Sva mesta · Zlatiborski region
Kosjerić
Kosjerić: iznad proseka svih mesta po priuštivosti (64, procena) i školama i vrtićima (65), ispod proseka po pristupu (44) i vazduhu (27). Stanovništvo od popisa 2022: −3,6%, prosek regiona −2,3%.
9.810 stanovnika99.336 RSD neto plata
Ocena 1–100, veće je bolje. To je geometrijski prosek 7 tema, bez Bezbednosti na putu. Verovatno između 107. i 143. mesta.
Kako računamoProfil mesta
Ocene 1–100, veće je bolje. Crtica je prosek sličnih mesta.
Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: promena stanovništva od popisa 2022. i neto doseljeni na 1.000 stanovnika.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: neto plata, zaposleni na 1.000 radno sposobnih i firme na 1.000 stanovnika.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: koliko plata pokriva korpu i stanovanje.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: zdravstveni radnici na 10.000 stanovnika i životni vek.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: mala matura, obuhvat vrtićem i vreme do fakulteta i srednje škole.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: vreme do velikog centra i brzina mobilne mreže.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: gori od dva zagađivača, PM2.5 zimi i SO₂.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: teške nezgode; tema je van ukupne ocene.
Kako računamoTrendovi
Stanovništvo se poredi po popisima i procenama posle 2022, jer se godišnje procene ne nastavljaju preko popisa. Metodologija popisa se menjala.
Stanovnika9.810 2025.▼ 3,6% od 2022.Detalji
Broj stanovnika po proceni RZS. Godine pre popisa 2022. su stare procene.
- Najviše, 1953.
- 18.592
- Najmanje, 2025.
- 9.810
- Broj stanovnika
- 9.810
- Prosek mesta
- 40.683
- Položaj, 1. je najviše
- 132. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 9.810 2024. 9.949 2023. 10.083 2022. 10.175 2011. 12.090 2002. 14.001 1991. 15.478 1981. 16.157 1971. 16.582 1961. 17.898 1953. 18.592 1948. 17.917 Neto plata99.336 RSD, 12 meseci do 08/2026▲ 25,8% 2020–2025. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna neto plata po godinama, RZS.
- Najviše, 2025.
- 91.321 RSD
- Najmanje, 2018.
- 43.995 RSD
- Neto plata, 12 meseci
- 99.336 RSD
- Prosek mesta
- 101.239 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 60. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2025. 91.321 93.603 2024. 80.696 83.346 2023. 70.668 72.735 2022. 62.542 63.533 2021. 55.757 56.572 2020. 51.107 52.069 2019. 46.900 47.718 2018. 43.995 43.470 Zaposlenih3.118 2026.▼ 3,0% od 2021.Detalji
Broj zaposlenih po godinama, RZS. Na grafikonu je ukupan broj, a poređenje je na 1.000 stanovnika.
- Najviše, 2022.
- 3.287
- Najmanje, 2016.
- 2.840
- Prosek mesta
- 322
- Položaj, 1. je najbolje
- 78. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2026. 3.118 2025. 3.185 2024. 3.263 2023. 3.260 2022. 3.287 2021. 3.216 2020. 3.215 2019. 3.180 2018. 3.102 2017. 2.922 2016. 2.840 Korisnici penzija2.873 2026.▼ 3,6% od 2021.Detalji
Korisnici svih vrsta penzija, PIO fond, decembar svake godine, a za tekuću godinu poslednji objavljen mesec.
- Najviše, 2018.
- 3.110
- Najmanje, 2026.
- 2.873
- Prosek mesta
- 248
- Položaj, 1. je najviše
- 24. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2026. 2.873 2025. 2.908 2024. 2.937 2023. 2.955 2022. 2.952 2021. 2.981 2020. 3.060 2019. 3.061 2018. 3.110 Odseljeni283 2025.▲ 29,2% od 2022.Detalji
Broj ljudi koji su se odselili iz mesta tokom godine, RZS.
- Najviše, 2024.
- 285
- Najmanje, 2022.
- 219
- Prosek mesta
- -1,5
- Položaj, 1. je najbolje
- 109. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 283 2024. 285 2023. 256 2022. 219 Doseljeni260 2025.▲ 34,7% od 2022.Detalji
Broj ljudi koji su se doselili u mesto tokom godine, RZS.
- Najviše, 2025.
- 260
- Najmanje, 2022.
- 193
- Prosek mesta
- -1,5
- Položaj, 1. je najbolje
- 109. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 260 2024. 239 2023. 245 2022. 193
Još trendova (10)
Noćenja turista4.778 2025.▲ 25,6% od 2019.Detalji
Ukupan broj noćenja turista godišnje, RZS. Na grafikonu je ukupan broj, a poređenje je po stanovniku.
- Najviše, 2017.
- 8.871
- Najmanje, 2022.
- 2.936
- Prosek mesta
- 2,7
- Položaj, 1. je najbolje
- 84. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 4.778 2024. 5.697 2023. 4.426 2022. 2.936 2021. 5.220 2019. 3.804 2018. 3.462 2017. 8.871 2016. 8.590 2015. 6.293 2014. 8.723 2013. 4.182 2012. 6.662 2011. 6.862 2010. 6.705 Mala matura472 2026.→ 1,3% od 2023.Detalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečan skor učenika na maloj maturi.
- Najviše, 2026.
- 472
- Najmanje, 2025.
- 463
- Prosek mesta
- 481
- Položaj, 1. je najbolje
- 99. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2026. 472 481 2025. 463 479 2024. 467 483 2023. 466 483 PM2.5, godišnje30,4 µg/m³ 2024.▼ 22,1% od 2020.Detalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Godišnji prosek sitnih čestica PM2.5 u vazduhu, izmeren na stanicama. Manje je bolje.
- Najviše, 2018.
- 44,4 µg/m³
- Najmanje, 2023.
