Sva mesta · Grad Beograd
Savski venac
Savski venac: iznad proseka svih mesta po poslu i plati (94) i demografiji (100). Stanovništvo od popisa 2022: +2,1%, prosek regiona +0,1%.
37.470 stanovnika184.065 RSD neto plata
Ocena 1–100, veće je bolje. To je geometrijski prosek 7 tema, bez Bezbednosti na putu. Verovatno između 2. i 4. mesta.
Kako računamoProfil mesta
Ocene 1–100, veće je bolje. Crtica je prosek sličnih mesta.
Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: promena stanovništva od popisa 2022. i neto doseljeni na 1.000 stanovnika.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: neto plata, zaposleni na 1.000 radno sposobnih i firme na 1.000 stanovnika.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: koliko plata pokriva korpu i stanovanje.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: zdravstveni radnici na 10.000 stanovnika i životni vek.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: mala matura, obuhvat vrtićem i vreme do fakulteta i srednje škole.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: vreme do velikog centra i brzina mobilne mreže.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: gori od dva zagađivača, PM2.5 zimi i SO₂.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: teške nezgode; tema je van ukupne ocene.
Kako računamoTrendovi
Stanovništvo se poredi po popisima i procenama posle 2022, jer se godišnje procene ne nastavljaju preko popisa. Metodologija popisa se menjala.
Stanovnika37.470 2025.▲ 2,1% od 2022.Detalji
Broj stanovnika po proceni RZS. Godine pre popisa 2022. su stare procene.
- Najviše, 1961.
- 74.971
- Najmanje, 2022.
- 36.699
- Broj stanovnika
- 37.470
- Prosek mesta
- 40.683
- Položaj, 1. je najviše
- 51. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 37.470 2024. 37.108 2023. 36.917 2022. 36.699 2011. 39.122 2002. 42.505 1991. 47.682 1981. 53.374 1971. 63.531 1961. 74.971 1953. 65.366 1948. 54.067 Neto plata184.065 RSD, 12 meseci do 08/2026▲ 41,7% 2020–2025. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna neto plata po godinama, RZS.
- Najviše, 2025.
- 174.393 RSD
- Najmanje, 2018.
- 67.110 RSD
- Neto plata, 12 meseci
- 184.065 RSD
- Prosek mesta
- 101.239 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 4. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2025. 174.393 93.603 2024. 160.724 83.346 2023. 140.434 72.735 2022. 115.150 63.533 2021. 98.636 56.572 2020. 86.626 52.069 2019. 79.796 47.718 2018. 67.110 43.470 Zaposlenih17.942 2026.▲ 11,5% od 2021.Detalji
Broj zaposlenih po godinama, RZS. Na grafikonu je ukupan broj, a poređenje je na 1.000 stanovnika.
- Najviše, 2026.
- 17.942
- Najmanje, 2016.
- 15.514
- Prosek mesta
- 322
- Položaj, 1. je najbolje
- 3. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2026. 17.942 2025. 17.757 2024. 17.569 2023. 17.225 2022. 16.376 2021. 16.088 2020. 15.831 2019. 15.737 2018. 15.654 2017. 15.572 2016. 15.514 Korisnici penzija12.111 2026.▼ 9,8% od 2021.Detalji
Korisnici svih vrsta penzija, PIO fond, decembar svake godine, a za tekuću godinu poslednji objavljen mesec.
- Najviše, 2018.
- 14.823
- Najmanje, 2026.
- 12.111
- Prosek mesta
- 248
- Položaj, 1. je najviše
- 10. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2026. 12.111 2025. 12.219 2024. 12.434 2023. 12.678 2022. 13.007 2021. 13.421 2020. 14.015 2019. 14.432 2018. 14.823 Odseljeni1.371 2025.▼ 21,1% od 2022.Detalji
Broj ljudi koji su se odselili iz mesta tokom godine, RZS.
- Najviše, 2022.
- 1.738
- Najmanje, 2025.
- 1.371
- Prosek mesta
- -1,5
- Položaj, 1. je najbolje
- 2. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 1.371 2024. 1.410 2023. 1.604 2022. 1.738 Doseljeni1.983 2025.▲ 2,5% od 2022.Detalji
Broj ljudi koji su se doselili u mesto tokom godine, RZS.
- Najviše, 2025.
- 1.983
- Najmanje, 2023.
- 1.855
- Prosek mesta
- -1,5
- Položaj, 1. je najbolje
- 2. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 1.983 2024. 1.858 2023. 1.855 2022. 1.934
Još trendova (10)
Novi stanovi, po m²491.596 RSD 2023.▲ 6,8% od 2019. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna cena novog stana po kvadratnom metru, RZS. U malom mestu je godišnje malo prodaja, pa broj jače skače.
- Najviše, 2023.
- 491.596 RSD
- Najmanje, 2019.
- 347.475 RSD
- Cena novih stanova po m²
- 491.596 RSD
- Prosek mesta
- 135.783 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 87. od 87
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2023. 491.596 143.298 2022. 459.049 126.155 2021. 374.921 114.840 2020. 397.863 108.603 2019. 347.475 107.098 Noćenja turista531.892 2025.▲ 39,3% od 2019.Detalji
Ukupan broj noćenja turista godišnje, RZS. Na grafikonu je ukupan broj, a poređenje je po stanovniku.
- Najviše, 2024.
- 541.509
- Najmanje, 2020.
- 109.020
- Prosek mesta
- 2,7
- Položaj, 1. je najbolje
- 8. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 531.892 2024. 541.509 2023. 513.949 2022. 484.734 2021. 215.433 2020. 109.020 2019. 381.728 2018. 356.303 2017. 343.116 2016. 306.065 2015. 255.626 2014. 239.470 2013. 260.944 2012. 268.026 2011. 228.353 2010. 240.330 Mala matura545 2026.▼ 3,2% od 2023.Detalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečan skor učenika na maloj maturi.
- Najviše, 2023.
- 563
- Najmanje, 2025.
