Sva mesta · Pčinjski region
Surdulica
Surdulica: iznad proseka svih mesta po vazduhu (72, procena) i zdravstvu (59), ispod proseka po pristupu (52) i demografiji (27). Stanovništvo od popisa 2022: −3,3%, prosek regiona −2,8%.
16.437 stanovnika93.789 RSD neto plata
Ocena 1–100, veće je bolje. To je geometrijski prosek 7 tema, bez Bezbednosti na putu. Verovatno između 85. i 147. mesta.
Kako računamoRang je okviran: ovde nema merenja vazduha. Zašto?
Profil mesta
Ocene 1–100, veće je bolje. Crtica je prosek sličnih mesta.
Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: promena stanovništva od popisa 2022. i neto doseljeni na 1.000 stanovnika.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: neto plata, zaposleni na 1.000 radno sposobnih i firme na 1.000 stanovnika.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: koliko plata pokriva korpu i stanovanje.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: zdravstveni radnici na 10.000 stanovnika i životni vek.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: mala matura, obuhvat vrtićem i vreme do fakulteta i srednje škole.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: vreme do velikog centra i brzina mobilne mreže.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: gori od dva zagađivača, PM2.5 zimi i SO₂.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: teške nezgode; tema je van ukupne ocene.
Kako računamoTrendovi
Stanovništvo se poredi po popisima i procenama posle 2022, jer se godišnje procene ne nastavljaju preko popisa. Metodologija popisa se menjala.
Stanovnika16.437 2025.▼ 3,3% od 2022.Detalji
Broj stanovnika po proceni RZS. Godine pre popisa 2022. su stare procene.
- Najviše, 1953.
- 35.578
- Najmanje, 2025.
- 16.437
- Broj stanovnika
- 16.437
- Prosek mesta
- 40.683
- Položaj, 1. je najviše
- 98. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 16.437 2024. 16.662 2023. 16.845 2022. 16.991 2011. 20.319 2002. 22.190 1991. 24.785 1981. 27.029 1971. 29.494 1961. 32.505 1953. 35.578 1948. 32.747 Neto plata93.789 RSD, 12 meseci do 08/2026▲ 21,3% 2020–2025. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna neto plata po godinama, RZS.
- Najviše, 2025.
- 85.535 RSD
- Najmanje, 2018.
- 41.281 RSD
- Neto plata, 12 meseci
- 93.789 RSD
- Prosek mesta
- 101.239 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 101. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2025. 85.535 93.603 2024. 75.394 83.346 2023. 66.565 72.735 2022. 58.909 63.533 2021. 53.769 56.572 2020. 49.637 52.069 2019. 45.094 47.718 2018. 41.281 43.470 Zaposlenih4.957 2026.→ 0,1% od 2021.Detalji
Broj zaposlenih po godinama, RZS. Na grafikonu je ukupan broj, a poređenje je na 1.000 stanovnika.
- Najviše, 2023.
- 5.095
- Najmanje, 2016.
- 4.439
- Prosek mesta
- 322
- Položaj, 1. je najbolje
- 110. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2026. 4.957 2025. 5.067 2024. 5.090 2023. 5.095 2022. 5.042 2021. 4.955 2020. 4.973 2019. 4.817 2018. 4.750 2017. 4.532 2016. 4.439 Korisnici penzija3.826 2026.→ 0,1% od 2021.Detalji
Korisnici svih vrsta penzija, PIO fond, decembar svake godine, a za tekuću godinu poslednji objavljen mesec.
- Najviše, 2018.
- 3.902
- Najmanje, 2022.
- 3.775
- Prosek mesta
- 248
- Položaj, 1. je najviše
- 103. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2026. 3.826 2025. 3.848 2024. 3.863 2023. 3.803 2022. 3.775 2021. 3.823 2020. 3.868 2019. 3.890 2018. 3.902 Odseljeni387 2025.▲ 28,6% od 2022.Detalji
Broj ljudi koji su se odselili iz mesta tokom godine, RZS.
- Najviše, 2025.
- 387
- Najmanje, 2024.
- 294
- Prosek mesta
- -1,5
- Položaj, 1. je najbolje
- 139. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 387 2024. 294 2023. 327 2022. 301 Doseljeni278 2025.▲ 37,6% od 2022.Detalji
Broj ljudi koji su se doselili u mesto tokom godine, RZS.
- Najviše, 2025.
- 278
- Najmanje, 2022.
- 202
- Prosek mesta
- -1,5
- Položaj, 1. je najbolje
- 139. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 278 2024. 215 2023. 242 2022. 202
Još trendova (10)
Novi stanovi, po m²77.900 RSD 2023.▼ 13,6% od 2020. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna cena novog stana po kvadratnom metru, RZS. U malom mestu je godišnje malo prodaja, pa broj jače skače.
- Najviše, 2023.
- 77.900 RSD
- Najmanje, 2020.
- 69.200 RSD
- Cena novih stanova po m²
- 77.900 RSD
- Prosek mesta
- 135.783 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 9. od 87
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2023. 77.900 143.298 2020. 69.200 108.603 Noćenja turista15.327 2025.▲ 23,1% od 2019.Detalji
Ukupan broj noćenja turista godišnje, RZS. Na grafikonu je ukupan broj, a poređenje je po stanovniku.
- Najviše, 2022.
- 16.301
- Najmanje, 2021.
- 4.956
- Prosek mesta
- 2,7
- Položaj, 1. je najbolje
- 59. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 15.327 2024. 15.027 2023. 14.203 2022. 16.301 2021. 4.956 2019. 12.447 2018. 12.381 2017. 8.608 2016. 12.431 2015. 10.310 2014. 7.571 2013. 7.924 2012. 8.019 2011. 9.088 2010. 11.016 Mala matura459 2026.▼ 2,1% od 2023.Detalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečan skor učenika na maloj maturi.
- Najviše, 2023.
- 469
- Najmanje, 2025.
- 450
- Prosek mesta
- 481
- Položaj, 1. je najbolje
- 120. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2026. 459 481 2025. 450 479 2024. 451 483 2023. 469 483 Saobraćajne nezgode40 2025.▲ 14,3% od 2020.Detalji
Ukupan broj saobraćajnih nezgoda godišnje, MUP.
