Sva mesta · Grad Beograd
Palilula (Beograd)
Palilula (Beograd): iznad proseka svih mesta po demografiji (100) i poslu i plati (75), ispod proseka po vazduhu (39, procena) i priuštivosti (48). Stanovništvo od popisa 2022: +1,0%, prosek regiona +0,1%.
184.406 stanovnika131.829 RSD neto plata
Ocena 1–100, veće je bolje. To je geometrijski prosek 7 tema, bez Bezbednosti na putu. Verovatno između 13. i 35. mesta.
Kako računamoProfil mesta
Ocene 1–100, veće je bolje. Crtica je prosek sličnih mesta.
Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: promena stanovništva od popisa 2022. i neto doseljeni na 1.000 stanovnika.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: neto plata, zaposleni na 1.000 radno sposobnih i firme na 1.000 stanovnika.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: koliko plata pokriva korpu i stanovanje.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: zdravstveni radnici na 10.000 stanovnika i životni vek.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: mala matura, obuhvat vrtićem i vreme do fakulteta i srednje škole.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: vreme do velikog centra i brzina mobilne mreže.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: gori od dva zagađivača, PM2.5 zimi i SO₂.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: teške nezgode; tema je van ukupne ocene.
Kako računamoTrendovi
Stanovništvo se poredi po popisima i procenama posle 2022, jer se godišnje procene ne nastavljaju preko popisa. Metodologija popisa se menjala.
Stanovnika184.406 2025.→ 1,0% od 2022.Detalji
Broj stanovnika po proceni RZS. Godine pre popisa 2022. su stare procene.
- Najviše, 2025.
- 184.406
- Najmanje, 1948.
- 47.168
- Broj stanovnika
- 184.406
- Prosek mesta
- 40.683
- Položaj, 1. je najviše
- 4. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 184.406 2024. 184.102 2023. 183.413 2022. 182.624 2011. 173.521 2002. 155.902 1991. 156.587 1981. 150.484 1971. 126.380 1961. 89.141 1953. 59.085 1948. 47.168 Neto plata131.829 RSD, 12 meseci do 08/2026▲ 30,1% 2020–2025. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna neto plata po godinama, RZS.
- Najviše, 2025.
- 123.944 RSD
- Najmanje, 2018.
- 55.114 RSD
- Neto plata, 12 meseci
- 131.829 RSD
- Prosek mesta
- 101.239 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 11. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2025. 123.944 93.603 2024. 111.468 83.346 2023. 97.560 72.735 2022. 84.976 63.533 2021. 73.973 56.572 2020. 67.088 52.069 2019. 60.934 47.718 2018. 55.114 43.470 Zaposlenih78.281 2026.▲ 7,8% od 2021.Detalji
Broj zaposlenih po godinama, RZS. Na grafikonu je ukupan broj, a poređenje je na 1.000 stanovnika.
- Najviše, 2026.
- 78.281
- Najmanje, 2016.
- 62.214
- Prosek mesta
- 322
- Položaj, 1. je najbolje
- 8. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2026. 78.281 2025. 77.973 2024. 77.441 2023. 76.689 2022. 74.206 2021. 72.633 2020. 70.678 2019. 68.536 2018. 66.731 2017. 64.306 2016. 62.214 Korisnici penzija41.904 2026.→ 1,2% od 2021.Detalji
Korisnici svih vrsta penzija, PIO fond, decembar svake godine, a za tekuću godinu poslednji objavljen mesec.
- Najviše, 2018.
- 42.477
- Najmanje, 2022.
- 41.228
- Prosek mesta
- 248
- Položaj, 1. je najviše
- 112. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2026. 41.904 2025. 41.766 2024. 41.526 2023. 41.299 2022. 41.228 2021. 41.399 2020. 42.135 2019. 42.397 2018. 42.477 Odseljeni4.771 2025.▼ 18,1% od 2022.Detalji
Broj ljudi koji su se odselili iz mesta tokom godine, RZS.
- Najviše, 2022.
- 5.826
- Najmanje, 2024.
- 4.728
- Prosek mesta
- -1,5
- Položaj, 1. je najbolje
- 8. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 4.771 2024. 4.728 2023. 5.494 2022. 5.826 Doseljeni5.153 2025.▼ 17,2% od 2022.Detalji
Broj ljudi koji su se doselili u mesto tokom godine, RZS.
- Najviše, 2023.
- 6.607
- Najmanje, 2025.
- 5.153
- Prosek mesta
- -1,5
- Položaj, 1. je najbolje
- 8. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 5.153 2024. 5.495 2023. 6.607 2022. 6.222
Još trendova (10)
Novi stanovi, po m²221.513 RSD 2023.▲ 10,0% od 2019. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna cena novog stana po kvadratnom metru, RZS. U malom mestu je godišnje malo prodaja, pa broj jače skače.
- Najviše, 2023.
- 221.513 RSD
- Najmanje, 2019.
- 151.930 RSD
- Cena novih stanova po m²
- 221.513 RSD
- Prosek mesta
- 135.783 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 79. od 87
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2023. 221.513 143.298 2022. 212.010 126.155 2021. 185.051 114.840 2020. 154.352 108.603 2019. 151.930 107.098 Noćenja turista384.894 2025.▲ 48,4% od 2019.Detalji
Ukupan broj noćenja turista godišnje, RZS. Na grafikonu je ukupan broj, a poređenje je po stanovniku.
- Najviše, 2025.
- 384.894
- Najmanje, 2020.
- 59.956
- Prosek mesta
- 2,7
- Položaj, 1. je najbolje
- 28. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 384.894 2024. 370.439 2023. 326.770 2022. 271.493 2021. 139.883 2020. 59.956 2019. 259.420 2018. 244.839 2017. 247.688 2016. 186.345 2015. 156.407 2014. 122.142 2013. 105.136 2012. 73.880 2011. 63.296 2010. 64.261 Mala matura490 2026.→ 1,0% od 2023.Detalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečan skor učenika na maloj maturi.
- Najviše, 2025.
- 499
- Najmanje, 2024.
- 487
- Prosek mesta
- 481
- Položaj, 1. je najbolje
- 60. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2026. 490 481 2025. 499 479 2024. 487 483 2023. 495 483 Saobraćajne nezgode1.541 2025.▲ 1,6% od 2020.Detalji
Ukupan broj saobraćajnih nezgoda godišnje, MUP.
- Najviše, 2019.
