Sva mesta · Južnobački region
Vrbas
Vrbas: iznad proseka svih mesta po školama i vrtićima (73) i pristupu (92). Stanovništvo od popisa 2022: −2,2%, prosek regiona −1,7%.
35.811 stanovnika98.868 RSD neto plata
Ocena 1–100, veće je bolje. To je geometrijski prosek 7 tema, bez Bezbednosti na putu. Verovatno između 17. i 83. mesta.
Kako računamoRang je okviran: ovde nema merenja vazduha. Zašto?
Profil mesta
Ocene 1–100, veće je bolje. Crtica je prosek sličnih mesta.
Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: promena stanovništva od popisa 2022. i neto doseljeni na 1.000 stanovnika.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: neto plata, zaposleni na 1.000 radno sposobnih i firme na 1.000 stanovnika.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: koliko plata pokriva korpu i stanovanje.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: zdravstveni radnici na 10.000 stanovnika i životni vek.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: mala matura, obuhvat vrtićem i vreme do fakulteta i srednje škole.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: vreme do velikog centra i brzina mobilne mreže.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: gori od dva zagađivača, PM2.5 zimi i SO₂.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: teške nezgode; tema je van ukupne ocene.
Kako računamoTrendovi
Stanovništvo se poredi po popisima i procenama posle 2022, jer se godišnje procene ne nastavljaju preko popisa. Metodologija popisa se menjala.
Stanovnika35.811 2025.▼ 2,2% od 2022.Detalji
Broj stanovnika po proceni RZS. Godine pre popisa 2022. su stare procene.
- Najviše, 1991.
- 46.405
- Najmanje, 2025.
- 35.811
- Broj stanovnika
- 35.811
- Prosek mesta
- 40.683
- Položaj, 1. je najviše
- 53. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 35.811 2024. 36.078 2023. 36.370 2022. 36.601 2011. 42.092 2002. 45.852 1991. 46.405 1981. 45.756 1971. 43.490 1961. 42.853 1953. 37.614 1948. 37.174 Neto plata98.868 RSD, 12 meseci do 08/2026▲ 27,0% 2020–2025. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna neto plata po godinama, RZS.
- Najviše, 2025.
- 91.490 RSD
- Najmanje, 2018.
- 42.696 RSD
- Neto plata, 12 meseci
- 98.868 RSD
- Prosek mesta
- 101.239 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 61. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2025. 91.490 93.603 2024. 82.138 83.346 2023. 71.908 72.735 2022. 62.591 63.533 2021. 55.617 56.572 2020. 50.708 52.069 2019. 46.688 47.718 2018. 42.696 43.470 Zaposlenih12.990 2026.▲ 1,8% od 2021.Detalji
Broj zaposlenih po godinama, RZS. Na grafikonu je ukupan broj, a poređenje je na 1.000 stanovnika.
- Najviše, 2023.
- 13.069
- Najmanje, 2016.
- 11.092
- Prosek mesta
- 322
- Položaj, 1. je najbolje
- 37. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2026. 12.990 2025. 13.001 2024. 13.048 2023. 13.069 2022. 12.678 2021. 12.754 2020. 12.450 2019. 12.280 2018. 12.118 2017. 11.450 2016. 11.092 Korisnici penzija8.885 2026.→ 0,0% od 2021.Detalji
Korisnici svih vrsta penzija, PIO fond, decembar svake godine, a za tekuću godinu poslednji objavljen mesec.
- Najviše, 2018.
- 9.330
- Najmanje, 2023.
- 8.826
- Prosek mesta
- 248
- Položaj, 1. je najviše
- 81. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2026. 8.885 2025. 8.889 2024. 8.874 2023. 8.826 2022. 8.838 2021. 8.886 2020. 9.058 2019. 9.215 2018. 9.330 Odseljeni556 2025.▼ 16,9% od 2022.Detalji
Broj ljudi koji su se odselili iz mesta tokom godine, RZS.
- Najviše, 2022.
- 669
- Najmanje, 2025.
- 556
- Prosek mesta
- -1,5
- Položaj, 1. je najbolje
- 109. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 556 2024. 559 2023. 653 2022. 669 Doseljeni448 2025.▼ 14,8% od 2022.Detalji
Broj ljudi koji su se doselili u mesto tokom godine, RZS.
- Najviše, 2024.
- 551
- Najmanje, 2025.
- 448
- Prosek mesta
- -1,5
- Položaj, 1. je najbolje
- 109. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 448 2024. 551 2023. 484 2022. 526
Još trendova (10)
Novi stanovi, po m²107.869 RSD 2023.▼ 6,0% od 2019. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna cena novog stana po kvadratnom metru, RZS. U malom mestu je godišnje malo prodaja, pa broj jače skače.
- Najviše, 2023.
- 107.869 RSD
- Najmanje, 2019.
- 86.612 RSD
- Cena novih stanova po m²
- 107.869 RSD
- Prosek mesta
- 135.783 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 33. od 87
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2023. 107.869 143.298 2022. 98.184 126.155 2021. 90.711 114.840 2020. 90.872 108.603 2019. 86.612 107.098 Noćenja turista4.280 2025.▼ 74,4% od 2019.Detalji
Ukupan broj noćenja turista godišnje, RZS. Na grafikonu je ukupan broj, a poređenje je po stanovniku.
- Najviše, 2018.
- 32.814
- Najmanje, 2025.
- 4.280
- Prosek mesta
- 2,7
- Položaj, 1. je najbolje
- 125. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 4.280 2024. 7.246 2023. 10.487 2022. 9.154 2021. 9.898 2020. 9.299 2019. 16.724 2018. 32.814 2017. 22.618 2016. 10.621 2015. 23.163 2014. 17.014 2013. 7.539 2012. 10.575 2011. 12.951 2010. 29.341 Mala matura495 2026.▲ 2,3% od 2023.Detalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečan skor učenika na maloj maturi.
- Najviše, 2025.
- 501
- Najmanje, 2023.
