Sva mesta · Grad Beograd
Stari grad
Stari grad: iznad proseka svih mesta po poslu i plati (99) i školama i vrtićima (97), ispod proseka po demografiji (31). Stanovništvo od popisa 2022: −2,6%, prosek regiona +0,1%.
43.571 stanovnika195.009 RSD neto plata
Ocena 1–100, veće je bolje. To je geometrijski prosek 7 tema, bez Bezbednosti na putu. Verovatno između 3. i 7. mesta.
Kako računamoProfil mesta
Ocene 1–100, veće je bolje. Crtica je prosek sličnih mesta.
Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: promena stanovništva od popisa 2022. i neto doseljeni na 1.000 stanovnika.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: neto plata, zaposleni na 1.000 radno sposobnih i firme na 1.000 stanovnika.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: koliko plata pokriva korpu i stanovanje.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: zdravstveni radnici na 10.000 stanovnika i životni vek.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: mala matura, obuhvat vrtićem i vreme do fakulteta i srednje škole.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: vreme do velikog centra i brzina mobilne mreže.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: gori od dva zagađivača, PM2.5 zimi i SO₂.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: teške nezgode; tema je van ukupne ocene.
Kako računamoTrendovi
Stanovništvo se poredi po popisima i procenama posle 2022, jer se godišnje procene ne nastavljaju preko popisa. Metodologija popisa se menjala.
Stanovnika43.571 2025.▼ 2,6% od 2022.Detalji
Broj stanovnika po proceni RZS. Godine pre popisa 2022. su stare procene.
- Najviše, 1961.
- 96.517
- Najmanje, 2025.
- 43.571
- Broj stanovnika
- 43.571
- Prosek mesta
- 40.683
- Položaj, 1. je najviše
- 43. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 43.571 2024. 44.098 2023. 44.532 2022. 44.737 2011. 48.450 2002. 55.543 1991. 70.791 1981. 73.767 1971. 83.742 1961. 96.517 1953. 81.311 1948. 67.675 Neto plata195.009 RSD, 12 meseci do 08/2026▲ 41,3% 2020–2025. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna neto plata po godinama, RZS.
- Najviše, 2025.
- 187.799 RSD
- Najmanje, 2018.
- 74.318 RSD
- Neto plata, 12 meseci
- 195.009 RSD
- Prosek mesta
- 101.239 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 1. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2025. 187.799 93.603 2024. 176.206 83.346 2023. 154.358 72.735 2022. 126.045 63.533 2021. 105.082 56.572 2020. 93.543 52.069 2019. 86.734 47.718 2018. 74.318 43.470 Zaposlenih22.359 2026.▲ 7,4% od 2021.Detalji
Broj zaposlenih po godinama, RZS. Na grafikonu je ukupan broj, a poređenje je na 1.000 stanovnika.
- Najviše, 2024.
- 22.688
- Najmanje, 2016.
- 20.121
- Prosek mesta
- 322
- Položaj, 1. je najbolje
- 1. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2026. 22.359 2025. 22.572 2024. 22.688 2023. 22.469 2022. 21.253 2021. 20.826 2020. 20.574 2019. 20.514 2018. 20.415 2017. 20.250 2016. 20.121 Korisnici penzija13.019 2026.▼ 3,7% od 2021.Detalji
Korisnici svih vrsta penzija, PIO fond, decembar svake godine, a za tekuću godinu poslednji objavljen mesec.
- Najviše, 2018.
- 14.271
- Najmanje, 2025.
- 12.990
- Prosek mesta
- 248
- Položaj, 1. je najviše
- 18. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2026. 13.019 2025. 12.990 2024. 13.096 2023. 13.162 2022. 13.314 2021. 13.521 2020. 13.872 2019. 14.129 2018. 14.271 Odseljeni1.778 2025.▼ 22,9% od 2022.Detalji
Broj ljudi koji su se odselili iz mesta tokom godine, RZS.
- Najviše, 2022.
- 2.305
- Najmanje, 2025.
- 1.778
- Prosek mesta
- -1,5
- Položaj, 1. je najbolje
- 141. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 1.778 2024. 1.863 2023. 2.066 2022. 2.305 Doseljeni1.413 2025.▼ 35,4% od 2022.Detalji
Broj ljudi koji su se doselili u mesto tokom godine, RZS.
- Najviše, 2022.
- 2.186
- Najmanje, 2025.
- 1.413
- Prosek mesta
- -1,5
- Položaj, 1. je najbolje
- 141. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 1.413 2024. 1.664 2023. 1.879 2022. 2.186
Još trendova (10)
Novi stanovi, po m²414.427 RSD 2023.▲ 15,3% od 2019. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna cena novog stana po kvadratnom metru, RZS. U malom mestu je godišnje malo prodaja, pa broj jače skače.
- Najviše, 2023.
- 414.427 RSD
- Najmanje, 2019.
- 271.152 RSD
- Cena novih stanova po m²
- 414.427 RSD
- Prosek mesta
- 135.783 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 86. od 87
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2023. 414.427 143.298 2022. 384.305 126.155 2021. 319.052 114.840 2020. 311.883 108.603 2019. 271.152 107.098 Noćenja turista1.024.778 2025.▲ 104,9% od 2019.Detalji
Ukupan broj noćenja turista godišnje, RZS. Na grafikonu je ukupan broj, a poređenje je po stanovniku.
- Najviše, 2024.
- 1.029.222
- Najmanje, 2020.
- 155.454
- Prosek mesta
- 2,7
- Položaj, 1. je najbolje
- 5. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 1.024.778 2024. 1.029.222 2023. 936.801 2022. 811.935 2021. 352.465 2020. 155.454 2019. 500.107 2018. 424.053 2017. 373.230 2016. 332.180 2015. 297.433 2014. 275.926 2013. 278.806 2012. 261.603 2011. 216.361 2010. 187.157 Mala matura567 2026.▲ 1,6% od 2023.Detalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečan skor učenika na maloj maturi.
- Najviše, 2025.
- 571
- Najmanje, 2024.
