Sva mesta · Zlatiborski region
Sjenica
Sjenica: iznad proseka svih mesta po vazduhu (70, procena) i zdravstvu (58), ispod proseka po poslu i plati (14) i pristupu (51). Stanovništvo od popisa 2022: −0,7%, prosek regiona −2,3%.
23.917 stanovnika90.746 RSD neto plata
Ocena 1–100, veće je bolje. To je geometrijski prosek 7 tema, bez Bezbednosti na putu. Verovatno između 100. i 155. mesta.
Kako računamoProfil mesta
Ocene 1–100, veće je bolje. Crtica je prosek sličnih mesta.
Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: promena stanovništva od popisa 2022. i neto doseljeni na 1.000 stanovnika.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: neto plata, zaposleni na 1.000 radno sposobnih i firme na 1.000 stanovnika.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: koliko plata pokriva korpu i stanovanje.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: zdravstveni radnici na 10.000 stanovnika i životni vek.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: mala matura, obuhvat vrtićem i vreme do fakulteta i srednje škole.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: vreme do velikog centra i brzina mobilne mreže.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: gori od dva zagađivača, PM2.5 zimi i SO₂.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: teške nezgode; tema je van ukupne ocene.
Kako računamoTrendovi
Stanovništvo se poredi po popisima i procenama posle 2022, jer se godišnje procene ne nastavljaju preko popisa. Metodologija popisa se menjala.
Stanovnika23.917 2025.→ 0,7% od 2022.Detalji
Broj stanovnika po proceni RZS. Godine pre popisa 2022. su stare procene.
- Najviše, 1961.
- 36.950
- Najmanje, 2025.
- 23.917
- Broj stanovnika
- 23.917
- Prosek mesta
- 40.683
- Položaj, 1. je najviše
- 76. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 23.917 2024. 24.037 2023. 24.130 2022. 24.083 2011. 26.392 2002. 27.970 1991. 33.681 1981. 35.570 1971. 36.622 1961. 36.950 1953. 36.033 1948. 31.980 Neto plata90.746 RSD, 12 meseci do 08/2026▲ 25,0% 2020–2025. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna neto plata po godinama, RZS.
- Najviše, 2025.
- 84.140 RSD
- Najmanje, 2018.
- 41.408 RSD
- Neto plata, 12 meseci
- 90.746 RSD
- Prosek mesta
- 101.239 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 127. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2025. 84.140 93.603 2024. 75.843 83.346 2023. 65.810 72.735 2022. 55.694 63.533 2021. 50.020 56.572 2020. 47.383 52.069 2019. 44.498 47.718 2018. 41.408 43.470 Zaposlenih4.891 2026.▼ 3,1% od 2021.Detalji
Broj zaposlenih po godinama, RZS. Na grafikonu je ukupan broj, a poređenje je na 1.000 stanovnika.
- Najviše, 2021.
- 5.048
- Najmanje, 2026.
- 4.891
- Prosek mesta
- 322
- Položaj, 1. je najbolje
- 157. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2026. 4.891 2025. 4.911 2024. 4.954 2023. 4.950 2022. 4.981 2021. 5.048 2020. 5.046 2019. 5.027 2018. 5.022 2017. 5.014 2016. 4.901 Korisnici penzija4.745 2026.▲ 5,0% od 2021.Detalji
Korisnici svih vrsta penzija, PIO fond, decembar svake godine, a za tekuću godinu poslednji objavljen mesec.
- Najviše, 2026.
- 4.745
- Najmanje, 2021.
- 4.519
- Prosek mesta
- 248
- Položaj, 1. je najviše
- 143. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2026. 4.745 2025. 4.688 2024. 4.654 2023. 4.588 2022. 4.537 2021. 4.519 2020. 4.548 2019. 4.632 2018. 4.644 Odseljeni478 2025.▲ 25,8% od 2022.Detalji
Broj ljudi koji su se odselili iz mesta tokom godine, RZS.
- Najviše, 2025.
- 478
- Najmanje, 2023.
- 366
- Prosek mesta
- -1,5
- Položaj, 1. je najbolje
- 142. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 478 2024. 459 2023. 366 2022. 380 Doseljeni300 2025.▲ 13,6% od 2022.Detalji
Broj ljudi koji su se doselili u mesto tokom godine, RZS.
- Najviše, 2024.
- 310
- Najmanje, 2023.
- 239
- Prosek mesta
- -1,5
- Položaj, 1. je najbolje
- 142. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 300 2024. 310 2023. 239 2022. 264
Još trendova (10)
Novi stanovi, po m²78.971 RSD 2023.▼ 26,5% od 2019. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna cena novog stana po kvadratnom metru, RZS. U malom mestu je godišnje malo prodaja, pa broj jače skače.
- Najviše, 2022.
- 85.945 RSD
- Najmanje, 2020.
- 77.506 RSD
- Cena novih stanova po m²
- 78.971 RSD
- Prosek mesta
- 135.783 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 10. od 87
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2023. 78.971 143.298 2022. 85.945 126.155 2021. 79.404 114.840 2020. 77.506 108.603 2019. 81.098 107.098 Noćenja turista20.368 2025.▲ 176,6% od 2019.Detalji
Ukupan broj noćenja turista godišnje, RZS. Na grafikonu je ukupan broj, a poređenje je po stanovniku.
- Najviše, 2025.
- 20.368
- Najmanje, 2013.
- 2.360
- Prosek mesta
- 2,7
- Položaj, 1. je najbolje
- 55. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 20.368 2024. 19.671 2023. 17.830 2022. 7.490 2021. 6.313 2020. 4.276 2019. 7.363 2018. 5.622 2017. 6.514 2016. 5.297 2015. 5.435 2014. 3.947 2013. 2.360 2012. 3.259 2011. 3.028 2010. 2.686 Mala matura476 2026.▼ 8,1% od 2023.Detalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečan skor učenika na maloj maturi.
- Najviše, 2023.
- 518
- Najmanje, 2026.
- 476
- Prosek mesta
- 481
- Položaj, 1. je najbolje
- 90. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2026. 476 481 2025. 477 479 2024. 488 483 2023. 518 483 Saobraćajne nezgode106 2025.▲ 73,8% od 2020.Detalji
Ukupan broj saobraćajnih nezgoda godišnje, MUP.
- Najviše, 2025.
- 106
- Najmanje, 2020.
