Sva mesta · Borski region
Bor
Bor: iznad proseka svih mesta po priuštivosti (100) i poslu i plati (67), ispod proseka po demografiji (6) i vazduhu (51). Stanovništvo od popisa 2022: −4,4%, prosek regiona −4,6%.
39.070 stanovnika135.888 RSD neto plata
Ocena 1–100, veće je bolje. To je geometrijski prosek 7 tema, bez Bezbednosti na putu. Verovatno između 30. i 93. mesta.
Kako računamoRang je okviran. Zašto?
Profil mesta
Ocene 1–100, veće je bolje. Crtica je prosek sličnih mesta.
Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: promena stanovništva od popisa 2022. i neto doseljeni na 1.000 stanovnika.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: neto plata, zaposleni na 1.000 radno sposobnih i firme na 1.000 stanovnika.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: koliko plata pokriva korpu i stanovanje.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: zdravstveni radnici na 10.000 stanovnika i životni vek.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: mala matura, obuhvat vrtićem i vreme do fakulteta i srednje škole.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: vreme do velikog centra i brzina mobilne mreže.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: gori od dva zagađivača, PM2.5 zimi i SO₂.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: teške nezgode; tema je van ukupne ocene.
Kako računamoBudžet po stanovniku je ovde višestruko veći od proseka, što obično znači veliku firmu ili mali broj stanovnika. Plate i budžet zato mogu da ne opisuju život svih stanovnika.
Trendovi
Stanovništvo se poredi po popisima i procenama posle 2022, jer se godišnje procene ne nastavljaju preko popisa. Metodologija popisa se menjala.
Stanovnika39.070 2025.▼ 4,3% od 2022.Detalji
Broj stanovnika po proceni RZS. Godine pre popisa 2022. su stare procene.
- Najviše, 1991.
- 59.900
- Najmanje, 1948.
- 34.831
- Broj stanovnika
- 39.070
- Prosek mesta
- 40.683
- Položaj, 1. je najviše
- 49. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 39.070 2024. 39.834 2023. 40.485 2022. 40.845 2011. 48.615 2002. 55.817 1991. 59.900 1981. 56.486 1971. 52.849 1961. 43.448 1953. 38.668 1948. 34.831 Neto plata135.888 RSD, 12 meseci do 08/2026▲ 28,2% 2020–2025. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna neto plata po godinama, RZS.
- Najviše, 2025.
- 126.453 RSD
- Najmanje, 2018.
- 53.021 RSD
- Neto plata, 12 meseci
- 135.888 RSD
- Prosek mesta
- 101.239 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 9. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2025. 126.453 93.603 2024. 113.888 83.346 2023. 99.218 72.735 2022. 86.735 63.533 2021. 77.317 56.572 2020. 69.459 52.069 2019. 61.022 47.718 2018. 53.021 43.470 Zaposlenih16.884 2026.▲ 13,2% od 2021.Detalji
Broj zaposlenih po godinama, RZS. Na grafikonu je ukupan broj, a poređenje je na 1.000 stanovnika.
- Najviše, 2024.
- 17.255
- Najmanje, 2016.
- 12.919
- Prosek mesta
- 322
- Položaj, 1. je najbolje
- 7. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2026. 16.884 2025. 17.209 2024. 17.255 2023. 16.713 2022. 16.002 2021. 14.919 2020. 13.938 2019. 13.456 2018. 13.292 2017. 13.034 2016. 12.919 Korisnici penzija12.536 2026.▼ 3,6% od 2021.Detalji
Korisnici svih vrsta penzija, PIO fond, decembar svake godine, a za tekuću godinu poslednji objavljen mesec.
- Najviše, 2018.
- 13.426
- Najmanje, 2026.
- 12.536
- Prosek mesta
- 248
- Položaj, 1. je najviše
- 11. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2026. 12.536 2025. 12.601 2024. 12.718 2023. 12.743 2022. 12.814 2021. 12.999 2020. 13.241 2019. 13.240 2018. 13.426 Odseljeni1.258 2025.▲ 35,9% od 2022.Detalji
Broj ljudi koji su se odselili iz mesta tokom godine, RZS.
- Najviše, 2025.
- 1.258
- Najmanje, 2022.
- 926
- Prosek mesta
- -1,5
- Položaj, 1. je najbolje
- 156. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 1.258 2024. 1.182 2023. 1.009 2022. 926 Doseljeni843 2025.▲ 19,6% od 2022.Detalji
Broj ljudi koji su se doselili u mesto tokom godine, RZS.
- Najviše, 2025.
- 843
- Najmanje, 2022.
- 705
- Prosek mesta
- -1,5
- Položaj, 1. je najbolje
- 156. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 843 2024. 718 2023. 810 2022. 705
Još trendova (10)
Noćenja turista42.669 2025.▲ 5,8% od 2019.Detalji
Ukupan broj noćenja turista godišnje, RZS. Na grafikonu je ukupan broj, a poređenje je po stanovniku.
- Najviše, 2015.
- 47.846
- Najmanje, 2012.
- 15.023
- Prosek mesta
- 2,7
- Položaj, 1. je najbolje
- 55. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 42.669 2024. 46.415 2023. 37.130 2022. 36.240 2021. 15.488 2020. 25.861 2019. 40.327 2018. 38.778 2017. 43.152 2016. 36.389 2015. 47.846 2014. 47.124 2013. 22.875 2012. 15.023 2011. 19.995 2010. 15.762 Mala matura485 2026.▲ 1,7% od 2023.Detalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečan skor učenika na maloj maturi.
- Najviše, 2026.
- 485
- Najmanje, 2025.
- 475
- Prosek mesta
- 481
- Položaj, 1. je najbolje
- 70. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2026. 485 481 2025. 475 479 2024. 478 483 2023. 477 483 PM2.5, godišnje14,6 µg/m³ 2024.▼ 11,5% od 2020.Detalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Godišnji prosek sitnih čestica PM2.5 u vazduhu, izmeren na stanicama. Manje je bolje.
- Najviše, 2020.
- 16,5 µg/m³
- Najmanje, 2023.
