Sva mesta · Braničevski region
Žabari
Žabari: ispod proseka po demografiji (6) i poslu i plati (22). Stanovništvo od popisa 2022: −5,7%, prosek regiona −4,3%.
8.733 stanovnika90.039 RSD neto plata
Ocena 1–100, veće je bolje. To je geometrijski prosek 7 tema, bez Bezbednosti na putu. Verovatno između 107. i 158. mesta.
Kako računamoProfil mesta
Ocene 1–100, veće je bolje. Crtica je prosek sličnih mesta.
Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: promena stanovništva od popisa 2022. i neto doseljeni na 1.000 stanovnika.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: neto plata, zaposleni na 1.000 radno sposobnih i firme na 1.000 stanovnika.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: koliko plata pokriva korpu i stanovanje.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: zdravstveni radnici na 10.000 stanovnika i životni vek.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: mala matura, obuhvat vrtićem i vreme do fakulteta i srednje škole.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: vreme do velikog centra i brzina mobilne mreže.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: gori od dva zagađivača, PM2.5 zimi i SO₂.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: teške nezgode; tema je van ukupne ocene.
Kako računamoTrendovi
Stanovništvo se poredi po popisima i procenama posle 2022, jer se godišnje procene ne nastavljaju preko popisa. Metodologija popisa se menjala.
Stanovnika8.733 2025.▼ 5,7% od 2022.Detalji
Broj stanovnika po proceni RZS. Godine pre popisa 2022. su stare procene.
- Najviše, 1953.
- 26.837
- Najmanje, 2025.
- 8.733
- Broj stanovnika
- 8.733
- Prosek mesta
- 40.683
- Položaj, 1. je najviše
- 143. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 8.733 2024. 8.933 2023. 9.127 2022. 9.261 2011. 11.380 2002. 13.337 1991. 19.847 1981. 22.324 1971. 23.749 1961. 25.580 1953. 26.837 1948. 26.562 Neto plata90.039 RSD, 12 meseci do 08/2026▲ 26,9% 2020–2025. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna neto plata po godinama, RZS.
- Najviše, 2025.
- 82.027 RSD
- Najmanje, 2018.
- 36.274 RSD
- Neto plata, 12 meseci
- 90.039 RSD
- Prosek mesta
- 101.239 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 133. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2025. 82.027 93.603 2024. 73.025 83.346 2023. 63.972 72.735 2022. 56.355 63.533 2021. 49.831 56.572 2020. 45.506 52.069 2019. 40.175 47.718 2018. 36.274 43.470 Zaposlenih1.883 2026.→ 0,2% od 2021.Detalji
Broj zaposlenih po godinama, RZS. Na grafikonu je ukupan broj, a poređenje je na 1.000 stanovnika.
- Najviše, 2023.
- 1.953
- Najmanje, 2016.
- 1.702
- Prosek mesta
- 322
- Položaj, 1. je najbolje
- 156. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2026. 1.883 2025. 1.880 2024. 1.909 2023. 1.953 2022. 1.917 2021. 1.879 2020. 1.846 2019. 1.800 2018. 1.764 2017. 1.732 2016. 1.702 Korisnici penzija1.457 2026.▼ 9,3% od 2021.Detalji
Korisnici svih vrsta penzija, PIO fond, decembar svake godine, a za tekuću godinu poslednji objavljen mesec.
- Najviše, 2018.
- 1.840
- Najmanje, 2026.
- 1.457
- Prosek mesta
- 248
- Položaj, 1. je najviše
- 156. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2026. 1.457 2025. 1.485 2024. 1.550 2023. 1.561 2022. 1.571 2021. 1.607 2020. 1.666 2019. 1.755 2018. 1.840 Odseljeni196 2025.▼ 25,5% od 2022.Detalji
Broj ljudi koji su se odselili iz mesta tokom godine, RZS.
- Najviše, 2022.
- 263
- Najmanje, 2025.
- 196
- Prosek mesta
- -1,5
- Položaj, 1. je najbolje
- 145. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 196 2024. 222 2023. 209 2022. 263 Doseljeni157 2025.→ 0,6% od 2022.Detalji
Broj ljudi koji su se doselili u mesto tokom godine, RZS.
- Najviše, 2022.
- 158
- Najmanje, 2024.
- 137
- Prosek mesta
- -1,5
- Položaj, 1. je najbolje
- 145. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 157 2024. 137 2023. 156 2022. 158
Još trendova (8)
Mala matura508 2026.▲ 12,4% od 2023.Detalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečan skor učenika na maloj maturi.
- Najviše, 2026.
- 508
- Najmanje, 2023.
- 452
- Prosek mesta
- 481
- Položaj, 1. je najbolje
- 32. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2026. 508 481 2025. 462 479 2024. 507 483 2023. 452 483 Saobraćajne nezgode30 2025.▲ 3,4% od 2020.Detalji
Ukupan broj saobraćajnih nezgoda godišnje, MUP.
- Najviše, 2016.
- 36
- Najmanje, 2019.
- 23
- Prosek mesta
- 206
- Položaj, 1. je najbolje
- 31. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 30 2024. 23 2023. 26 2022. 35 2021. 29 2020. 29 2019. 23 2018. 32 2017. 31 2016. 36 Noćno svetlo, sa satelita4. od 161 po stanovniku 2025.▲ 202,2% od 2020.Detalji
Ukupna jačina veštačkog svetla koju satelit NASA izmeri noću iznad teritorije mesta. Sam broj nema svakodnevno značenje: služi za poređenje istog mesta kroz vreme i mesta međusobno. Industrija i prelazak na LED rasvetu menjaju ga i kad se broj ljudi ne menja.
