Sva mesta · Raški region
Tutin
Tutin: iznad proseka svih mesta po vazduhu (70, procena), ispod proseka po školama i vrtićima (22) i poslu i plati (10). Stanovništvo od popisa 2022: +0,7%, prosek regiona −0,8%.
33.281 stanovnika88.468 RSD neto plata
Ocena 1–100, veće je bolje. To je geometrijski prosek 7 tema, bez Bezbednosti na putu. Verovatno između 128. i 160. mesta.
Kako računamoProfil mesta
Ocene 1–100, veće je bolje. Crtica je prosek sličnih mesta.
Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: promena stanovništva od popisa 2022. i neto doseljeni na 1.000 stanovnika.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: neto plata, zaposleni na 1.000 radno sposobnih i firme na 1.000 stanovnika.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: koliko plata pokriva korpu i stanovanje.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: zdravstveni radnici na 10.000 stanovnika i životni vek.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: mala matura, obuhvat vrtićem i vreme do fakulteta i srednje škole.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: vreme do velikog centra i brzina mobilne mreže.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: gori od dva zagađivača, PM2.5 zimi i SO₂.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: teške nezgode; tema je van ukupne ocene.
Kako računamoTrendovi
Stanovništvo se poredi po popisima i procenama posle 2022, jer se godišnje procene ne nastavljaju preko popisa. Metodologija popisa se menjala.
Stanovnika33.281 2025.→ 0,7% od 2022.Detalji
Broj stanovnika po proceni RZS. Godine pre popisa 2022. su stare procene.
- Najviše, 1991.
- 34.631
- Najmanje, 1948.
- 24.662
- Broj stanovnika
- 33.281
- Prosek mesta
- 40.683
- Položaj, 1. je najviše
- 58. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 33.281 2024. 33.384 2023. 33.281 2022. 33.053 2011. 31.155 2002. 30.054 1991. 34.631 1981. 32.779 1971. 29.444 1961. 29.959 1953. 27.963 1948. 24.662 Neto plata88.468 RSD, 12 meseci do 08/2026▲ 20,7% 2020–2025. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna neto plata po godinama, RZS.
- Najviše, 2025.
- 80.842 RSD
- Najmanje, 2018.
- 39.584 RSD
- Neto plata, 12 meseci
- 88.468 RSD
- Prosek mesta
- 101.239 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 148. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2025. 80.842 93.603 2024. 71.506 83.346 2023. 61.546 72.735 2022. 55.220 63.533 2021. 50.001 56.572 2020. 47.159 52.069 2019. 43.088 47.718 2018. 39.584 43.470 Zaposlenih4.564 2026.▼ 6,0% od 2021.Detalji
Broj zaposlenih po godinama, RZS. Na grafikonu je ukupan broj, a poređenje je na 1.000 stanovnika.
- Najviše, 2016.
- 5.083
- Najmanje, 2026.
- 4.564
- Prosek mesta
- 322
- Položaj, 1. je najbolje
- 160. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2026. 4.564 2025. 4.611 2024. 4.623 2023. 4.658 2022. 4.704 2021. 4.855 2020. 4.828 2019. 4.900 2018. 5.077 2017. 5.057 2016. 5.083 Korisnici penzija3.486 2026.▲ 7,9% od 2021.Detalji
Korisnici svih vrsta penzija, PIO fond, decembar svake godine, a za tekuću godinu poslednji objavljen mesec.
- Najviše, 2026.
- 3.486
- Najmanje, 2021.
- 3.232
- Prosek mesta
- 248
- Položaj, 1. je najviše
- 159. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2026. 3.486 2025. 3.442 2024. 3.417 2023. 3.335 2022. 3.292 2021. 3.232 2020. 3.258 2019. 3.282 2018. 3.233 Odseljeni2.462 2025.▲ 302,9% od 2022.Detalji
Broj ljudi koji su se odselili iz mesta tokom godine, RZS.
- Najviše, 2025.
- 2.462
- Najmanje, 2022.
- 611
- Prosek mesta
- -1,5
- Položaj, 1. je najbolje
- 152. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 2.462 2024. 667 2023. 616 2022. 611 Doseljeni1.987 2025.▲ 336,7% od 2022.Detalji
Broj ljudi koji su se doselili u mesto tokom godine, RZS.
- Najviše, 2025.
- 1.987
- Najmanje, 2024.
- 453
- Prosek mesta
- -1,5
- Položaj, 1. je najbolje
- 152. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 1.987 2024. 453 2023. 502 2022. 455
Još trendova (9)
Novi stanovi, po m²76.228 RSD 2023.▲ 25,1% od 2019. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna cena novog stana po kvadratnom metru, RZS. U malom mestu je godišnje malo prodaja, pa broj jače skače.
- Najviše, 2023.
- 76.228 RSD
- Najmanje, 2019.
- 46.001 RSD
- Cena novih stanova po m²
- 76.228 RSD
- Prosek mesta
- 135.783 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 7. od 87
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2023. 76.228 143.298 2022. 70.107 126.155 2021. 62.037 114.840 2020. 53.234 108.603 2019. 46.001 107.098 Noćenja turista3.192 2025.▲ 508,0% od 2019.Detalji
Ukupan broj noćenja turista godišnje, RZS. Na grafikonu je ukupan broj, a poređenje je po stanovniku.
- Najviše, 2025.
- 3.192
- Najmanje, 2012.
- 294
- Prosek mesta
- 2,7
- Položaj, 1. je najbolje
- 125. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 3.192 2024. 3.066 2023. 2.760 2021. 743 2020. 1.106 2019. 525 2018. 601 2017. 809 2016. 798 2015. 727 2014. 500 2013. 447 2012. 294 2011. 398 2010. 364 Mala matura403 2026.▼ 9,8% od 2023.Detalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečan skor učenika na maloj maturi.
- Najviše, 2023.
- 447
- Najmanje, 2026.
- 403
- Prosek mesta
- 481
- Položaj, 1. je najbolje
- 160. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2026. 403 481 2025. 444 479 2024. 433 483 2023. 447 483 Saobraćajne nezgode85 2025.▲ 44,1% od 2020.Detalji
Ukupan broj saobraćajnih nezgoda godišnje, MUP.
- Najviše, 2017.
- 99
- Najmanje, 2022.
- 58
- Prosek mesta
- 206
- Položaj, 1. je najbolje
- 88. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 85 2024. 62 2023. 67 2022. 58 2021. 64 2020. 59 2019. 82 2018. 76 2017. 99 2016. 86 Noćno svetlo, sa satelita137. od 161 po stanovniku 2025.▲ 15,6% od 2020.Detalji
Ukupna jačina veštačkog svetla koju satelit NASA izmeri noću iznad teritorije mesta. Sam broj nema svakodnevno značenje: služi za poređenje istog mesta kroz vreme i mesta međusobno. Industrija i prelazak na LED rasvetu menjaju ga i kad se broj ljudi ne menja.