- Najviše, 2017.
- 46
- Najmanje, 2019.
- 32
- Prosek mesta
- 206
- Položaj, 1. je najbolje
- 43. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 40 2024. 39 2023. 46 2022. 43 2021. 37 2020. 35 2019. 32 2018. 40 2017. 46 2016. 38 Noćno svetlo, sa satelita65. od 161 po stanovniku 2025.▲ 40,1% od 2020.Detalji
Ukupna jačina veštačkog svetla koju satelit NASA izmeri noću iznad teritorije mesta. Sam broj nema svakodnevno značenje: služi za poređenje istog mesta kroz vreme i mesta međusobno. Industrija i prelazak na LED rasvetu menjaju ga i kad se broj ljudi ne menja.
- Najviše, 2024.
- 2.072
- Najmanje, 2016.
- 955
- Prosek mesta
- 119,2
- Položaj, 1. je najviše
- 65. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 1.980 2024. 2.072 2023. 1.989 2022. 1.839 2021. 1.619 2020. 1.414 2019. 1.467 2018. 1.277 2017. 1.042 2016. 955 2015. 978 2014. 975 2013. 967 2012. 958 Prosečna penzija51.594 RSD 2026.▲ 38,7% od 2021. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna penzija svih vrsta, PIO fond, decembar svake godine, a za tekuću godinu poslednji objavljen mesec.
- Najviše, 2025.
- 51.600 RSD
- Najmanje, 2019.
- 23.715 RSD
- Prosečna penzija
- 51.594 RSD
- Prosek mesta
- 50.307 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 61. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2026. 51.594 50.307 2025. 51.600 50.246 2024. 45.865 44.693 2023. 36.037 35.047 2022. 30.460 29.593 2021. 26.462 25.699 2020. 24.982 24.231 2019. 23.715 22.945 2018. 23.741 22.892 Divlje deponije, prijavljene5 2024.▼ 16,7% od 2019.Detalji
Lokacije koje su opštine i komunalna preduzeća prijavile registru SEPA. Rast može da znači i savesnije prijavljivanje.
- Najviše, 2018.
- 10
- Najmanje, 2022.
- 5
- Prosek mesta
- 18
- Položaj, 1. je najviše
- 123. od 155
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2024. 5 2023. 6 2022. 5 2021. 6 2020. 9 2019. 6 2018. 10 Životni vek74,8 god. 2025.▲ 2,7% od 2023.Detalji
- Muškarci
- Žene
Tabela po godinama
Godina Muškarci Žene 2025. 73,8 75,9 2024. 72,9 74,9 2023. 71,0 74,8 Brakovi72 2025.▲ 89,5% od 2020.Detalji
Broj sklopljenih brakova godišnje, RZS.
- Najviše, 2013.
- 107
- Najmanje, 2020.
- 38
- Prosek mesta
- 4,4
- Položaj, 1. je najviše
- 23. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 72 2024. 84 2023. 89 2022. 79 2021. 60 2020. 38 2019. 86 2018. 67 2017. 74 2016. 93 2015. 89 2014. 77 2013. 107 2012. 96 2011. 105 2010. 106 Stanovi po dozvolama6 2025.▼ 84,6% od 2020.Detalji
Broj stanova za koje je izdata građevinska dozvola, RZS.
- Najviše, 2020.
- 39
- Najmanje, 2025.
- 6
- Prosek mesta
- 4,8
- Položaj, 1. je najbolje
- 123. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 6 2024. 13 2023. 20 2022. 13 2021. 12 2020. 39 2019. 10 2018. 10 2017. 32 2016. 13 2015. 22 2014. 11 2013. 7 2012. 29 2011. 21 2010. 16 2009. 22 2008. 10 2007. 18
„Realno" znači posle inflacije po indeksu cena za Srbiju. Strelica je smer; zelena je poboljšanje, crvena pogoršanje, siva bez ocene. Praćenje ocena počinje u oktobru 2026.
Poređenje
Medijana: pola mesta je iznad te vrednosti, a pola ispod, pa je ne pomeraju krajnje vrednosti. Prosek regiona računa svako mesto jednako. Mesto 1 je najbolje. Kliknite na pokazatelj za sva mesta.
| Pokazatelj | Ovde | Prosek regiona | Medijana | U regionu | U Srbiji |
|---|---|---|---|---|---|
| Neto plata, 12 meseci | 93.789 RSD | 88.632 | 96.554 | 3. od 7 | 101. od 161 |
| Zaposleni na 1.000 radno sposobnih | 475 | 406 | 521 | 4. od 7 | 125. od 161 |
| Nezaposleni na 1.000 stanovnika | 109,8 | 114,6 | 55,9 | 5. od 7 | 146. od 161 |
| Promena od 2022. | -3,3 % | -2,8 | -2,6 | 6. od 7 | 108. od 161 |
| Deca do 14 godina | 13,4 % | 14,0 | 13,5 | 5. od 7 | 87. od 161 |
| Sa višom ili visokom školom | 15,5 % | 15,3 | 13,9 | 4. od 7 | 57. od 161 |
| Skor na maloj maturi | 459 | 482 | 480 | 5. od 7 | 120. od 161 |
| Lekari na 10.000 stanovnika | 59,0 | 29,4 | 17,1 | 1. od 7 | 3. od 161 |
| Cena stana po m² | nema podatka | 870 | 1.291 | – | – |
| Mobilna mreža Procena | 49 Mb/s | 108 | 156 | 7. od 7 | 157. od 161 |
| PM2.5 zimi, izmereno ili procena Procena | 13,8 µg/m³ | 21,1 | 33,4 | 3. od 7 | 4. od 161 |
| Teške nezgode godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana | 6,3 | 8,6 | 17,6 | 2. od 7 | 6. od 161 |
Slična mesta: Ljubovija, Batočina, Vladičin Han, Bela Crkva, Plandište. Upoređuje se sa njihovim prosekom, prvo najveća razlika.
