Sva mesta · Zlatiborski region
Priboj
Priboj: iznad proseka svih mesta po zdravstvu (76) i školama i vrtićima (73), ispod proseka po pristupu (28) i demografiji (6). Stanovništvo od popisa 2022: −4,4%, prosek regiona −2,3%.
22.481 stanovnika95.279 RSD neto plata
Ocena 1–100, veće je bolje. To je geometrijski prosek 7 tema, bez Bezbednosti na putu. Verovatno između 92. i 157. mesta.
Kako računamoRang je okviran: ovde nema merenja vazduha. Zašto?
Po kontroli 41. mestoProfil mesta
Ocene 1–100, veće je bolje. Crtica je prosek sličnih mesta.
Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: promena stanovništva od popisa 2022. i neto doseljeni na 1.000 stanovnika.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: neto plata, zaposleni na 1.000 radno sposobnih i firme na 1.000 stanovnika.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: koliko plata pokriva korpu i stanovanje.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: zdravstveni radnici na 10.000 stanovnika i životni vek.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: mala matura, obuhvat vrtićem i vreme do fakulteta i srednje škole.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: vreme do velikog centra i brzina mobilne mreže.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: gori od dva zagađivača, PM2.5 zimi i SO₂.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: teške nezgode; tema je van ukupne ocene.
Kako računamoTrendovi
Stanovništvo se poredi po popisima i procenama posle 2022, jer se godišnje procene ne nastavljaju preko popisa. Metodologija popisa se menjala.
Stanovnika22.481 2025.▼ 4,4% od 2022.Detalji
Broj stanovnika po proceni RZS. Godine pre popisa 2022. su stare procene.
- Najviše, 1991.
- 35.951
- Najmanje, 1948.
- 17.989
- Broj stanovnika
- 22.481
- Prosek mesta
- 40.683
- Položaj, 1. je najviše
- 80. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 22.481 2024. 22.872 2023. 23.244 2022. 23.514 2011. 27.133 2002. 30.377 1991. 35.951 1981. 35.200 1971. 32.548 1961. 26.147 1953. 20.784 1948. 17.989 Neto plata95.279 RSD, 12 meseci do 08/2026▲ 26,3% 2020–2025. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna neto plata po godinama, RZS.
- Najviše, 2025.
- 87.339 RSD
- Najmanje, 2018.
- 40.302 RSD
- Neto plata, 12 meseci
- 95.279 RSD
- Prosek mesta
- 101.239 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 91. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2025. 87.339 93.603 2024. 76.457 83.346 2023. 66.895 72.735 2022. 59.032 63.533 2021. 53.108 56.572 2020. 48.700 52.069 2019. 44.383 47.718 2018. 40.302 43.470 Zaposlenih6.130 2026.→ 1,4% od 2021.Detalji
Broj zaposlenih po godinama, RZS. Na grafikonu je ukupan broj, a poređenje je na 1.000 stanovnika.
- Najviše, 2023.
- 6.424
- Najmanje, 2017.
- 4.921
- Prosek mesta
- 322
- Položaj, 1. je najbolje
- 134. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2026. 6.130 2025. 6.201 2024. 6.261 2023. 6.424 2022. 6.267 2021. 6.046 2020. 5.755 2019. 5.537 2018. 5.277 2017. 4.921 2016. 5.034 Korisnici penzija7.290 2026.▲ 1,7% od 2021.Detalji
Korisnici svih vrsta penzija, PIO fond, decembar svake godine, a za tekuću godinu poslednji objavljen mesec.
- Najviše, 2023.
- 7.343
- Najmanje, 2021.
- 7.168
- Prosek mesta
- 248
- Položaj, 1. je najviše
- 9. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2026. 7.290 2025. 7.316 2024. 7.340 2023. 7.343 2022. 7.192 2021. 7.168 2020. 7.258 2019. 7.330 2018. 7.308 Odseljeni437 2025.▼ 12,2% od 2022.Detalji
Broj ljudi koji su se odselili iz mesta tokom godine, RZS.
- Najviše, 2023.
- 531
- Najmanje, 2024.
- 404
- Prosek mesta
- -1,5
- Položaj, 1. je najbolje
- 155. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 437 2024. 404 2023. 531 2022. 498 Doseljeni219 2025.▼ 25,5% od 2022.Detalji
Broj ljudi koji su se doselili u mesto tokom godine, RZS.
- Najviše, 2023.
- 313
- Najmanje, 2025.
- 219
- Prosek mesta
- -1,5
- Položaj, 1. je najbolje
- 155. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 219 2024. 229 2023. 313 2022. 294
Još trendova (9)
Noćenja turista38.089 2025.▲ 88,0% od 2019.Detalji
Ukupan broj noćenja turista godišnje, RZS. Na grafikonu je ukupan broj, a poređenje je po stanovniku.
- Najviše, 2022.
- 46.857
- Najmanje, 2013.
- 8.004
- Prosek mesta
- 2,7
- Položaj, 1. je najbolje
- 39. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 38.089 2024. 38.842 2023. 40.141 2022. 46.857 2021. 22.205 2019. 20.264 2018. 17.768 2017. 19.258 2016. 18.723 2015. 21.283 2014. 17.623 2013. 8.004 2012. 18.257 2011. 15.865 2010. 15.420 Mala matura511 2026.▲ 2,8% od 2023.Detalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečan skor učenika na maloj maturi.
- Najviše, 2026.
- 511
- Najmanje, 2025.
- 490
- Prosek mesta
- 481
- Položaj, 1. je najbolje
- 27. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2026. 511 481 2025. 490 479 2024. 495 483 2023. 497 483 Saobraćajne nezgode17 2025.▼ 37,0% od 2020.Detalji
Ukupan broj saobraćajnih nezgoda godišnje, MUP.
- Najviše, 2024.
- 36
- Najmanje, 2025.