- Najviše, 2024.
- 3.720
- Najmanje, 2014.
- 1.070
- Prosek mesta
- 119,2
- Položaj, 1. je najviše
- 137. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 2.343 2024. 3.720 2023. 3.433 2022. 3.235 2021. 2.664 2020. 2.026 2019. 1.572 2018. 1.511 2017. 1.431 2016. 1.295 2015. 1.095 2014. 1.070 2013. 1.116 2012. 1.170 Prosečna penzija37.206 RSD 2026.▲ 41,8% od 2021. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna penzija svih vrsta, PIO fond, decembar svake godine, a za tekuću godinu poslednji objavljen mesec.
- Najviše, 2026.
- 37.206 RSD
- Najmanje, 2018.
- 16.283 RSD
- Prosečna penzija
- 37.206 RSD
- Prosek mesta
- 50.307 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 149. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2026. 37.206 50.307 2025. 36.808 50.246 2024. 32.692 44.693 2023. 25.710 35.047 2022. 21.644 29.593 2021. 18.670 25.699 2020. 17.431 24.231 2019. 16.405 22.945 2018. 16.283 22.892 Životni vek76,6 god. 2025.▲ 2,7% od 2023.Detalji
- Muškarci
- Žene
Tabela po godinama
Godina Muškarci Žene 2025. 75,6 77,6 2024. 75,1 77,6 2023. 72,8 76,3 Brakovi285 2025.▼ 13,4% od 2020.Detalji
Broj sklopljenih brakova godišnje, RZS.
- Najviše, 2021.
- 488
- Najmanje, 2012.
- 190
- Prosek mesta
- 4,4
- Položaj, 1. je najviše
- 2. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 285 2024. 307 2023. 259 2022. 416 2021. 488 2020. 329 2019. 395 2018. 399 2017. 343 2016. 346 2015. 344 2014. 220 2013. 306 2012. 190 2011. 209 2010. 218 Stanovi po dozvolama184 2025.▲ 34,3% od 2020.Detalji
Broj stanova za koje je izdata građevinska dozvola, RZS.
- Najviše, 2012.
- 1.484
- Najmanje, 2011.
- 16
- Prosek mesta
- 4,8
- Položaj, 1. je najbolje
- 29. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 184 2024. 223 2023. 247 2022. 128 2021. 222 2020. 137 2019. 136 2018. 183 2017. 334 2016. 97 2015. 96 2014. 43 2013. 112 2012. 1.484 2011. 16 2010. 47 2009. 86 2008. 73 2007. 76
„Realno" znači posle inflacije po indeksu cena za Srbiju. Strelica je smer; zelena je poboljšanje, crvena pogoršanje, siva bez ocene. Praćenje ocena počinje u oktobru 2026.
Naši nalazi
* Naše računanje. Tražene cene su medijana oglasa, bez ponovljenih, gde ih ima bar 10. Tražene kirije i cene ulaze u Priuštivost. Ostalo su podaci navedenih izvora van državne statistike.
Poređenje
Medijana: pola mesta je iznad te vrednosti, a pola ispod, pa je ne pomeraju krajnje vrednosti. Prosek regiona računa svako mesto jednako. Mesto 1 je najbolje. Kliknite na pokazatelj za sva mesta.
| Pokazatelj | Ovde | Prosek regiona | Medijana | U regionu | U Srbiji |
|---|---|---|---|---|---|
| Neto plata, 12 meseci | 88.468 RSD | 92.138 | 96.554 | 5. od 5 | 148. od 161 |
| Zaposleni na 1.000 radno sposobnih | 209 | 438 | 521 | 5. od 5 | 160. od 161 |
| Nezaposleni na 1.000 stanovnika | 232,3 | 123,3 | 55,9 | 5. od 5 | 161. od 161 |
| Promena od 2022. | 0,7 % | -0,8 | -2,6 | 2. od 5 | 11. od 161 |
| Deca do 14 godina | 23,3 % | 16,9 | 13,5 | 1. od 5 | 1. od 161 |
| Sa višom ili visokom školom | 10,3 % | 16,5 | 13,9 | 5. od 5 | 129. od 161 |
| Skor na maloj maturi | 403 | 454 | 480 | 5. od 5 | 160. od 161 |
| Lekari na 10.000 stanovnika | 15,3 | 26,9 | 17,1 | 5. od 5 | 92. od 161 |
| Cena stana po m² | nema podatka | 1.112 | 1.291 | – | – |
| Mobilna mreža Procena | 159 Mb/s | 175 | 156 | 4. od 5 | 78. od 161 |
| PM2.5 zimi, izmereno ili procena Procena | 17,7 µg/m³ | 41,5 | 33,4 | 1. od 5 | 9. od 161 |
| Teške nezgode godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana | 17,6 | 20,2 | 17,6 | 3. od 5 | 80. od 161 |
Slična mesta: Novi Pazar, Sjenica, Preševo, Bujanovac, Bojnik. Upoređuje se sa njihovim prosekom, prvo najveća razlika.
Prednosti u odnosu na slična mesta
| Pokazatelj | Ovde | Slična mesta |
|---|---|---|
| PM2.5 zimi, izmereno ili procena | 17,7 µg/m³ | 39,7 µg/m³ |
| Mobilna mreža | 159 Mb/s | 132 Mb/s |
| Stanovi po dozvolama na 1.000 godišnje | 6,0 | 3,2 |
| Neto plata, 12 meseci | 88.468 RSD | 85.490 RSD |
Zaostatak za sličnim mestima
| Pokazatelj | Ovde | Slična mesta |
|---|---|---|
| Do sedišta regiona | 175 min | 68 min |
| Nezaposleni na 1.000 stanovnika | 232,3 | 133,6 |
| Do najbližeg velikog centra | 236 min | 131 min |
| Skor na maloj maturi | 403 | 465 |
| Neto doseljeni na 1.000 godišnje | -8,0 | -3,1 |
| Domaćinstva na vodovodu | 54,2 % | 75,1 % |
| Zaposleni na 1.000 radno sposobnih | 209 | 279 |
| Obuhvat vrtićem | 16 % | 25 % |
Šta kažu nezavisni izvori
Procena OpenStreetMap, 2026-11-01. Podatke unose volonteri: ovo pokazuje šta je ucrtano na mapi, a slabije mapirano mesto izgleda kao mesto sa manje usluga. Ne ulazi u ocenu.
