Sva mesta · Sremski region
Pećinci
Pećinci: iznad proseka svih mesta po demografiji (70) i poslu i plati (57), ispod proseka po zdravstvu (36) i vazduhu (52, procena). Stanovništvo od popisa 2022: −1,3%, prosek regiona −1,6%.
18.157 stanovnika104.039 RSD neto plata
Ocena 1–100, veće je bolje. To je geometrijski prosek 7 tema, bez Bezbednosti na putu. Verovatno između 16. i 79. mesta.
Kako računamoRang je okviran: ovde nema merenja vazduha. Zašto?
Profil mesta
Ocene 1–100, veće je bolje. Crtica je prosek sličnih mesta.
Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: promena stanovništva od popisa 2022. i neto doseljeni na 1.000 stanovnika.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: neto plata, zaposleni na 1.000 radno sposobnih i firme na 1.000 stanovnika.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: koliko plata pokriva korpu i stanovanje.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: zdravstveni radnici na 10.000 stanovnika i životni vek.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: mala matura, obuhvat vrtićem i vreme do fakulteta i srednje škole.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: vreme do velikog centra i brzina mobilne mreže.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: gori od dva zagađivača, PM2.5 zimi i SO₂.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: teške nezgode; tema je van ukupne ocene.
Kako računamoTrendovi
Stanovništvo se poredi po popisima i procenama posle 2022, jer se godišnje procene ne nastavljaju preko popisa. Metodologija popisa se menjala.
Stanovnika18.157 2025.→ 1,3% od 2022.Detalji
Broj stanovnika po proceni RZS. Godine pre popisa 2022. su stare procene.
- Najviše, 2002.
- 21.506
- Najmanje, 2025.
- 18.157
- Broj stanovnika
- 18.157
- Prosek mesta
- 40.683
- Položaj, 1. je najviše
- 90. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 18.157 2024. 18.210 2023. 18.296 2022. 18.401 2011. 19.720 2002. 21.506 1991. 20.077 1981. 19.284 1971. 18.490 1961. 19.289 1953. 18.567 1948. 18.800 Neto plata104.039 RSD, 12 meseci do 08/2026▲ 29,2% 2020–2025. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna neto plata po godinama, RZS.
- Najviše, 2025.
- 97.132 RSD
- Najmanje, 2018.
- 44.321 RSD
- Neto plata, 12 meseci
- 104.039 RSD
- Prosek mesta
- 101.239 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 37. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2025. 97.132 93.603 2024. 87.902 83.346 2023. 76.999 72.735 2022. 66.457 63.533 2021. 57.909 56.572 2020. 52.927 52.069 2019. 48.528 47.718 2018. 44.321 43.470 Zaposlenih7.227 2026.▲ 5,1% od 2021.Detalji
Broj zaposlenih po godinama, RZS. Na grafikonu je ukupan broj, a poređenje je na 1.000 stanovnika.
- Najviše, 2025.
- 7.252
- Najmanje, 2016.
- 5.888
- Prosek mesta
- 322
- Položaj, 1. je najbolje
- 16. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2026. 7.227 2025. 7.252 2024. 7.129 2023. 7.061 2022. 6.923 2021. 6.877 2020. 6.774 2019. 6.526 2018. 6.368 2017. 6.090 2016. 5.888 Korisnici penzija3.267 2026.▲ 6,4% od 2021.Detalji
Korisnici svih vrsta penzija, PIO fond, decembar svake godine, a za tekuću godinu poslednji objavljen mesec.
- Najviše, 2026.
- 3.267
- Najmanje, 2021.
- 3.070
- Prosek mesta
- 248
- Položaj, 1. je najviše
- 155. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2026. 3.267 2025. 3.215 2024. 3.170 2023. 3.124 2022. 3.092 2021. 3.070 2020. 3.096 2019. 3.118 2018. 3.082 Odseljeni324 2025.▼ 20,0% od 2022.Detalji
Broj ljudi koji su se odselili iz mesta tokom godine, RZS.
- Najviše, 2022.
- 405
- Najmanje, 2025.
- 324
- Prosek mesta
- -1,5
- Položaj, 1. je najbolje
- 37. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 324 2024. 328 2023. 400 2022. 405 Doseljeni333 2025.▼ 26,5% od 2022.Detalji
Broj ljudi koji su se doselili u mesto tokom godine, RZS.
- Najviše, 2022.
- 453
- Najmanje, 2025.
- 333
- Prosek mesta
- -1,5
- Položaj, 1. je najbolje
- 37. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 333 2024. 377 2023. 367 2022. 453
Još trendova (9)
Noćenja turista1.467 2025.▼ 73,2% od 2019.Detalji
Ukupan broj noćenja turista godišnje, RZS. Na grafikonu je ukupan broj, a poređenje je po stanovniku.
- Najviše, 2019.
- 5.480
- Najmanje, 2016.
- 1.356
- Prosek mesta
- 2,7
- Položaj, 1. je najbolje
- 125. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 1.467 2024. 2.267 2023. 1.643 2022. 1.757 2021. 2.456 2019. 5.480 2018. 3.436 2016. 1.356 2010. 1.794 Mala matura482 2026.→ 0,8% od 2023.Detalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečan skor učenika na maloj maturi.
- Najviše, 2024.
- 500
- Najmanje, 2026.
- 482
- Prosek mesta
- 481
- Položaj, 1. je najbolje
- 78. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2026. 482 481 2025. 490 479 2024. 500 483 2023. 486 483 Saobraćajne nezgode84 2025.▲ 33,3% od 2020.Detalji
Ukupan broj saobraćajnih nezgoda godišnje, MUP.
- Najviše, 2023.
- 85
- Najmanje, 2020.