- 1.881
- Najmanje, 2024.
- 1.373
- Prosek mesta
- 206
- Položaj, 1. je najbolje
- 158. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 1.541 2024. 1.373 2023. 1.544 2022. 1.570 2021. 1.547 2020. 1.517 2019. 1.881 2018. 1.859 2017. 1.847 2016. 1.748 Noćno svetlo, sa satelita86. od 161 po stanovniku 2025.▲ 3,0% od 2020.Detalji
Ukupna jačina veštačkog svetla koju satelit NASA izmeri noću iznad teritorije mesta. Sam broj nema svakodnevno značenje: služi za poređenje istog mesta kroz vreme i mesta međusobno. Industrija i prelazak na LED rasvetu menjaju ga i kad se broj ljudi ne menja.
- Najviše, 2021.
- 19.852
- Najmanje, 2012.
- 14.197
- Prosek mesta
- 119,2
- Položaj, 1. je najviše
- 86. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 18.858 2024. 18.723 2023. 18.955 2022. 19.759 2021. 19.852 2020. 18.301 2019. 17.273 2018. 16.976 2017. 16.904 2016. 16.553 2015. 15.818 2014. 14.853 2013. 14.328 2012. 14.197 Prosečna penzija69.426 RSD 2026.▲ 35,4% od 2021. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna penzija svih vrsta, PIO fond, decembar svake godine, a za tekuću godinu poslednji objavljen mesec.
- Najviše, 2025.
- 69.486 RSD
- Najmanje, 2019.
- 32.888 RSD
- Prosečna penzija
- 69.426 RSD
- Prosek mesta
- 50.307 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 11. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2026. 69.426 50.307 2025. 69.486 50.246 2024. 62.209 44.693 2023. 49.105 35.047 2022. 41.739 29.593 2021. 36.473 25.699 2020. 34.568 24.231 2019. 32.888 22.945 2018. 32.974 22.892 Divlje deponije, prijavljene46 2024.▲ 1.050,0% od 2019.Detalji
Lokacije koje su opštine i komunalna preduzeća prijavile registru SEPA. Rast može da znači i savesnije prijavljivanje.
- Najviše, 2024.
- 46
- Najmanje, 2020.
- 1
- Prosek mesta
- 18
- Položaj, 1. je najviše
- 13. od 155
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2024. 46 2022. 26 2020. 1 2019. 4 2018. 6 Životni vek76,1 god. 2025.▲ 1,6% od 2023.Detalji
- Muškarci
- Žene
Tabela po godinama
Godina Muškarci Žene 2025. 73,6 78,6 2024. 73,3 78,2 2023. 72,2 77,7 Brakovi848 2025.▲ 25,8% od 2020.Detalji
Broj sklopljenih brakova godišnje, RZS.
- Najviše, 2015.
- 1.099
- Najmanje, 2020.
- 674
- Prosek mesta
- 4,4
- Položaj, 1. je najviše
- 50. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 848 2024. 831 2023. 897 2022. 925 2021. 938 2020. 674 2019. 1.030 2018. 995 2017. 1.033 2016. 1.034 2015. 1.099 2014. 1.063 2013. 1.005 2012. 918 2011. 961 2010. 1.018 Stanovi po dozvolama910 2025.▼ 28,4% od 2020.Detalji
Broj stanova za koje je izdata građevinska dozvola, RZS.
- Najviše, 2024.
- 1.656
- Najmanje, 2013.
- 180
- Prosek mesta
- 4,8
- Položaj, 1. je najbolje
- 31. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 910 2024. 1.656 2023. 372 2022. 1.038 2021. 915 2020. 1.271 2019. 601 2018. 348 2017. 361 2016. 264 2015. 368 2014. 278 2013. 180 2012. 620 2011. 336 2010. 546 2009. 413 2008. 654 2007. 686
„Realno" znači posle inflacije po indeksu cena za Srbiju. Strelica je smer; zelena je poboljšanje, crvena pogoršanje, siva bez ocene. Praćenje ocena počinje u oktobru 2026.
Naši nalazi
* Naše računanje. Tražene cene su medijana oglasa, bez ponovljenih, gde ih ima bar 10. Tražene kirije i cene ulaze u Priuštivost. Ostalo su podaci navedenih izvora van državne statistike.
Poređenje
Medijana: pola mesta je iznad te vrednosti, a pola ispod, pa je ne pomeraju krajnje vrednosti. Prosek regiona računa svako mesto jednako. Mesto 1 je najbolje. Kliknite na pokazatelj za sva mesta.
| Pokazatelj | Ovde | Prosek regiona | Medijana | U regionu | U Srbiji |
|---|---|---|---|---|---|
| Neto plata, 12 meseci | 131.829 RSD | 137.812 | 96.554 | 9. od 17 | 11. od 161 |
| Zaposleni na 1.000 radno sposobnih | 644 | 664 | 521 | 10. od 17 | 11. od 161 |
| Nezaposleni na 1.000 stanovnika | 21,6 | 21,5 | 55,9 | 12. od 17 | 20. od 161 |
| Promena od 2022. | 1,0 % | 0,1 | -2,6 | 6. od 17 | 10. od 161 |
| Deca do 14 godina | 15,7 % | 15,0 | 13,5 | 4. od 17 | 16. od 161 |
| Sa višom ili visokom školom | 31,3 % | 32,4 | 13,9 | 9. od 17 | 10. od 161 |
| Skor na maloj maturi | 490 | 515 | 480 | 14. od 17 | 60. od 161 |
| Lekari na 10.000 stanovnika | 10,0 | 73,4 | 17,1 | 15. od 17 | 148. od 161 |
| Cena stana po m² | 2.586 € | 2.986 | 1.291 | 2. od 10 | 29. od 37 |
| Mobilna mreža Procena | 295 Mb/s | 259 | 156 | 7. od 17 | 11. od 161 |
| PM2.5 zimi, izmereno ili procena Procena | 49,1 µg/m³ | 40,4 | 33,4 | 15. od 17 | 149. od 161 |
| Teške nezgode godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana | 22,2 | 19,2 | 17,6 | 12. od 17 | 117. od 161 |
Slična mesta: Zemun, Čukarica, Voždovac, Novi Sad, Niš. Upoređuje se sa njihovim prosekom, prvo najveća razlika.
