Sva mesta · Raški region
Novi Pazar
Novi Pazar: iznad proseka svih mesta po demografiji (100) i zdravstvu (68), ispod proseka po vazduhu (1) i pristupu (51). Stanovništvo od popisa 2022: +2,8%, prosek regiona −0,8%.
109.716 stanovnika88.931 RSD neto plata
Ocena 1–100, veće je bolje. To je geometrijski prosek 7 tema, bez Bezbednosti na putu. Verovatno između 108. i 154. mesta.
Kako računamoProfil mesta
Ocene 1–100, veće je bolje. Crtica je prosek sličnih mesta.
Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: promena stanovništva od popisa 2022. i neto doseljeni na 1.000 stanovnika.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: neto plata, zaposleni na 1.000 radno sposobnih i firme na 1.000 stanovnika.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: koliko plata pokriva korpu i stanovanje.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: zdravstveni radnici na 10.000 stanovnika i životni vek.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: mala matura, obuhvat vrtićem i vreme do fakulteta i srednje škole.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: vreme do velikog centra i brzina mobilne mreže.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: gori od dva zagađivača, PM2.5 zimi i SO₂.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: teške nezgode; tema je van ukupne ocene.
Kako računamoTrendovi
Stanovništvo se poredi po popisima i procenama posle 2022, jer se godišnje procene ne nastavljaju preko popisa. Metodologija popisa se menjala.
Stanovnika109.716 2025.▲ 2,8% od 2022.Detalji
Broj stanovnika po proceni RZS. Godine pre popisa 2022. su stare procene.
- Najviše, 2025.
- 109.716
- Najmanje, 1948.
- 44.020
- Broj stanovnika
- 109.716
- Prosek mesta
- 40.683
- Položaj, 1. je najviše
- 14. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 109.716 2024. 108.535 2023. 107.610 2022. 106.720 2011. 100.410 2002. 85.996 1991. 85.249 1981. 74.000 1971. 64.326 1961. 58.776 1953. 50.189 1948. 44.020 Neto plata88.931 RSD, 12 meseci do 08/2026▲ 26,1% 2020–2025. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna neto plata po godinama, RZS.
- Najviše, 2025.
- 81.425 RSD
- Najmanje, 2018.
- 37.439 RSD
- Neto plata, 12 meseci
- 88.931 RSD
- Prosek mesta
- 101.239 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 145. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2025. 81.425 93.603 2024. 71.800 83.346 2023. 62.670 72.735 2022. 55.356 63.533 2021. 49.691 56.572 2020. 45.461 52.069 2019. 41.303 47.718 2018. 37.439 43.470 Zaposlenih21.479 2026.▲ 5,5% od 2021.Detalji
Broj zaposlenih po godinama, RZS. Na grafikonu je ukupan broj, a poređenje je na 1.000 stanovnika.
- Najviše, 2026.
- 21.479
- Najmanje, 2016.
- 18.426
- Prosek mesta
- 322
- Položaj, 1. je najbolje
- 158. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2026. 21.479 2025. 21.424 2024. 21.182 2023. 20.940 2022. 20.468 2021. 20.368 2020. 20.062 2019. 19.770 2018. 19.721 2017. 19.254 2016. 18.426 Korisnici penzija14.763 2026.▲ 9,3% od 2021.Detalji
Korisnici svih vrsta penzija, PIO fond, decembar svake godine, a za tekuću godinu poslednji objavljen mesec.
- Najviše, 2026.
- 14.763
- Najmanje, 2018.
- 13.438
- Prosek mesta
- 248
- Položaj, 1. je najviše
- 158. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2026. 14.763 2025. 14.515 2024. 14.235 2023. 13.991 2022. 13.719 2021. 13.503 2020. 13.545 2019. 13.558 2018. 13.438 Odseljeni3.471 2025.▲ 269,6% od 2022.Detalji
Broj ljudi koji su se odselili iz mesta tokom godine, RZS.
- Najviše, 2025.
- 3.471
- Najmanje, 2022.
- 939
- Prosek mesta
- -1,5
- Položaj, 1. je najbolje
- 15. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 3.471 2024. 2.421 2023. 974 2022. 939 Doseljeni4.050 2025.▲ 269,2% od 2022.Detalji
Broj ljudi koji su se doselili u mesto tokom godine, RZS.
- Najviše, 2025.
- 4.050
- Najmanje, 2023.
- 1.088
- Prosek mesta
- -1,5
- Položaj, 1. je najbolje
- 15. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 4.050 2024. 2.706 2023. 1.088 2022. 1.097
Još trendova (11)
Novi stanovi, po m²109.092 RSD 2023.▼ 19,0% od 2019. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna cena novog stana po kvadratnom metru, RZS. U malom mestu je godišnje malo prodaja, pa broj jače skače.
- Najviše, 2023.
- 109.092 RSD
- Najmanje, 2019.
- 101.598 RSD
- Cena novih stanova po m²
- 109.092 RSD
- Prosek mesta
- 135.783 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 34. od 87
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2023. 109.092 143.298 2022. 106.418 126.155 2021. 105.354 114.840 2020. 102.629 108.603 2019. 101.598 107.098 Noćenja turista76.720 2025.▲ 100,3% od 2019.Detalji
Ukupan broj noćenja turista godišnje, RZS. Na grafikonu je ukupan broj, a poređenje je po stanovniku.
- Najviše, 2010.
- 77.826
- Najmanje, 2020.
- 17.328
- Prosek mesta
- 2,7
- Položaj, 1. je najbolje
- 55. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 76.720 2024. 58.422 2023. 48.462 2022. 40.042 2021. 27.977 2020. 17.328 2019. 38.304 2018. 34.763 2017. 30.694 2016. 27.140 2015. 24.193 2014. 33.677 2013. 74.620 2012. 75.586 2011. 76.424 2010. 77.826 Mala matura444 2026.→ 0,4% od 2023.Detalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečan skor učenika na maloj maturi.
- Najviše, 2023.
- 446
- Najmanje, 2024.
- 441
- Prosek mesta
- 481
- Položaj, 1. je najbolje
- 138. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2026. 444 481 2025. 445 479 2024. 441 483 2023. 446 483 PM2.5, godišnje41,1 µg/m³ 2024.▲ 2,0% od 2020.Detalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Godišnji prosek sitnih čestica PM2.5 u vazduhu, izmeren na stanicama. Manje je bolje.
- Najviše, 2021.
- 48,0 µg/m³
- Najmanje, 2023.
- 39,7 µg/m³
- PM2.5 godišnje, izmereno
- 41,1 µg/m³
- Prosek mesta
- 24,8 µg/m³
- Položaj, 1. je najbolje
- 20. od 20
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2024. 41,1 24,8 2023. 39,7 23,3 2022. 44,0 25,9 2021. 48,0 27,1 2020. 40,3 29,2 Saobraćajne nezgode315 2025.▲ 7,5% od 2020.Detalji
Ukupan broj saobraćajnih nezgoda godišnje, MUP.
- Najviše, 2017.
- 376
- Najmanje, 2024.
