Sva mesta · Moravički region
Ivanjica
Ivanjica: iznad proseka svih mesta po vazduhu (72, procena), ispod proseka po priuštivosti (23, procena) i pristupu (58). Stanovništvo od popisa 2022: −3,0%, prosek regiona −2,6%.
26.927 stanovnika88.904 RSD neto plata
Ocena 1–100, veće je bolje. To je geometrijski prosek 7 tema, bez Bezbednosti na putu. Verovatno između 73. i 148. mesta.
Kako računamoRang je okviran: ovde nema merenja vazduha. Zašto?
Profil mesta
Ocene 1–100, veće je bolje. Crtica je prosek sličnih mesta.
Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: promena stanovništva od popisa 2022. i neto doseljeni na 1.000 stanovnika.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: neto plata, zaposleni na 1.000 radno sposobnih i firme na 1.000 stanovnika.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: koliko plata pokriva korpu i stanovanje.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: zdravstveni radnici na 10.000 stanovnika i životni vek.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: mala matura, obuhvat vrtićem i vreme do fakulteta i srednje škole.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: vreme do velikog centra i brzina mobilne mreže.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: gori od dva zagađivača, PM2.5 zimi i SO₂.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: teške nezgode; tema je van ukupne ocene.
Kako računamoTrendovi
Stanovništvo se poredi po popisima i procenama posle 2022, jer se godišnje procene ne nastavljaju preko popisa. Metodologija popisa se menjala.
Stanovnika26.927 2025.▼ 3,0% od 2022.Detalji
Broj stanovnika po proceni RZS. Godine pre popisa 2022. su stare procene.
- Najviše, 1961.
- 40.526
- Najmanje, 2025.
- 26.927
- Broj stanovnika
- 26.927
- Prosek mesta
- 40.683
- Položaj, 1. je najviše
- 62. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 26.927 2024. 27.233 2023. 27.543 2022. 27.751 2011. 31.963 2002. 35.445 1991. 36.686 1981. 37.887 1971. 39.233 1961. 40.526 1953. 40.258 1948. 37.891 Neto plata88.904 RSD, 12 meseci do 08/2026▲ 33,0% 2020–2025. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna neto plata po godinama, RZS.
- Najviše, 2025.
- 82.488 RSD
- Najmanje, 2018.
- 36.860 RSD
- Neto plata, 12 meseci
- 88.904 RSD
- Prosek mesta
- 101.239 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 146. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2025. 82.488 93.603 2024. 72.518 83.346 2023. 63.071 72.735 2022. 54.636 63.533 2021. 47.885 56.572 2020. 43.660 52.069 2019. 40.029 47.718 2018. 36.860 43.470 Zaposlenih8.385 2026.▼ 6,2% od 2021.Detalji
Broj zaposlenih po godinama, RZS. Na grafikonu je ukupan broj, a poređenje je na 1.000 stanovnika.
- Najviše, 2023.
- 9.071
- Najmanje, 2016.
- 7.962
- Prosek mesta
- 322
- Položaj, 1. je najbolje
- 88. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2026. 8.385 2025. 8.518 2024. 8.883 2023. 9.071 2022. 8.934 2021. 8.944 2020. 8.840 2019. 8.707 2018. 8.533 2017. 8.207 2016. 7.962 Korisnici penzija7.942 2026.→ 0,0% od 2021.Detalji
Korisnici svih vrsta penzija, PIO fond, decembar svake godine, a za tekuću godinu poslednji objavljen mesec.
- Najviše, 2018.
- 8.096
- Najmanje, 2022.
- 7.907
- Prosek mesta
- 248
- Položaj, 1. je najviše
- 22. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2026. 7.942 2025. 7.989 2024. 7.921 2023. 7.908 2022. 7.907 2021. 7.944 2020. 7.977 2019. 8.031 2018. 8.096 Odseljeni454 2025.▼ 14,2% od 2022.Detalji
Broj ljudi koji su se odselili iz mesta tokom godine, RZS.
- Najviše, 2023.
- 573
- Najmanje, 2025.
- 454
- Prosek mesta
- -1,5
- Položaj, 1. je najbolje
- 126. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 454 2024. 489 2023. 573 2022. 529 Doseljeni349 2025.▼ 13,6% od 2022.Detalji
Broj ljudi koji su se doselili u mesto tokom godine, RZS.
- Najviše, 2023.
- 460
- Najmanje, 2025.
- 349
- Prosek mesta
- -1,5
- Položaj, 1. je najbolje
- 126. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 349 2024. 374 2023. 460 2022. 404
Još trendova (10)
Novi stanovi, po m²163.218 RSD 2023.▲ 31,2% od 2020. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna cena novog stana po kvadratnom metru, RZS. U malom mestu je godišnje malo prodaja, pa broj jače skače.
- Najviše, 2023.
- 163.218 RSD
- Najmanje, 2021.
- 94.555 RSD
- Cena novih stanova po m²
- 163.218 RSD
- Prosek mesta
- 135.783 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 72. od 87
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2023. 163.218 143.298 2021. 94.555 114.840 2020. 95.514 108.603 Noćenja turista79.494 2025.▼ 14,7% od 2019.Detalji
Ukupan broj noćenja turista godišnje, RZS. Na grafikonu je ukupan broj, a poređenje je po stanovniku.
- Najviše, 2011.
- 98.424
- Najmanje, 2021.
- 55.522
- Prosek mesta
- 2,7
- Položaj, 1. je najbolje
- 25. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 79.494 2024. 83.491 2023. 69.677 2022. 83.775 2021. 55.522 2019. 93.206 2018. 80.857 2017. 73.040 2016. 71.591 2015. 57.413 2014. 59.822 2013. 92.737 2012. 96.930 2011. 98.424 2010. 88.200 Mala matura498 2026.▼ 3,1% od 2023.Detalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečan skor učenika na maloj maturi.
- Najviše, 2023.
- 514
- Najmanje, 2025.
- 497
- Prosek mesta
- 481
- Položaj, 1. je najbolje
- 45. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2026. 498 481 2025. 497 479 2024. 501 483 2023. 514 483 Saobraćajne nezgode63 2025.▲ 26,0% od 2020.Detalji
Ukupan broj saobraćajnih nezgoda godišnje, MUP.
