Sva mesta · Južnobački region
Žabalj
Žabalj: iznad proseka svih mesta po pristupu (93) i demografiji (63), ispod proseka po školama i vrtićima (36) i priuštivosti (37, procena). Stanovništvo od popisa 2022: −1,3%, prosek regiona −1,7%.
23.540 stanovnika96.454 RSD neto plata
Ocena 1–100, veće je bolje. To je geometrijski prosek 7 tema, bez Bezbednosti na putu. Verovatno između 69. i 147. mesta.
Kako računamoRang je okviran: ovde nema merenja vazduha. Zašto?
Profil mesta
Ocene 1–100, veće je bolje. Crtica je prosek sličnih mesta.
Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: promena stanovništva od popisa 2022. i neto doseljeni na 1.000 stanovnika.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: neto plata, zaposleni na 1.000 radno sposobnih i firme na 1.000 stanovnika.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: koliko plata pokriva korpu i stanovanje.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: zdravstveni radnici na 10.000 stanovnika i životni vek.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: mala matura, obuhvat vrtićem i vreme do fakulteta i srednje škole.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: vreme do velikog centra i brzina mobilne mreže.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: gori od dva zagađivača, PM2.5 zimi i SO₂.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: teške nezgode; tema je van ukupne ocene.
Kako računamoTrendovi
Stanovništvo se poredi po popisima i procenama posle 2022, jer se godišnje procene ne nastavljaju preko popisa. Metodologija popisa se menjala.
Stanovnika23.540 2025.→ 1,3% od 2022.Detalji
Broj stanovnika po proceni RZS. Godine pre popisa 2022. su stare procene.
- Najviše, 2002.
- 27.513
- Najmanje, 1948.
- 22.448
- Broj stanovnika
- 23.540
- Prosek mesta
- 40.683
- Položaj, 1. je najviše
- 78. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 23.540 2024. 23.593 2023. 23.699 2022. 23.853 2011. 26.134 2002. 27.513 1991. 25.823 1981. 26.219 1971. 25.372 1961. 25.300 1953. 23.262 1948. 22.448 Neto plata96.454 RSD, 12 meseci do 08/2026▲ 31,7% 2020–2025. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna neto plata po godinama, RZS.
- Najviše, 2025.
- 89.085 RSD
- Najmanje, 2018.
- 39.964 RSD
- Neto plata, 12 meseci
- 96.454 RSD
- Prosek mesta
- 101.239 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 82. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2025. 89.085 93.603 2024. 78.604 83.346 2023. 68.205 72.735 2022. 59.395 63.533 2021. 52.160 56.572 2020. 47.635 52.069 2019. 43.677 47.718 2018. 39.964 43.470 Zaposlenih8.064 2026.▲ 6,6% od 2021.Detalji
Broj zaposlenih po godinama, RZS. Na grafikonu je ukupan broj, a poređenje je na 1.000 stanovnika.
- Najviše, 2025.
- 8.086
- Najmanje, 2016.
- 5.868
- Prosek mesta
- 322
- Položaj, 1. je najbolje
- 53. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2026. 8.064 2025. 8.086 2024. 8.039 2023. 7.911 2022. 7.690 2021. 7.567 2020. 7.331 2019. 7.046 2018. 6.869 2017. 6.253 2016. 5.868 Korisnici penzija4.259 2026.▲ 4,3% od 2021.Detalji
Korisnici svih vrsta penzija, PIO fond, decembar svake godine, a za tekuću godinu poslednji objavljen mesec.
- Najviše, 2025.
- 4.273
- Najmanje, 2021.
- 4.084
- Prosek mesta
- 248
- Položaj, 1. je najviše
- 154. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2026. 4.259 2025. 4.273 2024. 4.207 2023. 4.109 2022. 4.084 2021. 4.084 2020. 4.129 2019. 4.148 2018. 4.156 Odseljeni377 2025.▼ 20,1% od 2022.Detalji
Broj ljudi koji su se odselili iz mesta tokom godine, RZS.
- Najviše, 2022.
- 472
- Najmanje, 2024.
- 372
- Prosek mesta
- -1,5
- Položaj, 1. je najbolje
- 71. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 377 2024. 372 2023. 451 2022. 472 Doseljeni358 2025.▼ 2,5% od 2022.Detalji
Broj ljudi koji su se doselili u mesto tokom godine, RZS.
- Najviše, 2024.
- 409
- Najmanje, 2023.
- 352
- Prosek mesta
- -1,5
- Položaj, 1. je najbolje
- 71. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 358 2024. 409 2023. 352 2022. 367
Još trendova (9)
Noćenja turista1.916 2025.▼ 1,8% od 2019.Detalji
Ukupan broj noćenja turista godišnje, RZS. Na grafikonu je ukupan broj, a poređenje je po stanovniku.
- Najviše, 2018.
- 3.154
- Najmanje, 2023.
- 1.754
- Prosek mesta
- 2,7
- Položaj, 1. je najbolje
- 125. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 1.916 2024. 2.172 2023. 1.754 2022. 2.216 2021. 2.487 2019. 1.951 2018. 3.154 Mala matura444 2026.▼ 6,1% od 2023.Detalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečan skor učenika na maloj maturi.
- Najviše, 2023.
- 473
- Najmanje, 2026.
- 444
- Prosek mesta
- 481
- Položaj, 1. je najbolje
- 138. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2026. 444 481 2025. 449 479 2024. 456 483 2023. 473 483 Saobraćajne nezgode93 2025.▲ 38,8% od 2020.Detalji
Ukupan broj saobraćajnih nezgoda godišnje, MUP.
- Najviše, 2016.
- 101
- Najmanje, 2020.
