Stanje Srbije

Sva mesta · Šumadijski region

Lapovo

Lapovo: iznad proseka svih mesta po zdravstvu (70) i pristupu (95). Stanovništvo od popisa 2022: −2,5%, prosek regiona −2,2%.

6.415 stanovnika95.606 RSD neto plata

Ukupna ocena

Ocena 1–100, veće je bolje. To je geometrijski prosek 7 tema, bez Bezbednosti na putu. Verovatno između 14. i 75. mesta.

Kako računamo
61od 100
Rang u Srbiji≈ 31.od 161
1. (najbolje)161.
Verovatno između 14. i 75. mesta.

Rang je okviran: ovde nema merenja vazduha. Zašto?

Po kontroli 102. mesto
Uporedi sa sličnim mestimaPrikaži na mapi i listi

Profil mesta

Ocene 1–100, veće je bolje. Crtica je prosek sličnih mesta.

Demografija

Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: promena stanovništva od popisa 2022. i neto doseljeni na 1.000 stanovnika.

Kako računamo
iznad proseka-2,5% od popisa 2022, neto doseljeni -0,6 na 1.000
55
Posao i plata

Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: neto plata, zaposleni na 1.000 radno sposobnih i firme na 1.000 stanovnika.

Kako računamo
iznad proseka95.606 RSD, 613 zaposlenih na 1.000 radno sposobnih, 7,6 firmi na 1.000
41
Priuštivost

Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: koliko plata pokriva korpu i stanovanje.

Kako računamo
oko prosekakorpa i stanovanje koštaju 1,41 prosečne plate, stan: procena
55
Zdravstvo

Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: zdravstveni radnici na 10.000 stanovnika i životni vek.

Kako računamo
iznad proseka28,1 zdravstvenih radnika na 10.000, životni vek 77,3
70
Škole i vrtići

Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: mala matura, obuhvat vrtićem i vreme do fakulteta i srednje škole.

Kako računamo
iznad prosekamala matura 505, vrtić 57%, fakultet na 8 min
72
Pristup

Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: vreme do velikog centra i brzina mobilne mreže.

Kako računamo
iznad proseka30 min do velikog centra, mreža 197 Mb/s
95
Vazduh

Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: gori od dva zagađivača, PM2.5 zimi i SO₂.

Kako računamo
oko prosekaPM2.5 zimi 37,2 µg/m³
56
Bezbednost na putu

Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: teške nezgode; tema je van ukupne ocene.

Kako računamo
oko proseka13,3 teških nezgoda godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana
73

Poređenje

Medijana: pola mesta je iznad te vrednosti, a pola ispod, pa je ne pomeraju krajnje vrednosti. Prosek regiona računa svako mesto jednako. Mesto 1 je najbolje. Kliknite na pokazatelj za sva mesta.

PokazateljOvdeProsek regionaMedijanaU regionuU Srbiji
Neto plata, 12 meseci95.606 RSD98.32496.5544. od 789. od 161
Zaposleni na 1.000 radno sposobnih613 5735212. od 723. od 161
Nezaposleni na 1.000 stanovnika99,9 74,855,96. od 7135. od 161
Promena od 2022.-2,5 %-2,2-2,64. od 774. od 161
Deca do 14 godina12,6 %13,013,55. od 7114. od 161
Sa višom ili visokom školom12,0 %13,413,93. od 7100. od 161
Skor na maloj maturi505 5154805. od 736. od 161
Lekari na 10.000 stanovnika21,8 24,417,13. od 760. od 161
Cena stana po m²nema podatka1.4501.291––
Mobilna mreža Procena197 Mb/s1611562. od 743. od 161
PM2.5 zimi, izmereno ili procena Procena37,2 µg/m³34,033,45. od 7117. od 161
Teške nezgode godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana13,3 17,817,62. od 736. od 161

Slična mesta: Batočina, Vlasotince, Ćićevac, Smederevska Palanka, Plandište. Upoređuje se sa njihovim prosekom, prvo najveća razlika.

Prednosti u odnosu na slična mesta

Zaostatak za sličnim mestima

Šta kažu nezavisni izvori

Procena OpenStreetMap, 2026-11-01. Podatke unose volonteri: ovo pokazuje šta je ucrtano na mapi, a slabije mapirano mesto izgleda kao mesto sa manje usluga. Ne ulazi u ocenu.

Slična mesta

Uporedi ova mesta u alatu. Sličnost je računata iz 28 pokazatelja; način je na stranici Kako računamo.