- Najviše, 2022.
- 66
- Najmanje, 2017.
- 29
- Prosek mesta
- 206
- Položaj, 1. je najbolje
- 72. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 63 2024. 62 2023. 54 2022. 66 2021. 59 2020. 50 2019. 51 2018. 29 2017. 29 2016. 46 Noćno svetlo, sa satelita117. od 161 po stanovniku 2025.▲ 35,5% od 2020.Detalji
Ukupna jačina veštačkog svetla koju satelit NASA izmeri noću iznad teritorije mesta. Sam broj nema svakodnevno značenje: služi za poređenje istog mesta kroz vreme i mesta međusobno. Industrija i prelazak na LED rasvetu menjaju ga i kad se broj ljudi ne menja.
- Najviše, 2025.
- 2.193
- Najmanje, 2012.
- 1.217
- Prosek mesta
- 119,2
- Položaj, 1. je najviše
- 117. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 2.193 2024. 1.894 2023. 1.972 2022. 1.836 2021. 1.780 2020. 1.618 2019. 1.508 2018. 1.428 2017. 1.483 2016. 1.412 2015. 1.302 2014. 1.326 2013. 1.275 2012. 1.217 Prosečna penzija44.570 RSD 2026.▲ 39,6% od 2021. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna penzija svih vrsta, PIO fond, decembar svake godine, a za tekuću godinu poslednji objavljen mesec.
- Najviše, 2026.
- 44.570 RSD
- Najmanje, 2018.
- 20.146 RSD
- Prosečna penzija
- 44.570 RSD
- Prosek mesta
- 50.307 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 114. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2026. 44.570 50.307 2025. 44.484 50.246 2024. 39.526 44.693 2023. 31.047 35.047 2022. 26.151 29.593 2021. 22.716 25.699 2020. 21.430 24.231 2019. 20.262 22.945 2018. 20.146 22.892 Divlje deponije, prijavljene12 2024.▲ 71,4% od 2019.Detalji
Lokacije koje su opštine i komunalna preduzeća prijavile registru SEPA. Rast može da znači i savesnije prijavljivanje.
- Najviše, 2023.
- 15
- Najmanje, 2019.
- 7
- Prosek mesta
- 18
- Položaj, 1. je najviše
- 61. od 155
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2024. 12 2023. 15 2022. 14 2021. 8 2020. 8 2019. 7 2018. 13 Životni vek77,4 god. 2025.▲ 1,7% od 2023.Detalji
- Muškarci
- Žene
Tabela po godinama
Godina Muškarci Žene 2025. 74,3 80,5 2024. 73,4 79,6 2023. 73,2 79,1 Brakovi87 2025.▲ 35,9% od 2020.Detalji
Broj sklopljenih brakova godišnje, RZS.
- Najviše, 2010.
- 148
- Najmanje, 2020.
- 64
- Prosek mesta
- 4,4
- Položaj, 1. je najviše
- 122. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 87 2024. 97 2023. 132 2022. 137 2021. 117 2020. 64 2019. 122 2018. 137 2017. 141 2016. 116 2015. 142 2014. 123 2013. 148 2012. 117 2011. 137 2010. 148 Stanovi po dozvolama62 2025.▲ 12,7% od 2020.Detalji
Broj stanova za koje je izdata građevinska dozvola, RZS.
- Najviše, 2023.
- 100
- Najmanje, 2007.
- 0
- Prosek mesta
- 4,8
- Položaj, 1. je najbolje
- 71. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 62 2024. 89 2023. 100 2022. 49 2021. 32 2020. 55 2019. 53 2018. 43 2017. 51 2016. 8 2015. 12 2014. 9 2013. 7 2012. 7 2011. 9 2010. 4 2009. 6 2008. 12 2007. 0
„Realno" znači posle inflacije po indeksu cena za Srbiju. Strelica je smer; zelena je poboljšanje, crvena pogoršanje, siva bez ocene. Praćenje ocena počinje u oktobru 2026.
Poređenje
Medijana: pola mesta je iznad te vrednosti, a pola ispod, pa je ne pomeraju krajnje vrednosti. Prosek regiona računa svako mesto jednako. Mesto 1 je najbolje. Kliknite na pokazatelj za sva mesta.
| Pokazatelj | Ovde | Prosek regiona | Medijana | U regionu | U Srbiji |
|---|---|---|---|---|---|
| Neto plata, 12 meseci | 88.904 RSD | 102.929 | 96.554 | 4. od 4 | 146. od 161 |
| Zaposleni na 1.000 radno sposobnih | 505 | 569 | 521 | 4. od 4 | 99. od 161 |
| Nezaposleni na 1.000 stanovnika | 102,9 | 44,5 | 55,9 | 4. od 4 | 139. od 161 |
| Promena od 2022. | -3,0 % | -2,6 | -2,6 | 3. od 4 | 92. od 161 |
| Deca do 14 godina | 13,1 % | 13,3 | 13,5 | 3. od 4 | 100. od 161 |
| Sa višom ili visokom školom | 12,0 % | 15,2 | 13,9 | 3. od 4 | 100. od 161 |
| Skor na maloj maturi | 498 | 495 | 480 | 1. od 4 | 45. od 161 |
| Lekari na 10.000 stanovnika | 14,9 | 20,9 | 17,1 | 3. od 4 | 95. od 161 |
| Cena stana po m² | nema podatka | 1.316 | 1.291 | – | – |
| Mobilna mreža Procena | 245 Mb/s | 177 | 156 | 1. od 4 | 26. od 161 |
| PM2.5 zimi, izmereno ili procena Procena | 14,2 µg/m³ | 31,3 | 33,4 | 1. od 4 | 6. od 161 |
| Teške nezgode godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana | 9,7 | 18,0 | 17,6 | 1. od 4 | 15. od 161 |
Slična mesta: Bajina Bašta, Arilje, Paraćin, Apatin, Vranje. Upoređuje se sa njihovim prosekom, prvo najveća razlika.
