Sva mesta · Grad Beograd
Mladenovac
Mladenovac: iznad proseka svih mesta po demografiji (87) i pristupu (88), ispod proseka po priuštivosti (37). Stanovništvo od popisa 2022: −0,6%, prosek regiona +0,1%.
48.415 stanovnika100.017 RSD neto plata
Ocena 1–100, veće je bolje. To je geometrijski prosek 7 tema, bez Bezbednosti na putu. Verovatno između 20. i 90. mesta.
Kako računamoRang je okviran: ovde nema merenja vazduha. Zašto?
Profil mesta
Ocene 1–100, veće je bolje. Crtica je prosek sličnih mesta.
Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: promena stanovništva od popisa 2022. i neto doseljeni na 1.000 stanovnika.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: neto plata, zaposleni na 1.000 radno sposobnih i firme na 1.000 stanovnika.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: koliko plata pokriva korpu i stanovanje.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: zdravstveni radnici na 10.000 stanovnika i životni vek.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: mala matura, obuhvat vrtićem i vreme do fakulteta i srednje škole.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: vreme do velikog centra i brzina mobilne mreže.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: gori od dva zagađivača, PM2.5 zimi i SO₂.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: teške nezgode; tema je van ukupne ocene.
Kako računamoTrendovi
Stanovništvo se poredi po popisima i procenama posle 2022, jer se godišnje procene ne nastavljaju preko popisa. Metodologija popisa se menjala.
Stanovnika48.415 2025.→ 0,6% od 2022.Detalji
Broj stanovnika po proceni RZS. Godine pre popisa 2022. su stare procene.
- Najviše, 1991.
- 56.389
- Najmanje, 1948.
- 37.662
- Broj stanovnika
- 48.415
- Prosek mesta
- 40.683
- Položaj, 1. je najviše
- 34. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 48.415 2024. 48.494 2023. 48.595 2022. 48.683 2011. 53.096 2002. 52.490 1991. 56.389 1981. 52.489 1971. 47.134 1961. 44.769 1953. 39.945 1948. 37.662 Neto plata100.017 RSD, 12 meseci do 08/2026▲ 27,8% 2020–2025. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna neto plata po godinama, RZS.
- Najviše, 2025.
- 92.373 RSD
- Najmanje, 2018.
- 42.049 RSD
- Neto plata, 12 meseci
- 100.017 RSD
- Prosek mesta
- 101.239 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 57. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2025. 92.373 93.603 2024. 81.602 83.346 2023. 71.237 72.735 2022. 62.621 63.533 2021. 55.536 56.572 2020. 50.872 52.069 2019. 46.158 47.718 2018. 42.049 43.470 Zaposlenih17.863 2026.▲ 6,0% od 2021.Detalji
Broj zaposlenih po godinama, RZS. Na grafikonu je ukupan broj, a poređenje je na 1.000 stanovnika.
- Najviše, 2025.
- 17.870
- Najmanje, 2016.
- 14.289
- Prosek mesta
- 322
- Položaj, 1. je najbolje
- 30. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2026. 17.863 2025. 17.870 2024. 17.846 2023. 17.725 2022. 17.202 2021. 16.851 2020. 16.339 2019. 16.001 2018. 15.534 2017. 14.847 2016. 14.289 Korisnici penzija11.435 2026.▲ 2,7% od 2021.Detalji
Korisnici svih vrsta penzija, PIO fond, decembar svake godine, a za tekuću godinu poslednji objavljen mesec.
- Najviše, 2026.
- 11.435
- Najmanje, 2021.
- 11.133
- Prosek mesta
- 248
- Položaj, 1. je najviše
- 98. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2026. 11.435 2025. 11.358 2024. 11.325 2023. 11.237 2022. 11.135 2021. 11.133 2020. 11.289 2019. 11.315 2018. 11.281 Odseljeni870 2025.▼ 18,1% od 2022.Detalji
Broj ljudi koji su se odselili iz mesta tokom godine, RZS.
- Najviše, 2022.
- 1.062
- Najmanje, 2025.
- 870
- Prosek mesta
- -1,5
- Položaj, 1. je najbolje
- 10. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 870 2024. 884 2023. 917 2022. 1.062 Doseljeni1.068 2025.▼ 3,5% od 2022.Detalji
Broj ljudi koji su se doselili u mesto tokom godine, RZS.
- Najviše, 2022.
- 1.107
- Najmanje, 2024.
- 1.068
- Prosek mesta
- -1,5
- Položaj, 1. je najbolje
- 10. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 1.068 2024. 1.068 2023. 1.092 2022. 1.107
Još trendova (10)
Novi stanovi, po m²126.271 RSD 2023.▲ 11,3% od 2019. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna cena novog stana po kvadratnom metru, RZS. U malom mestu je godišnje malo prodaja, pa broj jače skače.
- Najviše, 2023.
- 126.271 RSD
- Najmanje, 2019.
- 85.622 RSD
- Cena novih stanova po m²
- 126.271 RSD
- Prosek mesta
- 135.783 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 50. od 87
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2023. 126.271 143.298 2022. 110.269 126.155 2021. 97.939 114.840 2020. 89.547 108.603 2019. 85.622 107.098 Noćenja turista77.064 2025.▼ 35,9% od 2019.Detalji
Ukupan broj noćenja turista godišnje, RZS. Na grafikonu je ukupan broj, a poređenje je po stanovniku.
- Najviše, 2012.
- 150.269
- Najmanje, 2021.
- 4.608
- Prosek mesta
- 2,7
- Položaj, 1. je najbolje
- 39. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 77.064 2024. 77.137 2023. 54.676 2022. 24.602 2021. 4.608 2019. 120.304 2018. 114.284 2017. 112.153 2016. 110.916 2015. 124.363 2014. 140.867 2013. 147.752 2012. 150.269 2011. 148.210 2010. 145.214 Mala matura497 2026.→ 1,0% od 2023.Detalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečan skor učenika na maloj maturi.
- Najviše, 2023.
- 502
- Najmanje, 2024.
- 477
- Prosek mesta
- 481
- Položaj, 1. je najbolje
- 50. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2026. 497 481 2025. 494 479 2024. 477 483 2023. 502 483 Saobraćajne nezgode226 2025.→ 0,9% od 2020.Detalji
Ukupan broj saobraćajnih nezgoda godišnje, MUP.
