Sva mesta · Šumadijski region
Aranđelovac
Aranđelovac: iznad proseka svih mesta po školama i vrtićima (78) i demografiji (68). Stanovništvo od popisa 2022: −1,6%, prosek regiona −2,2%.
40.640 stanovnika100.809 RSD neto plata
Ocena 1–100, veće je bolje. To je geometrijski prosek 7 tema, bez Bezbednosti na putu. Verovatno između 10. i 62. mesta.
Kako računamoProfil mesta
Ocene 1–100, veće je bolje. Crtica je prosek sličnih mesta.
Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: promena stanovništva od popisa 2022. i neto doseljeni na 1.000 stanovnika.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: neto plata, zaposleni na 1.000 radno sposobnih i firme na 1.000 stanovnika.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: koliko plata pokriva korpu i stanovanje.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: zdravstveni radnici na 10.000 stanovnika i životni vek.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: mala matura, obuhvat vrtićem i vreme do fakulteta i srednje škole.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: vreme do velikog centra i brzina mobilne mreže.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: gori od dva zagađivača, PM2.5 zimi i SO₂.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: teške nezgode; tema je van ukupne ocene.
Kako računamoTrendovi
Stanovništvo se poredi po popisima i procenama posle 2022, jer se godišnje procene ne nastavljaju preko popisa. Metodologija popisa se menjala.
Stanovnika40.640 2025.▼ 1,6% od 2022.Detalji
Broj stanovnika po proceni RZS. Godine pre popisa 2022. su stare procene.
- Najviše, 2002.
- 48.129
- Najmanje, 1948.
- 32.584
- Broj stanovnika
- 40.640
- Prosek mesta
- 40.683
- Položaj, 1. je najviše
- 48. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 40.640 2024. 40.717 2023. 40.930 2022. 41.297 2011. 46.225 2002. 48.129 1991. 47.618 1981. 46.803 1971. 42.122 1961. 38.562 1953. 35.388 1948. 32.584 Neto plata100.809 RSD, 12 meseci do 08/2026▲ 24,9% 2020–2025. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna neto plata po godinama, RZS.
- Najviše, 2025.
- 93.393 RSD
- Najmanje, 2018.
- 44.671 RSD
- Neto plata, 12 meseci
- 100.809 RSD
- Prosek mesta
- 101.239 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 55. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2025. 93.393 93.603 2024. 83.987 83.346 2023. 73.249 72.735 2022. 64.282 63.533 2021. 57.537 56.572 2020. 52.629 52.069 2019. 48.463 47.718 2018. 44.671 43.470 Zaposlenih14.311 2026.▲ 3,9% od 2021.Detalji
Broj zaposlenih po godinama, RZS. Na grafikonu je ukupan broj, a poređenje je na 1.000 stanovnika.
- Najviše, 2026.
- 14.311
- Najmanje, 2016.
- 12.073
- Prosek mesta
- 322
- Položaj, 1. je najbolje
- 47. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2026. 14.311 2025. 14.131 2024. 14.102 2023. 14.072 2022. 13.780 2021. 13.768 2020. 13.440 2019. 13.112 2018. 12.811 2017. 12.375 2016. 12.073 Korisnici penzija9.943 2026.→ 0,5% od 2021.Detalji
Korisnici svih vrsta penzija, PIO fond, decembar svake godine, a za tekuću godinu poslednji objavljen mesec.
- Najviše, 2018.
- 10.227
- Najmanje, 2023.
- 9.859
- Prosek mesta
- 248
- Položaj, 1. je najviše
- 86. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2026. 9.943 2025. 10.011 2024. 9.950 2023. 9.859 2022. 9.863 2021. 9.896 2020. 10.185 2019. 10.214 2018. 10.227 Odseljeni698 2025.▼ 13,6% od 2022.Detalji
Broj ljudi koji su se odselili iz mesta tokom godine, RZS.
- Najviše, 2023.
- 876
- Najmanje, 2025.
- 698
- Prosek mesta
- -1,5
- Položaj, 1. je najbolje
- 35. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 698 2024. 806 2023. 876 2022. 808 Doseljeni782 2025.▼ 9,0% od 2022.Detalji
Broj ljudi koji su se doselili u mesto tokom godine, RZS.
- Najviše, 2024.
- 890
- Najmanje, 2025.
- 782
- Prosek mesta
- -1,5
- Položaj, 1. je najbolje
- 35. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 782 2024. 890 2023. 789 2022. 859
Još trendova (10)
Novi stanovi, po m²130.280 RSD 2023.▲ 37,8% od 2019. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna cena novog stana po kvadratnom metru, RZS. U malom mestu je godišnje malo prodaja, pa broj jače skače.
- Najviše, 2023.
- 130.280 RSD
- Najmanje, 2019.
- 71.321 RSD
- Cena novih stanova po m²
- 130.280 RSD
- Prosek mesta
- 135.783 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 53. od 87
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2023. 130.280 143.298 2022. 105.599 126.155 2021. 100.049 114.840 2020. 78.187 108.603 2019. 71.321 107.098 Noćenja turista117.835 2025.▲ 36,0% od 2019.Detalji
Ukupan broj noćenja turista godišnje, RZS. Na grafikonu je ukupan broj, a poređenje je po stanovniku.
- Najviše, 2025.
- 117.835
- Najmanje, 2010.
- 20.036
- Prosek mesta
- 2,7
- Položaj, 1. je najbolje
- 20. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 117.835 2024. 116.357 2023. 112.724 2022. 106.277 2021. 75.809 2019. 86.620 2018. 88.553 2017. 101.246 2016. 87.395 2015. 68.281 2014. 67.093 2013. 67.919 2012. 58.220 2011. 62.382 2010. 20.036 Mala matura527 2026.→ 1,1% od 2023.Detalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečan skor učenika na maloj maturi.
- Najviše, 2025.
- 544
- Najmanje, 2024.
- 512
- Prosek mesta
- 481
- Položaj, 1. je najbolje
- 15. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2026. 527 481 2025. 544 479 2024. 512 483 2023. 533 483 Saobraćajne nezgode157 2025.▲ 9,0% od 2020.Detalji
Ukupan broj saobraćajnih nezgoda godišnje, MUP.
