Stanje Srbije

Sva mesta · Moravički region

Lučani

Lučani: iznad proseka svih mesta po priuštivosti (77, procena) i školama i vrtićima (73), ispod proseka po demografiji (36) i pristupu (68). Stanovništvo od popisa 2022: −3,7%, prosek regiona −2,6%.

16.313 stanovnika115.674 RSD neto plata

Ukupna ocena

Ocena 1–100, veće je bolje. To je geometrijski prosek 7 tema, bez Bezbednosti na putu. Verovatno između 28. i 102. mesta.

Kako računamo
57od 100
Rang u Srbiji≈ 55.od 161
1. (najbolje)161.
Verovatno između 28. i 102. mesta.

Rang je okviran: ovde nema merenja vazduha. Zašto?

Uporedi sa sličnim mestimaPrikaži na mapi i listi

Profil mesta

Ocene 1–100, veće je bolje. Crtica je prosek sličnih mesta.

Demografija

Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: promena stanovništva od popisa 2022. i neto doseljeni na 1.000 stanovnika.

Kako računamo
ispod proseka-3,7% od popisa 2022, neto doseljeni -2,6 na 1.000
36
Posao i plata

Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: neto plata, zaposleni na 1.000 radno sposobnih i firme na 1.000 stanovnika.

Kako računamo
iznad proseka115.674 RSD, 570 zaposlenih na 1.000 radno sposobnih, 9,6 firmi na 1.000
51
Priuštivost

Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: koliko plata pokriva korpu i stanovanje.

Kako računamo
iznad prosekakorpa i stanovanje koštaju 1,21 prosečne plate, stan: procena
77
Zdravstvo

Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: zdravstveni radnici na 10.000 stanovnika i životni vek.

Kako računamo
oko proseka14,1 zdravstvenih radnika na 10.000, životni vek 75,8
46
Škole i vrtići

Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: mala matura, obuhvat vrtićem i vreme do fakulteta i srednje škole.

Kako računamo
iznad prosekamala matura 494, vrtić 65%, fakultet na 28 min
73
Pristup

Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: vreme do velikog centra i brzina mobilne mreže.

Kako računamo
oko proseka91 min do velikog centra, mreža 123 Mb/s
68
Vazduh

Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: gori od dva zagađivača, PM2.5 zimi i SO₂.

Kako računamo
oko prosekaPM2.5 zimi 33,9 µg/m³
59
Bezbednost na putu

Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: teške nezgode; tema je van ukupne ocene.

Kako računamo
oko proseka18,8 teških nezgoda godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana
61

Poređenje

Medijana: pola mesta je iznad te vrednosti, a pola ispod, pa je ne pomeraju krajnje vrednosti. Prosek regiona računa svako mesto jednako. Mesto 1 je najbolje. Kliknite na pokazatelj za sva mesta.

PokazateljOvdeProsek regionaMedijanaU regionuU Srbiji
Neto plata, 12 meseci115.674 RSD102.92996.5541. od 416. od 161
Zaposleni na 1.000 radno sposobnih570 5695213. od 448. od 161
Nezaposleni na 1.000 stanovnika32,2 44,555,93. od 443. od 161
Promena od 2022.-3,7 %-2,6-2,64. od 4121. od 161
Deca do 14 godina12,2 %13,313,54. od 4123. od 161
Sa višom ili visokom školom11,3 %15,213,94. od 4113. od 161
Skor na maloj maturi494 4954803. od 456. od 161
Lekari na 10.000 stanovnika12,3 20,917,14. od 4124. od 161
Cena stana po m²nema podatka1.3161.291––
Mobilna mreža Procena123 Mb/s1771564. od 4108. od 161
PM2.5 zimi, izmereno ili procena Procena33,9 µg/m³31,333,43. od 486. od 161
Teške nezgode godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana18,8 18,017,62. od 489. od 161

Slična mesta: Kosjerić, Požega, Ljig, Topola, Plandište. Upoređuje se sa njihovim prosekom, prvo najveća razlika.

