Sva mesta · Severnobanatski region
Čoka
Čoka: ispod proseka po zdravstvu (22) i pristupu (61). Stanovništvo od popisa 2022: −3,4%, prosek regiona −3,2%.
8.264 stanovnika93.178 RSD neto plata
Ocena 1–100, veće je bolje. To je geometrijski prosek 7 tema, bez Bezbednosti na putu. Verovatno između 98. i 156. mesta.
Kako računamoProfil mesta
Ocene 1–100, veće je bolje. Crtica je prosek sličnih mesta.
Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: promena stanovništva od popisa 2022. i neto doseljeni na 1.000 stanovnika.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: neto plata, zaposleni na 1.000 radno sposobnih i firme na 1.000 stanovnika.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: koliko plata pokriva korpu i stanovanje.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: zdravstveni radnici na 10.000 stanovnika i životni vek.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: mala matura, obuhvat vrtićem i vreme do fakulteta i srednje škole.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: vreme do velikog centra i brzina mobilne mreže.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: gori od dva zagađivača, PM2.5 zimi i SO₂.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: teške nezgode; tema je van ukupne ocene.
Kako računamoTrendovi
Stanovništvo se poredi po popisima i procenama posle 2022, jer se godišnje procene ne nastavljaju preko popisa. Metodologija popisa se menjala.
Stanovnika8.264 2025.▼ 3,4% od 2022.Detalji
Broj stanovnika po proceni RZS. Godine pre popisa 2022. su stare procene.
- Najviše, 1953.
- 19.885
- Najmanje, 2025.
- 8.264
- Broj stanovnika
- 8.264
- Prosek mesta
- 40.683
- Položaj, 1. je najviše
- 148. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 8.264 2024. 8.371 2023. 8.466 2022. 8.556 2011. 11.398 2002. 13.832 1991. 15.271 1981. 16.653 1971. 18.364 1961. 19.482 1953. 19.885 1948. 19.302 Neto plata93.178 RSD, 12 meseci do 08/2026▲ 24,9% 2020–2025. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna neto plata po godinama, RZS.
- Najviše, 2025.
- 86.427 RSD
- Najmanje, 2018.
- 40.890 RSD
- Neto plata, 12 meseci
- 93.178 RSD
- Prosek mesta
- 101.239 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 110. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2025. 86.427 93.603 2024. 76.296 83.346 2023. 66.387 72.735 2022. 58.092 63.533 2021. 52.876 56.572 2020. 48.712 52.069 2019. 44.880 47.718 2018. 40.890 43.470 Zaposlenih2.601 2026.▼ 6,8% od 2021.Detalji
Broj zaposlenih po godinama, RZS. Na grafikonu je ukupan broj, a poređenje je na 1.000 stanovnika.
- Najviše, 2021.
- 2.791
- Najmanje, 2026.
- 2.601
- Prosek mesta
- 322
- Položaj, 1. je najbolje
- 86. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2026. 2.601 2025. 2.659 2024. 2.711 2023. 2.758 2022. 2.772 2021. 2.791 2020. 2.785 2019. 2.778 2018. 2.749 2017. 2.699 2016. 2.687 Korisnici penzija2.344 2026.▼ 3,5% od 2021.Detalji
Korisnici svih vrsta penzija, PIO fond, decembar svake godine, a za tekuću godinu poslednji objavljen mesec.
- Najviše, 2018.
- 2.577
- Najmanje, 2026.
- 2.344
- Prosek mesta
- 248
- Položaj, 1. je najviše
- 30. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2026. 2.344 2025. 2.353 2024. 2.400 2023. 2.386 2022. 2.424 2021. 2.429 2020. 2.510 2019. 2.542 2018. 2.577 Odseljeni203 2025.▼ 8,1% od 2022.Detalji
Broj ljudi koji su se odselili iz mesta tokom godine, RZS.
- Najviše, 2023.
- 248
- Najmanje, 2025.
- 203
- Prosek mesta
- -1,5
- Položaj, 1. je najbolje
- 74. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 203 2024. 225 2023. 248 2022. 221 Doseljeni178 2025.▼ 20,5% od 2022.Detalji
Broj ljudi koji su se doselili u mesto tokom godine, RZS.
- Najviše, 2024.
- 247
- Najmanje, 2025.
- 178
- Prosek mesta
- -1,5
- Položaj, 1. je najbolje
- 74. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 178 2024. 247 2023. 222 2022. 224
Još trendova (9)
Noćenja turista937 2025.▼ 78,8% od 2019.Detalji
Ukupan broj noćenja turista godišnje, RZS. Na grafikonu je ukupan broj, a poređenje je po stanovniku.
- Najviše, 2013.
- 4.607
- Najmanje, 2025.
- 937
- Prosek mesta
- 2,7
- Položaj, 1. je najbolje
- 125. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 937 2024. 3.244 2023. 2.081 2022. 1.238 2021. 2.778 2020. 2.195 2019. 4.417 2018. 2.708 2017. 2.863 2016. 3.083 2015. 2.635 2014. 4.292 2013. 4.607 2011. 2.439 2010. 2.003 Mala matura443 2026.▲ 4,0% od 2023.Detalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečan skor učenika na maloj maturi.
- Najviše, 2026.
- 443
- Najmanje, 2025.
- 425
- Prosek mesta
- 481
- Položaj, 1. je najbolje
- 141. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2026. 443 481 2025. 425 479 2024. 439 483 2023. 426 483 Saobraćajne nezgode22 2025.▲ 10,0% od 2020.Detalji
Ukupan broj saobraćajnih nezgoda godišnje, MUP.
- Najviše, 2018.
- 31
- Najmanje, 2023.