- 543
- Prosek mesta
- 481
- Položaj, 1. je najbolje
- 8. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2026. 545 481 2025. 543 479 2024. 547 483 2023. 563 483 PM2.5, godišnje21,0 µg/m³ 2024.▲ 12,9% od 2020.Detalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Godišnji prosek sitnih čestica PM2.5 u vazduhu, izmeren na stanicama. Manje je bolje.
- Najviše, 2021.
- 21,5 µg/m³
- Najmanje, 2023.
- 17,9 µg/m³
- PM2.5 godišnje, izmereno
- 21,0 µg/m³
- Prosek mesta
- 24,8 µg/m³
- Položaj, 1. je najbolje
- 5. od 20
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2024. 21,0 24,8 2023. 17,9 23,3 2022. 20,7 25,9 2021. 21,5 27,1 2020. 18,6 29,2 Saobraćajne nezgode1.334 2025.▲ 18,4% od 2020.Detalji
Ukupan broj saobraćajnih nezgoda godišnje, MUP.
- Najviše, 2017.
- 1.749
- Najmanje, 2020.
- 1.127
- Prosek mesta
- 206
- Položaj, 1. je najbolje
- 157. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 1.334 2024. 1.292 2023. 1.322 2022. 1.303 2021. 1.328 2020. 1.127 2019. 1.568 2018. 1.697 2017. 1.749 2016. 1.671 Noćno svetlo, sa satelita16. od 161 po stanovniku 2025.▲ 7,6% od 2020.Detalji
Ukupna jačina veštačkog svetla koju satelit NASA izmeri noću iznad teritorije mesta. Sam broj nema svakodnevno značenje: služi za poređenje istog mesta kroz vreme i mesta međusobno. Industrija i prelazak na LED rasvetu menjaju ga i kad se broj ljudi ne menja.
- Najviše, 2025.
- 7.442
- Najmanje, 2016.
- 6.176
- Prosek mesta
- 119,2
- Položaj, 1. je najviše
- 16. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 7.442 2024. 7.309 2023. 6.766 2022. 7.057 2021. 7.178 2020. 6.918 2019. 6.669 2018. 6.428 2017. 6.474 2016. 6.176 2015. 6.434 2014. 6.651 2013. 7.061 2012. 6.930 Prosečna penzija90.152 RSD 2026.▲ 36,1% od 2021. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna penzija svih vrsta, PIO fond, decembar svake godine, a za tekuću godinu poslednji objavljen mesec.
- Najviše, 2025.
- 90.485 RSD
- Najmanje, 2019.
- 42.482 RSD
- Prosečna penzija
- 90.152 RSD
- Prosek mesta
- 50.307 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 1. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2026. 90.152 50.307 2025. 90.485 50.246 2024. 81.061 44.693 2023. 63.716 35.047 2022. 54.018 29.593 2021. 47.123 25.699 2020. 44.668 24.231 2019. 42.482 22.945 2018. 42.499 22.892 Životni vek74,0 god. 2025.▲ 1,7% od 2023.Detalji
- Muškarci
- Žene
Tabela po godinama
Godina Muškarci Žene 2025. 70,5 77,4 2024. 71,0 77,0 2023. 69,5 75,9 Brakovi275 2025.▲ 28,5% od 2020.Detalji
Broj sklopljenih brakova godišnje, RZS.
- Najviše, 2015.
- 331
- Najmanje, 2020.
- 214
- Prosek mesta
- 4,4
- Položaj, 1. je najviše
- 5. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 275 2024. 274 2023. 280 2022. 275 2021. 256 2020. 214 2019. 278 2018. 247 2017. 285 2016. 318 2015. 331 2014. 302 2013. 313 2012. 278 2011. 304 2010. 280 Stanovi po dozvolama405 2025.▼ 64,1% od 2020.Detalji
Broj stanova za koje je izdata građevinska dozvola, RZS.
- Najviše, 2023.
- 3.006
- Najmanje, 2013.
- 7
- Prosek mesta
- 4,8
- Položaj, 1. je najbolje
- 3. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 405 2024. 1.380 2023. 3.006 2022. 952 2021. 675 2020. 1.127 2019. 949 2018. 636 2017. 560 2016. 90 2015. 404 2014. 27 2013. 7 2012. 14 2011. 80 2010. 58 2009. 121 2008. 84 2007. 78
„Realno" znači posle inflacije po indeksu cena za Srbiju. Strelica je smer; zelena je poboljšanje, crvena pogoršanje, siva bez ocene. Praćenje ocena počinje u oktobru 2026.
Naši nalazi
* Naše računanje. Tražene cene su medijana oglasa, bez ponovljenih, gde ih ima bar 10. Tražene kirije i cene ulaze u Priuštivost. Ostalo su podaci navedenih izvora van državne statistike.
Poređenje
Medijana: pola mesta je iznad te vrednosti, a pola ispod, pa je ne pomeraju krajnje vrednosti. Prosek regiona računa svako mesto jednako. Mesto 1 je najbolje. Kliknite na pokazatelj za sva mesta.
| Pokazatelj | Ovde | Prosek regiona | Medijana | U regionu | U Srbiji |
|---|---|---|---|---|---|
| Neto plata, 12 meseci | 184.065 RSD | 137.812 | 96.554 | 4. od 17 | 4. od 161 |
| Zaposleni na 1.000 radno sposobnih | 757 | 664 | 521 | 2. od 17 | 2. od 161 |
| Nezaposleni na 1.000 stanovnika | 16,2 | 21,5 | 55,9 | 3. od 17 | 6. od 161 |
| Promena od 2022. | 2,1 % | 0,1 | -2,6 | 2. od 17 | 4. od 161 |
| Deca do 14 godina | 14,5 % | 15,0 | 13,5 | 12. od 17 | 45. od 161 |
| Sa višom ili visokom školom | 53,7 % | 32,4 | 13,9 | 3. od 17 | 3. od 161 |
| Skor na maloj maturi | 545 | 515 | 480 | 4. od 17 | 8. od 161 |
| Lekari na 10.000 stanovnika | 960,2 | 73,4 | 17,1 | 1. od 17 | 1. od 161 |
| Cena stana po m² | 3.734 € | 2.986 | 1.291 | 9. od 10 | 36. od 37 |
| Mobilna mreža Procena | 362 Mb/s | 259 | 156 | 4. od 17 | 4. od 161 |
| PM2.5 zimi, izmereno ili procena Procena | 36,2 µg/m³ | 40,4 | 33,4 | 8. od 17 | 109. od 161 |
| Teške nezgode godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana | 12,2 | 19,2 | 17,6 | 2. od 17 | 28. od 161 |
Slična mesta: Vračar, Stari grad, Zvezdara, Novi Sad, Voždovac. Upoređuje se sa njihovim prosekom, prvo najveća razlika.
