Sva mesta · Raški region
Kraljevo
Kraljevo: iznad proseka svih mesta po zdravstvu (70) i pristupu (95), ispod proseka po vazduhu (26) i školama i vrtićima (38). Stanovništvo od popisa 2022: −2,4%, prosek regiona −0,8%.
107.564 stanovnika99.574 RSD neto plata
Ocena 1–100, veće je bolje. To je geometrijski prosek 7 tema, bez Bezbednosti na putu. Verovatno između 70. i 91. mesta.
Kako računamoProfil mesta
Ocene 1–100, veće je bolje. Crtica je prosek sličnih mesta.
Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: promena stanovništva od popisa 2022. i neto doseljeni na 1.000 stanovnika.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: neto plata, zaposleni na 1.000 radno sposobnih i firme na 1.000 stanovnika.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: koliko plata pokriva korpu i stanovanje.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: zdravstveni radnici na 10.000 stanovnika i životni vek.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: mala matura, obuhvat vrtićem i vreme do fakulteta i srednje škole.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: vreme do velikog centra i brzina mobilne mreže.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: gori od dva zagađivača, PM2.5 zimi i SO₂.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: teške nezgode; tema je van ukupne ocene.
Kako računamoTrendovi
Stanovništvo se poredi po popisima i procenama posle 2022, jer se godišnje procene ne nastavljaju preko popisa. Metodologija popisa se menjala.
Stanovnika107.564 2025.▼ 2,4% od 2022.Detalji
Broj stanovnika po proceni RZS. Godine pre popisa 2022. su stare procene.
- Najviše, 1991.
- 125.772
- Najmanje, 1948.
- 75.657
- Broj stanovnika
- 107.564
- Prosek mesta
- 40.683
- Položaj, 1. je najviše
- 15. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 107.564 2024. 108.609 2023. 109.606 2022. 110.196 2011. 125.488 2002. 121.707 1991. 125.772 1981. 121.622 1971. 106.153 1961. 91.580 1953. 82.454 1948. 75.657 Neto plata99.574 RSD, 12 meseci do 08/2026▲ 26,7% 2020–2025. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna neto plata po godinama, RZS.
- Najviše, 2025.
- 91.604 RSD
- Najmanje, 2018.
- 42.705 RSD
- Neto plata, 12 meseci
- 99.574 RSD
- Prosek mesta
- 101.239 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 59. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2025. 91.604 93.603 2024. 81.040 83.346 2023. 70.790 72.735 2022. 62.034 63.533 2021. 55.376 56.572 2020. 50.881 52.069 2019. 46.436 47.718 2018. 42.705 43.470 Zaposlenih37.666 2026.→ 0,2% od 2021.Detalji
Broj zaposlenih po godinama, RZS. Na grafikonu je ukupan broj, a poređenje je na 1.000 stanovnika.
- Najviše, 2023.
- 39.011
- Najmanje, 2016.
- 30.346
- Prosek mesta
- 322
- Položaj, 1. je najbolje
- 52. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2026. 37.666 2025. 38.504 2024. 38.631 2023. 39.011 2022. 38.431 2021. 37.608 2020. 35.343 2019. 33.623 2018. 32.349 2017. 31.264 2016. 30.346 Korisnici penzija31.337 2026.▲ 2,8% od 2021.Detalji
Korisnici svih vrsta penzija, PIO fond, decembar svake godine, a za tekuću godinu poslednji objavljen mesec.
- Najviše, 2026.
- 31.337
- Najmanje, 2018.
- 30.181
- Prosek mesta
- 248
- Položaj, 1. je najviše
- 25. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2026. 31.337 2025. 31.148 2024. 30.864 2023. 30.602 2022. 30.462 2021. 30.497 2020. 30.584 2019. 30.281 2018. 30.181 Odseljeni1.656 2025.▼ 19,8% od 2022.Detalji
Broj ljudi koji su se odselili iz mesta tokom godine, RZS.
- Najviše, 2022.
- 2.064
- Najmanje, 2025.
- 1.656
- Prosek mesta
- -1,5
- Položaj, 1. je najbolje
- 98. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 1.656 2024. 1.790 2023. 1.889 2022. 2.064 Doseljeni1.482 2025.▼ 24,2% od 2022.Detalji
Broj ljudi koji su se doselili u mesto tokom godine, RZS.
- Najviše, 2022.
- 1.955
- Najmanje, 2025.
- 1.482
- Prosek mesta
- -1,5
- Položaj, 1. je najbolje
- 98. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 1.482 2024. 1.532 2023. 1.691 2022. 1.955
Još trendova (10)
Novi stanovi, po m²143.173 RSD 2023.▲ 6,5% od 2019. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna cena novog stana po kvadratnom metru, RZS. U malom mestu je godišnje malo prodaja, pa broj jače skače.
- Najviše, 2023.
- 143.173 RSD
- Najmanje, 2020.
- 95.608 RSD
- Cena novih stanova po m²
- 143.173 RSD
- Prosek mesta
- 135.783 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 63. od 87
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2023. 143.173 143.298 2022. 110.189 126.155 2021. 99.236 114.840 2020. 95.608 108.603 2019. 101.468 107.098 Noćenja turista135.919 2025.▲ 38,3% od 2019.Detalji
Ukupan broj noćenja turista godišnje, RZS. Na grafikonu je ukupan broj, a poređenje je po stanovniku.
- Najviše, 2024.
- 161.929
- Najmanje, 2017.
- 59.367
- Prosek mesta
- 2,7
- Položaj, 1. je najbolje
- 47. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 135.919 2024. 161.929 2023. 156.910 2022. 142.622 2021. 95.608 2020. 67.767 2019. 98.275 2018. 79.214 2017. 59.367 2016. 60.902 2015. 65.131 2014. 90.836 2013. 118.738 2012. 142.502 2011. 143.053 2010. 141.535 Mala matura480 2026.▼ 1,6% od 2023.Detalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečan skor učenika na maloj maturi.
- Najviše, 2023.
- 488
- Najmanje, 2026.
- 480
- Prosek mesta
- 481
- Položaj, 1. je najbolje
- 81. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2026. 480 481 2025. 481 479 2024. 488 483 2023. 488 483 Saobraćajne nezgode492 2025.▲ 15,5% od 2020.Detalji
Ukupan broj saobraćajnih nezgoda godišnje, MUP.
- Najviše, 2016.
- 539
- Najmanje, 2023.
- 388
- Prosek mesta
- 206
- Položaj, 1. je najbolje
- 146. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 492 2024. 451 2023. 388 2022. 425 2021. 472 2020. 426 2019. 440 2018. 472 2017. 486 2016. 539 Noćno svetlo, sa satelita66. od 161 po stanovniku 2025.▲ 53,9% od 2020.Detalji
Ukupna jačina veštačkog svetla koju satelit NASA izmeri noću iznad teritorije mesta. Sam broj nema svakodnevno značenje: služi za poređenje istog mesta kroz vreme i mesta međusobno. Industrija i prelazak na LED rasvetu menjaju ga i kad se broj ljudi ne menja.
- Najviše, 2025.
- 12.801
- Najmanje, 2020.