- 16
- Prosek mesta
- 206
- Položaj, 1. je najbolje
- 15. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 22 2024. 25 2023. 16 2022. 24 2021. 25 2020. 20 2019. 27 2018. 31 2017. 25 2016. 24 Noćno svetlo, sa satelita107. od 161 po stanovniku 2025.▼ 12,2% od 2020.Detalji
Ukupna jačina veštačkog svetla koju satelit NASA izmeri noću iznad teritorije mesta. Sam broj nema svakodnevno značenje: služi za poređenje istog mesta kroz vreme i mesta međusobno. Industrija i prelazak na LED rasvetu menjaju ga i kad se broj ljudi ne menja.
- Najviše, 2012.
- 1.089
- Najmanje, 2024.
- 696
- Prosek mesta
- 119,2
- Položaj, 1. je najviše
- 107. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 714 2024. 696 2023. 891 2022. 1.088 2021. 913 2020. 813 2019. 849 2018. 939 2017. 908 2016. 922 2015. 1.019 2014. 1.014 2013. 969 2012. 1.089 Prosečna penzija46.226 RSD 2026.▲ 38,4% od 2021. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna penzija svih vrsta, PIO fond, decembar svake godine, a za tekuću godinu poslednji objavljen mesec.
- Najviše, 2025.
- 46.329 RSD
- Najmanje, 2019.
- 21.330 RSD
- Prosečna penzija
- 46.226 RSD
- Prosek mesta
- 50.307 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 98. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2026. 46.226 50.307 2025. 46.329 50.246 2024. 41.156 44.693 2023. 32.382 35.047 2022. 27.276 29.593 2021. 23.760 25.699 2020. 22.472 24.231 2019. 21.330 22.945 2018. 21.379 22.892 Divlje deponije, prijavljene8 2024.▼ 11,1% od 2019.Detalji
Lokacije koje su opštine i komunalna preduzeća prijavile registru SEPA. Rast može da znači i savesnije prijavljivanje.
- Najviše, 2019.
- 9
- Najmanje, 2018.
- 8
- Prosek mesta
- 18
- Položaj, 1. je najviše
- 94. od 155
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2024. 8 2023. 8 2022. 9 2021. 8 2020. 9 2019. 9 2018. 8 Životni vek73,6 god. 2025.▲ 1,9% od 2023.Detalji
- Muškarci
- Žene
Tabela po godinama
Godina Muškarci Žene 2025. 70,8 76,4 2024. 70,2 75,3 2023. 69,1 75,4 Brakovi30 2025.▲ 3,4% od 2020.Detalji
Broj sklopljenih brakova godišnje, RZS.
- Najviše, 2016.
- 66
- Najmanje, 2024.
- 28
- Prosek mesta
- 4,4
- Položaj, 1. je najviše
- 112. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 30 2024. 28 2023. 41 2022. 38 2021. 30 2020. 29 2019. 47 2018. 55 2017. 53 2016. 66 2015. 55 2014. 45 2013. 56 2012. 43 2011. 54 2010. 31 Stanovi po dozvolama2 2025.▲ 100,0% od 2020.Detalji
Broj stanova za koje je izdata građevinska dozvola, RZS.
- Najviše, 2015.
- 4
- Najmanje, 2009.
- 0
- Prosek mesta
- 4,8
- Položaj, 1. je najbolje
- 155. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 2 2024. 2 2023. 2 2022. 0 2021. 3 2020. 1 2019. 0 2018. 4 2017. 2 2016. 0 2015. 4 2014. 1 2013. 0 2012. 1 2011. 0 2010. 0 2009. 0 2008. 1 2007. 1
„Realno" znači posle inflacije po indeksu cena za Srbiju. Strelica je smer; zelena je poboljšanje, crvena pogoršanje, siva bez ocene. Praćenje ocena počinje u oktobru 2026.
Poređenje
Medijana: pola mesta je iznad te vrednosti, a pola ispod, pa je ne pomeraju krajnje vrednosti. Prosek regiona računa svako mesto jednako. Mesto 1 je najbolje. Kliknite na pokazatelj za sva mesta.
| Pokazatelj | Ovde | Prosek regiona | Medijana | U regionu | U Srbiji |
|---|---|---|---|---|---|
| Neto plata, 12 meseci | 93.178 RSD | 97.284 | 96.554 | 6. od 6 | 110. od 161 |
| Zaposleni na 1.000 radno sposobnih | 513 | 496 | 521 | 2. od 6 | 88. od 161 |
| Nezaposleni na 1.000 stanovnika | 50,8 | 45,1 | 55,9 | 5. od 6 | 74. od 161 |
| Promena od 2022. | -3,4 % | -3,2 | -2,6 | 4. od 6 | 114. od 161 |
| Deca do 14 godina | 13,9 % | 14,0 | 13,5 | 2. od 6 | 68. od 161 |
| Sa višom ili visokom školom | 10,3 % | 13,8 | 13,9 | 6. od 6 | 129. od 161 |
| Skor na maloj maturi | 443 | 464 | 480 | 6. od 6 | 141. od 161 |
| Lekari na 10.000 stanovnika | 7,3 | 22,7 | 17,1 | 6. od 6 | 158. od 161 |
| Cena stana po m² | nema podatka | 876 | 1.291 | – | – |
| Mobilna mreža Procena | 124 Mb/s | 187 | 156 | 5. od 6 | 107. od 161 |
| PM2.5 zimi, izmereno ili procena Procena | 28,6 µg/m³ | 30,2 | 33,4 | 3. od 6 | 55. od 161 |
| Teške nezgode godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana | 10,8 | 14,7 | 17,6 | 1. od 6 | 20. od 161 |
Slična mesta: Novi Kneževac, Žitište, Plandište, Sečanj, Kanjiža. Upoređuje se sa njihovim prosekom, prvo najveća razlika.