- Najviše, 2017.
- 279
- Najmanje, 2025.
- 226
- Prosek mesta
- 206
- Položaj, 1. je najbolje
- 124. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 226 2024. 232 2023. 236 2022. 230 2021. 258 2020. 228 2019. 229 2018. 234 2017. 279 2016. 262 Noćno svetlo, sa satelita37. od 161 po stanovniku 2025.▲ 16,8% od 2020.Detalji
Ukupna jačina veštačkog svetla koju satelit NASA izmeri noću iznad teritorije mesta. Sam broj nema svakodnevno značenje: služi za poređenje istog mesta kroz vreme i mesta međusobno. Industrija i prelazak na LED rasvetu menjaju ga i kad se broj ljudi ne menja.
- Najviše, 2022.
- 7.434
- Najmanje, 2015.
- 4.114
- Prosek mesta
- 119,2
- Položaj, 1. je najviše
- 37. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 7.325 2024. 7.275 2023. 6.932 2022. 7.434 2021. 7.169 2020. 6.269 2019. 5.745 2018. 5.545 2017. 5.286 2016. 5.063 2015. 4.114 2014. 4.638 2013. 5.015 2012. 5.572 Prosečna penzija52.302 RSD 2026.▲ 37,5% od 2021. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna penzija svih vrsta, PIO fond, decembar svake godine, a za tekuću godinu poslednji objavljen mesec.
- Najviše, 2025.
- 52.347 RSD
- Najmanje, 2019.
- 24.342 RSD
- Prosečna penzija
- 52.302 RSD
- Prosek mesta
- 50.307 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 57. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2026. 52.302 50.307 2025. 52.347 50.246 2024. 46.717 44.693 2023. 36.665 35.047 2022. 31.069 29.593 2021. 27.050 25.699 2020. 25.578 24.231 2019. 24.342 22.945 2018. 24.447 22.892 Divlje deponije, prijavljene20 2020.▲ 66,7% od 2019.Detalji
Lokacije koje su opštine i komunalna preduzeća prijavile registru SEPA. Rast može da znači i savesnije prijavljivanje.
- Najviše, 2020.
- 20
- Najmanje, 2019.
- 12
- Prosek mesta
- 18
- Položaj, 1. je najviše
- 33. od 155
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2020. 20 2019. 12 Životni vek75,1 god. 2025.▲ 1,5% od 2023.Detalji
- Muškarci
- Žene
Tabela po godinama
Godina Muškarci Žene 2025. 72,6 77,7 2024. 71,8 77,4 2023. 71,2 76,9 Brakovi225 2025.▲ 22,3% od 2020.Detalji
Broj sklopljenih brakova godišnje, RZS.
- Najviše, 2014.
- 304
- Najmanje, 2020.
- 184
- Prosek mesta
- 4,4
- Položaj, 1. je najviše
- 26. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 225 2024. 261 2023. 223 2022. 273 2021. 249 2020. 184 2019. 246 2018. 257 2017. 268 2016. 256 2015. 266 2014. 304 2013. 278 2012. 263 2011. 223 2010. 218 Stanovi po dozvolama343 2025.▼ 10,0% od 2020.Detalji
Broj stanova za koje je izdata građevinska dozvola, RZS.
- Najviše, 2008.
- 394
- Najmanje, 2016.
- 29
- Prosek mesta
- 4,8
- Položaj, 1. je najbolje
- 26. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 343 2024. 330 2023. 365 2022. 349 2021. 227 2020. 381 2019. 131 2018. 106 2017. 129 2016. 29 2015. 69 2014. 55 2013. 75 2012. 87 2011. 91 2010. 43 2009. 298 2008. 394 2007. 282
„Realno" znači posle inflacije po indeksu cena za Srbiju. Strelica je smer; zelena je poboljšanje, crvena pogoršanje, siva bez ocene. Praćenje ocena počinje u oktobru 2026.
Naši nalazi
* Naše računanje. Tražene cene su medijana oglasa, bez ponovljenih, gde ih ima bar 10. Tražene kirije i cene ulaze u Priuštivost. Ostalo su podaci navedenih izvora van državne statistike.
Poređenje
Medijana: pola mesta je iznad te vrednosti, a pola ispod, pa je ne pomeraju krajnje vrednosti. Prosek regiona računa svako mesto jednako. Mesto 1 je najbolje. Kliknite na pokazatelj za sva mesta.
| Pokazatelj | Ovde | Prosek regiona | Medijana | U regionu | U Srbiji |
|---|---|---|---|---|---|
| Neto plata, 12 meseci | 100.017 RSD | 137.812 | 96.554 | 17. od 17 | 57. od 161 |
| Zaposleni na 1.000 radno sposobnih | 598 | 664 | 521 | 16. od 17 | 30. od 161 |
| Nezaposleni na 1.000 stanovnika | 38,6 | 21,5 | 55,9 | 17. od 17 | 55. od 161 |
| Promena od 2022. | -0,6 % | 0,1 | -2,6 | 12. od 17 | 18. od 161 |
| Deca do 14 godina | 15,1 % | 15,0 | 13,5 | 10. od 17 | 32. od 161 |
| Sa višom ili visokom školom | 16,9 % | 32,4 | 13,9 | 11. od 17 | 41. od 161 |
| Skor na maloj maturi | 497 | 515 | 480 | 13. od 17 | 50. od 161 |
| Lekari na 10.000 stanovnika | 21,1 | 73,4 | 17,1 | 6. od 17 | 62. od 161 |
| Cena stana po m² | nema podatka | 2.986 | 1.291 | – | – |
| Mobilna mreža Procena | 177 Mb/s | 259 | 156 | 12. od 17 | 61. od 161 |
| PM2.5 zimi, izmereno ili procena Procena | 36,9 µg/m³ | 40,4 | 33,4 | 9. od 17 | 116. od 161 |
| Teške nezgode godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana | 29,9 | 19,2 | 17,6 | 17. od 17 | 153. od 161 |
Slična mesta: Obrenovac, Temerin, Ruma, Požarevac, Lazarevac. Upoređuje se sa njihovim prosekom, prvo najveća razlika.