- Najviše, 2019.
- 190
- Najmanje, 2017.
- 105
- Prosek mesta
- 206
- Položaj, 1. je najbolje
- 115. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 157 2024. 183 2023. 152 2022. 165 2021. 157 2020. 144 2019. 190 2018. 135 2017. 105 2016. 112 Noćno svetlo, sa satelita34. od 161 po stanovniku 2025.▲ 17,2% od 2020.Detalji
Ukupna jačina veštačkog svetla koju satelit NASA izmeri noću iznad teritorije mesta. Sam broj nema svakodnevno značenje: služi za poređenje istog mesta kroz vreme i mesta međusobno. Industrija i prelazak na LED rasvetu menjaju ga i kad se broj ljudi ne menja.
- Najviše, 2022.
- 7.330
- Najmanje, 2013.
- 3.647
- Prosek mesta
- 119,2
- Položaj, 1. je najviše
- 34. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 6.366 2024. 6.207 2023. 7.083 2022. 7.330 2021. 6.523 2020. 5.432 2019. 5.151 2018. 4.712 2017. 3.980 2016. 3.755 2015. 3.708 2014. 3.890 2013. 3.647 2012. 3.823 Prosečna penzija53.513 RSD 2026.▲ 40,2% od 2021. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna penzija svih vrsta, PIO fond, decembar svake godine, a za tekuću godinu poslednji objavljen mesec.
- Najviše, 2026.
- 53.513 RSD
- Najmanje, 2019.
- 24.309 RSD
- Prosečna penzija
- 53.513 RSD
- Prosek mesta
- 50.307 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 47. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2026. 53.513 50.307 2025. 53.274 50.246 2024. 47.185 44.693 2023. 36.977 35.047 2022. 31.147 29.593 2021. 27.159 25.699 2020. 25.688 24.231 2019. 24.309 22.945 2018. 24.312 22.892 Divlje deponije, prijavljene4 2024.→ 0,0% od 2019.Detalji
Lokacije koje su opštine i komunalna preduzeća prijavile registru SEPA. Rast može da znači i savesnije prijavljivanje.
- Najviše, 2018.
- 5
- Najmanje, 2020.
- 2
- Prosek mesta
- 18
- Položaj, 1. je najviše
- 130. od 155
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2024. 4 2023. 5 2022. 3 2021. 3 2020. 2 2019. 4 2018. 5 Životni vek77,0 god. 2025.▲ 3,0% od 2023.Detalji
- Muškarci
- Žene
Tabela po godinama
Godina Muškarci Žene 2025. 75,1 78,8 2024. 73,8 78,7 2023. 72,1 77,5 Brakovi188 2025.▲ 34,3% od 2020.Detalji
Broj sklopljenih brakova godišnje, RZS.
- Najviše, 2019.
- 248
- Najmanje, 2020.
- 140
- Prosek mesta
- 4,4
- Položaj, 1. je najviše
- 33. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 188 2024. 195 2023. 204 2022. 211 2021. 215 2020. 140 2019. 248 2018. 239 2017. 193 2016. 220 2015. 227 2014. 223 2013. 206 2012. 211 2011. 217 2010. 224 Stanovi po dozvolama333 2025.▲ 116,2% od 2020.Detalji
Broj stanova za koje je izdata građevinska dozvola, RZS.
- Najviše, 2025.
- 333
- Najmanje, 2014.
- 41
- Prosek mesta
- 4,8
- Položaj, 1. je najbolje
- 42. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 333 2024. 232 2023. 137 2022. 89 2021. 92 2020. 154 2019. 176 2018. 84 2017. 108 2016. 106 2015. 52 2014. 41 2013. 49 2012. 44 2011. 67 2010. 131 2009. 133 2008. 169 2007. 141
„Realno" znači posle inflacije po indeksu cena za Srbiju. Strelica je smer; zelena je poboljšanje, crvena pogoršanje, siva bez ocene. Praćenje ocena počinje u oktobru 2026.
Poređenje
Medijana: pola mesta je iznad te vrednosti, a pola ispod, pa je ne pomeraju krajnje vrednosti. Prosek regiona računa svako mesto jednako. Mesto 1 je najbolje. Kliknite na pokazatelj za sva mesta.
| Pokazatelj | Ovde | Prosek regiona | Medijana | U regionu | U Srbiji |
|---|---|---|---|---|---|
| Neto plata, 12 meseci | 100.809 RSD | 98.324 | 96.554 | 2. od 7 | 55. od 161 |
| Zaposleni na 1.000 radno sposobnih | 568 | 573 | 521 | 4. od 7 | 50. od 161 |
| Nezaposleni na 1.000 stanovnika | 57,3 | 74,8 | 55,9 | 3. od 7 | 84. od 161 |
| Promena od 2022. | -1,6 % | -2,2 | -2,6 | 2. od 7 | 40. od 161 |
| Deca do 14 godina | 13,8 % | 13,0 | 13,5 | 2. od 7 | 73. od 161 |
| Sa višom ili visokom školom | 16,8 % | 13,4 | 13,9 | 2. od 7 | 43. od 161 |
| Skor na maloj maturi | 527 | 515 | 480 | 4. od 7 | 15. od 161 |
| Lekari na 10.000 stanovnika | 30,5 | 24,4 | 17,1 | 2. od 7 | 39. od 161 |
| Cena stana po m² | nema podatka | 1.450 | 1.291 | – | – |
| Mobilna mreža Procena | 179 Mb/s | 161 | 156 | 3. od 7 | 57. od 161 |
| PM2.5 zimi, izmereno ili procena Procena | 31,9 µg/m³ | 34,0 | 33,4 | 3. od 7 | 72. od 161 |
| Teške nezgode godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana | 21,1 | 17,8 | 17,6 | 5. od 7 | 113. od 161 |
Slična mesta: Loznica, Vranje, Velika Plana, Smederevska Palanka, Gornji Milanovac. Upoređuje se sa njihovim prosekom, prvo najveća razlika.
