Sva mesta · Grad Beograd
Vračar
Vračar: iznad proseka svih mesta po poslu i plati (95) i demografiji (87). Stanovništvo od popisa 2022: −0,1%, prosek regiona +0,1%.
55.327 stanovnika190.173 RSD neto plata
Ocena 1–100, veće je bolje. To je geometrijski prosek 7 tema, bez Bezbednosti na putu. Verovatno između 1. i 1. mesta.
Kako računamoProfil mesta
Ocene 1–100, veće je bolje. Crtica je prosek sličnih mesta.
Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: promena stanovništva od popisa 2022. i neto doseljeni na 1.000 stanovnika.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: neto plata, zaposleni na 1.000 radno sposobnih i firme na 1.000 stanovnika.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: koliko plata pokriva korpu i stanovanje.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: zdravstveni radnici na 10.000 stanovnika i životni vek.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: mala matura, obuhvat vrtićem i vreme do fakulteta i srednje škole.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: vreme do velikog centra i brzina mobilne mreže.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: gori od dva zagađivača, PM2.5 zimi i SO₂.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: teške nezgode; tema je van ukupne ocene.
Kako računamoTrendovi
Stanovništvo se poredi po popisima i procenama posle 2022, jer se godišnje procene ne nastavljaju preko popisa. Metodologija popisa se menjala.
Stanovnika55.327 2025.→ 0,1% od 2022.Detalji
Broj stanovnika po proceni RZS. Godine pre popisa 2022. su stare procene.
- Najviše, 1961.
- 88.422
- Najmanje, 2025.
- 55.327
- Broj stanovnika
- 55.327
- Prosek mesta
- 40.683
- Položaj, 1. je najviše
- 32. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 55.327 2024. 55.942 2023. 55.871 2022. 55.406 2011. 56.333 2002. 58.386 1991. 69.680 1981. 78.862 1971. 84.291 1961. 88.422 1953. 75.139 1948. 62.158 Neto plata190.173 RSD, 12 meseci do 08/2026▲ 30,6% 2020–2025. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna neto plata po godinama, RZS.
- Najviše, 2025.
- 181.668 RSD
- Najmanje, 2018.
- 78.595 RSD
- Neto plata, 12 meseci
- 190.173 RSD
- Prosek mesta
- 101.239 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 2. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2025. 181.668 93.603 2024. 168.257 83.346 2023. 150.150 72.735 2022. 127.671 63.533 2021. 109.082 56.572 2020. 97.899 52.069 2019. 91.163 47.718 2018. 78.595 43.470 Zaposlenih26.783 2026.▲ 9,8% od 2021.Detalji
Broj zaposlenih po godinama, RZS. Na grafikonu je ukupan broj, a poređenje je na 1.000 stanovnika.
- Najviše, 2026.
- 26.783
- Najmanje, 2016.
- 21.878
- Prosek mesta
- 322
- Položaj, 1. je najbolje
- 2. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2026. 26.783 2025. 26.664 2024. 26.457 2023. 26.048 2022. 24.936 2021. 24.393 2020. 23.755 2019. 23.219 2018. 22.888 2017. 22.439 2016. 21.878 Korisnici penzija14.823 2026.▼ 2,9% od 2021.Detalji
Korisnici svih vrsta penzija, PIO fond, decembar svake godine, a za tekuću godinu poslednji objavljen mesec.
- Najviše, 2018.
- 16.113
- Najmanje, 2026.
- 14.823
- Prosek mesta
- 248
- Položaj, 1. je najviše
- 50. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2026. 14.823 2025. 14.870 2024. 14.954 2023. 14.994 2022. 15.093 2021. 15.263 2020. 15.654 2019. 15.925 2018. 16.113 Odseljeni2.338 2025.▼ 23,4% od 2022.Detalji
Broj ljudi koji su se odselili iz mesta tokom godine, RZS.
- Najviše, 2022.
- 3.053
- Najmanje, 2025.
- 2.338
- Prosek mesta
- -1,5
- Položaj, 1. je najbolje
- 21. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 2.338 2024. 2.826 2023. 2.633 2022. 3.053 Doseljeni2.134 2025.▼ 32,9% od 2022.Detalji
Broj ljudi koji su se doselili u mesto tokom godine, RZS.
- Najviše, 2023.
- 3.790
- Najmanje, 2025.
- 2.134
- Prosek mesta
- -1,5
- Položaj, 1. je najbolje
- 21. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 2.134 2024. 2.229 2023. 3.790 2022. 3.179
Još trendova (10)
Novi stanovi, po m²349.000 RSD 2023.▲ 9,4% od 2019. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna cena novog stana po kvadratnom metru, RZS. U malom mestu je godišnje malo prodaja, pa broj jače skače.
- Najviše, 2023.
- 349.000 RSD
- Najmanje, 2019.
- 240.703 RSD
- Cena novih stanova po m²
- 349.000 RSD
- Prosek mesta
- 135.783 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 85. od 87
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2023. 349.000 143.298 2022. 300.147 126.155 2021. 265.064 114.840 2020. 255.510 108.603 2019. 240.703 107.098 Noćenja turista240.304 2025.▼ 38,4% od 2019.Detalji
Ukupan broj noćenja turista godišnje, RZS. Na grafikonu je ukupan broj, a poređenje je po stanovniku.
- Najviše, 2019.
- 390.210
- Najmanje, 2010.
- 116.912
- Prosek mesta
- 2,7
- Položaj, 1. je najbolje
- 17. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 240.304 2024. 295.377 2023. 277.247 2022. 267.088 2021. 259.653 2020. 178.578 2019. 390.210 2018. 321.051 2017. 234.865 2016. 189.619 2015. 190.834 2014. 169.775 2013. 164.545 2012. 157.752 2011. 132.948 2010. 116.912 Mala matura549 2026.→ 0,4% od 2023.Detalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečan skor učenika na maloj maturi.
- Najviše, 2025.
- 568
- Najmanje, 2026.
- 549
- Prosek mesta
- 481
- Položaj, 1. je najbolje
- 6. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2026. 549 481 2025. 568 479 2024. 558 483 2023. 551 483 PM2.5, godišnje22,2 µg/m³ 2024.▼ 4,3% od 2020.Detalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Godišnji prosek sitnih čestica PM2.5 u vazduhu, izmeren na stanicama. Manje je bolje.
