Sva mesta · Jablanički region
Vlasotince
Vlasotince: iznad proseka svih mesta po vazduhu (67, procena) i pristupu (85), ispod proseka po poslu i plati (25) i priuštivosti (42, procena). Stanovništvo od popisa 2022: −2,9%, prosek regiona −5,4%.
24.962 stanovnika83.304 RSD neto plata
Ocena 1–100, veće je bolje. To je geometrijski prosek 7 tema, bez Bezbednosti na putu. Verovatno između 69. i 144. mesta.
Kako računamoRang je okviran: ovde nema merenja vazduha. Zašto?
Profil mesta
Ocene 1–100, veće je bolje. Crtica je prosek sličnih mesta.
Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: promena stanovništva od popisa 2022. i neto doseljeni na 1.000 stanovnika.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: neto plata, zaposleni na 1.000 radno sposobnih i firme na 1.000 stanovnika.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: koliko plata pokriva korpu i stanovanje.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: zdravstveni radnici na 10.000 stanovnika i životni vek.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: mala matura, obuhvat vrtićem i vreme do fakulteta i srednje škole.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: vreme do velikog centra i brzina mobilne mreže.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: gori od dva zagađivača, PM2.5 zimi i SO₂.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: teške nezgode; tema je van ukupne ocene.
Kako računamoTrendovi
Stanovništvo se poredi po popisima i procenama posle 2022, jer se godišnje procene ne nastavljaju preko popisa. Metodologija popisa se menjala.
Stanovnika24.962 2025.▼ 2,9% od 2022.Detalji
Broj stanovnika po proceni RZS. Godine pre popisa 2022. su stare procene.
- Najviše, 1971.
- 36.002
- Najmanje, 2025.
- 24.962
- Broj stanovnika
- 24.962
- Prosek mesta
- 40.683
- Položaj, 1. je najviše
- 70. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 24.962 2024. 25.214 2023. 25.490 2022. 25.695 2011. 29.893 2002. 33.312 1991. 34.302 1981. 35.863 1971. 36.002 1961. 35.625 1953. 35.224 1948. 33.845 Neto plata83.304 RSD, 12 meseci do 08/2026▲ 27,9% 2020–2025. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna neto plata po godinama, RZS.
- Najviše, 2025.
- 76.484 RSD
- Najmanje, 2018.
- 35.260 RSD
- Neto plata, 12 meseci
- 83.304 RSD
- Prosek mesta
- 101.239 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 159. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2025. 76.484 93.603 2024. 67.395 83.346 2023. 58.847 72.735 2022. 52.009 63.533 2021. 45.575 56.572 2020. 42.104 52.069 2019. 38.009 47.718 2018. 35.260 43.470 Zaposlenih7.706 2026.▼ 9,1% od 2021.Detalji
Broj zaposlenih po godinama, RZS. Na grafikonu je ukupan broj, a poređenje je na 1.000 stanovnika.
- Najviše, 2022.
- 8.483
- Najmanje, 2016.
- 6.559
- Prosek mesta
- 322
- Položaj, 1. je najbolje
- 91. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2026. 7.706 2025. 7.681 2024. 8.092 2023. 8.327 2022. 8.483 2021. 8.476 2020. 8.099 2019. 7.670 2018. 7.339 2017. 6.854 2016. 6.559 Korisnici penzija5.301 2026.▼ 4,1% od 2021.Detalji
Korisnici svih vrsta penzija, PIO fond, decembar svake godine, a za tekuću godinu poslednji objavljen mesec.
- Najviše, 2018.
- 5.834
- Najmanje, 2026.
- 5.301
- Prosek mesta
- 248
- Položaj, 1. je najviše
- 130. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2026. 5.301 2025. 5.377 2024. 5.389 2023. 5.417 2022. 5.459 2021. 5.526 2020. 5.704 2019. 5.770 2018. 5.834 Odseljeni422 2025.▲ 9,0% od 2022.Detalji
Broj ljudi koji su se odselili iz mesta tokom godine, RZS.
- Najviše, 2023.
- 479
- Najmanje, 2022.
- 387
- Prosek mesta
- -1,5
- Položaj, 1. je najbolje
- 114. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 422 2024. 462 2023. 479 2022. 387 Doseljeni358 2025.▲ 12,9% od 2022.Detalji
Broj ljudi koji su se doselili u mesto tokom godine, RZS.
- Najviše, 2023.
- 392
- Najmanje, 2022.
- 317
- Prosek mesta
- -1,5
- Položaj, 1. je najbolje
- 114. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 358 2024. 386 2023. 392 2022. 317
Još trendova (9)
Noćenja turista1.241 2025.▼ 52,9% od 2019.Detalji
Ukupan broj noćenja turista godišnje, RZS. Na grafikonu je ukupan broj, a poređenje je po stanovniku.
- Najviše, 2018.
- 2.705
- Najmanje, 2024.
- 489
- Prosek mesta
- 2,7
- Položaj, 1. je najbolje
- 125. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 1.241 2024. 489 2023. 905 2022. 815 2021. 920 2019. 2.637 2018. 2.705 2017. 1.723 2016. 2.067 2015. 2.151 2014. 1.881 2013. 1.825 2012. 2.250 2011. 1.514 2010. 1.641 Mala matura497 2026.→ 0,6% od 2023.Detalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečan skor učenika na maloj maturi.
- Najviše, 2026.
- 497
- Najmanje, 2024.
- 484
- Prosek mesta
- 481
- Položaj, 1. je najbolje
- 50. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2026. 497 481 2025. 489 479 2024. 484 483 2023. 494 483 Saobraćajne nezgode55 2025.▲ 19,6% od 2020.Detalji
Ukupan broj saobraćajnih nezgoda godišnje, MUP.
- Najviše, 2023.
- 65
- Najmanje, 2020.