Prednosti u odnosu na slična mesta
| Pokazatelj | Ovde | Slična mesta |
|---|---|---|
| Lekari na 10.000 stanovnika | 960,2 | 31,9 |
| Firme na 1.000 stanovnika | 131,5 | 68,5 |
| Neto doseljeni na 1.000 godišnje | 11,7 | 1,1 |
| Stanovi po dozvolama na 1.000 godišnje | 34,3 | 9,6 |
| Neto plata, 12 meseci | 184.065 RSD | 164.120 RSD |
| Teške nezgode godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana | 12,2 | 17,5 |
| Zaposleni na 1.000 radno sposobnih | 757 | 695 |
| Sa višom ili visokom školom | 53,7 % | 47,8 % |
Zaostatak za sličnim mestima
| Pokazatelj | Ovde | Slična mesta |
|---|---|---|
| Prazni i napušteni stanovi | 21,1 % | 17,0 % |
| Domaćinstva na kanalizaciji | 81,9 % | 83,4 % |
| PM2.5 zimi, izmereno ili procena | 36,2 µg/m³ | 35,9 µg/m³ |
| Prečišćene otpadne vode | 0,0 % | 0,5 % |
Šta kažu nezavisni izvori
Procena OpenStreetMap, 2026-11-01. Podatke unose volonteri: ovo pokazuje šta je ucrtano na mapi, a slabije mapirano mesto izgleda kao mesto sa manje usluga. Ne ulazi u ocenu.
- Apoteke na 10.000 stanovnika: 8,5 (prosek mesta 2,8)
- Supermarketi na 10.000 stanovnika: 4,3 (prosek mesta 1,9)
- Pošte na 10.000 stanovnika: 2,9 (prosek mesta 3,5)
- Banke na 10.000 stanovnika: 8,3 (prosek mesta 1,8)
- Lekari i klinike na 10.000 stanovnika: 21,9 (prosek mesta 1,7)
- Restorani i kafići na 10.000 stanovnika: 53,6 (prosek mesta 8,9)
- Benzinske pumpe na 10.000 stanovnika: 2,1 (prosek mesta 3,2)
Slična mesta
Uporedi ova mesta u alatu. Sličnost je računata iz 28 pokazatelja; način je na stranici Kako računamo.
Izvori i metodologija
Izvor i period stoje uz svaki pokazatelj. Celu računicu vidite na stranici Kako računamo, a proveru ocene na stranici Provera ocene. Svežinu izvora prati Stanje podataka, a sve brojke su u preuzimanju.
Provera brojki
Zvanične procene poredimo sa onim što je stvarno izbrojano. Ako se slažu, odnos je oko 100. Izbori 2026. nisu konačni. Ovo ne ulazi u glavnu ocenu.
| Pitanje | Zvanično | Izmereno | Odnos |
|---|---|---|---|
| Koliko punoletnih je stvarno tu?Glasači su donja mera prisutnih; iznad 100 znači da je glasalo više ljudi nego što procena kaže da živi tu. | 30.935 punoletnih po RZS proceni | 26.016 glasalo 2026. | 84 na 100 |
| Da li je birački spisak veći od procene?Spisak uključuje i one koji su otišli, a nisu se odjavili. | 30.935 punoletnih po RZS proceni | 39.612 na biračkom spisku | 128 na 100 |
| Ima li dece koliko piše?Škola zna ko je stvarno došao. | 347 očekivanih osmaka po RZS proceni | 380 stvarno na maloj maturi | 110 na 100 |
| Koliko stanova je stvarno nastanjeno?Popis 2022. Ostatak su prazni, napušteni i vikend stanovi. | 23.792 stanova | 16.981 nastanjeno | 71% |
| Šta plata stvarno kupuje?RGZ, stvarne kupoprodaje 2025, kurs 117,2. | 184.065 RSD prosečna plata | 3.734 € medijana ugovorenog m² | 0,42 m² za platu |
| Koliko se traži, a koliko se plaća?Naše računanje. RGZ 3.734 € iz 2025. pomeren je za 1,4 god. uz rast od 10,4% godišnje. Stanovi u dva izvora nisu isti, pa ovo nije popust pri kupovini. | 4.280 € ugovorena cena, svedena na 2026-11 | 4.945 € tražena u oglasima | 1,16 puta |
| Koliko mesto svetli noću?Satelit NASA. Industrija i LED rasveta podižu broj. | 37.470 stanovnika | 198,6 zračenja na 1.000 stanovnika | 16. od 161 |
Promena biračkog spiska, 2023. do 2026.
Spisak se menja zbog novih punoletnih i umrlih. Ostatak je ono što to dvoje ne objašnjava.
- Spisak 2023.
- 39.605
- Novi punoletni
- +1.039
- Umrli
- −1.670
- Ostatak
- +638
- Spisak 2026.
- 39.612
Život i ljudi
Životni vek i uzroci smrti
- Životni vek, muškarci
- 70,5 god.
- Životni vek, žene
- 77,4 god.
- Bolesti srca i krvotoka na 10.000
- 59,8
- Tumori na 10.000
- 37,8
- Bolesti disanja na 10.000
- 9,5
- Povrede i trovanja na 10.000
- 4,3
Seljenje, porodica i gradnja
- Neto doseljeni na 1.000 godišnje
- 11,7
- Brakovi na 1.000 godišnje
- 7,4
- Razvodi na 100 brakova
- 46,2
- Stanovi po dozvolama na 1.000
- 34,3
- Srednjoškolci na 1.000 stanovnika
- 182,9
RZS. Uzroci smrti su sirove stope, pa starije mesto ima veće brojeve. Seljenje, smrti i brakovi su prosek tri godine, a dozvole pet.