Prednosti u odnosu na slična mesta
| Pokazatelj | Ovde | Slična mesta |
|---|---|---|
| Nezaposleni na 1.000 stanovnika | 50,8 | 75,4 |
| Obuhvat vrtićem | 57 % | 48 % |
| Opštinski putevi sa savremenim kolovozom | 100,0 % | 86,0 % |
| Teške nezgode godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana | 10,8 | 14,4 |
| Zaposleni na 1.000 radno sposobnih | 513 | 481 |
| Domaćinstva na kanalizaciji | 31,6 % | 24,1 % |
| Do sedišta regiona | 52 min | 58 min |
| Neto doseljeni na 1.000 godišnje | -1,2 | -1,9 |
Zaostatak za sličnim mestima
| Pokazatelj | Ovde | Slična mesta |
|---|---|---|
| Prečišćene otpadne vode | 0,0 % | 13,4 % |
| Do najbližeg velikog centra | 111 min | 94 min |
| Prazni i napušteni stanovi | 25,0 % | 23,0 % |
| Neto plata, 12 meseci | 93.178 RSD | 97.075 RSD |
| Skor na maloj maturi | 443 | 450 |
| Lekari na 10.000 stanovnika | 7,3 | 15,7 |
| Sa višom ili visokom školom | 10,3 % | 11,1 % |
| Mobilna mreža | 124 Mb/s | 128 Mb/s |
Šta kažu nezavisni izvori
Procena OpenStreetMap, 2026-11-01. Podatke unose volonteri: ovo pokazuje šta je ucrtano na mapi, a slabije mapirano mesto izgleda kao mesto sa manje usluga. Ne ulazi u ocenu.
- Apoteke na 10.000 stanovnika: 1,2 (prosek mesta 2,8)
- Supermarketi na 10.000 stanovnika: 0,0 (prosek mesta 1,9)
- Pošte na 10.000 stanovnika: 8,5 (prosek mesta 3,5)
- Banke na 10.000 stanovnika: 1,2 (prosek mesta 1,8)
- Lekari i klinike na 10.000 stanovnika: 2,4 (prosek mesta 1,7)
- Restorani i kafići na 10.000 stanovnika: 1,2 (prosek mesta 8,9)
- Benzinske pumpe na 10.000 stanovnika: 2,4 (prosek mesta 3,2)
Slična mesta
Uporedi ova mesta u alatu. Sličnost je računata iz 28 pokazatelja; način je na stranici Kako računamo.
Izvori i metodologija
Izvor i period stoje uz svaki pokazatelj. Celu računicu vidite na stranici Kako računamo, a proveru ocene na stranici Provera ocene. Svežinu izvora prati Stanje podataka, a sve brojke su u preuzimanju.
Provera brojki
Zvanične procene poredimo sa onim što je stvarno izbrojano. Ako se slažu, odnos je oko 100. Izbori 2026. nisu konačni. Ovo ne ulazi u glavnu ocenu.
| Pitanje | Zvanično | Izmereno | Odnos |
|---|---|---|---|
| Koliko punoletnih je stvarno tu?Glasači su donja mera prisutnih; iznad 100 znači da je glasalo više ljudi nego što procena kaže da živi tu. | 6.900 punoletnih po RZS proceni | 5.389 glasalo 2026. | 78 na 100 |
| Da li je birački spisak veći od procene?Spisak uključuje i one koji su otišli, a nisu se odjavili. | 6.900 punoletnih po RZS proceni | 8.425 na biračkom spisku | 122 na 100 |
| Ima li dece koliko piše?Škola zna ko je stvarno došao. | 73 očekivanih osmaka po RZS proceni | 69 stvarno na maloj maturi | 94 na 100 |
| Koliko stanova je stvarno nastanjeno?Popis 2022. Ostatak su prazni, napušteni i vikend stanovi. | 5.393 stanova | 3.802 nastanjeno | 71% |
| Koliko mesto svetli noću?Satelit NASA. Industrija i LED rasveta podižu broj. | 8.264 stanovnika | 86,4 zračenja na 1.000 stanovnika | 107. od 161 |
Promena biračkog spiska, 2023. do 2026.
Spisak se menja zbog novih punoletnih i umrlih. Ostatak je ono što to dvoje ne objašnjava.
- Spisak 2023.
- 8.816
- Novi punoletni
- +202
- Umrli
- −489
- Ostatak
- −104
- Spisak 2026.
- 8.425
Život i ljudi
Životni vek i uzroci smrti
- Životni vek, muškarci
- 70,8 god.
- Životni vek, žene
- 76,4 god.
- Bolesti srca i krvotoka na 10.000
- 119,8
- Tumori na 10.000
- 47,6
- Bolesti disanja na 10.000
- 12,5
- Povrede i trovanja na 10.000
- 5,2
Seljenje, porodica i gradnja
- Neto doseljeni na 1.000 godišnje
- -1,2
- Brakovi na 1.000 godišnje
- 4,0
- Razvodi na 100 brakova
- 36,4
- Stanovi po dozvolama na 1.000
- 0,2
- Srednjoškolci na 1.000 stanovnika
- 10,5
RZS. Uzroci smrti su sirove stope, pa starije mesto ima veće brojeve. Seljenje, smrti i brakovi su prosek tri godine, a dozvole pet.