- Najviše, 2020.
- 23,2 µg/m³
- Najmanje, 2022.
- 19,6 µg/m³
- PM2.5 godišnje, izmereno
- 22,2 µg/m³
- Prosek mesta
- 24,8 µg/m³
- Položaj, 1. je najbolje
- 9. od 20
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2024. 22,2 24,8 2023. 21,0 23,3 2022. 19,6 25,9 2021. 23,1 27,1 2020. 23,2 29,2 Saobraćajne nezgode702 2025.▼ 13,4% od 2020.Detalji
Ukupan broj saobraćajnih nezgoda godišnje, MUP.
- Najviše, 2017.
- 1.086
- Najmanje, 2024.
- 653
- Prosek mesta
- 206
- Položaj, 1. je najbolje
- 152. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 702 2024. 653 2023. 685 2022. 775 2021. 796 2020. 811 2019. 1.033 2018. 1.079 2017. 1.086 2016. 1.081 Noćno svetlo, sa satelita160. od 161 po stanovniku 2025.▼ 8,5% od 2020.Detalji
Ukupna jačina veštačkog svetla koju satelit NASA izmeri noću iznad teritorije mesta. Sam broj nema svakodnevno značenje: služi za poređenje istog mesta kroz vreme i mesta međusobno. Industrija i prelazak na LED rasvetu menjaju ga i kad se broj ljudi ne menja.
- Najviše, 2012.
- 2.273
- Najmanje, 2023.
- 1.947
- Prosek mesta
- 119,2
- Položaj, 1. je najviše
- 160. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 1.967 2024. 1.977 2023. 1.947 2022. 2.079 2021. 2.124 2020. 2.150 2019. 2.118 2018. 2.058 2017. 2.097 2016. 2.037 2015. 2.123 2014. 2.181 2013. 2.262 2012. 2.273 Prosečna penzija87.049 RSD 2026.▲ 39,7% od 2021. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna penzija svih vrsta, PIO fond, decembar svake godine, a za tekuću godinu poslednji objavljen mesec.
- Najviše, 2026.
- 87.049 RSD
- Najmanje, 2018.
- 39.254 RSD
- Prosečna penzija
- 87.049 RSD
- Prosek mesta
- 50.307 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 2. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2026. 87.049 50.307 2025. 86.991 50.246 2024. 77.436 44.693 2023. 60.612 35.047 2022. 51.130 29.593 2021. 44.327 25.699 2020. 41.732 24.231 2019. 39.422 22.945 2018. 39.254 22.892 Životni vek77,6 god. 2025.▲ 1,6% od 2023.Detalji
- Muškarci
- Žene
Tabela po godinama
Godina Muškarci Žene 2025. 75,7 79,4 2024. 75,6 79,1 2023. 74,1 78,7 Brakovi292 2025.▲ 37,1% od 2020.Detalji
Broj sklopljenih brakova godišnje, RZS.
- Najviše, 2017.
- 385
- Najmanje, 2020.
- 213
- Prosek mesta
- 4,4
- Položaj, 1. je najviše
- 16. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 292 2024. 282 2023. 293 2022. 323 2021. 284 2020. 213 2019. 356 2018. 323 2017. 385 2016. 349 2015. 354 2014. 379 2013. 383 2012. 363 2011. 383 2010. 323 Stanovi po dozvolama245 2025.▼ 71,2% od 2020.Detalji
Broj stanova za koje je izdata građevinska dozvola, RZS.
- Najviše, 2020.
- 852
- Najmanje, 2014.
- 121
- Prosek mesta
- 4,8
- Položaj, 1. je najbolje
- 27. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 245 2024. 155 2023. 414 2022. 451 2021. 444 2020. 852 2019. 602 2018. 479 2017. 451 2016. 443 2015. 150 2014. 121 2013. 239 2012. 305 2011. 273 2010. 689 2009. 300 2008. 324 2007. 704
„Realno" znači posle inflacije po indeksu cena za Srbiju. Strelica je smer; zelena je poboljšanje, crvena pogoršanje, siva bez ocene. Praćenje ocena počinje u oktobru 2026.
Naši nalazi
* Naše računanje. Tražene cene su medijana oglasa, bez ponovljenih, gde ih ima bar 10. Tražene kirije i cene ulaze u Priuštivost. Ostalo su podaci navedenih izvora van državne statistike.
Poređenje
Medijana: pola mesta je iznad te vrednosti, a pola ispod, pa je ne pomeraju krajnje vrednosti. Prosek regiona računa svako mesto jednako. Mesto 1 je najbolje. Kliknite na pokazatelj za sva mesta.
| Pokazatelj | Ovde | Prosek regiona | Medijana | U regionu | U Srbiji |
|---|---|---|---|---|---|
| Neto plata, 12 meseci | 190.173 RSD | 137.812 | 96.554 | 2. od 17 | 2. od 161 |
| Zaposleni na 1.000 radno sposobnih | 752 | 664 | 521 | 3. od 17 | 3. od 161 |
| Nezaposleni na 1.000 stanovnika | 17,9 | 21,5 | 55,9 | 5. od 17 | 9. od 161 |
| Promena od 2022. | -0,1 % | 0,1 | -2,6 | 11. od 17 | 16. od 161 |
| Deca do 14 godina | 14,2 % | 15,0 | 13,5 | 14. od 17 | 56. od 161 |
| Sa višom ili visokom školom | 61,8 % | 32,4 | 13,9 | 1. od 17 | 1. od 161 |
| Skor na maloj maturi | 549 | 515 | 480 | 3. od 17 | 6. od 161 |
| Lekari na 10.000 stanovnika | 27,8 | 73,4 | 17,1 | 4. od 17 | 49. od 161 |
| Cena stana po m² | 3.412 € | 2.986 | 1.291 | 8. od 10 | 35. od 37 |
| Mobilna mreža Procena | 380 Mb/s | 259 | 156 | 2. od 17 | 2. od 161 |
| PM2.5 zimi, izmereno ili procena Procena | 35,1 µg/m³ | 40,4 | 33,4 | 6. od 17 | 97. od 161 |
| Teške nezgode godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana | 20,0 | 19,2 | 17,6 | 11. od 17 | 104. od 161 |
Slična mesta: Stari grad, Zvezdara, Voždovac, Zemun, Čukarica. Upoređuje se sa njihovim prosekom, prvo najveća razlika.
