Stanje Srbije

Sva mesta · Braničevski region

Petrovac na Mlavi

Petrovac na Mlavi: iznad proseka svih mesta po vazduhu (66, procena), ispod proseka po pristupu (57) i demografiji (35). Stanovništvo od popisa 2022: −4,2%, prosek regiona −4,3%.

24.812 stanovnika89.263 RSD neto plata

Ukupna ocena

Ocena 1–100, veće je bolje. To je geometrijski prosek 7 tema, bez Bezbednosti na putu. Verovatno između 72. i 143. mesta.

Kako računamo
49od 100
Rang u Srbiji≈ 102.od 161
1. (najbolje)161.
Verovatno između 72. i 143. mesta.

Rang je okviran: ovde nema merenja vazduha. Zašto?

Uporedi sa sličnim mestimaPrikaži na mapi i listi

Profil mesta

Ocene 1–100, veće je bolje. Crtica je prosek sličnih mesta.

Demografija

Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: promena stanovništva od popisa 2022. i neto doseljeni na 1.000 stanovnika.

Kako računamo
oko proseka-4,2% od popisa 2022, neto doseljeni -1,9 na 1.000
35
Posao i plata

Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: neto plata, zaposleni na 1.000 radno sposobnih i firme na 1.000 stanovnika.

Kako računamo
oko proseka89.263 RSD, 465 zaposlenih na 1.000 radno sposobnih, 8,3 firmi na 1.000
32
Priuštivost

Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: koliko plata pokriva korpu i stanovanje.

Kako računamo
oko prosekakorpa i stanovanje koštaju 1,42 prosečne plate, stan: procena
54
Zdravstvo

Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: zdravstveni radnici na 10.000 stanovnika i životni vek.

Kako računamo
iznad proseka33,9 zdravstvenih radnika na 10.000, životni vek 74,8
54
Škole i vrtići

Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: mala matura, obuhvat vrtićem i vreme do fakulteta i srednje škole.

Kako računamo
oko prosekamala matura 472, vrtić 54%, fakultet na 47 min
57
Pristup

Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: vreme do velikog centra i brzina mobilne mreže.

Kako računamo
oko proseka88 min do velikog centra, mreža 84 Mb/s
57
Vazduh

Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: gori od dva zagađivača, PM2.5 zimi i SO₂.

Kako računamo
oko prosekaPM2.5 zimi 24,2 µg/m³
66
Bezbednost na putu

Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: teške nezgode; tema je van ukupne ocene.

Kako računamo
oko proseka14,2 teških nezgoda godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana
75

Poređenje

Medijana: pola mesta je iznad te vrednosti, a pola ispod, pa je ne pomeraju krajnje vrednosti. Prosek regiona računa svako mesto jednako. Mesto 1 je najbolje. Kliknite na pokazatelj za sva mesta.

PokazateljOvdeProsek regionaMedijanaU regionuU Srbiji
Neto plata, 12 meseci89.263 RSD94.40796.5548. od 8141. od 161
Zaposleni na 1.000 radno sposobnih465 4655213. od 8130. od 161
Nezaposleni na 1.000 stanovnika29,1 23,255,96. od 837. od 161
Promena od 2022.-4,2 %-4,3-2,63. od 8133. od 161
Deca do 14 godina11,3 %11,013,53. od 8136. od 161
Sa višom ili visokom školom10,0 %9,513,93. od 8134. od 161
Skor na maloj maturi472 4744804. od 899. od 161
Lekari na 10.000 stanovnika29,0 18,617,12. od 844. od 161
Cena stana po m²nema podatka1.1861.291––
Mobilna mreža Procena84 Mb/s1091565. od 8137. od 161
PM2.5 zimi, izmereno ili procena Procena24,2 µg/m³25,233,45. od 836. od 161
Teške nezgode godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana14,2 20,417,63. od 848. od 161

Slična mesta: Despotovac, Osečina, Krupanj, Veliko Gradište, Varvarin. Upoređuje se sa njihovim prosekom, prvo najveća razlika.

Prednosti u odnosu na slična mesta

Zaostatak za sličnim mestima

Šta kažu nezavisni izvori

Procena OpenStreetMap, 2026-11-01. Podatke unose volonteri: ovo pokazuje šta je ucrtano na mapi, a slabije mapirano mesto izgleda kao mesto sa manje usluga. Ne ulazi u ocenu.