- 253
- Prosek mesta
- 206
- Položaj, 1. je najbolje
- 133. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 315 2024. 253 2023. 259 2022. 258 2021. 310 2020. 293 2019. 326 2018. 359 2017. 376 2016. 349 Noćno svetlo, sa satelita84. od 161 po stanovniku 2025.▲ 47,0% od 2020.Detalji
Ukupna jačina veštačkog svetla koju satelit NASA izmeri noću iznad teritorije mesta. Sam broj nema svakodnevno značenje: služi za poređenje istog mesta kroz vreme i mesta međusobno. Industrija i prelazak na LED rasvetu menjaju ga i kad se broj ljudi ne menja.
- Najviše, 2025.
- 11.438
- Najmanje, 2014.
- 5.243
- Prosek mesta
- 119,2
- Položaj, 1. je najviše
- 84. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 11.438 2024. 10.176 2023. 9.675 2022. 9.466 2021. 8.420 2020. 7.783 2019. 7.562 2018. 7.448 2017. 6.867 2016. 6.177 2015. 5.631 2014. 5.243 2013. 5.376 2012. 5.311 Prosečna penzija42.744 RSD 2026.▲ 38,8% od 2021. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna penzija svih vrsta, PIO fond, decembar svake godine, a za tekuću godinu poslednji objavljen mesec.
- Najviše, 2026.
- 42.744 RSD
- Najmanje, 2018.
- 19.512 RSD
- Prosečna penzija
- 42.744 RSD
- Prosek mesta
- 50.307 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 121. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2026. 42.744 50.307 2025. 42.698 50.246 2024. 38.026 44.693 2023. 29.830 35.047 2022. 25.173 29.593 2021. 21.904 25.699 2020. 20.690 24.231 2019. 19.596 22.945 2018. 19.512 22.892 Divlje deponije, prijavljene12 2024.▼ 14,3% od 2020.Detalji
Lokacije koje su opštine i komunalna preduzeća prijavile registru SEPA. Rast može da znači i savesnije prijavljivanje.
- Najviše, 2021.
- 21
- Najmanje, 2023.
- 10
- Prosek mesta
- 18
- Položaj, 1. je najviše
- 61. od 155
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2024. 12 2023. 10 2022. 16 2021. 21 2020. 14 Životni vek77,2 god. 2025.▲ 2,6% od 2023.Detalji
- Muškarci
- Žene
Tabela po godinama
Godina Muškarci Žene 2025. 76,1 78,2 2024. 75,5 77,9 2023. 73,8 76,6 Brakovi820 2025.▲ 29,1% od 2020.Detalji
Broj sklopljenih brakova godišnje, RZS.
- Najviše, 2021.
- 899
- Najmanje, 2011.
- 552
- Prosek mesta
- 4,4
- Položaj, 1. je najviše
- 4. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 820 2024. 794 2023. 840 2022. 897 2021. 899 2020. 635 2019. 827 2018. 767 2017. 692 2016. 734 2015. 636 2014. 619 2013. 669 2012. 633 2011. 552 2010. 622 Stanovi po dozvolama913 2025.▲ 91,4% od 2020.Detalji
Broj stanova za koje je izdata građevinska dozvola, RZS.
- Najviše, 2024.
- 1.096
- Najmanje, 2010.
- 25
- Prosek mesta
- 4,8
- Položaj, 1. je najbolje
- 19. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 913 2024. 1.096 2023. 577 2022. 827 2021. 996 2020. 477 2019. 213 2018. 620 2017. 810 2016. 268 2015. 360 2014. 203 2013. 88 2012. 125 2011. 185 2010. 25 2009. 147 2008. 104 2007. 242
„Realno" znači posle inflacije po indeksu cena za Srbiju. Strelica je smer; zelena je poboljšanje, crvena pogoršanje, siva bez ocene. Praćenje ocena počinje u oktobru 2026.
Poređenje
Medijana: pola mesta je iznad te vrednosti, a pola ispod, pa je ne pomeraju krajnje vrednosti. Prosek regiona računa svako mesto jednako. Mesto 1 je najbolje. Kliknite na pokazatelj za sva mesta.
| Pokazatelj | Ovde | Prosek regiona | Medijana | U regionu | U Srbiji |
|---|---|---|---|---|---|
| Neto plata, 12 meseci | 88.931 RSD | 92.138 | 96.554 | 4. od 5 | 145. od 161 |
| Zaposleni na 1.000 radno sposobnih | 298 | 438 | 521 | 4. od 5 | 158. od 161 |
| Nezaposleni na 1.000 stanovnika | 200,9 | 123,3 | 55,9 | 4. od 5 | 159. od 161 |
| Promena od 2022. | 2,8 % | -0,8 | -2,6 | 1. od 5 | 2. od 161 |
| Deca do 14 godina | 21,0 % | 16,9 | 13,5 | 2. od 5 | 2. od 161 |
| Sa višom ili visokom školom | 14,1 % | 16,5 | 13,9 | 4. od 5 | 75. od 161 |
| Skor na maloj maturi | 444 | 454 | 480 | 4. od 5 | 138. od 161 |
| Lekari na 10.000 stanovnika | 31,9 | 26,9 | 17,1 | 3. od 5 | 35. od 161 |
| Cena stana po m² | 950 € | 1.112 | 1.291 | 1. od 2 | 4. od 37 |
| Mobilna mreža Procena | 189 Mb/s | 175 | 156 | 2. od 5 | 50. od 161 |
| PM2.5 zimi, izmereno ili procena Procena | 81,5 µg/m³ | 41,5 | 33,4 | 5. od 5 | 160. od 161 |
| Teške nezgode godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana | 16,5 | 20,2 | 17,6 | 1. od 5 | 67. od 161 |
Slična mesta: Tutin, Sjenica, Bujanovac, Prijepolje, Preševo. Upoređuje se sa njihovim prosekom, prvo najveća razlika.
Prednosti u odnosu na slična mesta
| Pokazatelj | Ovde | Slična mesta |
|---|---|---|
| Neto doseljeni na 1.000 godišnje | 3,0 | -5,0 |
| Prazni i napušteni stanovi | 14,5 % | 26,0 % |
| Mobilna mreža | 189 Mb/s | 145 Mb/s |
| Stanovi po dozvolama na 1.000 godišnje | 8,0 | 2,9 |
| Domaćinstva na vodovodu | 75,4 % | 67,8 % |
| Domaćinstva na kanalizaciji | 60,9 % | 51,4 % |
| Zaposleni na 1.000 radno sposobnih | 298 | 270 |
| Firme na 1.000 stanovnika | 11,6 | 6,5 |
Zaostatak za sličnim mestima
| Pokazatelj | Ovde | Slična mesta |
|---|---|---|
| PM2.5 zimi, izmereno ili procena | 81,5 µg/m³ | 23,3 µg/m³ |
| Nezaposleni na 1.000 stanovnika | 200,9 | 128,5 |
| Opštinski putevi sa savremenim kolovozom | 21,3 % | 42,3 % |
| Do sedišta regiona | 121 min | 98 min |
| Skor na maloj maturi | 444 | 463 |
| Teške nezgode godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana | 16,5 | 14,2 |
| Do najbližeg velikog centra | 181 min | 178 min |
Šta kažu nezavisni izvori
Procena OpenStreetMap, 2026-11-01. Podatke unose volonteri: ovo pokazuje šta je ucrtano na mapi, a slabije mapirano mesto izgleda kao mesto sa manje usluga. Ne ulazi u ocenu.
