Sva mesta · Braničevski region
Žagubica
Žagubica: iznad proseka svih mesta po zdravstvu (68) i priuštivosti (71, procena), ispod proseka po pristupu (40) i demografiji (33). Stanovništvo od popisa 2022: −4,5%, prosek regiona −4,3%.
9.272 stanovnika98.624 RSD neto plata
Ocena 1–100, veće je bolje. To je geometrijski prosek 7 tema, bez Bezbednosti na putu. Verovatno između 67. i 136. mesta.
Kako računamoRang je okviran: ovde nema merenja vazduha. Zašto?
Po kontroli 155. mestoProfil mesta
Ocene 1–100, veće je bolje. Crtica je prosek sličnih mesta.
Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: promena stanovništva od popisa 2022. i neto doseljeni na 1.000 stanovnika.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: neto plata, zaposleni na 1.000 radno sposobnih i firme na 1.000 stanovnika.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: koliko plata pokriva korpu i stanovanje.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: zdravstveni radnici na 10.000 stanovnika i životni vek.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: mala matura, obuhvat vrtićem i vreme do fakulteta i srednje škole.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: vreme do velikog centra i brzina mobilne mreže.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: gori od dva zagađivača, PM2.5 zimi i SO₂.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: teške nezgode; tema je van ukupne ocene.
Kako računamoTrendovi
Stanovništvo se poredi po popisima i procenama posle 2022, jer se godišnje procene ne nastavljaju preko popisa. Metodologija popisa se menjala.
Stanovnika9.272 2025.▼ 4,5% od 2022.Detalji
Broj stanovnika po proceni RZS. Godine pre popisa 2022. su stare procene.
- Najviše, 1953.
- 23.012
- Najmanje, 2025.
- 9.272
- Broj stanovnika
- 9.272
- Prosek mesta
- 40.683
- Položaj, 1. je najviše
- 139. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 9.272 2024. 9.420 2023. 9.587 2022. 9.712 2011. 12.737 2002. 14.823 1991. 17.777 1981. 20.275 1971. 21.055 1961. 22.602 1953. 23.012 1948. 22.015 Neto plata98.624 RSD, 12 meseci do 08/2026▲ 29,8% 2020–2025. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna neto plata po godinama, RZS.
- Najviše, 2025.
- 89.994 RSD
- Najmanje, 2018.
- 42.156 RSD
- Neto plata, 12 meseci
- 98.624 RSD
- Prosek mesta
- 101.239 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 62. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2025. 89.994 93.603 2024. 79.253 83.346 2023. 68.070 72.735 2022. 59.592 63.533 2021. 52.811 56.572 2020. 48.796 52.069 2019. 45.096 47.718 2018. 42.156 43.470 Zaposlenih2.296 2026.→ 0,7% od 2021.Detalji
Broj zaposlenih po godinama, RZS. Na grafikonu je ukupan broj, a poređenje je na 1.000 stanovnika.
- Najviše, 2023.
- 2.345
- Najmanje, 2018.
- 2.220
- Prosek mesta
- 322
- Položaj, 1. je najbolje
- 151. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2026. 2.296 2025. 2.307 2024. 2.343 2023. 2.345 2022. 2.303 2021. 2.279 2020. 2.241 2019. 2.226 2018. 2.220 2017. 2.227 2016. 2.226 Korisnici penzija2.538 2026.▼ 11,5% od 2021.Detalji
Korisnici svih vrsta penzija, PIO fond, decembar svake godine, a za tekuću godinu poslednji objavljen mesec.
- Najviše, 2018.
- 3.184
- Najmanje, 2026.
- 2.538
- Prosek mesta
- 248
- Položaj, 1. je najviše
- 46. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2026. 2.538 2025. 2.578 2024. 2.648 2023. 2.711 2022. 2.803 2021. 2.868 2020. 3.013 2019. 3.105 2018. 3.184 Odseljeni200 2025.▼ 12,7% od 2022.Detalji
Broj ljudi koji su se odselili iz mesta tokom godine, RZS.
- Najviše, 2024.
- 237
- Najmanje, 2025.
- 200
- Prosek mesta
- -1,5
- Položaj, 1. je najbolje
- 91. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 200 2024. 237 2023. 223 2022. 229 Doseljeni193 2025.▼ 3,0% od 2022.Detalji
Broj ljudi koji su se doselili u mesto tokom godine, RZS.
- Najviše, 2024.
- 227
- Najmanje, 2023.
- 191
- Prosek mesta
- -1,5
- Položaj, 1. je najbolje
- 91. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 193 2024. 227 2023. 191 2022. 199
Još trendova (9)
Noćenja turista10.055 2025.▲ 229,9% od 2019.Detalji
Ukupan broj noćenja turista godišnje, RZS. Na grafikonu je ukupan broj, a poređenje je po stanovniku.
- Najviše, 2025.
- 10.055
- Najmanje, 2013.
- 822
- Prosek mesta
- 2,7
- Položaj, 1. je najbolje
- 47. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 10.055 2024. 2.567 2023. 2.403 2022. 3.125 2021. 7.468 2019. 3.048 2015. 2.224 2014. 1.936 2013. 822 2012. 4.873 2011. 7.343 2010. 1.071 Mala matura461 2026.▼ 11,7% od 2023.Detalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečan skor učenika na maloj maturi.
- Najviše, 2023.
- 522
- Najmanje, 2024.
- 455
- Prosek mesta
- 481
- Položaj, 1. je najbolje
- 117. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2026. 461 481 2025. 480 479 2024. 455 483 2023. 522 483 Saobraćajne nezgode16 2025.▲ 60,0% od 2020.Detalji
Ukupan broj saobraćajnih nezgoda godišnje, MUP.
- Najviše, 2021.