Prednosti u odnosu na slična mesta
| Pokazatelj | Ovde | Slična mesta |
|---|---|---|
| Prečišćene otpadne vode | 60,4 % | 22,2 % |
| PM2.5 zimi, izmereno ili procena | 13,8 µg/m³ | 28,8 µg/m³ |
| Domaćinstva na kanalizaciji | 78,9 % | 51,9 % |
| Do sedišta regiona | 35 min | 65 min |
| Teške nezgode godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana | 6,3 | 11,4 |
| Lekari na 10.000 stanovnika | 59,0 | 15,9 |
| Sa višom ili visokom školom | 15,5 % | 11,8 % |
| Domaćinstva na vodovodu | 89,0 % | 83,6 % |
Zaostatak za sličnim mestima
| Pokazatelj | Ovde | Slična mesta |
|---|---|---|
| Mobilna mreža | 49 Mb/s | 112 Mb/s |
| Obuhvat vrtićem | 37 % | 46 % |
| Prazni i napušteni stanovi | 25,0 % | 22,6 % |
| Neto doseljeni na 1.000 godišnje | -5,5 | -4,0 |
| Opštinski putevi sa savremenim kolovozom | 49,5 % | 57,7 % |
| Nezaposleni na 1.000 stanovnika | 109,8 | 98,8 |
| Zaposleni na 1.000 radno sposobnih | 475 | 499 |
| Skor na maloj maturi | 459 | 465 |
Šta kažu nezavisni izvori
Procena OpenStreetMap, 2026-11-01. Podatke unose volonteri: ovo pokazuje šta je ucrtano na mapi, a slabije mapirano mesto izgleda kao mesto sa manje usluga. Ne ulazi u ocenu.
- Apoteke na 10.000 stanovnika: 1,8 (prosek mesta 2,8)
- Supermarketi na 10.000 stanovnika: 0,0 (prosek mesta 1,9)
- Pošte na 10.000 stanovnika: 3,0 (prosek mesta 3,5)
- Banke na 10.000 stanovnika: 2,4 (prosek mesta 1,8)
- Lekari i klinike na 10.000 stanovnika: 1,2 (prosek mesta 1,7)
- Restorani i kafići na 10.000 stanovnika: 6,7 (prosek mesta 8,9)
- Benzinske pumpe na 10.000 stanovnika: 3,0 (prosek mesta 3,2)
Slična mesta
Uporedi ova mesta u alatu. Sličnost je računata iz 28 pokazatelja; način je na stranici Kako računamo.
Izvori i metodologija
Izvor i period stoje uz svaki pokazatelj. Celu računicu vidite na stranici Kako računamo, a proveru ocene na stranici Provera ocene. Svežinu izvora prati Stanje podataka, a sve brojke su u preuzimanju.
Provera brojki
Zvanične procene poredimo sa onim što je stvarno izbrojano. Ako se slažu, odnos je oko 100. Izbori 2026. nisu konačni. Ovo ne ulazi u glavnu ocenu.
| Pitanje | Zvanično | Izmereno | Odnos |
|---|---|---|---|
| Koliko punoletnih je stvarno tu?Glasači su donja mera prisutnih; iznad 100 znači da je glasalo više ljudi nego što procena kaže da živi tu. | 13.691 punoletnih po RZS proceni | 12.370 glasalo 2026. | 90 na 100 |
| Da li je birački spisak veći od procene?Spisak uključuje i one koji su otišli, a nisu se odjavili. | 13.691 punoletnih po RZS proceni | 16.792 na biračkom spisku | 123 na 100 |
| Ima li dece koliko piše?Škola zna ko je stvarno došao. | 151 očekivanih osmaka po RZS proceni | 155 stvarno na maloj maturi | 103 na 100 |
| Koliko stanova je stvarno nastanjeno?Popis 2022. Ostatak su prazni, napušteni i vikend stanovi. | 13.210 stanova | 6.525 nastanjeno | 49% |
| Koliko mesto svetli noću?Satelit NASA. Industrija i LED rasveta podižu broj. | 16.437 stanovnika | 120,5 zračenja na 1.000 stanovnika | 65. od 161 |
Promena biračkog spiska, 2023. do 2026.
Spisak se menja zbog novih punoletnih i umrlih. Ostatak je ono što to dvoje ne objašnjava.
- Spisak 2023.
- 16.722
- Novi punoletni
- +514
- Umrli
- −709
- Ostatak
- +265
- Spisak 2026.
- 16.792
Život i ljudi
Životni vek i uzroci smrti
- Životni vek, muškarci
- 73,8 god.
- Životni vek, žene
- 75,9 god.
- Bolesti srca i krvotoka na 10.000
- 82,5
- Tumori na 10.000
- 29,8
- Bolesti disanja na 10.000
- 13,8
- Povrede i trovanja na 10.000
- 3,9
Seljenje, porodica i gradnja
- Neto doseljeni na 1.000 godišnje
- -5,5
- Brakovi na 1.000 godišnje
- 5,0
- Razvodi na 100 brakova
- 20,0
- Stanovi po dozvolama na 1.000
- 0,8
- Srednjoškolci na 1.000 stanovnika
- 44,0
RZS. Uzroci smrti su sirove stope, pa starije mesto ima veće brojeve. Seljenje, smrti i brakovi su prosek tri godine, a dozvole pet.
Obrazovanje
Osnovna škola, osmi razred
- Prosečna ocena
- 4,21
- Matematika, skor
- 445
- Maternji jezik, skor
- 461
- Ocena prema testu*
- 0,21
Srednje škole
- Srednjih škola
- 3
- Gimnazija
- 1
- Srednjoškolaca na 1.000
- 44,0
- Učenika po nastavniku
- 6,5
* Naše računanje: koliko je školska ocena viša ili niža od ocene koju rezultat na maloj maturi predviđa u celoj Srbiji. Rezultati mature i upisni bodovi po srednjoj školi nisu objavljeni kao otvoreni podaci. Univerziteti su na stranici Univerziteti i fakulteti.
Stanovništvo
- Stanovnika 2025.
- 16.437
- Promena od 2022.
- -3,3%
- Dece do 14
- 13,4%
- Starijih od 65
- 23,5%
Na popisu 2011. bilo je 20.319, a 2022. 16.991 stanovnika. Procene RZS-a se posle svakog popisa ponovo baziraju, pa je linija prekinuta tamo gde bi skok bio samo promena osnova.