Prednosti u odnosu na slična mesta
| Pokazatelj | Ovde | Slična mesta |
|---|---|---|
| Sa višom ili visokom školom | 61,8 % | 41,8 % |
| Neto plata, 12 meseci | 190.173 RSD | 154.317 RSD |
| Firme na 1.000 stanovnika | 87,7 | 56,7 |
| Obuhvat vrtićem | 82 % | 68 % |
| Zaposleni na 1.000 radno sposobnih | 752 | 680 |
| Mobilna mreža | 380 Mb/s | 319 Mb/s |
| PM2.5 zimi, izmereno ili procena | 35,1 µg/m³ | 39,7 µg/m³ |
| Neto doseljeni na 1.000 godišnje | 2,1 | 0,3 |
Zaostatak za sličnim mestima
| Pokazatelj | Ovde | Slična mesta |
|---|---|---|
| Prazni i napušteni stanovi | 20,5 % | 14,4 % |
| Teške nezgode godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana | 20,0 | 15,4 |
| Stanovi po dozvolama na 1.000 godišnje | 6,2 | 7,8 |
Šta kažu nezavisni izvori
Procena OpenStreetMap, 2026-11-01. Podatke unose volonteri: ovo pokazuje šta je ucrtano na mapi, a slabije mapirano mesto izgleda kao mesto sa manje usluga. Ne ulazi u ocenu.
- Apoteke na 10.000 stanovnika: 14,6 (prosek mesta 2,8)
- Supermarketi na 10.000 stanovnika: 6,7 (prosek mesta 1,9)
- Pošte na 10.000 stanovnika: 1,6 (prosek mesta 3,5)
- Banke na 10.000 stanovnika: 8,9 (prosek mesta 1,8)
- Lekari i klinike na 10.000 stanovnika: 13,6 (prosek mesta 1,7)
- Restorani i kafići na 10.000 stanovnika: 62,4 (prosek mesta 8,9)
- Benzinske pumpe na 10.000 stanovnika: 0,7 (prosek mesta 3,2)
Slična mesta
Uporedi ova mesta u alatu. Sličnost je računata iz 28 pokazatelja; način je na stranici Kako računamo.
Izvori i metodologija
Izvor i period stoje uz svaki pokazatelj. Celu računicu vidite na stranici Kako računamo, a proveru ocene na stranici Provera ocene. Svežinu izvora prati Stanje podataka, a sve brojke su u preuzimanju.
Provera brojki
Zvanične procene poredimo sa onim što je stvarno izbrojano. Ako se slažu, odnos je oko 100. Izbori 2026. nisu konačni. Ovo ne ulazi u glavnu ocenu.
| Pitanje | Zvanično | Izmereno | Odnos |
|---|---|---|---|
| Koliko punoletnih je stvarno tu?Glasači su donja mera prisutnih; iznad 100 znači da je glasalo više ljudi nego što procena kaže da živi tu. | 45.998 punoletnih po RZS proceni | 42.728 glasalo 2026. | 93 na 100 |
| Da li je birački spisak veći od procene?Spisak uključuje i one koji su otišli, a nisu se odjavili. | 45.998 punoletnih po RZS proceni | 61.065 na biračkom spisku | 133 na 100 |
| Ima li dece koliko piše?Škola zna ko je stvarno došao. | 544 očekivanih osmaka po RZS proceni | 688 stvarno na maloj maturi | 127 na 100 |
| Koliko stanova je stvarno nastanjeno?Popis 2022. Ostatak su prazni, napušteni i vikend stanovi. | 37.432 stanova | 27.184 nastanjeno | 73% |
| Šta plata stvarno kupuje?RGZ, stvarne kupoprodaje 2025, kurs 117,2. | 190.173 RSD prosečna plata | 3.412 € medijana ugovorenog m² | 0,48 m² za platu |
| Koliko se traži, a koliko se plaća?Naše računanje. RGZ 3.412 € iz 2025. pomeren je za 1,4 god. uz rast od 10,4% godišnje. Stanovi u dva izvora nisu isti, pa ovo nije popust pri kupovini. | 3.911 € ugovorena cena, svedena na 2026-11 | 4.474 € tražena u oglasima | 1,14 puta |
| Koliko mesto svetli noću?Satelit NASA. Industrija i LED rasveta podižu broj. | 55.327 stanovnika | 35,6 zračenja na 1.000 stanovnika | 160. od 161 |
Promena biračkog spiska, 2023. do 2026.
Spisak se menja zbog novih punoletnih i umrlih. Ostatak je ono što to dvoje ne objašnjava.
- Spisak 2023.
- 63.332
- Novi punoletni
- +1.387
- Umrli
- −2.254
- Ostatak
- −1.400
- Spisak 2026.
- 61.065
Život i ljudi
Životni vek i uzroci smrti
- Životni vek, muškarci
- 75,7 god.
- Životni vek, žene
- 79,4 god.
- Bolesti srca i krvotoka na 10.000
- 60,7
- Tumori na 10.000
- 37,3
- Bolesti disanja na 10.000
- 7,2
- Povrede i trovanja na 10.000
- 2,7
Seljenje, porodica i gradnja
- Neto doseljeni na 1.000 godišnje
- 2,1
- Brakovi na 1.000 godišnje
- 5,2
- Razvodi na 100 brakova
- 49,6
- Stanovi po dozvolama na 1.000
- 6,2
- Srednjoškolci na 1.000 stanovnika
- 85,6
RZS. Uzroci smrti su sirove stope, pa starije mesto ima veće brojeve. Seljenje, smrti i brakovi su prosek tri godine, a dozvole pet.