Obrazovanje
Osnovna škola, osmi razred
- Prosečna ocena
- 4,43
- Matematika, skor
- 547
- Maternji jezik, skor
- 543
- Ocena prema testu*
- 0,23
Srednje škole
- Srednjih škola
- 12
- Gimnazija
- 5
- Srednjoškolaca na 1.000
- 182,9
- Učenika po nastavniku
- 7,4
* Naše računanje: koliko je školska ocena viša ili niža od ocene koju rezultat na maloj maturi predviđa u celoj Srbiji. Rezultati mature i upisni bodovi po srednjoj školi nisu objavljeni kao otvoreni podaci. Univerziteti su na stranici Univerziteti i fakulteti.
Stanovništvo
- Stanovnika 2025.
- 37.470
- Promena od 2022.
- 2,1%
- Dece do 14
- 14,5%
- Starijih od 65
- 22,2%
Na popisu 2011. bilo je 39.122, a 2022. 36.699 stanovnika. Procene RZS-a se posle svakog popisa ponovo baziraju, pa je linija prekinuta tamo gde bi skok bio samo promena osnova.
Svi popisi, 1948–2022.
Popisi su rađeni po različitim metodologijama, a teritorija je svedena na stanje iz 2022.
Procene po godinama
Rođeni i umrli, 1961–2025.
- Rođeni 2025.
- 396
- Umrli 2025.
- 561
- Prirodni priraštaj
- -165 rođeni minus umrli
Tabela po godinama
| Godina | Rođeni | Umrli | Priraštaj |
|---|---|---|---|
| 2025. | 396 | 561 | -165 |
| 2024. | 413 | 584 | -171 |
| 2023. | 439 | 583 | -144 |
| 2022. | 464 | 708 | -244 |
| 2021. | 481 | 884 | -403 |
| 2020. | 471 | 688 | -217 |
| 2019. | 404 | 582 | -178 |
| 2018. | 439 | 596 | -157 |
| 2017. | 430 | 624 | -194 |
| 2016. | 505 | 657 | -152 |
| 2015. | 516 | 629 | -113 |
| 2014. | 470 | 612 | -142 |
| 2013. | 458 | 578 | -120 |
| 2012. | 451 | 623 | -172 |
| 2011. | 405 | 633 | -228 |
| 2010. | 512 | 631 | -119 |
| 2009. | 524 | 630 | -106 |
| 2008. | 543 | 632 | -89 |
| 2007. | 379 | 630 | -251 |
| 2006. | 426 | 677 | -251 |
| 2005. | 431 | 719 | -288 |
| 2004. | 407 | 660 | -253 |
| 2003. | 474 | 756 | -282 |
| 2002. | 457 | 681 | -224 |
| 2001. | 393 | 784 | -391 |
| 2000. | 374 | 768 | -394 |
| 1999. | 367 | 760 | -393 |
| 1998. | 429 | 716 | -287 |
| 1997. | 437 | 718 | -281 |
| 1996. | 430 | 748 | -318 |
| 1995. | 429 | 752 | -323 |
| 1994. | 436 | 715 | -279 |
| 1993. | 458 | 800 | -342 |
| 1992. | 445 | 796 | -351 |
| 1991. | 468 | 700 | -232 |
| 1990. | 522 | 618 | -96 |
| 1989. | 525 | 665 | -140 |
| 1988. | 517 | 654 | -137 |
| 1987. | 571 | 617 | -46 |
| 1986. | 604 | 619 | -15 |
| 1985. | 596 | 572 | 24 |
| 1984. | 632 | 637 | -5 |
| 1983. | 716 | 618 | 98 |
| 1982. | 669 | 594 | 75 |
| 1981. | 724 | 585 | 139 |
| 1980. | 782 | 563 | 219 |
| 1979. | 811 | 546 | 265 |
| 1978. | 776 | 587 | 189 |
| 1977. | 822 | 535 | 287 |
| 1976. | 849 | 531 | 318 |
| 1975. | 855 | 566 | 289 |
| 1974. | 873 | 556 | 317 |
| 1973. | 899 | 610 | 289 |
| 1972. | 781 | 575 | 206 |
| 1971. | 794 | 518 | 276 |
| 1970. | 862 | 574 | 288 |
| 1969. | 825 | 583 | 242 |
| 1968. | 750 | 526 | 224 |
| 1967. | 772 | 526 | 246 |
| 1966. | 835 | 498 | 337 |
| 1965. | 828 | 453 | 375 |
| 1964. | 913 | 472 | 441 |
| 1963. | 941 | 508 | 433 |
| 1962. | 935 | 504 | 431 |
| 1961. | 950 | 463 | 487 |
RZS, teritorija svedena na današnje opštine.