- 63
- Prosek mesta
- 206
- Položaj, 1. je najbolje
- 87. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 84 2024. 74 2023. 85 2022. 79 2021. 79 2020. 63 2019. 75 2018. 71 2017. 80 2016. 80 Noćno svetlo, sa satelita1. od 161 po stanovniku 2025.▲ 37,0% od 2020.Detalji
Ukupna jačina veštačkog svetla koju satelit NASA izmeri noću iznad teritorije mesta. Sam broj nema svakodnevno značenje: služi za poređenje istog mesta kroz vreme i mesta međusobno. Industrija i prelazak na LED rasvetu menjaju ga i kad se broj ljudi ne menja.
- Najviše, 2022.
- 6.058
- Najmanje, 2012.
- 2.341
- Prosek mesta
- 119,2
- Položaj, 1. je najviše
- 1. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 6.028 2024. 5.786 2023. 5.789 2022. 6.058 2021. 5.096 2020. 4.400 2019. 4.155 2018. 3.863 2017. 3.173 2016. 2.988 2015. 2.840 2014. 2.925 2013. 2.565 2012. 2.341 Prosečna penzija48.447 RSD 2026.▲ 39,4% od 2021. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna penzija svih vrsta, PIO fond, decembar svake godine, a za tekuću godinu poslednji objavljen mesec.
- Najviše, 2026.
- 48.447 RSD
- Najmanje, 2018.
- 22.157 RSD
- Prosečna penzija
- 48.447 RSD
- Prosek mesta
- 50.307 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 87. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2026. 48.447 50.307 2025. 48.368 50.246 2024. 42.927 44.693 2023. 33.862 35.047 2022. 28.484 29.593 2021. 24.720 25.699 2020. 23.358 24.231 2019. 22.189 22.945 2018. 22.157 22.892 Divlje deponije, prijavljene28 2024.▲ 133,3% od 2019.Detalji
Lokacije koje su opštine i komunalna preduzeća prijavile registru SEPA. Rast može da znači i savesnije prijavljivanje.
- Najviše, 2022.
- 28
- Najmanje, 2018.
- 10
- Prosek mesta
- 18
- Položaj, 1. je najviše
- 23. od 155
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2024. 28 2023. 27 2022. 28 2021. 14 2020. 12 2019. 12 2018. 10 Životni vek75,0 god. 2025.▲ 2,5% od 2023.Detalji
- Muškarci
- Žene
Tabela po godinama
Godina Muškarci Žene 2025. 72,1 78,0 2024. 71,2 77,3 2023. 70,2 76,2 Brakovi96 2025.▲ 77,8% od 2020.Detalji
Broj sklopljenih brakova godišnje, RZS.
- Najviše, 2023.
- 115
- Najmanje, 2020.
- 54
- Prosek mesta
- 4,4
- Položaj, 1. je najviše
- 14. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 96 2024. 79 2023. 115 2022. 90 2021. 95 2020. 54 2019. 95 2018. 86 2017. 105 2016. 106 2015. 68 2014. 98 2013. 95 2012. 88 2011. 92 2010. 79 Stanovi po dozvolama33 2025.→ 0,0% od 2020.Detalji
Broj stanova za koje je izdata građevinska dozvola, RZS.
- Najviše, 2012.
- 73
- Najmanje, 2014.
- 5
- Prosek mesta
- 4,8
- Položaj, 1. je najbolje
- 91. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 33 2024. 26 2023. 24 2022. 44 2021. 23 2020. 33 2019. 27 2018. 44 2017. 13 2016. 12 2015. 16 2014. 5 2013. 24 2012. 73 2011. 17 2010. 34 2009. 21 2008. 32 2007. 21
„Realno" znači posle inflacije po indeksu cena za Srbiju. Strelica je smer; zelena je poboljšanje, crvena pogoršanje, siva bez ocene. Praćenje ocena počinje u oktobru 2026.
Poređenje
Medijana: pola mesta je iznad te vrednosti, a pola ispod, pa je ne pomeraju krajnje vrednosti. Prosek regiona računa svako mesto jednako. Mesto 1 je najbolje. Kliknite na pokazatelj za sva mesta.
| Pokazatelj | Ovde | Prosek regiona | Medijana | U regionu | U Srbiji |
|---|---|---|---|---|---|
| Neto plata, 12 meseci | 104.039 RSD | 103.998 | 96.554 | 4. od 7 | 37. od 161 |
| Zaposleni na 1.000 radno sposobnih | 623 | 586 | 521 | 3. od 7 | 21. od 161 |
| Nezaposleni na 1.000 stanovnika | 21,1 | 34,3 | 55,9 | 2. od 7 | 19. od 161 |
| Promena od 2022. | -1,3 % | -1,6 | -2,6 | 4. od 7 | 30. od 161 |
| Deca do 14 godina | 15,9 % | 14,3 | 13,5 | 1. od 7 | 11. od 161 |
| Sa višom ili visokom školom | 10,8 % | 14,4 | 13,9 | 7. od 7 | 119. od 161 |
| Skor na maloj maturi | 482 | 497 | 480 | 6. od 7 | 78. od 161 |
| Lekari na 10.000 stanovnika | 14,3 | 18,8 | 17,1 | 5. od 7 | 99. od 161 |
| Cena stana po m² | nema podatka | 1.400 | 1.291 | – | – |
| Mobilna mreža Procena | 199 Mb/s | 226 | 156 | 3. od 7 | 41. od 161 |
| PM2.5 zimi, izmereno ili procena Procena | 43,0 µg/m³ | 39,1 | 33,4 | 6. od 7 | 140. od 161 |
| Teške nezgode godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana | 11,2 | 24,1 | 17,6 | 1. od 7 | 22. od 161 |
Slična mesta: Titel, Bački Petrovac, Stara Pazova, Lazarevac, Beočin. Upoređuje se sa njihovim prosekom, prvo najveća razlika.