Izvori i metodologija

Izvor i period stoje uz svaki pokazatelj. Celu računicu vidite na stranici Kako računamo, a proveru ocene na stranici Provera ocene. Svežinu izvora prati Stanje podataka, a sve brojke su u preuzimanju.

Provera brojki

Zvanične procene poredimo sa onim što je stvarno izbrojano. Ako se slažu, odnos je oko 100. Izbori 2026. nisu konačni. Ovo ne ulazi u glavnu ocenu.

PitanjeZvaničnoIzmerenoOdnos
Koliko punoletnih je stvarno tu?Glasači su donja mera prisutnih; iznad 100 znači da je glasalo više ljudi nego što procena kaže da živi tu.5.416 punoletnih po RZS proceni4.457 glasalo 2026.82 na 100
Da li je birački spisak veći od procene?Spisak uključuje i one koji su otišli, a nisu se odjavili.5.416 punoletnih po RZS proceni6.382 na biračkom spisku118 na 100
Ima li dece koliko piše?Škola zna ko je stvarno došao.56 očekivanih osmaka po RZS proceni50 stvarno na maloj maturi89 na 100
Koliko stanova je stvarno nastanjeno?Popis 2022. Ostatak su prazni, napušteni i vikend stanovi.3.490 stanova2.441 nastanjeno70%
Koliko mesto svetli noću?Satelit NASA. Industrija i LED rasveta podižu broj.6.415 stanovnika178,8 zračenja na 1.000 stanovnika26. od 161

Promena biračkog spiska, 2023. do 2026.

Spisak se menja zbog novih punoletnih i umrlih. Ostatak je ono što to dvoje ne objašnjava.

Spisak 2023.
6.638
Novi punoletni
+180
Umrli
−320
Ostatak
−116
Spisak 2026.
6.382

Život i ljudi

Životni vek i uzroci smrti

Životni vek, muškarci
75,5 god.
Životni vek, žene
79,2 god.
Bolesti srca i krvotoka na 10.000
72,2
Tumori na 10.000
38,5
Bolesti disanja na 10.000
19,7
Povrede i trovanja na 10.000
2,6

Seljenje, porodica i gradnja

Neto doseljeni na 1.000 godišnje
-0,6
Brakovi na 1.000 godišnje
4,6
Razvodi na 100 brakova
35,2
Stanovi po dozvolama na 1.000
0,7
Srednjoškolci na 1.000 stanovnika
23,5

RZS. Uzroci smrti su sirove stope, pa starije mesto ima veće brojeve. Seljenje, smrti i brakovi su prosek tri godine, a dozvole pet.

Obrazovanje

Osnovna škola, osmi razred

Prosečna ocena
3,96
Matematika, skor
488
Maternji jezik, skor
504
Ocena prema testu*
-0,14

Srednje škole

Srednjih škola
1
Gimnazija
0
Srednjoškolaca na 1.000
23,5
Učenika po nastavniku
5,2

* Naše računanje: koliko je školska ocena viša ili niža od ocene koju rezultat na maloj maturi predviđa u celoj Srbiji. Rezultati mature i upisni bodovi po srednjoj školi nisu objavljeni kao otvoreni podaci. Univerziteti su na stranici Univerziteti i fakulteti.

Stanovništvo

Stanovnika 2025.
6.415
Promena od 2022.
-2,5%
Dece do 14
12,6%
Starijih od 65
27,0%

Na popisu 2011. bilo je 7.837, a 2022. 6.582 stanovnika. Procene RZS-a se posle svakog popisa ponovo baziraju, pa je linija prekinuta tamo gde bi skok bio samo promena osnova.

Svi popisi, 1948–2022.

6,0 hilj.8,0 hilj.10,0 hilj.195019601970198019902000201020226,6 hilj.

Popisi su rađeni po različitim metodologijama, a teritorija je svedena na stanje iz 2022.

Procene po godinama

6,0 hilj.7,0 hilj.8,0 hilj.9,0 hilj.popis 2002popis 2011popis 202219952000200520102015202020256,4 hilj.

Rođeni i umrli, 1961–2025.