Prednosti u odnosu na slična mesta

Zaostatak za sličnim mestima

Šta kažu nezavisni izvori

Procena OpenStreetMap, 2026-11-01. Podatke unose volonteri: ovo pokazuje šta je ucrtano na mapi, a slabije mapirano mesto izgleda kao mesto sa manje usluga. Ne ulazi u ocenu.

Slična mesta

Uporedi ova mesta u alatu. Sličnost je računata iz 28 pokazatelja; način je na stranici Kako računamo.

Izvori i metodologija

Izvor i period stoje uz svaki pokazatelj. Celu računicu vidite na stranici Kako računamo, a proveru ocene na stranici Provera ocene. Svežinu izvora prati Stanje podataka, a sve brojke su u preuzimanju.

Provera brojki

Zvanične procene poredimo sa onim što je stvarno izbrojano. Ako se slažu, odnos je oko 100. Izbori 2026. nisu konačni. Ovo ne ulazi u glavnu ocenu.

PitanjeZvaničnoIzmerenoOdnos
Koliko punoletnih je stvarno tu?Glasači su donja mera prisutnih; iznad 100 znači da je glasalo više ljudi nego što procena kaže da živi tu.13.908 punoletnih po RZS proceni11.788 glasalo 2026.85 na 100
Da li je birački spisak veći od procene?Spisak uključuje i one koji su otišli, a nisu se odjavili.13.908 punoletnih po RZS proceni14.494 na biračkom spisku104 na 100
Ima li dece koliko piše?Škola zna ko je stvarno došao.130 očekivanih osmaka po RZS proceni120 stvarno na maloj maturi92 na 100
Koliko stanova je stvarno nastanjeno?Popis 2022. Ostatak su prazni, napušteni i vikend stanovi.12.367 stanova7.484 nastanjeno61%
Koliko mesto svetli noću?Satelit NASA. Industrija i LED rasveta podižu broj.16.313 stanovnika157,5 zračenja na 1.000 stanovnika31. od 161

Promena biračkog spiska, 2023. do 2026.

Spisak se menja zbog novih punoletnih i umrlih. Ostatak je ono što to dvoje ne objašnjava.

Spisak 2023.
15.025
Novi punoletni
+398
Umrli
−924
Ostatak
−5
Spisak 2026.
14.494

Život i ljudi

Životni vek i uzroci smrti

Životni vek, muškarci
75,0 god.
Životni vek, žene
78,0 god.
Bolesti srca i krvotoka na 10.000
97,1
Tumori na 10.000
41,5
Bolesti disanja na 10.000
4,3
Povrede i trovanja na 10.000
4,3

Seljenje, porodica i gradnja

Neto doseljeni na 1.000 godišnje
-2,6
Brakovi na 1.000 godišnje
4,4
Razvodi na 100 brakova
21,4
Stanovi po dozvolama na 1.000
1,2
Srednjoškolci na 1.000 stanovnika
18,5

RZS. Uzroci smrti su sirove stope, pa starije mesto ima veće brojeve. Seljenje, smrti i brakovi su prosek tri godine, a dozvole pet.

Obrazovanje

Osnovna škola, osmi razred

Prosečna ocena
4,02
Matematika, skor
491
Maternji jezik, skor
493
Ocena prema testu*
-0,06

Srednje škole

Srednjih škola
1
Gimnazija
0
Srednjoškolaca na 1.000
18,5
Učenika po nastavniku
5,5

* Naše računanje: koliko je školska ocena viša ili niža od ocene koju rezultat na maloj maturi predviđa u celoj Srbiji. Rezultati mature i upisni bodovi po srednjoj školi nisu objavljeni kao otvoreni podaci. Univerziteti su na stranici Univerziteti i fakulteti.

Stanovništvo

Stanovnika 2025.
16.313
Promena od 2022.
-3,7%
Dece do 14
12,2%
Starijih od 65
28,6%

Na popisu 2011. bilo je 20.897, a 2022. 16.933 stanovnika. Procene RZS-a se posle svakog popisa ponovo baziraju, pa je linija prekinuta tamo gde bi skok bio samo promena osnova.

Svi popisi, 1948–2022.

