Sva mesta · Jablanički region
Lebane
Lebane: ispod proseka po demografiji (10) i školama i vrtićima (29). Stanovništvo od popisa 2022: −4,4%, prosek regiona −5,4%.
17.318 stanovnika85.106 RSD neto plata
Ocena 1–100, veće je bolje. To je geometrijski prosek 7 tema, bez Bezbednosti na putu. Verovatno između 148. i 161. mesta.
Kako računamoProfil mesta
Ocene 1–100, veće je bolje. Crtica je prosek sličnih mesta.
Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: promena stanovništva od popisa 2022. i neto doseljeni na 1.000 stanovnika.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: neto plata, zaposleni na 1.000 radno sposobnih i firme na 1.000 stanovnika.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: koliko plata pokriva korpu i stanovanje.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: zdravstveni radnici na 10.000 stanovnika i životni vek.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: mala matura, obuhvat vrtićem i vreme do fakulteta i srednje škole.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: vreme do velikog centra i brzina mobilne mreže.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: gori od dva zagađivača, PM2.5 zimi i SO₂.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: teške nezgode; tema je van ukupne ocene.
Kako računamoTrendovi
Stanovništvo se poredi po popisima i procenama posle 2022, jer se godišnje procene ne nastavljaju preko popisa. Metodologija popisa se menjala.
Stanovnika17.318 2025.▼ 4,4% od 2022.Detalji
Broj stanovnika po proceni RZS. Godine pre popisa 2022. su stare procene.
- Najviše, 1971.
- 28.228
- Najmanje, 2025.
- 17.318
- Broj stanovnika
- 17.318
- Prosek mesta
- 40.683
- Položaj, 1. je najviše
- 93. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 17.318 2024. 17.614 2023. 17.911 2022. 18.119 2011. 22.000 2002. 24.918 1991. 27.068 1981. 27.836 1971. 28.228 1961. 27.579 1953. 28.062 1948. 26.290 Neto plata85.106 RSD, 12 meseci do 08/2026▲ 25,0% 2020–2025. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna neto plata po godinama, RZS.
- Najviše, 2025.
- 78.426 RSD
- Najmanje, 2018.
- 37.717 RSD
- Neto plata, 12 meseci
- 85.106 RSD
- Prosek mesta
- 101.239 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 158. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2025. 78.426 93.603 2024. 69.295 83.346 2023. 60.569 72.735 2022. 52.619 63.533 2021. 47.763 56.572 2020. 44.183 52.069 2019. 40.365 47.718 2018. 37.717 43.470 Zaposlenih4.577 2026.▼ 4,4% od 2021.Detalji
Broj zaposlenih po godinama, RZS. Na grafikonu je ukupan broj, a poređenje je na 1.000 stanovnika.
- Najviše, 2021.
- 4.785
- Najmanje, 2016.
- 3.506
- Prosek mesta
- 322
- Položaj, 1. je najbolje
- 145. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2026. 4.577 2025. 4.590 2024. 4.670 2023. 4.758 2022. 4.756 2021. 4.785 2020. 4.587 2019. 4.225 2018. 3.955 2017. 3.631 2016. 3.506 Korisnici penzija3.725 2026.▼ 5,6% od 2021.Detalji
Korisnici svih vrsta penzija, PIO fond, decembar svake godine, a za tekuću godinu poslednji objavljen mesec.
- Najviše, 2018.
- 4.188
- Najmanje, 2026.
- 3.725
- Prosek mesta
- 248
- Položaj, 1. je najviše
- 129. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2026. 3.725 2025. 3.746 2024. 3.810 2023. 3.843 2022. 3.876 2021. 3.946 2020. 4.083 2019. 4.166 2018. 4.188 Odseljeni409 2025.▲ 8,5% od 2022.Detalji
Broj ljudi koji su se odselili iz mesta tokom godine, RZS.
- Najviše, 2023.
- 472
- Najmanje, 2022.
- 377
- Prosek mesta
- -1,5
- Položaj, 1. je najbolje
- 148. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 409 2024. 402 2023. 472 2022. 377 Doseljeni299 2025.▲ 7,9% od 2022.Detalji
Broj ljudi koji su se doselili u mesto tokom godine, RZS.
- Najviše, 2023.
- 348
- Najmanje, 2024.
- 267
- Prosek mesta
- -1,5
- Položaj, 1. je najbolje
- 148. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 299 2024. 267 2023. 348 2022. 277
Još trendova (9)
Noćenja turista907 2024.▼ 23,7% od 2023.Detalji
Ukupan broj noćenja turista godišnje, RZS. Na grafikonu je ukupan broj, a poređenje je po stanovniku.
- Najviše, 2023.
- 1.189
- Najmanje, 2018.
- 447
- Prosek mesta
- 2,7
- Položaj, 1. je najbolje
- 125. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2024. 907 2023. 1.189 2018. 447 2011. 849 2010. 849 Mala matura456 2026.▲ 7,5% od 2023.Detalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečan skor učenika na maloj maturi.
- Najviše, 2025.
- 458
- Najmanje, 2023.
- 424
- Prosek mesta
- 481
- Položaj, 1. je najbolje
- 125. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2026. 456 481 2025. 458 479 2024. 450 483 2023. 424 483 Saobraćajne nezgode25 2025.▼ 10,7% od 2020.Detalji
Ukupan broj saobraćajnih nezgoda godišnje, MUP.
- Najviše, 2021.
- 43
- Najmanje, 2017.
- 23
- Prosek mesta
- 206
- Položaj, 1. je najbolje
- 24. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 25 2024. 24 2023. 26 2022. 37 2021. 43 2020. 28 2019. 25 2018. 27 2017. 23 2016. 36 Noćno svetlo, sa satelita129. od 161 po stanovniku 2025.▲ 83,9% od 2020.Detalji
Ukupna jačina veštačkog svetla koju satelit NASA izmeri noću iznad teritorije mesta. Sam broj nema svakodnevno značenje: služi za poređenje istog mesta kroz vreme i mesta međusobno. Industrija i prelazak na LED rasvetu menjaju ga i kad se broj ljudi ne menja.
