Sva mesta · Zlatiborski region
Požega
Požega: iznad proseka svih mesta po školama i vrtićima (76) i poslu i plati (53), ispod proseka po pristupu (69) i demografiji (43). Stanovništvo od popisa 2022: −3,2%, prosek regiona −2,3%.
25.168 stanovnika101.456 RSD neto plata
Ocena 1–100, veće je bolje. To je geometrijski prosek 7 tema, bez Bezbednosti na putu. Verovatno između 21. i 95. mesta.
Kako računamoRang je okviran: ovde nema merenja vazduha. Zašto?
Profil mesta
Ocene 1–100, veće je bolje. Crtica je prosek sličnih mesta.
Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: promena stanovništva od popisa 2022. i neto doseljeni na 1.000 stanovnika.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: neto plata, zaposleni na 1.000 radno sposobnih i firme na 1.000 stanovnika.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: koliko plata pokriva korpu i stanovanje.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: zdravstveni radnici na 10.000 stanovnika i životni vek.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: mala matura, obuhvat vrtićem i vreme do fakulteta i srednje škole.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: vreme do velikog centra i brzina mobilne mreže.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: gori od dva zagađivača, PM2.5 zimi i SO₂.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: teške nezgode; tema je van ukupne ocene.
Kako računamoTrendovi
Stanovništvo se poredi po popisima i procenama posle 2022, jer se godišnje procene ne nastavljaju preko popisa. Metodologija popisa se menjala.
Stanovnika25.168 2025.▼ 3,2% od 2022.Detalji
Broj stanovnika po proceni RZS. Godine pre popisa 2022. su stare procene.
- Najviše, 1981.
- 34.100
- Najmanje, 2025.
- 25.168
- Broj stanovnika
- 25.168
- Prosek mesta
- 40.683
- Položaj, 1. je najviše
- 69. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 25.168 2024. 25.441 2023. 25.731 2022. 25.988 2011. 29.638 2002. 32.293 1991. 33.578 1981. 34.100 1971. 33.804 1961. 32.382 1953. 31.741 1948. 31.014 Neto plata101.456 RSD, 12 meseci do 08/2026▲ 30,9% 2020–2025. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna neto plata po godinama, RZS.
- Najviše, 2025.
- 93.666 RSD
- Najmanje, 2018.
- 42.432 RSD
- Neto plata, 12 meseci
- 101.456 RSD
- Prosek mesta
- 101.239 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 51. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2025. 93.666 93.603 2024. 83.653 83.346 2023. 72.782 72.735 2022. 63.631 63.533 2021. 56.495 56.572 2020. 50.356 52.069 2019. 46.401 47.718 2018. 42.432 43.470 Zaposlenih9.254 2026.→ 0,4% od 2021.Detalji
Broj zaposlenih po godinama, RZS. Na grafikonu je ukupan broj, a poređenje je na 1.000 stanovnika.
- Najviše, 2023.
- 9.501
- Najmanje, 2016.
- 7.956
- Prosek mesta
- 322
- Položaj, 1. je najbolje
- 32. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2026. 9.254 2025. 9.355 2024. 9.422 2023. 9.501 2022. 9.308 2021. 9.218 2020. 8.972 2019. 8.668 2018. 8.402 2017. 8.108 2016. 7.956 Korisnici penzija7.116 2026.→ 0,6% od 2021.Detalji
Korisnici svih vrsta penzija, PIO fond, decembar svake godine, a za tekuću godinu poslednji objavljen mesec.
- Najviše, 2018.
- 7.409
- Najmanje, 2023.
- 7.049
- Prosek mesta
- 248
- Položaj, 1. je najviše
- 32. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2026. 7.116 2025. 7.114 2024. 7.060 2023. 7.049 2022. 7.071 2021. 7.076 2020. 7.263 2019. 7.347 2018. 7.409 Odseljeni498 2025.▲ 2,0% od 2022.Detalji
Broj ljudi koji su se odselili iz mesta tokom godine, RZS.
- Najviše, 2023.
- 511
- Najmanje, 2024.
- 445
- Prosek mesta
- -1,5
- Položaj, 1. je najbolje
- 100. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 498 2024. 445 2023. 511 2022. 488 Doseljeni453 2025.▲ 8,6% od 2022.Detalji
Broj ljudi koji su se doselili u mesto tokom godine, RZS.
- Najviše, 2025.
- 453
- Najmanje, 2024.
- 398
- Prosek mesta
- -1,5
- Položaj, 1. je najbolje
- 100. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 453 2024. 398 2023. 442 2022. 417
Još trendova (9)
Novi stanovi, po m²94.306 RSD 2023.▼ 24,5% od 2020. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna cena novog stana po kvadratnom metru, RZS. U malom mestu je godišnje malo prodaja, pa broj jače skače.
- Najviše, 2022.
- 100.571 RSD
- Najmanje, 2023.
- 94.306 RSD
- Cena novih stanova po m²
- 94.306 RSD
- Prosek mesta
- 135.783 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 22. od 87
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2023. 94.306 143.298 2022. 100.571 126.155 2021. 97.809 114.840 2020. 95.893 108.603 Noćenja turista14.772 2025.▼ 40,6% od 2019.Detalji
Ukupan broj noćenja turista godišnje, RZS. Na grafikonu je ukupan broj, a poređenje je po stanovniku.
- Najviše, 2024.
- 30.122
- Najmanje, 2020.
- 14.551
- Prosek mesta
- 2,7
- Položaj, 1. je najbolje
- 76. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 14.772 2024. 30.122 2023. 19.040 2022. 18.061 2021. 15.327 2020. 14.551 2019. 24.876 2018. 21.984 2017. 22.552 2016. 19.977 2015. 18.890 2014. 21.700 2013. 16.888 2012. 17.780 2011. 17.142 2010. 19.845 Mala matura489 2026.▼ 2,2% od 2023.Detalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečan skor učenika na maloj maturi.
- Najviše, 2023.
- 500
- Najmanje, 2024.