- 484
- Prosek mesta
- 481
- Položaj, 1. je najbolje
- 54. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2026. 495 481 2025. 501 479 2024. 492 483 2023. 484 483 Saobraćajne nezgode155 2025.▼ 15,8% od 2020.Detalji
Ukupan broj saobraćajnih nezgoda godišnje, MUP.
- Najviše, 2018.
- 219
- Najmanje, 2025.
- 155
- Prosek mesta
- 206
- Položaj, 1. je najbolje
- 113. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 155 2024. 169 2023. 186 2022. 199 2021. 205 2020. 184 2019. 191 2018. 219 2017. 182 2016. 164 Noćno svetlo, sa satelita50. od 161 po stanovniku 2025.▲ 78,1% od 2020.Detalji
Ukupna jačina veštačkog svetla koju satelit NASA izmeri noću iznad teritorije mesta. Sam broj nema svakodnevno značenje: služi za poređenje istog mesta kroz vreme i mesta međusobno. Industrija i prelazak na LED rasvetu menjaju ga i kad se broj ljudi ne menja.
- Najviše, 2025.
- 4.732
- Najmanje, 2017.
- 2.290
- Prosek mesta
- 119,2
- Položaj, 1. je najviše
- 50. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 4.732 2024. 4.596 2023. 4.531 2022. 4.051 2021. 3.134 2020. 2.657 2019. 2.523 2018. 2.365 2017. 2.290 2016. 2.453 2015. 2.513 2014. 2.872 2013. 2.591 2012. 2.599 Prosečna penzija62.837 RSD 2026.▲ 36,8% od 2021. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna penzija svih vrsta, PIO fond, decembar svake godine, a za tekuću godinu poslednji objavljen mesec.
- Najviše, 2025.
- 62.894 RSD
- Najmanje, 2019.
- 29.524 RSD
- Prosečna penzija
- 62.837 RSD
- Prosek mesta
- 50.307 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 17. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2026. 62.837 50.307 2025. 62.894 50.246 2024. 56.174 44.693 2023. 44.179 35.047 2022. 37.380 29.593 2021. 32.679 25.699 2020. 30.952 24.231 2019. 29.524 22.945 2018. 29.596 22.892 Divlje deponije, prijavljene8 2024.▼ 11,1% od 2019.Detalji
Lokacije koje su opštine i komunalna preduzeća prijavile registru SEPA. Rast može da znači i savesnije prijavljivanje.
- Najviše, 2019.
- 9
- Najmanje, 2022.
- 7
- Prosek mesta
- 18
- Položaj, 1. je najviše
- 94. od 155
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2024. 8 2023. 9 2022. 7 2021. 8 2020. 9 2019. 9 2018. 8 Životni vek75,5 god. 2025.▲ 2,4% od 2023.Detalji
- Muškarci
- Žene
Tabela po godinama
Godina Muškarci Žene 2025. 73,7 77,3 2024. 72,7 77,1 2023. 70,7 76,8 Brakovi165 2025.▲ 28,9% od 2020.Detalji
Broj sklopljenih brakova godišnje, RZS.
- Najviše, 2017.
- 240
- Najmanje, 2020.
- 128
- Prosek mesta
- 4,4
- Položaj, 1. je najviše
- 80. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 165 2024. 153 2023. 159 2022. 163 2021. 181 2020. 128 2019. 229 2018. 233 2017. 240 2016. 227 2015. 207 2014. 213 2013. 207 2012. 206 2011. 232 2010. 223 Stanovi po dozvolama150 2025.▲ 117,4% od 2020.Detalji
Broj stanova za koje je izdata građevinska dozvola, RZS.
- Najviše, 2025.
- 150
- Najmanje, 2015.
- 7
- Prosek mesta
- 4,8
- Položaj, 1. je najbolje
- 55. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 150 2024. 135 2023. 98 2022. 111 2021. 115 2020. 69 2019. 37 2018. 15 2017. 13 2016. 15 2015. 7 2014. 12 2013. 23 2012. 17 2011. 12 2010. 42 2009. 20 2008. 20 2007. 23
„Realno" znači posle inflacije po indeksu cena za Srbiju. Strelica je smer; zelena je poboljšanje, crvena pogoršanje, siva bez ocene. Praćenje ocena počinje u oktobru 2026.
Naši nalazi
* Naše računanje. Tražene cene su medijana oglasa, bez ponovljenih, gde ih ima bar 10. Tražene kirije i cene ulaze u Priuštivost. Ostalo su podaci navedenih izvora van državne statistike.
Poređenje
Medijana: pola mesta je iznad te vrednosti, a pola ispod, pa je ne pomeraju krajnje vrednosti. Prosek regiona računa svako mesto jednako. Mesto 1 je najbolje. Kliknite na pokazatelj za sva mesta.
| Pokazatelj | Ovde | Prosek regiona | Medijana | U regionu | U Srbiji |
|---|---|---|---|---|---|
| Neto plata, 12 meseci | 98.868 RSD | 101.238 | 96.554 | 6. od 12 | 61. od 161 |
| Zaposleni na 1.000 radno sposobnih | 576 | 564 | 521 | 7. od 12 | 44. od 161 |
| Nezaposleni na 1.000 stanovnika | 77,9 | 48,6 | 55,9 | 11. od 12 | 112. od 161 |
| Promena od 2022. | -2,2 % | -1,7 | -2,6 | 9. od 12 | 54. od 161 |
| Deca do 14 godina | 15,4 % | 15,0 | 13,5 | 5. od 12 | 21. od 161 |
| Sa višom ili visokom školom | 15,6 % | 15,1 | 13,9 | 3. od 12 | 56. od 161 |
| Skor na maloj maturi | 495 | 484 | 480 | 5. od 12 | 54. od 161 |
| Lekari na 10.000 stanovnika | 43,0 | 17,0 | 17,1 | 2. od 12 | 14. od 161 |
| Cena stana po m² | nema podatka | 2.205 | 1.291 | – | – |
| Mobilna mreža Procena | 272 Mb/s | 175 | 156 | 2. od 12 | 18. od 161 |
| PM2.5 zimi, izmereno ili procena Procena | 36,0 µg/m³ | 34,0 | 33,4 | 8. od 12 | 107. od 161 |
| Teške nezgode godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana | 24,2 | 24,1 | 17,6 | 5. od 12 | 130. od 161 |
Slična mesta: Kula, Ruma, Bačka Palanka, Zrenjanin, Temerin. Upoređuje se sa njihovim prosekom, prvo najveća razlika.