Obrazovanje
Osnovna škola, osmi razred
- Prosečna ocena
- 4,49
- Matematika, skor
- 555
- Maternji jezik, skor
- 557
- Ocena prema testu*
- 0,28
Srednje škole
- Srednjih škola
- 9
- Gimnazija
- 3
- Srednjoškolaca na 1.000
- 85,6
- Učenika po nastavniku
- 7,0
* Naše računanje: koliko je školska ocena viša ili niža od ocene koju rezultat na maloj maturi predviđa u celoj Srbiji. Rezultati mature i upisni bodovi po srednjoj školi nisu objavljeni kao otvoreni podaci. Univerziteti su na stranici Univerziteti i fakulteti.
Stanovništvo
- Stanovnika 2025.
- 55.327
- Promena od 2022.
- -0,1%
- Dece do 14
- 14,2%
- Starijih od 65
- 21,5%
Na popisu 2011. bilo je 56.333, a 2022. 55.406 stanovnika. Procene RZS-a se posle svakog popisa ponovo baziraju, pa je linija prekinuta tamo gde bi skok bio samo promena osnova.
Svi popisi, 1948–2022.
Popisi su rađeni po različitim metodologijama, a teritorija je svedena na stanje iz 2022.
Procene po godinama
Rođeni i umrli, 1961–2025.
- Rođeni 2025.
- 567
- Umrli 2025.
- 772
- Prirodni priraštaj
- -205 rođeni minus umrli
Tabela po godinama
| Godina | Rođeni | Umrli | Priraštaj |
|---|---|---|---|
| 2025. | 567 | 772 | -205 |
| 2024. | 563 | 788 | -225 |
| 2023. | 587 | 780 | -193 |
| 2022. | 579 | 881 | -302 |
| 2021. | 586 | 1.104 | -518 |
| 2020. | 554 | 977 | -423 |
| 2019. | 625 | 822 | -197 |
| 2018. | 657 | 789 | -132 |
| 2017. | 591 | 868 | -277 |
| 2016. | 635 | 806 | -171 |
| 2015. | 642 | 856 | -214 |
| 2014. | 611 | 802 | -191 |
| 2013. | 632 | 858 | -226 |
| 2012. | 655 | 891 | -236 |
| 2011. | 607 | 772 | -165 |
| 2010. | 603 | 862 | -259 |
| 2009. | 573 | 895 | -322 |
| 2008. | 524 | 885 | -361 |
| 2007. | 439 | 893 | -454 |
| 2006. | 466 | 876 | -410 |
| 2005. | 453 | 970 | -517 |
| 2004. | 496 | 1.010 | -514 |
| 2003. | 485 | 954 | -469 |
| 2002. | 497 | 990 | -493 |
| 2001. | 541 | 1.024 | -483 |
| 2000. | 480 | 1.098 | -618 |
| 1999. | 465 | 1.097 | -632 |
| 1998. | 491 | 1.055 | -564 |
| 1997. | 520 | 1.094 | -574 |
| 1996. | 606 | 1.121 | -515 |
| 1995. | 564 | 1.097 | -533 |
| 1994. | 559 | 1.110 | -551 |
| 1993. | 617 | 1.197 | -580 |
| 1992. | 615 | 1.195 | -580 |
| 1991. | 593 | 994 | -401 |
| 1990. | 595 | 948 | -353 |
| 1989. | 619 | 995 | -376 |
| 1988. | 696 | 979 | -283 |
| 1987. | 716 | 1.074 | -358 |
| 1986. | 752 | 957 | -205 |
| 1985. | 760 | 957 | -197 |
| 1984. | 850 | 1.007 | -157 |
| 1983. | 885 | 1.018 | -133 |
| 1982. | 871 | 1.015 | -144 |
| 1981. | 965 | 1.015 | -50 |
| 1980. | 1.022 | 929 | 93 |
| 1979. | 1.061 | 934 | 127 |
| 1978. | 979 | 987 | -8 |
| 1977. | 1.027 | 895 | 132 |
| 1976. | 957 | 889 | 68 |
| 1975. | 955 | 891 | 64 |
| 1974. | 991 | 855 | 136 |
| 1973. | 959 | 839 | 120 |
| 1972. | 972 | 842 | 130 |
| 1971. | 914 | 800 | 114 |
| 1970. | 897 | 863 | 34 |
| 1969. | 881 | 854 | 27 |
| 1968. | 830 | 731 | 99 |
| 1967. | 844 | 783 | 61 |
| 1966. | 818 | 714 | 104 |
| 1965. | 876 | 676 | 200 |
| 1964. | 906 | 777 | 129 |
| 1963. | 870 | 646 | 224 |
| 1962. | 940 | 715 | 225 |
| 1961. | 938 | 626 | 312 |
RZS, teritorija svedena na današnje opštine.