Slična mesta

Uporedi ova mesta u alatu. Sličnost je računata iz 28 pokazatelja; način je na stranici Kako računamo.

Izvori i metodologija

Izvor i period stoje uz svaki pokazatelj. Celu računicu vidite na stranici Kako računamo, a proveru ocene na stranici Provera ocene. Svežinu izvora prati Stanje podataka, a sve brojke su u preuzimanju.

Provera brojki

Zvanične procene poredimo sa onim što je stvarno izbrojano. Ako se slažu, odnos je oko 100. Izbori 2026. nisu konačni. Ovo ne ulazi u glavnu ocenu.

PitanjeZvaničnoIzmerenoOdnos
Koliko punoletnih je stvarno tu?Glasači su donja mera prisutnih; iznad 100 znači da je glasalo više ljudi nego što procena kaže da živi tu.21.327 punoletnih po RZS proceni16.628 glasalo 2026.78 na 100
Da li je birački spisak veći od procene?Spisak uključuje i one koji su otišli, a nisu se odjavili.21.327 punoletnih po RZS proceni29.950 na biračkom spisku140 na 100
Ima li dece koliko piše?Škola zna ko je stvarno došao.207 očekivanih osmaka po RZS proceni197 stvarno na maloj maturi95 na 100
Koliko stanova je stvarno nastanjeno?Popis 2022. Ostatak su prazni, napušteni i vikend stanovi.15.566 stanova10.165 nastanjeno65%
Koliko mesto svetli noću?Satelit NASA. Industrija i LED rasveta podižu broj.24.812 stanovnika108,5 zračenja na 1.000 stanovnika80. od 161

Promena biračkog spiska, 2023. do 2026.

Spisak se menja zbog novih punoletnih i umrlih. Ostatak je ono što to dvoje ne objašnjava.

Spisak 2023.
30.815
Novi punoletni
+648
Umrli
−1.467
Ostatak
−46
Spisak 2026.
29.950

Život i ljudi

Životni vek i uzroci smrti

Životni vek, muškarci
72,3 god.
Životni vek, žene
77,6 god.
Bolesti srca i krvotoka na 10.000
120,1
Tumori na 10.000
35,6
Bolesti disanja na 10.000
15,9
Povrede i trovanja na 10.000
2,3

Seljenje, porodica i gradnja

Neto doseljeni na 1.000 godišnje
-1,9
Brakovi na 1.000 godišnje
3,2
Razvodi na 100 brakova
38,3
Stanovi po dozvolama na 1.000
3,5
Srednjoškolci na 1.000 stanovnika
17,2

RZS. Uzroci smrti su sirove stope, pa starije mesto ima veće brojeve. Seljenje, smrti i brakovi su prosek tri godine, a dozvole pet.

Obrazovanje

Osnovna škola, osmi razred

Prosečna ocena
4,15
Matematika, skor
458
Maternji jezik, skor
470
Ocena prema testu*
0,12

Srednje škole

Srednjih škola
1
Gimnazija
0
Srednjoškolaca na 1.000
17,2
Učenika po nastavniku
8,2

* Naše računanje: koliko je školska ocena viša ili niža od ocene koju rezultat na maloj maturi predviđa u celoj Srbiji. Rezultati mature i upisni bodovi po srednjoj školi nisu objavljeni kao otvoreni podaci. Univerziteti su na stranici Univerziteti i fakulteti.

Stanovništvo

Stanovnika 2025.
24.812
Promena od 2022.
-4,2%
Dece do 14
11,3%
Starijih od 65
30,4%

Na popisu 2011. bilo je 31.259, a 2022. 25.900 stanovnika. Procene RZS-a se posle svakog popisa ponovo baziraju, pa je linija prekinuta tamo gde bi skok bio samo promena osnova.

Svi popisi, 1948–2022.

20,0 hilj.30,0 hilj.40,0 hilj.50,0 hilj.60,0 hilj.1950196019701980199020002010202225,9 hilj.

Popisi su rađeni po različitim metodologijama, a teritorija je svedena na stanje iz 2022.

