Sva mesta · Nišavski region
Niš
Obuhvata: Medijana, Niška Banja, Palilula, Pantelej, Crveni krst.
Niš: iznad proseka svih mesta po demografiji (82) i zdravstvu (79), ispod proseka po vazduhu (37). Stanovništvo od popisa 2022: −0,6%, prosek regiona −3,5%.
248.079 stanovnika113.968 RSD neto plata
Ocena 1–100, veće je bolje. To je geometrijski prosek 7 tema, bez Bezbednosti na putu. Verovatno između 10. i 16. mesta.
Kako računamoProfil mesta
Ocene 1–100, veće je bolje. Crtica je prosek sličnih mesta.
Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: promena stanovništva od popisa 2022. i neto doseljeni na 1.000 stanovnika.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: neto plata, zaposleni na 1.000 radno sposobnih i firme na 1.000 stanovnika.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: koliko plata pokriva korpu i stanovanje.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: zdravstveni radnici na 10.000 stanovnika i životni vek.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: mala matura, obuhvat vrtićem i vreme do fakulteta i srednje škole.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: vreme do velikog centra i brzina mobilne mreže.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: gori od dva zagađivača, PM2.5 zimi i SO₂.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: teške nezgode; tema je van ukupne ocene.
Kako računamoTrendovi
Stanovništvo se poredi po popisima i procenama posle 2022, jer se godišnje procene ne nastavljaju preko popisa. Metodologija popisa se menjala.
Stanovnika248.079 2025.→ 0,6% od 2022.Detalji
Broj stanovnika po proceni RZS. Godine pre popisa 2022. su stare procene.
- Najviše, 2011.
- 260.237
- Najmanje, 1948.
- 109.280
- Broj stanovnika
- 248.079
- Prosek mesta
- 40.683
- Položaj, 1. je najviše
- 2. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 248.079 2024. 248.418 2023. 249.072 2022. 249.501 2011. 260.237 2002. 250.518 1991. 248.086 1981. 232.563 1971. 195.362 1961. 148.354 1953. 122.100 1948. 109.280 Neto plata113.968 RSD, 12 meseci do 08/2026▲ 30,5% 2020–2025. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna neto plata po godinama, RZS.
- Najviše, 2025.
- 105.593 RSD
- Najmanje, 2018.
- 46.380 RSD
- Neto plata, 12 meseci
- 113.968 RSD
- Prosek mesta
- 101.239 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 17. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2025. 105.593 93.603 2024. 94.042 83.346 2023. 82.058 72.735 2022. 71.855 63.533 2021. 63.213 56.572 2020. 56.979 52.069 2019. 51.001 47.718 2018. 46.380 43.470 Zaposlenih90.784 2026.▲ 3,2% od 2021.Detalji
Broj zaposlenih po godinama, RZS. Na grafikonu je ukupan broj, a poređenje je na 1.000 stanovnika.
- Najviše, 2024.
- 92.241
- Najmanje, 2016.
- 78.096
- Prosek mesta
- 322
- Položaj, 1. je najbolje
- 32. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2026. 90.784 2025. 91.354 2024. 92.241 2023. 91.627 2022. 89.990 2021. 88.007 2020. 85.041 2019. 83.728 2018. 82.302 2017. 79.886 2016. 78.096 Korisnici penzija60.176 2026.→ 0,3% od 2021.Detalji
Korisnici svih vrsta penzija, PIO fond, decembar svake godine, a za tekuću godinu poslednji objavljen mesec.
- Najviše, 2018.
- 61.774
- Najmanje, 2022.
- 59.532
- Prosek mesta
- 248
- Položaj, 1. je najviše
- 91. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2026. 60.176 2025. 60.079 2024. 59.795 2023. 59.547 2022. 59.532 2021. 60.022 2020. 61.002 2019. 61.722 2018. 61.774 Odseljeni3.766 2025.▼ 23,5% od 2022.Detalji
Broj ljudi koji su se odselili iz mesta tokom godine, RZS.
- Najviše, 2022.
- 4.925
- Najmanje, 2025.
- 3.766
- Prosek mesta
- -1,5
- Položaj, 1. je najbolje
- 23. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 3.766 2024. 4.195 2023. 4.742 2022. 4.925 Doseljeni4.456 2025.▼ 14,9% od 2022.Detalji
Broj ljudi koji su se doselili u mesto tokom godine, RZS.
- Najviše, 2022.
- 5.234
- Najmanje, 2025.
- 4.456
- Prosek mesta
- -1,5
- Položaj, 1. je najbolje
- 23. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 4.456 2024. 4.701 2023. 4.927 2022. 5.234
Još trendova (10)
Noćenja turista328.450 2025.▲ 43,0% od 2019.Detalji
Ukupan broj noćenja turista godišnje, RZS. Na grafikonu je ukupan broj, a poređenje je po stanovniku.
