Sva mesta · Severnobački region
Subotica
Subotica: iznad proseka svih mesta po poslu i plati (62) i pristupu (95), ispod proseka po školama i vrtićima (37). Stanovništvo od popisa 2022: −2,0%, prosek regiona −2,5%.
121.468 stanovnika105.997 RSD neto plata
Ocena 1–100, veće je bolje. To je geometrijski prosek 7 tema, bez Bezbednosti na putu. Verovatno između 35. i 64. mesta.
Kako računamoProfil mesta
Ocene 1–100, veće je bolje. Crtica je prosek sličnih mesta.
Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: promena stanovništva od popisa 2022. i neto doseljeni na 1.000 stanovnika.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: neto plata, zaposleni na 1.000 radno sposobnih i firme na 1.000 stanovnika.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: koliko plata pokriva korpu i stanovanje.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: zdravstveni radnici na 10.000 stanovnika i životni vek.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: mala matura, obuhvat vrtićem i vreme do fakulteta i srednje škole.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: vreme do velikog centra i brzina mobilne mreže.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: gori od dva zagađivača, PM2.5 zimi i SO₂.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: teške nezgode; tema je van ukupne ocene.
Kako računamoTrendovi
Stanovništvo se poredi po popisima i procenama posle 2022, jer se godišnje procene ne nastavljaju preko popisa. Metodologija popisa se menjala.
Stanovnika121.468 2025.▼ 2,0% od 2022.Detalji
Broj stanovnika po proceni RZS. Godine pre popisa 2022. su stare procene.
- Najviše, 1981.
- 154.611
- Najmanje, 2025.
- 121.468
- Broj stanovnika
- 121.468
- Prosek mesta
- 40.683
- Položaj, 1. je najviše
- 10. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 121.468 2024. 122.431 2023. 123.424 2022. 123.952 2011. 141.554 2002. 148.401 1991. 150.534 1981. 154.611 1971. 146.770 1961. 136.782 1953. 126.559 1948. 123.688 Neto plata105.997 RSD, 12 meseci do 08/2026▲ 24,2% 2020–2025. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna neto plata po godinama, RZS.
- Najviše, 2025.
- 98.278 RSD
- Najmanje, 2018.
- 46.463 RSD
- Neto plata, 12 meseci
- 105.997 RSD
- Prosek mesta
- 101.239 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 30. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2025. 98.278 93.603 2024. 87.346 83.346 2023. 76.762 72.735 2022. 67.622 63.533 2021. 60.221 56.572 2020. 55.686 52.069 2019. 51.232 47.718 2018. 46.463 43.470 Zaposlenih43.869 2026.▼ 2,0% od 2021.Detalji
Broj zaposlenih po godinama, RZS. Na grafikonu je ukupan broj, a poređenje je na 1.000 stanovnika.
- Najviše, 2023.
- 45.419
- Najmanje, 2016.
- 43.033
- Prosek mesta
- 322
- Položaj, 1. je najbolje
- 38. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2026. 43.869 2025. 44.517 2024. 45.019 2023. 45.419 2022. 45.067 2021. 44.750 2020. 44.359 2019. 44.469 2018. 44.050 2017. 43.718 2016. 43.033 Korisnici penzija30.431 2026.▼ 1,9% od 2021.Detalji
Korisnici svih vrsta penzija, PIO fond, decembar svake godine, a za tekuću godinu poslednji objavljen mesec.
- Najviše, 2018.
- 32.621
- Najmanje, 2024.
- 30.300
- Prosek mesta
- 248
- Položaj, 1. je najviše
- 74. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2026. 30.431 2025. 30.340 2024. 30.300 2023. 30.371 2022. 30.674 2021. 31.009 2020. 31.638 2019. 32.197 2018. 32.621 Odseljeni1.658 2025.▼ 11,2% od 2022.Detalji
Broj ljudi koji su se odselili iz mesta tokom godine, RZS.
- Najviše, 2022.
- 1.868
- Najmanje, 2024.
- 1.640
- Prosek mesta
- -1,5
- Položaj, 1. je najbolje
- 41. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 1.658 2024. 1.640 2023. 1.840 2022. 1.868 Doseljeni1.779 2025.▼ 15,2% od 2022.Detalji
Broj ljudi koji su se doselili u mesto tokom godine, RZS.
- Najviše, 2022.
- 2.099
- Najmanje, 2024.
- 1.593
- Prosek mesta
- -1,5
- Položaj, 1. je najbolje
- 41. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 1.779 2024. 1.593 2023. 1.897 2022. 2.099
Još trendova (10)
Novi stanovi, po m²132.547 RSD 2023.▲ 4,5% od 2019. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna cena novog stana po kvadratnom metru, RZS. U malom mestu je godišnje malo prodaja, pa broj jače skače.
- Najviše, 2023.
- 132.547 RSD
- Najmanje, 2019.
- 95.727 RSD
- Cena novih stanova po m²
- 132.547 RSD
- Prosek mesta
- 135.783 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 55. od 87
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2023. 132.547 143.298 2022. 118.912 126.155 2021. 105.253 114.840 2020. 97.658 108.603 2019. 95.727 107.098 Noćenja turista303.823 2025.▲ 81,2% od 2019.Detalji
Ukupan broj noćenja turista godišnje, RZS. Na grafikonu je ukupan broj, a poređenje je po stanovniku.
- Najviše, 2022.
- 400.789
- Najmanje, 2010.
- 98.273
- Prosek mesta
- 2,7
- Položaj, 1. je najbolje
- 25. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 303.823 2024. 320.915 2023. 351.285 2022. 400.789 2021. 180.548 2020. 118.910 2019. 167.714 2018. 148.656 2017. 147.158 2016. 146.187 2015. 154.224 2014. 134.971 2013. 122.747 2012. 104.489 2011. 99.878 2010. 98.273 Mala matura485 2026.→ 1,2% od 2023.Detalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečan skor učenika na maloj maturi.
- Najviše, 2024.
- 496
- Najmanje, 2025.
- 482
- Prosek mesta
- 481
- Položaj, 1. je najbolje
- 70. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2026. 485 481 2025. 482 479 2024. 496 483 2023. 491 483 Saobraćajne nezgode379 2025.▲ 11,5% od 2020.Detalji
Ukupan broj saobraćajnih nezgoda godišnje, MUP.
- Najviše, 2023.
- 420
- Najmanje, 2020.