- 27,1 µg/m³
- PM2.5 godišnje, izmereno
- 30,4 µg/m³
- Prosek mesta
- 24,8 µg/m³
- Položaj, 1. je najbolje
- 17. od 20
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2024. 30,4 24,8 2023. 27,1 23,3 2022. 28,9 25,9 2021. 35,6 27,1 2020. 39,0 29,2 2018. 44,4 – Saobraćajne nezgode27 2025.▼ 12,9% od 2020.Detalji
Ukupan broj saobraćajnih nezgoda godišnje, MUP.
- Najviše, 2018.
- 42
- Najmanje, 2024.
- 22
- Prosek mesta
- 206
- Položaj, 1. je najbolje
- 26. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 27 2024. 22 2023. 27 2022. 30 2021. 30 2020. 31 2019. 38 2018. 42 2017. 30 2016. 41 Noćno svetlo, sa satelita21. od 161 po stanovniku 2025.▲ 57,4% od 2020.Detalji
Ukupna jačina veštačkog svetla koju satelit NASA izmeri noću iznad teritorije mesta. Sam broj nema svakodnevno značenje: služi za poređenje istog mesta kroz vreme i mesta međusobno. Industrija i prelazak na LED rasvetu menjaju ga i kad se broj ljudi ne menja.
- Najviše, 2025.
- 1.802
- Najmanje, 2014.
- 957
- Prosek mesta
- 119,2
- Položaj, 1. je najviše
- 21. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 1.802 2024. 1.516 2023. 1.695 2022. 1.433 2021. 1.176 2020. 1.145 2019. 1.215 2018. 1.276 2017. 1.299 2016. 1.183 2015. 1.173 2014. 957 2013. 1.084 2012. 1.133 Prosečna penzija49.317 RSD 2026.▲ 40,3% od 2021. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna penzija svih vrsta, PIO fond, decembar svake godine, a za tekuću godinu poslednji objavljen mesec.
- Najviše, 2026.
- 49.317 RSD
- Najmanje, 2018.
- 21.755 RSD
- Prosečna penzija
- 49.317 RSD
- Prosek mesta
- 50.307 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 75. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2026. 49.317 50.307 2025. 49.076 50.246 2024. 43.916 44.693 2023. 34.268 35.047 2022. 28.828 29.593 2021. 25.006 25.699 2020. 23.399 24.231 2019. 22.026 22.945 2018. 21.755 22.892 Divlje deponije, prijavljene40 2024.▲ 17,6% od 2019.Detalji
Lokacije koje su opštine i komunalna preduzeća prijavile registru SEPA. Rast može da znači i savesnije prijavljivanje.
- Najviše, 2023.
- 43
- Najmanje, 2018.
- 11
- Prosek mesta
- 18
- Položaj, 1. je najviše
- 16. od 155
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2024. 40 2023. 43 2022. 38 2021. 42 2020. 38 2019. 34 2018. 11 Životni vek76,9 god. 2025.→ 1,1% od 2023.Detalji
- Muškarci
- Žene
Tabela po godinama
Godina Muškarci Žene 2025. 73,4 80,4 2024. 72,9 80,3 2023. 73,1 79,0 Brakovi42 2025.▲ 61,5% od 2020.Detalji
Broj sklopljenih brakova godišnje, RZS.
- Najviše, 2017.
- 57
- Najmanje, 2020.
- 26
- Prosek mesta
- 4,4
- Položaj, 1. je najviše
- 106. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 42 2024. 36 2023. 44 2022. 36 2021. 40 2020. 26 2019. 46 2018. 45 2017. 57 2016. 38 2015. 43 2014. 36 2013. 40 2012. 48 2011. 52 2010. 54 Stanovi po dozvolama20 2025.▲ 566,7% od 2020.Detalji
Broj stanova za koje je izdata građevinska dozvola, RZS.
- Najviše, 2021.
- 57
- Najmanje, 2011.
- 0
- Prosek mesta
- 4,8
- Položaj, 1. je najbolje
- 68. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 20 2024. 9 2023. 33 2022. 19 2021. 57 2020. 3 2019. 5 2018. 6 2017. 12 2016. 6 2015. 3 2014. 0 2013. 1 2012. 2 2011. 0 2010. 3 2009. 4 2008. 4 2007. 13
„Realno" znači posle inflacije po indeksu cena za Srbiju. Strelica je smer; zelena je poboljšanje, crvena pogoršanje, siva bez ocene. Praćenje ocena počinje u oktobru 2026.
Poređenje
Medijana: pola mesta je iznad te vrednosti, a pola ispod, pa je ne pomeraju krajnje vrednosti. Prosek regiona računa svako mesto jednako. Mesto 1 je najbolje. Kliknite na pokazatelj za sva mesta.
| Pokazatelj | Ovde | Prosek regiona | Medijana | U regionu | U Srbiji |
|---|---|---|---|---|---|
| Neto plata, 12 meseci | 99.336 RSD | 95.169 | 96.554 | 3. od 10 | 60. od 161 |
| Zaposleni na 1.000 radno sposobnih | 536 | 518 | 521 | 5. od 10 | 68. od 161 |
| Nezaposleni na 1.000 stanovnika | 32,2 | 63,6 | 55,9 | 3. od 10 | 43. od 161 |
| Promena od 2022. | -3,6 % | -2,3 | -2,6 | 8. od 10 | 118. od 161 |
| Deca do 14 godina | 11,9 % | 13,5 | 13,5 | 8. od 10 | 128. od 161 |
| Sa višom ili visokom školom | 11,4 % | 14,9 | 13,9 | 10. od 10 | 111. od 161 |
| Skor na maloj maturi | 472 | 491 | 480 | 8. od 10 | 99. od 161 |
| Lekari na 10.000 stanovnika | 13,3 | 21,3 | 17,1 | 8. od 10 | 111. od 161 |
| Cena stana po m² | nema podatka | 1.500 | 1.291 | – | – |
| Mobilna mreža Procena | 69 Mb/s | 146 | 156 | 9. od 10 | 149. od 161 |
| PM2.5 zimi, izmereno ili procena Procena | 55,5 µg/m³ | 27,6 | 33,4 | 10. od 10 | 156. od 161 |
| Teške nezgode godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana | 20,2 | 17,8 | 17,6 | 6. od 10 | 105. od 161 |
Slična mesta: Lučani, Aleksandrovac, Vladimirci, Plandište, Osečina. Upoređuje se sa njihovim prosekom, prvo najveća razlika.