- 552
- Prosek mesta
- 481
- Položaj, 1. je najbolje
- 3. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2026. 567 481 2025. 571 479 2024. 552 483 2023. 558 483 PM2.5, godišnje21,6 µg/m³ 2024.▼ 6,1% od 2021.Detalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Godišnji prosek sitnih čestica PM2.5 u vazduhu, izmeren na stanicama. Manje je bolje.
- Najviše, 2018.
- 33,0 µg/m³
- Najmanje, 2023.
- 20,7 µg/m³
- PM2.5 godišnje, izmereno
- 21,6 µg/m³
- Prosek mesta
- 24,8 µg/m³
- Položaj, 1. je najbolje
- 7. od 20
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2024. 21,6 24,8 2023. 20,7 23,3 2022. 22,6 25,9 2021. 23,0 27,1 2018. 33,0 – Saobraćajne nezgode688 2025.▼ 3,6% od 2020.Detalji
Ukupan broj saobraćajnih nezgoda godišnje, MUP.
- Najviše, 2018.
- 1.093
- Najmanje, 2025.
- 688
- Prosek mesta
- 206
- Položaj, 1. je najbolje
- 151. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 688 2024. 705 2023. 706 2022. 798 2021. 759 2020. 714 2019. 1.056 2018. 1.093 2017. 1.073 2016. 985 Noćno svetlo, sa satelita101. od 161 po stanovniku 2025.▼ 11,1% od 2020.Detalji
Ukupna jačina veštačkog svetla koju satelit NASA izmeri noću iznad teritorije mesta. Sam broj nema svakodnevno značenje: služi za poređenje istog mesta kroz vreme i mesta međusobno. Industrija i prelazak na LED rasvetu menjaju ga i kad se broj ljudi ne menja.
- Najviše, 2012.
- 4.564
- Najmanje, 2023.
- 3.559
- Prosek mesta
- 119,2
- Položaj, 1. je najviše
- 101. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 3.881 2024. 3.896 2023. 3.559 2022. 3.892 2021. 4.191 2020. 4.366 2019. 4.211 2018. 4.073 2017. 4.258 2016. 4.074 2015. 4.025 2014. 4.158 2013. 4.321 2012. 4.564 Prosečna penzija86.885 RSD 2026.▲ 36,4% od 2021. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna penzija svih vrsta, PIO fond, decembar svake godine, a za tekuću godinu poslednji objavljen mesec.
- Najviše, 2025.
- 87.029 RSD
- Najmanje, 2019.
- 40.607 RSD
- Prosečna penzija
- 86.885 RSD
- Prosek mesta
- 50.307 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 3. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2026. 86.885 50.307 2025. 87.029 50.246 2024. 77.740 44.693 2023. 61.415 35.047 2022. 51.902 29.593 2021. 45.302 25.699 2020. 42.832 24.231 2019. 40.607 22.945 2018. 40.639 22.892 Životni vek77,6 god. 2025.▲ 2,0% od 2023.Detalji
- Muškarci
- Žene
Tabela po godinama
Godina Muškarci Žene 2025. 75,8 79,5 2024. 75,6 79,3 2023. 73,9 78,3 Brakovi192 2025.→ 0,0% od 2020.Detalji
Broj sklopljenih brakova godišnje, RZS.
- Najviše, 2010.
- 447
- Najmanje, 2020.
- 192
- Prosek mesta
- 4,4
- Položaj, 1. je najviše
- 50. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 192 2024. 208 2023. 220 2022. 234 2021. 215 2020. 192 2019. 279 2018. 296 2017. 286 2016. 299 2015. 348 2014. 351 2013. 377 2012. 379 2011. 416 2010. 447 Stanovi po dozvolama1.428 2025.▲ 229,0% od 2020.Detalji
Broj stanova za koje je izdata građevinska dozvola, RZS.
- Najviše, 2025.
- 1.428
- Najmanje, 2014.
- 28
- Prosek mesta
- 4,8
- Položaj, 1. je najbolje
- 13. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 1.428 2024. 61 2023. 31 2022. 442 2021. 266 2020. 434 2019. 445 2018. 417 2017. 139 2016. 43 2015. 135 2014. 28 2013. 33 2012. 35 2011. 125 2010. 32 2009. 134 2008. 44 2007. 162
„Realno" znači posle inflacije po indeksu cena za Srbiju. Strelica je smer; zelena je poboljšanje, crvena pogoršanje, siva bez ocene. Praćenje ocena počinje u oktobru 2026.
Naši nalazi
* Naše računanje. Tražene cene su medijana oglasa, bez ponovljenih, gde ih ima bar 10. Tražene kirije i cene ulaze u Priuštivost. Ostalo su podaci navedenih izvora van državne statistike.
Poređenje
Medijana: pola mesta je iznad te vrednosti, a pola ispod, pa je ne pomeraju krajnje vrednosti. Prosek regiona računa svako mesto jednako. Mesto 1 je najbolje. Kliknite na pokazatelj za sva mesta.
| Pokazatelj | Ovde | Prosek regiona | Medijana | U regionu | U Srbiji |
|---|---|---|---|---|---|
| Neto plata, 12 meseci | 195.009 RSD | 137.812 | 96.554 | 1. od 17 | 1. od 161 |
| Zaposleni na 1.000 radno sposobnih | 816 | 664 | 521 | 1. od 17 | 1. od 161 |
| Nezaposleni na 1.000 stanovnika | 19,3 | 21,5 | 55,9 | 10. od 17 | 15. od 161 |
| Promena od 2022. | -2,6 % | 0,1 | -2,6 | 17. od 17 | 80. od 161 |
| Deca do 14 godina | 13,1 % | 15,0 | 13,5 | 17. od 17 | 100. od 161 |
| Sa višom ili visokom školom | 59,0 % | 32,4 | 13,9 | 2. od 17 | 2. od 161 |
| Skor na maloj maturi | 567 | 515 | 480 | 1. od 17 | 3. od 161 |
| Lekari na 10.000 stanovnika | 48,2 | 73,4 | 17,1 | 2. od 17 | 8. od 161 |
| Cena stana po m² | 3.760 € | 2.986 | 1.291 | 10. od 10 | 37. od 37 |
| Mobilna mreža Procena | 378 Mb/s | 259 | 156 | 3. od 17 | 3. od 161 |
| PM2.5 zimi, izmereno ili procena Procena | 34,5 µg/m³ | 40,4 | 33,4 | 4. od 17 | 92. od 161 |
| Teške nezgode godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana | 13,8 | 19,2 | 17,6 | 4. od 17 | 46. od 161 |
Slična mesta: Vračar, Voždovac, Zvezdara, Rakovica, Zemun. Upoređuje se sa njihovim prosekom, prvo najveća razlika.