- 340
- Prosek mesta
- 206
- Položaj, 1. je najbolje
- 137. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 379 2024. 379 2023. 420 2022. 402 2021. 404 2020. 340 2019. 391 2018. 347 2017. 363 2016. 353 Noćno svetlo, sa satelita75. od 161 po stanovniku 2025.▼ 3,8% od 2020.Detalji
Ukupna jačina veštačkog svetla koju satelit NASA izmeri noću iznad teritorije mesta. Sam broj nema svakodnevno značenje: služi za poređenje istog mesta kroz vreme i mesta međusobno. Industrija i prelazak na LED rasvetu menjaju ga i kad se broj ljudi ne menja.
- Najviše, 2014.
- 15.148
- Najmanje, 2025.
- 13.526
- Prosek mesta
- 119,2
- Položaj, 1. je najviše
- 75. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 13.526 2024. 14.781 2023. 14.122 2022. 14.131 2021. 13.534 2020. 14.057 2019. 14.689 2018. 15.082 2017. 15.079 2016. 14.626 2015. 14.863 2014. 15.148 2013. 15.072 2012. 15.123 Prosečna penzija58.137 RSD 2026.▲ 36,7% od 2021. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna penzija svih vrsta, PIO fond, decembar svake godine, a za tekuću godinu poslednji objavljen mesec.
- Najviše, 2025.
- 58.188 RSD
- Najmanje, 2018.
- 27.171 RSD
- Prosečna penzija
- 58.137 RSD
- Prosek mesta
- 50.307 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 28. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2026. 58.137 50.307 2025. 58.188 50.246 2024. 51.999 44.693 2023. 40.969 35.047 2022. 34.707 29.593 2021. 30.264 25.699 2020. 28.628 24.231 2019. 27.174 22.945 2018. 27.171 22.892 Divlje deponije, prijavljene11 2024.▼ 21,4% od 2019.Detalji
Lokacije koje su opštine i komunalna preduzeća prijavile registru SEPA. Rast može da znači i savesnije prijavljivanje.
- Najviše, 2023.
- 17
- Najmanje, 2024.
- 11
- Prosek mesta
- 18
- Položaj, 1. je najviše
- 68. od 155
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2024. 11 2023. 17 2022. 16 2021. 15 2020. 16 2019. 14 2018. 16 Životni vek74,9 god. 2025.→ 1,3% od 2023.Detalji
- Muškarci
- Žene
Tabela po godinama
Godina Muškarci Žene 2025. 72,2 77,7 2024. 72,0 77,5 2023. 71,1 76,8 Brakovi475 2025.▼ 4,2% od 2020.Detalji
Broj sklopljenih brakova godišnje, RZS.
- Najviše, 2018.
- 837
- Najmanje, 2025.
- 475
- Prosek mesta
- 4,4
- Položaj, 1. je najviše
- 106. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 475 2024. 524 2023. 509 2022. 665 2021. 680 2020. 496 2019. 732 2018. 837 2017. 822 2016. 817 2015. 820 2014. 653 2013. 682 2012. 635 2011. 720 2010. 639 Stanovi po dozvolama802 2025.▲ 67,8% od 2020.Detalji
Broj stanova za koje je izdata građevinska dozvola, RZS.
- Najviše, 2021.
- 1.096
- Najmanje, 2014.
- 58
- Prosek mesta
- 4,8
- Položaj, 1. je najbolje
- 22. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 802 2024. 943 2023. 692 2022. 852 2021. 1.096 2020. 478 2019. 518 2018. 331 2017. 236 2016. 218 2015. 227 2014. 58 2013. 94 2012. 212 2011. 182 2010. 143 2009. 285 2008. 539 2007. 616
„Realno" znači posle inflacije po indeksu cena za Srbiju. Strelica je smer; zelena je poboljšanje, crvena pogoršanje, siva bez ocene. Praćenje ocena počinje u oktobru 2026.
Naši nalazi
* Naše računanje. Tražene cene su medijana oglasa, bez ponovljenih, gde ih ima bar 10. Tražene kirije i cene ulaze u Priuštivost. Ostalo su podaci navedenih izvora van državne statistike.
Poređenje
Medijana: pola mesta je iznad te vrednosti, a pola ispod, pa je ne pomeraju krajnje vrednosti. Prosek regiona računa svako mesto jednako. Mesto 1 je najbolje. Kliknite na pokazatelj za sva mesta.
| Pokazatelj | Ovde | Prosek regiona | Medijana | U regionu | U Srbiji |
|---|---|---|---|---|---|
| Neto plata, 12 meseci | 105.997 RSD | 98.228 | 96.554 | 1. od 3 | 30. od 161 |
| Zaposleni na 1.000 radno sposobnih | 574 | 519 | 521 | 1. od 3 | 45. od 161 |
| Nezaposleni na 1.000 stanovnika | 25,5 | 72,1 | 55,9 | 1. od 3 | 29. od 161 |
| Promena od 2022. | -2,0 % | -2,5 | -2,6 | 1. od 3 | 50. od 161 |
| Deca do 14 godina | 14,6 % | 14,7 | 13,5 | 2. od 3 | 43. od 161 |
| Sa višom ili visokom školom | 19,2 % | 14,8 | 13,9 | 1. od 3 | 27. od 161 |
| Skor na maloj maturi | 485 | 475 | 480 | 1. od 3 | 70. od 161 |
| Lekari na 10.000 stanovnika | 26,4 | 18,0 | 17,1 | 1. od 3 | 52. od 161 |
| Cena stana po m² | 1.291 € | 1.291 | 1.291 | – | 19. od 37 |
| Mobilna mreža Procena | 234 Mb/s | 162 | 156 | 1. od 3 | 30. od 161 |
| PM2.5 zimi, izmereno ili procena Procena | 38,9 µg/m³ | 34,2 | 33,4 | 3. od 3 | 124. od 161 |
| Teške nezgode godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana | 15,9 | 13,3 | 17,6 | 2. od 3 | 61. od 161 |
Slična mesta: Kraljevo, Vršac, Smederevo, Sombor, Zrenjanin. Upoređuje se sa njihovim prosekom, prvo najveća razlika.