Prednosti u odnosu na slična mesta
| Pokazatelj | Ovde | Slična mesta |
|---|---|---|
| PM2.5 zimi, izmereno ili procena | 14,2 µg/m³ | 28,2 µg/m³ |
| Prazni i napušteni stanovi | 11,0 % | 15,8 % |
| Teške nezgode godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana | 9,7 | 13,9 |
| Mobilna mreža | 245 Mb/s | 210 Mb/s |
| Obuhvat vrtićem | 57 % | 52 % |
| Firme na 1.000 stanovnika | 15,9 | 11,9 |
Zaostatak za sličnim mestima
| Pokazatelj | Ovde | Slična mesta |
|---|---|---|
| Do sedišta regiona | 67 min | 27 min |
| Domaćinstva na vodovodu | 53,1 % | 78,0 % |
| Domaćinstva na kanalizaciji | 30,6 % | 57,6 % |
| Nezaposleni na 1.000 stanovnika | 102,9 | 67,0 |
| Prečišćene otpadne vode | 0,0 % | 21,9 % |
| Do najbližeg velikog centra | 130 min | 105 min |
| Sa višom ili visokom školom | 12,0 % | 15,2 % |
| Opštinski putevi sa savremenim kolovozom | 55,5 % | 64,3 % |
Šta kažu nezavisni izvori
Procena OpenStreetMap, 2026-11-01. Podatke unose volonteri: ovo pokazuje šta je ucrtano na mapi, a slabije mapirano mesto izgleda kao mesto sa manje usluga. Ne ulazi u ocenu.
- Apoteke na 10.000 stanovnika: 1,9 (prosek mesta 2,8)
- Supermarketi na 10.000 stanovnika: 1,1 (prosek mesta 1,9)
- Pošte na 10.000 stanovnika: 2,6 (prosek mesta 3,5)
- Banke na 10.000 stanovnika: 2,2 (prosek mesta 1,8)
- Lekari i klinike na 10.000 stanovnika: 1,1 (prosek mesta 1,7)
- Restorani i kafići na 10.000 stanovnika: 7,8 (prosek mesta 8,9)
- Benzinske pumpe na 10.000 stanovnika: 2,2 (prosek mesta 3,2)
Slična mesta
Uporedi ova mesta u alatu. Sličnost je računata iz 28 pokazatelja; način je na stranici Kako računamo.
Izvori i metodologija
Izvor i period stoje uz svaki pokazatelj. Celu računicu vidite na stranici Kako računamo, a proveru ocene na stranici Provera ocene. Svežinu izvora prati Stanje podataka, a sve brojke su u preuzimanju.
Provera brojki
Zvanične procene poredimo sa onim što je stvarno izbrojano. Ako se slažu, odnos je oko 100. Izbori 2026. nisu konačni. Ovo ne ulazi u glavnu ocenu.
| Pitanje | Zvanično | Izmereno | Odnos |
|---|---|---|---|
| Koliko punoletnih je stvarno tu?Glasači su donja mera prisutnih; iznad 100 znači da je glasalo više ljudi nego što procena kaže da živi tu. | 22.593 punoletnih po RZS proceni | 17.321 glasalo 2026. | 77 na 100 |
| Da li je birački spisak veći od procene?Spisak uključuje i one koji su otišli, a nisu se odjavili. | 22.593 punoletnih po RZS proceni | 23.918 na biračkom spisku | 106 na 100 |
| Ima li dece koliko piše?Škola zna ko je stvarno došao. | 245 očekivanih osmaka po RZS proceni | 249 stvarno na maloj maturi | 102 na 100 |
| Koliko stanova je stvarno nastanjeno?Popis 2022. Ostatak su prazni, napušteni i vikend stanovi. | 15.324 stanova | 10.863 nastanjeno | 71% |
| Koliko mesto svetli noću?Satelit NASA. Industrija i LED rasveta podižu broj. | 26.927 stanovnika | 81,4 zračenja na 1.000 stanovnika | 117. od 161 |
Promena biračkog spiska, 2023. do 2026.
Spisak se menja zbog novih punoletnih i umrlih. Ostatak je ono što to dvoje ne objašnjava.
- Spisak 2023.
- 24.670
- Novi punoletni
- +778
- Umrli
- −1.264
- Ostatak
- −266
- Spisak 2026.
- 23.918
Život i ljudi
Životni vek i uzroci smrti
- Životni vek, muškarci
- 74,3 god.
- Životni vek, žene
- 80,5 god.
- Bolesti srca i krvotoka na 10.000
- 86,5
- Tumori na 10.000
- 33,8
- Bolesti disanja na 10.000
- 4,6
- Povrede i trovanja na 10.000
- 5,8
Seljenje, porodica i gradnja
- Neto doseljeni na 1.000 godišnje
- -4,1
- Brakovi na 1.000 godišnje
- 3,9
- Razvodi na 100 brakova
- 26,9
- Stanovi po dozvolama na 1.000
- 2,5
- Srednjoškolci na 1.000 stanovnika
- 30,3
RZS. Uzroci smrti su sirove stope, pa starije mesto ima veće brojeve. Seljenje, smrti i brakovi su prosek tri godine, a dozvole pet.
Obrazovanje
Osnovna škola, osmi razred
- Prosečna ocena
- 3,96
- Matematika, skor
- 500
- Maternji jezik, skor
- 481
- Ocena prema testu*
- -0,13
Srednje škole
- Srednjih škola
- 2
- Gimnazija
- 1
- Srednjoškolaca na 1.000
- 30,3
- Učenika po nastavniku
- 7,8
* Naše računanje: koliko je školska ocena viša ili niža od ocene koju rezultat na maloj maturi predviđa u celoj Srbiji. Rezultati mature i upisni bodovi po srednjoj školi nisu objavljeni kao otvoreni podaci. Univerziteti su na stranici Univerziteti i fakulteti.
Stanovništvo
- Stanovnika 2025.
- 26.927
- Promena od 2022.
- -3,0%
- Dece do 14
- 13,1%
- Starijih od 65
- 25,7%
Na popisu 2011. bilo je 31.963, a 2022. 27.751 stanovnika. Procene RZS-a se posle svakog popisa ponovo baziraju, pa je linija prekinuta tamo gde bi skok bio samo promena osnova.
Svi popisi, 1948–2022.