Svi popisi, 1948–2022.
Popisi su rađeni po različitim metodologijama, a teritorija je svedena na stanje iz 2022.
Procene po godinama
Rođeni i umrli, 1961–2025.
- Rođeni 2025.
- 114
- Umrli 2025.
- 290
- Prirodni priraštaj
- -176 rođeni minus umrli
Tabela po godinama
| Godina | Rođeni | Umrli | Priraštaj |
|---|---|---|---|
| 2025. | 114 | 290 | -176 |
| 2024. | 160 | 248 | -88 |
| 2023. | 154 | 267 | -113 |
| 2022. | 164 | 338 | -174 |
| 2021. | 128 | 368 | -240 |
| 2020. | 143 | 336 | -193 |
| 2019. | 171 | 270 | -99 |
| 2018. | 164 | 247 | -83 |
| 2017. | 144 | 301 | -157 |
| 2016. | 151 | 292 | -141 |
| 2015. | 137 | 312 | -175 |
| 2014. | 175 | 318 | -143 |
| 2013. | 155 | 292 | -137 |
| 2012. | 172 | 307 | -135 |
| 2011. | 162 | 267 | -105 |
| 2010. | 182 | 301 | -119 |
| 2009. | 189 | 265 | -76 |
| 2008. | 200 | 288 | -88 |
| 2007. | 216 | 280 | -64 |
| 2006. | 228 | 329 | -101 |
| 2005. | 232 | 351 | -119 |
| 2004. | 271 | 344 | -73 |
| 2003. | 230 | 302 | -72 |
| 2002. | 229 | 334 | -105 |
| 2001. | 251 | 307 | -56 |
| 2000. | 272 | 302 | -30 |
| 1999. | 245 | 384 | -139 |
| 1998. | 258 | 324 | -66 |
| 1997. | 253 | 313 | -60 |
| 1996. | 262 | 303 | -41 |
| 1995. | 291 | 297 | -6 |
| 1994. | 319 | 301 | 18 |
| 1993. | 339 | 322 | 17 |
| 1992. | 289 | 334 | -45 |
| 1991. | 300 | 317 | -17 |
| 1990. | 309 | 288 | 21 |
| 1989. | 323 | 298 | 25 |
| 1988. | 354 | 281 | 73 |
| 1987. | 401 | 284 | 117 |
| 1986. | 389 | 310 | 79 |
| 1985. | 364 | 276 | 88 |
| 1984. | 401 | 291 | 110 |
| 1983. | 423 | 302 | 121 |
| 1982. | 425 | 291 | 134 |
| 1981. | 388 | 297 | 91 |
| 1980. | 390 | 285 | 105 |
| 1979. | 443 | 232 | 211 |
| 1978. | 434 | 267 | 167 |
| 1977. | 439 | 265 | 174 |
| 1976. | 500 | 227 | 273 |
| 1975. | 468 | 271 | 197 |
| 1974. | 513 | 283 | 230 |
| 1973. | 506 | 279 | 227 |
| 1972. | 545 | 290 | 255 |
| 1971. | 534 | 273 | 261 |
| 1970. | 543 | 273 | 270 |
| 1969. | 556 | 289 | 267 |
| 1968. | 614 | 261 | 353 |
| 1967. | 562 | 283 | 279 |
| 1966. | 578 | 235 | 343 |
| 1965. | 634 | 257 | 377 |
| 1964. | 597 | 293 | 304 |
| 1963. | 686 | 278 | 408 |
| 1962. | 696 | 285 | 411 |
| 1961. | 771 | 279 | 492 |
RZS, teritorija svedena na današnje opštine.
Naselja (40), broj stanovnika po popisima
| Naselje | 1948. | 1971. | 1991. | 2011. | 2022. |
|---|---|---|---|---|---|
| Surdulica | 2.971 | 6.493 | 11.357 | 10.888 | 9.242 |
| Alakince | 607 | 705 | 1.394 | 1.547 | 1.371 |
| Masurica | 1.111 | 1.233 | 1.267 | 1.223 | 986 |
| Zagužanje | 424 | 482 | 744 | 979 | 925 |
| Jelašnica | 1.401 | 1.410 | 1.319 | 1.056 | 921 |
| Suvojnica | 1.008 | 985 | 1.004 | 774 | 696 |
| Binovce | 598 | 690 | 603 | 501 | 424 |
| Belo Polje | 148 | 324 | 568 | 512 | 394 |
| Donje Romanovce | 349 | 357 | 418 | 390 | 382 |
| Dugojnica | 418 | 432 | 288 | 246 | 201 |
| Ćurkovica | 227 | 546 | 286 | 206 | 153 |
| Božica | 2.487 | 1.750 | 511 | 198 | 130 |
| Klisura | 2.315 | 1.731 | 508 | 206 | 114 |
| Vlasina Stojkovićeva | 1.359 | 764 | 287 | 164 | 104 |
| Vlasina Rid | 2.669 | 1.186 | 426 | 175 | 100 |
| Vlasina Okruglica | 1.686 | 1.180 | 281 | 128 | 91 |
| Mačkatica | 1.496 | 995 | 508 | 120 | 88 |
| Leskova Bara | 378 | 280 | 230 | 104 | 86 |
| Kalabovce | 136 | 144 | 124 | 83 | 80 |
| Kijevac | 954 | 718 | 318 | 99 | 75 |
| Dikava | 474 | 397 | 214 | 67 | 73 |
| Danjino Selo | 203 | 161 | 145 | 48 | 52 |
| Bacijevce | 307 | 273 | 157 | 63 | 41 |
| Gornja Koznica | 257 | 215 | 115 | 44 | 40 |
| Kostroševci | 745 | 500 | 122 | 55 | 30 |
| Drajinci | 633 | 354 | 135 | 53 | 28 |
| Stajkovce | 490 | 397 | 207 | 71 | 28 |
| Topli Dol | 856 | 631 | 190 | 58 | 27 |
| Suhi Dol | 445 | 281 | 96 | 56 | 26 |
| Topli Do | 503 | 369 | 107 | 29 | 17 |
| Strezimirovci | 485 | 256 | 101 | 25 | 15 |
| Novo Selo | 1.159 | 967 | 169 | 30 | 11 |
| Dugi Del | 206 | 143 | 66 | 25 | 10 |
| Gornje Romanovce | 525 | 481 | 93 | 17 | 9 |
| Groznatovci | 273 | 125 | 58 | 21 | 6 |
| Bitvrđa | 699 | 411 | 45 | 12 | 5 |
| Rđavica | 295 | 268 | 87 | 20 | 4 |
| Vučadelce | 366 | 325 | 112 | 17 | 2 |
| Palja | 378 | 285 | 65 | 5 | 2 |
| Troskač | 430 | 108 | 36 | 3 | 2 |