- 27
- Najmanje, 2020.
- 10
- Prosek mesta
- 206
- Položaj, 1. je najbolje
- 8. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 16 2024. 15 2023. 19 2022. 15 2021. 27 2020. 10 2019. 11 2018. 14 2017. 16 2016. 20 Noćno svetlo, sa satelita161. od 161 po stanovniku 2025.▲ 164,5% od 2020.Detalji
Ukupna jačina veštačkog svetla koju satelit NASA izmeri noću iznad teritorije mesta. Sam broj nema svakodnevno značenje: služi za poređenje istog mesta kroz vreme i mesta međusobno. Industrija i prelazak na LED rasvetu menjaju ga i kad se broj ljudi ne menja.
- Najviše, 2023.
- 411
- Najmanje, 2015.
- 64
- Prosek mesta
- 119,2
- Položaj, 1. je najviše
- 161. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 279 2024. 236 2023. 411 2022. 202 2021. 139 2020. 106 2019. 113 2018. 124 2017. 76 2016. 66 2015. 64 2014. 112 2013. 92 2012. 100 Prosečna penzija41.527 RSD 2026.▲ 43,9% od 2021. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna penzija svih vrsta, PIO fond, decembar svake godine, a za tekuću godinu poslednji objavljen mesec.
- Najviše, 2026.
- 41.527 RSD
- Najmanje, 2018.
- 18.008 RSD
- Prosečna penzija
- 41.527 RSD
- Prosek mesta
- 50.307 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 126. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2026. 41.527 50.307 2025. 41.405 50.246 2024. 36.516 44.693 2023. 28.412 35.047 2022. 23.819 29.593 2021. 20.525 25.699 2020. 19.225 24.231 2019. 18.089 22.945 2018. 18.008 22.892 Divlje deponije, prijavljene13 2024.▲ 18,2% od 2019.Detalji
Lokacije koje su opštine i komunalna preduzeća prijavile registru SEPA. Rast može da znači i savesnije prijavljivanje.
- Najviše, 2020.
- 13
- Najmanje, 2018.
- 11
- Prosek mesta
- 18
- Položaj, 1. je najviše
- 49. od 155
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2024. 13 2023. 13 2022. 13 2021. 13 2020. 13 2019. 11 2018. 11 Životni vek77,9 god. 2025.→ 0,8% od 2023.Detalji
- Muškarci
- Žene
Tabela po godinama
Godina Muškarci Žene 2025. 75,7 80,0 2024. 76,0 80,5 2023. 74,9 79,6 Brakovi46 2025.▲ 31,4% od 2020.Detalji
Broj sklopljenih brakova godišnje, RZS.
- Najviše, 2019.
- 48
- Najmanje, 2010.
- 35
- Prosek mesta
- 4,4
- Položaj, 1. je najviše
- 95. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 46 2024. 37 2023. 35 2022. 41 2021. 40 2020. 35 2019. 48 2018. 37 2017. 43 2016. 39 2015. 36 2014. 39 2013. 36 2012. 45 2011. 40 2010. 35 Stanovi po dozvolama22 2025.▲ 340,0% od 2020.Detalji
Broj stanova za koje je izdata građevinska dozvola, RZS.
- Najviše, 2022.
- 23
- Najmanje, 2023.
- 0
- Prosek mesta
- 4,8
- Položaj, 1. je najbolje
- 98. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 22 2024. 9 2023. 0 2022. 23 2021. 9 2020. 5 2019. 5 2018. 5 2017. 5 2016. 1 2015. 5 2014. 3 2013. 8 2012. 10 2011. 9 2010. 4 2009. 9 2008. 2 2007. 6
„Realno" znači posle inflacije po indeksu cena za Srbiju. Strelica je smer; zelena je poboljšanje, crvena pogoršanje, siva bez ocene. Praćenje ocena počinje u oktobru 2026.
Poređenje
Medijana: pola mesta je iznad te vrednosti, a pola ispod, pa je ne pomeraju krajnje vrednosti. Prosek regiona računa svako mesto jednako. Mesto 1 je najbolje. Kliknite na pokazatelj za sva mesta.
| Pokazatelj | Ovde | Prosek regiona | Medijana | U regionu | U Srbiji |
|---|---|---|---|---|---|
| Neto plata, 12 meseci | 98.624 RSD | 94.407 | 96.554 | 2. od 8 | 62. od 161 |
| Zaposleni na 1.000 radno sposobnih | 461 | 465 | 521 | 4. od 8 | 136. od 161 |
| Nezaposleni na 1.000 stanovnika | 12,9 | 23,2 | 55,9 | 1. od 8 | 1. od 161 |
| Promena od 2022. | -4,5 % | -4,3 | -2,6 | 4. od 8 | 143. od 161 |
| Deca do 14 godina | 10,9 % | 11,0 | 13,5 | 4. od 8 | 145. od 161 |
| Sa višom ili visokom školom | 7,0 % | 9,5 | 13,9 | 6. od 8 | 158. od 161 |
| Skor na maloj maturi | 461 | 474 | 480 | 7. od 8 | 117. od 161 |
| Lekari na 10.000 stanovnika | 14,0 | 18,6 | 17,1 | 5. od 8 | 101. od 161 |
| Cena stana po m² | nema podatka | 1.186 | 1.291 | – | – |
| Mobilna mreža Procena | 70 Mb/s | 109 | 156 | 7. od 8 | 148. od 161 |
| PM2.5 zimi, izmereno ili procena Procena | 18,1 µg/m³ | 25,2 | 33,4 | 1. od 8 | 12. od 161 |
| Teške nezgode godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana | 9,1 | 20,4 | 17,6 | 1. od 8 | 13. od 161 |
Slična mesta: Kučevo, Ražanj, Osečina, Petrovac na Mlavi, Despotovac. Upoređuje se sa njihovim prosekom, prvo najveća razlika.