Rođeni 2025.
47
Umrli 2025.
102
Prirodni priraštaj
-55
rođeni minus umrli
RođeniUmrli01002001961.: rođeno 100, umrlo 801962.: rođeno 104, umrlo 811963.: rođeno 116, umrlo 851964.: rođeno 108, umrlo 891965.: rođeno 104, umrlo 1031966.: rođeno 96, umrlo 901967.: rođeno 105, umrlo 1071968.: rođeno 125, umrlo 951969.: rođeno 109, umrlo 1191970.: rođeno 89, umrlo 911971.: rođeno 89, umrlo 711972.: rođeno 106, umrlo 1021973.: rođeno 116, umrlo 1001974.: rođeno 98, umrlo 851975.: rođeno 115, umrlo 841976.: rođeno 98, umrlo 961977.: rođeno 94, umrlo 901978.: rođeno 118, umrlo 931979.: rođeno 113, umrlo 921980.: rođeno 121, umrlo 1111981.: rođeno 95, umrlo 1201982.: rođeno 120, umrlo 961983.: rođeno 99, umrlo 1111984.: rođeno 95, umrlo 1211985.: rođeno 105, umrlo 1301986.: rođeno 100, umrlo 1291987.: rođeno 85, umrlo 991988.: rođeno 115, umrlo 1171989.: rođeno 124, umrlo 1271990.: rođeno 100, umrlo 1401991.: rođeno 110, umrlo 1171992.: rođeno 89, umrlo 1191993.: rođeno 109, umrlo 1371994.: rođeno 82, umrlo 1231995.: rođeno 98, umrlo 1281996.: rođeno 97, umrlo 1161997.: rođeno 92, umrlo 1351998.: rođeno 90, umrlo 1651999.: rođeno 67, umrlo 1212000.: rođeno 89, umrlo 1512001.: rođeno 76, umrlo 1472002.: rođeno 78, umrlo 1292003.: rođeno 73, umrlo 1442004.: rođeno 74, umrlo 1342005.: rođeno 60, umrlo 1412006.: rođeno 76, umrlo 1292007.: rođeno 68, umrlo 1372008.: rođeno 56, umrlo 1082009.: rođeno 41, umrlo 1282010.: rođeno 49, umrlo 1222011.: rođeno 50, umrlo 1512012.: rođeno 52, umrlo 1182013.: rođeno 39, umrlo 1132014.: rođeno 42, umrlo 1332015.: rođeno 54, umrlo 1112016.: rođeno 43, umrlo 1172017.: rođeno 49, umrlo 1102018.: rođeno 48, umrlo 1392019.: rođeno 50, umrlo 1322020.: rođeno 62, umrlo 1182021.: rođeno 58, umrlo 1392022.: rođeno 53, umrlo 972023.: rođeno 55, umrlo 1142024.: rođeno 51, umrlo 1122025.: rođeno 47, umrlo 10219701980199020002010202547 rođ.102 um.
Tabela po godinama
GodinaRođeniUmrliPriraštaj
2025.47102-55
2024.51112-61
2023.55114-59
2022.5397-44
2021.58139-81
2020.62118-56
2019.50132-82
2018.48139-91
2017.49110-61
2016.43117-74
2015.54111-57
2014.42133-91
2013.39113-74
2012.52118-66
2011.50151-101
2010.49122-73
2009.41128-87
2008.56108-52
2007.68137-69
2006.76129-53
2005.60141-81
2004.74134-60
2003.73144-71
2002.78129-51
2001.76147-71
2000.89151-62
1999.67121-54
1998.90165-75
1997.92135-43
1996.97116-19
1995.98128-30
1994.82123-41
1993.109137-28
1992.89119-30
1991.110117-7
1990.100140-40
1989.124127-3
1988.115117-2
1987.8599-14
1986.100129-29
1985.105130-25
1984.95121-26
1983.99111-12
1982.1209624
1981.95120-25
1980.12111110
1979.1139221
1978.1189325
1977.94904
1976.98962
1975.1158431
1974.988513
1973.11610016
1972.1061024
1971.897118
1970.8991-2
1969.109119-10
1968.1259530
1967.105107-2
1966.96906
1965.1041031
1964.1088919
1963.1168531
1962.1048123
1961.1008020

RZS, teritorija svedena na današnje opštine.

Naselja (2), broj stanovnika po popisima
Naselje1948.1971.1991.2011.2022.
Lapovo (varošica)7.1698.3078.6557.1436.057
Lapovo (selo)650849825694525