- Najviše, 2023.
- 2.356
- Najmanje, 2017.
- 629
- Prosek mesta
- 119,2
- Položaj, 1. je najviše
- 4. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 2.194 2024. 2.134 2023. 2.356 2022. 1.976 2021. 1.188 2020. 726 2019. 645 2018. 702 2017. 629 2016. 637 2015. 694 2014. 844 2013. 683 2012. 733 Prosečna penzija29.594 RSD 2026.▲ 40,7% od 2021. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna penzija svih vrsta, PIO fond, decembar svake godine, a za tekuću godinu poslednji objavljen mesec.
- Najviše, 2026.
- 29.594 RSD
- Najmanje, 2018.
- 13.422 RSD
- Prosečna penzija
- 29.594 RSD
- Prosek mesta
- 50.307 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 160. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2026. 29.594 50.307 2025. 29.562 50.246 2024. 26.192 44.693 2023. 20.630 35.047 2022. 17.316 29.593 2021. 14.958 25.699 2020. 14.214 24.231 2019. 13.422 22.945 2018. 13.422 22.892 Divlje deponije, prijavljene12 2024.▲ 100,0% od 2019.Detalji
Lokacije koje su opštine i komunalna preduzeća prijavile registru SEPA. Rast može da znači i savesnije prijavljivanje.
- Najviše, 2020.
- 12
- Najmanje, 2018.
- 1
- Prosek mesta
- 18
- Položaj, 1. je najviše
- 61. od 155
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2024. 12 2023. 12 2022. 12 2021. 12 2020. 12 2019. 6 2018. 1 Životni vek74,7 god. 2025.→ 0,0% od 2023.Detalji
- Muškarci
- Žene
Tabela po godinama
Godina Muškarci Žene 2025. 72,3 77,2 2024. 72,0 78,4 2023. 72,4 77,0 Brakovi27 2025.▲ 68,8% od 2020.Detalji
Broj sklopljenih brakova godišnje, RZS.
- Najviše, 2017.
- 55
- Najmanje, 2020.
- 16
- Prosek mesta
- 4,4
- Položaj, 1. je najviše
- 145. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 27 2024. 27 2023. 35 2022. 27 2021. 29 2020. 16 2019. 34 2018. 36 2017. 55 2016. 35 2015. 34 2014. 43 2013. 40 2012. 51 2011. 43 2010. 46 Stanovi po dozvolama5 2025.▲ 25,0% od 2020.Detalji
Broj stanova za koje je izdata građevinska dozvola, RZS.
- Najviše, 2017.
- 18
- Najmanje, 2011.
- 1
- Prosek mesta
- 4,8
- Položaj, 1. je najbolje
- 142. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 5 2024. 4 2023. 6 2022. 2 2021. 6 2020. 4 2019. 6 2018. 12 2017. 18 2016. 10 2015. 6 2014. 5 2013. 3 2011. 1 2010. 2 2009. 4 2008. 5 2007. 11
„Realno" znači posle inflacije po indeksu cena za Srbiju. Strelica je smer; zelena je poboljšanje, crvena pogoršanje, siva bez ocene. Praćenje ocena počinje u oktobru 2026.
Poređenje
Medijana: pola mesta je iznad te vrednosti, a pola ispod, pa je ne pomeraju krajnje vrednosti. Prosek regiona računa svako mesto jednako. Mesto 1 je najbolje. Kliknite na pokazatelj za sva mesta.
| Pokazatelj | Ovde | Prosek regiona | Medijana | U regionu | U Srbiji |
|---|---|---|---|---|---|
| Neto plata, 12 meseci | 90.039 RSD | 94.407 | 96.554 | 5. od 8 | 133. od 161 |
| Zaposleni na 1.000 radno sposobnih | 381 | 465 | 521 | 8. od 8 | 156. od 161 |
| Nezaposleni na 1.000 stanovnika | 13,1 | 23,2 | 55,9 | 2. od 8 | 2. od 161 |
| Promena od 2022. | -5,7 % | -4,3 | -2,6 | 8. od 8 | 155. od 161 |
| Deca do 14 godina | 10,9 % | 11,0 | 13,5 | 4. od 8 | 145. od 161 |
| Sa višom ili visokom školom | 6,1 % | 9,5 | 13,9 | 7. od 8 | 160. od 161 |
| Skor na maloj maturi | 508 | 474 | 480 | 1. od 8 | 32. od 161 |
| Lekari na 10.000 stanovnika | 11,5 | 18,6 | 17,1 | 7. od 8 | 139. od 161 |
| Cena stana po m² | nema podatka | 1.186 | 1.291 | – | – |
| Mobilna mreža Procena | 87 Mb/s | 109 | 156 | 4. od 8 | 134. od 161 |
| PM2.5 zimi, izmereno ili procena Procena | 30,9 µg/m³ | 25,2 | 33,4 | 7. od 8 | 66. od 161 |
| Teške nezgode godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana | 12,2 | 20,4 | 17,6 | 2. od 8 | 28. od 161 |
Slična mesta: Ražanj, Petrovac na Mlavi, Kučevo, Despotovac, Svrljig. Upoređuje se sa njihovim prosekom, prvo najveća razlika.
