Sva mesta · Mačvanski region
Bogatić
Bogatić: ispod proseka po zdravstvu (36) i pristupu (64). Stanovništvo od popisa 2022: −2,6%, prosek regiona −3,2%.
23.895 stanovnika90.594 RSD neto plata
Ocena 1–100, veće je bolje. To je geometrijski prosek 7 tema, bez Bezbednosti na putu. Verovatno između 80. i 153. mesta.
Kako računamoRang je okviran: ovde nema merenja vazduha. Zašto?
Profil mesta
Ocene 1–100, veće je bolje. Crtica je prosek sličnih mesta.
Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: promena stanovništva od popisa 2022. i neto doseljeni na 1.000 stanovnika.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: neto plata, zaposleni na 1.000 radno sposobnih i firme na 1.000 stanovnika.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: koliko plata pokriva korpu i stanovanje.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: zdravstveni radnici na 10.000 stanovnika i životni vek.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: mala matura, obuhvat vrtićem i vreme do fakulteta i srednje škole.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: vreme do velikog centra i brzina mobilne mreže.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: gori od dva zagađivača, PM2.5 zimi i SO₂.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: teške nezgode; tema je van ukupne ocene.
Kako računamoTrendovi
Stanovništvo se poredi po popisima i procenama posle 2022, jer se godišnje procene ne nastavljaju preko popisa. Metodologija popisa se menjala.
Stanovnika23.895 2025.▼ 2,6% od 2022.Detalji
Broj stanovnika po proceni RZS. Godine pre popisa 2022. su stare procene.
- Najviše, 1953.
- 37.492
- Najmanje, 2025.
- 23.895
- Broj stanovnika
- 23.895
- Prosek mesta
- 40.683
- Položaj, 1. je najviše
- 77. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 23.895 2024. 24.128 2023. 24.336 2022. 24.522 2011. 28.883 2002. 32.990 1991. 34.438 1981. 35.256 1971. 35.882 1961. 37.141 1953. 37.492 1948. 35.560 Neto plata90.594 RSD, 12 meseci do 08/2026▲ 26,8% 2020–2025. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna neto plata po godinama, RZS.
- Najviše, 2025.
- 83.233 RSD
- Najmanje, 2018.
- 38.711 RSD
- Neto plata, 12 meseci
- 90.594 RSD
- Prosek mesta
- 101.239 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 130. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2025. 83.233 93.603 2024. 73.269 83.346 2023. 64.469 72.735 2022. 56.302 63.533 2021. 49.776 56.572 2020. 46.210 52.069 2019. 42.587 47.718 2018. 38.711 43.470 Zaposlenih7.058 2026.→ 0,6% od 2021.Detalji
Broj zaposlenih po godinama, RZS. Na grafikonu je ukupan broj, a poređenje je na 1.000 stanovnika.
- Najviše, 2024.
- 7.190
- Najmanje, 2016.
- 6.272
- Prosek mesta
- 322
- Položaj, 1. je najbolje
- 116. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2026. 7.058 2025. 7.099 2024. 7.190 2023. 7.188 2022. 7.040 2021. 7.019 2020. 6.943 2019. 6.806 2018. 6.581 2017. 6.391 2016. 6.272 Korisnici penzija4.511 2026.▲ 13,8% od 2021.Detalji
Korisnici svih vrsta penzija, PIO fond, decembar svake godine, a za tekuću godinu poslednji objavljen mesec.
- Najviše, 2026.
- 4.511
- Najmanje, 2023.
- 3.840
- Prosek mesta
- 248
- Položaj, 1. je najviše
- 151. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2026. 4.511 2025. 4.441 2024. 4.419 2023. 3.840 2022. 3.895 2021. 3.963 2020. 4.082 2019. 4.161 2018. 4.244 Odseljeni400 2025.▼ 15,1% od 2022.Detalji
Broj ljudi koji su se odselili iz mesta tokom godine, RZS.
- Najviše, 2022.
- 471
- Najmanje, 2024.
- 353
- Prosek mesta
- -1,5
- Položaj, 1. je najbolje
- 84. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 400 2024. 353 2023. 463 2022. 471 Doseljeni309 2025.▼ 9,6% od 2022.Detalji
Broj ljudi koji su se doselili u mesto tokom godine, RZS.
- Najviše, 2023.
- 436
- Najmanje, 2025.
- 309
- Prosek mesta
- -1,5
- Položaj, 1. je najbolje
- 84. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 309 2024. 356 2023. 436 2022. 342
Još trendova (9)
Noćenja turista2.680 2025.▲ 326,1% od 2019.Detalji
Ukupan broj noćenja turista godišnje, RZS. Na grafikonu je ukupan broj, a poređenje je po stanovniku.
- Najviše, 2023.
- 4.382
- Najmanje, 2019.
- 629
- Prosek mesta
- 2,7
- Položaj, 1. je najbolje
- 125. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 2.680 2024. 3.516 2023. 4.382 2022. 4.293 2021. 817 2019. 629 2018. 1.021 2016. 1.196 2015. 1.211 2014. 1.525 2013. 977 2012. 965 2010. 1.201 Mala matura496 2026.▲ 4,0% od 2023.Detalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečan skor učenika na maloj maturi.
- Najviše, 2026.
- 496
- Najmanje, 2025.
- 449
- Prosek mesta
- 481
- Položaj, 1. je najbolje
- 52. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2026. 496 481 2025. 449 479 2024. 484 483 2023. 477 483 Saobraćajne nezgode75 2025.▲ 8,7% od 2020.Detalji
Ukupan broj saobraćajnih nezgoda godišnje, MUP.
- Najviše, 2024.
- 97
- Najmanje, 2019.