Prednosti u odnosu na slična mesta
| Pokazatelj | Ovde | Slična mesta |
|---|---|---|
| Opštinski putevi sa savremenim kolovozom | 85,8 % | 55,6 % |
| Nezaposleni na 1.000 stanovnika | 32,2 | 63,5 |
| Obuhvat vrtićem | 63 % | 55 % |
| Domaćinstva na kanalizaciji | 41,3 % | 29,3 % |
| Do sedišta regiona | 35 min | 45 min |
| Prazni i napušteni stanovi | 19,0 % | 20,6 % |
| Zaposleni na 1.000 radno sposobnih | 536 | 518 |
| Stanovi po dozvolama na 1.000 godišnje | 2,8 | 0,8 |
Zaostatak za sličnim mestima
| Pokazatelj | Ovde | Slična mesta |
|---|---|---|
| PM2.5 zimi, izmereno ili procena | 55,5 µg/m³ | 30,1 µg/m³ |
| Domaćinstva na vodovodu | 43,7 % | 78,9 % |
| Teške nezgode godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana | 20,2 | 15,8 |
| Do najbližeg velikog centra | 127 min | 101 min |
| Mobilna mreža | 69 Mb/s | 100 Mb/s |
| Prečišćene otpadne vode | 0,0 % | 5,8 % |
| Firme na 1.000 stanovnika | 7,8 | 8,5 |
Šta kažu nezavisni izvori
Procena OpenStreetMap, 2026-11-01. Podatke unose volonteri: ovo pokazuje šta je ucrtano na mapi, a slabije mapirano mesto izgleda kao mesto sa manje usluga. Ne ulazi u ocenu.
- Apoteke na 10.000 stanovnika: 4,1 (prosek mesta 2,8)
- Supermarketi na 10.000 stanovnika: 3,1 (prosek mesta 1,9)
- Pošte na 10.000 stanovnika: 4,1 (prosek mesta 3,5)
- Banke na 10.000 stanovnika: 2,0 (prosek mesta 1,8)
- Lekari i klinike na 10.000 stanovnika: 1,0 (prosek mesta 1,7)
- Restorani i kafići na 10.000 stanovnika: 12,2 (prosek mesta 8,9)
- Benzinske pumpe na 10.000 stanovnika: 3,1 (prosek mesta 3,2)
Slična mesta
Uporedi ova mesta u alatu. Sličnost je računata iz 28 pokazatelja; način je na stranici Kako računamo.
Izvori i metodologija
Izvor i period stoje uz svaki pokazatelj. Celu računicu vidite na stranici Kako računamo, a proveru ocene na stranici Provera ocene. Svežinu izvora prati Stanje podataka, a sve brojke su u preuzimanju.
Provera brojki
Zvanične procene poredimo sa onim što je stvarno izbrojano. Ako se slažu, odnos je oko 100. Izbori 2026. nisu konačni. Ovo ne ulazi u glavnu ocenu.
| Pitanje | Zvanično | Izmereno | Odnos |
|---|---|---|---|
| Koliko punoletnih je stvarno tu?Glasači su donja mera prisutnih; iznad 100 znači da je glasalo više ljudi nego što procena kaže da živi tu. | 8.360 punoletnih po RZS proceni | 7.199 glasalo 2026. | 86 na 100 |
| Da li je birački spisak veći od procene?Spisak uključuje i one koji su otišli, a nisu se odjavili. | 8.360 punoletnih po RZS proceni | 8.707 na biračkom spisku | 104 na 100 |
| Ima li dece koliko piše?Škola zna ko je stvarno došao. | 87 očekivanih osmaka po RZS proceni | 105 stvarno na maloj maturi | 120 na 100 |
| Koliko stanova je stvarno nastanjeno?Popis 2022. Ostatak su prazni, napušteni i vikend stanovi. | 7.251 stanova | 4.333 nastanjeno | 60% |
| Koliko mesto svetli noću?Satelit NASA. Industrija i LED rasveta podižu broj. | 9.810 stanovnika | 183,7 zračenja na 1.000 stanovnika | 21. od 161 |
Promena biračkog spiska, 2023. do 2026.
Spisak se menja zbog novih punoletnih i umrlih. Ostatak je ono što to dvoje ne objašnjava.
- Spisak 2023.
- 9.002
- Novi punoletni
- +265
- Umrli
- −506
- Ostatak
- −54
- Spisak 2026.
- 8.707
Život i ljudi
Životni vek i uzroci smrti
- Životni vek, muškarci
- 73,4 god.
- Životni vek, žene
- 80,4 god.
- Bolesti srca i krvotoka na 10.000
- 104,7
- Tumori na 10.000
- 39,8
- Bolesti disanja na 10.000
- 11,6
- Povrede i trovanja na 10.000
- 5,4
Seljenje, porodica i gradnja
- Neto doseljeni na 1.000 godišnje
- -2,7
- Brakovi na 1.000 godišnje
- 4,1
- Razvodi na 100 brakova
- 26,2
- Stanovi po dozvolama na 1.000
- 2,8
- Srednjoškolci na 1.000 stanovnika
- 19,5
RZS. Uzroci smrti su sirove stope, pa starije mesto ima veće brojeve. Seljenje, smrti i brakovi su prosek tri godine, a dozvole pet.