Naselja (1), broj stanovnika po popisima
| Naselje | 1948. | 1971. | 1991. | 2011. | 2022. |
|---|---|---|---|---|---|
| Beograd (Savski Venac) | 54.067 | 63.531 | 47.682 | 39.122 | 36.699 |
Sastav stanovništva
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 5,3% manja od popisa, a 4,9% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 44,0 muškarci 42,1, žene 45,7
- Muškarci
- 45,7% 17.923
- Žene
- 54,3% 21.303
- Žena na 100 muškaraca
- 118,9
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 894 | 851 |
| 5–9 | 777 | 728 |
| 10–14 | 689 | 721 |
| 15–19 | 949 | 891 |
| 20–24 | 1.172 | 1.184 |
| 25–29 | 1.475 | 1.562 |
| 30–34 | 1.414 | 1.576 |
| 35–39 | 1.213 | 1.315 |
| 40–44 | 1.039 | 1.255 |
| 45–49 | 1.042 | 1.309 |
| 50–54 | 1.271 | 1.549 |
| 55–59 | 1.649 | 2.094 |
| 60–64 | 1.565 | 1.886 |
| 65–69 | 787 | 918 |
| 70–74 | 697 | 1.033 |
| 75–79 | 524 | 947 |
| 80–84 | 436 | 879 |
| 85+ | 330 | 605 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 5,3% manja od popisa, a 4,9% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 44,1 muškarci 42,1, žene 45,7
- Muškarci
- 45,6% 17.673
- Žene
- 54,4% 21.073
- Žena na 100 muškaraca
- 119,2
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 925 | 894 |
| 5–9 | 770 | 707 |
| 10–14 | 673 | 730 |
| 15–19 | 897 | 847 |
| 20–24 | 1.127 | 1.109 |
| 25–29 | 1.422 | 1.562 |
| 30–34 | 1.453 | 1.564 |
| 35–39 | 1.214 | 1.337 |
| 40–44 | 1.041 | 1.245 |
| 45–49 | 1.024 | 1.269 |
| 50–54 | 1.165 | 1.479 |
| 55–59 | 1.561 | 1.985 |
| 60–64 | 1.596 | 1.982 |
| 65–69 | 869 | 1.003 |
| 70–74 | 665 | 981 |
| 75–79 | 513 | 922 |
| 80–84 | 403 | 817 |
| 85+ | 355 | 640 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 5,3% manja od popisa, a 4,9% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 44,1 muškarci 42,1, žene 45,8
- Muškarci
- 45,6% 17.414
- Žene
- 54,4% 20.813
- Žena na 100 muškaraca
- 119,5
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 948 | 910 |
| 5–9 | 772 | 703 |
| 10–14 | 694 | 740 |
| 15–19 | 847 | 801 |
| 20–24 | 1.053 | 1.045 |
| 25–29 | 1.362 | 1.520 |
| 30–34 | 1.466 | 1.549 |
| 35–39 | 1.229 | 1.362 |
| 40–44 | 1.034 | 1.237 |
| 45–49 | 1.024 | 1.260 |
| 50–54 | 1.082 | 1.411 |
| 55–59 | 1.435 | 1.846 |
| 60–64 | 1.593 | 2.017 |
| 65–69 | 1.009 | 1.167 |
| 70–74 | 627 | 915 |
| 75–79 | 512 | 909 |
| 80–84 | 373 | 768 |
| 85+ | 354 | 653 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 5,3% manja od popisa, a 4,9% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 44,1 muškarci 42,0, žene 45,8
- Muškarci
- 45,5% 17.203
- Žene
- 54,5% 20.576
- Žena na 100 muškaraca
- 119,6
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 988 | 940 |
| 5–9 | 801 | 719 |
| 10–14 | 705 | 741 |
| 15–19 | 786 | 749 |
| 20–24 | 1.006 | 1.003 |
| 25–29 | 1.313 | 1.467 |
| 30–34 | 1.446 | 1.548 |
| 35–39 | 1.259 | 1.372 |
| 40–44 | 1.043 | 1.254 |
| 45–49 | 1.015 | 1.223 |
| 50–54 | 1.030 | 1.350 |
| 55–59 | 1.294 | 1.695 |
| 60–64 | 1.564 | 2.031 |
| 65–69 | 1.147 | 1.350 |
| 70–74 | 594 | 846 |
| 75–79 | 522 | 900 |
| 80–84 | 351 | 719 |
| 85+ | 339 | 669 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 5,3% manja od popisa, a 4,9% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,9 muškarci 41,8, žene 45,6
- Muškarci
- 45,5% 16.950
- Žene
- 54,5% 20.325
- Žena na 100 muškaraca
- 119,9
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.060 | 1.008 |
| 5–9 | 809 | 746 |
| 10–14 | 718 | 732 |
| 15–19 | 715 | 708 |
| 20–24 | 983 | 962 |
| 25–29 | 1.272 | 1.424 |
| 30–34 | 1.398 | 1.547 |
| 35–39 | 1.242 | 1.393 |
| 40–44 | 1.090 | 1.261 |
| 45–49 | 986 | 1.174 |
| 50–54 | 971 | 1.290 |
| 55–59 | 1.182 | 1.540 |
| 60–64 | 1.512 | 1.995 |
| 65–69 | 1.252 | 1.536 |
| 70–74 | 585 | 790 |
| 75–79 | 513 | 866 |
| 80–84 | 339 | 670 |
| 85+ | 323 | 683 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 5,3% manja od popisa, a 4,9% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,7 muškarci 41,6, žene 45,4
- Muškarci
- 45,4% 16.671
- Žene
- 54,6% 20.068
- Žena na 100 muškaraca
- 120,4
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.134 | 1.066 |
| 5–9 | 803 | 781 |
| 10–14 | 725 | 711 |
| 15–19 | 663 | 698 |
| 20–24 | 940 | 921 |
| 25–29 | 1.236 | 1.363 |
| 30–34 | 1.347 | 1.524 |
| 35–39 | 1.225 | 1.424 |
| 40–44 | 1.129 | 1.242 |
| 45–49 | 972 | 1.166 |
| 50–54 | 912 | 1.221 |
| 55–59 | 1.098 | 1.425 |