Sastav stanovništva
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 6,1% veća od popisa, a 2,8% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 41,2 muškarci 40,0, žene 42,5
- Muškarci
- 49,5% 10.051
- Žene
- 50,5% 10.262
- Žena na 100 muškaraca
- 102,1
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 496 | 456 |
| 5–9 | 540 | 527 |
| 10–14 | 577 | 563 |
| 15–19 | 655 | 594 |
| 20–24 | 676 | 631 |
| 25–29 | 673 | 611 |
| 30–34 | 667 | 614 |
| 35–39 | 696 | 705 |
| 40–44 | 694 | 665 |
| 45–49 | 706 | 685 |
| 50–54 | 742 | 788 |
| 55–59 | 859 | 827 |
| 60–64 | 702 | 700 |
| 65–69 | 380 | 473 |
| 70–74 | 434 | 525 |
| 75–79 | 347 | 477 |
| 80–84 | 159 | 298 |
| 85+ | 48 | 123 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 6,1% veća od popisa, a 2,8% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 41,5 muškarci 40,3, žene 42,7
- Muškarci
- 49,6% 9.979
- Žene
- 50,4% 10.130
- Žena na 100 muškaraca
- 101,5
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 482 | 425 |
| 5–9 | 537 | 524 |
| 10–14 | 562 | 552 |
| 15–19 | 642 | 592 |
| 20–24 | 651 | 587 |
| 25–29 | 676 | 629 |
| 30–34 | 677 | 593 |
| 35–39 | 670 | 693 |
| 40–44 | 705 | 673 |
| 45–49 | 671 | 670 |
| 50–54 | 745 | 746 |
| 55–59 | 840 | 835 |
| 60–64 | 738 | 736 |
| 65–69 | 391 | 476 |
| 70–74 | 412 | 508 |
| 75–79 | 355 | 460 |
| 80–84 | 167 | 301 |
| 85+ | 58 | 130 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 6,1% veća od popisa, a 2,8% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 41,7 muškarci 40,5, žene 42,9
- Muškarci
- 49,7% 9.881
- Žene
- 50,3% 9.992
- Žena na 100 muškaraca
- 101,1
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 465 | 401 |
| 5–9 | 536 | 521 |
| 10–14 | 552 | 541 |
| 15–19 | 615 | 574 |
| 20–24 | 630 | 561 |
| 25–29 | 673 | 636 |
| 30–34 | 673 | 578 |
| 35–39 | 653 | 662 |
| 40–44 | 701 | 702 |
| 45–49 | 671 | 652 |
| 50–54 | 742 | 728 |
| 55–59 | 803 | 826 |
| 60–64 | 758 | 745 |
| 65–69 | 421 | 491 |
| 70–74 | 401 | 493 |
| 75–79 | 347 | 440 |
| 80–84 | 173 | 304 |
| 85+ | 67 | 137 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 6,1% veća od popisa, a 2,8% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,0 muškarci 40,8, žene 43,1
- Muškarci
- 49,8% 9.769
- Žene
- 50,2% 9.855
- Žena na 100 muškaraca
- 100,9
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 443 | 392 |
| 5–9 | 525 | 500 |
| 10–14 | 552 | 539 |
| 15–19 | 591 | 548 |
| 20–24 | 625 | 556 |
| 25–29 | 648 | 612 |
| 30–34 | 658 | 577 |
| 35–39 | 664 | 632 |
| 40–44 | 685 | 709 |
| 45–49 | 689 | 652 |
| 50–54 | 718 | 701 |
| 55–59 | 762 | 809 |
| 60–64 | 787 | 752 |
| 65–69 | 459 | 526 |
| 70–74 | 377 | 482 |
| 75–79 | 333 | 413 |
| 80–84 | 180 | 307 |
| 85+ | 73 | 148 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 6,1% veća od popisa, a 2,8% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,2 muškarci 41,0, žene 43,3
- Muškarci
- 49,9% 9.656
- Žene
- 50,1% 9.709
- Žena na 100 muškaraca
- 100,5
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 432 | 381 |
| 5–9 | 501 | 474 |
| 10–14 | 543 | 528 |
| 15–19 | 575 | 549 |
| 20–24 | 622 | 560 |
| 25–29 | 637 | 575 |
| 30–34 | 647 | 581 |
| 35–39 | 661 | 608 |
| 40–44 | 687 | 696 |
| 45–49 | 682 | 653 |
| 50–54 | 694 | 669 |
| 55–59 | 720 | 791 |
| 60–64 | 802 | 759 |
| 65–69 | 529 | 588 |
| 70–74 | 333 | 450 |
| 75–79 | 323 | 394 |
| 80–84 | 190 | 306 |
| 85+ | 78 | 147 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 6,1% veća od popisa, a 2,8% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,4 muškarci 41,3, žene 43,5
- Muškarci
- 49,9% 9.557
- Žene
- 50,1% 9.578
- Žena na 100 muškaraca
- 100,2
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 424 | 367 |
| 5–9 | 477 | 450 |
| 10–14 | 522 | 514 |
| 15–19 | 564 | 557 |
| 20–24 | 626 | 564 |
| 25–29 | 627 | 538 |
| 30–34 | 632 | 585 |
| 35–39 | 657 | 587 |
| 40–44 | 687 | 686 |
| 45–49 | 676 | 637 |
| 50–54 | 670 | 666 |
| 55–59 | 701 | 755 |
| 60–64 | 786 | 769 |
| 65–69 | 604 | 647 |
| 70–74 | 300 | 425 |
| 75–79 | 312 | 386 |
| 80–84 | 206 | 292 |