- 12,8 µg/m³
- PM2.5 godišnje, izmereno
- 14,6 µg/m³
- Prosek mesta
- 24,8 µg/m³
- Položaj, 1. je najbolje
- 1. od 20
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2024. 14,6 24,8 2023. 12,8 23,3 2022. 12,8 25,9 2021. 14,8 27,1 2020. 16,5 29,2 Saobraćajne nezgode123 2025.▲ 25,5% od 2020.Detalji
Ukupan broj saobraćajnih nezgoda godišnje, MUP.
- Najviše, 2021.
- 154
- Najmanje, 2020.
- 98
- Prosek mesta
- 206
- Položaj, 1. je najbolje
- 105. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 123 2024. 123 2023. 126 2022. 121 2021. 154 2020. 98 2019. 135 2018. 122 2017. 125 2016. 129 Noćno svetlo, sa satelita19. od 161 po stanovniku 2025.▲ 216,3% od 2020.Detalji
Ukupna jačina veštačkog svetla koju satelit NASA izmeri noću iznad teritorije mesta. Sam broj nema svakodnevno značenje: služi za poređenje istog mesta kroz vreme i mesta međusobno. Industrija i prelazak na LED rasvetu menjaju ga i kad se broj ljudi ne menja.
- Najviše, 2025.
- 7.621
- Najmanje, 2020.
- 2.410
- Prosek mesta
- 119,2
- Položaj, 1. je najviše
- 19. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 7.621 2024. 6.755 2023. 6.159 2022. 4.422 2021. 2.993 2020. 2.410 2019. 2.442 2018. 2.986 2017. 3.887 2016. 3.701 2015. 3.566 2014. 3.724 2013. 3.881 2012. 3.422 Prosečna penzija68.324 RSD 2026.▲ 39,8% od 2021. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna penzija svih vrsta, PIO fond, decembar svake godine, a za tekuću godinu poslednji objavljen mesec.
- Najviše, 2026.
- 68.324 RSD
- Najmanje, 2018.
- 30.568 RSD
- Prosečna penzija
- 68.324 RSD
- Prosek mesta
- 50.307 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 13. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2026. 68.324 50.307 2025. 68.228 50.246 2024. 60.626 44.693 2023. 47.540 35.047 2022. 40.138 29.593 2021. 34.777 25.699 2020. 32.568 24.231 2019. 30.652 22.945 2018. 30.568 22.892 Divlje deponije, prijavljene38 2024.▼ 29,6% od 2019.Detalji
Lokacije koje su opštine i komunalna preduzeća prijavile registru SEPA. Rast može da znači i savesnije prijavljivanje.
- Najviše, 2018.
- 63
- Najmanje, 2023.
- 38
- Prosek mesta
- 18
- Položaj, 1. je najviše
- 17. od 155
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2024. 38 2023. 38 2022. 42 2021. 42 2020. 45 2019. 54 2018. 63 Životni vek74,2 god. 2025.▲ 2,2% od 2023.Detalji
- Muškarci
- Žene
Tabela po godinama
Godina Muškarci Žene 2025. 71,9 76,5 2024. 71,1 76,5 2023. 69,5 75,8 Brakovi178 2025.▲ 36,9% od 2020.Detalji
Broj sklopljenih brakova godišnje, RZS.
- Najviše, 2014.
- 246
- Najmanje, 2020.
- 130
- Prosek mesta
- 4,4
- Položaj, 1. je najviše
- 33. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 178 2024. 189 2023. 193 2022. 194 2021. 212 2020. 130 2019. 219 2018. 227 2017. 210 2016. 209 2015. 220 2014. 246 2013. 239 2012. 243 2011. 206 2010. 237 Stanovi po dozvolama79 2025.▲ 216,0% od 2020.Detalji
Broj stanova za koje je izdata građevinska dozvola, RZS.
- Najviše, 2024.
- 99
- Najmanje, 2011.
- 1
- Prosek mesta
- 4,8
- Položaj, 1. je najbolje
- 94. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 79 2024. 99 2023. 21 2022. 40 2021. 75 2020. 25 2019. 15 2018. 36 2017. 11 2016. 19 2015. 13 2014. 24 2013. 10 2012. 13 2011. 1 2010. 2 2009. 7 2008. 20 2007. 7
„Realno" znači posle inflacije po indeksu cena za Srbiju. Strelica je smer; zelena je poboljšanje, crvena pogoršanje, siva bez ocene. Praćenje ocena počinje u oktobru 2026.
Poređenje
Medijana: pola mesta je iznad te vrednosti, a pola ispod, pa je ne pomeraju krajnje vrednosti. Prosek regiona računa svako mesto jednako. Mesto 1 je najbolje. Kliknite na pokazatelj za sva mesta.
| Pokazatelj | Ovde | Prosek regiona | Medijana | U regionu | U Srbiji |
|---|---|---|---|---|---|
| Neto plata, 12 meseci | 135.888 RSD | 116.617 | 96.554 | 1. od 4 | 9. od 161 |
| Zaposleni na 1.000 radno sposobnih | 692 | 579 | 521 | 1. od 4 | 5. od 161 |
| Nezaposleni na 1.000 stanovnika | 61,0 | 63,0 | 55,9 | 2. od 4 | 88. od 161 |
| Promena od 2022. | -4,4 % | -4,6 | -2,6 | 2. od 4 | 136. od 161 |
| Deca do 14 godina | 13,9 % | 11,5 | 13,5 | 1. od 4 | 68. od 161 |
| Sa višom ili visokom školom | 17,3 % | 14,1 | 13,9 | 1. od 4 | 36. od 161 |
| Skor na maloj maturi | 485 | 458 | 480 | 1. od 4 | 70. od 161 |
| Lekari na 10.000 stanovnika | 35,3 | 35,3 | 17,1 | 2. od 4 | 27. od 161 |
| Cena stana po m² | 1.104 € | 1.104 | 1.291 | – | 10. od 37 |
| Mobilna mreža Procena | 172 Mb/s | 169 | 156 | 2. od 4 | 65. od 161 |
| PM2.5 zimi, izmereno ili procena Procena | 16,8 µg/m³ | 25,4 | 33,4 | 1. od 4 | 7. od 161 |
| Teške nezgode godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana | 15,1 | 17,7 | 17,6 | 2. od 4 | 53. od 161 |
Slična mesta: Majdanpek, Pećinci, Kikinda, Zrenjanin, Užice. Upoređuje se sa njihovim prosekom, prvo najveća razlika.
