Sva mesta · Južnobanatski region
Plandište
Plandište: iznad proseka svih mesta po vazduhu (64, procena), ispod proseka po demografiji (29) i zdravstvu (31). Stanovništvo od popisa 2022: −4,2%, prosek regiona −2,4%.
8.581 stanovnika98.128 RSD neto plata
Ocena 1–100, veće je bolje. To je geometrijski prosek 7 tema, bez Bezbednosti na putu. Verovatno između 92. i 155. mesta.
Kako računamoRang je okviran: ovde nema merenja vazduha. Zašto?
Profil mesta
Ocene 1–100, veće je bolje. Crtica je prosek sličnih mesta.
Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: promena stanovništva od popisa 2022. i neto doseljeni na 1.000 stanovnika.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: neto plata, zaposleni na 1.000 radno sposobnih i firme na 1.000 stanovnika.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: koliko plata pokriva korpu i stanovanje.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: zdravstveni radnici na 10.000 stanovnika i životni vek.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: mala matura, obuhvat vrtićem i vreme do fakulteta i srednje škole.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: vreme do velikog centra i brzina mobilne mreže.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: gori od dva zagađivača, PM2.5 zimi i SO₂.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: teške nezgode; tema je van ukupne ocene.
Kako računamoTrendovi
Stanovništvo se poredi po popisima i procenama posle 2022, jer se godišnje procene ne nastavljaju preko popisa. Metodologija popisa se menjala.
Stanovnika8.581 2025.▼ 4,2% od 2022.Detalji
Broj stanovnika po proceni RZS. Godine pre popisa 2022. su stare procene.
- Najviše, 1953.
- 19.530
- Najmanje, 2025.
- 8.581
- Broj stanovnika
- 8.581
- Prosek mesta
- 40.683
- Položaj, 1. je najviše
- 144. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 8.581 2024. 8.704 2023. 8.832 2022. 8.957 2011. 11.336 2002. 13.377 1991. 14.581 1981. 16.138 1971. 17.882 1961. 19.455 1953. 19.530 1948. 19.223 Neto plata98.128 RSD, 12 meseci do 08/2026▲ 29,3% 2020–2025. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna neto plata po godinama, RZS.
- Najviše, 2025.
- 90.955 RSD
- Najmanje, 2018.
- 41.905 RSD
- Neto plata, 12 meseci
- 98.128 RSD
- Prosek mesta
- 101.239 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 67. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2025. 90.955 93.603 2024. 80.374 83.346 2023. 70.289 72.735 2022. 60.575 63.533 2021. 53.775 56.572 2020. 49.511 52.069 2019. 45.736 47.718 2018. 41.905 43.470 Zaposlenih2.731 2026.→ 1,3% od 2021.Detalji
Broj zaposlenih po godinama, RZS. Na grafikonu je ukupan broj, a poređenje je na 1.000 stanovnika.
- Najviše, 2023.
- 2.869
- Najmanje, 2016.
- 2.595
- Prosek mesta
- 322
- Položaj, 1. je najbolje
- 80. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2026. 2.731 2025. 2.799 2024. 2.855 2023. 2.869 2022. 2.847 2021. 2.767 2020. 2.740 2019. 2.704 2018. 2.650 2017. 2.601 2016. 2.595 Korisnici penzija2.271 2026.→ 0,1% od 2021.Detalji
Korisnici svih vrsta penzija, PIO fond, decembar svake godine, a za tekuću godinu poslednji objavljen mesec.
- Najviše, 2018.
- 2.376
- Najmanje, 2023.
- 2.231
- Prosek mesta
- 248
- Položaj, 1. je najviše
- 53. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2026. 2.271 2025. 2.249 2024. 2.258 2023. 2.231 2022. 2.244 2021. 2.269 2020. 2.324 2019. 2.353 2018. 2.376 Odseljeni176 2025.▼ 20,4% od 2022.Detalji
Broj ljudi koji su se odselili iz mesta tokom godine, RZS.
- Najviše, 2022.
- 221
- Najmanje, 2024.
- 168
- Prosek mesta
- -1,5
- Položaj, 1. je najbolje
- 119. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 176 2024. 168 2023. 221 2022. 221 Doseljeni149 2025.▼ 20,7% od 2022.Detalji
Broj ljudi koji su se doselili u mesto tokom godine, RZS.
- Najviše, 2022.
- 188
- Najmanje, 2025.
- 149
- Prosek mesta
- -1,5
- Položaj, 1. je najbolje
- 119. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 149 2024. 160 2023. 173 2022. 188
Još trendova (9)
Noćenja turista2.485 2025.▲ 3,1% od 2019.Detalji
Ukupan broj noćenja turista godišnje, RZS. Na grafikonu je ukupan broj, a poređenje je po stanovniku.
- Najviše, 2018.
- 3.967
- Najmanje, 2012.
- 235
- Prosek mesta
- 2,7
- Položaj, 1. je najbolje
- 101. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 2.485 2024. 1.432 2023. 1.517 2022. 1.062 2021. 1.039 2020. 883 2019. 2.411 2018. 3.967 2017. 2.201 2016. 1.141 2012. 235 2011. 454 Mala matura454 2026.→ 1,3% od 2023.Detalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečan skor učenika na maloj maturi.
- Najviše, 2024.
- 467
- Najmanje, 2025.
- 417
- Prosek mesta
- 481
- Položaj, 1. je najbolje
- 130. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2026. 454 481 2025. 417 479 2024. 467 483 2023. 460 483 Saobraćajne nezgode14 2025.▲ 75,0% od 2020.Detalji
Ukupan broj saobraćajnih nezgoda godišnje, MUP.
- Najviše, 2022.
- 20
- Najmanje, 2020.