Naselja (1), broj stanovnika po popisima
| Naselje | 1948. | 1971. | 1991. | 2011. | 2022. |
|---|---|---|---|---|---|
| Beograd (Vračar) | 62.158 | 84.291 | 69.680 | 56.333 | 55.406 |
Sastav stanovništva
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 3,9% veća od popisa, a 3,3% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 44,8 muškarci 42,4, žene 46,7
- Muškarci
- 44,2% 24.945
- Žene
- 55,8% 31.472
- Žena na 100 muškaraca
- 126,2
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.241 | 1.140 |
| 5–9 | 983 | 1.037 |
| 10–14 | 954 | 990 |
| 15–19 | 1.223 | 1.177 |
| 20–24 | 1.535 | 1.592 |
| 25–29 | 1.979 | 2.275 |
| 30–34 | 2.231 | 2.478 |
| 35–39 | 1.765 | 2.081 |
| 40–44 | 1.629 | 1.906 |
| 45–49 | 1.613 | 1.900 |
| 50–54 | 1.584 | 2.193 |
| 55–59 | 1.977 | 2.712 |
| 60–64 | 2.101 | 2.823 |
| 65–69 | 1.105 | 1.539 |
| 70–74 | 1.027 | 1.682 |
| 75–79 | 871 | 1.558 |
| 80–84 | 672 | 1.312 |
| 85+ | 455 | 1.077 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 3,9% veća od popisa, a 3,3% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 44,7 muškarci 42,3, žene 46,6
- Muškarci
- 44,1% 25.032
- Žene
- 55,9% 31.666
- Žena na 100 muškaraca
- 126,5
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.350 | 1.242 |
| 5–9 | 971 | 1.038 |
| 10–14 | 957 | 998 |
| 15–19 | 1.133 | 1.128 |
| 20–24 | 1.477 | 1.549 |
| 25–29 | 1.986 | 2.291 |
| 30–34 | 2.246 | 2.553 |
| 35–39 | 1.876 | 2.171 |
| 40–44 | 1.673 | 1.956 |
| 45–49 | 1.619 | 1.888 |
| 50–54 | 1.560 | 2.135 |
| 55–59 | 1.874 | 2.580 |
| 60–64 | 2.107 | 2.864 |
| 65–69 | 1.213 | 1.726 |
| 70–74 | 1.014 | 1.614 |
| 75–79 | 821 | 1.532 |
| 80–84 | 664 | 1.289 |
| 85+ | 491 | 1.112 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 3,9% veća od popisa, a 3,3% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 44,6 muškarci 42,2, žene 46,4
- Muškarci
- 44,1% 25.076
- Žene
- 55,9% 31.778
- Žena na 100 muškaraca
- 126,7
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.441 | 1.329 |
| 5–9 | 988 | 1.040 |
| 10–14 | 949 | 1.022 |
| 15–19 | 1.071 | 1.086 |
| 20–24 | 1.424 | 1.469 |
| 25–29 | 1.990 | 2.320 |
| 30–34 | 2.233 | 2.588 |
| 35–39 | 2.001 | 2.277 |
| 40–44 | 1.729 | 2.001 |
| 45–49 | 1.601 | 1.882 |
| 50–54 | 1.559 | 2.096 |
| 55–59 | 1.733 | 2.405 |
| 60–64 | 2.070 | 2.862 |
| 65–69 | 1.388 | 1.970 |
| 70–74 | 955 | 1.516 |
| 75–79 | 804 | 1.523 |
| 80–84 | 640 | 1.261 |
| 85+ | 500 | 1.131 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 3,9% veća od popisa, a 3,3% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 44,5 muškarci 42,1, žene 46,4
- Muškarci
- 44,1% 25.120
- Žene
- 55,9% 31.802
- Žena na 100 muškaraca
- 126,6
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.493 | 1.400 |
| 5–9 | 1.035 | 1.055 |
| 10–14 | 948 | 1.026 |
| 15–19 | 1.033 | 1.041 |
| 20–24 | 1.382 | 1.421 |
| 25–29 | 1.939 | 2.248 |
| 30–34 | 2.245 | 2.609 |
| 35–39 | 2.100 | 2.403 |
| 40–44 | 1.747 | 2.037 |
| 45–49 | 1.611 | 1.888 |
| 50–54 | 1.560 | 2.041 |
| 55–59 | 1.607 | 2.260 |
| 60–64 | 2.004 | 2.814 |
| 65–69 | 1.569 | 2.229 |
| 70–74 | 915 | 1.442 |
| 75–79 | 801 | 1.499 |
| 80–84 | 626 | 1.227 |
| 85+ | 505 | 1.162 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 3,9% veća od popisa, a 3,3% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 44,4 muškarci 42,0, žene 46,3
- Muškarci
- 44,2% 25.231
- Žene
- 55,8% 31.899
- Žena na 100 muškaraca
- 126,4
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.550 | 1.496 |
| 5–9 | 1.105 | 1.087 |
| 10–14 | 965 | 1.011 |
| 15–19 | 991 | 1.029 |
| 20–24 | 1.348 | 1.377 |
| 25–29 | 1.870 | 2.152 |
| 30–34 | 2.212 | 2.621 |
| 35–39 | 2.244 | 2.500 |
| 40–44 | 1.737 | 2.109 |
| 45–49 | 1.648 | 1.937 |
| 50–54 | 1.563 | 1.962 |
| 55–59 | 1.529 | 2.183 |
| 60–64 | 1.914 | 2.704 |
| 65–69 | 1.750 | 2.493 |
| 70–74 | 910 | 1.383 |
| 75–79 | 786 | 1.474 |
| 80–84 | 601 | 1.205 |
| 85+ | 508 | 1.176 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 3,9% veća od popisa, a 3,3% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 44,3 muškarci 41,9, žene 46,2
- Muškarci
- 44,2% 25.328
- Žene
- 55,8% 32.015
- Žena na 100 muškaraca
- 126,4
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.584 | 1.540 |
| 5–9 | 1.219 | 1.148 |
| 10–14 | 954 | 1.024 |
| 15–19 | 984 | 1.031 |
| 20–24 | 1.293 | 1.316 |
| 25–29 | 1.809 | 2.137 |
| 30–34 | 2.142 | 2.593 |
| 35–39 | 2.363 | 2.575 |
| 40–44 | 1.789 | 2.197 |
| 45–49 | 1.673 | 1.994 |
| 50–54 | 1.585 | 1.904 |