Prednosti u odnosu na slična mesta
| Pokazatelj | Ovde | Slična mesta |
|---|---|---|
| Domaćinstva na vodovodu | 95,9 % | 51,5 % |
| Nezaposleni na 1.000 stanovnika | 12,9 | 43,1 |
| Teške nezgode godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana | 9,1 | 13,6 |
| PM2.5 zimi, izmereno ili procena | 18,1 µg/m³ | 24,4 µg/m³ |
| Neto plata, 12 meseci | 98.624 RSD | 91.368 RSD |
| Prazni i napušteni stanovi | 25,9 % | 27,9 % |
| Neto doseljeni na 1.000 godišnje | -1,8 | -2,8 |
| Obuhvat vrtićem | 54 % | 52 % |
Zaostatak za sličnim mestima
| Pokazatelj | Ovde | Slična mesta |
|---|---|---|
| Do sedišta regiona | 111 min | 51 min |
| Domaćinstva na kanalizaciji | 0,0 % | 28,2 % |
| Opštinski putevi sa savremenim kolovozom | 45,1 % | 74,0 % |
| Do najbližeg velikog centra | 137 min | 91 min |
| Skor na maloj maturi | 461 | 469 |
| Sa višom ili visokom školom | 7,0 % | 8,9 % |
| Mobilna mreža | 70 Mb/s | 82 Mb/s |
| Zaposleni na 1.000 radno sposobnih | 461 | 471 |
Šta kažu nezavisni izvori
Procena OpenStreetMap, 2026-11-01. Podatke unose volonteri: ovo pokazuje šta je ucrtano na mapi, a slabije mapirano mesto izgleda kao mesto sa manje usluga. Ne ulazi u ocenu.
- Apoteke na 10.000 stanovnika: 1,1 (prosek mesta 2,8)
- Supermarketi na 10.000 stanovnika: 2,2 (prosek mesta 1,9)
- Pošte na 10.000 stanovnika: 6,5 (prosek mesta 3,5)
- Banke na 10.000 stanovnika: 2,2 (prosek mesta 1,8)
- Lekari i klinike na 10.000 stanovnika: 1,1 (prosek mesta 1,7)
- Restorani i kafići na 10.000 stanovnika: 9,7 (prosek mesta 8,9)
- Benzinske pumpe na 10.000 stanovnika: 3,2 (prosek mesta 3,2)
Slična mesta
Uporedi ova mesta u alatu. Sličnost je računata iz 28 pokazatelja; način je na stranici Kako računamo.
Izvori i metodologija
Izvor i period stoje uz svaki pokazatelj. Celu računicu vidite na stranici Kako računamo, a proveru ocene na stranici Provera ocene. Svežinu izvora prati Stanje podataka, a sve brojke su u preuzimanju.
Provera brojki
Zvanične procene poredimo sa onim što je stvarno izbrojano. Ako se slažu, odnos je oko 100. Izbori 2026. nisu konačni. Ovo ne ulazi u glavnu ocenu.
| Pitanje | Zvanično | Izmereno | Odnos |
|---|---|---|---|
| Koliko punoletnih je stvarno tu?Glasači su donja mera prisutnih; iznad 100 znači da je glasalo više ljudi nego što procena kaže da živi tu. | 8.038 punoletnih po RZS proceni | 6.502 glasalo 2026. | 81 na 100 |
| Da li je birački spisak veći od procene?Spisak uključuje i one koji su otišli, a nisu se odjavili. | 8.038 punoletnih po RZS proceni | 10.098 na biračkom spisku | 126 na 100 |
| Ima li dece koliko piše?Škola zna ko je stvarno došao. | 73 očekivanih osmaka po RZS proceni | 83 stvarno na maloj maturi | 113 na 100 |
| Koliko stanova je stvarno nastanjeno?Popis 2022. Ostatak su prazni, napušteni i vikend stanovi. | 7.782 stanova | 4.067 nastanjeno | 52% |
| Koliko mesto svetli noću?Satelit NASA. Industrija i LED rasveta podižu broj. | 9.272 stanovnika | 30,1 zračenja na 1.000 stanovnika | 161. od 161 |
Promena biračkog spiska, 2023. do 2026.
Spisak se menja zbog novih punoletnih i umrlih. Ostatak je ono što to dvoje ne objašnjava.
- Spisak 2023.
- 10.419
- Novi punoletni
- +217
- Umrli
- −523
- Ostatak
- −15
- Spisak 2026.
- 10.098
Život i ljudi
Životni vek i uzroci smrti
- Životni vek, muškarci
- 75,7 god.
- Životni vek, žene
- 80,0 god.
- Bolesti srca i krvotoka na 10.000
- 142,4
- Tumori na 10.000
- 34,5
- Bolesti disanja na 10.000
- 11,9
- Povrede i trovanja na 10.000
- 4,7
Seljenje, porodica i gradnja
- Neto doseljeni na 1.000 godišnje
- -1,8
- Brakovi na 1.000 godišnje
- 4,2
- Razvodi na 100 brakova
- 29,7
- Stanovi po dozvolama na 1.000
- 1,4
- Srednjoškolci na 1.000 stanovnika
- 13,5
RZS. Uzroci smrti su sirove stope, pa starije mesto ima veće brojeve. Seljenje, smrti i brakovi su prosek tri godine, a dozvole pet.