- 474
- Prosek mesta
- 481
- Položaj, 1. je najbolje
- 61. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2026. 489 481 2025. 474 479 2024. 474 483 2023. 500 483 Saobraćajne nezgode125 2025.▼ 15,0% od 2020.Detalji
Ukupan broj saobraćajnih nezgoda godišnje, MUP.
- Najviše, 2017.
- 169
- Najmanje, 2024.
- 118
- Prosek mesta
- 206
- Položaj, 1. je najbolje
- 106. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 125 2024. 118 2023. 128 2022. 145 2021. 162 2020. 147 2019. 147 2018. 161 2017. 169 2016. 168 Noćno svetlo, sa satelita61. od 161 po stanovniku 2025.▲ 80,3% od 2020.Detalji
Ukupna jačina veštačkog svetla koju satelit NASA izmeri noću iznad teritorije mesta. Sam broj nema svakodnevno značenje: služi za poređenje istog mesta kroz vreme i mesta međusobno. Industrija i prelazak na LED rasvetu menjaju ga i kad se broj ljudi ne menja.
- Najviše, 2025.
- 3.144
- Najmanje, 2020.
- 1.743
- Prosek mesta
- 119,2
- Položaj, 1. je najviše
- 61. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 3.144 2024. 2.785 2023. 2.920 2022. 2.706 2021. 2.120 2020. 1.743 2019. 1.766 2018. 2.680 2017. 2.634 2016. 2.369 2015. 2.396 2014. 2.238 2013. 1.968 2012. 2.064 Prosečna penzija50.527 RSD 2026.▲ 40,1% od 2021. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna penzija svih vrsta, PIO fond, decembar svake godine, a za tekuću godinu poslednji objavljen mesec.
- Najviše, 2026.
- 50.527 RSD
- Najmanje, 2018.
- 22.663 RSD
- Prosečna penzija
- 50.527 RSD
- Prosek mesta
- 50.307 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 69. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2026. 50.527 50.307 2025. 50.411 50.246 2024. 44.867 44.693 2023. 35.115 35.047 2022. 29.622 29.593 2021. 25.651 25.699 2020. 24.103 24.231 2019. 22.769 22.945 2018. 22.663 22.892 Životni vek76,7 god. 2025.→ 0,7% od 2023.Detalji
- Muškarci
- Žene
Tabela po godinama
Godina Muškarci Žene 2025. 74,8 78,7 2024. 75,6 78,4 2023. 74,4 78,1 Brakovi109 2025.▲ 105,7% od 2020.Detalji
Broj sklopljenih brakova godišnje, RZS.
- Najviše, 2014.
- 143
- Najmanje, 2020.
- 53
- Prosek mesta
- 4,4
- Položaj, 1. je najviše
- 86. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 109 2024. 113 2023. 103 2022. 114 2021. 108 2020. 53 2019. 118 2018. 116 2017. 109 2016. 118 2015. 123 2014. 143 2013. 126 2012. 110 2011. 123 2010. 107 Stanovi po dozvolama119 2025.▲ 124,5% od 2020.Detalji
Broj stanova za koje je izdata građevinska dozvola, RZS.
- Najviše, 2023.
- 166
- Najmanje, 2016.
- 6
- Prosek mesta
- 4,8
- Položaj, 1. je najbolje
- 58. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 119 2024. 29 2023. 166 2022. 47 2021. 24 2020. 53 2019. 24 2018. 47 2017. 51 2016. 6 2015. 29 2014. 23 2013. 20 2012. 34 2011. 16 2010. 8 2009. 21 2008. 42 2007. 57
„Realno" znači posle inflacije po indeksu cena za Srbiju. Strelica je smer; zelena je poboljšanje, crvena pogoršanje, siva bez ocene. Praćenje ocena počinje u oktobru 2026.
Naši nalazi
* Naše računanje. Tražene cene su medijana oglasa, bez ponovljenih, gde ih ima bar 10. Tražene kirije i cene ulaze u Priuštivost. Ostalo su podaci navedenih izvora van državne statistike.
Poređenje
Medijana: pola mesta je iznad te vrednosti, a pola ispod, pa je ne pomeraju krajnje vrednosti. Prosek regiona računa svako mesto jednako. Mesto 1 je najbolje. Kliknite na pokazatelj za sva mesta.
| Pokazatelj | Ovde | Prosek regiona | Medijana | U regionu | U Srbiji |
|---|---|---|---|---|---|
| Neto plata, 12 meseci | 101.456 RSD | 95.169 | 96.554 | 2. od 10 | 51. od 161 |
| Zaposleni na 1.000 radno sposobnih | 600 | 518 | 521 | 2. od 10 | 28. od 161 |
| Nezaposleni na 1.000 stanovnika | 34,0 | 63,6 | 55,9 | 4. od 10 | 46. od 161 |
| Promena od 2022. | -3,2 % | -2,3 | -2,6 | 7. od 10 | 102. od 161 |
| Deca do 14 godina | 12,4 % | 13,5 | 13,5 | 6. od 10 | 120. od 161 |
| Sa višom ili visokom školom | 15,3 % | 14,9 | 13,9 | 3. od 10 | 61. od 161 |
| Skor na maloj maturi | 489 | 491 | 480 | 5. od 10 | 61. od 161 |
| Lekari na 10.000 stanovnika | 13,9 | 21,3 | 17,1 | 7. od 10 | 104. od 161 |
| Cena stana po m² | nema podatka | 1.500 | 1.291 | – | – |
| Mobilna mreža Procena | 140 Mb/s | 146 | 156 | 7. od 10 | 95. od 161 |
| PM2.5 zimi, izmereno ili procena Procena | 34,7 µg/m³ | 27,6 | 33,4 | 8. od 10 | 93. od 161 |
| Teške nezgode godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana | 25,1 | 17,8 | 17,6 | 9. od 10 | 137. od 161 |
Slična mesta: Gornji Milanovac, Kula, Lučani, Velika Plana, Bački Petrovac. Upoređuje se sa njihovim prosekom, prvo najveća razlika.