Prednosti u odnosu na slična mesta
| Pokazatelj | Ovde | Slična mesta |
|---|---|---|
| Mobilna mreža | 272 Mb/s | 206 Mb/s |
| Obuhvat vrtićem | 62 % | 54 % |
| Teške nezgode godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana | 24,2 | 27,8 |
| Opštinski putevi sa savremenim kolovozom | 100,0 % | 87,2 % |
| Prazni i napušteni stanovi | 11,3 % | 14,0 % |
| Lekari na 10.000 stanovnika | 43,0 | 16,0 |
| Do najbližeg velikog centra | 36 min | 46 min |
| Skor na maloj maturi | 495 | 489 |
Zaostatak za sličnim mestima
| Pokazatelj | Ovde | Slična mesta |
|---|---|---|
| Nezaposleni na 1.000 stanovnika | 77,9 | 48,5 |
| Neto doseljeni na 1.000 godišnje | -2,7 | 0,5 |
| Do sedišta regiona | 36 min | 29 min |
| Domaćinstva na kanalizaciji | 47,8 % | 52,3 % |
| Neto plata, 12 meseci | 98.868 RSD | 101.670 RSD |
| Prečišćene otpadne vode | 0,0 % | 1,7 % |
| Stanovi po dozvolama na 1.000 godišnje | 3,4 | 4,1 |
| Zaposleni na 1.000 radno sposobnih | 576 | 579 |
Šta kažu nezavisni izvori
Procena OpenStreetMap, 2026-11-01. Podatke unose volonteri: ovo pokazuje šta je ucrtano na mapi, a slabije mapirano mesto izgleda kao mesto sa manje usluga. Ne ulazi u ocenu.
- Apoteke na 10.000 stanovnika: 3,1 (prosek mesta 2,8)
- Supermarketi na 10.000 stanovnika: 3,4 (prosek mesta 1,9)
- Pošte na 10.000 stanovnika: 2,0 (prosek mesta 3,5)
- Banke na 10.000 stanovnika: 2,0 (prosek mesta 1,8)
- Lekari i klinike na 10.000 stanovnika: 0,8 (prosek mesta 1,7)
- Restorani i kafići na 10.000 stanovnika: 8,4 (prosek mesta 8,9)
- Benzinske pumpe na 10.000 stanovnika: 3,1 (prosek mesta 3,2)
Slična mesta
Uporedi ova mesta u alatu. Sličnost je računata iz 28 pokazatelja; način je na stranici Kako računamo.
Izvori i metodologija
Izvor i period stoje uz svaki pokazatelj. Celu računicu vidite na stranici Kako računamo, a proveru ocene na stranici Provera ocene. Svežinu izvora prati Stanje podataka, a sve brojke su u preuzimanju.
Provera brojki
Zvanične procene poredimo sa onim što je stvarno izbrojano. Ako se slažu, odnos je oko 100. Izbori 2026. nisu konačni. Ovo ne ulazi u glavnu ocenu.
| Pitanje | Zvanično | Izmereno | Odnos |
|---|---|---|---|
| Koliko punoletnih je stvarno tu?Glasači su donja mera prisutnih; iznad 100 znači da je glasalo više ljudi nego što procena kaže da živi tu. | 29.084 punoletnih po RZS proceni | 25.409 glasalo 2026. | 87 na 100 |
| Da li je birački spisak veći od procene?Spisak uključuje i one koji su otišli, a nisu se odjavili. | 29.084 punoletnih po RZS proceni | 33.033 na biračkom spisku | 114 na 100 |
| Ima li dece koliko piše?Škola zna ko je stvarno došao. | 380 očekivanih osmaka po RZS proceni | 406 stvarno na maloj maturi | 107 na 100 |
| Koliko stanova je stvarno nastanjeno?Popis 2022. Ostatak su prazni, napušteni i vikend stanovi. | 15.571 stanova | 13.477 nastanjeno | 87% |
| Koliko mesto svetli noću?Satelit NASA. Industrija i LED rasveta podižu broj. | 35.811 stanovnika | 132,1 zračenja na 1.000 stanovnika | 50. od 161 |
Promena biračkog spiska, 2023. do 2026.
Spisak se menja zbog novih punoletnih i umrlih. Ostatak je ono što to dvoje ne objašnjava.
- Spisak 2023.
- 33.559
- Novi punoletni
- +1.150
- Umrli
- −1.502
- Ostatak
- −174
- Spisak 2026.
- 33.033
Život i ljudi
Životni vek i uzroci smrti
- Životni vek, muškarci
- 73,7 god.
- Životni vek, žene
- 77,3 god.
- Bolesti srca i krvotoka na 10.000
- 72,4
- Tumori na 10.000
- 37,8
- Bolesti disanja na 10.000
- 8,2
- Povrede i trovanja na 10.000
- 3,0
Seljenje, porodica i gradnja
- Neto doseljeni na 1.000 godišnje
- -2,7
- Brakovi na 1.000 godišnje
- 4,4
- Razvodi na 100 brakova
- 36,1
- Stanovi po dozvolama na 1.000
- 3,4
- Srednjoškolci na 1.000 stanovnika
- 36,6
RZS. Uzroci smrti su sirove stope, pa starije mesto ima veće brojeve. Seljenje, smrti i brakovi su prosek tri godine, a dozvole pet.
Obrazovanje
Osnovna škola, osmi razred
- Prosečna ocena
- 4,11
- Matematika, skor
- 499
- Maternji jezik, skor
- 484
- Ocena prema testu*
- 0,03
Srednje škole
- Srednjih škola
- 3
- Gimnazija
- 1
- Srednjoškolaca na 1.000
- 36,6
- Učenika po nastavniku
- 8,8
* Naše računanje: koliko je školska ocena viša ili niža od ocene koju rezultat na maloj maturi predviđa u celoj Srbiji. Rezultati mature i upisni bodovi po srednjoj školi nisu objavljeni kao otvoreni podaci. Univerziteti su na stranici Univerziteti i fakulteti.