| 85+ | 86 | 153 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 6,1% veća od popisa, a 2,8% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,6 muškarci 41,6, žene 43,7
- Muškarci
- 50,0% 9.474
- Žene
- 50,0% 9.456
- Žena na 100 muškaraca
- 99,8
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 407 | 364 |
| 5–9 | 462 | 423 |
| 10–14 | 521 | 514 |
| 15–19 | 552 | 545 |
| 20–24 | 615 | 559 |
| 25–29 | 610 | 502 |
| 30–34 | 631 | 603 |
| 35–39 | 659 | 564 |
| 40–44 | 661 | 677 |
| 45–49 | 693 | 645 |
| 50–54 | 647 | 652 |
| 55–59 | 694 | 715 |
| 60–64 | 761 | 777 |
| 65–69 | 640 | 676 |
| 70–74 | 311 | 433 |
| 75–79 | 291 | 372 |
| 80–84 | 221 | 276 |
| 85+ | 98 | 159 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 6,1% veća od popisa, a 2,8% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,9 muškarci 41,9, žene 43,9
- Muškarci
- 50,1% 9.377
- Žene
- 49,9% 9.339
- Žena na 100 muškaraca
- 99,6
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 396 | 364 |
| 5–9 | 445 | 405 |
| 10–14 | 524 | 516 |
| 15–19 | 541 | 529 |
| 20–24 | 587 | 545 |
| 25–29 | 597 | 479 |
| 30–34 | 630 | 602 |
| 35–39 | 653 | 557 |
| 40–44 | 640 | 646 |
| 45–49 | 683 | 672 |
| 50–54 | 650 | 629 |
| 55–59 | 686 | 701 |
| 60–64 | 731 | 773 |
| 65–69 | 658 | 677 |
| 70–74 | 343 | 443 |
| 75–79 | 285 | 371 |
| 80–84 | 215 | 257 |
| 85+ | 113 | 173 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 6,1% veća od popisa, a 2,8% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,1 muškarci 42,1, žene 44,1
- Muškarci
- 50,1% 9.288
- Žene
- 49,9% 9.236
- Žena na 100 muškaraca
- 99,4
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 403 | 360 |
| 5–9 | 426 | 395 |
| 10–14 | 512 | 499 |
| 15–19 | 543 | 525 |
| 20–24 | 560 | 522 |
| 25–29 | 595 | 480 |
| 30–34 | 602 | 580 |
| 35–39 | 641 | 564 |
| 40–44 | 646 | 612 |
| 45–49 | 661 | 682 |
| 50–54 | 663 | 631 |
| 55–59 | 669 | 678 |
| 60–64 | 695 | 765 |
| 65–69 | 690 | 681 |
| 70–74 | 385 | 465 |
| 75–79 | 268 | 372 |
| 80–84 | 202 | 238 |
| 85+ | 127 | 187 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 6,1% veća od popisa, a 2,8% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,3 muškarci 42,3, žene 44,3
- Muškarci
- 50,2% 9.185
- Žene
- 49,8% 9.126
- Žena na 100 muškaraca
- 99,4
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 406 | 361 |
| 5–9 | 417 | 379 |
| 10–14 | 493 | 474 |
| 15–19 | 538 | 518 |
| 20–24 | 541 | 518 |
| 25–29 | 593 | 489 |
| 30–34 | 588 | 554 |
| 35–39 | 627 | 568 |
| 40–44 | 642 | 591 |
| 45–49 | 659 | 678 |
| 50–54 | 660 | 632 |
| 55–59 | 653 | 647 |
| 60–64 | 650 | 752 |
| 65–69 | 705 | 685 |
| 70–74 | 450 | 514 |
| 75–79 | 229 | 345 |
| 80–84 | 202 | 236 |
| 85+ | 132 | 185 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 6,1% veća od popisa, a 2,8% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,4 muškarci 42,4, žene 44,4
- Muškarci
- 50,1% 9.036
- Žene
- 49,9% 8.987
- Žena na 100 muškaraca
- 99,5
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 398 | 369 |
| 5–9 | 417 | 364 |
| 10–14 | 469 | 450 |
| 15–19 | 517 | 505 |
| 20–24 | 537 | 524 |
| 25–29 | 583 | 486 |
| 30–34 | 584 | 515 |
| 35–39 | 608 | 574 |
| 40–44 | 631 | 578 |
| 45–49 | 660 | 668 |
| 50–54 | 653 | 615 |
| 55–59 | 626 | 643 |
| 60–64 | 633 | 715 |
| 65–69 | 679 | 690 |
| 70–74 | 494 | 553 |
| 75–79 | 210 | 325 |
| 80–84 | 195 | 229 |
| 85+ | 142 | 184 |
- Prosečna starost
- 44,3 muškarci 43,2, žene 45,4
- Muškarci
- 50,1% 8.515
- Žene
- 49,9% 8.476
- Žena na 100 muškaraca
- 99,5
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 381 | 352 |
| 5–9 | 388 | 344 |
| 10–14 | 445 | 394 |
| 15–19 | 487 | 462 |
| 20–24 | 451 | 433 |
| 25–29 | 490 | 419 |
| 30–34 | 481 | 416 |
| 35–39 | 563 | 558 |
| 40–44 | 626 | 529 |
| 45–49 | 599 | 621 |
| 50–54 | 631 | 620 |
| 55–59 | 597 | 611 |
| 60–64 | 636 | 690 |
| 65–69 | 678 | 726 |
| 70–74 | 529 | 575 |
| 75–79 | 248 | 332 |
| 80–84 | 178 | 238 |
| 85+ | 107 | 156 |
- Prosečna starost
- 44,4 muškarci 43,3, žene 45,5
- Muškarci
- 50,1% 8.441
- Žene
- 49,9% 8.404
- Žena na 100 muškaraca
- 99,6
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 393 | 351 |