- 17
- Prosek mesta
- 206
- Položaj, 1. je najbolje
- 9. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 17 2024. 36 2023. 19 2022. 28 2021. 28 2020. 27 2019. 25 2018. 25 2017. 22 2016. 24 Noćno svetlo, sa satelita156. od 161 po stanovniku 2025.▲ 39,3% od 2020.Detalji
Ukupna jačina veštačkog svetla koju satelit NASA izmeri noću iznad teritorije mesta. Sam broj nema svakodnevno značenje: služi za poređenje istog mesta kroz vreme i mesta međusobno. Industrija i prelazak na LED rasvetu menjaju ga i kad se broj ljudi ne menja.
- Najviše, 2025.
- 1.205
- Najmanje, 2012.
- 574
- Prosek mesta
- 119,2
- Položaj, 1. je najviše
- 156. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 1.205 2024. 1.053 2023. 1.099 2022. 1.015 2021. 785 2020. 865 2019. 980 2018. 1.011 2017. 794 2016. 639 2015. 606 2014. 605 2013. 589 2012. 574 Prosečna penzija48.686 RSD 2026.▲ 34,7% od 2021. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna penzija svih vrsta, PIO fond, decembar svake godine, a za tekuću godinu poslednji objavljen mesec.
- Najviše, 2025.
- 48.760 RSD
- Najmanje, 2019.
- 23.358 RSD
- Prosečna penzija
- 48.686 RSD
- Prosek mesta
- 50.307 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 82. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2026. 48.686 50.307 2025. 48.760 50.246 2024. 43.690 44.693 2023. 34.419 35.047 2022. 29.321 29.593 2021. 25.704 25.699 2020. 24.464 24.231 2019. 23.358 22.945 2018. 23.429 22.892 Divlje deponije, prijavljene9 2024.▲ 80,0% od 2019.Detalji
Lokacije koje su opštine i komunalna preduzeća prijavile registru SEPA. Rast može da znači i savesnije prijavljivanje.
- Najviše, 2024.
- 9
- Najmanje, 2023.
- 3
- Prosek mesta
- 18
- Položaj, 1. je najviše
- 85. od 155
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2024. 9 2023. 3 2022. 6 2021. 5 2020. 6 2019. 5 2018. 5 Životni vek78,9 god. 2025.▲ 2,7% od 2023.Detalji
- Muškarci
- Žene
Tabela po godinama
Godina Muškarci Žene 2025. 77,2 80,7 2024. 76,1 80,7 2023. 74,4 79,3 Brakovi81 2025.→ 1,2% od 2020.Detalji
Broj sklopljenih brakova godišnje, RZS.
- Najviše, 2016.
- 136
- Najmanje, 2024.
- 78
- Prosek mesta
- 4,4
- Položaj, 1. je najviše
- 112. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 81 2024. 78 2023. 112 2022. 101 2021. 107 2020. 80 2019. 108 2018. 127 2017. 108 2016. 136 2015. 124 2014. 116 2013. 114 2012. 114 2011. 131 2010. 125 Stanovi po dozvolama11 2025.▼ 21,4% od 2020.Detalji
Broj stanova za koje je izdata građevinska dozvola, RZS.
- Najviše, 2023.
- 106
- Najmanje, 2014.
- 4
- Prosek mesta
- 4,8
- Položaj, 1. je najbolje
- 87. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 11 2024. 76 2023. 106 2022. 8 2021. 17 2020. 14 2019. 15 2018. 5 2017. 8 2016. 8 2015. 12 2014. 4 2013. 12 2012. 9 2011. 25 2010. 26 2009. 24 2008. 14 2007. 19
„Realno" znači posle inflacije po indeksu cena za Srbiju. Strelica je smer; zelena je poboljšanje, crvena pogoršanje, siva bez ocene. Praćenje ocena počinje u oktobru 2026.
Poređenje
Medijana: pola mesta je iznad te vrednosti, a pola ispod, pa je ne pomeraju krajnje vrednosti. Prosek regiona računa svako mesto jednako. Mesto 1 je najbolje. Kliknite na pokazatelj za sva mesta.
| Pokazatelj | Ovde | Prosek regiona | Medijana | U regionu | U Srbiji |
|---|---|---|---|---|---|
| Neto plata, 12 meseci | 95.279 RSD | 95.169 | 96.554 | 4. od 10 | 91. od 161 |
| Zaposleni na 1.000 radno sposobnih | 452 | 518 | 521 | 8. od 10 | 143. od 161 |
| Nezaposleni na 1.000 stanovnika | 108,4 | 63,6 | 55,9 | 9. od 10 | 144. od 161 |
| Promena od 2022. | -4,4 % | -2,3 | -2,6 | 9. od 10 | 138. od 161 |
| Deca do 14 godina | 10,8 % | 13,5 | 13,5 | 9. od 10 | 147. od 161 |
| Sa višom ili visokom školom | 15,0 % | 14,9 | 13,9 | 4. od 10 | 64. od 161 |
| Skor na maloj maturi | 511 | 491 | 480 | 4. od 10 | 27. od 161 |
| Lekari na 10.000 stanovnika | 25,4 | 21,3 | 17,1 | 3. od 10 | 55. od 161 |
| Cena stana po m² | nema podatka | 1.500 | 1.291 | – | – |
| Mobilna mreža Procena | 61 Mb/s | 146 | 156 | 10. od 10 | 153. od 161 |
| PM2.5 zimi, izmereno ili procena Procena | 17,7 µg/m³ | 27,6 | 33,4 | 3. od 10 | 9. od 161 |
| Teške nezgode godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana | 2,8 | 17,8 | 17,6 | 1. od 10 | 3. od 161 |
Slična mesta: Blace, Bajina Bašta, Ljubovija, Trstenik, Aleksandrovac. Upoređuje se sa njihovim prosekom, prvo najveća razlika.
