Sva mesta · Sremski region
Sremska Mitrovica
Sremska Mitrovica: iznad proseka svih mesta po školama i vrtićima (82) i pristupu (95), ispod proseka po vazduhu (52, procena). Stanovništvo od popisa 2022: −2,2%, prosek regiona −1,6%.
71.001 stanovnika105.463 RSD neto plata
Ocena 1–100, veće je bolje. To je geometrijski prosek 7 tema, bez Bezbednosti na putu. Verovatno između 13. i 73. mesta.
Kako računamoProfil mesta
Ocene 1–100, veće je bolje. Crtica je prosek sličnih mesta.
Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: promena stanovništva od popisa 2022. i neto doseljeni na 1.000 stanovnika.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: neto plata, zaposleni na 1.000 radno sposobnih i firme na 1.000 stanovnika.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: koliko plata pokriva korpu i stanovanje.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: zdravstveni radnici na 10.000 stanovnika i životni vek.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: mala matura, obuhvat vrtićem i vreme do fakulteta i srednje škole.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: vreme do velikog centra i brzina mobilne mreže.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: gori od dva zagađivača, PM2.5 zimi i SO₂.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: teške nezgode; tema je van ukupne ocene.
Kako računamoTrendovi
Stanovništvo se poredi po popisima i procenama posle 2022, jer se godišnje procene ne nastavljaju preko popisa. Metodologija popisa se menjala.
Stanovnika71.001 2025.▼ 2,2% od 2022.Detalji
Broj stanovnika po proceni RZS. Godine pre popisa 2022. su stare procene.
- Najviše, 2002.
- 85.902
- Najmanje, 1948.
- 49.017
- Broj stanovnika
- 71.001
- Prosek mesta
- 40.683
- Položaj, 1. je najviše
- 25. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 71.001 2024. 71.577 2023. 72.152 2022. 72.580 2011. 79.940 2002. 85.902 1991. 85.328 1981. 85.129 1971. 78.391 1961. 63.634 1953. 52.959 1948. 49.017 Neto plata105.463 RSD, 12 meseci do 08/2026▲ 24,7% 2020–2025. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna neto plata po godinama, RZS.
- Najviše, 2025.
- 97.419 RSD
- Najmanje, 2018.
- 46.123 RSD
- Neto plata, 12 meseci
- 105.463 RSD
- Prosek mesta
- 101.239 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 31. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2025. 97.419 93.603 2024. 87.307 83.346 2023. 77.156 72.735 2022. 67.198 63.533 2021. 60.197 56.572 2020. 55.000 52.069 2019. 50.229 47.718 2018. 46.123 43.470 Zaposlenih24.969 2026.▲ 1,7% od 2021.Detalji
Broj zaposlenih po godinama, RZS. Na grafikonu je ukupan broj, a poređenje je na 1.000 stanovnika.
- Najviše, 2023.
- 25.430
- Najmanje, 2016.
- 21.225
- Prosek mesta
- 322
- Položaj, 1. je najbolje
- 48. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2026. 24.969 2025. 25.053 2024. 25.090 2023. 25.430 2022. 24.900 2021. 24.555 2020. 24.025 2019. 23.725 2018. 23.140 2017. 22.060 2016. 21.225 Korisnici penzija16.074 2026.▲ 2,7% od 2021.Detalji
Korisnici svih vrsta penzija, PIO fond, decembar svake godine, a za tekuću godinu poslednji objavljen mesec.
- Najviše, 2026.
- 16.074
- Najmanje, 2022.
- 15.616
- Prosek mesta
- 248
- Položaj, 1. je najviše
- 115. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2026. 16.074 2025. 16.015 2024. 15.864 2023. 15.668 2022. 15.616 2021. 15.645 2020. 15.795 2019. 15.861 2018. 15.877 Odseljeni1.192 2025.▼ 7,2% od 2022.Detalji
Broj ljudi koji su se odselili iz mesta tokom godine, RZS.
- Najviše, 2023.
- 1.290
- Najmanje, 2025.
- 1.192
- Prosek mesta
- -1,5
- Položaj, 1. je najbolje
- 55. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 1.192 2024. 1.268 2023. 1.290 2022. 1.284 Doseljeni1.162 2025.▼ 8,8% od 2022.Detalji
Broj ljudi koji su se doselili u mesto tokom godine, RZS.
- Najviše, 2022.
- 1.274
- Najmanje, 2025.
- 1.162
- Prosek mesta
- -1,5
- Položaj, 1. je najbolje
- 55. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 1.162 2024. 1.252 2023. 1.250 2022. 1.274
Još trendova (10)
Novi stanovi, po m²143.911 RSD 2023.▲ 18,9% od 2019. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna cena novog stana po kvadratnom metru, RZS. U malom mestu je godišnje malo prodaja, pa broj jače skače.
- Najviše, 2023.
- 143.911 RSD
- Najmanje, 2019.
- 91.332 RSD
- Cena novih stanova po m²
- 143.911 RSD
- Prosek mesta
- 135.783 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 64. od 87
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2023. 143.911 143.298 2022. 112.435 126.155 2021. 101.337 114.840 2020. 93.178 108.603 2019. 91.332 107.098 Noćenja turista32.268 2025.▲ 267,9% od 2019.Detalji
Ukupan broj noćenja turista godišnje, RZS. Na grafikonu je ukupan broj, a poređenje je po stanovniku.
- Najviše, 2025.
- 32.268
- Najmanje, 2018.
- 4.843
- Prosek mesta
- 2,7
- Položaj, 1. je najbolje
- 84. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 32.268 2024. 28.419 2023. 25.045 2022. 17.045 2021. 7.917 2020. 5.911 2019. 8.772 2018. 4.843 2017. 7.042 2016. 18.583 2015. 13.312 2014. 9.761 2013. 6.535 2012. 6.955 2011. 11.010 2010. 13.419 Mala matura541 2026.▼ 2,0% od 2023.Detalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečan skor učenika na maloj maturi.
- Najviše, 2023.
- 552
- Najmanje, 2026.
- 541
- Prosek mesta
- 481
- Položaj, 1. je najbolje
- 9. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2026. 541 481 2025. 542 479 2024. 552 483 2023. 552 483 Saobraćajne nezgode303 2025.▲ 11,4% od 2020.Detalji
Ukupan broj saobraćajnih nezgoda godišnje, MUP.
- Najviše, 2017.
- 350
- Najmanje, 2020.