- Najviše, 2025.
- 1.273
- Najmanje, 2012.
- 464
- Prosek mesta
- 119,2
- Položaj, 1. je najviše
- 129. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 1.273 2024. 1.043 2023. 1.057 2022. 957 2021. 813 2020. 692 2019. 667 2018. 564 2017. 535 2016. 576 2015. 601 2014. 490 2013. 518 2012. 464 Prosečna penzija39.740 RSD 2026.▲ 42,3% od 2021. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna penzija svih vrsta, PIO fond, decembar svake godine, a za tekuću godinu poslednji objavljen mesec.
- Najviše, 2026.
- 39.740 RSD
- Najmanje, 2018.
- 17.517 RSD
- Prosečna penzija
- 39.740 RSD
- Prosek mesta
- 50.307 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 138. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2026. 39.740 50.307 2025. 39.613 50.246 2024. 35.085 44.693 2023. 27.304 35.047 2022. 22.942 29.593 2021. 19.866 25.699 2020. 18.633 24.231 2019. 17.612 22.945 2018. 17.517 22.892 Divlje deponije, prijavljene19 2024.▲ 46,2% od 2019.Detalji
Lokacije koje su opštine i komunalna preduzeća prijavile registru SEPA. Rast može da znači i savesnije prijavljivanje.
- Najviše, 2021.
- 19
- Najmanje, 2018.
- 13
- Prosek mesta
- 18
- Položaj, 1. je najviše
- 34. od 155
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2024. 19 2023. 19 2022. 18 2021. 19 2020. 13 2019. 13 2018. 13 Životni vek73,7 god. 2025.▲ 2,3% od 2023.Detalji
- Muškarci
- Žene
Tabela po godinama
Godina Muškarci Žene 2025. 71,2 76,2 2024. 71,0 75,5 2023. 69,4 74,7 Brakovi73 2025.▲ 78,0% od 2020.Detalji
Broj sklopljenih brakova godišnje, RZS.
- Najviše, 2014.
- 134
- Najmanje, 2020.
- 41
- Prosek mesta
- 4,4
- Položaj, 1. je najviše
- 86. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 73 2024. 72 2023. 76 2022. 91 2021. 80 2020. 41 2019. 93 2018. 62 2017. 90 2016. 76 2015. 119 2014. 134 2013. 118 2012. 93 2011. 88 2010. 107 Stanovi po dozvolama3 2025.▼ 72,7% od 2020.Detalji
Broj stanova za koje je izdata građevinska dozvola, RZS.
- Najviše, 2021.
- 18
- Najmanje, 2009.
- 2
- Prosek mesta
- 4,8
- Položaj, 1. je najbolje
- 150. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 3 2024. 2 2023. 2 2022. 4 2021. 18 2020. 11 2019. 5 2018. 7 2017. 8 2016. 8 2015. 10 2014. 2 2013. 9 2012. 3 2011. 5 2010. 9 2009. 2 2008. 4 2007. 6
„Realno" znači posle inflacije po indeksu cena za Srbiju. Strelica je smer; zelena je poboljšanje, crvena pogoršanje, siva bez ocene. Praćenje ocena počinje u oktobru 2026.
Naši nalazi
* Naše računanje. Tražene cene su medijana oglasa, bez ponovljenih, gde ih ima bar 10. Tražene kirije i cene ulaze u Priuštivost. Ostalo su podaci navedenih izvora van državne statistike.
Poređenje
Medijana: pola mesta je iznad te vrednosti, a pola ispod, pa je ne pomeraju krajnje vrednosti. Prosek regiona računa svako mesto jednako. Mesto 1 je najbolje. Kliknite na pokazatelj za sva mesta.
| Pokazatelj | Ovde | Prosek regiona | Medijana | U regionu | U Srbiji |
|---|---|---|---|---|---|
| Neto plata, 12 meseci | 85.106 RSD | 87.786 | 96.554 | 4. od 6 | 158. od 161 |
| Zaposleni na 1.000 radno sposobnih | 417 | 459 | 521 | 5. od 6 | 152. od 161 |
| Nezaposleni na 1.000 stanovnika | 166,2 | 129,6 | 55,9 | 6. od 6 | 158. od 161 |
| Promena od 2022. | -4,4 % | -5,4 | -2,6 | 4. od 6 | 140. od 161 |
| Deca do 14 godina | 13,4 % | 12,8 | 13,5 | 3. od 6 | 87. od 161 |
| Sa višom ili visokom školom | 11,7 % | 12,3 | 13,9 | 4. od 6 | 106. od 161 |
| Skor na maloj maturi | 456 | 448 | 480 | 4. od 6 | 125. od 161 |
| Lekari na 10.000 stanovnika | 19,1 | 27,8 | 17,1 | 4. od 6 | 70. od 161 |
| Cena stana po m² | nema podatka | 1.028 | 1.291 | – | – |
| Mobilna mreža Procena | 185 Mb/s | 111 | 156 | 1. od 6 | 54. od 161 |
| PM2.5 zimi, izmereno ili procena Procena | 34,2 µg/m³ | 28,1 | 33,4 | 4. od 6 | 91. od 161 |
| Teške nezgode godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana | 12,7 | 10,2 | 17,6 | 3. od 6 | 32. od 161 |
Slična mesta: Vlasotince, Aleksinac, Kovačica, Koceljeva, Prijepolje. Upoređuje se sa njihovim prosekom, prvo najveća razlika.