- 69
- Prosek mesta
- 206
- Položaj, 1. je najbolje
- 79. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 75 2024. 97 2023. 86 2022. 83 2021. 82 2020. 69 2019. 69 2018. 73 2017. 79 2016. 81 Noćno svetlo, sa satelita62. od 161 po stanovniku 2025.▲ 68,6% od 2020.Detalji
Ukupna jačina veštačkog svetla koju satelit NASA izmeri noću iznad teritorije mesta. Sam broj nema svakodnevno značenje: služi za poređenje istog mesta kroz vreme i mesta međusobno. Industrija i prelazak na LED rasvetu menjaju ga i kad se broj ljudi ne menja.
- Najviše, 2019.
- 3.242
- Najmanje, 2020.
- 1.750
- Prosek mesta
- 119,2
- Položaj, 1. je najviše
- 62. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 2.949 2024. 2.732 2023. 2.608 2022. 2.352 2021. 1.871 2020. 1.750 2019. 3.242 2018. 3.090 2017. 2.962 2016. 3.140 2015. 3.171 2014. 3.154 2013. 2.778 2012. 2.711 Prosečna penzija35.159 RSD 2026.▲ 40,4% od 2021. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna penzija svih vrsta, PIO fond, decembar svake godine, a za tekuću godinu poslednji objavljen mesec.
- Najviše, 2025.
- 35.188 RSD
- Najmanje, 2018.
- 15.678 RSD
- Prosečna penzija
- 35.159 RSD
- Prosek mesta
- 50.307 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 156. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2026. 35.159 50.307 2025. 35.188 50.246 2024. 31.170 44.693 2023. 24.376 35.047 2022. 20.539 29.593 2021. 17.820 25.699 2020. 16.816 24.231 2019. 15.788 22.945 2018. 15.678 22.892 Divlje deponije, prijavljene10 2024.▼ 66,7% od 2019.Detalji
Lokacije koje su opštine i komunalna preduzeća prijavile registru SEPA. Rast može da znači i savesnije prijavljivanje.
- Najviše, 2019.
- 30
- Najmanje, 2024.
- 10
- Prosek mesta
- 18
- Položaj, 1. je najviše
- 74. od 155
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2024. 10 2023. 12 2022. 13 2021. 14 2020. 13 2019. 30 2018. 17 Životni vek75,1 god. 2025.▲ 2,1% od 2023.Detalji
- Muškarci
- Žene
Tabela po godinama
Godina Muškarci Žene 2025. 73,3 76,8 2024. 73,2 76,1 2023. 71,7 75,3 Brakovi117 2025.▲ 50,0% od 2020.Detalji
Broj sklopljenih brakova godišnje, RZS.
- Najviše, 2023.
- 157
- Najmanje, 2020.
- 78
- Prosek mesta
- 4,4
- Položaj, 1. je najviše
- 12. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 117 2024. 122 2023. 157 2022. 127 2021. 110 2020. 78 2019. 142 2018. 136 2017. 130 2016. 119 2015. 120 2014. 123 2013. 116 2012. 126 2011. 111 2010. 109 Stanovi po dozvolama23 2025.▼ 14,8% od 2020.Detalji
Broj stanova za koje je izdata građevinska dozvola, RZS.
- Najviše, 2021.
- 50
- Najmanje, 2013.
- 14
- Prosek mesta
- 4,8
- Položaj, 1. je najbolje
- 95. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 23 2024. 36 2023. 40 2022. 31 2021. 50 2020. 27 2019. 27 2018. 33 2017. 32 2016. 15 2015. 23 2014. 19 2013. 14 2012. 22 2011. 21 2010. 26 2009. 44 2008. 39 2007. 42
„Realno" znači posle inflacije po indeksu cena za Srbiju. Strelica je smer; zelena je poboljšanje, crvena pogoršanje, siva bez ocene. Praćenje ocena počinje u oktobru 2026.
Poređenje
Medijana: pola mesta je iznad te vrednosti, a pola ispod, pa je ne pomeraju krajnje vrednosti. Prosek regiona računa svako mesto jednako. Mesto 1 je najbolje. Kliknite na pokazatelj za sva mesta.
| Pokazatelj | Ovde | Prosek regiona | Medijana | U regionu | U Srbiji |
|---|---|---|---|---|---|
| Neto plata, 12 meseci | 90.594 RSD | 95.260 | 96.554 | 7. od 8 | 130. od 161 |
| Zaposleni na 1.000 radno sposobnih | 466 | 496 | 521 | 7. od 8 | 129. od 161 |
| Nezaposleni na 1.000 stanovnika | 68,1 | 71,3 | 55,9 | 4. od 8 | 101. od 161 |
| Promena od 2022. | -2,6 % | -3,2 | -2,6 | 3. od 8 | 78. od 161 |
| Deca do 14 godina | 13,6 % | 13,2 | 13,5 | 3. od 8 | 74. od 161 |
| Sa višom ili visokom školom | 10,1 % | 11,5 | 13,9 | 5. od 8 | 133. od 161 |
| Skor na maloj maturi | 496 | 479 | 480 | 2. od 8 | 52. od 161 |
| Lekari na 10.000 stanovnika | 11,3 | 15,8 | 17,1 | 5. od 8 | 140. od 161 |
| Cena stana po m² | nema podatka | 1.288 | 1.291 | – | – |
| Mobilna mreža Procena | 84 Mb/s | 120 | 156 | 7. od 8 | 135. od 161 |
| PM2.5 zimi, izmereno ili procena Procena | 50,6 µg/m³ | 42,6 | 33,4 | 6. od 8 | 152. od 161 |
| Teške nezgode godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana | 16,8 | 18,1 | 17,6 | 4. od 8 | 68. od 161 |
Slična mesta: Aleksinac, Velika Plana, Smederevska Palanka, Kovačica, Alibunar. Upoređuje se sa njihovim prosekom, prvo najveća razlika.