- 272
- Prosek mesta
- 206
- Položaj, 1. je najbolje
- 132. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 303 2024. 290 2023. 303 2022. 315 2021. 317 2020. 272 2019. 321 2018. 335 2017. 350 2016. 331 Noćno svetlo, sa satelita89. od 161 po stanovniku 2025.▲ 23,9% od 2020.Detalji
Ukupna jačina veštačkog svetla koju satelit NASA izmeri noću iznad teritorije mesta. Sam broj nema svakodnevno značenje: služi za poređenje istog mesta kroz vreme i mesta međusobno. Industrija i prelazak na LED rasvetu menjaju ga i kad se broj ljudi ne menja.
- Najviše, 2025.
- 7.113
- Najmanje, 2012.
- 5.182
- Prosek mesta
- 119,2
- Položaj, 1. je najviše
- 89. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 7.113 2024. 6.609 2023. 6.754 2022. 5.991 2021. 5.410 2020. 5.740 2019. 5.790 2018. 6.051 2017. 5.806 2016. 5.886 2015. 5.808 2014. 6.167 2013. 5.325 2012. 5.182 Prosečna penzija54.530 RSD 2026.▲ 37,8% od 2021. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna penzija svih vrsta, PIO fond, decembar svake godine, a za tekuću godinu poslednji objavljen mesec.
- Najviše, 2025.
- 54.559 RSD
- Najmanje, 2019.
- 25.292 RSD
- Prosečna penzija
- 54.530 RSD
- Prosek mesta
- 50.307 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 41. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2026. 54.530 50.307 2025. 54.559 50.246 2024. 48.614 44.693 2023. 38.245 35.047 2022. 32.348 29.593 2021. 28.146 25.699 2020. 26.631 24.231 2019. 25.292 22.945 2018. 25.371 22.892 Divlje deponije, prijavljene16 2024.▼ 27,3% od 2019.Detalji
Lokacije koje su opštine i komunalna preduzeća prijavile registru SEPA. Rast može da znači i savesnije prijavljivanje.
- Najviše, 2018.
- 22
- Najmanje, 2021.
- 12
- Prosek mesta
- 18
- Položaj, 1. je najviše
- 39. od 155
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2024. 16 2023. 13 2022. 16 2021. 12 2020. 21 2019. 22 2018. 22 Životni vek75,1 god. 2025.→ 1,0% od 2023.Detalji
- Muškarci
- Žene
Tabela po godinama
Godina Muškarci Žene 2025. 73,7 76,4 2024. 73,4 76,1 2023. 72,4 76,3 Brakovi298 2025.▲ 19,7% od 2020.Detalji
Broj sklopljenih brakova godišnje, RZS.
- Najviše, 2018.
- 442
- Najmanje, 2020.
- 249
- Prosek mesta
- 4,4
- Položaj, 1. je najviše
- 59. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 298 2024. 330 2023. 355 2022. 337 2021. 384 2020. 249 2019. 404 2018. 442 2017. 441 2016. 416 2015. 418 2014. 417 2013. 402 2012. 429 2011. 428 2010. 347 Stanovi po dozvolama443 2025.▲ 93,4% od 2020.Detalji
Broj stanova za koje je izdata građevinska dozvola, RZS.
- Najviše, 2025.
- 443
- Najmanje, 2014.
- 127
- Prosek mesta
- 4,8
- Položaj, 1. je najbolje
- 43. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 443 2024. 164 2023. 246 2022. 350 2021. 259 2020. 229 2019. 377 2018. 336 2017. 274 2016. 259 2015. 142 2014. 127 2013. 132 2012. 173 2011. 218 2010. 135 2009. 197 2008. 409 2007. 168
„Realno" znači posle inflacije po indeksu cena za Srbiju. Strelica je smer; zelena je poboljšanje, crvena pogoršanje, siva bez ocene. Praćenje ocena počinje u oktobru 2026.
Naši nalazi
* Naše računanje. Tražene cene su medijana oglasa, bez ponovljenih, gde ih ima bar 10. Tražene kirije i cene ulaze u Priuštivost. Ostalo su podaci navedenih izvora van državne statistike.
Poređenje
Medijana: pola mesta je iznad te vrednosti, a pola ispod, pa je ne pomeraju krajnje vrednosti. Prosek regiona računa svako mesto jednako. Mesto 1 je najbolje. Kliknite na pokazatelj za sva mesta.
| Pokazatelj | Ovde | Prosek regiona | Medijana | U regionu | U Srbiji |
|---|---|---|---|---|---|
| Neto plata, 12 meseci | 105.463 RSD | 103.998 | 96.554 | 3. od 7 | 31. od 161 |
| Zaposleni na 1.000 radno sposobnih | 553 | 586 | 521 | 6. od 7 | 58. od 161 |
| Nezaposleni na 1.000 stanovnika | 26,2 | 34,3 | 55,9 | 4. od 7 | 33. od 161 |
| Promena od 2022. | -2,2 % | -1,6 | -2,6 | 5. od 7 | 55. od 161 |
| Deca do 14 godina | 13,5 % | 14,3 | 13,5 | 5. od 7 | 81. od 161 |
| Sa višom ili visokom školom | 16,8 % | 14,4 | 13,9 | 2. od 7 | 43. od 161 |
| Skor na maloj maturi | 541 | 497 | 480 | 1. od 7 | 9. od 161 |
| Lekari na 10.000 stanovnika | 39,4 | 18,8 | 17,1 | 1. od 7 | 17. od 161 |
| Cena stana po m² | 1.400 € | 1.400 | 1.291 | – | 21. od 37 |
| Mobilna mreža Procena | 355 Mb/s | 226 | 156 | 1. od 7 | 5. od 161 |
| PM2.5 zimi, izmereno ili procena Procena | 43,0 µg/m³ | 39,1 | 33,4 | 6. od 7 | 140. od 161 |
| Teške nezgode godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana | 24,0 | 24,1 | 17,6 | 5. od 7 | 129. od 161 |
Slična mesta: Ruma, Požarevac, Valjevo, Kruševac, Aranđelovac. Upoređuje se sa njihovim prosekom, prvo najveća razlika.