- 46
- Prosek mesta
- 206
- Položaj, 1. je najbolje
- 66. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 55 2024. 63 2023. 65 2022. 59 2021. 56 2020. 46 2019. 51 2018. 59 2017. 56 2016. 56 Noćno svetlo, sa satelita154. od 161 po stanovniku 2025.▲ 91,6% od 2020.Detalji
Ukupna jačina veštačkog svetla koju satelit NASA izmeri noću iznad teritorije mesta. Sam broj nema svakodnevno značenje: služi za poređenje istog mesta kroz vreme i mesta međusobno. Industrija i prelazak na LED rasvetu menjaju ga i kad se broj ljudi ne menja.
- Najviše, 2017.
- 1.465
- Najmanje, 2020.
- 715
- Prosek mesta
- 119,2
- Položaj, 1. je najviše
- 154. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 1.370 2024. 1.153 2023. 1.164 2022. 1.034 2021. 808 2020. 715 2019. 761 2018. 1.127 2017. 1.465 2016. 1.136 2015. 1.078 2014. 1.051 2013. 879 2012. 823 Prosečna penzija40.115 RSD 2026.▲ 40,1% od 2021. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna penzija svih vrsta, PIO fond, decembar svake godine, a za tekuću godinu poslednji objavljen mesec.
- Najviše, 2026.
- 40.115 RSD
- Najmanje, 2018.
- 17.986 RSD
- Prosečna penzija
- 40.115 RSD
- Prosek mesta
- 50.307 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 137. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2026. 40.115 50.307 2025. 40.076 50.246 2024. 35.590 44.693 2023. 27.812 35.047 2022. 23.480 29.593 2021. 20.363 25.699 2020. 19.156 24.231 2019. 18.098 22.945 2018. 17.986 22.892 Divlje deponije, prijavljene2 2024.▼ 81,8% od 2019.Detalji
Lokacije koje su opštine i komunalna preduzeća prijavile registru SEPA. Rast može da znači i savesnije prijavljivanje.
- Najviše, 2020.
- 34
- Najmanje, 2024.
- 2
- Prosek mesta
- 18
- Položaj, 1. je najviše
- 146. od 155
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2024. 2 2023. 4 2022. 6 2021. 8 2020. 34 2019. 11 2018. 11 Životni vek76,0 god. 2025.▲ 3,8% od 2023.Detalji
- Muškarci
- Žene
Tabela po godinama
Godina Muškarci Žene 2025. 73,9 78,1 2024. 73,1 77,1 2023. 71,4 75,2 Brakovi109 2025.▲ 94,6% od 2020.Detalji
Broj sklopljenih brakova godišnje, RZS.
- Najviše, 2014.
- 137
- Najmanje, 2020.
- 56
- Prosek mesta
- 4,4
- Položaj, 1. je najviše
- 80. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 109 2024. 113 2023. 109 2022. 110 2021. 94 2020. 56 2019. 102 2018. 108 2017. 95 2016. 101 2015. 123 2014. 137 2013. 124 2012. 108 2011. 114 2010. 102 Stanovi po dozvolama25 2025.▲ 31,6% od 2020.Detalji
Broj stanova za koje je izdata građevinska dozvola, RZS.
- Najviše, 2007.
- 68
- Najmanje, 2011.
- 7
- Prosek mesta
- 4,8
- Položaj, 1. je najbolje
- 111. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 25 2024. 40 2023. 14 2022. 17 2021. 32 2020. 19 2019. 22 2018. 13 2017. 19 2016. 19 2015. 19 2014. 7 2013. 10 2012. 16 2011. 7 2010. 16 2009. 43 2008. 38 2007. 68
„Realno" znači posle inflacije po indeksu cena za Srbiju. Strelica je smer; zelena je poboljšanje, crvena pogoršanje, siva bez ocene. Praćenje ocena počinje u oktobru 2026.
Poređenje
Medijana: pola mesta je iznad te vrednosti, a pola ispod, pa je ne pomeraju krajnje vrednosti. Prosek regiona računa svako mesto jednako. Mesto 1 je najbolje. Kliknite na pokazatelj za sva mesta.
| Pokazatelj | Ovde | Prosek regiona | Medijana | U regionu | U Srbiji |
|---|---|---|---|---|---|
| Neto plata, 12 meseci | 83.304 RSD | 87.786 | 96.554 | 5. od 6 | 159. od 161 |
| Zaposleni na 1.000 radno sposobnih | 477 | 459 | 521 | 3. od 6 | 124. od 161 |
| Nezaposleni na 1.000 stanovnika | 130,2 | 129,6 | 55,9 | 3. od 6 | 150. od 161 |
| Promena od 2022. | -2,9 % | -5,4 | -2,6 | 2. od 6 | 87. od 161 |
| Deca do 14 godina | 12,5 % | 12,8 | 13,5 | 5. od 6 | 119. od 161 |
| Sa višom ili visokom školom | 14,1 % | 12,3 | 13,9 | 2. od 6 | 75. od 161 |
| Skor na maloj maturi | 497 | 448 | 480 | 1. od 6 | 50. od 161 |
| Lekari na 10.000 stanovnika | 16,8 | 27,8 | 17,1 | 6. od 6 | 84. od 161 |
| Cena stana po m² | nema podatka | 1.028 | 1.291 | – | – |
| Mobilna mreža Procena | 166 Mb/s | 111 | 156 | 3. od 6 | 71. od 161 |
| PM2.5 zimi, izmereno ili procena Procena | 22,5 µg/m³ | 28,1 | 33,4 | 2. od 6 | 24. od 161 |
| Teške nezgode godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana | 16,1 | 10,2 | 17,6 | 6. od 6 | 64. od 161 |
Slična mesta: Aleksinac, Paraćin, Aleksandrovac, Bogatić, Batočina. Upoređuje se sa njihovim prosekom, prvo najveća razlika.