- 67
- Prosek mesta
- 206
- Položaj, 1. je najbolje
- 91. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 93 2024. 94 2023. 93 2022. 83 2021. 96 2020. 67 2019. 68 2018. 74 2017. 84 2016. 101 Noćno svetlo, sa satelita113. od 161 po stanovniku 2025.▲ 122,7% od 2020.Detalji
Ukupna jačina veštačkog svetla koju satelit NASA izmeri noću iznad teritorije mesta. Sam broj nema svakodnevno značenje: služi za poređenje istog mesta kroz vreme i mesta međusobno. Industrija i prelazak na LED rasvetu menjaju ga i kad se broj ljudi ne menja.
- Najviše, 2025.
- 1.967
- Najmanje, 2020.
- 883
- Prosek mesta
- 119,2
- Položaj, 1. je najviše
- 113. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 1.967 2024. 1.718 2023. 1.623 2022. 1.310 2021. 1.104 2020. 883 2019. 984 2018. 1.023 2017. 1.010 2016. 1.452 2015. 1.617 2014. 1.751 2013. 1.533 2012. 1.524 Prosečna penzija49.788 RSD 2026.▲ 37,3% od 2021. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna penzija svih vrsta, PIO fond, decembar svake godine, a za tekuću godinu poslednji objavljen mesec.
- Najviše, 2026.
- 49.788 RSD
- Najmanje, 2019.
- 23.049 RSD
- Prosečna penzija
- 49.788 RSD
- Prosek mesta
- 50.307 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 72. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2026. 49.788 50.307 2025. 49.722 50.246 2024. 44.326 44.693 2023. 34.896 35.047 2022. 29.532 29.593 2021. 25.795 25.699 2020. 24.370 24.231 2019. 23.049 22.945 2018. 23.060 22.892 Divlje deponije, prijavljene3 2024.▼ 70,0% od 2020.Detalji
Lokacije koje su opštine i komunalna preduzeća prijavile registru SEPA. Rast može da znači i savesnije prijavljivanje.
- Najviše, 2020.
- 10
- Najmanje, 2024.
- 3
- Prosek mesta
- 18
- Položaj, 1. je najviše
- 140. od 155
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2024. 3 2023. 10 2022. 9 2021. 10 2020. 10 Životni vek73,9 god. 2025.→ 1,3% od 2023.Detalji
- Muškarci
- Žene
Tabela po godinama
Godina Muškarci Žene 2025. 70,8 77,0 2024. 70,1 77,1 2023. 69,7 76,3 Brakovi125 2025.▲ 12,6% od 2020.Detalji
Broj sklopljenih brakova godišnje, RZS.
- Najviše, 2015.
- 170
- Najmanje, 2020.
- 111
- Prosek mesta
- 4,4
- Položaj, 1. je najviše
- 13. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 125 2024. 123 2023. 133 2022. 137 2021. 130 2020. 111 2019. 127 2018. 139 2017. 148 2016. 138 2015. 170 2014. 143 2013. 166 2012. 158 2011. 151 2010. 131 Stanovi po dozvolama70 2025.▲ 288,9% od 2020.Detalji
Broj stanova za koje je izdata građevinska dozvola, RZS.
- Najviše, 2025.
- 70
- Najmanje, 2016.
- 4
- Prosek mesta
- 4,8
- Položaj, 1. je najbolje
- 81. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 70 2024. 37 2023. 43 2022. 66 2021. 36 2020. 18 2019. 12 2018. 11 2017. 15 2016. 4 2015. 7 2014. 13 2013. 10 2012. 11 2011. 12 2010. 11 2009. 23 2008. 15 2007. 16
„Realno" znači posle inflacije po indeksu cena za Srbiju. Strelica je smer; zelena je poboljšanje, crvena pogoršanje, siva bez ocene. Praćenje ocena počinje u oktobru 2026.
Poređenje
Medijana: pola mesta je iznad te vrednosti, a pola ispod, pa je ne pomeraju krajnje vrednosti. Prosek regiona računa svako mesto jednako. Mesto 1 je najbolje. Kliknite na pokazatelj za sva mesta.
| Pokazatelj | Ovde | Prosek regiona | Medijana | U regionu | U Srbiji |
|---|---|---|---|---|---|
| Neto plata, 12 meseci | 96.454 RSD | 101.238 | 96.554 | 9. od 12 | 82. od 161 |
| Zaposleni na 1.000 radno sposobnih | 539 | 564 | 521 | 8. od 12 | 67. od 161 |
| Nezaposleni na 1.000 stanovnika | 35,0 | 48,6 | 55,9 | 5. od 12 | 48. od 161 |
| Promena od 2022. | -1,3 % | -1,7 | -2,6 | 3. od 12 | 28. od 161 |
| Deca do 14 godina | 17,3 % | 15,0 | 13,5 | 1. od 12 | 4. od 161 |
| Sa višom ili visokom školom | 9,3 % | 15,1 | 13,9 | 10. od 12 | 144. od 161 |
| Skor na maloj maturi | 444 | 484 | 480 | 11. od 12 | 138. od 161 |
| Lekari na 10.000 stanovnika | 12,3 | 17,0 | 17,1 | 8. od 12 | 124. od 161 |
| Cena stana po m² | nema podatka | 2.205 | 1.291 | – | – |
| Mobilna mreža Procena | 156 Mb/s | 175 | 156 | 7. od 12 | 81. od 161 |
| PM2.5 zimi, izmereno ili procena Procena | 36,3 µg/m³ | 34,0 | 33,4 | 9. od 12 | 110. od 161 |
| Teške nezgode godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana | 33,4 | 24,1 | 17,6 | 12. od 12 | 158. od 161 |
Slična mesta: Mladenovac, Kovin, Opovo, Srbobran, Ub. Upoređuje se sa njihovim prosekom, prvo najveća razlika.