Prednosti u odnosu na slična mesta
| Pokazatelj | Ovde | Slična mesta |
|---|---|---|
| Neto doseljeni na 1.000 godišnje | 4,1 | 2,0 |
| Zaposleni na 1.000 radno sposobnih | 644 | 625 |
| Nezaposleni na 1.000 stanovnika | 21,6 | 27,7 |
| Firme na 1.000 stanovnika | 28,9 | 26,9 |
| Do sedišta regiona | 5 min | 8 min |
| Do najbližeg velikog centra | 5 min | 8 min |
| Prazni i napušteni stanovi | 13,8 % | 14,2 % |
Zaostatak za sličnim mestima
| Pokazatelj | Ovde | Slična mesta |
|---|---|---|
| Skor na maloj maturi | 490 | 528 |
| PM2.5 zimi, izmereno ili procena | 49,1 µg/m³ | 40,9 µg/m³ |
| Teške nezgode godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana | 22,2 | 17,9 |
| Sa višom ili visokom školom | 31,3 % | 34,8 % |
| Lekari na 10.000 stanovnika | 10,0 | 31,0 |
| Mobilna mreža | 295 Mb/s | 316 Mb/s |
| Stanovi po dozvolama na 1.000 godišnje | 5,3 | 8,1 |
| Neto plata, 12 meseci | 131.829 RSD | 135.126 RSD |
Šta kažu nezavisni izvori
Procena OpenStreetMap, 2026-11-01. Podatke unose volonteri: ovo pokazuje šta je ucrtano na mapi, a slabije mapirano mesto izgleda kao mesto sa manje usluga. Ne ulazi u ocenu.
- Apoteke na 10.000 stanovnika: 0,9 (prosek mesta 2,8)
- Supermarketi na 10.000 stanovnika: 1,1 (prosek mesta 1,9)
- Pošte na 10.000 stanovnika: 0,3 (prosek mesta 3,5)
- Banke na 10.000 stanovnika: 0,4 (prosek mesta 1,8)
- Lekari i klinike na 10.000 stanovnika: 0,5 (prosek mesta 1,7)
- Restorani i kafići na 10.000 stanovnika: 3,2 (prosek mesta 8,9)
- Benzinske pumpe na 10.000 stanovnika: 1,1 (prosek mesta 3,2)
Slična mesta
Uporedi ova mesta u alatu. Sličnost je računata iz 28 pokazatelja; način je na stranici Kako računamo.
Izvori i metodologija
Izvor i period stoje uz svaki pokazatelj. Celu računicu vidite na stranici Kako računamo, a proveru ocene na stranici Provera ocene. Svežinu izvora prati Stanje podataka, a sve brojke su u preuzimanju.
Provera brojki
Zvanične procene poredimo sa onim što je stvarno izbrojano. Ako se slažu, odnos je oko 100. Izbori 2026. nisu konačni. Ovo ne ulazi u glavnu ocenu.
| Pitanje | Zvanično | Izmereno | Odnos |
|---|---|---|---|
| Koliko punoletnih je stvarno tu?Glasači su donja mera prisutnih; iznad 100 znači da je glasalo više ljudi nego što procena kaže da živi tu. | 150.007 punoletnih po RZS proceni | 115.602 glasalo 2026. | 77 na 100 |
| Da li je birački spisak veći od procene?Spisak uključuje i one koji su otišli, a nisu se odjavili. | 150.007 punoletnih po RZS proceni | 172.820 na biračkom spisku | 115 na 100 |
| Ima li dece koliko piše?Škola zna ko je stvarno došao. | 1.908 očekivanih osmaka po RZS proceni | 1.715 stvarno na maloj maturi | 90 na 100 |
| Koliko stanova je stvarno nastanjeno?Popis 2022. Ostatak su prazni, napušteni i vikend stanovi. | 91.678 stanova | 76.756 nastanjeno | 84% |
| Šta plata stvarno kupuje?RGZ, stvarne kupoprodaje 2025, kurs 117,2. | 131.829 RSD prosečna plata | 2.586 € medijana ugovorenog m² | 0,43 m² za platu |
| Koliko se traži, a koliko se plaća?Naše računanje. RGZ 2.586 € iz 2025. pomeren je za 1,4 god. uz rast od 10,4% godišnje. Stanovi u dva izvora nisu isti, pa ovo nije popust pri kupovini. | 2.964 € ugovorena cena, svedena na 2026-11 | 2.500 € tražena u oglasima | 0,84 puta |
| Koliko mesto svetli noću?Satelit NASA. Industrija i LED rasveta podižu broj. | 184.406 stanovnika | 102,3 zračenja na 1.000 stanovnika | 86. od 161 |
Promena biračkog spiska, 2023. do 2026.
Spisak se menja zbog novih punoletnih i umrlih. Ostatak je ono što to dvoje ne objašnjava.
- Spisak 2023.
- 173.657
- Novi punoletni
- +5.213
- Umrli
- −6.549
- Ostatak
- +499
- Spisak 2026.
- 172.820
Život i ljudi
Životni vek i uzroci smrti
- Životni vek, muškarci
- 73,6 god.
- Životni vek, žene
- 78,6 god.
- Bolesti srca i krvotoka na 10.000
- 52,2
- Tumori na 10.000
- 32,2
- Bolesti disanja na 10.000
- 7,6
- Povrede i trovanja na 10.000
- 2,3
Seljenje, porodica i gradnja
- Neto doseljeni na 1.000 godišnje
- 4,1
- Brakovi na 1.000 godišnje
- 4,7
- Razvodi na 100 brakova
- 36,1
- Stanovi po dozvolama na 1.000
- 5,3
- Srednjoškolci na 1.000 stanovnika
- 22,9
RZS. Uzroci smrti su sirove stope, pa starije mesto ima veće brojeve. Seljenje, smrti i brakovi su prosek tri godine, a dozvole pet.
Obrazovanje
Osnovna škola, osmi razred
- Prosečna ocena
- 3,98
- Matematika, skor
- 493
- Maternji jezik, skor
- 491
- Ocena prema testu*
- -0,09
Srednje škole
- Srednjih škola
- 5
- Gimnazija
- 1
- Srednjoškolaca na 1.000
- 22,9
- Učenika po nastavniku
- 10,3
* Naše računanje: koliko je školska ocena viša ili niža od ocene koju rezultat na maloj maturi predviđa u celoj Srbiji. Rezultati mature i upisni bodovi po srednjoj školi nisu objavljeni kao otvoreni podaci. Univerziteti su na stranici Univerziteti i fakulteti.