Prednosti u odnosu na slična mesta
| Pokazatelj | Ovde | Slična mesta |
|---|---|---|
| Obuhvat vrtićem | 77 % | 59 % |
| Domaćinstva na kanalizaciji | 76,5 % | 50,1 % |
| Domaćinstva na vodovodu | 92,8 % | 82,5 % |
| Zaposleni na 1.000 radno sposobnih | 600 | 557 |
| Opštinski putevi sa savremenim kolovozom | 90,4 % | 81,0 % |
| Prazni i napušteni stanovi | 15,7 % | 17,8 % |
| Do sedišta regiona | 26 min | 34 min |
| Sa višom ili visokom školom | 15,3 % | 13,6 % |
Zaostatak za sličnim mestima
| Pokazatelj | Ovde | Slična mesta |
|---|---|---|
| Prečišćene otpadne vode | 0,0 % | 35,6 % |
| Do najbližeg velikog centra | 96 min | 54 min |
| Teške nezgode godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana | 25,1 | 22,0 |
| Neto doseljeni na 1.000 godišnje | -2,1 | -0,7 |
| Mobilna mreža | 140 Mb/s | 145 Mb/s |
| Neto plata, 12 meseci | 101.456 RSD | 101.960 RSD |
| Lekari na 10.000 stanovnika | 13,9 | 15,9 |
Šta kažu nezavisni izvori
Procena OpenStreetMap, 2026-11-01. Podatke unose volonteri: ovo pokazuje šta je ucrtano na mapi, a slabije mapirano mesto izgleda kao mesto sa manje usluga. Ne ulazi u ocenu.
- Apoteke na 10.000 stanovnika: 0,8 (prosek mesta 2,8)
- Supermarketi na 10.000 stanovnika: 1,2 (prosek mesta 1,9)
- Pošte na 10.000 stanovnika: 2,4 (prosek mesta 3,5)
- Banke na 10.000 stanovnika: 3,2 (prosek mesta 1,8)
- Lekari i klinike na 10.000 stanovnika: 1,2 (prosek mesta 1,7)
- Restorani i kafići na 10.000 stanovnika: 4,8 (prosek mesta 8,9)
- Benzinske pumpe na 10.000 stanovnika: 3,2 (prosek mesta 3,2)
Slična mesta
Uporedi ova mesta u alatu. Sličnost je računata iz 28 pokazatelja; način je na stranici Kako računamo.
Izvori i metodologija
Izvor i period stoje uz svaki pokazatelj. Celu računicu vidite na stranici Kako računamo, a proveru ocene na stranici Provera ocene. Svežinu izvora prati Stanje podataka, a sve brojke su u preuzimanju.
Provera brojki
Zvanične procene poredimo sa onim što je stvarno izbrojano. Ako se slažu, odnos je oko 100. Izbori 2026. nisu konačni. Ovo ne ulazi u glavnu ocenu.
| Pitanje | Zvanično | Izmereno | Odnos |
|---|---|---|---|
| Koliko punoletnih je stvarno tu?Glasači su donja mera prisutnih; iznad 100 znači da je glasalo više ljudi nego što procena kaže da živi tu. | 21.282 punoletnih po RZS proceni | 17.441 glasalo 2026. | 82 na 100 |
| Da li je birački spisak veći od procene?Spisak uključuje i one koji su otišli, a nisu se odjavili. | 21.282 punoletnih po RZS proceni | 22.317 na biračkom spisku | 105 na 100 |
| Ima li dece koliko piše?Škola zna ko je stvarno došao. | 218 očekivanih osmaka po RZS proceni | 201 stvarno na maloj maturi | 92 na 100 |
| Koliko stanova je stvarno nastanjeno?Popis 2022. Ostatak su prazni, napušteni i vikend stanovi. | 14.645 stanova | 9.937 nastanjeno | 68% |
| Koliko mesto svetli noću?Satelit NASA. Industrija i LED rasveta podižu broj. | 25.168 stanovnika | 124,9 zračenja na 1.000 stanovnika | 61. od 161 |
Promena biračkog spiska, 2023. do 2026.
Spisak se menja zbog novih punoletnih i umrlih. Ostatak je ono što to dvoje ne objašnjava.
- Spisak 2023.
- 22.995
- Novi punoletni
- +729
- Umrli
- −1.150
- Ostatak
- −257
- Spisak 2026.
- 22.317
Život i ljudi
Životni vek i uzroci smrti
- Životni vek, muškarci
- 74,8 god.
- Životni vek, žene
- 78,7 god.
- Bolesti srca i krvotoka na 10.000
- 89,5
- Tumori na 10.000
- 36,2
- Bolesti disanja na 10.000
- 8,6
- Povrede i trovanja na 10.000
- 4,2
Seljenje, porodica i gradnja
- Neto doseljeni na 1.000 godišnje
- -2,1
- Brakovi na 1.000 godišnje
- 4,3
- Razvodi na 100 brakova
- 28,0
- Stanovi po dozvolama na 1.000
- 3,1
- Srednjoškolci na 1.000 stanovnika
- 48,3
RZS. Uzroci smrti su sirove stope, pa starije mesto ima veće brojeve. Seljenje, smrti i brakovi su prosek tri godine, a dozvole pet.
Obrazovanje
Osnovna škola, osmi razred
- Prosečna ocena
- 4,12
- Matematika, skor
- 488
- Maternji jezik, skor
- 486
- Ocena prema testu*
- 0,05
Srednje škole
- Srednjih škola
- 3
- Gimnazija
- 1
- Srednjoškolaca na 1.000
- 48,3
- Učenika po nastavniku
- 7,4
* Naše računanje: koliko je školska ocena viša ili niža od ocene koju rezultat na maloj maturi predviđa u celoj Srbiji. Rezultati mature i upisni bodovi po srednjoj školi nisu objavljeni kao otvoreni podaci. Univerziteti su na stranici Univerziteti i fakulteti.
Stanovništvo
- Stanovnika 2025.
- 25.168
- Promena od 2022.
- -3,2%
- Dece do 14
- 12,4%
- Starijih od 65
- 26,6%
Na popisu 2011. bilo je 29.638, a 2022. 25.988 stanovnika. Procene RZS-a se posle svakog popisa ponovo baziraju, pa je linija prekinuta tamo gde bi skok bio samo promena osnova.