10,0 hilj.20,0 hilj.30,0 hilj.40,0 hilj.1950196019701980199020002010202216,9 hilj.

Popisi su rađeni po različitim metodologijama, a teritorija je svedena na stanje iz 2022.

Procene po godinama

15,0 hilj.20,0 hilj.25,0 hilj.30,0 hilj.popis 2002popis 2011popis 2022199520002005201020152020202516,3 hilj.

Rođeni i umrli, 1961–2025.

Rođeni 2025.
143
Umrli 2025.
292
Prirodni priraštaj
-149
rođeni minus umrli
RođeniUmrli02004006001961.: rođeno 569, umrlo 2541962.: rođeno 521, umrlo 2941963.: rođeno 511, umrlo 2611964.: rođeno 491, umrlo 2661965.: rođeno 446, umrlo 2681966.: rođeno 476, umrlo 2551967.: rođeno 454, umrlo 2571968.: rođeno 418, umrlo 2871969.: rođeno 435, umrlo 2761970.: rođeno 412, umrlo 3141971.: rođeno 415, umrlo 2901972.: rođeno 427, umrlo 3571973.: rođeno 430, umrlo 2941974.: rođeno 435, umrlo 2921975.: rođeno 391, umrlo 2931976.: rođeno 373, umrlo 2951977.: rođeno 358, umrlo 2691978.: rođeno 327, umrlo 2741979.: rođeno 346, umrlo 2751980.: rođeno 300, umrlo 3041981.: rođeno 280, umrlo 3241982.: rođeno 304, umrlo 3691983.: rođeno 311, umrlo 3591984.: rođeno 304, umrlo 3681985.: rođeno 325, umrlo 3621986.: rođeno 302, umrlo 3331987.: rođeno 301, umrlo 3541988.: rođeno 293, umrlo 3411989.: rođeno 264, umrlo 4091990.: rođeno 288, umrlo 3541991.: rođeno 303, umrlo 3451992.: rođeno 228, umrlo 3601993.: rođeno 262, umrlo 3891994.: rođeno 219, umrlo 3621995.: rođeno 246, umrlo 3841996.: rođeno 264, umrlo 3891997.: rođeno 214, umrlo 3841998.: rođeno 207, umrlo 3601999.: rođeno 196, umrlo 3592000.: rođeno 172, umrlo 3292001.: rođeno 219, umrlo 3252002.: rođeno 221, umrlo 3672003.: rođeno 204, umrlo 3862004.: rođeno 195, umrlo 4212005.: rođeno 158, umrlo 4132006.: rođeno 152, umrlo 3692007.: rođeno 147, umrlo 4112008.: rođeno 136, umrlo 3942009.: rođeno 129, umrlo 3932010.: rođeno 134, umrlo 3362011.: rođeno 129, umrlo 3742012.: rođeno 133, umrlo 3422013.: rođeno 137, umrlo 3662014.: rođeno 151, umrlo 4092015.: rođeno 126, umrlo 3902016.: rođeno 136, umrlo 3932017.: rođeno 151, umrlo 3732018.: rođeno 155, umrlo 3642019.: rođeno 150, umrlo 3412020.: rođeno 141, umrlo 4002021.: rođeno 137, umrlo 4272022.: rođeno 133, umrlo 3752023.: rođeno 117, umrlo 3252024.: rođeno 123, umrlo 3232025.: rođeno 143, umrlo 292197019801990200020102025143 rođ.292 um.
Tabela po godinama
GodinaRođeniUmrliPriraštaj
2025.143292-149
2024.123323-200
2023.117325-208
2022.133375-242
2021.137427-290
2020.141400-259
2019.150341-191
2018.155364-209
2017.151373-222
2016.136393-257
2015.126390-264
2014.151409-258
2013.137366-229
2012.133342-209
2011.129374-245
2010.134336-202
2009.129393-264
2008.136394-258
2007.147411-264
2006.152369-217
2005.158413-255
2004.195421-226
2003.204386-182
2002.221367-146
2001.219325-106
2000.172329-157
1999.196359-163
1998.207360-153
1997.214384-170
1996.264389-125
1995.246384-138
1994.219362-143
1993.262389-127
1992.228360-132
1991.303345-42
1990.288354-66
1989.264409-145
1988.293341-48
1987.301354-53
1986.302333-31
1985.325362-37
1984.304368-64
1983.311359-48
1982.304369-65
1981.280324-44
1980.300304-4
1979.34627571
1978.32727453
1977.35826989
1976.37329578
1975.39129398
1974.435292143
1973.430294136
1972.42735770
1971.415290125
1970.41231498
1969.435276159
1968.418287131
1967.454257197
1966.476255221
1965.446268178
1964.491266225
1963.511261250
1962.521294227
1961.569254315