Prednosti u odnosu na slična mesta
| Pokazatelj | Ovde | Slična mesta |
|---|---|---|
| Teške nezgode godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana | 2,8 | 12,6 |
| PM2.5 zimi, izmereno ili procena | 17,7 µg/m³ | 29,4 µg/m³ |
| Prazni i napušteni stanovi | 13,5 % | 20,3 % |
| Skor na maloj maturi | 511 | 490 |
| Opštinski putevi sa savremenim kolovozom | 69,3 % | 60,5 % |
| Obuhvat vrtićem | 56 % | 52 % |
| Domaćinstva na kanalizaciji | 54,5 % | 47,6 % |
| Lekari na 10.000 stanovnika | 25,4 | 13,2 |
Zaostatak za sličnim mestima
| Pokazatelj | Ovde | Slična mesta |
|---|---|---|
| Do najbližeg velikog centra | 221 min | 114 min |
| Do sedišta regiona | 104 min | 52 min |
| Neto doseljeni na 1.000 godišnje | -9,1 | -5,0 |
| Domaćinstva na vodovodu | 55,6 % | 72,4 % |
| Mobilna mreža | 61 Mb/s | 125 Mb/s |
| Zaposleni na 1.000 radno sposobnih | 452 | 502 |
| Nezaposleni na 1.000 stanovnika | 108,4 | 86,4 |
| Firme na 1.000 stanovnika | 5,6 | 9,0 |
Šta kažu nezavisni izvori
Procena OpenStreetMap, 2026-11-01. Podatke unose volonteri: ovo pokazuje šta je ucrtano na mapi, a slabije mapirano mesto izgleda kao mesto sa manje usluga. Ne ulazi u ocenu.
- Apoteke na 10.000 stanovnika: 3,6 (prosek mesta 2,8)
- Supermarketi na 10.000 stanovnika: 2,7 (prosek mesta 1,9)
- Pošte na 10.000 stanovnika: 1,3 (prosek mesta 3,5)
- Banke na 10.000 stanovnika: 2,2 (prosek mesta 1,8)
- Lekari i klinike na 10.000 stanovnika: 1,8 (prosek mesta 1,7)
- Restorani i kafići na 10.000 stanovnika: 11,1 (prosek mesta 8,9)
- Benzinske pumpe na 10.000 stanovnika: 1,8 (prosek mesta 3,2)
Slična mesta
Uporedi ova mesta u alatu. Sličnost je računata iz 28 pokazatelja; način je na stranici Kako računamo.
Izvori i metodologija
Izvor i period stoje uz svaki pokazatelj. Celu računicu vidite na stranici Kako računamo, a proveru ocene na stranici Provera ocene. Svežinu izvora prati Stanje podataka, a sve brojke su u preuzimanju.
Provera brojki
Zvanične procene poredimo sa onim što je stvarno izbrojano. Ako se slažu, odnos je oko 100. Izbori 2026. nisu konačni. Ovo ne ulazi u glavnu ocenu.
| Pitanje | Zvanično | Izmereno | Odnos |
|---|---|---|---|
| Koliko punoletnih je stvarno tu?Glasači su donja mera prisutnih; iznad 100 znači da je glasalo više ljudi nego što procena kaže da živi tu. | 19.474 punoletnih po RZS proceni | 14.533 glasalo 2026. | 75 na 100 |
| Da li je birački spisak veći od procene?Spisak uključuje i one koji su otišli, a nisu se odjavili. | 19.474 punoletnih po RZS proceni | 25.802 na biračkom spisku | 133 na 100 |
| Ima li dece koliko piše?Škola zna ko je stvarno došao. | 166 očekivanih osmaka po RZS proceni | 156 stvarno na maloj maturi | 94 na 100 |
| Koliko stanova je stvarno nastanjeno?Popis 2022. Ostatak su prazni, napušteni i vikend stanovi. | 13.409 stanova | 9.198 nastanjeno | 69% |
| Koliko mesto svetli noću?Satelit NASA. Industrija i LED rasveta podižu broj. | 22.481 stanovnika | 53,6 zračenja na 1.000 stanovnika | 156. od 161 |
Promena biračkog spiska, 2023. do 2026.
Spisak se menja zbog novih punoletnih i umrlih. Ostatak je ono što to dvoje ne objašnjava.
- Spisak 2023.
- 26.576
- Novi punoletni
- +545
- Umrli
- −970
- Ostatak
- −349
- Spisak 2026.
- 25.802
Život i ljudi
Životni vek i uzroci smrti
- Životni vek, muškarci
- 77,2 god.
- Životni vek, žene
- 80,7 god.
- Bolesti srca i krvotoka na 10.000
- 77,7
- Tumori na 10.000
- 28,8
- Bolesti disanja na 10.000
- 12,2
- Povrede i trovanja na 10.000
- 3,3
Seljenje, porodica i gradnja
- Neto doseljeni na 1.000 godišnje
- -9,1
- Brakovi na 1.000 godišnje
- 4,0
- Razvodi na 100 brakova
- 21,4
- Stanovi po dozvolama na 1.000
- 1,9
- Srednjoškolci na 1.000 stanovnika
- 27,4
RZS. Uzroci smrti su sirove stope, pa starije mesto ima veće brojeve. Seljenje, smrti i brakovi su prosek tri godine, a dozvole pet.
Obrazovanje
Osnovna škola, osmi razred
- Prosečna ocena
- 4,10
- Matematika, skor
- 513
- Maternji jezik, skor
- 509
- Ocena prema testu*
- -0,02
Srednje škole
- Srednjih škola
- 2
- Gimnazija
- 1
- Srednjoškolaca na 1.000
- 27,4
- Učenika po nastavniku
- 6,8
* Naše računanje: koliko je školska ocena viša ili niža od ocene koju rezultat na maloj maturi predviđa u celoj Srbiji. Rezultati mature i upisni bodovi po srednjoj školi nisu objavljeni kao otvoreni podaci. Univerziteti su na stranici Univerziteti i fakulteti.
Stanovništvo
- Stanovnika 2025.
- 22.481
- Promena od 2022.
- -4,4%
- Dece do 14
- 10,8%
- Starijih od 65
- 29,1%
Na popisu 2011. bilo je 27.133, a 2022. 23.514 stanovnika. Procene RZS-a se posle svakog popisa ponovo baziraju, pa je linija prekinuta tamo gde bi skok bio samo promena osnova.
Svi popisi, 1948–2022.