Svi popisi, 1948–2022.
Popisi su rađeni po različitim metodologijama, a teritorija je svedena na stanje iz 2022.
Procene po godinama
Rođeni i umrli, 1961–2025.
- Rođeni 2025.
- 186
- Umrli 2025.
- 412
- Prirodni priraštaj
- -226 rođeni minus umrli
Tabela po godinama
| Godina | Rođeni | Umrli | Priraštaj |
|---|---|---|---|
| 2025. | 186 | 412 | -226 |
| 2024. | 174 | 402 | -228 |
| 2023. | 186 | 420 | -234 |
| 2022. | 195 | 460 | -265 |
| 2021. | 197 | 588 | -391 |
| 2020. | 209 | 501 | -292 |
| 2019. | 200 | 430 | -230 |
| 2018. | 198 | 446 | -248 |
| 2017. | 221 | 473 | -252 |
| 2016. | 210 | 471 | -261 |
| 2015. | 220 | 413 | -193 |
| 2014. | 205 | 452 | -247 |
| 2013. | 204 | 455 | -251 |
| 2012. | 226 | 485 | -259 |
| 2011. | 187 | 499 | -312 |
| 2010. | 234 | 453 | -219 |
| 2009. | 222 | 516 | -294 |
| 2008. | 275 | 440 | -165 |
| 2007. | 241 | 461 | -220 |
| 2006. | 228 | 430 | -202 |
| 2005. | 298 | 409 | -111 |
| 2004. | 281 | 506 | -225 |
| 2003. | 284 | 414 | -130 |
| 2002. | 295 | 455 | -160 |
| 2001. | 280 | 434 | -154 |
| 2000. | 279 | 435 | -156 |
| 1999. | 302 | 465 | -163 |
| 1998. | 277 | 402 | -125 |
| 1997. | 313 | 445 | -132 |
| 1996. | 368 | 434 | -66 |
| 1995. | 330 | 381 | -51 |
| 1994. | 341 | 459 | -118 |
| 1993. | 372 | 411 | -39 |
| 1992. | 349 | 404 | -55 |
| 1991. | 339 | 380 | -41 |
| 1990. | 343 | 362 | -19 |
| 1989. | 363 | 409 | -46 |
| 1988. | 374 | 427 | -53 |
| 1987. | 331 | 373 | -42 |
| 1986. | 401 | 337 | 64 |
| 1985. | 381 | 361 | 20 |
| 1984. | 449 | 363 | 86 |
| 1983. | 423 | 367 | 56 |
| 1982. | 440 | 383 | 57 |
| 1981. | 376 | 355 | 21 |
| 1980. | 472 | 323 | 149 |
| 1979. | 391 | 339 | 52 |
| 1978. | 451 | 312 | 139 |
| 1977. | 477 | 286 | 191 |
| 1976. | 454 | 335 | 119 |
| 1975. | 418 | 278 | 140 |
| 1974. | 438 | 301 | 137 |
| 1973. | 448 | 273 | 175 |
| 1972. | 400 | 337 | 63 |
| 1971. | 464 | 282 | 182 |
| 1970. | 419 | 335 | 84 |
| 1969. | 447 | 302 | 145 |
| 1968. | 458 | 284 | 174 |
| 1967. | 416 | 252 | 164 |
| 1966. | 425 | 245 | 180 |
| 1965. | 464 | 235 | 229 |
| 1964. | 437 | 260 | 177 |
| 1963. | 480 | 270 | 210 |
| 1962. | 434 | 272 | 162 |
| 1961. | 499 | 271 | 228 |
RZS, teritorija svedena na današnje opštine.
Naselja (42), broj stanovnika po popisima
| Naselje | 1948. | 1971. | 1991. | 2011. | 2022. |
|---|---|---|---|---|---|
| Požega | 2.249 | 8.503 | 12.552 | 13.153 | 12.362 |
| Visibaba | 1.031 | 1.072 | 1.215 | 1.193 | 1.119 |
| Gorobilje | 1.579 | 1.617 | 1.522 | 1.321 | 1.117 |
| Rasna | 690 | 860 | 992 | 995 | 914 |
| Bakionica | 849 | 706 | 662 | 654 | 710 |
| Pilatovići | 973 | 964 | 895 | 707 | 621 |
| Glumač | 1.041 | 975 | 864 | 684 | 561 |
| Milićevo Selo | 1.073 | 954 | 845 | 657 | 542 |
| Uzići | 501 | 522 | 571 | 489 | 433 |
| Lopaš | 808 | 769 | 641 | 528 | 414 |
| Zdravčići | 793 | 697 | 534 | 444 | 399 |
| Vranjani | 568 | 542 | 501 | 437 | 373 |
| Radovci | 574 | 513 | 470 | 422 | 365 |
| Donja Dobrinja | 883 | 744 | 593 | 421 | 322 |
| Srednja Dobrinja | 841 | 712 | 578 | 405 | 322 |
| Prijanovići | 601 | 544 | 472 | 396 | 313 |
| Gornja Dobrinja | 891 | 753 | 595 | 428 | 312 |
| Zaselje | 930 | 768 | 567 | 383 | 280 |
| Otanj | 578 | 533 | 450 | 329 | 278 |
| Ljutice | 603 | 625 | 431 | 352 | 274 |
| Rupeljevo | 943 | 727 | 484 | 363 | 271 |
| Velika Ježevica | 848 | 717 | 539 | 365 | 269 |
| Tometino Polje | 641 | 441 | 417 | 294 | 260 |
| Prilipac | 390 | 387 | 353 | 294 | 247 |
| Roge | 1.317 | 939 | 589 | 363 | 247 |
| Duškovci | 692 | 601 | 420 | 295 | 235 |
| Tvrdići | 422 | 349 | 305 | 263 | 227 |
| Dražinovići | 613 | 499 | 403 | 307 | 225 |
| Kalenići | 613 | 512 | 411 | 287 | 207 |
| Čestobrodica | 556 | 474 | 396 | 268 | 190 |
| Godovik | 655 | 471 | 326 | 233 | 179 |
| Gugalj | 576 | 493 | 364 | 243 | 179 |
| Mala Ježevica | 597 | 442 | 355 | 251 | 175 |
| Papratište | 709 | 548 | 363 | 212 | 169 |
| Loret | 585 | 471 | 351 | 205 | 151 |
| Rečice | 584 | 456 | 322 | 192 | 126 |
| Mršelji | 409 | 349 | 290 | 169 | 125 |
| Tučkovo | 304 | 255 | 204 | 146 | 124 |
| Tabanovići | 266 | 200 | 132 | 119 | 107 |