Prednosti u odnosu na slična mesta
| Pokazatelj | Ovde | Slična mesta |
|---|---|---|
| Do sedišta regiona | 27 min | 51 min |
| Teške nezgode godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana | 12,7 | 16,7 |
| Mobilna mreža | 185 Mb/s | 150 Mb/s |
| Do najbližeg velikog centra | 73 min | 95 min |
| Domaćinstva na kanalizaciji | 44,8 % | 35,9 % |
Zaostatak za sličnim mestima
| Pokazatelj | Ovde | Slična mesta |
|---|---|---|
| Nezaposleni na 1.000 stanovnika | 166,2 | 101,5 |
| Obuhvat vrtićem | 16 % | 36 % |
| Opštinski putevi sa savremenim kolovozom | 22,1 % | 55,7 % |
| Neto doseljeni na 1.000 godišnje | -7,1 | -2,6 |
| PM2.5 zimi, izmereno ili procena | 34,2 µg/m³ | 25,7 µg/m³ |
| Zaposleni na 1.000 radno sposobnih | 417 | 471 |
| Domaćinstva na vodovodu | 67,8 % | 77,7 % |
| Prazni i napušteni stanovi | 26,3 % | 24,2 % |
Šta kažu nezavisni izvori
Procena OpenStreetMap, 2026-11-01. Podatke unose volonteri: ovo pokazuje šta je ucrtano na mapi, a slabije mapirano mesto izgleda kao mesto sa manje usluga. Ne ulazi u ocenu.
- Apoteke na 10.000 stanovnika: 1,7 (prosek mesta 2,8)
- Supermarketi na 10.000 stanovnika: 1,2 (prosek mesta 1,9)
- Pošte na 10.000 stanovnika: 1,7 (prosek mesta 3,5)
- Banke na 10.000 stanovnika: 1,2 (prosek mesta 1,8)
- Lekari i klinike na 10.000 stanovnika: 0,6 (prosek mesta 1,7)
- Restorani i kafići na 10.000 stanovnika: 4,6 (prosek mesta 8,9)
- Benzinske pumpe na 10.000 stanovnika: 1,2 (prosek mesta 3,2)
Slična mesta
Uporedi ova mesta u alatu. Sličnost je računata iz 28 pokazatelja; način je na stranici Kako računamo.
Izvori i metodologija
Izvor i period stoje uz svaki pokazatelj. Celu računicu vidite na stranici Kako računamo, a proveru ocene na stranici Provera ocene. Svežinu izvora prati Stanje podataka, a sve brojke su u preuzimanju.
Provera brojki
Zvanične procene poredimo sa onim što je stvarno izbrojano. Ako se slažu, odnos je oko 100. Izbori 2026. nisu konačni. Ovo ne ulazi u glavnu ocenu.
| Pitanje | Zvanično | Izmereno | Odnos |
|---|---|---|---|
| Koliko punoletnih je stvarno tu?Glasači su donja mera prisutnih; iznad 100 znači da je glasalo više ljudi nego što procena kaže da živi tu. | 14.453 punoletnih po RZS proceni | 11.774 glasalo 2026. | 82 na 100 |
| Da li je birački spisak veći od procene?Spisak uključuje i one koji su otišli, a nisu se odjavili. | 14.453 punoletnih po RZS proceni | 16.110 na biračkom spisku | 112 na 100 |
| Ima li dece koliko piše?Škola zna ko je stvarno došao. | 162 očekivanih osmaka po RZS proceni | 161 stvarno na maloj maturi | 100 na 100 |
| Koliko stanova je stvarno nastanjeno?Popis 2022. Ostatak su prazni, napušteni i vikend stanovi. | 10.412 stanova | 6.562 nastanjeno | 63% |
| Koliko mesto svetli noću?Satelit NASA. Industrija i LED rasveta podižu broj. | 17.318 stanovnika | 73,5 zračenja na 1.000 stanovnika | 129. od 161 |
Promena biračkog spiska, 2023. do 2026.
Spisak se menja zbog novih punoletnih i umrlih. Ostatak je ono što to dvoje ne objašnjava.
- Spisak 2023.
- 16.749
- Novi punoletni
- +512
- Umrli
- −935
- Ostatak
- −216
- Spisak 2026.
- 16.110
Život i ljudi
Životni vek i uzroci smrti
- Životni vek, muškarci
- 71,2 god.
- Životni vek, žene
- 76,2 god.
- Bolesti srca i krvotoka na 10.000
- 99,1
- Tumori na 10.000
- 34,3
- Bolesti disanja na 10.000
- 9,4
- Povrede i trovanja na 10.000
- 5,8
Seljenje, porodica i gradnja
- Neto doseljeni na 1.000 godišnje
- -7,1
- Brakovi na 1.000 godišnje
- 4,3
- Razvodi na 100 brakova
- 37,1
- Stanovi po dozvolama na 1.000
- 0,3
- Srednjoškolci na 1.000 stanovnika
- 27,0
RZS. Uzroci smrti su sirove stope, pa starije mesto ima veće brojeve. Seljenje, smrti i brakovi su prosek tri godine, a dozvole pet.
Obrazovanje
Osnovna škola, osmi razred
- Prosečna ocena
- 4,13
- Matematika, skor
- 445
- Maternji jezik, skor
- 441
- Ocena prema testu*
- 0,14
Srednje škole
- Srednjih škola
- 2
- Gimnazija
- 1
- Srednjoškolaca na 1.000
- 27,0
- Učenika po nastavniku
- 6,0
* Naše računanje: koliko je školska ocena viša ili niža od ocene koju rezultat na maloj maturi predviđa u celoj Srbiji. Rezultati mature i upisni bodovi po srednjoj školi nisu objavljeni kao otvoreni podaci. Univerziteti su na stranici Univerziteti i fakulteti.
Stanovništvo
- Stanovnika 2025.
- 17.318
- Promena od 2022.
- -4,4%
- Dece do 14
- 13,4%
- Starijih od 65
- 23,4%
Na popisu 2011. bilo je 22.000, a 2022. 18.119 stanovnika. Procene RZS-a se posle svakog popisa ponovo baziraju, pa je linija prekinuta tamo gde bi skok bio samo promena osnova.
Svi popisi, 1948–2022.
Popisi su rađeni po različitim metodologijama, a teritorija je svedena na stanje iz 2022.
Procene po godinama
Rođeni i umrli, 1961–2025.