Popisi su rađeni po različitim metodologijama, a teritorija je svedena na stanje iz 2022.
Procene po godinama
Rođeni i umrli, 1961–2025.
- Rođeni 2025.
- 155
- Umrli 2025.
- 341
- Prirodni priraštaj
- -186 rođeni minus umrli
Tabela po godinama
| Godina | Rođeni | Umrli | Priraštaj |
|---|---|---|---|
| 2025. | 155 | 341 | -186 |
| 2024. | 137 | 339 | -202 |
| 2023. | 149 | 299 | -150 |
| 2022. | 139 | 372 | -233 |
| 2021. | 160 | 513 | -353 |
| 2020. | 146 | 436 | -290 |
| 2019. | 170 | 364 | -194 |
| 2018. | 161 | 350 | -189 |
| 2017. | 180 | 372 | -192 |
| 2016. | 186 | 342 | -156 |
| 2015. | 177 | 328 | -151 |
| 2014. | 170 | 330 | -160 |
| 2013. | 188 | 331 | -143 |
| 2012. | 191 | 295 | -104 |
| 2011. | 173 | 314 | -141 |
| 2010. | 185 | 334 | -149 |
| 2009. | 211 | 346 | -135 |
| 2008. | 212 | 314 | -102 |
| 2007. | 188 | 315 | -127 |
| 2006. | 226 | 343 | -117 |
| 2005. | 258 | 333 | -75 |
| 2004. | 317 | 357 | -40 |
| 2003. | 343 | 325 | 18 |
| 2002. | 332 | 284 | 48 |
| 2001. | 297 | 291 | 6 |
| 2000. | 286 | 321 | -35 |
| 1999. | 243 | 316 | -73 |
| 1998. | 330 | 303 | 27 |
| 1997. | 391 | 277 | 114 |
| 1996. | 407 | 321 | 86 |
| 1995. | 437 | 301 | 136 |
| 1994. | 407 | 298 | 109 |
| 1993. | 394 | 278 | 116 |
| 1992. | 445 | 306 | 139 |
| 1991. | 526 | 239 | 287 |
| 1990. | 561 | 213 | 348 |
| 1989. | 514 | 228 | 286 |
| 1988. | 551 | 264 | 287 |
| 1987. | 570 | 210 | 360 |
| 1986. | 625 | 222 | 403 |
| 1985. | 537 | 204 | 333 |
| 1984. | 579 | 235 | 344 |
| 1983. | 634 | 216 | 418 |
| 1982. | 601 | 211 | 390 |
| 1981. | 563 | 197 | 366 |
| 1980. | 702 | 173 | 529 |
| 1979. | 641 | 180 | 461 |
| 1978. | 642 | 184 | 458 |
| 1977. | 642 | 171 | 471 |
| 1976. | 623 | 145 | 478 |
| 1975. | 624 | 172 | 452 |
| 1974. | 649 | 159 | 490 |
| 1973. | 625 | 163 | 462 |
| 1972. | 680 | 164 | 516 |
| 1971. | 655 | 156 | 499 |
| 1970. | 696 | 159 | 537 |
| 1969. | 727 | 190 | 537 |
| 1968. | 682 | 153 | 529 |
| 1967. | 761 | 180 | 581 |
| 1966. | 795 | 163 | 632 |
| 1965. | 853 | 191 | 662 |
| 1964. | 825 | 186 | 639 |
| 1963. | 837 | 181 | 656 |
| 1962. | 871 | 199 | 672 |
| 1961. | 854 | 190 | 664 |
RZS, teritorija svedena na današnje opštine.
Naselja (33), broj stanovnika po popisima
| Naselje | 1948. | 1971. | 1991. | 2011. | 2022. |
|---|---|---|---|---|---|
| Priboj | 2.300 | 10.699 | 18.083 | 14.920 | 13.172 |
| Banja | 1.793 | 3.598 | 3.757 | 3.013 | 2.523 |
| Rača | 241 | 1.122 | 1.896 | 1.904 | 1.691 |
| Čitluk | 158 | 735 | 1.242 | 967 | 937 |
| Crnuzi | 172 | 801 | 1.355 | 964 | 820 |
| Sjeverin | 240 | 360 | 572 | 380 | 553 |
| Miliješ | 496 | 578 | 717 | 568 | 460 |
| Dobrilovići | 336 | 551 | 643 | 439 | 432 |
| Kalafati | 366 | 557 | 443 | 255 | 291 |
| Kasidoli | 831 | 987 | 522 | 347 | 278 |
| Hercegovačka Goleša | 817 | 1.051 | 675 | 311 | 221 |
| Kratovo | 305 | 390 | 349 | 285 | 215 |
| Zabrđe | 717 | 891 | 430 | 233 | 184 |
| Zabrnjica | 707 | 841 | 391 | 225 | 174 |
| Sočice | 433 | 523 | 376 | 225 | 140 |
| Mažići | 477 | 511 | 398 | 203 | 131 |
| Zagradina | 382 | 534 | 293 | 155 | 118 |
| Jelača | 367 | 436 | 298 | 158 | 109 |
| Živinice | 214 | 208 | 221 | 104 | 105 |
| Batkovići | 403 | 456 | 253 | 156 | 104 |
| Krnjača | 730 | 735 | 305 | 149 | 102 |
| Požegrmac | 412 | 401 | 277 | 149 | 97 |
| Strmac | 676 | 786 | 331 | 99 | 96 |
| Kaluđerovići | 463 | 513 | 245 | 128 | 91 |
| Pribojske Čelice | 144 | 218 | 167 | 110 | 87 |
| Bučje | 675 | 617 | 240 | 122 | 78 |
| Crnugovići | 251 | 304 | 187 | 66 | 67 |
| Ritošići | 908 | 1.019 | 434 | 206 | 57 |
| Pribojska Goleša | 717 | 739 | 305 | 118 | 54 |
| Plašće | 239 | 278 | 108 | 49 | 45 |
| Zaostro | 235 | 276 | 121 | 42 | 44 |
| Kukurovići | 468 | 520 | 182 | 57 | 22 |
| Brezna | 316 | 313 | 135 | 26 | 16 |
Sastav stanovništva
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 2,8% manja od popisa, a 1,4% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,8 muškarci 41,8, žene 43,8
- Muškarci
- 49,4% 13.419
- Žene
- 50,6% 13.747
- Žena na 100 muškaraca
- 102,4