- 8
- Prosek mesta
- 206
- Položaj, 1. je najbolje
- 7. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 14 2024. 10 2023. 9 2022. 20 2021. 17 2020. 8 2019. 18 2018. 14 2017. 14 2016. 13 Noćno svetlo, sa satelita99. od 161 po stanovniku 2025.▲ 49,5% od 2020.Detalji
Ukupna jačina veštačkog svetla koju satelit NASA izmeri noću iznad teritorije mesta. Sam broj nema svakodnevno značenje: služi za poređenje istog mesta kroz vreme i mesta međusobno. Industrija i prelazak na LED rasvetu menjaju ga i kad se broj ljudi ne menja.
- Najviše, 2023.
- 881
- Najmanje, 2020.
- 538
- Prosek mesta
- 119,2
- Položaj, 1. je najviše
- 99. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 804 2024. 754 2023. 881 2022. 716 2021. 611 2020. 538 2019. 564 2018. 753 2017. 784 2016. 822 2015. 868 2014. 875 2013. 868 2012. 830 Prosečna penzija51.445 RSD 2026.▲ 37,6% od 2021. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna penzija svih vrsta, PIO fond, decembar svake godine, a za tekuću godinu poslednji objavljen mesec.
- Najviše, 2026.
- 51.445 RSD
- Najmanje, 2019.
- 23.786 RSD
- Prosečna penzija
- 51.445 RSD
- Prosek mesta
- 50.307 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 62. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2026. 51.445 50.307 2025. 51.235 50.246 2024. 45.649 44.693 2023. 36.064 35.047 2022. 30.633 29.593 2021. 26.599 25.699 2020. 25.107 24.231 2019. 23.786 22.945 2018. 23.863 22.892 Divlje deponije, prijavljene8 2024.▼ 27,3% od 2019.Detalji
Lokacije koje su opštine i komunalna preduzeća prijavile registru SEPA. Rast može da znači i savesnije prijavljivanje.
- Najviše, 2018.
- 12
- Najmanje, 2023.
- 6
- Prosek mesta
- 18
- Položaj, 1. je najviše
- 94. od 155
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2024. 8 2023. 6 2022. 10 2021. 11 2020. 9 2019. 11 2018. 12 Životni vek74,6 god. 2025.▲ 1,8% od 2023.Detalji
- Muškarci
- Žene
Tabela po godinama
Godina Muškarci Žene 2025. 72,3 76,8 2024. 70,3 76,4 2023. 69,2 77,3 Brakovi25 2025.▼ 10,7% od 2020.Detalji
Broj sklopljenih brakova godišnje, RZS.
- Najviše, 2014.
- 52
- Najmanje, 2024.
- 19
- Prosek mesta
- 4,4
- Položaj, 1. je najviše
- 156. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 25 2024. 19 2023. 33 2022. 41 2021. 40 2020. 28 2019. 50 2018. 35 2017. 49 2016. 47 2015. 39 2014. 52 2013. 40 2012. 39 2011. 33 2010. 27 Stanovi po dozvolama3 2025.▲ 200,0% od 2020.Detalji
Broj stanova za koje je izdata građevinska dozvola, RZS.
- Najviše, 2009.
- 5
- Najmanje, 2008.
- 0
- Prosek mesta
- 4,8
- Položaj, 1. je najbolje
- 155. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 3 2024. 3 2023. 2 2022. 1 2021. 1 2020. 1 2019. 2 2018. 0 2017. 0 2016. 2 2015. 4 2014. 4 2013. 4 2012. 0 2011. 0 2010. 0 2009. 5 2008. 0 2007. 3
„Realno" znači posle inflacije po indeksu cena za Srbiju. Strelica je smer; zelena je poboljšanje, crvena pogoršanje, siva bez ocene. Praćenje ocena počinje u oktobru 2026.
Poređenje
Medijana: pola mesta je iznad te vrednosti, a pola ispod, pa je ne pomeraju krajnje vrednosti. Prosek regiona računa svako mesto jednako. Mesto 1 je najbolje. Kliknite na pokazatelj za sva mesta.
| Pokazatelj | Ovde | Prosek regiona | Medijana | U regionu | U Srbiji |
|---|---|---|---|---|---|
| Neto plata, 12 meseci | 98.128 RSD | 101.341 | 96.554 | 4. od 8 | 67. od 161 |
| Zaposleni na 1.000 radno sposobnih | 514 | 510 | 521 | 5. od 8 | 87. od 161 |
| Nezaposleni na 1.000 stanovnika | 78,0 | 62,2 | 55,9 | 6. od 8 | 113. od 161 |
| Promena od 2022. | -4,2 % | -2,4 | -2,6 | 8. od 8 | 133. od 161 |
| Deca do 14 godina | 11,3 % | 14,1 | 13,5 | 8. od 8 | 136. od 161 |
| Sa višom ili visokom školom | 10,8 % | 13,5 | 13,9 | 6. od 8 | 119. od 161 |
| Skor na maloj maturi | 454 | 468 | 480 | 5. od 8 | 130. od 161 |
| Lekari na 10.000 stanovnika | 9,3 | 21,2 | 17,1 | 8. od 8 | 151. od 161 |
| Cena stana po m² | nema podatka | 1.213 | 1.291 | – | – |
| Mobilna mreža Procena | 102 Mb/s | 171 | 156 | 7. od 8 | 119. od 161 |
| PM2.5 zimi, izmereno ili procena Procena | 27,0 µg/m³ | 29,6 | 33,4 | 4. od 8 | 44. od 161 |
| Teške nezgode godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana | 12,7 | 18,7 | 17,6 | 1. od 8 | 32. od 161 |
Slična mesta: Bač, Sečanj, Koceljeva, Aleksandrovac, Žitište. Upoređuje se sa njihovim prosekom, prvo najveća razlika.