Prednosti u odnosu na slična mesta
| Pokazatelj | Ovde | Slična mesta |
|---|---|---|
| Do sedišta regiona | 27 min | 41 min |
| Teške nezgode godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana | 16,8 | 19,5 |
| Prazni i napušteni stanovi | 19,7 % | 22,4 % |
| Skor na maloj maturi | 496 | 485 |
| Firme na 1.000 stanovnika | 8,5 | 8,2 |
Zaostatak za sličnim mestima
| Pokazatelj | Ovde | Slična mesta |
|---|---|---|
| Domaćinstva na vodovodu | 28,1 % | 82,9 % |
| PM2.5 zimi, izmereno ili procena | 50,6 µg/m³ | 32,3 µg/m³ |
| Domaćinstva na kanalizaciji | 0,0 % | 33,2 % |
| Opštinski putevi sa savremenim kolovozom | 59,3 % | 90,3 % |
| Mobilna mreža | 84 Mb/s | 159 Mb/s |
| Do najbližeg velikog centra | 85 min | 55 min |
| Prečišćene otpadne vode | 0,0 % | 12,4 % |
| Neto plata, 12 meseci | 90.594 RSD | 95.890 RSD |
Šta kažu nezavisni izvori
Procena OpenStreetMap, 2026-11-01. Podatke unose volonteri: ovo pokazuje šta je ucrtano na mapi, a slabije mapirano mesto izgleda kao mesto sa manje usluga. Ne ulazi u ocenu.
- Apoteke na 10.000 stanovnika: 0,8 (prosek mesta 2,8)
- Supermarketi na 10.000 stanovnika: 0,8 (prosek mesta 1,9)
- Pošte na 10.000 stanovnika: 2,9 (prosek mesta 3,5)
- Banke na 10.000 stanovnika: 0,8 (prosek mesta 1,8)
- Lekari i klinike na 10.000 stanovnika: 0,4 (prosek mesta 1,7)
- Restorani i kafići na 10.000 stanovnika: 2,5 (prosek mesta 8,9)
- Benzinske pumpe na 10.000 stanovnika: 2,5 (prosek mesta 3,2)
Slična mesta
Uporedi ova mesta u alatu. Sličnost je računata iz 28 pokazatelja; način je na stranici Kako računamo.
Izvori i metodologija
Izvor i period stoje uz svaki pokazatelj. Celu računicu vidite na stranici Kako računamo, a proveru ocene na stranici Provera ocene. Svežinu izvora prati Stanje podataka, a sve brojke su u preuzimanju.
Provera brojki
Zvanične procene poredimo sa onim što je stvarno izbrojano. Ako se slažu, odnos je oko 100. Izbori 2026. nisu konačni. Ovo ne ulazi u glavnu ocenu.
| Pitanje | Zvanično | Izmereno | Odnos |
|---|---|---|---|
| Koliko punoletnih je stvarno tu?Glasači su donja mera prisutnih; iznad 100 znači da je glasalo više ljudi nego što procena kaže da živi tu. | 19.886 punoletnih po RZS proceni | 16.021 glasalo 2026. | 81 na 100 |
| Da li je birački spisak veći od procene?Spisak uključuje i one koji su otišli, a nisu se odjavili. | 19.886 punoletnih po RZS proceni | 23.408 na biračkom spisku | 118 na 100 |
| Ima li dece koliko piše?Škola zna ko je stvarno došao. | 221 očekivanih osmaka po RZS proceni | 192 stvarno na maloj maturi | 87 na 100 |
| Koliko stanova je stvarno nastanjeno?Popis 2022. Ostatak su prazni, napušteni i vikend stanovi. | 11.792 stanova | 8.608 nastanjeno | 73% |
| Koliko mesto svetli noću?Satelit NASA. Industrija i LED rasveta podižu broj. | 23.895 stanovnika | 123,4 zračenja na 1.000 stanovnika | 62. od 161 |
Promena biračkog spiska, 2023. do 2026.
Spisak se menja zbog novih punoletnih i umrlih. Ostatak je ono što to dvoje ne objašnjava.
- Spisak 2023.
- 23.881
- Novi punoletni
- +721
- Umrli
- −1.170
- Ostatak
- −24
- Spisak 2026.
- 23.408
Život i ljudi
Životni vek i uzroci smrti
- Životni vek, muškarci
- 73,3 god.
- Životni vek, žene
- 76,8 god.
- Bolesti srca i krvotoka na 10.000
- 95,8
- Tumori na 10.000
- 26,5
- Bolesti disanja na 10.000
- 7,5
- Povrede i trovanja na 10.000
- 3,8
Seljenje, porodica i gradnja
- Neto doseljeni na 1.000 godišnje
- -1,6
- Brakovi na 1.000 godišnje
- 5,5
- Razvodi na 100 brakova
- 24,0
- Stanovi po dozvolama na 1.000
- 1,5
- Srednjoškolci na 1.000 stanovnika
- 24,7
RZS. Uzroci smrti su sirove stope, pa starije mesto ima veće brojeve. Seljenje, smrti i brakovi su prosek tri godine, a dozvole pet.
Obrazovanje
Osnovna škola, osmi razred
- Prosečna ocena
- 3,91
- Matematika, skor
- 501
- Maternji jezik, skor
- 488
- Ocena prema testu*
- -0,17
Srednje škole
- Srednjih škola
- 1
- Gimnazija
- 0
- Srednjoškolaca na 1.000
- 24,7
- Učenika po nastavniku
- 9,8
* Naše računanje: koliko je školska ocena viša ili niža od ocene koju rezultat na maloj maturi predviđa u celoj Srbiji. Rezultati mature i upisni bodovi po srednjoj školi nisu objavljeni kao otvoreni podaci. Univerziteti su na stranici Univerziteti i fakulteti.