| Svračkovo | 704 | 514 | 240 | 156 | 91 |
| Mađer | 268 | 248 | 190 | 106 | 77 |
| Jelen Do | 266 | 338 | 174 | 109 | 76 |
Sastav stanovništva
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 2,4% veća od popisa, a 2,3% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 44,0 muškarci 42,6, žene 45,4
- Muškarci
- 49,0% 14.555
- Žene
- 51,0% 15.163
- Žena na 100 muškaraca
- 104,2
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 623 | 536 |
| 5–9 | 716 | 643 |
| 10–14 | 729 | 683 |
| 15–19 | 858 | 846 |
| 20–24 | 856 | 858 |
| 25–29 | 919 | 799 |
| 30–34 | 935 | 836 |
| 35–39 | 932 | 917 |
| 40–44 | 909 | 963 |
| 45–49 | 963 | 1.050 |
| 50–54 | 1.159 | 1.194 |
| 55–59 | 1.382 | 1.401 |
| 60–64 | 997 | 1.064 |
| 65–69 | 656 | 748 |
| 70–74 | 733 | 878 |
| 75–79 | 615 | 936 |
| 80–84 | 400 | 530 |
| 85+ | 173 | 281 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 2,4% veća od popisa, a 2,3% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 44,2 muškarci 42,9, žene 45,6
- Muškarci
- 49,0% 14.400
- Žene
- 51,0% 14.962
- Žena na 100 muškaraca
- 103,9
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 615 | 516 |
| 5–9 | 678 | 633 |
| 10–14 | 727 | 642 |
| 15–19 | 827 | 852 |
| 20–24 | 860 | 830 |
| 25–29 | 903 | 815 |
| 30–34 | 922 | 792 |
| 35–39 | 929 | 915 |
| 40–44 | 920 | 950 |
| 45–49 | 935 | 1.003 |
| 50–54 | 1.110 | 1.186 |
| 55–59 | 1.336 | 1.353 |
| 60–64 | 1.090 | 1.164 |
| 65–69 | 660 | 753 |
| 70–74 | 693 | 829 |
| 75–79 | 600 | 881 |
| 80–84 | 407 | 555 |
| 85+ | 188 | 293 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 2,4% veća od popisa, a 2,3% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 44,5 muškarci 43,0, žene 45,8
- Muškarci
- 49,1% 14.254
- Žene
- 50,9% 14.796
- Žena na 100 muškaraca
- 103,8
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 591 | 499 |
| 5–9 | 673 | 617 |
| 10–14 | 734 | 636 |
| 15–19 | 788 | 813 |
| 20–24 | 865 | 817 |
| 25–29 | 877 | 824 |
| 30–34 | 903 | 759 |
| 35–39 | 945 | 908 |
| 40–44 | 916 | 937 |
| 45–49 | 915 | 983 |
| 50–54 | 1.068 | 1.177 |
| 55–59 | 1.251 | 1.257 |
| 60–64 | 1.195 | 1.275 |
| 65–69 | 687 | 771 |
| 70–74 | 654 | 784 |
| 75–79 | 594 | 826 |
| 80–84 | 398 | 603 |
| 85+ | 200 | 310 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 2,4% veća od popisa, a 2,3% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 44,7 muškarci 43,2, žene 46,1
- Muškarci
- 49,1% 14.112
- Žene
- 50,9% 14.645
- Žena na 100 muškaraca
- 103,8
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 565 | 483 |
| 5–9 | 670 | 596 |
| 10–14 | 732 | 639 |
| 15–19 | 764 | 762 |
| 20–24 | 865 | 797 |
| 25–29 | 839 | 823 |
| 30–34 | 905 | 768 |
| 35–39 | 946 | 873 |
| 40–44 | 909 | 925 |
| 45–49 | 892 | 983 |
| 50–54 | 1.045 | 1.140 |
| 55–59 | 1.174 | 1.201 |
| 60–64 | 1.247 | 1.332 |
| 65–69 | 740 | 829 |
| 70–74 | 622 | 743 |
| 75–79 | 581 | 778 |
| 80–84 | 392 | 643 |
| 85+ | 224 | 330 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 2,4% veća od popisa, a 2,3% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 44,9 muškarci 43,4, žene 46,4
- Muškarci
- 49,2% 14.010
- Žene
- 50,8% 14.483
- Žena na 100 muškaraca
- 103,4
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 564 | 479 |
| 5–9 | 648 | 565 |
| 10–14 | 735 | 644 |
| 15–19 | 751 | 723 |
| 20–24 | 871 | 784 |
| 25–29 | 796 | 803 |
| 30–34 | 907 | 771 |
| 35–39 | 930 | 846 |
| 40–44 | 907 | 921 |
| 45–49 | 878 | 967 |
| 50–54 | 997 | 1.089 |
| 55–59 | 1.126 | 1.178 |
| 60–64 | 1.262 | 1.341 |
| 65–69 | 833 | 931 |
| 70–74 | 589 | 695 |
| 75–79 | 570 | 744 |
| 80–84 | 396 | 643 |
| 85+ | 250 | 359 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 2,4% veća od popisa, a 2,3% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 45,1 muškarci 43,6, žene 46,6
- Muškarci
- 49,3% 13.896
- Žene
- 50,7% 14.302
- Žena na 100 muškaraca
- 102,9
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 575 | 485 |
| 5–9 | 624 | 538 |
| 10–14 | 718 | 646 |
| 15–19 | 724 | 679 |
| 20–24 | 866 | 801 |
| 25–29 | 796 | 768 |
| 30–34 | 888 | 758 |
| 35–39 | 918 | 827 |
| 40–44 | 906 | 914 |
| 45–49 | 887 | 949 |