- Apoteke na 10.000 stanovnika: 0,6 (prosek mesta 2,8)
- Supermarketi na 10.000 stanovnika: 0,6 (prosek mesta 1,9)
- Pošte na 10.000 stanovnika: 1,4 (prosek mesta 3,5)
- Banke na 10.000 stanovnika: 0,8 (prosek mesta 1,8)
- Lekari i klinike na 10.000 stanovnika: 0,2 (prosek mesta 1,7)
- Restorani i kafići na 10.000 stanovnika: 3,4 (prosek mesta 8,9)
- Benzinske pumpe na 10.000 stanovnika: 1,3 (prosek mesta 3,2)
Slična mesta
Uporedi ova mesta u alatu. Sličnost je računata iz 28 pokazatelja; način je na stranici Kako računamo.
Izvori i metodologija
Izvor i period stoje uz svaki pokazatelj. Celu računicu vidite na stranici Kako računamo, a proveru ocene na stranici Provera ocene. Svežinu izvora prati Stanje podataka, a sve brojke su u preuzimanju.
Provera brojki
Zvanične procene poredimo sa onim što je stvarno izbrojano. Ako se slažu, odnos je oko 100. Izbori 2026. nisu konačni. Ovo ne ulazi u glavnu ocenu.
| Pitanje | Zvanično | Izmereno | Odnos |
|---|---|---|---|
| Koliko punoletnih je stvarno tu?Glasači su donja mera prisutnih; iznad 100 znači da je glasalo više ljudi nego što procena kaže da živi tu. | 82.001 punoletnih po RZS proceni | 48.605 glasalo 2026. | 59 na 100 |
| Da li je birački spisak veći od procene?Spisak uključuje i one koji su otišli, a nisu se odjavili. | 82.001 punoletnih po RZS proceni | 94.063 na biračkom spisku | 115 na 100 |
| Ima li dece koliko piše?Škola zna ko je stvarno došao. | 1.447 očekivanih osmaka po RZS proceni | 1.395 stvarno na maloj maturi | 96 na 100 |
| Koliko stanova je stvarno nastanjeno?Popis 2022. Ostatak su prazni, napušteni i vikend stanovi. | 38.148 stanova | 30.680 nastanjeno | 80% |
| Šta plata stvarno kupuje?RGZ, stvarne kupoprodaje 2025, kurs 117,2. | 88.931 RSD prosečna plata | 950 € medijana ugovorenog m² | 0,80 m² za platu |
| Koliko mesto svetli noću?Satelit NASA. Industrija i LED rasveta podižu broj. | 109.716 stanovnika | 104,3 zračenja na 1.000 stanovnika | 84. od 161 |
Promena biračkog spiska, 2023. do 2026.
Spisak se menja zbog novih punoletnih i umrlih. Ostatak je ono što to dvoje ne objašnjava.
- Spisak 2023.
- 91.163
- Novi punoletni
- +4.490
- Umrli
- −2.445
- Ostatak
- +855
- Spisak 2026.
- 94.063
Život i ljudi
Životni vek i uzroci smrti
- Životni vek, muškarci
- 76,1 god.
- Životni vek, žene
- 78,2 god.
- Bolesti srca i krvotoka na 10.000
- 39,6
- Tumori na 10.000
- 18,7
- Bolesti disanja na 10.000
- 2,8
- Povrede i trovanja na 10.000
- 2,1
Seljenje, porodica i gradnja
- Neto doseljeni na 1.000 godišnje
- 3,0
- Brakovi na 1.000 godišnje
- 7,5
- Razvodi na 100 brakova
- 17,8
- Stanovi po dozvolama na 1.000
- 8,0
- Srednjoškolci na 1.000 stanovnika
- 48,8
RZS. Uzroci smrti su sirove stope, pa starije mesto ima veće brojeve. Seljenje, smrti i brakovi su prosek tri godine, a dozvole pet.
Obrazovanje
Osnovna škola, osmi razred
- Prosečna ocena
- 3,98
- Matematika, skor
- 429
- Maternji jezik, skor
- 477
- Ocena prema testu*
- 0,02
Srednje škole
- Srednjih škola
- 9
- Gimnazija
- 1
- Srednjoškolaca na 1.000
- 48,8
- Učenika po nastavniku
- 8,4
* Naše računanje: koliko je školska ocena viša ili niža od ocene koju rezultat na maloj maturi predviđa u celoj Srbiji. Rezultati mature i upisni bodovi po srednjoj školi nisu objavljeni kao otvoreni podaci. Univerziteti su na stranici Univerziteti i fakulteti.
Stanovništvo
- Stanovnika 2025.
- 109.716
- Promena od 2022.
- 2,8%
- Dece do 14
- 21,0%
- Starijih od 65
- 13,3%
Na popisu 2011. bilo je 100.410, a 2022. 106.720 stanovnika. Procene RZS-a se posle svakog popisa ponovo baziraju, pa je linija prekinuta tamo gde bi skok bio samo promena osnova.
Svi popisi, 1948–2022.
Popisi su rađeni po različitim metodologijama, a teritorija je svedena na stanje iz 2022.
Procene po godinama
Rođeni i umrli, 1961–2025.
- Rođeni 2025.
- 1.583
- Umrli 2025.