- 61
- Prosek mesta
- 206
- Položaj, 1. je najbolje
- 101. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 106 2024. 95 2023. 90 2022. 91 2021. 75 2020. 61 2019. 66 2018. 71 2017. 74 2016. 63 Noćno svetlo, sa satelita55. od 161 po stanovniku 2025.▲ 137,9% od 2020.Detalji
Ukupna jačina veštačkog svetla koju satelit NASA izmeri noću iznad teritorije mesta. Sam broj nema svakodnevno značenje: služi za poređenje istog mesta kroz vreme i mesta međusobno. Industrija i prelazak na LED rasvetu menjaju ga i kad se broj ljudi ne menja.
- Najviše, 2025.
- 3.043
- Najmanje, 2016.
- 1.144
- Prosek mesta
- 119,2
- Položaj, 1. je najviše
- 55. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 3.043 2024. 2.496 2023. 2.278 2022. 1.854 2021. 1.458 2020. 1.280 2019. 1.249 2018. 1.233 2017. 1.176 2016. 1.144 2015. 1.212 2014. 1.282 2013. 1.185 2012. 1.230 Prosečna penzija40.763 RSD 2026.▲ 41,5% od 2021. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna penzija svih vrsta, PIO fond, decembar svake godine, a za tekuću godinu poslednji objavljen mesec.
- Najviše, 2026.
- 40.763 RSD
- Najmanje, 2018.
- 17.728 RSD
- Prosečna penzija
- 40.763 RSD
- Prosek mesta
- 50.307 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 134. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2026. 40.763 50.307 2025. 40.659 50.246 2024. 35.977 44.693 2023. 28.309 35.047 2022. 23.771 29.593 2021. 20.497 25.699 2020. 19.165 24.231 2019. 18.035 22.945 2018. 17.728 22.892 Divlje deponije, prijavljene10 2024.▲ 900,0% od 2019.Detalji
Lokacije koje su opštine i komunalna preduzeća prijavile registru SEPA. Rast može da znači i savesnije prijavljivanje.
- Najviše, 2021.
- 11
- Najmanje, 2018.
- 1
- Prosek mesta
- 18
- Položaj, 1. je najviše
- 74. od 155
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2024. 10 2023. 3 2021. 11 2020. 1 2019. 1 2018. 1 Životni vek76,5 god. 2025.▲ 2,0% od 2023.Detalji
- Muškarci
- Žene
Tabela po godinama
Godina Muškarci Žene 2025. 74,0 78,9 2024. 74,2 78,4 2023. 72,8 77,1 Brakovi187 2025.▲ 29,9% od 2020.Detalji
Broj sklopljenih brakova godišnje, RZS.
- Najviše, 2021.
- 253
- Najmanje, 2012.
- 132
- Prosek mesta
- 4,4
- Položaj, 1. je najviše
- 3. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 187 2024. 210 2023. 146 2022. 246 2021. 253 2020. 144 2019. 206 2018. 223 2017. 164 2016. 216 2015. 202 2014. 161 2013. 133 2012. 132 2011. 161 2010. 151 Stanovi po dozvolama119 2025.▲ 91,9% od 2020.Detalji
Broj stanova za koje je izdata građevinska dozvola, RZS.
- Najviše, 2019.
- 145
- Najmanje, 2008.
- 0
- Prosek mesta
- 4,8
- Položaj, 1. je najbolje
- 63. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 119 2024. 72 2023. 46 2022. 64 2021. 51 2020. 62 2019. 145 2018. 50 2017. 61 2016. 23 2015. 33 2014. 16 2013. 14 2012. 6 2011. 9 2010. 0 2009. 0 2008. 0 2007. 3
„Realno" znači posle inflacije po indeksu cena za Srbiju. Strelica je smer; zelena je poboljšanje, crvena pogoršanje, siva bez ocene. Praćenje ocena počinje u oktobru 2026.
Poređenje
Medijana: pola mesta je iznad te vrednosti, a pola ispod, pa je ne pomeraju krajnje vrednosti. Prosek regiona računa svako mesto jednako. Mesto 1 je najbolje. Kliknite na pokazatelj za sva mesta.
| Pokazatelj | Ovde | Prosek regiona | Medijana | U regionu | U Srbiji |
|---|---|---|---|---|---|
| Neto plata, 12 meseci | 90.746 RSD | 95.169 | 96.554 | 8. od 10 | 127. od 161 |
| Zaposleni na 1.000 radno sposobnih | 324 | 518 | 521 | 10. od 10 | 157. od 161 |
| Nezaposleni na 1.000 stanovnika | 132,5 | 63,6 | 55,9 | 10. od 10 | 152. od 161 |
| Promena od 2022. | -0,7 % | -2,3 | -2,6 | 2. od 10 | 22. od 161 |
| Deca do 14 godina | 20,0 % | 13,5 | 13,5 | 1. od 10 | 3. od 161 |
| Sa višom ili visokom školom | 13,2 % | 14,9 | 13,9 | 9. od 10 | 88. od 161 |
| Skor na maloj maturi | 476 | 491 | 480 | 7. od 10 | 90. od 161 |
| Lekari na 10.000 stanovnika | 22,2 | 21,3 | 17,1 | 4. od 10 | 59. od 161 |
| Cena stana po m² | nema podatka | 1.500 | 1.291 | – | – |
| Mobilna mreža Procena | 155 Mb/s | 146 | 156 | 5. od 10 | 83. od 161 |
| PM2.5 zimi, izmereno ili procena Procena | 17,7 µg/m³ | 27,6 | 33,4 | 3. od 10 | 9. od 161 |
| Teške nezgode godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana | 20,5 | 17,8 | 17,6 | 7. od 10 | 107. od 161 |
Slična mesta: Bujanovac, Prijepolje, Tutin, Preševo, Kovačica. Upoređuje se sa njihovim prosekom, prvo najveća razlika.
Prednosti u odnosu na slična mesta
| Pokazatelj | Ovde | Slična mesta |
|---|---|---|
| Domaćinstva na vodovodu | 95,3 % | 67,8 % |
| Obuhvat vrtićem | 35 % | 19 % |
| PM2.5 zimi, izmereno ili procena | 17,7 µg/m³ | 25,6 µg/m³ |
| Domaćinstva na kanalizaciji | 56,6 % | 40,5 % |
| Skor na maloj maturi | 476 | 456 |
| Zaposleni na 1.000 radno sposobnih | 324 | 296 |
| Prazni i napušteni stanovi | 24,4 % | 25,7 % |
| Neto plata, 12 meseci | 90.746 RSD | 87.565 RSD |
Zaostatak za sličnim mestima
| Pokazatelj | Ovde | Slična mesta |
|---|---|---|
| Do sedišta regiona | 135 min | 79 min |
| Opštinski putevi sa savremenim kolovozom | 24,7 % | 57,3 % |
| Do najbližeg velikog centra | 201 min | 149 min |
| Teške nezgode godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana | 20,5 | 13,9 |
| Neto doseljeni na 1.000 godišnje | -6,3 | -3,7 |
| Nezaposleni na 1.000 stanovnika | 132,5 | 118,5 |
| Firme na 1.000 stanovnika | 5,2 | 7,1 |
| Prečišćene otpadne vode | 0,0 % | 1,0 % |
Šta kažu nezavisni izvori
Procena OpenStreetMap, 2026-11-01. Podatke unose volonteri: ovo pokazuje šta je ucrtano na mapi, a slabije mapirano mesto izgleda kao mesto sa manje usluga. Ne ulazi u ocenu.