Prednosti u odnosu na slična mesta
| Pokazatelj | Ovde | Slična mesta |
|---|---|---|
| Domaćinstva na vodovodu | 83,5 % | 56,2 % |
| Skor na maloj maturi | 508 | 473 |
| Nezaposleni na 1.000 stanovnika | 13,1 | 49,9 |
| Do najbližeg velikog centra | 57 min | 73 min |
| Teške nezgode godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana | 12,2 | 14,3 |
| Do sedišta regiona | 43 min | 47 min |
| Mobilna mreža | 87 Mb/s | 81 Mb/s |
Zaostatak za sličnim mestima
| Pokazatelj | Ovde | Slična mesta |
|---|---|---|
| Opštinski putevi sa savremenim kolovozom | 45,0 % | 80,0 % |
| Domaćinstva na kanalizaciji | 5,2 % | 37,7 % |
| Zaposleni na 1.000 radno sposobnih | 381 | 466 |
| Neto doseljeni na 1.000 godišnje | -6,8 | -2,5 |
| Obuhvat vrtićem | 38 % | 52 % |
| PM2.5 zimi, izmereno ili procena | 30,9 µg/m³ | 24,2 µg/m³ |
| Sa višom ili visokom školom | 6,1 % | 9,4 % |
| Prazni i napušteni stanovi | 34,4 % | 32,1 % |
Šta kažu nezavisni izvori
Procena OpenStreetMap, 2026-11-01. Podatke unose volonteri: ovo pokazuje šta je ucrtano na mapi, a slabije mapirano mesto izgleda kao mesto sa manje usluga. Ne ulazi u ocenu.
- Apoteke na 10.000 stanovnika: 3,4 (prosek mesta 2,8)
- Supermarketi na 10.000 stanovnika: 1,2 (prosek mesta 1,9)
- Pošte na 10.000 stanovnika: 3,4 (prosek mesta 3,5)
- Banke na 10.000 stanovnika: 1,2 (prosek mesta 1,8)
- Lekari i klinike na 10.000 stanovnika: 1,2 (prosek mesta 1,7)
- Restorani i kafići na 10.000 stanovnika: 3,4 (prosek mesta 8,9)
- Benzinske pumpe na 10.000 stanovnika: 8,0 (prosek mesta 3,2)
Slična mesta
Uporedi ova mesta u alatu. Sličnost je računata iz 28 pokazatelja; način je na stranici Kako računamo.
Izvori i metodologija
Izvor i period stoje uz svaki pokazatelj. Celu računicu vidite na stranici Kako računamo, a proveru ocene na stranici Provera ocene. Svežinu izvora prati Stanje podataka, a sve brojke su u preuzimanju.
Provera brojki
Zvanične procene poredimo sa onim što je stvarno izbrojano. Ako se slažu, odnos je oko 100. Izbori 2026. nisu konačni. Ovo ne ulazi u glavnu ocenu.
| Pitanje | Zvanično | Izmereno | Odnos |
|---|---|---|---|
| Koliko punoletnih je stvarno tu?Glasači su donja mera prisutnih; iznad 100 znači da je glasalo više ljudi nego što procena kaže da živi tu. | 7.566 punoletnih po RZS proceni | 5.528 glasalo 2026. | 73 na 100 |
| Da li je birački spisak veći od procene?Spisak uključuje i one koji su otišli, a nisu se odjavili. | 7.566 punoletnih po RZS proceni | 10.885 na biračkom spisku | 144 na 100 |
| Ima li dece koliko piše?Škola zna ko je stvarno došao. | 72 očekivanih osmaka po RZS proceni | 67 stvarno na maloj maturi | 93 na 100 |
| Koliko stanova je stvarno nastanjeno?Popis 2022. Ostatak su prazni, napušteni i vikend stanovi. | 6.500 stanova | 3.898 nastanjeno | 60% |
| Koliko mesto svetli noću?Satelit NASA. Industrija i LED rasveta podižu broj. | 8.733 stanovnika | 251,3 zračenja na 1.000 stanovnika | 4. od 161 |
Promena biračkog spiska, 2023. do 2026.
Spisak se menja zbog novih punoletnih i umrlih. Ostatak je ono što to dvoje ne objašnjava.
- Spisak 2023.
- 11.131
- Novi punoletni
- +205
- Umrli
- −543
- Ostatak
- +92
- Spisak 2026.
- 10.885
Život i ljudi
Životni vek i uzroci smrti
- Životni vek, muškarci
- 72,3 god.
- Životni vek, žene
- 77,2 god.
- Bolesti srca i krvotoka na 10.000
- 113,0
- Tumori na 10.000
- 35,5
- Bolesti disanja na 10.000
- 12,2
- Povrede i trovanja na 10.000
- 3,1
Seljenje, porodica i gradnja
- Neto doseljeni na 1.000 godišnje
- -6,8
- Brakovi na 1.000 godišnje
- 3,4
- Razvodi na 100 brakova
- 12,4
- Stanovi po dozvolama na 1.000
- 0,5
RZS. Uzroci smrti su sirove stope, pa starije mesto ima veće brojeve. Seljenje, smrti i brakovi su prosek tri godine, a dozvole pet.
Obrazovanje
Osnovna škola, osmi razred
- Prosečna ocena
- 4,21
- Matematika, skor
- 509
- Maternji jezik, skor
- 493
- Ocena prema testu*
- 0,10
Srednje škole
- Srednjih škola
- 0
- Gimnazija
- 0
* Naše računanje: koliko je školska ocena viša ili niža od ocene koju rezultat na maloj maturi predviđa u celoj Srbiji. Rezultati mature i upisni bodovi po srednjoj školi nisu objavljeni kao otvoreni podaci. Univerziteti su na stranici Univerziteti i fakulteti.
Stanovništvo
- Stanovnika 2025.
- 8.733
- Promena od 2022.
- -5,7%
- Dece do 14
- 10,9%
- Starijih od 65
- 32,2%
Na popisu 2011. bilo je 11.380, a 2022. 9.261 stanovnika. Procene RZS-a se posle svakog popisa ponovo baziraju, pa je linija prekinuta tamo gde bi skok bio samo promena osnova.