| 60–64 | 1.432 | 1.916 |
| 65–69 | 1.307 | 1.672 |
| 70–74 | 625 | 784 |
| 75–79 | 495 | 833 |
| 80–84 | 329 | 653 |
| 85+ | 299 | 668 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 5,3% manja od popisa, a 4,9% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,6 muškarci 41,5, žene 45,4
- Muškarci
- 45,3% 16.398
- Žene
- 54,7% 19.824
- Žena na 100 muškaraca
- 120,9
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.149 | 1.075 |
| 5–9 | 836 | 818 |
| 10–14 | 713 | 686 |
| 15–19 | 650 | 705 |
| 20–24 | 880 | 876 |
| 25–29 | 1.172 | 1.286 |
| 30–34 | 1.327 | 1.505 |
| 35–39 | 1.250 | 1.439 |
| 40–44 | 1.122 | 1.252 |
| 45–49 | 986 | 1.169 |
| 50–54 | 889 | 1.167 |
| 55–59 | 1.000 | 1.343 |
| 60–64 | 1.345 | 1.811 |
| 65–69 | 1.305 | 1.760 |
| 70–74 | 714 | 865 |
| 75–79 | 470 | 791 |
| 80–84 | 315 | 644 |
| 85+ | 275 | 632 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 5,3% manja od popisa, a 4,9% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,6 muškarci 41,4, žene 45,4
- Muškarci
- 45,2% 16.157
- Žene
- 54,8% 19.575
- Žena na 100 muškaraca
- 121,2
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.129 | 1.077 |
| 5–9 | 881 | 838 |
| 10–14 | 722 | 670 |
| 15–19 | 663 | 712 |
| 20–24 | 835 | 827 |
| 25–29 | 1.085 | 1.210 |
| 30–34 | 1.301 | 1.487 |
| 35–39 | 1.270 | 1.458 |
| 40–44 | 1.129 | 1.276 |
| 45–49 | 979 | 1.181 |
| 50–54 | 911 | 1.144 |
| 55–59 | 925 | 1.267 |
| 60–64 | 1.224 | 1.670 |
| 65–69 | 1.279 | 1.789 |
| 70–74 | 820 | 1.014 |
| 75–79 | 430 | 740 |
| 80–84 | 320 | 623 |
| 85+ | 254 | 592 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 5,3% manja od popisa, a 4,9% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,5 muškarci 41,3, žene 45,3
- Muškarci
- 45,2% 15.998
- Žene
- 54,8% 19.361
- Žena na 100 muškaraca
- 121,0
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.099 | 1.060 |
| 5–9 | 914 | 868 |
| 10–14 | 760 | 686 |
| 15–19 | 666 | 712 |
| 20–24 | 788 | 784 |
| 25–29 | 1.038 | 1.152 |
| 30–34 | 1.247 | 1.451 |
| 35–39 | 1.275 | 1.479 |
| 40–44 | 1.164 | 1.280 |
| 45–49 | 994 | 1.221 |
| 50–54 | 939 | 1.115 |
| 55–59 | 889 | 1.215 |
| 60–64 | 1.091 | 1.502 |
| 65–69 | 1.251 | 1.799 |
| 70–74 | 915 | 1.181 |
| 75–79 | 409 | 690 |
| 80–84 | 323 | 609 |
| 85+ | 236 | 557 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 5,3% manja od popisa, a 4,9% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,3 muškarci 41,1, žene 45,2
- Muškarci
- 45,3% 15.866
- Žene
- 54,7% 19.186
- Žena na 100 muškaraca
- 120,9
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.067 | 1.014 |
| 5–9 | 977 | 926 |
| 10–14 | 776 | 724 |
| 15–19 | 685 | 714 |
| 20–24 | 724 | 754 |
| 25–29 | 1.027 | 1.110 |
| 30–34 | 1.205 | 1.412 |
| 35–39 | 1.265 | 1.448 |
| 40–44 | 1.175 | 1.306 |
| 45–49 | 1.065 | 1.259 |
| 50–54 | 938 | 1.092 |
| 55–59 | 846 | 1.184 |
| 60–64 | 999 | 1.355 |
| 65–69 | 1.210 | 1.786 |
| 70–74 | 994 | 1.328 |
| 75–79 | 400 | 660 |
| 80–84 | 300 | 591 |
| 85+ | 213 | 523 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 5,3% manja od popisa, a 4,9% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,9 muškarci 40,5, žene 45,0
- Muškarci
- 45,2% 15.707
- Žene
- 54,8% 19.042
- Žena na 100 muškaraca
- 121,2
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.068 | 1.005 |
| 5–9 | 1.052 | 972 |
| 10–14 | 794 | 767 |
| 15–19 | 708 | 705 |
| 20–24 | 667 | 739 |
| 25–29 | 1.023 | 1.072 |
| 30–34 | 1.184 | 1.377 |
| 35–39 | 1.253 | 1.428 |
| 40–44 | 1.176 | 1.356 |
| 45–49 | 1.115 | 1.247 |
| 50–54 | 931 | 1.133 |
| 55–59 | 817 | 1.132 |
| 60–64 | 926 | 1.270 |
| 65–69 | 1.138 | 1.713 |
| 70–74 | 1.007 | 1.415 |
| 75–79 | 418 | 662 |
| 80–84 | 273 | 577 |
| 85+ | 157 | 472 |
- Prosečna starost
- 44,4 muškarci 42,8, žene 45,8
- Muškarci
- 46,2% 16.954
- Žene
- 53,8% 19.745
- Žena na 100 muškaraca
- 116,5
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 826 | 817 |
| 5–9 | 844 | 823 |
| 10–14 | 899 | 826 |
| 15–19 | 859 | 826 |
| 20–24 | 715 | 829 |
| 25–29 | 976 | 1.017 |
| 30–34 | 1.092 | 1.282 |
| 35–39 | 1.298 | 1.527 |
| 40–44 | 1.464 | 1.632 |
| 45–49 | 1.311 | 1.404 |
| 50–54 | 1.168 | 1.282 |
| 55–59 | 950 | 1.181 |
| 60–64 | 1.067 | 1.297 |
| 65–69 | 1.215 | 1.578 |
| 70–74 | 1.131 | 1.546 |
| 75–79 | 534 | 734 |
| 80–84 | 337 | 608 |
| 85+ | 268 | 536 |
- Prosečna starost
- 44,1 muškarci 42,5, žene 45,6
- Muškarci
- 46,3% 17.082