- Apoteke na 10.000 stanovnika: 3,3 (prosek mesta 2,8)
- Supermarketi na 10.000 stanovnika: 2,1 (prosek mesta 1,9)
- Pošte na 10.000 stanovnika: 2,1 (prosek mesta 3,5)
- Banke na 10.000 stanovnika: 1,7 (prosek mesta 1,8)
- Lekari i klinike na 10.000 stanovnika: 0,4 (prosek mesta 1,7)
- Restorani i kafići na 10.000 stanovnika: 12,1 (prosek mesta 8,9)
- Benzinske pumpe na 10.000 stanovnika: 2,9 (prosek mesta 3,2)
Slična mesta
Uporedi ova mesta u alatu. Sličnost je računata iz 28 pokazatelja; način je na stranici Kako računamo.
Izvori i metodologija
Izvor i period stoje uz svaki pokazatelj. Celu računicu vidite na stranici Kako računamo, a proveru ocene na stranici Provera ocene. Svežinu izvora prati Stanje podataka, a sve brojke su u preuzimanju.
Provera brojki
Zvanične procene poredimo sa onim što je stvarno izbrojano. Ako se slažu, odnos je oko 100. Izbori 2026. nisu konačni. Ovo ne ulazi u glavnu ocenu.
| Pitanje | Zvanično | Izmereno | Odnos |
|---|---|---|---|
| Koliko punoletnih je stvarno tu?Glasači su donja mera prisutnih; iznad 100 znači da je glasalo više ljudi nego što procena kaže da živi tu. | 18.130 punoletnih po RZS proceni | 12.459 glasalo 2026. | 69 na 100 |
| Da li je birački spisak veći od procene?Spisak uključuje i one koji su otišli, a nisu se odjavili. | 18.130 punoletnih po RZS proceni | 27.632 na biračkom spisku | 152 na 100 |
| Ima li dece koliko piše?Škola zna ko je stvarno došao. | 323 očekivanih osmaka po RZS proceni | 314 stvarno na maloj maturi | 97 na 100 |
| Koliko stanova je stvarno nastanjeno?Popis 2022. Ostatak su prazni, napušteni i vikend stanovi. | 10.535 stanova | 7.140 nastanjeno | 68% |
| Koliko mesto svetli noću?Satelit NASA. Industrija i LED rasveta podižu broj. | 23.917 stanovnika | 127,2 zračenja na 1.000 stanovnika | 55. od 161 |
Promena biračkog spiska, 2023. do 2026.
Spisak se menja zbog novih punoletnih i umrlih. Ostatak je ono što to dvoje ne objašnjava.
- Spisak 2023.
- 27.145
- Novi punoletni
- +962
- Umrli
- −738
- Ostatak
- +263
- Spisak 2026.
- 27.632
Život i ljudi
Životni vek i uzroci smrti
- Životni vek, muškarci
- 74,0 god.
- Životni vek, žene
- 78,9 god.
- Bolesti srca i krvotoka na 10.000
- 57,8
- Tumori na 10.000
- 21,2
- Bolesti disanja na 10.000
- 4,7
- Povrede i trovanja na 10.000
- 2,6
Seljenje, porodica i gradnja
- Neto doseljeni na 1.000 godišnje
- -6,3
- Brakovi na 1.000 godišnje
- 7,6
- Razvodi na 100 brakova
- 21,0
- Stanovi po dozvolama na 1.000
- 2,9
- Srednjoškolci na 1.000 stanovnika
- 36,8
RZS. Uzroci smrti su sirove stope, pa starije mesto ima veće brojeve. Seljenje, smrti i brakovi su prosek tri godine, a dozvole pet.
Obrazovanje
Osnovna škola, osmi razred
- Prosečna ocena
- 3,88
- Matematika, skor
- 443
- Maternji jezik, skor
- 515
- Ocena prema testu*
- -0,16
Srednje škole
- Srednjih škola
- 2
- Gimnazija
- 1
- Srednjoškolaca na 1.000
- 36,8
- Učenika po nastavniku
- 7,3
* Naše računanje: koliko je školska ocena viša ili niža od ocene koju rezultat na maloj maturi predviđa u celoj Srbiji. Rezultati mature i upisni bodovi po srednjoj školi nisu objavljeni kao otvoreni podaci. Univerziteti su na stranici Univerziteti i fakulteti.
Stanovništvo
- Stanovnika 2025.
- 23.917
- Promena od 2022.
- -0,7%
- Dece do 14
- 20,0%
- Starijih od 65
- 17,3%
Na popisu 2011. bilo je 26.392, a 2022. 24.083 stanovnika. Procene RZS-a se posle svakog popisa ponovo baziraju, pa je linija prekinuta tamo gde bi skok bio samo promena osnova.
Svi popisi, 1948–2022.
Popisi su rađeni po različitim metodologijama, a teritorija je svedena na stanje iz 2022.
Procene po godinama
Rođeni i umrli, 1961–2025.
- Rođeni 2025.
- 326
- Umrli 2025.