Stanovništvo
- Stanovnika 2025.
- 184.406
- Promena od 2022.
- 1,0%
- Dece do 14
- 15,7%
- Starijih od 65
- 18,6%
Na popisu 2011. bilo je 173.521, a 2022. 182.624 stanovnika. Procene RZS-a se posle svakog popisa ponovo baziraju, pa je linija prekinuta tamo gde bi skok bio samo promena osnova.
Svi popisi, 1948–2022.
Popisi su rađeni po različitim metodologijama, a teritorija je svedena na stanje iz 2022.
Procene po godinama
Rođeni i umrli, 1961–2025.
- Rođeni 2025.
- 1.955
- Umrli 2025.
- 2.268
- Prirodni priraštaj
- -313 rođeni minus umrli
Tabela po godinama
| Godina | Rođeni | Umrli | Priraštaj |
|---|---|---|---|
| 2025. | 1.955 | 2.268 | -313 |
| 2024. | 2.063 | 2.290 | -227 |
| 2023. | 2.024 | 2.300 | -276 |
| 2022. | 2.091 | 2.502 | -411 |
| 2021. | 2.100 | 2.990 | -890 |
| 2020. | 2.071 | 2.642 | -571 |
| 2019. | 2.081 | 2.351 | -270 |
| 2018. | 2.163 | 2.213 | -50 |
| 2017. | 2.071 | 2.228 | -157 |
| 2016. | 1.942 | 2.151 | -209 |
| 2015. | 1.995 | 2.185 | -190 |
| 2014. | 2.041 | 2.083 | -42 |
| 2013. | 2.014 | 2.052 | -38 |
| 2012. | 1.986 | 2.018 | -32 |
| 2011. | 1.968 | 1.983 | -15 |
| 2010. | 2.045 | 2.062 | -17 |
| 2009. | 2.051 | 2.045 | 6 |
| 2008. | 1.896 | 2.041 | -145 |
| 2007. | 1.710 | 2.036 | -326 |
| 2006. | 1.728 | 1.917 | -189 |
| 2005. | 1.736 | 1.983 | -247 |
| 2004. | 1.708 | 1.930 | -222 |
| 2003. | 1.668 | 1.923 | -255 |
| 2002. | 1.729 | 1.995 | -266 |
| 2001. | 1.634 | 1.892 | -258 |
| 2000. | 1.452 | 1.900 | -448 |
| 1999. | 1.475 | 1.835 | -360 |
| 1998. | 1.490 | 1.807 | -317 |
| 1997. | 1.570 | 1.799 | -229 |
| 1996. | 1.723 | 1.823 | -100 |
| 1995. | 1.702 | 1.714 | -12 |
| 1994. | 1.613 | 1.595 | 18 |
| 1993. | 1.781 | 1.607 | 174 |
| 1992. | 1.707 | 1.612 | 95 |
| 1991. | 1.806 | 1.394 | 412 |
| 1990. | 1.733 | 1.369 | 364 |
| 1989. | 1.696 | 1.288 | 408 |
| 1988. | 1.820 | 1.316 | 504 |
| 1987. | 1.910 | 1.262 | 648 |
| 1986. | 1.937 | 1.304 | 633 |
| 1985. | 2.057 | 1.272 | 785 |
| 1984. | 2.157 | 1.201 | 956 |
| 1983. | 2.239 | 1.221 | 1.018 |
| 1982. | 2.178 | 1.060 | 1.118 |
| 1981. | 2.212 | 1.140 | 1.072 |
| 1980. | 2.305 | 1.060 | 1.245 |
| 1979. | 2.395 | 1.032 | 1.363 |
| 1978. | 2.361 | 1.050 | 1.311 |
| 1977. | 2.361 | 962 | 1.399 |
| 1976. | 2.345 | 933 | 1.412 |
| 1975. | 2.257 | 972 | 1.285 |
| 1974. | 2.217 | 1.016 | 1.201 |
| 1973. | 2.054 | 909 | 1.145 |
| 1972. | 2.023 | 935 | 1.088 |
| 1971. | 2.015 | 827 | 1.188 |
| 1970. | 1.987 | 814 | 1.173 |
| 1969. | 1.765 | 814 | 951 |
| 1968. | 1.694 | 600 | 1.094 |
| 1967. | 1.700 | 745 | 955 |
| 1966. | 1.637 | 635 | 1.002 |
| 1965. | 1.658 | 610 | 1.048 |
| 1964. | 1.512 | 555 | 957 |
| 1963. | 1.713 | 590 | 1.123 |
| 1962. | 1.634 | 602 | 1.032 |
| 1961. | 1.517 | 563 | 954 |
RZS, teritorija svedena na današnje opštine.