Prednosti u odnosu na slična mesta
| Pokazatelj | Ovde | Slična mesta |
|---|---|---|
| Domaćinstva na vodovodu | 95,4 % | 77,8 % |
| Prazni i napušteni stanovi | 13,1 % | 16,6 % |
| Do najbližeg velikog centra | 34 min | 52 min |
| Nezaposleni na 1.000 stanovnika | 35,0 | 48,9 |
| Do sedišta regiona | 34 min | 43 min |
| Mobilna mreža | 156 Mb/s | 145 Mb/s |
| PM2.5 zimi, izmereno ili procena | 36,3 µg/m³ | 36,7 µg/m³ |
| Firme na 1.000 stanovnika | 9,4 | 9,0 |
Zaostatak za sličnim mestima
| Pokazatelj | Ovde | Slična mesta |
|---|---|---|
| Domaćinstva na kanalizaciji | 0,0 % | 27,2 % |
| Teške nezgode godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana | 33,4 | 26,2 |
| Skor na maloj maturi | 444 | 467 |
| Obuhvat vrtićem | 32 % | 41 % |
| Neto doseljeni na 1.000 godišnje | -1,1 | 0,3 |
| Sa višom ili visokom školom | 9,3 % | 11,8 % |
| Stanovi po dozvolama na 1.000 godišnje | 2,1 | 3,5 |
| Neto plata, 12 meseci | 96.454 RSD | 98.443 RSD |
Šta kažu nezavisni izvori
Procena OpenStreetMap, 2026-11-01. Podatke unose volonteri: ovo pokazuje šta je ucrtano na mapi, a slabije mapirano mesto izgleda kao mesto sa manje usluga. Ne ulazi u ocenu.
- Apoteke na 10.000 stanovnika: 4,3 (prosek mesta 2,8)
- Supermarketi na 10.000 stanovnika: 0,4 (prosek mesta 1,9)
- Pošte na 10.000 stanovnika: 1,7 (prosek mesta 3,5)
- Banke na 10.000 stanovnika: 1,7 (prosek mesta 1,8)
- Lekari i klinike na 10.000 stanovnika: 0,9 (prosek mesta 1,7)
- Restorani i kafići na 10.000 stanovnika: 2,1 (prosek mesta 8,9)
- Benzinske pumpe na 10.000 stanovnika: 2,6 (prosek mesta 3,2)
Slična mesta
Uporedi ova mesta u alatu. Sličnost je računata iz 28 pokazatelja; način je na stranici Kako računamo.
Izvori i metodologija
Izvor i period stoje uz svaki pokazatelj. Celu računicu vidite na stranici Kako računamo, a proveru ocene na stranici Provera ocene. Svežinu izvora prati Stanje podataka, a sve brojke su u preuzimanju.
Provera brojki
Zvanične procene poredimo sa onim što je stvarno izbrojano. Ako se slažu, odnos je oko 100. Izbori 2026. nisu konačni. Ovo ne ulazi u glavnu ocenu.
| Pitanje | Zvanično | Izmereno | Odnos |
|---|---|---|---|
| Koliko punoletnih je stvarno tu?Glasači su donja mera prisutnih; iznad 100 znači da je glasalo više ljudi nego što procena kaže da živi tu. | 18.649 punoletnih po RZS proceni | 14.546 glasalo 2026. | 78 na 100 |
| Da li je birački spisak veći od procene?Spisak uključuje i one koji su otišli, a nisu se odjavili. | 18.649 punoletnih po RZS proceni | 20.943 na biračkom spisku | 112 na 100 |
| Ima li dece koliko piše?Škola zna ko je stvarno došao. | 264 očekivanih osmaka po RZS proceni | 239 stvarno na maloj maturi | 91 na 100 |
| Koliko stanova je stvarno nastanjeno?Popis 2022. Ostatak su prazni, napušteni i vikend stanovi. | 10.073 stanova | 8.219 nastanjeno | 82% |
| Koliko mesto svetli noću?Satelit NASA. Industrija i LED rasveta podižu broj. | 23.540 stanovnika | 83,6 zračenja na 1.000 stanovnika | 113. od 161 |
Promena biračkog spiska, 2023. do 2026.
Spisak se menja zbog novih punoletnih i umrlih. Ostatak je ono što to dvoje ne objašnjava.
- Spisak 2023.
- 21.147
- Novi punoletni
- +774
- Umrli
- −995
- Ostatak
- +17
- Spisak 2026.
- 20.943
Život i ljudi
Životni vek i uzroci smrti
- Životni vek, muškarci
- 70,8 god.
- Životni vek, žene
- 77,0 god.
- Bolesti srca i krvotoka na 10.000
- 71,2
- Tumori na 10.000
- 29,0
- Bolesti disanja na 10.000
- 10,9
- Povrede i trovanja na 10.000
- 5,1
Seljenje, porodica i gradnja
- Neto doseljeni na 1.000 godišnje
- -1,1
- Brakovi na 1.000 godišnje
- 5,4
- Razvodi na 100 brakova
- 35,4
- Stanovi po dozvolama na 1.000
- 2,1
- Srednjoškolci na 1.000 stanovnika
- 19,3
RZS. Uzroci smrti su sirove stope, pa starije mesto ima veće brojeve. Seljenje, smrti i brakovi su prosek tri godine, a dozvole pet.