- 8.318
- Prosek mesta
- 119,2
- Položaj, 1. je najviše
- 66. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 12.801 2024. 11.694 2023. 11.534 2022. 10.980 2021. 9.490 2020. 8.318 2019. 8.525 2018. 9.630 2017. 11.452 2016. 10.894 2015. 10.892 2014. 10.295 2013. 9.621 2012. 9.401 Prosečna penzija53.337 RSD 2026.▲ 39,2% od 2021. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna penzija svih vrsta, PIO fond, decembar svake godine, a za tekuću godinu poslednji objavljen mesec.
- Najviše, 2026.
- 53.337 RSD
- Najmanje, 2018.
- 24.373 RSD
- Prosečna penzija
- 53.337 RSD
- Prosek mesta
- 50.307 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 50. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2026. 53.337 50.307 2025. 53.240 50.246 2024. 47.389 44.693 2023. 37.192 35.047 2022. 31.425 29.593 2021. 27.261 25.699 2020. 25.762 24.231 2019. 24.441 22.945 2018. 24.373 22.892 Divlje deponije, prijavljene85 2024.▲ 8.400,0% od 2019.Detalji
Lokacije koje su opštine i komunalna preduzeća prijavile registru SEPA. Rast može da znači i savesnije prijavljivanje.
- Najviše, 2022.
- 110
- Najmanje, 2018.
- 1
- Prosek mesta
- 18
- Položaj, 1. je najviše
- 5. od 155
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2024. 85 2023. 98 2022. 110 2021. 73 2020. 73 2019. 1 2018. 1 Životni vek76,6 god. 2025.▲ 1,6% od 2023.Detalji
- Muškarci
- Žene
Tabela po godinama
Godina Muškarci Žene 2025. 74,7 78,6 2024. 74,6 78,1 2023. 73,2 77,7 Brakovi400 2025.▲ 3,6% od 2020.Detalji
Broj sklopljenih brakova godišnje, RZS.
- Najviše, 2011.
- 591
- Najmanje, 2020.
- 386
- Prosek mesta
- 4,4
- Položaj, 1. je najviše
- 86. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 400 2024. 485 2023. 518 2022. 521 2021. 540 2020. 386 2019. 509 2018. 535 2017. 532 2016. 535 2015. 583 2014. 538 2013. 578 2012. 528 2011. 591 2010. 544 Stanovi po dozvolama162 2025.▼ 73,6% od 2020.Detalji
Broj stanova za koje je izdata građevinska dozvola, RZS.
- Najviše, 2020.
- 614
- Najmanje, 2010.
- 33
- Prosek mesta
- 4,8
- Položaj, 1. je najbolje
- 84. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 162 2024. 182 2023. 328 2022. 234 2021. 196 2020. 614 2019. 605 2018. 245 2017. 212 2016. 222 2015. 68 2014. 57 2013. 145 2012. 116 2011. 114 2010. 33 2009. 145 2008. 482 2007. 295
„Realno" znači posle inflacije po indeksu cena za Srbiju. Strelica je smer; zelena je poboljšanje, crvena pogoršanje, siva bez ocene. Praćenje ocena počinje u oktobru 2026.
Poređenje
Medijana: pola mesta je iznad te vrednosti, a pola ispod, pa je ne pomeraju krajnje vrednosti. Prosek regiona računa svako mesto jednako. Mesto 1 je najbolje. Kliknite na pokazatelj za sva mesta.
| Pokazatelj | Ovde | Prosek regiona | Medijana | U regionu | U Srbiji |
|---|---|---|---|---|---|
| Neto plata, 12 meseci | 99.574 RSD | 92.138 | 96.554 | 1. od 5 | 59. od 161 |
| Zaposleni na 1.000 radno sposobnih | 558 | 438 | 521 | 2. od 5 | 54. od 161 |
| Nezaposleni na 1.000 stanovnika | 45,3 | 123,3 | 55,9 | 1. od 5 | 62. od 161 |
| Promena od 2022. | -2,4 % | -0,8 | -2,6 | 4. od 5 | 66. od 161 |
| Deca do 14 godina | 13,5 % | 16,9 | 13,5 | 4. od 5 | 81. od 161 |
| Sa višom ili visokom školom | 19,3 % | 16,5 | 13,9 | 2. od 5 | 25. od 161 |
| Skor na maloj maturi | 480 | 454 | 480 | 1. od 5 | 81. od 161 |
| Lekari na 10.000 stanovnika | 35,7 | 26,9 | 17,1 | 1. od 5 | 26. od 161 |
| Cena stana po m² | 1.274 € | 1.112 | 1.291 | 2. od 2 | 18. od 37 |
| Mobilna mreža Procena | 160 Mb/s | 175 | 156 | 3. od 5 | 77. od 161 |
| PM2.5 zimi, izmereno ili procena Procena | 56,0 µg/m³ | 41,5 | 33,4 | 4. od 5 | 158. od 161 |
| Teške nezgode godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana | 25,5 | 20,2 | 17,6 | 5. od 5 | 141. od 161 |
Slična mesta: Kruševac, Smederevo, Zrenjanin, Sombor, Vršac. Upoređuje se sa njihovim prosekom, prvo najveća razlika.
Prednosti u odnosu na slična mesta
| Pokazatelj | Ovde | Slična mesta |
|---|---|---|
| Prečišćene otpadne vode | 83,1 % | 48,8 % |
| Do sedišta regiona | 0 min | 14 min |
| Do najbližeg velikog centra | 63 min | 74 min |
| Sa višom ili visokom školom | 19,3 % | 18,4 % |
| Skor na maloj maturi | 480 | 477 |
| Firme na 1.000 stanovnika | 12,5 | 11,4 |
| Domaćinstva na kanalizaciji | 65,9 % | 64,9 % |
| Zaposleni na 1.000 radno sposobnih | 558 | 555 |
Zaostatak za sličnim mestima
| Pokazatelj | Ovde | Slična mesta |
|---|---|---|
| PM2.5 zimi, izmereno ili procena | 56,0 µg/m³ | 37,0 µg/m³ |
| Obuhvat vrtićem | 18 % | 39 % |
| Opštinski putevi sa savremenim kolovozom | 62,9 % | 94,1 % |
| Mobilna mreža | 160 Mb/s | 224 Mb/s |
| Domaćinstva na vodovodu | 78,8 % | 93,9 % |
| Neto plata, 12 meseci | 99.574 RSD | 105.768 RSD |
| Teške nezgode godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana | 25,5 | 24,5 |
| Prazni i napušteni stanovi | 17,9 % | 16,9 % |
Šta kažu nezavisni izvori
Procena OpenStreetMap, 2026-11-01. Podatke unose volonteri: ovo pokazuje šta je ucrtano na mapi, a slabije mapirano mesto izgleda kao mesto sa manje usluga. Ne ulazi u ocenu.