Naselja (8), broj stanovnika po popisima
| Naselje | 1948. | 1971. | 1991. | 2011. | 2022. |
|---|---|---|---|---|---|
| Beograd (Palilula) | 35.810 | 100.249 | 111.693 | 110.637 | 113.883 |
| Borča | 3.532 | 9.487 | 26.895 | 46.086 | 51.862 |
| Padinska Skela | 2.516 | 8.280 | 10.371 | 9.263 | 8.519 |
| Ovča | 1.950 | 3.381 | 2.444 | 2.742 | 3.494 |
| Slanci | 1.452 | 1.685 | 1.736 | 1.783 | 2.250 |
| Veliko Selo | 1.908 | 1.874 | 1.767 | 1.594 | 1.465 |
| Kovilovo | – | 1.042 | 1.063 | 920 | 760 |
| Dunavac | – | 382 | 618 | 496 | 391 |
Sastav stanovništva
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 1,4% veća od popisa, a 1,6% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 40,6 muškarci 38,9, žene 42,1
- Muškarci
- 47,5% 82.274
- Žene
- 52,5% 91.073
- Žena na 100 muškaraca
- 110,7
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 4.573 | 4.342 |
| 5–9 | 4.355 | 4.110 |
| 10–14 | 4.219 | 3.739 |
| 15–19 | 4.789 | 4.609 |
| 20–24 | 5.546 | 5.579 |
| 25–29 | 6.716 | 7.093 |
| 30–34 | 7.111 | 7.235 |
| 35–39 | 6.309 | 6.481 |
| 40–44 | 5.699 | 6.070 |
| 45–49 | 5.675 | 6.250 |
| 50–54 | 5.779 | 6.547 |
| 55–59 | 6.227 | 7.358 |
| 60–64 | 5.198 | 6.443 |
| 65–69 | 3.078 | 3.888 |
| 70–74 | 2.996 | 4.258 |
| 75–79 | 2.278 | 3.578 |
| 80–84 | 1.202 | 2.291 |
| 85+ | 524 | 1.202 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 1,4% veća od popisa, a 1,6% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 40,7 muškarci 39,0, žene 42,2
- Muškarci
- 47,5% 83.056
- Žene
- 52,5% 91.917
- Žena na 100 muškaraca
- 110,7
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 4.720 | 4.475 |
| 5–9 | 4.353 | 4.128 |
| 10–14 | 4.186 | 3.696 |
| 15–19 | 4.722 | 4.484 |
| 20–24 | 5.513 | 5.563 |
| 25–29 | 6.739 | 7.216 |
| 30–34 | 7.224 | 7.278 |
| 35–39 | 6.507 | 6.688 |
| 40–44 | 5.826 | 6.171 |
| 45–49 | 5.661 | 6.159 |
| 50–54 | 5.766 | 6.556 |
| 55–59 | 6.120 | 7.248 |
| 60–64 | 5.425 | 6.724 |
| 65–69 | 3.277 | 4.115 |
| 70–74 | 2.905 | 4.121 |
| 75–79 | 2.294 | 3.618 |
| 80–84 | 1.258 | 2.338 |
| 85+ | 560 | 1.339 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 1,4% veća od popisa, a 1,6% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 40,8 muškarci 39,1, žene 42,3
- Muškarci
- 47,5% 83.600
- Žene
- 52,5% 92.512
- Žena na 100 muškaraca
- 110,7
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 4.821 | 4.602 |
| 5–9 | 4.339 | 4.109 |
| 10–14 | 4.230 | 3.779 |
| 15–19 | 4.621 | 4.301 |
| 20–24 | 5.427 | 5.481 |
| 25–29 | 6.685 | 7.225 |
| 30–34 | 7.294 | 7.355 |
| 35–39 | 6.752 | 6.850 |
| 40–44 | 5.924 | 6.272 |
| 45–49 | 5.638 | 6.118 |
| 50–54 | 5.770 | 6.567 |
| 55–59 | 5.926 | 6.956 |
| 60–64 | 5.565 | 6.952 |
| 65–69 | 3.593 | 4.545 |
| 70–74 | 2.784 | 3.937 |
| 75–79 | 2.306 | 3.619 |
| 80–84 | 1.317 | 2.398 |
| 85+ | 608 | 1.446 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 1,4% veća od popisa, a 1,6% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 40,9 muškarci 39,2, žene 42,4
- Muškarci
- 47,5% 84.149
- Žene
- 52,5% 93.109
- Žena na 100 muškaraca
- 110,6
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 4.916 | 4.724 |
| 5–9 | 4.386 | 4.140 |
| 10–14 | 4.293 | 3.901 |
| 15–19 | 4.496 | 4.132 |
| 20–24 | 5.348 | 5.380 |
| 25–29 | 6.610 | 7.149 |
| 30–34 | 7.365 | 7.472 |
| 35–39 | 6.951 | 7.011 |
| 40–44 | 6.081 | 6.331 |
| 45–49 | 5.588 | 6.122 |
| 50–54 | 5.731 | 6.485 |
| 55–59 | 5.786 | 6.761 |
| 60–64 | 5.617 | 7.085 |
| 65–69 | 3.957 | 5.070 |
| 70–74 | 2.657 | 3.745 |
| 75–79 | 2.327 | 3.597 |
| 80–84 | 1.368 | 2.462 |
| 85+ | 672 | 1.542 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 1,4% veća od popisa, a 1,6% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 41,0 muškarci 39,3, žene 42,5
- Muškarci
- 47,5% 84.889
- Žene
- 52,5% 93.781
- Žena na 100 muškaraca
- 110,5
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 5.046 | 4.808 |
| 5–9 | 4.485 | 4.216 |
| 10–14 | 4.365 | 4.050 |
| 15–19 | 4.382 | 3.989 |
| 20–24 | 5.287 | 5.259 |
| 25–29 | 6.583 | 7.065 |
| 30–34 | 7.349 | 7.536 |
| 35–39 | 7.145 | 7.224 |
| 40–44 | 6.259 | 6.418 |
| 45–49 | 5.628 | 6.106 |
| 50–54 | 5.689 | 6.416 |
| 55–59 | 5.657 | 6.634 |
| 60–64 | 5.669 | 7.120 |
| 65–69 | 4.347 | 5.676 |
| 70–74 | 2.543 | 3.571 |
| 75–79 | 2.311 | 3.559 |
| 80–84 | 1.417 | 2.478 |
| 85+ | 727 | 1.656 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 1,4% veća od popisa, a 1,6% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 41,1 muškarci 39,3, žene 42,6
- Muškarci
- 47,5% 85.622
- Žene
- 52,5% 94.459
- Žena na 100 muškaraca
- 110,3
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 5.121 | 4.811 |