Prednosti u odnosu na slična mesta
| Pokazatelj | Ovde | Slična mesta |
|---|---|---|
| Prečišćene otpadne vode | 28,9 % | 0,0 % |
| Nezaposleni na 1.000 stanovnika | 78,0 | 99,6 |
| Teške nezgode godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana | 12,7 | 15,9 |
| Domaćinstva na vodovodu | 95,6 % | 87,0 % |
| Zaposleni na 1.000 radno sposobnih | 514 | 482 |
| Neto plata, 12 meseci | 98.128 RSD | 92.662 RSD |
| PM2.5 zimi, izmereno ili procena | 27,0 µg/m³ | 30,1 µg/m³ |
| Obuhvat vrtićem | 53 % | 50 % |
Zaostatak za sličnim mestima
| Pokazatelj | Ovde | Slična mesta |
|---|---|---|
| Opštinski putevi sa savremenim kolovozom | 30,0 % | 74,7 % |
| Do sedišta regiona | 76 min | 45 min |
| Do najbližeg velikog centra | 100 min | 87 min |
| Stanovi po dozvolama na 1.000 godišnje | 0,2 | 1,0 |
| Lekari na 10.000 stanovnika | 9,3 | 10,7 |
| Mobilna mreža | 102 Mb/s | 103 Mb/s |
| Neto doseljeni na 1.000 godišnje | -3,2 | -3,2 |
| Domaćinstva na kanalizaciji | 26,8 % | 26,8 % |
Šta kažu nezavisni izvori
Procena OpenStreetMap, 2026-11-01. Podatke unose volonteri: ovo pokazuje šta je ucrtano na mapi, a slabije mapirano mesto izgleda kao mesto sa manje usluga. Ne ulazi u ocenu.
- Apoteke na 10.000 stanovnika: 5,8 (prosek mesta 2,8)
- Supermarketi na 10.000 stanovnika: 2,3 (prosek mesta 1,9)
- Pošte na 10.000 stanovnika: 11,7 (prosek mesta 3,5)
- Banke na 10.000 stanovnika: 4,7 (prosek mesta 1,8)
- Lekari i klinike na 10.000 stanovnika: 1,2 (prosek mesta 1,7)
- Restorani i kafići na 10.000 stanovnika: 8,2 (prosek mesta 8,9)
- Benzinske pumpe na 10.000 stanovnika: 2,3 (prosek mesta 3,2)
Slična mesta
Uporedi ova mesta u alatu. Sličnost je računata iz 28 pokazatelja; način je na stranici Kako računamo.
Izvori i metodologija
Izvor i period stoje uz svaki pokazatelj. Celu računicu vidite na stranici Kako računamo, a proveru ocene na stranici Provera ocene. Svežinu izvora prati Stanje podataka, a sve brojke su u preuzimanju.
Provera brojki
Zvanične procene poredimo sa onim što je stvarno izbrojano. Ako se slažu, odnos je oko 100. Izbori 2026. nisu konačni. Ovo ne ulazi u glavnu ocenu.
| Pitanje | Zvanično | Izmereno | Odnos |
|---|---|---|---|
| Koliko punoletnih je stvarno tu?Glasači su donja mera prisutnih; iznad 100 znači da je glasalo više ljudi nego što procena kaže da živi tu. | 7.378 punoletnih po RZS proceni | 5.693 glasalo 2026. | 77 na 100 |
| Da li je birački spisak veći od procene?Spisak uključuje i one koji su otišli, a nisu se odjavili. | 7.378 punoletnih po RZS proceni | 8.148 na biračkom spisku | 110 na 100 |
| Ima li dece koliko piše?Škola zna ko je stvarno došao. | 63 očekivanih osmaka po RZS proceni | 74 stvarno na maloj maturi | 117 na 100 |
| Koliko stanova je stvarno nastanjeno?Popis 2022. Ostatak su prazni, napušteni i vikend stanovi. | 4.976 stanova | 3.485 nastanjeno | 70% |
| Koliko mesto svetli noću?Satelit NASA. Industrija i LED rasveta podižu broj. | 8.581 stanovnika | 93,7 zračenja na 1.000 stanovnika | 99. od 161 |
Promena biračkog spiska, 2023. do 2026.
Spisak se menja zbog novih punoletnih i umrlih. Ostatak je ono što to dvoje ne objašnjava.
- Spisak 2023.
- 8.567
- Novi punoletni
- +220
- Umrli
- −503
- Ostatak
- −136
- Spisak 2026.
- 8.148
Život i ljudi
Životni vek i uzroci smrti
- Životni vek, muškarci
- 72,3 god.
- Životni vek, žene
- 76,8 god.
- Bolesti srca i krvotoka na 10.000
- 97,5
- Tumori na 10.000
- 36,5
- Bolesti disanja na 10.000
- 16,3
- Povrede i trovanja na 10.000
- 4,7
Seljenje, porodica i gradnja
- Neto doseljeni na 1.000 godišnje
- -3,2
- Brakovi na 1.000 godišnje
- 3,0
- Razvodi na 100 brakova
- 50,6
- Stanovi po dozvolama na 1.000
- 0,2
RZS. Uzroci smrti su sirove stope, pa starije mesto ima veće brojeve. Seljenje, smrti i brakovi su prosek tri godine, a dozvole pet.
Obrazovanje
Osnovna škola, osmi razred
- Prosečna ocena
- 4,01
- Matematika, skor
- 442
- Maternji jezik, skor
- 450
- Ocena prema testu*
- 0,02
Srednje škole
- Srednjih škola
- 0
- Gimnazija
- 0
* Naše računanje: koliko je školska ocena viša ili niža od ocene koju rezultat na maloj maturi predviđa u celoj Srbiji. Rezultati mature i upisni bodovi po srednjoj školi nisu objavljeni kao otvoreni podaci. Univerziteti su na stranici Univerziteti i fakulteti.