Prednosti u odnosu na slična mesta
| Pokazatelj | Ovde | Slična mesta |
|---|---|---|
| Teške nezgode godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana | 15,9 | 24,4 |
| Prečišćene otpadne vode | 70,8 % | 45,8 % |
| Firme na 1.000 stanovnika | 24,0 | 11,9 |
| Do sedišta regiona | 0 min | 14 min |
| Neto doseljeni na 1.000 godišnje | 0,4 | -1,4 |
| Nezaposleni na 1.000 stanovnika | 25,5 | 41,6 |
| Skor na maloj maturi | 485 | 474 |
| Stanovi po dozvolama na 1.000 godišnje | 7,2 | 3,2 |
Zaostatak za sličnim mestima
| Pokazatelj | Ovde | Slična mesta |
|---|---|---|
| Obuhvat vrtićem | 15 % | 33 % |
| Lekari na 10.000 stanovnika | 26,4 | 34,9 |
| Domaćinstva na kanalizaciji | 61,5 % | 63,7 % |
| Do najbližeg velikog centra | 74 min | 73 min |
Šta kažu nezavisni izvori
Procena OpenStreetMap, 2026-11-01. Podatke unose volonteri: ovo pokazuje šta je ucrtano na mapi, a slabije mapirano mesto izgleda kao mesto sa manje usluga. Ne ulazi u ocenu.
- Apoteke na 10.000 stanovnika: 6,2 (prosek mesta 2,8)
- Supermarketi na 10.000 stanovnika: 6,9 (prosek mesta 1,9)
- Pošte na 10.000 stanovnika: 2,3 (prosek mesta 3,5)
- Banke na 10.000 stanovnika: 2,1 (prosek mesta 1,8)
- Lekari i klinike na 10.000 stanovnika: 3,1 (prosek mesta 1,7)
- Restorani i kafići na 10.000 stanovnika: 11,5 (prosek mesta 8,9)
- Benzinske pumpe na 10.000 stanovnika: 2,5 (prosek mesta 3,2)
Slična mesta
Uporedi ova mesta u alatu. Sličnost je računata iz 28 pokazatelja; način je na stranici Kako računamo.
Izvori i metodologija
Izvor i period stoje uz svaki pokazatelj. Celu računicu vidite na stranici Kako računamo, a proveru ocene na stranici Provera ocene. Svežinu izvora prati Stanje podataka, a sve brojke su u preuzimanju.
Provera brojki
Zvanične procene poredimo sa onim što je stvarno izbrojano. Ako se slažu, odnos je oko 100. Izbori 2026. nisu konačni. Ovo ne ulazi u glavnu ocenu.
| Pitanje | Zvanično | Izmereno | Odnos |
|---|---|---|---|
| Koliko punoletnih je stvarno tu?Glasači su donja mera prisutnih; iznad 100 znači da je glasalo više ljudi nego što procena kaže da živi tu. | 100.128 punoletnih po RZS proceni | 77.541 glasalo 2026. | 77 na 100 |
| Da li je birački spisak veći od procene?Spisak uključuje i one koji su otišli, a nisu se odjavili. | 100.128 punoletnih po RZS proceni | 123.177 na biračkom spisku | 123 na 100 |
| Ima li dece koliko piše?Škola zna ko je stvarno došao. | 1.191 očekivanih osmaka po RZS proceni | 1.094 stvarno na maloj maturi | 92 na 100 |
| Koliko stanova je stvarno nastanjeno?Popis 2022. Ostatak su prazni, napušteni i vikend stanovi. | 65.642 stanova | 52.058 nastanjeno | 79% |
| Šta plata stvarno kupuje?RGZ, stvarne kupoprodaje 2025, kurs 117,2. | 105.997 RSD prosečna plata | 1.291 € medijana ugovorenog m² | 0,70 m² za platu |
| Koliko se traži, a koliko se plaća?Naše računanje. RGZ 1.291 € iz 2025. pomeren je za 1,4 god. uz rast od 10,4% godišnje. Stanovi u dva izvora nisu isti, pa ovo nije popust pri kupovini. | 1.480 € ugovorena cena, svedena na 2026-11 | 1.569 € tražena u oglasima | 1,06 puta |
| Koliko mesto svetli noću?Satelit NASA. Industrija i LED rasveta podižu broj. | 121.468 stanovnika | 111,4 zračenja na 1.000 stanovnika | 75. od 161 |
Promena biračkog spiska, 2023. do 2026.
Spisak se menja zbog novih punoletnih i umrlih. Ostatak je ono što to dvoje ne objašnjava.
- Spisak 2023.
- 126.017
- Novi punoletni
- +3.486
- Umrli
- −5.997
- Ostatak
- −329
- Spisak 2026.
- 123.177
Život i ljudi
Životni vek i uzroci smrti
- Životni vek, muškarci
- 72,2 god.
- Životni vek, žene
- 77,7 god.
- Bolesti srca i krvotoka na 10.000
- 83,5
- Tumori na 10.000
- 38,5
- Bolesti disanja na 10.000
- 11,1
- Povrede i trovanja na 10.000
- 5,6
Seljenje, porodica i gradnja
- Neto doseljeni na 1.000 godišnje
- 0,4
- Brakovi na 1.000 godišnje
- 4,1
- Razvodi na 100 brakova
- 60,3
- Stanovi po dozvolama na 1.000
- 7,2
- Srednjoškolci na 1.000 stanovnika
- 41,3
RZS. Uzroci smrti su sirove stope, pa starije mesto ima veće brojeve. Seljenje, smrti i brakovi su prosek tri godine, a dozvole pet.
Obrazovanje
Osnovna škola, osmi razred
- Prosečna ocena
- 4,19
- Matematika, skor
- 489
- Maternji jezik, skor
- 486
- Ocena prema testu*
- 0,13
Srednje škole
- Srednjih škola
- 10
- Gimnazija
- 2
- Srednjoškolaca na 1.000
- 41,3
- Učenika po nastavniku
- 6,3
* Naše računanje: koliko je školska ocena viša ili niža od ocene koju rezultat na maloj maturi predviđa u celoj Srbiji. Rezultati mature i upisni bodovi po srednjoj školi nisu objavljeni kao otvoreni podaci. Univerziteti su na stranici Univerziteti i fakulteti.
Stanovništvo
- Stanovnika 2025.
- 121.468
- Promena od 2022.
- -2,0%
- Dece do 14
- 14,6%
- Starijih od 65
- 22,7%
Na popisu 2011. bilo je 141.554, a 2022. 123.952 stanovnika. Procene RZS-a se posle svakog popisa ponovo baziraju, pa je linija prekinuta tamo gde bi skok bio samo promena osnova.
Svi popisi, 1948–2022.
Popisi su rađeni po različitim metodologijama, a teritorija je svedena na stanje iz 2022.
Procene po godinama
Rođeni i umrli, 1961–2025.
- Rođeni 2025.
- 1.004
- Umrli 2025.