| 5–9 | 4.602 | 4.308 |
| 10–14 | 4.440 | 4.156 |
| 15–19 | 4.276 | 3.866 |
| 20–24 | 5.213 | 5.137 |
| 25–29 | 6.520 | 7.026 |
| 30–34 | 7.333 | 7.621 |
| 35–39 | 7.338 | 7.344 |
| 40–44 | 6.407 | 6.583 |
| 45–49 | 5.752 | 6.141 |
| 50–54 | 5.628 | 6.340 |
| 55–59 | 5.594 | 6.566 |
| 60–64 | 5.735 | 7.152 |
| 65–69 | 4.624 | 6.117 |
| 70–74 | 2.555 | 3.538 |
| 75–79 | 2.255 | 3.510 |
| 80–84 | 1.464 | 2.506 |
| 85+ | 765 | 1.737 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 1,4% veća od popisa, a 1,6% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 41,2 muškarci 39,4, žene 42,7
- Muškarci
- 47,5% 86.250
- Žene
- 52,5% 95.164
- Žena na 100 muškaraca
- 110,3
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 5.147 | 4.830 |
| 5–9 | 4.729 | 4.420 |
| 10–14 | 4.450 | 4.172 |
| 15–19 | 4.239 | 3.854 |
| 20–24 | 5.110 | 5.031 |
| 25–29 | 6.406 | 6.951 |
| 30–34 | 7.337 | 7.697 |
| 35–39 | 7.428 | 7.401 |
| 40–44 | 6.645 | 6.776 |
| 45–49 | 5.869 | 6.244 |
| 50–54 | 5.602 | 6.240 |
| 55–59 | 5.581 | 6.581 |
| 60–64 | 5.680 | 7.048 |
| 65–69 | 4.821 | 6.402 |
| 70–74 | 2.751 | 3.763 |
| 75–79 | 2.164 | 3.400 |
| 80–84 | 1.487 | 2.547 |
| 85+ | 804 | 1.807 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 1,4% veća od popisa, a 1,6% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 41,2 muškarci 39,5, žene 42,8
- Muškarci
- 47,5% 87.002
- Žene
- 52,5% 96.001
- Žena na 100 muškaraca
- 110,3
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 5.235 | 4.887 |
| 5–9 | 4.874 | 4.546 |
| 10–14 | 4.437 | 4.177 |
| 15–19 | 4.308 | 3.954 |
| 20–24 | 5.002 | 4.874 |
| 25–29 | 6.263 | 6.822 |
| 30–34 | 7.278 | 7.689 |
| 35–39 | 7.525 | 7.528 |
| 40–44 | 6.905 | 6.974 |
| 45–49 | 6.014 | 6.378 |
| 50–54 | 5.574 | 6.231 |
| 55–59 | 5.615 | 6.560 |
| 60–64 | 5.541 | 6.829 |
| 65–69 | 4.978 | 6.668 |
| 70–74 | 3.029 | 4.178 |
| 75–79 | 2.084 | 3.261 |
| 80–84 | 1.490 | 2.560 |
| 85+ | 850 | 1.885 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 1,4% veća od popisa, a 1,6% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 41,3 muškarci 39,5, žene 42,9
- Muškarci
- 47,6% 87.733
- Žene
- 52,4% 96.755
- Žena na 100 muškaraca
- 110,3
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 5.316 | 4.908 |
| 5–9 | 5.018 | 4.704 |
| 10–14 | 4.494 | 4.195 |
| 15–19 | 4.404 | 4.089 |
| 20–24 | 4.887 | 4.696 |
| 25–29 | 6.161 | 6.661 |
| 30–34 | 7.199 | 7.653 |
| 35–39 | 7.605 | 7.616 |
| 40–44 | 7.078 | 7.204 |
| 45–49 | 6.214 | 6.481 |
| 50–54 | 5.576 | 6.260 |
| 55–59 | 5.608 | 6.480 |
| 60–64 | 5.434 | 6.704 |
| 65–69 | 5.053 | 6.799 |
| 70–74 | 3.323 | 4.669 |
| 75–79 | 2.017 | 3.112 |
| 80–84 | 1.470 | 2.558 |
| 85+ | 876 | 1.966 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 1,4% veća od popisa, a 1,6% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 41,3 muškarci 39,5, žene 43,0
- Muškarci
- 47,6% 88.141
- Žene
- 52,4% 97.121
- Žena na 100 muškaraca
- 110,2
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 5.332 | 4.935 |
| 5–9 | 5.142 | 4.825 |
| 10–14 | 4.594 | 4.251 |
| 15–19 | 4.489 | 4.236 |
| 20–24 | 4.774 | 4.482 |
| 25–29 | 6.061 | 6.512 |
| 30–34 | 7.147 | 7.575 |
| 35–39 | 7.553 | 7.606 |
| 40–44 | 7.260 | 7.440 |
| 45–49 | 6.381 | 6.592 |
| 50–54 | 5.620 | 6.205 |
| 55–59 | 5.537 | 6.415 |
| 60–64 | 5.329 | 6.552 |
| 65–69 | 5.061 | 6.790 |
| 70–74 | 3.626 | 5.211 |
| 75–79 | 1.902 | 2.962 |
| 80–84 | 1.441 | 2.515 |
| 85+ | 892 | 2.017 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 1,4% veća od popisa, a 1,6% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 41,3 muškarci 39,5, žene 43,0
- Muškarci
- 47,6% 88.146
- Žene
- 52,4% 97.124
- Žena na 100 muškaraca
- 110,2
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 5.380 | 5.004 |
| 5–9 | 5.183 | 4.824 |
| 10–14 | 4.709 | 4.371 |
| 15–19 | 4.561 | 4.321 |
| 20–24 | 4.651 | 4.261 |
| 25–29 | 5.935 | 6.324 |
| 30–34 | 7.065 | 7.487 |
| 35–39 | 7.452 | 7.634 |
| 40–44 | 7.425 | 7.508 |
| 45–49 | 6.500 | 6.758 |
| 50–54 | 5.656 | 6.197 |
| 55–59 | 5.433 | 6.299 |
| 60–64 | 5.261 | 6.429 |
| 65–69 | 5.021 | 6.777 |
| 70–74 | 3.789 | 5.565 |
| 75–79 | 1.863 | 2.920 |
| 80–84 | 1.392 | 2.428 |
| 85+ | 870 | 2.017 |
- Prosečna starost
- 41,7 muškarci 39,9, žene 43,3
- Muškarci
- 47,5% 86.830
- Žene
- 52,5% 95.794
- Žena na 100 muškaraca
- 110,3
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 4.923 | 4.535 |
| 5–9 | 4.929 | 4.569 |
| 10–14 | 4.698 | 4.501 |
| 15–19 | 4.566 | 4.348 |
| 20–24 | 4.841 | 4.617 |
| 25–29 | 5.867 | 6.116 |
| 30–34 | 6.362 | 6.694 |
| 35–39 | 7.201 | 7.577 |
| 40–44 | 7.128 | 7.496 |
| 45–49 | 6.560 | 6.821 |
| 50–54 | 5.747 | 6.319 |