- Apoteke na 10.000 stanovnika: 0,3 (prosek mesta 2,8)
- Supermarketi na 10.000 stanovnika: 1,5 (prosek mesta 1,9)
- Pošte na 10.000 stanovnika: 1,8 (prosek mesta 3,5)
- Banke na 10.000 stanovnika: 0,3 (prosek mesta 1,8)
- Lekari i klinike na 10.000 stanovnika: 0,6 (prosek mesta 1,7)
- Restorani i kafići na 10.000 stanovnika: 3,0 (prosek mesta 8,9)
- Benzinske pumpe na 10.000 stanovnika: 2,4 (prosek mesta 3,2)
Slična mesta
Uporedi ova mesta u alatu. Sličnost je računata iz 28 pokazatelja; način je na stranici Kako računamo.
Izvori i metodologija
Izvor i period stoje uz svaki pokazatelj. Celu računicu vidite na stranici Kako računamo, a proveru ocene na stranici Provera ocene. Svežinu izvora prati Stanje podataka, a sve brojke su u preuzimanju.
Provera brojki
Zvanične procene poredimo sa onim što je stvarno izbrojano. Ako se slažu, odnos je oko 100. Izbori 2026. nisu konačni. Ovo ne ulazi u glavnu ocenu.
| Pitanje | Zvanično | Izmereno | Odnos |
|---|---|---|---|
| Koliko punoletnih je stvarno tu?Glasači su donja mera prisutnih; iznad 100 znači da je glasalo više ljudi nego što procena kaže da živi tu. | 23.948 punoletnih po RZS proceni | 13.059 glasalo 2026. | 55 na 100 |
| Da li je birački spisak veći od procene?Spisak uključuje i one koji su otišli, a nisu se odjavili. | 23.948 punoletnih po RZS proceni | 33.372 na biračkom spisku | 139 na 100 |
| Ima li dece koliko piše?Škola zna ko je stvarno došao. | 504 očekivanih osmaka po RZS proceni | 450 stvarno na maloj maturi | 89 na 100 |
| Koliko stanova je stvarno nastanjeno?Popis 2022. Ostatak su prazni, napušteni i vikend stanovi. | 13.647 stanova | 8.828 nastanjeno | 65% |
| Koliko mesto svetli noću?Satelit NASA. Industrija i LED rasveta podižu broj. | 33.281 stanovnika | 70,4 zračenja na 1.000 stanovnika | 137. od 161 |
Promena biračkog spiska, 2023. do 2026.
Spisak se menja zbog novih punoletnih i umrlih. Ostatak je ono što to dvoje ne objašnjava.
- Spisak 2023.
- 32.288
- Novi punoletni
- +1.510
- Umrli
- −629
- Ostatak
- +203
- Spisak 2026.
- 33.372
Život i ljudi
Životni vek i uzroci smrti
- Životni vek, muškarci
- 75,6 god.
- Životni vek, žene
- 77,6 god.
- Bolesti srca i krvotoka na 10.000
- 40,5
- Tumori na 10.000
- 15,1
- Bolesti disanja na 10.000
- 1,5
- Povrede i trovanja na 10.000
- 1,6
Seljenje, porodica i gradnja
- Neto doseljeni na 1.000 godišnje
- -8,0
- Brakovi na 1.000 godišnje
- 8,5
- Razvodi na 100 brakova
- 11,3
- Stanovi po dozvolama na 1.000
- 6,0
- Srednjoškolci na 1.000 stanovnika
- 30,4
RZS. Uzroci smrti su sirove stope, pa starije mesto ima veće brojeve. Seljenje, smrti i brakovi su prosek tri godine, a dozvole pet.
Obrazovanje
Osnovna škola, osmi razred
- Prosečna ocena
- 3,83
- Matematika, skor
- 383
- Maternji jezik, skor
- 443
- Ocena prema testu*
- -0,04
Srednje škole
- Srednjih škola
- 2
- Gimnazija
- 1
- Srednjoškolaca na 1.000
- 30,4
- Učenika po nastavniku
- 7,3
* Naše računanje: koliko je školska ocena viša ili niža od ocene koju rezultat na maloj maturi predviđa u celoj Srbiji. Rezultati mature i upisni bodovi po srednjoj školi nisu objavljeni kao otvoreni podaci. Univerziteti su na stranici Univerziteti i fakulteti.
Stanovništvo
- Stanovnika 2025.
- 33.281
- Promena od 2022.
- 0,7%
- Dece do 14
- 23,3%
- Starijih od 65
- 11,1%
Na popisu 2011. bilo je 31.155, a 2022. 33.053 stanovnika. Procene RZS-a se posle svakog popisa ponovo baziraju, pa je linija prekinuta tamo gde bi skok bio samo promena osnova.
Svi popisi, 1948–2022.
Popisi su rađeni po različitim metodologijama, a teritorija je svedena na stanje iz 2022.
Procene po godinama
Rođeni i umrli, 1961–2025.
- Rođeni 2025.
- 491
- Umrli 2025.