| 5–9 | 387 | 348 |
| 10–14 | 432 | 380 |
| 15–19 | 480 | 465 |
| 20–24 | 455 | 430 |
| 25–29 | 471 | 396 |
| 30–34 | 468 | 402 |
| 35–39 | 558 | 565 |
| 40–44 | 604 | 513 |
| 45–49 | 588 | 592 |
| 50–54 | 634 | 642 |
| 55–59 | 602 | 605 |
| 60–64 | 631 | 678 |
| 65–69 | 668 | 713 |
| 70–74 | 533 | 577 |
| 75–79 | 263 | 348 |
| 80–84 | 175 | 244 |
| 85+ | 99 | 155 |
- Prosečna starost
- 44,6 muškarci 43,5, žene 45,8
- Muškarci
- 50,1% 8.352
- Žene
- 49,9% 8.310
- Žena na 100 muškaraca
- 99,5
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 387 | 350 |
| 5–9 | 390 | 349 |
| 10–14 | 409 | 373 |
| 15–19 | 480 | 454 |
| 20–24 | 457 | 435 |
| 25–29 | 448 | 370 |
| 30–34 | 462 | 396 |
| 35–39 | 532 | 533 |
| 40–44 | 582 | 516 |
| 45–49 | 602 | 560 |
| 50–54 | 615 | 642 |
| 55–59 | 620 | 612 |
| 60–64 | 612 | 658 |
| 65–69 | 636 | 699 |
| 70–74 | 561 | 598 |
| 75–79 | 293 | 365 |
| 80–84 | 166 | 247 |
| 85+ | 100 | 153 |
- Prosečna starost
- 44,9 muškarci 43,7, žene 46,0
- Muškarci
- 50,1% 8.241
- Žene
- 49,9% 8.196
- Žena na 100 muškaraca
- 99,5
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 368 | 345 |
| 5–9 | 386 | 353 |
| 10–14 | 397 | 358 |
| 15–19 | 468 | 430 |
| 20–24 | 463 | 429 |
| 25–29 | 430 | 376 |
| 30–34 | 460 | 393 |
| 35–39 | 509 | 485 |
| 40–44 | 573 | 523 |
| 45–49 | 604 | 535 |
| 50–54 | 608 | 634 |
| 55–59 | 612 | 615 |
| 60–64 | 600 | 620 |
| 65–69 | 589 | 691 |
| 70–74 | 586 | 613 |
| 75–79 | 337 | 405 |
| 80–84 | 148 | 237 |
| 85+ | 103 | 154 |
Crtica je Srbija u istoj godini. Procene pre 2022. se ne nastavljaju na one posle popisa, pa se te godine ne porede međusobno. RZS.
Nacionalnost, popisi 2022. i 2011.
| Grupa | Traka | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|---|
| Srbi | 76,6% | 79,9% | 13.012 | |
| Romi | 12,3% | 12,9% | 2.091 | |
| Bugari | 2,1% | 3,6% | 359 | |
| Nisu se izjasnili | 1,7% | 1,9% | 294 | |
| Nepoznato | 6,7% | 1,1% | 1.143 |
Grupe ispod 1% (17)
| Grupa | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|
| Makedonci | 0,15% | 0,2% | 25 |
| Jugosloveni | 0,08% | 0,0% | 14 |
| Ostali | 0,08% | 0,0% | 13 |
| Albanci | 0,04% | 0,0% | 6 |
| Crnogorci | 0,04% | 0,0% | 6 |
| Regionalna pripadnost | 0,04% | 0,0% | 6 |
| Goranci | 0,02% | 0,0% | 4 |
| Rusi | 0,02% | 0,0% | 4 |
| Slovenci | 0,02% | 0,0% | 4 |
| Slovaci | 0,01% | 0,0% | 2 |
| Hrvati | 0,01% | 0,1% | 2 |
| Bunjevci | 0,01% | 0,0% | 1 |
| Vlasi | 0,01% | 0,0% | 1 |
| Mađari | 0,01% | 0,0% | 1 |
| Muslimani | 0,01% | 0,0% | 1 |
| Rumuni | 0,01% | 0,0% | 1 |
| Ukrajinci | 0,01% | 0,0% | 1 |
Veroispovest, popisi 2022. i 2011.
| Grupa | Traka | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|---|
| Pravoslavna | 78,4% | 86,4% | 13.315 | |
| Ostale hrišćanske | 3,5% | 0,1% | 602 | |
| Nisu se izjasnili | 3,8% | 8,1% | 640 | |
| Nepoznato | 13,2% | 1,9% | 2.243 |
Grupe ispod 1% (6)
| Grupa | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|
| Nisu vernici | 0,78% | 3,2% | 132 |
| Islamska | 0,18% | 0,1% | 30 |
| Katolička | 0,09% | 0,1% | 16 |
| Protestantska | 0,06% | 0,1% | 11 |
| Istočnjačke | 0,01% | 0,0% | 1 |
| Agnostici | 0,01% | 0,0% | 1 |
Udeo u svim popisanim. Izjašnjavanje nije obavezno, a „Nepoznato” je kategorija RZS-a. Udeo „Nepoznato” je u Srbiji 2022. veći nego 2011, pa razlika između kolona ne mora da bude stvarna promena. Nacionalnost i vera se ne ocenjuju i ne ulaze u poređenja. RZS, Popis 2022.
Cena života
- Korpa, usklađena
- 104.412 RSD, 2026-05, pomereno do 2026-09, procena iz najbližih gradova
- Prosečna plata
- 93.789 RSD
- Stanovanje mesečno
- 20.003 procena, stan od 50 m²
- Sve kroz platu
- 1,33 korpa i stanovanje
Procena Državna računica, a ne tržišno merenje; koristi se oprezno i poredi sa našim cenama iz prodavnica. Stanovanje: za ovo mesto nema kirija ni kupoprodaja, pa je ovo procena iz cene novih stanova, svedena na istu skalu. Uporedi cene u prodavnicama.
Stanovanje i obrazovanje
- Stanova
- 13.210
- Prazni i napušteni
- 25,0%
- Pod zakupom
- 2,5%
- Zgrade starije od 1971.
- 37%
- Viša ili visoka škola
- 15,5%
- Bez srednje škole
- 32,5%
Popis 2022. RZS.