| 55–59 | 5.468 | 6.062 |
| 60–64 | 5.297 | 6.266 |
| 65–69 | 5.036 | 6.553 |
| 70–74 | 3.936 | 5.798 |
| 75–79 | 1.980 | 3.163 |
| 80–84 | 1.406 | 2.448 |
| 85+ | 885 | 1.911 |
- Prosečna starost
- 41,7 muškarci 39,9, žene 43,3
- Muškarci
- 47,5% 87.212
- Žene
- 52,5% 96.201
- Žena na 100 muškaraca
- 110,3
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 5.038 | 4.753 |
| 5–9 | 4.980 | 4.553 |
| 10–14 | 4.777 | 4.552 |
| 15–19 | 4.564 | 4.323 |
| 20–24 | 4.871 | 4.668 |
| 25–29 | 5.735 | 5.984 |
| 30–34 | 6.294 | 6.712 |
| 35–39 | 7.069 | 7.411 |
| 40–44 | 7.276 | 7.553 |
| 45–49 | 6.696 | 7.021 |
| 50–54 | 5.818 | 6.349 |
| 55–59 | 5.440 | 6.057 |
| 60–64 | 5.287 | 6.239 |
| 65–69 | 4.940 | 6.350 |
| 70–74 | 4.017 | 5.924 |
| 75–79 | 2.169 | 3.452 |
| 80–84 | 1.329 | 2.351 |
| 85+ | 912 | 1.949 |
- Prosečna starost
- 41,8 muškarci 40,0, žene 43,3
- Muškarci
- 47,6% 87.563
- Žene
- 52,4% 96.539
- Žena na 100 muškaraca
- 110,3
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 5.066 | 4.840 |
| 5–9 | 4.967 | 4.549 |
| 10–14 | 4.875 | 4.598 |
| 15–19 | 4.617 | 4.318 |
| 20–24 | 4.902 | 4.746 |
| 25–29 | 5.571 | 5.768 |
| 30–34 | 6.268 | 6.762 |
| 35–39 | 6.847 | 7.206 |
| 40–44 | 7.393 | 7.617 |
| 45–49 | 6.828 | 7.224 |
| 50–54 | 5.967 | 6.377 |
| 55–59 | 5.440 | 6.097 |
| 60–64 | 5.238 | 6.175 |
| 65–69 | 4.867 | 6.188 |
| 70–74 | 4.106 | 6.000 |
| 75–79 | 2.410 | 3.857 |
| 80–84 | 1.252 | 2.256 |
| 85+ | 949 | 1.961 |
- Prosečna starost
- 41,9 muškarci 40,1, žene 43,4
- Muškarci
- 47,6% 87.720
- Žene
- 52,4% 96.686
- Žena na 100 muškaraca
- 110,2
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 5.094 | 4.861 |
| 5–9 | 4.913 | 4.524 |
| 10–14 | 4.937 | 4.602 |
| 15–19 | 4.714 | 4.399 |
| 20–24 | 4.882 | 4.786 |
| 25–29 | 5.443 | 5.559 |
| 30–34 | 6.227 | 6.713 |
| 35–39 | 6.684 | 7.031 |
| 40–44 | 7.398 | 7.633 |
| 45–49 | 6.954 | 7.395 |
| 50–54 | 6.099 | 6.474 |
| 55–59 | 5.449 | 6.078 |
| 60–64 | 5.168 | 6.150 |
| 65–69 | 4.785 | 6.029 |
| 70–74 | 4.177 | 6.012 |
| 75–79 | 2.654 | 4.311 |
| 80–84 | 1.178 | 2.193 |
| 85+ | 964 | 1.936 |
Crtica je Srbija u istoj godini. Procene pre 2022. se ne nastavljaju na one posle popisa, pa se te godine ne porede međusobno. RZS.
Nacionalnost, popisi 2022. i 2011.
| Grupa | Traka | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|---|
| Srbi | 81,5% | 87,6% | 148.809 | |
| Romi | 2,7% | 3,2% | 4.983 | |
| Goranci | 1,6% | 1,4% | 2.847 | |
| Nisu se izjasnili | 2,0% | 2,5% | 3.694 | |
| Nepoznato | 8,7% | 1,1% | 15.913 |
Grupe ispod 1% (20)
| Grupa | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|
| Jugosloveni | 0,65% | 0,5% | 1.179 |
| Ostali | 0,57% | 0,3% | 1.035 |
| Makedonci | 0,32% | 0,5% | 579 |
| Rumuni | 0,30% | 0,4% | 543 |
| Muslimani | 0,28% | 0,5% | 516 |
| Crnogorci | 0,25% | 0,5% | 457 |
| Rusi | 0,23% | 0,1% | 420 |
| Hrvati | 0,22% | 0,4% | 397 |
| Bošnjaci | 0,16% | 0,2% | 295 |
| Mađari | 0,12% | 0,2% | 224 |
| Albanci | 0,09% | 0,1% | 163 |
| Regionalna pripadnost | 0,06% | 0,1% | 116 |
| Bugari | 0,06% | 0,1% | 101 |
| Slovaci | 0,05% | 0,1% | 89 |
| Slovenci | 0,05% | 0,1% | 83 |
| Nemci | 0,03% | 0,0% | 50 |
| Ukrajinci | 0,03% | 0,0% | 47 |
| Vlasi | 0,02% | 0,0% | 43 |
| Rusini | 0,01% | 0,0% | 27 |
| Bunjevci | 0,01% | 0,0% | 14 |
Veroispovest, popisi 2022. i 2011.
| Grupa | Traka | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|---|
| Pravoslavna | 79,5% | 86,3% | 145.145 | |
| Islamska | 4,8% | 5,2% | 8.742 | |
| Nisu vernici | 2,0% | 2,2% | 3.615 | |
| Nisu se izjasnili | 2,8% | 3,3% | 5.049 | |
| Nepoznato | 9,3% | 1,3% | 17.074 |
Grupe ispod 1% (7)
| Grupa | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|
| Ostale hrišćanske | 0,63% | 0,4% | 1.146 |
| Katolička | 0,57% | 0,9% | 1.040 |
| Agnostici | 0,26% | 0,2% | 483 |
| Protestantska | 0,12% | 0,2% | 218 |
| Istočnjačke | 0,04% | 0,0% | 67 |
| Judaistička | 0,01% | 0,0% | 27 |
| Ostale | 0,01% | 0,0% | 18 |
Udeo u svim popisanim. Izjašnjavanje nije obavezno, a „Nepoznato” je kategorija RZS-a. Udeo „Nepoznato” je u Srbiji 2022. veći nego 2011, pa razlika između kolona ne mora da bude stvarna promena. Nacionalnost i vera se ne ocenjuju i ne ulaze u poređenja. RZS, Popis 2022.
Cena života
- Korpa, usklađena
- 118.396 RSD, 2026-05, pomereno do 2026-09, državna korpa i RZS cene
- Prosečna plata
- 131.829 RSD
- Stanovanje mesečno
- 75.594 tražena kirija*
- Sve kroz platu
- 1,47 korpa i stanovanje
Procena Državna računica, a ne tržišno merenje; koristi se oprezno i poredi sa našim cenama iz prodavnica. Stanovanje: tražena kirija iz oglasa za stan od 50 m², naše računanje. Uporedi cene u prodavnicama.