- Apoteke na 10.000 stanovnika: 1,5 (prosek mesta 2,8)
- Supermarketi na 10.000 stanovnika: 1,1 (prosek mesta 1,9)
- Pošte na 10.000 stanovnika: 2,7 (prosek mesta 3,5)
- Banke na 10.000 stanovnika: 1,4 (prosek mesta 1,8)
- Lekari i klinike na 10.000 stanovnika: 0,6 (prosek mesta 1,7)
- Restorani i kafići na 10.000 stanovnika: 4,7 (prosek mesta 8,9)
- Benzinske pumpe na 10.000 stanovnika: 2,7 (prosek mesta 3,2)
Slična mesta
Uporedi ova mesta u alatu. Sličnost je računata iz 28 pokazatelja; način je na stranici Kako računamo.
Izvori i metodologija
Izvor i period stoje uz svaki pokazatelj. Celu računicu vidite na stranici Kako računamo, a proveru ocene na stranici Provera ocene. Svežinu izvora prati Stanje podataka, a sve brojke su u preuzimanju.
Provera brojki
Zvanične procene poredimo sa onim što je stvarno izbrojano. Ako se slažu, odnos je oko 100. Izbori 2026. nisu konačni. Ovo ne ulazi u glavnu ocenu.
| Pitanje | Zvanično | Izmereno | Odnos |
|---|---|---|---|
| Koliko punoletnih je stvarno tu?Glasači su donja mera prisutnih; iznad 100 znači da je glasalo više ljudi nego što procena kaže da živi tu. | 89.554 punoletnih po RZS proceni | 72.222 glasalo 2026. | 81 na 100 |
| Da li je birački spisak veći od procene?Spisak uključuje i one koji su otišli, a nisu se odjavili. | 89.554 punoletnih po RZS proceni | 98.607 na biračkom spisku | 110 na 100 |
| Ima li dece koliko piše?Škola zna ko je stvarno došao. | 1.018 očekivanih osmaka po RZS proceni | 1.021 stvarno na maloj maturi | 100 na 100 |
| Koliko stanova je stvarno nastanjeno?Popis 2022. Ostatak su prazni, napušteni i vikend stanovi. | 58.430 stanova | 42.645 nastanjeno | 73% |
| Šta plata stvarno kupuje?RGZ, stvarne kupoprodaje 2025, kurs 117,2. | 99.574 RSD prosečna plata | 1.274 € medijana ugovorenog m² | 0,67 m² za platu |
| Koliko mesto svetli noću?Satelit NASA. Industrija i LED rasveta podižu broj. | 107.564 stanovnika | 119,0 zračenja na 1.000 stanovnika | 66. od 161 |
Promena biračkog spiska, 2023. do 2026.
Spisak se menja zbog novih punoletnih i umrlih. Ostatak je ono što to dvoje ne objašnjava.
- Spisak 2023.
- 101.589
- Novi punoletni
- +3.292
- Umrli
- −4.976
- Ostatak
- −1.298
- Spisak 2026.
- 98.607
Život i ljudi
Životni vek i uzroci smrti
- Životni vek, muškarci
- 74,7 god.
- Životni vek, žene
- 78,6 god.
- Bolesti srca i krvotoka na 10.000
- 81,2
- Tumori na 10.000
- 34,2
- Bolesti disanja na 10.000
- 8,5
- Povrede i trovanja na 10.000
- 7,1
Seljenje, porodica i gradnja
- Neto doseljeni na 1.000 godišnje
- -2,0
- Brakovi na 1.000 godišnje
- 4,3
- Razvodi na 100 brakova
- 35,7
- Stanovi po dozvolama na 1.000
- 2,0
- Srednjoškolci na 1.000 stanovnika
- 43,5
RZS. Uzroci smrti su sirove stope, pa starije mesto ima veće brojeve. Seljenje, smrti i brakovi su prosek tri godine, a dozvole pet.
Obrazovanje
Osnovna škola, osmi razred
- Prosečna ocena
- 4,06
- Matematika, skor
- 482
- Maternji jezik, skor
- 487
- Ocena prema testu*
- 0,01
Srednje škole
- Srednjih škola
- 9
- Gimnazija
- 1
- Srednjoškolaca na 1.000
- 43,5
- Učenika po nastavniku
- 7,8
* Naše računanje: koliko je školska ocena viša ili niža od ocene koju rezultat na maloj maturi predviđa u celoj Srbiji. Rezultati mature i upisni bodovi po srednjoj školi nisu objavljeni kao otvoreni podaci. Univerziteti su na stranici Univerziteti i fakulteti.
Stanovništvo
- Stanovnika 2025.
- 107.564
- Promena od 2022.
- -2,4%
- Dece do 14
- 13,5%
- Starijih od 65
- 24,4%
Na popisu 2011. bilo je 125.488, a 2022. 110.196 stanovnika. Procene RZS-a se posle svakog popisa ponovo baziraju, pa je linija prekinuta tamo gde bi skok bio samo promena osnova.
Svi popisi, 1948–2022.
Popisi su rađeni po različitim metodologijama, a teritorija je svedena na stanje iz 2022.
Procene po godinama
Rođeni i umrli, 1961–2025.
- Rođeni 2025.
- 891
- Umrli 2025.
- 1.720
- Prirodni priraštaj
- -829 rođeni minus umrli
Tabela po godinama
| Godina | Rođeni | Umrli | Priraštaj |
|---|---|---|---|
| 2025. | 891 | 1.720 | -829 |
| 2024. | 909 | 1.740 | -831 |
| 2023. | 981 | 1.688 | -707 |
| 2022. | 974 | 1.837 | -863 |
| 2021. | 870 | 2.320 | -1.450 |
| 2020. | 987 | 2.008 | -1.021 |
| 2019. | 882 | 1.733 | -851 |
| 2018. | 979 | 1.750 | -771 |
| 2017. | 904 | 1.819 | -915 |
| 2016. | 1.026 | 1.705 | -679 |
| 2015. | 1.066 | 1.771 | -705 |
| 2014. | 1.062 | 1.646 | -584 |
| 2013. | 983 | 1.716 | -733 |
| 2012. | 1.048 | 1.716 | -668 |
| 2011. | 1.056 | 1.699 | -643 |
| 2010. | 1.090 | 1.778 | -688 |
| 2009. | 1.145 | 1.744 | -599 |
| 2008. | 1.232 | 1.635 | -403 |
| 2007. | 1.220 | 1.767 | -547 |
| 2006. | 1.297 | 1.657 | -360 |
| 2005. | 1.340 | 1.807 | -467 |
| 2004. | 1.397 | 1.706 | -309 |
| 2003. | 1.455 | 1.762 | -307 |
| 2002. | 1.339 | 1.636 | -297 |
| 2001. | 1.380 | 1.583 | -203 |
| 2000. | 1.304 | 1.642 | -338 |
| 1999. | 1.331 | 1.612 | -281 |
| 1998. | 1.281 | 1.475 | -194 |
| 1997. | 1.235 | 1.475 | -240 |
| 1996. | 1.266 | 1.413 | -147 |
| 1995. | 1.299 | 1.393 | -94 |
| 1994. | 1.400 | 1.401 | -1 |
| 1993. | 1.408 | 1.454 | -46 |
| 1992. | 1.399 | 1.364 | 35 |
| 1991. | 1.455 | 1.339 | 116 |
| 1990. | 1.371 | 1.274 | 97 |
| 1989. | 1.358 | 1.235 | 123 |
| 1988. | 1.527 | 1.153 | 374 |
| 1987. | 1.417 | 1.206 | 211 |
| 1986. | 1.449 | 1.157 | 292 |
| 1985. | 1.551 | 1.047 | 504 |
| 1984. | 1.720 | 1.118 | 602 |
| 1983. | 1.740 | 1.039 | 701 |
| 1982. | 1.747 | 1.036 | 711 |
| 1981. | 1.502 | 986 | 516 |
| 1980. | 1.698 | 1.013 | 685 |
| 1979. | 1.653 | 957 | 696 |
| 1978. | 1.611 | 912 | 699 |
| 1977. | 1.668 | 841 | 827 |
| 1976. | 1.754 | 875 | 879 |
| 1975. | 1.765 | 872 | 893 |
| 1974. | 1.773 | 839 | 934 |
| 1973. | 1.715 | 839 | 876 |
| 1972. | 1.595 | 852 | 743 |
| 1971. | 1.632 | 847 | 785 |
| 1970. | 1.543 | 805 | 738 |
| 1969. | 1.520 | 790 | 730 |
| 1968. | 1.481 | 775 | 706 |
| 1967. | 1.532 | 687 | 845 |
| 1966. | 1.506 | 623 | 883 |
| 1965. | 1.452 | 688 | 764 |
| 1964. | 1.407 | 705 | 702 |
| 1963. | 1.466 | 662 | 804 |
| 1962. | 1.429 | 635 | 794 |
| 1961. | 1.472 | 627 | 845 |
RZS, teritorija svedena na današnje opštine.