Procene po godinama

20,0 hilj.25,0 hilj.30,0 hilj.35,0 hilj.40,0 hilj.popis 2002popis 2011popis 2022199520002005201020152020202524,8 hilj.

Rođeni i umrli, 1961–2025.

Rođeni 2025.
168
Umrli 2025.
514
Prirodni priraštaj
-346
rođeni minus umrli
RođeniUmrli05001,0 hilj.1961.: rođeno 649, umrlo 6021962.: rođeno 557, umrlo 6791963.: rođeno 592, umrlo 6051964.: rođeno 570, umrlo 6221965.: rođeno 563, umrlo 5431966.: rođeno 577, umrlo 5011967.: rođeno 595, umrlo 5751968.: rođeno 620, umrlo 6381969.: rođeno 683, umrlo 7591970.: rođeno 631, umrlo 6831971.: rođeno 610, umrlo 6681972.: rođeno 588, umrlo 7121973.: rođeno 635, umrlo 6071974.: rođeno 604, umrlo 5841975.: rođeno 615, umrlo 6831976.: rođeno 573, umrlo 6811977.: rođeno 561, umrlo 6011978.: rođeno 518, umrlo 6371979.: rođeno 447, umrlo 6671980.: rođeno 511, umrlo 6391981.: rođeno 458, umrlo 6841982.: rođeno 484, umrlo 6701983.: rođeno 490, umrlo 7361984.: rođeno 490, umrlo 6941985.: rođeno 517, umrlo 6181986.: rođeno 507, umrlo 6321987.: rođeno 476, umrlo 6231988.: rođeno 520, umrlo 6211989.: rođeno 452, umrlo 6331990.: rođeno 440, umrlo 6021991.: rođeno 460, umrlo 5921992.: rođeno 401, umrlo 6011993.: rođeno 458, umrlo 4961994.: rođeno 429, umrlo 4241995.: rođeno 425, umrlo 5041996.: rođeno 419, umrlo 5241997.: rođeno 503, umrlo 6701998.: rođeno 412, umrlo 6561999.: rođeno 177, umrlo 5272000.: rođeno 439, umrlo 6922001.: rođeno 403, umrlo 6272002.: rođeno 397, umrlo 6502003.: rođeno 434, umrlo 6682004.: rođeno 365, umrlo 5932005.: rođeno 240, umrlo 6502006.: rođeno 241, umrlo 6142007.: rođeno 231, umrlo 5972008.: rođeno 211, umrlo 5822009.: rođeno 218, umrlo 6612010.: rođeno 213, umrlo 6542011.: rođeno 199, umrlo 6292012.: rođeno 201, umrlo 6112013.: rođeno 200, umrlo 6852014.: rođeno 191, umrlo 6322015.: rođeno 181, umrlo 6352016.: rođeno 202, umrlo 5532017.: rođeno 185, umrlo 5762018.: rođeno 172, umrlo 6022019.: rođeno 189, umrlo 5482020.: rođeno 167, umrlo 6392021.: rođeno 160, umrlo 7642022.: rođeno 180, umrlo 5752023.: rođeno 171, umrlo 5072024.: rođeno 153, umrlo 5132025.: rođeno 168, umrlo 514197019801990200020102025168 rođ.514 um.
Tabela po godinama
GodinaRođeniUmrliPriraštaj
2025.168514-346
2024.153513-360
2023.171507-336
2022.180575-395
2021.160764-604
2020.167639-472
2019.189548-359
2018.172602-430
2017.185576-391
2016.202553-351
2015.181635-454
2014.191632-441
2013.200685-485
2012.201611-410
2011.199629-430
2010.213654-441
2009.218661-443
2008.211582-371
2007.231597-366
2006.241614-373
2005.240650-410
2004.365593-228
2003.434668-234
2002.397650-253
2001.403627-224
2000.439692-253
1999.177527-350
1998.412656-244
1997.503670-167
1996.419524-105
1995.425504-79
1994.4294245
1993.458496-38
1992.401601-200
1991.460592-132
1990.440602-162
1989.452633-181
1988.520621-101
1987.476623-147
1986.507632-125
1985.517618-101
1984.490694-204
1983.490736-246
1982.484670-186
1981.458684-226
1980.511639-128
1979.447667-220
1978.518637-119
1977.561601-40
1976.573681-108
1975.615683-68
1974.60458420
1973.63560728
1972.588712-124
1971.610668-58
1970.631683-52
1969.683759-76
1968.620638-18
1967.59557520
1966.57750176
1965.56354320
1964.570622-52
1963.592605-13
1962.557679-122
1961.64960247

RZS, teritorija svedena na današnje opštine.