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 464 | 461 |
| 5–9 | 633 | 667 |
| 10–14 | 710 | 662 |
| 15–19 | 905 | 752 |
| 20–24 | 963 | 873 |
| 25–29 | 876 | 757 |
| 30–34 | 746 | 744 |
| 35–39 | 735 | 747 |
| 40–44 | 841 | 915 |
| 45–49 | 1.084 | 1.086 |
| 50–54 | 1.178 | 1.158 |
| 55–59 | 1.268 | 1.282 |
| 60–64 | 950 | 1.083 |
| 65–69 | 731 | 838 |
| 70–74 | 663 | 779 |
| 75–79 | 433 | 575 |
| 80–84 | 175 | 266 |
| 85+ | 64 | 102 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 2,8% manja od popisa, a 1,4% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,3 muškarci 42,2, žene 44,3
- Muškarci
- 49,4% 13.234
- Žene
- 50,6% 13.536
- Žena na 100 muškaraca
- 102,3
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 462 | 444 |
| 5–9 | 604 | 615 |
| 10–14 | 664 | 643 |
| 15–19 | 885 | 732 |
| 20–24 | 918 | 822 |
| 25–29 | 873 | 741 |
| 30–34 | 748 | 727 |
| 35–39 | 722 | 745 |
| 40–44 | 797 | 862 |
| 45–49 | 1.032 | 1.048 |
| 50–54 | 1.157 | 1.149 |
| 55–59 | 1.256 | 1.256 |
| 60–64 | 1.007 | 1.120 |
| 65–69 | 743 | 851 |
| 70–74 | 647 | 766 |
| 75–79 | 457 | 609 |
| 80–84 | 189 | 289 |
| 85+ | 73 | 117 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 2,8% manja od popisa, a 1,4% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,8 muškarci 42,7, žene 44,9
- Muškarci
- 49,5% 13.060
- Žene
- 50,5% 13.326
- Žena na 100 muškaraca
- 102,0
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 477 | 435 |
| 5–9 | 560 | 555 |
| 10–14 | 633 | 651 |
| 15–19 | 860 | 716 |
| 20–24 | 884 | 783 |
| 25–29 | 851 | 697 |
| 30–34 | 755 | 710 |
| 35–39 | 707 | 745 |
| 40–44 | 773 | 817 |
| 45–49 | 980 | 995 |
| 50–54 | 1.125 | 1.149 |
| 55–59 | 1.237 | 1.212 |
| 60–64 | 1.055 | 1.162 |
| 65–69 | 741 | 875 |
| 70–74 | 667 | 764 |
| 75–79 | 468 | 621 |
| 80–84 | 205 | 302 |
| 85+ | 82 | 137 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 2,8% manja od popisa, a 1,4% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 44,2 muškarci 43,1, žene 45,3
- Muškarci
- 49,5% 12.851
- Žene
- 50,5% 13.128
- Žena na 100 muškaraca
- 102,2
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 475 | 425 |
| 5–9 | 513 | 519 |
| 10–14 | 636 | 656 |
| 15–19 | 805 | 700 |
| 20–24 | 853 | 748 |
| 25–29 | 822 | 643 |
| 30–34 | 760 | 693 |
| 35–39 | 694 | 747 |
| 40–44 | 735 | 787 |
| 45–49 | 953 | 941 |
| 50–54 | 1.071 | 1.138 |
| 55–59 | 1.203 | 1.166 |
| 60–64 | 1.119 | 1.218 |
| 65–69 | 755 | 889 |
| 70–74 | 658 | 761 |
| 75–79 | 483 | 626 |
| 80–84 | 223 | 317 |
| 85+ | 93 | 154 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 2,8% manja od popisa, a 1,4% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 44,7 muškarci 43,6, žene 45,8
- Muškarci
- 49,5% 12.653
- Žene
- 50,5% 12.930
- Žena na 100 muškaraca
- 102,2
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 466 | 422 |
| 5–9 | 477 | 487 |
| 10–14 | 641 | 657 |
| 15–19 | 738 | 681 |
| 20–24 | 834 | 700 |
| 25–29 | 805 | 615 |
| 30–34 | 749 | 670 |
| 35–39 | 692 | 735 |
| 40–44 | 708 | 749 |
| 45–49 | 903 | 920 |
| 50–54 | 1.051 | 1.098 |
| 55–59 | 1.153 | 1.135 |
| 60–64 | 1.169 | 1.236 |
| 65–69 | 798 | 935 |
| 70–74 | 619 | 758 |
| 75–79 | 495 | 624 |
| 80–84 | 246 | 340 |
| 85+ | 109 | 168 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 2,8% manja od popisa, a 1,4% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 45,1 muškarci 44,0, žene 46,2
- Muškarci
- 49,4% 12.441
- Žene
- 50,6% 12.730
- Žena na 100 muškaraca
- 102,3
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 460 | 441 |
| 5–9 | 456 | 452 |
| 10–14 | 624 | 647 |
| 15–19 | 686 | 645 |
| 20–24 | 816 | 668 |
| 25–29 | 770 | 587 |
| 30–34 | 746 | 659 |
| 35–39 | 691 | 715 |
| 40–44 | 706 | 722 |
| 45–49 | 813 | 885 |
| 50–54 | 1.037 | 1.041 |
| 55–59 | 1.114 | 1.126 |
| 60–64 | 1.181 | 1.223 |
| 65–69 | 846 | 1.001 |
| 70–74 | 615 | 753 |
| 75–79 | 481 | 619 |
| 80–84 | 278 | 368 |
| 85+ | 121 | 178 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 2,8% manja od popisa, a 1,4% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 45,5 muškarci 44,4, žene 46,6
- Muškarci