Naselja (92), broj stanovnika po popisima
| Naselje | 1948. | 1971. | 1991. | 2011. | 2022. |
|---|---|---|---|---|---|
| Kraljevo | 12.735 | 36.484 | 58.361 | 64.175 | 57.432 |
| Žiča | 1.469 | 2.423 | 3.740 | 4.972 | 4.656 |
| Konarevo | 823 | 1.961 | 3.351 | 3.745 | 3.344 |
| Ratina | 1.151 | 1.780 | 2.772 | 3.210 | 3.028 |
| Adrani | 1.291 | 1.709 | 2.065 | 2.232 | 2.562 |
| Mataruška Banja | 470 | 1.329 | 2.262 | 2.950 | 2.432 |
| Kovanluk | 221 | 1.142 | 1.972 | 2.287 | 2.033 |
| Ribnica | 330 | 947 | 2.119 | 1.624 | 1.626 |
| Ušće | 952 | 1.598 | 1.958 | 1.881 | 1.577 |
| Vitanovac | 1.777 | 1.872 | 1.829 | 1.524 | 1.312 |
| Čibukovac | 482 | 2.424 | 1.029 | 1.330 | 1.250 |
| Samaila | 1.866 | 1.902 | 1.783 | 1.466 | 1.228 |
| Vrba | 811 | 1.004 | 1.320 | 1.366 | 1.180 |
| Kovači | 241 | 690 | 1.108 | 1.255 | 1.159 |
| Mrsać | 1.228 | 1.410 | 1.490 | 1.307 | 1.123 |
| Zaklopača | 645 | 692 | 956 | 1.165 | 1.046 |
| Sirča | 1.141 | 1.435 | 1.479 | 1.338 | 1.042 |
| Stubal | 1.643 | 1.581 | 1.526 | 1.198 | 1.007 |
| Tavnik | 1.666 | 1.637 | 1.394 | 1.148 | 955 |
| Čukojevac | 1.348 | 1.377 | 1.379 | 1.089 | 920 |
| Miločaj | 1.298 | 1.191 | 1.124 | 1.019 | 887 |
| Cvetke | 1.494 | 1.208 | 1.169 | 977 | 877 |
| Lađevci | 1.988 | 1.681 | 1.418 | 1.074 | 799 |
| Progorelica | 855 | 940 | 1.039 | 882 | 773 |
| Oplanići | 892 | 935 | 944 | 899 | 757 |
| Grdica | 359 | 1.137 | 683 | 819 | 742 |
| Vrdila | 1.052 | 1.063 | 1.018 | 853 | 737 |
| Jarčujak | 597 | 1.328 | 594 | 786 | 706 |
| Godačica | 1.631 | 1.474 | 1.228 | 924 | 699 |
| Metikoš | 394 | 477 | 625 | 722 | 687 |
| Dragosinjci | 849 | 803 | 746 | 656 | 589 |
| Ravanica | 962 | 856 | 823 | 711 | 545 |
| Drakčići | 569 | 585 | 636 | 627 | 544 |
| Obrva | 875 | 898 | 766 | 653 | 530 |
| Vitkovac | 1.156 | 1.165 | 1.008 | 714 | 527 |
| Lazac | 1.492 | 1.349 | 1.069 | 695 | 506 |
| Šumarice | 356 | 596 | 573 | 499 | 435 |
| Bukovica | 930 | 795 | 679 | 540 | 406 |
| Milakovac | 864 | 760 | 680 | 501 | 398 |
| Cerje | 624 | 738 | 672 | 537 | 395 |
| Mataruge | 497 | 454 | 455 | 442 | 391 |
| Bogutovac | 975 | 1.006 | 687 | 448 | 362 |
| Pečenog | 945 | 714 | 528 | 367 | 327 |
| Milavčići | 550 | 533 | 473 | 376 | 323 |
| Roćevići | 666 | 565 | 501 | 315 | 291 |
| Popovići | 433 | 391 | 340 | 307 | 259 |
| Leševo | 454 | 447 | 410 | 293 | 243 |
| Bapsko Polje | 239 | 259 | 275 | 248 | 235 |
| Dedevci | 673 | 560 | 442 | 292 | 229 |
| Brezova | 731 | 748 | 572 | 350 | 221 |
| Musina Reka | 290 | 344 | 326 | 251 | 218 |
| Kamenjani | 333 | 340 | 311 | 251 | 208 |
| Polumir | 446 | 415 | 346 | 256 | 204 |
| Gledić | 1.372 | 752 | 482 | 251 | 198 |
| Miliće | 532 | 462 | 345 | 228 | 176 |
| Petropolje | 637 | 509 | 316 | 242 | 171 |
| Lopatnica | 635 | 539 | 372 | 255 | 163 |
| Pekčanica | 741 | 634 | 438 | 219 | 163 |
| Rudno | 492 | 467 | 299 | 211 | 144 |
| Sibnica | 463 | 416 | 302 | 199 | 144 |
| Meljanica | 226 | 201 | 179 | 158 | 119 |
| Bzovik | 341 | 375 | 246 | 183 | 116 |
| Bare | 166 | 170 | 194 | 138 | 112 |
| Dolac | 305 | 284 | 222 | 151 | 112 |
| Kamenica | 311 | 265 | 209 | 160 | 109 |
| Mlanča | 582 | 517 | 295 | 172 | 107 |
| Đakovo | 558 | 437 | 306 | 166 | 99 |
| Zakuta | 451 | 372 | 269 | 144 | 98 |
| Drlupa | 334 | 262 | 171 | 120 | 96 |
| Reka | 440 | 418 | 267 | 153 | 94 |
| Rudnjak | 750 | 623 | 387 | 183 | 91 |
| Tolišnica | 625 | 713 | 378 | 195 | 90 |
| Lozno | 191 | 196 | 151 | 114 | 88 |
| Borovo | 368 | 392 | 194 | 83 | 67 |
| Brezna | 422 | 263 | 143 | 77 | 66 |
| Zasad | 195 | 165 | 128 | 84 | 64 |
| Tepeče | 159 | 163 | 337 | 120 | 61 |
| Dražiniće | 199 | 175 | 138 | 79 | 54 |
| Bresnik | 499 | 446 | 238 | 115 | 49 |
| Bojanići | 262 | 165 | 116 | 71 | 48 |
| Stanča | 130 | 181 | 111 | 68 | 44 |
| Predole | 380 | 387 | 229 | 80 | 42 |
| Tadenje | 728 | 674 | 112 | 60 | 39 |
| Vrh | 283 | 213 | 127 | 68 | 38 |
| Gokčanica | 310 | 286 | 163 | 85 | 37 |
| Savovo | 822 | 577 | 256 | 79 | 34 |
| Međurečje | 148 | 165 | 103 | 60 | 32 |
| Maglič | 405 | 180 | 86 | 34 | 24 |
| Orlja Glava | 604 | 421 | 183 | 70 | 20 |
| Zamčanje | 200 | 138 | 72 | 20 | 12 |
| Trgovište | 402 | 208 | 78 | 21 | 9 |
| Plana | 230 | 190 | 77 | 26 | 4 |
Sastav stanovništva