Prednosti u odnosu na slična mesta
| Pokazatelj | Ovde | Slična mesta |
|---|---|---|
| Mobilna mreža | 355 Mb/s | 249 Mb/s |
| Skor na maloj maturi | 541 | 502 |
| Opštinski putevi sa savremenim kolovozom | 100,0 % | 84,3 % |
| Do sedišta regiona | 0 min | 18 min |
| Nezaposleni na 1.000 stanovnika | 26,2 | 42,6 |
| Prazni i napušteni stanovi | 15,6 % | 17,5 % |
| Do najbližeg velikog centra | 57 min | 65 min |
| Obuhvat vrtićem | 58 % | 56 % |
Zaostatak za sličnim mestima
| Pokazatelj | Ovde | Slična mesta |
|---|---|---|
| Prečišćene otpadne vode | 7,7 % | 42,0 % |
| Zaposleni na 1.000 radno sposobnih | 553 | 578 |
| Neto doseljeni na 1.000 godišnje | -0,4 | 0,4 |
| Stanovi po dozvolama na 1.000 godišnje | 4,1 | 5,8 |
| Sa višom ili visokom školom | 16,8 % | 18,0 % |
| Domaćinstva na kanalizaciji | 67,0 % | 70,0 % |
| PM2.5 zimi, izmereno ili procena | 43,0 µg/m³ | 41,7 µg/m³ |
Šta kažu nezavisni izvori
Procena OpenStreetMap, 2026-11-01. Podatke unose volonteri: ovo pokazuje šta je ucrtano na mapi, a slabije mapirano mesto izgleda kao mesto sa manje usluga. Ne ulazi u ocenu.
- Apoteke na 10.000 stanovnika: 4,2 (prosek mesta 2,8)
- Supermarketi na 10.000 stanovnika: 1,8 (prosek mesta 1,9)
- Pošte na 10.000 stanovnika: 4,1 (prosek mesta 3,5)
- Banke na 10.000 stanovnika: 1,6 (prosek mesta 1,8)
- Lekari i klinike na 10.000 stanovnika: 0,6 (prosek mesta 1,7)
- Restorani i kafići na 10.000 stanovnika: 5,6 (prosek mesta 8,9)
- Benzinske pumpe na 10.000 stanovnika: 3,4 (prosek mesta 3,2)
Slična mesta
Uporedi ova mesta u alatu. Sličnost je računata iz 28 pokazatelja; način je na stranici Kako računamo.
Izvori i metodologija
Izvor i period stoje uz svaki pokazatelj. Celu računicu vidite na stranici Kako računamo, a proveru ocene na stranici Provera ocene. Svežinu izvora prati Stanje podataka, a sve brojke su u preuzimanju.
Provera brojki
Zvanične procene poredimo sa onim što je stvarno izbrojano. Ako se slažu, odnos je oko 100. Izbori 2026. nisu konačni. Ovo ne ulazi u glavnu ocenu.
| Pitanje | Zvanično | Izmereno | Odnos |
|---|---|---|---|
| Koliko punoletnih je stvarno tu?Glasači su donja mera prisutnih; iznad 100 znači da je glasalo više ljudi nego što procena kaže da živi tu. | 59.344 punoletnih po RZS proceni | 48.034 glasalo 2026. | 81 na 100 |
| Da li je birački spisak veći od procene?Spisak uključuje i one koji su otišli, a nisu se odjavili. | 59.344 punoletnih po RZS proceni | 66.585 na biračkom spisku | 112 na 100 |
| Ima li dece koliko piše?Škola zna ko je stvarno došao. | 670 očekivanih osmaka po RZS proceni | 627 stvarno na maloj maturi | 94 na 100 |
| Koliko stanova je stvarno nastanjeno?Popis 2022. Ostatak su prazni, napušteni i vikend stanovi. | 35.132 stanova | 27.104 nastanjeno | 77% |
| Šta plata stvarno kupuje?RGZ, stvarne kupoprodaje 2025, kurs 117,2. | 105.463 RSD prosečna plata | 1.400 € medijana ugovorenog m² | 0,64 m² za platu |
| Koliko mesto svetli noću?Satelit NASA. Industrija i LED rasveta podižu broj. | 71.001 stanovnika | 100,2 zračenja na 1.000 stanovnika | 89. od 161 |
Promena biračkog spiska, 2023. do 2026.
Spisak se menja zbog novih punoletnih i umrlih. Ostatak je ono što to dvoje ne objašnjava.
- Spisak 2023.
- 68.204
- Novi punoletni
- +1.953
- Umrli
- −3.272
- Ostatak
- −300
- Spisak 2026.
- 66.585
Život i ljudi
Životni vek i uzroci smrti
- Životni vek, muškarci
- 73,7 god.
- Životni vek, žene
- 76,4 god.
- Bolesti srca i krvotoka na 10.000
- 89,3
- Tumori na 10.000
- 31,8
- Bolesti disanja na 10.000
- 10,8
- Povrede i trovanja na 10.000
- 3,8
Seljenje, porodica i gradnja
- Neto doseljeni na 1.000 godišnje
- -0,4
- Brakovi na 1.000 godišnje
- 4,6
- Razvodi na 100 brakova
- 49,1
- Stanovi po dozvolama na 1.000
- 4,1
- Srednjoškolci na 1.000 stanovnika
- 40,8
RZS. Uzroci smrti su sirove stope, pa starije mesto ima veće brojeve. Seljenje, smrti i brakovi su prosek tri godine, a dozvole pet.
Obrazovanje
Osnovna škola, osmi razred
- Prosečna ocena
- 4,10
- Matematika, skor
- 538
- Maternji jezik, skor
- 538
- Ocena prema testu*
- -0,09
Srednje škole
- Srednjih škola
- 6
- Gimnazija
- 1
- Srednjoškolaca na 1.000
- 40,8
- Učenika po nastavniku
- 8,6
* Naše računanje: koliko je školska ocena viša ili niža od ocene koju rezultat na maloj maturi predviđa u celoj Srbiji. Rezultati mature i upisni bodovi po srednjoj školi nisu objavljeni kao otvoreni podaci. Univerziteti su na stranici Univerziteti i fakulteti.
Stanovništvo
- Stanovnika 2025.
- 71.001
- Promena od 2022.
- -2,2%
- Dece do 14
- 13,5%
- Starijih od 65
- 23,1%
Na popisu 2011. bilo je 79.940, a 2022. 72.580 stanovnika. Procene RZS-a se posle svakog popisa ponovo baziraju, pa je linija prekinuta tamo gde bi skok bio samo promena osnova.
Svi popisi, 1948–2022.
Popisi su rađeni po različitim metodologijama, a teritorija je svedena na stanje iz 2022.
Procene po godinama
Rođeni i umrli, 1961–2025.