Prednosti u odnosu na slična mesta
| Pokazatelj | Ovde | Slična mesta |
|---|---|---|
| Firme na 1.000 stanovnika | 162,4 | 40,6 |
| Neto plata, 12 meseci | 195.009 RSD | 151.855 RSD |
| Sa višom ili visokom školom | 59,0 % | 41,9 % |
| Zaposleni na 1.000 radno sposobnih | 816 | 670 |
| Obuhvat vrtićem | 86 % | 69 % |
| Skor na maloj maturi | 567 | 534 |
| PM2.5 zimi, izmereno ili procena | 34,5 µg/m³ | 43,8 µg/m³ |
| Mobilna mreža | 378 Mb/s | 319 Mb/s |
Zaostatak za sličnim mestima
| Pokazatelj | Ovde | Slična mesta |
|---|---|---|
| Neto doseljeni na 1.000 godišnje | -5,7 | 2,0 |
| Prazni i napušteni stanovi | 17,8 % | 15,0 % |
| Nezaposleni na 1.000 stanovnika | 19,3 | 18,3 |
Šta kažu nezavisni izvori
Procena OpenStreetMap, 2026-11-01. Podatke unose volonteri: ovo pokazuje šta je ucrtano na mapi, a slabije mapirano mesto izgleda kao mesto sa manje usluga. Ne ulazi u ocenu.
- Apoteke na 10.000 stanovnika: 17,2 (prosek mesta 2,8)
- Supermarketi na 10.000 stanovnika: 5,3 (prosek mesta 1,9)
- Pošte na 10.000 stanovnika: 3,9 (prosek mesta 3,5)
- Banke na 10.000 stanovnika: 12,4 (prosek mesta 1,8)
- Lekari i klinike na 10.000 stanovnika: 5,7 (prosek mesta 1,7)
- Restorani i kafići na 10.000 stanovnika: 119,6 (prosek mesta 8,9)
- Benzinske pumpe na 10.000 stanovnika: 1,6 (prosek mesta 3,2)
Slična mesta
Uporedi ova mesta u alatu. Sličnost je računata iz 28 pokazatelja; način je na stranici Kako računamo.
Izvori i metodologija
Izvor i period stoje uz svaki pokazatelj. Celu računicu vidite na stranici Kako računamo, a proveru ocene na stranici Provera ocene. Svežinu izvora prati Stanje podataka, a sve brojke su u preuzimanju.
Provera brojki
Zvanične procene poredimo sa onim što je stvarno izbrojano. Ako se slažu, odnos je oko 100. Izbori 2026. nisu konačni. Ovo ne ulazi u glavnu ocenu.
| Pitanje | Zvanično | Izmereno | Odnos |
|---|---|---|---|
| Koliko punoletnih je stvarno tu?Glasači su donja mera prisutnih; iznad 100 znači da je glasalo više ljudi nego što procena kaže da živi tu. | 36.841 punoletnih po RZS proceni | 33.611 glasalo 2026. | 91 na 100 |
| Da li je birački spisak veći od procene?Spisak uključuje i one koji su otišli, a nisu se odjavili. | 36.841 punoletnih po RZS proceni | 50.401 na biračkom spisku | 137 na 100 |
| Ima li dece koliko piše?Škola zna ko je stvarno došao. | 385 očekivanih osmaka po RZS proceni | 598 stvarno na maloj maturi | 155 na 100 |
| Koliko stanova je stvarno nastanjeno?Popis 2022. Ostatak su prazni, napušteni i vikend stanovi. | 31.861 stanova | 22.387 nastanjeno | 70% |
| Šta plata stvarno kupuje?RGZ, stvarne kupoprodaje 2025, kurs 117,2. | 195.009 RSD prosečna plata | 3.760 € medijana ugovorenog m² | 0,44 m² za platu |
| Koliko se traži, a koliko se plaća?Naše računanje. RGZ 3.760 € iz 2025. pomeren je za 1,4 god. uz rast od 10,4% godišnje. Stanovi u dva izvora nisu isti, pa ovo nije popust pri kupovini. | 4.310 € ugovorena cena, svedena na 2026-11 | 4.688 € tražena u oglasima | 1,09 puta |
| Koliko mesto svetli noću?Satelit NASA. Industrija i LED rasveta podižu broj. | 43.571 stanovnika | 89,1 zračenja na 1.000 stanovnika | 101. od 161 |
Promena biračkog spiska, 2023. do 2026.
Spisak se menja zbog novih punoletnih i umrlih. Ostatak je ono što to dvoje ne objašnjava.
- Spisak 2023.
- 52.990
- Novi punoletni
- +968
- Umrli
- −1.910
- Ostatak
- −1.647
- Spisak 2026.
- 50.401
Život i ljudi
Životni vek i uzroci smrti
- Životni vek, muškarci
- 75,8 god.
- Životni vek, žene
- 79,5 god.
- Bolesti srca i krvotoka na 10.000
- 63,0
- Tumori na 10.000
- 41,5
- Bolesti disanja na 10.000
- 9,0
- Povrede i trovanja na 10.000
- 2,5
Seljenje, porodica i gradnja
- Neto doseljeni na 1.000 godišnje
- -5,7
- Brakovi na 1.000 godišnje
- 4,7
- Razvodi na 100 brakova
- 39,0
- Stanovi po dozvolama na 1.000
- 10,2
- Srednjoškolci na 1.000 stanovnika
- 235,7
RZS. Uzroci smrti su sirove stope, pa starije mesto ima veće brojeve. Seljenje, smrti i brakovi su prosek tri godine, a dozvole pet.