RZS, teritorija svedena na današnje opštine.

Naselja (36), broj stanovnika po popisima
Naselje1948.1971.1991.2011.2022.
Lučani (varošica)4232.4653.8413.3872.921
Guča (selo)2.0321.8001.9511.9551.694
Guča (varošica)6011.3782.0261.7551.491
Goračići2.6792.0611.4391.082878
Dljin1.4001.3991.161935781
Kotraža1.0531.113904806706
Viča2.1011.9011.389971701
Puhovo633728729618494
Milatovići1.1931.189879625488
Krstac624667605522467
Turica907806715530446
Guberevci1.6191.437979610445
Lučani (selo)364630938501399
Lisice655574458308383
Rti998869615490378
Beli Kamen676658543466340
Negrišori998749628499338
Donji Dubac843906601411326
Kaona882797519384292
Dučalovići1.129829548360285
Donja Kravarica892733546358279
Gornja Kravarica1.041832515371242
Vučkovica743731488326241
Živica510486333262218
Rogača775646436277217
Vlasteljice581566403279197
Grab1.070735437242181
Rtari751511343204156
Tijanje574452309183152
Krivača249241219157144
Lis599475303211140
Zeoke1.080695399222133
Gornji Dubac666675421206121
Pšanik501380231179118
Markovica373284225157109
Đerađ118248914832

Sastav stanovništva

Prosečna starost
47,8
muškarci 46,8, žene 48,9
Muškarci
50,6%
8.256
Žene
49,4%
8.057
Žena na 100 muškaraca
97,6
MuškarciŽene85+ god.: 179 muškaraca (1,1%), 265 žena (1,6%)85+80–84 god.: 204 muškaraca (1,3%), 320 žena (2,0%)80–8475–79 god.: 397 muškaraca (2,4%), 463 žena (2,8%)75–7970–74 god.: 669 muškaraca (4,1%), 797 žena (4,9%)70–7465–69 god.: 667 muškaraca (4,1%), 708 žena (4,3%)65–6960–64 god.: 689 muškaraca (4,2%), 662 žena (4,1%)60–6455–59 god.: 646 muškaraca (4,0%), 608 žena (3,7%)55–5950–54 god.: 668 muškaraca (4,1%), 556 žena (3,4%)50–5445–49 god.: 582 muškaraca (3,6%), 468 žena (2,9%)45–4940–44 god.: 461 muškaraca (2,8%), 438 žena (2,7%)40–4435–39 god.: 487 muškaraca (3,0%), 416 žena (2,6%)35–3930–34 god.: 450 muškaraca (2,8%), 320 žena (2,0%)30–3425–29 god.: 396 muškaraca (2,4%), 324 žena (2,0%)25–2920–24 god.: 419 muškaraca (2,6%), 371 žena (2,3%)20–2415–19 god.: 361 muškaraca (2,2%), 335 žena (2,1%)15–1910–14 god.: 328 muškaraca (2,0%), 323 žena (2,0%)10–145–9 god.: 347 muškaraca (2,1%), 345 žena (2,1%)5–90–4 god.: 306 muškaraca (1,9%), 338 žena (2,1%)0–40%0%2%2%4%4%
Tabela po starosti
StarostMuškarciŽene
0–4306338
5–9347345
10–14328323
15–19361335
20–24419371
25–29396324
30–34450320
35–39487416
40–44461438
45–49582468
50–54668556
55–59646608
60–64689662
65–69667708
70–74669797
75–79397463
80–84204320
85+179265

Crtica je Srbija u istoj godini. Procene pre 2022. se ne nastavljaju na one posle popisa, pa se te godine ne porede međusobno. RZS.