Prednosti u odnosu na slična mesta
| Pokazatelj | Ovde | Slična mesta |
|---|---|---|
| PM2.5 zimi, izmereno ili procena | 22,5 µg/m³ | 33,6 µg/m³ |
| Domaćinstva na vodovodu | 91,3 % | 72,9 % |
| Domaćinstva na kanalizaciji | 68,5 % | 46,6 % |
| Mobilna mreža | 166 Mb/s | 134 Mb/s |
| Skor na maloj maturi | 497 | 487 |
| Do sedišta regiona | 22 min | 30 min |
| Sa višom ili visokom školom | 14,1 % | 12,9 % |
| Do najbližeg velikog centra | 57 min | 61 min |
Zaostatak za sličnim mestima
| Pokazatelj | Ovde | Slična mesta |
|---|---|---|
| Opštinski putevi sa savremenim kolovozom | 30,8 % | 70,5 % |
| Prečišćene otpadne vode | 0,0 % | 27,4 % |
| Nezaposleni na 1.000 stanovnika | 130,2 | 97,9 |
| Neto plata, 12 meseci | 83.304 RSD | 93.112 RSD |
| Prazni i napušteni stanovi | 25,7 % | 22,3 % |
| Zaposleni na 1.000 radno sposobnih | 477 | 504 |
| Neto doseljeni na 1.000 godišnje | -3,0 | -1,9 |
| Obuhvat vrtićem | 43 % | 46 % |
Šta kažu nezavisni izvori
Procena OpenStreetMap, 2026-11-01. Podatke unose volonteri: ovo pokazuje šta je ucrtano na mapi, a slabije mapirano mesto izgleda kao mesto sa manje usluga. Ne ulazi u ocenu.
- Apoteke na 10.000 stanovnika: 2,8 (prosek mesta 2,8)
- Supermarketi na 10.000 stanovnika: 1,6 (prosek mesta 1,9)
- Pošte na 10.000 stanovnika: 1,2 (prosek mesta 3,5)
- Banke na 10.000 stanovnika: 1,2 (prosek mesta 1,8)
- Lekari i klinike na 10.000 stanovnika: 0,8 (prosek mesta 1,7)
- Restorani i kafići na 10.000 stanovnika: 6,4 (prosek mesta 8,9)
- Benzinske pumpe na 10.000 stanovnika: 1,6 (prosek mesta 3,2)
Slična mesta
Uporedi ova mesta u alatu. Sličnost je računata iz 28 pokazatelja; način je na stranici Kako računamo.
Izvori i metodologija
Izvor i period stoje uz svaki pokazatelj. Celu računicu vidite na stranici Kako računamo, a proveru ocene na stranici Provera ocene. Svežinu izvora prati Stanje podataka, a sve brojke su u preuzimanju.
Provera brojki
Zvanične procene poredimo sa onim što je stvarno izbrojano. Ako se slažu, odnos je oko 100. Izbori 2026. nisu konačni. Ovo ne ulazi u glavnu ocenu.
| Pitanje | Zvanično | Izmereno | Odnos |
|---|---|---|---|
| Koliko punoletnih je stvarno tu?Glasači su donja mera prisutnih; iznad 100 znači da je glasalo više ljudi nego što procena kaže da živi tu. | 21.070 punoletnih po RZS proceni | 16.441 glasalo 2026. | 78 na 100 |
| Da li je birački spisak veći od procene?Spisak uključuje i one koji su otišli, a nisu se odjavili. | 21.070 punoletnih po RZS proceni | 22.204 na biračkom spisku | 105 na 100 |
| Ima li dece koliko piše?Škola zna ko je stvarno došao. | 216 očekivanih osmaka po RZS proceni | 210 stvarno na maloj maturi | 97 na 100 |
| Koliko stanova je stvarno nastanjeno?Popis 2022. Ostatak su prazni, napušteni i vikend stanovi. | 12.765 stanova | 8.256 nastanjeno | 65% |
| Koliko mesto svetli noću?Satelit NASA. Industrija i LED rasveta podižu broj. | 24.962 stanovnika | 54,9 zračenja na 1.000 stanovnika | 154. od 161 |
Promena biračkog spiska, 2023. do 2026.
Spisak se menja zbog novih punoletnih i umrlih. Ostatak je ono što to dvoje ne objašnjava.
- Spisak 2023.
- 22.840
- Novi punoletni
- +725
- Umrli
- −1.113
- Ostatak
- −248
- Spisak 2026.
- 22.204
Život i ljudi
Životni vek i uzroci smrti
- Životni vek, muškarci
- 73,9 god.
- Životni vek, žene
- 78,1 god.
- Bolesti srca i krvotoka na 10.000
- 87,9
- Tumori na 10.000
- 22,8
- Bolesti disanja na 10.000
- 3,7
- Povrede i trovanja na 10.000
- 3,9
Seljenje, porodica i gradnja
- Neto doseljeni na 1.000 godišnje
- -3,0
- Brakovi na 1.000 godišnje
- 4,4
- Razvodi na 100 brakova
- 26,9
- Stanovi po dozvolama na 1.000
- 1,0
- Srednjoškolci na 1.000 stanovnika
- 33,5
RZS. Uzroci smrti su sirove stope, pa starije mesto ima veće brojeve. Seljenje, smrti i brakovi su prosek tri godine, a dozvole pet.
Obrazovanje
Osnovna škola, osmi razred
- Prosečna ocena
- 4,25
- Matematika, skor
- 507
- Maternji jezik, skor
- 474
- Ocena prema testu*
- 0,16
Srednje škole
- Srednjih škola
- 2
- Gimnazija
- 1
- Srednjoškolaca na 1.000
- 33,5
- Učenika po nastavniku
- 7,0
* Naše računanje: koliko je školska ocena viša ili niža od ocene koju rezultat na maloj maturi predviđa u celoj Srbiji. Rezultati mature i upisni bodovi po srednjoj školi nisu objavljeni kao otvoreni podaci. Univerziteti su na stranici Univerziteti i fakulteti.
Stanovništvo
- Stanovnika 2025.
- 24.962
- Promena od 2022.
- -2,9%
- Dece do 14
- 12,5%
- Starijih od 65
- 22,8%
Na popisu 2011. bilo je 29.893, a 2022. 25.695 stanovnika. Procene RZS-a se posle svakog popisa ponovo baziraju, pa je linija prekinuta tamo gde bi skok bio samo promena osnova.
Svi popisi, 1948–2022.
Popisi su rađeni po različitim metodologijama, a teritorija je svedena na stanje iz 2022.