Obrazovanje
Osnovna škola, osmi razred
- Prosečna ocena
- 4,05
- Matematika, skor
- 430
- Maternji jezik, skor
- 464
- Ocena prema testu*
- 0,09
Srednje škole
- Srednjih škola
- 1
- Gimnazija
- 0
- Srednjoškolaca na 1.000
- 10,5
- Učenika po nastavniku
- 4,1
* Naše računanje: koliko je školska ocena viša ili niža od ocene koju rezultat na maloj maturi predviđa u celoj Srbiji. Rezultati mature i upisni bodovi po srednjoj školi nisu objavljeni kao otvoreni podaci. Univerziteti su na stranici Univerziteti i fakulteti.
Stanovništvo
- Stanovnika 2025.
- 8.264
- Promena od 2022.
- -3,4%
- Dece do 14
- 13,9%
- Starijih od 65
- 25,7%
Na popisu 2011. bilo je 11.398, a 2022. 8.556 stanovnika. Procene RZS-a se posle svakog popisa ponovo baziraju, pa je linija prekinuta tamo gde bi skok bio samo promena osnova.
Svi popisi, 1948–2022.
Popisi su rađeni po različitim metodologijama, a teritorija je svedena na stanje iz 2022.
Procene po godinama
Rođeni i umrli, 1961–2025.
- Rođeni 2025.
- 72
- Umrli 2025.
- 190
- Prirodni priraštaj
- -118 rođeni minus umrli
Tabela po godinama
| Godina | Rođeni | Umrli | Priraštaj |
|---|---|---|---|
| 2025. | 72 | 190 | -118 |
| 2024. | 80 | 171 | -91 |
| 2023. | 81 | 177 | -96 |
| 2022. | 72 | 200 | -128 |
| 2021. | 66 | 256 | -190 |
| 2020. | 84 | 198 | -114 |
| 2019. | 79 | 194 | -115 |
| 2018. | 78 | 218 | -140 |
| 2017. | 73 | 196 | -123 |
| 2016. | 75 | 207 | -132 |
| 2015. | 87 | 227 | -140 |
| 2014. | 85 | 198 | -113 |
| 2013. | 77 | 214 | -137 |
| 2012. | 91 | 221 | -130 |
| 2011. | 69 | 220 | -151 |
| 2010. | 75 | 215 | -140 |
| 2009. | 73 | 222 | -149 |
| 2008. | 100 | 239 | -139 |
| 2007. | 73 | 248 | -175 |
| 2006. | 94 | 269 | -175 |
| 2005. | 108 | 247 | -139 |
| 2004. | 114 | 267 | -153 |
| 2003. | 126 | 264 | -138 |
| 2002. | 106 | 237 | -131 |
| 2001. | 132 | 242 | -110 |
| 2000. | 112 | 238 | -126 |
| 1999. | 126 | 280 | -154 |
| 1998. | 135 | 284 | -149 |
| 1997. | 123 | 262 | -139 |
| 1996. | 141 | 315 | -174 |
| 1995. | 150 | 249 | -99 |
| 1994. | 144 | 269 | -125 |
| 1993. | 156 | 262 | -106 |
| 1992. | 144 | 281 | -137 |
| 1991. | 177 | 262 | -85 |
| 1990. | 139 | 237 | -98 |
| 1989. | 177 | 230 | -53 |
| 1988. | 157 | 237 | -80 |
| 1987. | 190 | 246 | -56 |
| 1986. | 168 | 232 | -64 |
| 1985. | 165 | 211 | -46 |
| 1984. | 191 | 269 | -78 |
| 1983. | 170 | 271 | -101 |
| 1982. | 147 | 267 | -120 |
| 1981. | 178 | 264 | -86 |
| 1980. | 173 | 239 | -66 |
| 1979. | 193 | 237 | -44 |
| 1978. | 205 | 231 | -26 |
| 1977. | 179 | 224 | -45 |
| 1976. | 209 | 227 | -18 |
| 1975. | 203 | 243 | -40 |
| 1974. | 215 | 220 | -5 |
| 1973. | 213 | 213 | 0 |
| 1972. | 200 | 235 | -35 |
| 1971. | 210 | 205 | 5 |
| 1970. | 184 | 217 | -33 |
| 1969. | 205 | 208 | -3 |
| 1968. | 232 | 181 | 51 |
| 1967. | 228 | 190 | 38 |
| 1966. | 244 | 181 | 63 |
| 1965. | 306 | 183 | 123 |
| 1964. | 280 | 226 | 54 |
| 1963. | 288 | 186 | 102 |
| 1962. | 270 | 178 | 92 |
| 1961. | 324 | 192 | 132 |
RZS, teritorija svedena na današnje opštine.