Stanovništvo
- Stanovnika 2025.
- 35.811
- Promena od 2022.
- -2,2%
- Dece do 14
- 15,4%
- Starijih od 65
- 21,9%
Na popisu 2011. bilo je 42.092, a 2022. 36.601 stanovnika. Procene RZS-a se posle svakog popisa ponovo baziraju, pa je linija prekinuta tamo gde bi skok bio samo promena osnova.
Svi popisi, 1948–2022.
Popisi su rađeni po različitim metodologijama, a teritorija je svedena na stanje iz 2022.
Procene po godinama
Rođeni i umrli, 1961–2025.
- Rođeni 2025.
- 310
- Umrli 2025.
- 508
- Prirodni priraštaj
- -198 rođeni minus umrli
Tabela po godinama
| Godina | Rođeni | Umrli | Priraštaj |
|---|---|---|---|
| 2025. | 310 | 508 | -198 |
| 2024. | 305 | 525 | -220 |
| 2023. | 348 | 534 | -186 |
| 2022. | 359 | 631 | -272 |
| 2021. | 361 | 779 | -418 |
| 2020. | 345 | 650 | -305 |
| 2019. | 382 | 597 | -215 |
| 2018. | 390 | 546 | -156 |
| 2017. | 367 | 567 | -200 |
| 2016. | 374 | 605 | -231 |
| 2015. | 391 | 621 | -230 |
| 2014. | 377 | 590 | -213 |
| 2013. | 365 | 563 | -198 |
| 2012. | 395 | 597 | -202 |
| 2011. | 423 | 620 | -197 |
| 2010. | 431 | 615 | -184 |
| 2009. | 471 | 591 | -120 |
| 2008. | 453 | 598 | -145 |
| 2007. | 434 | 577 | -143 |
| 2006. | 466 | 608 | -142 |
| 2005. | 509 | 649 | -140 |
| 2004. | 562 | 609 | -47 |
| 2003. | 531 | 623 | -92 |
| 2002. | 481 | 620 | -139 |
| 2001. | 490 | 561 | -71 |
| 2000. | 455 | 604 | -149 |
| 1999. | 438 | 579 | -141 |
| 1998. | 473 | 604 | -131 |
| 1997. | 490 | 581 | -91 |
| 1996. | 537 | 595 | -58 |
| 1995. | 557 | 552 | 5 |
| 1994. | 573 | 509 | 64 |
| 1993. | 600 | 570 | 30 |
| 1992. | 612 | 523 | 89 |
| 1991. | 584 | 547 | 37 |
| 1990. | 632 | 496 | 136 |
| 1989. | 613 | 480 | 133 |
| 1988. | 697 | 448 | 249 |
| 1987. | 702 | 454 | 248 |
| 1986. | 681 | 507 | 174 |
| 1985. | 761 | 462 | 299 |
| 1984. | 765 | 463 | 302 |
| 1983. | 756 | 456 | 300 |
| 1982. | 718 | 440 | 278 |
| 1981. | 769 | 392 | 377 |
| 1980. | 763 | 437 | 326 |
| 1979. | 800 | 400 | 400 |
| 1978. | 815 | 343 | 472 |
| 1977. | 816 | 379 | 437 |
| 1976. | 750 | 381 | 369 |
| 1975. | 816 | 413 | 403 |
| 1974. | 737 | 350 | 387 |
| 1973. | 712 | 381 | 331 |
| 1972. | 729 | 411 | 318 |
| 1971. | 716 | 332 | 384 |
| 1970. | 663 | 339 | 324 |
| 1969. | 706 | 355 | 351 |
| 1968. | 680 | 310 | 370 |
| 1967. | 695 | 329 | 366 |
| 1966. | 782 | 286 | 496 |
| 1965. | 720 | 284 | 436 |
| 1964. | 721 | 319 | 402 |
| 1963. | 765 | 313 | 452 |
| 1962. | 832 | 306 | 526 |
| 1961. | 875 | 330 | 545 |
RZS, teritorija svedena na današnje opštine.