Obrazovanje
Osnovna škola, osmi razred
- Prosečna ocena
- 4,10
- Matematika, skor
- 480
- Maternji jezik, skor
- 467
- Ocena prema testu*
- 0,07
Srednje škole
- Srednjih škola
- 1
- Gimnazija
- 0
- Srednjoškolaca na 1.000
- 19,5
- Učenika po nastavniku
- 6,6
* Naše računanje: koliko je školska ocena viša ili niža od ocene koju rezultat na maloj maturi predviđa u celoj Srbiji. Rezultati mature i upisni bodovi po srednjoj školi nisu objavljeni kao otvoreni podaci. Univerziteti su na stranici Univerziteti i fakulteti.
Stanovništvo
- Stanovnika 2025.
- 9.810
- Promena od 2022.
- -3,6%
- Dece do 14
- 11,9%
- Starijih od 65
- 29,2%
Na popisu 2011. bilo je 12.090, a 2022. 10.175 stanovnika. Procene RZS-a se posle svakog popisa ponovo baziraju, pa je linija prekinuta tamo gde bi skok bio samo promena osnova.
Svi popisi, 1948–2022.
Popisi su rađeni po različitim metodologijama, a teritorija je svedena na stanje iz 2022.
Procene po godinama
Rođeni i umrli, 1961–2025.
- Rođeni 2025.
- 66
- Umrli 2025.
- 170
- Prirodni priraštaj
- -104 rođeni minus umrli
Tabela po godinama
| Godina | Rođeni | Umrli | Priraštaj |
|---|---|---|---|
| 2025. | 66 | 170 | -104 |
| 2024. | 73 | 177 | -104 |
| 2023. | 76 | 184 | -108 |
| 2022. | 73 | 206 | -133 |
| 2021. | 70 | 258 | -188 |
| 2020. | 62 | 179 | -117 |
| 2019. | 68 | 208 | -140 |
| 2018. | 80 | 217 | -137 |
| 2017. | 82 | 207 | -125 |
| 2016. | 69 | 189 | -120 |
| 2015. | 69 | 219 | -150 |
| 2014. | 78 | 226 | -148 |
| 2013. | 74 | 214 | -140 |
| 2012. | 97 | 223 | -126 |
| 2011. | 101 | 221 | -120 |
| 2010. | 83 | 241 | -158 |
| 2009. | 82 | 204 | -122 |
| 2008. | 87 | 246 | -159 |
| 2007. | 105 | 218 | -113 |
| 2006. | 115 | 229 | -114 |
| 2005. | 108 | 221 | -113 |
| 2004. | 101 | 240 | -139 |
| 2003. | 138 | 221 | -83 |
| 2002. | 125 | 211 | -86 |
| 2001. | 116 | 218 | -102 |
| 2000. | 100 | 251 | -151 |
| 1999. | 99 | 207 | -108 |
| 1998. | 104 | 206 | -102 |
| 1997. | 134 | 236 | -102 |
| 1996. | 118 | 222 | -104 |
| 1995. | 117 | 219 | -102 |
| 1994. | 123 | 194 | -71 |
| 1993. | 149 | 255 | -106 |
| 1992. | 142 | 223 | -81 |
| 1991. | 150 | 201 | -51 |
| 1990. | 136 | 205 | -69 |
| 1989. | 144 | 223 | -79 |
| 1988. | 164 | 186 | -22 |
| 1987. | 197 | 194 | 3 |
| 1986. | 161 | 197 | -36 |
| 1985. | 191 | 199 | -8 |
| 1984. | 195 | 177 | 18 |
| 1983. | 178 | 193 | -15 |
| 1982. | 200 | 193 | 7 |
| 1981. | 192 | 167 | 25 |
| 1980. | 200 | 191 | 9 |
| 1979. | 176 | 181 | -5 |
| 1978. | 197 | 183 | 14 |
| 1977. | 225 | 188 | 37 |
| 1976. | 189 | 163 | 26 |
| 1975. | 197 | 165 | 32 |
| 1974. | 198 | 155 | 43 |
| 1973. | 178 | 157 | 21 |
| 1972. | 191 | 207 | -16 |
| 1971. | 168 | 167 | 1 |
| 1970. | 187 | 177 | 10 |
| 1969. | 198 | 194 | 4 |
| 1968. | 209 | 165 | 44 |
| 1967. | 207 | 152 | 55 |
| 1966. | 188 | 136 | 52 |
| 1965. | 211 | 164 | 47 |
| 1964. | 189 | 182 | 7 |
| 1963. | 209 | 136 | 73 |
| 1962. | 231 | 153 | 78 |
| 1961. | 268 | 155 | 113 |
RZS, teritorija svedena na današnje opštine.