- 790
- Prirodni priraštaj
- 793 rođeni minus umrli
Tabela po godinama
| Godina | Rođeni | Umrli | Priraštaj |
|---|---|---|---|
| 2025. | 1.583 | 790 | 793 |
| 2024. | 1.560 | 855 | 705 |
| 2023. | 1.557 | 811 | 746 |
| 2022. | 1.714 | 838 | 876 |
| 2021. | 1.486 | 1.217 | 269 |
| 2020. | 1.592 | 1.121 | 471 |
| 2019. | 1.603 | 882 | 721 |
| 2018. | 1.436 | 859 | 577 |
| 2017. | 1.537 | 822 | 715 |
| 2016. | 1.437 | 813 | 624 |
| 2015. | 1.475 | 810 | 665 |
| 2014. | 1.513 | 778 | 735 |
| 2013. | 1.590 | 716 | 874 |
| 2012. | 1.538 | 816 | 722 |
| 2011. | 1.510 | 803 | 707 |
| 2010. | 1.604 | 794 | 810 |
| 2009. | 1.586 | 716 | 870 |
| 2008. | 1.747 | 701 | 1.046 |
| 2007. | 1.550 | 752 | 798 |
| 2006. | 1.799 | 754 | 1.045 |
| 2005. | 1.823 | 731 | 1.092 |
| 2004. | 1.792 | 711 | 1.081 |
| 2003. | 1.783 | 649 | 1.134 |
| 2002. | 1.635 | 678 | 957 |
| 2001. | 1.612 | 630 | 982 |
| 2000. | 1.445 | 622 | 823 |
| 1999. | 1.390 | 601 | 789 |
| 1998. | 1.526 | 594 | 932 |
| 1997. | 1.532 | 575 | 957 |
| 1996. | 1.469 | 608 | 861 |
| 1995. | 1.582 | 645 | 937 |
| 1994. | 1.662 | 548 | 1.114 |
| 1993. | 1.576 | 602 | 974 |
| 1992. | 1.541 | 539 | 1.002 |
| 1991. | 1.836 | 582 | 1.254 |
| 1990. | 1.726 | 473 | 1.253 |
| 1989. | 1.707 | 547 | 1.160 |
| 1988. | 1.787 | 561 | 1.226 |
| 1987. | 1.771 | 536 | 1.235 |
| 1986. | 1.764 | 575 | 1.189 |
| 1985. | 1.738 | 538 | 1.200 |
| 1984. | 1.733 | 488 | 1.245 |
| 1983. | 1.703 | 562 | 1.141 |
| 1982. | 1.734 | 505 | 1.229 |
| 1981. | 1.663 | 494 | 1.169 |
| 1980. | 1.694 | 534 | 1.160 |
| 1979. | 1.647 | 486 | 1.161 |
| 1978. | 1.598 | 441 | 1.157 |
| 1977. | 1.678 | 432 | 1.246 |
| 1976. | 1.712 | 468 | 1.244 |
| 1975. | 1.698 | 503 | 1.195 |
| 1974. | 1.607 | 435 | 1.172 |
| 1973. | 1.535 | 417 | 1.118 |
| 1972. | 1.543 | 454 | 1.089 |
| 1971. | 1.559 | 410 | 1.149 |
| 1970. | 1.556 | 414 | 1.142 |
| 1969. | 1.548 | 405 | 1.143 |
| 1968. | 1.743 | 421 | 1.322 |
| 1967. | 1.613 | 491 | 1.122 |
| 1966. | 1.719 | 446 | 1.273 |
| 1965. | 1.727 | 444 | 1.283 |
| 1964. | 1.715 | 540 | 1.175 |
| 1963. | 1.873 | 483 | 1.390 |
| 1962. | 1.889 | 559 | 1.330 |
| 1961. | 1.912 | 574 | 1.338 |
RZS, teritorija svedena na današnje opštine.
Naselja (96), broj stanovnika po popisima
| Naselje | 1948. | 1971. | 1991. | 2011. | 2022. |
|---|---|---|---|---|---|
| Novi Pazar | 11.992 | 28.950 | 51.749 | 66.527 | 71.462 |
| Mur | 584 | 920 | 2.759 | 4.169 | 4.818 |
| Postenje | 834 | 1.167 | 2.868 | 3.930 | 4.232 |
| Pobrđe | 207 | 385 | 1.540 | 2.889 | 3.602 |
| Izbice | 460 | 620 | 1.327 | 1.596 | 1.886 |
| Paralovo | 273 | 410 | 620 | 1.333 | 1.819 |
| Osoje | 396 | 535 | 1.144 | 1.686 | 1.622 |
| Ivanča | 228 | 387 | 663 | 1.038 | 1.417 |
| Trnava | 587 | 758 | 834 | 946 | 1.036 |
| Bele Vode | 1.158 | 1.223 | 1.069 | 893 | 948 |
| Sitniče | 737 | 1.058 | 646 | 876 | 908 |
| Lukarsko Goševo | 833 | 1.074 | 1.007 | 757 | 896 |
| Rajčinoviće | 416 | 491 | 598 | 659 | 885 |
| Varevo | 236 | 324 | 486 | 604 | 786 |
| Bajevica | 383 | 468 | 577 | 537 | 730 |
| Požega | 598 | 503 | 981 | 513 | 724 |
| Sebečevo | 1.254 | 1.305 | 1.096 | 886 | 681 |
| Banja | 116 | 169 | 350 | 566 | 576 |
| Kožlje | 623 | 705 | 599 | 577 | 443 |
| Lukare | 850 | 838 | 745 | 415 | 437 |
| Kruševo | 617 | 698 | 590 | 425 | 401 |
| Šavci | 186 | 358 | 435 | 330 | 341 |
| Hotkovo | 105 | 171 | 195 | 282 | 326 |
| Muhovo | 1.042 | 959 | 821 | 705 | 316 |
| Deževa | 51 | 120 | 213 | 288 | 301 |
| Janča | 660 | 696 | 609 | 526 | 299 |
| Aluloviće | 619 | 635 | 424 | 314 | 280 |
| Šaronje | 538 | 533 | 397 | 299 | 274 |
| Leča | 603 | 755 | 407 | 327 | 265 |
| Slatina | 509 | 510 | 361 | 254 | 246 |
| Kovačevo | 439 | 415 | 302 | 240 | 235 |
| Vranovina | 679 | 667 | 436 | 284 | 229 |
| Boturovina | 248 | 304 | 229 | 198 | 206 |
| Prćenova | 232 | 184 | 145 | 177 | 184 |
| Žunjeviće | 605 | 645 | 291 | 363 | 154 |
| Vučiniće | 708 | 721 | 376 | 146 | 141 |
| Lukocrevo | 346 | 385 | 237 | 132 | 140 |
| Miščiće | 144 | 192 | 200 | 202 | 134 |
| Vojniće | 236 | 228 | 152 | 197 | 133 |
| Čašić Dolac | 350 | 397 | 333 | 177 | 128 |
| Pavlje | 397 | 405 | 246 | 134 | 125 |
| Dolac | 207 | 189 | 112 | 66 | 109 |
| Rajčinovićka Trnava | 508 | 485 | 350 | 189 | 102 |
| Oholje | 213 | 267 | 286 | 134 | 101 |
| Osaonica | 284 | 300 | 263 | 146 | 98 |
| Kosuriće | 324 | 360 | 188 | 90 | 93 |
| Radaljica | 444 | 473 | 228 | 99 | 91 |
| Požežina | 209 | 203 | 162 | 144 | 78 |
| Koprivnica | 126 | 121 | 96 | 86 | 75 |
| Doljani | 207 | 199 | 94 | 127 | 71 |
| Kuzmičevo | 341 | 304 | 185 | 99 | 70 |
| Vidovo | 150 | 156 | 108 | 91 | 69 |
| Brđani | 367 | 524 | 379 | 137 | 64 |
| Grubetiće | 404 | 432 | 194 | 148 | 64 |
| Bekova | 380 | 346 | 161 | 79 | 52 |
| Tunovo | 297 | 313 | 186 | 90 | 51 |