- Rođeni 2025.
- 148
- Umrli 2025.
- 324
- Prirodni priraštaj
- -176 rođeni minus umrli
Tabela po godinama
| Godina | Rođeni | Umrli | Priraštaj |
|---|---|---|---|
| 2025. | 148 | 324 | -176 |
| 2024. | 155 | 327 | -172 |
| 2023. | 152 | 314 | -162 |
| 2022. | 174 | 353 | -179 |
| 2021. | 170 | 448 | -278 |
| 2020. | 162 | 404 | -242 |
| 2019. | 171 | 352 | -181 |
| 2018. | 158 | 365 | -207 |
| 2017. | 169 | 377 | -208 |
| 2016. | 184 | 353 | -169 |
| 2015. | 140 | 342 | -202 |
| 2014. | 180 | 401 | -221 |
| 2013. | 163 | 340 | -177 |
| 2012. | 165 | 400 | -235 |
| 2011. | 171 | 401 | -230 |
| 2010. | 192 | 362 | -170 |
| 2009. | 179 | 411 | -232 |
| 2008. | 194 | 402 | -208 |
| 2007. | 180 | 345 | -165 |
| 2006. | 219 | 380 | -161 |
| 2005. | 218 | 367 | -149 |
| 2004. | 251 | 382 | -131 |
| 2003. | 299 | 365 | -66 |
| 2002. | 272 | 368 | -96 |
| 2001. | 252 | 352 | -100 |
| 2000. | 279 | 350 | -71 |
| 1999. | 279 | 357 | -78 |
| 1998. | 298 | 339 | -41 |
| 1997. | 305 | 355 | -50 |
| 1996. | 306 | 341 | -35 |
| 1995. | 330 | 347 | -17 |
| 1994. | 322 | 324 | -2 |
| 1993. | 322 | 293 | 29 |
| 1992. | 337 | 298 | 39 |
| 1991. | 359 | 297 | 62 |
| 1990. | 367 | 313 | 54 |
| 1989. | 335 | 287 | 48 |
| 1988. | 374 | 268 | 106 |
| 1987. | 342 | 274 | 68 |
| 1986. | 351 | 280 | 71 |
| 1985. | 355 | 275 | 80 |
| 1984. | 350 | 316 | 34 |
| 1983. | 328 | 294 | 34 |
| 1982. | 339 | 277 | 62 |
| 1981. | 312 | 213 | 99 |
| 1980. | 345 | 209 | 136 |
| 1979. | 336 | 223 | 113 |
| 1978. | 348 | 245 | 103 |
| 1977. | 377 | 257 | 120 |
| 1976. | 462 | 208 | 254 |
| 1975. | 470 | 214 | 256 |
| 1974. | 433 | 223 | 210 |
| 1973. | 458 | 241 | 217 |
| 1972. | 485 | 252 | 233 |
| 1971. | 457 | 213 | 244 |
| 1970. | 527 | 247 | 280 |
| 1969. | 469 | 250 | 219 |
| 1968. | 523 | 182 | 341 |
| 1967. | 496 | 222 | 274 |
| 1966. | 527 | 215 | 312 |
| 1965. | 600 | 207 | 393 |
| 1964. | 491 | 227 | 264 |
| 1963. | 539 | 199 | 340 |
| 1962. | 568 | 222 | 346 |
| 1961. | 565 | 226 | 339 |
RZS, teritorija svedena na današnje opštine.
Naselja (39), broj stanovnika po popisima
| Naselje | 1948. | 1971. | 1991. | 2011. | 2022. |
|---|---|---|---|---|---|
| Lebane | 1.975 | 5.889 | 9.528 | 9.272 | 8.025 |
| Bošnjace | 1.517 | 1.769 | 1.853 | 1.550 | 1.319 |
| Pertate | 1.246 | 1.424 | 1.426 | 1.312 | 1.207 |
| Šumane | 1.374 | 1.669 | 1.674 | 1.394 | 1.114 |
| Konjino | 588 | 779 | 1.005 | 806 | 689 |
| Krivača | 668 | 493 | 502 | 671 | 598 |
| Togočevce | 966 | 955 | 925 | 698 | 597 |
| Ždeglovo | 408 | 515 | 604 | 634 | 513 |
| Cekavica | 503 | 554 | 531 | 471 | 377 |
| Ćenovac | 347 | 398 | 457 | 395 | 354 |
| Lugare | 380 | 367 | 420 | 341 | 317 |
| Prekopčelica | 869 | 795 | 615 | 404 | 311 |
| Šilovo | 1.024 | 933 | 650 | 413 | 308 |
| Grgurovce | 1.010 | 823 | 538 | 331 | 263 |
| Popovce | 621 | 542 | 472 | 295 | 257 |
| Veliko Vojlovce | 438 | 440 | 375 | 307 | 215 |
| Donje Vranovce | 439 | 406 | 369 | 277 | 210 |
| Štulac | 768 | 735 | 490 | 279 | 185 |
| Malo Vojlovce | 239 | 225 | 226 | 192 | 154 |
| Geglja | 663 | 601 | 378 | 220 | 149 |
| Gornje Vranovce | 620 | 488 | 274 | 149 | 115 |
| Novo Selo | 502 | 394 | 264 | 146 | 101 |
| Lalinovac | 605 | 543 | 359 | 154 | 89 |
| Klajić | 1.309 | 982 | 429 | 159 | 82 |
| Svinjarica | 550 | 403 | 236 | 111 | 70 |
| Bačevina | 478 | 454 | 311 | 138 | 68 |
| Nova Topola | 432 | 311 | 175 | 105 | 59 |
| Slišane | 1.113 | 816 | 409 | 145 | 56 |
| Šarce | 271 | 262 | 137 | 76 | 47 |
| Radinovac | 165 | 88 | 87 | 72 | 43 |
| Lipovica | 862 | 599 | 249 | 91 | 36 |
| Poroštica | 667 | 459 | 195 | 72 | 35 |
| Buvce | 539 | 343 | 158 | 72 | 34 |
| Goli Rid | 158 | 151 | 80 | 42 | 32 |
| Rafuna | 450 | 390 | 173 | 76 | 28 |
| Drvodelj | 567 | 520 | 167 | 37 | 20 |
| Radevce | 585 | 450 | 160 | 39 | 16 |
| Petrovac | 115 | 92 | 62 | 26 | 14 |
| Sekicol | 259 | 171 | 105 | 28 | 12 |
Sastav stanovništva
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 3,7% veća od popisa, a 2,2% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,3 muškarci 41,4, žene 43,2