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 3,8% veća od popisa, a 1,9% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,2 muškarci 40,9, žene 43,4
- Muškarci
- 49,1% 61.561
- Žene
- 50,9% 63.899
- Žena na 100 muškaraca
- 103,8
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 2.964 | 2.716 |
| 5–9 | 3.453 | 3.113 |
| 10–14 | 3.409 | 3.202 |
| 15–19 | 3.804 | 3.531 |
| 20–24 | 3.757 | 3.617 |
| 25–29 | 3.993 | 3.874 |
| 30–34 | 4.156 | 4.073 |
| 35–39 | 4.398 | 4.384 |
| 40–44 | 4.259 | 4.112 |
| 45–49 | 4.027 | 4.038 |
| 50–54 | 4.201 | 4.514 |
| 55–59 | 5.114 | 5.429 |
| 60–64 | 4.051 | 4.530 |
| 65–69 | 2.653 | 3.215 |
| 70–74 | 3.071 | 3.765 |
| 75–79 | 2.403 | 3.128 |
| 80–84 | 1.333 | 1.835 |
| 85+ | 515 | 823 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 3,8% veća od popisa, a 1,9% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,4 muškarci 41,2, žene 43,6
- Muškarci
- 49,1% 61.171
- Žene
- 50,9% 63.508
- Žena na 100 muškaraca
- 103,8
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 2.841 | 2.664 |
| 5–9 | 3.416 | 3.051 |
| 10–14 | 3.389 | 3.171 |
| 15–19 | 3.732 | 3.483 |
| 20–24 | 3.784 | 3.606 |
| 25–29 | 3.889 | 3.752 |
| 30–34 | 4.070 | 3.996 |
| 35–39 | 4.398 | 4.377 |
| 40–44 | 4.246 | 4.157 |
| 45–49 | 4.054 | 3.968 |
| 50–54 | 4.138 | 4.409 |
| 55–59 | 4.900 | 5.284 |
| 60–64 | 4.302 | 4.769 |
| 65–69 | 2.689 | 3.267 |
| 70–74 | 2.914 | 3.566 |
| 75–79 | 2.427 | 3.156 |
| 80–84 | 1.401 | 1.920 |
| 85+ | 581 | 912 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 3,8% veća od popisa, a 1,9% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,6 muškarci 41,4, žene 43,9
- Muškarci
- 49,1% 60.687
- Žene
- 50,9% 63.037
- Žena na 100 muškaraca
- 103,9
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 2.765 | 2.588 |
| 5–9 | 3.343 | 2.989 |
| 10–14 | 3.328 | 3.178 |
| 15–19 | 3.655 | 3.399 |
| 20–24 | 3.775 | 3.555 |
| 25–29 | 3.792 | 3.642 |
| 30–34 | 4.016 | 3.908 |
| 35–39 | 4.382 | 4.353 |
| 40–44 | 4.232 | 4.192 |
| 45–49 | 4.082 | 3.954 |
| 50–54 | 4.058 | 4.295 |
| 55–59 | 4.648 | 5.014 |
| 60–64 | 4.543 | 5.035 |
| 65–69 | 2.816 | 3.432 |
| 70–74 | 2.716 | 3.322 |
| 75–79 | 2.464 | 3.182 |
| 80–84 | 1.437 | 2.000 |
| 85+ | 635 | 999 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 3,8% veća od popisa, a 1,9% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,9 muškarci 41,6, žene 44,1
- Muškarci
- 49,1% 60.249
- Žene
- 50,9% 62.533
- Žena na 100 muškaraca
- 103,8
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 2.705 | 2.533 |
| 5–9 | 3.242 | 2.900 |
| 10–14 | 3.347 | 3.183 |
| 15–19 | 3.543 | 3.319 |
| 20–24 | 3.759 | 3.502 |
| 25–29 | 3.680 | 3.486 |
| 30–34 | 4.000 | 3.864 |
| 35–39 | 4.312 | 4.259 |
| 40–44 | 4.260 | 4.222 |
| 45–49 | 4.144 | 4.021 |
| 50–54 | 3.962 | 4.151 |
| 55–59 | 4.382 | 4.756 |
| 60–64 | 4.723 | 5.211 |
| 65–69 | 3.017 | 3.678 |
| 70–74 | 2.548 | 3.145 |
| 75–79 | 2.449 | 3.172 |
| 80–84 | 1.475 | 2.058 |
| 85+ | 701 | 1.073 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 3,8% veća od popisa, a 1,9% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,1 muškarci 41,8, žene 44,4
- Muškarci
- 49,1% 59.787
- Žene
- 50,9% 61.979
- Žena na 100 muškaraca
- 103,7
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 2.691 | 2.511 |
| 5–9 | 3.112 | 2.796 |
| 10–14 | 3.411 | 3.162 |
| 15–19 | 3.419 | 3.246 |
| 20–24 | 3.764 | 3.448 |
| 25–29 | 3.580 | 3.340 |
| 30–34 | 3.953 | 3.839 |
| 35–39 | 4.178 | 4.124 |
| 40–44 | 4.315 | 4.291 |
| 45–49 | 4.168 | 4.035 |
| 50–54 | 3.894 | 4.033 |
| 55–59 | 4.110 | 4.527 |
| 60–64 | 4.780 | 5.246 |
| 65–69 | 3.351 | 4.008 |
| 70–74 | 2.373 | 2.994 |
| 75–79 | 2.401 | 3.147 |
| 80–84 | 1.513 | 2.056 |
| 85+ | 774 | 1.176 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 3,8% veća od popisa, a 1,9% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,3 muškarci 42,0, žene 44,6
- Muškarci
- 49,1% 59.284
- Žene
- 50,9% 61.438
- Žena na 100 muškaraca
- 103,6
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 2.699 | 2.481 |
| 5–9 | 2.954 | 2.715 |
| 10–14 | 3.433 | 3.109 |
| 15–19 | 3.364 | 3.191 |
| 20–24 | 3.710 | 3.392 |
| 25–29 | 3.562 | 3.272 |
| 30–34 | 3.847 | 3.746 |
| 35–39 | 4.042 | 4.028 |
| 40–44 | 4.339 | 4.332 |
| 45–49 | 4.151 | 4.030 |
| 50–54 | 3.881 | 3.957 |
| 55–59 | 3.979 | 4.371 |