Naselja (7), broj stanovnika po popisima
| Naselje | 1948. | 1971. | 1991. | 2011. | 2022. |
|---|---|---|---|---|---|
| Vrbas | 14.837 | 22.496 | 25.858 | 24.112 | 20.892 |
| Kucura | 4.731 | 4.655 | 4.713 | 4.348 | 3.952 |
| Zmajevo | 4.717 | 4.859 | 4.548 | 3.926 | 3.456 |
| Bačko Dobro Polje | 3.759 | 3.622 | 3.940 | 3.541 | 2.992 |
| Ravno Selo | 4.046 | 3.814 | 3.579 | 3.107 | 2.701 |
| Savino Selo | 4.848 | 3.856 | 3.592 | 2.957 | 2.562 |
| Kosančić | 236 | 188 | 175 | 101 | 46 |
Sastav stanovništva
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 4,1% veća od popisa, a 2,4% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 40,7 muškarci 38,8, žene 42,4
- Muškarci
- 48,5% 20.445
- Žene
- 51,5% 21.694
- Žena na 100 muškaraca
- 106,1
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.098 | 1.013 |
| 5–9 | 1.190 | 1.107 |
| 10–14 | 1.109 | 1.053 |
| 15–19 | 1.363 | 1.255 |
| 20–24 | 1.443 | 1.378 |
| 25–29 | 1.566 | 1.400 |
| 30–34 | 1.524 | 1.416 |
| 35–39 | 1.465 | 1.336 |
| 40–44 | 1.311 | 1.397 |
| 45–49 | 1.444 | 1.431 |
| 50–54 | 1.489 | 1.616 |
| 55–59 | 1.594 | 1.714 |
| 60–64 | 1.322 | 1.568 |
| 65–69 | 761 | 1.022 |
| 70–74 | 824 | 1.195 |
| 75–79 | 557 | 957 |
| 80–84 | 283 | 556 |
| 85+ | 102 | 280 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 4,1% veća od popisa, a 2,4% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 40,8 muškarci 38,9, žene 42,7
- Muškarci
- 48,6% 20.271
- Žene
- 51,4% 21.459
- Žena na 100 muškaraca
- 105,9
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.099 | 1.007 |
| 5–9 | 1.171 | 1.089 |
| 10–14 | 1.090 | 1.020 |
| 15–19 | 1.334 | 1.221 |
| 20–24 | 1.410 | 1.336 |
| 25–29 | 1.559 | 1.353 |
| 30–34 | 1.476 | 1.429 |
| 35–39 | 1.476 | 1.322 |
| 40–44 | 1.307 | 1.382 |
| 45–49 | 1.423 | 1.400 |
| 50–54 | 1.445 | 1.555 |
| 55–59 | 1.557 | 1.720 |
| 60–64 | 1.406 | 1.605 |
| 65–69 | 783 | 1.037 |
| 70–74 | 759 | 1.142 |
| 75–79 | 579 | 972 |
| 80–84 | 291 | 559 |
| 85+ | 106 | 310 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 4,1% veća od popisa, a 2,4% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 41,1 muškarci 39,1, žene 42,9
- Muškarci
- 48,6% 20.099
- Žene
- 51,4% 21.279
- Žena na 100 muškaraca
- 105,9
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.072 | 999 |
| 5–9 | 1.138 | 1.083 |
| 10–14 | 1.116 | 997 |
| 15–19 | 1.245 | 1.191 |
| 20–24 | 1.413 | 1.284 |
| 25–29 | 1.546 | 1.330 |
| 30–34 | 1.438 | 1.415 |
| 35–39 | 1.495 | 1.323 |
| 40–44 | 1.324 | 1.359 |
| 45–49 | 1.381 | 1.380 |
| 50–54 | 1.421 | 1.523 |
| 55–59 | 1.493 | 1.699 |
| 60–64 | 1.461 | 1.621 |
| 65–69 | 840 | 1.108 |
| 70–74 | 716 | 1.080 |
| 75–79 | 576 | 964 |
| 80–84 | 311 | 586 |
| 85+ | 113 | 337 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 4,1% veća od popisa, a 2,4% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 41,3 muškarci 39,3, žene 43,1
- Muškarci
- 48,6% 19.925
- Žene
- 51,4% 21.104
- Žena na 100 muškaraca
- 105,9
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.025 | 983 |
| 5–9 | 1.111 | 1.047 |
| 10–14 | 1.150 | 1.041 |
| 15–19 | 1.184 | 1.132 |
| 20–24 | 1.391 | 1.272 |
| 25–29 | 1.503 | 1.289 |
| 30–34 | 1.446 | 1.389 |
| 35–39 | 1.493 | 1.323 |
| 40–44 | 1.360 | 1.349 |
| 45–49 | 1.334 | 1.365 |
| 50–54 | 1.413 | 1.512 |
| 55–59 | 1.443 | 1.642 |
| 60–64 | 1.449 | 1.621 |
| 65–69 | 929 | 1.218 |
| 70–74 | 666 | 1.017 |
| 75–79 | 582 | 949 |
| 80–84 | 316 | 593 |
| 85+ | 130 | 362 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 4,1% veća od popisa, a 2,4% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 41,5 muškarci 39,5, žene 43,3
- Muškarci
- 48,6% 19.743
- Žene
- 51,4% 20.891
- Žena na 100 muškaraca
- 105,8
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 999 | 953 |
| 5–9 | 1.091 | 1.020 |
| 10–14 | 1.169 | 1.090 |
| 15–19 | 1.145 | 1.069 |
| 20–24 | 1.354 | 1.257 |
| 25–29 | 1.441 | 1.254 |
| 30–34 | 1.470 | 1.352 |
| 35–39 | 1.468 | 1.332 |
| 40–44 | 1.408 | 1.327 |
| 45–49 | 1.292 | 1.359 |
| 50–54 | 1.384 | 1.464 |
| 55–59 | 1.411 | 1.586 |
| 60–64 | 1.416 | 1.612 |
| 65–69 | 1.040 | 1.349 |
| 70–74 | 606 | 938 |
| 75–79 | 594 | 952 |
| 80–84 | 306 | 596 |
| 85+ | 149 | 381 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 4,1% veća od popisa, a 2,4% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 41,6 muškarci 39,7, žene 43,5
- Muškarci
- 48,6% 19.563
- Žene
- 51,4% 20.651
- Žena na 100 muškaraca
- 105,6
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 977 | 929 |
