Sva mesta · Mačvanski region
Šabac
Šabac: iznad proseka svih mesta po pristupu (95) i poslu i plati (54), ispod proseka po vazduhu (47, procena) i priuštivosti (49). Stanovništvo od popisa 2022: −2,0%, prosek regiona −3,2%.
103.327 stanovnika102.958 RSD neto plata
Ocena 1–100, veće je bolje. To je geometrijski prosek 7 tema, bez Bezbednosti na putu. Verovatno između 20. i 94. mesta.
Kako računamoRang je okviran: ovde nema merenja vazduha. Zašto?
Profil mesta
Ocene 1–100, veće je bolje. Crtica je prosek sličnih mesta.
Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: promena stanovništva od popisa 2022. i neto doseljeni na 1.000 stanovnika.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: neto plata, zaposleni na 1.000 radno sposobnih i firme na 1.000 stanovnika.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: koliko plata pokriva korpu i stanovanje.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: zdravstveni radnici na 10.000 stanovnika i životni vek.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: mala matura, obuhvat vrtićem i vreme do fakulteta i srednje škole.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: vreme do velikog centra i brzina mobilne mreže.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: gori od dva zagađivača, PM2.5 zimi i SO₂.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: teške nezgode; tema je van ukupne ocene.
Kako računamoTrendovi
Stanovništvo se poredi po popisima i procenama posle 2022, jer se godišnje procene ne nastavljaju preko popisa. Metodologija popisa se menjala.
Stanovnika103.327 2025.▼ 2,0% od 2022.Detalji
Broj stanovnika po proceni RZS. Godine pre popisa 2022. su stare procene.
- Najviše, 1991.
- 123.633
- Najmanje, 1948.
- 75.096
- Broj stanovnika
- 103.327
- Prosek mesta
- 40.683
- Položaj, 1. je najviše
- 17. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 103.327 2024. 104.141 2023. 104.935 2022. 105.432 2011. 115.884 2002. 122.893 1991. 123.633 1981. 119.669 1971. 107.143 1961. 94.866 1953. 82.414 1948. 75.096 Neto plata102.958 RSD, 12 meseci do 08/2026▲ 26,0% 2020–2025. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna neto plata po godinama, RZS.
- Najviše, 2025.
- 95.698 RSD
- Najmanje, 2018.
- 44.141 RSD
- Neto plata, 12 meseci
- 102.958 RSD
- Prosek mesta
- 101.239 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 41. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2025. 95.698 93.603 2024. 85.564 83.346 2023. 74.826 72.735 2022. 65.653 63.533 2021. 58.182 56.572 2020. 53.452 52.069 2019. 48.573 47.718 2018. 44.141 43.470 Zaposlenih36.949 2026.▲ 1,6% od 2021.Detalji
Broj zaposlenih po godinama, RZS. Na grafikonu je ukupan broj, a poređenje je na 1.000 stanovnika.
- Najviše, 2024.
- 37.545
- Najmanje, 2016.
- 31.202
- Prosek mesta
- 322
- Položaj, 1. je najbolje
- 44. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2026. 36.949 2025. 37.172 2024. 37.545 2023. 37.390 2022. 36.571 2021. 36.357 2020. 35.426 2019. 34.981 2018. 33.901 2017. 32.291 2016. 31.202 Korisnici penzija25.159 2026.▼ 1,6% od 2021.Detalji
Korisnici svih vrsta penzija, PIO fond, decembar svake godine, a za tekuću godinu poslednji objavljen mesec.
- Najviše, 2023.
- 25.860
- Najmanje, 2024.
- 24.983
- Prosek mesta
- 248
- Položaj, 1. je najviše
- 91. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2026. 25.159 2025. 25.156 2024. 24.983 2023. 25.860 2022. 25.590 2021. 25.581 2020. 25.581 2019. 25.586 2018. 25.418 Odseljeni2.063 2025.▼ 5,7% od 2022.Detalji
Broj ljudi koji su se odselili iz mesta tokom godine, RZS.
- Najviše, 2023.
- 2.306
- Najmanje, 2024.
- 2.061
- Prosek mesta
- -1,5
- Položaj, 1. je najbolje
- 69. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 2.063 2024. 2.061 2023. 2.306 2022. 2.188 Doseljeni1.995 2025.▼ 9,4% od 2022.Detalji
Broj ljudi koji su se doselili u mesto tokom godine, RZS.
- Najviše, 2023.
- 2.219
- Najmanje, 2024.
- 1.911
- Prosek mesta
- -1,5
- Položaj, 1. je najbolje
- 69. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 1.995 2024. 1.911 2023. 2.219 2022. 2.203
Još trendova (10)
Novi stanovi, po m²144.366 RSD 2023.▲ 5,3% od 2019. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna cena novog stana po kvadratnom metru, RZS. U malom mestu je godišnje malo prodaja, pa broj jače skače.
- Najviše, 2023.
- 144.366 RSD
- Najmanje, 2020.
- 103.271 RSD
- Cena novih stanova po m²
- 144.366 RSD
- Prosek mesta
- 135.783 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 65. od 87
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2023. 144.366 143.298 2022. 132.077 126.155 2021. 115.714 114.840 2020. 103.271 108.603 2019. 103.439 107.098 Noćenja turista67.932 2025.▲ 20,3% od 2019.Detalji
Ukupan broj noćenja turista godišnje, RZS. Na grafikonu je ukupan broj, a poređenje je po stanovniku.
- Najviše, 2024.
- 75.167
- Najmanje, 2012.
- 5.694
- Prosek mesta
- 2,7
- Položaj, 1. je najbolje
- 76. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 67.932 2024. 75.167 2023. 71.868 2022. 65.088 2021. 30.255 2020. 18.178 2019. 56.473 2018. 40.396 2017. 30.234 2016. 23.392 2015. 12.409 2014. 10.080 2013. 9.874 2012. 5.694 2011. 6.241 2010. 6.018 Mala matura488 2026.→ 1,0% od 2023.Detalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečan skor učenika na maloj maturi.
- Najviše, 2025.
- 489
- Najmanje, 2023.
- 483
- Prosek mesta
- 481
- Položaj, 1. je najbolje
- 64. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2026. 488 481 2025. 489 479 2024. 488 483 2023. 483 483 Saobraćajne nezgode515 2025.▼ 1,5% od 2020.Detalji
Ukupan broj saobraćajnih nezgoda godišnje, MUP.
- Najviše, 2021.
- 652
- Najmanje, 2025.