Stanovništvo
- Stanovnika 2025.
- 8.581
- Promena od 2022.
- -4,2%
- Dece do 14
- 11,3%
- Starijih od 65
- 27,4%
Na popisu 2011. bilo je 11.336, a 2022. 8.957 stanovnika. Procene RZS-a se posle svakog popisa ponovo baziraju, pa je linija prekinuta tamo gde bi skok bio samo promena osnova.
Svi popisi, 1948–2022.
Popisi su rađeni po različitim metodologijama, a teritorija je svedena na stanje iz 2022.
Procene po godinama
Rođeni i umrli, 1961–2025.
- Rođeni 2025.
- 47
- Umrli 2025.
- 155
- Prirodni priraštaj
- -108 rođeni minus umrli
Tabela po godinama
| Godina | Rođeni | Umrli | Priraštaj |
|---|---|---|---|
| 2025. | 47 | 155 | -108 |
| 2024. | 74 | 176 | -102 |
| 2023. | 54 | 153 | -99 |
| 2022. | 59 | 208 | -149 |
| 2021. | 59 | 237 | -178 |
| 2020. | 66 | 198 | -132 |
| 2019. | 67 | 174 | -107 |
| 2018. | 66 | 167 | -101 |
| 2017. | 95 | 207 | -112 |
| 2016. | 73 | 171 | -98 |
| 2015. | 69 | 203 | -134 |
| 2014. | 67 | 184 | -117 |
| 2013. | 59 | 192 | -133 |
| 2012. | 58 | 213 | -155 |
| 2011. | 63 | 206 | -143 |
| 2010. | 53 | 225 | -172 |
| 2009. | 71 | 177 | -106 |
| 2008. | 56 | 201 | -145 |
| 2007. | 82 | 233 | -151 |
| 2006. | 85 | 231 | -146 |
| 2005. | 101 | 239 | -138 |
| 2004. | 102 | 250 | -148 |
| 2003. | 115 | 255 | -140 |
| 2002. | 109 | 234 | -125 |
| 2001. | 121 | 266 | -145 |
| 2000. | 114 | 280 | -166 |
| 1999. | 138 | 258 | -120 |
| 1998. | 121 | 226 | -105 |
| 1997. | 121 | 263 | -142 |
| 1996. | 148 | 256 | -108 |
| 1995. | 145 | 222 | -77 |
| 1994. | 138 | 276 | -138 |
| 1993. | 153 | 288 | -135 |
| 1992. | 148 | 269 | -121 |
| 1991. | 152 | 259 | -107 |
| 1990. | 148 | 281 | -133 |
| 1989. | 143 | 198 | -55 |
| 1988. | 153 | 210 | -57 |
| 1987. | 162 | 204 | -42 |
| 1986. | 154 | 212 | -58 |
| 1985. | 185 | 232 | -47 |
| 1984. | 167 | 262 | -95 |
| 1983. | 179 | 223 | -44 |
| 1982. | 140 | 218 | -78 |
| 1981. | 165 | 245 | -80 |
| 1980. | 174 | 226 | -52 |
| 1979. | 171 | 237 | -66 |
| 1978. | 144 | 229 | -85 |
| 1977. | 168 | 194 | -26 |
| 1976. | 186 | 200 | -14 |
| 1975. | 188 | 203 | -15 |
| 1974. | 177 | 191 | -14 |
| 1973. | 161 | 199 | -38 |
| 1972. | 200 | 248 | -48 |
| 1971. | 167 | 191 | -24 |
| 1970. | 198 | 217 | -19 |
| 1969. | 205 | 187 | 18 |
| 1968. | 234 | 179 | 55 |
| 1967. | 217 | 174 | 43 |
| 1966. | 230 | 173 | 57 |
| 1965. | 231 | 167 | 64 |
| 1964. | 246 | 182 | 64 |
| 1963. | 255 | 171 | 84 |
| 1962. | 320 | 210 | 110 |
| 1961. | 357 | 180 | 177 |
RZS, teritorija svedena na današnje opštine.