Obrazovanje
Osnovna škola, osmi razred
- Prosečna ocena
- 3,85
- Matematika, skor
- 441
- Maternji jezik, skor
- 447
- Ocena prema testu*
- -0,11
Srednje škole
- Srednjih škola
- 1
- Gimnazija
- 0
- Srednjoškolaca na 1.000
- 19,3
- Učenika po nastavniku
- 6,8
* Naše računanje: koliko je školska ocena viša ili niža od ocene koju rezultat na maloj maturi predviđa u celoj Srbiji. Rezultati mature i upisni bodovi po srednjoj školi nisu objavljeni kao otvoreni podaci. Univerziteti su na stranici Univerziteti i fakulteti.
Stanovništvo
- Stanovnika 2025.
- 23.540
- Promena od 2022.
- -1,3%
- Dece do 14
- 17,3%
- Starijih od 65
- 18,9%
Na popisu 2011. bilo je 26.134, a 2022. 23.853 stanovnika. Procene RZS-a se posle svakog popisa ponovo baziraju, pa je linija prekinuta tamo gde bi skok bio samo promena osnova.
Svi popisi, 1948–2022.
Popisi su rađeni po različitim metodologijama, a teritorija je svedena na stanje iz 2022.
Procene po godinama
Rođeni i umrli, 1961–2025.
- Rođeni 2025.
- 281
- Umrli 2025.
- 324
- Prirodni priraštaj
- -43 rođeni minus umrli
Tabela po godinama
| Godina | Rođeni | Umrli | Priraštaj |
|---|---|---|---|
| 2025. | 281 | 324 | -43 |
| 2024. | 268 | 348 | -80 |
| 2023. | 277 | 347 | -70 |
| 2022. | 271 | 374 | -103 |
| 2021. | 281 | 461 | -180 |
| 2020. | 277 | 419 | -142 |
| 2019. | 261 | 351 | -90 |
| 2018. | 264 | 331 | -67 |
| 2017. | 264 | 399 | -135 |
| 2016. | 303 | 329 | -26 |
| 2015. | 287 | 425 | -138 |
| 2014. | 290 | 362 | -72 |
| 2013. | 275 | 349 | -74 |
| 2012. | 268 | 344 | -76 |
| 2011. | 248 | 401 | -153 |
| 2010. | 296 | 365 | -69 |
| 2009. | 271 | 382 | -111 |
| 2008. | 289 | 381 | -92 |
| 2007. | 269 | 338 | -69 |
| 2006. | 306 | 404 | -98 |
| 2005. | 327 | 347 | -20 |
| 2004. | 318 | 411 | -93 |
| 2003. | 331 | 449 | -118 |
| 2002. | 333 | 393 | -60 |
| 2001. | 356 | 376 | -20 |
| 2000. | 322 | 412 | -90 |
| 1999. | 321 | 408 | -87 |
| 1998. | 311 | 416 | -105 |
| 1997. | 364 | 394 | -30 |
| 1996. | 325 | 406 | -81 |
| 1995. | 360 | 406 | -46 |
| 1994. | 369 | 376 | -7 |
| 1993. | 351 | 375 | -24 |
| 1992. | 303 | 375 | -72 |
| 1991. | 356 | 375 | -19 |
| 1990. | 347 | 335 | 12 |
| 1989. | 363 | 330 | 33 |
| 1988. | 329 | 330 | -1 |
| 1987. | 371 | 368 | 3 |
| 1986. | 338 | 358 | -20 |
| 1985. | 345 | 322 | 23 |
| 1984. | 389 | 345 | 44 |
| 1983. | 373 | 338 | 35 |
| 1982. | 385 | 333 | 52 |
| 1981. | 351 | 327 | 24 |
| 1980. | 354 | 290 | 64 |
| 1979. | 358 | 289 | 69 |
| 1978. | 348 | 284 | 64 |
| 1977. | 354 | 301 | 53 |
| 1976. | 356 | 272 | 84 |
| 1975. | 385 | 270 | 115 |
| 1974. | 317 | 292 | 25 |
| 1973. | 360 | 286 | 74 |
| 1972. | 362 | 275 | 87 |
| 1971. | 347 | 245 | 102 |
| 1970. | 362 | 254 | 108 |
| 1969. | 384 | 279 | 105 |
| 1968. | 346 | 261 | 85 |
| 1967. | 383 | 259 | 124 |
| 1966. | 362 | 228 | 134 |
| 1965. | 430 | 254 | 176 |
| 1964. | 410 | 261 | 149 |
| 1963. | 412 | 256 | 156 |
| 1962. | 427 | 258 | 169 |
| 1961. | 474 | 246 | 228 |
RZS, teritorija svedena na današnje opštine.