- 515
- Prosek mesta
- 206
- Položaj, 1. je najbolje
- 147. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 515 2024. 583 2023. 598 2022. 544 2021. 652 2020. 523 2019. 606 2018. 525 2017. 516 2016. 547 Noćno svetlo, sa satelita51. od 161 po stanovniku 2025.▲ 54,2% od 2020.Detalji
Ukupna jačina veštačkog svetla koju satelit NASA izmeri noću iznad teritorije mesta. Sam broj nema svakodnevno značenje: služi za poređenje istog mesta kroz vreme i mesta međusobno. Industrija i prelazak na LED rasvetu menjaju ga i kad se broj ljudi ne menja.
- Najviše, 2025.
- 13.522
- Najmanje, 2012.
- 8.423
- Prosek mesta
- 119,2
- Položaj, 1. je najviše
- 51. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 13.522 2024. 12.673 2023. 11.576 2022. 10.897 2021. 9.478 2020. 8.771 2019. 8.834 2018. 9.160 2017. 9.086 2016. 9.264 2015. 9.021 2014. 9.228 2013. 8.540 2012. 8.423 Prosečna penzija49.783 RSD 2026.▲ 40,1% od 2021. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna penzija svih vrsta, PIO fond, decembar svake godine, a za tekuću godinu poslednji objavljen mesec.
- Najviše, 2026.
- 49.783 RSD
- Najmanje, 2018.
- 22.610 RSD
- Prosečna penzija
- 49.783 RSD
- Prosek mesta
- 50.307 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 73. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2026. 49.783 50.307 2025. 49.716 50.246 2024. 44.293 44.693 2023. 34.353 35.047 2022. 29.075 29.593 2021. 25.277 25.699 2020. 23.902 24.231 2019. 22.676 22.945 2018. 22.610 22.892 Divlje deponije, prijavljene60 2024.▲ 20,0% od 2019.Detalji
Lokacije koje su opštine i komunalna preduzeća prijavile registru SEPA. Rast može da znači i savesnije prijavljivanje.
- Najviše, 2021.
- 64
- Najmanje, 2018.
- 27
- Prosek mesta
- 18
- Položaj, 1. je najviše
- 11. od 155
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2024. 60 2023. 64 2022. 64 2021. 64 2020. 27 2019. 50 2018. 27 Životni vek75,4 god. 2025.▲ 2,1% od 2023.Detalji
- Muškarci
- Žene
Tabela po godinama
Godina Muškarci Žene 2025. 73,3 77,5 2024. 72,4 77,1 2023. 71,2 76,4 Brakovi459 2025.▲ 25,8% od 2020.Detalji
Broj sklopljenih brakova godišnje, RZS.
- Najviše, 2010.
- 636
- Najmanje, 2020.
- 365
- Prosek mesta
- 4,4
- Položaj, 1. je najviše
- 50. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 459 2024. 476 2023. 537 2022. 567 2021. 533 2020. 365 2019. 552 2018. 569 2017. 550 2016. 610 2015. 621 2014. 553 2013. 573 2012. 545 2011. 588 2010. 636 Stanovi po dozvolama545 2025.▲ 91,2% od 2020.Detalji
Broj stanova za koje je izdata građevinska dozvola, RZS.
- Najviše, 2025.
- 545
- Najmanje, 2007.
- 45
- Prosek mesta
- 4,8
- Položaj, 1. je najbolje
- 43. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 545 2024. 399 2023. 382 2022. 485 2021. 304 2020. 285 2019. 228 2018. 148 2017. 114 2016. 347 2015. 321 2014. 209 2013. 50 2012. 72 2011. 130 2010. 195 2009. 96 2008. 56 2007. 45
„Realno" znači posle inflacije po indeksu cena za Srbiju. Strelica je smer; zelena je poboljšanje, crvena pogoršanje, siva bez ocene. Praćenje ocena počinje u oktobru 2026.
Poređenje
Medijana: pola mesta je iznad te vrednosti, a pola ispod, pa je ne pomeraju krajnje vrednosti. Prosek regiona računa svako mesto jednako. Mesto 1 je najbolje. Kliknite na pokazatelj za sva mesta.
| Pokazatelj | Ovde | Prosek regiona | Medijana | U regionu | U Srbiji |
|---|---|---|---|---|---|
| Neto plata, 12 meseci | 102.958 RSD | 95.260 | 96.554 | 1. od 8 | 41. od 161 |
| Zaposleni na 1.000 radno sposobnih | 566 | 496 | 521 | 1. od 8 | 51. od 161 |
| Nezaposleni na 1.000 stanovnika | 37,6 | 71,3 | 55,9 | 1. od 8 | 52. od 161 |
| Promena od 2022. | -2,0 % | -3,2 | -2,6 | 2. od 8 | 50. od 161 |
| Deca do 14 godina | 14,4 % | 13,2 | 13,5 | 1. od 8 | 47. od 161 |
| Sa višom ili visokom školom | 17,9 % | 11,5 | 13,9 | 1. od 8 | 30. od 161 |
| Skor na maloj maturi | 488 | 479 | 480 | 3. od 8 | 64. od 161 |
| Lekari na 10.000 stanovnika | 28,0 | 15,8 | 17,1 | 2. od 8 | 47. od 161 |
| Cena stana po m² | 1.422 € | 1.288 | 1.291 | 2. od 2 | 22. od 37 |
| Mobilna mreža Procena | 190 Mb/s | 120 | 156 | 1. od 8 | 48. od 161 |
| PM2.5 zimi, izmereno ili procena Procena | 50,6 µg/m³ | 42,6 | 33,4 | 6. od 8 | 152. od 161 |
| Teške nezgode godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana | 27,3 | 18,1 | 17,6 | 8. od 8 | 148. od 161 |
Slična mesta: Kruševac, Čačak, Zrenjanin, Požarevac, Bačka Palanka. Upoređuje se sa njihovim prosekom, prvo najveća razlika.
Prednosti u odnosu na slična mesta
| Pokazatelj | Ovde | Slična mesta |
|---|---|---|
| Prečišćene otpadne vode | 89,1 % | 19,9 % |
| Do sedišta regiona | 0 min | 9 min |
| Obuhvat vrtićem | 58 % | 54 % |
| Skor na maloj maturi | 488 | 483 |
| Nezaposleni na 1.000 stanovnika | 37,6 | 43,1 |
| Firme na 1.000 stanovnika | 14,1 | 12,1 |
| Stanovi po dozvolama na 1.000 godišnje | 4,1 | 3,8 |
Zaostatak za sličnim mestima
| Pokazatelj | Ovde | Slična mesta |
|---|---|---|
| PM2.5 zimi, izmereno ili procena | 50,6 µg/m³ | 39,7 µg/m³ |
| Domaćinstva na vodovodu | 75,6 % | 91,7 % |
| Opštinski putevi sa savremenim kolovozom | 81,5 % | 92,8 % |
| Domaćinstva na kanalizaciji | 64,7 % | 74,2 % |
| Mobilna mreža | 190 Mb/s | 213 Mb/s |
| Zaposleni na 1.000 radno sposobnih | 566 | 585 |
| Teške nezgode godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana | 27,3 | 26,0 |
| Do najbližeg velikog centra | 67 min | 60 min |
Šta kažu nezavisni izvori
Procena OpenStreetMap, 2026-11-01. Podatke unose volonteri: ovo pokazuje šta je ucrtano na mapi, a slabije mapirano mesto izgleda kao mesto sa manje usluga. Ne ulazi u ocenu.