Prednosti u odnosu na slična mesta
| Pokazatelj | Ovde | Slična mesta |
|---|---|---|
| Domaćinstva na kanalizaciji | 85,7 % | 57,4 % |
| PM2.5 zimi, izmereno ili procena | 31,9 µg/m³ | 38,8 µg/m³ |
| Skor na maloj maturi | 527 | 507 |
| Neto doseljeni na 1.000 godišnje | 0,7 | -1,6 |
| Domaćinstva na vodovodu | 89,2 % | 79,2 % |
| Zaposleni na 1.000 radno sposobnih | 568 | 528 |
| Prečišćene otpadne vode | 46,8 % | 38,2 % |
| Prazni i napušteni stanovi | 18,3 % | 20,1 % |
Zaostatak za sličnim mestima
| Pokazatelj | Ovde | Slična mesta |
|---|---|---|
| Do sedišta regiona | 65 min | 31 min |
| Opštinski putevi sa savremenim kolovozom | 70,8 % | 81,4 % |
| Nezaposleni na 1.000 stanovnika | 57,3 | 42,2 |
| Teške nezgode godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana | 21,1 | 18,6 |
| Stanovi po dozvolama na 1.000 godišnje | 4,3 | 4,4 |
Šta kažu nezavisni izvori
Procena OpenStreetMap, 2026-11-01. Podatke unose volonteri: ovo pokazuje šta je ucrtano na mapi, a slabije mapirano mesto izgleda kao mesto sa manje usluga. Ne ulazi u ocenu.
- Apoteke na 10.000 stanovnika: 3,0 (prosek mesta 2,8)
- Supermarketi na 10.000 stanovnika: 1,2 (prosek mesta 1,9)
- Pošte na 10.000 stanovnika: 2,5 (prosek mesta 3,5)
- Banke na 10.000 stanovnika: 1,7 (prosek mesta 1,8)
- Lekari i klinike na 10.000 stanovnika: 1,0 (prosek mesta 1,7)
- Restorani i kafići na 10.000 stanovnika: 7,9 (prosek mesta 8,9)
- Benzinske pumpe na 10.000 stanovnika: 3,4 (prosek mesta 3,2)
Slična mesta
Uporedi ova mesta u alatu. Sličnost je računata iz 28 pokazatelja; način je na stranici Kako računamo.
Izvori i metodologija
Izvor i period stoje uz svaki pokazatelj. Celu računicu vidite na stranici Kako računamo, a proveru ocene na stranici Provera ocene. Svežinu izvora prati Stanje podataka, a sve brojke su u preuzimanju.
Provera brojki
Zvanične procene poredimo sa onim što je stvarno izbrojano. Ako se slažu, odnos je oko 100. Izbori 2026. nisu konačni. Ovo ne ulazi u glavnu ocenu.
| Pitanje | Zvanično | Izmereno | Odnos |
|---|---|---|---|
| Koliko punoletnih je stvarno tu?Glasači su donja mera prisutnih; iznad 100 znači da je glasalo više ljudi nego što procena kaže da živi tu. | 33.699 punoletnih po RZS proceni | 27.479 glasalo 2026. | 82 na 100 |
| Da li je birački spisak veći od procene?Spisak uključuje i one koji su otišli, a nisu se odjavili. | 33.699 punoletnih po RZS proceni | 36.737 na biračkom spisku | 109 na 100 |
| Ima li dece koliko piše?Škola zna ko je stvarno došao. | 399 očekivanih osmaka po RZS proceni | 390 stvarno na maloj maturi | 98 na 100 |
| Koliko stanova je stvarno nastanjeno?Popis 2022. Ostatak su prazni, napušteni i vikend stanovi. | 23.375 stanova | 15.934 nastanjeno | 68% |
| Koliko mesto svetli noću?Satelit NASA. Industrija i LED rasveta podižu broj. | 40.640 stanovnika | 156,6 zračenja na 1.000 stanovnika | 34. od 161 |
Promena biračkog spiska, 2023. do 2026.
Spisak se menja zbog novih punoletnih i umrlih. Ostatak je ono što to dvoje ne objašnjava.
- Spisak 2023.
- 36.983
- Novi punoletni
- +1.259
- Umrli
- −1.470
- Ostatak
- −35
- Spisak 2026.
- 36.737
Život i ljudi
Životni vek i uzroci smrti
- Životni vek, muškarci
- 75,1 god.
- Životni vek, žene
- 78,8 god.
- Bolesti srca i krvotoka na 10.000
- 63,2
- Tumori na 10.000
- 33,9
- Bolesti disanja na 10.000
- 7,7
- Povrede i trovanja na 10.000
- 3,0
Seljenje, porodica i gradnja
- Neto doseljeni na 1.000 godišnje
- 0,7
- Brakovi na 1.000 godišnje
- 4,8
- Razvodi na 100 brakova
- 26,1
- Stanovi po dozvolama na 1.000
- 4,3
- Srednjoškolci na 1.000 stanovnika
- 43,3
RZS. Uzroci smrti su sirove stope, pa starije mesto ima veće brojeve. Seljenje, smrti i brakovi su prosek tri godine, a dozvole pet.
Obrazovanje
Osnovna škola, osmi razred
- Prosečna ocena
- 4,20
- Matematika, skor
- 522
- Maternji jezik, skor
- 519
- Ocena prema testu*
- 0,04
Srednje škole
- Srednjih škola
- 3
- Gimnazija
- 1
- Srednjoškolaca na 1.000
- 43,3
- Učenika po nastavniku
- 9,6
* Naše računanje: koliko je školska ocena viša ili niža od ocene koju rezultat na maloj maturi predviđa u celoj Srbiji. Rezultati mature i upisni bodovi po srednjoj školi nisu objavljeni kao otvoreni podaci. Univerziteti su na stranici Univerziteti i fakulteti.
Stanovništvo
- Stanovnika 2025.
- 40.640
- Promena od 2022.
- -1,6%
- Dece do 14
- 13,8%
- Starijih od 65
- 24,2%
Na popisu 2011. bilo je 46.225, a 2022. 41.297 stanovnika. Procene RZS-a se posle svakog popisa ponovo baziraju, pa je linija prekinuta tamo gde bi skok bio samo promena osnova.
Svi popisi, 1948–2022.
Popisi su rađeni po različitim metodologijama, a teritorija je svedena na stanje iz 2022.
Procene po godinama
Rođeni i umrli, 1961–2025.
- Rođeni 2025.