Popisi su rađeni po različitim metodologijama, a teritorija je svedena na stanje iz 2022.
Procene po godinama
Rođeni i umrli, 1961–2025.
- Rođeni 2025.
- 193
- Umrli 2025.
- 362
- Prirodni priraštaj
- -169 rođeni minus umrli
Tabela po godinama
| Godina | Rođeni | Umrli | Priraštaj |
|---|---|---|---|
| 2025. | 193 | 362 | -169 |
| 2024. | 219 | 442 | -223 |
| 2023. | 241 | 411 | -170 |
| 2022. | 233 | 479 | -246 |
| 2021. | 193 | 565 | -372 |
| 2020. | 246 | 473 | -227 |
| 2019. | 240 | 453 | -213 |
| 2018. | 222 | 410 | -188 |
| 2017. | 244 | 428 | -184 |
| 2016. | 224 | 374 | -150 |
| 2015. | 259 | 419 | -160 |
| 2014. | 231 | 440 | -209 |
| 2013. | 243 | 424 | -181 |
| 2012. | 258 | 413 | -155 |
| 2011. | 230 | 437 | -207 |
| 2010. | 263 | 399 | -136 |
| 2009. | 294 | 458 | -164 |
| 2008. | 276 | 441 | -165 |
| 2007. | 245 | 436 | -191 |
| 2006. | 289 | 427 | -138 |
| 2005. | 326 | 411 | -85 |
| 2004. | 312 | 424 | -112 |
| 2003. | 348 | 425 | -77 |
| 2002. | 345 | 448 | -103 |
| 2001. | 357 | 366 | -9 |
| 2000. | 328 | 391 | -63 |
| 1999. | 294 | 386 | -92 |
| 1998. | 292 | 338 | -46 |
| 1997. | 364 | 378 | -14 |
| 1996. | 334 | 355 | -21 |
| 1995. | 395 | 341 | 54 |
| 1994. | 369 | 383 | -14 |
| 1993. | 395 | 381 | 14 |
| 1992. | 423 | 386 | 37 |
| 1991. | 436 | 358 | 78 |
| 1990. | 469 | 348 | 121 |
| 1989. | 489 | 380 | 109 |
| 1988. | 506 | 334 | 172 |
| 1987. | 479 | 355 | 124 |
| 1986. | 503 | 381 | 122 |
| 1985. | 477 | 330 | 147 |
| 1984. | 539 | 404 | 135 |
| 1983. | 497 | 374 | 123 |
| 1982. | 475 | 368 | 107 |
| 1981. | 464 | 355 | 109 |
| 1980. | 507 | 285 | 222 |
| 1979. | 489 | 265 | 224 |
| 1978. | 591 | 313 | 278 |
| 1977. | 590 | 310 | 280 |
| 1976. | 619 | 314 | 305 |
| 1975. | 647 | 321 | 326 |
| 1974. | 608 | 285 | 323 |
| 1973. | 567 | 292 | 275 |
| 1972. | 590 | 365 | 225 |
| 1971. | 572 | 310 | 262 |
| 1970. | 603 | 359 | 244 |
| 1969. | 589 | 318 | 271 |
| 1968. | 665 | 306 | 359 |
| 1967. | 694 | 267 | 427 |
| 1966. | 667 | 260 | 407 |
| 1965. | 651 | 260 | 391 |
| 1964. | 675 | 338 | 337 |
| 1963. | 863 | 278 | 585 |
| 1962. | 848 | 344 | 504 |
| 1961. | 742 | 259 | 483 |
RZS, teritorija svedena na današnje opštine.
Naselja (49), broj stanovnika po popisima
| Naselje | 1948. | 1971. | 1991. | 2011. | 2022. |
|---|---|---|---|---|---|
| Ivanjica | 1.532 | 5.507 | 11.093 | 11.715 | 11.240 |
| Bedina Varoš | 852 | 853 | 1.478 | 1.680 | 1.630 |
| Dubrava | 1.682 | 1.550 | 1.901 | 1.695 | 1.533 |
| Bukovica | 756 | 1.013 | 1.621 | 1.669 | 1.478 |
| Sveštica | 879 | 835 | 1.103 | 1.295 | 1.241 |
| Šume | 575 | 771 | 1.234 | 1.250 | 1.175 |
| Prilike | 1.343 | 1.359 | 1.329 | 1.311 | 1.112 |
| Radaljevo | 1.320 | 1.079 | 1.046 | 904 | 825 |
| Luke | 1.233 | 1.331 | 1.207 | 939 | 772 |
| Lisa | 1.984 | 1.747 | 1.278 | 943 | 734 |
| Osonica | 1.374 | 1.415 | 943 | 790 | 670 |
| Kušići | 745 | 687 | 617 | 498 | 382 |
| Brezova | 980 | 853 | 624 | 483 | 371 |
| Šarenik | 1.106 | 1.084 | 741 | 467 | 341 |
| Rokci | 770 | 744 | 550 | 403 | 305 |
| Koritnik | 755 | 931 | 535 | 392 | 295 |
| Preseka | 1.247 | 1.047 | 648 | 368 | 237 |
| Vrmbaje | 846 | 823 | 482 | 304 | 206 |
| Brusnik | 827 | 846 | 489 | 353 | 186 |
| Mana | 268 | 274 | 237 | 202 | 176 |
| Budoželja | 549 | 501 | 335 | 214 | 167 |
| Dobri Do | 679 | 657 | 417 | 244 | 164 |
| Vionica | 523 | 567 | 337 | 204 | 163 |
| Deretin | 702 | 531 | 346 | 175 | 157 |
| Opaljenik | 648 | 644 | 366 | 219 | 150 |
| Dajići | 943 | 947 | 424 | 228 | 147 |
| Kumanica | 661 | 629 | 319 | 192 | 141 |
| Vučak | 830 | 860 | 396 | 229 | 138 |
| Kosovica | 813 | 661 | 336 | 159 | 121 |
| Gleđica | 1.146 | 930 | 336 | 193 | 120 |
| Međurečje | 193 | 87 | 142 | 144 | 118 |
| Katići | 255 | 254 | 150 | 113 | 113 |
| Devići | 1 | 134 | 219 | 155 | 109 |
| Sivčina | 1.107 | 837 | 391 | 194 | 105 |
| Komadine | 540 | 526 | 316 | 161 | 99 |
| Maskova | 710 | 569 | 327 | 192 | 99 |
| Bratljevo | 603 | 508 | 269 | 135 | 87 |
| Močioci | 271 | 254 | 140 | 112 | 74 |
| Čečina | 533 | 461 | 321 | 190 | 72 |
| Ravna Gora | 434 | 178 | 121 | 104 | 67 |