| 5–9 | 1.077 | 1.013 |
| 10–14 | 1.182 | 1.082 |
| 15–19 | 1.100 | 1.040 |
| 20–24 | 1.339 | 1.206 |
| 25–29 | 1.382 | 1.238 |
| 30–34 | 1.483 | 1.297 |
| 35–39 | 1.438 | 1.352 |
| 40–44 | 1.419 | 1.299 |
| 45–49 | 1.268 | 1.364 |
| 50–54 | 1.373 | 1.404 |
| 55–59 | 1.375 | 1.543 |
| 60–64 | 1.399 | 1.613 |
| 65–69 | 1.120 | 1.441 |
| 70–74 | 587 | 889 |
| 75–79 | 568 | 948 |
| 80–84 | 315 | 613 |
| 85+ | 161 | 380 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 4,1% veća od popisa, a 2,4% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 41,8 muškarci 39,9, žene 43,7
- Muškarci
- 48,7% 19.380
- Žene
- 51,3% 20.441
- Žena na 100 muškaraca
- 105,5
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 953 | 915 |
| 5–9 | 1.082 | 1.003 |
| 10–14 | 1.161 | 1.076 |
| 15–19 | 1.077 | 1.009 |
| 20–24 | 1.305 | 1.175 |
| 25–29 | 1.346 | 1.203 |
| 30–34 | 1.473 | 1.257 |
| 35–39 | 1.400 | 1.357 |
| 40–44 | 1.425 | 1.287 |
| 45–49 | 1.270 | 1.353 |
| 50–54 | 1.354 | 1.366 |
| 55–59 | 1.332 | 1.488 |
| 60–64 | 1.379 | 1.622 |
| 65–69 | 1.182 | 1.476 |
| 70–74 | 610 | 903 |
| 75–79 | 535 | 913 |
| 80–84 | 336 | 637 |
| 85+ | 160 | 401 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 4,1% veća od popisa, a 2,4% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,0 muškarci 40,1, žene 43,9
- Muškarci
- 48,7% 19.234
- Žene
- 51,3% 20.248
- Žena na 100 muškaraca
- 105,3
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 961 | 912 |
| 5–9 | 1.061 | 987 |
| 10–14 | 1.125 | 1.076 |
| 15–19 | 1.104 | 988 |
| 20–24 | 1.217 | 1.144 |
| 25–29 | 1.334 | 1.165 |
| 30–34 | 1.459 | 1.222 |
| 35–39 | 1.372 | 1.351 |
| 40–44 | 1.442 | 1.283 |
| 45–49 | 1.287 | 1.331 |
| 50–54 | 1.310 | 1.341 |
| 55–59 | 1.313 | 1.463 |
| 60–64 | 1.329 | 1.591 |
| 65–69 | 1.230 | 1.495 |
| 70–74 | 658 | 970 |
| 75–79 | 508 | 867 |
| 80–84 | 353 | 639 |
| 85+ | 171 | 423 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 4,1% veća od popisa, a 2,4% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,2 muškarci 40,3, žene 44,0
- Muškarci
- 48,8% 19.079
- Žene
- 51,2% 20.020
- Žena na 100 muškaraca
- 104,9
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 971 | 920 |
| 5–9 | 1.017 | 960 |
| 10–14 | 1.097 | 1.036 |
| 15–19 | 1.140 | 1.037 |
| 20–24 | 1.145 | 1.082 |
| 25–29 | 1.308 | 1.143 |
| 30–34 | 1.416 | 1.172 |
| 35–39 | 1.386 | 1.335 |
| 40–44 | 1.437 | 1.288 |
| 45–49 | 1.318 | 1.305 |
| 50–54 | 1.270 | 1.323 |
| 55–59 | 1.309 | 1.448 |
| 60–64 | 1.286 | 1.531 |
| 65–69 | 1.219 | 1.490 |
| 70–74 | 732 | 1.083 |
| 75–79 | 470 | 801 |
| 80–84 | 371 | 631 |
| 85+ | 187 | 435 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 4,1% veća od popisa, a 2,4% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,3 muškarci 40,4, žene 44,1
- Muškarci
- 48,8% 18.867
- Žene
- 51,2% 19.787
- Žena na 100 muškaraca
- 104,9
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 945 | 929 |
| 5–9 | 992 | 928 |
| 10–14 | 1.074 | 1.001 |
| 15–19 | 1.153 | 1.089 |
| 20–24 | 1.099 | 1.022 |
| 25–29 | 1.277 | 1.121 |
| 30–34 | 1.362 | 1.143 |
| 35–39 | 1.410 | 1.294 |
| 40–44 | 1.413 | 1.305 |
| 45–49 | 1.368 | 1.273 |
| 50–54 | 1.231 | 1.318 |
| 55–59 | 1.286 | 1.404 |
| 60–64 | 1.269 | 1.477 |
| 65–69 | 1.184 | 1.473 |
| 70–74 | 814 | 1.207 |
| 75–79 | 423 | 730 |
| 80–84 | 370 | 633 |
| 85+ | 197 | 440 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 4,1% veća od popisa, a 2,4% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,4 muškarci 40,5, žene 44,2
- Muškarci
- 48,8% 18.609
- Žene
- 51,2% 19.510
- Žena na 100 muškaraca
- 104,8
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 919 | 923 |
| 5–9 | 967 | 912 |
| 10–14 | 1.063 | 992 |
| 15–19 | 1.158 | 1.075 |
| 20–24 | 1.055 | 997 |
| 25–29 | 1.262 | 1.091 |
| 30–34 | 1.316 | 1.114 |
| 35–39 | 1.414 | 1.244 |
| 40–44 | 1.386 | 1.322 |
| 45–49 | 1.376 | 1.244 |
| 50–54 | 1.206 | 1.323 |
| 55–59 | 1.276 | 1.355 |
| 60–64 | 1.241 | 1.431 |
| 65–69 | 1.174 | 1.471 |
| 70–74 | 850 | 1.273 |
| 75–79 | 412 | 693 |
| 80–84 | 329 | 617 |
| 85+ | 205 | 433 |
- Prosečna starost
- 43,0 muškarci 41,2, žene 44,7
- Muškarci
- 48,6% 17.796
- Žene
- 51,4% 18.805
- Žena na 100 muškaraca
- 105,7
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 936 | 944 |
| 5–9 | 935 | 898 |
| 10–14 | 1.042 | 980 |
| 15–19 | 1.084 | 1.004 |
| 20–24 | 940 | 841 |
| 25–29 | 1.037 | 926 |
| 30–34 | 1.144 | 1.027 |
| 35–39 | 1.302 | 1.160 |
| 40–44 | 1.263 | 1.284 |
| 45–49 | 1.324 | 1.197 |