Naselja (27), broj stanovnika po popisima
| Naselje | 1948. | 1971. | 1991. | 2011. | 2022. |
|---|---|---|---|---|---|
| Kosjerić (varoš) | 558 | 1.860 | 3.794 | 3.992 | 3.723 |
| Kosjerić (selo) | 1.647 | 1.362 | 1.115 | 898 | 811 |
| Brajkovići | 968 | 812 | 757 | 715 | 649 |
| Seča Reka | 1.484 | 1.301 | 1.086 | 726 | 554 |
| Makovište | 1.379 | 1.370 | 1.046 | 705 | 543 |
| Tubići | 761 | 669 | 609 | 449 | 396 |
| Godečevo | 1.090 | 916 | 720 | 513 | 371 |
| Radanovci | 1.027 | 882 | 650 | 369 | 274 |
| Drenovci | 746 | 776 | 544 | 357 | 257 |
| Ševrljuge | 300 | 244 | 330 | 277 | 242 |
| Mušići | 779 | 674 | 514 | 305 | 232 |
| Varda | 446 | 398 | 298 | 230 | 205 |
| Godljevo | 698 | 508 | 371 | 257 | 200 |
| Bjeloperica | 553 | 508 | 385 | 265 | 195 |
| Mrčići | 557 | 407 | 400 | 258 | 194 |
| Skakavci | 532 | 453 | 356 | 239 | 189 |
| Cikote | 603 | 393 | 301 | 225 | 182 |
| Galovići | 423 | 371 | 301 | 209 | 166 |
| Rosići | 611 | 544 | 402 | 217 | 158 |
| Subjel | 443 | 364 | 256 | 179 | 120 |
| Mionica | 455 | 367 | 245 | 148 | 112 |
| Ruda Bukva | 230 | 235 | 193 | 95 | 83 |
| Dubnica | 266 | 198 | 162 | 101 | 77 |
| Donja Pološnica | 219 | 242 | 159 | 113 | 73 |
| Paramun | 456 | 225 | 131 | 82 | 60 |
| Stojići | 473 | 337 | 212 | 105 | 59 |
| Gornja Pološnica | 213 | 166 | 141 | 61 | 50 |
Sastav stanovništva
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 1,2% veća od popisa, a 2,1% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 45,4 muškarci 43,9, žene 46,9
- Muškarci
- 49,7% 6.012
- Žene
- 50,3% 6.087
- Žena na 100 muškaraca
- 101,2
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 242 | 224 |
| 5–9 | 307 | 247 |
| 10–14 | 252 | 261 |
| 15–19 | 331 | 285 |
| 20–24 | 345 | 303 |
| 25–29 | 359 | 289 |
| 30–34 | 370 | 341 |
| 35–39 | 366 | 333 |
| 40–44 | 386 | 383 |
| 45–49 | 392 | 422 |
| 50–54 | 466 | 462 |
| 55–59 | 573 | 581 |
| 60–64 | 469 | 419 |
| 65–69 | 292 | 341 |
| 70–74 | 302 | 400 |
| 75–79 | 287 | 415 |
| 80–84 | 210 | 267 |
| 85+ | 63 | 114 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 1,2% veća od popisa, a 2,1% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 45,6 muškarci 44,0, žene 47,1
- Muškarci
- 49,7% 5.926
- Žene
- 50,3% 5.996
- Žena na 100 muškaraca
- 101,2
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 239 | 222 |
| 5–9 | 301 | 241 |
| 10–14 | 246 | 256 |
| 15–19 | 316 | 281 |
| 20–24 | 328 | 295 |
| 25–29 | 363 | 276 |
| 30–34 | 361 | 328 |
| 35–39 | 380 | 337 |
| 40–44 | 372 | 362 |
| 45–49 | 376 | 416 |
| 50–54 | 456 | 456 |
| 55–59 | 565 | 566 |
| 60–64 | 485 | 458 |
| 65–69 | 302 | 330 |
| 70–74 | 293 | 370 |
| 75–79 | 253 | 408 |
| 80–84 | 219 | 266 |
| 85+ | 71 | 128 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 1,2% veća od popisa, a 2,1% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 45,7 muškarci 44,2, žene 47,2
- Muškarci
- 49,7% 5.836
- Žene
- 50,3% 5.903
- Žena na 100 muškaraca
- 101,1
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 236 | 218 |
| 5–9 | 279 | 236 |
| 10–14 | 260 | 251 |
| 15–19 | 292 | 280 |
| 20–24 | 323 | 288 |
| 25–29 | 358 | 270 |
| 30–34 | 353 | 314 |
| 35–39 | 381 | 344 |
| 40–44 | 359 | 339 |
| 45–49 | 385 | 411 |
| 50–54 | 434 | 451 |
| 55–59 | 525 | 534 |
| 60–64 | 513 | 503 |
| 65–69 | 316 | 327 |
| 70–74 | 288 | 349 |
| 75–79 | 241 | 383 |
| 80–84 | 203 | 268 |
| 85+ | 90 | 137 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 1,2% veća od popisa, a 2,1% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 45,9 muškarci 44,4, žene 47,4
- Muškarci
- 49,7% 5.736
- Žene
- 50,3% 5.806
- Žena na 100 muškaraca
- 101,2
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 227 | 219 |
| 5–9 | 265 | 222 |
| 10–14 | 278 | 250 |
| 15–19 | 265 | 274 |
| 20–24 | 326 | 284 |
| 25–29 | 337 | 253 |
| 30–34 | 352 | 303 |
| 35–39 | 371 | 352 |
| 40–44 | 357 | 324 |
| 45–49 | 394 | 399 |
| 50–54 | 405 | 437 |
| 55–59 | 479 | 505 |
| 60–64 | 537 | 523 |
| 65–69 | 339 | 344 |
| 70–74 | 267 | 337 |
| 75–79 | 242 | 351 |
| 80–84 | 189 | 274 |
| 85+ | 106 | 155 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 1,2% veća od popisa, a 2,1% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 46,1 muškarci 44,6, žene 47,6
- Muškarci
- 49,7% 5.641
- Žene
- 50,3% 5.700
- Žena na 100 muškaraca
- 101,0
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 218 | 213 |
| 5–9 | 251 | 218 |
| 10–14 | 292 | 249 |