- Žene
- 53,7% 19.835
- Žena na 100 muškaraca
- 116,1
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 918 | 896 |
| 5–9 | 848 | 839 |
| 10–14 | 909 | 826 |
| 15–19 | 869 | 831 |
| 20–24 | 747 | 831 |
| 25–29 | 968 | 1.018 |
| 30–34 | 1.080 | 1.236 |
| 35–39 | 1.287 | 1.551 |
| 40–44 | 1.464 | 1.616 |
| 45–49 | 1.376 | 1.462 |
| 50–54 | 1.177 | 1.292 |
| 55–59 | 969 | 1.194 |
| 60–64 | 1.029 | 1.274 |
| 65–69 | 1.140 | 1.505 |
| 70–74 | 1.125 | 1.562 |
| 75–79 | 585 | 822 |
| 80–84 | 325 | 564 |
| 85+ | 266 | 516 |
- Prosečna starost
- 44,0 muškarci 42,3, žene 45,4
- Muškarci
- 46,3% 17.171
- Žene
- 53,7% 19.937
- Žena na 100 muškaraca
- 116,1
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 965 | 950 |
| 5–9 | 841 | 845 |
| 10–14 | 888 | 831 |
| 15–19 | 918 | 836 |
| 20–24 | 793 | 853 |
| 25–29 | 929 | 1.009 |
| 30–34 | 1.068 | 1.205 |
| 35–39 | 1.273 | 1.519 |
| 40–44 | 1.438 | 1.666 |
| 45–49 | 1.446 | 1.503 |
| 50–54 | 1.243 | 1.362 |
| 55–59 | 981 | 1.174 |
| 60–64 | 995 | 1.242 |
| 65–69 | 1.064 | 1.390 |
| 70–74 | 1.106 | 1.576 |
| 75–79 | 651 | 950 |
| 80–84 | 308 | 524 |
| 85+ | 264 | 502 |
- Prosečna starost
- 43,8 muškarci 42,2, žene 45,2
- Muškarci
- 46,2% 17.316
- Žene
- 53,8% 20.154
- Žena na 100 muškaraca
- 116,4
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.009 | 1.003 |
| 5–9 | 832 | 868 |
| 10–14 | 897 | 836 |
| 15–19 | 950 | 866 |
| 20–24 | 845 | 886 |
| 25–29 | 869 | 1.005 |
| 30–34 | 1.077 | 1.214 |
| 35–39 | 1.240 | 1.483 |
| 40–44 | 1.426 | 1.683 |
| 45–49 | 1.507 | 1.575 |
| 50–54 | 1.300 | 1.417 |
| 55–59 | 1.022 | 1.175 |
| 60–64 | 958 | 1.215 |
| 65–69 | 1.026 | 1.300 |
| 70–74 | 1.061 | 1.562 |
| 75–79 | 728 | 1.104 |
| 80–84 | 304 | 473 |
| 85+ | 265 | 489 |
Crtica je Srbija u istoj godini. Procene pre 2022. se ne nastavljaju na one posle popisa, pa se te godine ne porede međusobno. RZS.
Nacionalnost, popisi 2022. i 2011.
| Grupa | Traka | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|---|
| Srbi | 76,0% | 88,8% | 27.881 | |
| Jugosloveni | 1,3% | 1,0% | 466 | |
| Ostali | 1,2% | 0,8% | 438 | |
| Nisu se izjasnili | 2,3% | 3,6% | 844 | |
| Nepoznato | 15,9% | 1,6% | 5.821 |
Grupe ispod 1% (20)
| Grupa | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|
| Rusi | 0,75% | 0,1% | 277 |
| Crnogorci | 0,56% | 0,9% | 205 |
| Hrvati | 0,41% | 0,6% | 152 |
| Romi | 0,38% | 0,6% | 138 |
| Makedonci | 0,30% | 0,5% | 110 |
| Goranci | 0,17% | 0,3% | 62 |
| Bošnjaci | 0,15% | 0,1% | 56 |
| Slovenci | 0,14% | 0,1% | 50 |
| Muslimani | 0,09% | 0,2% | 34 |
| Regionalna pripadnost | 0,08% | 0,1% | 30 |
| Mađari | 0,07% | 0,1% | 27 |
| Rumuni | 0,07% | 0,1% | 26 |
| Ukrajinci | 0,06% | 0,0% | 21 |
| Slovaci | 0,05% | 0,1% | 20 |
| Nemci | 0,05% | 0,1% | 17 |
| Bugari | 0,03% | 0,1% | 10 |
| Albanci | 0,02% | 0,1% | 8 |
| Bunjevci | 0,01% | 0,0% | 2 |
| Vlasi | 0,01% | 0,0% | 2 |
| Rusini | 0,01% | 0,0% | 2 |
Veroispovest, popisi 2022. i 2011.
| Grupa | Traka | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|---|
| Pravoslavna | 71,3% | 83,6% | 26.159 | |
| Nisu vernici | 4,7% | 5,6% | 1.731 | |
| Nisu se izjasnili | 3,5% | 5,7% | 1.275 | |
| Nepoznato | 17,3% | 1,7% | 6.355 |
Grupe ispod 1% (8)
| Grupa | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|
| Islamska | 0,79% | 1,1% | 291 |
| Katolička | 0,74% | 1,1% | 272 |
| Ostale hrišćanske | 0,72% | 0,5% | 264 |
| Agnostici | 0,64% | 0,3% | 235 |
| Protestantska | 0,13% | 0,2% | 48 |
| Judaistička | 0,08% | 0,1% | 30 |
| Ostale | 0,06% | 0,1% | 21 |
| Istočnjačke | 0,05% | 0,0% | 18 |
Udeo u svim popisanim. Izjašnjavanje nije obavezno, a „Nepoznato” je kategorija RZS-a. Udeo „Nepoznato” je u Srbiji 2022. veći nego 2011, pa razlika između kolona ne mora da bude stvarna promena. Nacionalnost i vera se ne ocenjuju i ne ulaze u poređenja. RZS, Popis 2022.
Cena života
- Korpa, usklađena
- 118.396 RSD, 2026-05, pomereno do 2026-09, državna korpa i RZS cene
- Prosečna plata
- 184.065 RSD
- Stanovanje mesečno
- 116.028 tražena kirija*
- Sve kroz platu
- 1,27 korpa i stanovanje
Procena Državna računica, a ne tržišno merenje; koristi se oprezno i poredi sa našim cenama iz prodavnica. Stanovanje: tražena kirija iz oglasa za stan od 50 m², naše računanje. Uporedi cene u prodavnicama.
Stanovanje i obrazovanje
- Stanova
- 23.792
- Prazni i napušteni
- 21,1%
- Pod zakupom
- 11,2%
- Zgrade starije od 1971.