- Apoteke na 10.000 stanovnika: 1,9 (prosek mesta 2,8)
- Supermarketi na 10.000 stanovnika: 1,1 (prosek mesta 1,9)
- Pošte na 10.000 stanovnika: 2,1 (prosek mesta 3,5)
- Banke na 10.000 stanovnika: 1,7 (prosek mesta 1,8)
- Lekari i klinike na 10.000 stanovnika: 0,5 (prosek mesta 1,7)
- Restorani i kafići na 10.000 stanovnika: 2,8 (prosek mesta 8,9)
- Benzinske pumpe na 10.000 stanovnika: 2,2 (prosek mesta 3,2)
Slična mesta
Uporedi ova mesta u alatu. Sličnost je računata iz 28 pokazatelja; način je na stranici Kako računamo.
Izvori i metodologija
Izvor i period stoje uz svaki pokazatelj. Celu računicu vidite na stranici Kako računamo, a proveru ocene na stranici Provera ocene. Svežinu izvora prati Stanje podataka, a sve brojke su u preuzimanju.
Provera brojki
Zvanične procene poredimo sa onim što je stvarno izbrojano. Ako se slažu, odnos je oko 100. Izbori 2026. nisu konačni. Ovo ne ulazi u glavnu ocenu.
| Pitanje | Zvanično | Izmereno | Odnos |
|---|---|---|---|
| Koliko punoletnih je stvarno tu?Glasači su donja mera prisutnih; iznad 100 znači da je glasalo više ljudi nego što procena kaže da živi tu. | 85.171 punoletnih po RZS proceni | 69.729 glasalo 2026. | 82 na 100 |
| Da li je birački spisak veći od procene?Spisak uključuje i one koji su otišli, a nisu se odjavili. | 85.171 punoletnih po RZS proceni | 97.402 na biračkom spisku | 114 na 100 |
| Ima li dece koliko piše?Škola zna ko je stvarno došao. | 1.042 očekivanih osmaka po RZS proceni | 953 stvarno na maloj maturi | 92 na 100 |
| Koliko stanova je stvarno nastanjeno?Popis 2022. Ostatak su prazni, napušteni i vikend stanovi. | 53.284 stanova | 39.957 nastanjeno | 75% |
| Šta plata stvarno kupuje?RGZ, stvarne kupoprodaje 2025, kurs 117,2. | 102.958 RSD prosečna plata | 1.422 € medijana ugovorenog m² | 0,62 m² za platu |
| Koliko mesto svetli noću?Satelit NASA. Industrija i LED rasveta podižu broj. | 103.327 stanovnika | 130,9 zračenja na 1.000 stanovnika | 51. od 161 |
Promena biračkog spiska, 2023. do 2026.
Spisak se menja zbog novih punoletnih i umrlih. Ostatak je ono što to dvoje ne objašnjava.
- Spisak 2023.
- 99.310
- Novi punoletni
- +3.151
- Umrli
- −4.516
- Ostatak
- −543
- Spisak 2026.
- 97.402
Život i ljudi
Životni vek i uzroci smrti
- Životni vek, muškarci
- 73,3 god.
- Životni vek, žene
- 77,5 god.
- Bolesti srca i krvotoka na 10.000
- 74,5
- Tumori na 10.000
- 30,2
- Bolesti disanja na 10.000
- 8,5
- Povrede i trovanja na 10.000
- 3,1
Seljenje, porodica i gradnja
- Neto doseljeni na 1.000 godišnje
- -1,0
- Brakovi na 1.000 godišnje
- 4,7
- Razvodi na 100 brakova
- 42,9
- Stanovi po dozvolama na 1.000
- 4,1
- Srednjoškolci na 1.000 stanovnika
- 43,3
RZS. Uzroci smrti su sirove stope, pa starije mesto ima veće brojeve. Seljenje, smrti i brakovi su prosek tri godine, a dozvole pet.
Obrazovanje
Osnovna škola, osmi razred
- Prosečna ocena
- 3,97
- Matematika, skor
- 491
- Maternji jezik, skor
- 489
- Ocena prema testu*
- -0,10
Srednje škole
- Srednjih škola
- 9
- Gimnazija
- 1
- Srednjoškolaca na 1.000
- 43,3
- Učenika po nastavniku
- 7,3
* Naše računanje: koliko je školska ocena viša ili niža od ocene koju rezultat na maloj maturi predviđa u celoj Srbiji. Rezultati mature i upisni bodovi po srednjoj školi nisu objavljeni kao otvoreni podaci. Univerziteti su na stranici Univerziteti i fakulteti.
Stanovništvo
- Stanovnika 2025.
- 103.327
- Promena od 2022.
- -2,0%
- Dece do 14
- 14,4%
- Starijih od 65
- 22,6%
Na popisu 2011. bilo je 115.884, a 2022. 105.432 stanovnika. Procene RZS-a se posle svakog popisa ponovo baziraju, pa je linija prekinuta tamo gde bi skok bio samo promena osnova.
Svi popisi, 1948–2022.
Popisi su rađeni po različitim metodologijama, a teritorija je svedena na stanje iz 2022.
Procene po godinama
Rođeni i umrli, 1961–2025.
- Rođeni 2025.
- 876
- Umrli 2025.