Prednosti u odnosu na slična mesta
| Pokazatelj | Ovde | Slična mesta |
|---|---|---|
| PM2.5 zimi, izmereno ili procena | 16,8 µg/m³ | 37,0 µg/m³ |
| Neto plata, 12 meseci | 135.888 RSD | 109.446 RSD |
| Zaposleni na 1.000 radno sposobnih | 692 | 606 |
| Do sedišta regiona | 0 min | 28 min |
| Teške nezgode godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana | 15,1 | 18,1 |
| Skor na maloj maturi | 485 | 476 |
| Sa višom ili visokom školom | 17,3 % | 16,1 % |
| Firme na 1.000 stanovnika | 11,0 | 9,6 |
Zaostatak za sličnim mestima
| Pokazatelj | Ovde | Slična mesta |
|---|---|---|
| Domaćinstva na vodovodu | 62,1 % | 93,3 % |
| Neto doseljeni na 1.000 godišnje | -9,2 | -3,3 |
| Prečišćene otpadne vode | 1,0 % | 37,1 % |
| Domaćinstva na kanalizaciji | 39,9 % | 69,1 % |
| Do najbližeg velikog centra | 142 min | 102 min |
| Mobilna mreža | 172 Mb/s | 222 Mb/s |
| Nezaposleni na 1.000 stanovnika | 61,0 | 39,9 |
| Obuhvat vrtićem | 47 % | 53 % |
Šta kažu nezavisni izvori
Procena OpenStreetMap, 2026-11-01. Podatke unose volonteri: ovo pokazuje šta je ucrtano na mapi, a slabije mapirano mesto izgleda kao mesto sa manje usluga. Ne ulazi u ocenu.
- Apoteke na 10.000 stanovnika: 3,1 (prosek mesta 2,8)
- Supermarketi na 10.000 stanovnika: 2,6 (prosek mesta 1,9)
- Pošte na 10.000 stanovnika: 3,1 (prosek mesta 3,5)
- Banke na 10.000 stanovnika: 2,1 (prosek mesta 1,8)
- Lekari i klinike na 10.000 stanovnika: 2,6 (prosek mesta 1,7)
- Restorani i kafići na 10.000 stanovnika: 10,5 (prosek mesta 8,9)
- Benzinske pumpe na 10.000 stanovnika: 3,1 (prosek mesta 3,2)
Slična mesta
Uporedi ova mesta u alatu. Sličnost je računata iz 28 pokazatelja; način je na stranici Kako računamo.
Izvori i metodologija
Izvor i period stoje uz svaki pokazatelj. Celu računicu vidite na stranici Kako računamo, a proveru ocene na stranici Provera ocene. Svežinu izvora prati Stanje podataka, a sve brojke su u preuzimanju.
Provera brojki
Zvanične procene poredimo sa onim što je stvarno izbrojano. Ako se slažu, odnos je oko 100. Izbori 2026. nisu konačni. Ovo ne ulazi u glavnu ocenu.
| Pitanje | Zvanično | Izmereno | Odnos |
|---|---|---|---|
| Koliko punoletnih je stvarno tu?Glasači su donja mera prisutnih; iznad 100 znači da je glasalo više ljudi nego što procena kaže da živi tu. | 32.497 punoletnih po RZS proceni | 27.096 glasalo 2026. | 83 na 100 |
| Da li je birački spisak veći od procene?Spisak uključuje i one koji su otišli, a nisu se odjavili. | 32.497 punoletnih po RZS proceni | 37.759 na biračkom spisku | 116 na 100 |
| Ima li dece koliko piše?Škola zna ko je stvarno došao. | 376 očekivanih osmaka po RZS proceni | 337 stvarno na maloj maturi | 90 na 100 |
| Koliko stanova je stvarno nastanjeno?Popis 2022. Ostatak su prazni, napušteni i vikend stanovi. | 22.613 stanova | 16.786 nastanjeno | 74% |
| Šta plata stvarno kupuje?RGZ, stvarne kupoprodaje 2025, kurs 117,2. | 135.888 RSD prosečna plata | 1.104 € medijana ugovorenog m² | 1,05 m² za platu |
| Koliko mesto svetli noću?Satelit NASA. Industrija i LED rasveta podižu broj. | 39.070 stanovnika | 195,1 zračenja na 1.000 stanovnika | 19. od 161 |
Promena biračkog spiska, 2023. do 2026.
Spisak se menja zbog novih punoletnih i umrlih. Ostatak je ono što to dvoje ne objašnjava.
- Spisak 2023.
- 39.892
- Novi punoletni
- +1.081
- Umrli
- −1.933
- Ostatak
- −1.281
- Spisak 2026.
- 37.759
Život i ljudi
Životni vek i uzroci smrti
- Životni vek, muškarci
- 71,9 god.
- Životni vek, žene
- 76,5 god.
- Bolesti srca i krvotoka na 10.000
- 69,1
- Tumori na 10.000
- 40,9
- Bolesti disanja na 10.000
- 10,7
- Povrede i trovanja na 10.000
- 5,5
Seljenje, porodica i gradnja
- Neto doseljeni na 1.000 godišnje
- -9,2
- Brakovi na 1.000 godišnje
- 4,8
- Razvodi na 100 brakova
- 41,6
- Stanovi po dozvolama na 1.000
- 1,6
- Srednjoškolci na 1.000 stanovnika
- 34,7
RZS. Uzroci smrti su sirove stope, pa starije mesto ima veće brojeve. Seljenje, smrti i brakovi su prosek tri godine, a dozvole pet.
Obrazovanje
Osnovna škola, osmi razred
- Prosečna ocena
- 4,05
- Matematika, skor
- 481
- Maternji jezik, skor
- 477
- Ocena prema testu*
- -0,01
Srednje škole
- Srednjih škola
- 4
- Gimnazija
- 1
- Srednjoškolaca na 1.000
- 34,7
- Učenika po nastavniku
- 6,9
* Naše računanje: koliko je školska ocena viša ili niža od ocene koju rezultat na maloj maturi predviđa u celoj Srbiji. Rezultati mature i upisni bodovi po srednjoj školi nisu objavljeni kao otvoreni podaci. Univerziteti su na stranici Univerziteti i fakulteti.
Stanovništvo
- Stanovnika 2025.
- 39.070
- Promena od 2022.