Prednosti u odnosu na slična mesta
| Pokazatelj | Ovde | Slična mesta |
|---|---|---|
| Prečišćene otpadne vode | 85,5 % | 8,3 % |
| Teške nezgode godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana | 11,2 | 19,4 |
| Obuhvat vrtićem | 67 % | 52 % |
| Mobilna mreža | 199 Mb/s | 140 Mb/s |
| Zaposleni na 1.000 radno sposobnih | 623 | 604 |
| Nezaposleni na 1.000 stanovnika | 21,1 | 27,3 |
| Firme na 1.000 stanovnika | 14,0 | 13,5 |
| Do sedišta regiona | 43 min | 44 min |
Zaostatak za sličnim mestima
| Pokazatelj | Ovde | Slična mesta |
|---|---|---|
| PM2.5 zimi, izmereno ili procena | 43,0 µg/m³ | 37,8 µg/m³ |
| Neto doseljeni na 1.000 godišnje | 0,5 | 2,1 |
| Sa višom ili visokom školom | 10,8 % | 13,9 % |
| Stanovi po dozvolama na 1.000 godišnje | 1,7 | 5,3 |
| Domaćinstva na vodovodu | 82,1 % | 87,3 % |
| Skor na maloj maturi | 482 | 483 |
| Domaćinstva na kanalizaciji | 39,8 % | 40,4 % |
| Neto plata, 12 meseci | 104.039 RSD | 104.275 RSD |
Šta kažu nezavisni izvori
Procena OpenStreetMap, 2026-11-01. Podatke unose volonteri: ovo pokazuje šta je ucrtano na mapi, a slabije mapirano mesto izgleda kao mesto sa manje usluga. Ne ulazi u ocenu.
- Apoteke na 10.000 stanovnika: 1,1 (prosek mesta 2,8)
- Supermarketi na 10.000 stanovnika: 0,6 (prosek mesta 1,9)
- Pošte na 10.000 stanovnika: 8,3 (prosek mesta 3,5)
- Banke na 10.000 stanovnika: 1,1 (prosek mesta 1,8)
- Lekari i klinike na 10.000 stanovnika: 1,1 (prosek mesta 1,7)
- Restorani i kafići na 10.000 stanovnika: 2,8 (prosek mesta 8,9)
- Benzinske pumpe na 10.000 stanovnika: 3,9 (prosek mesta 3,2)
Slična mesta
Uporedi ova mesta u alatu. Sličnost je računata iz 28 pokazatelja; način je na stranici Kako računamo.
Izvori i metodologija
Izvor i period stoje uz svaki pokazatelj. Celu računicu vidite na stranici Kako računamo, a proveru ocene na stranici Provera ocene. Svežinu izvora prati Stanje podataka, a sve brojke su u preuzimanju.
Provera brojki
Zvanične procene poredimo sa onim što je stvarno izbrojano. Ako se slažu, odnos je oko 100. Izbori 2026. nisu konačni. Ovo ne ulazi u glavnu ocenu.
| Pitanje | Zvanično | Izmereno | Odnos |
|---|---|---|---|
| Koliko punoletnih je stvarno tu?Glasači su donja mera prisutnih; iznad 100 znači da je glasalo više ljudi nego što procena kaže da živi tu. | 14.692 punoletnih po RZS proceni | 12.632 glasalo 2026. | 86 na 100 |
| Da li je birački spisak veći od procene?Spisak uključuje i one koji su otišli, a nisu se odjavili. | 14.692 punoletnih po RZS proceni | 15.310 na biračkom spisku | 104 na 100 |
| Ima li dece koliko piše?Škola zna ko je stvarno došao. | 195 očekivanih osmaka po RZS proceni | 201 stvarno na maloj maturi | 103 na 100 |
| Koliko stanova je stvarno nastanjeno?Popis 2022. Ostatak su prazni, napušteni i vikend stanovi. | 7.945 stanova | 6.157 nastanjeno | 78% |
| Koliko mesto svetli noću?Satelit NASA. Industrija i LED rasveta podižu broj. | 18.157 stanovnika | 332,0 zračenja na 1.000 stanovnika | 1. od 161 |
Promena biračkog spiska, 2023. do 2026.
Spisak se menja zbog novih punoletnih i umrlih. Ostatak je ono što to dvoje ne objašnjava.
- Spisak 2023.
- 15.496
- Novi punoletni
- +557
- Umrli
- −775
- Ostatak
- +32
- Spisak 2026.
- 15.310
Život i ljudi
Životni vek i uzroci smrti
- Životni vek, muškarci
- 72,1 god.
- Životni vek, žene
- 78,0 god.
- Bolesti srca i krvotoka na 10.000
- 57,1
- Tumori na 10.000
- 29,7
- Bolesti disanja na 10.000
- 19,1
- Povrede i trovanja na 10.000
- 4,6
Seljenje, porodica i gradnja
- Neto doseljeni na 1.000 godišnje
- 0,5
- Brakovi na 1.000 godišnje
- 5,3
- Razvodi na 100 brakova
- 29,3
- Stanovi po dozvolama na 1.000
- 1,7
- Srednjoškolci na 1.000 stanovnika
- 14,8
RZS. Uzroci smrti su sirove stope, pa starije mesto ima veće brojeve. Seljenje, smrti i brakovi su prosek tri godine, a dozvole pet.
Obrazovanje
Osnovna škola, osmi razred
- Prosečna ocena
- 3,79
- Matematika, skor
- 472
- Maternji jezik, skor
- 468
- Ocena prema testu*
- -0,26
Srednje škole
- Srednjih škola
- 1
- Gimnazija
- 0
- Srednjoškolaca na 1.000
- 14,8
- Učenika po nastavniku
- 8,4
* Naše računanje: koliko je školska ocena viša ili niža od ocene koju rezultat na maloj maturi predviđa u celoj Srbiji. Rezultati mature i upisni bodovi po srednjoj školi nisu objavljeni kao otvoreni podaci. Univerziteti su na stranici Univerziteti i fakulteti.