Obrazovanje
Osnovna škola, osmi razred
- Prosečna ocena
- 4,51
- Matematika, skor
- 576
- Maternji jezik, skor
- 567
- Ocena prema testu*
- 0,26
Srednje škole
- Srednjih škola
- 17
- Gimnazija
- 4
- Srednjoškolaca na 1.000
- 235,7
- Učenika po nastavniku
- 7,6
* Naše računanje: koliko je školska ocena viša ili niža od ocene koju rezultat na maloj maturi predviđa u celoj Srbiji. Rezultati mature i upisni bodovi po srednjoj školi nisu objavljeni kao otvoreni podaci. Univerziteti su na stranici Univerziteti i fakulteti.
Stanovništvo
- Stanovnika 2025.
- 43.571
- Promena od 2022.
- -2,6%
- Dece do 14
- 13,1%
- Starijih od 65
- 24,2%
Na popisu 2011. bilo je 48.450, a 2022. 44.737 stanovnika. Procene RZS-a se posle svakog popisa ponovo baziraju, pa je linija prekinuta tamo gde bi skok bio samo promena osnova.
Svi popisi, 1948–2022.
Popisi su rađeni po različitim metodologijama, a teritorija je svedena na stanje iz 2022.
Procene po godinama
Rođeni i umrli, 1961–2025.
- Rođeni 2025.
- 389
- Umrli 2025.
- 651
- Prirodni priraštaj
- -262 rođeni minus umrli
Tabela po godinama
| Godina | Rođeni | Umrli | Priraštaj |
|---|---|---|---|
| 2025. | 389 | 651 | -262 |
| 2024. | 441 | 668 | -227 |
| 2023. | 415 | 670 | -255 |
| 2022. | 438 | 770 | -332 |
| 2021. | 452 | 949 | -497 |
| 2020. | 493 | 866 | -373 |
| 2019. | 515 | 712 | -197 |
| 2018. | 505 | 747 | -242 |
| 2017. | 541 | 736 | -195 |
| 2016. | 587 | 680 | -93 |
| 2015. | 575 | 751 | -176 |
| 2014. | 579 | 782 | -203 |
| 2013. | 548 | 774 | -226 |
| 2012. | 577 | 833 | -256 |
| 2011. | 586 | 761 | -175 |
| 2010. | 545 | 833 | -288 |
| 2009. | 521 | 798 | -277 |
| 2008. | 486 | 852 | -366 |
| 2007. | 461 | 801 | -340 |
| 2006. | 438 | 876 | -438 |
| 2005. | 433 | 848 | -415 |
| 2004. | 561 | 963 | -402 |
| 2003. | 566 | 1.012 | -446 |
| 2002. | 531 | 1.013 | -482 |
| 2001. | 555 | 918 | -363 |
| 2000. | 457 | 1.120 | -663 |
| 1999. | 499 | 1.092 | -593 |
| 1998. | 511 | 1.097 | -586 |
| 1997. | 534 | 1.076 | -542 |
| 1996. | 593 | 1.074 | -481 |
| 1995. | 587 | 1.222 | -635 |
| 1994. | 564 | 1.143 | -579 |
| 1993. | 552 | 1.159 | -607 |
| 1992. | 578 | 1.072 | -494 |
| 1991. | 589 | 982 | -393 |
| 1990. | 610 | 1.055 | -445 |
| 1989. | 612 | 1.025 | -413 |
| 1988. | 707 | 1.044 | -337 |
| 1987. | 783 | 1.008 | -225 |
| 1986. | 773 | 1.039 | -266 |
| 1985. | 789 | 1.015 | -226 |
| 1984. | 886 | 1.051 | -165 |
| 1983. | 973 | 991 | -18 |
| 1982. | 915 | 995 | -80 |
| 1981. | 979 | 1.031 | -52 |
| 1980. | 958 | 925 | 33 |
| 1979. | 1.030 | 898 | 132 |
| 1978. | 952 | 932 | 20 |
| 1977. | 1.005 | 862 | 143 |
| 1976. | 1.044 | 802 | 242 |
| 1975. | 930 | 866 | 64 |
| 1974. | 1.013 | 823 | 190 |
| 1973. | 951 | 809 | 142 |
| 1972. | 954 | 829 | 125 |
| 1971. | 931 | 844 | 87 |
| 1970. | 907 | 828 | 79 |
| 1969. | 883 | 796 | 87 |
| 1968. | 855 | 746 | 109 |
| 1967. | 807 | 789 | 18 |
| 1966. | 901 | 662 | 239 |
| 1965. | 917 | 695 | 222 |
| 1964. | 898 | 639 | 259 |
| 1963. | 906 | 703 | 203 |
| 1962. | 1.012 | 636 | 376 |
| 1961. | 1.047 | 605 | 442 |
RZS, teritorija svedena na današnje opštine.