- 374
- Umrli 2025.
- 544
- Prirodni priraštaj
- -170 rođeni minus umrli
Tabela po godinama
| Godina | Rođeni | Umrli | Priraštaj |
|---|---|---|---|
| 2025. | 374 | 544 | -170 |
| 2024. | 361 | 514 | -153 |
| 2023. | 317 | 587 | -270 |
| 2022. | 225 | 660 | -435 |
| 2021. | 155 | 851 | -696 |
| 2020. | 166 | 746 | -580 |
| 2019. | 208 | 644 | -436 |
| 2018. | 259 | 655 | -396 |
| 2017. | 317 | 641 | -324 |
| 2016. | 375 | 627 | -252 |
| 2015. | 355 | 636 | -281 |
| 2014. | 392 | 644 | -252 |
| 2013. | 328 | 625 | -297 |
| 2012. | 413 | 662 | -249 |
| 2011. | 407 | 657 | -250 |
| 2010. | 421 | 648 | -227 |
| 2009. | 436 | 702 | -266 |
| 2008. | 459 | 659 | -200 |
| 2007. | 487 | 694 | -207 |
| 2006. | 441 | 635 | -194 |
| 2005. | 507 | 656 | -149 |
| 2004. | 700 | 687 | 13 |
| 2003. | 556 | 712 | -156 |
| 2002. | 535 | 607 | -72 |
| 2001. | 457 | 593 | -136 |
| 2000. | 465 | 639 | -174 |
| 1999. | 491 | 582 | -91 |
| 1998. | 473 | 620 | -147 |
| 1997. | 509 | 643 | -134 |
| 1996. | 515 | 613 | -98 |
| 1995. | 552 | 578 | -26 |
| 1994. | 555 | 546 | 9 |
| 1993. | 567 | 583 | -16 |
| 1992. | 569 | 581 | -12 |
| 1991. | 572 | 556 | 16 |
| 1990. | 571 | 555 | 16 |
| 1989. | 543 | 525 | 18 |
| 1988. | 568 | 522 | 46 |
| 1987. | 657 | 520 | 137 |
| 1986. | 598 | 519 | 79 |
| 1985. | 619 | 499 | 120 |
| 1984. | 651 | 517 | 134 |
| 1983. | 692 | 498 | 194 |
| 1982. | 677 | 441 | 236 |
| 1981. | 586 | 485 | 101 |
| 1980. | 716 | 434 | 282 |
| 1979. | 708 | 411 | 297 |
| 1978. | 712 | 423 | 289 |
| 1977. | 633 | 405 | 228 |
| 1976. | 673 | 452 | 221 |
| 1975. | 686 | 416 | 270 |
| 1974. | 651 | 361 | 290 |
| 1973. | 662 | 399 | 263 |
| 1972. | 588 | 424 | 164 |
| 1971. | 610 | 319 | 291 |
| 1970. | 611 | 381 | 230 |
| 1969. | 643 | 392 | 251 |
| 1968. | 515 | 342 | 173 |
| 1967. | 587 | 337 | 250 |
| 1966. | 544 | 314 | 230 |
| 1965. | 503 | 308 | 195 |
| 1964. | 543 | 364 | 179 |
| 1963. | 507 | 312 | 195 |
| 1962. | 584 | 347 | 237 |
| 1961. | 618 | 296 | 322 |
RZS, teritorija svedena na današnje opštine.
Naselja (19), broj stanovnika po popisima
| Naselje | 1948. | 1971. | 1991. | 2011. | 2022. |
|---|---|---|---|---|---|
| Aranđelovac | 5.482 | 15.678 | 23.837 | 24.797 | 22.881 |
| Vrbica | 650 | 1.859 | 2.826 | 3.418 | 3.224 |
| Bukovik | 1.532 | 2.421 | 2.653 | 2.622 | 2.342 |
| Banja | 1.924 | 1.884 | 1.933 | 2.194 | 1.965 |
| Darosava | 2.602 | 2.526 | 2.095 | 1.813 | 1.517 |
| Orašac | 2.234 | 1.742 | 1.461 | 1.484 | 1.300 |
| Ranilović | 2.039 | 2.026 | 1.851 | 1.462 | 1.180 |
| Stojnik | 1.736 | 1.662 | 1.438 | 1.285 | 1.128 |
| Venčane | 2.404 | 1.938 | 1.695 | 1.315 | 1.065 |
| Kopljare | 1.364 | 1.205 | 1.030 | 918 | 813 |
| Progoreoci | 627 | 1.182 | 1.124 | 881 | 733 |
| Tulež | 1.099 | 1.005 | 829 | 655 | 584 |
| Misača | 1.299 | 1.012 | 791 | 659 | 571 |
| Brezovac | 1.375 | 1.164 | 881 | 688 | 554 |
| Garaši | 1.254 | 990 | 685 | 482 | 372 |
| Gornja Trešnjevica | 1.546 | 1.159 | 704 | 410 | 320 |
| Bosuta | 1.358 | 1.034 | 698 | 470 | 290 |
| Jelovik | 1.031 | 803 | 578 | 375 | 271 |
| Vukosavci | 1.028 | 832 | 509 | 297 | 187 |
Sastav stanovništva
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 1,9% veća od popisa, a 2,9% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 41,9 muškarci 40,7, žene 43,1
- Muškarci
- 49,0% 22.656
- Žene
- 51,0% 23.615
- Žena na 100 muškaraca
- 104,2
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.086 | 1.028 |
| 5–9 | 1.246 | 1.176 |
| 10–14 | 1.135 | 1.107 |
| 15–19 | 1.403 | 1.302 |
| 20–24 | 1.431 | 1.379 |
| 25–29 | 1.557 | 1.419 |
| 30–34 | 1.631 | 1.525 |
| 35–39 | 1.587 | 1.550 |
| 40–44 | 1.429 | 1.508 |
| 45–49 | 1.443 | 1.531 |
| 50–54 | 1.753 | 1.854 |
| 55–59 | 2.070 | 2.164 |
| 60–64 | 1.593 | 1.705 |
| 65–69 | 922 | 1.080 |
| 70–74 | 1.004 | 1.265 |
| 75–79 | 778 | 1.081 |
| 80–84 | 455 | 633 |
| 85+ | 133 | 308 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 1,9% veća od popisa, a 2,9% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,2 muškarci 41,0, žene 43,3
- Muškarci
- 49,0% 22.477
- Žene
- 51,0% 23.428