Procene po godinama
Rođeni i umrli, 1961–2025.
- Rođeni 2025.
- 217
- Umrli 2025.
- 392
- Prirodni priraštaj
- -175 rođeni minus umrli
Tabela po godinama
| Godina | Rođeni | Umrli | Priraštaj |
|---|---|---|---|
| 2025. | 217 | 392 | -175 |
| 2024. | 201 | 389 | -188 |
| 2023. | 211 | 412 | -201 |
| 2022. | 194 | 462 | -268 |
| 2021. | 198 | 628 | -430 |
| 2020. | 215 | 459 | -244 |
| 2019. | 202 | 445 | -243 |
| 2018. | 231 | 461 | -230 |
| 2017. | 198 | 421 | -223 |
| 2016. | 182 | 445 | -263 |
| 2015. | 213 | 448 | -235 |
| 2014. | 232 | 471 | -239 |
| 2013. | 188 | 462 | -274 |
| 2012. | 223 | 494 | -271 |
| 2011. | 213 | 476 | -263 |
| 2010. | 219 | 474 | -255 |
| 2009. | 254 | 496 | -242 |
| 2008. | 231 | 456 | -225 |
| 2007. | 248 | 457 | -209 |
| 2006. | 267 | 483 | -216 |
| 2005. | 318 | 445 | -127 |
| 2004. | 331 | 508 | -177 |
| 2003. | 339 | 481 | -142 |
| 2002. | 307 | 411 | -104 |
| 2001. | 333 | 407 | -74 |
| 2000. | 329 | 475 | -146 |
| 1999. | 342 | 471 | -129 |
| 1998. | 329 | 389 | -60 |
| 1997. | 349 | 438 | -89 |
| 1996. | 351 | 440 | -89 |
| 1995. | 400 | 406 | -6 |
| 1994. | 363 | 393 | -30 |
| 1993. | 400 | 381 | 19 |
| 1992. | 378 | 362 | 16 |
| 1991. | 441 | 397 | 44 |
| 1990. | 377 | 377 | 0 |
| 1989. | 416 | 368 | 48 |
| 1988. | 408 | 355 | 53 |
| 1987. | 403 | 342 | 61 |
| 1986. | 415 | 384 | 31 |
| 1985. | 463 | 323 | 140 |
| 1984. | 450 | 352 | 98 |
| 1983. | 456 | 345 | 111 |
| 1982. | 470 | 321 | 149 |
| 1981. | 424 | 333 | 91 |
| 1980. | 451 | 309 | 142 |
| 1979. | 432 | 337 | 95 |
| 1978. | 466 | 312 | 154 |
| 1977. | 532 | 290 | 242 |
| 1976. | 536 | 267 | 269 |
| 1975. | 569 | 263 | 306 |
| 1974. | 596 | 247 | 349 |
| 1973. | 562 | 264 | 298 |
| 1972. | 574 | 261 | 313 |
| 1971. | 555 | 273 | 282 |
| 1970. | 548 | 309 | 239 |
| 1969. | 576 | 328 | 248 |
| 1968. | 653 | 283 | 370 |
| 1967. | 606 | 283 | 323 |
| 1966. | 585 | 236 | 349 |
| 1965. | 661 | 282 | 379 |
| 1964. | 650 | 296 | 354 |
| 1963. | 687 | 252 | 435 |
| 1962. | 779 | 324 | 455 |
| 1961. | 757 | 277 | 480 |
RZS, teritorija svedena na današnje opštine.
Naselja (47), broj stanovnika po popisima
| Naselje | 1948. | 1971. | 1991. | 2011. | 2022. |
|---|---|---|---|---|---|
| Vlasotince | 4.917 | 8.787 | 14.552 | 15.882 | 14.924 |
| Stajkovce | 1.204 | 1.379 | 1.515 | 1.538 | 1.463 |
| Šišave | 1.099 | 1.076 | 1.057 | 1.068 | 949 |
| Boljare | 1.114 | 1.060 | 828 | 1.004 | 794 |
| Orašje | 1.015 | 1.016 | 957 | 832 | 728 |
| Batulovce | 645 | 814 | 831 | 795 | 696 |
| Konopnica | 845 | 978 | 1.020 | 863 | 685 |
| Ladovica | 1.085 | 1.010 | 974 | 806 | 669 |
| Gložane | 527 | 614 | 696 | 643 | 577 |
| Donja Lomnica | 476 | 628 | 597 | 533 | 447 |
| Kukavica | 526 | 525 | 539 | 458 | 375 |
| Prilepac | 439 | 465 | 474 | 429 | 375 |
| Kruševica | 996 | 949 | 745 | 379 | 339 |
| Jastrebac | 664 | 595 | 458 | 390 | 333 |
| Jakovljevo | 990 | 985 | 625 | 336 | 199 |
| Donji Dejan | 978 | 891 | 647 | 359 | 193 |
| Svođe | 1.348 | 1.027 | 559 | 321 | 189 |
| Lipovica | 1.059 | 949 | 634 | 313 | 187 |
| Gornji Orah | 684 | 720 | 436 | 242 | 142 |
| Sredor | 406 | 372 | 317 | 201 | 120 |
| Donji Prisjan | 983 | 845 | 474 | 206 | 110 |
| Gradište | 618 | 577 | 318 | 169 | 105 |
| Skrapež | 403 | 423 | 260 | 172 | 104 |
| Dadince | 547 | 469 | 266 | 151 | 98 |
| Gornji Prisjan | 942 | 722 | 404 | 163 | 79 |
| Samarnica | 254 | 304 | 180 | 110 | 73 |
| Komarica | 467 | 463 | 268 | 123 | 72 |
| Crnatovo | 785 | 556 | 276 | 106 | 70 |
| Donja Lopušnja | 478 | 431 | 297 | 121 | 64 |
| Ravni Del | 369 | 343 | 256 | 134 | 60 |
| Zlatićevo | 305 | 459 | 315 | 83 | 54 |
| Borin Do | 671 | 541 | 226 | 108 | 50 |
| Crna Bara | 821 | 634 | 315 | 125 | 49 |
| Donje Gare | 580 | 459 | 246 | 90 | 48 |
| Ostrc | 243 | 256 | 148 | 81 | 47 |
| Gornji Dejan | 840 | 593 | 293 | 100 | 39 |
| Gornja Lomnica | 254 | 171 | 84 | 46 | 33 |
| Brezovica | 359 | 400 | 232 | 86 | 29 |
| Gunjetina | 165 | 172 | 117 | 54 | 25 |
| Gornja Lopušnja | 261 | 347 | 138 | 37 | 21 |
| Ravna Gora | 202 | 232 | 200 | 62 | 21 |
| Dobroviš | 1.228 | 852 | 232 | 72 | 19 |