- Najviše, 2024.
- 346.240
- Najmanje, 2020.
- 92.638
- Prosek mesta
- 2,7
- Položaj, 1. je najbolje
- 43. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 328.450 2024. 346.240 2023. 335.350 2022. 277.396 2021. 163.053 2020. 92.638 2019. 229.678 2018. 211.914 2017. 188.730 2016. 160.947 2015. 148.193 2014. 130.246 2013. 122.509 2012. 286.757 2011. 295.240 2010. 309.658 Mala matura526 2026.▲ 2,1% od 2023.Detalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečan skor učenika na maloj maturi.
- Najviše, 2026.
- 526
- Najmanje, 2023.
- 515
- Prosek mesta
- 481
- Položaj, 1. je najbolje
- 17. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2026. 526 481 2025. 521 479 2024. 519 483 2023. 515 483 PM2.5, godišnje26,5 µg/m³ 2024.▼ 25,8% od 2020.Detalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Godišnji prosek sitnih čestica PM2.5 u vazduhu, izmeren na stanicama. Manje je bolje.
- Najviše, 2020.
- 35,7 µg/m³
- Najmanje, 2022.
- 26,4 µg/m³
- PM2.5 godišnje, izmereno
- 26,5 µg/m³
- Prosek mesta
- 24,8 µg/m³
- Položaj, 1. je najbolje
- 14. od 20
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2024. 26,5 24,8 2023. 26,6 23,3 2022. 26,4 25,9 2021. 27,1 27,1 2020. 35,7 29,2 Saobraćajne nezgode919 2025.▲ 14,9% od 2020.Detalji
Ukupan broj saobraćajnih nezgoda godišnje, MUP.
- Najviše, 2023.
- 984
- Najmanje, 2020.
- 800
- Prosek mesta
- 206
- Položaj, 1. je najbolje
- 153. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 919 2024. 968 2023. 984 2022. 922 2021. 917 2020. 800 2019. 844 2018. 862 2017. 811 2016. 830 Noćno svetlo, sa satelita145. od 161 po stanovniku 2025.▼ 16,9% od 2020.Detalji
Ukupna jačina veštačkog svetla koju satelit NASA izmeri noću iznad teritorije mesta. Sam broj nema svakodnevno značenje: služi za poređenje istog mesta kroz vreme i mesta međusobno. Industrija i prelazak na LED rasvetu menjaju ga i kad se broj ljudi ne menja.
- Najviše, 2021.
- 23.280
- Najmanje, 2023.
- 15.066
- Prosek mesta
- 119,2
- Položaj, 1. je najviše
- 145. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 16.710 2024. 15.389 2023. 15.066 2022. 20.830 2021. 23.280 2020. 20.098 2019. 19.294 2018. 19.295 2017. 18.297 2016. 17.041 2015. 16.559 2014. 17.557 2013. 17.604 2012. 17.198 Prosečna penzija62.041 RSD 2026.▲ 37,0% od 2021. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna penzija svih vrsta, PIO fond, decembar svake godine, a za tekuću godinu poslednji objavljen mesec.
- Najviše, 2025.
- 62.089 RSD
- Najmanje, 2018.
- 28.912 RSD
- Prosečna penzija
- 62.041 RSD
- Prosek mesta
- 50.307 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 20. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2026. 62.041 50.307 2025. 62.089 50.246 2024. 55.373 44.693 2023. 43.578 35.047 2022. 36.939 29.593 2021. 32.203 25.699 2020. 30.458 24.231 2019. 28.921 22.945 2018. 28.912 22.892 Divlje deponije, prijavljene168 2024.▲ 140,0% od 2019.Detalji
Lokacije koje su opštine i komunalna preduzeća prijavile registru SEPA. Rast može da znači i savesnije prijavljivanje.
- Najviše, 2023.
- 180
- Najmanje, 2018.
- 68
- Prosek mesta
- 18
- Položaj, 1. je najviše
- 2. od 155
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2024. 168 2023. 180 2022. 127 2021. 105 2020. 128 2019. 70 2018. 68 Životni vek76,7 god. 2025.▲ 2,1% od 2023.Detalji
- Muškarci
- Žene
Tabela po godinama
Godina Muškarci Žene 2025. 74,6 78,8 2024. 74,1 78,4 2023. 72,7 77,5 Brakovi1.245 2025.▲ 39,3% od 2020.Detalji
Broj sklopljenih brakova godišnje, RZS.
- Najviše, 2017.
- 1.420
- Najmanje, 2020.