- 252
- Prirodni priraštaj
- 239 rođeni minus umrli
Tabela po godinama
| Godina | Rođeni | Umrli | Priraštaj |
|---|---|---|---|
| 2025. | 491 | 252 | 239 |
| 2024. | 465 | 220 | 245 |
| 2023. | 547 | 258 | 289 |
| 2022. | 607 | 248 | 359 |
| 2021. | 606 | 354 | 252 |
| 2020. | 533 | 310 | 223 |
| 2019. | 690 | 227 | 463 |
| 2018. | 538 | 295 | 243 |
| 2017. | 457 | 256 | 201 |
| 2016. | 488 | 239 | 249 |
| 2015. | 502 | 257 | 245 |
| 2014. | 518 | 245 | 273 |
| 2013. | 504 | 257 | 247 |
| 2012. | 557 | 223 | 334 |
| 2011. | 542 | 229 | 313 |
| 2010. | 604 | 238 | 366 |
| 2009. | 577 | 234 | 343 |
| 2008. | 594 | 220 | 374 |
| 2007. | 587 | 231 | 356 |
| 2006. | 659 | 234 | 425 |
| 2005. | 651 | 208 | 443 |
| 2004. | 829 | 228 | 601 |
| 2003. | 806 | 204 | 602 |
| 2002. | 675 | 209 | 466 |
| 2001. | 676 | 188 | 488 |
| 2000. | 606 | 171 | 435 |
| 1999. | 542 | 191 | 351 |
| 1998. | 649 | 157 | 492 |
| 1997. | 621 | 201 | 420 |
| 1996. | 591 | 184 | 407 |
| 1995. | 623 | 160 | 463 |
| 1994. | 619 | 174 | 445 |
| 1993. | 661 | 172 | 489 |
| 1992. | 704 | 158 | 546 |
| 1991. | 743 | 176 | 567 |
| 1990. | 761 | 153 | 608 |
| 1989. | 765 | 175 | 590 |
| 1988. | 905 | 199 | 706 |
| 1987. | 800 | 186 | 614 |
| 1986. | 818 | 196 | 622 |
| 1985. | 883 | 215 | 668 |
| 1984. | 888 | 200 | 688 |
| 1983. | 865 | 214 | 651 |
| 1982. | 841 | 177 | 664 |
| 1981. | 886 | 181 | 705 |
| 1980. | 895 | 182 | 713 |
| 1979. | 898 | 217 | 681 |
| 1978. | 843 | 159 | 684 |
| 1977. | 986 | 159 | 827 |
| 1976. | 981 | 185 | 796 |
| 1975. | 957 | 197 | 760 |
| 1974. | 955 | 158 | 797 |
| 1973. | 979 | 156 | 823 |
| 1972. | 961 | 213 | 748 |
| 1971. | 950 | 186 | 764 |
| 1970. | 897 | 198 | 699 |
| 1969. | 934 | 188 | 746 |
| 1968. | 1.003 | 157 | 846 |
| 1967. | 912 | 211 | 701 |
| 1966. | 1.031 | 190 | 841 |
| 1965. | 1.017 | 217 | 800 |
| 1964. | 1.039 | 237 | 802 |
| 1963. | 1.028 | 248 | 780 |
| 1962. | 984 | 287 | 697 |
| 1961. | 1.089 | 252 | 837 |
RZS, teritorija svedena na današnje opštine.
Naselja (93), broj stanovnika po popisima
| Naselje | 1948. | 1971. | 1991. | 2011. | 2022. |
|---|---|---|---|---|---|
| Tutin | 600 | 3.458 | 8.840 | 10.094 | 11.169 |
| Severni Kočarnik | 126 | 67 | 390 | 1.070 | 1.579 |
| Mitrova | 313 | 265 | 820 | 974 | 1.447 |
| Dubovo | 266 | 316 | 845 | 1.089 | 1.251 |
| Ribariće | 470 | 691 | 957 | 947 | 1.103 |
| Velje Polje | 225 | 134 | 216 | 594 | 873 |
| Draga | 978 | 1.069 | 1.357 | 1.080 | 820 |
| Župa | 279 | 328 | 274 | 654 | 711 |
| Oraše | 276 | 295 | 452 | 582 | 678 |
| Lukavica | 196 | 181 | 255 | 337 | 610 |
| Veseniće | 253 | 309 | 552 | 465 | 517 |
| Leskova | 336 | 322 | 392 | 292 | 503 |
| Boroštica | 406 | 321 | 403 | 312 | 490 |
| Đerekare | 689 | 658 | 622 | 432 | 488 |
| Suvi Do | 788 | 688 | 414 | 405 | 483 |
| Melaje | 492 | 507 | 666 | 449 | 429 |
| Baćica | 346 | 506 | 441 | 452 | 409 |
| Raduhovce | 382 | 463 | 470 | 357 | 336 |
| Delimeđe | 373 | 478 | 524 | 509 | 303 |
| Žirče | 278 | 374 | 362 | 370 | 302 |
| Dolovo | 631 | 725 | 614 | 389 | 290 |
| Popiće | 288 | 218 | 339 | 286 | 278 |
| Zapadni Mojstir | 601 | 733 | 562 | 446 | 272 |
| Potreb | 353 | 335 | 311 | 279 | 264 |
| Špiljani | 223 | 254 | 252 | 275 | 262 |
| Naboje | 457 | 364 | 290 | 221 | 258 |
| Paljevo | 463 | 539 | 436 | 231 | 256 |
| Nadumce | 150 | 179 | 203 | 257 | 250 |
| Glogovik | 290 | 275 | 261 | 186 | 242 |
| Orlje | 375 | 433 | 420 | 129 | 232 |
| Jezgroviće | 162 | 200 | 215 | 217 | 230 |
| Čarovina | 157 | 254 | 284 | 233 | 223 |
| Kovači | 294 | 425 | 434 | 192 | 220 |
| Ramoševo | 304 | 314 | 321 | 217 | 218 |
| Šaronje | 419 | 439 | 393 | 221 | 201 |
| Smoluća | 247 | 371 | 395 | 308 | 196 |
| Gluhavica | 290 | 308 | 261 | 249 | 194 |
| Pokrvenik | 338 | 227 | 351 | 245 | 182 |
| Pope | 296 | 252 | 106 | 94 | 180 |
| Godovo | 229 | 229 | 129 | 124 | 167 |
| Braćak | 283 | 332 | 312 | 202 | 165 |
| Piskopovce | 182 | 341 | 225 | 105 | 147 |
| Dobri Dub | 404 | 589 | 485 | 186 | 141 |
| Vrba | 150 | 170 | 237 | 153 | 140 |
| Jarebice | 154 | 189 | 207 | 149 | 139 |
| Točilovo | 228 | 249 | 221 | 113 | 137 |
| Pružanj | 325 | 295 | 314 | 142 | 134 |
| Koniče | 491 | 548 | 476 | 233 | 129 |
| Morani | 439 | 390 | 311 | 182 | 125 |
| Batrage | 96 | 161 | 152 | 71 | 121 |
| Biohane | 171 | 193 | 158 | 71 | 116 |
| Gradac | 152 | 184 | 151 | 72 | 112 |
| Gujiće | 153 | 277 | 250 | 140 | 109 |
| Detane | 276 | 293 | 319 | 164 | 105 |
| Starčeviće | 278 | 345 | 269 | 179 | 101 |
| Jeliće | 166 | 191 | 197 | 83 | 98 |
| Namga | 406 | 454 | 297 | 139 | 97 |
| Plenibabe | 129 | 133 | 141 | 108 | 95 |