Stanovanje i obrazovanje
- Stanova
- 91.678
- Prazni i napušteni
- 13,8%
- Pod zakupom
- 10,7%
- Zgrade starije od 1971.
- 24%
- Viša ili visoka škola
- 31,3%
- Bez srednje škole
- 13,8%
Popis 2022. RZS.
Posao i plate
- Neto plata, 12 meseci
- 131.829 do 08/2026
- Zaposlenih na 1.000
- 424
- Aktivnih firmi
- 5.329 09/2025
- Nezaposlenih na birou
- 3.976 09/2025
Plata zaposlenih koji ovde žive, bez obzira na to gde rade. Tačka je ovo mesto, crta je Srbija.
Zdravstvo
- Lekara
- 185
- Stanovnika po lekaru
- 997
- Zubara
- 44
- Farmaceuta
- 9
Podaci za 2024, samo zdravstvena služba. Broji se gde ljudi rade, pa bolnički centri izgledaju bolje od mesta čiji se stanovnici tamo leče.
Škole i vrtići
- Skor na maloj maturi
- 490 2025/26, prosek mesta 481
- Osnovnih škola
- 18
- Dece u vrtiću
- 8.043 2025/2026
- Obuhvat vrtićem
- 59% naša procena
Skor je prosek tri standardizovana testa, ponderisan brojem učenika. Više govori o generaciji i porodicama nego o samoj školi. Ministarstvo prosvete.
Od čega se živi
Popis 2022.
Popis 2011.
| Grupa | 2022. | Udeo | 2011. | Udeo |
|---|---|---|---|---|
| Zaposleni | 79.173 | 43,4% | 63.278 | 36,5% |
| Penzioneri | 36.793 | 20,1% | 37.605 | 21,7% |
| Deca do 15 godina | 28.155 | 15,4% | 25.229 | 14,5% |
| Učenici i studenti | 12.358 | 6,8% | 15.033 | 8,7% |
| Nezaposleni | 8.377 | 4,6% | 14.325 | 8,3% |
| Domaćinstvo i ostali | 17.768 | 9,7% | 18.051 | 10,4% |
RZS, popisi 2011. i 2022: svaka osoba je u jednoj grupi. Stopa nezaposlenosti po popisu je 9,6%. Godišnje, PIO fond: 41.904 korisnika penzija u 2026-06, prosečna penzija 69.426 RSD, 54 korisnika na 100 zaposlenih. Ne ulazi u ocenu.
Komunalije i putevi
- Domaćinstva na vodovodu
- 98,1%
- Domaćinstva na kanalizaciji
- 81,9%
- Prečišćene otpadne vode
- 0,0%
- Opštinski putevi sa savremenim kolovozom
- nema podatka
- Divlje deponije, prijavljene
- 46
Godišnjak Opštine i regioni, podaci za 2024. Priključci prema domaćinstvima iz popisa 2022, pa vikend kuće mogu da podignu udeo. Ne ulazi u ocenu. Godišnjak daje jedan red za: Vračar, Čukarica, Stari grad, Savski venac, Rakovica, Palilula (Beograd), Novi Beograd, Surčin, Zemun, Zvezdara, Voždovac, Barajevo, Grocka, pa je vrednost zajednička.
Mobilna mreža i internet
- Mobilna mreža, preuzimanje
- 295 Mb/s
- Broj mobilnih testova
- 713
- Fiksni, preuzimanje
- 205 Mb/s zavisi od paketa
Ocena ide iz mobilne mreže, jer ljudi internet uglavnom koriste na telefonu preko 4G i 5G. Fiksna brzina više pokazuje koji paket korisnici biraju nego šta je dostupno, pa nije u oceni. Prosek Speedtest merenja za 3. kvartal 2026, koja sami pokreću korisnici. Kod malog broja testova rezultat je nesiguran. Speedtest by Ookla Global Fixed and Mobile Network Performance Maps, CC BY-NC-SA 4.0.
Vazduh
Poslednje merenje, stanica Beograd Franša Deperea, Serbia. World Air Quality Index Project, SEPA. AQI,
Poslednjih 30 dana, stanica Beograd Bulevar despota Stefana, neverifikovano, do 2026-11-01.20,1 µg/m³ PM2.5
- PM2.5 zimi, iz merenja PM10
- 49,1 2022.
- PM10 zimi, izmereno
- 59,1 2022.
- Dana PM10 preko 50
- 62
Procena Stanica SEPA ovde meri PM10, a ne PM2.5: Ovca. PM2.5 je PM10 pomnožen sa 0,83, odnosom iz mesta koja mere oba zagađivača. Tipična greška je 8,4 bodova ocene. Emisije: NRIZ registar.
Bezbednost na putu
- Sa povređenima 2025.
- 386
- Sa poginulima 2025.
- 10
- Teških godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana
- 22,2 178.392 ljudi tokom dana
- Sve nezgode 2026.
- 1.197 tekuća godina
- Na glavnim putevima van naselja*
- 58 od 396 teških, 2025.
Ocena ne računa nezgode na autoputevima i brzim putevima (0% teških nezgoda ovde), a deli se sa dnevnim stanovništvom: stanovnici plus ljudi koji tu rade, minus oni koji rade negde drugde. Drugi tranzitni putevi su i dalje uračunati; zvezdica je naš proračun koji ne menja ocenu. MUP, otvoreni podaci.
Osude za krivična dela
- Osuđenih odraslih 2024.
- 227
- Za imovinu
- 55
- Za život i telo
- 12
- U saobraćaju
- 23
Osude po mestu izvršenja, ne prijavljena dela i ne ocena bezbednosti, zato nisu u indeksu.
Povezanost
- Do sedišta regiona*
- 5 min 26. od 161
- Do najbližeg velikog centra*
- 5 min 5. od 161
- Do Beograda*
- 5 min 2. od 161
- Do najbližeg fakulteta*
- 5 min 48. od 161
- Do najbliže srednje škole*
- 0 min 1. od 161
Minuti vožnje kolima bez gužve, od centra mesta. Ne meri autobus i ne ulazi u ocenu. Veliki centri su Beograd, Novi Sad, Niš i Kragujevac. Nula znači da je cilj u samom mestu. Red 1 je najbliže.