Naselja (4), broj stanovnika po popisima
| Naselje | 1948. | 1971. | 1991. | 2011. | 2022. |
|---|---|---|---|---|---|
| Žabalj | 6.273 | 7.851 | 8.766 | 9.161 | 8.449 |
| Čurug | 7.928 | 9.336 | 8.987 | 8.166 | 7.238 |
| Đurđevo | 5.008 | 4.531 | 4.517 | 5.092 | 4.621 |
| Gospođinci | 3.239 | 3.654 | 3.553 | 3.715 | 3.545 |
Sastav stanovništva
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 3,4% veća od popisa, a 2,2% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 39,6 muškarci 38,2, žene 41,0
- Muškarci
- 50,3% 13.154
- Žene
- 49,7% 13.005
- Žena na 100 muškaraca
- 98,9
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 696 | 639 |
| 5–9 | 849 | 727 |
| 10–14 | 810 | 764 |
| 15–19 | 885 | 824 |
| 20–24 | 941 | 815 |
| 25–29 | 885 | 827 |
| 30–34 | 906 | 806 |
| 35–39 | 912 | 859 |
| 40–44 | 956 | 844 |
| 45–49 | 965 | 922 |
| 50–54 | 1.010 | 964 |
| 55–59 | 1.036 | 960 |
| 60–64 | 794 | 861 |
| 65–69 | 479 | 572 |
| 70–74 | 473 | 675 |
| 75–79 | 314 | 501 |
| 80–84 | 170 | 306 |
| 85+ | 73 | 139 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 3,4% veća od popisa, a 2,2% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 39,8 muškarci 38,4, žene 41,2
- Muškarci
- 50,4% 13.097
- Žene
- 49,6% 12.907
- Žena na 100 muškaraca
- 98,5
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 690 | 629 |
| 5–9 | 841 | 690 |
| 10–14 | 805 | 771 |
| 15–19 | 871 | 820 |
| 20–24 | 923 | 807 |
| 25–29 | 906 | 800 |
| 30–34 | 884 | 802 |
| 35–39 | 913 | 860 |
| 40–44 | 936 | 836 |
| 45–49 | 950 | 893 |
| 50–54 | 987 | 965 |
| 55–59 | 1.060 | 962 |
| 60–64 | 812 | 861 |
| 65–69 | 494 | 620 |
| 70–74 | 458 | 624 |
| 75–79 | 314 | 519 |
| 80–84 | 176 | 292 |
| 85+ | 77 | 156 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 3,4% veća od popisa, a 2,2% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 39,9 muškarci 38,5, žene 41,4
- Muškarci
- 50,4% 13.037
- Žene
- 49,6% 12.836
- Žena na 100 muškaraca
- 98,5
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 700 | 632 |
| 5–9 | 814 | 659 |
| 10–14 | 810 | 768 |
| 15–19 | 855 | 818 |
| 20–24 | 898 | 805 |
| 25–29 | 927 | 777 |
| 30–34 | 859 | 795 |
| 35–39 | 923 | 850 |
| 40–44 | 920 | 836 |
| 45–49 | 923 | 862 |
| 50–54 | 984 | 972 |
| 55–59 | 1.035 | 945 |
| 60–64 | 841 | 870 |
| 65–69 | 529 | 662 |
| 70–74 | 439 | 588 |
| 75–79 | 314 | 530 |
| 80–84 | 185 | 296 |
| 85+ | 81 | 171 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 3,4% veća od popisa, a 2,2% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 40,1 muškarci 38,7, žene 41,5
- Muškarci
- 50,4% 12.955
- Žene
- 49,6% 12.773
- Žena na 100 muškaraca
- 98,6
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 708 | 645 |
| 5–9 | 780 | 648 |
| 10–14 | 818 | 761 |
| 15–19 | 835 | 792 |
| 20–24 | 890 | 811 |
| 25–29 | 922 | 763 |
| 30–34 | 855 | 798 |
| 35–39 | 911 | 830 |
| 40–44 | 904 | 827 |
| 45–49 | 922 | 844 |
| 50–54 | 964 | 958 |
| 55–59 | 990 | 939 |
| 60–64 | 860 | 884 |
| 65–69 | 586 | 716 |
| 70–74 | 415 | 524 |
| 75–79 | 316 | 545 |
| 80–84 | 190 | 317 |
| 85+ | 89 | 171 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 3,4% veća od popisa, a 2,2% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 40,2 muškarci 38,8, žene 41,6
- Muškarci
- 50,3% 12.864
- Žene
- 49,7% 12.732
- Žena na 100 muškaraca
- 99,0
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 707 | 660 |
| 5–9 | 746 | 652 |
| 10–14 | 834 | 748 |
| 15–19 | 821 | 767 |
| 20–24 | 884 | 819 |
| 25–29 | 908 | 759 |
| 30–34 | 855 | 804 |
| 35–39 | 892 | 808 |
| 40–44 | 898 | 837 |
| 45–49 | 929 | 826 |
| 50–54 | 934 | 935 |
| 55–59 | 958 | 935 |
| 60–64 | 864 | 897 |
| 65–69 | 645 | 764 |
| 70–74 | 394 | 475 |
| 75–79 | 318 | 548 |
| 80–84 | 183 | 324 |
| 85+ | 94 | 174 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 3,4% veća od popisa, a 2,2% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 40,2 muškarci 38,8, žene 41,7
- Muškarci
- 50,2% 12.796
- Žene
- 49,8% 12.680
- Žena na 100 muškaraca
- 99,1
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 720 | 675 |
| 5–9 | 712 | 645 |
| 10–14 | 855 | 729 |
| 15–19 | 805 | 764 |
| 20–24 | 871 | 809 |
| 25–29 | 903 | 757 |