Naselja (1), broj stanovnika po popisima
| Naselje | 1948. | 1971. | 1991. | 2011. | 2022. |
|---|---|---|---|---|---|
| Beograd (Stari Grad) | 67.675 | 83.742 | 70.791 | 48.450 | 44.737 |
Sastav stanovništva
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 2,9% manja od popisa, a 4,7% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 45,2 muškarci 43,0, žene 47,0
- Muškarci
- 44,7% 21.710
- Žene
- 55,3% 26.883
- Žena na 100 muškaraca
- 123,8
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 976 | 912 |
| 5–9 | 877 | 795 |
| 10–14 | 779 | 786 |
| 15–19 | 981 | 1.006 |
| 20–24 | 1.278 | 1.272 |
| 25–29 | 1.777 | 2.016 |
| 30–34 | 1.909 | 2.093 |
| 35–39 | 1.602 | 1.893 |
| 40–44 | 1.301 | 1.479 |
| 45–49 | 1.292 | 1.630 |
| 50–54 | 1.390 | 1.895 |
| 55–59 | 1.883 | 2.462 |
| 60–64 | 1.882 | 2.594 |
| 65–69 | 1.108 | 1.367 |
| 70–74 | 1.025 | 1.465 |
| 75–79 | 733 | 1.238 |
| 80–84 | 563 | 1.147 |
| 85+ | 354 | 833 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 2,9% manja od popisa, a 4,7% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 45,2 muškarci 42,9, žene 47,0
- Muškarci
- 44,6% 21.491
- Žene
- 55,4% 26.679
- Žena na 100 muškaraca
- 124,1
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.080 | 1.018 |
| 5–9 | 847 | 764 |
| 10–14 | 795 | 760 |
| 15–19 | 910 | 952 |
| 20–24 | 1.223 | 1.225 |
| 25–29 | 1.767 | 1.974 |
| 30–34 | 1.845 | 2.111 |
| 35–39 | 1.654 | 1.961 |
| 40–44 | 1.349 | 1.503 |
| 45–49 | 1.233 | 1.560 |
| 50–54 | 1.326 | 1.800 |
| 55–59 | 1.740 | 2.344 |
| 60–64 | 1.891 | 2.598 |
| 65–69 | 1.167 | 1.532 |
| 70–74 | 1.036 | 1.418 |
| 75–79 | 723 | 1.210 |
| 80–84 | 545 | 1.098 |
| 85+ | 360 | 851 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 2,9% manja od popisa, a 4,7% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 45,1 muškarci 42,9, žene 46,9
- Muškarci
- 44,5% 21.198
- Žene
- 55,5% 26.448
- Žena na 100 muškaraca
- 124,8
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.183 | 1.089 |
| 5–9 | 795 | 749 |
| 10–14 | 813 | 762 |
| 15–19 | 853 | 903 |
| 20–24 | 1.165 | 1.178 |
| 25–29 | 1.685 | 1.911 |
| 30–34 | 1.835 | 2.146 |
| 35–39 | 1.690 | 1.980 |
| 40–44 | 1.385 | 1.564 |
| 45–49 | 1.190 | 1.480 |
| 50–54 | 1.291 | 1.742 |
| 55–59 | 1.569 | 2.183 |
| 60–64 | 1.872 | 2.549 |
| 65–69 | 1.259 | 1.755 |
| 70–74 | 1.007 | 1.352 |
| 75–79 | 711 | 1.191 |
| 80–84 | 531 | 1.035 |
| 85+ | 364 | 879 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 2,9% manja od popisa, a 4,7% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 45,1 muškarci 42,7, žene 46,9
- Muškarci
- 44,4% 20.937
- Žene
- 55,6% 26.253
- Žena na 100 muškaraca
- 125,4
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.303 | 1.157 |
| 5–9 | 741 | 735 |
| 10–14 | 820 | 778 |
| 15–19 | 810 | 845 |
| 20–24 | 1.103 | 1.161 |
| 25–29 | 1.606 | 1.832 |
| 30–34 | 1.810 | 2.125 |
| 35–39 | 1.729 | 2.017 |
| 40–44 | 1.421 | 1.634 |
| 45–49 | 1.185 | 1.431 |
| 50–54 | 1.237 | 1.682 |
| 55–59 | 1.445 | 2.037 |
| 60–64 | 1.811 | 2.484 |
| 65–69 | 1.370 | 1.992 |
| 70–74 | 953 | 1.270 |
| 75–79 | 695 | 1.197 |
| 80–84 | 519 | 971 |
| 85+ | 379 | 905 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 2,9% manja od popisa, a 4,7% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 44,9 muškarci 42,6, žene 46,8
- Muškarci
- 44,2% 20.684
- Žene
- 55,8% 26.101
- Žena na 100 muškaraca
- 126,2
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.397 | 1.269 |
| 5–9 | 739 | 752 |
| 10–14 | 829 | 769 |
| 15–19 | 765 | 790 |
| 20–24 | 1.058 | 1.132 |
| 25–29 | 1.525 | 1.758 |
| 30–34 | 1.774 | 2.108 |
| 35–39 | 1.761 | 2.043 |
| 40–44 | 1.448 | 1.684 |
| 45–49 | 1.191 | 1.411 |
| 50–54 | 1.187 | 1.619 |
| 55–59 | 1.348 | 1.902 |
| 60–64 | 1.706 | 2.391 |
| 65–69 | 1.478 | 2.252 |
| 70–74 | 894 | 1.179 |
| 75–79 | 702 | 1.218 |
| 80–84 | 492 | 898 |
| 85+ | 390 | 926 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 2,9% manja od popisa, a 4,7% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 44,8 muškarci 42,4, žene 46,7
- Muškarci
- 44,0% 20.406
- Žene
- 56,0% 25.976
- Žena na 100 muškaraca
- 127,3
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.413 | 1.360 |
| 5–9 | 818 | 808 |
| 10–14 | 817 | 726 |
| 15–19 | 750 | 761 |
| 20–24 | 991 | 1.072 |
| 25–29 | 1.422 | 1.683 |
| 30–34 | 1.776 | 2.131 |
| 35–39 | 1.739 | 2.019 |
| 40–44 | 1.482 | 1.766 |
| 45–49 | 1.210 | 1.406 |
| 50–54 | 1.167 | 1.555 |
| 55–59 | 1.243 | 1.765 |