Svi popisi, 1948–2022.
Popisi su rađeni po različitim metodologijama, a teritorija je svedena na stanje iz 2022.
Procene po godinama
Rođeni i umrli, 1961–2025.
- Rođeni 2025.
- 40
- Umrli 2025.
- 173
- Prirodni priraštaj
- -133 rođeni minus umrli
Tabela po godinama
| Godina | Rođeni | Umrli | Priraštaj |
|---|---|---|---|
| 2025. | 40 | 173 | -133 |
| 2024. | 48 | 190 | -142 |
| 2023. | 72 | 182 | -110 |
| 2022. | 58 | 205 | -147 |
| 2021. | 56 | 259 | -203 |
| 2020. | 46 | 232 | -186 |
| 2019. | 63 | 235 | -172 |
| 2018. | 45 | 229 | -184 |
| 2017. | 66 | 273 | -207 |
| 2016. | 51 | 250 | -199 |
| 2015. | 64 | 290 | -226 |
| 2014. | 57 | 251 | -194 |
| 2013. | 77 | 253 | -176 |
| 2012. | 77 | 268 | -191 |
| 2011. | 68 | 271 | -203 |
| 2010. | 79 | 243 | -164 |
| 2009. | 72 | 284 | -212 |
| 2008. | 80 | 390 | -310 |
| 2007. | 58 | 156 | -98 |
| 2006. | 76 | 187 | -111 |
| 2005. | 90 | 207 | -117 |
| 2004. | 118 | 214 | -96 |
| 2003. | 127 | 219 | -92 |
| 2002. | 157 | 227 | -70 |
| 2001. | 142 | 216 | -74 |
| 2000. | 179 | 192 | -13 |
| 1999. | 151 | 198 | -47 |
| 1998. | 150 | 215 | -65 |
| 1997. | 165 | 244 | -79 |
| 1996. | 189 | 238 | -49 |
| 1995. | 180 | 207 | -27 |
| 1994. | 156 | 207 | -51 |
| 1993. | 175 | 178 | -3 |
| 1992. | 144 | 163 | -19 |
| 1991. | 171 | 203 | -32 |
| 1990. | 158 | 236 | -78 |
| 1989. | 165 | 305 | -140 |
| 1988. | 198 | 306 | -108 |
| 1987. | 186 | 312 | -126 |
| 1986. | 195 | 298 | -103 |
| 1985. | 195 | 326 | -131 |
| 1984. | 208 | 346 | -138 |
| 1983. | 184 | 310 | -126 |
| 1982. | 173 | 325 | -152 |
| 1981. | 169 | 365 | -196 |
| 1980. | 205 | 310 | -105 |
| 1979. | 212 | 316 | -104 |
| 1978. | 213 | 328 | -115 |
| 1977. | 250 | 311 | -61 |
| 1976. | 263 | 311 | -48 |
| 1975. | 279 | 330 | -51 |
| 1974. | 242 | 316 | -74 |
| 1973. | 263 | 325 | -62 |
| 1972. | 209 | 363 | -154 |
| 1971. | 250 | 312 | -62 |
| 1970. | 225 | 343 | -118 |
| 1969. | 293 | 374 | -81 |
| 1968. | 230 | 301 | -71 |
| 1967. | 266 | 333 | -67 |
| 1966. | 273 | 263 | 10 |
| 1965. | 261 | 299 | -38 |
| 1964. | 271 | 343 | -72 |
| 1963. | 282 | 309 | -27 |
| 1962. | 305 | 318 | -13 |
| 1961. | 276 | 277 | -1 |
RZS, teritorija svedena na današnje opštine.
Naselja (15), broj stanovnika po popisima
| Naselje | 1948. | 1971. | 1991. | 2011. | 2022. |
|---|---|---|---|---|---|
| Porodin | 4.199 | 4.006 | 3.454 | 1.803 | 1.437 |
| Aleksandrovac | 2.855 | 2.377 | 1.956 | 1.414 | 1.192 |
| Vlaški Do | 2.789 | 2.622 | 2.376 | 1.267 | 1.142 |
| Žabari | 2.315 | 2.289 | 2.082 | 1.174 | 1.022 |
| Simićevo | 3.089 | 2.514 | 2.006 | 1.206 | 933 |
| Viteževo | 1.700 | 1.644 | 1.402 | 721 | 645 |
| Oreovica | 2.012 | 1.538 | 1.116 | 789 | 527 |
| Četereže | 1.133 | 1.027 | 874 | 571 | 493 |
| Brzohode | 1.869 | 1.576 | 1.225 | 671 | 486 |
| Kočetin | 705 | 680 | 611 | 306 | 334 |
| Mirijevo | 1.162 | 1.015 | 874 | 372 | 290 |
| Sibnica | 1.013 | 830 | 574 | 377 | 284 |
| Polatna | 628 | 549 | 387 | 274 | 197 |
| Tićevac | 677 | 649 | 539 | 243 | 161 |
| Svinjarevo | 416 | 433 | 371 | 192 | 118 |
Sastav stanovništva
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 3,9% manja od popisa, a 5,9% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 47,1 muškarci 44,8, žene 49,3
- Muškarci
- 49,2% 5.603
- Žene
- 50,8% 5.792
- Žena na 100 muškaraca
- 103,4
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 224 | 180 |
| 5–9 | 245 | 225 |
| 10–14 | 297 | 238 |
| 15–19 | 335 | 301 |
| 20–24 | 317 | 272 |
| 25–29 | 300 | 273 |
| 30–34 | 309 | 284 |
| 35–39 | 344 | 324 |
| 40–44 | 336 | 293 |
| 45–49 | 336 | 306 |
| 50–54 | 348 | 320 |
| 55–59 | 473 | 460 |
| 60–64 | 507 | 522 |
| 65–69 | 281 | 359 |
| 70–74 | 308 | 441 |
| 75–79 | 298 | 427 |
| 80–84 | 242 | 368 |
| 85+ | 103 | 199 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 3,9% manja od popisa, a 5,9% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 47,1 muškarci 44,9, žene 49,3