| 50–54 | 938 | 1.033 |
| 55–59 | 1.096 | 1.170 |
| 60–64 | 1.265 | 1.344 |
| 65–69 | 907 | 1.006 |
| 70–74 | 557 | 669 |
| 75–79 | 563 | 711 |
| 80–84 | 397 | 628 |
| 85+ | 271 | 376 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 2,4% veća od popisa, a 2,3% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 45,3 muškarci 43,8, žene 46,7
- Muškarci
- 49,3% 13.747
- Žene
- 50,7% 14.125
- Žena na 100 muškaraca
- 102,7
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 572 | 494 |
| 5–9 | 615 | 525 |
| 10–14 | 681 | 638 |
| 15–19 | 726 | 633 |
| 20–24 | 829 | 814 |
| 25–29 | 811 | 729 |
| 30–34 | 863 | 775 |
| 35–39 | 909 | 785 |
| 40–44 | 905 | 919 |
| 45–49 | 899 | 941 |
| 50–54 | 908 | 979 |
| 55–59 | 1.052 | 1.156 |
| 60–64 | 1.219 | 1.298 |
| 65–69 | 995 | 1.098 |
| 70–74 | 557 | 681 |
| 75–79 | 533 | 664 |
| 80–84 | 392 | 602 |
| 85+ | 281 | 394 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 2,4% veća od popisa, a 2,3% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 45,4 muškarci 44,0, žene 46,9
- Muškarci
- 49,4% 13.602
- Žene
- 50,6% 13.952
- Žena na 100 muškaraca
- 102,6
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 560 | 492 |
| 5–9 | 593 | 512 |
| 10–14 | 678 | 625 |
| 15–19 | 736 | 626 |
| 20–24 | 777 | 780 |
| 25–29 | 821 | 704 |
| 30–34 | 835 | 792 |
| 35–39 | 895 | 751 |
| 40–44 | 919 | 914 |
| 45–49 | 902 | 922 |
| 50–54 | 892 | 959 |
| 55–59 | 1.008 | 1.143 |
| 60–64 | 1.145 | 1.198 |
| 65–69 | 1.084 | 1.210 |
| 70–74 | 584 | 702 |
| 75–79 | 503 | 631 |
| 80–84 | 393 | 567 |
| 85+ | 277 | 424 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 2,4% veća od popisa, a 2,3% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 45,7 muškarci 44,1, žene 47,1
- Muškarci
- 49,4% 13.465
- Žene
- 50,6% 13.793
- Žena na 100 muškaraca
- 102,4
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 560 | 487 |
| 5–9 | 568 | 490 |
| 10–14 | 676 | 608 |
| 15–19 | 731 | 632 |
| 20–24 | 748 | 729 |
| 25–29 | 817 | 689 |
| 30–34 | 793 | 790 |
| 35–39 | 897 | 760 |
| 40–44 | 927 | 874 |
| 45–49 | 896 | 907 |
| 50–54 | 875 | 961 |
| 55–59 | 990 | 1.110 |
| 60–64 | 1.083 | 1.140 |
| 65–69 | 1.114 | 1.265 |
| 70–74 | 638 | 764 |
| 75–79 | 478 | 597 |
| 80–84 | 381 | 537 |
| 85+ | 293 | 453 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 2,4% veća od popisa, a 2,3% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 45,8 muškarci 44,3, žene 47,3
- Muškarci
- 49,4% 13.325
- Žene
- 50,6% 13.629
- Žena na 100 muškaraca
- 102,3
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 556 | 488 |
| 5–9 | 567 | 482 |
| 10–14 | 650 | 576 |
| 15–19 | 734 | 637 |
| 20–24 | 734 | 686 |
| 25–29 | 812 | 692 |
| 30–34 | 748 | 774 |
| 35–39 | 902 | 766 |
| 40–44 | 919 | 838 |
| 45–49 | 894 | 907 |
| 50–54 | 858 | 947 |
| 55–59 | 955 | 1.055 |
| 60–64 | 1.042 | 1.120 |
| 65–69 | 1.118 | 1.265 |
| 70–74 | 714 | 865 |
| 75–79 | 453 | 546 |
| 80–84 | 364 | 520 |
| 85+ | 305 | 465 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 2,4% veća od popisa, a 2,3% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 45,8 muškarci 44,3, žene 47,4
- Muškarci
- 49,5% 13.157
- Žene
- 50,5% 13.445
- Žena na 100 muškaraca
- 102,2
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 546 | 490 |
| 5–9 | 577 | 491 |
| 10–14 | 628 | 545 |
| 15–19 | 715 | 642 |
| 20–24 | 711 | 646 |
| 25–29 | 802 | 710 |
| 30–34 | 745 | 741 |
| 35–39 | 889 | 759 |
| 40–44 | 911 | 824 |
| 45–49 | 894 | 903 |
| 50–54 | 865 | 929 |
| 55–59 | 907 | 1.001 |
| 60–64 | 1.005 | 1.113 |
| 65–69 | 1.111 | 1.261 |
| 70–74 | 772 | 925 |
| 75–79 | 425 | 527 |
| 80–84 | 361 | 482 |
| 85+ | 293 | 456 |
- Prosečna starost
- 45,9 muškarci 44,6, žene 47,3
- Muškarci
- 49,5% 12.873
- Žene
- 50,5% 13.115
- Žena na 100 muškaraca
- 101,9
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 563 | 488 |
| 5–9 | 575 | 514 |
| 10–14 | 628 | 555 |
| 15–19 | 666 | 628 |
| 20–24 | 669 | 554 |
| 25–29 | 672 | 687 |
| 30–34 | 750 | 659 |
| 35–39 | 826 | 786 |
| 40–44 | 864 | 748 |
| 45–49 | 881 | 907 |
| 50–54 | 908 | 955 |
| 55–59 | 899 | 957 |
| 60–64 | 1.010 | 1.113 |