Stanovništvo
- Stanovnika 2025.
- 18.157
- Promena od 2022.
- -1,3%
- Dece do 14
- 15,9%
- Starijih od 65
- 20,2%
Na popisu 2011. bilo je 19.720, a 2022. 18.401 stanovnika. Procene RZS-a se posle svakog popisa ponovo baziraju, pa je linija prekinuta tamo gde bi skok bio samo promena osnova.
Svi popisi, 1948–2022.
Popisi su rađeni po različitim metodologijama, a teritorija je svedena na stanje iz 2022.
Procene po godinama
Rođeni i umrli, 1961–2025.
- Rođeni 2025.
- 171
- Umrli 2025.
- 243
- Prirodni priraštaj
- -72 rođeni minus umrli
Tabela po godinama
| Godina | Rođeni | Umrli | Priraštaj |
|---|---|---|---|
| 2025. | 171 | 243 | -72 |
| 2024. | 178 | 271 | -93 |
| 2023. | 169 | 264 | -95 |
| 2022. | 173 | 294 | -121 |
| 2021. | 209 | 384 | -175 |
| 2020. | 178 | 310 | -132 |
| 2019. | 211 | 230 | -19 |
| 2018. | 192 | 273 | -81 |
| 2017. | 196 | 295 | -99 |
| 2016. | 182 | 290 | -108 |
| 2015. | 159 | 279 | -120 |
| 2014. | 167 | 229 | -62 |
| 2013. | 172 | 246 | -74 |
| 2012. | 186 | 275 | -89 |
| 2011. | 173 | 278 | -105 |
| 2010. | 192 | 296 | -104 |
| 2009. | 202 | 294 | -92 |
| 2008. | 172 | 281 | -109 |
| 2007. | 150 | 295 | -145 |
| 2006. | 178 | 282 | -104 |
| 2005. | 180 | 283 | -103 |
| 2004. | 180 | 277 | -97 |
| 2003. | 179 | 310 | -131 |
| 2002. | 193 | 268 | -75 |
| 2001. | 204 | 254 | -50 |
| 2000. | 169 | 318 | -149 |
| 1999. | 203 | 280 | -77 |
| 1998. | 192 | 278 | -86 |
| 1997. | 195 | 277 | -82 |
| 1996. | 231 | 288 | -57 |
| 1995. | 215 | 234 | -19 |
| 1994. | 205 | 244 | -39 |
| 1993. | 221 | 273 | -52 |
| 1992. | 239 | 265 | -26 |
| 1991. | 262 | 231 | 31 |
| 1990. | 242 | 196 | 46 |
| 1989. | 268 | 232 | 36 |
| 1988. | 258 | 210 | 48 |
| 1987. | 284 | 206 | 78 |
| 1986. | 309 | 227 | 82 |
| 1985. | 246 | 227 | 19 |
| 1984. | 273 | 222 | 51 |
| 1983. | 231 | 216 | 15 |
| 1982. | 259 | 205 | 54 |
| 1981. | 242 | 226 | 16 |
| 1980. | 257 | 199 | 58 |
| 1979. | 255 | 189 | 66 |
| 1978. | 256 | 177 | 79 |
| 1977. | 189 | 179 | 10 |
| 1976. | 226 | 176 | 50 |
| 1975. | 244 | 214 | 30 |
| 1974. | 195 | 160 | 35 |
| 1973. | 187 | 187 | 0 |
| 1972. | 197 | 181 | 16 |
| 1971. | 238 | 142 | 96 |
| 1970. | 212 | 218 | -6 |
| 1969. | 262 | 183 | 79 |
| 1968. | 261 | 180 | 81 |
| 1967. | 286 | 193 | 93 |
| 1966. | 352 | 156 | 196 |
| 1965. | 342 | 200 | 142 |
| 1964. | 363 | 210 | 153 |
| 1963. | 393 | 215 | 178 |
| 1962. | 378 | 237 | 141 |
| 1961. | 349 | 227 | 122 |
RZS, teritorija svedena na današnje opštine.