| 60–64 | 1.577 | 2.284 |
| 65–69 | 1.514 | 2.419 |
| 70–74 | 896 | 1.207 |
| 75–79 | 751 | 1.208 |
| 80–84 | 453 | 865 |
| 85+ | 387 | 941 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 2,9% manja od popisa, a 4,7% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 44,8 muškarci 42,4, žene 46,7
- Muškarci
- 43,8% 20.098
- Žene
- 56,2% 25.779
- Žena na 100 muškaraca
- 128,3
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.378 | 1.384 |
| 5–9 | 920 | 897 |
| 10–14 | 784 | 687 |
| 15–19 | 765 | 742 |
| 20–24 | 896 | 1.025 |
| 25–29 | 1.353 | 1.601 |
| 30–34 | 1.746 | 2.082 |
| 35–39 | 1.679 | 2.031 |
| 40–44 | 1.537 | 1.843 |
| 45–49 | 1.253 | 1.432 |
| 50–54 | 1.135 | 1.487 |
| 55–59 | 1.178 | 1.668 |
| 60–64 | 1.440 | 2.160 |
| 65–69 | 1.497 | 2.417 |
| 70–74 | 948 | 1.371 |
| 75–79 | 774 | 1.169 |
| 80–84 | 444 | 872 |
| 85+ | 371 | 911 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 2,9% manja od popisa, a 4,7% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 44,7 muškarci 42,3, žene 46,7
- Muškarci
- 43,8% 19.807
- Žene
- 56,2% 25.446
- Žena na 100 muškaraca
- 128,5
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.349 | 1.368 |
| 5–9 | 1.029 | 967 |
| 10–14 | 736 | 671 |
| 15–19 | 772 | 754 |
| 20–24 | 841 | 963 |
| 25–29 | 1.287 | 1.520 |
| 30–34 | 1.684 | 1.997 |
| 35–39 | 1.641 | 2.057 |
| 40–44 | 1.575 | 1.869 |
| 45–49 | 1.278 | 1.487 |
| 50–54 | 1.121 | 1.407 |
| 55–59 | 1.142 | 1.632 |
| 60–64 | 1.302 | 1.998 |
| 65–69 | 1.475 | 2.338 |
| 70–74 | 1.016 | 1.566 |
| 75–79 | 748 | 1.119 |
| 80–84 | 452 | 872 |
| 85+ | 359 | 861 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 2,9% manja od popisa, a 4,7% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 44,7 muškarci 42,2, žene 46,7
- Muškarci
- 43,8% 19.553
- Žene
- 56,2% 25.060
- Žena na 100 muškaraca
- 128,2
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.328 | 1.294 |
| 5–9 | 1.151 | 1.056 |
| 10–14 | 686 | 674 |
| 15–19 | 762 | 758 |
| 20–24 | 812 | 874 |
| 25–29 | 1.208 | 1.463 |
| 30–34 | 1.647 | 1.923 |
| 35–39 | 1.613 | 2.022 |
| 40–44 | 1.596 | 1.891 |
| 45–49 | 1.302 | 1.557 |
| 50–54 | 1.114 | 1.341 |
| 55–59 | 1.093 | 1.590 |
| 60–64 | 1.201 | 1.839 |
| 65–69 | 1.432 | 2.263 |
| 70–74 | 1.081 | 1.764 |
| 75–79 | 711 | 1.042 |
| 80–84 | 461 | 879 |
| 85+ | 355 | 830 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 2,9% manja od popisa, a 4,7% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 44,7 muškarci 42,1, žene 46,7
- Muškarci
- 43,8% 19.301
- Žene
- 56,2% 24.730
- Žena na 100 muškaraca
- 128,1
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.290 | 1.213 |
| 5–9 | 1.242 | 1.164 |
| 10–14 | 672 | 698 |
| 15–19 | 760 | 736 |
| 20–24 | 755 | 813 |
| 25–29 | 1.152 | 1.415 |
| 30–34 | 1.587 | 1.822 |
| 35–39 | 1.628 | 2.019 |
| 40–44 | 1.621 | 1.890 |
| 45–49 | 1.345 | 1.630 |
| 50–54 | 1.106 | 1.326 |
| 55–59 | 1.055 | 1.519 |
| 60–64 | 1.117 | 1.716 |
| 65–69 | 1.353 | 2.165 |
| 70–74 | 1.138 | 1.978 |
| 75–79 | 667 | 951 |
| 80–84 | 484 | 886 |
| 85+ | 329 | 789 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 2,9% manja od popisa, a 4,7% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 44,5 muškarci 41,8, žene 46,5
- Muškarci
- 43,7% 18.992
- Žene
- 56,3% 24.457
- Žena na 100 muškaraca
- 128,8
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.224 | 1.157 |
| 5–9 | 1.260 | 1.226 |
| 10–14 | 733 | 759 |
| 15–19 | 756 | 690 |
| 20–24 | 742 | 805 |
| 25–29 | 1.088 | 1.348 |
| 30–34 | 1.492 | 1.743 |
| 35–39 | 1.669 | 2.060 |
| 40–44 | 1.624 | 1.859 |
| 45–49 | 1.381 | 1.729 |
| 50–54 | 1.133 | 1.336 |
| 55–59 | 1.039 | 1.451 |
| 60–64 | 1.026 | 1.609 |
| 65–69 | 1.240 | 2.034 |
| 70–74 | 1.144 | 2.095 |
| 75–79 | 661 | 967 |
| 80–84 | 488 | 851 |
| 85+ | 292 | 738 |
- Prosečna starost
- 45,5 muškarci 43,6, žene 47,0
- Muškarci
- 45,3% 20.282
- Žene
- 54,7% 24.455
- Žena na 100 muškaraca
- 120,6
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 927 | 858 |
| 5–9 | 955 | 991 |
| 10–14 | 934 | 919 |
| 15–19 | 872 | 842 |
| 20–24 | 917 | 969 |
| 25–29 | 1.153 | 1.305 |
| 30–34 | 1.416 | 1.585 |
| 35–39 | 1.693 | 1.909 |
| 40–44 | 1.770 | 2.014 |
| 45–49 | 1.602 | 1.868 |
| 50–54 | 1.380 | 1.569 |
| 55–59 | 1.170 | 1.465 |
| 60–64 | 1.190 | 1.574 |
| 65–69 | 1.321 | 1.873 |
| 70–74 | 1.342 | 2.021 |
| 75–79 | 760 | 1.111 |
| 80–84 | 513 | 853 |
| 85+ | 367 | 729 |
- Prosečna starost
- 45,4 muškarci 43,4, žene 47,0