Prednosti u odnosu na slična mesta
| Pokazatelj | Ovde | Slična mesta |
|---|---|---|
| Neto doseljeni na 1.000 godišnje | 3,8 | 1,9 |
| PM2.5 zimi, izmereno ili procena | 36,9 µg/m³ | 38,6 µg/m³ |
| Stanovi po dozvolama na 1.000 godišnje | 6,7 | 5,0 |
| Sa višom ili visokom školom | 16,9 % | 16,1 % |
| Skor na maloj maturi | 497 | 495 |
| Lekari na 10.000 stanovnika | 21,1 | 18,0 |
| Do najbližeg velikog centra | 48 min | 49 min |
| Domaćinstva na kanalizaciji | 48,5 % | 48,4 % |
Zaostatak za sličnim mestima
| Pokazatelj | Ovde | Slična mesta |
|---|---|---|
| Domaćinstva na vodovodu | 60,7 % | 87,3 % |
| Do sedišta regiona | 48 min | 32 min |
| Mobilna mreža | 177 Mb/s | 217 Mb/s |
| Neto plata, 12 meseci | 100.017 RSD | 108.677 RSD |
| Teške nezgode godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana | 29,9 | 27,4 |
| Nezaposleni na 1.000 stanovnika | 38,6 | 30,1 |
| Zaposleni na 1.000 radno sposobnih | 598 | 609 |
| Firme na 1.000 stanovnika | 9,5 | 11,0 |
Šta kažu nezavisni izvori
Procena OpenStreetMap, 2026-11-01. Podatke unose volonteri: ovo pokazuje šta je ucrtano na mapi, a slabije mapirano mesto izgleda kao mesto sa manje usluga. Ne ulazi u ocenu.
- Apoteke na 10.000 stanovnika: 1,9 (prosek mesta 2,8)
- Supermarketi na 10.000 stanovnika: 1,5 (prosek mesta 1,9)
- Pošte na 10.000 stanovnika: 2,9 (prosek mesta 3,5)
- Banke na 10.000 stanovnika: 0,8 (prosek mesta 1,8)
- Lekari i klinike na 10.000 stanovnika: 0,6 (prosek mesta 1,7)
- Restorani i kafići na 10.000 stanovnika: 4,5 (prosek mesta 8,9)
- Benzinske pumpe na 10.000 stanovnika: 2,5 (prosek mesta 3,2)
Slična mesta
Uporedi ova mesta u alatu. Sličnost je računata iz 28 pokazatelja; način je na stranici Kako računamo.
Izvori i metodologija
Izvor i period stoje uz svaki pokazatelj. Celu računicu vidite na stranici Kako računamo, a proveru ocene na stranici Provera ocene. Svežinu izvora prati Stanje podataka, a sve brojke su u preuzimanju.
Provera brojki
Zvanične procene poredimo sa onim što je stvarno izbrojano. Ako se slažu, odnos je oko 100. Izbori 2026. nisu konačni. Ovo ne ulazi u glavnu ocenu.
| Pitanje | Zvanično | Izmereno | Odnos |
|---|---|---|---|
| Koliko punoletnih je stvarno tu?Glasači su donja mera prisutnih; iznad 100 znači da je glasalo više ljudi nego što procena kaže da živi tu. | 39.629 punoletnih po RZS proceni | 32.818 glasalo 2026. | 83 na 100 |
| Da li je birački spisak veći od procene?Spisak uključuje i one koji su otišli, a nisu se odjavili. | 39.629 punoletnih po RZS proceni | 45.566 na biračkom spisku | 115 na 100 |
| Ima li dece koliko piše?Škola zna ko je stvarno došao. | 498 očekivanih osmaka po RZS proceni | 462 stvarno na maloj maturi | 93 na 100 |
| Koliko stanova je stvarno nastanjeno?Popis 2022. Ostatak su prazni, napušteni i vikend stanovi. | 23.997 stanova | 17.318 nastanjeno | 72% |
| Koliko mesto svetli noću?Satelit NASA. Industrija i LED rasveta podižu broj. | 48.415 stanovnika | 151,3 zračenja na 1.000 stanovnika | 37. od 161 |
Promena biračkog spiska, 2023. do 2026.
Spisak se menja zbog novih punoletnih i umrlih. Ostatak je ono što to dvoje ne objašnjava.
- Spisak 2023.
- 46.013
- Novi punoletni
- +1.428
- Umrli
- −2.251
- Ostatak
- +376
- Spisak 2026.
- 45.566
Život i ljudi
Životni vek i uzroci smrti
- Životni vek, muškarci
- 72,6 god.
- Životni vek, žene
- 77,7 god.
- Bolesti srca i krvotoka na 10.000
- 80,5
- Tumori na 10.000
- 34,4
- Bolesti disanja na 10.000
- 7,6
- Povrede i trovanja na 10.000
- 2,9
Seljenje, porodica i gradnja
- Neto doseljeni na 1.000 godišnje
- 3,8
- Brakovi na 1.000 godišnje
- 4,9
- Razvodi na 100 brakova
- 30,6
- Stanovi po dozvolama na 1.000
- 6,7
- Srednjoškolci na 1.000 stanovnika
- 24,6
RZS. Uzroci smrti su sirove stope, pa starije mesto ima veće brojeve. Seljenje, smrti i brakovi su prosek tri godine, a dozvole pet.
Obrazovanje
Osnovna škola, osmi razred
- Prosečna ocena
- 3,97
- Matematika, skor
- 509
- Maternji jezik, skor
- 484
- Ocena prema testu*
- -0,12
Srednje škole
- Srednjih škola
- 2
- Gimnazija
- 1
- Srednjoškolaca na 1.000
- 24,6
- Učenika po nastavniku
- 8,4
* Naše računanje: koliko je školska ocena viša ili niža od ocene koju rezultat na maloj maturi predviđa u celoj Srbiji. Rezultati mature i upisni bodovi po srednjoj školi nisu objavljeni kao otvoreni podaci. Univerziteti su na stranici Univerziteti i fakulteti.
Stanovništvo
- Stanovnika 2025.
- 48.415
- Promena od 2022.
- -0,6%
- Dece do 14
- 15,1%
- Starijih od 65
- 23,5%
Na popisu 2011. bilo je 53.096, a 2022. 48.683 stanovnika. Procene RZS-a se posle svakog popisa ponovo baziraju, pa je linija prekinuta tamo gde bi skok bio samo promena osnova.