- 1.600
- Prirodni priraštaj
- -724 rođeni minus umrli
Tabela po godinama
| Godina | Rođeni | Umrli | Priraštaj |
|---|---|---|---|
| 2025. | 876 | 1.600 | -724 |
| 2024. | 894 | 1.579 | -685 |
| 2023. | 919 | 1.587 | -668 |
| 2022. | 917 | 1.841 | -924 |
| 2021. | 967 | 2.145 | -1.178 |
| 2020. | 947 | 1.796 | -849 |
| 2019. | 1.012 | 1.621 | -609 |
| 2018. | 979 | 1.728 | -749 |
| 2017. | 1.006 | 1.697 | -691 |
| 2016. | 1.065 | 1.664 | -599 |
| 2015. | 1.080 | 1.735 | -655 |
| 2014. | 1.100 | 1.670 | -570 |
| 2013. | 1.013 | 1.601 | -588 |
| 2012. | 1.039 | 1.688 | -649 |
| 2011. | 1.014 | 1.657 | -643 |
| 2010. | 1.096 | 1.710 | -614 |
| 2009. | 1.110 | 1.759 | -649 |
| 2008. | 1.084 | 1.662 | -578 |
| 2007. | 1.151 | 1.736 | -585 |
| 2006. | 1.133 | 1.642 | -509 |
| 2005. | 1.206 | 1.797 | -591 |
| 2004. | 1.256 | 1.778 | -522 |
| 2003. | 1.321 | 1.597 | -276 |
| 2002. | 1.264 | 1.628 | -364 |
| 2001. | 1.334 | 1.687 | -353 |
| 2000. | 1.194 | 1.638 | -444 |
| 1999. | 1.193 | 1.604 | -411 |
| 1998. | 1.145 | 1.511 | -366 |
| 1997. | 1.184 | 1.469 | -285 |
| 1996. | 1.329 | 1.567 | -238 |
| 1995. | 1.352 | 1.364 | -12 |
| 1994. | 1.251 | 1.381 | -130 |
| 1993. | 1.404 | 1.406 | -2 |
| 1992. | 1.412 | 1.383 | 29 |
| 1991. | 1.527 | 1.319 | 208 |
| 1990. | 1.434 | 1.180 | 254 |
| 1989. | 1.496 | 1.192 | 304 |
| 1988. | 1.565 | 1.157 | 408 |
| 1987. | 1.632 | 1.199 | 433 |
| 1986. | 1.611 | 1.203 | 408 |
| 1985. | 1.713 | 1.093 | 620 |
| 1984. | 1.848 | 1.167 | 681 |
| 1983. | 1.720 | 1.148 | 572 |
| 1982. | 1.808 | 1.063 | 745 |
| 1981. | 1.849 | 1.109 | 740 |
| 1980. | 1.761 | 1.033 | 728 |
| 1979. | 2.031 | 1.076 | 955 |
| 1978. | 1.832 | 1.029 | 803 |
| 1977. | 1.821 | 1.009 | 812 |
| 1976. | 1.853 | 999 | 854 |
| 1975. | 1.707 | 1.023 | 684 |
| 1974. | 1.725 | 936 | 789 |
| 1973. | 1.778 | 906 | 872 |
| 1972. | 1.677 | 1.028 | 649 |
| 1971. | 1.522 | 938 | 584 |
| 1970. | 1.578 | 937 | 641 |
| 1969. | 1.719 | 941 | 778 |
| 1968. | 1.616 | 864 | 752 |
| 1967. | 1.563 | 830 | 733 |
| 1966. | 1.514 | 804 | 710 |
| 1965. | 1.546 | 872 | 674 |
| 1964. | 1.524 | 894 | 630 |
| 1963. | 1.566 | 816 | 750 |
| 1962. | 1.640 | 896 | 744 |
| 1961. | 1.648 | 857 | 791 |
RZS, teritorija svedena na današnje opštine.
Naselja (52), broj stanovnika po popisima
| Naselje | 1948. | 1971. | 1991. | 2011. | 2022. |
|---|---|---|---|---|---|
| Šabac | 16.243 | 42.075 | 54.637 | 53.919 | 51.163 |
| Majur | 1.802 | 3.776 | 6.140 | 7.031 | 6.664 |
| Pocerski Pričinović | 760 | 2.657 | 5.488 | 6.465 | 6.365 |
| Jevremovac | 734 | 1.234 | 2.877 | 3.408 | 3.390 |
| Prnjavor | 3.014 | 4.538 | 4.718 | 3.931 | 3.324 |
| Mišar | 915 | 1.296 | 1.973 | 2.200 | 2.048 |
| Lipolist | 3.147 | 3.357 | 2.955 | 2.221 | 1.883 |
| Štitar | 1.447 | 2.072 | 2.256 | 2.037 | 1.781 |
| Drenovac | 3.092 | 2.810 | 2.446 | 2.035 | 1.576 |
| Jelenča | 526 | 1.579 | 1.902 | 1.717 | 1.561 |
| Ribari | 1.772 | 2.086 | 2.161 | 1.833 | 1.537 |
| Gornja Vranjska | 1.772 | 1.565 | 1.627 | 1.453 | 1.381 |
| Varna | 1.465 | 1.517 | 1.613 | 1.574 | 1.331 |
| Mačvanski Pričinović | 2.046 | 2.022 | 2.324 | 1.576 | 1.317 |
| Slepčević | 1.258 | 1.486 | 1.600 | 1.521 | 1.298 |
| Petlovača | 1.044 | 1.516 | 1.600 | 1.366 | 1.225 |
| Tabanović | 1.360 | 1.253 | 1.412 | 1.289 | 1.152 |
| Zminjak | 1.310 | 1.597 | 1.521 | 1.266 | 1.031 |
| Bogosavac | 1.065 | 1.146 | 1.219 | 1.117 | 1.012 |
| Ševarice | 1.648 | 1.582 | 1.295 | 1.065 | 893 |
| Dobrić | 1.375 | 1.385 | 1.265 | 1.044 | 867 |
| Mala Vranjska | 987 | 869 | 812 | 774 | 714 |
| Bela Reka | 1.333 | 1.148 | 1.048 | 806 | 706 |
| Metlić | 2.154 | 1.749 | 1.353 | 934 | 700 |
| Petkovica | 1.403 | 1.366 | 1.161 | 812 | 668 |
| Grušić | 1.179 | 1.071 | 976 | 754 | 651 |
| Krivaja | 1.615 | 1.541 | 1.126 | 812 | 580 |
| Rumska | 1.450 | 1.341 | 1.015 | 752 | 547 |
| Maovi | 974 | 864 | 731 | 615 | 534 |
| Pocerski Metković | 1.442 | 1.142 | 917 | 727 | 506 |
| Bukor | 1.744 | 1.600 | 942 | 620 | 497 |
| Sinošević | 1.353 | 1.307 | 1.153 | 755 | 494 |
| Zablaće | 824 | 844 | 748 | 564 | 475 |
| Culjković | 1.048 | 875 | 800 | 595 | 471 |
| Duvanište | 641 | 689 | 697 | 560 | 457 |
| Žabar | 812 | 769 | 756 | 547 | 444 |
| Mrđenovac | 1.071 | 877 | 730 | 556 | 438 |
| Nakučani | 1.038 | 936 | 700 | 548 | 399 |
| Cerovac | 487 | 438 | 478 | 442 | 374 |
| Korman | 380 | 397 | 407 | 422 | 372 |
| Orašac | 532 | 471 | 416 | 410 | 339 |
| Skrađani | 358 | 437 | 474 | 412 | 336 |
| Miokus | 502 | 396 | 340 | 357 | 308 |
| Predvorica | 517 | 469 | 430 | 413 | 308 |