| Aleksine | 316 | 300 | 89 | 36 | 13 |
| Stranjevo | 130 | 129 | 77 | 29 | 12 |
| Pržojne | 207 | 170 | 80 | 27 | 11 |
| Tegošnica | 12 | 17 | 9 | 3 | 3 |
| Kozilo | 203 | 126 | 27 | 6 | 2 |
Sastav stanovništva
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 4,0% veća od popisa, a 1,8% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,2 muškarci 41,0, žene 43,4
- Muškarci
- 50,2% 15.037
- Žene
- 49,8% 14.920
- Žena na 100 muškaraca
- 99,2
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 648 | 576 |
| 5–9 | 798 | 749 |
| 10–14 | 819 | 790 |
| 15–19 | 1.000 | 860 |
| 20–24 | 974 | 860 |
| 25–29 | 932 | 939 |
| 30–34 | 963 | 879 |
| 35–39 | 1.065 | 992 |
| 40–44 | 1.015 | 971 |
| 45–49 | 1.090 | 1.014 |
| 50–54 | 1.143 | 986 |
| 55–59 | 1.213 | 1.167 |
| 60–64 | 1.049 | 1.044 |
| 65–69 | 644 | 756 |
| 70–74 | 697 | 909 |
| 75–79 | 613 | 847 |
| 80–84 | 294 | 433 |
| 85+ | 80 | 148 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 4,0% veća od popisa, a 1,8% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,5 muškarci 41,3, žene 43,6
- Muškarci
- 50,1% 14.826
- Žene
- 49,9% 14.768
- Žena na 100 muškaraca
- 99,6
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 596 | 564 |
| 5–9 | 785 | 719 |
| 10–14 | 804 | 789 |
| 15–19 | 956 | 838 |
| 20–24 | 982 | 871 |
| 25–29 | 918 | 888 |
| 30–34 | 925 | 890 |
| 35–39 | 1.064 | 968 |
| 40–44 | 1.017 | 959 |
| 45–49 | 1.056 | 1.021 |
| 50–54 | 1.153 | 966 |
| 55–59 | 1.165 | 1.138 |
| 60–64 | 1.093 | 1.089 |
| 65–69 | 658 | 740 |
| 70–74 | 666 | 861 |
| 75–79 | 582 | 846 |
| 80–84 | 319 | 459 |
| 85+ | 87 | 162 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 4,0% veća od popisa, a 1,8% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,7 muškarci 41,5, žene 43,8
- Muškarci
- 50,0% 14.634
- Žene
- 50,0% 14.622
- Žena na 100 muškaraca
- 99,9
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 557 | 562 |
| 5–9 | 766 | 690 |
| 10–14 | 811 | 756 |
| 15–19 | 902 | 836 |
| 20–24 | 977 | 875 |
| 25–29 | 916 | 854 |
| 30–34 | 905 | 890 |
| 35–39 | 1.052 | 939 |
| 40–44 | 1.024 | 950 |
| 45–49 | 1.019 | 1.027 |
| 50–54 | 1.151 | 975 |
| 55–59 | 1.110 | 1.074 |
| 60–64 | 1.120 | 1.123 |
| 65–69 | 714 | 749 |
| 70–74 | 639 | 823 |
| 75–79 | 546 | 844 |
| 80–84 | 325 | 474 |
| 85+ | 100 | 181 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 4,0% veća od popisa, a 1,8% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,9 muškarci 41,7, žene 44,0
- Muškarci
- 50,0% 14.478
- Žene
- 50,0% 14.470
- Žena na 100 muškaraca
- 99,9
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 529 | 566 |
| 5–9 | 734 | 653 |
| 10–14 | 814 | 740 |
| 15–19 | 862 | 819 |
| 20–24 | 975 | 865 |
| 25–29 | 922 | 837 |
| 30–34 | 890 | 898 |
| 35–39 | 1.033 | 891 |
| 40–44 | 1.030 | 971 |
| 45–49 | 1.007 | 1.009 |
| 50–54 | 1.118 | 986 |
| 55–59 | 1.089 | 1.018 |
| 60–64 | 1.131 | 1.141 |
| 65–69 | 769 | 801 |
| 70–74 | 615 | 778 |
| 75–79 | 521 | 796 |
| 80–84 | 318 | 498 |
| 85+ | 121 | 203 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 4,0% veća od popisa, a 1,8% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,1 muškarci 42,0, žene 44,2
- Muškarci
- 50,0% 14.321
- Žene
- 50,0% 14.310
- Žena na 100 muškaraca
- 99,9
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 516 | 564 |
| 5–9 | 698 | 605 |
| 10–14 | 804 | 753 |
| 15–19 | 839 | 790 |
| 20–24 | 970 | 861 |
| 25–29 | 915 | 807 |
| 30–34 | 897 | 902 |
| 35–39 | 986 | 858 |
| 40–44 | 1.029 | 990 |
| 45–49 | 997 | 977 |
| 50–54 | 1.086 | 995 |
| 55–59 | 1.085 | 990 |
| 60–64 | 1.121 | 1.132 |
| 65–69 | 856 | 889 |
| 70–74 | 561 | 710 |
| 75–79 | 494 | 750 |
| 80–84 | 331 | 525 |
| 85+ | 136 | 212 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 4,0% veća od popisa, a 1,8% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,3 muškarci 42,2, žene 44,4
- Muškarci
- 50,1% 14.187
- Žene
- 49,9% 14.140
- Žena na 100 muškaraca
- 99,7
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 517 | 535 |
| 5–9 | 652 | 572 |
| 10–14 | 791 | 750 |
| 15–19 | 814 | 781 |
| 20–24 | 964 | 851 |
| 25–29 | 912 | 792 |