Naselja (8), broj stanovnika po popisima
| Naselje | 1948. | 1971. | 1991. | 2011. | 2022. |
|---|---|---|---|---|---|
| Čoka | 4.115 | 5.214 | 5.244 | 4.028 | 3.119 |
| Ostojićevo | 4.105 | 3.678 | 3.040 | 2.324 | 1.800 |
| Padej | 4.494 | 3.993 | 3.190 | 2.376 | 1.716 |
| Sanad | 1.989 | 1.770 | 1.384 | 1.151 | 906 |
| Jazovo | 1.861 | 1.625 | 1.118 | 742 | 517 |
| Crna Bara | 1.064 | 823 | 595 | 437 | 295 |
| Vrbica | 1.214 | 988 | 548 | 238 | 141 |
| Banatski Monoštor | 460 | 273 | 152 | 102 | 62 |
Sastav stanovništva
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 16,2% veća od popisa, a 5,0% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,4 muškarci 41,3, žene 45,6
- Muškarci
- 49,8% 5.690
- Žene
- 50,2% 5.744
- Žena na 100 muškaraca
- 100,9
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 201 | 197 |
| 5–9 | 303 | 248 |
| 10–14 | 299 | 288 |
| 15–19 | 372 | 316 |
| 20–24 | 393 | 308 |
| 25–29 | 333 | 267 |
| 30–34 | 351 | 301 |
| 35–39 | 392 | 348 |
| 40–44 | 372 | 352 |
| 45–49 | 486 | 420 |
| 50–54 | 467 | 425 |
| 55–59 | 471 | 492 |
| 60–64 | 438 | 446 |
| 65–69 | 267 | 383 |
| 70–74 | 246 | 359 |
| 75–79 | 170 | 325 |
| 80–84 | 86 | 186 |
| 85+ | 43 | 83 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 16,2% veća od popisa, a 5,0% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,6 muškarci 41,4, žene 45,8
- Muškarci
- 49,9% 5.617
- Žene
- 50,1% 5.630
- Žena na 100 muškaraca
- 100,2
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 202 | 191 |
| 5–9 | 280 | 237 |
| 10–14 | 300 | 273 |
| 15–19 | 361 | 307 |
| 20–24 | 385 | 318 |
| 25–29 | 341 | 256 |
| 30–34 | 353 | 278 |
| 35–39 | 368 | 347 |
| 40–44 | 375 | 340 |
| 45–49 | 467 | 408 |
| 50–54 | 471 | 428 |
| 55–59 | 458 | 478 |
| 60–64 | 451 | 454 |
| 65–69 | 266 | 372 |
| 70–74 | 244 | 344 |
| 75–79 | 155 | 319 |
| 80–84 | 96 | 195 |
| 85+ | 44 | 85 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 16,2% veća od popisa, a 5,0% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,8 muškarci 41,6, žene 45,9
- Muškarci
- 49,9% 5.534
- Žene
- 50,1% 5.546
- Žena na 100 muškaraca
- 100,2
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 205 | 191 |
| 5–9 | 260 | 225 |
| 10–14 | 308 | 264 |
| 15–19 | 344 | 302 |
| 20–24 | 373 | 320 |
| 25–29 | 350 | 254 |
| 30–34 | 344 | 262 |
| 35–39 | 352 | 342 |
| 40–44 | 372 | 331 |
| 45–49 | 446 | 396 |
| 50–54 | 472 | 433 |
| 55–59 | 447 | 462 |
| 60–64 | 455 | 454 |
| 65–69 | 278 | 373 |
| 70–74 | 234 | 338 |
| 75–79 | 150 | 309 |
| 80–84 | 99 | 200 |
| 85+ | 45 | 90 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 16,2% veća od popisa, a 5,0% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,9 muškarci 41,7, žene 46,1
- Muškarci
- 49,9% 5.456
- Žene
- 50,1% 5.482
- Žena na 100 muškaraca
- 100,5
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 208 | 185 |
| 5–9 | 240 | 222 |
| 10–14 | 314 | 255 |
| 15–19 | 329 | 298 |
| 20–24 | 360 | 313 |
| 25–29 | 359 | 257 |
| 30–34 | 334 | 261 |
| 35–39 | 347 | 339 |
| 40–44 | 377 | 318 |
| 45–49 | 413 | 385 |
| 50–54 | 477 | 432 |
| 55–59 | 428 | 448 |
| 60–64 | 444 | 453 |
| 65–69 | 309 | 374 |
| 70–74 | 220 | 349 |
| 75–79 | 158 | 289 |
| 80–84 | 95 | 210 |
| 85+ | 44 | 94 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 16,2% veća od popisa, a 5,0% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 44,1 muškarci 41,8, žene 46,3
- Muškarci
- 49,8% 5.381
- Žene
- 50,2% 5.414
- Žena na 100 muškaraca
- 100,6
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 218 | 181 |
| 5–9 | 219 | 216 |
| 10–14 | 318 | 249 |
| 15–19 | 309 | 297 |
| 20–24 | 359 | 300 |
| 25–29 | 361 | 265 |
| 30–34 | 328 | 262 |
| 35–39 | 337 | 317 |
| 40–44 | 389 | 330 |
| 45–49 | 371 | 359 |
| 50–54 | 475 | 426 |
| 55–59 | 424 | 429 |
| 60–64 | 425 | 463 |
| 65–69 | 348 | 383 |
| 70–74 | 204 | 348 |
| 75–79 | 163 | 276 |
| 80–84 | 93 | 214 |
| 85+ | 40 | 99 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 16,2% veća od popisa, a 5,0% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 44,2 muškarci 41,9, žene 46,5
- Muškarci
- 50,0% 5.295
- Žene
- 50,0% 5.305
- Žena na 100 muškaraca
- 100,2
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 230 | 175 |