- 56%
- Viša ili visoka škola
- 53,7%
- Bez srednje škole
- 6,7%
Popis 2022. RZS.
Posao i plate
- Neto plata, 12 meseci
- 184.065 do 08/2026
- Zaposlenih na 1.000
- 479
- Aktivnih firmi
- 4.926 09/2025
- Nezaposlenih na birou
- 608 09/2025
Plata zaposlenih koji ovde žive, bez obzira na to gde rade. Tačka je ovo mesto, crta je Srbija.
Zdravstvo
- Lekara
- 3.598
- Stanovnika po lekaru
- 10
- Zubara
- 21
- Farmaceuta
- 142
Podaci za 2024, samo zdravstvena služba. Broji se gde ljudi rade, pa bolnički centri izgledaju bolje od mesta čiji se stanovnici tamo leče.
Škole i vrtići
- Skor na maloj maturi
- 545 2025/26, prosek mesta 481
- Osnovnih škola
- 10
- Dece u vrtiću
- 2.254 2025/2026
- Obuhvat vrtićem
- 84% naša procena
Skor je prosek tri standardizovana testa, ponderisan brojem učenika. Više govori o generaciji i porodicama nego o samoj školi. Ministarstvo prosvete.
Od čega se živi
Popis 2022.
Popis 2011.
| Grupa | 2022. | Udeo | 2011. | Udeo |
|---|---|---|---|---|
| Zaposleni | 15.185 | 41,4% | 14.516 | 37,1% |
| Penzioneri | 8.588 | 23,4% | 10.317 | 26,4% |
| Deca do 15 godina | 5.035 | 13,7% | 4.604 | 11,8% |
| Učenici i studenti | 2.653 | 7,2% | 4.015 | 10,3% |
| Nezaposleni | 1.176 | 3,2% | 2.489 | 6,4% |
| Domaćinstvo i ostali | 4.062 | 11,1% | 3.181 | 8,1% |
RZS, popisi 2011. i 2022: svaka osoba je u jednoj grupi. Stopa nezaposlenosti po popisu je 7,2%. Godišnje, PIO fond: 12.111 korisnika penzija u 2026-06, prosečna penzija 90.152 RSD, 67 korisnika na 100 zaposlenih. Ne ulazi u ocenu.
Komunalije i putevi
- Domaćinstva na vodovodu
- 98,1%
- Domaćinstva na kanalizaciji
- 81,9%
- Prečišćene otpadne vode
- 0,0%
- Opštinski putevi sa savremenim kolovozom
- nema podatka
- Divlje deponije, prijavljene
- 4
Godišnjak Opštine i regioni, podaci za 2024. Priključci prema domaćinstvima iz popisa 2022, pa vikend kuće mogu da podignu udeo. Ne ulazi u ocenu. Godišnjak daje jedan red za: Vračar, Čukarica, Stari grad, Savski venac, Rakovica, Palilula (Beograd), Novi Beograd, Surčin, Zemun, Zvezdara, Voždovac, Barajevo, Grocka, pa je vrednost zajednička.
Mobilna mreža i internet
- Mobilna mreža, preuzimanje
- 362 Mb/s
- Broj mobilnih testova
- 876
- Fiksni, preuzimanje
- 223 Mb/s zavisi od paketa
Ocena ide iz mobilne mreže, jer ljudi internet uglavnom koriste na telefonu preko 4G i 5G. Fiksna brzina više pokazuje koji paket korisnici biraju nego šta je dostupno, pa nije u oceni. Prosek Speedtest merenja za 3. kvartal 2026, koja sami pokreću korisnici. Kod malog broja testova rezultat je nesiguran. Speedtest by Ookla Global Fixed and Mobile Network Performance Maps, CC BY-NC-SA 4.0.
Vazduh
Poslednje merenje, stanica Beograd Franša Deperea, Serbia. World Air Quality Index Project, SEPA. AQI,
Poslednjih 30 dana, stanica Beograd Mostar, neverifikovano, do 2026-11-01.21,1 µg/m³ PM2.5
- PM2.5 zimi, izmereno
- 36,2 2024.
- PM2.5 leti, izmereno
- 11,6
- Godišnji prosek
- 21,0
- SO₂, prosek
- 10,5
- Dana PM10 preko 50
- 69
- Emisije SO₂ iz fabrika
- 13 t 2024, pogona: 1
Zvanično Verifikovana merenja SEPA, stanice: Beograd Mostar, Bg Mostar, KBC Misovic. Isprekidana linija je 25 µg/m³, godišnja granica u Srbiji. Emisije: NRIZ registar.
Bezbednost na putu
- Sa povređenima 2025.
- 238
- Sa poginulima 2025.
- 4
- Teških godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana
- 12,2 135.259 ljudi tokom dana
- Sve nezgode 2026.
- 1.001 tekuća godina
- Na glavnim putevima van naselja*
- 7 od 242 teških, 2025.
Ocena ne računa nezgode na autoputevima i brzim putevima (32% teških nezgoda ovde), a deli se sa dnevnim stanovništvom: stanovnici plus ljudi koji tu rade, minus oni koji rade negde drugde. Drugi tranzitni putevi su i dalje uračunati; zvezdica je naš proračun koji ne menja ocenu. MUP, otvoreni podaci.
Osude za krivična dela
- Osuđenih odraslih 2024.
- 548
- Za imovinu
- 144
- Za život i telo
- 18
- U saobraćaju
- 53
Osude po mestu izvršenja, ne prijavljena dela i ne ocena bezbednosti, zato nisu u indeksu.
Povezanost
- Do sedišta regiona*
- 5 min 26. od 161
- Do najbližeg velikog centra*
- 5 min 5. od 161
- Do Beograda*
- 5 min 2. od 161
- Do najbližeg fakulteta*
- 5 min 48. od 161
- Do najbliže srednje škole*
- 0 min 1. od 161
Minuti vožnje kolima bez gužve, od centra mesta. Ne meri autobus i ne ulazi u ocenu. Veliki centri su Beograd, Novi Sad, Niš i Kragujevac. Nula znači da je cilj u samom mestu. Red 1 je najbliže.