- Muškarci
- 49,1% 5.477
- Žene
- 50,9% 5.682
- Žena na 100 muškaraca
- 103,7
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 205 | 188 |
| 5–9 | 234 | 206 |
| 10–14 | 288 | 232 |
| 15–19 | 328 | 296 |
| 20–24 | 319 | 274 |
| 25–29 | 313 | 281 |
| 30–34 | 290 | 271 |
| 35–39 | 339 | 311 |
| 40–44 | 341 | 305 |
| 45–49 | 327 | 302 |
| 50–54 | 345 | 306 |
| 55–59 | 434 | 421 |
| 60–64 | 513 | 535 |
| 65–69 | 307 | 358 |
| 70–74 | 278 | 416 |
| 75–79 | 277 | 392 |
| 80–84 | 229 | 375 |
| 85+ | 110 | 213 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 3,9% manja od popisa, a 5,9% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 47,1 muškarci 44,9, žene 49,3
- Muškarci
- 49,2% 5.364
- Žene
- 50,8% 5.542
- Žena na 100 muškaraca
- 103,3
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 202 | 184 |
| 5–9 | 225 | 196 |
| 10–14 | 277 | 230 |
| 15–19 | 317 | 282 |
| 20–24 | 317 | 276 |
| 25–29 | 321 | 278 |
| 30–34 | 280 | 268 |
| 35–39 | 328 | 296 |
| 40–44 | 348 | 302 |
| 45–49 | 309 | 296 |
| 50–54 | 344 | 303 |
| 55–59 | 396 | 377 |
| 60–64 | 501 | 515 |
| 65–69 | 353 | 390 |
| 70–74 | 253 | 391 |
| 75–79 | 263 | 372 |
| 80–84 | 215 | 366 |
| 85+ | 115 | 220 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 3,9% manja od popisa, a 5,9% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 47,2 muškarci 44,9, žene 49,4
- Muškarci
- 49,3% 5.250
- Žene
- 50,7% 5.395
- Žena na 100 muškaraca
- 102,8
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 192 | 175 |
| 5–9 | 225 | 188 |
| 10–14 | 259 | 230 |
| 15–19 | 314 | 265 |
| 20–24 | 314 | 278 |
| 25–29 | 314 | 261 |
| 30–34 | 282 | 263 |
| 35–39 | 315 | 292 |
| 40–44 | 352 | 293 |
| 45–49 | 297 | 296 |
| 50–54 | 335 | 303 |
| 55–59 | 361 | 337 |
| 60–64 | 487 | 494 |
| 65–69 | 384 | 425 |
| 70–74 | 246 | 366 |
| 75–79 | 255 | 361 |
| 80–84 | 196 | 340 |
| 85+ | 122 | 228 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 3,9% manja od popisa, a 5,9% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 47,2 muškarci 45,0, žene 49,4
- Muškarci
- 49,6% 5.143
- Žene
- 50,4% 5.235
- Žena na 100 muškaraca
- 101,8
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 177 | 169 |
| 5–9 | 224 | 179 |
| 10–14 | 247 | 226 |
| 15–19 | 309 | 246 |
| 20–24 | 320 | 279 |
| 25–29 | 300 | 246 |
| 30–34 | 288 | 254 |
| 35–39 | 310 | 283 |
| 40–44 | 341 | 299 |
| 45–49 | 308 | 288 |
| 50–54 | 321 | 303 |
| 55–59 | 328 | 319 |
| 60–64 | 464 | 462 |
| 65–69 | 412 | 451 |
| 70–74 | 238 | 338 |
| 75–79 | 246 | 351 |
| 80–84 | 175 | 304 |
| 85+ | 135 | 238 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 3,9% manja od popisa, a 5,9% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 47,2 muškarci 45,0, žene 49,4
- Muškarci
- 49,7% 5.020
- Žene
- 50,3% 5.077
- Žena na 100 muškaraca
- 101,1
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 171 | 160 |
| 5–9 | 212 | 179 |
| 10–14 | 240 | 212 |
| 15–19 | 289 | 228 |
| 20–24 | 327 | 275 |
| 25–29 | 294 | 244 |
| 30–34 | 293 | 245 |
| 35–39 | 293 | 268 |
| 40–44 | 332 | 306 |
| 45–49 | 325 | 281 |
| 50–54 | 314 | 298 |
| 55–59 | 313 | 305 |
| 60–64 | 430 | 422 |
| 65–69 | 436 | 483 |
| 70–74 | 230 | 320 |
| 75–79 | 224 | 338 |
| 80–84 | 156 | 274 |
| 85+ | 141 | 239 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 3,9% manja od popisa, a 5,9% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 47,2 muškarci 45,0, žene 49,4
- Muškarci
- 49,6% 4.878
- Žene
- 50,4% 4.954
- Žena na 100 muškaraca
- 101,6
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 164 | 152 |
| 5–9 | 193 | 188 |
| 10–14 | 228 | 195 |
| 15–19 | 279 | 221 |
| 20–24 | 321 | 265 |
| 25–29 | 293 | 245 |
| 30–34 | 303 | 246 |
| 35–39 | 277 | 264 |
| 40–44 | 327 | 292 |
| 45–49 | 331 | 284 |