| Bojić | 613 | 487 | 411 | 342 | 286 |
| Volujac | 625 | 701 | 408 | 304 | 228 |
| Slatina | 356 | 291 | 248 | 215 | 210 |
| Dvorište | 624 | 416 | 307 | 237 | 185 |
| Desić | 667 | 484 | 383 | 253 | 180 |
| Radovašnica | 279 | 288 | 261 | 190 | 163 |
| Miloševac | 221 | 170 | 131 | 76 | 45 |
| Orid | 72 | 161 | 245 | 12 | 18 |
Sastav stanovništva
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 2,6% veća od popisa, a 1,7% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 41,6 muškarci 40,3, žene 42,9
- Muškarci
- 48,9% 56.700
- Žene
- 51,1% 59.272
- Žena na 100 muškaraca
- 104,5
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 2.843 | 2.500 |
| 5–9 | 3.027 | 2.877 |
| 10–14 | 2.951 | 2.734 |
| 15–19 | 3.438 | 3.173 |
| 20–24 | 3.682 | 3.469 |
| 25–29 | 3.923 | 3.773 |
| 30–34 | 4.106 | 3.880 |
| 35–39 | 3.991 | 4.031 |
| 40–44 | 3.868 | 3.962 |
| 45–49 | 3.893 | 4.173 |
| 50–54 | 4.320 | 4.715 |
| 55–59 | 4.893 | 5.201 |
| 60–64 | 3.952 | 4.329 |
| 65–69 | 2.389 | 2.732 |
| 70–74 | 2.268 | 2.828 |
| 75–79 | 1.859 | 2.745 |
| 80–84 | 955 | 1.520 |
| 85+ | 342 | 630 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 2,6% veća od popisa, a 1,7% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 41,8 muškarci 40,4, žene 43,1
- Muškarci
- 48,9% 56.344
- Žene
- 51,1% 58.943
- Žena na 100 muškaraca
- 104,6
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 2.807 | 2.477 |
| 5–9 | 2.961 | 2.840 |
| 10–14 | 2.985 | 2.721 |
| 15–19 | 3.322 | 3.071 |
| 20–24 | 3.619 | 3.435 |
| 25–29 | 3.831 | 3.689 |
| 30–34 | 4.088 | 3.816 |
| 35–39 | 4.040 | 4.059 |
| 40–44 | 3.881 | 3.957 |
| 45–49 | 3.830 | 4.046 |
| 50–54 | 4.193 | 4.637 |
| 55–59 | 4.777 | 5.133 |
| 60–64 | 4.173 | 4.559 |
| 65–69 | 2.513 | 2.888 |
| 70–74 | 2.125 | 2.672 |
| 75–79 | 1.820 | 2.670 |
| 80–84 | 1.012 | 1.571 |
| 85+ | 367 | 702 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 2,6% veća od popisa, a 1,7% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,0 muškarci 40,6, žene 43,3
- Muškarci
- 48,9% 55.980
- Žene
- 51,1% 58.568
- Žena na 100 muškaraca
- 104,6
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 2.762 | 2.464 |
| 5–9 | 2.916 | 2.750 |
| 10–14 | 3.006 | 2.789 |
| 15–19 | 3.199 | 2.945 |
| 20–24 | 3.542 | 3.368 |
| 25–29 | 3.759 | 3.620 |
| 30–34 | 4.051 | 3.769 |
| 35–39 | 4.067 | 3.999 |
| 40–44 | 3.874 | 3.983 |
| 45–49 | 3.782 | 3.949 |
| 50–54 | 4.099 | 4.520 |
| 55–59 | 4.594 | 5.012 |
| 60–64 | 4.341 | 4.792 |
| 65–69 | 2.707 | 3.122 |
| 70–74 | 2.056 | 2.530 |
| 75–79 | 1.786 | 2.562 |
| 80–84 | 1.043 | 1.638 |
| 85+ | 396 | 756 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 2,6% veća od popisa, a 1,7% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,2 muškarci 40,8, žene 43,5
- Muškarci
- 48,9% 55.651
- Žene
- 51,1% 58.176
- Žena na 100 muškaraca
- 104,5
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 2.736 | 2.483 |
| 5–9 | 2.899 | 2.642 |
| 10–14 | 3.002 | 2.863 |
| 15–19 | 3.080 | 2.854 |
| 20–24 | 3.488 | 3.266 |
| 25–29 | 3.683 | 3.495 |
| 30–34 | 3.994 | 3.730 |
| 35–39 | 4.076 | 3.959 |
| 40–44 | 3.867 | 3.978 |
| 45–49 | 3.794 | 3.929 |
| 50–54 | 3.978 | 4.372 |
| 55–59 | 4.382 | 4.860 |
| 60–64 | 4.434 | 4.913 |
| 65–69 | 2.942 | 3.421 |
| 70–74 | 2.041 | 2.469 |
| 75–79 | 1.758 | 2.425 |
| 80–84 | 1.067 | 1.707 |
| 85+ | 430 | 810 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 2,6% veća od popisa, a 1,7% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,4 muškarci 41,0, žene 43,7
- Muškarci
- 48,9% 55.276
- Žene
- 51,1% 57.837
- Žena na 100 muškaraca
- 104,6
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 2.718 | 2.534 |
| 5–9 | 2.877 | 2.561 |
| 10–14 | 3.023 | 2.898 |
| 15–19 | 2.972 | 2.784 |
| 20–24 | 3.447 | 3.180 |
| 25–29 | 3.591 | 3.348 |
| 30–34 | 3.945 | 3.742 |
| 35–39 | 4.063 | 3.945 |
| 40–44 | 3.894 | 3.955 |
| 45–49 | 3.807 | 3.928 |
| 50–54 | 3.847 | 4.239 |
| 55–59 | 4.176 | 4.675 |
| 60–64 | 4.458 | 4.955 |
| 65–69 | 3.230 | 3.782 |
| 70–74 | 1.978 | 2.391 |
| 75–79 | 1.683 | 2.295 |
| 80–84 | 1.093 | 1.757 |
| 85+ | 474 | 868 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 2,6% veća od popisa, a 1,7% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,5 muškarci 41,1, žene 43,8
- Muškarci
- 48,8% 54.904
- Žene
- 51,2% 57.510
- Žena na 100 muškaraca
- 104,7
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 2.701 | 2.599 |
| 5–9 | 2.848 | 2.498 |
| 10–14 | 3.015 | 2.889 |
| 15–19 | 2.917 | 2.718 |
| 20–24 | 3.375 | 3.122 |
| 25–29 | 3.548 | 3.289 |
| 30–34 | 3.854 | 3.713 |