| Dojinoviće | 383 | 300 | 176 | 49 | 49 |
| Dragočevo | 295 | 315 | 142 | 86 | 49 |
| Sudsko Selo | 244 | 206 | 125 | 67 | 47 |
| Polokce | 302 | 318 | 169 | 82 | 46 |
| Vitkoviće | 152 | 163 | 73 | 36 | 40 |
| Pope | 479 | 499 | 177 | 69 | 40 |
| Dramiće | 233 | 266 | 139 | 50 | 39 |
| Tenkovo | 392 | 340 | 135 | 75 | 35 |
| Golice | 146 | 160 | 81 | 48 | 34 |
| Batnjik | 128 | 125 | 98 | 79 | 33 |
| Goševo | 112 | 166 | 97 | 30 | 33 |
| Štitare | 231 | 176 | 100 | 100 | 30 |
| Rast | 105 | 113 | 67 | 50 | 26 |
| Vever | 102 | 80 | 53 | 9 | 19 |
| Pusta Tušimlja | 143 | 124 | 78 | 18 | 17 |
| Zabrđe | 142 | 182 | 99 | 41 | 16 |
| Građanoviće | 83 | 90 | 28 | 11 | 14 |
| Okose | 103 | 84 | 64 | 26 | 14 |
| Pustovlah | 99 | 117 | 54 | 6 | 13 |
| Skukovo | 62 | 63 | 35 | 17 | 13 |
| Srednja Tušimlja | 172 | 140 | 55 | 14 | 13 |
| Gornja Tušimlja | 121 | 91 | 44 | 18 | 12 |
| Stradovo | 111 | 92 | 33 | 12 | 12 |
| Pilareta | 71 | 79 | 41 | 6 | 11 |
| Bare | 124 | 164 | 71 | 39 | 10 |
| Kašalj | 231 | 182 | 56 | 19 | 10 |
| Lopužnje | 165 | 245 | 106 | 36 | 9 |
| Rajkoviće | 182 | 104 | 38 | 17 | 9 |
| Cokoviće | 190 | 203 | 54 | 7 | 9 |
| Vojkoviće | 157 | 155 | 54 | 20 | 8 |
| Gračane | 248 | 227 | 53 | 19 | 8 |
| Pasji Potok | 156 | 191 | 61 | 13 | 8 |
| Rajetiće | 318 | 372 | 105 | 30 | 8 |
| Jablanica | 141 | 115 | 41 | 17 | 7 |
| Odojeviće | 184 | 237 | 82 | 15 | 7 |
| Zlatare | 98 | 105 | 22 | 9 | 4 |
| Javor | 145 | 131 | 45 | 9 | 4 |
| Negotinac | 121 | 127 | 38 | 10 | 4 |
| Brestovo | 51 | 23 | 9 | – | 3 |
| Rakovac | 70 | 51 | 34 | 7 | 3 |
Sastav stanovništva
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 1,5% veća od popisa, a 2,8% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 33,4 muškarci 32,8, žene 34,0
- Muškarci
- 49,8% 49.813
- Žene
- 50,2% 50.296
- Žena na 100 muškaraca
- 101,0
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 4.332 | 4.070 |
| 5–9 | 4.454 | 4.276 |
| 10–14 | 4.012 | 3.694 |
| 15–19 | 3.873 | 3.609 |
| 20–24 | 3.924 | 3.896 |
| 25–29 | 3.877 | 3.937 |
| 30–34 | 3.782 | 3.810 |
| 35–39 | 3.295 | 3.562 |
| 40–44 | 3.212 | 3.295 |
| 45–49 | 3.040 | 3.190 |
| 50–54 | 2.988 | 3.111 |
| 55–59 | 2.789 | 2.898 |
| 60–64 | 2.213 | 2.214 |
| 65–69 | 1.356 | 1.606 |
| 70–74 | 1.262 | 1.445 |
| 75–79 | 792 | 1.016 |
| 80–84 | 432 | 494 |
| 85+ | 180 | 173 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 1,5% veća od popisa, a 2,8% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 33,6 muškarci 33,0, žene 34,2
- Muškarci
- 49,8% 50.304
- Žene
- 50,2% 50.794
- Žena na 100 muškaraca
- 101,0
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 4.213 | 3.984 |
| 5–9 | 4.548 | 4.325 |
| 10–14 | 4.066 | 3.768 |
| 15–19 | 3.908 | 3.596 |
| 20–24 | 3.904 | 3.903 |
| 25–29 | 3.918 | 3.923 |
| 30–34 | 3.766 | 3.914 |
| 35–39 | 3.459 | 3.598 |
| 40–44 | 3.245 | 3.360 |
| 45–49 | 2.987 | 3.192 |
| 50–54 | 3.078 | 3.130 |
| 55–59 | 2.778 | 2.943 |
| 60–64 | 2.335 | 2.325 |
| 65–69 | 1.430 | 1.674 |
| 70–74 | 1.220 | 1.410 |
| 75–79 | 817 | 1.067 |
| 80–84 | 440 | 498 |
| 85+ | 192 | 184 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 1,5% veća od popisa, a 2,8% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 33,8 muškarci 33,2, žene 34,4
- Muškarci
- 49,7% 50.782
- Žene
- 50,3% 51.340
- Žena na 100 muškaraca
- 101,1
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 4.110 | 3.933 |
| 5–9 | 4.586 | 4.301 |
| 10–14 | 4.157 | 3.910 |
| 15–19 | 3.950 | 3.613 |
| 20–24 | 3.856 | 3.861 |
| 25–29 | 3.952 | 3.921 |
| 30–34 | 3.804 | 3.977 |
| 35–39 | 3.601 | 3.638 |
| 40–44 | 3.219 | 3.395 |
| 45–49 | 2.997 | 3.209 |
| 50–54 | 3.102 | 3.159 |
| 55–59 | 2.789 | 2.990 |
| 60–64 | 2.456 | 2.439 |
| 65–69 | 1.522 | 1.770 |
| 70–74 | 1.189 | 1.389 |
| 75–79 | 841 | 1.095 |
| 80–84 | 450 | 532 |
| 85+ | 201 | 208 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 1,5% veća od popisa, a 2,8% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 34,0 muškarci 33,4, žene 34,7
- Muškarci
- 49,7% 51.233
- Žene
- 50,3% 51.854
- Žena na 100 muškaraca
- 101,2
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 4.009 | 3.821 |
| 5–9 | 4.572 | 4.298 |
| 10–14 | 4.240 | 4.071 |
| 15–19 | 4.003 | 3.639 |
| 20–24 | 3.850 | 3.809 |
| 25–29 | 3.968 | 3.917 |
| 30–34 | 3.861 | 3.979 |
| 35–39 | 3.690 | 3.731 |
| 40–44 | 3.196 | 3.415 |
| 45–49 | 3.063 | 3.236 |
| 50–54 | 3.082 | 3.187 |
| 55–59 | 2.809 | 3.010 |
| 60–64 | 2.561 | 2.595 |
| 65–69 | 1.648 | 1.851 |
| 70–74 | 1.139 | 1.370 |
| 75–79 | 867 | 1.107 |
| 80–84 | 464 | 588 |
| 85+ | 211 | 230 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 1,5% veća od popisa, a 2,8% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 34,3 muškarci 33,6, žene 34,9
- Muškarci