| 50–54 | 1.178 | 1.268 |
| 55–59 | 1.270 | 1.298 |
| 60–64 | 1.237 | 1.415 |
| 65–69 | 1.229 | 1.514 |
| 70–74 | 932 | 1.325 |
| 75–79 | 449 | 733 |
| 80–84 | 315 | 586 |
| 85+ | 179 | 405 |
- Prosečna starost
- 43,1 muškarci 41,3, žene 44,8
- Muškarci
- 48,6% 17.690
- Žene
- 51,4% 18.680
- Žena na 100 muškaraca
- 105,6
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 927 | 919 |
| 5–9 | 938 | 909 |
| 10–14 | 1.029 | 960 |
| 15–19 | 1.066 | 1.018 |
| 20–24 | 976 | 837 |
| 25–29 | 985 | 895 |
| 30–34 | 1.110 | 1.001 |
| 35–39 | 1.287 | 1.118 |
| 40–44 | 1.255 | 1.287 |
| 45–49 | 1.351 | 1.206 |
| 50–54 | 1.172 | 1.254 |
| 55–59 | 1.236 | 1.273 |
| 60–64 | 1.238 | 1.402 |
| 65–69 | 1.176 | 1.480 |
| 70–74 | 969 | 1.340 |
| 75–79 | 492 | 786 |
| 80–84 | 298 | 582 |
| 85+ | 185 | 413 |
- Prosečna starost
- 43,3 muškarci 41,5, žene 45,0
- Muškarci
- 48,7% 17.577
- Žene
- 51,3% 18.501
- Žena na 100 muškaraca
- 105,3
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 905 | 883 |
| 5–9 | 944 | 933 |
| 10–14 | 994 | 945 |
| 15–19 | 1.052 | 996 |
| 20–24 | 1.029 | 901 |
| 25–29 | 936 | 838 |
| 30–34 | 1.090 | 973 |
| 35–39 | 1.230 | 1.074 |
| 40–44 | 1.246 | 1.265 |
| 45–49 | 1.359 | 1.220 |
| 50–54 | 1.205 | 1.232 |
| 55–59 | 1.193 | 1.264 |
| 60–64 | 1.232 | 1.372 |
| 65–69 | 1.140 | 1.428 |
| 70–74 | 988 | 1.319 |
| 75–79 | 558 | 884 |
| 80–84 | 280 | 555 |
| 85+ | 196 | 419 |
- Prosečna starost
- 43,4 muškarci 41,7, žene 45,1
- Muškarci
- 48,8% 17.479
- Žene
- 51,2% 18.332
- Žena na 100 muškaraca
- 104,9
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 894 | 846 |
| 5–9 | 924 | 956 |
| 10–14 | 976 | 924 |
| 15–19 | 1.038 | 973 |
| 20–24 | 1.065 | 966 |
| 25–29 | 910 | 799 |
| 30–34 | 1.069 | 933 |
| 35–39 | 1.164 | 1.062 |
| 40–44 | 1.255 | 1.221 |
| 45–49 | 1.328 | 1.238 |
| 50–54 | 1.263 | 1.211 |
| 55–59 | 1.150 | 1.256 |
| 60–64 | 1.203 | 1.330 |
| 65–69 | 1.137 | 1.370 |
| 70–74 | 1.001 | 1.305 |
| 75–79 | 622 | 988 |
| 80–84 | 272 | 515 |
| 85+ | 208 | 439 |
Crtica je Srbija u istoj godini. Procene pre 2022. se ne nastavljaju na one posle popisa, pa se te godine ne porede međusobno. RZS.
Nacionalnost, popisi 2022. i 2011.
| Grupa | Traka | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|---|
| Srbi | 62,1% | 55,2% | 22.739 | |
| Crnogorci | 11,6% | 17,5% | 4.264 | |
| Rusini | 7,7% | 8,0% | 2.833 | |
| Mađari | 5,3% | 5,9% | 1.949 | |
| Ukrajinci | 1,7% | 2,0% | 626 | |
| Hrvati | 1,0% | 1,3% | 379 | |
| Nisu se izjasnili | 3,1% | 4,9% | 1.151 | |
| Nepoznato | 3,2% | 0,4% | 1.173 |
Grupe ispod 1% (15)
| Grupa | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|
| Romi | 0,92% | 0,8% | 336 |
| Slovaci | 0,70% | 0,7% | 256 |
| Regionalna pripadnost | 0,46% | 1,1% | 168 |
| Ostali | 0,42% | 0,5% | 155 |
| Jugosloveni | 0,41% | 0,4% | 151 |
| Makedonci | 0,33% | 0,4% | 119 |
| Nemci | 0,20% | 0,3% | 72 |
| Muslimani | 0,17% | 0,3% | 61 |
| Albanci | 0,14% | 0,1% | 52 |
| Rusi | 0,13% | 0,1% | 46 |
| Slovenci | 0,06% | 0,1% | 23 |
| Bošnjaci | 0,06% | 0,0% | 21 |
| Bunjevci | 0,03% | 0,0% | 12 |
| Bugari | 0,03% | 0,0% | 11 |
| Rumuni | 0,01% | 0,0% | 4 |
Veroispovest, popisi 2022. i 2011.
| Grupa | Traka | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|---|
| Pravoslavna | 76,3% | 74,4% | 27.935 | |
| Katolička | 13,0% | 14,0% | 4.772 | |
| Nisu vernici | 1,5% | 1,6% | 553 | |
| Nisu se izjasnili | 4,2% | 8,0% | 1.529 | |
| Nepoznato | 3,7% | 0,5% | 1.356 |
Grupe ispod 1% (6)
| Grupa | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|
| Protestantska | 0,57% | 0,9% | 207 |
| Ostale hrišćanske | 0,31% | 0,2% | 112 |
| Islamska | 0,27% | 0,3% | 97 |
| Agnostici | 0,09% | 0,0% | 33 |
| Istočnjačke | 0,02% | 0,0% | 6 |
| Judaistička | 0,00% | 0,0% | 1 |
Udeo u svim popisanim. Izjašnjavanje nije obavezno, a „Nepoznato” je kategorija RZS-a. Udeo „Nepoznato” je u Srbiji 2022. veći nego 2011, pa razlika između kolona ne mora da bude stvarna promena. Nacionalnost i vera se ne ocenjuju i ne ulaze u poređenja. RZS, Popis 2022.
Cena života
- Korpa, usklađena
- 118.756 RSD, 2026-05, pomereno do 2026-09, procena iz najbližih gradova
- Prosečna plata
- 98.868 RSD
- Stanovanje mesečno
- 24.828 tražena cena*, stan od 50 m²
- Sve kroz platu
- 1,45 korpa i stanovanje
Procena Državna računica, a ne tržišno merenje; koristi se oprezno i poredi sa našim cenama iz prodavnica. Stanovanje: tražena cena iz oglasa, svedena na skalu ugovorenih cena i kirija. Uporedi cene u prodavnicama.