Obrazovanje
Osnovna škola, osmi razred
- Prosečna ocena
- 3,72
- Matematika, skor
- 455
- Maternji jezik, skor
- 431
- Ocena prema testu*
- -0,28
Srednje škole
- Srednjih škola
- 1
- Gimnazija
- 0
- Srednjoškolaca na 1.000
- 13,5
- Učenika po nastavniku
- 6,0
* Naše računanje: koliko je školska ocena viša ili niža od ocene koju rezultat na maloj maturi predviđa u celoj Srbiji. Rezultati mature i upisni bodovi po srednjoj školi nisu objavljeni kao otvoreni podaci. Univerziteti su na stranici Univerziteti i fakulteti.
Stanovništvo
- Stanovnika 2025.
- 9.272
- Promena od 2022.
- -4,5%
- Dece do 14
- 10,9%
- Starijih od 65
- 35,2%
Na popisu 2011. bilo je 12.737, a 2022. 9.712 stanovnika. Procene RZS-a se posle svakog popisa ponovo baziraju, pa je linija prekinuta tamo gde bi skok bio samo promena osnova.
Svi popisi, 1948–2022.
Popisi su rađeni po različitim metodologijama, a teritorija je svedena na stanje iz 2022.
Procene po godinama
Rođeni i umrli, 1961–2025.
- Rođeni 2025.
- 49
- Umrli 2025.
- 201
- Prirodni priraštaj
- -152 rođeni minus umrli
Tabela po godinama
| Godina | Rođeni | Umrli | Priraštaj |
|---|---|---|---|
| 2025. | 49 | 201 | -152 |
| 2024. | 55 | 183 | -128 |
| 2023. | 59 | 222 | -163 |
| 2022. | 63 | 206 | -143 |
| 2021. | 60 | 282 | -222 |
| 2020. | 51 | 274 | -223 |
| 2019. | 64 | 199 | -135 |
| 2018. | 60 | 235 | -175 |
| 2017. | 75 | 247 | -172 |
| 2016. | 75 | 242 | -167 |
| 2015. | 68 | 247 | -179 |
| 2014. | 70 | 254 | -184 |
| 2013. | 74 | 273 | -199 |
| 2012. | 56 | 276 | -220 |
| 2011. | 80 | 256 | -176 |
| 2010. | 70 | 260 | -190 |
| 2009. | 60 | 248 | -188 |
| 2008. | 84 | 323 | -239 |
| 2007. | 72 | 216 | -144 |
| 2006. | 90 | 188 | -98 |
| 2005. | 101 | 255 | -154 |
| 2004. | 120 | 225 | -105 |
| 2003. | 118 | 215 | -97 |
| 2002. | 133 | 207 | -74 |
| 2001. | 141 | 188 | -47 |
| 2000. | 132 | 225 | -93 |
| 1999. | 128 | 252 | -124 |
| 1998. | 139 | 244 | -105 |
| 1997. | 190 | 218 | -28 |
| 1996. | 160 | 260 | -100 |
| 1995. | 176 | 239 | -63 |
| 1994. | 174 | 242 | -68 |
| 1993. | 178 | 218 | -40 |
| 1992. | 163 | 245 | -82 |
| 1991. | 177 | 255 | -78 |
| 1990. | 166 | 262 | -96 |
| 1989. | 160 | 269 | -109 |
| 1988. | 158 | 308 | -150 |
| 1987. | 174 | 220 | -46 |
| 1986. | 170 | 286 | -116 |
| 1985. | 153 | 247 | -94 |
| 1984. | 191 | 278 | -87 |
| 1983. | 172 | 234 | -62 |
| 1982. | 172 | 287 | -115 |
| 1981. | 159 | 261 | -102 |
| 1980. | 218 | 261 | -43 |
| 1979. | 177 | 242 | -65 |
| 1978. | 195 | 229 | -34 |
| 1977. | 245 | 253 | -8 |
| 1976. | 261 | 231 | 30 |
| 1975. | 255 | 230 | 25 |
| 1974. | 308 | 213 | 95 |
| 1973. | 274 | 231 | 43 |
| 1972. | 306 | 288 | 18 |
| 1971. | 247 | 225 | 22 |
| 1970. | 276 | 284 | -8 |
| 1969. | 300 | 275 | 25 |
| 1968. | 271 | 194 | 77 |
| 1967. | 292 | 184 | 108 |
| 1966. | 287 | 193 | 94 |
| 1965. | 288 | 200 | 88 |
| 1964. | 267 | 259 | 8 |
| 1963. | 279 | 219 | 60 |
| 1962. | 272 | 249 | 23 |
| 1961. | 299 | 225 | 74 |
RZS, teritorija svedena na današnje opštine.