Stanovništvo
- Stanovnika 2025.
- 23.895
- Promena od 2022.
- -2,6%
- Dece do 14
- 13,6%
- Starijih od 65
- 23,4%
Na popisu 2011. bilo je 28.883, a 2022. 24.522 stanovnika. Procene RZS-a se posle svakog popisa ponovo baziraju, pa je linija prekinuta tamo gde bi skok bio samo promena osnova.
Svi popisi, 1948–2022.
Popisi su rađeni po različitim metodologijama, a teritorija je svedena na stanje iz 2022.
Procene po godinama
Rođeni i umrli, 1961–2025.
- Rođeni 2025.
- 200
- Umrli 2025.
- 374
- Prirodni priraštaj
- -174 rođeni minus umrli
Tabela po godinama
| Godina | Rođeni | Umrli | Priraštaj |
|---|---|---|---|
| 2025. | 200 | 374 | -174 |
| 2024. | 204 | 409 | -205 |
| 2023. | 222 | 410 | -188 |
| 2022. | 231 | 461 | -230 |
| 2021. | 203 | 608 | -405 |
| 2020. | 196 | 514 | -318 |
| 2019. | 235 | 477 | -242 |
| 2018. | 207 | 428 | -221 |
| 2017. | 204 | 453 | -249 |
| 2016. | 206 | 426 | -220 |
| 2015. | 185 | 495 | -310 |
| 2014. | 235 | 500 | -265 |
| 2013. | 209 | 516 | -307 |
| 2012. | 223 | 444 | -221 |
| 2011. | 215 | 505 | -290 |
| 2010. | 227 | 526 | -299 |
| 2009. | 283 | 533 | -250 |
| 2008. | 220 | 595 | -375 |
| 2007. | 267 | 570 | -303 |
| 2006. | 268 | 557 | -289 |
| 2005. | 316 | 530 | -214 |
| 2004. | 315 | 523 | -208 |
| 2003. | 316 | 532 | -216 |
| 2002. | 334 | 552 | -218 |
| 2001. | 318 | 494 | -176 |
| 2000. | 302 | 526 | -224 |
| 1999. | 325 | 526 | -201 |
| 1998. | 284 | 536 | -252 |
| 1997. | 333 | 482 | -149 |
| 1996. | 366 | 476 | -110 |
| 1995. | 381 | 473 | -92 |
| 1994. | 320 | 481 | -161 |
| 1993. | 358 | 495 | -137 |
| 1992. | 358 | 489 | -131 |
| 1991. | 369 | 465 | -96 |
| 1990. | 363 | 392 | -29 |
| 1989. | 361 | 430 | -69 |
| 1988. | 388 | 436 | -48 |
| 1987. | 397 | 427 | -30 |
| 1986. | 385 | 389 | -4 |
| 1985. | 464 | 460 | 4 |
| 1984. | 441 | 492 | -51 |
| 1983. | 421 | 443 | -22 |
| 1982. | 447 | 381 | 66 |
| 1981. | 435 | 444 | -9 |
| 1980. | 406 | 418 | -12 |
| 1979. | 452 | 423 | 29 |
| 1978. | 455 | 442 | 13 |
| 1977. | 436 | 387 | 49 |
| 1976. | 484 | 390 | 94 |
| 1975. | 493 | 409 | 84 |
| 1974. | 515 | 359 | 156 |
| 1973. | 466 | 364 | 102 |
| 1972. | 459 | 417 | 42 |
| 1971. | 464 | 403 | 61 |
| 1970. | 409 | 382 | 27 |
| 1969. | 453 | 397 | 56 |
| 1968. | 457 | 373 | 84 |
| 1967. | 472 | 368 | 104 |
| 1966. | 533 | 359 | 174 |
| 1965. | 492 | 396 | 96 |
| 1964. | 465 | 374 | 91 |
| 1963. | 518 | 351 | 167 |
| 1962. | 568 | 383 | 185 |
| 1961. | 582 | 399 | 183 |
RZS, teritorija svedena na današnje opštine.