| 30–34 | 902 | 879 |
| 35–39 | 938 | 867 |
| 40–44 | 1.033 | 982 |
| 45–49 | 989 | 959 |
| 50–54 | 1.059 | 992 |
| 55–59 | 1.078 | 963 |
| 60–64 | 1.107 | 1.122 |
| 65–69 | 930 | 971 |
| 70–74 | 524 | 651 |
| 75–79 | 481 | 716 |
| 80–84 | 349 | 531 |
| 85+ | 147 | 226 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 4,0% veća od popisa, a 1,8% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,5 muškarci 42,5, žene 44,6
- Muškarci
- 50,1% 14.050
- Žene
- 49,9% 13.979
- Žena na 100 muškaraca
- 99,5
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 518 | 500 |
| 5–9 | 602 | 571 |
| 10–14 | 784 | 718 |
| 15–19 | 805 | 778 |
| 20–24 | 934 | 833 |
| 25–29 | 920 | 782 |
| 30–34 | 887 | 841 |
| 35–39 | 910 | 886 |
| 40–44 | 1.041 | 964 |
| 45–49 | 988 | 951 |
| 50–54 | 1.016 | 998 |
| 55–59 | 1.091 | 942 |
| 60–64 | 1.073 | 1.091 |
| 65–69 | 966 | 1.014 |
| 70–74 | 542 | 635 |
| 75–79 | 473 | 695 |
| 80–84 | 331 | 528 |
| 85+ | 169 | 252 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 4,0% veća od popisa, a 1,8% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,7 muškarci 42,6, žene 44,9
- Muškarci
- 50,1% 13.890
- Žene
- 49,9% 13.828
- Žena na 100 muškaraca
- 99,6
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 536 | 493 |
| 5–9 | 557 | 566 |
| 10–14 | 763 | 690 |
| 15–19 | 811 | 757 |
| 20–24 | 879 | 819 |
| 25–29 | 919 | 780 |
| 30–34 | 878 | 808 |
| 35–39 | 897 | 887 |
| 40–44 | 1.031 | 937 |
| 45–49 | 994 | 943 |
| 50–54 | 978 | 1.005 |
| 55–59 | 1.093 | 948 |
| 60–64 | 1.019 | 1.030 |
| 65–69 | 1.001 | 1.046 |
| 70–74 | 587 | 652 |
| 75–79 | 463 | 665 |
| 80–84 | 312 | 530 |
| 85+ | 172 | 272 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 4,0% veća od popisa, a 1,8% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,9 muškarci 42,9, žene 45,0
- Muškarci
- 50,1% 13.728
- Žene
- 49,9% 13.674
- Žena na 100 muškaraca
- 99,6
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 542 | 491 |
| 5–9 | 526 | 561 |
| 10–14 | 726 | 652 |
| 15–19 | 814 | 748 |
| 20–24 | 831 | 794 |
| 25–29 | 927 | 781 |
| 30–34 | 878 | 788 |
| 35–39 | 875 | 883 |
| 40–44 | 1.009 | 886 |
| 45–49 | 1.006 | 965 |
| 50–54 | 965 | 991 |
| 55–59 | 1.055 | 958 |
| 60–64 | 998 | 981 |
| 65–69 | 1.009 | 1.067 |
| 70–74 | 638 | 703 |
| 75–79 | 446 | 618 |
| 80–84 | 297 | 497 |
| 85+ | 186 | 310 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 4,0% veća od popisa, a 1,8% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 44,2 muškarci 43,1, žene 45,2
- Muškarci
- 50,1% 13.588
- Žene
- 49,9% 13.513
- Žena na 100 muškaraca
- 99,4
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 536 | 476 |
| 5–9 | 514 | 560 |
| 10–14 | 687 | 605 |
| 15–19 | 809 | 758 |
| 20–24 | 805 | 761 |
| 25–29 | 937 | 777 |
| 30–34 | 866 | 761 |
| 35–39 | 875 | 882 |
| 40–44 | 966 | 849 |
| 45–49 | 1.016 | 990 |
| 50–54 | 953 | 959 |
| 55–59 | 1.019 | 971 |
| 60–64 | 991 | 957 |
| 65–69 | 993 | 1.066 |
| 70–74 | 717 | 782 |
| 75–79 | 410 | 559 |
| 80–84 | 282 | 468 |
| 85+ | 212 | 332 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 4,0% veća od popisa, a 1,8% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 44,2 muškarci 43,2, žene 45,3
- Muškarci
- 50,2% 13.424
- Žene
- 49,8% 13.299
- Žena na 100 muškaraca
- 99,1
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 545 | 479 |
| 5–9 | 513 | 530 |
| 10–14 | 642 | 575 |
| 15–19 | 795 | 747 |
| 20–24 | 794 | 755 |
| 25–29 | 924 | 765 |
| 30–34 | 861 | 742 |
| 35–39 | 876 | 866 |
| 40–44 | 926 | 855 |
| 45–49 | 1.022 | 976 |
| 50–54 | 948 | 938 |
| 55–59 | 992 | 969 |
| 60–64 | 970 | 931 |
| 65–69 | 976 | 1.053 |
| 70–74 | 764 | 849 |
| 75–79 | 373 | 505 |
| 80–84 | 286 | 434 |
| 85+ | 217 | 330 |
- Prosečna starost
- 44,4 muškarci 43,3, žene 45,4
- Muškarci
- 50,2% 12.892
- Žene
- 49,8% 12.803
- Žena na 100 muškaraca
- 99,3
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 565 | 490 |
| 5–9 | 530 | 500 |
| 10–14 | 578 | 569 |
| 15–19 | 768 | 675 |
| 20–24 | 704 | 711 |
| 25–29 | 796 | 691 |
| 30–34 | 853 | 712 |
| 35–39 | 820 | 812 |
| 40–44 | 835 | 856 |
| 45–49 | 993 | 928 |