Sastav stanovništva

Prosečna starost
46,5
muškarci 44,8, žene 48,1
Muškarci
50,0%
3.206
Žene
50,0%
3.209
Žena na 100 muškaraca
100,1
MuškarciŽene85+ god.: 52 muškaraca (0,8%), 89 žena (1,4%)85+80–84 god.: 72 muškaraca (1,1%), 113 žena (1,8%)80–8475–79 god.: 151 muškaraca (2,4%), 185 žena (2,9%)75–7970–74 god.: 242 muškaraca (3,8%), 303 žena (4,7%)70–7465–69 god.: 252 muškaraca (3,9%), 274 žena (4,3%)65–6960–64 god.: 226 muškaraca (3,5%), 234 žena (3,6%)60–6455–59 god.: 228 muškaraca (3,6%), 238 žena (3,7%)55–5950–54 god.: 226 muškaraca (3,5%), 219 žena (3,4%)50–5445–49 god.: 234 muškaraca (3,6%), 202 žena (3,1%)45–4940–44 god.: 214 muškaraca (3,3%), 180 žena (2,8%)40–4435–39 god.: 188 muškaraca (2,9%), 199 žena (3,1%)35–3930–34 god.: 176 muškaraca (2,7%), 150 žena (2,3%)30–3425–29 god.: 169 muškaraca (2,6%), 166 žena (2,6%)25–2920–24 god.: 172 muškaraca (2,7%), 136 žena (2,1%)20–2415–19 god.: 167 muškaraca (2,6%), 148 žena (2,3%)15–1910–14 god.: 142 muškaraca (2,2%), 138 žena (2,2%)10–145–9 god.: 147 muškaraca (2,3%), 116 žena (1,8%)5–90–4 god.: 148 muškaraca (2,3%), 119 žena (1,9%)0–40%0%2%2%4%4%
Tabela po starosti
StarostMuškarciŽene
0–4148119
5–9147116
10–14142138
15–19167148
20–24172136
25–29169166
30–34176150
35–39188199
40–44214180
45–49234202
50–54226219
55–59228238
60–64226234
65–69252274
70–74242303
75–79151185
80–8472113
85+5289

Crtica je Srbija u istoj godini. Procene pre 2022. se ne nastavljaju na one posle popisa, pa se te godine ne porede međusobno. RZS.

Nacionalnost, popisi 2022. i 2011.

Grupe ispod 1% (13)
Grupa2022.2011.Broj
Romi0,65%0,7%43
Albanci0,09%0,1%6
Jugosloveni0,09%0,0%6
Ostali0,09%0,1%6
Makedonci0,08%0,1%5
Hrvati0,06%0,1%4
Crnogorci0,06%0,1%4
Bugari0,03%0,1%2
Mađari0,02%0,0%1
Rusini0,02%0,0%1
Slovaci0,02%0,0%1
Ukrajinci0,02%0,0%1
Regionalna pripadnost0,02%0,0%1

Veroispovest, popisi 2022. i 2011.

Grupe ispod 1% (6)
Grupa2022.2011.Broj
Ostale hrišćanske0,43%0,7%28
Katolička0,21%0,2%14
Nisu vernici0,18%0,2%12
Islamska0,17%0,0%11
Agnostici0,06%0,0%4
Istočnjačke0,02%0,0%1

Udeo u svim popisanim. Izjašnjavanje nije obavezno, a „Nepoznato” je kategorija RZS-a. Udeo „Nepoznato” je u Srbiji 2022. veći nego 2011, pa razlika između kolona ne mora da bude stvarna promena. Nacionalnost i vera se ne ocenjuju i ne ulaze u poređenja. RZS, Popis 2022.

Cena života

Korpa, usklađena
108.050
RSD, 2026-05, pomereno do 2026-09, procena iz najbližih gradova
Prosečna plata
95.606
RSD
Stanovanje mesečno
26.762
procena, stan od 50 m²
Sve kroz platu
1,41
korpa i stanovanje

Procena Državna računica, a ne tržišno merenje; koristi se oprezno i poredi sa našim cenama iz prodavnica. Stanovanje: za ovo mesto nema kirija ni kupoprodaja, pa je ovo procena iz cene novih stanova, svedena na istu skalu. Uporedi cene u prodavnicama.

Stanovanje i obrazovanje

Stanova
3.490
Prazni i napušteni
22,6%
Pod zakupom
2,5%
Zgrade starije od 1971.
41%
Viša ili visoka škola
12,0%
Bez srednje škole
28,3%

Popis 2022. RZS.

Posao i plate

Neto plata, 12 meseci
95.606
do 08/2026
Zaposlenih na 1.000
370
Aktivnih firmi
49
09/2025
Nezaposlenih na birou
641
09/2025
Budžet po stanovniku
66.018
RSD, 2024.
Ulaganja po stanovniku
4.825
RSD, 7,7% rashoda

Plata zaposlenih koji ovde žive, bez obzira na to gde rade. Tačka je ovo mesto, crta je Srbija.

40,0 hilj.60,0 hilj.80,0 hilj.100 hilj.201820202022202587,2 hilj.