| 65–69 | 1.089 | 1.205 |
| 70–74 | 879 | 1.005 |
| 75–79 | 416 | 554 |
| 80–84 | 349 | 438 |
| 85+ | 229 | 362 |
- Prosečna starost
- 46,1 muškarci 44,7, žene 47,4
- Muškarci
- 49,5% 12.744
- Žene
- 50,5% 12.987
- Žena na 100 muškaraca
- 101,9
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 544 | 476 |
| 5–9 | 571 | 527 |
| 10–14 | 598 | 528 |
| 15–19 | 696 | 638 |
| 20–24 | 662 | 557 |
| 25–29 | 653 | 649 |
| 30–34 | 736 | 630 |
| 35–39 | 797 | 785 |
| 40–44 | 852 | 752 |
| 45–49 | 897 | 893 |
| 50–54 | 893 | 931 |
| 55–59 | 881 | 943 |
| 60–64 | 992 | 1.128 |
| 65–69 | 1.049 | 1.124 |
| 70–74 | 929 | 1.081 |
| 75–79 | 439 | 574 |
| 80–84 | 331 | 416 |
| 85+ | 224 | 355 |
- Prosečna starost
- 46,3 muškarci 45,0, žene 47,6
- Muškarci
- 49,7% 12.637
- Žene
- 50,3% 12.804
- Žena na 100 muškaraca
- 101,3
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 508 | 475 |
| 5–9 | 575 | 518 |
| 10–14 | 583 | 506 |
| 15–19 | 698 | 633 |
| 20–24 | 667 | 561 |
| 25–29 | 633 | 599 |
| 30–34 | 714 | 616 |
| 35–39 | 772 | 768 |
| 40–44 | 853 | 759 |
| 45–49 | 896 | 859 |
| 50–54 | 881 | 911 |
| 55–59 | 862 | 944 |
| 60–64 | 969 | 1.085 |
| 65–69 | 1.007 | 1.073 |
| 70–74 | 981 | 1.121 |
| 75–79 | 483 | 626 |
| 80–84 | 317 | 398 |
| 85+ | 238 | 352 |
- Prosečna starost
- 46,5 muškarci 45,3, žene 47,8
- Muškarci
- 49,8% 12.541
- Žene
- 50,2% 12.627
- Žena na 100 muškaraca
- 100,7
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 479 | 464 |
| 5–9 | 575 | 515 |
| 10–14 | 588 | 500 |
| 15–19 | 667 | 608 |
| 20–24 | 683 | 574 |
| 25–29 | 627 | 562 |
| 30–34 | 709 | 613 |
| 35–39 | 727 | 731 |
| 40–44 | 852 | 755 |
| 45–49 | 889 | 829 |
| 50–54 | 881 | 901 |
| 55–59 | 843 | 943 |
| 60–64 | 935 | 1.023 |
| 65–69 | 976 | 1.044 |
| 70–74 | 995 | 1.140 |
| 75–79 | 563 | 702 |
| 80–84 | 300 | 371 |
| 85+ | 252 | 352 |
Crtica je Srbija u istoj godini. Procene pre 2022. se ne nastavljaju na one posle popisa, pa se te godine ne porede međusobno. RZS.
Nacionalnost, popisi 2022. i 2011.
| Grupa | Traka | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|---|
| Srbi | 95,4% | 97,7% | 24.788 | |
| Nisu se izjasnili | 0,9% | 0,4% | 229 | |
| Nepoznato | 2,6% | 0,7% | 678 |
Grupe ispod 1% (15)
| Grupa | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|
| Romi | 0,68% | 0,7% | 176 |
| Jugosloveni | 0,10% | 0,1% | 26 |
| Ostali | 0,09% | 0,0% | 23 |
| Crnogorci | 0,06% | 0,1% | 15 |
| Makedonci | 0,05% | 0,1% | 13 |
| Hrvati | 0,04% | 0,1% | 11 |
| Rusi | 0,03% | 0,0% | 7 |
| Mađari | 0,02% | 0,0% | 6 |
| Albanci | 0,02% | 0,0% | 4 |
| Ukrajinci | 0,02% | 0,0% | 4 |
| Bošnjaci | 0,01% | 0,0% | 2 |
| Muslimani | 0,01% | 0,0% | 2 |
| Regionalna pripadnost | 0,01% | 0,0% | 2 |
| Vlasi | 0,00% | 0,0% | 1 |
| Nemci | 0,00% | 0,0% | 1 |
Veroispovest, popisi 2022. i 2011.
| Grupa | Traka | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|---|
| Pravoslavna | 94,8% | 96,8% | 24.624 | |
| Ostale hrišćanske | 1,1% | 1,2% | 280 | |
| Nisu se izjasnili | 1,0% | 0,6% | 260 | |
| Nepoznato | 2,8% | 0,8% | 719 |
Grupe ispod 1% (6)
| Grupa | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|
| Nisu vernici | 0,25% | 0,3% | 66 |
| Katolička | 0,08% | 0,1% | 22 |
| Agnostici | 0,03% | 0,0% | 8 |
| Islamska | 0,03% | 0,0% | 7 |
| Protestantska | 0,00% | 0,0% | 1 |
| Istočnjačke | 0,00% | 0,0% | 1 |
Udeo u svim popisanim. Izjašnjavanje nije obavezno, a „Nepoznato” je kategorija RZS-a. Udeo „Nepoznato” je u Srbiji 2022. veći nego 2011, pa razlika između kolona ne mora da bude stvarna promena. Nacionalnost i vera se ne ocenjuju i ne ulaze u poređenja. RZS, Popis 2022.
Cena života
- Korpa, usklađena
- 110.164 RSD, 2026-05, pomereno do 2026-09, procena iz najbližih gradova
- Prosečna plata
- 101.456 RSD
- Stanovanje mesečno
- 24.215 procena, stan od 50 m²
- Sve kroz platu
- 1,32 korpa i stanovanje
Procena Državna računica, a ne tržišno merenje; koristi se oprezno i poredi sa našim cenama iz prodavnica. Stanovanje: za ovo mesto nema kirija ni kupoprodaja, pa je ovo procena iz cene novih stanova, svedena na istu skalu. Uporedi cene u prodavnicama.