- -4,4%
- Dece do 14
- 13,9%
- Starijih od 65
- 23,9%
Na popisu 2011. bilo je 48.615, a 2022. 40.845 stanovnika. Procene RZS-a se posle svakog popisa ponovo baziraju, pa je linija prekinuta tamo gde bi skok bio samo promena osnova.
Svi popisi, 1948–2022.
Popisi su rađeni po različitim metodologijama, a teritorija je svedena na stanje iz 2022.
Procene po godinama
Rođeni i umrli, 1961–2025.
- Rođeni 2025.
- 358
- Umrli 2025.
- 684
- Prirodni priraštaj
- -326 rođeni minus umrli
Tabela po godinama
| Godina | Rođeni | Umrli | Priraštaj |
|---|---|---|---|
| 2025. | 358 | 684 | -326 |
| 2024. | 355 | 676 | -321 |
| 2023. | 379 | 699 | -320 |
| 2022. | 357 | 824 | -467 |
| 2021. | 364 | 1.037 | -673 |
| 2020. | 324 | 863 | -539 |
| 2019. | 359 | 752 | -393 |
| 2018. | 355 | 734 | -379 |
| 2017. | 422 | 713 | -291 |
| 2016. | 416 | 748 | -332 |
| 2015. | 417 | 682 | -265 |
| 2014. | 416 | 732 | -316 |
| 2013. | 457 | 715 | -258 |
| 2012. | 418 | 677 | -259 |
| 2011. | 419 | 703 | -284 |
| 2010. | 380 | 725 | -345 |
| 2009. | 410 | 700 | -290 |
| 2008. | 449 | 664 | -215 |
| 2007. | 416 | 785 | -369 |
| 2006. | 465 | 742 | -277 |
| 2005. | 445 | 753 | -308 |
| 2004. | 550 | 757 | -207 |
| 2003. | 565 | 780 | -215 |
| 2002. | 582 | 725 | -143 |
| 2001. | 591 | 694 | -103 |
| 2000. | 538 | 733 | -195 |
| 1999. | 547 | 721 | -174 |
| 1998. | 613 | 728 | -115 |
| 1997. | 611 | 747 | -136 |
| 1996. | 618 | 655 | -37 |
| 1995. | 691 | 720 | -29 |
| 1994. | 638 | 631 | 7 |
| 1993. | 774 | 656 | 118 |
| 1992. | 788 | 596 | 192 |
| 1991. | 725 | 583 | 142 |
| 1990. | 763 | 591 | 172 |
| 1989. | 736 | 537 | 199 |
| 1988. | 774 | 569 | 205 |
| 1987. | 819 | 541 | 278 |
| 1986. | 814 | 545 | 269 |
| 1985. | 824 | 527 | 297 |
| 1984. | 829 | 554 | 275 |
| 1983. | 823 | 536 | 287 |
| 1982. | 770 | 452 | 318 |
| 1981. | 728 | 546 | 182 |
| 1980. | 788 | 469 | 319 |
| 1979. | 828 | 525 | 303 |
| 1978. | 832 | 471 | 361 |
| 1977. | 843 | 463 | 380 |
| 1976. | 850 | 486 | 364 |
| 1975. | 938 | 430 | 508 |
| 1974. | 816 | 459 | 357 |
| 1973. | 889 | 421 | 468 |
| 1972. | 854 | 496 | 358 |
| 1971. | 851 | 441 | 410 |
| 1970. | 808 | 450 | 358 |
| 1969. | 801 | 459 | 342 |
| 1968. | 753 | 409 | 344 |
| 1967. | 689 | 426 | 263 |
| 1966. | 601 | 358 | 243 |
| 1965. | 660 | 383 | 277 |
| 1964. | 602 | 412 | 190 |
| 1963. | 681 | 401 | 280 |
| 1962. | 633 | 405 | 228 |
| 1961. | 655 | 381 | 274 |
RZS, teritorija svedena na današnje opštine.
Naselja (14), broj stanovnika po popisima
| Naselje | 1948. | 1971. | 1991. | 2011. | 2022. |
|---|---|---|---|---|---|
| Bor | 11.103 | 29.418 | 40.668 | 34.160 | 28.822 |
| Zlot | 5.465 | 5.233 | 4.280 | 3.299 | 2.675 |
| Brestovac | 2.051 | 2.201 | 3.140 | 2.690 | 2.594 |
| Šarbanovac | 2.793 | 2.684 | 2.161 | 1.624 | 1.311 |
| Metovnica | 2.002 | 1.988 | 1.569 | 1.111 | 775 |
| Slatina | 1.350 | 1.325 | 1.116 | 890 | 774 |
| Krivelj | 2.856 | 3.137 | 1.586 | 1.052 | 754 |
| Gornjane | 2.061 | 1.875 | 1.446 | 930 | 731 |
| Donja Bela Reka | 1.308 | 1.267 | 1.049 | 741 | 633 |
| Oštrelj | 848 | 911 | 798 | 586 | 523 |
| Bučje | 967 | 1.036 | 789 | 579 | 467 |
| Luka | 1.082 | 936 | 702 | 537 | 430 |
| Tanda | 700 | 599 | 442 | 319 | 263 |
| Topla | 245 | 239 | 154 | 97 | 93 |
Sastav stanovništva
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 5,7% veća od popisa, a 2,2% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,2 muškarci 40,8, žene 43,5
- Muškarci
- 49,1% 23.887
- Žene
- 50,9% 24.795
- Žena na 100 muškaraca
- 103,8
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.024 | 961 |
| 5–9 | 1.187 | 1.173 |
| 10–14 | 1.261 | 1.181 |
| 15–19 | 1.555 | 1.404 |
| 20–24 | 1.629 | 1.442 |
| 25–29 | 1.607 | 1.428 |
| 30–34 | 1.520 | 1.396 |
| 35–39 | 1.654 | 1.608 |
| 40–44 | 1.548 | 1.687 |
| 45–49 | 1.703 | 1.817 |
| 50–54 | 2.043 | 1.982 |
| 55–59 | 2.035 | 2.159 |
| 60–64 | 1.791 | 1.990 |
| 65–69 | 1.131 | 1.346 |
| 70–74 | 910 | 1.289 |
| 75–79 | 748 | 1.059 |
| 80–84 | 394 | 622 |
| 85+ | 147 | 251 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 5,7% veća od popisa, a 2,2% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,4 muškarci 41,0, žene 43,7