| 15–19 | 252 | 265 |
| 20–24 | 321 | 272 |
| 25–29 | 319 | 237 |
| 30–34 | 348 | 293 |
| 35–39 | 364 | 347 |
| 40–44 | 355 | 325 |
| 45–49 | 390 | 385 |
| 50–54 | 393 | 425 |
| 55–59 | 450 | 471 |
| 60–64 | 534 | 538 |
| 65–69 | 379 | 373 |
| 70–74 | 242 | 319 |
| 75–79 | 242 | 334 |
| 80–84 | 179 | 273 |
| 85+ | 112 | 163 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 1,2% veća od popisa, a 2,1% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 46,3 muškarci 44,8, žene 47,8
- Muškarci
- 49,8% 5.565
- Žene
- 50,2% 5.599
- Žena na 100 muškaraca
- 100,6
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 206 | 197 |
| 5–9 | 239 | 223 |
| 10–14 | 302 | 246 |
| 15–19 | 246 | 256 |
| 20–24 | 312 | 259 |
| 25–29 | 303 | 237 |
| 30–34 | 342 | 270 |
| 35–39 | 366 | 332 |
| 40–44 | 358 | 334 |
| 45–49 | 380 | 376 |
| 50–54 | 375 | 416 |
| 55–59 | 439 | 450 |
| 60–64 | 527 | 557 |
| 65–69 | 406 | 391 |
| 70–74 | 242 | 301 |
| 75–79 | 231 | 315 |
| 80–84 | 164 | 274 |
| 85+ | 127 | 165 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 1,2% veća od popisa, a 2,1% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 46,5 muškarci 45,0, žene 48,1
- Muškarci
- 49,9% 5.490
- Žene
- 50,1% 5.506
- Žena na 100 muškaraca
- 100,3
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 200 | 181 |
| 5–9 | 238 | 220 |
| 10–14 | 296 | 241 |
| 15–19 | 241 | 254 |
| 20–24 | 302 | 251 |
| 25–29 | 289 | 241 |
| 30–34 | 336 | 249 |
| 35–39 | 358 | 322 |
| 40–44 | 373 | 337 |
| 45–49 | 366 | 356 |
| 50–54 | 361 | 410 |
| 55–59 | 434 | 443 |
| 60–64 | 514 | 550 |
| 65–69 | 419 | 423 |
| 70–74 | 260 | 293 |
| 75–79 | 218 | 296 |
| 80–84 | 149 | 268 |
| 85+ | 136 | 171 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 1,2% veća od popisa, a 2,1% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 46,7 muškarci 45,0, žene 48,3
- Muškarci
- 50,0% 5.412
- Žene
- 50,0% 5.402
- Žena na 100 muškaraca
- 99,8
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 206 | 168 |
| 5–9 | 237 | 213 |
| 10–14 | 278 | 236 |
| 15–19 | 254 | 247 |
| 20–24 | 278 | 257 |
| 25–29 | 289 | 240 |
| 30–34 | 323 | 233 |
| 35–39 | 345 | 307 |
| 40–44 | 378 | 344 |
| 45–49 | 351 | 333 |
| 50–54 | 371 | 405 |
| 55–59 | 414 | 434 |
| 60–64 | 477 | 514 |
| 65–69 | 450 | 467 |
| 70–74 | 268 | 291 |
| 75–79 | 217 | 282 |
| 80–84 | 147 | 248 |
| 85+ | 129 | 183 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 1,2% veća od popisa, a 2,1% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 46,8 muškarci 45,2, žene 48,4
- Muškarci
- 50,2% 5.337
- Žene
- 49,8% 5.290
- Žena na 100 muškaraca
- 99,1
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 208 | 162 |
| 5–9 | 231 | 211 |
| 10–14 | 266 | 223 |
| 15–19 | 275 | 244 |
| 20–24 | 249 | 259 |
| 25–29 | 294 | 234 |
| 30–34 | 300 | 213 |
| 35–39 | 344 | 298 |
| 40–44 | 368 | 349 |
| 45–49 | 349 | 320 |
| 50–54 | 384 | 390 |
| 55–59 | 382 | 421 |
| 60–64 | 439 | 482 |
| 65–69 | 481 | 487 |
| 70–74 | 282 | 307 |
| 75–79 | 207 | 267 |
| 80–84 | 148 | 224 |
| 85+ | 130 | 199 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 1,2% veća od popisa, a 2,1% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 47,0 muškarci 45,4, žene 48,6
- Muškarci
- 50,3% 5.260
- Žene
- 49,7% 5.202
- Žena na 100 muškaraca
- 98,9
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 203 | 159 |
| 5–9 | 219 | 210 |
| 10–14 | 255 | 215 |
| 15–19 | 289 | 245 |
| 20–24 | 238 | 253 |
| 25–29 | 293 | 223 |
| 30–34 | 280 | 195 |
| 35–39 | 340 | 295 |
| 40–44 | 362 | 339 |
| 45–49 | 351 | 321 |
| 50–54 | 377 | 376 |
| 55–59 | 368 | 410 |
| 60–64 | 415 | 448 |
| 65–69 | 477 | 510 |
| 70–74 | 319 | 337 |
| 75–79 | 188 | 246 |
| 80–84 | 147 | 218 |
| 85+ | 139 | 202 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 1,2% veća od popisa, a 2,1% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 47,1 muškarci 45,6, žene 48,7
- Muškarci
- 50,3% 5.174
- Žene
- 49,7% 5.121
- Žena na 100 muškaraca
- 99,0
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 202 | 163 |
| 5–9 | 204 | 194 |
| 10–14 | 243 | 220 |
| 15–19 | 299 | 242 |
| 20–24 | 237 | 245 |
| 25–29 | 286 | 213 |
| 30–34 | 268 | 208 |
| 35–39 | 334 | 272 |
| 40–44 | 363 | 323 |
| 45–49 | 354 | 327 |
| 50–54 | 364 | 367 |
| 55–59 | 351 | 401 |
| 60–64 | 404 | 427 |
| 65–69 | 465 | 530 |
| 70–74 | 338 | 353 |
| 75–79 | 189 | 231 |
| 80–84 | 140 | 205 |
| 85+ | 133 | 200 |
- Prosečna starost
- 47,3 muškarci 45,9, žene 48,8