| 30–34 | 858 | 791 |
| 35–39 | 872 | 794 |
| 40–44 | 892 | 851 |
| 45–49 | 917 | 815 |
| 50–54 | 925 | 903 |
| 55–59 | 927 | 925 |
| 60–64 | 893 | 920 |
| 65–69 | 675 | 779 |
| 70–74 | 379 | 492 |
| 75–79 | 320 | 518 |
| 80–84 | 176 | 328 |
| 85+ | 96 | 185 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 3,4% veća od popisa, a 2,2% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 40,3 muškarci 38,9, žene 41,8
- Muškarci
- 50,3% 12.741
- Žene
- 49,7% 12.583
- Žena na 100 muškaraca
- 98,8
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 735 | 684 |
| 5–9 | 705 | 632 |
| 10–14 | 842 | 694 |
| 15–19 | 799 | 771 |
| 20–24 | 858 | 793 |
| 25–29 | 883 | 758 |
| 30–34 | 866 | 767 |
| 35–39 | 850 | 784 |
| 40–44 | 893 | 850 |
| 45–49 | 910 | 810 |
| 50–54 | 914 | 873 |
| 55–59 | 905 | 925 |
| 60–64 | 910 | 913 |
| 65–69 | 691 | 774 |
| 70–74 | 384 | 539 |
| 75–79 | 321 | 479 |
| 80–84 | 176 | 341 |
| 85+ | 99 | 196 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 3,4% veća od popisa, a 2,2% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 40,5 muškarci 39,1, žene 42,0
- Muškarci
- 50,3% 12.657
- Žene
- 49,7% 12.499
- Žena na 100 muškaraca
- 98,8
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 728 | 682 |
| 5–9 | 715 | 626 |
| 10–14 | 805 | 673 |
| 15–19 | 803 | 766 |
| 20–24 | 841 | 782 |
| 25–29 | 862 | 766 |
| 30–34 | 878 | 754 |
| 35–39 | 825 | 767 |
| 40–44 | 900 | 840 |
| 45–49 | 900 | 814 |
| 50–54 | 892 | 840 |
| 55–59 | 904 | 937 |
| 60–64 | 894 | 885 |
| 65–69 | 713 | 786 |
| 70–74 | 411 | 575 |
| 75–79 | 306 | 446 |
| 80–84 | 174 | 345 |
| 85+ | 106 | 215 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 3,4% veća od popisa, a 2,2% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 40,7 muškarci 39,2, žene 42,1
- Muškarci
- 50,2% 12.571
- Žene
- 49,8% 12.448
- Žena na 100 muškaraca
- 99,0
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 722 | 663 |
| 5–9 | 717 | 633 |
| 10–14 | 772 | 661 |
| 15–19 | 804 | 768 |
| 20–24 | 819 | 761 |
| 25–29 | 858 | 768 |
| 30–34 | 878 | 748 |
| 35–39 | 816 | 775 |
| 40–44 | 884 | 814 |
| 45–49 | 891 | 809 |
| 50–54 | 891 | 825 |
| 55–59 | 892 | 931 |
| 60–64 | 870 | 876 |
| 65–69 | 727 | 806 |
| 70–74 | 458 | 623 |
| 75–79 | 285 | 404 |
| 80–84 | 180 | 353 |
| 85+ | 107 | 230 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 3,4% veća od popisa, a 2,2% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 40,8 muškarci 39,3, žene 42,3
- Muškarci
- 50,3% 12.492
- Žene
- 49,7% 12.360
- Žena na 100 muškaraca
- 98,9
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 726 | 634 |
| 5–9 | 711 | 650 |
| 10–14 | 739 | 650 |
| 15–19 | 818 | 750 |
| 20–24 | 803 | 750 |
| 25–29 | 859 | 768 |
| 30–34 | 874 | 739 |
| 35–39 | 814 | 784 |
| 40–44 | 860 | 782 |
| 45–49 | 889 | 816 |
| 50–54 | 898 | 811 |
| 55–59 | 874 | 916 |
| 60–64 | 843 | 873 |
| 65–69 | 737 | 818 |
| 70–74 | 503 | 661 |
| 75–79 | 255 | 369 |
| 80–84 | 194 | 360 |
| 85+ | 95 | 229 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 3,4% veća od popisa, a 2,2% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 40,7 muškarci 39,2, žene 42,3
- Muškarci
- 50,3% 12.412
- Žene
- 49,7% 12.251
- Žena na 100 muškaraca
- 98,7
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 719 | 633 |
| 5–9 | 730 | 665 |
| 10–14 | 707 | 637 |
| 15–19 | 836 | 718 |
| 20–24 | 779 | 753 |
| 25–29 | 855 | 766 |
| 30–34 | 879 | 733 |
| 35–39 | 824 | 771 |
| 40–44 | 840 | 767 |
| 45–49 | 876 | 825 |
| 50–54 | 886 | 794 |
| 55–59 | 872 | 883 |
| 60–64 | 814 | 869 |
| 65–69 | 753 | 833 |
| 70–74 | 516 | 662 |
| 75–79 | 238 | 380 |
| 80–84 | 194 | 328 |
| 85+ | 94 | 234 |
- Prosečna starost
- 41,1 muškarci 39,8, žene 42,5
- Muškarci
- 50,2% 11.973
- Žene
- 49,8% 11.880
- Žena na 100 muškaraca
- 99,2
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 697 | 668 |
| 5–9 | 740 | 676 |
| 10–14 | 687 | 612 |
| 15–19 | 788 | 651 |
| 20–24 | 700 | 673 |
| 25–29 | 764 | 701 |
| 30–34 | 758 | 683 |
| 35–39 | 807 | 690 |
| 40–44 | 789 | 753 |
| 45–49 | 863 | 800 |
| 50–54 | 831 | 780 |
| 55–59 | 829 | 865 |
| 60–64 | 835 | 883 |
| 65–69 | 819 | 847 |
| 70–74 | 541 | 675 |
| 75–79 | 264 | 423 |