- 49,7% 51.631
- Žene
- 50,3% 52.261
- Žena na 100 muškaraca
- 101,2
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 3.926 | 3.717 |
| 5–9 | 4.493 | 4.246 |
| 10–14 | 4.344 | 4.191 |
| 15–19 | 4.016 | 3.689 |
| 20–24 | 3.877 | 3.764 |
| 25–29 | 3.957 | 3.894 |
| 30–34 | 3.876 | 3.972 |
| 35–39 | 3.777 | 3.790 |
| 40–44 | 3.218 | 3.496 |
| 45–49 | 3.137 | 3.267 |
| 50–54 | 3.048 | 3.188 |
| 55–59 | 2.818 | 3.023 |
| 60–64 | 2.602 | 2.717 |
| 65–69 | 1.828 | 1.943 |
| 70–74 | 1.110 | 1.385 |
| 75–79 | 899 | 1.110 |
| 80–84 | 470 | 620 |
| 85+ | 235 | 249 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 1,5% veća od popisa, a 2,8% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 34,5 muškarci 33,8, žene 35,2
- Muškarci
- 49,7% 52.061
- Žene
- 50,3% 52.613
- Žena na 100 muškaraca
- 101,1
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 3.883 | 3.654 |
| 5–9 | 4.370 | 4.101 |
| 10–14 | 4.482 | 4.315 |
| 15–19 | 4.032 | 3.741 |
| 20–24 | 3.884 | 3.716 |
| 25–29 | 3.954 | 3.905 |
| 30–34 | 3.890 | 3.944 |
| 35–39 | 3.795 | 3.836 |
| 40–44 | 3.307 | 3.580 |
| 45–49 | 3.202 | 3.308 |
| 50–54 | 2.982 | 3.179 |
| 55–59 | 2.893 | 3.061 |
| 60–64 | 2.614 | 2.783 |
| 65–69 | 1.992 | 2.058 |
| 70–74 | 1.145 | 1.423 |
| 75–79 | 913 | 1.099 |
| 80–84 | 472 | 649 |
| 85+ | 251 | 261 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 1,5% veća od popisa, a 2,8% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 34,7 muškarci 34,0, žene 35,4
- Muškarci
- 49,8% 52.517
- Žene
- 50,2% 52.973
- Žena na 100 muškaraca
- 100,9
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 3.890 | 3.603 |
| 5–9 | 4.252 | 4.009 |
| 10–14 | 4.562 | 4.362 |
| 15–19 | 4.085 | 3.809 |
| 20–24 | 3.914 | 3.688 |
| 25–29 | 3.917 | 3.918 |
| 30–34 | 3.936 | 3.916 |
| 35–39 | 3.776 | 3.925 |
| 40–44 | 3.470 | 3.614 |
| 45–49 | 3.230 | 3.365 |
| 50–54 | 2.933 | 3.175 |
| 55–59 | 2.973 | 3.083 |
| 60–64 | 2.607 | 2.831 |
| 65–69 | 2.117 | 2.163 |
| 70–74 | 1.211 | 1.478 |
| 75–79 | 903 | 1.086 |
| 80–84 | 494 | 684 |
| 85+ | 247 | 264 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 1,5% veća od popisa, a 2,8% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 34,9 muškarci 34,2, žene 35,7
- Muškarci
- 49,8% 52.940
- Žene
- 50,2% 53.321
- Žena na 100 muškaraca
- 100,7
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 3.912 | 3.497 |
| 5–9 | 4.139 | 3.955 |
| 10–14 | 4.597 | 4.333 |
| 15–19 | 4.164 | 3.953 |
| 20–24 | 3.940 | 3.704 |
| 25–29 | 3.857 | 3.872 |
| 30–34 | 3.970 | 3.924 |
| 35–39 | 3.809 | 3.970 |
| 40–44 | 3.614 | 3.658 |
| 45–49 | 3.201 | 3.396 |
| 50–54 | 2.943 | 3.179 |
| 55–59 | 2.989 | 3.096 |
| 60–64 | 2.616 | 2.887 |
| 65–69 | 2.230 | 2.278 |
| 70–74 | 1.296 | 1.560 |
| 75–79 | 897 | 1.076 |
| 80–84 | 509 | 691 |
| 85+ | 257 | 292 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 1,5% veća od popisa, a 2,8% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 35,2 muškarci 34,4, žene 35,9
- Muškarci
- 49,8% 53.371
- Žene
- 50,2% 53.700
- Žena na 100 muškaraca
- 100,6
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 3.948 | 3.443 |
| 5–9 | 4.029 | 3.847 |
| 10–14 | 4.595 | 4.332 |
| 15–19 | 4.250 | 4.115 |
| 20–24 | 3.968 | 3.731 |
| 25–29 | 3.858 | 3.818 |
| 30–34 | 3.975 | 3.928 |
| 35–39 | 3.876 | 3.971 |
| 40–44 | 3.705 | 3.741 |
| 45–49 | 3.173 | 3.418 |
| 50–54 | 3.010 | 3.197 |
| 55–59 | 2.976 | 3.107 |
| 60–64 | 2.630 | 2.898 |
| 65–69 | 2.317 | 2.436 |
| 70–74 | 1.411 | 1.630 |
| 75–79 | 859 | 1.070 |
| 80–84 | 521 | 682 |
| 85+ | 270 | 336 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 1,5% veća od popisa, a 2,8% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 35,3 muškarci 34,5, žene 36,1
- Muškarci
- 49,8% 53.747
- Žene
- 50,2% 54.075
- Žena na 100 muškaraca
- 100,6
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 4.017 | 3.492 |
| 5–9 | 3.950 | 3.751 |
| 10–14 | 4.531 | 4.277 |
| 15–19 | 4.362 | 4.232 |
| 20–24 | 3.987 | 3.764 |
| 25–29 | 3.882 | 3.781 |
| 30–34 | 3.957 | 3.903 |
| 35–39 | 3.896 | 3.980 |
| 40–44 | 3.779 | 3.784 |
| 45–49 | 3.202 | 3.502 |
| 50–54 | 3.078 | 3.228 |
| 55–59 | 2.947 | 3.104 |
| 60–64 | 2.626 | 2.894 |
| 65–69 | 2.333 | 2.547 |
| 70–74 | 1.558 | 1.713 |
| 75–79 | 829 | 1.083 |
| 80–84 | 545 | 678 |
| 85+ | 268 | 362 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 1,5% veća od popisa, a 2,8% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 35,4 muškarci 34,6, žene 36,2
- Muškarci
- 49,8% 54.006
- Žene
- 50,2% 54.346
- Žena na 100 muškaraca
- 100,6
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 4.050 | 3.537 |
| 5–9 | 3.919 | 3.692 |
| 10–14 | 4.414 | 4.127 |
| 15–19 | 4.503 | 4.348 |
| 20–24 | 4.010 | 3.802 |
| 25–29 | 3.866 | 3.743 |
| 30–34 | 3.959 | 3.919 |
| 35–39 | 3.909 | 3.954 |