Svi popisi, 1948–2022.
Popisi su rađeni po različitim metodologijama, a teritorija je svedena na stanje iz 2022.
Procene po godinama
Rođeni i umrli, 1961–2025.
- Rođeni 2025.
- 485
- Umrli 2025.
- 727
- Prirodni priraštaj
- -242 rođeni minus umrli
Tabela po godinama
| Godina | Rođeni | Umrli | Priraštaj |
|---|---|---|---|
| 2025. | 485 | 727 | -242 |
| 2024. | 489 | 787 | -298 |
| 2023. | 481 | 743 | -262 |
| 2022. | 504 | 808 | -304 |
| 2021. | 489 | 1.013 | -524 |
| 2020. | 505 | 922 | -417 |
| 2019. | 483 | 733 | -250 |
| 2018. | 491 | 798 | -307 |
| 2017. | 512 | 777 | -265 |
| 2016. | 480 | 718 | -238 |
| 2015. | 507 | 751 | -244 |
| 2014. | 558 | 714 | -156 |
| 2013. | 489 | 779 | -290 |
| 2012. | 509 | 765 | -256 |
| 2011. | 491 | 769 | -278 |
| 2010. | 571 | 809 | -238 |
| 2009. | 554 | 792 | -238 |
| 2008. | 518 | 760 | -242 |
| 2007. | 537 | 764 | -227 |
| 2006. | 495 | 704 | -209 |
| 2005. | 507 | 785 | -278 |
| 2004. | 554 | 802 | -248 |
| 2003. | 531 | 846 | -315 |
| 2002. | 525 | 705 | -180 |
| 2001. | 529 | 754 | -225 |
| 2000. | 494 | 770 | -276 |
| 1999. | 512 | 752 | -240 |
| 1998. | 484 | 687 | -203 |
| 1997. | 555 | 679 | -124 |
| 1996. | 588 | 708 | -120 |
| 1995. | 611 | 708 | -97 |
| 1994. | 641 | 637 | 4 |
| 1993. | 634 | 717 | -83 |
| 1992. | 656 | 647 | 9 |
| 1991. | 694 | 584 | 110 |
| 1990. | 661 | 585 | 76 |
| 1989. | 717 | 606 | 111 |
| 1988. | 678 | 564 | 114 |
| 1987. | 713 | 571 | 142 |
| 1986. | 726 | 608 | 118 |
| 1985. | 759 | 578 | 181 |
| 1984. | 758 | 603 | 155 |
| 1983. | 743 | 598 | 145 |
| 1982. | 734 | 561 | 173 |
| 1981. | 707 | 581 | 126 |
| 1980. | 735 | 505 | 230 |
| 1979. | 739 | 456 | 283 |
| 1978. | 702 | 513 | 189 |
| 1977. | 762 | 439 | 323 |
| 1976. | 696 | 478 | 218 |
| 1975. | 756 | 474 | 282 |
| 1974. | 722 | 434 | 288 |
| 1973. | 679 | 449 | 230 |
| 1972. | 659 | 483 | 176 |
| 1971. | 704 | 436 | 268 |
| 1970. | 681 | 455 | 226 |
| 1969. | 646 | 480 | 166 |
| 1968. | 591 | 447 | 144 |
| 1967. | 562 | 389 | 173 |
| 1966. | 560 | 366 | 194 |
| 1965. | 657 | 430 | 227 |
| 1964. | 566 | 447 | 119 |
| 1963. | 640 | 371 | 269 |
| 1962. | 714 | 442 | 272 |
| 1961. | 758 | 341 | 417 |
RZS, teritorija svedena na današnje opštine.
Naselja (22), broj stanovnika po popisima
| Naselje | 1948. | 1971. | 1991. | 2011. | 2022. |
|---|---|---|---|---|---|
| Mladenovac (varoš) | 4.833 | 15.858 | 23.299 | 23.609 | 22.346 |
| Kovačevac | 4.379 | 4.518 | 4.693 | 4.208 | 3.838 |
| Međulužje | 994 | 1.480 | 2.406 | 2.751 | 2.640 |
| Velika Krsna | 4.669 | 4.129 | 3.880 | 2.693 | 2.176 |
| Vlaška | 2.913 | 2.800 | 2.938 | 2.440 | 2.149 |
| Rajkovac | 686 | 658 | 1.354 | 1.932 | 1.850 |
| Jagnjilo | 2.694 | 2.513 | 2.553 | 1.931 | 1.816 |
| Koraćica | 2.478 | 2.023 | 1.878 | 1.989 | 1.719 |
| Mladenovac (selo) | 1.033 | 1.306 | 1.901 | 1.636 | 1.601 |
| Granice | 656 | 875 | 1.376 | 1.483 | 1.387 |
| Velika Ivanča | 2.896 | 2.443 | 2.073 | 1.532 | 1.271 |
| Rabrovac | 1.632 | 1.537 | 1.555 | 1.243 | 1.087 |
| Dubona | 1.916 | 1.573 | 1.383 | 1.009 | 827 |
| Pružatovac | 1.116 | 1.007 | 922 | 859 | 729 |
| Šepšin | 1.214 | 1.114 | 956 | 736 | 657 |
| Amerić | 1.032 | 925 | 866 | 835 | 634 |
| Markovac | 702 | 668 | 689 | 666 | 587 |
| Senaja | 718 | 591 | 571 | 405 | 385 |
| Beluće | 289 | 316 | 314 | 439 | 362 |
| Mala Vrbica | 356 | 360 | 384 | 355 | 305 |
| Crkvine | 274 | 220 | 221 | 195 | 192 |
| Beljevac | 182 | 220 | 177 | 150 | 125 |
Sastav stanovništva
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 4,4% veća od popisa, a 2,2% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,2 muškarci 40,9, žene 43,4
- Muškarci
- 49,0% 26.005
- Žene
- 51,0% 27.085
- Žena na 100 muškaraca
- 104,2
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.316 | 1.208 |
| 5–9 | 1.306 | 1.206 |
| 10–14 | 1.244 | 1.273 |
| 15–19 | 1.542 | 1.468 |
| 20–24 | 1.785 | 1.649 |
| 25–29 | 1.840 | 1.713 |
| 30–34 | 1.829 | 1.780 |
| 35–39 | 1.771 | 1.760 |
| 40–44 | 1.672 | 1.656 |
| 45–49 | 1.673 | 1.751 |