- Muškarci
- 49,1% 23.701
- Žene
- 50,9% 24.593
- Žena na 100 muškaraca
- 103,8
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.036 | 960 |
| 5–9 | 1.133 | 1.130 |
| 10–14 | 1.247 | 1.176 |
| 15–19 | 1.489 | 1.354 |
| 20–24 | 1.625 | 1.401 |
| 25–29 | 1.637 | 1.459 |
| 30–34 | 1.494 | 1.391 |
| 35–39 | 1.620 | 1.550 |
| 40–44 | 1.576 | 1.684 |
| 45–49 | 1.632 | 1.748 |
| 50–54 | 1.968 | 1.936 |
| 55–59 | 2.027 | 2.119 |
| 60–64 | 1.853 | 2.082 |
| 65–69 | 1.177 | 1.343 |
| 70–74 | 893 | 1.293 |
| 75–79 | 719 | 1.033 |
| 80–84 | 413 | 661 |
| 85+ | 162 | 273 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 5,7% veća od popisa, a 2,2% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,6 muškarci 41,1, žene 43,9
- Muškarci
- 49,1% 23.511
- Žene
- 50,9% 24.401
- Žena na 100 muškaraca
- 103,8
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.060 | 968 |
| 5–9 | 1.091 | 1.088 |
| 10–14 | 1.234 | 1.165 |
| 15–19 | 1.412 | 1.294 |
| 20–24 | 1.621 | 1.394 |
| 25–29 | 1.651 | 1.476 |
| 30–34 | 1.472 | 1.396 |
| 35–39 | 1.604 | 1.499 |
| 40–44 | 1.603 | 1.669 |
| 45–49 | 1.570 | 1.687 |
| 50–54 | 1.887 | 1.896 |
| 55–59 | 1.998 | 2.072 |
| 60–64 | 1.867 | 2.089 |
| 65–69 | 1.265 | 1.425 |
| 70–74 | 887 | 1.289 |
| 75–79 | 699 | 1.014 |
| 80–84 | 419 | 679 |
| 85+ | 171 | 301 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 5,7% veća od popisa, a 2,2% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,7 muškarci 41,3, žene 44,1
- Muškarci
- 49,1% 23.273
- Žene
- 50,9% 24.171
- Žena na 100 muškaraca
- 103,9
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.075 | 989 |
| 5–9 | 1.060 | 1.046 |
| 10–14 | 1.233 | 1.160 |
| 15–19 | 1.338 | 1.252 |
| 20–24 | 1.587 | 1.388 |
| 25–29 | 1.617 | 1.449 |
| 30–34 | 1.492 | 1.378 |
| 35–39 | 1.604 | 1.470 |
| 40–44 | 1.599 | 1.642 |
| 45–49 | 1.523 | 1.661 |
| 50–54 | 1.796 | 1.848 |
| 55–59 | 1.970 | 2.002 |
| 60–64 | 1.868 | 2.075 |
| 65–69 | 1.333 | 1.522 |
| 70–74 | 894 | 1.270 |
| 75–79 | 685 | 1.013 |
| 80–84 | 433 | 683 |
| 85+ | 166 | 323 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 5,7% veća od popisa, a 2,2% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,9 muškarci 41,5, žene 44,3
- Muškarci
- 49,0% 23.001
- Žene
- 51,0% 23.923
- Žena na 100 muškaraca
- 104,0
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.089 | 1.013 |
| 5–9 | 1.025 | 1.005 |
| 10–14 | 1.220 | 1.173 |
| 15–19 | 1.272 | 1.202 |
| 20–24 | 1.559 | 1.363 |
| 25–29 | 1.546 | 1.381 |
| 30–34 | 1.537 | 1.377 |
| 35–39 | 1.551 | 1.429 |
| 40–44 | 1.612 | 1.609 |
| 45–49 | 1.495 | 1.655 |
| 50–54 | 1.688 | 1.798 |
| 55–59 | 1.940 | 1.933 |
| 60–64 | 1.864 | 2.053 |
| 65–69 | 1.416 | 1.656 |
| 70–74 | 895 | 1.224 |
| 75–79 | 660 | 1.024 |
| 80–84 | 456 | 689 |
| 85+ | 176 | 339 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 5,7% veća od popisa, a 2,2% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,1 muškarci 41,7, žene 44,5
- Muškarci
- 49,0% 22.715
- Žene
- 51,0% 23.664
- Žena na 100 muškaraca
- 104,2
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.090 | 1.024 |
| 5–9 | 1.023 | 971 |
| 10–14 | 1.173 | 1.167 |
| 15–19 | 1.237 | 1.163 |
| 20–24 | 1.520 | 1.342 |
| 25–29 | 1.494 | 1.302 |
| 30–34 | 1.563 | 1.393 |
| 35–39 | 1.494 | 1.398 |
| 40–44 | 1.614 | 1.567 |
| 45–49 | 1.485 | 1.650 |
| 50–54 | 1.599 | 1.747 |
| 55–59 | 1.888 | 1.887 |
| 60–64 | 1.833 | 2.008 |
| 65–69 | 1.526 | 1.804 |
| 70–74 | 899 | 1.166 |
| 75–79 | 627 | 1.023 |
| 80–84 | 455 | 683 |
| 85+ | 195 | 369 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 5,7% veća od popisa, a 2,2% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,3 muškarci 41,8, žene 44,7
- Muškarci
- 48,9% 22.427
- Žene
- 51,1% 23.407
- Žena na 100 muškaraca
- 104,4
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.060 | 1.041 |
| 5–9 | 1.042 | 961 |
| 10–14 | 1.122 | 1.127 |
| 15–19 | 1.225 | 1.157 |
| 20–24 | 1.444 | 1.299 |
| 25–29 | 1.489 | 1.251 |
| 30–34 | 1.567 | 1.416 |
| 35–39 | 1.459 | 1.380 |
| 40–44 | 1.579 | 1.515 |
| 45–49 | 1.509 | 1.643 |
| 50–54 | 1.525 | 1.678 |
| 55–59 | 1.812 | 1.841 |
| 60–64 | 1.811 | 1.977 |
| 65–69 | 1.578 | 1.878 |
| 70–74 | 936 | 1.156 |