- 263
- Prirodni priraštaj
- 63 rođeni minus umrli
Tabela po godinama
| Godina | Rođeni | Umrli | Priraštaj |
|---|---|---|---|
| 2025. | 326 | 263 | 63 |
| 2024. | 281 | 258 | 23 |
| 2023. | 342 | 276 | 66 |
| 2022. | 359 | 330 | 29 |
| 2021. | 379 | 388 | -9 |
| 2020. | 342 | 409 | -67 |
| 2019. | 341 | 300 | 41 |
| 2018. | 281 | 291 | -10 |
| 2017. | 333 | 268 | 65 |
| 2016. | 318 | 290 | 28 |
| 2015. | 323 | 255 | 68 |
| 2014. | 303 | 255 | 48 |
| 2013. | 302 | 265 | 37 |
| 2012. | 369 | 232 | 137 |
| 2011. | 315 | 262 | 53 |
| 2010. | 335 | 263 | 72 |
| 2009. | 360 | 271 | 89 |
| 2008. | 379 | 262 | 117 |
| 2007. | 334 | 231 | 103 |
| 2006. | 439 | 250 | 189 |
| 2005. | 375 | 270 | 105 |
| 2004. | 453 | 254 | 199 |
| 2003. | 514 | 227 | 287 |
| 2002. | 439 | 221 | 218 |
| 2001. | 428 | 185 | 243 |
| 2000. | 452 | 238 | 214 |
| 1999. | 396 | 182 | 214 |
| 1998. | 454 | 235 | 219 |
| 1997. | 483 | 210 | 273 |
| 1996. | 369 | 234 | 135 |
| 1995. | 435 | 209 | 226 |
| 1994. | 447 | 195 | 252 |
| 1993. | 345 | 149 | 196 |
| 1992. | 562 | 219 | 343 |
| 1991. | 675 | 204 | 471 |
| 1990. | 434 | 187 | 247 |
| 1989. | 587 | 208 | 379 |
| 1988. | 635 | 247 | 388 |
| 1987. | 648 | 249 | 399 |
| 1986. | 672 | 232 | 440 |
| 1985. | 620 | 209 | 411 |
| 1984. | 631 | 193 | 438 |
| 1983. | 658 | 218 | 440 |
| 1982. | 654 | 198 | 456 |
| 1981. | 652 | 203 | 449 |
| 1980. | 665 | 213 | 452 |
| 1979. | 729 | 216 | 513 |
| 1978. | 756 | 189 | 567 |
| 1977. | 817 | 203 | 614 |
| 1976. | 887 | 205 | 682 |
| 1975. | 845 | 207 | 638 |
| 1974. | 886 | 214 | 672 |
| 1973. | 923 | 207 | 716 |
| 1972. | 933 | 251 | 682 |
| 1971. | 983 | 248 | 735 |
| 1970. | 945 | 240 | 705 |
| 1969. | 991 | 228 | 763 |
| 1968. | 1.008 | 228 | 780 |
| 1967. | 1.036 | 243 | 793 |
| 1966. | 1.072 | 227 | 845 |
| 1965. | 1.158 | 282 | 876 |
| 1964. | 1.205 | 258 | 947 |
| 1963. | 1.179 | 286 | 893 |
| 1962. | 1.286 | 294 | 992 |
| 1961. | 1.265 | 293 | 972 |
RZS, teritorija svedena na današnje opštine.
Naselja (101), broj stanovnika po popisima
| Naselje | 1948. | 1971. | 1991. | 2011. | 2022. |
|---|---|---|---|---|---|
| Sjenica | 3.770 | 8.515 | 14.381 | 14.060 | 12.989 |
| Raždaginja | 605 | 787 | 638 | 543 | 517 |
| Duga Poljana | 731 | 796 | 685 | 477 | 487 |
| Dubnica | 459 | 486 | 450 | 473 | 446 |
| Ugao | 633 | 797 | 839 | 474 | 444 |
| Žitniće | 541 | 640 | 654 | 296 | 428 |
| Trijebine | 1.219 | 1.139 | 596 | 396 | 336 |
| Zaječiće | 301 | 509 | 361 | 375 | 335 |
| Kladnica | 645 | 638 | 439 | 363 | 334 |
| Medare | 278 | 260 | 367 | 398 | 330 |
| Rasno | 594 | 517 | 512 | 262 | 322 |
| Krće | 284 | 335 | 334 | 374 | 321 |
| Cetanoviće | 320 | 447 | 478 | 312 | 311 |
| Kamešnica | 472 | 527 | 569 | 258 | 297 |
| Draževiće | 535 | 563 | 536 | 279 | 281 |
| Doliće | 670 | 784 | 557 | 290 | 264 |
| Papiće | 198 | 298 | 221 | 92 | 262 |
| Žabren | 390 | 565 | 478 | 211 | 237 |
| Dujke | 483 | 443 | 236 | 225 | 203 |
| Vrsjenice | 304 | 319 | 248 | 146 | 202 |
| Štavalj | 830 | 574 | 351 | 268 | 197 |
| Ponorac | 464 | 465 | 292 | 233 | 187 |
| Vapa | 513 | 360 | 268 | 254 | 168 |
| Dunišiće | 369 | 300 | 199 | 169 | 160 |
| Stup | 437 | 394 | 230 | 182 | 151 |
| Ursule | 856 | 784 | 582 | 335 | 150 |
| Čitluk | 186 | 193 | 181 | 165 | 146 |
| Kijevci | 338 | 340 | 233 | 225 | 140 |
| Brnjica | 461 | 423 | 254 | 193 | 132 |
| Tuzinje | 608 | 545 | 299 | 116 | 114 |
| Fijulj | 201 | 163 | 127 | 108 | 109 |
| Breza | 403 | 260 | 89 | 88 | 107 |
| Raškoviće | 148 | 164 | 210 | 45 | 106 |
| Karajukića Bunari | 30 | 154 | 207 | 102 | 104 |
| Mašoviće | 514 | 426 | 275 | 130 | 102 |
| Rastenoviće | 180 | 220 | 187 | 116 | 101 |
| Vrbnica | 182 | 262 | 162 | 136 | 99 |
| Sugubine | 321 | 360 | 251 | 155 | 99 |
| Raspoganče | 249 | 214 | 154 | 126 | 98 |
| Gradac | 264 | 282 | 141 | 90 | 90 |
| Kokošiće | 148 | 173 | 136 | 100 | 89 |
| Čipalje | 377 | 408 | 231 | 145 | 87 |
| Kneževac | 219 | 165 | 123 | 93 | 86 |
| Dragojloviće | 341 | 261 | 155 | 125 | 84 |
| Zahumsko | 288 | 386 | 170 | 135 | 80 |
| Božov Potok | 472 | 390 | 201 | 111 | 76 |
| Buđevo | 499 | 417 | 130 | 89 | 76 |
| Crvsko | 335 | 550 | 175 | 75 | 71 |
| Bioc | 142 | 310 | 165 | 66 | 70 |
| Boroviće | 164 | 86 | 71 | 39 | 65 |
| Donje Lopiže | 584 | 418 | 136 | 85 | 63 |
| Šare | 487 | 272 | 434 | 154 | 58 |
| Grgaje | 193 | 150 | 90 | 67 | 54 |
| Ljutaje | 138 | 127 | 116 | 42 | 50 |
| Crčevo | 168 | 136 | 74 | 49 | 48 |
| Boguti | 191 | 135 | 78 | 52 | 45 |
| Veskoviće | 117 | 145 | 61 | 48 | 45 |