- Muškarci
- 50,2% 11.050
- Žene
- 49,8% 10.960
- Žena na 100 muškaraca
- 99,2
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 471 | 461 |
| 5–9 | 588 | 542 |
| 10–14 | 622 | 626 |
| 15–19 | 735 | 687 |
| 20–24 | 739 | 686 |
| 25–29 | 636 | 608 |
| 30–34 | 630 | 597 |
| 35–39 | 755 | 712 |
| 40–44 | 745 | 710 |
| 45–49 | 837 | 703 |
| 50–54 | 763 | 654 |
| 55–59 | 838 | 828 |
| 60–64 | 797 | 791 |
| 65–69 | 610 | 639 |
| 70–74 | 595 | 691 |
| 75–79 | 402 | 589 |
| 80–84 | 218 | 324 |
| 85+ | 69 | 112 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 3,7% veća od popisa, a 2,2% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,6 muškarci 41,7, žene 43,5
- Muškarci
- 50,3% 10.860
- Žene
- 49,7% 10.751
- Žena na 100 muškaraca
- 99,0
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 459 | 438 |
| 5–9 | 564 | 525 |
| 10–14 | 597 | 598 |
| 15–19 | 727 | 654 |
| 20–24 | 707 | 698 |
| 25–29 | 644 | 601 |
| 30–34 | 616 | 568 |
| 35–39 | 735 | 689 |
| 40–44 | 738 | 718 |
| 45–49 | 813 | 682 |
| 50–54 | 761 | 652 |
| 55–59 | 819 | 797 |
| 60–64 | 808 | 810 |
| 65–69 | 591 | 621 |
| 70–74 | 563 | 671 |
| 75–79 | 431 | 568 |
| 80–84 | 214 | 340 |
| 85+ | 73 | 121 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 3,7% veća od popisa, a 2,2% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,8 muškarci 41,9, žene 43,7
- Muškarci
- 50,3% 10.703
- Žene
- 49,7% 10.587
- Žena na 100 muškaraca
- 98,9
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 448 | 426 |
| 5–9 | 535 | 498 |
| 10–14 | 590 | 576 |
| 15–19 | 704 | 646 |
| 20–24 | 693 | 689 |
| 25–29 | 650 | 598 |
| 30–34 | 610 | 558 |
| 35–39 | 693 | 660 |
| 40–44 | 755 | 715 |
| 45–49 | 774 | 681 |
| 50–54 | 761 | 649 |
| 55–59 | 789 | 746 |
| 60–64 | 808 | 821 |
| 65–69 | 596 | 633 |
| 70–74 | 545 | 649 |
| 75–79 | 446 | 560 |
| 80–84 | 220 | 347 |
| 85+ | 86 | 135 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 3,7% veća od popisa, a 2,2% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,0 muškarci 42,1, žene 43,9
- Muškarci
- 50,3% 10.537
- Žene
- 49,7% 10.424
- Žena na 100 muškaraca
- 98,9
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 441 | 414 |
| 5–9 | 499 | 478 |
| 10–14 | 591 | 548 |
| 15–19 | 664 | 641 |
| 20–24 | 696 | 686 |
| 25–29 | 655 | 587 |
| 30–34 | 595 | 555 |
| 35–39 | 658 | 634 |
| 40–44 | 752 | 698 |
| 45–49 | 767 | 692 |
| 50–54 | 758 | 652 |
| 55–59 | 755 | 689 |
| 60–64 | 795 | 812 |
| 65–69 | 616 | 662 |
| 70–74 | 537 | 637 |
| 75–79 | 431 | 539 |
| 80–84 | 225 | 355 |
| 85+ | 102 | 145 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 3,7% veća od popisa, a 2,2% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,2 muškarci 42,4, žene 44,1
- Muškarci
- 50,3% 10.367
- Žene
- 49,7% 10.254
- Žena na 100 muškaraca
- 98,9
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 429 | 405 |
| 5–9 | 471 | 463 |
| 10–14 | 583 | 524 |
| 15–19 | 633 | 630 |
| 20–24 | 688 | 667 |
| 25–29 | 663 | 588 |
| 30–34 | 587 | 555 |
| 35–39 | 627 | 608 |
| 40–44 | 741 | 685 |
| 45–49 | 747 | 677 |
| 50–54 | 771 | 669 |
| 55–59 | 723 | 643 |
| 60–64 | 779 | 799 |
| 65–69 | 660 | 705 |
| 70–74 | 502 | 601 |
| 75–79 | 427 | 519 |
| 80–84 | 221 | 357 |
| 85+ | 115 | 159 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 3,7% veća od popisa, a 2,2% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,4 muškarci 42,6, žene 44,3
- Muškarci
- 50,3% 10.232
- Žene
- 49,7% 10.101
- Žena na 100 muškaraca
- 98,7
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 417 | 402 |
| 5–9 | 458 | 444 |
| 10–14 | 561 | 517 |
| 15–19 | 609 | 609 |
| 20–24 | 683 | 631 |
| 25–29 | 665 | 599 |
| 30–34 | 594 | 556 |
| 35–39 | 599 | 573 |
| 40–44 | 730 | 675 |
| 45–49 | 710 | 672 |
| 50–54 | 793 | 677 |
| 55–59 | 706 | 624 |
| 60–64 | 763 | 784 |
| 65–69 | 697 | 743 |
| 70–74 | 469 | 558 |
| 75–79 | 432 | 517 |
| 80–84 | 226 | 344 |
| 85+ | 120 | 176 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 3,7% veća od popisa, a 2,2% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,6 muškarci 42,8, žene 44,4