Naselja (18), broj stanovnika po popisima
| Naselje | 1948. | 1971. | 1991. | 2011. | 2022. |
|---|---|---|---|---|---|
| Žagubica | 3.365 | 3.591 | 3.349 | 2.590 | 2.110 |
| Krepoljin | 2.452 | 2.288 | 2.045 | 1.542 | 1.210 |
| Laznica | 3.743 | 3.358 | 2.434 | 1.881 | 1.180 |
| Suvi Do | 2.045 | 1.927 | 1.578 | 1.167 | 886 |
| Osanica | 1.646 | 1.579 | 1.380 | 1.048 | 882 |
| Milatovac | 1.120 | 1.119 | 872 | 680 | 460 |
| Sige | 1.018 | 1.040 | 989 | 496 | 443 |
| Krupaja | 716 | 815 | 765 | 534 | 439 |
| Jošanica | 893 | 849 | 733 | 539 | 422 |
| Milanovac | 593 | 616 | 618 | 365 | 284 |
| Ribare | 881 | 736 | 591 | 356 | 273 |
| Selište | 624 | 603 | 585 | 363 | 266 |
| Vukovac | 848 | 734 | 567 | 389 | 265 |
| Izvarica | 613 | 532 | 449 | 307 | 243 |
| Bliznak | 721 | 611 | 464 | 281 | 229 |
| Breznica | 415 | 354 | 267 | 158 | 81 |
| Medveđica | 173 | 151 | 62 | 33 | 38 |
| Lipe | 149 | 152 | 29 | 8 | 1 |
Sastav stanovništva
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 9,7% veća od popisa, a 4,7% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 47,6 muškarci 45,9, žene 49,3
- Muškarci
- 49,1% 6.263
- Žene
- 50,9% 6.493
- Žena na 100 muškaraca
- 103,7
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 206 | 203 |
| 5–9 | 278 | 261 |
| 10–14 | 330 | 286 |
| 15–19 | 356 | 315 |
| 20–24 | 322 | 285 |
| 25–29 | 292 | 246 |
| 30–34 | 336 | 288 |
| 35–39 | 377 | 355 |
| 40–44 | 380 | 338 |
| 45–49 | 401 | 349 |
| 50–54 | 408 | 419 |
| 55–59 | 540 | 597 |
| 60–64 | 533 | 592 |
| 65–69 | 393 | 484 |
| 70–74 | 382 | 468 |
| 75–79 | 369 | 492 |
| 80–84 | 254 | 342 |
| 85+ | 106 | 173 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 9,7% veća od popisa, a 4,7% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 47,7 muškarci 46,1, žene 49,4
- Muškarci
- 49,2% 6.162
- Žene
- 50,8% 6.362
- Žena na 100 muškaraca
- 103,2
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 195 | 196 |
| 5–9 | 259 | 243 |
| 10–14 | 329 | 267 |
| 15–19 | 342 | 333 |
| 20–24 | 336 | 285 |
| 25–29 | 290 | 250 |
| 30–34 | 313 | 276 |
| 35–39 | 378 | 342 |
| 40–44 | 374 | 332 |
| 45–49 | 393 | 352 |
| 50–54 | 405 | 391 |
| 55–59 | 507 | 561 |
| 60–64 | 564 | 611 |
| 65–69 | 390 | 473 |
| 70–74 | 362 | 457 |
| 75–79 | 349 | 474 |
| 80–84 | 262 | 338 |
| 85+ | 114 | 181 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 9,7% veća od popisa, a 4,7% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 47,8 muškarci 46,2, žene 49,5
- Muškarci
- 49,3% 6.060
- Žene
- 50,7% 6.231
- Žena na 100 muškaraca
- 102,8
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 186 | 189 |
| 5–9 | 251 | 223 |
| 10–14 | 314 | 263 |
| 15–19 | 332 | 343 |
| 20–24 | 356 | 279 |
| 25–29 | 287 | 257 |
| 30–34 | 304 | 259 |
| 35–39 | 370 | 329 |
| 40–44 | 376 | 340 |
| 45–49 | 382 | 343 |
| 50–54 | 395 | 371 |
| 55–59 | 472 | 518 |
| 60–64 | 576 | 615 |
| 65–69 | 392 | 475 |
| 70–74 | 348 | 446 |
| 75–79 | 339 | 461 |
| 80–84 | 256 | 332 |
| 85+ | 124 | 188 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 9,7% veća od popisa, a 4,7% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 47,9 muškarci 46,2, žene 49,5
- Muškarci
- 49,3% 5.960
- Žene
- 50,7% 6.124
- Žena na 100 muškaraca
- 102,8
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 185 | 182 |
| 5–9 | 243 | 213 |
| 10–14 | 294 | 267 |
| 15–19 | 332 | 330 |
| 20–24 | 358 | 281 |
| 25–29 | 287 | 270 |
| 30–34 | 306 | 240 |
| 35–39 | 345 | 313 |
| 40–44 | 385 | 344 |
| 45–49 | 383 | 346 |
| 50–54 | 382 | 352 |
| 55–59 | 443 | 472 |
| 60–64 | 559 | 617 |
| 65–69 | 409 | 489 |
| 70–74 | 335 | 445 |
| 75–79 | 327 | 433 |
| 80–84 | 249 | 334 |
| 85+ | 138 | 196 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 9,7% veća od popisa, a 4,7% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 48,0 muškarci 46,4, žene 49,6
- Muškarci
- 49,2% 5.858
- Žene
- 50,8% 6.041
- Žena na 100 muškaraca
- 103,1
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 180 | 180 |
| 5–9 | 226 | 208 |
| 10–14 | 284 | 269 |
| 15–19 | 334 | 311 |
| 20–24 | 352 | 292 |
| 25–29 | 295 | 276 |
| 30–34 | 289 | 226 |
| 35–39 | 333 | 292 |
| 40–44 | 387 | 345 |
| 45–49 | 382 | 352 |
| 50–54 | 384 | 338 |
| 55–59 | 411 | 433 |
| 60–64 | 532 | 609 |
| 65–69 | 441 | 524 |
| 70–74 | 331 | 453 |
| 75–79 | 303 | 396 |