| 35–39 | 4.037 | 3.868 |
| 40–44 | 3.953 | 3.993 |
| 45–49 | 3.784 | 3.905 |
| 50–54 | 3.734 | 4.082 |
| 55–59 | 4.046 | 4.567 |
| 60–64 | 4.440 | 4.996 |
| 65–69 | 3.461 | 4.023 |
| 70–74 | 1.963 | 2.371 |
| 75–79 | 1.590 | 2.207 |
| 80–84 | 1.107 | 1.733 |
| 85+ | 531 | 937 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 2,6% veća od popisa, a 1,7% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,6 muškarci 41,3, žene 43,9
- Muškarci
- 48,8% 54.567
- Žene
- 51,2% 57.142
- Žena na 100 muškaraca
- 104,7
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 2.714 | 2.606 |
| 5–9 | 2.800 | 2.482 |
| 10–14 | 2.958 | 2.839 |
| 15–19 | 2.953 | 2.723 |
| 20–24 | 3.255 | 3.026 |
| 25–29 | 3.491 | 3.256 |
| 30–34 | 3.739 | 3.633 |
| 35–39 | 4.018 | 3.794 |
| 40–44 | 3.986 | 4.024 |
| 45–49 | 3.793 | 3.900 |
| 50–54 | 3.680 | 3.946 |
| 55–59 | 3.939 | 4.492 |
| 60–64 | 4.340 | 4.911 |
| 65–69 | 3.649 | 4.230 |
| 70–74 | 2.075 | 2.524 |
| 75–79 | 1.526 | 2.092 |
| 80–84 | 1.072 | 1.683 |
| 85+ | 579 | 981 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 2,6% veća od popisa, a 1,7% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,8 muškarci 41,4, žene 44,1
- Muškarci
- 48,9% 54.193
- Žene
- 51,1% 56.725
- Žena na 100 muškaraca
- 104,7
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 2.708 | 2.581 |
| 5–9 | 2.757 | 2.483 |
| 10–14 | 2.919 | 2.744 |
| 15–19 | 2.985 | 2.791 |
| 20–24 | 3.129 | 2.914 |
| 25–29 | 3.422 | 3.199 |
| 30–34 | 3.670 | 3.556 |
| 35–39 | 3.991 | 3.738 |
| 40–44 | 3.997 | 3.969 |
| 45–49 | 3.796 | 3.931 |
| 50–54 | 3.636 | 3.863 |
| 55–59 | 3.843 | 4.389 |
| 60–64 | 4.191 | 4.768 |
| 65–69 | 3.798 | 4.438 |
| 70–74 | 2.217 | 2.740 |
| 75–79 | 1.499 | 1.971 |
| 80–84 | 1.037 | 1.621 |
| 85+ | 598 | 1.029 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 2,6% veća od popisa, a 1,7% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,9 muškarci 41,6, žene 44,3
- Muškarci
- 48,9% 53.831
- Žene
- 51,1% 56.317
- Žena na 100 muškaraca
- 104,6
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 2.665 | 2.561 |
| 5–9 | 2.758 | 2.494 |
| 10–14 | 2.893 | 2.633 |
| 15–19 | 2.993 | 2.856 |
| 20–24 | 3.014 | 2.831 |
| 25–29 | 3.375 | 3.137 |
| 30–34 | 3.608 | 3.432 |
| 35–39 | 3.942 | 3.705 |
| 40–44 | 4.003 | 3.923 |
| 45–49 | 3.787 | 3.938 |
| 50–54 | 3.654 | 3.853 |
| 55–59 | 3.726 | 4.250 |
| 60–64 | 3.977 | 4.617 |
| 65–69 | 3.894 | 4.525 |
| 70–74 | 2.409 | 3.005 |
| 75–79 | 1.488 | 1.930 |
| 80–84 | 1.029 | 1.530 |
| 85+ | 616 | 1.097 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 2,6% veća od popisa, a 1,7% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,1 muškarci 41,7, žene 44,4
- Muškarci
- 48,9% 53.420
- Žene
- 51,1% 55.920
- Žena na 100 muškaraca
- 104,7
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 2.608 | 2.496 |
| 5–9 | 2.755 | 2.537 |
| 10–14 | 2.868 | 2.555 |
| 15–19 | 3.018 | 2.880 |
| 20–24 | 2.906 | 2.770 |
| 25–29 | 3.331 | 3.076 |
| 30–34 | 3.529 | 3.301 |
| 35–39 | 3.882 | 3.725 |
| 40–44 | 3.998 | 3.904 |
| 45–49 | 3.805 | 3.918 |
| 50–54 | 3.675 | 3.851 |
| 55–59 | 3.601 | 4.114 |
| 60–64 | 3.783 | 4.447 |
| 65–69 | 3.927 | 4.555 |
| 70–74 | 2.643 | 3.316 |
| 75–79 | 1.439 | 1.855 |
| 80–84 | 992 | 1.467 |
| 85+ | 660 | 1.153 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 2,6% veća od popisa, a 1,7% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,2 muškarci 41,8, žene 44,5
- Muškarci
- 48,8% 52.829
- Žene
- 51,2% 55.358
- Žena na 100 muškaraca
- 104,8
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 2.554 | 2.403 |
| 5–9 | 2.733 | 2.610 |
| 10–14 | 2.841 | 2.497 |
| 15–19 | 3.010 | 2.861 |
| 20–24 | 2.846 | 2.707 |
| 25–29 | 3.247 | 3.016 |
| 30–34 | 3.487 | 3.219 |
| 35–39 | 3.797 | 3.701 |
| 40–44 | 3.967 | 3.823 |
| 45–49 | 3.852 | 3.943 |
| 50–54 | 3.648 | 3.829 |
| 55–59 | 3.503 | 3.953 |
| 60–64 | 3.662 | 4.342 |
| 65–69 | 3.876 | 4.590 |
| 70–74 | 2.778 | 3.491 |
| 75–79 | 1.418 | 1.817 |
| 80–84 | 918 | 1.415 |
| 85+ | 692 | 1.141 |
- Prosečna starost
- 43,7 muškarci 42,4, žene 45,0
- Muškarci
- 48,5% 51.129
- Žene
- 51,5% 54.303
- Žena na 100 muškaraca
- 106,2
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 2.432 | 2.292 |
| 5–9 | 2.671 | 2.564 |
| 10–14 | 2.772 | 2.501 |
| 15–19 | 2.890 | 2.783 |
| 20–24 | 2.658 | 2.528 |
| 25–29 | 2.772 | 2.696 |
| 30–34 | 3.145 | 3.072 |
| 35–39 | 3.545 | 3.539 |
| 40–44 | 3.886 | 3.731 |
| 45–49 | 3.707 | 3.875 |
| 50–54 | 3.639 | 3.810 |
| 55–59 | 3.486 | 3.794 |
| 60–64 | 3.632 | 4.334 |
| 65–69 | 3.831 | 4.633 |
