.4113.5972.6902.265
Pločica2.3642.1462.0131.7941.589
Skorenovac4.4654.0213.2132.3541.344
Dubovac1.6151.6751.4691.1881.002
Malo Bavanište315694522332228
Šumarak233241109161113

Sastav stanovništva

Prosečna starost
44,3
muškarci 42,9, žene 45,8
Muškarci
50,2%
13.764
Žene
49,8%
13.669
Žena na 100 muškaraca
99,3
MuškarciŽene85+ god.: 136 muškaraca (0,5%), 271 žena (1,0%)85+80–84 god.: 229 muškaraca (0,8%), 383 žena (1,4%)80–8475–79 god.: 514 muškaraca (1,9%), 782 žena (2,9%)75–7970–74 god.: 878 muškaraca (3,2%), 1.086 žena (4,0%)70–7465–69 god.: 1.034 muškaraca (3,8%), 1.115 žena (4,1%)65–6960–64 god.: 1.018 muškaraca (3,7%), 1.053 žena (3,8%)60–6455–59 god.: 976 muškaraca (3,6%), 987 žena (3,6%)55–5950–54 god.: 967 muškaraca (3,5%), 901 žena (3,3%)50–5445–49 god.: 989 muškaraca (3,6%), 822 žena (3,0%)45–4940–44 god.: 995 muškaraca (3,6%), 802 žena (2,9%)40–4435–39 god.: 878 muškaraca (3,2%), 808 žena (2,9%)35–3930–34 god.: 819 muškaraca (3,0%), 694 žena (2,5%)30–3425–29 god.: 765 muškaraca (2,8%), 628 žena (2,3%)25–2920–24 god.: 787 muškaraca (2,9%), 709 žena (2,6%)20–2415–19 god.: 687 muškaraca (2,5%), 688 žena (2,5%)15–1910–14 god.: 704 muškaraca (2,6%), 660 žena (2,4%)10–145–9 god.: 707 muškaraca (2,6%), 673 žena (2,5%)5–90–4 god.: 681 muškaraca (2,5%), 607 žena (2,2%)0–40%0%2%2%4%4%
Tabela po starosti
StarostMuškarciŽene
0–4681607
5–9707673
10–14704660
15–19687688
20–24787709
25–29765628
30–34819694
35–39878808
40–44995802
45–49989822
50–54967901
55–59976987
60–641.0181.053
65–691.0341.115
70–748781.086
75–79514782
80–84229383
85+136271

Crtica je Srbija u istoj godini. Procene pre 2022. se ne nastavljaju na one posle popisa, pa se te godine ne porede međusobno. RZS.

Nacionalnost, popisi 2022. i 2011.

Grupe ispod 1% (18)
Grupa2022.2011.Broj
Ostali0,58%0,5%162
Jugosloveni0,34%0,2%97
Regionalna pripadnost0,30%1,0%85
Makedonci0,28%0,4%78
Muslimani0,23%0,2%64
Bugari0,22%0,4%63
Vlasi0,19%0,3%54
Hrvati0,15%0,2%41
Crnogorci0,14%0,3%40
Nemci0,13%0,1%37
Slovenci0,09%0,1%26
Rusi0,07%0,1%20
Albanci0,06%0,1%16
Slovaci0,05%0,0%13
Goranci0,02%0,0%7
Ukrajinci0,02%0,0%6
Rusini0,02%0,0%5
Bošnjaci0,01%0,0%2

Veroispovest, popisi 2022. i 2011.

Grupe ispod 1% (6)
Grupa2022.2011.Broj
Nisu vernici0,66%0,6%185
Ostale hrišćanske0,60%0,5%169
Islamska0,32%0,3%89
Protestantska0,26%0,3%73
Agnostici0,08%0,0%22
Istočnjačke0,01%0,0%4

Udeo u svim popisanim. Izjašnjavanje nije obavezno, a „Nepoznato” je kategorija RZS-a. Udeo „Nepoznato” je u Srbiji 2022. veći nego 2011, pa razlika između kolona ne mora da bude stvarna promena. Nacionalnost i vera se ne ocenjuju i ne ulaze u poređenja. RZS, Popis 2022.

Cena života

Korpa, usklađena
112.446
RSD, 2026-05, pomereno do 2026-09, procena iz najbližih gradova
Prosečna plata
99.626
RSD
Stanovanje mesečno
32.686
procena, stan od 50 m²
Sve kroz platu
1,46
korpa i stanovanje

Procena Državna računica, a ne tržišno merenje; koristi se oprezno i poredi sa našim cenama iz prodavnica. Stanovanje: za ovo mesto nema kirija ni kupoprodaja, pa je ovo procena iz cene novih stanova, svedena na istu skalu. Uporedi cene u prodavnicama.

Stanovanje i obrazovanje

Stanova
14.643
Prazni i napušteni
17,9%
Pod zakupom
4,5%
Zgrade starije od 1971.
38%
Viša ili visoka škola
11,6%
Bez srednje škole
34,7%

Popis 2022. RZS.