| 50–54 | 2.028 | 1.945 |
| 55–59 | 2.266 | 2.428 |
| 60–64 | 1.936 | 2.100 |
| 65–69 | 1.100 | 1.258 |
| 70–74 | 1.071 | 1.421 |
| 75–79 | 921 | 1.259 |
| 80–84 | 522 | 821 |
| 85+ | 183 | 389 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 4,4% veća od popisa, a 2,2% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,3 muškarci 41,0, žene 43,5
- Muškarci
- 49,0% 25.953
- Žene
- 51,0% 27.011
- Žena na 100 muškaraca
- 104,1
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.329 | 1.227 |
| 5–9 | 1.306 | 1.217 |
| 10–14 | 1.233 | 1.234 |
| 15–19 | 1.493 | 1.428 |
| 20–24 | 1.735 | 1.655 |
| 25–29 | 1.866 | 1.708 |
| 30–34 | 1.837 | 1.727 |
| 35–39 | 1.782 | 1.793 |
| 40–44 | 1.689 | 1.668 |
| 45–49 | 1.620 | 1.690 |
| 50–54 | 1.991 | 1.908 |
| 55–59 | 2.183 | 2.329 |
| 60–64 | 2.080 | 2.222 |
| 65–69 | 1.121 | 1.327 |
| 70–74 | 1.040 | 1.374 |
| 75–79 | 906 | 1.237 |
| 80–84 | 546 | 850 |
| 85+ | 196 | 417 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 4,4% veća od popisa, a 2,2% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,4 muškarci 41,1, žene 43,6
- Muškarci
- 49,0% 25.882
- Žene
- 51,0% 26.949
- Žena na 100 muškaraca
- 104,1
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.334 | 1.250 |
| 5–9 | 1.316 | 1.217 |
| 10–14 | 1.256 | 1.225 |
| 15–19 | 1.435 | 1.390 |
| 20–24 | 1.684 | 1.642 |
| 25–29 | 1.855 | 1.693 |
| 30–34 | 1.843 | 1.708 |
| 35–39 | 1.809 | 1.803 |
| 40–44 | 1.695 | 1.703 |
| 45–49 | 1.599 | 1.640 |
| 50–54 | 1.934 | 1.876 |
| 55–59 | 2.079 | 2.197 |
| 60–64 | 2.167 | 2.301 |
| 65–69 | 1.239 | 1.470 |
| 70–74 | 988 | 1.300 |
| 75–79 | 874 | 1.219 |
| 80–84 | 561 | 862 |
| 85+ | 214 | 453 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 4,4% veća od popisa, a 2,2% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,5 muškarci 41,2, žene 43,8
- Muškarci
- 49,0% 25.849
- Žene
- 51,0% 26.866
- Žena na 100 muškaraca
- 103,9
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.358 | 1.260 |
| 5–9 | 1.328 | 1.221 |
| 10–14 | 1.286 | 1.232 |
| 15–19 | 1.359 | 1.364 |
| 20–24 | 1.647 | 1.583 |
| 25–29 | 1.840 | 1.677 |
| 30–34 | 1.839 | 1.718 |
| 35–39 | 1.840 | 1.785 |
| 40–44 | 1.711 | 1.736 |
| 45–49 | 1.602 | 1.634 |
| 50–54 | 1.846 | 1.809 |
| 55–59 | 1.996 | 2.078 |
| 60–64 | 2.199 | 2.358 |
| 65–69 | 1.376 | 1.635 |
| 70–74 | 978 | 1.224 |
| 75–79 | 830 | 1.190 |
| 80–84 | 572 | 867 |
| 85+ | 242 | 495 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 4,4% veća od popisa, a 2,2% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,6 muškarci 41,2, žene 43,9
- Muškarci
- 49,1% 25.802
- Žene
- 50,9% 26.789
- Žena na 100 muškaraca
- 103,8
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.387 | 1.266 |
| 5–9 | 1.331 | 1.235 |
| 10–14 | 1.310 | 1.228 |
| 15–19 | 1.303 | 1.339 |
| 20–24 | 1.620 | 1.540 |
| 25–29 | 1.816 | 1.663 |
| 30–34 | 1.823 | 1.695 |
| 35–39 | 1.837 | 1.793 |
| 40–44 | 1.736 | 1.746 |
| 45–49 | 1.622 | 1.647 |
| 50–54 | 1.742 | 1.748 |
| 55–59 | 1.951 | 1.968 |
| 60–64 | 2.159 | 2.376 |
| 65–69 | 1.561 | 1.832 |
| 70–74 | 954 | 1.149 |
| 75–79 | 798 | 1.181 |
| 80–84 | 563 | 846 |
| 85+ | 289 | 537 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 4,4% veća od popisa, a 2,2% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,7 muškarci 41,4, žene 44,0
- Muškarci
- 49,1% 25.703
- Žene
- 50,9% 26.687
- Žena na 100 muškaraca
- 103,8
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.386 | 1.276 |
| 5–9 | 1.349 | 1.238 |
| 10–14 | 1.324 | 1.228 |
| 15–19 | 1.272 | 1.293 |
| 20–24 | 1.570 | 1.498 |
| 25–29 | 1.771 | 1.664 |
| 30–34 | 1.821 | 1.683 |
| 35–39 | 1.830 | 1.770 |
| 40–44 | 1.744 | 1.757 |
| 45–49 | 1.650 | 1.654 |
| 50–54 | 1.647 | 1.711 |
| 55–59 | 1.937 | 1.888 |
| 60–64 | 2.074 | 2.345 |
| 65–69 | 1.743 | 1.993 |
| 70–74 | 909 | 1.124 |
| 75–79 | 791 | 1.164 |
| 80–84 | 563 | 823 |
| 85+ | 322 | 578 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 4,4% veća od popisa, a 2,2% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,8 muškarci 41,5, žene 44,1