| 55–59 | 1.474 | 2.137 |
| 60–64 | 1.820 | 2.562 |
| 65–69 | 1.835 | 2.658 |
| 70–74 | 925 | 1.407 |
| 75–79 | 789 | 1.433 |
| 80–84 | 578 | 1.178 |
| 85+ | 512 | 1.181 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 3,9% veća od popisa, a 3,3% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 44,2 muškarci 41,8, žene 46,1
- Muškarci
- 44,3% 25.439
- Žene
- 55,7% 32.044
- Žena na 100 muškaraca
- 126,0
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.585 | 1.504 |
| 5–9 | 1.346 | 1.254 |
| 10–14 | 961 | 1.047 |
| 15–19 | 998 | 1.030 |
| 20–24 | 1.205 | 1.282 |
| 25–29 | 1.748 | 2.074 |
| 30–34 | 2.152 | 2.598 |
| 35–39 | 2.360 | 2.617 |
| 40–44 | 1.924 | 2.260 |
| 45–49 | 1.696 | 2.056 |
| 50–54 | 1.615 | 1.872 |
| 55–59 | 1.457 | 2.090 |
| 60–64 | 1.701 | 2.431 |
| 65–69 | 1.812 | 2.680 |
| 70–74 | 1.016 | 1.563 |
| 75–79 | 792 | 1.364 |
| 80–84 | 548 | 1.144 |
| 85+ | 523 | 1.178 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 3,9% veća od popisa, a 3,3% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 44,1 muškarci 41,6, žene 46,0
- Muškarci
- 44,3% 25.521
- Žene
- 55,7% 32.086
- Žena na 100 muškaraca
- 125,7
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.592 | 1.496 |
| 5–9 | 1.433 | 1.339 |
| 10–14 | 1.022 | 1.064 |
| 15–19 | 996 | 1.051 |
| 20–24 | 1.147 | 1.246 |
| 25–29 | 1.705 | 1.966 |
| 30–34 | 2.142 | 2.609 |
| 35–39 | 2.316 | 2.621 |
| 40–44 | 2.061 | 2.350 |
| 45–49 | 1.717 | 2.107 |
| 50–54 | 1.615 | 1.869 |
| 55–59 | 1.467 | 2.054 |
| 60–64 | 1.563 | 2.286 |
| 65–69 | 1.781 | 2.668 |
| 70–74 | 1.159 | 1.786 |
| 75–79 | 753 | 1.280 |
| 80–84 | 539 | 1.124 |
| 85+ | 513 | 1.170 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 3,9% veća od popisa, a 3,3% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 44,0 muškarci 41,5, žene 45,9
- Muškarci
- 44,3% 25.645
- Žene
- 55,7% 32.211
- Žena na 100 muškaraca
- 125,6
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.580 | 1.528 |
| 5–9 | 1.489 | 1.401 |
| 10–14 | 1.091 | 1.082 |
| 15–19 | 1.000 | 1.046 |
| 20–24 | 1.129 | 1.221 |
| 25–29 | 1.693 | 1.925 |
| 30–34 | 2.105 | 2.545 |
| 35–39 | 2.305 | 2.656 |
| 40–44 | 2.163 | 2.479 |
| 45–49 | 1.740 | 2.124 |
| 50–54 | 1.607 | 1.892 |
| 55–59 | 1.496 | 2.015 |
| 60–64 | 1.450 | 2.169 |
| 65–69 | 1.748 | 2.612 |
| 70–74 | 1.291 | 2.027 |
| 75–79 | 720 | 1.218 |
| 80–84 | 545 | 1.110 |
| 85+ | 493 | 1.161 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 3,9% veća od popisa, a 3,3% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,9 muškarci 41,5, žene 45,9
- Muškarci
- 44,4% 25.711
- Žene
- 55,6% 32.251
- Žena na 100 muškaraca
- 125,4
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.542 | 1.497 |
| 5–9 | 1.523 | 1.478 |
| 10–14 | 1.149 | 1.110 |
| 15–19 | 1.024 | 1.025 |
| 20–24 | 1.100 | 1.220 |
| 25–29 | 1.666 | 1.900 |
| 30–34 | 2.086 | 2.478 |
| 35–39 | 2.275 | 2.688 |
| 40–44 | 2.278 | 2.556 |
| 45–49 | 1.759 | 2.156 |
| 50–54 | 1.624 | 1.938 |
| 55–59 | 1.530 | 1.962 |
| 60–64 | 1.388 | 2.099 |
| 65–69 | 1.651 | 2.491 |
| 70–74 | 1.416 | 2.254 |
| 75–79 | 699 | 1.163 |
| 80–84 | 528 | 1.098 |
| 85+ | 473 | 1.138 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 3,9% veća od popisa, a 3,3% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,8 muškarci 41,4, žene 45,8
- Muškarci
- 44,3% 25.500
- Žene
- 55,7% 32.063
- Žena na 100 muškaraca
- 125,7
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.487 | 1.450 |
| 5–9 | 1.524 | 1.497 |
| 10–14 | 1.241 | 1.147 |
| 15–19 | 1.005 | 1.047 |
| 20–24 | 1.089 | 1.193 |
| 25–29 | 1.573 | 1.831 |
| 30–34 | 2.034 | 2.428 |
| 35–39 | 2.221 | 2.671 |
| 40–44 | 2.337 | 2.583 |
| 45–49 | 1.816 | 2.217 |
| 50–54 | 1.638 | 1.992 |
| 55–59 | 1.541 | 1.911 |
| 60–64 | 1.360 | 2.042 |
| 65–69 | 1.530 | 2.360 |
| 70–74 | 1.458 | 2.375 |
| 75–79 | 680 | 1.180 |
| 80–84 | 520 | 1.050 |
| 85+ | 446 | 1.089 |
- Prosečna starost
- 44,0 muškarci 41,8, žene 45,8
- Muškarci
- 44,8% 24.835
- Žene
- 55,2% 30.571
- Žena na 100 muškaraca
- 123,1
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.301 | 1.172 |
| 5–9 | 1.367 | 1.263 |
| 10–14 | 1.358 | 1.274 |
| 15–19 | 1.063 | 1.135 |
| 20–24 | 1.191 | 1.323 |
| 25–29 | 1.468 | 1.787 |
| 30–34 | 1.756 | 2.097 |
| 35–39 | 2.018 | 2.373 |
| 40–44 | 2.205 | 2.587 |
| 45–49 | 1.926 | 2.241 |
| 50–54 | 1.676 | 2.054 |
| 55–59 | 1.516 | 1.792 |
| 60–64 | 1.359 | 1.894 |
| 65–69 | 1.450 | 2.093 |
| 70–74 | 1.495 | 2.369 |