| 80–84 | 247 | 333 |
| 85+ | 147 | 204 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 9,7% veća od popisa, a 4,7% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 48,1 muškarci 46,5, žene 49,7
- Muškarci
- 49,2% 5.763
- Žene
- 50,8% 5.945
- Žena na 100 muškaraca
- 103,2
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 175 | 177 |
| 5–9 | 209 | 205 |
| 10–14 | 277 | 265 |
| 15–19 | 333 | 288 |
| 20–24 | 344 | 302 |
| 25–29 | 311 | 276 |
| 30–34 | 277 | 230 |
| 35–39 | 326 | 276 |
| 40–44 | 379 | 337 |
| 45–49 | 373 | 338 |
| 50–54 | 387 | 343 |
| 55–59 | 392 | 408 |
| 60–64 | 505 | 584 |
| 65–69 | 476 | 564 |
| 70–74 | 336 | 447 |
| 75–79 | 271 | 372 |
| 80–84 | 239 | 318 |
| 85+ | 153 | 215 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 9,7% veća od popisa, a 4,7% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 48,2 muškarci 46,5, žene 49,8
- Muškarci
- 49,2% 5.677
- Žene
- 50,8% 5.851
- Žena na 100 muškaraca
- 103,1
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 180 | 178 |
| 5–9 | 196 | 203 |
| 10–14 | 262 | 245 |
| 15–19 | 331 | 269 |
| 20–24 | 331 | 317 |
| 25–29 | 322 | 273 |
| 30–34 | 284 | 244 |
| 35–39 | 306 | 261 |
| 40–44 | 376 | 328 |
| 45–49 | 372 | 331 |
| 50–54 | 381 | 348 |
| 55–59 | 385 | 383 |
| 60–64 | 475 | 547 |
| 65–69 | 503 | 592 |
| 70–74 | 335 | 434 |
| 75–79 | 253 | 368 |
| 80–84 | 228 | 303 |
| 85+ | 157 | 227 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 9,7% veća od popisa, a 4,7% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 48,3 muškarci 46,6, žene 49,9
- Muškarci
- 49,2% 5.586
- Žene
- 50,8% 5.762
- Žena na 100 muškaraca
- 103,2
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 180 | 180 |
| 5–9 | 190 | 197 |
| 10–14 | 255 | 228 |
| 15–19 | 316 | 266 |
| 20–24 | 321 | 327 |
| 25–29 | 335 | 263 |
| 30–34 | 285 | 253 |
| 35–39 | 297 | 247 |
| 40–44 | 364 | 317 |
| 45–49 | 379 | 336 |
| 50–54 | 371 | 342 |
| 55–59 | 369 | 370 |
| 60–64 | 439 | 502 |
| 65–69 | 517 | 600 |
| 70–74 | 337 | 435 |
| 75–79 | 254 | 370 |
| 80–84 | 218 | 297 |
| 85+ | 159 | 232 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 9,7% veća od popisa, a 4,7% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 48,5 muškarci 46,8, žene 50,1
- Muškarci
- 49,2% 5.491
- Žene
- 50,8% 5.668
- Žena na 100 muškaraca
- 103,2
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 171 | 175 |
| 5–9 | 192 | 186 |
| 10–14 | 248 | 218 |
| 15–19 | 293 | 268 |
| 20–24 | 323 | 313 |
| 25–29 | 332 | 262 |
| 30–34 | 279 | 271 |
| 35–39 | 299 | 232 |
| 40–44 | 337 | 301 |
| 45–49 | 386 | 338 |
| 50–54 | 372 | 345 |
| 55–59 | 363 | 350 |
| 60–64 | 406 | 457 |
| 65–69 | 501 | 598 |
| 70–74 | 349 | 451 |
| 75–79 | 261 | 378 |
| 80–84 | 208 | 283 |
| 85+ | 171 | 242 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 9,7% veća od popisa, a 4,7% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 48,7 muškarci 47,0, žene 50,3
- Muškarci
- 49,2% 5.375
- Žene
- 50,8% 5.545
- Žena na 100 muškaraca
- 103,2
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 166 | 165 |
| 5–9 | 187 | 179 |
| 10–14 | 227 | 212 |
| 15–19 | 283 | 264 |
| 20–24 | 324 | 287 |
| 25–29 | 324 | 269 |
| 30–34 | 281 | 275 |
| 35–39 | 283 | 223 |
| 40–44 | 325 | 283 |
| 45–49 | 381 | 335 |
| 50–54 | 369 | 348 |
| 55–59 | 370 | 333 |
| 60–64 | 374 | 416 |
| 65–69 | 481 | 585 |
| 70–74 | 369 | 487 |
| 75–79 | 269 | 381 |
| 80–84 | 187 | 256 |
| 85+ | 175 | 247 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 9,7% veća od popisa, a 4,7% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 48,8 muškarci 47,1, žene 50,4
- Muškarci
- 49,3% 5.250
- Žene
- 50,7% 5.403
- Žena na 100 muškaraca
- 102,9
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 162 | 153 |
| 5–9 | 178 | 177 |
| 10–14 | 207 | 207 |
| 15–19 | 274 | 259 |
| 20–24 | 321 | 265 |
| 25–29 | 319 | 274 |
| 30–34 | 290 | 266 |
| 35–39 | 273 | 231 |
| 40–44 | 317 | 267 |
| 45–49 | 364 | 327 |
| 50–54 | 360 | 332 |
| 55–59 | 370 | 339 |
| 60–64 | 362 | 390 |
| 65–69 | 456 | 553 |
| 70–74 | 396 | 519 |
| 75–79 | 270 | 370 |
| 80–84 | 160 | 244 |
| 85+ | 171 | 230 |
- Prosečna starost
- 50,0 muškarci 48,2, žene 51,7
- Muškarci
- 48,8% 4.741
- Žene
- 51,2% 4.971
- Žena na 100 muškaraca
- 104,9
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 159 | 148 |