| 5–9 | 199 | 204 |
| 10–14 | 309 | 249 |
| 15–19 | 291 | 283 |
| 20–24 | 361 | 286 |
| 25–29 | 361 | 278 |
| 30–34 | 320 | 248 |
| 35–39 | 328 | 290 |
| 40–44 | 380 | 352 |
| 45–49 | 357 | 331 |
| 50–54 | 464 | 415 |
| 55–59 | 432 | 410 |
| 60–64 | 409 | 468 |
| 65–69 | 366 | 405 |
| 70–74 | 189 | 332 |
| 75–79 | 170 | 272 |
| 80–84 | 85 | 203 |
| 85+ | 44 | 104 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 16,2% veća od popisa, a 5,0% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 44,5 muškarci 42,1, žene 46,8
- Muškarci
- 50,1% 5.212
- Žene
- 49,9% 5.195
- Žena na 100 muškaraca
- 99,7
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 230 | 169 |
| 5–9 | 199 | 192 |
| 10–14 | 283 | 236 |
| 15–19 | 290 | 267 |
| 20–24 | 344 | 283 |
| 25–29 | 363 | 284 |
| 30–34 | 322 | 239 |
| 35–39 | 329 | 272 |
| 40–44 | 350 | 351 |
| 45–49 | 364 | 325 |
| 50–54 | 442 | 397 |
| 55–59 | 433 | 409 |
| 60–64 | 398 | 451 |
| 65–69 | 375 | 413 |
| 70–74 | 194 | 333 |
| 75–79 | 171 | 260 |
| 80–84 | 76 | 198 |
| 85+ | 49 | 116 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 16,2% veća od popisa, a 5,0% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 44,6 muškarci 42,3, žene 46,9
- Muškarci
- 50,2% 5.149
- Žene
- 49,8% 5.113
- Žena na 100 muškaraca
- 99,3
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 226 | 173 |
| 5–9 | 203 | 184 |
| 10–14 | 260 | 227 |
| 15–19 | 301 | 261 |
| 20–24 | 324 | 284 |
| 25–29 | 358 | 279 |
| 30–34 | 329 | 243 |
| 35–39 | 320 | 261 |
| 40–44 | 341 | 342 |
| 45–49 | 361 | 323 |
| 50–54 | 423 | 383 |
| 55–59 | 432 | 414 |
| 60–64 | 392 | 432 |
| 65–69 | 379 | 410 |
| 70–74 | 212 | 334 |
| 75–79 | 163 | 254 |
| 80–84 | 76 | 184 |
| 85+ | 49 | 125 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 16,2% veća od popisa, a 5,0% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 44,6 muškarci 42,5, žene 46,8
- Muškarci
- 50,3% 5.092
- Žene
- 49,7% 5.031
- Žena na 100 muškaraca
- 98,8
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 225 | 174 |
| 5–9 | 203 | 178 |
| 10–14 | 238 | 224 |
| 15–19 | 310 | 255 |
| 20–24 | 310 | 284 |
| 25–29 | 351 | 270 |
| 30–34 | 332 | 243 |
| 35–39 | 309 | 259 |
| 40–44 | 343 | 336 |
| 45–49 | 365 | 319 |
| 50–54 | 401 | 372 |
| 55–59 | 437 | 412 |
| 60–64 | 379 | 414 |
| 65–69 | 362 | 405 |
| 70–74 | 238 | 324 |
| 75–79 | 159 | 267 |
| 80–84 | 86 | 165 |
| 85+ | 44 | 130 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 16,2% veća od popisa, a 5,0% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 44,7 muškarci 42,7, žene 46,7
- Muškarci
- 50,3% 5.042
- Žene
- 49,7% 4.988
- Žena na 100 muškaraca
- 98,9
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 215 | 185 |
| 5–9 | 217 | 177 |
| 10–14 | 218 | 217 |
| 15–19 | 312 | 247 |
| 20–24 | 298 | 286 |
| 25–29 | 349 | 269 |
| 30–34 | 332 | 252 |
| 35–39 | 308 | 257 |
| 40–44 | 333 | 315 |
| 45–49 | 376 | 336 |
| 50–54 | 363 | 350 |
| 55–59 | 445 | 405 |
| 60–64 | 375 | 399 |
| 65–69 | 343 | 407 |
| 70–74 | 269 | 329 |
| 75–79 | 143 | 259 |
| 80–84 | 101 | 165 |
| 85+ | 45 | 133 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 16,2% veća od popisa, a 5,0% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 44,5 muškarci 42,7, žene 46,4
- Muškarci
- 50,1% 4.981
- Žene
- 49,9% 4.962
- Žena na 100 muškaraca
- 99,6
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 203 | 203 |
| 5–9 | 232 | 182 |
| 10–14 | 206 | 211 |
| 15–19 | 307 | 248 |
| 20–24 | 287 | 279 |
| 25–29 | 352 | 270 |
| 30–34 | 339 | 273 |
| 35–39 | 308 | 252 |
| 40–44 | 326 | 293 |
| 45–49 | 365 | 356 |
| 50–54 | 348 | 328 |
| 55–59 | 437 | 394 |
| 60–64 | 383 | 388 |
| 65–69 | 319 | 415 |
| 70–74 | 285 | 339 |
| 75–79 | 129 | 238 |
| 80–84 | 108 | 170 |
| 85+ | 47 | 123 |
- Prosečna starost
- 46,1 muškarci 44,2, žene 47,9
- Muškarci
- 49,4% 4.223
- Žene
- 50,6% 4.333
- Žena na 100 muškaraca
- 102,6
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 192 | 203 |
| 5–9 | 202 | 168 |
| 10–14 | 173 | 170 |
| 15–19 | 225 | 192 |
| 20–24 | 218 | 201 |
| 25–29 | 232 | 206 |
| 30–34 | 252 | 207 |
| 35–39 | 266 | 195 |
| 40–44 | 251 | 217 |
| 45–49 | 294 | 294 |
| 50–54 | 299 | 296 |
| 55–59 | 369 | 345 |
| 60–64 | 382 | 376 |
| 65–69 | 321 | 409 |