| Čukote | 142 | 266 | 226 | 123 | 93 |
| Izrok | 118 | 113 | 112 | 128 | 87 |
| Rudnica | 108 | 116 | 100 | 71 | 87 |
| Bujkoviće | 139 | 122 | 76 | 73 | 84 |
| Žuče | 112 | 165 | 187 | 122 | 78 |
| Raduša | 134 | 138 | 134 | 75 | 75 |
| Arapoviće | 190 | 164 | 160 | 63 | 73 |
| Dobrinje | 468 | 436 | 125 | 101 | 73 |
| Crkvine | 61 | 88 | 176 | 80 | 73 |
| Baljen | 98 | 82 | 100 | 72 | 65 |
| Jablanica | 130 | 150 | 134 | 81 | 65 |
| Reževiće | 207 | 189 | 137 | 110 | 64 |
| Guceviće | 143 | 64 | 62 | 94 | 61 |
| Dulebe | 155 | 90 | 56 | 54 | 60 |
| Šipče | 106 | 203 | 138 | 95 | 58 |
| Ruđa | 158 | 158 | 155 | 74 | 53 |
| Istočni Mojstir | 398 | 398 | 159 | 105 | 52 |
| Gurdijelje | 251 | 220 | 170 | 101 | 50 |
| Gornji Crniš | 365 | 434 | 272 | 98 | 49 |
| Devreč | 165 | 147 | 132 | 64 | 47 |
| Lipica | 164 | 154 | 91 | 36 | 45 |
| Ćulije | 107 | 137 | 95 | 63 | 44 |
| Bregovi | 58 | 58 | 60 | 40 | 42 |
| Ervenice | 121 | 88 | 75 | 54 | 42 |
| Južni Kočarnik | 112 | 96 | 43 | 73 | 38 |
| Vrapče | 122 | 148 | 127 | 48 | 34 |
| Čmanjke | 102 | 124 | 125 | 68 | 32 |
| Saš | 204 | 190 | 128 | 57 | 22 |
| Bovanj | 120 | 69 | 74 | 37 | 19 |
| Blaca | 148 | 77 | 75 | 8 | 15 |
| Ostrovica | 218 | 215 | 87 | 36 | 15 |
| Noćaje | 114 | 164 | 82 | 30 | 12 |
| Strumce | 119 | 137 | 51 | 23 | 9 |
| Brniševo | 148 | 171 | 143 | 37 | 8 |
| Gnila | 35 | 35 | 13 | 6 | 2 |
Sastav stanovništva
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 2,9% manja od popisa, a 3,5% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 32,0 muškarci 31,6, žene 32,4
- Muškarci
- 51,7% 16.097
- Žene
- 48,3% 15.017
- Žena na 100 muškaraca
- 93,3
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.479 | 1.388 |
| 5–9 | 1.532 | 1.364 |
| 10–14 | 1.247 | 1.171 |
| 15–19 | 1.275 | 1.198 |
| 20–24 | 1.416 | 1.184 |
| 25–29 | 1.363 | 1.232 |
| 30–34 | 1.254 | 1.140 |
| 35–39 | 1.177 | 1.047 |
| 40–44 | 1.017 | 941 |
| 45–49 | 889 | 879 |
| 50–54 | 844 | 800 |
| 55–59 | 774 | 796 |
| 60–64 | 571 | 598 |
| 65–69 | 424 | 428 |
| 70–74 | 366 | 384 |
| 75–79 | 286 | 276 |
| 80–84 | 138 | 130 |
| 85+ | 45 | 61 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 2,9% manja od popisa, a 3,5% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 32,1 muškarci 31,8, žene 32,5
- Muškarci
- 51,7% 16.116
- Žene
- 48,3% 15.046
- Žena na 100 muškaraca
- 93,4
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.442 | 1.387 |
| 5–9 | 1.559 | 1.376 |
| 10–14 | 1.259 | 1.184 |
| 15–19 | 1.246 | 1.168 |
| 20–24 | 1.393 | 1.181 |
| 25–29 | 1.364 | 1.205 |
| 30–34 | 1.235 | 1.127 |
| 35–39 | 1.210 | 1.072 |
| 40–44 | 1.039 | 966 |
| 45–49 | 883 | 859 |
| 50–54 | 848 | 805 |
| 55–59 | 772 | 795 |
| 60–64 | 599 | 630 |
| 65–69 | 442 | 456 |
| 70–74 | 360 | 376 |
| 75–79 | 283 | 270 |
| 80–84 | 142 | 134 |
| 85+ | 40 | 55 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 2,9% manja od popisa, a 3,5% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 32,3 muškarci 32,0, žene 32,6
- Muškarci
- 51,7% 16.131
- Žene
- 48,3% 15.070
- Žena na 100 muškaraca
- 93,4
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.409 | 1.378 |
| 5–9 | 1.543 | 1.360 |
| 10–14 | 1.300 | 1.211 |
| 15–19 | 1.215 | 1.151 |
| 20–24 | 1.347 | 1.171 |
| 25–29 | 1.386 | 1.184 |
| 30–34 | 1.241 | 1.140 |
| 35–39 | 1.221 | 1.075 |
| 40–44 | 1.056 | 981 |
| 45–49 | 890 | 868 |
| 50–54 | 835 | 800 |
| 55–59 | 777 | 790 |
| 60–64 | 633 | 661 |
| 65–69 | 466 | 472 |
| 70–74 | 353 | 372 |
| 75–79 | 274 | 262 |
| 80–84 | 148 | 140 |
| 85+ | 37 | 54 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 2,9% manja od popisa, a 3,5% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 32,5 muškarci 32,2, žene 32,8
- Muškarci
- 51,7% 16.178
- Žene
- 48,3% 15.104
- Žena na 100 muškaraca
- 93,4
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.378 | 1.352 |
| 5–9 | 1.494 | 1.343 |
| 10–14 | 1.396 | 1.259 |
| 15–19 | 1.180 | 1.146 |
| 20–24 | 1.299 | 1.159 |
| 25–29 | 1.398 | 1.165 |
| 30–34 | 1.268 | 1.169 |
| 35–39 | 1.221 | 1.068 |
| 40–44 | 1.055 | 979 |
| 45–49 | 928 | 874 |
| 50–54 | 823 | 827 |
| 55–59 | 781 | 773 |
| 60–64 | 660 | 687 |
| 65–69 | 486 | 483 |
| 70–74 | 342 | 367 |
| 75–79 | 271 | 253 |
| 80–84 | 159 | 147 |
| 85+ | 39 | 53 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 2,9% manja od popisa, a 3,5% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 32,6 muškarci 32,3, žene 32,9
- Muškarci
- 51,8% 16.262
- Žene
- 48,2% 15.159
- Žena na 100 muškaraca
- 93,2
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.348 | 1.305 |
| 5–9 | 1.473 | 1.352 |