Naselja (14), broj stanovnika po popisima
| Naselje | 1948. | 1971. | 1991. | 2011. | 2022. |
|---|---|---|---|---|---|
| Plandište | 2.985 | 3.701 | 4.380 | 3.825 | 3.329 |
| Velika Greda | 1.808 | 1.775 | 1.508 | 1.158 | 922 |
| Hajdučica | 1.772 | 1.834 | 1.456 | 1.150 | 829 |
| Stari Lec | 1.446 | 1.236 | 1.031 | 963 | 825 |
| Margita | 1.863 | 1.827 | 1.313 | 924 | 770 |
| Jermenovci | 1.724 | 1.672 | 1.158 | 905 | 614 |
| Veliki Gaj | 1.688 | 1.308 | 898 | 560 | 412 |
| Barice | 1.332 | 1.259 | 887 | 516 | 364 |
| Miletićevo | 1.528 | 1.025 | 650 | 497 | 341 |
| Banatski Sokolac | 893 | 622 | 369 | 272 | 178 |
| Kupinik | 998 | 735 | 408 | 238 | 152 |
| Markovićevo | 617 | 420 | 239 | 160 | 126 |
| Dužine | 514 | 400 | 234 | 147 | 85 |
| Laudonovac | 55 | 68 | 50 | 21 | 10 |
Sastav stanovništva
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 10,0% veća od popisa, a 3,5% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 44,6 muškarci 43,3, žene 46,0
- Muškarci
- 50,1% 5.696
- Žene
- 49,9% 5.669
- Žena na 100 muškaraca
- 99,5
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 169 | 185 |
| 5–9 | 252 | 256 |
| 10–14 | 281 | 279 |
| 15–19 | 327 | 322 |
| 20–24 | 332 | 257 |
| 25–29 | 328 | 277 |
| 30–34 | 365 | 283 |
| 35–39 | 360 | 321 |
| 40–44 | 387 | 366 |
| 45–49 | 462 | 382 |
| 50–54 | 516 | 453 |
| 55–59 | 602 | 482 |
| 60–64 | 425 | 465 |
| 65–69 | 242 | 323 |
| 70–74 | 255 | 376 |
| 75–79 | 229 | 358 |
| 80–84 | 119 | 198 |
| 85+ | 45 | 86 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 10,0% veća od popisa, a 3,5% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 44,9 muškarci 43,5, žene 46,3
- Muškarci
- 50,3% 5.611
- Žene
- 49,7% 5.554
- Žena na 100 muškaraca
- 99,0
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 161 | 169 |
| 5–9 | 237 | 254 |
| 10–14 | 277 | 267 |
| 15–19 | 314 | 313 |
| 20–24 | 328 | 261 |
| 25–29 | 324 | 256 |
| 30–34 | 351 | 280 |
| 35–39 | 362 | 313 |
| 40–44 | 381 | 359 |
| 45–49 | 438 | 366 |
| 50–54 | 498 | 447 |
| 55–59 | 615 | 468 |
| 60–64 | 444 | 478 |
| 65–69 | 242 | 320 |
| 70–74 | 246 | 355 |
| 75–79 | 215 | 357 |
| 80–84 | 130 | 202 |
| 85+ | 48 | 89 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 10,0% veća od popisa, a 3,5% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 45,2 muškarci 43,9, žene 46,6
- Muškarci
- 50,3% 5.530
- Žene
- 49,7% 5.461
- Žena na 100 muškaraca
- 98,8
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 156 | 158 |
| 5–9 | 217 | 243 |
| 10–14 | 270 | 264 |
| 15–19 | 306 | 297 |
| 20–24 | 324 | 280 |
| 25–29 | 333 | 236 |
| 30–34 | 325 | 273 |
| 35–39 | 367 | 305 |
| 40–44 | 369 | 353 |
| 45–49 | 419 | 364 |
| 50–54 | 491 | 435 |
| 55–59 | 591 | 459 |
| 60–64 | 468 | 470 |
| 65–69 | 275 | 350 |
| 70–74 | 227 | 323 |
| 75–79 | 201 | 341 |
| 80–84 | 139 | 217 |
| 85+ | 52 | 93 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 10,0% veća od popisa, a 3,5% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 45,5 muškarci 44,1, žene 46,8
- Muškarci
- 50,4% 5.480
- Žene
- 49,6% 5.387
- Žena na 100 muškaraca
- 98,3
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 159 | 152 |
| 5–9 | 193 | 226 |
| 10–14 | 272 | 257 |
| 15–19 | 298 | 293 |
| 20–24 | 333 | 286 |
| 25–29 | 327 | 228 |
| 30–34 | 314 | 276 |
| 35–39 | 369 | 294 |
| 40–44 | 362 | 344 |
| 45–49 | 401 | 363 |
| 50–54 | 474 | 427 |
| 55–59 | 563 | 447 |
| 60–64 | 495 | 463 |
| 65–69 | 321 | 380 |
| 70–74 | 214 | 309 |
| 75–79 | 195 | 312 |
| 80–84 | 134 | 227 |
| 85+ | 56 | 103 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 10,0% veća od popisa, a 3,5% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 45,7 muškarci 44,3, žene 47,0
- Muškarci
- 50,5% 5.419
- Žene
- 49,5% 5.302
- Žena na 100 muškaraca
- 97,8
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 163 | 154 |
| 5–9 | 180 | 204 |
| 10–14 | 273 | 252 |
| 15–19 | 287 | 289 |
| 20–24 | 333 | 283 |
| 25–29 | 310 | 233 |
| 30–34 | 317 | 270 |
| 35–39 | 364 | 283 |
| 40–44 | 358 | 328 |
| 45–49 | 389 | 364 |
| 50–54 | 460 | 407 |
| 55–59 | 526 | 435 |
| 60–64 | 525 | 463 |
| 65–69 | 356 | 405 |
| 70–74 | 199 | 293 |
| 75–79 | 190 | 300 |
| 80–84 | 127 | 223 |
| 85+ | 62 | 116 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 10,0% veća od popisa, a 3,5% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 45,9 muškarci 44,6, žene 47,2