| 5–9 | 186 | 185 |
| 10–14 | 187 | 185 |
| 15–19 | 220 | 196 |
| 20–24 | 247 | 205 |
| 25–29 | 225 | 223 |
| 30–34 | 234 | 196 |
| 35–39 | 236 | 207 |
| 40–44 | 263 | 224 |
| 45–49 | 314 | 294 |
| 50–54 | 333 | 294 |
| 55–59 | 328 | 335 |
| 60–64 | 372 | 385 |
| 65–69 | 449 | 540 |
| 70–74 | 461 | 521 |
| 75–79 | 237 | 367 |
| 80–84 | 170 | 262 |
| 85+ | 120 | 204 |
- Prosečna starost
- 50,1 muškarci 48,3, žene 51,9
- Muškarci
- 48,9% 4.684
- Žene
- 51,1% 4.903
- Žena na 100 muškaraca
- 104,7
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 163 | 151 |
| 5–9 | 187 | 181 |
| 10–14 | 184 | 185 |
| 15–19 | 215 | 185 |
| 20–24 | 240 | 204 |
| 25–29 | 217 | 218 |
| 30–34 | 233 | 183 |
| 35–39 | 234 | 211 |
| 40–44 | 256 | 217 |
| 45–49 | 311 | 288 |
| 50–54 | 323 | 300 |
| 55–59 | 337 | 321 |
| 60–64 | 346 | 370 |
| 65–69 | 438 | 508 |
| 70–74 | 464 | 530 |
| 75–79 | 242 | 376 |
| 80–84 | 167 | 263 |
| 85+ | 127 | 212 |
- Prosečna starost
- 50,3 muškarci 48,4, žene 52,1
- Muškarci
- 49,0% 4.617
- Žene
- 51,0% 4.803
- Žena na 100 muškaraca
- 104,0
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 158 | 150 |
| 5–9 | 183 | 171 |
| 10–14 | 185 | 183 |
| 15–19 | 211 | 178 |
| 20–24 | 231 | 203 |
| 25–29 | 224 | 210 |
| 30–34 | 230 | 178 |
| 35–39 | 224 | 207 |
| 40–44 | 258 | 206 |
| 45–49 | 292 | 278 |
| 50–54 | 324 | 303 |
| 55–59 | 338 | 319 |
| 60–64 | 336 | 346 |
| 65–69 | 406 | 459 |
| 70–74 | 456 | 546 |
| 75–79 | 260 | 383 |
| 80–84 | 171 | 272 |
| 85+ | 130 | 211 |
- Prosečna starost
- 50,5 muškarci 48,6, žene 52,2
- Muškarci
- 49,1% 4.550
- Žene
- 50,9% 4.722
- Žena na 100 muškaraca
- 103,8
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 151 | 148 |
| 5–9 | 177 | 164 |
| 10–14 | 184 | 183 |
| 15–19 | 199 | 180 |
| 20–24 | 226 | 197 |
| 25–29 | 236 | 205 |
| 30–34 | 222 | 180 |
| 35–39 | 225 | 202 |
| 40–44 | 246 | 199 |
| 45–49 | 287 | 263 |
| 50–54 | 317 | 303 |
| 55–59 | 332 | 318 |
| 60–64 | 337 | 324 |
| 65–69 | 374 | 411 |
| 70–74 | 449 | 554 |
| 75–79 | 285 | 404 |
| 80–84 | 172 | 275 |
| 85+ | 131 | 212 |
Crtica je Srbija u istoj godini. Procene pre 2022. se ne nastavljaju na one posle popisa, pa se te godine ne porede međusobno. RZS.
Nacionalnost, popisi 2022. i 2011.
| Grupa | Traka | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|---|
| Srbi | 77,1% | 70,8% | 7.487 | |
| Vlasi | 15,5% | 22,1% | 1.504 | |
| Nisu se izjasnili | 3,8% | 2,2% | 373 | |
| Nepoznato | 2,1% | 3,5% | 204 |
Grupe ispod 1% (15)
| Grupa | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|
| Rumuni | 0,48% | 0,6% | 47 |
| Romi | 0,35% | 0,3% | 34 |
| Ostali | 0,32% | 0,1% | 31 |
| Jugosloveni | 0,08% | 0,1% | 8 |
| Albanci | 0,06% | 0,0% | 6 |
| Rusi | 0,03% | 0,0% | 3 |
| Crnogorci | 0,03% | 0,0% | 3 |
| Bošnjaci | 0,02% | 0,0% | 2 |
| Muslimani | 0,02% | 0,0% | 2 |
| Hrvati | 0,02% | 0,1% | 2 |
| Regionalna pripadnost | 0,02% | 0,0% | 2 |
| Bugari | 0,01% | 0,1% | 1 |
| Makedonci | 0,01% | 0,0% | 1 |
| Nemci | 0,01% | 0,0% | 1 |
| Slovenci | 0,01% | 0,0% | 1 |
Veroispovest, popisi 2022. i 2011.
| Grupa | Traka | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|---|
| Pravoslavna | 95,0% | 91,8% | 9.222 | |
| Nisu se izjasnili | 2,5% | 1,5% | 245 | |
| Nepoznato | 1,9% | 4,0% | 186 |
Grupe ispod 1% (6)
| Grupa | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|
| Ostale hrišćanske | 0,27% | 2,2% | 26 |
| Islamska | 0,11% | 0,1% | 11 |
| Nisu vernici | 0,11% | 0,1% | 11 |
| Katolička | 0,06% | 0,1% | 6 |
| Protestantska | 0,03% | 0,1% | 3 |
| Agnostici | 0,02% | 0,0% | 2 |
Udeo u svim popisanim. Izjašnjavanje nije obavezno, a „Nepoznato” je kategorija RZS-a. Udeo „Nepoznato” je u Srbiji 2022. veći nego 2011, pa razlika između kolona ne mora da bude stvarna promena. Nacionalnost i vera se ne ocenjuju i ne ulaze u poređenja. RZS, Popis 2022.
Cena života
- Korpa, usklađena
- 105.911 RSD, 2026-05, pomereno do 2026-09, procena iz najbližih gradova
- Prosečna plata
- 98.624 RSD
- Stanovanje mesečno
- 18.134 procena, stan od 50 m²
- Sve kroz platu
- 1,26 korpa i stanovanje
Procena Državna računica, a ne tržišno merenje; koristi se oprezno i poredi sa našim cenama iz prodavnica. Stanovanje: za ovo mesto nema kirija ni kupoprodaja, pa je ovo procena iz cene novih stanova, svedena na istu skalu. Uporedi cene u prodavnicama.