| 50–54 | 306 | 292 |
| 55–59 | 308 | 291 |
| 60–64 | 393 | 387 |
| 65–69 | 437 | 495 |
| 70–74 | 252 | 328 |
| 75–79 | 193 | 320 |
| 80–84 | 142 | 250 |
| 85+ | 131 | 239 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 3,9% manja od popisa, a 5,9% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 47,2 muškarci 45,0, žene 49,4
- Muškarci
- 49,5% 4.746
- Žene
- 50,5% 4.839
- Žena na 100 muškaraca
- 102,0
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 145 | 145 |
| 5–9 | 189 | 184 |
| 10–14 | 219 | 188 |
| 15–19 | 271 | 219 |
| 20–24 | 310 | 254 |
| 25–29 | 297 | 250 |
| 30–34 | 308 | 240 |
| 35–39 | 271 | 259 |
| 40–44 | 316 | 281 |
| 45–49 | 336 | 281 |
| 50–54 | 288 | 287 |
| 55–59 | 305 | 294 |
| 60–64 | 353 | 347 |
| 65–69 | 420 | 473 |
| 70–74 | 289 | 359 |
| 75–79 | 170 | 317 |
| 80–84 | 138 | 228 |
| 85+ | 121 | 233 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 3,9% manja od popisa, a 5,9% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 47,3 muškarci 45,0, žene 49,5
- Muškarci
- 49,5% 4.637
- Žene
- 50,5% 4.722
- Žena na 100 muškaraca
- 101,8
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 137 | 141 |
| 5–9 | 183 | 169 |
| 10–14 | 218 | 186 |
| 15–19 | 255 | 221 |
| 20–24 | 305 | 238 |
| 25–29 | 302 | 251 |
| 30–34 | 298 | 230 |
| 35–39 | 277 | 255 |
| 40–44 | 299 | 277 |
| 45–49 | 340 | 276 |
| 50–54 | 277 | 286 |
| 55–59 | 301 | 291 |
| 60–64 | 315 | 311 |
| 65–69 | 409 | 448 |
| 70–74 | 305 | 388 |
| 75–79 | 166 | 307 |
| 80–84 | 139 | 223 |
| 85+ | 111 | 224 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 3,9% manja od popisa, a 5,9% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 47,3 muškarci 45,1, žene 49,5
- Muškarci
- 49,6% 4.538
- Žene
- 50,4% 4.605
- Žena na 100 muškaraca
- 101,5
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 134 | 139 |
| 5–9 | 168 | 163 |
| 10–14 | 216 | 180 |
| 15–19 | 243 | 218 |
| 20–24 | 298 | 219 |
| 25–29 | 311 | 253 |
| 30–34 | 284 | 222 |
| 35–39 | 281 | 248 |
| 40–44 | 293 | 270 |
| 45–49 | 329 | 288 |
| 50–54 | 286 | 278 |
| 55–59 | 291 | 287 |
| 60–64 | 283 | 294 |
| 65–69 | 387 | 418 |
| 70–74 | 325 | 407 |
| 75–79 | 162 | 286 |
| 80–84 | 138 | 228 |
| 85+ | 109 | 207 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 3,9% manja od popisa, a 5,9% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 47,2 muškarci 45,1, žene 49,3
- Muškarci
- 49,7% 4.429
- Žene
- 50,3% 4.474
- Žena na 100 muškaraca
- 101,0
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 133 | 139 |
| 5–9 | 159 | 157 |
| 10–14 | 206 | 180 |
| 15–19 | 235 | 206 |
| 20–24 | 281 | 205 |
| 25–29 | 316 | 256 |
| 30–34 | 278 | 220 |
| 35–39 | 285 | 236 |
| 40–44 | 277 | 263 |
| 45–49 | 321 | 296 |
| 50–54 | 296 | 266 |
| 55–59 | 282 | 288 |
| 60–64 | 273 | 279 |
| 65–69 | 347 | 382 |
| 70–74 | 342 | 426 |
| 75–79 | 163 | 265 |
| 80–84 | 125 | 221 |
| 85+ | 110 | 189 |
- Prosečna starost
- 48,3 muškarci 46,5, žene 50,1
- Muškarci
- 49,5% 4.588
- Žene
- 50,5% 4.673
- Žena na 100 muškaraca
- 101,9
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 161 | 156 |
| 5–9 | 169 | 172 |
| 10–14 | 178 | 184 |
| 15–19 | 218 | 182 |
| 20–24 | 268 | 200 |
| 25–29 | 292 | 233 |
| 30–34 | 263 | 219 |
| 35–39 | 226 | 208 |
| 40–44 | 256 | 248 |
| 45–49 | 329 | 281 |
| 50–54 | 335 | 317 |
| 55–59 | 319 | 286 |
| 60–64 | 327 | 365 |
| 65–69 | 421 | 453 |
| 70–74 | 426 | 522 |
| 75–79 | 199 | 282 |
| 80–84 | 121 | 224 |
| 85+ | 80 | 141 |
- Prosečna starost
- 48,5 muškarci 46,7, žene 50,2
- Muškarci
- 49,6% 4.529
- Žene
- 50,4% 4.598
- Žena na 100 muškaraca
- 101,5
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 163 | 159 |
| 5–9 | 157 | 163 |
| 10–14 | 185 | 185 |
| 15–19 | 210 | 170 |
| 20–24 | 259 | 209 |
| 25–29 | 284 | 220 |
| 30–34 | 272 | 226 |
| 35–39 | 227 | 205 |