| 70–74 | 3.063 | 3.790 |
| 75–79 | 1.531 | 2.035 |
| 80–84 | 898 | 1.321 |
| 85+ | 571 | 1.005 |
- Prosečna starost
- 43,8 muškarci 42,4, žene 45,1
- Muškarci
- 48,5% 50.872
- Žene
- 51,5% 54.063
- Žena na 100 muškaraca
- 106,3
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 2.437 | 2.301 |
| 5–9 | 2.664 | 2.558 |
| 10–14 | 2.729 | 2.500 |
| 15–19 | 2.892 | 2.747 |
| 20–24 | 2.709 | 2.575 |
| 25–29 | 2.705 | 2.600 |
| 30–34 | 3.070 | 3.023 |
| 35–39 | 3.464 | 3.460 |
| 40–44 | 3.845 | 3.686 |
| 45–49 | 3.765 | 3.871 |
| 50–54 | 3.631 | 3.810 |
| 55–59 | 3.444 | 3.785 |
| 60–64 | 3.569 | 4.223 |
| 65–69 | 3.724 | 4.579 |
| 70–74 | 3.152 | 3.933 |
| 75–79 | 1.622 | 2.146 |
| 80–84 | 894 | 1.277 |
| 85+ | 556 | 989 |
- Prosečna starost
- 44,0 muškarci 42,6, žene 45,3
- Muškarci
- 48,5% 50.492
- Žene
- 51,5% 53.649
- Žena na 100 muškaraca
- 106,3
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 2.408 | 2.265 |
| 5–9 | 2.634 | 2.536 |
| 10–14 | 2.697 | 2.495 |
| 15–19 | 2.901 | 2.679 |
| 20–24 | 2.733 | 2.635 |
| 25–29 | 2.630 | 2.518 |
| 30–34 | 2.953 | 2.910 |
| 35–39 | 3.361 | 3.354 |
| 40–44 | 3.806 | 3.640 |
| 45–49 | 3.797 | 3.844 |
| 50–54 | 3.588 | 3.795 |
| 55–59 | 3.454 | 3.772 |
| 60–64 | 3.466 | 4.081 |
| 65–69 | 3.555 | 4.458 |
| 70–74 | 3.252 | 4.057 |
| 75–79 | 1.781 | 2.368 |
| 80–84 | 919 | 1.270 |
| 85+ | 557 | 972 |
- Prosečna starost
- 44,1 muškarci 42,7, žene 45,5
- Muškarci
- 48,5% 50.115
- Žene
- 51,5% 53.212
- Žena na 100 muškaraca
- 106,2
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 2.387 | 2.211 |
| 5–9 | 2.580 | 2.465 |
| 10–14 | 2.680 | 2.528 |
| 15–19 | 2.890 | 2.618 |
| 20–24 | 2.775 | 2.687 |
| 25–29 | 2.554 | 2.454 |
| 30–34 | 2.874 | 2.817 |
| 35–39 | 3.253 | 3.224 |
| 40–44 | 3.764 | 3.627 |
| 45–49 | 3.799 | 3.828 |
| 50–54 | 3.580 | 3.768 |
| 55–59 | 3.471 | 3.757 |
| 60–64 | 3.374 | 3.962 |
| 65–69 | 3.400 | 4.276 |
| 70–74 | 3.279 | 4.146 |
| 75–79 | 1.969 | 2.628 |
| 80–84 | 906 | 1.259 |
| 85+ | 580 | 957 |
Crtica je Srbija u istoj godini. Procene pre 2022. se ne nastavljaju na one posle popisa, pa se te godine ne porede međusobno. RZS.
Nacionalnost, popisi 2022. i 2011.
| Grupa | Traka | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|---|
| Srbi | 92,9% | 95,5% | 97.968 | |
| Romi | 1,2% | 1,6% | 1.296 | |
| Nisu se izjasnili | 0,8% | 1,1% | 867 | |
| Nepoznato | 4,2% | 0,7% | 4.475 |
Grupe ispod 1% (21)
| Grupa | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|
| Jugosloveni | 0,15% | 0,1% | 157 |
| Muslimani | 0,10% | 0,3% | 109 |
| Ostali | 0,09% | 0,1% | 93 |
| Hrvati | 0,08% | 0,1% | 87 |
| Rusi | 0,05% | 0,0% | 54 |
| Makedonci | 0,05% | 0,1% | 53 |
| Crnogorci | 0,05% | 0,1% | 50 |
| Goranci | 0,04% | 0,0% | 47 |
| Mađari | 0,04% | 0,1% | 41 |
| Regionalna pripadnost | 0,02% | 0,0% | 24 |
| Bošnjaci | 0,02% | 0,0% | 23 |
| Ukrajinci | 0,01% | 0,0% | 14 |
| Nemci | 0,01% | 0,0% | 13 |
| Albanci | 0,01% | 0,0% | 11 |
| Bugari | 0,01% | 0,0% | 10 |
| Slovaci | 0,01% | 0,0% | 10 |
| Slovenci | 0,01% | 0,0% | 10 |
| Rumuni | 0,01% | 0,0% | 8 |
| Rusini | 0,01% | 0,0% | 6 |
| Vlasi | 0,00% | 0,0% | 4 |
| Bunjevci | 0,00% | 0,0% | 2 |
Veroispovest, popisi 2022. i 2011.
| Grupa | Traka | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|---|
| Pravoslavna | 92,5% | 95,8% | 97.572 | |
| Nisu se izjasnili | 1,0% | 1,4% | 1.100 | |
| Nepoznato | 4,5% | 0,8% | 4.698 |
Grupe ispod 1% (9)
| Grupa | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|
| Ostale hrišćanske | 0,67% | 0,5% | 710 |
| Islamska | 0,63% | 0,7% | 669 |
| Nisu vernici | 0,36% | 0,4% | 384 |
| Katolička | 0,19% | 0,3% | 202 |
| Agnostici | 0,04% | 0,0% | 44 |
| Protestantska | 0,04% | 0,1% | 39 |
| Istočnjačke | 0,01% | 0,0% | 7 |
| Ostale | 0,01% | 0,0% | 6 |
| Judaistička | 0,00% | 0,0% | 1 |
Udeo u svim popisanim. Izjašnjavanje nije obavezno, a „Nepoznato” je kategorija RZS-a. Udeo „Nepoznato” je u Srbiji 2022. veći nego 2011, pa razlika između kolona ne mora da bude stvarna promena. Nacionalnost i vera se ne ocenjuju i ne ulaze u poređenja. RZS, Popis 2022.
Cena života
- Korpa, usklađena
- 112.751 RSD, 2026-05, pomereno do 2026-09, državna korpa i RZS cene
- Prosečna plata
- 102.958 RSD
- Stanovanje mesečno
- 37.367 ugovorena cena, stan od 50 m²
- Sve kroz platu
- 1,46 korpa i stanovanje
Procena Državna računica, a ne tržišno merenje; koristi se oprezno i poredi sa našim cenama iz prodavnica. Stanovanje: ugovorena cena RGZ-a, svedena na mesečni iznos prema kirijama u mestima gde postoje obe brojke. Uporedi cene u prodavnicama.