| Međugor | 172 | 149 | 162 | 71 | 45 |
| Čedovo | 327 | 253 | 106 | 70 | 45 |
| Krajinoviće | 171 | 270 | 105 | 54 | 43 |
| Bagačiće | 291 | 217 | 103 | 66 | 42 |
| Goševo | 272 | 291 | 106 | 54 | 42 |
| Kanjevina | 199 | 217 | 86 | 67 | 42 |
| Goluban | 68 | 70 | 34 | 39 | 40 |
| Aliveroviće | 129 | 134 | 157 | 30 | 39 |
| Koznik | 59 | 248 | 69 | 15 | 35 |
| Grabovica | 78 | 73 | 53 | 24 | 33 |
| Blato | 68 | 162 | 70 | 46 | 32 |
| Višnjice | 153 | 135 | 56 | 34 | 32 |
| Donje Goračiće | 166 | 148 | 75 | 41 | 31 |
| Jevik | 91 | 74 | 65 | 32 | 30 |
| Višnjeva | 150 | 118 | 79 | 32 | 29 |
| Vrapci | 132 | 119 | 69 | 35 | 29 |
| Bačija | 252 | 158 | 57 | 24 | 28 |
| Krnja Jela | 117 | 126 | 70 | 33 | 28 |
| Visočka | 88 | 165 | 63 | 48 | 27 |
| Gornje Lopiže | 298 | 243 | 105 | 40 | 27 |
| Družiniće | 148 | 132 | 24 | 10 | 26 |
| Trešnjevica | 104 | 151 | 113 | 56 | 26 |
| Strajiniće | 71 | 67 | 28 | 20 | 24 |
| Bare | 135 | 172 | 110 | 46 | 22 |
| Zabrđe | 101 | 75 | 72 | 41 | 22 |
| Milići | 104 | 85 | 39 | 38 | 19 |
| Šušure | 265 | 167 | 34 | 26 | 19 |
| Pralja | 106 | 87 | 25 | 16 | 18 |
| Kalipolje | 90 | 26 | 35 | 11 | 16 |
| Uvac | 84 | 77 | 35 | 15 | 15 |
| Sušica | 116 | 88 | 40 | 23 | 14 |
| Caričina | 161 | 136 | 30 | 13 | 14 |
| Borišiće | 132 | 180 | 130 | 52 | 13 |
| Plana | 62 | 72 | 47 | 18 | 13 |
| Tutiće | 90 | 201 | 79 | 22 | 13 |
| Petrovo Polje | 187 | 83 | 55 | 17 | 12 |
| Boljare | 160 | 118 | 45 | 30 | 10 |
| Krstac | 201 | 145 | 50 | 18 | 10 |
| Krivaja | 127 | 66 | 25 | 8 | 8 |
| Jezero | 60 | 58 | 39 | 10 | 5 |
| Ušak | 121 | 80 | 28 | 9 | 5 |
| Lijeva Reka | 63 | 112 | 27 | 8 | 3 |
| Poda | 98 | 65 | 57 | 14 | 3 |
| Skradnik | 64 | 32 | 7 | 1 | 1 |
Sastav stanovništva
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 5,5% veća od popisa, a 3,7% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 36,9 muškarci 36,4, žene 37,4
- Muškarci
- 50,9% 13.419
- Žene
- 49,1% 12.947
- Žena na 100 muškaraca
- 96,5
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 895 | 903 |
| 5–9 | 961 | 946 |
| 10–14 | 999 | 892 |
| 15–19 | 919 | 928 |
| 20–24 | 1.025 | 907 |
| 25–29 | 951 | 813 |
| 30–34 | 923 | 867 |
| 35–39 | 947 | 823 |
| 40–44 | 945 | 884 |
| 45–49 | 914 | 855 |
| 50–54 | 838 | 758 |
| 55–59 | 770 | 800 |
| 60–64 | 703 | 718 |
| 65–69 | 484 | 570 |
| 70–74 | 524 | 557 |
| 75–79 | 368 | 418 |
| 80–84 | 176 | 221 |
| 85+ | 77 | 87 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 5,5% veća od popisa, a 3,7% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 37,1 muškarci 36,6, žene 37,6
- Muškarci
- 50,9% 13.412
- Žene
- 49,1% 12.916
- Žena na 100 muškaraca
- 96,3
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 869 | 874 |
| 5–9 | 964 | 941 |
| 10–14 | 998 | 900 |
| 15–19 | 897 | 909 |
| 20–24 | 1.015 | 907 |
| 25–29 | 961 | 814 |
| 30–34 | 902 | 861 |
| 35–39 | 954 | 815 |
| 40–44 | 938 | 869 |
| 45–49 | 910 | 864 |
| 50–54 | 867 | 788 |
| 55–59 | 769 | 779 |
| 60–64 | 711 | 728 |
| 65–69 | 505 | 578 |
| 70–74 | 498 | 545 |
| 75–79 | 375 | 419 |
| 80–84 | 197 | 226 |
| 85+ | 82 | 99 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 5,5% veća od popisa, a 3,7% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 37,3 muškarci 36,8, žene 37,8
- Muškarci
- 51,0% 13.390
- Žene
- 49,0% 12.869
- Žena na 100 muškaraca
- 96,1
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 858 | 844 |
| 5–9 | 945 | 922 |
| 10–14 | 995 | 915 |
| 15–19 | 923 | 903 |
| 20–24 | 965 | 882 |
| 25–29 | 986 | 816 |
| 30–34 | 889 | 846 |
| 35–39 | 932 | 830 |
| 40–44 | 939 | 854 |
| 45–49 | 916 | 872 |
| 50–54 | 889 | 807 |
| 55–59 | 762 | 757 |
| 60–64 | 697 | 727 |
| 65–69 | 547 | 602 |
| 70–74 | 469 | 539 |
| 75–79 | 374 | 426 |
| 80–84 | 208 | 220 |
| 85+ | 96 | 107 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 5,5% veća od popisa, a 3,7% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 37,5 muškarci 37,1, žene 38,0
- Muškarci
- 51,0% 13.336
- Žene
- 49,0% 12.805
- Žena na 100 muškaraca
- 96,0
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 823 | 811 |
| 5–9 | 935 | 906 |
| 10–14 | 978 | 933 |
| 15–19 | 944 | 900 |
| 20–24 | 937 | 849 |
| 25–29 | 970 | 816 |
| 30–34 | 897 | 820 |
| 35–39 | 914 | 840 |
| 40–44 | 936 | 851 |
| 45–49 | 918 | 885 |
| 50–54 | 901 | 807 |
| 55–59 | 768 | 734 |
| 60–64 | 692 | 746 |
| 65–69 | 577 | 617 |
| 70–74 | 455 | 528 |
| 75–79 | 381 | 428 |
| 80–84 | 211 | 225 |
| 85+ | 99 | 109 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 5,5% veća od popisa, a 3,7% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 37,8 muškarci 37,3, žene 38,2