| 60–64 | 4.690 | 5.208 |
| 65–69 | 3.632 | 4.263 |
| 70–74 | 2.268 | 2.903 |
| 75–79 | 2.360 | 3.078 |
| 80–84 | 1.529 | 2.088 |
| 85+ | 844 | 1.274 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 3,8% veća od popisa, a 1,9% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,6 muškarci 42,2, žene 44,9
- Muškarci
- 49,1% 58.737
- Žene
- 50,9% 60.848
- Žena na 100 muškaraca
- 103,6
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 2.669 | 2.418 |
| 5–9 | 2.831 | 2.662 |
| 10–14 | 3.400 | 3.040 |
| 15–19 | 3.333 | 3.153 |
| 20–24 | 3.617 | 3.333 |
| 25–29 | 3.569 | 3.221 |
| 30–34 | 3.714 | 3.625 |
| 35–39 | 3.956 | 3.936 |
| 40–44 | 4.316 | 4.319 |
| 45–49 | 4.141 | 4.087 |
| 50–54 | 3.913 | 3.878 |
| 55–59 | 3.922 | 4.275 |
| 60–64 | 4.487 | 5.062 |
| 65–69 | 3.833 | 4.479 |
| 70–74 | 2.320 | 2.965 |
| 75–79 | 2.231 | 2.920 |
| 80–84 | 1.587 | 2.138 |
| 85+ | 898 | 1.337 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 3,8% veća od popisa, a 1,9% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,8 muškarci 42,4, žene 45,1
- Muškarci
- 49,1% 58.155
- Žene
- 50,9% 60.208
- Žena na 100 muškaraca
- 103,5
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 2.648 | 2.360 |
| 5–9 | 2.751 | 2.582 |
| 10–14 | 3.326 | 2.966 |
| 15–19 | 3.280 | 3.155 |
| 20–24 | 3.526 | 3.266 |
| 25–29 | 3.544 | 3.144 |
| 30–34 | 3.605 | 3.503 |
| 35–39 | 3.895 | 3.856 |
| 40–44 | 4.276 | 4.285 |
| 45–49 | 4.138 | 4.116 |
| 50–54 | 3.945 | 3.852 |
| 55–59 | 3.840 | 4.172 |
| 60–64 | 4.274 | 4.802 |
| 65–69 | 4.048 | 4.725 |
| 70–74 | 2.416 | 3.119 |
| 75–79 | 2.064 | 2.724 |
| 80–84 | 1.634 | 2.168 |
| 85+ | 945 | 1.413 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 3,8% veća od popisa, a 1,9% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 44,0 muškarci 42,6, žene 45,4
- Muškarci
- 49,1% 57.573
- Žene
- 50,9% 59.595
- Žena na 100 muškaraca
- 103,5
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 2.611 | 2.298 |
| 5–9 | 2.681 | 2.520 |
| 10–14 | 3.226 | 2.871 |
| 15–19 | 3.303 | 3.149 |
| 20–24 | 3.411 | 3.196 |
| 25–29 | 3.486 | 3.105 |
| 30–34 | 3.501 | 3.330 |
| 35–39 | 3.864 | 3.830 |
| 40–44 | 4.186 | 4.191 |
| 45–49 | 4.167 | 4.144 |
| 50–54 | 3.988 | 3.913 |
| 55–59 | 3.748 | 4.048 |
| 60–64 | 4.051 | 4.549 |
| 65–69 | 4.213 | 4.867 |
| 70–74 | 2.554 | 3.332 |
| 75–79 | 1.943 | 2.575 |
| 80–84 | 1.608 | 2.195 |
| 85+ | 1.032 | 1.482 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 3,8% veća od popisa, a 1,9% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 44,2 muškarci 42,8, žene 45,6
- Muškarci
- 49,1% 56.953
- Žene
- 50,9% 58.968
- Žena na 100 muškaraca
- 103,5
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 2.538 | 2.247 |
| 5–9 | 2.667 | 2.493 |
| 10–14 | 3.088 | 2.773 |
| 15–19 | 3.379 | 3.127 |
| 20–24 | 3.302 | 3.140 |
| 25–29 | 3.456 | 3.072 |
| 30–34 | 3.397 | 3.190 |
| 35–39 | 3.828 | 3.799 |
| 40–44 | 4.053 | 4.060 |
| 45–49 | 4.218 | 4.220 |
| 50–54 | 4.010 | 3.933 |
| 55–59 | 3.685 | 3.924 |
| 60–64 | 3.795 | 4.325 |
| 65–69 | 4.233 | 4.893 |
| 70–74 | 2.842 | 3.622 |
| 75–79 | 1.794 | 2.437 |
| 80–84 | 1.576 | 2.200 |
| 85+ | 1.092 | 1.513 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 3,8% veća od popisa, a 1,9% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 44,3 muškarci 42,8, žene 45,7
- Muškarci
- 49,1% 56.169
- Žene
- 50,9% 58.255
- Žena na 100 muškaraca
- 103,7
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 2.481 | 2.199 |
| 5–9 | 2.677 | 2.468 |
| 10–14 | 2.926 | 2.696 |
| 15–19 | 3.402 | 3.084 |
| 20–24 | 3.267 | 3.114 |
| 25–29 | 3.407 | 3.022 |
| 30–34 | 3.355 | 3.113 |
| 35–39 | 3.741 | 3.691 |
| 40–44 | 3.932 | 3.980 |
| 45–49 | 4.223 | 4.243 |
| 50–54 | 4.003 | 3.931 |
| 55–59 | 3.667 | 3.833 |
| 60–64 | 3.636 | 4.183 |
| 65–69 | 4.109 | 4.852 |
| 70–74 | 3.035 | 3.827 |
| 75–79 | 1.689 | 2.345 |
| 80–84 | 1.514 | 2.103 |
| 85+ | 1.105 | 1.571 |
- Prosečna starost
- 44,8 muškarci 43,3, žene 46,2
- Muškarci
- 49,2% 54.227
- Žene
- 50,8% 55.969
- Žena na 100 muškaraca
- 103,2
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 2.453 | 2.193 |
| 5–9 | 2.619 | 2.357 |
| 10–14 | 2.749 | 2.596 |
| 15–19 | 3.264 | 2.830 |
| 20–24 | 2.977 | 2.715 |
| 25–29 | 2.972 | 2.722 |
| 30–34 | 3.148 | 2.893 |
| 35–39 | 3.457 | 3.378 |