| 40–44 | 246 | 230 |
| 45–49 | 315 | 280 |
| 50–54 | 343 | 304 |
| 55–59 | 306 | 290 |
| 60–64 | 319 | 339 |
| 65–69 | 389 | 423 |
| 70–74 | 436 | 509 |
| 75–79 | 212 | 323 |
| 80–84 | 125 | 221 |
| 85+ | 81 | 142 |
- Prosečna starost
- 48,7 muškarci 46,8, žene 50,5
- Muškarci
- 49,7% 4.441
- Žene
- 50,3% 4.492
- Žena na 100 muškaraca
- 101,1
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 160 | 157 |
| 5–9 | 148 | 157 |
| 10–14 | 184 | 180 |
| 15–19 | 206 | 164 |
| 20–24 | 246 | 207 |
| 25–29 | 282 | 203 |
| 30–34 | 275 | 228 |
| 35–39 | 226 | 197 |
| 40–44 | 234 | 211 |
| 45–49 | 299 | 272 |
| 50–54 | 344 | 296 |
| 55–59 | 295 | 291 |
| 60–64 | 306 | 327 |
| 65–69 | 351 | 383 |
| 70–74 | 436 | 490 |
| 75–79 | 235 | 366 |
| 80–84 | 125 | 212 |
| 85+ | 89 | 151 |
- Prosečna starost
- 49,0 muškarci 47,1, žene 50,9
- Muškarci
- 49,8% 4.350
- Žene
- 50,2% 4.383
- Žena na 100 muškaraca
- 100,8
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 149 | 145 |
| 5–9 | 148 | 151 |
| 10–14 | 175 | 184 |
| 15–19 | 203 | 155 |
| 20–24 | 234 | 193 |
| 25–29 | 279 | 198 |
| 30–34 | 278 | 223 |
| 35–39 | 226 | 188 |
| 40–44 | 218 | 203 |
| 45–49 | 293 | 256 |
| 50–54 | 330 | 296 |
| 55–59 | 299 | 291 |
| 60–64 | 298 | 304 |
| 65–69 | 311 | 368 |
| 70–74 | 426 | 475 |
| 75–79 | 264 | 397 |
| 80–84 | 125 | 207 |
| 85+ | 94 | 149 |
Crtica je Srbija u istoj godini. Procene pre 2022. se ne nastavljaju na one posle popisa, pa se te godine ne porede međusobno. RZS.
Nacionalnost, popisi 2022. i 2011.
| Grupa | Traka | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|---|
| Srbi | 83,6% | 89,1% | 7.745 | |
| Vlasi | 2,0% | 3,8% | 184 | |
| Romi | 1,1% | 0,5% | 104 | |
| Nisu se izjasnili | 0,7% | 1,9% | 68 | |
| Nepoznato | 11,2% | 3,6% | 1.035 |
Grupe ispod 1% (11)
| Grupa | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|
| Rumuni | 0,56% | 0,7% | 52 |
| Ostali | 0,43% | 0,1% | 40 |
| Makedonci | 0,12% | 0,1% | 11 |
| Hrvati | 0,09% | 0,1% | 8 |
| Crnogorci | 0,04% | 0,1% | 4 |
| Bugari | 0,02% | 0,0% | 2 |
| Jugosloveni | 0,02% | 0,0% | 2 |
| Mađari | 0,02% | 0,0% | 2 |
| Regionalna pripadnost | 0,02% | 0,0% | 2 |
| Bunjevci | 0,01% | 0,0% | 1 |
| Rusi | 0,01% | 0,0% | 1 |
Veroispovest, popisi 2022. i 2011.
| Grupa | Traka | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|---|
| Pravoslavna | 86,4% | 92,0% | 7.999 | |
| Nisu se izjasnili | 0,6% | 1,3% | 57 | |
| Nepoznato | 11,2% | 4,3% | 1.036 |
Grupe ispod 1% (4)
| Grupa | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|
| Islamska | 0,93% | 0,3% | 86 |
| Ostale hrišćanske | 0,56% | 1,6% | 52 |
| Nisu vernici | 0,17% | 0,1% | 16 |
| Katolička | 0,16% | 0,2% | 15 |
Udeo u svim popisanim. Izjašnjavanje nije obavezno, a „Nepoznato” je kategorija RZS-a. Udeo „Nepoznato” je u Srbiji 2022. veći nego 2011, pa razlika između kolona ne mora da bude stvarna promena. Nacionalnost i vera se ne ocenjuju i ne ulaze u poređenja. RZS, Popis 2022.
Cena života
- Korpa, usklađena
- 108.050 RSD, 2026-05, pomereno do 2026-09, procena iz najbližih gradova
- Prosečna plata
- 90.039 RSD
- Stanovanje mesečno
- 18.134 procena, stan od 50 m²
- Sve kroz platu
- 1,40 korpa i stanovanje
Procena Državna računica, a ne tržišno merenje; koristi se oprezno i poredi sa našim cenama iz prodavnica. Stanovanje: za ovo mesto nema kirija ni kupoprodaja, pa je ovo procena iz cene novih stanova, svedena na istu skalu. Uporedi cene u prodavnicama.
Stanovanje i obrazovanje
- Stanova
- 6.500
- Prazni i napušteni
- 34,4%
- Pod zakupom
- 2,0%
- Zgrade starije od 1971.
- 38%
- Viša ili visoka škola
- 6,1%
- Bez srednje škole
- 56,2%
Popis 2022. RZS.
Posao i plate
- Neto plata, 12 meseci
- 90.039 do 08/2026
- Zaposlenih na 1.000
- 217
- Aktivnih firmi
- 57 09/2025
- Nezaposlenih na birou
- 114 09/2025
- Budžet po stanovniku
- 53.314 RSD, 2024.