- 1.919
- Prirodni priraštaj
- -915 rođeni minus umrli
Tabela po godinama
| Godina | Rođeni | Umrli | Priraštaj |
|---|---|---|---|
| 2025. | 1.004 | 1.919 | -915 |
| 2024. | 1.012 | 2.097 | -1.085 |
| 2023. | 1.066 | 1.976 | -910 |
| 2022. | 1.135 | 1.988 | -853 |
| 2021. | 1.165 | 2.638 | -1.473 |
| 2020. | 1.213 | 2.239 | -1.026 |
| 2019. | 1.250 | 2.082 | -832 |
| 2018. | 1.332 | 2.157 | -825 |
| 2017. | 1.345 | 2.106 | -761 |
| 2016. | 1.202 | 2.102 | -900 |
| 2015. | 1.176 | 2.133 | -957 |
| 2014. | 1.266 | 2.059 | -793 |
| 2013. | 1.236 | 2.048 | -812 |
| 2012. | 1.311 | 2.077 | -766 |
| 2011. | 1.194 | 2.134 | -940 |
| 2010. | 1.290 | 2.128 | -838 |
| 2009. | 1.257 | 2.226 | -969 |
| 2008. | 1.325 | 2.201 | -876 |
| 2007. | 1.358 | 2.228 | -870 |
| 2006. | 1.422 | 2.241 | -819 |
| 2005. | 1.376 | 2.246 | -870 |
| 2004. | 1.538 | 2.276 | -738 |
| 2003. | 1.414 | 2.262 | -848 |
| 2002. | 1.445 | 2.406 | -961 |
| 2001. | 1.397 | 2.303 | -906 |
| 2000. | 1.345 | 2.436 | -1.091 |
| 1999. | 1.328 | 2.345 | -1.017 |
| 1998. | 1.387 | 2.327 | -940 |
| 1997. | 1.427 | 2.205 | -778 |
| 1996. | 1.537 | 2.309 | -772 |
| 1995. | 1.558 | 2.198 | -640 |
| 1994. | 1.595 | 2.309 | -714 |
| 1993. | 1.526 | 2.266 | -740 |
| 1992. | 1.485 | 2.285 | -800 |
| 1991. | 1.646 | 2.288 | -642 |
| 1990. | 1.583 | 2.308 | -725 |
| 1989. | 1.625 | 2.190 | -565 |
| 1988. | 1.814 | 2.135 | -321 |
| 1987. | 1.801 | 2.298 | -497 |
| 1986. | 1.950 | 2.201 | -251 |
| 1985. | 1.903 | 1.900 | 3 |
| 1984. | 2.065 | 2.099 | -34 |
| 1983. | 2.016 | 2.212 | -196 |
| 1982. | 2.048 | 2.050 | -2 |
| 1981. | 2.053 | 1.985 | 68 |
| 1980. | 2.232 | 1.980 | 252 |
| 1979. | 2.202 | 1.967 | 235 |
| 1978. | 2.217 | 1.812 | 405 |
| 1977. | 2.314 | 1.782 | 532 |
| 1976. | 2.309 | 1.800 | 509 |
| 1975. | 2.133 | 1.852 | 281 |
| 1974. | 1.995 | 1.867 | 128 |
| 1973. | 2.019 | 1.809 | 210 |
| 1972. | 1.874 | 1.848 | 26 |
| 1971. | 1.808 | 1.853 | -45 |
| 1970. | 1.705 | 1.833 | -128 |
| 1969. | 1.754 | 1.798 | -44 |
| 1968. | 1.852 | 1.628 | 224 |
| 1967. | 1.867 | 1.793 | 74 |
| 1966. | 1.953 | 1.552 | 401 |
| 1965. | 2.046 | 1.654 | 392 |
| 1964. | 2.003 | 1.481 | 522 |
| 1963. | 2.073 | 1.526 | 547 |
| 1962. | 2.015 | 1.562 | 453 |
| 1961. | 2.066 | 1.429 | 637 |
RZS, teritorija svedena na današnje opštine.
Naselja (19), broj stanovnika po popisima
| Naselje | 1948. | 1971. | 1991. | 2011. | 2022. |
|---|---|---|---|---|---|
| Subotica | 62.715 | 88.302 | 99.515 | 97.910 | 88.752 |
| Bajmok | 11.188 | 10.307 | 8.620 | 7.414 | 6.093 |
| Čantavir | 9.397 | 9.085 | 7.940 | 6.591 | 5.545 |
| Palić | 4.026 | 5.646 | 8.246 | 7.771 | 5.476 |
| Novi Žednik | 3.633 | 3.435 | 2.932 | 2.381 | 1.994 |
| Donji Tavankut | 3.553 | 3.042 | 2.710 | 2.327 | 1.969 |
| Kelebija | 2.861 | 2.434 | 1.975 | 2.142 | 1.969 |
| Hajdukovo | 1.511 | 2.118 | 2.627 | 2.313 | 1.854 |
| Stari Žednik | 2.809 | 2.655 | 2.323 | 1.947 | 1.564 |
| Bački Vinogradi | 3.084 | 3.744 | 2.242 | 1.922 | 1.448 |
| Bikovo | 3.175 | 2.786 | 1.942 | 1.487 | 1.291 |
| Đurđin | 2.738 | 2.805 | 1.911 | 1.441 | 1.202 |
| Mala Bosna | 2.940 | 2.318 | 1.488 | 1.082 | 909 |
| Gornji Tavankut | 2.461 | 2.106 | 1.526 | 1.097 | 889 |
| Ljutovo | 1.847 | 1.581 | 1.182 | 1.067 | 888 |
| Šupljak | 3.052 | 2.246 | 1.427 | 1.115 | 863 |
| Bačko Dušanovo | 1.023 | 938 | 785 | 627 | 523 |
| Višnjevac | 1.074 | 668 | 634 | 543 | 457 |
| Mišićevo | 601 | 554 | 509 | 377 | 266 |
Sastav stanovništva
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 8,6% veća od popisa, a 3,1% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 41,8 muškarci 40,1, žene 43,4
- Muškarci
- 48,1% 68.018
- Žene
- 51,9% 73.533
- Žena na 100 muškaraca
- 108,1
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 3.234 | 3.147 |
| 5–9 | 3.610 | 3.409 |
| 10–14 | 3.581 | 3.406 |
| 15–19 | 3.923 | 3.826 |
| 20–24 | 4.388 | 4.175 |
| 25–29 | 4.861 | 4.725 |
| 30–34 | 5.392 | 5.103 |
| 35–39 | 4.986 | 4.842 |
| 40–44 | 4.599 | 4.656 |
| 45–49 | 4.963 | 5.220 |
| 50–54 | 5.228 | 5.510 |
| 55–59 | 5.448 | 5.877 |
| 60–64 | 4.610 | 5.229 |
| 65–69 | 3.266 | 4.240 |
| 70–74 | 2.621 | 3.750 |
| 75–79 | 1.924 | 3.253 |
| 80–84 | 975 | 2.081 |