- Muškarci
- 50,3% 5.114
- Žene
- 49,7% 5.061
- Žena na 100 muškaraca
- 99,0
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 191 | 170 |
| 5–9 | 210 | 180 |
| 10–14 | 244 | 210 |
| 15–19 | 282 | 233 |
| 20–24 | 222 | 224 |
| 25–29 | 261 | 214 |
| 30–34 | 266 | 219 |
| 35–39 | 303 | 259 |
| 40–44 | 351 | 328 |
| 45–49 | 374 | 323 |
| 50–54 | 361 | 346 |
| 55–59 | 334 | 417 |
| 60–64 | 428 | 419 |
| 65–69 | 463 | 538 |
| 70–74 | 387 | 400 |
| 75–79 | 202 | 235 |
| 80–84 | 150 | 192 |
| 85+ | 85 | 154 |
- Prosečna starost
- 47,4 muškarci 46,0, žene 48,9
- Muškarci
- 50,2% 5.065
- Žene
- 49,8% 5.018
- Žena na 100 muškaraca
- 99,1
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 185 | 176 |
| 5–9 | 211 | 170 |
| 10–14 | 244 | 210 |
| 15–19 | 272 | 223 |
| 20–24 | 237 | 227 |
| 25–29 | 243 | 215 |
| 30–34 | 264 | 214 |
| 35–39 | 307 | 259 |
| 40–44 | 334 | 310 |
| 45–49 | 376 | 336 |
| 50–54 | 349 | 334 |
| 55–59 | 348 | 402 |
| 60–64 | 399 | 423 |
| 65–69 | 449 | 507 |
| 70–74 | 411 | 435 |
| 75–79 | 207 | 237 |
| 80–84 | 141 | 186 |
| 85+ | 88 | 154 |
- Prosečna starost
- 47,6 muškarci 46,1, žene 49,1
- Muškarci
- 50,2% 4.997
- Žene
- 49,8% 4.952
- Žena na 100 muškaraca
- 99,1
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 176 | 183 |
| 5–9 | 215 | 165 |
| 10–14 | 237 | 211 |
| 15–19 | 262 | 214 |
| 20–24 | 251 | 222 |
| 25–29 | 220 | 211 |
| 30–34 | 269 | 207 |
| 35–39 | 295 | 244 |
| 40–44 | 327 | 303 |
| 45–49 | 371 | 339 |
| 50–54 | 342 | 320 |
| 55–59 | 361 | 387 |
| 60–64 | 367 | 412 |
| 65–69 | 423 | 473 |
| 70–74 | 428 | 465 |
| 75–79 | 226 | 254 |
| 80–84 | 133 | 185 |
| 85+ | 94 | 157 |
- Prosečna starost
- 47,8 muškarci 46,3, žene 49,4
- Muškarci
- 50,3% 4.931
- Žene
- 49,7% 4.879
- Žena na 100 muškaraca
- 98,9
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 182 | 182 |
| 5–9 | 209 | 163 |
| 10–14 | 228 | 208 |
| 15–19 | 254 | 209 |
| 20–24 | 260 | 218 |
| 25–29 | 207 | 206 |
| 30–34 | 270 | 195 |
| 35–39 | 280 | 226 |
| 40–44 | 323 | 300 |
| 45–49 | 360 | 332 |
| 50–54 | 341 | 317 |
| 55–59 | 356 | 373 |
| 60–64 | 349 | 402 |
| 65–69 | 397 | 437 |
| 70–74 | 427 | 492 |
| 75–79 | 260 | 282 |
| 80–84 | 128 | 173 |
| 85+ | 100 | 164 |
Crtica je Srbija u istoj godini. Procene pre 2022. se ne nastavljaju na one posle popisa, pa se te godine ne porede međusobno. RZS.
Nacionalnost, popisi 2022. i 2011.
| Grupa | Traka | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|---|
| Srbi | 92,8% | 98,3% | 9.446 | |
| Nisu se izjasnili | 1,6% | 0,8% | 159 | |
| Nepoznato | 5,1% | 0,5% | 522 |
Grupe ispod 1% (12)
| Grupa | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|
| Jugosloveni | 0,09% | 0,0% | 9 |
| Makedonci | 0,06% | 0,0% | 6 |
| Ostali | 0,06% | 0,1% | 6 |
| Albanci | 0,05% | 0,0% | 5 |
| Crnogorci | 0,05% | 0,2% | 5 |
| Mađari | 0,04% | 0,0% | 4 |
| Rusi | 0,04% | 0,0% | 4 |
| Ukrajinci | 0,03% | 0,0% | 3 |
| Bugari | 0,02% | 0,0% | 2 |
| Hrvati | 0,02% | 0,1% | 2 |
| Nemci | 0,01% | 0,0% | 1 |
| Regionalna pripadnost | 0,01% | 0,0% | 1 |
Veroispovest, popisi 2022. i 2011.
| Grupa | Traka | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|---|
| Pravoslavna | 92,1% | 95,8% | 9.376 | |
| Nisu se izjasnili | 1,8% | 1,8% | 180 | |
| Nepoznato | 5,3% | 0,5% | 540 |
Grupe ispod 1% (5)
| Grupa | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|
| Ostale hrišćanske | 0,41% | 1,7% | 42 |
| Nisu vernici | 0,21% | 0,2% | 21 |
| Katolička | 0,09% | 0,1% | 9 |
| Islamska | 0,05% | 0,0% | 5 |
| Agnostici | 0,02% | 0,0% | 2 |
Udeo u svim popisanim. Izjašnjavanje nije obavezno, a „Nepoznato” je kategorija RZS-a. Udeo „Nepoznato” je u Srbiji 2022. veći nego 2011, pa razlika između kolona ne mora da bude stvarna promena. Nacionalnost i vera se ne ocenjuju i ne ulaze u poređenja. RZS, Popis 2022.
Cena života
- Korpa, usklađena
- 110.164 RSD, 2026-05, pomereno do 2026-09, procena iz najbližih gradova
- Prosečna plata
- 99.336 RSD
- Stanovanje mesečno
- 22.312 procena, stan od 50 m²
- Sve kroz platu
- 1,33 korpa i stanovanje
Procena Državna računica, a ne tržišno merenje; koristi se oprezno i poredi sa našim cenama iz prodavnica. Stanovanje: za ovo mesto nema kirija ni kupoprodaja, pa je ovo procena iz cene novih stanova, svedena na istu skalu. Uporedi cene u prodavnicama.
Stanovanje i obrazovanje
- Stanova
- 7.251
- Prazni i napušteni
- 19,0%
- Pod zakupom
- 4,0%
- Zgrade starije od 1971.