Zdravstvo

Lekara
14
Stanovnika po lekaru
458
Zubara
2
Farmaceuta
2

Podaci za 2024, samo zdravstvena služba. Broji se gde ljudi rade, pa bolnički centri izgledaju bolje od mesta čiji se stanovnici tamo leče.

Škole i vrtići

Skor na maloj maturi
505
2025/26, prosek mesta 481
Osnovnih škola
1
Dece u vrtiću
213
2025/2026
Obuhvat vrtićem
57%
naša procena
4404604805005202023202420252026505

Skor je prosek tri standardizovana testa, ponderisan brojem učenika. Više govori o generaciji i porodicama nego o samoj školi. Ministarstvo prosvete.

Od čega se živi

Popis 2022.

Popis 2011.

Grupa2022.Udeo2011.Udeo
Zaposleni2.23534,0%2.04026,0%
Penzioneri1.81227,5%1.94224,8%
Deca do 15 godina80912,3%1.05213,4%
Učenici i studenti3725,7%5557,1%
Nezaposleni3094,7%81910,5%
Domaćinstvo i ostali1.04515,9%1.42918,2%

RZS, popisi 2011. i 2022: svaka osoba je u jednoj grupi. Stopa nezaposlenosti po popisu je 12,1%. Godišnje, PIO fond: 1.415 korisnika penzija u 2026-06, prosečna penzija 51.410 RSD, 60 korisnika na 100 zaposlenih. Ne ulazi u ocenu.

Komunalije i putevi

Domaćinstva na vodovodu
90,5%
Domaćinstva na kanalizaciji
24,8%
Prečišćene otpadne vode
0,0%
Opštinski putevi sa savremenim kolovozom
95,2%
Divlje deponije, prijavljene
7

Godišnjak Opštine i regioni, podaci za 2024. Priključci prema domaćinstvima iz popisa 2022, pa vikend kuće mogu da podignu udeo. Ne ulazi u ocenu.

Mobilna mreža i internet

Mobilna mreža, preuzimanje
197 Mb/s
Broj mobilnih testova
202
Fiksni, preuzimanje
107 Mb/s
zavisi od paketa

Ocena ide iz mobilne mreže, jer ljudi internet uglavnom koriste na telefonu preko 4G i 5G. Fiksna brzina više pokazuje koji paket korisnici biraju nego šta je dostupno, pa nije u oceni. Prosek Speedtest merenja za 3. kvartal 2026, koja sami pokreću korisnici. Kod malog broja testova rezultat je nesiguran. Speedtest by Ookla Global Fixed and Mobile Network Performance Maps, CC BY-NC-SA 4.0.

Vazduh

PM2.5 zimi, procena
37,2
Leti, model
8,0
Emisije SO₂ iz fabrika
1 t
2024, pogona: 1
jan31feb23mar18apr12maj8jun8jul8avg8sep8okt10nov18dec31

Procena Ovde nema SEPA stanice za PM2.5. Prikazan je atmosferski model za 2025, a zimska vrednost je pomnožena sa 1,30, koliko model u proseku potcenjuje merenja. Stvarna vrednost može biti znatno drugačija. Emisije: NRIZ registar.

Bezbednost na putu

Sa povređenima 2025.
11
Sa poginulima 2025.
0
Teških godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana
13,3
5.996 ljudi tokom dana
Sve nezgode 2026.
31
tekuća godina
Na glavnim putevima van naselja*
0
od 11 teških, 2025.
203040502016201820202022202528

Ocena ne računa nezgode na autoputevima i brzim putevima (27% teških nezgoda ovde), a deli se sa dnevnim stanovništvom: stanovnici plus ljudi koji tu rade, minus oni koji rade negde drugde. Drugi tranzitni putevi su i dalje uračunati; zvezdica je naš proračun koji ne menja ocenu. MUP, otvoreni podaci.

Osude za krivična dela

Osuđenih odraslih 2024.
13
Za imovinu
8
Za život i telo
0
U saobraćaju
2

Osude po mestu izvršenja, ne prijavljena dela i ne ocena bezbednosti, zato nisu u indeksu.

Povezanost

Do sedišta regiona*
30 min
67. od 161
Do najbližeg velikog centra*
30 min
24. od 161
Do Beograda*
73 min
39. od 161
Do najbližeg fakulteta*
8 min
51. od 161
Do najbliže srednje škole*
0 min
1. od 161

Minuti vožnje kolima bez gužve, od centra mesta. Ne meri autobus i ne ulazi u ocenu. Veliki centri su Beograd, Novi Sad, Niš i Kragujevac. Nula znači da je cilj u samom mestu. Red 1 je najbliže.