- Žena na 100 muškaraca
- 104,2
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.051 | 1.022 |
| 5–9 | 1.252 | 1.147 |
| 10–14 | 1.133 | 1.093 |
| 15–19 | 1.326 | 1.289 |
| 20–24 | 1.402 | 1.346 |
| 25–29 | 1.522 | 1.381 |
| 30–34 | 1.640 | 1.502 |
| 35–39 | 1.586 | 1.556 |
| 40–44 | 1.435 | 1.502 |
| 45–49 | 1.418 | 1.482 |
| 50–54 | 1.687 | 1.805 |
| 55–59 | 2.008 | 2.089 |
| 60–64 | 1.679 | 1.834 |
| 65–69 | 983 | 1.112 |
| 70–74 | 957 | 1.233 |
| 75–79 | 767 | 1.054 |
| 80–84 | 466 | 647 |
| 85+ | 165 | 334 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 1,9% veća od popisa, a 2,9% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,5 muškarci 41,3, žene 43,6
- Muškarci
- 49,0% 22.299
- Žene
- 51,0% 23.195
- Žena na 100 muškaraca
- 104,0
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.007 | 980 |
| 5–9 | 1.225 | 1.119 |
| 10–14 | 1.155 | 1.116 |
| 15–19 | 1.265 | 1.233 |
| 20–24 | 1.362 | 1.336 |
| 25–29 | 1.474 | 1.325 |
| 30–34 | 1.625 | 1.477 |
| 35–39 | 1.606 | 1.541 |
| 40–44 | 1.480 | 1.529 |
| 45–49 | 1.409 | 1.445 |
| 50–54 | 1.586 | 1.746 |
| 55–59 | 1.927 | 1.979 |
| 60–64 | 1.776 | 1.940 |
| 65–69 | 1.064 | 1.210 |
| 70–74 | 891 | 1.167 |
| 75–79 | 777 | 1.024 |
| 80–84 | 478 | 674 |
| 85+ | 192 | 354 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 1,9% veća od popisa, a 2,9% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,7 muškarci 41,5, žene 43,9
- Muškarci
- 49,1% 22.137
- Žene
- 50,9% 22.988
- Žena na 100 muškaraca
- 103,8
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 979 | 950 |
| 5–9 | 1.174 | 1.077 |
| 10–14 | 1.178 | 1.148 |
| 15–19 | 1.232 | 1.182 |
| 20–24 | 1.353 | 1.318 |
| 25–29 | 1.421 | 1.275 |
| 30–34 | 1.583 | 1.462 |
| 35–39 | 1.623 | 1.519 |
| 40–44 | 1.537 | 1.534 |
| 45–49 | 1.392 | 1.453 |
| 50–54 | 1.511 | 1.647 |
| 55–59 | 1.832 | 1.920 |
| 60–64 | 1.854 | 1.993 |
| 65–69 | 1.169 | 1.329 |
| 70–74 | 821 | 1.111 |
| 75–79 | 766 | 996 |
| 80–84 | 476 | 713 |
| 85+ | 236 | 361 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 1,9% veća od popisa, a 2,9% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,9 muškarci 41,7, žene 44,1
- Muškarci
- 49,1% 21.992
- Žene
- 50,9% 22.831
- Žena na 100 muškaraca
- 103,8
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 975 | 934 |
| 5–9 | 1.125 | 1.041 |
| 10–14 | 1.203 | 1.168 |
| 15–19 | 1.172 | 1.143 |
| 20–24 | 1.368 | 1.296 |
| 25–29 | 1.392 | 1.253 |
| 30–34 | 1.551 | 1.426 |
| 35–39 | 1.624 | 1.501 |
| 40–44 | 1.563 | 1.517 |
| 45–49 | 1.391 | 1.479 |
| 50–54 | 1.462 | 1.556 |
| 55–59 | 1.720 | 1.865 |
| 60–64 | 1.891 | 2.040 |
| 65–69 | 1.323 | 1.462 |
| 70–74 | 744 | 1.024 |
| 75–79 | 743 | 1.013 |
| 80–84 | 475 | 720 |
| 85+ | 270 | 393 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 1,9% veća od popisa, a 2,9% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,2 muškarci 41,9, žene 44,4
- Muškarci
- 49,1% 21.854
- Žene
- 50,9% 22.662
- Žena na 100 muškaraca
- 103,7
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 977 | 907 |
| 5–9 | 1.074 | 1.035 |
| 10–14 | 1.229 | 1.165 |
| 15–19 | 1.114 | 1.095 |
| 20–24 | 1.353 | 1.295 |
| 25–29 | 1.386 | 1.218 |
| 30–34 | 1.519 | 1.379 |
| 35–39 | 1.614 | 1.490 |
| 40–44 | 1.576 | 1.534 |
| 45–49 | 1.407 | 1.480 |
| 50–54 | 1.400 | 1.490 |
| 55–59 | 1.657 | 1.806 |
| 60–64 | 1.899 | 2.071 |
| 65–69 | 1.416 | 1.568 |
| 70–74 | 748 | 957 |
| 75–79 | 725 | 1.043 |
| 80–84 | 478 | 710 |
| 85+ | 282 | 419 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 1,9% veća od popisa, a 2,9% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,4 muškarci 42,1, žene 44,6
- Muškarci
- 49,1% 21.696
- Žene
- 50,9% 22.501
- Žena na 100 muškaraca
- 103,7
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 957 | 867 |
| 5–9 | 1.044 | 1.032 |
| 10–14 | 1.244 | 1.144 |
| 15–19 | 1.102 | 1.082 |
| 20–24 | 1.293 | 1.268 |
| 25–29 | 1.361 | 1.197 |
| 30–34 | 1.490 | 1.340 |
| 35–39 | 1.619 | 1.482 |
| 40–44 | 1.581 | 1.555 |
| 45–49 | 1.414 | 1.485 |
| 50–54 | 1.374 | 1.443 |
| 55–59 | 1.596 | 1.754 |