- Rođeni 2025.
- 553
- Umrli 2025.
- 1.134
- Prirodni priraštaj
- -581 rođeni minus umrli
Tabela po godinama
| Godina | Rođeni | Umrli | Priraštaj |
|---|---|---|---|
| 2025. | 553 | 1.134 | -581 |
| 2024. | 619 | 1.144 | -525 |
| 2023. | 609 | 1.179 | -570 |
| 2022. | 623 | 1.322 | -699 |
| 2021. | 656 | 1.482 | -826 |
| 2020. | 614 | 1.220 | -606 |
| 2019. | 670 | 1.213 | -543 |
| 2018. | 631 | 1.172 | -541 |
| 2017. | 686 | 1.175 | -489 |
| 2016. | 638 | 1.129 | -491 |
| 2015. | 718 | 1.087 | -369 |
| 2014. | 642 | 1.081 | -439 |
| 2013. | 668 | 1.162 | -494 |
| 2012. | 741 | 1.172 | -431 |
| 2011. | 663 | 1.124 | -461 |
| 2010. | 689 | 1.202 | -513 |
| 2009. | 749 | 1.134 | -385 |
| 2008. | 666 | 1.144 | -478 |
| 2007. | 708 | 1.147 | -439 |
| 2006. | 763 | 1.126 | -363 |
| 2005. | 788 | 1.212 | -424 |
| 2004. | 861 | 1.187 | -326 |
| 2003. | 927 | 1.197 | -270 |
| 2002. | 872 | 1.126 | -254 |
| 2001. | 888 | 1.189 | -301 |
| 2000. | 827 | 1.166 | -339 |
| 1999. | 826 | 1.191 | -365 |
| 1998. | 925 | 1.136 | -211 |
| 1997. | 990 | 1.162 | -172 |
| 1996. | 894 | 1.085 | -191 |
| 1995. | 1.054 | 1.028 | 26 |
| 1994. | 813 | 1.005 | -192 |
| 1993. | 1.042 | 1.130 | -88 |
| 1992. | 969 | 1.060 | -91 |
| 1991. | 1.021 | 1.002 | 19 |
| 1990. | 1.023 | 915 | 108 |
| 1989. | 1.030 | 958 | 72 |
| 1988. | 1.083 | 896 | 187 |
| 1987. | 1.111 | 867 | 244 |
| 1986. | 1.071 | 925 | 146 |
| 1985. | 1.156 | 898 | 258 |
| 1984. | 1.118 | 871 | 247 |
| 1983. | 1.155 | 902 | 253 |
| 1982. | 1.205 | 829 | 376 |
| 1981. | 1.208 | 797 | 411 |
| 1980. | 1.228 | 746 | 482 |
| 1979. | 1.276 | 705 | 571 |
| 1978. | 1.285 | 717 | 568 |
| 1977. | 1.184 | 751 | 433 |
| 1976. | 1.239 | 693 | 546 |
| 1975. | 1.238 | 740 | 498 |
| 1974. | 1.197 | 681 | 516 |
| 1973. | 1.180 | 700 | 480 |
| 1972. | 1.128 | 705 | 423 |
| 1971. | 1.086 | 642 | 444 |
| 1970. | 1.104 | 625 | 479 |
| 1969. | 1.082 | 690 | 392 |
| 1968. | 1.223 | 614 | 609 |
| 1967. | 1.236 | 617 | 619 |
| 1966. | 1.356 | 599 | 757 |
| 1965. | 1.343 | 658 | 685 |
| 1964. | 1.332 | 679 | 653 |
| 1963. | 1.297 | 626 | 671 |
| 1962. | 1.477 | 808 | 669 |
| 1961. | 1.540 | 790 | 750 |
RZS, teritorija svedena na današnje opštine.
Naselja (26), broj stanovnika po popisima
| Naselje | 1948. | 1971. | 1991. | 2011. | 2022. |
|---|---|---|---|---|---|
| Sremska Mitrovica | 13.183 | 31.986 | 38.834 | 37.751 | 36.764 |
| Laćarak | 4.356 | 8.121 | 10.235 | 10.638 | 9.278 |
| Mačvanska Mitrovica | 705 | 3.357 | 3.788 | 3.873 | 3.380 |
| Martinci | 4.146 | 4.003 | 3.663 | 3.070 | 2.590 |
| Kuzmin | 3.916 | 3.888 | 3.491 | 2.982 | 2.569 |
| Jarak | 1.315 | 2.296 | 2.256 | 2.039 | 1.782 |
| Noćaj | 2.424 | 2.338 | 2.237 | 1.866 | 1.626 |
| Salaš Noćajski | 1.725 | 1.829 | 1.894 | 1.751 | 1.586 |
| Šašinci | 2.087 | 2.067 | 1.928 | 1.623 | 1.436 |
| Veliki Radinci | 860 | 1.513 | 1.570 | 1.426 | 1.145 |
| Čalma | 1.210 | 1.787 | 1.776 | 1.431 | 1.141 |
| Manđelos | 995 | 1.418 | 1.478 | 1.319 | 1.099 |
| Divoš | 1.387 | 1.644 | 1.527 | 1.361 | 1.075 |
| Ravnje | 1.765 | 1.745 | 1.587 | 1.184 | 953 |
| Grgurevci | 1.099 | 1.452 | 1.319 | 1.129 | 880 |
| Radenković | 1.134 | 1.105 | 1.076 | 946 | 802 |
| Bosut | 689 | 1.284 | 1.149 | 971 | 755 |
| Bešenovo | 1.051 | 1.146 | 913 | 841 | 675 |
| Zasavica 1 | 925 | 913 | 864 | 722 | 652 |
| Ležimir | 1.141 | 1.127 | 913 | 699 | 555 |
| Zasavica 2 | 769 | 760 | 750 | 608 | 532 |
| Šuljam | 802 | 863 | 741 | 630 | 531 |
| Sremska Rača | 547 | 1.043 | 777 | 624 | 482 |
| Šišatovac | 233 | 239 | 217 | 211 | 156 |
| Stara Bingula | 400 | 300 | 205 | 162 | 84 |
| Bešenovački Prnjavor | 153 | 167 | 140 | 83 | 52 |
Sastav stanovništva
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 1,8% veća od popisa, a 1,9% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,1 muškarci 40,5, žene 43,5
- Muškarci
- 48,9% 39.091
- Žene
- 51,1% 40.923
- Žena na 100 muškaraca
- 104,7
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.786 | 1.647 |
| 5–9 | 2.007 | 1.956 |
| 10–14 | 2.046 | 1.936 |
| 15–19 | 2.391 | 2.285 |
| 20–24 | 2.525 | 2.407 |
| 25–29 | 2.588 | 2.330 |