| 70–74 | 283 | 341 |
| 75–79 | 138 | 245 |
| 80–84 | 91 | 149 |
| 85+ | 35 | 119 |
- Prosečna starost
- 46,0 muškarci 44,1, žene 47,9
- Muškarci
- 49,4% 4.179
- Žene
- 50,6% 4.287
- Žena na 100 muškaraca
- 102,6
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 193 | 202 |
| 5–9 | 202 | 171 |
| 10–14 | 174 | 169 |
| 15–19 | 222 | 179 |
| 20–24 | 222 | 204 |
| 25–29 | 221 | 209 |
| 30–34 | 256 | 215 |
| 35–39 | 258 | 186 |
| 40–44 | 250 | 211 |
| 45–49 | 284 | 290 |
| 50–54 | 297 | 288 |
| 55–59 | 349 | 340 |
| 60–64 | 378 | 371 |
| 65–69 | 324 | 394 |
| 70–74 | 279 | 346 |
| 75–79 | 150 | 245 |
| 80–84 | 81 | 153 |
| 85+ | 39 | 114 |
- Prosečna starost
- 46,0 muškarci 44,1, žene 47,9
- Muškarci
- 49,5% 4.141
- Žene
- 50,5% 4.230
- Žena na 100 muškaraca
- 102,1
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 199 | 203 |
| 5–9 | 205 | 173 |
| 10–14 | 178 | 169 |
| 15–19 | 207 | 171 |
| 20–24 | 231 | 202 |
| 25–29 | 215 | 207 |
| 30–34 | 242 | 211 |
| 35–39 | 257 | 188 |
| 40–44 | 255 | 208 |
| 45–49 | 275 | 281 |
| 50–54 | 303 | 276 |
| 55–59 | 318 | 336 |
| 60–64 | 370 | 371 |
| 65–69 | 327 | 370 |
| 70–74 | 269 | 350 |
| 75–79 | 176 | 240 |
| 80–84 | 75 | 164 |
| 85+ | 39 | 110 |
- Prosečna starost
- 45,9 muškarci 44,1, žene 47,7
- Muškarci
- 49,5% 4.088
- Žene
- 50,5% 4.176
- Žena na 100 muškaraca
- 102,2
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 194 | 199 |
| 5–9 | 203 | 190 |
| 10–14 | 197 | 169 |
| 15–19 | 187 | 166 |
| 20–24 | 234 | 203 |
| 25–29 | 211 | 200 |
| 30–34 | 230 | 204 |
| 35–39 | 255 | 196 |
| 40–44 | 261 | 203 |
| 45–49 | 259 | 266 |
| 50–54 | 314 | 284 |
| 55–59 | 286 | 312 |
| 60–64 | 357 | 364 |
| 65–69 | 333 | 352 |
| 70–74 | 262 | 354 |
| 75–79 | 190 | 246 |
| 80–84 | 75 | 164 |
| 85+ | 40 | 104 |
Crtica je Srbija u istoj godini. Procene pre 2022. se ne nastavljaju na one posle popisa, pa se te godine ne porede međusobno. RZS.
Nacionalnost, popisi 2022. i 2011.
| Grupa | Traka | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|---|
| Mađari | 44,8% | 49,7% | 3.835 | |
| Srbi | 40,6% | 38,9% | 3.470 | |
| Romi | 4,0% | 3,1% | 342 | |
| Ostali | 1,4% | 0,9% | 120 | |
| Nisu se izjasnili | 4,3% | 3,6% | 370 | |
| Nepoznato | 2,4% | 0,2% | 204 |
Grupe ispod 1% (17)
| Grupa | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|
| Jugosloveni | 0,47% | 0,5% | 40 |
| Slovaci | 0,41% | 0,8% | 35 |
| Hrvati | 0,34% | 0,5% | 29 |
| Rumuni | 0,27% | 0,4% | 23 |
| Albanci | 0,20% | 0,1% | 17 |
| Regionalna pripadnost | 0,19% | 0,5% | 16 |
| Makedonci | 0,13% | 0,2% | 11 |
| Muslimani | 0,11% | 0,2% | 9 |
| Goranci | 0,09% | 0,0% | 8 |
| Crnogorci | 0,09% | 0,2% | 8 |
| Bošnjaci | 0,07% | 0,0% | 6 |
| Rusi | 0,06% | 0,0% | 5 |
| Nemci | 0,04% | 0,1% | 3 |
| Slovenci | 0,02% | 0,1% | 2 |
| Bunjevci | 0,01% | 0,0% | 1 |
| Rusini | 0,01% | 0,0% | 1 |
| Ukrajinci | 0,01% | 0,0% | 1 |
Veroispovest, popisi 2022. i 2011.
| Grupa | Traka | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|---|
| Katolička | 45,0% | 50,2% | 3.848 | |
| Pravoslavna | 43,9% | 41,3% | 3.760 | |
| Protestantska | 2,3% | 2,6% | 195 | |
| Nisu se izjasnili | 4,7% | 4,7% | 405 | |
| Nepoznato | 2,7% | 0,3% | 230 |
Grupe ispod 1% (5)
| Grupa | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|
| Islamska | 0,70% | 0,3% | 60 |
| Nisu vernici | 0,35% | 0,3% | 30 |
| Ostale hrišćanske | 0,29% | 0,4% | 25 |
| Istočnjačke | 0,02% | 0,0% | 2 |
| Agnostici | 0,01% | 0,0% | 1 |
Udeo u svim popisanim. Izjašnjavanje nije obavezno, a „Nepoznato” je kategorija RZS-a. Udeo „Nepoznato” je u Srbiji 2022. veći nego 2011, pa razlika između kolona ne mora da bude stvarna promena. Nacionalnost i vera se ne ocenjuju i ne ulaze u poređenja. RZS, Popis 2022.
Cena života
- Korpa, usklađena
- 115.751 RSD, 2026-05, pomereno do 2026-09, procena iz najbližih gradova
- Prosečna plata
- 93.178 RSD
- Stanovanje mesečno
- 20.641 procena, stan od 50 m²
- Sve kroz platu
- 1,46 korpa i stanovanje
Procena Državna računica, a ne tržišno merenje; koristi se oprezno i poredi sa našim cenama iz prodavnica. Stanovanje: za ovo mesto nema kirija ni kupoprodaja, pa je ovo procena iz cene novih stanova, svedena na istu skalu. Uporedi cene u prodavnicama.