| Smiljevac | 813 | 637 | 243 | 116 | 66 |
| Erčege | 878 | 766 | 286 | 149 | 65 |
| Javorska Ravna Gora | 730 | 494 | 218 | 96 | 63 |
| Klekova | 359 | 290 | 183 | 89 | 57 |
| Medovine | 875 | 768 | 226 | 98 | 49 |
| Rovine | 347 | 290 | 140 | 59 | 45 |
| Gradac | 218 | 202 | 111 | 73 | 44 |
| Vasiljevići | 453 | 262 | 81 | 47 | 31 |
| Kovilje | 3 | 40 | 34 | 18 | 11 |
Sastav stanovništva
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 3,4% veća od popisa, a 2,2% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,0 muškarci 42,1, žene 44,0
- Muškarci
- 50,3% 16.071
- Žene
- 49,7% 15.909
- Žena na 100 muškaraca
- 99,0
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 689 | 662 |
| 5–9 | 787 | 781 |
| 10–14 | 800 | 702 |
| 15–19 | 893 | 910 |
| 20–24 | 1.039 | 1.004 |
| 25–29 | 965 | 828 |
| 30–34 | 983 | 861 |
| 35–39 | 1.093 | 1.050 |
| 40–44 | 1.133 | 1.054 |
| 45–49 | 1.199 | 1.110 |
| 50–54 | 1.314 | 1.195 |
| 55–59 | 1.512 | 1.379 |
| 60–64 | 1.110 | 1.108 |
| 65–69 | 679 | 742 |
| 70–74 | 803 | 918 |
| 75–79 | 620 | 856 |
| 80–84 | 298 | 502 |
| 85+ | 154 | 247 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 3,4% veća od popisa, a 2,2% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,3 muškarci 42,3, žene 44,3
- Muškarci
- 50,3% 15.938
- Žene
- 49,7% 15.720
- Žena na 100 muškaraca
- 98,6
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 686 | 646 |
| 5–9 | 759 | 753 |
| 10–14 | 799 | 695 |
| 15–19 | 878 | 855 |
| 20–24 | 1.013 | 995 |
| 25–29 | 975 | 819 |
| 30–34 | 916 | 823 |
| 35–39 | 1.112 | 1.041 |
| 40–44 | 1.106 | 1.029 |
| 45–49 | 1.175 | 1.099 |
| 50–54 | 1.290 | 1.188 |
| 55–59 | 1.461 | 1.342 |
| 60–64 | 1.189 | 1.183 |
| 65–69 | 727 | 772 |
| 70–74 | 745 | 853 |
| 75–79 | 624 | 837 |
| 80–84 | 322 | 517 |
| 85+ | 161 | 273 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 3,4% veća od popisa, a 2,2% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,6 muškarci 42,6, žene 44,6
- Muškarci
- 50,5% 15.826
- Žene
- 49,5% 15.522
- Žena na 100 muškaraca
- 98,1
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 697 | 627 |
| 5–9 | 728 | 723 |
| 10–14 | 799 | 710 |
| 15–19 | 853 | 806 |
| 20–24 | 986 | 971 |
| 25–29 | 978 | 808 |
| 30–34 | 879 | 788 |
| 35–39 | 1.110 | 1.021 |
| 40–44 | 1.068 | 991 |
| 45–49 | 1.133 | 1.098 |
| 50–54 | 1.315 | 1.172 |
| 55–59 | 1.383 | 1.300 |
| 60–64 | 1.306 | 1.265 |
| 65–69 | 759 | 806 |
| 70–74 | 694 | 800 |
| 75–79 | 624 | 816 |
| 80–84 | 342 | 539 |
| 85+ | 172 | 281 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 3,4% veća od popisa, a 2,2% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,9 muškarci 42,9, žene 44,9
- Muškarci
- 50,5% 15.674
- Žene
- 49,5% 15.359
- Žena na 100 muškaraca
- 98,0
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 680 | 590 |
| 5–9 | 717 | 716 |
| 10–14 | 807 | 739 |
| 15–19 | 822 | 761 |
| 20–24 | 928 | 940 |
| 25–29 | 985 | 791 |
| 30–34 | 861 | 778 |
| 35–39 | 1.090 | 981 |
| 40–44 | 1.046 | 995 |
| 45–49 | 1.109 | 1.070 |
| 50–54 | 1.288 | 1.152 |
| 55–59 | 1.337 | 1.241 |
| 60–64 | 1.389 | 1.333 |
| 65–69 | 808 | 859 |
| 70–74 | 633 | 741 |
| 75–79 | 626 | 824 |
| 80–84 | 364 | 561 |
| 85+ | 184 | 287 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 3,4% veća od popisa, a 2,2% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 44,2 muškarci 43,1, žene 45,3
- Muškarci
- 50,5% 15.503
- Žene
- 49,5% 15.215
- Žena na 100 muškaraca
- 98,1
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 662 | 562 |
| 5–9 | 715 | 693 |
| 10–14 | 800 | 765 |
| 15–19 | 797 | 729 |
| 20–24 | 878 | 915 |
| 25–29 | 977 | 775 |
| 30–34 | 880 | 769 |
| 35–39 | 1.037 | 917 |
| 40–44 | 1.046 | 1.027 |
| 45–49 | 1.111 | 1.042 |
| 50–54 | 1.205 | 1.125 |
| 55–59 | 1.304 | 1.184 |
| 60–64 | 1.402 | 1.350 |
| 65–69 | 909 | 956 |
| 70–74 | 574 | 685 |
| 75–79 | 625 | 822 |
| 80–84 | 387 | 602 |
| 85+ | 194 | 297 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 3,4% veća od popisa, a 2,2% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 44,5 muškarci 43,4, žene 45,6