| 50–54 | 997 | 927 |
| 55–59 | 923 | 957 |
| 60–64 | 1.018 | 904 |
| 65–69 | 917 | 1.023 |
| 70–74 | 781 | 892 |
| 75–79 | 394 | 477 |
| 80–84 | 276 | 404 |
| 85+ | 144 | 275 |
- Prosečna starost
- 44,6 muškarci 43,5, žene 45,6
- Muškarci
- 50,2% 12.790
- Žene
- 49,8% 12.700
- Žena na 100 muškaraca
- 99,3
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 545 | 484 |
| 5–9 | 550 | 508 |
| 10–14 | 549 | 549 |
| 15–19 | 742 | 665 |
| 20–24 | 733 | 709 |
| 25–29 | 758 | 683 |
| 30–34 | 837 | 689 |
| 35–39 | 805 | 789 |
| 40–44 | 832 | 858 |
| 45–49 | 994 | 892 |
| 50–54 | 954 | 911 |
| 55–59 | 933 | 976 |
| 60–64 | 1.012 | 906 |
| 65–69 | 898 | 960 |
| 70–74 | 799 | 933 |
| 75–79 | 426 | 525 |
| 80–84 | 275 | 393 |
| 85+ | 148 | 270 |
- Prosečna starost
- 44,7 muškarci 43,8, žene 45,7
- Muškarci
- 50,2% 12.660
- Žene
- 49,8% 12.554
- Žena na 100 muškaraca
- 99,2
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 535 | 479 |
| 5–9 | 557 | 507 |
| 10–14 | 525 | 546 |
| 15–19 | 710 | 637 |
| 20–24 | 739 | 701 |
| 25–29 | 731 | 676 |
| 30–34 | 823 | 664 |
| 35–39 | 813 | 768 |
| 40–44 | 814 | 860 |
| 45–49 | 966 | 843 |
| 50–54 | 954 | 919 |
| 55–59 | 924 | 958 |
| 60–64 | 989 | 914 |
| 65–69 | 871 | 908 |
| 70–74 | 829 | 964 |
| 75–79 | 459 | 577 |
| 80–84 | 270 | 377 |
| 85+ | 151 | 256 |
- Prosečna starost
- 44,9 muškarci 44,0, žene 45,8
- Muškarci
- 50,3% 12.564
- Žene
- 49,7% 12.398
- Žena na 100 muškaraca
- 98,7
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 526 | 483 |
| 5–9 | 559 | 485 |
| 10–14 | 523 | 556 |
| 15–19 | 672 | 595 |
| 20–24 | 738 | 711 |
| 25–29 | 715 | 668 |
| 30–34 | 816 | 642 |
| 35–39 | 810 | 737 |
| 40–44 | 809 | 865 |
| 45–49 | 917 | 815 |
| 50–54 | 963 | 926 |
| 55–59 | 918 | 925 |
| 60–64 | 958 | 928 |
| 65–69 | 872 | 884 |
| 70–74 | 841 | 954 |
| 75–79 | 513 | 643 |
| 80–84 | 252 | 339 |
| 85+ | 162 | 242 |
Crtica je Srbija u istoj godini. Procene pre 2022. se ne nastavljaju na one posle popisa, pa se te godine ne porede međusobno. RZS.
Nacionalnost, popisi 2022. i 2011.
| Grupa | Traka | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|---|
| Srbi | 94,6% | 95,7% | 24.298 | |
| Romi | 2,3% | 2,3% | 592 | |
| Nisu se izjasnili | 0,9% | 1,2% | 229 | |
| Nepoznato | 1,9% | 0,5% | 487 |
Grupe ispod 1% (13)
| Grupa | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|
| Ostali | 0,07% | 0,1% | 17 |
| Makedonci | 0,06% | 0,1% | 16 |
| Jugosloveni | 0,05% | 0,0% | 14 |
| Bugari | 0,04% | 0,0% | 10 |
| Crnogorci | 0,04% | 0,0% | 9 |
| Hrvati | 0,03% | 0,0% | 8 |
| Rumuni | 0,02% | 0,0% | 5 |
| Mađari | 0,02% | 0,0% | 4 |
| Rusi | 0,01% | 0,0% | 2 |
| Muslimani | 0,00% | 0,0% | 1 |
| Slovenci | 0,00% | 0,0% | 1 |
| Ukrajinci | 0,00% | 0,0% | 1 |
| Regionalna pripadnost | 0,00% | 0,0% | 1 |
Veroispovest, popisi 2022. i 2011.
| Grupa | Traka | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|---|
| Pravoslavna | 92,8% | 96,6% | 23.854 | |
| Ostale hrišćanske | 3,2% | 0,1% | 811 | |
| Nisu se izjasnili | 1,5% | 1,9% | 394 | |
| Nepoznato | 2,2% | 1,2% | 571 |
Grupe ispod 1% (6)
| Grupa | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|
| Nisu vernici | 0,09% | 0,1% | 24 |
| Katolička | 0,06% | 0,1% | 15 |
| Protestantska | 0,04% | 0,0% | 9 |
| Islamska | 0,04% | 0,0% | 9 |
| Agnostici | 0,02% | 0,0% | 6 |
| Ostale | 0,01% | 0,0% | 2 |
Udeo u svim popisanim. Izjašnjavanje nije obavezno, a „Nepoznato” je kategorija RZS-a. Udeo „Nepoznato” je u Srbiji 2022. veći nego 2011, pa razlika između kolona ne mora da bude stvarna promena. Nacionalnost i vera se ne ocenjuju i ne ulaze u poređenja. RZS, Popis 2022.
Cena života
- Korpa, usklađena
- 104.412 RSD, 2026-05, pomereno do 2026-09, procena iz najbližih gradova
- Prosečna plata
- 83.304 RSD
- Stanovanje mesečno
- 22.951 procena, stan od 50 m²
- Sve kroz platu
- 1,53 korpa i stanovanje
Procena Državna računica, a ne tržišno merenje; koristi se oprezno i poredi sa našim cenama iz prodavnica. Stanovanje: za ovo mesto nema kirija ni kupoprodaja, pa je ovo procena iz cene novih stanova, svedena na istu skalu. Uporedi cene u prodavnicama.