| 75–79 | 622 | 1.022 |
| 80–84 | 433 | 670 |
| 85+ | 214 | 395 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 5,7% veća od popisa, a 2,2% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,5 muškarci 42,1, žene 44,8
- Muškarci
- 48,9% 22.119
- Žene
- 51,1% 23.147
- Žena na 100 muškaraca
- 104,6
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.011 | 1.030 |
| 5–9 | 1.055 | 965 |
| 10–14 | 1.088 | 1.091 |
| 15–19 | 1.211 | 1.149 |
| 20–24 | 1.364 | 1.248 |
| 25–29 | 1.488 | 1.234 |
| 30–34 | 1.547 | 1.405 |
| 35–39 | 1.430 | 1.369 |
| 40–44 | 1.561 | 1.472 |
| 45–49 | 1.525 | 1.624 |
| 50–54 | 1.470 | 1.620 |
| 55–59 | 1.729 | 1.799 |
| 60–64 | 1.775 | 1.931 |
| 65–69 | 1.586 | 1.875 |
| 70–74 | 1.002 | 1.236 |
| 75–79 | 632 | 1.027 |
| 80–84 | 416 | 657 |
| 85+ | 229 | 415 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 5,7% veća od popisa, a 2,2% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,7 muškarci 42,2, žene 45,1
- Muškarci
- 48,8% 21.784
- Žene
- 51,2% 22.855
- Žena na 100 muškaraca
- 104,9
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 967 | 993 |
| 5–9 | 1.058 | 970 |
| 10–14 | 1.048 | 1.048 |
| 15–19 | 1.212 | 1.149 |
| 20–24 | 1.292 | 1.206 |
| 25–29 | 1.462 | 1.229 |
| 30–34 | 1.496 | 1.366 |
| 35–39 | 1.432 | 1.345 |
| 40–44 | 1.550 | 1.441 |
| 45–49 | 1.523 | 1.607 |
| 50–54 | 1.434 | 1.593 |
| 55–59 | 1.646 | 1.752 |
| 60–64 | 1.744 | 1.863 |
| 65–69 | 1.590 | 1.862 |
| 70–74 | 1.051 | 1.327 |
| 75–79 | 644 | 1.016 |
| 80–84 | 406 | 664 |
| 85+ | 229 | 424 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 5,7% veća od popisa, a 2,2% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,8 muškarci 42,4, žene 45,2
- Muškarci
- 48,8% 21.446
- Žene
- 51,2% 22.537
- Žena na 100 muškaraca
- 105,1
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 930 | 964 |
| 5–9 | 1.078 | 980 |
| 10–14 | 1.010 | 999 |
| 15–19 | 1.196 | 1.162 |
| 20–24 | 1.225 | 1.156 |
| 25–29 | 1.448 | 1.216 |
| 30–34 | 1.438 | 1.304 |
| 35–39 | 1.470 | 1.353 |
| 40–44 | 1.488 | 1.395 |
| 45–49 | 1.543 | 1.579 |
| 50–54 | 1.418 | 1.588 |
| 55–59 | 1.553 | 1.702 |
| 60–64 | 1.721 | 1.797 |
| 65–69 | 1.562 | 1.855 |
| 70–74 | 1.115 | 1.432 |
| 75–79 | 627 | 960 |
| 80–84 | 387 | 685 |
| 85+ | 237 | 410 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 5,7% veća od popisa, a 2,2% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,8 muškarci 42,3, žene 45,2
- Muškarci
- 48,7% 21.025
- Žene
- 51,3% 22.168
- Žena na 100 muškaraca
- 105,4
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 901 | 929 |
| 5–9 | 1.081 | 998 |
| 10–14 | 1.014 | 964 |
| 15–19 | 1.149 | 1.159 |
| 20–24 | 1.185 | 1.122 |
| 25–29 | 1.418 | 1.218 |
| 30–34 | 1.402 | 1.231 |
| 35–39 | 1.499 | 1.375 |
| 40–44 | 1.437 | 1.364 |
| 45–49 | 1.541 | 1.530 |
| 50–54 | 1.411 | 1.587 |
| 55–59 | 1.461 | 1.642 |
| 60–64 | 1.670 | 1.753 |
| 65–69 | 1.500 | 1.814 |
| 70–74 | 1.185 | 1.532 |
| 75–79 | 600 | 888 |
| 80–84 | 347 | 669 |
| 85+ | 224 | 393 |
- Prosečna starost
- 44,8 muškarci 43,3, žene 46,2
- Muškarci
- 48,9% 19.968
- Žene
- 51,1% 20.877
- Žena na 100 muškaraca
- 104,6
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 852 | 832 |
| 5–9 | 997 | 982 |
| 10–14 | 979 | 903 |
| 15–19 | 997 | 1.000 |
| 20–24 | 1.039 | 953 |
| 25–29 | 1.167 | 1.021 |
| 30–34 | 1.328 | 1.090 |
| 35–39 | 1.381 | 1.288 |
| 40–44 | 1.329 | 1.298 |
| 45–49 | 1.459 | 1.423 |
| 50–54 | 1.479 | 1.519 |
| 55–59 | 1.401 | 1.511 |
| 60–64 | 1.561 | 1.690 |
| 65–69 | 1.462 | 1.746 |
| 70–74 | 1.260 | 1.601 |
| 75–79 | 658 | 915 |
| 80–84 | 386 | 694 |
| 85+ | 233 | 411 |
- Prosečna starost
- 44,8 muškarci 43,3, žene 46,2
- Muškarci
- 48,9% 19.808
- Žene
- 51,1% 20.677
- Žena na 100 muškaraca
- 104,4
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 880 | 853 |
| 5–9 | 969 | 969 |
| 10–14 | 982 | 914 |
| 15–19 | 998 | 983 |
| 20–24 | 1.048 | 944 |
| 25–29 | 1.121 | 993 |
| 30–34 | 1.320 | 1.083 |
| 35–39 | 1.360 | 1.241 |
| 40–44 | 1.322 | 1.309 |
| 45–49 | 1.454 | 1.403 |
| 50–54 | 1.462 | 1.498 |
| 55–59 | 1.364 | 1.476 |
| 60–64 | 1.514 | 1.646 |
| 65–69 | 1.442 | 1.711 |
| 70–74 | 1.234 | 1.583 |