- Muškarci
- 50,5% 15.367
- Žene
- 49,5% 15.082
- Žena na 100 muškaraca
- 98,1
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 659 | 558 |
| 5–9 | 688 | 653 |
| 10–14 | 784 | 775 |
| 15–19 | 791 | 706 |
| 20–24 | 857 | 883 |
| 25–29 | 942 | 787 |
| 30–34 | 915 | 745 |
| 35–39 | 948 | 866 |
| 40–44 | 1.073 | 1.038 |
| 45–49 | 1.108 | 1.037 |
| 50–54 | 1.166 | 1.087 |
| 55–59 | 1.249 | 1.167 |
| 60–64 | 1.391 | 1.322 |
| 65–69 | 1.003 | 1.045 |
| 70–74 | 566 | 675 |
| 75–79 | 601 | 784 |
| 80–84 | 410 | 627 |
| 85+ | 216 | 327 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 3,4% veća od popisa, a 2,2% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 44,8 muškarci 43,7, žene 45,9
- Muškarci
- 50,5% 15.227
- Žene
- 49,5% 14.934
- Žena na 100 muškaraca
- 98,1
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 641 | 570 |
| 5–9 | 678 | 631 |
| 10–14 | 755 | 746 |
| 15–19 | 793 | 692 |
| 20–24 | 844 | 838 |
| 25–29 | 909 | 806 |
| 30–34 | 918 | 726 |
| 35–39 | 878 | 831 |
| 40–44 | 1.101 | 1.027 |
| 45–49 | 1.079 | 1.012 |
| 50–54 | 1.145 | 1.080 |
| 55–59 | 1.235 | 1.157 |
| 60–64 | 1.345 | 1.287 |
| 65–69 | 1.082 | 1.110 |
| 70–74 | 610 | 709 |
| 75–79 | 568 | 731 |
| 80–84 | 410 | 605 |
| 85+ | 236 | 376 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 3,4% veća od popisa, a 2,2% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 45,1 muškarci 44,0, žene 46,1
- Muškarci
- 50,5% 15.067
- Žene
- 49,5% 14.765
- Žena na 100 muškaraca
- 98,0
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 624 | 574 |
| 5–9 | 686 | 614 |
| 10–14 | 719 | 716 |
| 15–19 | 792 | 701 |
| 20–24 | 816 | 789 |
| 25–29 | 884 | 799 |
| 30–34 | 912 | 722 |
| 35–39 | 837 | 791 |
| 40–44 | 1.105 | 1.002 |
| 45–49 | 1.044 | 973 |
| 50–54 | 1.103 | 1.081 |
| 55–59 | 1.264 | 1.137 |
| 60–64 | 1.274 | 1.255 |
| 65–69 | 1.189 | 1.193 |
| 70–74 | 638 | 735 |
| 75–79 | 534 | 685 |
| 80–84 | 402 | 594 |
| 85+ | 244 | 404 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 3,4% veća od popisa, a 2,2% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 45,3 muškarci 44,3, žene 46,4
- Muškarci
- 50,5% 14.897
- Žene
- 49,5% 14.593
- Žena na 100 muškaraca
- 98,0
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 617 | 572 |
| 5–9 | 670 | 586 |
| 10–14 | 702 | 710 |
| 15–19 | 800 | 728 |
| 20–24 | 787 | 729 |
| 25–29 | 826 | 781 |
| 30–34 | 920 | 718 |
| 35–39 | 822 | 766 |
| 40–44 | 1.081 | 964 |
| 45–49 | 1.022 | 974 |
| 50–54 | 1.078 | 1.049 |
| 55–59 | 1.231 | 1.113 |
| 60–64 | 1.229 | 1.202 |
| 65–69 | 1.264 | 1.267 |
| 70–74 | 687 | 777 |
| 75–79 | 482 | 626 |
| 80–84 | 424 | 606 |
| 85+ | 255 | 425 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 3,4% veća od popisa, a 2,2% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 45,5 muškarci 44,5, žene 46,6
- Muškarci
- 50,5% 14.709
- Žene
- 49,5% 14.406
- Žena na 100 muškaraca
- 97,9
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 598 | 580 |
| 5–9 | 658 | 563 |
| 10–14 | 702 | 684 |
| 15–19 | 794 | 759 |
| 20–24 | 760 | 680 |
| 25–29 | 781 | 758 |
| 30–34 | 909 | 715 |
| 35–39 | 844 | 748 |
| 40–44 | 1.017 | 901 |
| 45–49 | 1.022 | 1.003 |
| 50–54 | 1.073 | 1.018 |
| 55–59 | 1.151 | 1.087 |
| 60–64 | 1.204 | 1.142 |
| 65–69 | 1.264 | 1.290 |
| 70–74 | 785 | 865 |
| 75–79 | 434 | 565 |
| 80–84 | 437 | 592 |
| 85+ | 276 | 456 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 3,4% veća od popisa, a 2,2% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 45,7 muškarci 44,7, žene 46,7
- Muškarci
- 50,5% 14.479
- Žene
- 49,5% 14.206
- Žena na 100 muškaraca
- 98,1
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 569 | 578 |
| 5–9 | 659 | 557 |
| 10–14 | 680 | 643 |
| 15–19 | 779 | 773 |
| 20–24 | 757 | 653 |
| 25–29 | 753 | 732 |
| 30–34 | 868 | 717 |
| 35–39 | 874 | 729 |
| 40–44 | 928 | 847 |
| 45–49 | 1.049 | 1.017 |
| 50–54 | 1.066 | 1.009 |
| 55–59 | 1.109 | 1.051 |
| 60–64 | 1.158 | 1.115 |
| 65–69 | 1.242 | 1.268 |
| 70–74 | 862 | 943 |
| 75–79 | 428 | 553 |
| 80–84 | 405 | 541 |
| 85+ | 293 | 480 |
- Prosečna starost