- 894
- Prosek mesta
- 4,4
- Položaj, 1. je najviše
- 16. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 1.245 2024. 1.275 2023. 1.343 2022. 1.271 2021. 1.264 2020. 894 2019. 1.408 2018. 1.389 2017. 1.420 2016. 1.410 2015. 1.361 2014. 1.359 2013. 1.215 2012. 1.180 2011. 1.296 2010. 1.327 Stanovi po dozvolama1.943 2025.▲ 198,0% od 2020.Detalji
Broj stanova za koje je izdata građevinska dozvola, RZS.
- Najviše, 2022.
- 2.533
- Najmanje, 2010.
- 238
- Prosek mesta
- 4,8
- Položaj, 1. je najbolje
- 24. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 1.943 2024. 1.659 2023. 1.677 2022. 2.533 2021. 1.015 2020. 652 2019. 1.163 2018. 1.188 2017. 751 2016. 667 2015. 588 2014. 450 2013. 525 2012. 435 2011. 314 2010. 238 2009. 574 2008. 408 2007. 496
„Realno" znači posle inflacije po indeksu cena za Srbiju. Strelica je smer; zelena je poboljšanje, crvena pogoršanje, siva bez ocene. Praćenje ocena počinje u oktobru 2026.
Naši nalazi
* Naše računanje. Tražene cene su medijana oglasa, bez ponovljenih, gde ih ima bar 10. Tražene kirije i cene ulaze u Priuštivost. Ostalo su podaci navedenih izvora van državne statistike.
Poređenje
Medijana: pola mesta je iznad te vrednosti, a pola ispod, pa je ne pomeraju krajnje vrednosti. Prosek regiona računa svako mesto jednako. Mesto 1 je najbolje. Kliknite na pokazatelj za sva mesta.
| Pokazatelj | Ovde | Prosek regiona | Medijana | U regionu | U Srbiji |
|---|---|---|---|---|---|
| Neto plata, 12 meseci | 113.968 RSD | 92.161 | 96.554 | 1. od 7 | 17. od 161 |
| Zaposleni na 1.000 radno sposobnih | 570 | 505 | 521 | 1. od 7 | 48. od 161 |
| Nezaposleni na 1.000 stanovnika | 64,3 | 81,3 | 55,9 | 2. od 7 | 93. od 161 |
| Promena od 2022. | -0,6 % | -3,5 | -2,6 | 1. od 7 | 19. od 161 |
| Deca do 14 godina | 14,3 % | 12,2 | 13,5 | 1. od 7 | 50. od 161 |
| Sa višom ili visokom školom | 30,2 % | 11,9 | 13,9 | 1. od 7 | 12. od 161 |
| Skor na maloj maturi | 526 | 473 | 480 | 1. od 7 | 17. od 161 |
| Lekari na 10.000 stanovnika | 55,7 | 27,5 | 17,1 | 1. od 7 | 4. od 161 |
| Cena stana po m² | 1.597 € | 1.597 | 1.291 | – | 26. od 37 |
| Mobilna mreža Procena | 323 Mb/s | 122 | 156 | 1. od 7 | 8. od 161 |
| PM2.5 zimi, izmereno ili procena Procena | 50,1 µg/m³ | 33,5 | 33,4 | 7. od 7 | 150. od 161 |
| Teške nezgode godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana | 16,0 | 17,3 | 17,6 | 4. od 7 | 63. od 161 |
Slična mesta: Kragujevac, Pančevo, Zemun, Palilula (Beograd), Požarevac. Upoređuje se sa njihovim prosekom, prvo najveća razlika.
Prednosti u odnosu na slična mesta
| Pokazatelj | Ovde | Slična mesta |
|---|---|---|
| Domaćinstva na kanalizaciji | 97,2 % | 75,1 % |
| Teške nezgode godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana | 16,0 | 20,6 |
| Sa višom ili visokom školom | 30,2 % | 24,9 % |
| Skor na maloj maturi | 526 | 508 |
| Do najbližeg velikog centra | 0 min | 22 min |
| Mobilna mreža | 323 Mb/s | 292 Mb/s |
| Lekari na 10.000 stanovnika | 55,7 | 32,1 |
| Domaćinstva na vodovodu | 98,9 % | 95,3 % |
Zaostatak za sličnim mestima
| Pokazatelj | Ovde | Slična mesta |
|---|---|---|
| Nezaposleni na 1.000 stanovnika | 64,3 | 30,8 |
| PM2.5 zimi, izmereno ili procena | 50,1 µg/m³ | 41,1 µg/m³ |
| Prečišćene otpadne vode | 0,0 % | 16,4 % |
| Zaposleni na 1.000 radno sposobnih | 570 | 611 |
| Neto plata, 12 meseci | 113.968 RSD | 121.595 RSD |
| Prazni i napušteni stanovi | 18,4 % | 15,8 % |
| Firme na 1.000 stanovnika | 14,8 | 19,2 |
| Obuhvat vrtićem | 50 % | 54 % |
Šta kažu nezavisni izvori
Procena OpenStreetMap, 2026-11-01. Podatke unose volonteri: ovo pokazuje šta je ucrtano na mapi, a slabije mapirano mesto izgleda kao mesto sa manje usluga. Ne ulazi u ocenu.