| 75–79 | 759 | 1.236 |
| 80–84 | 515 | 930 |
| 85+ | 412 | 951 |
- Prosečna starost
- 43,9 muškarci 41,7, žene 45,6
- Muškarci
- 44,9% 25.079
- Žene
- 55,1% 30.792
- Žena na 100 muškaraca
- 122,8
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.334 | 1.243 |
| 5–9 | 1.336 | 1.266 |
| 10–14 | 1.400 | 1.280 |
| 15–19 | 1.122 | 1.157 |
| 20–24 | 1.206 | 1.330 |
| 25–29 | 1.499 | 1.801 |
| 30–34 | 1.743 | 2.109 |
| 35–39 | 1.998 | 2.350 |
| 40–44 | 2.222 | 2.590 |
| 45–49 | 2.020 | 2.337 |
| 50–54 | 1.715 | 2.098 |
| 55–59 | 1.537 | 1.805 |
| 60–64 | 1.348 | 1.867 |
| 65–69 | 1.391 | 2.025 |
| 70–74 | 1.475 | 2.343 |
| 75–79 | 861 | 1.396 |
| 80–84 | 469 | 857 |
| 85+ | 403 | 938 |
- Prosečna starost
- 43,8 muškarci 41,6, žene 45,6
- Muškarci
- 45,0% 25.170
- Žene
- 55,0% 30.772
- Žena na 100 muškaraca
- 122,3
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.340 | 1.277 |
| 5–9 | 1.312 | 1.245 |
| 10–14 | 1.420 | 1.298 |
| 15–19 | 1.178 | 1.171 |
| 20–24 | 1.216 | 1.327 |
| 25–29 | 1.525 | 1.765 |
| 30–34 | 1.717 | 2.122 |
| 35–39 | 1.933 | 2.269 |
| 40–44 | 2.225 | 2.603 |
| 45–49 | 2.101 | 2.399 |
| 50–54 | 1.730 | 2.145 |
| 55–59 | 1.568 | 1.827 |
| 60–64 | 1.346 | 1.838 |
| 65–69 | 1.329 | 1.920 |
| 70–74 | 1.406 | 2.254 |
| 75–79 | 979 | 1.602 |
| 80–84 | 448 | 809 |
| 85+ | 397 | 901 |
- Prosečna starost
- 43,8 muškarci 41,6, žene 45,6
- Muškarci
- 44,9% 24.857
- Žene
- 55,1% 30.470
- Žena na 100 muškaraca
- 122,6
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.367 | 1.301 |
| 5–9 | 1.283 | 1.203 |
| 10–14 | 1.413 | 1.307 |
| 15–19 | 1.230 | 1.195 |
| 20–24 | 1.191 | 1.306 |
| 25–29 | 1.464 | 1.672 |
| 30–34 | 1.687 | 2.130 |
| 35–39 | 1.822 | 2.179 |
| 40–44 | 2.115 | 2.534 |
| 45–49 | 2.149 | 2.447 |
| 50–54 | 1.739 | 2.164 |
| 55–59 | 1.575 | 1.849 |
| 60–64 | 1.331 | 1.794 |
| 65–69 | 1.280 | 1.838 |
| 70–74 | 1.303 | 2.114 |
| 75–79 | 1.074 | 1.792 |
| 80–84 | 455 | 779 |
| 85+ | 379 | 866 |
Crtica je Srbija u istoj godini. Procene pre 2022. se ne nastavljaju na one posle popisa, pa se te godine ne porede međusobno. RZS.
Nacionalnost, popisi 2022. i 2011.
| Grupa | Traka | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|---|
| Srbi | 81,8% | 89,8% | 45.331 | |
| Jugosloveni | 1,6% | 1,1% | 859 | |
| Nisu se izjasnili | 3,0% | 3,2% | 1.663 | |
| Nepoznato | 9,7% | 2,0% | 5.391 |
Grupe ispod 1% (21)
| Grupa | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|
| Rusi | 0,86% | 0,1% | 476 |
| Ostali | 0,81% | 0,6% | 449 |
| Crnogorci | 0,67% | 0,9% | 370 |
| Hrvati | 0,27% | 0,5% | 150 |
| Makedonci | 0,21% | 0,3% | 117 |
| Romi | 0,19% | 0,5% | 108 |
| Goranci | 0,16% | 0,2% | 90 |
| Slovenci | 0,13% | 0,2% | 74 |
| Regionalna pripadnost | 0,09% | 0,1% | 52 |
| Muslimani | 0,08% | 0,2% | 46 |
| Bošnjaci | 0,08% | 0,1% | 45 |
| Mađari | 0,05% | 0,1% | 29 |
| Rumuni | 0,05% | 0,1% | 25 |
| Bugari | 0,04% | 0,0% | 24 |
| Slovaci | 0,04% | 0,0% | 21 |
| Nemci | 0,03% | 0,0% | 19 |
| Rusini | 0,03% | 0,0% | 18 |
| Albanci | 0,03% | 0,1% | 17 |
| Ukrajinci | 0,03% | 0,0% | 16 |
| Bunjevci | 0,02% | 0,0% | 9 |
| Vlasi | 0,01% | 0,0% | 7 |
Veroispovest, popisi 2022. i 2011.
| Grupa | Traka | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|---|
| Pravoslavna | 75,7% | 83,3% | 41.958 | |
| Nisu vernici | 5,4% | 5,6% | 2.999 | |
| Nisu se izjasnili | 4,5% | 5,0% | 2.507 | |
| Nepoznato | 11,3% | 2,9% | 6.242 |
Grupe ispod 1% (8)
| Grupa | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|
| Ostale hrišćanske | 0,84% | 0,6% | 464 |
| Agnostici | 0,75% | 0,4% | 413 |
| Katolička | 0,63% | 1,0% | 348 |
| Islamska | 0,58% | 0,8% | 322 |
| Protestantska | 0,14% | 0,2% | 75 |
| Judaistička | 0,06% | 0,1% | 35 |
| Istočnjačke | 0,06% | 0,1% | 34 |
| Ostale | 0,02% | 0,1% | 9 |
Udeo u svim popisanim. Izjašnjavanje nije obavezno, a „Nepoznato” je kategorija RZS-a. Udeo „Nepoznato” je u Srbiji 2022. veći nego 2011, pa razlika između kolona ne mora da bude stvarna promena. Nacionalnost i vera se ne ocenjuju i ne ulaze u poređenja. RZS, Popis 2022.
Cena života
- Korpa, usklađena
- 118.396 RSD, 2026-05, pomereno do 2026-09, državna korpa i RZS cene
- Prosečna plata
- 190.173 RSD
- Stanovanje mesečno
- 97.862 tražena kirija*
- Sve kroz platu
- 1,14 korpa i stanovanje
Procena Državna računica, a ne tržišno merenje; koristi se oprezno i poredi sa našim cenama iz prodavnica. Stanovanje: tražena kirija iz oglasa za stan od 50 m², naše računanje. Uporedi cene u prodavnicama.