- Muškarci
- 51,0% 13.303
- Žene
- 49,0% 12.764
- Žena na 100 muškaraca
- 95,9
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 800 | 789 |
| 5–9 | 925 | 901 |
| 10–14 | 951 | 940 |
| 15–19 | 962 | 885 |
| 20–24 | 921 | 834 |
| 25–29 | 948 | 813 |
| 30–34 | 909 | 806 |
| 35–39 | 907 | 849 |
| 40–44 | 914 | 835 |
| 45–49 | 920 | 880 |
| 50–54 | 904 | 816 |
| 55–59 | 784 | 717 |
| 60–64 | 704 | 762 |
| 65–69 | 604 | 640 |
| 70–74 | 432 | 509 |
| 75–79 | 393 | 438 |
| 80–84 | 226 | 228 |
| 85+ | 99 | 122 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 5,5% veća od popisa, a 3,7% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 37,9 muškarci 37,5, žene 38,4
- Muškarci
- 51,0% 13.256
- Žene
- 49,0% 12.737
- Žena na 100 muškaraca
- 96,1
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 805 | 778 |
| 5–9 | 880 | 888 |
| 10–14 | 950 | 942 |
| 15–19 | 982 | 875 |
| 20–24 | 881 | 826 |
| 25–29 | 954 | 817 |
| 30–34 | 898 | 799 |
| 35–39 | 896 | 849 |
| 40–44 | 915 | 807 |
| 45–49 | 917 | 870 |
| 50–54 | 893 | 836 |
| 55–59 | 812 | 727 |
| 60–64 | 718 | 759 |
| 65–69 | 618 | 663 |
| 70–74 | 408 | 500 |
| 75–79 | 390 | 439 |
| 80–84 | 236 | 229 |
| 85+ | 103 | 133 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 5,5% veća od popisa, a 3,7% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 38,1 muškarci 37,6, žene 38,5
- Muškarci
- 50,9% 13.196
- Žene
- 49,1% 12.711
- Žena na 100 muškaraca
- 96,3
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 796 | 776 |
| 5–9 | 852 | 856 |
| 10–14 | 952 | 936 |
| 15–19 | 979 | 882 |
| 20–24 | 854 | 818 |
| 25–29 | 949 | 813 |
| 30–34 | 911 | 796 |
| 35–39 | 876 | 847 |
| 40–44 | 920 | 797 |
| 45–49 | 906 | 852 |
| 50–54 | 890 | 848 |
| 55–59 | 842 | 760 |
| 60–64 | 722 | 747 |
| 65–69 | 618 | 672 |
| 70–74 | 421 | 511 |
| 75–79 | 358 | 429 |
| 80–84 | 237 | 247 |
| 85+ | 113 | 124 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 5,5% veća od popisa, a 3,7% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 38,3 muškarci 37,8, žene 38,7
- Muškarci
- 51,0% 13.145
- Žene
- 49,0% 12.653
- Žena na 100 muškaraca
- 96,3
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 774 | 769 |
| 5–9 | 841 | 821 |
| 10–14 | 932 | 919 |
| 15–19 | 973 | 894 |
| 20–24 | 874 | 818 |
| 25–29 | 909 | 793 |
| 30–34 | 944 | 791 |
| 35–39 | 859 | 837 |
| 40–44 | 897 | 811 |
| 45–49 | 905 | 834 |
| 50–54 | 901 | 858 |
| 55–59 | 863 | 780 |
| 60–64 | 714 | 726 |
| 65–69 | 605 | 668 |
| 70–74 | 455 | 536 |
| 75–79 | 334 | 424 |
| 80–84 | 232 | 261 |
| 85+ | 133 | 113 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 5,5% veća od popisa, a 3,7% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 38,4 muškarci 38,0, žene 38,9
- Muškarci
- 51,0% 13.106
- Žene
- 49,0% 12.584
- Žena na 100 muškaraca
- 96,0
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 778 | 772 |
| 5–9 | 811 | 792 |
| 10–14 | 921 | 900 |
| 15–19 | 956 | 903 |
| 20–24 | 901 | 827 |
| 25–29 | 886 | 760 |
| 30–34 | 944 | 789 |
| 35–39 | 859 | 816 |
| 40–44 | 878 | 823 |
| 45–49 | 901 | 829 |
| 50–54 | 908 | 867 |
| 55–59 | 873 | 778 |
| 60–64 | 716 | 706 |
| 65–69 | 599 | 677 |
| 70–74 | 474 | 553 |
| 75–79 | 329 | 406 |
| 80–84 | 231 | 270 |
| 85+ | 141 | 116 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 5,5% veća od popisa, a 3,7% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 38,5 muškarci 38,0, žene 38,9
- Muškarci
- 51,0% 13.034
- Žene
- 49,0% 12.526
- Žena na 100 muškaraca
- 96,1
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 795 | 785 |
| 5–9 | 788 | 770 |
| 10–14 | 908 | 891 |
| 15–19 | 927 | 916 |
| 20–24 | 926 | 815 |
| 25–29 | 876 | 741 |
| 30–34 | 921 | 795 |
| 35–39 | 874 | 798 |
| 40–44 | 871 | 838 |
| 45–49 | 879 | 811 |
| 50–54 | 907 | 857 |
| 55–59 | 870 | 785 |
| 60–64 | 728 | 689 |
| 65–69 | 602 | 685 |
| 70–74 | 481 | 563 |
| 75–79 | 315 | 389 |
| 80–84 | 224 | 276 |
| 85+ | 142 | 122 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 5,5% veća od popisa, a 3,7% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 38,4 muškarci 37,9, žene 38,9
- Muškarci
- 50,9% 12.935
- Žene
- 49,1% 12.476
- Žena na 100 muškaraca
- 96,5
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 818 | 803 |
| 5–9 | 786 | 757 |
| 10–14 | 862 | 874 |
| 15–19 | 925 | 928 |
| 20–24 | 948 | 805 |
| 25–29 | 843 | 736 |
| 30–34 | 921 | 792 |
| 35–39 | 865 | 794 |
| 40–44 | 867 | 845 |
| 45–49 | 881 | 786 |
| 50–54 | 894 | 844 |