Stanovanje i obrazovanje
- Stanova
- 15.571
- Prazni i napušteni
- 11,3%
- Pod zakupom
- 5,1%
- Zgrade starije od 1971.
- 47%
- Viša ili visoka škola
- 15,6%
- Bez srednje škole
- 21,3%
Popis 2022. RZS.
Posao i plate
- Neto plata, 12 meseci
- 98.868 do 08/2026
- Zaposlenih na 1.000
- 361
- Aktivnih firmi
- 416 09/2025
- Nezaposlenih na birou
- 2.791 09/2025
- Budžet po stanovniku
- 63.754 RSD, 2024.
- Ulaganja po stanovniku
- 6.616 RSD, 10,2% rashoda
Plata zaposlenih koji ovde žive, bez obzira na to gde rade. Tačka je ovo mesto, crta je Srbija.
Zdravstvo
- Lekara
- 154
- Stanovnika po lekaru
- 233
- Zubara
- 10
- Farmaceuta
- 10
Podaci za 2024, samo zdravstvena služba. Broji se gde ljudi rade, pa bolnički centri izgledaju bolje od mesta čiji se stanovnici tamo leče.
Škole i vrtići
- Skor na maloj maturi
- 495 2025/26, prosek mesta 481
- Osnovnih škola
- 9
- Dece u vrtiću
- 1.548 2025/2026
- Obuhvat vrtićem
- 62% naša procena
Skor je prosek tri standardizovana testa, ponderisan brojem učenika. Više govori o generaciji i porodicama nego o samoj školi. Ministarstvo prosvete.
Od čega se živi
Popis 2022.
Popis 2011.
| Grupa | 2022. | Udeo | 2011. | Udeo |
|---|---|---|---|---|
| Zaposleni | 12.819 | 35,0% | 12.033 | 28,6% |
| Penzioneri | 8.656 | 23,6% | 9.745 | 23,2% |
| Deca do 15 godina | 5.735 | 15,7% | 6.502 | 15,4% |
| Učenici i studenti | 2.406 | 6,6% | 3.614 | 8,6% |
| Nezaposleni | 2.433 | 6,6% | 4.748 | 11,3% |
| Domaćinstvo i ostali | 4.552 | 12,4% | 5.450 | 12,9% |
RZS, popisi 2011. i 2022: svaka osoba je u jednoj grupi. Stopa nezaposlenosti po popisu je 16,0%. Godišnje, PIO fond: 8.885 korisnika penzija u 2026-06, prosečna penzija 62.837 RSD, 69 korisnika na 100 zaposlenih. Ne ulazi u ocenu.
Komunalije i putevi
- Domaćinstva na vodovodu
- 94,8%
- Domaćinstva na kanalizaciji
- 47,8%
- Prečišćene otpadne vode
- 0,0%
- Opštinski putevi sa savremenim kolovozom
- 100,0%
- Divlje deponije, prijavljene
- 8
Godišnjak Opštine i regioni, podaci za 2024. Priključci prema domaćinstvima iz popisa 2022, pa vikend kuće mogu da podignu udeo. Ne ulazi u ocenu.
Mobilna mreža i internet
- Mobilna mreža, preuzimanje
- 272 Mb/s
- Broj mobilnih testova
- 139
- Fiksni, preuzimanje
- 153 Mb/s zavisi od paketa
Ocena ide iz mobilne mreže, jer ljudi internet uglavnom koriste na telefonu preko 4G i 5G. Fiksna brzina više pokazuje koji paket korisnici biraju nego šta je dostupno, pa nije u oceni. Prosek Speedtest merenja za 3. kvartal 2026, koja sami pokreću korisnici. Kod malog broja testova rezultat je nesiguran. Speedtest by Ookla Global Fixed and Mobile Network Performance Maps, CC BY-NC-SA 4.0.
Vazduh
- PM2.5 zimi, procena
- 36,0
- Leti, model
- 7,2
- Emisije SO₂ iz fabrika
- 448 t 2024, pogona: 7
Procena Ovde nema SEPA stanice za PM2.5. Prikazan je atmosferski model za 2025, a zimska vrednost je pomnožena sa 1,30, koliko model u proseku potcenjuje merenja. Stvarna vrednost može biti znatno drugačija. Emisije: NRIZ registar.
Bezbednost na putu
- Sa povređenima 2025.
- 87
- Sa poginulima 2025.
- 4
- Teških godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana
- 24,2 32.704 ljudi tokom dana
- Sve nezgode 2026.
- 94 tekuća godina
- Na glavnim putevima van naselja*
- 7 od 91 teških, 2025.
Ocena ne računa nezgode na autoputevima i brzim putevima (13% teških nezgoda ovde), a deli se sa dnevnim stanovništvom: stanovnici plus ljudi koji tu rade, minus oni koji rade negde drugde. Drugi tranzitni putevi su i dalje uračunati; zvezdica je naš proračun koji ne menja ocenu. MUP, otvoreni podaci.
Osude za krivična dela
- Osuđenih odraslih 2024.
- 185
- Za imovinu
- 50
- Za život i telo
- 6
- U saobraćaju
- 34
Osude po mestu izvršenja, ne prijavljena dela i ne ocena bezbednosti, zato nisu u indeksu.
Povezanost
- Do sedišta regiona*
- 36 min 81. od 161
- Do najbližeg velikog centra*
- 36 min 31. od 161
- Do Beograda*
- 88 min 57. od 161
- Do najbližeg fakulteta*
- 0 min 1. od 161
- Do najbliže srednje škole*
- 0 min 1. od 161
Minuti vožnje kolima bez gužve, od centra mesta. Ne meri autobus i ne ulazi u ocenu. Veliki centri su Beograd, Novi Sad, Niš i Kragujevac. Nula znači da je cilj u samom mestu. Red 1 je najbliže.