Stanovanje i obrazovanje
- Stanova
- 12.765
- Prazni i napušteni
- 25,7%
- Pod zakupom
- 1,7%
- Zgrade starije od 1971.
- 44%
- Viša ili visoka škola
- 14,1%
- Bez srednje škole
- 32,1%
Popis 2022. RZS.
Posao i plate
- Neto plata, 12 meseci
- 83.304 do 08/2026
- Zaposlenih na 1.000
- 308
- Aktivnih firmi
- 159 09/2025
- Nezaposlenih na birou
- 3.249 09/2025
- Budžet po stanovniku
- 50.845 RSD, 2024.
- Ulaganja po stanovniku
- 7.660 RSD, 15,5% rashoda
Plata zaposlenih koji ovde žive, bez obzira na to gde rade. Tačka je ovo mesto, crta je Srbija.
Zdravstvo
- Lekara
- 42
- Stanovnika po lekaru
- 594
- Zubara
- 3
- Farmaceuta
- 0
Podaci za 2024, samo zdravstvena služba. Broji se gde ljudi rade, pa bolnički centri izgledaju bolje od mesta čiji se stanovnici tamo leče.
Škole i vrtići
- Skor na maloj maturi
- 497 2025/26, prosek mesta 481
- Osnovnih škola
- 8
- Dece u vrtiću
- 616 2025/2026
- Obuhvat vrtićem
- 43% naša procena
Skor je prosek tri standardizovana testa, ponderisan brojem učenika. Više govori o generaciji i porodicama nego o samoj školi. Ministarstvo prosvete.
Od čega se živi
Popis 2022.
Popis 2011.
| Grupa | 2022. | Udeo | 2011. | Udeo |
|---|---|---|---|---|
| Zaposleni | 8.626 | 33,6% | 11.588 | 38,8% |
| Penzioneri | 5.621 | 21,9% | 4.870 | 16,3% |
| Deca do 15 godina | 3.232 | 12,6% | 4.323 | 14,5% |
| Učenici i studenti | 1.789 | 7,0% | 2.350 | 7,9% |
| Nezaposleni | 2.474 | 9,6% | 3.233 | 10,8% |
| Domaćinstvo i ostali | 3.953 | 15,4% | 3.529 | 11,8% |
RZS, popisi 2011. i 2022: svaka osoba je u jednoj grupi. Stopa nezaposlenosti po popisu je 22,3%. Godišnje, PIO fond: 5.301 korisnika penzija u 2026-06, prosečna penzija 40.115 RSD, 69 korisnika na 100 zaposlenih. Ne ulazi u ocenu.
Komunalije i putevi
- Domaćinstva na vodovodu
- 91,3%
- Domaćinstva na kanalizaciji
- 68,5%
- Prečišćene otpadne vode
- 0,0%
- Opštinski putevi sa savremenim kolovozom
- 30,8%
- Divlje deponije, prijavljene
- 2
Godišnjak Opštine i regioni, podaci za 2024. Priključci prema domaćinstvima iz popisa 2022, pa vikend kuće mogu da podignu udeo. Ne ulazi u ocenu.
Mobilna mreža i internet
- Mobilna mreža, preuzimanje
- 166 Mb/s
- Broj mobilnih testova
- 219
- Fiksni, preuzimanje
- 93 Mb/s zavisi od paketa
Ocena ide iz mobilne mreže, jer ljudi internet uglavnom koriste na telefonu preko 4G i 5G. Fiksna brzina više pokazuje koji paket korisnici biraju nego šta je dostupno, pa nije u oceni. Prosek Speedtest merenja za 3. kvartal 2026, koja sami pokreću korisnici. Kod malog broja testova rezultat je nesiguran. Speedtest by Ookla Global Fixed and Mobile Network Performance Maps, CC BY-NC-SA 4.0.
Vazduh
- PM2.5 zimi, procena
- 22,5
- Leti, model
- 7,0
- Emisije SO₂ iz fabrika
- 108 t 2024, pogona: 1
Procena Ovde nema SEPA stanice za PM2.5. Prikazan je atmosferski model za 2025, a zimska vrednost je pomnožena sa 1,30, koliko model u proseku potcenjuje merenja. Stvarna vrednost može biti znatno drugačija. Emisije: NRIZ registar.
Bezbednost na putu
- Sa povređenima 2025.
- 38
- Sa poginulima 2025.
- 0
- Teških godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana
- 16,1 23.640 ljudi tokom dana
- Sve nezgode 2026.
- 46 tekuća godina
- Na glavnim putevima van naselja*
- 1 od 38 teških, 2025.
Ocena ne računa nezgode na autoputevima i brzim putevima (0% teških nezgoda ovde), a deli se sa dnevnim stanovništvom: stanovnici plus ljudi koji tu rade, minus oni koji rade negde drugde. Drugi tranzitni putevi su i dalje uračunati; zvezdica je naš proračun koji ne menja ocenu. MUP, otvoreni podaci.
Osude za krivična dela
- Osuđenih odraslih 2024.
- 67
- Za imovinu
- 16
- Za život i telo
- 6
- U saobraćaju
- 4
Osude po mestu izvršenja, ne prijavljena dela i ne ocena bezbednosti, zato nisu u indeksu.
Povezanost
- Do sedišta regiona*
- 22 min 40. od 161
- Do najbližeg velikog centra*
- 57 min 63. od 161
- Do Beograda*
- 184 min 131. od 161
- Do najbližeg fakulteta*
- 22 min 69. od 161
- Do najbliže srednje škole*
- 0 min 1. od 161
Minuti vožnje kolima bez gužve, od centra mesta. Ne meri autobus i ne ulazi u ocenu. Veliki centri su Beograd, Novi Sad, Niš i Kragujevac. Nula znači da je cilj u samom mestu. Red 1 je najbliže.