| 10–14 | 1.463 | 1.301 |
| 15–19 | 1.183 | 1.129 |
| 20–24 | 1.264 | 1.157 |
| 25–29 | 1.377 | 1.156 |
| 30–34 | 1.292 | 1.182 |
| 35–39 | 1.221 | 1.078 |
| 40–44 | 1.074 | 981 |
| 45–49 | 956 | 882 |
| 50–54 | 828 | 851 |
| 55–59 | 777 | 742 |
| 60–64 | 686 | 718 |
| 65–69 | 492 | 502 |
| 70–74 | 346 | 359 |
| 75–79 | 268 | 265 |
| 80–84 | 166 | 145 |
| 85+ | 48 | 54 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 2,9% manja od popisa, a 3,5% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 32,8 muškarci 32,5, žene 33,1
- Muškarci
- 51,7% 16.291
- Žene
- 48,3% 15.218
- Žena na 100 muškaraca
- 93,4
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.317 | 1.258 |
| 5–9 | 1.450 | 1.358 |
| 10–14 | 1.492 | 1.325 |
| 15–19 | 1.209 | 1.136 |
| 20–24 | 1.225 | 1.133 |
| 25–29 | 1.357 | 1.150 |
| 30–34 | 1.302 | 1.187 |
| 35–39 | 1.207 | 1.090 |
| 40–44 | 1.119 | 995 |
| 45–49 | 957 | 894 |
| 50–54 | 837 | 834 |
| 55–59 | 778 | 745 |
| 60–64 | 702 | 742 |
| 65–69 | 503 | 534 |
| 70–74 | 349 | 370 |
| 75–79 | 265 | 269 |
| 80–84 | 169 | 140 |
| 85+ | 53 | 58 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 2,9% manja od popisa, a 3,5% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 33,0 muškarci 32,7, žene 33,3
- Muškarci
- 51,6% 16.295
- Žene
- 48,4% 15.281
- Žena na 100 muškaraca
- 93,8
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.278 | 1.236 |
| 5–9 | 1.413 | 1.366 |
| 10–14 | 1.526 | 1.328 |
| 15–19 | 1.228 | 1.152 |
| 20–24 | 1.199 | 1.114 |
| 25–29 | 1.340 | 1.144 |
| 30–34 | 1.304 | 1.171 |
| 35–39 | 1.186 | 1.089 |
| 40–44 | 1.165 | 1.030 |
| 45–49 | 974 | 919 |
| 50–54 | 836 | 814 |
| 55–59 | 785 | 758 |
| 60–64 | 699 | 735 |
| 65–69 | 515 | 572 |
| 70–74 | 360 | 395 |
| 75–79 | 268 | 264 |
| 80–84 | 164 | 138 |
| 85+ | 55 | 56 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 2,9% manja od popisa, a 3,5% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 33,1 muškarci 32,9, žene 33,4
- Muškarci
- 51,5% 16.318
- Žene
- 48,5% 15.352
- Žena na 100 muškaraca
- 94,1
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.259 | 1.235 |
| 5–9 | 1.390 | 1.367 |
| 10–14 | 1.521 | 1.318 |
| 15–19 | 1.273 | 1.178 |
| 20–24 | 1.171 | 1.106 |
| 25–29 | 1.303 | 1.134 |
| 30–34 | 1.323 | 1.159 |
| 35–39 | 1.190 | 1.113 |
| 40–44 | 1.179 | 1.038 |
| 45–49 | 994 | 941 |
| 50–54 | 851 | 826 |
| 55–59 | 777 | 761 |
| 60–64 | 697 | 726 |
| 65–69 | 543 | 596 |
| 70–74 | 374 | 402 |
| 75–79 | 258 | 263 |
| 80–84 | 159 | 138 |
| 85+ | 56 | 51 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 2,9% manja od popisa, a 3,5% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 33,1 muškarci 32,9, žene 33,4
- Muškarci
- 51,5% 16.385
- Žene
- 48,5% 15.461
- Žena na 100 muškaraca
- 94,4
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.297 | 1.289 |
| 5–9 | 1.362 | 1.341 |
| 10–14 | 1.480 | 1.312 |
| 15–19 | 1.369 | 1.228 |
| 20–24 | 1.136 | 1.089 |
| 25–29 | 1.248 | 1.129 |
| 30–34 | 1.338 | 1.147 |
| 35–39 | 1.214 | 1.138 |
| 40–44 | 1.173 | 1.031 |
| 45–49 | 1.001 | 945 |
| 50–54 | 883 | 843 |
| 55–59 | 766 | 787 |
| 60–64 | 703 | 712 |
| 65–69 | 561 | 613 |
| 70–74 | 383 | 410 |
| 75–79 | 248 | 261 |
| 80–84 | 161 | 139 |
| 85+ | 62 | 47 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 2,9% manja od popisa, a 3,5% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 33,2 muškarci 33,0, žene 33,4
- Muškarci
- 51,3% 16.429
- Žene
- 48,7% 15.581
- Žena na 100 muškaraca
- 94,8
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.333 | 1.342 |
| 5–9 | 1.323 | 1.293 |
| 10–14 | 1.451 | 1.328 |
| 15–19 | 1.436 | 1.273 |
| 20–24 | 1.131 | 1.080 |
| 25–29 | 1.206 | 1.126 |
| 30–34 | 1.323 | 1.136 |
| 35–39 | 1.237 | 1.144 |
| 40–44 | 1.172 | 1.044 |
| 45–49 | 1.014 | 948 |
| 50–54 | 904 | 853 |
| 55–59 | 764 | 809 |
| 60–64 | 699 | 685 |
| 65–69 | 568 | 639 |
| 70–74 | 387 | 423 |
| 75–79 | 248 | 262 |
| 80–84 | 163 | 155 |
| 85+ | 70 | 41 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 2,9% manja od popisa, a 3,5% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 33,2 muškarci 33,0, žene 33,4
- Muškarci
- 51,2% 16.433
- Žene
- 48,8% 15.671
- Žena na 100 muškaraca
- 95,4
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.371 | 1.381 |
| 5–9 | 1.287 | 1.245 |
| 10–14 | 1.419 | 1.342 |
| 15–19 | 1.468 | 1.296 |
| 20–24 | 1.160 | 1.110 |
| 25–29 | 1.164 | 1.097 |
| 30–34 | 1.305 | 1.129 |
| 35–39 | 1.250 | 1.150 |
| 40–44 | 1.159 | 1.061 |
| 45–49 | 1.054 | 966 |
| 50–54 | 905 | 857 |
| 55–59 | 762 | 790 |
| 60–64 | 698 | 693 |
| 65–69 | 579 | 660 |
| 70–74 | 381 | 441 |