| 60–64 | 1.849 | 2.009 |
| 65–69 | 1.486 | 1.690 |
| 70–74 | 821 | 992 |
| 75–79 | 680 | 1.010 |
| 80–84 | 486 | 714 |
| 85+ | 299 | 437 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 1,9% veća od popisa, a 2,9% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,7 muškarci 42,4, žene 44,9
- Muškarci
- 49,1% 21.501
- Žene
- 50,9% 22.333
- Žena na 100 muškaraca
- 103,9
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 917 | 829 |
| 5–9 | 1.014 | 997 |
| 10–14 | 1.224 | 1.125 |
| 15–19 | 1.128 | 1.110 |
| 20–24 | 1.241 | 1.202 |
| 25–29 | 1.325 | 1.217 |
| 30–34 | 1.444 | 1.293 |
| 35–39 | 1.614 | 1.469 |
| 40–44 | 1.600 | 1.542 |
| 45–49 | 1.459 | 1.515 |
| 50–54 | 1.354 | 1.411 |
| 55–59 | 1.500 | 1.698 |
| 60–64 | 1.773 | 1.903 |
| 65–69 | 1.571 | 1.804 |
| 70–74 | 899 | 1.086 |
| 75–79 | 631 | 945 |
| 80–84 | 491 | 710 |
| 85+ | 316 | 477 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 1,9% veća od popisa, a 2,9% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 44,0 muškarci 42,6, žene 45,3
- Muškarci
- 49,0% 21.264
- Žene
- 51,0% 22.106
- Žena na 100 muškaraca
- 104,0
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 852 | 769 |
| 5–9 | 996 | 974 |
| 10–14 | 1.179 | 1.085 |
| 15–19 | 1.161 | 1.144 |
| 20–24 | 1.201 | 1.138 |
| 25–29 | 1.314 | 1.231 |
| 30–34 | 1.387 | 1.240 |
| 35–39 | 1.574 | 1.464 |
| 40–44 | 1.608 | 1.512 |
| 45–49 | 1.513 | 1.514 |
| 50–54 | 1.335 | 1.424 |
| 55–59 | 1.431 | 1.609 |
| 60–64 | 1.680 | 1.844 |
| 65–69 | 1.645 | 1.856 |
| 70–74 | 991 | 1.194 |
| 75–79 | 594 | 897 |
| 80–84 | 475 | 699 |
| 85+ | 328 | 512 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 1,9% veća od popisa, a 2,9% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 44,3 muškarci 43,0, žene 45,6
- Muškarci
- 49,0% 20.976
- Žene
- 51,0% 21.790
- Žena na 100 muškaraca
- 103,9
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 750 | 672 |
| 5–9 | 994 | 959 |
| 10–14 | 1.131 | 1.048 |
| 15–19 | 1.197 | 1.166 |
| 20–24 | 1.133 | 1.089 |
| 25–29 | 1.319 | 1.213 |
| 30–34 | 1.349 | 1.200 |
| 35–39 | 1.528 | 1.438 |
| 40–44 | 1.601 | 1.487 |
| 45–49 | 1.536 | 1.501 |
| 50–54 | 1.339 | 1.448 |
| 55–59 | 1.380 | 1.518 |
| 60–64 | 1.575 | 1.790 |
| 65–69 | 1.685 | 1.899 |
| 70–74 | 1.112 | 1.305 |
| 75–79 | 548 | 819 |
| 80–84 | 456 | 714 |
| 85+ | 343 | 524 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 1,9% veća od popisa, a 2,9% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 44,6 muškarci 43,3, žene 46,0
- Muškarci
- 49,1% 20.648
- Žene
- 50,9% 21.430
- Žena na 100 muškaraca
- 103,8
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 633 | 574 |
| 5–9 | 994 | 922 |
| 10–14 | 1.082 | 1.043 |
| 15–19 | 1.228 | 1.167 |
| 20–24 | 1.084 | 1.054 |
| 25–29 | 1.298 | 1.192 |
| 30–34 | 1.329 | 1.173 |
| 35–39 | 1.489 | 1.393 |
| 40–44 | 1.595 | 1.475 |
| 45–49 | 1.552 | 1.512 |
| 50–54 | 1.366 | 1.443 |
| 55–59 | 1.304 | 1.455 |
| 60–64 | 1.523 | 1.733 |
| 65–69 | 1.663 | 1.910 |
| 70–74 | 1.171 | 1.398 |
| 75–79 | 558 | 757 |
| 80–84 | 429 | 712 |
| 85+ | 350 | 517 |
- Prosečna starost
- 44,0 muškarci 42,6, žene 45,3
- Muškarci
- 48,7% 20.110
- Žene
- 51,3% 21.187
- Žena na 100 muškaraca
- 105,4
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 977 | 914 |
| 5–9 | 976 | 961 |
| 10–14 | 1.054 | 1.021 |
| 15–19 | 1.218 | 1.117 |
| 20–24 | 1.023 | 982 |
| 25–29 | 1.132 | 1.050 |
| 30–34 | 1.166 | 1.110 |
| 35–39 | 1.391 | 1.296 |
| 40–44 | 1.522 | 1.463 |
| 45–49 | 1.488 | 1.520 |
| 50–54 | 1.371 | 1.427 |
| 55–59 | 1.274 | 1.398 |
| 60–64 | 1.437 | 1.678 |
| 65–69 | 1.650 | 1.883 |
| 70–74 | 1.243 | 1.544 |
| 75–79 | 593 | 797 |
| 80–84 | 370 | 619 |
| 85+ | 225 | 407 |
- Prosečna starost
- 44,3 muškarci 42,9, žene 45,5
- Muškarci
- 48,7% 19.946
- Žene
- 51,3% 20.984
- Žena na 100 muškaraca
- 105,2
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 875 | 845 |
| 5–9 | 986 | 944 |
| 10–14 | 1.044 | 1.015 |
| 15–19 | 1.193 | 1.108 |
| 20–24 | 1.056 | 1.016 |
| 25–29 | 1.099 | 986 |
| 30–34 | 1.143 | 1.112 |
| 35–39 | 1.337 | 1.240 |
| 40–44 | 1.511 | 1.459 |