Naselja (15), broj stanovnika po popisima
| Naselje | 1948. | 1971. | 1991. | 2011. | 2022. |
|---|---|---|---|---|---|
| Šimanovci | 1.888 | 1.767 | 2.586 | 3.053 | 3.073 |
| Pećinci | 1.276 | 1.700 | 2.422 | 2.581 | 2.448 |
| Kupinovo | 2.182 | 2.057 | 2.009 | 1.866 | 1.640 |
| Deč | 1.396 | 1.215 | 1.346 | 1.491 | 1.404 |
| Ašanja | 1.468 | 1.455 | 1.486 | 1.365 | 1.253 |
| Obrež | 1.327 | 1.387 | 1.417 | 1.308 | 1.218 |
| Popinci | 1.483 | 1.273 | 1.219 | 1.166 | 1.020 |
| Karlovčić | 1.470 | 1.147 | 1.224 | 1.078 | 998 |
| Ogar | 932 | 1.119 | 1.111 | 1.040 | 947 |
| Donji Tovarnik | 804 | 1.099 | 1.076 | 973 | 926 |
| Brestač | 1.200 | 1.122 | 1.031 | 934 | 869 |
| Subotište | 882 | 927 | 968 | 844 | 752 |
| Prhovo | 862 | 849 | 771 | 784 | 710 |
| Sremski Mihaljevci | 1.044 | 865 | 862 | 769 | 680 |
| Sibač | 586 | 508 | 549 | 468 | 463 |
Sastav stanovništva
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 2,9% veća od popisa, a 2,5% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 41,0 muškarci 39,7, žene 42,3
- Muškarci
- 50,4% 9.951
- Žene
- 49,6% 9.801
- Žena na 100 muškaraca
- 98,5
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 496 | 469 |
| 5–9 | 503 | 466 |
| 10–14 | 509 | 522 |
| 15–19 | 623 | 559 |
| 20–24 | 743 | 618 |
| 25–29 | 775 | 599 |
| 30–34 | 650 | 593 |
| 35–39 | 704 | 589 |
| 40–44 | 644 | 674 |
| 45–49 | 807 | 754 |
| 50–54 | 796 | 749 |
| 55–59 | 781 | 739 |
| 60–64 | 606 | 682 |
| 65–69 | 379 | 470 |
| 70–74 | 421 | 545 |
| 75–79 | 313 | 440 |
| 80–84 | 161 | 245 |
| 85+ | 40 | 88 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 2,9% veća od popisa, a 2,5% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 41,2 muškarci 39,9, žene 42,5
- Muškarci
- 50,4% 9.939
- Žene
- 49,6% 9.772
- Žena na 100 muškaraca
- 98,3
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 507 | 478 |
| 5–9 | 494 | 456 |
| 10–14 | 508 | 499 |
| 15–19 | 596 | 554 |
| 20–24 | 726 | 605 |
| 25–29 | 762 | 616 |
| 30–34 | 690 | 594 |
| 35–39 | 708 | 572 |
| 40–44 | 625 | 660 |
| 45–49 | 788 | 750 |
| 50–54 | 803 | 749 |
| 55–59 | 775 | 742 |
| 60–64 | 623 | 677 |
| 65–69 | 391 | 492 |
| 70–74 | 416 | 533 |
| 75–79 | 304 | 438 |
| 80–84 | 180 | 255 |
| 85+ | 43 | 102 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 2,9% veća od popisa, a 2,5% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 41,4 muškarci 40,0, žene 42,7
- Muškarci
- 50,4% 9.927
- Žene
- 49,6% 9.752
- Žena na 100 muškaraca
- 98,2
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 509 | 482 |
| 5–9 | 493 | 458 |
| 10–14 | 500 | 477 |
| 15–19 | 585 | 541 |
| 20–24 | 696 | 607 |
| 25–29 | 754 | 622 |
| 30–34 | 739 | 588 |
| 35–39 | 685 | 560 |
| 40–44 | 632 | 659 |
| 45–49 | 752 | 734 |
| 50–54 | 817 | 756 |
| 55–59 | 756 | 734 |
| 60–64 | 673 | 688 |
| 65–69 | 406 | 526 |
| 70–74 | 396 | 498 |
| 75–79 | 289 | 442 |
| 80–84 | 192 | 266 |
| 85+ | 53 | 114 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 2,9% veća od popisa, a 2,5% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 41,6 muškarci 40,3, žene 43,0
- Muškarci
- 50,5% 9.884
- Žene
- 49,5% 9.701
- Žena na 100 muškaraca
- 98,1
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 492 | 468 |
| 5–9 | 508 | 458 |
| 10–14 | 495 | 469 |
| 15–19 | 562 | 544 |
| 20–24 | 654 | 583 |
| 25–29 | 759 | 619 |
| 30–34 | 764 | 559 |
| 35–39 | 660 | 573 |
| 40–44 | 653 | 641 |
| 45–49 | 712 | 710 |
| 50–54 | 814 | 770 |
| 55–59 | 748 | 723 |
| 60–64 | 715 | 695 |
| 65–69 | 437 | 578 |
| 70–74 | 362 | 451 |
| 75–79 | 292 | 457 |
| 80–84 | 195 | 279 |
| 85+ | 62 | 124 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 2,9% veća od popisa, a 2,5% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 41,9 muškarci 40,5, žene 43,3
- Muškarci
- 50,4% 9.832
- Žene
- 49,6% 9.660
- Žena na 100 muškaraca
- 98,3
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 477 | 443 |
| 5–9 | 513 | 460 |
| 10–14 | 507 | 481 |
| 15–19 | 527 | 541 |
| 20–24 | 631 | 561 |
| 25–29 | 755 | 600 |
| 30–34 | 768 | 559 |
| 35–39 | 643 | 585 |
| 40–44 | 684 | 612 |
| 45–49 | 670 | 697 |
| 50–54 | 798 | 764 |
| 55–59 | 751 | 728 |
| 60–64 | 727 | 692 |
| 65–69 | 495 | 629 |
| 70–74 | 321 | 420 |
| 75–79 | 299 | 453 |
| 80–84 | 191 | 292 |