- 43%
- Viša ili visoka škola
- 11,4%
- Bez srednje škole
- 39,7%
Popis 2022. RZS.
Posao i plate
- Neto plata, 12 meseci
- 99.336 do 08/2026
- Zaposlenih na 1.000
- 316
- Aktivnih firmi
- 77 09/2025
- Nezaposlenih na birou
- 316 09/2025
- Budžet po stanovniku
- 50.218 RSD, 2024.
- Ulaganja po stanovniku
- 1.476 RSD, 3,1% rashoda
Plata zaposlenih koji ovde žive, bez obzira na to gde rade. Tačka je ovo mesto, crta je Srbija.
Zdravstvo
- Lekara
- 13
- Stanovnika po lekaru
- 755
- Zubara
- 1
- Farmaceuta
- 2
Podaci za 2024, samo zdravstvena služba. Broji se gde ljudi rade, pa bolnički centri izgledaju bolje od mesta čiji se stanovnici tamo leče.
Škole i vrtići
- Skor na maloj maturi
- 472 2025/26, prosek mesta 481
- Osnovnih škola
- 2
- Dece u vrtiću
- 325 2025/2026
- Obuhvat vrtićem
- 63% naša procena
Skor je prosek tri standardizovana testa, ponderisan brojem učenika. Više govori o generaciji i porodicama nego o samoj školi. Ministarstvo prosvete.
Od čega se živi
Popis 2022.
Popis 2011.
| Grupa | 2022. | Udeo | 2011. | Udeo |
|---|---|---|---|---|
| Zaposleni | 3.308 | 32,5% | 3.693 | 30,5% |
| Penzioneri | 3.046 | 29,9% | 3.107 | 25,7% |
| Deca do 15 godina | 1.205 | 11,8% | 1.522 | 12,6% |
| Učenici i studenti | 680 | 6,7% | 840 | 6,9% |
| Nezaposleni | 344 | 3,4% | 656 | 5,4% |
| Domaćinstvo i ostali | 1.592 | 15,6% | 2.272 | 18,8% |
RZS, popisi 2011. i 2022: svaka osoba je u jednoj grupi. Stopa nezaposlenosti po popisu je 9,4%. Godišnje, PIO fond: 2.873 korisnika penzija u 2026-06, prosečna penzija 49.317 RSD, 93 korisnika na 100 zaposlenih. Ne ulazi u ocenu.
Komunalije i putevi
- Domaćinstva na vodovodu
- 43,7%
- Domaćinstva na kanalizaciji
- 41,3%
- Prečišćene otpadne vode
- 0,0%
- Opštinski putevi sa savremenim kolovozom
- 85,8%
- Divlje deponije, prijavljene
- 40
Godišnjak Opštine i regioni, podaci za 2024. Priključci prema domaćinstvima iz popisa 2022, pa vikend kuće mogu da podignu udeo. Ne ulazi u ocenu.
Mobilna mreža i internet
- Mobilna mreža, preuzimanje
- 69 Mb/s
- Broj mobilnih testova
- 144
- Fiksni, preuzimanje
- 46 Mb/s zavisi od paketa
Ocena ide iz mobilne mreže, jer ljudi internet uglavnom koriste na telefonu preko 4G i 5G. Fiksna brzina više pokazuje koji paket korisnici biraju nego šta je dostupno, pa nije u oceni. Prosek Speedtest merenja za 3. kvartal 2026, koja sami pokreću korisnici. Kod malog broja testova rezultat je nesiguran. Speedtest by Ookla Global Fixed and Mobile Network Performance Maps, CC BY-NC-SA 4.0.
Vazduh
Poslednje merenje, stanica Kosjerić, Serbia. World Air Quality Index Project, SEPA. AQI,
Poslednjih 30 dana, stanica Kosjerić, neverifikovano, do 2026-11-01.23,6 µg/m³ PM2.5
- PM2.5 zimi, izmereno
- 55,5 2024.
- PM2.5 leti, izmereno
- 12,9
- Godišnji prosek
- 30,4
- SO₂, prosek
- 8,0
- Dana PM10 preko 50
- 102
- Emisije SO₂ iz fabrika
- 3 t 2024, pogona: 2
Zvanično Verifikovana merenja SEPA, stanice: KOSJERIC, KOSJERIĆ, Kosjeric, Kosjerić. Isprekidana linija je 25 µg/m³, godišnja granica u Srbiji. Emisije: NRIZ registar.
Bezbednost na putu
- Sa povređenima 2025.
- 16
- Sa poginulima 2025.
- 3
- Teških godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana
- 20,2 9.415 ljudi tokom dana
- Sve nezgode 2026.
- 15 tekuća godina
- Na glavnim putevima van naselja*
- 7 od 19 teških, 2025.
Ocena ne računa nezgode na autoputevima i brzim putevima (0% teških nezgoda ovde), a deli se sa dnevnim stanovništvom: stanovnici plus ljudi koji tu rade, minus oni koji rade negde drugde. Drugi tranzitni putevi su i dalje uračunati; zvezdica je naš proračun koji ne menja ocenu. MUP, otvoreni podaci.
Osude za krivična dela
- Osuđenih odraslih 2024.
- 47
- Za imovinu
- 9
- Za život i telo
- 4
- U saobraćaju
- 3
Osude po mestu izvršenja, ne prijavljena dela i ne ocena bezbednosti, zato nisu u indeksu.
Povezanost
- Do sedišta regiona*
- 35 min 78. od 161
- Do najbližeg velikog centra*
- 127 min 141. od 161
- Do Beograda*
- 160 min 114. od 161
- Do najbližeg fakulteta*
- 35 min 110. od 161
- Do najbliže srednje škole*
- 0 min 1. od 161
Minuti vožnje kolima bez gužve, od centra mesta. Ne meri autobus i ne ulazi u ocenu. Veliki centri su Beograd, Novi Sad, Niš i Kragujevac. Nula znači da je cilj u samom mestu. Red 1 je najbliže.