| 45–49 | 1.530 | 1.521 |
| 50–54 | 1.389 | 1.446 |
| 55–59 | 1.269 | 1.365 |
| 60–64 | 1.365 | 1.649 |
| 65–69 | 1.600 | 1.810 |
| 70–74 | 1.302 | 1.617 |
| 75–79 | 657 | 875 |
| 80–84 | 363 | 577 |
| 85+ | 227 | 399 |
- Prosečna starost
- 44,5 muškarci 43,2, žene 45,8
- Muškarci
- 48,8% 19.852
- Žene
- 51,2% 20.865
- Žena na 100 muškaraca
- 105,1
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 850 | 818 |
| 5–9 | 993 | 957 |
| 10–14 | 1.014 | 1.000 |
| 15–19 | 1.172 | 1.092 |
| 20–24 | 1.088 | 1.053 |
| 25–29 | 1.072 | 940 |
| 30–34 | 1.142 | 1.078 |
| 35–39 | 1.267 | 1.192 |
| 40–44 | 1.480 | 1.462 |
| 45–49 | 1.552 | 1.487 |
| 50–54 | 1.438 | 1.464 |
| 55–59 | 1.261 | 1.365 |
| 60–64 | 1.303 | 1.562 |
| 65–69 | 1.506 | 1.770 |
| 70–74 | 1.386 | 1.676 |
| 75–79 | 725 | 983 |
| 80–84 | 364 | 561 |
| 85+ | 239 | 405 |
- Prosečna starost
- 44,7 muškarci 43,4, žene 46,0
- Muškarci
- 48,8% 19.817
- Žene
- 51,2% 20.823
- Žena na 100 muškaraca
- 105,1
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 852 | 810 |
| 5–9 | 998 | 963 |
| 10–14 | 994 | 1.003 |
| 15–19 | 1.138 | 1.063 |
| 20–24 | 1.134 | 1.083 |
| 25–29 | 1.019 | 918 |
| 30–34 | 1.158 | 1.056 |
| 35–39 | 1.226 | 1.167 |
| 40–44 | 1.460 | 1.427 |
| 45–49 | 1.544 | 1.487 |
| 50–54 | 1.469 | 1.459 |
| 55–59 | 1.281 | 1.389 |
| 60–64 | 1.245 | 1.468 |
| 65–69 | 1.426 | 1.731 |
| 70–74 | 1.426 | 1.744 |
| 75–79 | 835 | 1.090 |
| 80–84 | 357 | 536 |
| 85+ | 255 | 429 |
Crtica je Srbija u istoj godini. Procene pre 2022. se ne nastavljaju na one posle popisa, pa se te godine ne porede međusobno. RZS.
Nacionalnost, popisi 2022. i 2011.
| Grupa | Traka | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|---|
| Srbi | 93,2% | 96,4% | 38.478 | |
| Nisu se izjasnili | 0,8% | 0,6% | 343 | |
| Nepoznato | 4,2% | 1,0% | 1.736 |
Grupe ispod 1% (20)
| Grupa | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|
| Romi | 0,81% | 0,8% | 335 |
| Crnogorci | 0,15% | 0,4% | 64 |
| Rusi | 0,15% | 0,0% | 63 |
| Jugosloveni | 0,12% | 0,1% | 51 |
| Makedonci | 0,10% | 0,1% | 40 |
| Ostali | 0,10% | 0,1% | 40 |
| Regionalna pripadnost | 0,09% | 0,1% | 39 |
| Hrvati | 0,08% | 0,1% | 33 |
| Mađari | 0,05% | 0,0% | 22 |
| Bugari | 0,02% | 0,0% | 9 |
| Rumuni | 0,02% | 0,1% | 8 |
| Muslimani | 0,02% | 0,0% | 7 |
| Albanci | 0,01% | 0,0% | 5 |
| Slovenci | 0,01% | 0,0% | 5 |
| Ukrajinci | 0,01% | 0,0% | 5 |
| Bošnjaci | 0,01% | 0,0% | 4 |
| Slovaci | 0,01% | 0,0% | 4 |
| Vlasi | 0,00% | 0,0% | 2 |
| Nemci | 0,00% | 0,0% | 2 |
| Rusini | 0,00% | 0,0% | 2 |
Veroispovest, popisi 2022. i 2011.
| Grupa | Traka | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|---|
| Pravoslavna | 93,3% | 96,3% | 38.529 | |
| Nisu se izjasnili | 1,0% | 0,8% | 394 | |
| Nepoznato | 4,4% | 1,1% | 1.824 |
Grupe ispod 1% (9)
| Grupa | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|
| Ostale hrišćanske | 0,68% | 1,1% | 281 |
| Nisu vernici | 0,35% | 0,4% | 146 |
| Katolička | 0,17% | 0,2% | 69 |
| Protestantska | 0,04% | 0,0% | 17 |
| Agnostici | 0,04% | 0,0% | 17 |
| Islamska | 0,04% | 0,1% | 16 |
| Istočnjačke | 0,00% | 0,0% | 2 |
| Judaistička | 0,00% | 0,0% | 1 |
| Ostale | 0,00% | 0,0% | 1 |
Udeo u svim popisanim. Izjašnjavanje nije obavezno, a „Nepoznato” je kategorija RZS-a. Udeo „Nepoznato” je u Srbiji 2022. veći nego 2011, pa razlika između kolona ne mora da bude stvarna promena. Nacionalnost i vera se ne ocenjuju i ne ulaze u poređenja. RZS, Popis 2022.
Cena života
- Korpa, usklađena
- 108.050 RSD, 2026-05, pomereno do 2026-09, procena iz najbližih gradova
- Prosečna plata
- 100.809 RSD
- Stanovanje mesečno
- 33.452 procena, stan od 50 m²
- Sve kroz platu
- 1,40 korpa i stanovanje
Procena Državna računica, a ne tržišno merenje; koristi se oprezno i poredi sa našim cenama iz prodavnica. Stanovanje: za ovo mesto nema kirija ni kupoprodaja, pa je ovo procena iz cene novih stanova, svedena na istu skalu. Uporedi cene u prodavnicama.
Stanovanje i obrazovanje
- Stanova
- 23.375
- Prazni i napušteni
- 18,3%
- Pod zakupom
- 4,0%
- Zgrade starije od 1971.