Posao i plate
- Neto plata, 12 meseci
- 93.789 do 08/2026
- Zaposlenih na 1.000
- 299
- Aktivnih firmi
- 95 09/2025
- Nezaposlenih na birou
- 1.805 09/2025
- Budžet po stanovniku
- 82.420 RSD, 2024.
- Ulaganja po stanovniku
- 11.702 RSD, 15,6% rashoda
Plata zaposlenih koji ovde žive, bez obzira na to gde rade. Tačka je ovo mesto, crta je Srbija.
Zdravstvo
- Lekara
- 97
- Stanovnika po lekaru
- 169
- Zubara
- 7
- Farmaceuta
- 4
Podaci za 2024, samo zdravstvena služba. Broji se gde ljudi rade, pa bolnički centri izgledaju bolje od mesta čiji se stanovnici tamo leče.
Škole i vrtići
- Skor na maloj maturi
- 459 2025/26, prosek mesta 481
- Osnovnih škola
- 6
- Dece u vrtiću
- 378 2025/2026
- Obuhvat vrtićem
- 37% naša procena
Skor je prosek tri standardizovana testa, ponderisan brojem učenika. Više govori o generaciji i porodicama nego o samoj školi. Ministarstvo prosvete.
Od čega se živi
Popis 2022.
Popis 2011.
| Grupa | 2022. | Udeo | 2011. | Udeo |
|---|---|---|---|---|
| Zaposleni | 5.056 | 29,8% | 4.645 | 22,9% |
| Penzioneri | 3.995 | 23,5% | 4.225 | 20,8% |
| Deca do 15 godina | 2.304 | 13,6% | 3.142 | 15,5% |
| Učenici i studenti | 1.122 | 6,6% | 1.500 | 7,4% |
| Nezaposleni | 1.434 | 8,4% | 3.210 | 15,8% |
| Domaćinstvo i ostali | 3.080 | 18,1% | 3.597 | 17,7% |
RZS, popisi 2011. i 2022: svaka osoba je u jednoj grupi. Stopa nezaposlenosti po popisu je 22,1%. Godišnje, PIO fond: 3.826 korisnika penzija u 2026-06, prosečna penzija 51.594 RSD, 78 korisnika na 100 zaposlenih. Ne ulazi u ocenu.
Komunalije i putevi
- Domaćinstva na vodovodu
- 89,0%
- Domaćinstva na kanalizaciji
- 78,9%
- Prečišćene otpadne vode
- 60,4%
- Opštinski putevi sa savremenim kolovozom
- 49,5%
- Divlje deponije, prijavljene
- 5
Godišnjak Opštine i regioni, podaci za 2024. Priključci prema domaćinstvima iz popisa 2022, pa vikend kuće mogu da podignu udeo. Ne ulazi u ocenu.
Na šta opština planira da troši
Plan za 2021, ukupno 1.234 miliona RSD. Godine se razlikuju među mestima, pa ovo nije rang.
- Stanovi i zajednica
- 23,7%
- Opšte javne usluge
- 19,7%
- Ekonomski poslovi
- 19,5%
- Rekreacija, sport i kultura
- 14,9%
- Obrazovanje
- 13,5%
- Zaštita životne sredine
- 4,4%
- Socijalna zaštita
- 2,8%
- Zdravstvo
- 0,9%
- Javni red i bezbednost
- 0,7%
Budžet opštine, data.gov.rs. Plan nije izvršenje. Ne ulazi u ocenu.
Mobilna mreža i internet
- Mobilna mreža, preuzimanje
- 49 Mb/s
- Broj mobilnih testova
- 162
- Fiksni, preuzimanje
- 40 Mb/s zavisi od paketa
Ocena ide iz mobilne mreže, jer ljudi internet uglavnom koriste na telefonu preko 4G i 5G. Fiksna brzina više pokazuje koji paket korisnici biraju nego šta je dostupno, pa nije u oceni. Prosek Speedtest merenja za 3. kvartal 2026, koja sami pokreću korisnici. Kod malog broja testova rezultat je nesiguran. Speedtest by Ookla Global Fixed and Mobile Network Performance Maps, CC BY-NC-SA 4.0.
Vazduh
- PM2.5 zimi, procena
- 13,8
- Leti, model
- 6,5
- Emisije SO₂ iz fabrika
- 64 t 2024, pogona: 1
Procena Ovde nema SEPA stanice za PM2.5. Prikazan je atmosferski model za 2025, a zimska vrednost je pomnožena sa 1,30, koliko model u proseku potcenjuje merenja. Stvarna vrednost može biti znatno drugačija. Emisije: NRIZ registar.
Bezbednost na putu
- Sa povređenima 2025.
- 10
- Sa poginulima 2025.
- 0
- Teških godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana
- 6,3 15.803 ljudi tokom dana
- Sve nezgode 2026.
- 36 tekuća godina
- Na glavnim putevima van naselja*
- 1 od 10 teških, 2025.
Ocena ne računa nezgode na autoputevima i brzim putevima (0% teških nezgoda ovde), a deli se sa dnevnim stanovništvom: stanovnici plus ljudi koji tu rade, minus oni koji rade negde drugde. Drugi tranzitni putevi su i dalje uračunati; zvezdica je naš proračun koji ne menja ocenu. MUP, otvoreni podaci.
Osude za krivična dela
- Osuđenih odraslih 2024.
- 62
- Za imovinu
- 6
- Za život i telo
- 10
- U saobraćaju
- 5
Osude po mestu izvršenja, ne prijavljena dela i ne ocena bezbednosti, zato nisu u indeksu.
Povezanost
- Do sedišta regiona*
- 35 min 78. od 161
- Do najbližeg velikog centra*
- 88 min 110. od 161
- Do Beograda*
- 214 min 145. od 161
- Do najbližeg fakulteta*
- 0 min 1. od 161
- Do najbliže srednje škole*
- 0 min 1. od 161
Minuti vožnje kolima bez gužve, od centra mesta. Ne meri autobus i ne ulazi u ocenu. Veliki centri su Beograd, Novi Sad, Niš i Kragujevac. Nula znači da je cilj u samom mestu. Red 1 je najbliže.