- Muškarci
- 45,4% 20.217
- Žene
- 54,6% 24.315
- Žena na 100 muškaraca
- 120,3
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 976 | 914 |
| 5–9 | 970 | 968 |
| 10–14 | 952 | 933 |
| 15–19 | 871 | 819 |
| 20–24 | 901 | 961 |
| 25–29 | 1.123 | 1.278 |
| 30–34 | 1.372 | 1.560 |
| 35–39 | 1.666 | 1.838 |
| 40–44 | 1.754 | 2.023 |
| 45–49 | 1.652 | 1.905 |
| 50–54 | 1.385 | 1.615 |
| 55–59 | 1.176 | 1.435 |
| 60–64 | 1.185 | 1.542 |
| 65–69 | 1.245 | 1.792 |
| 70–74 | 1.329 | 1.940 |
| 75–79 | 797 | 1.254 |
| 80–84 | 495 | 808 |
| 85+ | 368 | 730 |
- Prosečna starost
- 45,4 muškarci 43,5, žene 47,1
- Muškarci
- 45,4% 20.036
- Žene
- 54,6% 24.062
- Žena na 100 muškaraca
- 120,1
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 984 | 928 |
| 5–9 | 979 | 941 |
| 10–14 | 968 | 940 |
| 15–19 | 846 | 827 |
| 20–24 | 860 | 967 |
| 25–29 | 1.102 | 1.204 |
| 30–34 | 1.289 | 1.531 |
| 35–39 | 1.638 | 1.707 |
| 40–44 | 1.731 | 2.026 |
| 45–49 | 1.693 | 1.924 |
| 50–54 | 1.414 | 1.711 |
| 55–59 | 1.185 | 1.391 |
| 60–64 | 1.163 | 1.517 |
| 65–69 | 1.165 | 1.661 |
| 70–74 | 1.306 | 1.887 |
| 75–79 | 871 | 1.417 |
| 80–84 | 471 | 758 |
| 85+ | 371 | 725 |
- Prosečna starost
- 45,5 muškarci 43,6, žene 47,2
- Muškarci
- 45,5% 19.812
- Žene
- 54,5% 23.759
- Žena na 100 muškaraca
- 119,9
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 993 | 932 |
| 5–9 | 956 | 906 |
| 10–14 | 974 | 953 |
| 15–19 | 846 | 847 |
| 20–24 | 839 | 933 |
| 25–29 | 1.062 | 1.151 |
| 30–34 | 1.243 | 1.484 |
| 35–39 | 1.558 | 1.621 |
| 40–44 | 1.707 | 1.976 |
| 45–49 | 1.704 | 1.917 |
| 50–54 | 1.451 | 1.758 |
| 55–59 | 1.194 | 1.408 |
| 60–64 | 1.132 | 1.477 |
| 65–69 | 1.104 | 1.563 |
| 70–74 | 1.253 | 1.822 |
| 75–79 | 963 | 1.578 |
| 80–84 | 446 | 716 |
| 85+ | 387 | 717 |
Crtica je Srbija u istoj godini. Procene pre 2022. se ne nastavljaju na one posle popisa, pa se te godine ne porede međusobno. RZS.
Nacionalnost, popisi 2022. i 2011.
| Grupa | Traka | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|---|
| Srbi | 78,2% | 89,2% | 34.962 | |
| Jugosloveni | 1,8% | 1,3% | 799 | |
| Ostali | 1,1% | 0,9% | 498 | |
| Nisu se izjasnili | 3,0% | 3,7% | 1.349 | |
| Nepoznato | 12,5% | 1,1% | 5.596 |
Grupe ispod 1% (20)
| Grupa | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|
| Rusi | 1,00% | 0,1% | 447 |
| Crnogorci | 0,57% | 0,9% | 254 |
| Hrvati | 0,30% | 0,6% | 135 |
| Makedonci | 0,27% | 0,4% | 119 |
| Goranci | 0,22% | 0,3% | 98 |
| Romi | 0,17% | 0,2% | 76 |
| Regionalna pripadnost | 0,15% | 0,2% | 67 |
| Slovenci | 0,13% | 0,2% | 58 |
| Mađari | 0,10% | 0,1% | 46 |
| Muslimani | 0,10% | 0,2% | 43 |
| Nemci | 0,07% | 0,1% | 32 |
| Rumuni | 0,06% | 0,1% | 28 |
| Slovaci | 0,06% | 0,1% | 27 |
| Bugari | 0,06% | 0,1% | 25 |
| Albanci | 0,05% | 0,1% | 21 |
| Bošnjaci | 0,04% | 0,1% | 19 |
| Ukrajinci | 0,04% | 0,0% | 17 |
| Vlasi | 0,03% | 0,0% | 13 |
| Rusini | 0,01% | 0,0% | 5 |
| Bunjevci | 0,01% | 0,0% | 3 |
Veroispovest, popisi 2022. i 2011.
| Grupa | Traka | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|---|
| Pravoslavna | 69,8% | 83,0% | 31.239 | |
| Nisu vernici | 6,9% | 6,0% | 3.072 | |
| Ostale hrišćanske | 1,1% | 0,7% | 489 | |
| Nisu se izjasnili | 5,2% | 5,9% | 2.306 | |
| Nepoznato | 14,4% | 1,3% | 6.447 |
Grupe ispod 1% (7)
| Grupa | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|
| Agnostici | 0,85% | 0,5% | 382 |
| Islamska | 0,71% | 1,0% | 317 |
| Katolička | 0,65% | 1,1% | 293 |
| Protestantska | 0,18% | 0,2% | 79 |
| Judaistička | 0,17% | 0,1% | 78 |
| Istočnjačke | 0,06% | 0,1% | 27 |
| Ostale | 0,02% | 0,1% | 8 |
Udeo u svim popisanim. Izjašnjavanje nije obavezno, a „Nepoznato” je kategorija RZS-a. Udeo „Nepoznato” je u Srbiji 2022. veći nego 2011, pa razlika između kolona ne mora da bude stvarna promena. Nacionalnost i vera se ne ocenjuju i ne ulaze u poređenja. RZS, Popis 2022.
Cena života
- Korpa, usklađena
- 118.396 RSD, 2026-05, pomereno do 2026-09, državna korpa i RZS cene
- Prosečna plata
- 195.009 RSD
- Stanovanje mesečno
- 97.862 tražena kirija*
- Sve kroz platu
- 1,11 korpa i stanovanje
Procena Državna računica, a ne tržišno merenje; koristi se oprezno i poredi sa našim cenama iz prodavnica. Stanovanje: tražena kirija iz oglasa za stan od 50 m², naše računanje. Uporedi cene u prodavnicama.
Stanovanje i obrazovanje
- Stanova
- 31.861
- Prazni i napušteni
- 17,8%
- Pod zakupom
- 11,8%
- Zgrade starije od 1971.