| 80–84 | 165 | 294 |
| 85+ | 96 | 206 |
- Prosečna starost
- 41,2 muškarci 39,8, žene 42,6
- Muškarci
- 50,2% 11.890
- Žene
- 49,8% 11.809
- Žena na 100 muškaraca
- 99,3
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 684 | 673 |
| 5–9 | 748 | 660 |
| 10–14 | 688 | 611 |
| 15–19 | 767 | 642 |
| 20–24 | 715 | 677 |
| 25–29 | 738 | 691 |
| 30–34 | 746 | 670 |
| 35–39 | 811 | 689 |
| 40–44 | 777 | 752 |
| 45–49 | 863 | 785 |
| 50–54 | 821 | 787 |
| 55–59 | 815 | 827 |
| 60–64 | 832 | 896 |
| 65–69 | 802 | 813 |
| 70–74 | 553 | 716 |
| 75–79 | 282 | 441 |
| 80–84 | 158 | 279 |
| 85+ | 90 | 200 |
- Prosečna starost
- 41,2 muškarci 39,9, žene 42,6
- Muškarci
- 50,2% 11.838
- Žene
- 49,8% 11.755
- Žena na 100 muškaraca
- 99,3
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 688 | 684 |
| 5–9 | 741 | 654 |
| 10–14 | 690 | 614 |
| 15–19 | 744 | 633 |
| 20–24 | 738 | 687 |
| 25–29 | 721 | 672 |
| 30–34 | 729 | 675 |
| 35–39 | 803 | 669 |
| 40–44 | 772 | 761 |
| 45–49 | 852 | 762 |
| 50–54 | 809 | 787 |
| 55–59 | 822 | 802 |
| 60–64 | 809 | 885 |
| 65–69 | 774 | 810 |
| 70–74 | 585 | 727 |
| 75–79 | 311 | 481 |
| 80–84 | 155 | 256 |
| 85+ | 95 | 196 |
- Prosečna starost
- 41,3 muškarci 40,0, žene 42,6
- Muškarci
- 50,2% 11.827
- Žene
- 49,8% 11.713
- Žena na 100 muškaraca
- 99,0
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 687 | 693 |
| 5–9 | 741 | 640 |
| 10–14 | 691 | 627 |
| 15–19 | 722 | 631 |
| 20–24 | 761 | 680 |
| 25–29 | 718 | 656 |
| 30–34 | 722 | 683 |
| 35–39 | 791 | 665 |
| 40–44 | 769 | 753 |
| 45–49 | 830 | 738 |
| 50–54 | 817 | 797 |
| 55–59 | 831 | 793 |
| 60–64 | 796 | 862 |
| 65–69 | 742 | 820 |
| 70–74 | 605 | 724 |
| 75–79 | 350 | 526 |
| 80–84 | 153 | 229 |
| 85+ | 101 | 196 |
Crtica je Srbija u istoj godini. Procene pre 2022. se ne nastavljaju na one posle popisa, pa se te godine ne porede međusobno. RZS.
Nacionalnost, popisi 2022. i 2011.
| Grupa | Traka | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|---|
| Srbi | 82,6% | 84,7% | 19.708 | |
| Romi | 4,7% | 5,0% | 1.132 | |
| Rusini | 4,1% | 4,6% | 972 | |
| Nisu se izjasnili | 2,8% | 1,6% | 669 | |
| Nepoznato | 3,3% | 0,2% | 795 |
Grupe ispod 1% (17)
| Grupa | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|
| Mađari | 0,80% | 1,0% | 190 |
| Regionalna pripadnost | 0,33% | 1,1% | 78 |
| Hrvati | 0,28% | 0,5% | 66 |
| Ostali | 0,24% | 0,2% | 57 |
| Jugosloveni | 0,19% | 0,3% | 46 |
| Ukrajinci | 0,13% | 0,2% | 32 |
| Slovaci | 0,11% | 0,1% | 26 |
| Makedonci | 0,10% | 0,1% | 24 |
| Muslimani | 0,07% | 0,0% | 16 |
| Rusi | 0,06% | 0,0% | 15 |
| Rumuni | 0,03% | 0,0% | 7 |
| Crnogorci | 0,02% | 0,1% | 5 |
| Bunjevci | 0,02% | 0,0% | 4 |
| Nemci | 0,02% | 0,1% | 4 |
| Albanci | 0,01% | 0,0% | 3 |
| Bošnjaci | 0,01% | 0,0% | 2 |
| Bugari | 0,01% | 0,0% | 2 |
Veroispovest, popisi 2022. i 2011.
| Grupa | Traka | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|---|
| Pravoslavna | 86,9% | 89,5% | 20.728 | |
| Katolička | 4,8% | 5,8% | 1.156 | |
| Nisu se izjasnili | 2,9% | 3,0% | 684 | |
| Nepoznato | 4,1% | 0,3% | 989 |
Grupe ispod 1% (7)
| Grupa | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|
| Protestantska | 0,58% | 0,6% | 138 |
| Nisu vernici | 0,32% | 0,5% | 76 |
| Ostale hrišćanske | 0,16% | 0,4% | 38 |
| Islamska | 0,13% | 0,1% | 32 |
| Agnostici | 0,04% | 0,0% | 10 |
| Judaistička | 0,00% | 0,0% | 1 |
| Istočnjačke | 0,00% | 0,0% | 1 |
Udeo u svim popisanim. Izjašnjavanje nije obavezno, a „Nepoznato” je kategorija RZS-a. Udeo „Nepoznato” je u Srbiji 2022. veći nego 2011, pa razlika između kolona ne mora da bude stvarna promena. Nacionalnost i vera se ne ocenjuju i ne ulaze u poređenja. RZS, Popis 2022.
Cena života
- Korpa, usklađena
- 117.551 RSD, 2026-05, pomereno do 2026-09, procena iz najbližih gradova
- Prosečna plata
- 96.454 RSD
- Stanovanje mesečno
- 34.175 procena, stan od 50 m²
- Sve kroz platu
- 1,57 korpa i stanovanje
Procena Državna računica, a ne tržišno merenje; koristi se oprezno i poredi sa našim cenama iz prodavnica. Stanovanje: za ovo mesto nema kirija ni kupoprodaja, pa je ovo procena iz cene novih stanova, svedena na istu skalu. Uporedi cene u prodavnicama.