| 40–44 | 3.784 | 3.835 |
| 45–49 | 3.296 | 3.587 |
| 50–54 | 3.123 | 3.281 |
| 55–59 | 2.878 | 3.095 |
| 60–64 | 2.681 | 2.917 |
| 65–69 | 2.314 | 2.589 |
| 70–74 | 1.664 | 1.814 |
| 75–79 | 847 | 1.093 |
| 80–84 | 535 | 646 |
| 85+ | 254 | 367 |
- Prosečna starost
- 36,3 muškarci 35,6, žene 37,1
- Muškarci
- 49,9% 53.229
- Žene
- 50,1% 53.491
- Žena na 100 muškaraca
- 100,5
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 4.122 | 3.706 |
| 5–9 | 3.798 | 3.579 |
| 10–14 | 3.859 | 3.579 |
| 15–19 | 4.225 | 3.992 |
| 20–24 | 3.767 | 3.725 |
| 25–29 | 3.679 | 3.623 |
| 30–34 | 3.804 | 3.755 |
| 35–39 | 3.744 | 3.642 |
| 40–44 | 3.512 | 3.572 |
| 45–49 | 3.427 | 3.550 |
| 50–54 | 3.174 | 3.442 |
| 55–59 | 3.045 | 3.259 |
| 60–64 | 2.938 | 3.132 |
| 65–69 | 2.503 | 2.740 |
| 70–74 | 1.803 | 1.909 |
| 75–79 | 975 | 1.200 |
| 80–84 | 572 | 695 |
| 85+ | 282 | 391 |
- Prosečna starost
- 36,4 muškarci 35,6, žene 37,2
- Muškarci
- 49,9% 53.685
- Žene
- 50,1% 53.925
- Žena na 100 muškaraca
- 100,4
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 4.225 | 3.858 |
| 5–9 | 3.885 | 3.542 |
| 10–14 | 3.799 | 3.574 |
| 15–19 | 4.198 | 3.911 |
| 20–24 | 3.844 | 3.834 |
| 25–29 | 3.713 | 3.674 |
| 30–34 | 3.725 | 3.696 |
| 35–39 | 3.786 | 3.694 |
| 40–44 | 3.560 | 3.576 |
| 45–49 | 3.518 | 3.595 |
| 50–54 | 3.123 | 3.419 |
| 55–59 | 3.062 | 3.257 |
| 60–64 | 2.943 | 3.132 |
| 65–69 | 2.516 | 2.790 |
| 70–74 | 1.877 | 2.003 |
| 75–79 | 1.023 | 1.272 |
| 80–84 | 588 | 692 |
| 85+ | 300 | 406 |
- Prosečna starost
- 36,6 muškarci 35,9, žene 37,4
- Muškarci
- 49,9% 54.131
- Žene
- 50,1% 54.404
- Žena na 100 muškaraca
- 100,5
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 4.165 | 3.905 |
| 5–9 | 4.009 | 3.547 |
| 10–14 | 3.714 | 3.556 |
| 15–19 | 4.165 | 3.837 |
| 20–24 | 3.924 | 3.954 |
| 25–29 | 3.712 | 3.707 |
| 30–34 | 3.725 | 3.682 |
| 35–39 | 3.801 | 3.712 |
| 40–44 | 3.652 | 3.576 |
| 45–49 | 3.547 | 3.599 |
| 50–54 | 3.113 | 3.455 |
| 55–59 | 3.088 | 3.270 |
| 60–64 | 2.957 | 3.162 |
| 65–69 | 2.549 | 2.830 |
| 70–74 | 1.997 | 2.171 |
| 75–79 | 1.098 | 1.315 |
| 80–84 | 594 | 708 |
| 85+ | 321 | 418 |
- Prosečna starost
- 36,8 muškarci 36,1, žene 37,6
- Muškarci
- 49,9% 54.743
- Žene
- 50,1% 54.973
- Žena na 100 muškaraca
- 100,4
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 4.123 | 3.867 |
| 5–9 | 4.121 | 3.658 |
| 10–14 | 3.692 | 3.545 |
| 15–19 | 4.091 | 3.758 |
| 20–24 | 4.061 | 4.032 |
| 25–29 | 3.713 | 3.741 |
| 30–34 | 3.752 | 3.707 |
| 35–39 | 3.790 | 3.694 |
| 40–44 | 3.729 | 3.625 |
| 45–49 | 3.554 | 3.603 |
| 50–54 | 3.208 | 3.530 |
| 55–59 | 3.094 | 3.302 |
| 60–64 | 2.990 | 3.188 |
| 65–69 | 2.567 | 2.848 |
| 70–74 | 2.082 | 2.311 |
| 75–79 | 1.225 | 1.379 |
| 80–84 | 590 | 748 |
| 85+ | 361 | 437 |
Crtica je Srbija u istoj godini. Procene pre 2022. se ne nastavljaju na one posle popisa, pa se te godine ne porede međusobno. RZS.
Nacionalnost, popisi 2022. i 2011.
| Grupa | Traka | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|---|
| Bošnjaci | 79,8% | 77,1% | 85.204 | |
| Srbi | 13,3% | 16,2% | 14.142 | |
| Muslimani | 1,7% | 4,1% | 1.851 | |
| Nisu se izjasnili | 0,4% | 0,2% | 408 | |
| Nepoznato | 3,6% | 0,8% | 3.791 |
Grupe ispod 1% (19)
| Grupa | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|
| Romi | 0,46% | 0,6% | 486 |
| Goranci | 0,24% | 0,2% | 255 |
| Albanci | 0,19% | 0,2% | 200 |
| Ostali | 0,15% | 0,3% | 161 |
| Jugosloveni | 0,07% | 0,1% | 72 |
| Regionalna pripadnost | 0,06% | 0,1% | 60 |
| Crnogorci | 0,03% | 0,0% | 34 |
| Rusi | 0,01% | 0,0% | 16 |
| Mađari | 0,01% | 0,0% | 9 |
| Hrvati | 0,01% | 0,0% | 9 |
| Bugari | 0,01% | 0,0% | 6 |
| Makedonci | 0,00% | 0,0% | 5 |
| Rumuni | 0,00% | 0,0% | 3 |
| Ukrajinci | 0,00% | 0,0% | 3 |
| Bunjevci | 0,00% | 0,0% | 1 |
| Vlasi | 0,00% | 0,0% | 1 |
| Nemci | 0,00% | 0,0% | 1 |
| Slovaci | 0,00% | 0,0% | 1 |
| Slovenci | 0,00% | 0,0% | 1 |
Veroispovest, popisi 2022. i 2011.
| Grupa | Traka | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|---|
| Islamska | 82,9% | 82,4% | 88.493 | |
| Pravoslavna | 12,8% | 16,0% | 13.690 | |
| Nisu se izjasnili | 0,3% | 0,4% | 351 | |
| Nepoznato | 3,5% | 0,9% | 3.727 |
Grupe ispod 1% (6)
| Grupa | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|
| Ostale hrišćanske | 0,35% | 0,3% | 371 |
| Nisu vernici | 0,04% | 0,1% | 47 |
| Katolička | 0,03% | 0,1% | 29 |
| Agnostici | 0,01% | 0,0% | 6 |
| Ostale | 0,00% | 0,0% | 5 |
| Istočnjačke | 0,00% | 0,0% | 1 |
Udeo u svim popisanim. Izjašnjavanje nije obavezno, a „Nepoznato” je kategorija RZS-a. Udeo „Nepoznato” je u Srbiji 2022. veći nego 2011, pa razlika između kolona ne mora da bude stvarna promena. Nacionalnost i vera se ne ocenjuju i ne ulaze u poređenja. RZS, Popis 2022.