| 85+ | 409 | 1.084 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 8,6% veća od popisa, a 3,1% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,0 muškarci 40,2, žene 43,6
- Muškarci
- 48,1% 67.692
- Žene
- 51,9% 73.154
- Žena na 100 muškaraca
- 108,1
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 3.223 | 3.084 |
| 5–9 | 3.477 | 3.405 |
| 10–14 | 3.623 | 3.385 |
| 15–19 | 3.907 | 3.753 |
| 20–24 | 4.227 | 4.074 |
| 25–29 | 4.827 | 4.694 |
| 30–34 | 5.255 | 4.992 |
| 35–39 | 5.175 | 4.982 |
| 40–44 | 4.574 | 4.554 |
| 45–49 | 4.843 | 5.112 |
| 50–54 | 5.108 | 5.359 |
| 55–59 | 5.390 | 5.865 |
| 60–64 | 4.764 | 5.390 |
| 65–69 | 3.287 | 4.205 |
| 70–74 | 2.637 | 3.786 |
| 75–79 | 1.911 | 3.247 |
| 80–84 | 1.025 | 2.120 |
| 85+ | 439 | 1.147 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 8,6% veća od popisa, a 3,1% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,2 muškarci 40,4, žene 43,8
- Muškarci
- 48,1% 67.401
- Žene
- 51,9% 72.821
- Žena na 100 muškaraca
- 108,0
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 3.235 | 3.049 |
| 5–9 | 3.376 | 3.360 |
| 10–14 | 3.643 | 3.410 |
| 15–19 | 3.891 | 3.685 |
| 20–24 | 4.057 | 3.977 |
| 25–29 | 4.785 | 4.612 |
| 30–34 | 5.129 | 4.884 |
| 35–39 | 5.324 | 5.094 |
| 40–44 | 4.588 | 4.531 |
| 45–49 | 4.739 | 4.993 |
| 50–54 | 5.053 | 5.299 |
| 55–59 | 5.254 | 5.727 |
| 60–64 | 4.908 | 5.549 |
| 65–69 | 3.294 | 4.180 |
| 70–74 | 2.698 | 3.864 |
| 75–79 | 1.879 | 3.195 |
| 80–84 | 1.074 | 2.181 |
| 85+ | 474 | 1.231 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 8,6% veća od popisa, a 3,1% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,3 muškarci 40,6, žene 44,0
- Muškarci
- 48,1% 67.087
- Žene
- 51,9% 72.525
- Žena na 100 muškaraca
- 108,1
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 3.222 | 3.038 |
| 5–9 | 3.334 | 3.292 |
| 10–14 | 3.641 | 3.438 |
| 15–19 | 3.802 | 3.602 |
| 20–24 | 4.000 | 3.909 |
| 25–29 | 4.691 | 4.495 |
| 30–34 | 5.036 | 4.835 |
| 35–39 | 5.414 | 5.165 |
| 40–44 | 4.642 | 4.555 |
| 45–49 | 4.635 | 4.874 |
| 50–54 | 5.018 | 5.296 |
| 55–59 | 5.089 | 5.560 |
| 60–64 | 4.943 | 5.590 |
| 65–69 | 3.430 | 4.344 |
| 70–74 | 2.713 | 3.836 |
| 75–79 | 1.842 | 3.154 |
| 80–84 | 1.097 | 2.210 |
| 85+ | 538 | 1.332 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 8,6% veća od popisa, a 3,1% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,5 muškarci 40,7, žene 44,1
- Muškarci
- 48,0% 66.794
- Žene
- 52,0% 72.217
- Žena na 100 muškaraca
- 108,1
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 3.192 | 3.029 |
| 5–9 | 3.303 | 3.239 |
| 10–14 | 3.667 | 3.433 |
| 15–19 | 3.684 | 3.503 |
| 20–24 | 4.014 | 3.909 |
| 25–29 | 4.559 | 4.404 |
| 30–34 | 4.956 | 4.797 |
| 35–39 | 5.458 | 5.151 |
| 40–44 | 4.769 | 4.659 |
| 45–49 | 4.530 | 4.755 |
| 50–54 | 4.922 | 5.224 |
| 55–59 | 4.965 | 5.426 |
| 60–64 | 4.886 | 5.558 |
| 65–69 | 3.727 | 4.641 |
| 70–74 | 2.627 | 3.765 |
| 75–79 | 1.838 | 3.102 |
| 80–84 | 1.119 | 2.185 |
| 85+ | 578 | 1.437 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 8,6% veća od popisa, a 3,1% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,6 muškarci 40,9, žene 44,3
- Muškarci
- 48,1% 66.483
- Žene
- 51,9% 71.848
- Žena na 100 muškaraca
- 108,1
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 3.156 | 3.005 |
| 5–9 | 3.263 | 3.172 |
| 10–14 | 3.616 | 3.422 |
| 15–19 | 3.621 | 3.435 |
| 20–24 | 3.996 | 3.904 |
| 25–29 | 4.474 | 4.279 |
| 30–34 | 4.898 | 4.768 |
| 35–39 | 5.397 | 5.101 |
| 40–44 | 4.951 | 4.813 |
| 45–49 | 4.484 | 4.602 |
| 50–54 | 4.770 | 5.134 |
| 55–59 | 4.861 | 5.316 |
| 60–64 | 4.873 | 5.574 |
| 65–69 | 3.944 | 4.845 |
| 70–74 | 2.596 | 3.774 |
| 75–79 | 1.851 | 3.029 |
| 80–84 | 1.129 | 2.176 |
| 85+ | 603 | 1.499 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 8,6% veća od popisa, a 3,1% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,8 muškarci 41,0, žene 44,4
- Muškarci
- 48,1% 66.216
- Žene
- 51,9% 71.537
- Žena na 100 muškaraca
- 108,0
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 3.158 | 3.021 |
| 5–9 | 3.260 | 3.108 |
| 10–14 | 3.486 | 3.424 |
| 15–19 | 3.662 | 3.417 |
| 20–24 | 3.980 | 3.855 |
| 25–29 | 4.313 | 4.155 |
| 30–34 | 4.872 | 4.757 |
| 35–39 | 5.278 | 5.016 |
| 40–44 | 5.146 | 4.961 |
| 45–49 | 4.487 | 4.503 |