- Muškarci
- 50,6% 5.347
- Žene
- 49,4% 5.215
- Žena na 100 muškaraca
- 97,5
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 169 | 160 |
| 5–9 | 169 | 185 |
| 10–14 | 261 | 249 |
| 15–19 | 284 | 276 |
| 20–24 | 317 | 287 |
| 25–29 | 309 | 231 |
| 30–34 | 311 | 255 |
| 35–39 | 357 | 279 |
| 40–44 | 353 | 320 |
| 45–49 | 381 | 364 |
| 50–54 | 445 | 377 |
| 55–59 | 484 | 431 |
| 60–64 | 556 | 454 |
| 65–69 | 380 | 433 |
| 70–74 | 184 | 273 |
| 75–79 | 185 | 296 |
| 80–84 | 137 | 224 |
| 85+ | 65 | 121 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 10,0% veća od popisa, a 3,5% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 46,0 muškarci 44,8, žene 47,3
- Muškarci
- 50,7% 5.291
- Žene
- 49,3% 5.138
- Žena na 100 muškaraca
- 97,1
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 182 | 167 |
| 5–9 | 160 | 174 |
| 10–14 | 248 | 250 |
| 15–19 | 281 | 266 |
| 20–24 | 306 | 282 |
| 25–29 | 304 | 234 |
| 30–34 | 309 | 245 |
| 35–39 | 343 | 268 |
| 40–44 | 355 | 314 |
| 45–49 | 373 | 358 |
| 50–54 | 426 | 361 |
| 55–59 | 465 | 430 |
| 60–64 | 566 | 438 |
| 65–69 | 396 | 442 |
| 70–74 | 191 | 278 |
| 75–79 | 174 | 277 |
| 80–84 | 134 | 237 |
| 85+ | 78 | 117 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 10,0% veća od popisa, a 3,5% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 46,1 muškarci 44,9, žene 47,3
- Muškarci
- 50,9% 5.249
- Žene
- 49,1% 5.065
- Žena na 100 muškaraca
- 96,5
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 197 | 176 |
| 5–9 | 156 | 168 |
| 10–14 | 230 | 242 |
| 15–19 | 278 | 262 |
| 20–24 | 300 | 275 |
| 25–29 | 304 | 249 |
| 30–34 | 321 | 231 |
| 35–39 | 320 | 257 |
| 40–44 | 359 | 305 |
| 45–49 | 362 | 350 |
| 50–54 | 412 | 357 |
| 55–59 | 462 | 421 |
| 60–64 | 542 | 429 |
| 65–69 | 411 | 425 |
| 70–74 | 228 | 314 |
| 75–79 | 157 | 248 |
| 80–84 | 124 | 231 |
| 85+ | 86 | 125 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 10,0% veća od popisa, a 3,5% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 46,3 muškarci 45,1, žene 47,5
- Muškarci
- 51,0% 5.198
- Žene
- 49,0% 5.002
- Žena na 100 muškaraca
- 96,2
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 201 | 183 |
| 5–9 | 158 | 165 |
| 10–14 | 204 | 226 |
| 15–19 | 281 | 256 |
| 20–24 | 294 | 275 |
| 25–29 | 317 | 252 |
| 30–34 | 317 | 217 |
| 35–39 | 311 | 264 |
| 40–44 | 353 | 289 |
| 45–49 | 353 | 337 |
| 50–54 | 397 | 362 |
| 55–59 | 446 | 407 |
| 60–64 | 514 | 420 |
| 65–69 | 429 | 410 |
| 70–74 | 270 | 344 |
| 75–79 | 151 | 236 |
| 80–84 | 119 | 214 |
| 85+ | 83 | 145 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 10,0% veća od popisa, a 3,5% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 46,5 muškarci 45,3, žene 47,7
- Muškarci
- 51,1% 5.130
- Žene
- 48,9% 4.914
- Žena na 100 muškaraca
- 95,8
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 200 | 181 |
| 5–9 | 160 | 164 |
| 10–14 | 188 | 208 |
| 15–19 | 281 | 250 |
| 20–24 | 289 | 267 |
| 25–29 | 312 | 250 |
| 30–34 | 297 | 212 |
| 35–39 | 319 | 266 |
| 40–44 | 346 | 274 |
| 45–49 | 345 | 322 |
| 50–54 | 384 | 363 |
| 55–59 | 433 | 388 |
| 60–64 | 485 | 407 |
| 65–69 | 453 | 413 |
| 70–74 | 293 | 363 |
| 75–79 | 147 | 225 |
| 80–84 | 115 | 207 |
| 85+ | 83 | 154 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 10,0% veća od popisa, a 3,5% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 46,7 muškarci 45,5, žene 47,9
- Muškarci
- 51,2% 5.044
- Žene
- 48,8% 4.807
- Žena na 100 muškaraca
- 95,3
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 192 | 174 |
| 5–9 | 166 | 167 |
| 10–14 | 175 | 190 |
| 15–19 | 271 | 244 |
| 20–24 | 285 | 255 |
| 25–29 | 296 | 249 |
| 30–34 | 297 | 204 |
| 35–39 | 311 | 252 |
| 40–44 | 351 | 275 |
| 45–49 | 337 | 315 |
| 50–54 | 377 | 360 |
| 55–59 | 421 | 361 |
| 60–64 | 449 | 400 |
| 65–69 | 476 | 413 |
| 70–74 | 308 | 378 |
| 75–79 | 132 | 212 |
| 80–84 | 112 | 199 |
| 85+ | 88 | 159 |
- Prosečna starost
- 47,3 muškarci 46,1, žene 48,6
- Muškarci
- 50,7% 4.545
- Žene
- 49,3% 4.412
- Žena na 100 muškaraca
- 97,1
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 173 | 158 |
| 5–9 | 191 | 153 |
| 10–14 | 150 | 172 |
| 15–19 | 219 | 233 |
| 20–24 | 224 | 196 |
| 25–29 | 193 | 171 |
| 30–34 | 240 | 192 |
| 35–39 | 284 | 230 |
| 40–44 | 315 | 258 |