Stanovanje i obrazovanje
- Stanova
- 53.284
- Prazni i napušteni
- 16,9%
- Pod zakupom
- 4,9%
- Zgrade starije od 1971.
- 27%
- Viša ili visoka škola
- 17,9%
- Bez srednje škole
- 25,7%
Popis 2022. RZS.
Posao i plate
- Neto plata, 12 meseci
- 102.958 do 08/2026
- Zaposlenih na 1.000
- 356
- Aktivnih firmi
- 1.455 09/2025
- Nezaposlenih na birou
- 3.888 09/2025
- Budžet po stanovniku
- 56.097 RSD, 2024.
- Ulaganja po stanovniku
- 2.783 RSD, 4,9% rashoda
Plata zaposlenih koji ovde žive, bez obzira na to gde rade. Tačka je ovo mesto, crta je Srbija.
Zdravstvo
- Lekara
- 289
- Stanovnika po lekaru
- 358
- Zubara
- 26
- Farmaceuta
- 9
Podaci za 2024, samo zdravstvena služba. Broji se gde ljudi rade, pa bolnički centri izgledaju bolje od mesta čiji se stanovnici tamo leče.
Škole i vrtići
- Skor na maloj maturi
- 488 2025/26, prosek mesta 481
- Osnovnih škola
- 12
- Dece u vrtiću
- 3.855 2025/2026
- Obuhvat vrtićem
- 58% naša procena
Skor je prosek tri standardizovana testa, ponderisan brojem učenika. Više govori o generaciji i porodicama nego o samoj školi. Ministarstvo prosvete.
Od čega se živi
Popis 2022.
Popis 2011.
| Grupa | 2022. | Udeo | 2011. | Udeo |
|---|---|---|---|---|
| Zaposleni | 37.611 | 35,7% | 38.260 | 33,0% |
| Penzioneri | 23.902 | 22,7% | 22.668 | 19,6% |
| Deca do 15 godina | 15.232 | 14,4% | 16.802 | 14,5% |
| Učenici i studenti | 6.450 | 6,1% | 8.362 | 7,2% |
| Nezaposleni | 5.616 | 5,3% | 10.331 | 8,9% |
| Domaćinstvo i ostali | 16.621 | 15,8% | 19.461 | 16,8% |
RZS, popisi 2011. i 2022: svaka osoba je u jednoj grupi. Stopa nezaposlenosti po popisu je 13,0%. Godišnje, PIO fond: 25.159 korisnika penzija u 2026-06, prosečna penzija 49.783 RSD, 68 korisnika na 100 zaposlenih. Ne ulazi u ocenu.
Komunalije i putevi
- Domaćinstva na vodovodu
- 75,6%
- Domaćinstva na kanalizaciji
- 64,7%
- Prečišćene otpadne vode
- 89,1%
- Opštinski putevi sa savremenim kolovozom
- 81,5%
- Divlje deponije, prijavljene
- 60
Godišnjak Opštine i regioni, podaci za 2024. Priključci prema domaćinstvima iz popisa 2022, pa vikend kuće mogu da podignu udeo. Ne ulazi u ocenu.
Na šta opština planira da troši
Plan za 2022, ukupno 5.365 miliona RSD. Godine se razlikuju među mestima, pa ovo nije rang.
- Opšte javne usluge
- 31,1%
- Obrazovanje
- 21,5%
- Ekonomski poslovi
- 20,4%
- Rekreacija, sport i kultura
- 8,7%
- Zaštita životne sredine
- 6,6%
- Socijalna zaštita
- 5,1%
- Stanovi i zajednica
- 4,7%
- Zdravstvo
- 1,8%
Budžet opštine, data.gov.rs. Plan nije izvršenje. Ne ulazi u ocenu.
Mobilna mreža i internet
- Mobilna mreža, preuzimanje
- 190 Mb/s
- Broj mobilnih testova
- 673
- Fiksni, preuzimanje
- 182 Mb/s zavisi od paketa
Ocena ide iz mobilne mreže, jer ljudi internet uglavnom koriste na telefonu preko 4G i 5G. Fiksna brzina više pokazuje koji paket korisnici biraju nego šta je dostupno, pa nije u oceni. Prosek Speedtest merenja za 3. kvartal 2026, koja sami pokreću korisnici. Kod malog broja testova rezultat je nesiguran. Speedtest by Ookla Global Fixed and Mobile Network Performance Maps, CC BY-NC-SA 4.0.
Vazduh
Poslednjih 30 dana, stanica Šabac, neverifikovano, do 2026-11-01.28,0 µg/m³ PM2.5
- PM2.5 zimi, procena
- 50,6
- Leti, model
- 8,1
- SO₂, prosek
- 12,7
- Emisije SO₂ iz fabrika
- 5 t 2024, pogona: 5
Procena Ovde nema SEPA stanice za PM2.5. Prikazan je atmosferski model za 2025, a zimska vrednost je pomnožena sa 1,30, koliko model u proseku potcenjuje merenja. Stvarna vrednost može biti znatno drugačija. Emisije: NRIZ registar.
Bezbednost na putu
- Sa povređenima 2025.
- 288
- Sa poginulima 2025.
- 10
- Teških godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana
- 27,3 102.480 ljudi tokom dana
- Sve nezgode 2026.
- 343 tekuća godina
- Na glavnim putevima van naselja*
- 5 od 298 teških, 2025.
Ocena ne računa nezgode na autoputevima i brzim putevima (6% teških nezgoda ovde), a deli se sa dnevnim stanovništvom: stanovnici plus ljudi koji tu rade, minus oni koji rade negde drugde. Drugi tranzitni putevi su i dalje uračunati; zvezdica je naš proračun koji ne menja ocenu. MUP, otvoreni podaci.
Osude za krivična dela
- Osuđenih odraslih 2024.
- 532
- Za imovinu
- 73
- Za život i telo
- 30
- U saobraćaju
- 80
Osude po mestu izvršenja, ne prijavljena dela i ne ocena bezbednosti, zato nisu u indeksu.
Povezanost
- Do sedišta regiona*
- 0 min 1. od 161
- Do najbližeg velikog centra*
- 67 min 79. od 161
- Do Beograda*
- 67 min 30. od 161
- Do najbližeg fakulteta*
- 0 min 1. od 161
- Do najbliže srednje škole*
- 0 min 1. od 161
Minuti vožnje kolima bez gužve, od centra mesta. Ne meri autobus i ne ulazi u ocenu. Veliki centri su Beograd, Novi Sad, Niš i Kragujevac. Nula znači da je cilj u samom mestu. Red 1 je najbliže.