| 50–54 | 4.650 | 5.039 |
| 55–59 | 4.773 | 5.185 |
| 60–64 | 4.813 | 5.572 |
| 65–69 | 4.082 | 4.999 |
| 70–74 | 2.610 | 3.746 |
| 75–79 | 1.906 | 3.052 |
| 80–84 | 1.111 | 2.193 |
| 85+ | 629 | 1.534 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 8,6% veća od popisa, a 3,1% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,8 muškarci 41,1, žene 44,5
- Muškarci
- 48,1% 65.964
- Žene
- 51,9% 71.209
- Žena na 100 muškaraca
- 108,0
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 3.198 | 3.050 |
| 5–9 | 3.279 | 3.074 |
| 10–14 | 3.394 | 3.384 |
| 15–19 | 3.680 | 3.448 |
| 20–24 | 3.955 | 3.791 |
| 25–29 | 4.133 | 4.049 |
| 30–34 | 4.854 | 4.690 |
| 35–39 | 5.159 | 4.933 |
| 40–44 | 5.296 | 5.081 |
| 45–49 | 4.536 | 4.481 |
| 50–54 | 4.561 | 4.911 |
| 55–59 | 4.717 | 5.137 |
| 60–64 | 4.679 | 5.445 |
| 65–69 | 4.198 | 5.146 |
| 70–74 | 2.618 | 3.708 |
| 75–79 | 1.974 | 3.128 |
| 80–84 | 1.076 | 2.156 |
| 85+ | 657 | 1.597 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 8,6% veća od popisa, a 3,1% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,9 muškarci 41,2, žene 44,6
- Muškarci
- 48,1% 65.643
- Žene
- 51,9% 70.832
- Žena na 100 muškaraca
- 107,9
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 3.226 | 3.071 |
| 5–9 | 3.254 | 3.055 |
| 10–14 | 3.349 | 3.324 |
| 15–19 | 3.680 | 3.478 |
| 20–24 | 3.838 | 3.694 |
| 25–29 | 4.066 | 3.966 |
| 30–34 | 4.772 | 4.568 |
| 35–39 | 5.066 | 4.891 |
| 40–44 | 5.403 | 5.166 |
| 45–49 | 4.611 | 4.497 |
| 50–54 | 4.470 | 4.795 |
| 55–59 | 4.683 | 5.137 |
| 60–64 | 4.534 | 5.275 |
| 65–69 | 4.194 | 5.182 |
| 70–74 | 2.763 | 3.860 |
| 75–79 | 1.976 | 3.109 |
| 80–84 | 1.067 | 2.119 |
| 85+ | 691 | 1.645 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 8,6% veća od popisa, a 3,1% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,1 muškarci 41,3, žene 44,7
- Muškarci
- 48,1% 65.281
- Žene
- 51,9% 70.397
- Žena na 100 muškaraca
- 107,8
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 3.238 | 3.086 |
| 5–9 | 3.213 | 3.040 |
| 10–14 | 3.311 | 3.270 |
| 15–19 | 3.706 | 3.471 |
| 20–24 | 3.707 | 3.583 |
| 25–29 | 4.051 | 3.947 |
| 30–34 | 4.626 | 4.445 |
| 35–39 | 4.970 | 4.842 |
| 40–44 | 5.469 | 5.165 |
| 45–49 | 4.739 | 4.604 |
| 50–54 | 4.378 | 4.688 |
| 55–59 | 4.601 | 5.059 |
| 60–64 | 4.438 | 5.154 |
| 65–69 | 4.123 | 5.152 |
| 70–74 | 3.007 | 4.126 |
| 75–79 | 1.899 | 3.034 |
| 80–84 | 1.089 | 2.065 |
| 85+ | 716 | 1.666 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 8,6% veća od popisa, a 3,1% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,1 muškarci 41,3, žene 44,8
- Muškarci
- 48,1% 64.782
- Žene
- 51,9% 69.790
- Žena na 100 muškaraca
- 107,7
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 3.243 | 3.074 |
| 5–9 | 3.178 | 3.023 |
| 10–14 | 3.280 | 3.191 |
| 15–19 | 3.656 | 3.463 |
| 20–24 | 3.643 | 3.498 |
| 25–29 | 4.017 | 3.931 |
| 30–34 | 4.526 | 4.292 |
| 35–39 | 4.901 | 4.807 |
| 40–44 | 5.412 | 5.113 |
| 45–49 | 4.903 | 4.759 |
| 50–54 | 4.344 | 4.537 |
| 55–59 | 4.473 | 4.970 |
| 60–64 | 4.348 | 5.050 |
| 65–69 | 4.078 | 5.145 |
| 70–74 | 3.123 | 4.279 |
| 75–79 | 1.862 | 3.011 |
| 80–84 | 1.084 | 1.990 |
| 85+ | 711 | 1.657 |
- Prosečna starost
- 43,9 muškarci 42,1, žene 45,6
- Muškarci
- 48,1% 59.602
- Žene
- 51,9% 64.350
- Žena na 100 muškaraca
- 108,0
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 3.148 | 2.942 |
| 5–9 | 3.080 | 2.952 |
| 10–14 | 3.094 | 2.863 |
| 15–19 | 3.136 | 3.150 |
| 20–24 | 3.170 | 2.869 |
| 25–29 | 3.355 | 3.193 |
| 30–34 | 3.600 | 3.508 |
| 35–39 | 4.240 | 4.233 |
| 40–44 | 4.649 | 4.504 |
| 45–49 | 4.575 | 4.399 |
| 50–54 | 4.045 | 4.077 |
| 55–59 | 4.178 | 4.616 |
| 60–64 | 4.265 | 4.795 |
| 65–69 | 4.120 | 5.235 |
| 70–74 | 3.319 | 4.462 |
| 75–79 | 1.907 | 2.974 |
| 80–84 | 1.126 | 2.130 |
| 85+ | 595 | 1.448 |
- Prosečna starost
- 44,0 muškarci 42,2, žene 45,7
- Muškarci
- 48,1% 59.341
- Žene
- 51,9% 64.083
- Žena na 100 muškaraca
- 108,0
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 3.078 | 2.884 |
| 5–9 | 3.147 | 2.976 |
| 10–14 | 3.073 | 2.863 |
| 15–19 | 3.114 | 3.131 |
| 20–24 | 3.203 | 2.930 |
| 25–29 | 3.319 | 3.142 |
| 30–34 | 3.480 | 3.407 |
| 35–39 | 4.189 | 4.147 |
| 40–44 | 4.587 | 4.464 |