| 30–34 | 2.758 | 2.499 |
| 35–39 | 2.755 | 2.660 |
| 40–44 | 2.751 | 2.777 |
| 45–49 | 3.139 | 2.996 |
| 50–54 | 3.098 | 3.197 |
| 55–59 | 3.244 | 3.308 |
| 60–64 | 2.608 | 3.017 |
| 65–69 | 1.588 | 2.009 |
| 70–74 | 1.737 | 2.389 |
| 75–79 | 1.240 | 1.928 |
| 80–84 | 642 | 1.116 |
| 85+ | 188 | 466 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 1,8% veća od popisa, a 1,9% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,3 muškarci 40,7, žene 43,8
- Muškarci
- 48,9% 38.782
- Žene
- 51,1% 40.603
- Žena na 100 muškaraca
- 104,7
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.789 | 1.629 |
| 5–9 | 1.976 | 1.894 |
| 10–14 | 1.991 | 1.948 |
| 15–19 | 2.332 | 2.225 |
| 20–24 | 2.488 | 2.344 |
| 25–29 | 2.561 | 2.310 |
| 30–34 | 2.715 | 2.438 |
| 35–39 | 2.768 | 2.664 |
| 40–44 | 2.672 | 2.689 |
| 45–49 | 3.094 | 2.947 |
| 50–54 | 3.033 | 3.162 |
| 55–59 | 3.228 | 3.305 |
| 60–64 | 2.691 | 3.036 |
| 65–69 | 1.645 | 2.089 |
| 70–74 | 1.672 | 2.297 |
| 75–79 | 1.238 | 1.948 |
| 80–84 | 679 | 1.177 |
| 85+ | 210 | 501 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 1,8% veća od popisa, a 1,9% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,5 muškarci 40,9, žene 43,9
- Muškarci
- 48,8% 38.471
- Žene
- 51,2% 40.305
- Žena na 100 muškaraca
- 104,8
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.801 | 1.656 |
| 5–9 | 1.882 | 1.800 |
| 10–14 | 1.983 | 1.950 |
| 15–19 | 2.260 | 2.162 |
| 20–24 | 2.450 | 2.291 |
| 25–29 | 2.540 | 2.320 |
| 30–34 | 2.673 | 2.394 |
| 35–39 | 2.767 | 2.645 |
| 40–44 | 2.639 | 2.619 |
| 45–49 | 3.008 | 2.915 |
| 50–54 | 3.016 | 3.130 |
| 55–59 | 3.141 | 3.231 |
| 60–64 | 2.764 | 3.092 |
| 65–69 | 1.768 | 2.249 |
| 70–74 | 1.596 | 2.156 |
| 75–79 | 1.246 | 1.938 |
| 80–84 | 690 | 1.216 |
| 85+ | 247 | 541 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 1,8% veća od popisa, a 1,9% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,7 muškarci 41,2, žene 44,2
- Muškarci
- 48,9% 38.209
- Žene
- 51,1% 39.977
- Žena na 100 muškaraca
- 104,6
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.798 | 1.642 |
| 5–9 | 1.808 | 1.733 |
| 10–14 | 1.994 | 1.963 |
| 15–19 | 2.172 | 2.068 |
| 20–24 | 2.416 | 2.275 |
| 25–29 | 2.511 | 2.308 |
| 30–34 | 2.618 | 2.338 |
| 35–39 | 2.752 | 2.591 |
| 40–44 | 2.657 | 2.627 |
| 45–49 | 2.911 | 2.843 |
| 50–54 | 3.001 | 3.087 |
| 55–59 | 3.055 | 3.168 |
| 60–64 | 2.830 | 3.119 |
| 65–69 | 1.942 | 2.471 |
| 70–74 | 1.490 | 1.973 |
| 75–79 | 1.246 | 1.935 |
| 80–84 | 729 | 1.237 |
| 85+ | 279 | 599 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 1,8% veća od popisa, a 1,9% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,9 muškarci 41,4, žene 44,4
- Muškarci
- 48,9% 37.972
- Žene
- 51,1% 39.695
- Žena na 100 muškaraca
- 104,5
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.770 | 1.634 |
| 5–9 | 1.782 | 1.698 |
| 10–14 | 1.991 | 1.979 |
| 15–19 | 2.098 | 1.963 |
| 20–24 | 2.394 | 2.268 |
| 25–29 | 2.470 | 2.272 |
| 30–34 | 2.575 | 2.298 |
| 35–39 | 2.726 | 2.535 |
| 40–44 | 2.697 | 2.632 |
| 45–49 | 2.795 | 2.785 |
| 50–54 | 2.994 | 3.015 |
| 55–59 | 2.981 | 3.126 |
| 60–64 | 2.878 | 3.113 |
| 65–69 | 2.152 | 2.729 |
| 70–74 | 1.347 | 1.806 |
| 75–79 | 1.268 | 1.933 |
| 80–84 | 731 | 1.248 |
| 85+ | 323 | 661 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 1,8% veća od popisa, a 1,9% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,1 muškarci 41,6, žene 44,6
- Muškarci
- 48,9% 37.703
- Žene
- 51,1% 39.420
- Žena na 100 muškaraca
- 104,6
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.733 | 1.663 |
| 5–9 | 1.758 | 1.652 |
| 10–14 | 1.997 | 1.956 |
| 15–19 | 2.027 | 1.926 |
| 20–24 | 2.358 | 2.219 |
| 25–29 | 2.448 | 2.226 |
| 30–34 | 2.538 | 2.278 |
| 35–39 | 2.694 | 2.479 |
| 40–44 | 2.716 | 2.632 |
| 45–49 | 2.682 | 2.736 |
| 50–54 | 3.000 | 2.924 |
| 55–59 | 2.908 | 3.104 |
| 60–64 | 2.923 | 3.160 |
| 65–69 | 2.279 | 2.831 |
| 70–74 | 1.293 | 1.764 |
| 75–79 | 1.275 | 1.903 |
| 80–84 | 707 | 1.267 |
| 85+ | 367 | 700 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 1,8% veća od popisa, a 1,9% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,3 muškarci 41,8, žene 44,7