- 31%
- Viša ili visoka škola
- 16,8%
- Bez srednje škole
- 23,2%
Popis 2022. RZS.
Posao i plate
- Neto plata, 12 meseci
- 100.809 do 08/2026
- Zaposlenih na 1.000
- 352
- Aktivnih firmi
- 449 09/2025
- Nezaposlenih na birou
- 2.327 09/2025
- Budžet po stanovniku
- 53.850 RSD, 2024.
- Ulaganja po stanovniku
- 7.427 RSD, 13,3% rashoda
Plata zaposlenih koji ovde žive, bez obzira na to gde rade. Tačka je ovo mesto, crta je Srbija.
Zdravstvo
- Lekara
- 124
- Stanovnika po lekaru
- 328
- Zubara
- 9
- Farmaceuta
- 2
Podaci za 2024, samo zdravstvena služba. Broji se gde ljudi rade, pa bolnički centri izgledaju bolje od mesta čiji se stanovnici tamo leče.
Škole i vrtići
- Skor na maloj maturi
- 527 2025/26, prosek mesta 481
- Osnovnih škola
- 11
- Dece u vrtiću
- 1.414 2025/2026
- Obuhvat vrtićem
- 58% naša procena
Skor je prosek tri standardizovana testa, ponderisan brojem učenika. Više govori o generaciji i porodicama nego o samoj školi. Ministarstvo prosvete.
Od čega se živi
Popis 2022.
Popis 2011.
| Grupa | 2022. | Udeo | 2011. | Udeo |
|---|---|---|---|---|
| Zaposleni | 14.234 | 34,5% | 13.721 | 29,7% |
| Penzioneri | 10.677 | 25,9% | 10.882 | 23,5% |
| Deca do 15 godina | 5.903 | 14,3% | 6.769 | 14,6% |
| Učenici i studenti | 2.842 | 6,9% | 3.475 | 7,5% |
| Nezaposleni | 2.821 | 6,8% | 4.427 | 9,6% |
| Domaćinstvo i ostali | 4.820 | 11,7% | 6.951 | 15,0% |
RZS, popisi 2011. i 2022: svaka osoba je u jednoj grupi. Stopa nezaposlenosti po popisu je 16,5%. Godišnje, PIO fond: 9.943 korisnika penzija u 2026-06, prosečna penzija 53.513 RSD, 70 korisnika na 100 zaposlenih. Ne ulazi u ocenu.
Komunalije i putevi
- Domaćinstva na vodovodu
- 89,2%
- Domaćinstva na kanalizaciji
- 85,7%
- Prečišćene otpadne vode
- 46,8%
- Opštinski putevi sa savremenim kolovozom
- 70,8%
- Divlje deponije, prijavljene
- 4
Godišnjak Opštine i regioni, podaci za 2024. Priključci prema domaćinstvima iz popisa 2022, pa vikend kuće mogu da podignu udeo. Ne ulazi u ocenu.
Na šta opština planira da troši
Plan za 2021, ukupno 1.654 miliona RSD. Godine se razlikuju među mestima, pa ovo nije rang.
- Ekonomski poslovi
- 21,4%
- Opšte javne usluge
- 20,0%
- Obrazovanje
- 18,6%
- Rekreacija, sport i kultura
- 15,5%
- Stanovi i zajednica
- 11,1%
- Socijalna zaštita
- 6,7%
- Zaštita životne sredine
- 4,9%
- Zdravstvo
- 1,4%
Budžet opštine, data.gov.rs. Plan nije izvršenje. Ne ulazi u ocenu.
Mobilna mreža i internet
- Mobilna mreža, preuzimanje
- 179 Mb/s
- Broj mobilnih testova
- 774
- Fiksni, preuzimanje
- 80 Mb/s zavisi od paketa
Ocena ide iz mobilne mreže, jer ljudi internet uglavnom koriste na telefonu preko 4G i 5G. Fiksna brzina više pokazuje koji paket korisnici biraju nego šta je dostupno, pa nije u oceni. Prosek Speedtest merenja za 3. kvartal 2026, koja sami pokreću korisnici. Kod malog broja testova rezultat je nesiguran. Speedtest by Ookla Global Fixed and Mobile Network Performance Maps, CC BY-NC-SA 4.0.
Vazduh
- PM2.5 zimi, procena
- 31,9
- Leti, model
- 7,5
- Emisije SO₂ iz fabrika
- 3 t 2024, pogona: 1
Procena Ovde nema SEPA stanice za PM2.5. Prikazan je atmosferski model za 2025, a zimska vrednost je pomnožena sa 1,30, koliko model u proseku potcenjuje merenja. Stvarna vrednost može biti znatno drugačija. Emisije: NRIZ registar.
Bezbednost na putu
- Sa povređenima 2025.
- 79
- Sa poginulima 2025.
- 3
- Teških godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana
- 21,1 38.868 ljudi tokom dana
- Sve nezgode 2026.
- 119 tekuća godina
- Na glavnim putevima van naselja*
- 7 od 82 teških, 2025.
Ocena ne računa nezgode na autoputevima i brzim putevima (0% teških nezgoda ovde), a deli se sa dnevnim stanovništvom: stanovnici plus ljudi koji tu rade, minus oni koji rade negde drugde. Drugi tranzitni putevi su i dalje uračunati; zvezdica je naš proračun koji ne menja ocenu. MUP, otvoreni podaci.
Osude za krivična dela
- Osuđenih odraslih 2024.
- 211
- Za imovinu
- 65
- Za život i telo
- 9
- U saobraćaju
- 28
Osude po mestu izvršenja, ne prijavljena dela i ne ocena bezbednosti, zato nisu u indeksu.
Povezanost
- Do sedišta regiona*
- 65 min 137. od 161
- Do najbližeg velikog centra*
- 65 min 77. od 161
- Do Beograda*
- 74 min 40. od 161
- Do najbližeg fakulteta*
- 0 min 1. od 161
- Do najbliže srednje škole*
- 0 min 1. od 161
Minuti vožnje kolima bez gužve, od centra mesta. Ne meri autobus i ne ulazi u ocenu. Veliki centri su Beograd, Novi Sad, Niš i Kragujevac. Nula znači da je cilj u samom mestu. Red 1 je najbliže.