- Ulaganja po stanovniku
- 18.081 RSD, 31,0% rashoda
Plata zaposlenih koji ovde žive, bez obzira na to gde rade. Tačka je ovo mesto, crta je Srbija.
Zdravstvo
- Lekara
- 10
- Stanovnika po lekaru
- 873
- Zubara
- 2
- Farmaceuta
- 4
Podaci za 2024, samo zdravstvena služba. Broji se gde ljudi rade, pa bolnički centri izgledaju bolje od mesta čiji se stanovnici tamo leče.
Škole i vrtići
- Skor na maloj maturi
- 508 2025/26, prosek mesta 481
- Osnovnih škola
- 2
- Dece u vrtiću
- 156 2025/2026
- Obuhvat vrtićem
- 38% naša procena
Skor je prosek tri standardizovana testa, ponderisan brojem učenika. Više govori o generaciji i porodicama nego o samoj školi. Ministarstvo prosvete.
Od čega se živi
Popis 2022.
Popis 2011.
| Grupa | 2022. | Udeo | 2011. | Udeo |
|---|---|---|---|---|
| Zaposleni | 2.454 | 26,5% | 3.373 | 29,6% |
| Penzioneri | 2.858 | 30,9% | 3.199 | 28,1% |
| Deca do 15 godina | 1.020 | 11,0% | 1.399 | 12,3% |
| Učenici i studenti | 409 | 4,4% | 566 | 5,0% |
| Nezaposleni | 279 | 3,0% | 646 | 5,7% |
| Domaćinstvo i ostali | 2.241 | 24,2% | 2.197 | 19,3% |
RZS, popisi 2011. i 2022: svaka osoba je u jednoj grupi. Stopa nezaposlenosti po popisu je 10,2%. Godišnje, PIO fond: 1.457 korisnika penzija u 2026-06, prosečna penzija 29.594 RSD, 77 korisnika na 100 zaposlenih. Ne ulazi u ocenu.
Komunalije i putevi
- Domaćinstva na vodovodu
- 83,5%
- Domaćinstva na kanalizaciji
- 5,2%
- Prečišćene otpadne vode
- 0,0%
- Opštinski putevi sa savremenim kolovozom
- 45,0%
- Divlje deponije, prijavljene
- 12
Godišnjak Opštine i regioni, podaci za 2024. Priključci prema domaćinstvima iz popisa 2022, pa vikend kuće mogu da podignu udeo. Ne ulazi u ocenu.
Na šta opština planira da troši
Plan za 2026, ukupno 690 miliona RSD. Godine se razlikuju među mestima, pa ovo nije rang.
- Opšte javne usluge
- 28,5%
- Ekonomski poslovi
- 22,9%
- Obrazovanje
- 17,0%
- Stanovi i zajednica
- 10,4%
- Rekreacija, sport i kultura
- 8,8%
- Socijalna zaštita
- 5,9%
- Zaštita životne sredine
- 3,8%
- Zdravstvo
- 1,7%
- Javni red i bezbednost
- 0,6%
Budžet opštine, data.gov.rs. Plan nije izvršenje. Ne ulazi u ocenu.
Mobilna mreža i internet
- Mobilna mreža, preuzimanje
- 87 Mb/s
- Broj mobilnih testova
- 109
- Fiksni, preuzimanje
- 136 Mb/s zavisi od paketa
Ocena ide iz mobilne mreže, jer ljudi internet uglavnom koriste na telefonu preko 4G i 5G. Fiksna brzina više pokazuje koji paket korisnici biraju nego šta je dostupno, pa nije u oceni. Prosek Speedtest merenja za 3. kvartal 2026, koja sami pokreću korisnici. Kod malog broja testova rezultat je nesiguran. Speedtest by Ookla Global Fixed and Mobile Network Performance Maps, CC BY-NC-SA 4.0.
Vazduh
- PM2.5 zimi, procena
- 30,9
- Leti, model
- 7,2
Procena Ovde nema SEPA stanice za PM2.5. Prikazan je atmosferski model za 2025, a zimska vrednost je pomnožena sa 1,30, koliko model u proseku potcenjuje merenja. Stvarna vrednost može biti znatno drugačija. Emisije: NRIZ registar.
Bezbednost na putu
- Sa povređenima 2025.
- 11
- Sa poginulima 2025.
- 0
- Teških godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana
- 12,2 8.177 ljudi tokom dana
- Sve nezgode 2026.
- 17 tekuća godina
- Na glavnim putevima van naselja*
- 0 od 11 teških, 2025.
Ocena ne računa nezgode na autoputevima i brzim putevima (9% teških nezgoda ovde), a deli se sa dnevnim stanovništvom: stanovnici plus ljudi koji tu rade, minus oni koji rade negde drugde. Drugi tranzitni putevi su i dalje uračunati; zvezdica je naš proračun koji ne menja ocenu. MUP, otvoreni podaci.
Osude za krivična dela
- Osuđenih odraslih 2024.
- 32
- Za imovinu
- 4
- Za život i telo
- 1
- U saobraćaju
- 4
Osude po mestu izvršenja, ne prijavljena dela i ne ocena bezbednosti, zato nisu u indeksu.
Povezanost
- Do sedišta regiona*
- 43 min 103. od 161
- Do najbližeg velikog centra*
- 57 min 63. od 161
- Do Beograda*
- 79 min 44. od 161
- Do najbližeg fakulteta*
- 23 min 73. od 161
- Do najbliže srednje škole*
- 17 min 153. od 161
Minuti vožnje kolima bez gužve, od centra mesta. Ne meri autobus i ne ulazi u ocenu. Veliki centri su Beograd, Novi Sad, Niš i Kragujevac. Nula znači da je cilj u samom mestu. Red 1 je najbliže.