Stanovanje i obrazovanje
- Stanova
- 5.393
- Prazni i napušteni
- 25,0%
- Pod zakupom
- 2,6%
- Zgrade starije od 1971.
- 63%
- Viša ili visoka škola
- 10,3%
- Bez srednje škole
- 38,1%
Popis 2022. RZS.
Posao i plate
- Neto plata, 12 meseci
- 93.178 do 08/2026
- Zaposlenih na 1.000
- 310
- Aktivnih firmi
- 65 09/2025
- Nezaposlenih na birou
- 420 09/2025
- Budžet po stanovniku
- 90.459 RSD, 2024.
- Ulaganja po stanovniku
- 22.121 RSD, 21,9% rashoda
Plata zaposlenih koji ovde žive, bez obzira na to gde rade. Tačka je ovo mesto, crta je Srbija.
Zdravstvo
- Lekara
- 6
- Stanovnika po lekaru
- 1.377
- Zubara
- 2
- Farmaceuta
- 0
Podaci za 2024, samo zdravstvena služba. Broji se gde ljudi rade, pa bolnički centri izgledaju bolje od mesta čiji se stanovnici tamo leče.
Škole i vrtići
- Skor na maloj maturi
- 443 2025/26, prosek mesta 481
- Osnovnih škola
- 3
- Dece u vrtiću
- 311 2025/2026
- Obuhvat vrtićem
- 57% naša procena
Skor je prosek tri standardizovana testa, ponderisan brojem učenika. Više govori o generaciji i porodicama nego o samoj školi. Ministarstvo prosvete.
Od čega se živi
Popis 2022.
Popis 2011.
| Grupa | 2022. | Udeo | 2011. | Udeo |
|---|---|---|---|---|
| Zaposleni | 3.137 | 36,7% | 3.927 | 34,5% |
| Penzioneri | 2.325 | 27,2% | 2.852 | 25,0% |
| Deca do 15 godina | 1.108 | 12,9% | 1.508 | 13,2% |
| Učenici i studenti | 403 | 4,7% | 666 | 5,8% |
| Nezaposleni | 388 | 4,5% | 737 | 6,5% |
| Domaćinstvo i ostali | 1.195 | 14,0% | 1.708 | 15,0% |
RZS, popisi 2011. i 2022: svaka osoba je u jednoj grupi. Stopa nezaposlenosti po popisu je 11,0%. Godišnje, PIO fond: 2.344 korisnika penzija u 2026-06, prosečna penzija 46.226 RSD, 91 korisnika na 100 zaposlenih. Ne ulazi u ocenu.
Komunalije i putevi
- Domaćinstva na vodovodu
- 93,2%
- Domaćinstva na kanalizaciji
- 31,6%
- Prečišćene otpadne vode
- 0,0%
- Opštinski putevi sa savremenim kolovozom
- 100,0%
- Divlje deponije, prijavljene
- 8
Godišnjak Opštine i regioni, podaci za 2024. Priključci prema domaćinstvima iz popisa 2022, pa vikend kuće mogu da podignu udeo. Ne ulazi u ocenu.
Mobilna mreža i internet
- Mobilna mreža, preuzimanje
- 124 Mb/s
- Broj mobilnih testova
- 192
- Fiksni, preuzimanje
- 27 Mb/s zavisi od paketa
Ocena ide iz mobilne mreže, jer ljudi internet uglavnom koriste na telefonu preko 4G i 5G. Fiksna brzina više pokazuje koji paket korisnici biraju nego šta je dostupno, pa nije u oceni. Prosek Speedtest merenja za 3. kvartal 2026, koja sami pokreću korisnici. Kod malog broja testova rezultat je nesiguran. Speedtest by Ookla Global Fixed and Mobile Network Performance Maps, CC BY-NC-SA 4.0.
Vazduh
- PM2.5 zimi, procena
- 28,6
- Leti, model
- 6,2
- Emisije SO₂ iz fabrika
- 0 t 2024, pogona: 1
Procena Ovde nema SEPA stanice za PM2.5. Prikazan je atmosferski model za 2025, a zimska vrednost je pomnožena sa 1,30, koliko model u proseku potcenjuje merenja. Stvarna vrednost može biti znatno drugačija. Emisije: NRIZ registar.
Bezbednost na putu
- Sa povređenima 2025.
- 8
- Sa poginulima 2025.
- 0
- Teških godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana
- 10,8 7.394 ljudi tokom dana
- Sve nezgode 2026.
- 11 tekuća godina
- Na glavnim putevima van naselja*
- 1 od 8 teških, 2025.
Ocena ne računa nezgode na autoputevima i brzim putevima (0% teških nezgoda ovde), a deli se sa dnevnim stanovništvom: stanovnici plus ljudi koji tu rade, minus oni koji rade negde drugde. Drugi tranzitni putevi su i dalje uračunati; zvezdica je naš proračun koji ne menja ocenu. MUP, otvoreni podaci.
Osude za krivična dela
- Osuđenih odraslih 2024.
- 32
- Za imovinu
- 5
- Za život i telo
- 0
- U saobraćaju
- 3
Osude po mestu izvršenja, ne prijavljena dela i ne ocena bezbednosti, zato nisu u indeksu.
Povezanost
- Do sedišta regiona*
- 52 min 122. od 161
- Do najbližeg velikog centra*
- 111 min 131. od 161
- Do Beograda*
- 163 min 117. od 161
- Do najbližeg fakulteta*
- 52 min 145. od 161
- Do najbliže srednje škole*
- 0 min 1. od 161
Minuti vožnje kolima bez gužve, od centra mesta. Ne meri autobus i ne ulazi u ocenu. Veliki centri su Beograd, Novi Sad, Niš i Kragujevac. Nula znači da je cilj u samom mestu. Red 1 je najbliže.