| 40–44 | 3.782 | 3.772 |
| 45–49 | 4.150 | 4.103 |
| 50–54 | 3.946 | 3.963 |
| 55–59 | 3.646 | 3.760 |
| 60–64 | 3.658 | 4.120 |
| 65–69 | 4.003 | 4.747 |
| 70–74 | 3.262 | 4.091 |
| 75–79 | 1.779 | 2.397 |
| 80–84 | 1.351 | 1.949 |
| 85+ | 1.011 | 1.383 |
- Prosečna starost
- 44,8 muškarci 43,3, žene 46,3
- Muškarci
- 49,3% 54.020
- Žene
- 50,7% 55.586
- Žena na 100 muškaraca
- 102,9
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 2.478 | 2.211 |
| 5–9 | 2.626 | 2.342 |
| 10–14 | 2.707 | 2.527 |
| 15–19 | 3.247 | 2.848 |
| 20–24 | 2.950 | 2.703 |
| 25–29 | 2.930 | 2.674 |
| 30–34 | 3.087 | 2.841 |
| 35–39 | 3.450 | 3.284 |
| 40–44 | 3.710 | 3.723 |
| 45–49 | 4.159 | 4.103 |
| 50–54 | 3.946 | 3.947 |
| 55–59 | 3.646 | 3.758 |
| 60–64 | 3.600 | 4.023 |
| 65–69 | 3.887 | 4.567 |
| 70–74 | 3.410 | 4.261 |
| 75–79 | 1.845 | 2.531 |
| 80–84 | 1.327 | 1.868 |
| 85+ | 1.015 | 1.375 |
- Prosečna starost
- 45,0 muškarci 43,5, žene 46,4
- Muškarci
- 49,3% 53.589
- Žene
- 50,7% 55.020
- Žena na 100 muškaraca
- 102,7
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 2.479 | 2.228 |
| 5–9 | 2.608 | 2.280 |
| 10–14 | 2.638 | 2.480 |
| 15–19 | 3.178 | 2.807 |
| 20–24 | 2.983 | 2.713 |
| 25–29 | 2.882 | 2.607 |
| 30–34 | 3.019 | 2.753 |
| 35–39 | 3.335 | 3.151 |
| 40–44 | 3.685 | 3.655 |
| 45–49 | 4.071 | 4.052 |
| 50–54 | 3.993 | 3.948 |
| 55–59 | 3.681 | 3.793 |
| 60–64 | 3.508 | 3.902 |
| 65–69 | 3.677 | 4.311 |
| 70–74 | 3.575 | 4.433 |
| 75–79 | 1.983 | 2.718 |
| 80–84 | 1.275 | 1.784 |
| 85+ | 1.019 | 1.405 |
- Prosečna starost
- 45,1 muškarci 43,6, žene 46,6
- Muškarci
- 49,4% 53.116
- Žene
- 50,6% 54.448
- Žena na 100 muškaraca
- 102,5
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 2.466 | 2.213 |
| 5–9 | 2.555 | 2.234 |
| 10–14 | 2.622 | 2.466 |
| 15–19 | 3.041 | 2.715 |
| 20–24 | 3.094 | 2.739 |
| 25–29 | 2.823 | 2.541 |
| 30–34 | 2.980 | 2.679 |
| 35–39 | 3.204 | 3.030 |
| 40–44 | 3.655 | 3.610 |
| 45–49 | 3.956 | 3.940 |
| 50–54 | 4.035 | 4.002 |
| 55–59 | 3.719 | 3.798 |
| 60–64 | 3.429 | 3.784 |
| 65–69 | 3.458 | 4.100 |
| 70–74 | 3.651 | 4.510 |
| 75–79 | 2.217 | 2.949 |
| 80–84 | 1.196 | 1.705 |
| 85+ | 1.015 | 1.433 |
Crtica je Srbija u istoj godini. Procene pre 2022. se ne nastavljaju na one posle popisa, pa se te godine ne porede međusobno. RZS.
Nacionalnost, popisi 2022. i 2011.
| Grupa | Traka | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|---|
| Srbi | 93,3% | 95,8% | 102.832 | |
| Nisu se izjasnili | 1,0% | 0,7% | 1.058 | |
| Nepoznato | 3,9% | 1,3% | 4.282 |
Grupe ispod 1% (22)
| Grupa | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|
| Romi | 0,84% | 1,0% | 931 |
| Crnogorci | 0,19% | 0,4% | 214 |
| Jugosloveni | 0,15% | 0,1% | 160 |
| Makedonci | 0,12% | 0,2% | 135 |
| Ostali | 0,12% | 0,1% | 127 |
| Hrvati | 0,10% | 0,1% | 110 |
| Rusi | 0,08% | 0,0% | 91 |
| Muslimani | 0,04% | 0,0% | 42 |
| Goranci | 0,03% | 0,0% | 38 |
| Regionalna pripadnost | 0,03% | 0,0% | 28 |
| Mađari | 0,02% | 0,0% | 24 |
| Albanci | 0,02% | 0,0% | 22 |
| Bugari | 0,02% | 0,0% | 19 |
| Bošnjaci | 0,02% | 0,0% | 17 |
| Slovenci | 0,02% | 0,0% | 17 |
| Ukrajinci | 0,01% | 0,0% | 14 |
| Rumuni | 0,01% | 0,0% | 12 |
| Nemci | 0,01% | 0,0% | 8 |
| Slovaci | 0,01% | 0,0% | 7 |
| Vlasi | 0,00% | 0,0% | 4 |
| Bunjevci | 0,00% | 0,0% | 3 |
| Rusini | 0,00% | 0,0% | 1 |
Veroispovest, popisi 2022. i 2011.
| Grupa | Traka | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|---|
| Pravoslavna | 93,3% | 95,8% | 102.862 | |
| Nisu se izjasnili | 1,1% | 0,9% | 1.171 | |
| Nepoznato | 4,0% | 1,4% | 4.413 |
Grupe ispod 1% (9)
| Grupa | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|
| Ostale hrišćanske | 0,51% | 0,7% | 566 |
| Islamska | 0,43% | 0,4% | 479 |
| Nisu vernici | 0,35% | 0,4% | 383 |
| Katolička | 0,20% | 0,2% | 218 |
| Protestantska | 0,05% | 0,1% | 52 |
| Agnostici | 0,04% | 0,0% | 44 |
| Istočnjačke | 0,00% | 0,0% | 5 |
| Judaistička | 0,00% | 0,0% | 2 |
| Ostale | 0,00% | 0,0% | 1 |
Udeo u svim popisanim. Izjašnjavanje nije obavezno, a „Nepoznato” je kategorija RZS-a. Udeo „Nepoznato” je u Srbiji 2022. veći nego 2011, pa razlika između kolona ne mora da bude stvarna promena. Nacionalnost i vera se ne ocenjuju i ne ulaze u poređenja. RZS, Popis 2022.