| 45–49 | 4.677 | 4.488 |
| 50–54 | 4.022 | 4.044 |
| 55–59 | 4.108 | 4.519 |
| 60–64 | 4.199 | 4.762 |
| 65–69 | 4.051 | 5.097 |
| 70–74 | 3.397 | 4.593 |
| 75–79 | 1.922 | 3.005 |
| 80–84 | 1.175 | 2.154 |
| 85+ | 600 | 1.477 |
- Prosečna starost
- 44,1 muškarci 42,3, žene 45,8
- Muškarci
- 48,1% 58.882
- Žene
- 51,9% 63.549
- Žena na 100 muškaraca
- 107,9
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 2.967 | 2.758 |
| 5–9 | 3.176 | 3.011 |
| 10–14 | 3.076 | 2.871 |
| 15–19 | 3.099 | 3.071 |
| 20–24 | 3.228 | 3.013 |
| 25–29 | 3.219 | 3.066 |
| 30–34 | 3.408 | 3.310 |
| 35–39 | 4.063 | 3.963 |
| 40–44 | 4.490 | 4.428 |
| 45–49 | 4.754 | 4.575 |
| 50–54 | 4.063 | 4.042 |
| 55–59 | 3.992 | 4.352 |
| 60–64 | 4.159 | 4.749 |
| 65–69 | 3.918 | 4.924 |
| 70–74 | 3.426 | 4.645 |
| 75–79 | 2.041 | 3.126 |
| 80–84 | 1.203 | 2.150 |
| 85+ | 600 | 1.495 |
- Prosečna starost
- 44,3 muškarci 42,4, žene 46,0
- Muškarci
- 48,1% 58.475
- Žene
- 51,9% 62.993
- Žena na 100 muškaraca
- 107,7
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 2.871 | 2.619 |
| 5–9 | 3.194 | 3.045 |
| 10–14 | 3.074 | 2.880 |
| 15–19 | 3.078 | 3.017 |
| 20–24 | 3.286 | 3.055 |
| 25–29 | 3.119 | 2.994 |
| 30–34 | 3.408 | 3.274 |
| 35–39 | 3.905 | 3.791 |
| 40–44 | 4.378 | 4.385 |
| 45–49 | 4.795 | 4.578 |
| 50–54 | 4.156 | 4.096 |
| 55–59 | 3.874 | 4.222 |
| 60–64 | 4.086 | 4.676 |
| 65–69 | 3.820 | 4.773 |
| 70–74 | 3.409 | 4.622 |
| 75–79 | 2.224 | 3.362 |
| 80–84 | 1.181 | 2.101 |
| 85+ | 617 | 1.503 |
Crtica je Srbija u istoj godini. Procene pre 2022. se ne nastavljaju na one posle popisa, pa se te godine ne porede međusobno. RZS.
Nacionalnost, popisi 2022. i 2011.
| Grupa | Traka | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|---|
| Srbi | 30,8% | 27,0% | 38.174 | |
| Mađari | 30,0% | 35,7% | 37.200 | |
| Hrvati | 8,4% | 10,0% | 10.431 | |
| Bunjevci | 7,3% | 9,6% | 9.060 | |
| Romi | 2,8% | 2,1% | 3.432 | |
| Jugosloveni | 1,8% | 2,3% | 2.187 | |
| Nisu se izjasnili | 10,8% | 8,3% | 13.380 | |
| Nepoznato | 4,8% | 0,4% | 5.901 |
Grupe ispod 1% (17)
| Grupa | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|
| Crnogorci | 0,65% | 1,0% | 810 |
| Ostali | 0,62% | 0,4% | 766 |
| Regionalna pripadnost | 0,42% | 1,5% | 525 |
| Makedonci | 0,25% | 0,3% | 313 |
| Albanci | 0,25% | 0,3% | 310 |
| Muslimani | 0,19% | 0,2% | 233 |
| Rusi | 0,16% | 0,1% | 193 |
| Bošnjaci | 0,15% | 0,2% | 180 |
| Goranci | 0,13% | 0,1% | 166 |
| Rusini | 0,12% | 0,1% | 149 |
| Nemci | 0,12% | 0,2% | 144 |
| Slovaci | 0,11% | 0,1% | 135 |
| Slovenci | 0,07% | 0,1% | 87 |
| Rumuni | 0,05% | 0,0% | 58 |
| Ukrajinci | 0,05% | 0,0% | 56 |
| Bugari | 0,04% | 0,1% | 53 |
| Vlasi | 0,01% | 0,0% | 9 |
Veroispovest, popisi 2022. i 2011.
| Grupa | Traka | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|---|
| Katolička | 48,2% | 57,6% | 59.748 | |
| Pravoslavna | 30,4% | 27,8% | 37.674 | |
| Islamska | 2,6% | 1,9% | 3.238 | |
| Nisu vernici | 1,7% | 2,0% | 2.141 | |
| Protestantska | 1,3% | 1,7% | 1.609 | |
| Nisu se izjasnili | 10,1% | 7,9% | 12.473 | |
| Nepoznato | 4,9% | 0,4% | 6.034 |
Grupe ispod 1% (5)
| Grupa | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|
| Ostale hrišćanske | 0,63% | 0,5% | 782 |
| Agnostici | 0,11% | 0,1% | 139 |
| Judaistička | 0,04% | 0,1% | 54 |
| Istočnjačke | 0,03% | 0,0% | 40 |
| Ostale | 0,02% | 0,1% | 20 |
Udeo u svim popisanim. Izjašnjavanje nije obavezno, a „Nepoznato” je kategorija RZS-a. Udeo „Nepoznato” je u Srbiji 2022. veći nego 2011, pa razlika između kolona ne mora da bude stvarna promena. Nacionalnost i vera se ne ocenjuju i ne ulaze u poređenja. RZS, Popis 2022.
Cena života
- Korpa, usklađena
- 116.956 RSD, 2026-05, pomereno do 2026-09, državna korpa i RZS cene
- Prosečna plata
- 105.997 RSD
- Stanovanje mesečno
- 33.925 ugovorena cena, stan od 50 m²
- Sve kroz platu
- 1,42 korpa i stanovanje
Procena Državna računica, a ne tržišno merenje; koristi se oprezno i poredi sa našim cenama iz prodavnica. Stanovanje: ugovorena cena RGZ-a, svedena na mesečni iznos prema kirijama u mestima gde postoje obe brojke. Uporedi cene u prodavnicama.
Stanovanje i obrazovanje
- Stanova
- 65.642
- Prazni i napušteni
- 16,0%
- Pod zakupom
- 7,7%
- Zgrade starije od 1971.