| 75–79 | 246 | 266 |
| 80–84 | 151 | 157 |
| 85+ | 74 | 30 |
- Prosečna starost
- 34,6 muškarci 34,5, žene 34,7
- Muškarci
- 51,5% 17.016
- Žene
- 48,5% 16.037
- Žena na 100 muškaraca
- 94,2
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.392 | 1.287 |
| 5–9 | 1.234 | 1.211 |
| 10–14 | 1.359 | 1.286 |
| 15–19 | 1.479 | 1.308 |
| 20–24 | 1.185 | 1.181 |
| 25–29 | 1.082 | 1.043 |
| 30–34 | 1.231 | 1.121 |
| 35–39 | 1.228 | 1.083 |
| 40–44 | 1.162 | 1.066 |
| 45–49 | 1.172 | 1.055 |
| 50–54 | 1.062 | 1.017 |
| 55–59 | 909 | 865 |
| 60–64 | 814 | 776 |
| 65–69 | 699 | 694 |
| 70–74 | 472 | 500 |
| 75–79 | 280 | 304 |
| 80–84 | 173 | 164 |
| 85+ | 83 | 76 |
- Prosečna starost
- 34,6 muškarci 34,4, žene 34,7
- Muškarci
- 51,5% 17.128
- Žene
- 48,5% 16.153
- Žena na 100 muškaraca
- 94,3
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.454 | 1.352 |
| 5–9 | 1.251 | 1.219 |
| 10–14 | 1.329 | 1.271 |
| 15–19 | 1.473 | 1.301 |
| 20–24 | 1.225 | 1.199 |
| 25–29 | 1.095 | 1.040 |
| 30–34 | 1.186 | 1.108 |
| 35–39 | 1.240 | 1.082 |
| 40–44 | 1.165 | 1.078 |
| 45–49 | 1.184 | 1.061 |
| 50–54 | 1.067 | 1.018 |
| 55–59 | 914 | 875 |
| 60–64 | 810 | 779 |
| 65–69 | 706 | 686 |
| 70–74 | 486 | 526 |
| 75–79 | 289 | 313 |
| 80–84 | 169 | 164 |
| 85+ | 85 | 81 |
- Prosečna starost
- 34,8 muškarci 34,6, žene 34,9
- Muškarci
- 51,4% 17.160
- Žene
- 48,6% 16.224
- Žena na 100 muškaraca
- 94,5
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.415 | 1.340 |
| 5–9 | 1.276 | 1.245 |
| 10–14 | 1.317 | 1.256 |
| 15–19 | 1.420 | 1.271 |
| 20–24 | 1.315 | 1.242 |
| 25–29 | 1.085 | 1.036 |
| 30–34 | 1.135 | 1.088 |
| 35–39 | 1.249 | 1.087 |
| 40–44 | 1.187 | 1.084 |
| 45–49 | 1.165 | 1.030 |
| 50–54 | 1.080 | 1.032 |
| 55–59 | 929 | 886 |
| 60–64 | 803 | 811 |
| 65–69 | 709 | 680 |
| 70–74 | 508 | 561 |
| 75–79 | 309 | 319 |
| 80–84 | 164 | 168 |
| 85+ | 94 | 88 |
- Prosečna starost
- 34,9 muškarci 34,8, žene 35,1
- Muškarci
- 51,4% 17.097
- Žene
- 48,6% 16.184
- Žena na 100 muškaraca
- 94,7
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.352 | 1.295 |
| 5–9 | 1.303 | 1.279 |
| 10–14 | 1.296 | 1.225 |
| 15–19 | 1.375 | 1.264 |
| 20–24 | 1.370 | 1.266 |
| 25–29 | 1.080 | 1.044 |
| 30–34 | 1.112 | 1.061 |
| 35–39 | 1.214 | 1.078 |
| 40–44 | 1.195 | 1.067 |
| 45–49 | 1.151 | 1.019 |
| 50–54 | 1.088 | 1.010 |
| 55–59 | 929 | 901 |
| 60–64 | 798 | 814 |
| 65–69 | 705 | 675 |
| 70–74 | 535 | 596 |
| 75–79 | 323 | 331 |
| 80–84 | 172 | 167 |
| 85+ | 99 | 92 |
Crtica je Srbija u istoj godini. Procene pre 2022. se ne nastavljaju na one posle popisa, pa se te godine ne porede međusobno. RZS.
Nacionalnost, popisi 2022. i 2011.
| Grupa | Traka | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|---|
| Bošnjaci | 92,0% | 90,0% | 30.413 | |
| Srbi | 2,1% | 3,5% | 704 | |
| Muslimani | 1,0% | 3,5% | 340 | |
| Nisu se izjasnili | 0,1% | 0,1% | 40 | |
| Nepoznato | 4,3% | 2,3% | 1.406 |
Grupe ispod 1% (11)
| Grupa | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|
| Goranci | 0,16% | 0,2% | 52 |
| Romi | 0,09% | 0,2% | 29 |
| Ostali | 0,05% | 0,0% | 17 |
| Albanci | 0,05% | 0,1% | 16 |
| Jugosloveni | 0,04% | 0,0% | 13 |
| Regionalna pripadnost | 0,04% | 0,0% | 12 |
| Hrvati | 0,02% | 0,0% | 5 |
| Rusi | 0,01% | 0,0% | 3 |
| Makedonci | 0,00% | 0,0% | 1 |
| Nemci | 0,00% | 0,0% | 1 |
| Crnogorci | 0,00% | 0,1% | 1 |
Veroispovest, popisi 2022. i 2011.
| Grupa | Traka | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|---|
| Islamska | 93,5% | 93,8% | 30.909 | |
| Pravoslavna | 2,0% | 3,0% | 646 | |
| Nisu se izjasnili | 0,1% | 0,1% | 37 | |
| Nepoznato | 4,3% | 2,9% | 1.405 |
Grupe ispod 1% (3)
| Grupa | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|
| Ostale hrišćanske | 0,14% | 0,2% | 46 |
| Katolička | 0,02% | 0,0% | 8 |
| Nisu vernici | 0,01% | 0,0% | 2 |
Udeo u svim popisanim. Izjašnjavanje nije obavezno, a „Nepoznato” je kategorija RZS-a. Udeo „Nepoznato” je u Srbiji 2022. veći nego 2011, pa razlika između kolona ne mora da bude stvarna promena. Nacionalnost i vera se ne ocenjuju i ne ulaze u poređenja. RZS, Popis 2022.
Cena života
- Korpa, usklađena
- 109.296 RSD, 2026-05, pomereno do 2026-09, procena iz najbližih gradova
- Prosečna plata
- 88.468 RSD
- Stanovanje mesečno
- 19.573 procena, stan od 50 m²
- Sve kroz platu
- 1,46 korpa i stanovanje
Procena Državna računica, a ne tržišno merenje; koristi se oprezno i poredi sa našim cenama iz prodavnica. Stanovanje: za ovo mesto nema kirija ni kupoprodaja, pa je ovo procena iz cene novih stanova, svedena na istu skalu. Uporedi cene u prodavnicama.