- 45,6 muškarci 44,8, žene 46,4
- Muškarci
- 50,5% 14.022
- Žene
- 49,5% 13.729
- Žena na 100 muškaraca
- 97,9
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 547 | 567 |
| 5–9 | 661 | 566 |
| 10–14 | 673 | 639 |
| 15–19 | 717 | 710 |
| 20–24 | 721 | 600 |
| 25–29 | 716 | 654 |
| 30–34 | 781 | 760 |
| 35–39 | 860 | 728 |
| 40–44 | 859 | 799 |
| 45–49 | 1.091 | 1.016 |
| 50–54 | 1.034 | 990 |
| 55–59 | 1.093 | 1.048 |
| 60–64 | 1.144 | 1.090 |
| 65–69 | 1.160 | 1.199 |
| 70–74 | 916 | 1.018 |
| 75–79 | 489 | 538 |
| 80–84 | 356 | 458 |
| 85+ | 204 | 349 |
- Prosečna starost
- 45,7 muškarci 44,8, žene 46,5
- Muškarci
- 50,5% 13.911
- Žene
- 49,5% 13.632
- Žena na 100 muškaraca
- 98,0
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 567 | 586 |
| 5–9 | 644 | 560 |
| 10–14 | 674 | 612 |
| 15–19 | 704 | 710 |
| 20–24 | 720 | 611 |
| 25–29 | 695 | 615 |
| 30–34 | 769 | 737 |
| 35–39 | 858 | 736 |
| 40–44 | 829 | 784 |
| 45–49 | 1.078 | 998 |
| 50–54 | 1.010 | 978 |
| 55–59 | 1.060 | 1.036 |
| 60–64 | 1.164 | 1.077 |
| 65–69 | 1.116 | 1.164 |
| 70–74 | 967 | 1.071 |
| 75–79 | 504 | 580 |
| 80–84 | 340 | 434 |
| 85+ | 212 | 343 |
- Prosečna starost
- 45,9 muškarci 45,0, žene 46,8
- Muškarci
- 50,5% 13.764
- Žene
- 49,5% 13.469
- Žena na 100 muškaraca
- 97,9
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 574 | 575 |
| 5–9 | 630 | 565 |
| 10–14 | 668 | 579 |
| 15–19 | 702 | 698 |
| 20–24 | 726 | 646 |
| 25–29 | 678 | 554 |
| 30–34 | 713 | 707 |
| 35–39 | 857 | 737 |
| 40–44 | 802 | 765 |
| 45–49 | 1.061 | 951 |
| 50–54 | 985 | 986 |
| 55–59 | 1.036 | 1.019 |
| 60–64 | 1.142 | 1.059 |
| 65–69 | 1.083 | 1.110 |
| 70–74 | 1.028 | 1.138 |
| 75–79 | 534 | 632 |
| 80–84 | 318 | 406 |
| 85+ | 227 | 342 |
- Prosečna starost
- 46,1 muškarci 45,2, žene 47,0
- Muškarci
- 50,5% 13.611
- Žene
- 49,5% 13.316
- Žena na 100 muškaraca
- 97,8
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 563 | 545 |
| 5–9 | 604 | 578 |
| 10–14 | 670 | 557 |
| 15–19 | 697 | 664 |
| 20–24 | 728 | 691 |
| 25–29 | 663 | 514 |
| 30–34 | 676 | 677 |
| 35–39 | 840 | 735 |
| 40–44 | 809 | 746 |
| 45–49 | 1.010 | 886 |
| 50–54 | 980 | 1.016 |
| 55–59 | 1.029 | 1.000 |
| 60–64 | 1.077 | 1.045 |
| 65–69 | 1.070 | 1.046 |
| 70–74 | 1.051 | 1.168 |
| 75–79 | 609 | 720 |
| 80–84 | 292 | 385 |
| 85+ | 243 | 343 |
Crtica je Srbija u istoj godini. Procene pre 2022. se ne nastavljaju na one posle popisa, pa se te godine ne porede međusobno. RZS.
Nacionalnost, popisi 2022. i 2011.
| Grupa | Traka | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|---|
| Srbi | 92,7% | 98,6% | 25.723 | |
| Nisu se izjasnili | 0,3% | 0,1% | 78 | |
| Nepoznato | 6,6% | 0,9% | 1.838 |
Grupe ispod 1% (15)
| Grupa | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|
| Romi | 0,10% | 0,1% | 27 |
| Crnogorci | 0,07% | 0,1% | 20 |
| Ostali | 0,06% | 0,0% | 17 |
| Albanci | 0,04% | 0,0% | 10 |
| Jugosloveni | 0,03% | 0,0% | 9 |
| Makedonci | 0,03% | 0,0% | 8 |
| Goranci | 0,02% | 0,0% | 6 |
| Muslimani | 0,01% | 0,0% | 4 |
| Hrvati | 0,01% | 0,0% | 3 |
| Mađari | 0,01% | 0,0% | 2 |
| Rusi | 0,01% | 0,0% | 2 |
| Bugari | 0,00% | 0,0% | 1 |
| Bunjevci | 0,00% | 0,0% | 1 |
| Slovenci | 0,00% | 0,0% | 1 |
| Regionalna pripadnost | 0,00% | 0,0% | 1 |
Veroispovest, popisi 2022. i 2011.
| Grupa | Traka | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|---|
| Pravoslavna | 91,5% | 98,7% | 25.387 | |
| Nisu se izjasnili | 0,3% | 0,2% | 90 | |
| Nepoznato | 7,2% | 0,9% | 2.007 |
Grupe ispod 1% (6)
| Grupa | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|
| Ostale hrišćanske | 0,75% | 0,1% | 208 |
| Nisu vernici | 0,08% | 0,1% | 22 |
| Islamska | 0,07% | 0,0% | 20 |
| Agnostici | 0,03% | 0,0% | 9 |
| Katolička | 0,03% | 0,1% | 7 |
| Istočnjačke | 0,00% | 0,0% | 1 |
Udeo u svim popisanim. Izjašnjavanje nije obavezno, a „Nepoznato” je kategorija RZS-a. Udeo „Nepoznato” je u Srbiji 2022. veći nego 2011, pa razlika između kolona ne mora da bude stvarna promena. Nacionalnost i vera se ne ocenjuju i ne ulaze u poređenja. RZS, Popis 2022.