Stanovanje i obrazovanje
- Stanova
- 37.432
- Prazni i napušteni
- 20,5%
- Pod zakupom
- 10,8%
- Zgrade starije od 1971.
- 62%
- Viša ili visoka škola
- 61,8%
- Bez srednje škole
- 5,4%
Popis 2022. RZS.
Posao i plate
- Neto plata, 12 meseci
- 190.173 do 08/2026
- Zaposlenih na 1.000
- 484
- Aktivnih firmi
- 4.850 09/2025
- Nezaposlenih na birou
- 990 09/2025
Plata zaposlenih koji ovde žive, bez obzira na to gde rade. Tačka je ovo mesto, crta je Srbija.
Zdravstvo
- Lekara
- 154
- Stanovnika po lekaru
- 359
- Zubara
- 23
- Farmaceuta
- 285
Podaci za 2024, samo zdravstvena služba. Broji se gde ljudi rade, pa bolnički centri izgledaju bolje od mesta čiji se stanovnici tamo leče.
Škole i vrtići
- Skor na maloj maturi
- 549 2025/26, prosek mesta 481
- Osnovnih škola
- 7
- Dece u vrtiću
- 2.985 2025/2026
- Obuhvat vrtićem
- 82% naša procena
Skor je prosek tri standardizovana testa, ponderisan brojem učenika. Više govori o generaciji i porodicama nego o samoj školi. Ministarstvo prosvete.
Od čega se živi
Popis 2022.
Popis 2011.
| Grupa | 2022. | Udeo | 2011. | Udeo |
|---|---|---|---|---|
| Zaposleni | 24.960 | 45,0% | 21.238 | 37,7% |
| Penzioneri | 12.551 | 22,7% | 15.424 | 27,4% |
| Deca do 15 godina | 7.735 | 14,0% | 6.323 | 11,2% |
| Učenici i studenti | 4.223 | 7,6% | 5.472 | 9,7% |
| Nezaposleni | 2.029 | 3,7% | 3.771 | 6,7% |
| Domaćinstvo i ostali | 3.908 | 7,1% | 4.105 | 7,3% |
RZS, popisi 2011. i 2022: svaka osoba je u jednoj grupi. Stopa nezaposlenosti po popisu je 7,5%. Godišnje, PIO fond: 14.823 korisnika penzija u 2026-06, prosečna penzija 87.049 RSD, 55 korisnika na 100 zaposlenih. Ne ulazi u ocenu.
Komunalije i putevi
- Domaćinstva na vodovodu
- 98,1%
- Domaćinstva na kanalizaciji
- 81,9%
- Prečišćene otpadne vode
- 0,0%
- Opštinski putevi sa savremenim kolovozom
- nema podatka
- Divlje deponije, prijavljene
- nema podatka
Godišnjak Opštine i regioni, podaci za 2024. Priključci prema domaćinstvima iz popisa 2022, pa vikend kuće mogu da podignu udeo. Ne ulazi u ocenu. Godišnjak daje jedan red za: Vračar, Čukarica, Stari grad, Savski venac, Rakovica, Palilula (Beograd), Novi Beograd, Surčin, Zemun, Zvezdara, Voždovac, Barajevo, Grocka, pa je vrednost zajednička.
Mobilna mreža i internet
- Mobilna mreža, preuzimanje
- 380 Mb/s
- Broj mobilnih testova
- 686
- Fiksni, preuzimanje
- 235 Mb/s zavisi od paketa
Ocena ide iz mobilne mreže, jer ljudi internet uglavnom koriste na telefonu preko 4G i 5G. Fiksna brzina više pokazuje koji paket korisnici biraju nego šta je dostupno, pa nije u oceni. Prosek Speedtest merenja za 3. kvartal 2026, koja sami pokreću korisnici. Kod malog broja testova rezultat je nesiguran. Speedtest by Ookla Global Fixed and Mobile Network Performance Maps, CC BY-NC-SA 4.0.
Vazduh
Poslednje merenje, stanica Beograd Franša Deperea, Serbia. World Air Quality Index Project, SEPA. AQI,
Poslednjih 30 dana, stanica Beograd Vračar, neverifikovano, do 2026-11-01.18,0 µg/m³ PM2.5
- PM2.5 zimi, izmereno
- 35,1 2024.
- PM2.5 leti, izmereno
- 12,6
- Godišnji prosek
- 22,2
- SO₂, prosek
- 11,8
- Dana PM10 preko 50
- 41
Zvanično Verifikovana merenja SEPA, stanice: BEOGRAD Vracar, BEOGRAD_Vracar, Beograd Vracar, Beograd Vračar. Isprekidana linija je 25 µg/m³, godišnja granica u Srbiji. Emisije: NRIZ registar.
Bezbednost na putu
- Sa povređenima 2025.
- 163
- Sa poginulima 2025.
- 4
- Teških godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana
- 20,0 77.997 ljudi tokom dana
- Sve nezgode 2026.
- 510 tekuća godina
- Na glavnim putevima van naselja*
- 0 od 167 teških, 2025.
Ocena ne računa nezgode na autoputevima i brzim putevima (7% teških nezgoda ovde), a deli se sa dnevnim stanovništvom: stanovnici plus ljudi koji tu rade, minus oni koji rade negde drugde. Drugi tranzitni putevi su i dalje uračunati; zvezdica je naš proračun koji ne menja ocenu. MUP, otvoreni podaci.
Osude za krivična dela
- Osuđenih odraslih 2024.
- 146
- Za imovinu
- 41
- Za život i telo
- 3
- U saobraćaju
- 12
Osude po mestu izvršenja, ne prijavljena dela i ne ocena bezbednosti, zato nisu u indeksu.
Povezanost
- Do sedišta regiona*
- 5 min 26. od 161
- Do najbližeg velikog centra*
- 5 min 5. od 161
- Do Beograda*
- 5 min 2. od 161
- Do najbližeg fakulteta*
- 5 min 48. od 161
- Do najbliže srednje škole*
- 0 min 1. od 161
Minuti vožnje kolima bez gužve, od centra mesta. Ne meri autobus i ne ulazi u ocenu. Veliki centri su Beograd, Novi Sad, Niš i Kragujevac. Nula znači da je cilj u samom mestu. Red 1 je najbliže.