Nacionalnost, popisi 2022. i 2011.

Grupe ispod 1% (15)
Grupa2022.2011.Broj
Romi0,52%0,5%88
Ostali0,19%0,0%33
Jugosloveni0,10%0,1%17
Albanci0,06%0,0%11
Hrvati0,06%0,0%11
Crnogorci0,06%0,1%11
Makedonci0,03%0,0%5
Muslimani0,02%0,0%3
Rusi0,02%0,0%3
Rusini0,01%0,0%2
Slovaci0,01%0,0%2
Regionalna pripadnost0,01%0,0%2
Mađari0,01%0,0%1
Rumuni0,01%0,0%1
Ukrajinci0,01%0,0%1

Veroispovest, popisi 2022. i 2011.

Grupe ispod 1% (4)
Grupa2022.2011.Broj
Nisu vernici0,27%0,2%46
Islamska0,12%0,1%21
Katolička0,08%0,1%14
Agnostici0,02%0,0%4

Udeo u svim popisanim. Izjašnjavanje nije obavezno, a „Nepoznato” je kategorija RZS-a. Udeo „Nepoznato” je u Srbiji 2022. veći nego 2011, pa razlika između kolona ne mora da bude stvarna promena. Nacionalnost i vera se ne ocenjuju i ne ulaze u poređenja. RZS, Popis 2022.

Cena života

Korpa, usklađena
109.296
RSD, 2026-05, pomereno do 2026-09, procena iz najbližih gradova
Prosečna plata
115.674
RSD
Stanovanje mesečno
30.954
procena, stan od 50 m²
Sve kroz platu
1,21
korpa i stanovanje

Procena Državna računica, a ne tržišno merenje; koristi se oprezno i poredi sa našim cenama iz prodavnica. Stanovanje: za ovo mesto nema kirija ni kupoprodaja, pa je ovo procena iz cene novih stanova, svedena na istu skalu. Uporedi cene u prodavnicama.

Stanovanje i obrazovanje

Stanova
12.367
Prazni i napušteni
14,4%
Pod zakupom
2,9%
Zgrade starije od 1971.
56%
Viša ili visoka škola
11,3%
Bez srednje škole
32,8%

Popis 2022. RZS.

Posao i plate

Neto plata, 12 meseci
115.674
do 08/2026
Zaposlenih na 1.000
338
Aktivnih firmi
157
09/2025
Nezaposlenih na birou
525
09/2025
Budžet po stanovniku
70.971
RSD, 2024.
Ulaganja po stanovniku
12.347
RSD, 17,5% rashoda

Plata zaposlenih koji ovde žive, bez obzira na to gde rade. Tačka je ovo mesto, crta je Srbija.

40,0 hilj.60,0 hilj.80,0 hilj.100 hilj.120 hilj.2018202020222025108 hilj.

Zdravstvo

Lekara
20
Stanovnika po lekaru
816
Zubara
3
Farmaceuta
0

Podaci za 2024, samo zdravstvena služba. Broji se gde ljudi rade, pa bolnički centri izgledaju bolje od mesta čiji se stanovnici tamo leče.

Škole i vrtići

Skor na maloj maturi
494
2025/26, prosek mesta 481
Osnovnih škola
6
Dece u vrtiću
602
2025/2026
Obuhvat vrtićem
65%
naša procena
4804905005102023202420252026494

Skor je prosek tri standardizovana testa, ponderisan brojem učenika. Više govori o generaciji i porodicama nego o samoj školi. Ministarstvo prosvete.

Od čega se živi

Popis 2022.

Popis 2011.