Naselja (34), broj stanovnika po popisima
Naselje1948.1971.1991.2011.2022.
Petrovac na Mlavi5.5487.3548.2557.4476.958
Veliko Laole2.9402.9512.6941.7351.421
Ranovac3.3673.2122.7871.5591.167
Šetonje2.1282.2402.1981.4051.160
Veliki Popovac1.8641.7701.6721.169956
Stamnica1.9531.9441.7861.274947
Busur1.6991.7761.7041.025815
Ćovdin1.8671.8931.6881.074740
Tabanovac1.3571.4051.3231.027736
Kamenovo1.6121.5551.227914697
Burovac1.3571.3461.235731644
Melnica2.2141.9211.473799630
Oreškovica1.6001.5281.246771599
Bistrica1.2111.1311.013704586
Trnovče1.2561.134973616568
Zabrđe1.2391.047926647548
Knežica330436489646539
Malo Laole978967918571520
Ždrelo1.5021.4161.262618511
Manastirica1.5831.3261.122689499
Vezičevo766745696368482
Bošnjak817847696341451
Rašanac1.6161.5181.264661450
Dobrnje1.1721.079953537447
Dubočka1.0941.033918482379
Krvije923853803589350
Starčevo1.0521.005891434331
Lopušnik743752650396327
Vošanovac1.042949707378323
Kladurovo1.062940796469317
Pankovo664651568370258
Leskovac664663616359254
Orljevo675621546208153
Vitovnica535425319246137

Sastav stanovništva

Prosečna starost
48,4
muškarci 46,8, žene 49,8
Muškarci
48,9%
12.132
Žene
51,1%
12.680
Žena na 100 muškaraca
104,5
MuškarciŽene85+ god.: 198 muškaraca (0,8%), 356 žena (1,4%)85+80–84 god.: 346 muškaraca (1,4%), 563 žena (2,3%)80–8475–79 god.: 755 muškaraca (3,0%), 1.041 žena (4,2%)75–7970–74 god.: 1.086 muškaraca (4,4%), 1.267 žena (5,1%)70–7465–69 god.: 934 muškaraca (3,8%), 1.001 žena (4,0%)65–6960–64 god.: 863 muškaraca (3,5%), 921 žena (3,7%)60–6455–59 god.: 854 muškaraca (3,4%), 922 žena (3,7%)55–5950–54 god.: 903 muškaraca (3,6%), 853 žena (3,4%)50–5445–49 god.: 780 muškaraca (3,1%), 751 žena (3,0%)45–4940–44 god.: 750 muškaraca (3,0%), 722 žena (2,9%)40–4435–39 god.: 726 muškaraca (2,9%), 638 žena (2,6%)35–3930–34 god.: 687 muškaraca (2,8%), 640 žena (2,6%)30–3425–29 god.: 639 muškaraca (2,6%), 534 žena (2,2%)25–2920–24 god.: 623 muškaraca (2,5%), 521 žena (2,1%)20–2415–19 god.: 553 muškaraca (2,2%), 579 žena (2,3%)15–1910–14 god.: 544 muškaraca (2,2%), 493 žena (2,0%)10–145–9 god.: 485 muškaraca (2,0%), 454 žena (1,8%)5–90–4 god.: 406 muškaraca (1,6%), 424 žena (1,7%)0–40%0%2%2%4%4%
Tabela po starosti
StarostMuškarciŽene
0–4406424
5–9485454
10–14544493
15–19553579
20–24623521
25–29639534
30–34687640
35–39726638
40–44750722
45–49780751
50–54903853
55–59854922
60–64863921
65–699341.001
70–741.0861.267
75–797551.041
80–84346563
85+198356

Crtica je Srbija u istoj godini. Procene pre 2022. se ne nastavljaju na one posle popisa, pa se te godine ne porede međusobno. RZS.