Cena života
- Korpa, usklađena
- 103.526 RSD, 2026-05, pomereno do 2026-09, državna korpa i RZS cene
- Prosečna plata
- 99.574 RSD
- Stanovanje mesečno
- 33.478 ugovorena cena, stan od 50 m²
- Sve kroz platu
- 1,38 korpa i stanovanje
Procena Državna računica, a ne tržišno merenje; koristi se oprezno i poredi sa našim cenama iz prodavnica. Stanovanje: ugovorena cena RGZ-a, svedena na mesečni iznos prema kirijama u mestima gde postoje obe brojke. Uporedi cene u prodavnicama.
Stanovanje i obrazovanje
- Stanova
- 58.430
- Prazni i napušteni
- 17,9%
- Pod zakupom
- 5,0%
- Zgrade starije od 1971.
- 37%
- Viša ili visoka škola
- 19,3%
- Bez srednje škole
- 24,3%
Popis 2022. RZS.
Posao i plate
- Neto plata, 12 meseci
- 99.574 do 08/2026
- Zaposlenih na 1.000
- 346
- Aktivnih firmi
- 1.349 09/2025
- Nezaposlenih na birou
- 4.878 09/2025
- Budžet po stanovniku
- 53.505 RSD, 2024.
- Ulaganja po stanovniku
- 9.794 RSD, 17,7% rashoda
Plata zaposlenih koji ovde žive, bez obzira na to gde rade. Tačka je ovo mesto, crta je Srbija.
Zdravstvo
- Lekara
- 384
- Stanovnika po lekaru
- 280
- Zubara
- 28
- Farmaceuta
- 42
Podaci za 2024, samo zdravstvena služba. Broji se gde ljudi rade, pa bolnički centri izgledaju bolje od mesta čiji se stanovnici tamo leče.
Škole i vrtići
- Skor na maloj maturi
- 480 2025/26, prosek mesta 481
- Osnovnih škola
- 22
- Dece u vrtiću
- 1.186 2025/2026
- Obuhvat vrtićem
- 18% naša procena
Skor je prosek tri standardizovana testa, ponderisan brojem učenika. Više govori o generaciji i porodicama nego o samoj školi. Ministarstvo prosvete.
Od čega se živi
Popis 2022.
Popis 2011.
| Grupa | 2022. | Udeo | 2011. | Udeo |
|---|---|---|---|---|
| Zaposleni | 39.518 | 35,9% | 38.262 | 30,5% |
| Penzioneri | 28.414 | 25,8% | 28.479 | 22,7% |
| Deca do 15 godina | 14.967 | 13,6% | 18.756 | 14,9% |
| Učenici i studenti | 7.931 | 7,2% | 10.210 | 8,1% |
| Nezaposleni | 5.375 | 4,9% | 11.048 | 8,8% |
| Domaćinstvo i ostali | 13.991 | 12,7% | 18.733 | 14,9% |
RZS, popisi 2011. i 2022: svaka osoba je u jednoj grupi. Stopa nezaposlenosti po popisu je 12,0%. Godišnje, PIO fond: 31.337 korisnika penzija u 2026-06, prosečna penzija 53.337 RSD, 84 korisnika na 100 zaposlenih. Ne ulazi u ocenu.
Komunalije i putevi
- Domaćinstva na vodovodu
- 78,8%
- Domaćinstva na kanalizaciji
- 65,9%
- Prečišćene otpadne vode
- 83,1%
- Opštinski putevi sa savremenim kolovozom
- 62,9%
- Divlje deponije, prijavljene
- 85
Godišnjak Opštine i regioni, podaci za 2024. Priključci prema domaćinstvima iz popisa 2022, pa vikend kuće mogu da podignu udeo. Ne ulazi u ocenu.
Na šta opština planira da troši
Plan za 2022, ukupno 4.871 miliona RSD. Godine se razlikuju među mestima, pa ovo nije rang.
- Ekonomski poslovi
- 20,4%
- Obrazovanje
- 19,4%
- Opšte javne usluge
- 18,7%
- Stanovi i zajednica
- 18,1%
- Rekreacija, sport i kultura
- 9,2%
- Zaštita životne sredine
- 7,8%
- Socijalna zaštita
- 5,7%
Budžet opštine, data.gov.rs. Plan nije izvršenje. Ne ulazi u ocenu.
Mobilna mreža i internet
- Mobilna mreža, preuzimanje
- 160 Mb/s
- Broj mobilnih testova
- 571
- Fiksni, preuzimanje
- 182 Mb/s zavisi od paketa
Ocena ide iz mobilne mreže, jer ljudi internet uglavnom koriste na telefonu preko 4G i 5G. Fiksna brzina više pokazuje koji paket korisnici biraju nego šta je dostupno, pa nije u oceni. Prosek Speedtest merenja za 3. kvartal 2026, koja sami pokreću korisnici. Kod malog broja testova rezultat je nesiguran. Speedtest by Ookla Global Fixed and Mobile Network Performance Maps, CC BY-NC-SA 4.0.
Vazduh
Poslednjih 30 dana, stanica Kraljevo, neverifikovano, do 2026-11-01.25,4 µg/m³ PM2.5
- PM2.5 zimi, izmereno
- 56,0 2024.
- PM2.5 leti, izmereno
- 14,1
- Godišnji prosek
- 29,9
- SO₂, prosek
- 7,4
- Dana PM10 preko 50
- 94
- Emisije SO₂ iz fabrika
- 0 t 2024, pogona: 3
Zvanično Verifikovana merenja SEPA, stanice: Kraljevo, Kraljevo Policijska uprava. Isprekidana linija je 25 µg/m³, godišnja granica u Srbiji. Emisije: NRIZ registar.
Bezbednost na putu
- Sa povređenima 2025.
- 254
- Sa poginulima 2025.
- 13
- Teških godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana
- 25,5 104.701 ljudi tokom dana
- Sve nezgode 2026.
- 349 tekuća godina
- Na glavnim putevima van naselja*
- 32 od 267 teških, 2025.
Ocena ne računa nezgode na autoputevima i brzim putevima (0% teških nezgoda ovde), a deli se sa dnevnim stanovništvom: stanovnici plus ljudi koji tu rade, minus oni koji rade negde drugde. Drugi tranzitni putevi su i dalje uračunati; zvezdica je naš proračun koji ne menja ocenu. MUP, otvoreni podaci.
Osude za krivična dela
- Osuđenih odraslih 2024.
- 420
- Za imovinu
- 117
- Za život i telo
- 15
- U saobraćaju
- 40
Osude po mestu izvršenja, ne prijavljena dela i ne ocena bezbednosti, zato nisu u indeksu.
Povezanost
- Do sedišta regiona*
- 0 min 1. od 161
- Do najbližeg velikog centra*
- 63 min 74. od 161
- Do Beograda*
- 129 min 92. od 161
- Do najbližeg fakulteta*
- 0 min 1. od 161
- Do najbliže srednje škole*
- 0 min 1. od 161
Minuti vožnje kolima bez gužve, od centra mesta. Ne meri autobus i ne ulazi u ocenu. Veliki centri su Beograd, Novi Sad, Niš i Kragujevac. Nula znači da je cilj u samom mestu. Red 1 je najbliže.