Stanovanje i obrazovanje
- Stanova
- 14.645
- Prazni i napušteni
- 15,7%
- Pod zakupom
- 4,3%
- Zgrade starije od 1971.
- 42%
- Viša ili visoka škola
- 15,3%
- Bez srednje škole
- 26,6%
Popis 2022. RZS.
Posao i plate
- Neto plata, 12 meseci
- 101.456 do 08/2026
- Zaposlenih na 1.000
- 366
- Aktivnih firmi
- 318 09/2025
- Nezaposlenih na birou
- 855 09/2025
- Budžet po stanovniku
- 63.568 RSD, 2024.
- Ulaganja po stanovniku
- 14.718 RSD, 24,5% rashoda
Plata zaposlenih koji ovde žive, bez obzira na to gde rade. Tačka je ovo mesto, crta je Srbija.
Zdravstvo
- Lekara
- 35
- Stanovnika po lekaru
- 719
- Zubara
- 4
- Farmaceuta
- 3
Podaci za 2024, samo zdravstvena služba. Broji se gde ljudi rade, pa bolnički centri izgledaju bolje od mesta čiji se stanovnici tamo leče.
Škole i vrtići
- Skor na maloj maturi
- 489 2025/26, prosek mesta 481
- Osnovnih škola
- 2
- Dece u vrtiću
- 1.060 2025/2026
- Obuhvat vrtićem
- 77% naša procena
Skor je prosek tri standardizovana testa, ponderisan brojem učenika. Više govori o generaciji i porodicama nego o samoj školi. Ministarstvo prosvete.
Od čega se živi
Popis 2022.
Popis 2011.
| Grupa | 2022. | Udeo | 2011. | Udeo |
|---|---|---|---|---|
| Zaposleni | 9.404 | 36,2% | 11.453 | 38,6% |
| Penzioneri | 7.157 | 27,5% | 6.374 | 21,5% |
| Deca do 15 godina | 3.323 | 12,8% | 3.876 | 13,1% |
| Učenici i studenti | 1.789 | 6,9% | 2.439 | 8,2% |
| Nezaposleni | 1.200 | 4,6% | 2.146 | 7,2% |
| Domaćinstvo i ostali | 3.115 | 12,0% | 3.350 | 11,3% |
RZS, popisi 2011. i 2022: svaka osoba je u jednoj grupi. Stopa nezaposlenosti po popisu je 11,3%. Godišnje, PIO fond: 7.116 korisnika penzija u 2026-06, prosečna penzija 50.527 RSD, 77 korisnika na 100 zaposlenih. Ne ulazi u ocenu.
Komunalije i putevi
- Domaćinstva na vodovodu
- 92,8%
- Domaćinstva na kanalizaciji
- 76,5%
- Prečišćene otpadne vode
- 0,0%
- Opštinski putevi sa savremenim kolovozom
- 90,4%
- Divlje deponije, prijavljene
- 12
Godišnjak Opštine i regioni, podaci za 2024. Priključci prema domaćinstvima iz popisa 2022, pa vikend kuće mogu da podignu udeo. Ne ulazi u ocenu.
Mobilna mreža i internet
- Mobilna mreža, preuzimanje
- 140 Mb/s
- Broj mobilnih testova
- 268
- Fiksni, preuzimanje
- 120 Mb/s zavisi od paketa
Ocena ide iz mobilne mreže, jer ljudi internet uglavnom koriste na telefonu preko 4G i 5G. Fiksna brzina više pokazuje koji paket korisnici biraju nego šta je dostupno, pa nije u oceni. Prosek Speedtest merenja za 3. kvartal 2026, koja sami pokreću korisnici. Kod malog broja testova rezultat je nesiguran. Speedtest by Ookla Global Fixed and Mobile Network Performance Maps, CC BY-NC-SA 4.0.
Vazduh
Poslednjih 30 dana, stanica Požega, neverifikovano, do 2026-11-01.21,4 µg/m³ PM2.5
- PM2.5 zimi, procena
- 34,7
- Leti, model
- 7,7
- Emisije SO₂ iz fabrika
- 0 t 2024, pogona: 1
Procena Ovde nema SEPA stanice za PM2.5. Prikazan je atmosferski model za 2025, a zimska vrednost je pomnožena sa 1,30, koliko model u proseku potcenjuje merenja. Stvarna vrednost može biti znatno drugačija. Emisije: NRIZ registar.
Bezbednost na putu
- Sa povređenima 2025.
- 62
- Sa poginulima 2025.
- 1
- Teških godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana
- 25,1 24.709 ljudi tokom dana
- Sve nezgode 2026.
- 109 tekuća godina
- Na glavnim putevima van naselja*
- 20 od 63 teških, 2025.
Ocena ne računa nezgode na autoputevima i brzim putevima (2% teških nezgoda ovde), a deli se sa dnevnim stanovništvom: stanovnici plus ljudi koji tu rade, minus oni koji rade negde drugde. Drugi tranzitni putevi su i dalje uračunati; zvezdica je naš proračun koji ne menja ocenu. MUP, otvoreni podaci.
Osude za krivična dela
- Osuđenih odraslih 2024.
- 123
- Za imovinu
- 21
- Za život i telo
- 8
- U saobraćaju
- 13
Osude po mestu izvršenja, ne prijavljena dela i ne ocena bezbednosti, zato nisu u indeksu.
Povezanost
- Do sedišta regiona*
- 26 min 56. od 161
- Do najbližeg velikog centra*
- 96 min 118. od 161
- Do Beograda*
- 136 min 97. od 161
- Do najbližeg fakulteta*
- 26 min 84. od 161
- Do najbliže srednje škole*
- 0 min 1. od 161
Minuti vožnje kolima bez gužve, od centra mesta. Ne meri autobus i ne ulazi u ocenu. Veliki centri su Beograd, Novi Sad, Niš i Kragujevac. Nula znači da je cilj u samom mestu. Red 1 je najbliže.