- Muškarci
- 48,9% 37.414
- Žene
- 51,1% 39.085
- Žena na 100 muškaraca
- 104,5
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.688 | 1.665 |
| 5–9 | 1.774 | 1.632 |
| 10–14 | 1.969 | 1.900 |
| 15–19 | 1.977 | 1.942 |
| 20–24 | 2.314 | 2.154 |
| 25–29 | 2.410 | 2.151 |
| 30–34 | 2.498 | 2.265 |
| 35–39 | 2.662 | 2.419 |
| 40–44 | 2.724 | 2.643 |
| 45–49 | 2.600 | 2.649 |
| 50–54 | 2.975 | 2.879 |
| 55–59 | 2.864 | 3.066 |
| 60–64 | 2.914 | 3.164 |
| 65–69 | 2.328 | 2.843 |
| 70–74 | 1.363 | 1.860 |
| 75–79 | 1.231 | 1.822 |
| 80–84 | 730 | 1.287 |
| 85+ | 393 | 744 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 1,8% veća od popisa, a 1,9% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,5 muškarci 42,0, žene 44,9
- Muškarci
- 48,9% 37.118
- Žene
- 51,1% 38.755
- Žena na 100 muškaraca
- 104,4
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.654 | 1.643 |
| 5–9 | 1.799 | 1.649 |
| 10–14 | 1.880 | 1.811 |
| 15–19 | 1.982 | 1.944 |
| 20–24 | 2.248 | 2.099 |
| 25–29 | 2.369 | 2.086 |
| 30–34 | 2.463 | 2.268 |
| 35–39 | 2.639 | 2.372 |
| 40–44 | 2.719 | 2.631 |
| 45–49 | 2.569 | 2.578 |
| 50–54 | 2.893 | 2.851 |
| 55–59 | 2.866 | 3.034 |
| 60–64 | 2.855 | 3.098 |
| 65–69 | 2.375 | 2.887 |
| 70–74 | 1.475 | 2.019 |
| 75–79 | 1.175 | 1.705 |
| 80–84 | 748 | 1.292 |
| 85+ | 409 | 788 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 1,8% veća od popisa, a 1,9% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,7 muškarci 42,2, žene 45,1
- Muškarci
- 48,9% 36.816
- Žene
- 51,1% 38.425
- Žena na 100 muškaraca
- 104,4
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.651 | 1.648 |
| 5–9 | 1.785 | 1.636 |
| 10–14 | 1.816 | 1.742 |
| 15–19 | 2.000 | 1.963 |
| 20–24 | 2.155 | 2.011 |
| 25–29 | 2.345 | 2.066 |
| 30–34 | 2.421 | 2.250 |
| 35–39 | 2.594 | 2.327 |
| 40–44 | 2.711 | 2.581 |
| 45–49 | 2.589 | 2.584 |
| 50–54 | 2.800 | 2.779 |
| 55–59 | 2.858 | 2.994 |
| 60–64 | 2.785 | 3.044 |
| 65–69 | 2.418 | 2.910 |
| 70–74 | 1.610 | 2.217 |
| 75–79 | 1.092 | 1.565 |
| 80–84 | 744 | 1.294 |
| 85+ | 442 | 814 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 1,8% veća od popisa, a 1,9% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,8 muškarci 42,3, žene 45,2
- Muškarci
- 48,9% 36.507
- Žene
- 51,1% 38.102
- Žena na 100 muškaraca
- 104,4
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.660 | 1.628 |
| 5–9 | 1.762 | 1.632 |
| 10–14 | 1.796 | 1.712 |
| 15–19 | 2.001 | 1.982 |
| 20–24 | 2.060 | 1.912 |
| 25–29 | 2.329 | 2.082 |
| 30–34 | 2.364 | 2.193 |
| 35–39 | 2.541 | 2.303 |
| 40–44 | 2.688 | 2.517 |
| 45–49 | 2.639 | 2.603 |
| 50–54 | 2.688 | 2.721 |
| 55–59 | 2.849 | 2.921 |
| 60–64 | 2.720 | 2.999 |
| 65–69 | 2.445 | 2.903 |
| 70–74 | 1.750 | 2.434 |
| 75–79 | 975 | 1.438 |
| 80–84 | 764 | 1.292 |
| 85+ | 476 | 830 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 1,8% veća od popisa, a 1,9% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,9 muškarci 42,4, žene 45,3
- Muškarci
- 48,9% 36.153
- Žene
- 51,1% 37.731
- Žena na 100 muškaraca
- 104,4
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.682 | 1.582 |
| 5–9 | 1.741 | 1.672 |
| 10–14 | 1.773 | 1.661 |
| 15–19 | 2.002 | 1.957 |
| 20–24 | 1.988 | 1.877 |
| 25–29 | 2.280 | 2.068 |
| 30–34 | 2.341 | 2.152 |
| 35–39 | 2.501 | 2.286 |
| 40–44 | 2.654 | 2.456 |
| 45–49 | 2.664 | 2.612 |
| 50–54 | 2.581 | 2.680 |
| 55–59 | 2.833 | 2.826 |
| 60–64 | 2.661 | 2.977 |
| 65–69 | 2.465 | 2.935 |
| 70–74 | 1.810 | 2.499 |
| 75–79 | 927 | 1.402 |
| 80–84 | 763 | 1.266 |
| 85+ | 487 | 823 |
- Prosečna starost
- 44,6 muškarci 43,0, žene 46,2
- Muškarci
- 50,1% 36.329
- Žene
- 49,9% 36.251
- Žena na 100 muškaraca
- 99,8
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.626 | 1.464 |
| 5–9 | 1.667 | 1.626 |
| 10–14 | 1.747 | 1.621 |
| 15–19 | 1.830 | 1.752 |
| 20–24 | 1.876 | 1.705 |
| 25–29 | 2.199 | 1.778 |
| 30–34 | 2.356 | 1.854 |
| 35–39 | 2.601 | 2.179 |
| 40–44 | 2.813 | 2.280 |
| 45–49 | 2.704 | 2.505 |
| 50–54 | 2.563 | 2.540 |
| 55–59 | 2.824 | 2.794 |