| 55–59 | 855 | 803 |
| 60–64 | 745 | 693 |
| 65–69 | 611 | 682 |
| 70–74 | 472 | 567 |
| 75–79 | 286 | 375 |
| 80–84 | 221 | 270 |
| 85+ | 135 | 122 |
- Prosečna starost
- 39,3 muškarci 39,0, žene 39,7
- Muškarci
- 50,4% 12.147
- Žene
- 49,6% 11.936
- Žena na 100 muškaraca
- 98,3
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 744 | 733 |
| 5–9 | 811 | 787 |
| 10–14 | 838 | 867 |
| 15–19 | 865 | 831 |
| 20–24 | 773 | 705 |
| 25–29 | 648 | 662 |
| 30–34 | 779 | 714 |
| 35–39 | 804 | 680 |
| 40–44 | 787 | 747 |
| 45–49 | 814 | 752 |
| 50–54 | 789 | 768 |
| 55–59 | 817 | 826 |
| 60–64 | 784 | 749 |
| 65–69 | 673 | 716 |
| 70–74 | 518 | 590 |
| 75–79 | 339 | 406 |
| 80–84 | 219 | 258 |
| 85+ | 145 | 145 |
- Prosečna starost
- 39,2 muškarci 38,8, žene 39,7
- Muškarci
- 50,5% 12.178
- Žene
- 49,5% 11.952
- Žena na 100 muškaraca
- 98,1
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 818 | 790 |
| 5–9 | 802 | 773 |
| 10–14 | 829 | 845 |
| 15–19 | 857 | 823 |
| 20–24 | 779 | 729 |
| 25–29 | 659 | 661 |
| 30–34 | 735 | 686 |
| 35–39 | 812 | 683 |
| 40–44 | 790 | 755 |
| 45–49 | 821 | 741 |
| 50–54 | 775 | 759 |
| 55–59 | 809 | 827 |
| 60–64 | 781 | 762 |
| 65–69 | 671 | 689 |
| 70–74 | 521 | 613 |
| 75–79 | 360 | 418 |
| 80–84 | 218 | 255 |
| 85+ | 141 | 143 |
- Prosečna starost
- 39,4 muškarci 38,9, žene 39,8
- Muškarci
- 50,5% 12.130
- Žene
- 49,5% 11.907
- Žena na 100 muškaraca
- 98,2
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 824 | 794 |
| 5–9 | 797 | 769 |
| 10–14 | 815 | 826 |
| 15–19 | 856 | 818 |
| 20–24 | 778 | 739 |
| 25–29 | 683 | 665 |
| 30–34 | 687 | 646 |
| 35–39 | 809 | 697 |
| 40–44 | 778 | 720 |
| 45–49 | 823 | 742 |
| 50–54 | 765 | 757 |
| 55–59 | 798 | 827 |
| 60–64 | 788 | 766 |
| 65–69 | 668 | 672 |
| 70–74 | 527 | 639 |
| 75–79 | 372 | 435 |
| 80–84 | 223 | 247 |
| 85+ | 139 | 148 |
- Prosečna starost
- 39,5 muškarci 39,0, žene 40,0
- Muškarci
- 50,5% 12.073
- Žene
- 49,5% 11.844
- Žena na 100 muškaraca
- 98,1
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 820 | 777 |
| 5–9 | 797 | 770 |
| 10–14 | 803 | 811 |
| 15–19 | 855 | 827 |
| 20–24 | 773 | 745 |
| 25–29 | 707 | 642 |
| 30–34 | 655 | 625 |
| 35–39 | 787 | 713 |
| 40–44 | 770 | 684 |
| 45–49 | 817 | 747 |
| 50–54 | 755 | 744 |
| 55–59 | 777 | 800 |
| 60–64 | 798 | 779 |
| 65–69 | 671 | 658 |
| 70–74 | 546 | 655 |
| 75–79 | 378 | 466 |
| 80–84 | 222 | 247 |
| 85+ | 142 | 154 |
Crtica je Srbija u istoj godini. Procene pre 2022. se ne nastavljaju na one posle popisa, pa se te godine ne porede međusobno. RZS.
Nacionalnost, popisi 2022. i 2011.
| Grupa | Traka | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|---|
| Bošnjaci | 73,4% | 73,9% | 17.665 | |
| Srbi | 16,0% | 19,9% | 3.861 | |
| Muslimani | 4,4% | 4,7% | 1.069 | |
| Nisu se izjasnili | 1,0% | 0,2% | 249 | |
| Nepoznato | 4,6% | 0,5% | 1.107 |
Grupe ispod 1% (11)
| Grupa | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|
| Ostali | 0,17% | 0,2% | 42 |
| Albanci | 0,11% | 0,1% | 26 |
| Regionalna pripadnost | 0,11% | 0,0% | 26 |
| Goranci | 0,06% | 0,0% | 15 |
| Jugosloveni | 0,05% | 0,0% | 12 |
| Hrvati | 0,01% | 0,0% | 3 |
| Crnogorci | 0,01% | 0,1% | 3 |
| Makedonci | 0,01% | 0,0% | 2 |
| Vlasi | 0,00% | 0,0% | 1 |
| Romi | 0,00% | 0,4% | 1 |
| Rusi | 0,00% | 0,0% | 1 |
Veroispovest, popisi 2022. i 2011.
| Grupa | Traka | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|---|
| Islamska | 78,3% | 79,2% | 18.860 | |
| Pravoslavna | 15,8% | 19,6% | 3.808 | |
| Nisu se izjasnili | 1,0% | 0,2% | 235 | |
| Nepoznato | 4,6% | 0,5% | 1.110 |
Grupe ispod 1% (3)
| Grupa | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|
| Ostale hrišćanske | 0,24% | 0,3% | 59 |
| Katolička | 0,02% | 0,1% | 6 |
| Nisu vernici | 0,02% | 0,0% | 5 |
Udeo u svim popisanim. Izjašnjavanje nije obavezno, a „Nepoznato” je kategorija RZS-a. Udeo „Nepoznato” je u Srbiji 2022. veći nego 2011, pa razlika između kolona ne mora da bude stvarna promena. Nacionalnost i vera se ne ocenjuju i ne ulaze u poređenja. RZS, Popis 2022.
Cena života
- Korpa, usklađena
- 109.296 RSD, 2026-05, pomereno do 2026-09, procena iz najbližih gradova
- Prosečna plata
- 90.746 RSD
- Stanovanje mesečno
- 20.278 procena, stan od 50 m²
- Sve kroz platu
- 1,43 korpa i stanovanje
Procena Državna računica, a ne tržišno merenje; koristi se oprezno i poredi sa našim cenama iz prodavnica. Stanovanje: za ovo mesto nema kirija ni kupoprodaja, pa je ovo procena iz cene novih stanova, svedena na istu skalu. Uporedi cene u prodavnicama.