Stanovanje i obrazovanje
- Stanova
- 10.073
- Prazni i napušteni
- 13,1%
- Pod zakupom
- 3,1%
- Zgrade starije od 1971.
- 35%
- Viša ili visoka škola
- 9,3%
- Bez srednje škole
- 32,0%
Popis 2022. RZS.
Posao i plate
- Neto plata, 12 meseci
- 96.454 do 08/2026
- Zaposlenih na 1.000
- 344
- Aktivnih firmi
- 221 09/2025
- Nezaposlenih na birou
- 825 09/2025
- Budžet po stanovniku
- 63.973 RSD, 2024.
- Ulaganja po stanovniku
- 23.787 RSD, 31,6% rashoda
Plata zaposlenih koji ovde žive, bez obzira na to gde rade. Tačka je ovo mesto, crta je Srbija.
Zdravstvo
- Lekara
- 29
- Stanovnika po lekaru
- 812
- Zubara
- 6
- Farmaceuta
- 0
Podaci za 2024, samo zdravstvena služba. Broji se gde ljudi rade, pa bolnički centri izgledaju bolje od mesta čiji se stanovnici tamo leče.
Škole i vrtići
- Skor na maloj maturi
- 444 2025/26, prosek mesta 481
- Osnovnih škola
- 4
- Dece u vrtiću
- 618 2025/2026
- Obuhvat vrtićem
- 32% naša procena
Skor je prosek tri standardizovana testa, ponderisan brojem učenika. Više govori o generaciji i porodicama nego o samoj školi. Ministarstvo prosvete.
Od čega se živi
Popis 2022.
Popis 2011.
| Grupa | 2022. | Udeo | 2011. | Udeo |
|---|---|---|---|---|
| Zaposleni | 8.329 | 34,9% | 6.939 | 26,6% |
| Penzioneri | 4.585 | 19,2% | 4.480 | 17,1% |
| Deca do 15 godina | 4.080 | 17,1% | 4.465 | 17,1% |
| Učenici i studenti | 1.446 | 6,1% | 1.762 | 6,7% |
| Nezaposleni | 1.262 | 5,3% | 2.841 | 10,9% |
| Domaćinstvo i ostali | 4.151 | 17,4% | 5.647 | 21,6% |
RZS, popisi 2011. i 2022: svaka osoba je u jednoj grupi. Stopa nezaposlenosti po popisu je 13,2%. Godišnje, PIO fond: 4.259 korisnika penzija u 2026-06, prosečna penzija 49.788 RSD, 53 korisnika na 100 zaposlenih. Ne ulazi u ocenu.
Komunalije i putevi
- Domaćinstva na vodovodu
- 95,4%
- Domaćinstva na kanalizaciji
- 0,0%
- Prečišćene otpadne vode
- 0,0%
- Opštinski putevi sa savremenim kolovozom
- 33,3%
- Divlje deponije, prijavljene
- 3
Godišnjak Opštine i regioni, podaci za 2024. Priključci prema domaćinstvima iz popisa 2022, pa vikend kuće mogu da podignu udeo. Ne ulazi u ocenu.
Mobilna mreža i internet
- Mobilna mreža, preuzimanje
- 156 Mb/s
- Broj mobilnih testova
- 73
- Fiksni, preuzimanje
- 119 Mb/s zavisi od paketa
Ocena ide iz mobilne mreže, jer ljudi internet uglavnom koriste na telefonu preko 4G i 5G. Fiksna brzina više pokazuje koji paket korisnici biraju nego šta je dostupno, pa nije u oceni. Prosek Speedtest merenja za 3. kvartal 2026, koja sami pokreću korisnici. Kod malog broja testova rezultat je nesiguran. Speedtest by Ookla Global Fixed and Mobile Network Performance Maps, CC BY-NC-SA 4.0.
Vazduh
- PM2.5 zimi, procena
- 36,3
- Leti, model
- 7,1
Procena Ovde nema SEPA stanice za PM2.5. Prikazan je atmosferski model za 2025, a zimska vrednost je pomnožena sa 1,30, koliko model u proseku potcenjuje merenja. Stvarna vrednost može biti znatno drugačija. Emisije: NRIZ registar.
Bezbednost na putu
- Sa povređenima 2025.
- 66
- Sa poginulima 2025.
- 1
- Teških godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana
- 33,4 20.073 ljudi tokom dana
- Sve nezgode 2026.
- 69 tekuća godina
- Na glavnim putevima van naselja*
- 10 od 67 teških, 2025.
Ocena ne računa nezgode na autoputevima i brzim putevima (0% teških nezgoda ovde), a deli se sa dnevnim stanovništvom: stanovnici plus ljudi koji tu rade, minus oni koji rade negde drugde. Drugi tranzitni putevi su i dalje uračunati; zvezdica je naš proračun koji ne menja ocenu. MUP, otvoreni podaci.
Osude za krivična dela
- Osuđenih odraslih 2024.
- 30
- Za imovinu
- 9
- Za život i telo
- 0
- U saobraćaju
- 12
Osude po mestu izvršenja, ne prijavljena dela i ne ocena bezbednosti, zato nisu u indeksu.
Povezanost
- Do sedišta regiona*
- 34 min 76. od 161
- Do najbližeg velikog centra*
- 34 min 28. od 161
- Do Beograda*
- 80 min 45. od 161
- Do najbližeg fakulteta*
- 34 min 107. od 161
- Do najbliže srednje škole*
- 0 min 1. od 161
Minuti vožnje kolima bez gužve, od centra mesta. Ne meri autobus i ne ulazi u ocenu. Veliki centri su Beograd, Novi Sad, Niš i Kragujevac. Nula znači da je cilj u samom mestu. Red 1 je najbliže.