| 85+ | 75 | 143 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 2,9% veća od popisa, a 2,5% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,0 muškarci 40,7, žene 43,5
- Muškarci
- 50,5% 9.775
- Žene
- 49,5% 9.595
- Žena na 100 muškaraca
- 98,2
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 477 | 428 |
| 5–9 | 511 | 475 |
| 10–14 | 516 | 483 |
| 15–19 | 510 | 521 |
| 20–24 | 608 | 553 |
| 25–29 | 732 | 575 |
| 30–34 | 764 | 586 |
| 35–39 | 637 | 575 |
| 40–44 | 711 | 592 |
| 45–49 | 635 | 674 |
| 50–54 | 792 | 744 |
| 55–59 | 753 | 741 |
| 60–64 | 718 | 699 |
| 65–69 | 527 | 627 |
| 70–74 | 300 | 420 |
| 75–79 | 306 | 443 |
| 80–84 | 186 | 297 |
| 85+ | 92 | 162 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 2,9% veća od popisa, a 2,5% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,1 muškarci 40,7, žene 43,5
- Muškarci
- 50,5% 9.747
- Žene
- 49,5% 9.536
- Žena na 100 muškaraca
- 97,8
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 485 | 424 |
| 5–9 | 518 | 496 |
| 10–14 | 512 | 473 |
| 15–19 | 509 | 502 |
| 20–24 | 582 | 537 |
| 25–29 | 704 | 574 |
| 30–34 | 754 | 596 |
| 35–39 | 678 | 580 |
| 40–44 | 709 | 570 |
| 45–49 | 622 | 656 |
| 50–54 | 771 | 737 |
| 55–59 | 757 | 730 |
| 60–64 | 699 | 703 |
| 65–69 | 549 | 622 |
| 70–74 | 304 | 434 |
| 75–79 | 310 | 435 |
| 80–84 | 181 | 294 |
| 85+ | 103 | 173 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 2,9% veća od popisa, a 2,5% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,2 muškarci 40,8, žene 43,6
- Muškarci
- 50,6% 9.733
- Žene
- 49,4% 9.489
- Žena na 100 muškaraca
- 97,5
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 492 | 424 |
| 5–9 | 517 | 505 |
| 10–14 | 520 | 476 |
| 15–19 | 503 | 487 |
| 20–24 | 571 | 519 |
| 25–29 | 675 | 583 |
| 30–34 | 738 | 587 |
| 35–39 | 729 | 585 |
| 40–44 | 679 | 555 |
| 45–49 | 631 | 650 |
| 50–54 | 728 | 723 |
| 55–59 | 770 | 729 |
| 60–64 | 681 | 689 |
| 65–69 | 599 | 637 |
| 70–74 | 317 | 461 |
| 75–79 | 290 | 399 |
| 80–84 | 182 | 294 |
| 85+ | 111 | 186 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 2,9% veća od popisa, a 2,5% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,3 muškarci 41,0, žene 43,7
- Muškarci
- 50,7% 9.716
- Žene
- 49,3% 9.459
- Žena na 100 muškaraca
- 97,4
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 504 | 440 |
| 5–9 | 497 | 491 |
| 10–14 | 538 | 473 |
| 15–19 | 509 | 483 |
| 20–24 | 549 | 525 |
| 25–29 | 636 | 572 |
| 30–34 | 744 | 582 |
| 35–39 | 753 | 570 |
| 40–44 | 645 | 566 |
| 45–49 | 652 | 634 |
| 50–54 | 688 | 697 |
| 55–59 | 776 | 737 |
| 60–64 | 675 | 674 |
| 65–69 | 628 | 643 |
| 70–74 | 350 | 514 |
| 75–79 | 261 | 358 |
| 80–84 | 194 | 301 |
| 85+ | 117 | 199 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 2,9% veća od popisa, a 2,5% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,5 muškarci 41,2, žene 43,8
- Muškarci
- 50,7% 9.683
- Žene
- 49,3% 9.412
- Žena na 100 muškaraca
- 97,2
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 508 | 453 |
| 5–9 | 483 | 458 |
| 10–14 | 537 | 470 |
| 15–19 | 535 | 499 |
| 20–24 | 519 | 527 |
| 25–29 | 610 | 546 |
| 30–34 | 744 | 570 |
| 35–39 | 753 | 571 |
| 40–44 | 628 | 581 |
| 45–49 | 687 | 607 |
| 50–54 | 651 | 678 |
| 55–59 | 757 | 726 |
| 60–64 | 686 | 680 |
| 65–69 | 632 | 639 |
| 70–74 | 400 | 561 |
| 75–79 | 224 | 331 |
| 80–84 | 200 | 300 |
| 85+ | 129 | 215 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 2,9% veća od popisa, a 2,5% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,5 muškarci 41,2, žene 43,9
- Muškarci
- 50,8% 9.607
- Žene
- 49,2% 9.322
- Žena na 100 muškaraca
- 97,0
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 506 | 454 |
| 5–9 | 481 | 438 |
| 10–14 | 530 | 476 |
| 15–19 | 548 | 506 |
| 20–24 | 509 | 507 |
| 25–29 | 589 | 527 |
| 30–34 | 723 | 564 |
| 35–39 | 737 | 581 |
| 40–44 | 633 | 582 |
| 45–49 | 720 | 594 |
| 50–54 | 616 | 656 |
| 55–59 | 744 | 708 |
| 60–64 | 688 | 696 |
| 65–69 | 622 | 641 |
| 70–74 | 417 | 552 |
| 75–79 | 206 | 328 |
| 80–84 | 203 | 295 |
| 85+ | 135 | 217 |
- Prosečna starost
- 42,4 muškarci 41,2, žene 43,7
- Muškarci
- 50,8% 9.341
- Žene
- 49,2% 9.060
- Žena na 100 muškaraca
- 97,0
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 534 | 458 |
| 5–9 | 517 | 443 |
| 10–14 | 498 | 496 |
| 15–19 | 483 | 440 |
| 20–24 | 485 | 465 |
| 25–29 | 527 | 499 |
| 30–34 | 661 | 552 |