Nacionalnost, popisi 2022. i 2011.

Grupe ispod 1% (18)
Grupa2022.2011.Broj
Romi0,44%0,4%113
Ostali0,35%0,1%90
Makedonci0,14%0,2%35
Hrvati0,09%0,1%24
Jugosloveni0,08%0,1%21
Rusi0,07%0,0%19
Crnogorci0,06%0,1%15
Regionalna pripadnost0,05%0,0%13
Albanci0,04%0,0%11
Mađari0,04%0,1%10
Bošnjaci0,03%0,0%7
Slovaci0,02%0,0%4
Muslimani0,01%0,0%3
Ukrajinci0,01%0,0%3
Bugari0,01%0,0%2
Nemci0,01%0,0%2
Slovenci0,01%0,0%2
Rusini0,00%0,0%1

Veroispovest, popisi 2022. i 2011.

Grupe ispod 1% (8)
Grupa2022.2011.Broj
Ostale hrišćanske0,25%0,7%65
Katolička0,21%0,2%55
Nisu vernici0,18%0,2%47
Islamska0,07%0,0%17
Istočnjačke0,03%0,0%9
Agnostici0,03%0,0%9
Protestantska0,02%0,0%6
Judaistička0,00%0,0%1

Udeo u svim popisanim. Izjašnjavanje nije obavezno, a „Nepoznato” je kategorija RZS-a. Udeo „Nepoznato” je u Srbiji 2022. veći nego 2011, pa razlika između kolona ne mora da bude stvarna promena. Nacionalnost i vera se ne ocenjuju i ne ulaze u poređenja. RZS, Popis 2022.

Cena života

Korpa, usklađena
108.050
RSD, 2026-05, pomereno do 2026-09, procena iz najbližih gradova
Prosečna plata
89.263
RSD
Stanovanje mesečno
19.140
procena, stan od 50 m²
Sve kroz platu
1,42
korpa i stanovanje

Procena Državna računica, a ne tržišno merenje; koristi se oprezno i poredi sa našim cenama iz prodavnica. Stanovanje: za ovo mesto nema kirija ni kupoprodaja, pa je ovo procena iz cene novih stanova, svedena na istu skalu. Uporedi cene u prodavnicama.

Stanovanje i obrazovanje

Stanova
15.566
Prazni i napušteni
25,7%
Pod zakupom
3,1%
Zgrade starije od 1971.
30%
Viša ili visoka škola
10,0%
Bez srednje škole
55,1%

Popis 2022. RZS.

Posao i plate

Neto plata, 12 meseci
89.263
do 08/2026
Zaposlenih na 1.000
271
Aktivnih firmi
206
09/2025
Nezaposlenih na birou
722
09/2025
Budžet po stanovniku
48.042
RSD, 2024.
Ulaganja po stanovniku
2.908
RSD, 6,3% rashoda

Plata zaposlenih koji ovde žive, bez obzira na to gde rade. Tačka je ovo mesto, crta je Srbija.

20,0 hilj.40,0 hilj.60,0 hilj.80,0 hilj.100 hilj.201820202022202582,0 hilj.

Zdravstvo

Lekara
72
Stanovnika po lekaru
345
Zubara
5
Farmaceuta
7

Podaci za 2024, samo zdravstvena služba. Broji se gde ljudi rade, pa bolnički centri izgledaju bolje od mesta čiji se stanovnici tamo leče.

Škole i vrtići

Skor na maloj maturi
472
2025/26, prosek mesta 481
Osnovnih škola
8
Dece u vrtiću
655
2025/2026
Obuhvat vrtićem
54%
naša procena
4704754804852023202420252026472

Skor je prosek tri standardizovana testa, ponderisan brojem učenika. Više govori o generaciji i porodicama nego o samoj školi. Ministarstvo prosvete.

Od čega se živi

Popis 2022.

Popis 2011.