Stanovanje i obrazovanje
- Stanova
- 13.647
- Prazni i napušteni
- 26,9%
- Pod zakupom
- 2,3%
- Zgrade starije od 1971.
- 9%
- Viša ili visoka škola
- 10,3%
- Bez srednje škole
- 42,3%
Popis 2022. RZS.
Posao i plate
- Neto plata, 12 meseci
- 88.468 do 08/2026
- Zaposlenih na 1.000
- 137
- Aktivnih firmi
- 192 09/2025
- Nezaposlenih na birou
- 7.732 09/2025
- Budžet po stanovniku
- 36.270 RSD, 2024.
- Ulaganja po stanovniku
- 4.095 RSD, 12,4% rashoda
Plata zaposlenih koji ovde žive, bez obzira na to gde rade. Tačka je ovo mesto, crta je Srbija.
Zdravstvo
- Lekara
- 51
- Stanovnika po lekaru
- 653
- Zubara
- 10
- Farmaceuta
- 3
Podaci za 2024, samo zdravstvena služba. Broji se gde ljudi rade, pa bolnički centri izgledaju bolje od mesta čiji se stanovnici tamo leče.
Škole i vrtići
- Skor na maloj maturi
- 403 2025/26, prosek mesta 481
- Osnovnih škola
- 7
- Dece u vrtiću
- 579 2025/2026
- Obuhvat vrtićem
- 16% naša procena
Skor je prosek tri standardizovana testa, ponderisan brojem učenika. Više govori o generaciji i porodicama nego o samoj školi. Ministarstvo prosvete.
Od čega se živi
Popis 2022.
Popis 2011.
| Grupa | 2022. | Udeo | 2011. | Udeo |
|---|---|---|---|---|
| Zaposleni | 4.194 | 12,7% | 6.165 | 19,8% |
| Penzioneri | 3.242 | 9,8% | 2.904 | 9,3% |
| Deca do 15 godina | 7.769 | 23,5% | 8.195 | 26,3% |
| Učenici i studenti | 2.296 | 6,9% | 2.457 | 7,9% |
| Nezaposleni | 5.369 | 16,2% | 3.673 | 11,8% |
| Domaćinstvo i ostali | 10.183 | 30,8% | 7.761 | 24,9% |
RZS, popisi 2011. i 2022: svaka osoba je u jednoj grupi. Stopa nezaposlenosti po popisu je 56,1%. Godišnje, PIO fond: 3.486 korisnika penzija u 2026-06, prosečna penzija 37.206 RSD, 76 korisnika na 100 zaposlenih. Ne ulazi u ocenu.
Komunalije i putevi
- Domaćinstva na vodovodu
- 54,2%
- Domaćinstva na kanalizaciji
- 43,2%
- Prečišćene otpadne vode
- 0,0%
- Opštinski putevi sa savremenim kolovozom
- 37,5%
- Divlje deponije, prijavljene
- nema podatka
Godišnjak Opštine i regioni, podaci za 2024. Priključci prema domaćinstvima iz popisa 2022, pa vikend kuće mogu da podignu udeo. Ne ulazi u ocenu.
Na šta opština planira da troši
Plan za 2022, ukupno 1.296 miliona RSD. Godine se razlikuju među mestima, pa ovo nije rang.
- Opšte javne usluge
- 28,0%
- Stanovi i zajednica
- 20,9%
- Obrazovanje
- 17,3%
- Ekonomski poslovi
- 12,8%
- Rekreacija, sport i kultura
- 9,2%
- Socijalna zaštita
- 5,1%
- Zaštita životne sredine
- 2,5%
- Zdravstvo
- 2,1%
- Javni red i bezbednost
- 1,4%
- Odbrana
- 0,6%
Budžet opštine, data.gov.rs. Plan nije izvršenje. Ne ulazi u ocenu.
Mobilna mreža i internet
- Mobilna mreža, preuzimanje
- 159 Mb/s
- Broj mobilnih testova
- 108
- Fiksni, preuzimanje
- 59 Mb/s zavisi od paketa
Ocena ide iz mobilne mreže, jer ljudi internet uglavnom koriste na telefonu preko 4G i 5G. Fiksna brzina više pokazuje koji paket korisnici biraju nego šta je dostupno, pa nije u oceni. Prosek Speedtest merenja za 3. kvartal 2026, koja sami pokreću korisnici. Kod malog broja testova rezultat je nesiguran. Speedtest by Ookla Global Fixed and Mobile Network Performance Maps, CC BY-NC-SA 4.0.
Vazduh
- PM2.5 zimi, procena
- 17,7
- Leti, model
- 6,3
Procena Ovde nema SEPA stanice za PM2.5. Prikazan je atmosferski model za 2025, a zimska vrednost je pomnožena sa 1,30, koliko model u proseku potcenjuje merenja. Stvarna vrednost može biti znatno drugačija. Emisije: NRIZ registar.
Bezbednost na putu
- Sa povređenima 2025.
- 57
- Sa poginulima 2025.
- 1
- Teških godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana
- 17,6 32.985 ljudi tokom dana
- Sve nezgode 2026.
- 82 tekuća godina
- Na glavnim putevima van naselja*
- 6 od 58 teških, 2025.
Ocena ne računa nezgode na autoputevima i brzim putevima (0% teških nezgoda ovde), a deli se sa dnevnim stanovništvom: stanovnici plus ljudi koji tu rade, minus oni koji rade negde drugde. Drugi tranzitni putevi su i dalje uračunati; zvezdica je naš proračun koji ne menja ocenu. MUP, otvoreni podaci.
Osude za krivična dela
- Osuđenih odraslih 2024.
- 13
- Za imovinu
- 1
- Za život i telo
- 0
- U saobraćaju
- 0
Osude po mestu izvršenja, ne prijavljena dela i ne ocena bezbednosti, zato nisu u indeksu.
Povezanost
- Do sedišta regiona*
- 175 min 161. od 161
- Do najbližeg velikog centra*
- 236 min 160. od 161
- Do Beograda*
- 297 min 161. od 161
- Do najbližeg fakulteta*
- 0 min 1. od 161
- Do najbliže srednje škole*
- 0 min 1. od 161
Minuti vožnje kolima bez gužve, od centra mesta. Ne meri autobus i ne ulazi u ocenu. Veliki centri su Beograd, Novi Sad, Niš i Kragujevac. Nula znači da je cilj u samom mestu. Red 1 je najbliže.