| 35–39 | 687 | 581 |
| 40–44 | 692 | 560 |
| 45–49 | 679 | 569 |
| 50–54 | 628 | 630 |
| 55–59 | 681 | 724 |
| 60–64 | 716 | 681 |
| 65–69 | 626 | 652 |
| 70–74 | 463 | 568 |
| 75–79 | 224 | 323 |
| 80–84 | 146 | 273 |
| 85+ | 94 | 146 |
- Prosečna starost
- 42,5 muškarci 41,3, žene 43,8
- Muškarci
- 50,8% 9.290
- Žene
- 49,2% 9.006
- Žena na 100 muškaraca
- 96,9
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 508 | 440 |
| 5–9 | 526 | 453 |
| 10–14 | 509 | 492 |
| 15–19 | 477 | 439 |
| 20–24 | 482 | 459 |
| 25–29 | 519 | 501 |
| 30–34 | 635 | 524 |
| 35–39 | 687 | 599 |
| 40–44 | 700 | 550 |
| 45–49 | 673 | 557 |
| 50–54 | 612 | 623 |
| 55–59 | 676 | 705 |
| 60–64 | 720 | 685 |
| 65–69 | 609 | 641 |
| 70–74 | 476 | 580 |
| 75–79 | 243 | 347 |
| 80–84 | 148 | 256 |
| 85+ | 90 | 155 |
- Prosečna starost
- 42,7 muškarci 41,4, žene 44,0
- Muškarci
- 50,8% 9.248
- Žene
- 49,2% 8.962
- Žena na 100 muškaraca
- 96,9
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 493 | 417 |
| 5–9 | 539 | 469 |
| 10–14 | 501 | 488 |
| 15–19 | 495 | 442 |
| 20–24 | 476 | 448 |
| 25–29 | 507 | 493 |
| 30–34 | 601 | 511 |
| 35–39 | 689 | 599 |
| 40–44 | 712 | 539 |
| 45–49 | 657 | 569 |
| 50–54 | 618 | 603 |
| 55–59 | 647 | 671 |
| 60–64 | 716 | 708 |
| 65–69 | 600 | 627 |
| 70–74 | 501 | 587 |
| 75–79 | 265 | 389 |
| 80–84 | 142 | 230 |
| 85+ | 89 | 172 |
- Prosečna starost
- 42,8 muškarci 41,5, žene 44,2
- Muškarci
- 50,8% 9.227
- Žene
- 49,2% 8.930
- Žena na 100 muškaraca
- 96,8
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 487 | 401 |
| 5–9 | 543 | 477 |
| 10–14 | 501 | 472 |
| 15–19 | 513 | 461 |
| 20–24 | 477 | 446 |
| 25–29 | 486 | 475 |
| 30–34 | 577 | 511 |
| 35–39 | 690 | 571 |
| 40–44 | 712 | 548 |
| 45–49 | 640 | 576 |
| 50–54 | 647 | 586 |
| 55–59 | 624 | 656 |
| 60–64 | 700 | 713 |
| 65–69 | 605 | 633 |
| 70–74 | 508 | 583 |
| 75–79 | 289 | 427 |
| 80–84 | 134 | 210 |
| 85+ | 94 | 184 |
Crtica je Srbija u istoj godini. Procene pre 2022. se ne nastavljaju na one posle popisa, pa se te godine ne porede međusobno. RZS.
Nacionalnost, popisi 2022. i 2011.
| Grupa | Traka | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|---|
| Srbi | 89,3% | 91,1% | 16.429 | |
| Romi | 4,9% | 5,1% | 895 | |
| Nisu se izjasnili | 0,8% | 1,2% | 156 | |
| Nepoznato | 3,5% | 0,6% | 637 |
Grupe ispod 1% (18)
| Grupa | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|
| Ostali | 0,24% | 0,0% | 44 |
| Slovaci | 0,23% | 0,4% | 43 |
| Hrvati | 0,17% | 0,2% | 32 |
| Makedonci | 0,14% | 0,2% | 26 |
| Regionalna pripadnost | 0,14% | 0,4% | 25 |
| Jugosloveni | 0,11% | 0,1% | 21 |
| Mađari | 0,10% | 0,1% | 19 |
| Rusi | 0,08% | 0,1% | 14 |
| Rumuni | 0,05% | 0,0% | 10 |
| Muslimani | 0,04% | 0,1% | 8 |
| Crnogorci | 0,04% | 0,1% | 8 |
| Ukrajinci | 0,04% | 0,0% | 7 |
| Albanci | 0,03% | 0,0% | 6 |
| Rusini | 0,03% | 0,0% | 6 |
| Bošnjaci | 0,03% | 0,1% | 5 |
| Bugari | 0,03% | 0,0% | 5 |
| Slovenci | 0,02% | 0,0% | 3 |
| Nemci | 0,01% | 0,0% | 2 |
Veroispovest, popisi 2022. i 2011.
| Grupa | Traka | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|---|
| Pravoslavna | 93,9% | 96,1% | 17.282 | |
| Nisu se izjasnili | 1,1% | 1,6% | 203 | |
| Nepoznato | 3,7% | 0,8% | 681 |
Grupe ispod 1% (7)
| Grupa | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|
| Katolička | 0,45% | 0,4% | 82 |
| Islamska | 0,28% | 0,2% | 51 |
| Nisu vernici | 0,23% | 0,3% | 43 |
| Protestantska | 0,20% | 0,3% | 37 |
| Ostale hrišćanske | 0,09% | 0,3% | 16 |
| Istočnjačke | 0,02% | 0,0% | 3 |
| Agnostici | 0,02% | 0,0% | 3 |
Udeo u svim popisanim. Izjašnjavanje nije obavezno, a „Nepoznato” je kategorija RZS-a. Udeo „Nepoznato” je u Srbiji 2022. veći nego 2011, pa razlika između kolona ne mora da bude stvarna promena. Nacionalnost i vera se ne ocenjuju i ne ulaze u poređenja. RZS, Popis 2022.
Cena života
- Korpa, usklađena
- 116.653 RSD, 2026-05, pomereno do 2026-09, procena iz najbližih gradova
- Prosečna plata
- 104.039 RSD
- Stanovanje mesečno
- 25.912 procena, stan od 50 m²
- Sve kroz platu
- 1,37 korpa i stanovanje
Procena Državna računica, a ne tržišno merenje; koristi se oprezno i poredi sa našim cenama iz prodavnica. Stanovanje: za ovo mesto nema kirija ni kupoprodaja, pa je ovo procena iz cene novih stanova, svedena na istu skalu. Uporedi cene u prodavnicama.