- Muškarci
- 50,4% 10.100
- Žene
- 49,6% 9.943
- Žena na 100 muškaraca
- 98,4
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 414 | 406 |
| 5–9 | 450 | 434 |
| 10–14 | 543 | 504 |
| 15–19 | 585 | 581 |
| 20–24 | 682 | 603 |
| 25–29 | 643 | 603 |
| 30–34 | 603 | 558 |
| 35–39 | 587 | 542 |
| 40–44 | 707 | 660 |
| 45–49 | 706 | 690 |
| 50–54 | 775 | 659 |
| 55–59 | 708 | 624 |
| 60–64 | 748 | 750 |
| 65–69 | 703 | 758 |
| 70–74 | 462 | 547 |
| 75–79 | 415 | 508 |
| 80–84 | 254 | 324 |
| 85+ | 115 | 192 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 3,7% veća od popisa, a 2,2% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,7 muškarci 42,9, žene 44,5
- Muškarci
- 50,3% 9.933
- Žene
- 49,7% 9.797
- Žena na 100 muškaraca
- 98,6
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 406 | 408 |
| 5–9 | 438 | 428 |
| 10–14 | 519 | 479 |
| 15–19 | 576 | 564 |
| 20–24 | 656 | 593 |
| 25–29 | 635 | 588 |
| 30–34 | 608 | 555 |
| 35–39 | 583 | 537 |
| 40–44 | 666 | 632 |
| 45–49 | 726 | 690 |
| 50–54 | 739 | 661 |
| 55–59 | 709 | 625 |
| 60–64 | 718 | 699 |
| 65–69 | 702 | 757 |
| 70–74 | 470 | 566 |
| 75–79 | 397 | 499 |
| 80–84 | 269 | 313 |
| 85+ | 116 | 203 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 3,7% veća od popisa, a 2,2% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,9 muškarci 43,2, žene 44,6
- Muškarci
- 50,3% 9.763
- Žene
- 49,7% 9.653
- Žena na 100 muškaraca
- 98,9
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 391 | 412 |
| 5–9 | 429 | 417 |
| 10–14 | 487 | 467 |
| 15–19 | 578 | 543 |
| 20–24 | 615 | 587 |
| 25–29 | 641 | 575 |
| 30–34 | 612 | 539 |
| 35–39 | 571 | 541 |
| 40–44 | 632 | 606 |
| 45–49 | 728 | 680 |
| 50–54 | 729 | 672 |
| 55–59 | 700 | 626 |
| 60–64 | 686 | 648 |
| 65–69 | 688 | 737 |
| 70–74 | 495 | 593 |
| 75–79 | 395 | 496 |
| 80–84 | 259 | 302 |
| 85+ | 127 | 212 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 3,7% veća od popisa, a 2,2% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 44,0 muškarci 43,2, žene 44,8
- Muškarci
- 50,3% 9.619
- Žene
- 49,7% 9.505
- Žena na 100 muškaraca
- 98,8
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 398 | 410 |
| 5–9 | 422 | 402 |
| 10–14 | 460 | 464 |
| 15–19 | 576 | 519 |
| 20–24 | 588 | 582 |
| 25–29 | 637 | 559 |
| 30–34 | 625 | 533 |
| 35–39 | 559 | 541 |
| 40–44 | 604 | 586 |
| 45–49 | 718 | 671 |
| 50–54 | 710 | 661 |
| 55–59 | 705 | 645 |
| 60–64 | 656 | 603 |
| 65–69 | 664 | 723 |
| 70–74 | 538 | 625 |
| 75–79 | 357 | 464 |
| 80–84 | 263 | 304 |
| 85+ | 139 | 213 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 3,7% veća od popisa, a 2,2% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 44,0 muškarci 43,2, žene 44,9
- Muškarci
- 50,3% 9.451
- Žene
- 49,7% 9.339
- Žena na 100 muškaraca
- 98,8
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 413 | 401 |
| 5–9 | 412 | 386 |
| 10–14 | 452 | 445 |
| 15–19 | 555 | 512 |
| 20–24 | 562 | 580 |
| 25–29 | 636 | 531 |
| 30–34 | 626 | 534 |
| 35–39 | 565 | 536 |
| 40–44 | 576 | 558 |
| 45–49 | 704 | 664 |
| 50–54 | 674 | 658 |
| 55–59 | 720 | 659 |
| 60–64 | 635 | 577 |
| 65–69 | 643 | 711 |
| 70–74 | 567 | 648 |
| 75–79 | 318 | 422 |
| 80–84 | 254 | 315 |
| 85+ | 139 | 202 |
- Prosečna starost
- 44,4 muškarci 43,6, žene 45,2
- Muškarci
- 50,3% 9.113
- Žene
- 49,7% 9.006
- Žena na 100 muškaraca
- 98,8
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 412 | 374 |
| 5–9 | 414 | 388 |
| 10–14 | 442 | 408 |
| 15–19 | 538 | 479 |
| 20–24 | 492 | 516 |
| 25–29 | 560 | 483 |
| 30–34 | 536 | 530 |
| 35–39 | 547 | 508 |
| 40–44 | 542 | 505 |
| 45–49 | 663 | 652 |
| 50–54 | 691 | 688 |
| 55–59 | 688 | 651 |
| 60–64 | 675 | 584 |
| 65–69 | 663 | 691 |
| 70–74 | 610 | 672 |
| 75–79 | 301 | 421 |
| 80–84 | 233 | 302 |
| 85+ | 106 | 154 |
- Prosečna starost
- 44,5 muškarci 43,6, žene 45,3
- Muškarci
- 50,3% 9.004
- Žene
- 49,7% 8.907
- Žena na 100 muškaraca
- 98,9