- Muškarci
- 49,1% 25.597
- Žene
- 50,9% 26.562
- Žena na 100 muškaraca
- 103,8
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.394 | 1.280 |
| 5–9 | 1.349 | 1.257 |
| 10–14 | 1.328 | 1.233 |
| 15–19 | 1.259 | 1.244 |
| 20–24 | 1.508 | 1.444 |
| 25–29 | 1.728 | 1.660 |
| 30–34 | 1.830 | 1.691 |
| 35–39 | 1.832 | 1.709 |
| 40–44 | 1.746 | 1.781 |
| 45–49 | 1.667 | 1.673 |
| 50–54 | 1.589 | 1.658 |
| 55–59 | 1.891 | 1.843 |
| 60–64 | 1.987 | 2.246 |
| 65–69 | 1.859 | 2.106 |
| 70–74 | 933 | 1.202 |
| 75–79 | 775 | 1.106 |
| 80–84 | 570 | 825 |
| 85+ | 352 | 604 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 4,4% veća od popisa, a 2,2% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,9 muškarci 41,6, žene 44,2
- Muškarci
- 49,1% 25.482
- Žene
- 50,9% 26.407
- Žena na 100 muškaraca
- 103,6
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.403 | 1.265 |
| 5–9 | 1.347 | 1.279 |
| 10–14 | 1.333 | 1.225 |
| 15–19 | 1.274 | 1.236 |
| 20–24 | 1.458 | 1.401 |
| 25–29 | 1.674 | 1.624 |
| 30–34 | 1.818 | 1.674 |
| 35–39 | 1.831 | 1.682 |
| 40–44 | 1.775 | 1.786 |
| 45–49 | 1.664 | 1.703 |
| 50–54 | 1.560 | 1.606 |
| 55–59 | 1.819 | 1.816 |
| 60–64 | 1.888 | 2.108 |
| 65–69 | 1.915 | 2.189 |
| 70–74 | 1.040 | 1.342 |
| 75–79 | 747 | 1.027 |
| 80–84 | 554 | 825 |
| 85+ | 382 | 619 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 4,4% veća od popisa, a 2,2% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,1 muškarci 41,7, žene 44,4
- Muškarci
- 49,1% 25.344
- Žene
- 50,9% 26.269
- Žena na 100 muškaraca
- 103,6
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.364 | 1.248 |
| 5–9 | 1.375 | 1.293 |
| 10–14 | 1.330 | 1.220 |
| 15–19 | 1.294 | 1.251 |
| 20–24 | 1.385 | 1.378 |
| 25–29 | 1.633 | 1.547 |
| 30–34 | 1.801 | 1.640 |
| 35–39 | 1.823 | 1.695 |
| 40–44 | 1.804 | 1.768 |
| 45–49 | 1.675 | 1.729 |
| 50–54 | 1.550 | 1.600 |
| 55–59 | 1.724 | 1.752 |
| 60–64 | 1.807 | 1.993 |
| 65–69 | 1.940 | 2.237 |
| 70–74 | 1.161 | 1.494 |
| 75–79 | 746 | 969 |
| 80–84 | 529 | 808 |
| 85+ | 403 | 647 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 4,4% veća od popisa, a 2,2% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,2 muškarci 41,8, žene 44,5
- Muškarci
- 49,1% 25.161
- Žene
- 50,9% 26.114
- Žena na 100 muškaraca
- 103,8
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.317 | 1.230 |
| 5–9 | 1.404 | 1.303 |
| 10–14 | 1.324 | 1.242 |
| 15–19 | 1.313 | 1.240 |
| 20–24 | 1.316 | 1.344 |
| 25–29 | 1.608 | 1.505 |
| 30–34 | 1.777 | 1.599 |
| 35–39 | 1.809 | 1.682 |
| 40–44 | 1.800 | 1.776 |
| 45–49 | 1.696 | 1.731 |
| 50–54 | 1.567 | 1.610 |
| 55–59 | 1.624 | 1.691 |
| 60–64 | 1.753 | 1.889 |
| 65–69 | 1.903 | 2.238 |
| 70–74 | 1.307 | 1.672 |
| 75–79 | 714 | 917 |
| 80–84 | 513 | 787 |
| 85+ | 416 | 658 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 4,4% veća od popisa, a 2,2% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,2 muškarci 41,8, žene 44,5
- Muškarci
- 49,0% 24.933
- Žene
- 51,0% 25.912
- Žena na 100 muškaraca
- 103,9
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.307 | 1.217 |
| 5–9 | 1.401 | 1.305 |
| 10–14 | 1.346 | 1.256 |
| 15–19 | 1.328 | 1.233 |
| 20–24 | 1.281 | 1.299 |
| 25–29 | 1.562 | 1.481 |
| 30–34 | 1.742 | 1.581 |
| 35–39 | 1.811 | 1.662 |
| 40–44 | 1.791 | 1.760 |
| 45–49 | 1.696 | 1.734 |
| 50–54 | 1.592 | 1.617 |
| 55–59 | 1.539 | 1.662 |
| 60–64 | 1.736 | 1.808 |
| 65–69 | 1.785 | 2.193 |
| 70–74 | 1.435 | 1.798 |
| 75–79 | 668 | 908 |
| 80–84 | 492 | 748 |
| 85+ | 421 | 650 |
- Prosečna starost
- 43,8 muškarci 42,5, žene 45,1
- Muškarci
- 48,8% 23.769
- Žene
- 51,2% 24.914
- Žena na 100 muškaraca
- 104,8
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.227 | 1.142 |
| 5–9 | 1.282 | 1.153 |
| 10–14 | 1.243 | 1.213 |
| 15–19 | 1.255 | 1.171 |
| 20–24 | 1.151 | 1.202 |
| 25–29 | 1.347 | 1.341 |
| 30–34 | 1.573 | 1.421 |
| 35–39 | 1.709 | 1.611 |
| 40–44 | 1.717 | 1.610 |
| 45–49 | 1.660 | 1.725 |
| 50–54 | 1.598 | 1.633 |
| 55–59 | 1.492 | 1.599 |