| 45–49 | 346 | 281 |
| 50–54 | 349 | 345 |
| 55–59 | 414 | 348 |
| 60–64 | 431 | 385 |
| 65–69 | 435 | 419 |
| 70–74 | 294 | 370 |
| 75–79 | 128 | 215 |
| 80–84 | 90 | 162 |
| 85+ | 69 | 124 |
- Prosečna starost
- 47,5 muškarci 46,3, žene 48,7
- Muškarci
- 50,8% 4.486
- Žene
- 49,2% 4.346
- Žena na 100 muškaraca
- 96,9
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 158 | 153 |
| 5–9 | 196 | 157 |
| 10–14 | 154 | 164 |
| 15–19 | 206 | 223 |
| 20–24 | 227 | 194 |
| 25–29 | 200 | 174 |
| 30–34 | 210 | 192 |
| 35–39 | 288 | 217 |
| 40–44 | 306 | 251 |
| 45–49 | 341 | 284 |
| 50–54 | 346 | 326 |
| 55–59 | 402 | 345 |
| 60–64 | 424 | 389 |
| 65–69 | 422 | 404 |
| 70–74 | 307 | 369 |
| 75–79 | 149 | 236 |
| 80–84 | 83 | 142 |
| 85+ | 67 | 126 |
- Prosečna starost
- 47,6 muškarci 46,5, žene 48,8
- Muškarci
- 50,9% 4.428
- Žene
- 49,1% 4.276
- Žena na 100 muškaraca
- 96,6
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 158 | 153 |
| 5–9 | 195 | 158 |
| 10–14 | 161 | 156 |
| 15–19 | 186 | 217 |
| 20–24 | 233 | 190 |
| 25–29 | 206 | 181 |
| 30–34 | 192 | 179 |
| 35–39 | 275 | 208 |
| 40–44 | 292 | 256 |
| 45–49 | 348 | 280 |
| 50–54 | 329 | 309 |
| 55–59 | 384 | 339 |
| 60–64 | 415 | 382 |
| 65–69 | 405 | 387 |
| 70–74 | 326 | 371 |
| 75–79 | 176 | 256 |
| 80–84 | 83 | 133 |
| 85+ | 64 | 121 |
- Prosečna starost
- 47,8 muškarci 46,7, žene 48,9
- Muškarci
- 51,1% 4.381
- Žene
- 48,9% 4.200
- Žena na 100 muškaraca
- 95,9
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 156 | 148 |
| 5–9 | 191 | 161 |
| 10–14 | 168 | 149 |
| 15–19 | 176 | 208 |
| 20–24 | 237 | 184 |
| 25–29 | 206 | 185 |
| 30–34 | 190 | 173 |
| 35–39 | 251 | 198 |
| 40–44 | 285 | 254 |
| 45–49 | 348 | 275 |
| 50–54 | 318 | 292 |
| 55–59 | 372 | 341 |
| 60–64 | 402 | 364 |
| 65–69 | 389 | 367 |
| 70–74 | 348 | 383 |
| 75–79 | 196 | 272 |
| 80–84 | 80 | 142 |
| 85+ | 68 | 104 |
Crtica je Srbija u istoj godini. Procene pre 2022. se ne nastavljaju na one posle popisa, pa se te godine ne porede međusobno. RZS.
Nacionalnost, popisi 2022. i 2011.
| Grupa | Traka | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|---|
| Srbi | 58,0% | 51,8% | 5.192 | |
| Mađari | 10,2% | 11,3% | 913 | |
| Makedonci | 7,7% | 9,2% | 691 | |
| Rumuni | 6,5% | 6,9% | 582 | |
| Slovaci | 4,8% | 5,4% | 432 | |
| Romi | 3,6% | 2,5% | 322 | |
| Nisu se izjasnili | 3,2% | 9,1% | 285 | |
| Nepoznato | 3,5% | 1,5% | 311 |
Grupe ispod 1% (15)
| Grupa | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|
| Slovenci | 0,39% | 0,3% | 35 |
| Regionalna pripadnost | 0,38% | 0,7% | 34 |
| Hrvati | 0,35% | 0,3% | 31 |
| Ostali | 0,31% | 0,2% | 28 |
| Muslimani | 0,25% | 0,1% | 22 |
| Jugosloveni | 0,22% | 0,1% | 20 |
| Nemci | 0,16% | 0,2% | 14 |
| Crnogorci | 0,11% | 0,1% | 10 |
| Bugari | 0,09% | 0,1% | 8 |
| Rusi | 0,08% | 0,0% | 7 |
| Ukrajinci | 0,08% | 0,0% | 7 |
| Albanci | 0,06% | 0,0% | 5 |
| Rusini | 0,04% | 0,0% | 4 |
| Bošnjaci | 0,02% | 0,0% | 2 |
| Bunjevci | 0,02% | 0,1% | 2 |
Veroispovest, popisi 2022. i 2011.
| Grupa | Traka | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|---|
| Pravoslavna | 69,7% | 70,3% | 6.242 | |
| Katolička | 11,0% | 12,0% | 986 | |
| Protestantska | 4,0% | 5,0% | 354 | |
| Nisu se izjasnili | 4,5% | 10,0% | 399 | |
| Nepoznato | 9,8% | 2,3% | 877 |
Grupe ispod 1% (5)
| Grupa | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|
| Nisu vernici | 0,48% | 0,3% | 43 |
| Islamska | 0,37% | 0,1% | 33 |
| Ostale hrišćanske | 0,23% | 0,1% | 21 |
| Istočnjačke | 0,01% | 0,0% | 1 |
| Agnostici | 0,01% | 0,0% | 1 |
Udeo u svim popisanim. Izjašnjavanje nije obavezno, a „Nepoznato” je kategorija RZS-a. Udeo „Nepoznato” je u Srbiji 2022. veći nego 2011, pa razlika između kolona ne mora da bude stvarna promena. Nacionalnost i vera se ne ocenjuju i ne ulaze u poređenja. RZS, Popis 2022.
Cena života
- Korpa, usklađena
- 112.446 RSD, 2026-05, pomereno do 2026-09, procena iz najbližih gradova
- Prosečna plata
- 98.128 RSD
- Stanovanje mesečno
- 26.149 procena, stan od 50 m²
- Sve kroz platu
- 1,41 korpa i stanovanje
Procena Državna računica, a ne tržišno merenje; koristi se oprezno i poredi sa našim cenama iz prodavnica. Stanovanje: za ovo mesto nema kirija ni kupoprodaja, pa je ovo procena iz cene novih stanova, svedena na istu skalu. Uporedi cene u prodavnicama.