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 421 | 372 |
| 5–9 | 400 | 390 |
| 10–14 | 449 | 405 |
| 15–19 | 494 | 464 |
| 20–24 | 507 | 508 |
| 25–29 | 549 | 476 |
| 30–34 | 530 | 512 |
| 35–39 | 542 | 501 |
| 40–44 | 551 | 509 |
| 45–49 | 631 | 625 |
| 50–54 | 679 | 682 |
| 55–59 | 679 | 646 |
| 60–64 | 667 | 599 |
| 65–69 | 639 | 659 |
| 70–74 | 605 | 665 |
| 75–79 | 322 | 437 |
| 80–84 | 231 | 295 |
| 85+ | 108 | 162 |
- Prosečna starost
- 44,7 muškarci 43,8, žene 45,5
- Muškarci
- 50,3% 8.857
- Žene
- 49,7% 8.757
- Žena na 100 muškaraca
- 98,9
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 421 | 351 |
| 5–9 | 380 | 393 |
| 10–14 | 446 | 397 |
| 15–19 | 464 | 452 |
| 20–24 | 516 | 495 |
| 25–29 | 519 | 459 |
| 30–34 | 533 | 500 |
| 35–39 | 536 | 496 |
| 40–44 | 541 | 506 |
| 45–49 | 596 | 594 |
| 50–54 | 677 | 672 |
| 55–59 | 668 | 653 |
| 60–64 | 656 | 605 |
| 65–69 | 610 | 608 |
| 70–74 | 597 | 663 |
| 75–79 | 360 | 455 |
| 80–84 | 224 | 292 |
| 85+ | 113 | 166 |
- Prosečna starost
- 44,8 muškarci 43,9, žene 45,7
- Muškarci
- 50,4% 8.726
- Žene
- 49,6% 8.592
- Žena na 100 muškaraca
- 98,5
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 412 | 339 |
| 5–9 | 381 | 387 |
| 10–14 | 426 | 383 |
| 15–19 | 449 | 446 |
| 20–24 | 520 | 477 |
| 25–29 | 496 | 457 |
| 30–34 | 531 | 475 |
| 35–39 | 535 | 487 |
| 40–44 | 522 | 502 |
| 45–49 | 578 | 569 |
| 50–54 | 664 | 660 |
| 55–59 | 651 | 648 |
| 60–64 | 648 | 625 |
| 65–69 | 599 | 556 |
| 70–74 | 590 | 661 |
| 75–79 | 395 | 486 |
| 80–84 | 209 | 276 |
| 85+ | 120 | 158 |
Crtica je Srbija u istoj godini. Procene pre 2022. se ne nastavljaju na one posle popisa, pa se te godine ne porede međusobno. RZS.
Nacionalnost, popisi 2022. i 2011.
| Grupa | Traka | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|---|
| Srbi | 85,4% | 92,7% | 15.475 | |
| Romi | 6,9% | 5,7% | 1.247 | |
| Nisu se izjasnili | 1,3% | 0,6% | 240 | |
| Nepoznato | 6,1% | 0,7% | 1.105 |
Grupe ispod 1% (15)
| Grupa | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|
| Makedonci | 0,08% | 0,1% | 14 |
| Ostali | 0,03% | 0,0% | 6 |
| Crnogorci | 0,03% | 0,1% | 5 |
| Jugosloveni | 0,02% | 0,0% | 4 |
| Hrvati | 0,02% | 0,0% | 4 |
| Rumuni | 0,02% | 0,0% | 3 |
| Rusi | 0,02% | 0,0% | 3 |
| Slovenci | 0,02% | 0,0% | 3 |
| Mađari | 0,01% | 0,0% | 2 |
| Ukrajinci | 0,01% | 0,0% | 2 |
| Regionalna pripadnost | 0,01% | 0,0% | 2 |
| Bugari | 0,01% | 0,0% | 1 |
| Bunjevci | 0,01% | 0,0% | 1 |
| Vlasi | 0,01% | 0,0% | 1 |
| Slovaci | 0,01% | 0,0% | 1 |
Veroispovest, popisi 2022. i 2011.
| Grupa | Traka | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|---|
| Pravoslavna | 87,0% | 94,6% | 15.756 | |
| Ostale hrišćanske | 3,3% | 0,5% | 599 | |
| Nisu se izjasnili | 2,2% | 2,6% | 392 | |
| Nepoznato | 6,5% | 1,8% | 1.184 |
Grupe ispod 1% (5)
| Grupa | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|
| Protestantska | 0,83% | 0,2% | 150 |
| Islamska | 0,09% | 0,1% | 16 |
| Nisu vernici | 0,06% | 0,1% | 11 |
| Katolička | 0,04% | 0,1% | 8 |
| Agnostici | 0,02% | 0,0% | 3 |
Udeo u svim popisanim. Izjašnjavanje nije obavezno, a „Nepoznato” je kategorija RZS-a. Udeo „Nepoznato” je u Srbiji 2022. veći nego 2011, pa razlika između kolona ne mora da bude stvarna promena. Nacionalnost i vera se ne ocenjuju i ne ulaze u poređenja. RZS, Popis 2022.
Cena života
- Korpa, usklađena
- 104.412 RSD, 2026-05, pomereno do 2026-09, procena iz najbližih gradova
- Prosečna plata
- 85.106 RSD
- Stanovanje mesečno
- 22.951 procena, stan od 50 m²
- Sve kroz platu
- 1,50 korpa i stanovanje
Procena Državna računica, a ne tržišno merenje; koristi se oprezno i poredi sa našim cenama iz prodavnica. Stanovanje: za ovo mesto nema kirija ni kupoprodaja, pa je ovo procena iz cene novih stanova, svedena na istu skalu. Uporedi cene u prodavnicama.
Stanovanje i obrazovanje
- Stanova
- 10.412
- Prazni i napušteni
- 26,3%
- Pod zakupom
- 2,7%
- Zgrade starije od 1971.
- 43%
- Viša ili visoka škola
- 11,7%
- Bez srednje škole
- 35,2%
Popis 2022. RZS.