- 49,3% 12.210
- Žene
- 50,7% 12.535
- Žena na 100 muškaraca
- 102,7
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 444 | 461 |
| 5–9 | 458 | 433 |
| 10–14 | 593 | 605 |
| 15–19 | 645 | 625 |
| 20–24 | 781 | 646 |
| 25–29 | 735 | 554 |
| 30–34 | 745 | 644 |
| 35–39 | 687 | 696 |
| 40–44 | 687 | 717 |
| 45–49 | 762 | 828 |
| 50–54 | 989 | 1.005 |
| 55–59 | 1.093 | 1.119 |
| 60–64 | 1.169 | 1.193 |
| 65–69 | 893 | 1.046 |
| 70–74 | 621 | 765 |
| 75–79 | 484 | 619 |
| 80–84 | 297 | 396 |
| 85+ | 127 | 183 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 2,8% manja od popisa, a 1,4% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 46,0 muškarci 44,9, žene 47,0
- Muškarci
- 49,3% 11.978
- Žene
- 50,7% 12.321
- Žena na 100 muškaraca
- 102,9
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 425 | 463 |
| 5–9 | 470 | 418 |
| 10–14 | 544 | 546 |
| 15–19 | 618 | 630 |
| 20–24 | 743 | 619 |
| 25–29 | 706 | 537 |
| 30–34 | 731 | 610 |
| 35–39 | 692 | 672 |
| 40–44 | 672 | 714 |
| 45–49 | 736 | 783 |
| 50–54 | 937 | 960 |
| 55–59 | 1.056 | 1.117 |
| 60–64 | 1.145 | 1.149 |
| 65–69 | 946 | 1.088 |
| 70–74 | 612 | 794 |
| 75–79 | 512 | 620 |
| 80–84 | 297 | 404 |
| 85+ | 136 | 197 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 2,8% manja od popisa, a 1,4% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 46,4 muškarci 45,3, žene 47,5
- Muškarci
- 49,3% 11.755
- Žene
- 50,7% 12.092
- Žena na 100 muškaraca
- 102,9
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 428 | 447 |
| 5–9 | 466 | 408 |
| 10–14 | 495 | 506 |
| 15–19 | 618 | 632 |
| 20–24 | 684 | 601 |
| 25–29 | 670 | 517 |
| 30–34 | 710 | 564 |
| 35–39 | 700 | 652 |
| 40–44 | 659 | 712 |
| 45–49 | 701 | 758 |
| 50–54 | 911 | 906 |
| 55–59 | 999 | 1.102 |
| 60–64 | 1.122 | 1.097 |
| 65–69 | 1.004 | 1.136 |
| 70–74 | 631 | 811 |
| 75–79 | 501 | 623 |
| 80–84 | 307 | 402 |
| 85+ | 149 | 218 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 2,8% manja od popisa, a 1,4% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 46,7 muškarci 45,6, žene 47,9
- Muškarci
- 49,3% 11.516
- Žene
- 50,7% 11.857
- Žena na 100 muškaraca
- 103,0
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 436 | 426 |
| 5–9 | 458 | 409 |
| 10–14 | 463 | 475 |
| 15–19 | 619 | 633 |
| 20–24 | 623 | 583 |
| 25–29 | 650 | 488 |
| 30–34 | 676 | 528 |
| 35–39 | 696 | 639 |
| 40–44 | 652 | 697 |
| 45–49 | 675 | 725 |
| 50–54 | 861 | 886 |
| 55–59 | 981 | 1.057 |
| 60–64 | 1.068 | 1.065 |
| 65–69 | 1.039 | 1.145 |
| 70–74 | 674 | 845 |
| 75–79 | 464 | 619 |
| 80–84 | 322 | 407 |
| 85+ | 159 | 230 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 2,8% manja od popisa, a 1,4% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 47,0 muškarci 45,7, žene 48,2
- Muškarci
- 49,2% 11.257
- Žene
- 50,8% 11.600
- Žena na 100 muškaraca
- 103,0
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 430 | 401 |
| 5–9 | 458 | 430 |
| 10–14 | 447 | 440 |
| 15–19 | 600 | 624 |
| 20–24 | 589 | 552 |
| 25–29 | 632 | 468 |
| 30–34 | 637 | 494 |
| 35–39 | 698 | 628 |
| 40–44 | 651 | 680 |
| 45–49 | 670 | 697 |
| 50–54 | 782 | 861 |
| 55–59 | 964 | 1.000 |
| 60–64 | 1.016 | 1.060 |
| 65–69 | 1.049 | 1.121 |
| 70–74 | 709 | 895 |
| 75–79 | 456 | 606 |
| 80–84 | 299 | 406 |
| 85+ | 170 | 237 |
- Prosečna starost
- 47,3 muškarci 46,1, žene 48,4
- Muškarci
- 49,7% 11.687
- Žene
- 50,3% 11.827
- Žena na 100 muškaraca
- 101,2
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 443 | 371 |
| 5–9 | 415 | 464 |
| 10–14 | 460 | 421 |
| 15–19 | 599 | 560 |
| 20–24 | 569 | 572 |
| 25–29 | 644 | 483 |
| 30–34 | 658 | 559 |
| 35–39 | 753 | 619 |
| 40–44 | 700 | 705 |
| 45–49 | 719 | 739 |
| 50–54 | 826 | 848 |
| 55–59 | 1.030 | 1.014 |
| 60–64 | 1.067 | 1.125 |
| 65–69 | 1.115 | 1.148 |
| 70–74 | 767 | 956 |
| 75–79 | 471 | 628 |
| 80–84 | 312 | 387 |
| 85+ | 139 | 228 |
- Prosečna starost
- 47,6 muškarci 46,5, žene 48,7
- Muškarci
- 49,7% 11.546
- Žene
- 50,3% 11.698
- Žena na 100 muškaraca
- 101,3
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 421 | 361 |