| 75–79 | 717 | 984 |
| 80–84 | 392 | 688 |
| 85+ | 229 | 399 |
- Prosečna starost
- 44,9 muškarci 43,4, žene 46,3
- Muškarci
- 49,0% 19.514
- Žene
- 51,0% 20.320
- Žena na 100 muškaraca
- 104,1
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 892 | 852 |
| 5–9 | 947 | 941 |
| 10–14 | 972 | 907 |
| 15–19 | 981 | 961 |
| 20–24 | 1.037 | 947 |
| 25–29 | 1.047 | 949 |
| 30–34 | 1.294 | 1.055 |
| 35–39 | 1.333 | 1.203 |
| 40–44 | 1.309 | 1.288 |
| 45–49 | 1.418 | 1.362 |
| 50–54 | 1.446 | 1.479 |
| 55–59 | 1.348 | 1.447 |
| 60–64 | 1.452 | 1.596 |
| 65–69 | 1.415 | 1.637 |
| 70–74 | 1.224 | 1.578 |
| 75–79 | 755 | 1.042 |
| 80–84 | 413 | 671 |
| 85+ | 231 | 405 |
- Prosečna starost
- 45,0 muškarci 43,5, žene 46,4
- Muškarci
- 49,0% 19.146
- Žene
- 51,0% 19.924
- Žena na 100 muškaraca
- 104,1
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 905 | 857 |
| 5–9 | 899 | 898 |
| 10–14 | 977 | 903 |
| 15–19 | 953 | 937 |
| 20–24 | 1.022 | 979 |
| 25–29 | 985 | 881 |
| 30–34 | 1.260 | 1.021 |
| 35–39 | 1.277 | 1.157 |
| 40–44 | 1.315 | 1.263 |
| 45–49 | 1.358 | 1.317 |
| 50–54 | 1.433 | 1.437 |
| 55–59 | 1.345 | 1.439 |
| 60–64 | 1.372 | 1.542 |
| 65–69 | 1.397 | 1.562 |
| 70–74 | 1.185 | 1.565 |
| 75–79 | 805 | 1.115 |
| 80–84 | 415 | 623 |
| 85+ | 243 | 428 |
Crtica je Srbija u istoj godini. Procene pre 2022. se ne nastavljaju na one posle popisa, pa se te godine ne porede međusobno. RZS.
Nacionalnost, popisi 2022. i 2011.
| Grupa | Traka | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|---|
| Srbi | 71,8% | 72,9% | 29.322 | |
| Vlasi | 11,0% | 13,8% | 4.483 | |
| Romi | 3,5% | 3,6% | 1.440 | |
| Nisu se izjasnili | 3,5% | 5,2% | 1.431 | |
| Nepoznato | 7,0% | 1,3% | 2.852 |
Grupe ispod 1% (18)
| Grupa | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|
| Rumuni | 0,87% | 0,6% | 356 |
| Ostali | 0,68% | 0,4% | 278 |
| Makedonci | 0,53% | 0,9% | 216 |
| Jugosloveni | 0,24% | 0,2% | 98 |
| Albanci | 0,21% | 0,2% | 87 |
| Bugari | 0,19% | 0,1% | 76 |
| Hrvati | 0,10% | 0,2% | 42 |
| Slovenci | 0,09% | 0,1% | 38 |
| Crnogorci | 0,07% | 0,2% | 30 |
| Muslimani | 0,05% | 0,1% | 19 |
| Regionalna pripadnost | 0,04% | 0,0% | 16 |
| Bošnjaci | 0,03% | 0,0% | 13 |
| Rusi | 0,03% | 0,0% | 13 |
| Mađari | 0,03% | 0,0% | 12 |
| Nemci | 0,02% | 0,0% | 10 |
| Slovaci | 0,01% | 0,0% | 6 |
| Goranci | 0,01% | 0,0% | 4 |
| Ukrajinci | 0,01% | 0,0% | 3 |
Veroispovest, popisi 2022. i 2011.
| Grupa | Traka | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|---|
| Pravoslavna | 84,6% | 88,4% | 34.556 | |
| Islamska | 2,6% | 2,8% | 1.052 | |
| Nisu se izjasnili | 3,4% | 4,9% | 1.399 | |
| Nepoznato | 7,2% | 1,3% | 2.932 |
Grupe ispod 1% (7)
| Grupa | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|
| Ostale hrišćanske | 0,94% | 1,0% | 384 |
| Katolička | 0,55% | 0,7% | 225 |
| Nisu vernici | 0,53% | 0,7% | 217 |
| Protestantska | 0,11% | 0,2% | 45 |
| Agnostici | 0,06% | 0,0% | 24 |
| Istočnjačke | 0,01% | 0,0% | 6 |
| Ostale | 0,01% | 0,0% | 5 |
Udeo u svim popisanim. Izjašnjavanje nije obavezno, a „Nepoznato” je kategorija RZS-a. Udeo „Nepoznato” je u Srbiji 2022. veći nego 2011, pa razlika između kolona ne mora da bude stvarna promena. Nacionalnost i vera se ne ocenjuju i ne ulaze u poređenja. RZS, Popis 2022.
Cena života
- Korpa, usklađena
- 105.198 RSD, 2026-05, pomereno do 2026-09, procena iz najbližih gradova
- Prosečna plata
- 135.888 RSD
- Stanovanje mesečno
- 29.011 ugovorena cena, stan od 50 m²
- Sve kroz platu
- 0,99 korpa i stanovanje
Procena Državna računica, a ne tržišno merenje; koristi se oprezno i poredi sa našim cenama iz prodavnica. Stanovanje: ugovorena cena RGZ-a, svedena na mesečni iznos prema kirijama u mestima gde postoje obe brojke. Uporedi cene u prodavnicama.
Stanovanje i obrazovanje
- Stanova
- 22.613
- Prazni i napušteni
- 16,1%
- Pod zakupom
- 5,5%
- Zgrade starije od 1971.
- 40%
- Viša ili visoka škola
- 17,3%
- Bez srednje škole
- 26,1%
Popis 2022. RZS.
Posao i plate
- Neto plata, 12 meseci
- 135.888 do 08/2026
- Zaposlenih na 1.000
- 430
- Aktivnih firmi
- 429 09/2025
- Nezaposlenih na birou
- 2.385 09/2025
- Budžet po stanovniku
- 296.438 RSD, 2024.