Posao i plate
- Neto plata, 12 meseci
- 85.106 do 08/2026
- Zaposlenih na 1.000
- 263
- Aktivnih firmi
- 85 09/2025
- Nezaposlenih na birou
- 2.879 09/2025
- Budžet po stanovniku
- 53.162 RSD, 2024.
- Ulaganja po stanovniku
- 7.161 RSD, 13,5% rashoda
Plata zaposlenih koji ovde žive, bez obzira na to gde rade. Tačka je ovo mesto, crta je Srbija.
Zdravstvo
- Lekara
- 33
- Stanovnika po lekaru
- 525
- Zubara
- 5
- Farmaceuta
- 0
Podaci za 2024, samo zdravstvena služba. Broji se gde ljudi rade, pa bolnički centri izgledaju bolje od mesta čiji se stanovnici tamo leče.
Škole i vrtići
- Skor na maloj maturi
- 456 2025/26, prosek mesta 481
- Osnovnih škola
- 3
- Dece u vrtiću
- 169 2025/2026
- Obuhvat vrtićem
- 16% naša procena
Skor je prosek tri standardizovana testa, ponderisan brojem učenika. Više govori o generaciji i porodicama nego o samoj školi. Ministarstvo prosvete.
Od čega se živi
Popis 2022.
Popis 2011.
| Grupa | 2022. | Udeo | 2011. | Udeo |
|---|---|---|---|---|
| Zaposleni | 5.039 | 27,8% | 6.326 | 28,8% |
| Penzioneri | 4.013 | 22,1% | 4.416 | 20,1% |
| Deca do 15 godina | 2.438 | 13,5% | 3.284 | 14,9% |
| Učenici i studenti | 1.150 | 6,3% | 1.635 | 7,4% |
| Nezaposleni | 2.103 | 11,6% | 2.992 | 13,6% |
| Domaćinstvo i ostali | 3.376 | 18,6% | 3.347 | 15,2% |
RZS, popisi 2011. i 2022: svaka osoba je u jednoj grupi. Stopa nezaposlenosti po popisu je 29,4%. Godišnje, PIO fond: 3.725 korisnika penzija u 2026-06, prosečna penzija 39.740 RSD, 82 korisnika na 100 zaposlenih. Ne ulazi u ocenu.
Komunalije i putevi
- Domaćinstva na vodovodu
- 67,8%
- Domaćinstva na kanalizaciji
- 44,8%
- Prečišćene otpadne vode
- 0,0%
- Opštinski putevi sa savremenim kolovozom
- 22,1%
- Divlje deponije, prijavljene
- 19
Godišnjak Opštine i regioni, podaci za 2024. Priključci prema domaćinstvima iz popisa 2022, pa vikend kuće mogu da podignu udeo. Ne ulazi u ocenu.
Na šta opština planira da troši
Plan za 2021, ukupno 961 miliona RSD. Godine se razlikuju među mestima, pa ovo nije rang.
- Opšte javne usluge
- 45,9%
- Ekonomski poslovi
- 14,3%
- Obrazovanje
- 13,1%
- Stanovi i zajednica
- 9,5%
- Rekreacija, sport i kultura
- 9,3%
- Socijalna zaštita
- 5,0%
- Zdravstvo
- 2,3%
Budžet opštine, data.gov.rs. Plan nije izvršenje. Ne ulazi u ocenu.
Mobilna mreža i internet
- Mobilna mreža, preuzimanje
- 185 Mb/s
- Broj mobilnih testova
- 150
- Fiksni, preuzimanje
- 65 Mb/s zavisi od paketa
Ocena ide iz mobilne mreže, jer ljudi internet uglavnom koriste na telefonu preko 4G i 5G. Fiksna brzina više pokazuje koji paket korisnici biraju nego šta je dostupno, pa nije u oceni. Prosek Speedtest merenja za 3. kvartal 2026, koja sami pokreću korisnici. Kod malog broja testova rezultat je nesiguran. Speedtest by Ookla Global Fixed and Mobile Network Performance Maps, CC BY-NC-SA 4.0.
Vazduh
- PM2.5 zimi, procena
- 34,2
- Leti, model
- 7,3
Procena Ovde nema SEPA stanice za PM2.5. Prikazan je atmosferski model za 2025, a zimska vrednost je pomnožena sa 1,30, koliko model u proseku potcenjuje merenja. Stvarna vrednost može biti znatno drugačija. Emisije: NRIZ registar.
Bezbednost na putu
- Sa povređenima 2025.
- 18
- Sa poginulima 2025.
- 2
- Teških godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana
- 12,7 15.689 ljudi tokom dana
- Sve nezgode 2026.
- 17 tekuća godina
- Na glavnim putevima van naselja*
- 3 od 20 teških, 2025.
Ocena ne računa nezgode na autoputevima i brzim putevima (0% teških nezgoda ovde), a deli se sa dnevnim stanovništvom: stanovnici plus ljudi koji tu rade, minus oni koji rade negde drugde. Drugi tranzitni putevi su i dalje uračunati; zvezdica je naš proračun koji ne menja ocenu. MUP, otvoreni podaci.
Osude za krivična dela
- Osuđenih odraslih 2024.
- 77
- Za imovinu
- 13
- Za život i telo
- 5
- U saobraćaju
- 4
Osude po mestu izvršenja, ne prijavljena dela i ne ocena bezbednosti, zato nisu u indeksu.
Povezanost
- Do sedišta regiona*
- 27 min 57. od 161
- Do najbližeg velikog centra*
- 73 min 94. od 161
- Do Beograda*
- 200 min 139. od 161
- Do najbližeg fakulteta*
- 27 min 86. od 161
- Do najbliže srednje škole*
- 0 min 1. od 161
Minuti vožnje kolima bez gužve, od centra mesta. Ne meri autobus i ne ulazi u ocenu. Veliki centri su Beograd, Novi Sad, Niš i Kragujevac. Nula znači da je cilj u samom mestu. Red 1 je najbliže.