| 60–64 | 2.732 | 3.037 |
| 65–69 | 2.590 | 3.016 |
| 70–74 | 1.988 | 2.574 |
| 75–79 | 1.008 | 1.531 |
| 80–84 | 783 | 1.213 |
| 85+ | 422 | 782 |
- Prosečna starost
- 44,6 muškarci 43,1, žene 46,1
- Muškarci
- 50,2% 36.203
- Žene
- 49,8% 35.949
- Žena na 100 muškaraca
- 99,3
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.639 | 1.492 |
| 5–9 | 1.643 | 1.618 |
| 10–14 | 1.769 | 1.611 |
| 15–19 | 1.796 | 1.728 |
| 20–24 | 1.870 | 1.706 |
| 25–29 | 2.128 | 1.715 |
| 30–34 | 2.324 | 1.826 |
| 35–39 | 2.575 | 2.156 |
| 40–44 | 2.786 | 2.260 |
| 45–49 | 2.746 | 2.504 |
| 50–54 | 2.548 | 2.493 |
| 55–59 | 2.758 | 2.759 |
| 60–64 | 2.718 | 2.987 |
| 65–69 | 2.594 | 2.948 |
| 70–74 | 2.043 | 2.621 |
| 75–79 | 1.084 | 1.611 |
| 80–84 | 731 | 1.139 |
| 85+ | 451 | 775 |
- Prosečna starost
- 44,8 muškarci 43,3, žene 46,2
- Muškarci
- 50,3% 36.012
- Žene
- 49,7% 35.565
- Žena na 100 muškaraca
- 98,8
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.624 | 1.472 |
| 5–9 | 1.647 | 1.617 |
| 10–14 | 1.760 | 1.596 |
| 15–19 | 1.762 | 1.690 |
| 20–24 | 1.863 | 1.736 |
| 25–29 | 2.065 | 1.663 |
| 30–34 | 2.258 | 1.767 |
| 35–39 | 2.526 | 2.120 |
| 40–44 | 2.747 | 2.220 |
| 45–49 | 2.767 | 2.447 |
| 50–54 | 2.577 | 2.488 |
| 55–59 | 2.680 | 2.691 |
| 60–64 | 2.691 | 2.937 |
| 65–69 | 2.552 | 2.888 |
| 70–74 | 2.109 | 2.635 |
| 75–79 | 1.199 | 1.772 |
| 80–84 | 693 | 1.044 |
| 85+ | 492 | 782 |
- Prosečna starost
- 45,0 muškarci 43,5, žene 46,4
- Muškarci
- 50,4% 35.773
- Žene
- 49,6% 35.228
- Žena na 100 muškaraca
- 98,5
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.608 | 1.434 |
| 5–9 | 1.641 | 1.577 |
| 10–14 | 1.744 | 1.605 |
| 15–19 | 1.750 | 1.664 |
| 20–24 | 1.863 | 1.774 |
| 25–29 | 1.973 | 1.616 |
| 30–34 | 2.208 | 1.733 |
| 35–39 | 2.459 | 2.061 |
| 40–44 | 2.710 | 2.185 |
| 45–49 | 2.774 | 2.386 |
| 50–54 | 2.618 | 2.499 |
| 55–59 | 2.590 | 2.634 |
| 60–64 | 2.672 | 2.851 |
| 65–69 | 2.498 | 2.850 |
| 70–74 | 2.163 | 2.640 |
| 75–79 | 1.339 | 1.984 |
| 80–84 | 641 | 961 |
| 85+ | 522 | 774 |
Crtica je Srbija u istoj godini. Procene pre 2022. se ne nastavljaju na one posle popisa, pa se te godine ne porede međusobno. RZS.
Nacionalnost, popisi 2022. i 2011.
| Grupa | Traka | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|---|
| Srbi | 86,1% | 87,4% | 62.490 | |
| Hrvati | 1,8% | 2,6% | 1.341 | |
| Romi | 1,8% | 1,5% | 1.328 | |
| Nisu se izjasnili | 2,5% | 3,0% | 1.781 | |
| Nepoznato | 3,7% | 0,6% | 2.713 |
Grupe ispod 1% (20)
| Grupa | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|
| Mađari | 0,73% | 0,9% | 531 |
| Jugosloveni | 0,57% | 0,4% | 412 |
| Rusini | 0,57% | 0,8% | 412 |
| Ukrajinci | 0,46% | 0,7% | 333 |
| Slovaci | 0,34% | 0,4% | 248 |
| Regionalna pripadnost | 0,30% | 0,8% | 215 |
| Ostali | 0,29% | 0,2% | 212 |
| Crnogorci | 0,14% | 0,2% | 98 |
| Makedonci | 0,13% | 0,2% | 91 |
| Rusi | 0,11% | 0,1% | 82 |
| Nemci | 0,08% | 0,1% | 59 |
| Albanci | 0,08% | 0,1% | 55 |
| Slovenci | 0,06% | 0,1% | 44 |
| Muslimani | 0,05% | 0,1% | 33 |
| Bošnjaci | 0,04% | 0,0% | 31 |
| Bugari | 0,03% | 0,0% | 25 |
| Rumuni | 0,03% | 0,1% | 25 |
| Bunjevci | 0,01% | 0,0% | 9 |
| Vlasi | 0,01% | 0,0% | 9 |
| Goranci | 0,00% | 0,0% | 3 |
Veroispovest, popisi 2022. i 2011.
| Grupa | Traka | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|---|
| Pravoslavna | 87,5% | 89,3% | 63.498 | |
| Katolička | 3,4% | 4,5% | 2.484 | |
| Nisu se izjasnili | 3,0% | 3,7% | 2.198 | |
| Nepoznato | 4,2% | 0,7% | 3.033 |
Grupe ispod 1% (7)
| Grupa | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|
| Nisu vernici | 0,82% | 0,9% | 592 |
| Islamska | 0,37% | 0,3% | 267 |
| Protestantska | 0,37% | 0,4% | 265 |
| Ostale hrišćanske | 0,25% | 0,2% | 184 |
| Agnostici | 0,08% | 0,0% | 55 |
| Istočnjačke | 0,00% | 0,0% | 2 |
| Ostale | 0,00% | 0,0% | 2 |
Udeo u svim popisanim. Izjašnjavanje nije obavezno, a „Nepoznato” je kategorija RZS-a. Udeo „Nepoznato” je u Srbiji 2022. veći nego 2011, pa razlika između kolona ne mora da bude stvarna promena. Nacionalnost i vera se ne ocenjuju i ne ulaze u poređenja. RZS, Popis 2022.