Cena života
- Korpa, usklađena
- 109.296 RSD, 2026-05, pomereno do 2026-09, procena iz najbližih gradova
- Prosečna plata
- 88.904 RSD
- Stanovanje mesečno
- 41.910 procena, stan od 50 m²
- Sve kroz platu
- 1,70 korpa i stanovanje
Procena Državna računica, a ne tržišno merenje; koristi se oprezno i poredi sa našim cenama iz prodavnica. Stanovanje: za ovo mesto nema kirija ni kupoprodaja, pa je ovo procena iz cene novih stanova, svedena na istu skalu. Uporedi cene u prodavnicama.
Stanovanje i obrazovanje
- Stanova
- 15.324
- Prazni i napušteni
- 11,0%
- Pod zakupom
- 3,5%
- Zgrade starije od 1971.
- 27%
- Viša ili visoka škola
- 12,0%
- Bez srednje škole
- 36,9%
Popis 2022. RZS.
Posao i plate
- Neto plata, 12 meseci
- 88.904 do 08/2026
- Zaposlenih na 1.000
- 309
- Aktivnih firmi
- 427 09/2025
- Nezaposlenih na birou
- 2.770 09/2025
- Budžet po stanovniku
- 54.942 RSD, 2024.
- Ulaganja po stanovniku
- 4.991 RSD, 9,7% rashoda
Plata zaposlenih koji ovde žive, bez obzira na to gde rade. Tačka je ovo mesto, crta je Srbija.
Zdravstvo
- Lekara
- 40
- Stanovnika po lekaru
- 673
- Zubara
- 4
- Farmaceuta
- 3
Podaci za 2024, samo zdravstvena služba. Broji se gde ljudi rade, pa bolnički centri izgledaju bolje od mesta čiji se stanovnici tamo leče.
Škole i vrtići
- Skor na maloj maturi
- 498 2025/26, prosek mesta 481
- Osnovnih škola
- 9
- Dece u vrtiću
- 897 2025/2026
- Obuhvat vrtićem
- 57% naša procena
Skor je prosek tri standardizovana testa, ponderisan brojem učenika. Više govori o generaciji i porodicama nego o samoj školi. Ministarstvo prosvete.
Od čega se živi
Popis 2022.
Popis 2011.
| Grupa | 2022. | Udeo | 2011. | Udeo |
|---|---|---|---|---|
| Zaposleni | 9.171 | 33,0% | 11.064 | 34,6% |
| Penzioneri | 7.617 | 27,4% | 6.951 | 21,7% |
| Deca do 15 godina | 3.653 | 13,2% | 4.398 | 13,8% |
| Učenici i studenti | 1.890 | 6,8% | 2.648 | 8,3% |
| Nezaposleni | 1.501 | 5,4% | 3.310 | 10,4% |
| Domaćinstvo i ostali | 3.919 | 14,1% | 3.592 | 11,2% |
RZS, popisi 2011. i 2022: svaka osoba je u jednoj grupi. Stopa nezaposlenosti po popisu je 14,1%. Godišnje, PIO fond: 7.942 korisnika penzija u 2026-06, prosečna penzija 44.570 RSD, 95 korisnika na 100 zaposlenih. Ne ulazi u ocenu.
Komunalije i putevi
- Domaćinstva na vodovodu
- 53,1%
- Domaćinstva na kanalizaciji
- 30,6%
- Prečišćene otpadne vode
- 0,0%
- Opštinski putevi sa savremenim kolovozom
- 55,5%
- Divlje deponije, prijavljene
- 12
Godišnjak Opštine i regioni, podaci za 2024. Priključci prema domaćinstvima iz popisa 2022, pa vikend kuće mogu da podignu udeo. Ne ulazi u ocenu.
Mobilna mreža i internet
- Mobilna mreža, preuzimanje
- 245 Mb/s
- Broj mobilnih testova
- 213
- Fiksni, preuzimanje
- 107 Mb/s zavisi od paketa
Ocena ide iz mobilne mreže, jer ljudi internet uglavnom koriste na telefonu preko 4G i 5G. Fiksna brzina više pokazuje koji paket korisnici biraju nego šta je dostupno, pa nije u oceni. Prosek Speedtest merenja za 3. kvartal 2026, koja sami pokreću korisnici. Kod malog broja testova rezultat je nesiguran. Speedtest by Ookla Global Fixed and Mobile Network Performance Maps, CC BY-NC-SA 4.0.
Vazduh
- PM2.5 zimi, procena
- 14,2
- Leti, model
- 6,8
Procena Ovde nema SEPA stanice za PM2.5. Prikazan je atmosferski model za 2025, a zimska vrednost je pomnožena sa 1,30, koliko model u proseku potcenjuje merenja. Stvarna vrednost može biti znatno drugačija. Emisije: NRIZ registar.
Bezbednost na putu
- Sa povređenima 2025.
- 25
- Sa poginulima 2025.
- 1
- Teških godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana
- 9,7 26.803 ljudi tokom dana
- Sve nezgode 2026.
- 60 tekuća godina
- Na glavnim putevima van naselja*
- 8 od 26 teških, 2025.
Ocena ne računa nezgode na autoputevima i brzim putevima (0% teških nezgoda ovde), a deli se sa dnevnim stanovništvom: stanovnici plus ljudi koji tu rade, minus oni koji rade negde drugde. Drugi tranzitni putevi su i dalje uračunati; zvezdica je naš proračun koji ne menja ocenu. MUP, otvoreni podaci.
Osude za krivična dela
- Osuđenih odraslih 2024.
- 86
- Za imovinu
- 17
- Za život i telo
- 4
- U saobraćaju
- 11
Osude po mestu izvršenja, ne prijavljena dela i ne ocena bezbednosti, zato nisu u indeksu.
Povezanost
- Do sedišta regiona*
- 67 min 138. od 161
- Do najbližeg velikog centra*
- 130 min 143. od 161
- Do Beograda*
- 170 min 120. od 161
- Do najbližeg fakulteta*
- 67 min 156. od 161
- Do najbliže srednje škole*
- 0 min 1. od 161
Minuti vožnje kolima bez gužve, od centra mesta. Ne meri autobus i ne ulazi u ocenu. Veliki centri su Beograd, Novi Sad, Niš i Kragujevac. Nula znači da je cilj u samom mestu. Red 1 je najbliže.