- Ulaganja po stanovniku
- 80.920 RSD, 32,9% rashoda
Plata zaposlenih koji ovde žive, bez obzira na to gde rade. Tačka je ovo mesto, crta je Srbija.
Zdravstvo
- Lekara
- 138
- Stanovnika po lekaru
- 283
- Zubara
- 11
- Farmaceuta
- 2
Podaci za 2024, samo zdravstvena služba. Broji se gde ljudi rade, pa bolnički centri izgledaju bolje od mesta čiji se stanovnici tamo leče.
Škole i vrtići
- Skor na maloj maturi
- 485 2025/26, prosek mesta 481
- Osnovnih škola
- 8
- Dece u vrtiću
- 1.165 2025/2026
- Obuhvat vrtićem
- 47% naša procena
Skor je prosek tri standardizovana testa, ponderisan brojem učenika. Više govori o generaciji i porodicama nego o samoj školi. Ministarstvo prosvete.
Od čega se živi
Popis 2022.
Popis 2011.
| Grupa | 2022. | Udeo | 2011. | Udeo |
|---|---|---|---|---|
| Zaposleni | 14.796 | 36,2% | 16.362 | 33,7% |
| Penzioneri | 11.382 | 27,9% | 11.574 | 23,8% |
| Deca do 15 godina | 5.545 | 13,6% | 6.726 | 13,8% |
| Učenici i studenti | 2.263 | 5,5% | 4.060 | 8,4% |
| Nezaposleni | 2.082 | 5,1% | 4.529 | 9,3% |
| Domaćinstvo i ostali | 4.777 | 11,7% | 5.364 | 11,0% |
RZS, popisi 2011. i 2022: svaka osoba je u jednoj grupi. Stopa nezaposlenosti po popisu je 12,3%. Godišnje, PIO fond: 12.536 korisnika penzija u 2026-06, prosečna penzija 68.324 RSD, 75 korisnika na 100 zaposlenih. Ne ulazi u ocenu.
Komunalije i putevi
- Domaćinstva na vodovodu
- 62,1%
- Domaćinstva na kanalizaciji
- 39,9%
- Prečišćene otpadne vode
- 1,0%
- Opštinski putevi sa savremenim kolovozom
- 61,9%
- Divlje deponije, prijavljene
- 38
Godišnjak Opštine i regioni, podaci za 2024. Priključci prema domaćinstvima iz popisa 2022, pa vikend kuće mogu da podignu udeo. Ne ulazi u ocenu.
Na šta opština planira da troši
Plan za 2022, ukupno 3.765 miliona RSD. Godine se razlikuju među mestima, pa ovo nije rang.
- Ekonomski poslovi
- 27,3%
- Obrazovanje
- 15,3%
- Opšte javne usluge
- 13,6%
- Stanovi i zajednica
- 12,6%
- Zdravstvo
- 10,9%
- Rekreacija, sport i kultura
- 10,4%
- Zaštita životne sredine
- 5,5%
- Socijalna zaštita
- 3,9%
Budžet opštine, data.gov.rs. Plan nije izvršenje. Ne ulazi u ocenu.
Mobilna mreža i internet
- Mobilna mreža, preuzimanje
- 172 Mb/s
- Broj mobilnih testova
- 446
- Fiksni, preuzimanje
- 147 Mb/s zavisi od paketa
Ocena ide iz mobilne mreže, jer ljudi internet uglavnom koriste na telefonu preko 4G i 5G. Fiksna brzina više pokazuje koji paket korisnici biraju nego šta je dostupno, pa nije u oceni. Prosek Speedtest merenja za 3. kvartal 2026, koja sami pokreću korisnici. Kod malog broja testova rezultat je nesiguran. Speedtest by Ookla Global Fixed and Mobile Network Performance Maps, CC BY-NC-SA 4.0.
Vazduh
Poslednje merenje, stanica Bor Gradski park, Serbia. World Air Quality Index Project, SEPA. AQI,
Poslednjih 30 dana, stanica Bor Institut RIM, neverifikovano, do 2026-11-01.19,6 µg/m³ PM2.5
- PM2.5 zimi, izmereno
- 16,8 2024.
- PM2.5 leti, izmereno
- 12,4
- Godišnji prosek
- 14,6
- SO₂, prosek
- 12,4
- Dana PM10 preko 50
- 34
- Emisije SO₂ iz fabrika
- 96 t 2024, pogona: 6
Zvanično Verifikovana merenja SEPA, stanice: BOR, Bor Brezonik, Bor Gradski park, Bor Institut. Isprekidana linija je 25 µg/m³, godišnja granica u Srbiji. Emisije: NRIZ registar.
Bezbednost na putu
- Sa povređenima 2025.
- 60
- Sa poginulima 2025.
- 2
- Teških godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana
- 15,1 41.064 ljudi tokom dana
- Sve nezgode 2026.
- 92 tekuća godina
- Na glavnim putevima van naselja*
- 11 od 62 teških, 2025.
Ocena ne računa nezgode na autoputevima i brzim putevima (0% teških nezgoda ovde), a deli se sa dnevnim stanovništvom: stanovnici plus ljudi koji tu rade, minus oni koji rade negde drugde. Drugi tranzitni putevi su i dalje uračunati; zvezdica je naš proračun koji ne menja ocenu. MUP, otvoreni podaci.
Osude za krivična dela
- Osuđenih odraslih 2024.
- 320
- Za imovinu
- 108
- Za život i telo
- 9
- U saobraćaju
- 18
Osude po mestu izvršenja, ne prijavljena dela i ne ocena bezbednosti, zato nisu u indeksu.
Povezanost
- Do sedišta regiona*
- 0 min 1. od 161
- Do najbližeg velikog centra*
- 142 min 146. od 161
- Do Beograda*
- 193 min 135. od 161
- Do najbližeg fakulteta*
- 0 min 1. od 161
- Do najbliže srednje škole*
- 0 min 1. od 161
Minuti vožnje kolima bez gužve, od centra mesta. Ne meri autobus i ne ulazi u ocenu. Veliki centri su Beograd, Novi Sad, Niš i Kragujevac. Nula znači da je cilj u samom mestu. Red 1 je najbliže.