Cena života
- Korpa, usklađena
- 113.211 RSD, 2026-05, pomereno do 2026-09, državna korpa i RZS cene
- Prosečna plata
- 105.463 RSD
- Stanovanje mesečno
- 36.789 ugovorena cena, stan od 50 m²
- Sve kroz platu
- 1,42 korpa i stanovanje
Procena Državna računica, a ne tržišno merenje; koristi se oprezno i poredi sa našim cenama iz prodavnica. Stanovanje: ugovorena cena RGZ-a, svedena na mesečni iznos prema kirijama u mestima gde postoje obe brojke. Uporedi cene u prodavnicama.
Stanovanje i obrazovanje
- Stanova
- 35.132
- Prazni i napušteni
- 15,6%
- Pod zakupom
- 5,0%
- Zgrade starije od 1971.
- 31%
- Viša ili visoka škola
- 16,8%
- Bez srednje škole
- 26,3%
Popis 2022. RZS.
Posao i plate
- Neto plata, 12 meseci
- 105.463 do 08/2026
- Zaposlenih na 1.000
- 351
- Aktivnih firmi
- 814 09/2025
- Nezaposlenih na birou
- 1.863 09/2025
- Budžet po stanovniku
- 59.030 RSD, 2024.
- Ulaganja po stanovniku
- 8.316 RSD, 13,7% rashoda
Plata zaposlenih koji ovde žive, bez obzira na to gde rade. Tačka je ovo mesto, crta je Srbija.
Zdravstvo
- Lekara
- 280
- Stanovnika po lekaru
- 254
- Zubara
- 30
- Farmaceuta
- 8
Podaci za 2024, samo zdravstvena služba. Broji se gde ljudi rade, pa bolnički centri izgledaju bolje od mesta čiji se stanovnici tamo leče.
Škole i vrtići
- Skor na maloj maturi
- 541 2025/26, prosek mesta 481
- Osnovnih škola
- 9
- Dece u vrtiću
- 2.525 2025/2026
- Obuhvat vrtićem
- 58% naša procena
Skor je prosek tri standardizovana testa, ponderisan brojem učenika. Više govori o generaciji i porodicama nego o samoj školi. Ministarstvo prosvete.
Od čega se živi
Popis 2022.
Popis 2011.
| Grupa | 2022. | Udeo | 2011. | Udeo |
|---|---|---|---|---|
| Zaposleni | 27.322 | 37,6% | 25.877 | 32,4% |
| Penzioneri | 16.178 | 22,3% | 16.193 | 20,3% |
| Deca do 15 godina | 9.751 | 13,4% | 11.279 | 14,1% |
| Učenici i studenti | 4.194 | 5,8% | 5.849 | 7,3% |
| Nezaposleni | 3.618 | 5,0% | 6.861 | 8,6% |
| Domaćinstvo i ostali | 11.517 | 15,9% | 13.881 | 17,4% |
RZS, popisi 2011. i 2022: svaka osoba je u jednoj grupi. Stopa nezaposlenosti po popisu je 11,7%. Godišnje, PIO fond: 16.074 korisnika penzija u 2026-06, prosečna penzija 54.530 RSD, 64 korisnika na 100 zaposlenih. Ne ulazi u ocenu.
Komunalije i putevi
- Domaćinstva na vodovodu
- 92,9%
- Domaćinstva na kanalizaciji
- 67,0%
- Prečišćene otpadne vode
- 7,7%
- Opštinski putevi sa savremenim kolovozom
- 100,0%
- Divlje deponije, prijavljene
- 16
Godišnjak Opštine i regioni, podaci za 2024. Priključci prema domaćinstvima iz popisa 2022, pa vikend kuće mogu da podignu udeo. Ne ulazi u ocenu.
Mobilna mreža i internet
- Mobilna mreža, preuzimanje
- 355 Mb/s
- Broj mobilnih testova
- 777
- Fiksni, preuzimanje
- 105 Mb/s zavisi od paketa
Ocena ide iz mobilne mreže, jer ljudi internet uglavnom koriste na telefonu preko 4G i 5G. Fiksna brzina više pokazuje koji paket korisnici biraju nego šta je dostupno, pa nije u oceni. Prosek Speedtest merenja za 3. kvartal 2026, koja sami pokreću korisnici. Kod malog broja testova rezultat je nesiguran. Speedtest by Ookla Global Fixed and Mobile Network Performance Maps, CC BY-NC-SA 4.0.
Vazduh
Poslednjih 30 dana, stanica Sremska Mitrovica, neverifikovano, do 2026-11-01.23,5 µg/m³ PM2.5
- PM2.5 zimi, procena
- 43,0
- Leti, model
- 8,0
- SO₂, prosek
- 11,3
- Emisije SO₂ iz fabrika
- 22 t 2024, pogona: 4
Procena Ovde nema SEPA stanice za PM2.5. Prikazan je atmosferski model za 2025, a zimska vrednost je pomnožena sa 1,30, koliko model u proseku potcenjuje merenja. Stvarna vrednost može biti znatno drugačija. Emisije: NRIZ registar.
Bezbednost na putu
- Sa povređenima 2025.
- 163
- Sa poginulima 2025.
- 5
- Teških godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana
- 24,0 65.927 ljudi tokom dana
- Sve nezgode 2026.
- 185 tekuća godina
- Na glavnim putevima van naselja*
- 3 od 168 teških, 2025.
Ocena ne računa nezgode na autoputevima i brzim putevima (6% teških nezgoda ovde), a deli se sa dnevnim stanovništvom: stanovnici plus ljudi koji tu rade, minus oni koji rade negde drugde. Drugi tranzitni putevi su i dalje uračunati; zvezdica je naš proračun koji ne menja ocenu. MUP, otvoreni podaci.
Osude za krivična dela
- Osuđenih odraslih 2024.
- 394
- Za imovinu
- 56
- Za život i telo
- 21
- U saobraćaju
- 31
Osude po mestu izvršenja, ne prijavljena dela i ne ocena bezbednosti, zato nisu u indeksu.
Povezanost
- Do sedišta regiona*
- 0 min 1. od 161
- Do najbližeg velikog centra*
- 57 min 63. od 161
- Do Beograda*
- 57 min 25. od 161
- Do najbližeg fakulteta*
- 0 min 1. od 161
- Do najbliže srednje škole*
- 0 min 1. od 161
Minuti vožnje kolima bez gužve, od centra mesta. Ne meri autobus i ne ulazi u ocenu. Veliki centri su Beograd, Novi Sad, Niš i Kragujevac. Nula znači da je cilj u samom mestu. Red 1 je najbliže.