Grupa2022.Udeo2011.Udeo
Zaposleni5.67833,5%6.79732,5%
Penzioneri4.97729,4%5.62126,9%
Deca do 15 godina1.98611,7%2.51012,0%
Učenici i studenti9635,7%1.6638,0%
Nezaposleni6283,7%1.3056,2%
Domaćinstvo i ostali2.70116,0%3.00114,4%

RZS, popisi 2011. i 2022: svaka osoba je u jednoj grupi. Stopa nezaposlenosti po popisu je 10,0%. Godišnje, PIO fond: 4.481 korisnika penzija u 2026-06, prosečna penzija 47.484 RSD, 81 korisnika na 100 zaposlenih. Ne ulazi u ocenu.

Komunalije i putevi

Domaćinstva na vodovodu
72,4%
Domaćinstva na kanalizaciji
60,6%
Prečišćene otpadne vode
0,0%
Opštinski putevi sa savremenim kolovozom
86,5%
Divlje deponije, prijavljene
13

Godišnjak Opštine i regioni, podaci za 2024. Priključci prema domaćinstvima iz popisa 2022, pa vikend kuće mogu da podignu udeo. Ne ulazi u ocenu.

Na šta opština planira da troši

Plan za 2021, ukupno 922 miliona RSD. Godine se razlikuju među mestima, pa ovo nije rang.

Ekonomski poslovi
25,8%
Opšte javne usluge
24,2%
Obrazovanje
20,6%
Rekreacija, sport i kultura
11,2%
Zaštita životne sredine
7,1%
Socijalna zaštita
5,7%
Stanovi i zajednica
3,1%
Zdravstvo
1,2%
Odbrana
0,8%

Budžet opštine, data.gov.rs. Plan nije izvršenje. Ne ulazi u ocenu.

Mobilna mreža i internet

Mobilna mreža, preuzimanje
123 Mb/s
Broj mobilnih testova
185
Fiksni, preuzimanje
62 Mb/s
zavisi od paketa

Ocena ide iz mobilne mreže, jer ljudi internet uglavnom koriste na telefonu preko 4G i 5G. Fiksna brzina više pokazuje koji paket korisnici biraju nego šta je dostupno, pa nije u oceni. Prosek Speedtest merenja za 3. kvartal 2026, koja sami pokreću korisnici. Kod malog broja testova rezultat je nesiguran. Speedtest by Ookla Global Fixed and Mobile Network Performance Maps, CC BY-NC-SA 4.0.

Vazduh

PM2.5 zimi, procena
33,9
Leti, model
7,6
jan24feb25mar14apr10maj7jun8jul7avg8sep8okt9nov15dec30

Procena Ovde nema SEPA stanice za PM2.5. Prikazan je atmosferski model za 2025, a zimska vrednost je pomnožena sa 1,30, koliko model u proseku potcenjuje merenja. Stvarna vrednost može biti znatno drugačija. Emisije: NRIZ registar.

Bezbednost na putu

Sa povređenima 2025.
33
Sa poginulima 2025.
0
Teških godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana
18,8
15.921 ljudi tokom dana
Sve nezgode 2026.
52
tekuća godina
Na glavnim putevima van naselja*
0
od 33 teških, 2025.
30405060702016201820202022202550

Ocena ne računa nezgode na autoputevima i brzim putevima (9% teških nezgoda ovde), a deli se sa dnevnim stanovništvom: stanovnici plus ljudi koji tu rade, minus oni koji rade negde drugde. Drugi tranzitni putevi su i dalje uračunati; zvezdica je naš proračun koji ne menja ocenu. MUP, otvoreni podaci.

Osude za krivična dela

Osuđenih odraslih 2024.
38
Za imovinu
8
Za život i telo
4
U saobraćaju
2

Osude po mestu izvršenja, ne prijavljena dela i ne ocena bezbednosti, zato nisu u indeksu.

Povezanost

Do sedišta regiona*
28 min
63. od 161
Do najbližeg velikog centra*
91 min
114. od 161
Do Beograda*
137 min
98. od 161
Do najbližeg fakulteta*
28 min
91. od 161
Do najbliže srednje škole*
0 min
1. od 161

Minuti vožnje kolima bez gužve, od centra mesta. Ne meri autobus i ne ulazi u ocenu. Veliki centri su Beograd, Novi Sad, Niš i Kragujevac. Nula znači da je cilj u samom mestu. Red 1 je najbliže.