Stanovanje i obrazovanje
- Stanova
- 7.782
- Prazni i napušteni
- 25,9%
- Pod zakupom
- 2,0%
- Zgrade starije od 1971.
- 51%
- Viša ili visoka škola
- 7,0%
- Bez srednje škole
- 53,0%
Popis 2022. RZS.
Posao i plate
- Neto plata, 12 meseci
- 98.624 do 08/2026
- Zaposlenih na 1.000
- 248
- Aktivnih firmi
- 67 09/2025
- Nezaposlenih na birou
- 120 09/2025
- Budžet po stanovniku
- 73.778 RSD, 2024.
- Ulaganja po stanovniku
- 5.686 RSD, 8,5% rashoda
Plata zaposlenih koji ovde žive, bez obzira na to gde rade. Tačka je ovo mesto, crta je Srbija.
Zdravstvo
- Lekara
- 13
- Stanovnika po lekaru
- 713
- Zubara
- 2
- Farmaceuta
- 6
Podaci za 2024, samo zdravstvena služba. Broji se gde ljudi rade, pa bolnički centri izgledaju bolje od mesta čiji se stanovnici tamo leče.
Škole i vrtići
- Skor na maloj maturi
- 461 2025/26, prosek mesta 481
- Osnovnih škola
- 3
- Dece u vrtiću
- 235 2025/2026
- Obuhvat vrtićem
- 54% naša procena
Skor je prosek tri standardizovana testa, ponderisan brojem učenika. Više govori o generaciji i porodicama nego o samoj školi. Ministarstvo prosvete.
Od čega se živi
Popis 2022.
Popis 2011.
| Grupa | 2022. | Udeo | 2011. | Udeo |
|---|---|---|---|---|
| Zaposleni | 2.179 | 22,4% | 3.699 | 29,0% |
| Penzioneri | 3.410 | 35,1% | 3.877 | 30,4% |
| Deca do 15 godina | 1.050 | 10,8% | 1.558 | 12,2% |
| Učenici i studenti | 451 | 4,6% | 680 | 5,3% |
| Nezaposleni | 668 | 6,9% | 640 | 5,0% |
| Domaćinstvo i ostali | 1.954 | 20,1% | 2.283 | 17,9% |
RZS, popisi 2011. i 2022: svaka osoba je u jednoj grupi. Stopa nezaposlenosti po popisu je 23,5%. Godišnje, PIO fond: 2.538 korisnika penzija u 2026-06, prosečna penzija 41.527 RSD, 110 korisnika na 100 zaposlenih. Ne ulazi u ocenu.
Komunalije i putevi
- Domaćinstva na vodovodu
- 95,9%
- Domaćinstva na kanalizaciji
- 0,0%
- Prečišćene otpadne vode
- 0,0%
- Opštinski putevi sa savremenim kolovozom
- 45,1%
- Divlje deponije, prijavljene
- 13
Godišnjak Opštine i regioni, podaci za 2024. Priključci prema domaćinstvima iz popisa 2022, pa vikend kuće mogu da podignu udeo. Ne ulazi u ocenu.
Mobilna mreža i internet
- Mobilna mreža, preuzimanje
- 70 Mb/s
- Broj mobilnih testova
- 150
- Fiksni, preuzimanje
- 71 Mb/s zavisi od paketa
Ocena ide iz mobilne mreže, jer ljudi internet uglavnom koriste na telefonu preko 4G i 5G. Fiksna brzina više pokazuje koji paket korisnici biraju nego šta je dostupno, pa nije u oceni. Prosek Speedtest merenja za 3. kvartal 2026, koja sami pokreću korisnici. Kod malog broja testova rezultat je nesiguran. Speedtest by Ookla Global Fixed and Mobile Network Performance Maps, CC BY-NC-SA 4.0.
Vazduh
- PM2.5 zimi, procena
- 18,1
- Leti, model
- 6,1
Procena Ovde nema SEPA stanice za PM2.5. Prikazan je atmosferski model za 2025, a zimska vrednost je pomnožena sa 1,30, koliko model u proseku potcenjuje merenja. Stvarna vrednost može biti znatno drugačija. Emisije: NRIZ registar.
Bezbednost na putu
- Sa povređenima 2025.
- 7
- Sa poginulima 2025.
- 1
- Teških godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana
- 9,1 8.745 ljudi tokom dana
- Sve nezgode 2026.
- 19 tekuća godina
- Na glavnim putevima van naselja*
- 0 od 8 teških, 2025.
Ocena ne računa nezgode na autoputevima i brzim putevima (0% teških nezgoda ovde), a deli se sa dnevnim stanovništvom: stanovnici plus ljudi koji tu rade, minus oni koji rade negde drugde. Drugi tranzitni putevi su i dalje uračunati; zvezdica je naš proračun koji ne menja ocenu. MUP, otvoreni podaci.
Osude za krivična dela
- Osuđenih odraslih 2024.
- 29
- Za imovinu
- 1
- Za život i telo
- 5
- U saobraćaju
- 3
Osude po mestu izvršenja, ne prijavljena dela i ne ocena bezbednosti, zato nisu u indeksu.
Povezanost
- Do sedišta regiona*
- 111 min 154. od 161
- Do najbližeg velikog centra*
- 137 min 144. od 161
- Do Beograda*
- 167 min 119. od 161
- Do najbližeg fakulteta*
- 66 min 155. od 161
- Do najbliže srednje škole*
- 0 min 1. od 161
Minuti vožnje kolima bez gužve, od centra mesta. Ne meri autobus i ne ulazi u ocenu. Veliki centri su Beograd, Novi Sad, Niš i Kragujevac. Nula znači da je cilj u samom mestu. Red 1 je najbliže.