Stanovanje i obrazovanje
- Stanova
- 4.976
- Prazni i napušteni
- 21,5%
- Pod zakupom
- 3,3%
- Zgrade starije od 1971.
- 49%
- Viša ili visoka škola
- 10,8%
- Bez srednje škole
- 33,7%
Popis 2022. RZS.
Posao i plate
- Neto plata, 12 meseci
- 98.128 do 08/2026
- Zaposlenih na 1.000
- 315
- Aktivnih firmi
- 73 09/2025
- Nezaposlenih na birou
- 669 09/2025
- Budžet po stanovniku
- 74.143 RSD, 2024.
- Ulaganja po stanovniku
- 1.648 RSD, 2,3% rashoda
Plata zaposlenih koji ovde žive, bez obzira na to gde rade. Tačka je ovo mesto, crta je Srbija.
Zdravstvo
- Lekara
- 8
- Stanovnika po lekaru
- 1.073
- Zubara
- 2
- Farmaceuta
- 0
Podaci za 2024, samo zdravstvena služba. Broji se gde ljudi rade, pa bolnički centri izgledaju bolje od mesta čiji se stanovnici tamo leče.
Škole i vrtići
- Skor na maloj maturi
- 454 2025/26, prosek mesta 481
- Osnovnih škola
- 3
- Dece u vrtiću
- 234 2025/2026
- Obuhvat vrtićem
- 53% naša procena
Skor je prosek tri standardizovana testa, ponderisan brojem učenika. Više govori o generaciji i porodicama nego o samoj školi. Ministarstvo prosvete.
Od čega se živi
Popis 2022.
Popis 2011.
| Grupa | 2022. | Udeo | 2011. | Udeo |
|---|---|---|---|---|
| Zaposleni | 2.695 | 30,1% | 2.910 | 25,7% |
| Penzioneri | 2.605 | 29,1% | 2.689 | 23,7% |
| Deca do 15 godina | 997 | 11,1% | 1.415 | 12,5% |
| Učenici i studenti | 422 | 4,7% | 735 | 6,5% |
| Nezaposleni | 700 | 7,8% | 962 | 8,5% |
| Domaćinstvo i ostali | 1.538 | 17,2% | 2.625 | 23,2% |
RZS, popisi 2011. i 2022: svaka osoba je u jednoj grupi. Stopa nezaposlenosti po popisu je 20,6%. Godišnje, PIO fond: 2.271 korisnika penzija u 2026-06, prosečna penzija 51.445 RSD, 84 korisnika na 100 zaposlenih. Ne ulazi u ocenu.
Komunalije i putevi
- Domaćinstva na vodovodu
- 95,6%
- Domaćinstva na kanalizaciji
- 26,8%
- Prečišćene otpadne vode
- 28,9%
- Opštinski putevi sa savremenim kolovozom
- 30,0%
- Divlje deponije, prijavljene
- 8
Godišnjak Opštine i regioni, podaci za 2024. Priključci prema domaćinstvima iz popisa 2022, pa vikend kuće mogu da podignu udeo. Ne ulazi u ocenu.
Mobilna mreža i internet
- Mobilna mreža, preuzimanje
- 102 Mb/s
- Broj mobilnih testova
- 145
- Fiksni, preuzimanje
- 60 Mb/s zavisi od paketa
Ocena ide iz mobilne mreže, jer ljudi internet uglavnom koriste na telefonu preko 4G i 5G. Fiksna brzina više pokazuje koji paket korisnici biraju nego šta je dostupno, pa nije u oceni. Prosek Speedtest merenja za 3. kvartal 2026, koja sami pokreću korisnici. Kod malog broja testova rezultat je nesiguran. Speedtest by Ookla Global Fixed and Mobile Network Performance Maps, CC BY-NC-SA 4.0.
Vazduh
- PM2.5 zimi, procena
- 27,0
- Leti, model
- 6,2
- Emisije SO₂ iz fabrika
- 0 t 2024, pogona: 4
Procena Ovde nema SEPA stanice za PM2.5. Prikazan je atmosferski model za 2025, a zimska vrednost je pomnožena sa 1,30, koliko model u proseku potcenjuje merenja. Stvarna vrednost može biti znatno drugačija. Emisije: NRIZ registar.
Bezbednost na putu
- Sa povređenima 2025.
- 10
- Sa poginulima 2025.
- 0
- Teških godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana
- 12,7 7.898 ljudi tokom dana
- Sve nezgode 2026.
- 13 tekuća godina
- Na glavnim putevima van naselja*
- 4 od 10 teških, 2025.
Ocena ne računa nezgode na autoputevima i brzim putevima (0% teških nezgoda ovde), a deli se sa dnevnim stanovništvom: stanovnici plus ljudi koji tu rade, minus oni koji rade negde drugde. Drugi tranzitni putevi su i dalje uračunati; zvezdica je naš proračun koji ne menja ocenu. MUP, otvoreni podaci.
Osude za krivična dela
- Osuđenih odraslih 2024.
- 30
- Za imovinu
- 2
- Za život i telo
- 2
- U saobraćaju
- 0
Osude po mestu izvršenja, ne prijavljena dela i ne ocena bezbednosti, zato nisu u indeksu.
Povezanost
- Do sedišta regiona*
- 76 min 146. od 161
- Do najbližeg velikog centra*
- 100 min 124. od 161
- Do Beograda*
- 100 min 67. od 161
- Do najbližeg fakulteta*
- 22 min 69. od 161
- Do najbliže srednje škole*
- 22 min 157. od 161
Minuti vožnje kolima bez gužve, od centra mesta. Ne meri autobus i ne ulazi u ocenu. Veliki centri su Beograd, Novi Sad, Niš i Kragujevac. Nula znači da je cilj u samom mestu. Red 1 je najbliže.