Stanovanje i obrazovanje
- Stanova
- 7.945
- Prazni i napušteni
- 13,5%
- Pod zakupom
- 3,7%
- Zgrade starije od 1971.
- 26%
- Viša ili visoka škola
- 10,8%
- Bez srednje škole
- 31,7%
Popis 2022. RZS.
Posao i plate
- Neto plata, 12 meseci
- 104.039 do 08/2026
- Zaposlenih na 1.000
- 398
- Aktivnih firmi
- 254 09/2025
- Nezaposlenih na birou
- 384 09/2025
- Budžet po stanovniku
- 127.390 RSD, 2024.
- Ulaganja po stanovniku
- 17.322 RSD, 16,0% rashoda
Plata zaposlenih koji ovde žive, bez obzira na to gde rade. Tačka je ovo mesto, crta je Srbija.
Zdravstvo
- Lekara
- 26
- Stanovnika po lekaru
- 698
- Zubara
- 3
- Farmaceuta
- 3
Podaci za 2024, samo zdravstvena služba. Broji se gde ljudi rade, pa bolnički centri izgledaju bolje od mesta čiji se stanovnici tamo leče.
Škole i vrtići
- Skor na maloj maturi
- 482 2025/26, prosek mesta 481
- Osnovnih škola
- 3
- Dece u vrtiću
- 866 2025/2026
- Obuhvat vrtićem
- 67% naša procena
Skor je prosek tri standardizovana testa, ponderisan brojem učenika. Više govori o generaciji i porodicama nego o samoj školi. Ministarstvo prosvete.
Od čega se živi
Popis 2022.
Popis 2011.
| Grupa | 2022. | Udeo | 2011. | Udeo |
|---|---|---|---|---|
| Zaposleni | 7.421 | 40,3% | 6.693 | 33,9% |
| Penzioneri | 3.495 | 19,0% | 3.350 | 17,0% |
| Deca do 15 godina | 2.946 | 16,0% | 2.934 | 14,9% |
| Učenici i studenti | 927 | 5,0% | 1.232 | 6,2% |
| Nezaposleni | 668 | 3,6% | 1.105 | 5,6% |
| Domaćinstvo i ostali | 2.944 | 16,0% | 4.406 | 22,3% |
RZS, popisi 2011. i 2022: svaka osoba je u jednoj grupi. Stopa nezaposlenosti po popisu je 8,3%. Godišnje, PIO fond: 3.267 korisnika penzija u 2026-06, prosečna penzija 48.447 RSD, 45 korisnika na 100 zaposlenih. Ne ulazi u ocenu.
Komunalije i putevi
- Domaćinstva na vodovodu
- 82,1%
- Domaćinstva na kanalizaciji
- 39,8%
- Prečišćene otpadne vode
- 85,5%
- Opštinski putevi sa savremenim kolovozom
- 62,2%
- Divlje deponije, prijavljene
- 28
Godišnjak Opštine i regioni, podaci za 2024. Priključci prema domaćinstvima iz popisa 2022, pa vikend kuće mogu da podignu udeo. Ne ulazi u ocenu.
Mobilna mreža i internet
- Mobilna mreža, preuzimanje
- 199 Mb/s
- Broj mobilnih testova
- 194
- Fiksni, preuzimanje
- 115 Mb/s zavisi od paketa
Ocena ide iz mobilne mreže, jer ljudi internet uglavnom koriste na telefonu preko 4G i 5G. Fiksna brzina više pokazuje koji paket korisnici biraju nego šta je dostupno, pa nije u oceni. Prosek Speedtest merenja za 3. kvartal 2026, koja sami pokreću korisnici. Kod malog broja testova rezultat je nesiguran. Speedtest by Ookla Global Fixed and Mobile Network Performance Maps, CC BY-NC-SA 4.0.
Vazduh
- PM2.5 zimi, procena
- 43,0
- Leti, model
- 7,9
- Emisije SO₂ iz fabrika
- 311 t 2024, pogona: 1
Procena Ovde nema SEPA stanice za PM2.5. Prikazan je atmosferski model za 2025, a zimska vrednost je pomnožena sa 1,30, koliko model u proseku potcenjuje merenja. Stvarna vrednost može biti znatno drugačija. Emisije: NRIZ registar.
Bezbednost na putu
- Sa povređenima 2025.
- 39
- Sa poginulima 2025.
- 3
- Teških godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana
- 11,2 21.391 ljudi tokom dana
- Sve nezgode 2026.
- 60 tekuća godina
- Na glavnim putevima van naselja*
- 0 od 42 teških, 2025.
Ocena ne računa nezgode na autoputevima i brzim putevima (43% teških nezgoda ovde), a deli se sa dnevnim stanovništvom: stanovnici plus ljudi koji tu rade, minus oni koji rade negde drugde. Drugi tranzitni putevi su i dalje uračunati; zvezdica je naš proračun koji ne menja ocenu. MUP, otvoreni podaci.
Osude za krivična dela
- Osuđenih odraslih 2024.
- 111
- Za imovinu
- 28
- Za život i telo
- 7
- U saobraćaju
- 8
Osude po mestu izvršenja, ne prijavljena dela i ne ocena bezbednosti, zato nisu u indeksu.
Povezanost
- Do sedišta regiona*
- 43 min 103. od 161
- Do najbližeg velikog centra*
- 40 min 37. od 161
- Do Beograda*
- 40 min 17. od 161
- Do najbližeg fakulteta*
- 33 min 104. od 161
- Do najbliže srednje škole*
- 0 min 1. od 161
Minuti vožnje kolima bez gužve, od centra mesta. Ne meri autobus i ne ulazi u ocenu. Veliki centri su Beograd, Novi Sad, Niš i Kragujevac. Nula znači da je cilj u samom mestu. Red 1 je najbliže.