Naselja (14), broj stanovnika po popisima
| Naselje | 1948. | 1971. | 1991. | 2011. | 2022. |
|---|---|---|---|---|---|
| Bogatić | 5.662 | 6.834 | 7.346 | 6.488 | 5.569 |
| Badovinci | 5.791 | 5.943 | 5.640 | 4.817 | 4.077 |
| Klenje | 4.024 | 3.725 | 3.476 | 2.935 | 2.498 |
| Dublje | 4.004 | 3.793 | 3.532 | 2.900 | 2.424 |
| Glušci | 2.856 | 2.556 | 2.438 | 1.975 | 1.635 |
| Crna Bara | 2.813 | 2.726 | 2.462 | 1.924 | 1.579 |
| Belotić | 1.560 | 1.800 | 1.816 | 1.557 | 1.349 |
| Banovo Polje | 2.017 | 1.881 | 1.668 | 1.362 | 1.140 |
| Salaš Crnobarski | 1.765 | 1.604 | 1.490 | 1.134 | 977 |
| Metković | 1.554 | 1.511 | 1.314 | 1.092 | 964 |
| Uzveće | 1.366 | 1.337 | 1.163 | 969 | 878 |
| Glogovac | 1.118 | 1.078 | 987 | 777 | 634 |
| Sovljak | 716 | 662 | 648 | 554 | 482 |
| Očage | 314 | 432 | 458 | 399 | 316 |
Sastav stanovništva
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 4,5% veća od popisa, a 2,7% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,5 muškarci 41,4, žene 43,6
- Muškarci
- 50,4% 14.574
- Žene
- 49,6% 14.353
- Žena na 100 muškaraca
- 98,5
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 646 | 596 |
| 5–9 | 767 | 711 |
| 10–14 | 780 | 713 |
| 15–19 | 910 | 829 |
| 20–24 | 889 | 852 |
| 25–29 | 947 | 802 |
| 30–34 | 922 | 836 |
| 35–39 | 1.024 | 931 |
| 40–44 | 999 | 929 |
| 45–49 | 1.025 | 975 |
| 50–54 | 1.043 | 1.029 |
| 55–59 | 1.260 | 1.224 |
| 60–64 | 1.002 | 955 |
| 65–69 | 698 | 733 |
| 70–74 | 686 | 779 |
| 75–79 | 571 | 808 |
| 80–84 | 302 | 487 |
| 85+ | 103 | 164 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 4,5% veća od popisa, a 2,7% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,7 muškarci 41,6, žene 43,9
- Muškarci
- 50,4% 14.398
- Žene
- 49,6% 14.160
- Žena na 100 muškaraca
- 98,3
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 623 | 577 |
| 5–9 | 747 | 686 |
| 10–14 | 769 | 706 |
| 15–19 | 883 | 814 |
| 20–24 | 887 | 815 |
| 25–29 | 929 | 785 |
| 30–34 | 897 | 823 |
| 35–39 | 1.007 | 907 |
| 40–44 | 990 | 919 |
| 45–49 | 1.035 | 948 |
| 50–54 | 1.025 | 1.027 |
| 55–59 | 1.217 | 1.187 |
| 60–64 | 1.048 | 1.035 |
| 65–69 | 701 | 731 |
| 70–74 | 660 | 736 |
| 75–79 | 543 | 797 |
| 80–84 | 326 | 485 |
| 85+ | 111 | 182 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 4,5% veća od popisa, a 2,7% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,0 muškarci 41,8, žene 44,1
- Muškarci
- 50,4% 14.222
- Žene
- 49,6% 13.987
- Žena na 100 muškaraca
- 98,3
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 601 | 567 |
| 5–9 | 723 | 662 |
| 10–14 | 771 | 696 |
| 15–19 | 846 | 791 |
| 20–24 | 878 | 795 |
| 25–29 | 916 | 782 |
| 30–34 | 880 | 807 |
| 35–39 | 984 | 886 |
| 40–44 | 986 | 910 |
| 45–49 | 1.032 | 935 |
| 50–54 | 1.015 | 1.006 |
| 55–59 | 1.160 | 1.134 |
| 60–64 | 1.077 | 1.109 |
| 65–69 | 726 | 746 |
| 70–74 | 635 | 721 |
| 75–79 | 526 | 750 |
| 80–84 | 345 | 492 |
| 85+ | 121 | 198 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 4,5% veća od popisa, a 2,7% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,1 muškarci 42,0, žene 44,2
- Muškarci
- 50,5% 14.067
- Žene
- 49,5% 13.814
- Žena na 100 muškaraca
- 98,2
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 572 | 564 |
| 5–9 | 708 | 653 |
| 10–14 | 771 | 696 |
| 15–19 | 836 | 756 |
| 20–24 | 861 | 797 |
| 25–29 | 894 | 767 |
| 30–34 | 884 | 778 |
| 35–39 | 960 | 880 |
| 40–44 | 991 | 895 |
| 45–49 | 1.028 | 947 |
| 50–54 | 995 | 973 |
| 55–59 | 1.097 | 1.084 |
| 60–64 | 1.096 | 1.145 |
| 65–69 | 767 | 762 |
| 70–74 | 621 | 710 |
| 75–79 | 500 | 691 |
| 80–84 | 349 | 494 |
| 85+ | 137 | 222 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 4,5% veća od popisa, a 2,7% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,2 muškarci 42,2, žene 44,3
- Muškarci
- 50,5% 13.901
- Žene
- 49,5% 13.641
- Žena na 100 muškaraca
- 98,1
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 547 | 553 |
| 5–9 | 685 | 639 |
| 10–14 | 773 | 706 |
| 15–19 | 816 | 733 |
| 20–24 | 852 | 781 |
| 25–29 | 857 | 743 |
| 30–34 | 906 | 770 |
| 35–39 | 931 | 847 |
| 40–44 | 1.006 | 903 |
| 45–49 | 1.007 | 947 |
| 50–54 | 980 | 954 |
| 55–59 | 1.024 | 1.028 |
| 60–64 | 1.117 | 1.157 |
| 65–69 | 837 | 819 |
| 70–74 | 597 | 682 |
| 75–79 | 478 | 638 |
| 80–84 | 329 | 490 |