Posao i plate

Neto plata, 12 meseci
99.626
do 08/2026
Zaposlenih na 1.000
325
Aktivnih firmi
272
09/2025
Nezaposlenih na birou
1.589
09/2025
Budžet po stanovniku
56.064
RSD, 2024.
Ulaganja po stanovniku
10.365
RSD, 17,5% rashoda

Plata zaposlenih koji ovde žive, bez obzira na to gde rade. Tačka je ovo mesto, crta je Srbija.

40,0 hilj.60,0 hilj.80,0 hilj.100 hilj.201820202022202592,4 hilj.

Zdravstvo

Lekara
83
Stanovnika po lekaru
331
Zubara
6
Farmaceuta
3

Podaci za 2024, samo zdravstvena služba. Broji se gde ljudi rade, pa bolnički centri izgledaju bolje od mesta čiji se stanovnici tamo leče.

Škole i vrtići

Skor na maloj maturi
430
2025/26, prosek mesta 481
Osnovnih škola
10
Dece u vrtiću
655
2025/2026
Obuhvat vrtićem
36%
naša procena
4304404504602023202420252026430

Skor je prosek tri standardizovana testa, ponderisan brojem učenika. Više govori o generaciji i porodicama nego o samoj školi. Ministarstvo prosvete.

Od čega se živi

Popis 2022.

Popis 2011.

Grupa2022.Udeo2011.Udeo
Zaposleni9.04932,2%10.03729,8%
Penzioneri6.45622,9%6.12618,2%
Deca do 15 godina4.08014,5%4.98314,8%
Učenici i studenti1.4385,1%2.3296,9%
Nezaposleni2.0687,3%3.0879,2%
Domaćinstvo i ostali5.05017,9%7.16021,2%

RZS, popisi 2011. i 2022: svaka osoba je u jednoj grupi. Stopa nezaposlenosti po popisu je 18,6%. Godišnje, PIO fond: 6.128 korisnika penzija u 2026-06, prosečna penzija 53.581 RSD, 69 korisnika na 100 zaposlenih. Ne ulazi u ocenu.

Komunalije i putevi

Domaćinstva na vodovodu
87,2%
Domaćinstva na kanalizaciji
44,1%
Prečišćene otpadne vode
0,0%
Opštinski putevi sa savremenim kolovozom
100,0%
Divlje deponije, prijavljene
11

Godišnjak Opštine i regioni, podaci za 2024. Priključci prema domaćinstvima iz popisa 2022, pa vikend kuće mogu da podignu udeo. Ne ulazi u ocenu.

Mobilna mreža i internet

Mobilna mreža, preuzimanje
92 Mb/s
Broj mobilnih testova
453
Fiksni, preuzimanje
68 Mb/s
zavisi od paketa

Ocena ide iz mobilne mreže, jer ljudi internet uglavnom koriste na telefonu preko 4G i 5G. Fiksna brzina više pokazuje koji paket korisnici biraju nego šta je dostupno, pa nije u oceni. Prosek Speedtest merenja za 3. kvartal 2026, koja sami pokreću korisnici. Kod malog broja testova rezultat je nesiguran. Speedtest by Ookla Global Fixed and Mobile Network Performance Maps, CC BY-NC-SA 4.0.

Vazduh

PM2.5 zimi, procena
34,7
Leti, model
7,8
jan30feb21mar17apr12maj8jun8jul8avg7sep8okt10nov19dec28

Procena Ovde nema SEPA stanice za PM2.5. Prikazan je atmosferski model za 2025, a zimska vrednost je pomnožena sa 1,30, koliko model u proseku potcenjuje merenja. Stvarna vrednost može biti znatno drugačija. Emisije: NRIZ registar.

Bezbednost na putu

Sa povređenima 2025.
50
Sa poginulima 2025.
6
Teških godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana
22,4
24.959 ljudi tokom dana
Sve nezgode 2026.
51
tekuća godina
Na glavnim putevima van naselja*
7
od 56 teških, 2025.
4060801002016201820202022202576

Ocena ne računa nezgode na autoputevima i brzim putevima (0% teških nezgoda ovde), a deli se sa dnevnim stanovništvom: stanovnici plus ljudi koji tu rade, minus oni koji rade negde drugde. Drugi tranzitni putevi su i dalje uračunati; zvezdica je naš proračun koji ne menja ocenu. MUP, otvoreni podaci.

Osude za krivična dela

Osuđenih odraslih 2024.
135
Za imovinu
41
Za život i telo
4
U saobraćaju
17

Osude po mestu izvršenja, ne prijavljena dela i ne ocena bezbednosti, zato nisu u indeksu.

Povezanost

Do sedišta regiona*
46 min
114. od 161
Do najbližeg velikog centra*
70 min
87. od 161
Do Beograda*
70 min
35. od 161
Do najbližeg fakulteta*
46 min
138. od 161
Do najbliže srednje škole*
0 min
1. od 161

Minuti vožnje kolima bez gužve, od centra mesta. Ne meri autobus i ne ulazi u ocenu. Veliki centri su Beograd, Novi Sad, Niš i Kragujevac. Nula znači da je cilj u samom mestu. Red 1 je najbliže.