- 80%
- Viša ili visoka škola
- 59,0%
- Bez srednje škole
- 5,6%
Popis 2022. RZS.
Posao i plate
- Neto plata, 12 meseci
- 195.009 do 08/2026
- Zaposlenih na 1.000
- 511
- Aktivnih firmi
- 7.075 09/2025
- Nezaposlenih na birou
- 840 09/2025
Plata zaposlenih koji ovde žive, bez obzira na to gde rade. Tačka je ovo mesto, crta je Srbija.
Zdravstvo
- Lekara
- 210
- Stanovnika po lekaru
- 207
- Zubara
- 12
- Farmaceuta
- 6
Podaci za 2024, samo zdravstvena služba. Broji se gde ljudi rade, pa bolnički centri izgledaju bolje od mesta čiji se stanovnici tamo leče.
Škole i vrtići
- Skor na maloj maturi
- 567 2025/26, prosek mesta 481
- Osnovnih škola
- 9
- Dece u vrtiću
- 2.306 2025/2026
- Obuhvat vrtićem
- 86% naša procena
Skor je prosek tri standardizovana testa, ponderisan brojem učenika. Više govori o generaciji i porodicama nego o samoj školi. Ministarstvo prosvete.
Od čega se živi
Popis 2022.
Popis 2011.
| Grupa | 2022. | Udeo | 2011. | Udeo |
|---|---|---|---|---|
| Zaposleni | 19.824 | 44,3% | 18.382 | 37,9% |
| Penzioneri | 10.970 | 24,5% | 13.680 | 28,2% |
| Deca do 15 godina | 5.584 | 12,5% | 5.067 | 10,5% |
| Učenici i studenti | 3.052 | 6,8% | 4.652 | 9,6% |
| Nezaposleni | 1.635 | 3,7% | 3.343 | 6,9% |
| Domaćinstvo i ostali | 3.672 | 8,2% | 3.326 | 6,9% |
RZS, popisi 2011. i 2022: svaka osoba je u jednoj grupi. Stopa nezaposlenosti po popisu je 7,6%. Godišnje, PIO fond: 13.019 korisnika penzija u 2026-06, prosečna penzija 86.885 RSD, 58 korisnika na 100 zaposlenih. Ne ulazi u ocenu.
Komunalije i putevi
- Domaćinstva na vodovodu
- 98,1%
- Domaćinstva na kanalizaciji
- 81,9%
- Prečišćene otpadne vode
- 0,0%
- Opštinski putevi sa savremenim kolovozom
- nema podatka
- Divlje deponije, prijavljene
- 1
Godišnjak Opštine i regioni, podaci za 2024. Priključci prema domaćinstvima iz popisa 2022, pa vikend kuće mogu da podignu udeo. Ne ulazi u ocenu. Godišnjak daje jedan red za: Vračar, Čukarica, Stari grad, Savski venac, Rakovica, Palilula (Beograd), Novi Beograd, Surčin, Zemun, Zvezdara, Voždovac, Barajevo, Grocka, pa je vrednost zajednička.
Mobilna mreža i internet
- Mobilna mreža, preuzimanje
- 378 Mb/s
- Broj mobilnih testova
- 1.134
- Fiksni, preuzimanje
- 200 Mb/s zavisi od paketa
Ocena ide iz mobilne mreže, jer ljudi internet uglavnom koriste na telefonu preko 4G i 5G. Fiksna brzina više pokazuje koji paket korisnici biraju nego šta je dostupno, pa nije u oceni. Prosek Speedtest merenja za 3. kvartal 2026, koja sami pokreću korisnici. Kod malog broja testova rezultat je nesiguran. Speedtest by Ookla Global Fixed and Mobile Network Performance Maps, CC BY-NC-SA 4.0.
Vazduh
Poslednje merenje, stanica Beograd Franša Deperea, Serbia. World Air Quality Index Project, SEPA. AQI,
Poslednjih 30 dana, stanica Beograd Bulevar despota Stefana, neverifikovano, do 2026-11-01.20,1 µg/m³ PM2.5
- PM2.5 zimi, izmereno
- 34,5 2024.
- PM2.5 leti, izmereno
- 12,3
- Godišnji prosek
- 21,6
- SO₂, prosek
- 9,3
- Dana PM10 preko 50
- 58
- Emisije SO₂ iz fabrika
- 20 t 2024, pogona: 1
Zvanično Verifikovana merenja SEPA, stanice: Beograd Stari grad. Isprekidana linija je 25 µg/m³, godišnja granica u Srbiji. Emisije: NRIZ registar.
Bezbednost na putu
- Sa povređenima 2025.
- 132
- Sa poginulima 2025.
- 2
- Teških godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana
- 13,8 96.858 ljudi tokom dana
- Sve nezgode 2026.
- 541 tekuća godina
- Na glavnim putevima van naselja*
- 0 od 134 teških, 2025.
Ocena ne računa nezgode na autoputevima i brzim putevima (0% teških nezgoda ovde), a deli se sa dnevnim stanovništvom: stanovnici plus ljudi koji tu rade, minus oni koji rade negde drugde. Drugi tranzitni putevi su i dalje uračunati; zvezdica je naš proračun koji ne menja ocenu. MUP, otvoreni podaci.
Osude za krivična dela
- Osuđenih odraslih 2024.
- 314
- Za imovinu
- 88
- Za život i telo
- 10
- U saobraćaju
- 27
Osude po mestu izvršenja, ne prijavljena dela i ne ocena bezbednosti, zato nisu u indeksu.
Povezanost
- Do sedišta regiona*
- 0 min 1. od 161
- Do najbližeg velikog centra*
- 0 min 1. od 161
- Do Beograda*
- 0 min 1. od 161
- Do najbližeg fakulteta*
- 0 min 1. od 161
- Do najbliže srednje škole*
- 0 min 1. od 161
Minuti vožnje kolima bez gužve, od centra mesta. Ne meri autobus i ne ulazi u ocenu. Veliki centri su Beograd, Novi Sad, Niš i Kragujevac. Nula znači da je cilj u samom mestu. Red 1 je najbliže.