| 60–64 | 1.691 | 1.803 |
| 65–69 | 1.795 | 2.134 |
| 70–74 | 1.543 | 1.920 |
| 75–79 | 686 | 1.014 |
| 80–84 | 480 | 709 |
| 85+ | 320 | 513 |
- Prosečna starost
- 43,9 muškarci 42,5, žene 45,2
- Muškarci
- 48,8% 23.720
- Žene
- 51,2% 24.875
- Žena na 100 muškaraca
- 104,9
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.243 | 1.137 |
| 5–9 | 1.286 | 1.151 |
| 10–14 | 1.246 | 1.207 |
| 15–19 | 1.257 | 1.197 |
| 20–24 | 1.160 | 1.198 |
| 25–29 | 1.320 | 1.297 |
| 30–34 | 1.513 | 1.431 |
| 35–39 | 1.697 | 1.589 |
| 40–44 | 1.723 | 1.588 |
| 45–49 | 1.701 | 1.730 |
| 50–54 | 1.584 | 1.665 |
| 55–59 | 1.481 | 1.559 |
| 60–64 | 1.670 | 1.781 |
| 65–69 | 1.716 | 2.049 |
| 70–74 | 1.578 | 1.984 |
| 75–79 | 756 | 1.107 |
| 80–84 | 459 | 681 |
| 85+ | 330 | 524 |
- Prosečna starost
- 43,9 muškarci 42,5, žene 45,3
- Muškarci
- 48,7% 23.637
- Žene
- 51,3% 24.857
- Žena na 100 muškaraca
- 105,2
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.263 | 1.154 |
| 5–9 | 1.241 | 1.145 |
| 10–14 | 1.279 | 1.212 |
| 15–19 | 1.257 | 1.209 |
| 20–24 | 1.174 | 1.199 |
| 25–29 | 1.267 | 1.290 |
| 30–34 | 1.486 | 1.410 |
| 35–39 | 1.683 | 1.543 |
| 40–44 | 1.720 | 1.609 |
| 45–49 | 1.728 | 1.707 |
| 50–54 | 1.590 | 1.693 |
| 55–59 | 1.483 | 1.559 |
| 60–64 | 1.601 | 1.718 |
| 65–69 | 1.634 | 1.934 |
| 70–74 | 1.593 | 2.035 |
| 75–79 | 848 | 1.243 |
| 80–84 | 456 | 654 |
| 85+ | 334 | 543 |
- Prosečna starost
- 44,0 muškarci 42,6, žene 45,3
- Muškarci
- 48,7% 23.574
- Žene
- 51,3% 24.841
- Žena na 100 muškaraca
- 105,4
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.271 | 1.164 |
| 5–9 | 1.213 | 1.148 |
| 10–14 | 1.288 | 1.204 |
| 15–19 | 1.257 | 1.240 |
| 20–24 | 1.215 | 1.191 |
| 25–29 | 1.211 | 1.280 |
| 30–34 | 1.480 | 1.392 |
| 35–39 | 1.664 | 1.513 |
| 40–44 | 1.709 | 1.614 |
| 45–49 | 1.731 | 1.701 |
| 50–54 | 1.619 | 1.699 |
| 55–59 | 1.497 | 1.574 |
| 60–64 | 1.518 | 1.658 |
| 65–69 | 1.580 | 1.824 |
| 70–74 | 1.577 | 2.053 |
| 75–79 | 964 | 1.384 |
| 80–84 | 441 | 641 |
| 85+ | 339 | 561 |
Crtica je Srbija u istoj godini. Procene pre 2022. se ne nastavljaju na one posle popisa, pa se te godine ne porede međusobno. RZS.
Nacionalnost, popisi 2022. i 2011.
| Grupa | Traka | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|---|
| Srbi | 92,9% | 94,6% | 45.219 | |
| Romi | 2,3% | 1,9% | 1.129 | |
| Nisu se izjasnili | 1,1% | 1,0% | 535 | |
| Nepoznato | 2,7% | 1,4% | 1.303 |
Grupe ispod 1% (20)
| Grupa | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|
| Ostali | 0,16% | 0,1% | 78 |
| Makedonci | 0,15% | 0,2% | 72 |
| Jugosloveni | 0,14% | 0,1% | 69 |
| Crnogorci | 0,12% | 0,2% | 58 |
| Rusi | 0,07% | 0,1% | 36 |
| Hrvati | 0,06% | 0,1% | 31 |
| Vlasi | 0,05% | 0,0% | 22 |
| Regionalna pripadnost | 0,04% | 0,0% | 21 |
| Mađari | 0,04% | 0,1% | 20 |
| Bugari | 0,03% | 0,0% | 17 |
| Goranci | 0,03% | 0,0% | 17 |
| Muslimani | 0,03% | 0,0% | 17 |
| Albanci | 0,02% | 0,0% | 10 |
| Slovaci | 0,01% | 0,0% | 7 |
| Slovenci | 0,01% | 0,0% | 6 |
| Ukrajinci | 0,01% | 0,0% | 6 |
| Bošnjaci | 0,01% | 0,0% | 5 |
| Nemci | 0,00% | 0,0% | 2 |
| Rumuni | 0,00% | 0,0% | 2 |
| Bunjevci | 0,00% | 0,0% | 1 |
Veroispovest, popisi 2022. i 2011.
| Grupa | Traka | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|---|
| Pravoslavna | 92,6% | 94,8% | 45.079 | |
| Islamska | 1,5% | 1,0% | 716 | |
| Nisu se izjasnili | 1,3% | 1,1% | 632 | |
| Nepoznato | 2,9% | 1,5% | 1.434 |
Grupe ispod 1% (6)
| Grupa | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|
| Ostale hrišćanske | 0,97% | 0,9% | 470 |
| Nisu vernici | 0,44% | 0,5% | 214 |
| Katolička | 0,17% | 0,3% | 83 |
| Agnostici | 0,07% | 0,0% | 34 |
| Protestantska | 0,03% | 0,0% | 15 |
| Istočnjačke | 0,01% | 0,0% | 6 |
Udeo u svim popisanim. Izjašnjavanje nije obavezno, a „Nepoznato” je kategorija RZS-a. Udeo „Nepoznato” je u Srbiji 2022. veći nego 2011, pa razlika između kolona ne mora da bude stvarna promena. Nacionalnost i vera se ne ocenjuju i ne ulaze u poređenja. RZS, Popis 2022.