| 5–9 | 417 | 468 |
| 10–14 | 450 | 417 |
| 15–19 | 566 | 529 |
| 20–24 | 572 | 573 |
| 25–29 | 622 | 475 |
| 30–34 | 629 | 540 |
| 35–39 | 720 | 591 |
| 40–44 | 707 | 676 |
| 45–49 | 713 | 739 |
| 50–54 | 807 | 833 |
| 55–59 | 983 | 976 |
| 60–64 | 1.060 | 1.128 |
| 65–69 | 1.111 | 1.135 |
| 70–74 | 824 | 986 |
| 75–79 | 474 | 648 |
| 80–84 | 323 | 392 |
| 85+ | 147 | 231 |
- Prosečna starost
- 48,0 muškarci 46,9, žene 49,1
- Muškarci
- 49,7% 11.367
- Žene
- 50,3% 11.505
- Žena na 100 muškaraca
- 101,2
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 410 | 354 |
| 5–9 | 418 | 453 |
| 10–14 | 439 | 405 |
| 15–19 | 524 | 497 |
| 20–24 | 586 | 569 |
| 25–29 | 588 | 473 |
| 30–34 | 603 | 506 |
| 35–39 | 676 | 559 |
| 40–44 | 721 | 651 |
| 45–49 | 697 | 727 |
| 50–54 | 769 | 818 |
| 55–59 | 948 | 922 |
| 60–64 | 1.021 | 1.108 |
| 65–69 | 1.091 | 1.108 |
| 70–74 | 885 | 1.037 |
| 75–79 | 499 | 680 |
| 80–84 | 325 | 405 |
| 85+ | 167 | 233 |
- Prosečna starost
- 48,4 muškarci 47,3, žene 49,5
- Muškarci
- 49,8% 11.188
- Žene
- 50,2% 11.293
- Žena na 100 muškaraca
- 100,9
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 394 | 354 |
| 5–9 | 431 | 426 |
| 10–14 | 430 | 400 |
| 15–19 | 487 | 466 |
| 20–24 | 593 | 564 |
| 25–29 | 554 | 463 |
| 30–34 | 580 | 472 |
| 35–39 | 646 | 542 |
| 40–44 | 722 | 639 |
| 45–49 | 687 | 703 |
| 50–54 | 728 | 784 |
| 55–59 | 907 | 902 |
| 60–64 | 1.011 | 1.061 |
| 65–69 | 1.046 | 1.081 |
| 70–74 | 927 | 1.067 |
| 75–79 | 547 | 724 |
| 80–84 | 314 | 412 |
| 85+ | 184 | 233 |
Crtica je Srbija u istoj godini. Procene pre 2022. se ne nastavljaju na one posle popisa, pa se te godine ne porede međusobno. RZS.
Nacionalnost, popisi 2022. i 2011.
| Grupa | Traka | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|---|
| Srbi | 71,9% | 75,9% | 16.909 | |
| Bošnjaci | 17,6% | 14,0% | 4.144 | |
| Muslimani | 3,9% | 7,2% | 914 | |
| Nisu se izjasnili | 0,9% | 0,9% | 214 | |
| Nepoznato | 4,9% | 0,9% | 1.143 |
Grupe ispod 1% (15)
| Grupa | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|
| Crnogorci | 0,20% | 0,4% | 47 |
| Jugosloveni | 0,20% | 0,1% | 46 |
| Ostali | 0,11% | 0,1% | 25 |
| Romi | 0,08% | 0,1% | 19 |
| Regionalna pripadnost | 0,07% | 0,0% | 16 |
| Hrvati | 0,06% | 0,1% | 13 |
| Mađari | 0,02% | 0,0% | 4 |
| Makedonci | 0,02% | 0,0% | 4 |
| Rumuni | 0,02% | 0,0% | 4 |
| Rusi | 0,02% | 0,0% | 4 |
| Albanci | 0,01% | 0,0% | 2 |
| Goranci | 0,01% | 0,0% | 2 |
| Ukrajinci | 0,01% | 0,0% | 2 |
| Bugari | 0,00% | 0,0% | 1 |
| Slovenci | 0,00% | 0,0% | 1 |
Veroispovest, popisi 2022. i 2011.
| Grupa | Traka | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|---|
| Pravoslavna | 71,0% | 76,0% | 16.687 | |
| Islamska | 21,8% | 21,4% | 5.119 | |
| Ostale hrišćanske | 1,1% | 0,3% | 248 | |
| Nisu se izjasnili | 0,9% | 1,0% | 220 | |
| Nepoznato | 5,0% | 1,1% | 1.178 |
Grupe ispod 1% (4)
| Grupa | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|
| Nisu vernici | 0,12% | 0,2% | 28 |
| Katolička | 0,10% | 0,2% | 24 |
| Agnostici | 0,04% | 0,0% | 9 |
| Istočnjačke | 0,00% | 0,0% | 1 |
Udeo u svim popisanim. Izjašnjavanje nije obavezno, a „Nepoznato” je kategorija RZS-a. Udeo „Nepoznato” je u Srbiji 2022. veći nego 2011, pa razlika između kolona ne mora da bude stvarna promena. Nacionalnost i vera se ne ocenjuju i ne ulaze u poređenja. RZS, Popis 2022.
Cena života
- Korpa, usklađena
- 110.164 RSD, 2026-05, pomereno do 2026-09, procena iz najbližih gradova
- Prosečna plata
- 95.279 RSD
- Stanovanje mesečno
- 22.312 procena, stan od 50 m²
- Sve kroz platu
- 1,39 korpa i stanovanje
Procena Državna računica, a ne tržišno merenje; koristi se oprezno i poredi sa našim cenama iz prodavnica. Stanovanje: za ovo mesto nema kirija ni kupoprodaja, pa je ovo procena iz cene novih stanova, svedena na istu skalu. Uporedi cene u prodavnicama.
Stanovanje i obrazovanje
- Stanova
- 13.409
- Prazni i napušteni
- 13,5%
- Pod zakupom
- 6,9%
- Zgrade starije od 1971.
- 35%
- Viša ili visoka škola
- 15,0%
- Bez srednje škole
- 23,5%
Popis 2022. RZS.