| 85+ | 159 | 251 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 4,5% veća od popisa, a 2,7% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,4 muškarci 42,3, žene 44,5
- Muškarci
- 50,5% 13.751
- Žene
- 49,5% 13.477
- Žena na 100 muškaraca
- 98,0
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 539 | 537 |
| 5–9 | 656 | 610 |
| 10–14 | 768 | 706 |
| 15–19 | 779 | 709 |
| 20–24 | 858 | 775 |
| 25–29 | 828 | 726 |
| 30–34 | 906 | 773 |
| 35–39 | 909 | 809 |
| 40–44 | 1.015 | 916 |
| 45–49 | 981 | 916 |
| 50–54 | 986 | 947 |
| 55–59 | 985 | 1.010 |
| 60–64 | 1.123 | 1.154 |
| 65–69 | 881 | 886 |
| 70–74 | 582 | 653 |
| 75–79 | 483 | 592 |
| 80–84 | 295 | 493 |
| 85+ | 177 | 265 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 4,5% veća od popisa, a 2,7% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,6 muškarci 42,5, žene 44,7
- Muškarci
- 50,5% 13.606
- Žene
- 49,5% 13.335
- Žena na 100 muškaraca
- 98,0
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 528 | 530 |
| 5–9 | 635 | 591 |
| 10–14 | 752 | 686 |
| 15–19 | 768 | 696 |
| 20–24 | 834 | 777 |
| 25–29 | 828 | 706 |
| 30–34 | 895 | 765 |
| 35–39 | 883 | 802 |
| 40–44 | 1.001 | 890 |
| 45–49 | 977 | 900 |
| 50–54 | 1.003 | 925 |
| 55–59 | 970 | 1.007 |
| 60–64 | 1.097 | 1.123 |
| 65–69 | 911 | 960 |
| 70–74 | 589 | 649 |
| 75–79 | 457 | 566 |
| 80–84 | 289 | 498 |
| 85+ | 189 | 264 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 4,5% veća od popisa, a 2,7% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,8 muškarci 42,7, žene 44,9
- Muškarci
- 50,5% 13.445
- Žene
- 49,5% 13.185
- Žena na 100 muškaraca
- 98,1
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 520 | 526 |
| 5–9 | 613 | 579 |
| 10–14 | 729 | 669 |
| 15–19 | 767 | 691 |
| 20–24 | 805 | 748 |
| 25–29 | 823 | 693 |
| 30–34 | 878 | 753 |
| 35–39 | 868 | 796 |
| 40–44 | 980 | 865 |
| 45–49 | 974 | 889 |
| 50–54 | 1.004 | 914 |
| 55–59 | 963 | 988 |
| 60–64 | 1.057 | 1.076 |
| 65–69 | 942 | 1.026 |
| 70–74 | 607 | 656 |
| 75–79 | 435 | 567 |
| 80–84 | 287 | 460 |
| 85+ | 193 | 289 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 4,5% veća od popisa, a 2,7% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,9 muškarci 42,9, žene 45,0
- Muškarci
- 50,5% 13.293
- Žene
- 49,5% 13.044
- Žena na 100 muškaraca
- 98,1
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 525 | 515 |
| 5–9 | 586 | 573 |
| 10–14 | 710 | 662 |
| 15–19 | 763 | 690 |
| 20–24 | 803 | 707 |
| 25–29 | 798 | 697 |
| 30–34 | 849 | 735 |
| 35–39 | 873 | 771 |
| 40–44 | 953 | 861 |
| 45–49 | 973 | 873 |
| 50–54 | 1.003 | 932 |
| 55–59 | 946 | 955 |
| 60–64 | 1.005 | 1.034 |
| 65–69 | 957 | 1.055 |
| 70–74 | 631 | 677 |
| 75–79 | 443 | 563 |
| 80–84 | 270 | 415 |
| 85+ | 205 | 329 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 4,5% veća od popisa, a 2,7% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 44,1 muškarci 43,0, žene 45,2
- Muškarci
- 50,4% 13.123
- Žene
- 49,6% 12.901
- Žena na 100 muškaraca
- 98,3
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 533 | 515 |
| 5–9 | 556 | 555 |
| 10–14 | 689 | 643 |
| 15–19 | 764 | 698 |
| 20–24 | 784 | 685 |
| 25–29 | 794 | 696 |
| 30–34 | 812 | 714 |
| 35–39 | 887 | 764 |
| 40–44 | 920 | 832 |
| 45–49 | 985 | 881 |
| 50–54 | 986 | 933 |
| 55–59 | 929 | 933 |
| 60–64 | 941 | 985 |
| 65–69 | 965 | 1.066 |
| 70–74 | 687 | 727 |
| 75–79 | 423 | 536 |
| 80–84 | 259 | 394 |
| 85+ | 209 | 344 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 4,5% veća od popisa, a 2,7% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 44,1 muškarci 43,0, žene 45,2
- Muškarci
- 50,4% 12.916
- Žene
- 49,6% 12.714
- Žena na 100 muškaraca
- 98,4
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 526 | 531 |
| 5–9 | 544 | 539 |
| 10–14 | 658 | 612 |
| 15–19 | 761 | 698 |
| 20–24 | 748 | 665 |
| 25–29 | 812 | 691 |
| 30–34 | 788 | 695 |
| 35–39 | 880 | 760 |
| 40–44 | 885 | 801 |
| 45–49 | 996 | 892 |
| 50–54 | 954 | 906 |
| 55–59 | 941 | 923 |
| 60–64 | 899 | 969 |
| 65–69 | 957 | 1.062 |
| 70–74 | 712 | 774 |
| 75–79 | 403 | 495 |
| 80–84 | 260 | 364 |
| 85+ | 192 | 337 |
- Prosečna starost
- 44,5 muškarci 43,4, žene 45,5
- Muškarci
- 50,7% 12.431
- Žene
- 49,3% 12.091
- Žena na 100 muškaraca
- 97,3
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 534 | 524 |
| 5–9 | 552 | 534 |
| 10–14 | 604 | 540 |
| 15–19 | 721 | 647 |