Stanovanje i obrazovanje
- Stanova
- 10.535
- Prazni i napušteni
- 24,4%
- Pod zakupom
- 2,3%
- Zgrade starije od 1971.
- 18%
- Viša ili visoka škola
- 13,2%
- Bez srednje škole
- 39,1%
Popis 2022. RZS.
Posao i plate
- Neto plata, 12 meseci
- 90.746 do 08/2026
- Zaposlenih na 1.000
- 203
- Aktivnih firmi
- 125 09/2025
- Nezaposlenih na birou
- 3.168 09/2025
- Budžet po stanovniku
- 43.386 RSD, 2024.
- Ulaganja po stanovniku
- 1.858 RSD, 4,4% rashoda
Plata zaposlenih koji ovde žive, bez obzira na to gde rade. Tačka je ovo mesto, crta je Srbija.
Zdravstvo
- Lekara
- 53
- Stanovnika po lekaru
- 451
- Zubara
- 8
- Farmaceuta
- 2
Podaci za 2024, samo zdravstvena služba. Broji se gde ljudi rade, pa bolnički centri izgledaju bolje od mesta čiji se stanovnici tamo leče.
Škole i vrtići
- Skor na maloj maturi
- 476 2025/26, prosek mesta 481
- Osnovnih škola
- 8
- Dece u vrtiću
- 772 2025/2026
- Obuhvat vrtićem
- 35% naša procena
Skor je prosek tri standardizovana testa, ponderisan brojem učenika. Više govori o generaciji i porodicama nego o samoj školi. Ministarstvo prosvete.
Od čega se živi
Popis 2022.
Popis 2011.
| Grupa | 2022. | Udeo | 2011. | Udeo |
|---|---|---|---|---|
| Zaposleni | 4.922 | 20,4% | 6.127 | 23,2% |
| Penzioneri | 4.282 | 17,8% | 4.182 | 15,8% |
| Deca do 15 godina | 4.780 | 19,8% | 5.575 | 21,1% |
| Učenici i studenti | 1.841 | 7,6% | 2.223 | 8,4% |
| Nezaposleni | 2.902 | 12,0% | 2.352 | 8,9% |
| Domaćinstvo i ostali | 5.356 | 22,2% | 5.933 | 22,5% |
RZS, popisi 2011. i 2022: svaka osoba je u jednoj grupi. Stopa nezaposlenosti po popisu je 37,1%. Godišnje, PIO fond: 4.745 korisnika penzija u 2026-06, prosečna penzija 40.763 RSD, 98 korisnika na 100 zaposlenih. Ne ulazi u ocenu.
Komunalije i putevi
- Domaćinstva na vodovodu
- 95,3%
- Domaćinstva na kanalizaciji
- 56,6%
- Prečišćene otpadne vode
- 0,0%
- Opštinski putevi sa savremenim kolovozom
- 24,7%
- Divlje deponije, prijavljene
- 10
Godišnjak Opštine i regioni, podaci za 2024. Priključci prema domaćinstvima iz popisa 2022, pa vikend kuće mogu da podignu udeo. Ne ulazi u ocenu.
Na šta opština planira da troši
Plan za 2022, ukupno 963 miliona RSD. Godine se razlikuju među mestima, pa ovo nije rang.
- Opšte javne usluge
- 29,8%
- Obrazovanje
- 22,4%
- Ekonomski poslovi
- 16,6%
- Stanovi i zajednica
- 11,5%
- Rekreacija, sport i kultura
- 8,6%
- Zaštita životne sredine
- 5,8%
- Socijalna zaštita
- 4,5%
- Javni red i bezbednost
- 0,5%
Budžet opštine, data.gov.rs. Plan nije izvršenje. Ne ulazi u ocenu.
Mobilna mreža i internet
- Mobilna mreža, preuzimanje
- 155 Mb/s
- Broj mobilnih testova
- 247
- Fiksni, preuzimanje
- 58 Mb/s zavisi od paketa
Ocena ide iz mobilne mreže, jer ljudi internet uglavnom koriste na telefonu preko 4G i 5G. Fiksna brzina više pokazuje koji paket korisnici biraju nego šta je dostupno, pa nije u oceni. Prosek Speedtest merenja za 3. kvartal 2026, koja sami pokreću korisnici. Kod malog broja testova rezultat je nesiguran. Speedtest by Ookla Global Fixed and Mobile Network Performance Maps, CC BY-NC-SA 4.0.
Vazduh
- PM2.5 zimi, procena
- 17,7
- Leti, model
- 6,6
Procena Ovde nema SEPA stanice za PM2.5. Prikazan je atmosferski model za 2025, a zimska vrednost je pomnožena sa 1,30, koliko model u proseku potcenjuje merenja. Stvarna vrednost može biti znatno drugačija. Emisije: NRIZ registar.
Bezbednost na putu
- Sa povređenima 2025.
- 48
- Sa poginulima 2025.
- 0
- Teških godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana
- 20,5 23.470 ljudi tokom dana
- Sve nezgode 2026.
- 75 tekuća godina
- Na glavnim putevima van naselja*
- 8 od 48 teških, 2025.
Ocena ne računa nezgode na autoputevima i brzim putevima (0% teških nezgoda ovde), a deli se sa dnevnim stanovništvom: stanovnici plus ljudi koji tu rade, minus oni koji rade negde drugde. Drugi tranzitni putevi su i dalje uračunati; zvezdica je naš proračun koji ne menja ocenu. MUP, otvoreni podaci.
Osude za krivična dela
- Osuđenih odraslih 2024.
- 104
- Za imovinu
- 19
- Za život i telo
- 15
- U saobraćaju
- 1
Osude po mestu izvršenja, ne prijavljena dela i ne ocena bezbednosti, zato nisu u indeksu.
Povezanost
- Do sedišta regiona*
- 135 min 160. od 161
- Do najbližeg velikog centra*
- 201 min 156. od 161
- Do Beograda*
- 242 min 153. od 161
- Do najbližeg fakulteta*
- 63 min 152. od 161
- Do najbliže srednje škole*
- 0 min 1. od 161
Minuti vožnje kolima bez gužve, od centra mesta. Ne meri autobus i ne ulazi u ocenu. Veliki centri su Beograd, Novi Sad, Niš i Kragujevac. Nula znači da je cilj u samom mestu. Red 1 je najbliže.