- 46%
- Viša ili visoka škola
- 19,2%
- Bez srednje škole
- 27,0%
Popis 2022. RZS.
Posao i plate
- Neto plata, 12 meseci
- 105.997 do 08/2026
- Zaposlenih na 1.000
- 360
- Aktivnih firmi
- 2.917 09/2025
- Nezaposlenih na birou
- 3.094 09/2025
- Budžet po stanovniku
- 75.129 RSD, 2024.
- Ulaganja po stanovniku
- 9.003 RSD, 11,9% rashoda
Plata zaposlenih koji ovde žive, bez obzira na to gde rade. Tačka je ovo mesto, crta je Srbija.
Zdravstvo
- Lekara
- 321
- Stanovnika po lekaru
- 378
- Zubara
- 31
- Farmaceuta
- 7
Podaci za 2024, samo zdravstvena služba. Broji se gde ljudi rade, pa bolnički centri izgledaju bolje od mesta čiji se stanovnici tamo leče.
Škole i vrtići
- Skor na maloj maturi
- 485 2025/26, prosek mesta 481
- Osnovnih škola
- 20
- Dece u vrtiću
- 1.227 2025/2026
- Obuhvat vrtićem
- 15% naša procena
Skor je prosek tri standardizovana testa, ponderisan brojem učenika. Više govori o generaciji i porodicama nego o samoj školi. Ministarstvo prosvete.
Od čega se živi
Popis 2022.
Popis 2011.
| Grupa | 2022. | Udeo | 2011. | Udeo |
|---|---|---|---|---|
| Zaposleni | 49.429 | 39,9% | 46.593 | 32,9% |
| Penzioneri | 30.081 | 24,3% | 33.654 | 23,8% |
| Deca do 15 godina | 18.079 | 14,6% | 20.304 | 14,3% |
| Učenici i studenti | 7.085 | 5,7% | 9.985 | 7,1% |
| Nezaposleni | 5.645 | 4,6% | 12.771 | 9,0% |
| Domaćinstvo i ostali | 13.633 | 11,0% | 18.247 | 12,9% |
RZS, popisi 2011. i 2022: svaka osoba je u jednoj grupi. Stopa nezaposlenosti po popisu je 10,2%. Godišnje, PIO fond: 30.431 korisnika penzija u 2026-06, prosečna penzija 58.137 RSD, 70 korisnika na 100 zaposlenih. Ne ulazi u ocenu.
Komunalije i putevi
- Domaćinstva na vodovodu
- 97,8%
- Domaćinstva na kanalizaciji
- 61,5%
- Prečišćene otpadne vode
- 70,8%
- Opštinski putevi sa savremenim kolovozom
- 91,2%
- Divlje deponije, prijavljene
- 11
Godišnjak Opštine i regioni, podaci za 2024. Priključci prema domaćinstvima iz popisa 2022, pa vikend kuće mogu da podignu udeo. Ne ulazi u ocenu.
Na šta opština planira da troši
Plan za 2022, ukupno 7.716 miliona RSD. Godine se razlikuju među mestima, pa ovo nije rang.
- Rekreacija, sport i kultura
- 24,2%
- Ekonomski poslovi
- 19,5%
- Obrazovanje
- 19,0%
- Opšte javne usluge
- 18,3%
- Stanovi i zajednica
- 10,4%
- Socijalna zaštita
- 4,8%
- Zaštita životne sredine
- 1,9%
- Zdravstvo
- 1,7%
Budžet opštine, data.gov.rs. Plan nije izvršenje. Ne ulazi u ocenu.
Mobilna mreža i internet
- Mobilna mreža, preuzimanje
- 234 Mb/s
- Broj mobilnih testova
- 2.751
- Fiksni, preuzimanje
- 118 Mb/s zavisi od paketa
Ocena ide iz mobilne mreže, jer ljudi internet uglavnom koriste na telefonu preko 4G i 5G. Fiksna brzina više pokazuje koji paket korisnici biraju nego šta je dostupno, pa nije u oceni. Prosek Speedtest merenja za 3. kvartal 2026, koja sami pokreću korisnici. Kod malog broja testova rezultat je nesiguran. Speedtest by Ookla Global Fixed and Mobile Network Performance Maps, CC BY-NC-SA 4.0.
Vazduh
Poslednjih 30 dana, stanica Subotica, neverifikovano, do 2026-11-01.18,0 µg/m³ PM2.5
- PM2.5 zimi, iz merenja PM10
- 38,9 2022.
- PM10 zimi, izmereno
- 46,9 2022.
- Dana PM10 preko 50
- 84
- Emisije SO₂ iz fabrika
- 0 t 2024, pogona: 4
Procena Stanica SEPA ovde meri PM10, a ne PM2.5: Subotica AMS, Subotica Sonja Marinkovic. PM2.5 je PM10 pomnožen sa 0,83, odnosom iz mesta koja mere oba zagađivača. Tipična greška je 8,4 bodova ocene. Emisije: NRIZ registar.
Bezbednost na putu
- Sa povređenima 2025.
- 204
- Sa poginulima 2025.
- 4
- Teških godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana
- 15,9 123.619 ljudi tokom dana
- Sve nezgode 2026.
- 259 tekuća godina
- Na glavnim putevima van naselja*
- 10 od 208 teških, 2025.
Ocena ne računa nezgode na autoputevima i brzim putevima (5% teških nezgoda ovde), a deli se sa dnevnim stanovništvom: stanovnici plus ljudi koji tu rade, minus oni koji rade negde drugde. Drugi tranzitni putevi su i dalje uračunati; zvezdica je naš proračun koji ne menja ocenu. MUP, otvoreni podaci.
Osude za krivična dela
- Osuđenih odraslih 2024.
- 603
- Za imovinu
- 94
- Za život i telo
- 21
- U saobraćaju
- 78
Osude po mestu izvršenja, ne prijavljena dela i ne ocena bezbednosti, zato nisu u indeksu.
Povezanost
- Do sedišta regiona*
- 0 min 1. od 161
- Do najbližeg velikog centra*
- 74 min 95. od 161
- Do Beograda*
- 126 min 89. od 161
- Do najbližeg fakulteta*
- 0 min 1. od 161
- Do najbliže srednje škole*
- 0 min 1. od 161
Minuti vožnje kolima bez gužve, od centra mesta. Ne meri autobus i ne ulazi u ocenu. Veliki centri su Beograd, Novi Sad, Niš i Kragujevac. Nula znači da je cilj u samom mestu. Red 1 je najbliže.