| 20–24 | 650 | 609 |
| 25–29 | 710 | 608 |
| 30–34 | 752 | 615 |
| 35–39 | 817 | 674 |
| 40–44 | 841 | 788 |
| 45–49 | 939 | 834 |
| 50–54 | 934 | 859 |
| 55–59 | 944 | 894 |
| 60–64 | 925 | 944 |
| 65–69 | 987 | 1.104 |
| 70–74 | 758 | 901 |
| 75–79 | 396 | 462 |
| 80–84 | 234 | 326 |
| 85+ | 133 | 228 |
- Prosečna starost
- 44,5 muškarci 43,4, žene 45,6
- Muškarci
- 50,8% 12.354
- Žene
- 49,2% 11.982
- Žena na 100 muškaraca
- 97,0
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 548 | 523 |
| 5–9 | 564 | 535 |
| 10–14 | 592 | 542 |
| 15–19 | 699 | 633 |
| 20–24 | 668 | 596 |
| 25–29 | 696 | 603 |
| 30–34 | 741 | 602 |
| 35–39 | 796 | 668 |
| 40–44 | 822 | 769 |
| 45–49 | 920 | 831 |
| 50–54 | 930 | 845 |
| 55–59 | 954 | 890 |
| 60–64 | 910 | 921 |
| 65–69 | 951 | 1.071 |
| 70–74 | 790 | 943 |
| 75–79 | 399 | 470 |
| 80–84 | 252 | 321 |
| 85+ | 122 | 219 |
- Prosečna starost
- 44,6 muškarci 43,5, žene 45,7
- Muškarci
- 50,8% 12.248
- Žene
- 49,2% 11.880
- Žena na 100 muškaraca
- 97,0
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 554 | 511 |
| 5–9 | 562 | 535 |
| 10–14 | 582 | 544 |
| 15–19 | 681 | 625 |
| 20–24 | 683 | 589 |
| 25–29 | 686 | 593 |
| 30–34 | 724 | 597 |
| 35–39 | 757 | 661 |
| 40–44 | 828 | 743 |
| 45–49 | 884 | 828 |
| 50–54 | 932 | 830 |
| 55–59 | 949 | 904 |
| 60–64 | 893 | 880 |
| 65–69 | 901 | 1.025 |
| 70–74 | 822 | 985 |
| 75–79 | 433 | 505 |
| 80–84 | 252 | 316 |
| 85+ | 125 | 209 |
- Prosečna starost
- 44,7 muškarci 43,7, žene 45,8
- Muškarci
- 50,7% 12.123
- Žene
- 49,3% 11.772
- Žena na 100 muškaraca
- 97,1
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 553 | 499 |
| 5–9 | 563 | 533 |
| 10–14 | 564 | 540 |
| 15–19 | 657 | 604 |
| 20–24 | 693 | 601 |
| 25–29 | 674 | 579 |
| 30–34 | 713 | 597 |
| 35–39 | 716 | 642 |
| 40–44 | 837 | 726 |
| 45–49 | 853 | 796 |
| 50–54 | 945 | 835 |
| 55–59 | 934 | 906 |
| 60–64 | 869 | 869 |
| 65–69 | 843 | 961 |
| 70–74 | 849 | 1.004 |
| 75–79 | 486 | 575 |
| 80–84 | 245 | 301 |
| 85+ | 129 | 204 |
Crtica je Srbija u istoj godini. Procene pre 2022. se ne nastavljaju na one posle popisa, pa se te godine ne porede međusobno. RZS.
Nacionalnost, popisi 2022. i 2011.
| Grupa | Traka | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|---|
| Srbi | 93,8% | 95,3% | 22.995 | |
| Romi | 1,9% | 1,8% | 459 | |
| Nisu se izjasnili | 1,3% | 1,1% | 308 | |
| Nepoznato | 2,6% | 1,3% | 631 |
Grupe ispod 1% (17)
| Grupa | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|
| Hrvati | 0,09% | 0,1% | 22 |
| Ostali | 0,09% | 0,0% | 21 |
| Jugosloveni | 0,08% | 0,1% | 20 |
| Rusi | 0,04% | 0,0% | 11 |
| Regionalna pripadnost | 0,04% | 0,0% | 10 |
| Ukrajinci | 0,03% | 0,0% | 8 |
| Mađari | 0,03% | 0,0% | 7 |
| Makedonci | 0,03% | 0,0% | 7 |
| Slovaci | 0,02% | 0,0% | 6 |
| Crnogorci | 0,02% | 0,0% | 5 |
| Muslimani | 0,02% | 0,1% | 4 |
| Nemci | 0,01% | 0,0% | 2 |
| Slovenci | 0,01% | 0,0% | 2 |
| Bošnjaci | 0,00% | 0,0% | 1 |
| Vlasi | 0,00% | 0,0% | 1 |
| Rumuni | 0,00% | 0,0% | 1 |
| Rusini | 0,00% | 0,0% | 1 |
Veroispovest, popisi 2022. i 2011.
| Grupa | Traka | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|---|
| Pravoslavna | 92,6% | 96,3% | 22.708 | |
| Ostale hrišćanske | 3,0% | 0,4% | 727 | |
| Nisu se izjasnili | 1,3% | 1,3% | 329 | |
| Nepoznato | 2,6% | 1,5% | 645 |
Grupe ispod 1% (5)
| Grupa | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|
| Nisu vernici | 0,15% | 0,1% | 37 |
| Katolička | 0,15% | 0,2% | 36 |
| Protestantska | 0,11% | 0,1% | 26 |
| Islamska | 0,04% | 0,1% | 11 |
| Agnostici | 0,01% | 0,0% | 3 |
Udeo u svim popisanim. Izjašnjavanje nije obavezno, a „Nepoznato” je kategorija RZS-a. Udeo „Nepoznato” je u Srbiji 2022. veći nego 2011, pa razlika između kolona ne mora da bude stvarna promena. Nacionalnost i vera se ne ocenjuju i ne ulaze u poređenja. RZS, Popis 2022.
Cena života
- Korpa, usklađena
- 112.981 RSD, 2026-05, pomereno do 2026-09, procena iz najbližih gradova
- Prosečna plata
- 90.594 RSD
- Stanovanje mesečno
- 23.440 procena, stan od 50 m²
- Sve kroz platu
- 1,51 korpa i stanovanje
Procena Državna računica, a ne tržišno merenje; koristi se oprezno i poredi sa našim cenama iz prodavnica. Stanovanje: za ovo mesto nema kirija ni kupoprodaja, pa je ovo procena iz cene novih stanova, svedena na istu skalu. Uporedi cene u prodavnicama.