Posao i plate
- Neto plata, 12 meseci
- 95.279 do 08/2026
- Zaposlenih na 1.000
- 272
- Aktivnih firmi
- 127 09/2025
- Nezaposlenih na birou
- 2.438 09/2025
- Budžet po stanovniku
- 54.856 RSD, 2024.
- Ulaganja po stanovniku
- 7.281 RSD, 14,6% rashoda
Plata zaposlenih koji ovde žive, bez obzira na to gde rade. Tačka je ovo mesto, crta je Srbija.
Zdravstvo
- Lekara
- 57
- Stanovnika po lekaru
- 394
- Zubara
- 8
- Farmaceuta
- 4
Podaci za 2024, samo zdravstvena služba. Broji se gde ljudi rade, pa bolnički centri izgledaju bolje od mesta čiji se stanovnici tamo leče.
Škole i vrtići
- Skor na maloj maturi
- 511 2025/26, prosek mesta 481
- Osnovnih škola
- 6
- Dece u vrtiću
- 610 2025/2026
- Obuhvat vrtićem
- 56% naša procena
Skor je prosek tri standardizovana testa, ponderisan brojem učenika. Više govori o generaciji i porodicama nego o samoj školi. Ministarstvo prosvete.
Od čega se živi
Popis 2022.
Popis 2011.
| Grupa | 2022. | Udeo | 2011. | Udeo |
|---|---|---|---|---|
| Zaposleni | 6.396 | 27,2% | 7.483 | 27,6% |
| Penzioneri | 6.673 | 28,4% | 6.049 | 22,3% |
| Deca do 15 godina | 2.574 | 10,9% | 3.549 | 13,1% |
| Učenici i studenti | 1.571 | 6,7% | 2.540 | 9,4% |
| Nezaposleni | 2.768 | 11,8% | 3.119 | 11,5% |
| Domaćinstvo i ostali | 3.532 | 15,0% | 4.393 | 16,2% |
RZS, popisi 2011. i 2022: svaka osoba je u jednoj grupi. Stopa nezaposlenosti po popisu je 30,2%. Godišnje, PIO fond: 7.290 korisnika penzija u 2026-06, prosečna penzija 48.686 RSD, 119 korisnika na 100 zaposlenih. Ne ulazi u ocenu.
Komunalije i putevi
- Domaćinstva na vodovodu
- 55,6%
- Domaćinstva na kanalizaciji
- 54,5%
- Prečišćene otpadne vode
- 0,0%
- Opštinski putevi sa savremenim kolovozom
- 69,3%
- Divlje deponije, prijavljene
- 9
Godišnjak Opštine i regioni, podaci za 2024. Priključci prema domaćinstvima iz popisa 2022, pa vikend kuće mogu da podignu udeo. Ne ulazi u ocenu.
Na šta opština planira da troši
Plan za 2022, ukupno 1.382 miliona RSD. Godine se razlikuju među mestima, pa ovo nije rang.
- Opšte javne usluge
- 27,4%
- Ekonomski poslovi
- 19,4%
- Obrazovanje
- 15,9%
- Rekreacija, sport i kultura
- 13,4%
- Zaštita životne sredine
- 6,9%
- Stanovi i zajednica
- 6,6%
- Socijalna zaštita
- 6,5%
- Zdravstvo
- 3,3%
- Javni red i bezbednost
- 0,5%
Budžet opštine, data.gov.rs. Plan nije izvršenje. Ne ulazi u ocenu.
Mobilna mreža i internet
- Mobilna mreža, preuzimanje
- 61 Mb/s
- Broj mobilnih testova
- 352
- Fiksni, preuzimanje
- 55 Mb/s zavisi od paketa
Ocena ide iz mobilne mreže, jer ljudi internet uglavnom koriste na telefonu preko 4G i 5G. Fiksna brzina više pokazuje koji paket korisnici biraju nego šta je dostupno, pa nije u oceni. Prosek Speedtest merenja za 3. kvartal 2026, koja sami pokreću korisnici. Kod malog broja testova rezultat je nesiguran. Speedtest by Ookla Global Fixed and Mobile Network Performance Maps, CC BY-NC-SA 4.0.
Vazduh
- PM2.5 zimi, procena
- 17,7
- Leti, model
- 6,4
Procena Ovde nema SEPA stanice za PM2.5. Prikazan je atmosferski model za 2025, a zimska vrednost je pomnožena sa 1,30, koliko model u proseku potcenjuje merenja. Stvarna vrednost može biti znatno drugačija. Emisije: NRIZ registar.
Bezbednost na putu
- Sa povređenima 2025.
- 5
- Sa poginulima 2025.
- 1
- Teških godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana
- 2,8 21.317 ljudi tokom dana
- Sve nezgode 2026.
- 23 tekuća godina
- Na glavnim putevima van naselja*
- 0 od 6 teških, 2025.
Ocena ne računa nezgode na autoputevima i brzim putevima (0% teških nezgoda ovde), a deli se sa dnevnim stanovništvom: stanovnici plus ljudi koji tu rade, minus oni koji rade negde drugde. Drugi tranzitni putevi su i dalje uračunati; zvezdica je naš proračun koji ne menja ocenu. MUP, otvoreni podaci.
Osude za krivična dela
- Osuđenih odraslih 2024.
- 26
- Za imovinu
- 4
- Za život i telo
- 1
- U saobraćaju
- 1
Osude po mestu izvršenja, ne prijavljena dela i ne ocena bezbednosti, zato nisu u indeksu.
Povezanost
- Do sedišta regiona*
- 104 min 152. od 161
- Do najbližeg velikog centra*
- 221 min 159. od 161
- Do Beograda*
- 261 min 157. od 161
- Do najbližeg fakulteta*
- 0 min 1. od 161
- Do najbliže srednje škole*
- 0 min 1. od 161
Minuti vožnje kolima bez gužve, od centra mesta. Ne meri autobus i ne ulazi u ocenu. Veliki centri su Beograd, Novi Sad, Niš i Kragujevac. Nula znači da je cilj u samom mestu. Red 1 je najbliže.