Cena života
- Korpa, usklađena
- 106.509 RSD, 2026-05, pomereno do 2026-09, procena iz najbližih gradova
- Prosečna plata
- 88.931 RSD
- Stanovanje mesečno
- 24.964 ugovorena cena, stan od 50 m²
- Sve kroz platu
- 1,48 korpa i stanovanje
Procena Državna računica, a ne tržišno merenje; koristi se oprezno i poredi sa našim cenama iz prodavnica. Stanovanje: ugovorena cena RGZ-a, svedena na mesečni iznos prema kirijama u mestima gde postoje obe brojke. Uporedi cene u prodavnicama.
Stanovanje i obrazovanje
- Stanova
- 38.148
- Prazni i napušteni
- 14,5%
- Pod zakupom
- 6,8%
- Zgrade starije od 1971.
- 14%
- Viša ili visoka škola
- 14,1%
- Bez srednje škole
- 33,0%
Popis 2022. RZS.
Posao i plate
- Neto plata, 12 meseci
- 88.931 do 08/2026
- Zaposlenih na 1.000
- 196
- Aktivnih firmi
- 1.277 09/2025
- Nezaposlenih na birou
- 22.040 09/2025
- Budžet po stanovniku
- 41.002 RSD, 2024.
- Ulaganja po stanovniku
- 7.218 RSD, 17,1% rashoda
Plata zaposlenih koji ovde žive, bez obzira na to gde rade. Tačka je ovo mesto, crta je Srbija.
Zdravstvo
- Lekara
- 350
- Stanovnika po lekaru
- 313
- Zubara
- 33
- Farmaceuta
- 6
Podaci za 2024, samo zdravstvena služba. Broji se gde ljudi rade, pa bolnički centri izgledaju bolje od mesta čiji se stanovnici tamo leče.
Škole i vrtići
- Skor na maloj maturi
- 444 2025/26, prosek mesta 481
- Osnovnih škola
- 15
- Dece u vrtiću
- 2.367 2025/2026
- Obuhvat vrtićem
- 21% naša procena
Skor je prosek tri standardizovana testa, ponderisan brojem učenika. Više govori o generaciji i porodicama nego o samoj školi. Ministarstvo prosvete.
Od čega se živi
Popis 2022.
Popis 2011.
| Grupa | 2022. | Udeo | 2011. | Udeo |
|---|---|---|---|---|
| Zaposleni | 19.985 | 18,7% | 19.605 | 19,5% |
| Penzioneri | 14.362 | 13,5% | 12.330 | 12,3% |
| Deca do 15 godina | 22.643 | 21,2% | 24.800 | 24,7% |
| Učenici i studenti | 9.323 | 8,7% | 9.493 | 9,5% |
| Nezaposleni | 13.072 | 12,2% | 11.448 | 11,4% |
| Domaćinstvo i ostali | 27.335 | 25,6% | 22.734 | 22,6% |
RZS, popisi 2011. i 2022: svaka osoba je u jednoj grupi. Stopa nezaposlenosti po popisu je 39,5%. Godišnje, PIO fond: 14.763 korisnika penzija u 2026-06, prosečna penzija 42.744 RSD, 69 korisnika na 100 zaposlenih. Ne ulazi u ocenu.
Komunalije i putevi
- Domaćinstva na vodovodu
- 75,4%
- Domaćinstva na kanalizaciji
- 60,9%
- Prečišćene otpadne vode
- 0,0%
- Opštinski putevi sa savremenim kolovozom
- 21,3%
- Divlje deponije, prijavljene
- 12
Godišnjak Opštine i regioni, podaci za 2024. Priključci prema domaćinstvima iz popisa 2022, pa vikend kuće mogu da podignu udeo. Ne ulazi u ocenu.
Na šta opština planira da troši
Plan za 2024, ukupno 4.422 miliona RSD. Godine se razlikuju među mestima, pa ovo nije rang.
- Opšte javne usluge
- 29,4%
- Obrazovanje
- 22,2%
- Ekonomski poslovi
- 13,8%
- Rekreacija, sport i kultura
- 13,7%
- Stanovi i zajednica
- 11,9%
- Socijalna zaštita
- 4,9%
- Zaštita životne sredine
- 2,4%
- Javni red i bezbednost
- 1,4%
Budžet opštine, data.gov.rs. Plan nije izvršenje. Ne ulazi u ocenu.
Mobilna mreža i internet
- Mobilna mreža, preuzimanje
- 189 Mb/s
- Broj mobilnih testova
- 465
- Fiksni, preuzimanje
- 161 Mb/s zavisi od paketa
Ocena ide iz mobilne mreže, jer ljudi internet uglavnom koriste na telefonu preko 4G i 5G. Fiksna brzina više pokazuje koji paket korisnici biraju nego šta je dostupno, pa nije u oceni. Prosek Speedtest merenja za 3. kvartal 2026, koja sami pokreću korisnici. Kod malog broja testova rezultat je nesiguran. Speedtest by Ookla Global Fixed and Mobile Network Performance Maps, CC BY-NC-SA 4.0.
Vazduh
Poslednjih 30 dana, stanica Novi Pazar, neverifikovano, do 2026-11-01.30,2 µg/m³ PM2.5
- PM2.5 zimi, izmereno
- 81,5 2024.
- PM2.5 leti, izmereno
- 14,8
- Godišnji prosek
- 41,1
- SO₂, prosek
- 9,1
- Dana PM10 preko 50
- 133
Zvanično Verifikovana merenja SEPA, stanice: Novi Pazar, Novi Pazar korigovan. Isprekidana linija je 25 µg/m³, godišnja granica u Srbiji. Emisije: NRIZ registar.
Bezbednost na putu
- Sa povređenima 2025.
- 179
- Sa poginulima 2025.
- 2
- Teških godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana
- 16,5 109.598 ljudi tokom dana
- Sve nezgode 2026.
- 234 tekuća godina
- Na glavnim putevima van naselja*
- 34 od 181 teških, 2025.
Ocena ne računa nezgode na autoputevima i brzim putevima (0% teških nezgoda ovde), a deli se sa dnevnim stanovništvom: stanovnici plus ljudi koji tu rade, minus oni koji rade negde drugde. Drugi tranzitni putevi su i dalje uračunati; zvezdica je naš proračun koji ne menja ocenu. MUP, otvoreni podaci.
Osude za krivična dela
- Osuđenih odraslih 2024.
- 264
- Za imovinu
- 53
- Za život i telo
- 14
- U saobraćaju
- 9
Osude po mestu izvršenja, ne prijavljena dela i ne ocena bezbednosti, zato nisu u indeksu.
Povezanost
- Do sedišta regiona*
- 121 min 158. od 161
- Do najbližeg velikog centra*
- 181 min 154. od 161
- Do Beograda*
- 243 min 155. od 161
- Do najbližeg fakulteta*
- 0 min 1. od 161
- Do najbliže srednje škole*
- 0 min 1. od 161
Minuti vožnje kolima bez gužve, od centra mesta. Ne meri autobus i ne ulazi u ocenu. Veliki centri su Beograd, Novi Sad, Niš i Kragujevac. Nula znači da je cilj u samom mestu. Red 1 je najbliže.