Stanovanje i obrazovanje
- Stanova
- 11.792
- Prazni i napušteni
- 19,7%
- Pod zakupom
- 2,0%
- Zgrade starije od 1971.
- 38%
- Viša ili visoka škola
- 10,1%
- Bez srednje škole
- 39,9%
Popis 2022. RZS.
Posao i plate
- Neto plata, 12 meseci
- 90.594 do 08/2026
- Zaposlenih na 1.000
- 293
- Aktivnih firmi
- 204 09/2025
- Nezaposlenih na birou
- 1.627 09/2025
- Budžet po stanovniku
- 41.617 RSD, 2024.
- Ulaganja po stanovniku
- 3.187 RSD, 7,5% rashoda
Plata zaposlenih koji ovde žive, bez obzira na to gde rade. Tačka je ovo mesto, crta je Srbija.
Zdravstvo
- Lekara
- 27
- Stanovnika po lekaru
- 885
- Zubara
- 7
- Farmaceuta
- 1
Podaci za 2024, samo zdravstvena služba. Broji se gde ljudi rade, pa bolnički centri izgledaju bolje od mesta čiji se stanovnici tamo leče.
Škole i vrtići
- Skor na maloj maturi
- 496 2025/26, prosek mesta 481
- Osnovnih škola
- 6
- Dece u vrtiću
- 707 2025/2026
- Obuhvat vrtićem
- 47% naša procena
Skor je prosek tri standardizovana testa, ponderisan brojem učenika. Više govori o generaciji i porodicama nego o samoj školi. Ministarstvo prosvete.
Od čega se živi
Popis 2022.
Popis 2011.
| Grupa | 2022. | Udeo | 2011. | Udeo |
|---|---|---|---|---|
| Zaposleni | 7.074 | 28,8% | 10.634 | 36,8% |
| Penzioneri | 5.156 | 21,0% | 5.043 | 17,5% |
| Deca do 15 godina | 3.288 | 13,4% | 4.206 | 14,6% |
| Učenici i studenti | 1.508 | 6,1% | 1.955 | 6,8% |
| Nezaposleni | 1.086 | 4,4% | 1.224 | 4,2% |
| Domaćinstvo i ostali | 6.410 | 26,1% | 5.821 | 20,2% |
RZS, popisi 2011. i 2022: svaka osoba je u jednoj grupi. Stopa nezaposlenosti po popisu je 13,3%. Godišnje, PIO fond: 4.511 korisnika penzija u 2026-06, prosečna penzija 35.159 RSD, 64 korisnika na 100 zaposlenih. Ne ulazi u ocenu.
Komunalije i putevi
- Domaćinstva na vodovodu
- 28,1%
- Domaćinstva na kanalizaciji
- 0,0%
- Prečišćene otpadne vode
- 0,0%
- Opštinski putevi sa savremenim kolovozom
- 59,3%
- Divlje deponije, prijavljene
- 10
Godišnjak Opštine i regioni, podaci za 2024. Priključci prema domaćinstvima iz popisa 2022, pa vikend kuće mogu da podignu udeo. Ne ulazi u ocenu.
Mobilna mreža i internet
- Mobilna mreža, preuzimanje
- 84 Mb/s
- Broj mobilnih testova
- 107
- Fiksni, preuzimanje
- 118 Mb/s zavisi od paketa
Ocena ide iz mobilne mreže, jer ljudi internet uglavnom koriste na telefonu preko 4G i 5G. Fiksna brzina više pokazuje koji paket korisnici biraju nego šta je dostupno, pa nije u oceni. Prosek Speedtest merenja za 3. kvartal 2026, koja sami pokreću korisnici. Kod malog broja testova rezultat je nesiguran. Speedtest by Ookla Global Fixed and Mobile Network Performance Maps, CC BY-NC-SA 4.0.
Vazduh
- PM2.5 zimi, procena
- 50,6
- Leti, model
- 8,0
Procena Ovde nema SEPA stanice za PM2.5. Prikazan je atmosferski model za 2025, a zimska vrednost je pomnožena sa 1,30, koliko model u proseku potcenjuje merenja. Stvarna vrednost može biti znatno drugačija. Emisije: NRIZ registar.
Bezbednost na putu
- Sa povređenima 2025.
- 34
- Sa poginulima 2025.
- 3
- Teških godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana
- 16,8 21.978 ljudi tokom dana
- Sve nezgode 2026.
- 51 tekuća godina
- Na glavnim putevima van naselja*
- 2 od 37 teških, 2025.
Ocena ne računa nezgode na autoputevima i brzim putevima (0% teških nezgoda ovde), a deli se sa dnevnim stanovništvom: stanovnici plus ljudi koji tu rade, minus oni koji rade negde drugde. Drugi tranzitni putevi su i dalje uračunati; zvezdica je naš proračun koji ne menja ocenu. MUP, otvoreni podaci.
Osude za krivična dela
- Osuđenih odraslih 2024.
- 24
- Za imovinu
- 0
- Za život i telo
- 0
- U saobraćaju
- 3
Osude po mestu izvršenja, ne prijavljena dela i ne ocena bezbednosti, zato nisu u indeksu.
Povezanost
- Do sedišta regiona*
- 27 min 57. od 161
- Do najbližeg velikog centra*
- 85 min 104. od 161
- Do Beograda*
- 85 min 53. od 161
- Do najbližeg fakulteta*
- 27 min 86. od 161
- Do najbliže srednje škole*
- 0 min 1. od 161
Minuti vožnje kolima bez gužve, od centra mesta. Ne meri autobus i ne ulazi u ocenu. Veliki centri su Beograd, Novi Sad, Niš i Kragujevac. Nula znači da je cilj u samom mestu. Red 1 je najbliže.