Grupa2022.Udeo2011.Udeo
Zaposleni7.39128,5%10.11232,3%
Penzioneri7.77930,0%8.00925,6%
Deca do 15 godina2.98511,5%3.97512,7%
Učenici i studenti1.2935,0%1.8085,8%
Nezaposleni1.1234,3%1.3734,4%
Domaćinstvo i ostali5.32920,6%5.98219,1%

RZS, popisi 2011. i 2022: svaka osoba je u jednoj grupi. Stopa nezaposlenosti po popisu je 13,2%. Godišnje, PIO fond: 4.960 korisnika penzija u 2026-06, prosečna penzija 34.847 RSD, 74 korisnika na 100 zaposlenih. Ne ulazi u ocenu.

Komunalije i putevi

Domaćinstva na vodovodu
58,4%
Domaćinstva na kanalizaciji
34,3%
Prečišćene otpadne vode
0,0%
Opštinski putevi sa savremenim kolovozom
66,1%
Divlje deponije, prijavljene
30

Godišnjak Opštine i regioni, podaci za 2024. Priključci prema domaćinstvima iz popisa 2022, pa vikend kuće mogu da podignu udeo. Ne ulazi u ocenu.

Na šta opština planira da troši

Plan za 2022, ukupno 986 miliona RSD. Godine se razlikuju među mestima, pa ovo nije rang.

Opšte javne usluge
33,3%
Obrazovanje
23,5%
Rekreacija, sport i kultura
17,5%
Ekonomski poslovi
8,9%
Stanovi i zajednica
5,2%
Socijalna zaštita
4,9%
Zaštita životne sredine
3,1%
Zdravstvo
1,7%
Javni red i bezbednost
1,2%
Odbrana
0,7%

Budžet opštine, data.gov.rs. Plan nije izvršenje. Ne ulazi u ocenu.

Mobilna mreža i internet

Mobilna mreža, preuzimanje
84 Mb/s
Broj mobilnih testova
628
Fiksni, preuzimanje
88 Mb/s
zavisi od paketa

Ocena ide iz mobilne mreže, jer ljudi internet uglavnom koriste na telefonu preko 4G i 5G. Fiksna brzina više pokazuje koji paket korisnici biraju nego šta je dostupno, pa nije u oceni. Prosek Speedtest merenja za 3. kvartal 2026, koja sami pokreću korisnici. Kod malog broja testova rezultat je nesiguran. Speedtest by Ookla Global Fixed and Mobile Network Performance Maps, CC BY-NC-SA 4.0.

Vazduh

PM2.5 zimi, procena
24,2
Leti, model
6,7
Emisije SO₂ iz fabrika
0 t
2024, pogona: 1
jan19feb18mar12apr10maj7jun7jul7avg6sep7okt8nov13dec20

Procena Ovde nema SEPA stanice za PM2.5. Prikazan je atmosferski model za 2025, a zimska vrednost je pomnožena sa 1,30, koliko model u proseku potcenjuje merenja. Stvarna vrednost može biti znatno drugačija. Emisije: NRIZ registar.

Bezbednost na putu

Sa povređenima 2025.
34
Sa poginulima 2025.
1
Teških godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana
14,2
24.720 ljudi tokom dana
Sve nezgode 2026.
38
tekuća godina
Na glavnim putevima van naselja*
0
od 35 teških, 2025.
50607080902016201820202022202567

Ocena ne računa nezgode na autoputevima i brzim putevima (0% teških nezgoda ovde), a deli se sa dnevnim stanovništvom: stanovnici plus ljudi koji tu rade, minus oni koji rade negde drugde. Drugi tranzitni putevi su i dalje uračunati; zvezdica je naš proračun koji ne menja ocenu. MUP, otvoreni podaci.

Osude za krivična dela

Osuđenih odraslih 2024.
122
Za imovinu
23
Za život i telo
4
U saobraćaju
11

Osude po mestu izvršenja, ne prijavljena dela i ne ocena bezbednosti, zato nisu u indeksu.

Povezanost

Do sedišta regiona*
50 min
121. od 161
Do najbližeg velikog centra*
88 min
110. od 161
Do Beograda*
105 min
73. od 161
Do najbližeg fakulteta*
47 min
141. od 161
Do najbliže srednje škole*
0 min
1. od 161

Minuti vožnje kolima bez gužve, od centra mesta. Ne meri autobus i ne ulazi u ocenu. Veliki centri su Beograd, Novi Sad, Niš i Kragujevac. Nula znači da je cilj u samom mestu. Red 1 je najbliže.