Cena života
- Korpa, usklađena
- 118.396 RSD, 2026-05, pomereno do 2026-09, državna korpa i RZS cene
- Prosečna plata
- 100.017 RSD
- Stanovanje mesečno
- 38.527 tražena cena*, stan od 50 m²
- Sve kroz platu
- 1,57 korpa i stanovanje
Procena Državna računica, a ne tržišno merenje; koristi se oprezno i poredi sa našim cenama iz prodavnica. Stanovanje: tražena cena iz oglasa, svedena na skalu ugovorenih cena i kirija. Uporedi cene u prodavnicama.
Stanovanje i obrazovanje
- Stanova
- 23.997
- Prazni i napušteni
- 15,2%
- Pod zakupom
- 4,0%
- Zgrade starije od 1971.
- 30%
- Viša ili visoka škola
- 16,9%
- Bez srednje škole
- 24,6%
Popis 2022. RZS.
Posao i plate
- Neto plata, 12 meseci
- 100.017 do 08/2026
- Zaposlenih na 1.000
- 368
- Aktivnih firmi
- 460 09/2025
- Nezaposlenih na birou
- 1.871 09/2025
Plata zaposlenih koji ovde žive, bez obzira na to gde rade. Tačka je ovo mesto, crta je Srbija.
Zdravstvo
- Lekara
- 102
- Stanovnika po lekaru
- 475
- Zubara
- 8
- Farmaceuta
- 1
Podaci za 2024, samo zdravstvena služba. Broji se gde ljudi rade, pa bolnički centri izgledaju bolje od mesta čiji se stanovnici tamo leče.
Škole i vrtići
- Skor na maloj maturi
- 497 2025/26, prosek mesta 481
- Osnovnih škola
- 7
- Dece u vrtiću
- 1.776 2025/2026
- Obuhvat vrtićem
- 53% naša procena
Skor je prosek tri standardizovana testa, ponderisan brojem učenika. Više govori o generaciji i porodicama nego o samoj školi. Ministarstvo prosvete.
Od čega se živi
Popis 2022.
Popis 2011.
| Grupa | 2022. | Udeo | 2011. | Udeo |
|---|---|---|---|---|
| Zaposleni | 17.074 | 35,1% | 15.983 | 30,1% |
| Penzioneri | 12.167 | 25,0% | 12.455 | 23,5% |
| Deca do 15 godina | 7.260 | 14,9% | 7.540 | 14,2% |
| Učenici i studenti | 2.877 | 5,9% | 3.781 | 7,1% |
| Nezaposleni | 3.506 | 7,2% | 5.104 | 9,6% |
| Domaćinstvo i ostali | 5.799 | 11,9% | 8.233 | 15,5% |
RZS, popisi 2011. i 2022: svaka osoba je u jednoj grupi. Stopa nezaposlenosti po popisu je 17,0%. Godišnje, PIO fond: 11.435 korisnika penzija u 2026-06, prosečna penzija 52.302 RSD, 64 korisnika na 100 zaposlenih. Ne ulazi u ocenu.
Komunalije i putevi
- Domaćinstva na vodovodu
- 60,7%
- Domaćinstva na kanalizaciji
- 48,5%
- Prečišćene otpadne vode
- 0,0%
- Opštinski putevi sa savremenim kolovozom
- nema podatka
- Divlje deponije, prijavljene
- 20
Godišnjak Opštine i regioni, podaci za 2024. Priključci prema domaćinstvima iz popisa 2022, pa vikend kuće mogu da podignu udeo. Ne ulazi u ocenu.
Mobilna mreža i internet
- Mobilna mreža, preuzimanje
- 177 Mb/s
- Broj mobilnih testova
- 377
- Fiksni, preuzimanje
- 146 Mb/s zavisi od paketa
Ocena ide iz mobilne mreže, jer ljudi internet uglavnom koriste na telefonu preko 4G i 5G. Fiksna brzina više pokazuje koji paket korisnici biraju nego šta je dostupno, pa nije u oceni. Prosek Speedtest merenja za 3. kvartal 2026, koja sami pokreću korisnici. Kod malog broja testova rezultat je nesiguran. Speedtest by Ookla Global Fixed and Mobile Network Performance Maps, CC BY-NC-SA 4.0.
Vazduh
Poslednje merenje, stanica Beograd Mladenovac, Serbia. World Air Quality Index Project, SEPA. AQI,
Poslednjih 30 dana, stanica Beograd Mladenovac, neverifikovano, do 2026-11-01.27,3 µg/m³ PM2.5
- PM2.5 zimi, procena
- 36,9
- Leti, model
- 7,8
- Emisije SO₂ iz fabrika
- 0 t 2024, pogona: 1
Procena Ovde nema SEPA stanice za PM2.5. Prikazan je atmosferski model za 2025, a zimska vrednost je pomnožena sa 1,30, koliko model u proseku potcenjuje merenja. Stvarna vrednost može biti znatno drugačija. Emisije: NRIZ registar.
Bezbednost na putu
- Sa povređenima 2025.
- 119
- Sa poginulima 2025.
- 6
- Teških godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana
- 29,9 41.188 ljudi tokom dana
- Sve nezgode 2026.
- 181 tekuća godina
- Na glavnim putevima van naselja*
- 8 od 125 teških, 2025.
Ocena ne računa nezgode na autoputevima i brzim putevima (2% teških nezgoda ovde), a deli se sa dnevnim stanovništvom: stanovnici plus ljudi koji tu rade, minus oni koji rade negde drugde. Drugi tranzitni putevi su i dalje uračunati; zvezdica je naš proračun koji ne menja ocenu. MUP, otvoreni podaci.
Osude za krivična dela
- Osuđenih odraslih 2024.
- 166
- Za imovinu
- 45
- Za život i telo
- 11
- U saobraćaju
- 18
Osude po mestu izvršenja, ne prijavljena dela i ne ocena bezbednosti, zato nisu u indeksu.
Povezanost
- Do sedišta regiona*
- 48 min 118. od 161
- Do najbližeg velikog centra*
- 48 min 52. od 161
- Do Beograda*
- 48 min 20. od 161
- Do najbližeg fakulteta*
- 28 min 91. od 161
- Do najbliže srednje škole*
- 0 min 1. od 161
Minuti vožnje kolima bez gužve, od centra mesta. Ne meri autobus i ne ulazi u ocenu. Veliki centri su Beograd, Novi Sad, Niš i Kragujevac. Nula znači da je cilj u samom mestu. Red 1 je najbliže.