- Apoteke na 10.000 stanovnika: 3,0 (prosek mesta 2,8)
- Supermarketi na 10.000 stanovnika: 1,7 (prosek mesta 1,9)
- Pošte na 10.000 stanovnika: 1,7 (prosek mesta 3,5)
- Banke na 10.000 stanovnika: 1,8 (prosek mesta 1,8)
- Lekari i klinike na 10.000 stanovnika: 1,7 (prosek mesta 1,7)
- Restorani i kafići na 10.000 stanovnika: 8,2 (prosek mesta 8,9)
- Benzinske pumpe na 10.000 stanovnika: 1,8 (prosek mesta 3,2)
Slična mesta
Uporedi ova mesta u alatu. Sličnost je računata iz 28 pokazatelja; način je na stranici Kako računamo.
Izvori i metodologija
Izvor i period stoje uz svaki pokazatelj. Celu računicu vidite na stranici Kako računamo, a proveru ocene na stranici Provera ocene. Svežinu izvora prati Stanje podataka, a sve brojke su u preuzimanju.
Provera brojki
Zvanične procene poredimo sa onim što je stvarno izbrojano. Ako se slažu, odnos je oko 100. Izbori 2026. nisu konačni. Ovo ne ulazi u glavnu ocenu.
| Pitanje | Zvanično | Izmereno | Odnos |
|---|---|---|---|
| Koliko punoletnih je stvarno tu?Glasači su donja mera prisutnih; iznad 100 znači da je glasalo više ljudi nego što procena kaže da živi tu. | 205.590 punoletnih po RZS proceni | 164.329 glasalo 2026. | 80 na 100 |
| Da li je birački spisak veći od procene?Spisak uključuje i one koji su otišli, a nisu se odjavili. | 205.590 punoletnih po RZS proceni | 223.942 na biračkom spisku | 109 na 100 |
| Ima li dece koliko piše?Škola zna ko je stvarno došao. | 2.349 očekivanih osmaka po RZS proceni | 2.479 stvarno na maloj maturi | 106 na 100 |
| Koliko stanova je stvarno nastanjeno?Popis 2022. Ostatak su prazni, napušteni i vikend stanovi. | 137.100 stanova | 103.270 nastanjeno | 75% |
| Šta plata stvarno kupuje?RGZ, stvarne kupoprodaje 2025, kurs 117,2. | 113.968 RSD prosečna plata | 1.597 € medijana ugovorenog m² | 0,61 m² za platu |
| Koliko se traži, a koliko se plaća?Naše računanje. RGZ 1.597 € iz 2025. pomeren je za 1,4 god. uz rast od 10,4% godišnje. Stanovi u dva izvora nisu isti, pa ovo nije popust pri kupovini. | 1.830 € ugovorena cena, svedena na 2026-11 | 2.062 € tražena u oglasima | 1,13 puta |
| Koliko mesto svetli noću?Satelit NASA. Industrija i LED rasveta podižu broj. | 248.079 stanovnika | 67,4 zračenja na 1.000 stanovnika | 145. od 161 |
Promena biračkog spiska, 2023. do 2026.
Spisak se menja zbog novih punoletnih i umrlih. Ostatak je ono što to dvoje ne objašnjava.
- Spisak 2023.
- 228.491
- Novi punoletni
- +6.774
- Umrli
- −9.847
- Ostatak
- −1.476
- Spisak 2026.
- 223.942
Život i ljudi
Životni vek i uzroci smrti
- Životni vek, muškarci
- 74,6 god.
- Životni vek, žene
- 78,8 god.
- Bolesti srca i krvotoka na 10.000
- 49,7
- Tumori na 10.000
- 33,1
- Bolesti disanja na 10.000
- 6,6
- Povrede i trovanja na 10.000
- 3,9
Seljenje, porodica i gradnja
- Neto doseljeni na 1.000 godišnje
- 1,9
- Brakovi na 1.000 godišnje
- 5,2
- Razvodi na 100 brakova
- 38,5
- Stanovi po dozvolama na 1.000
- 7,1
- Srednjoškolci na 1.000 stanovnika
- 43,9
RZS. Uzroci smrti su sirove stope, pa starije mesto ima veće brojeve. Seljenje, smrti i brakovi su prosek tri godine, a dozvole pet.
Obrazovanje
Osnovna škola, osmi razred
- Prosečna ocena
- 4,40
- Matematika, skor
- 527
- Maternji jezik, skor
- 528
- Ocena prema testu*
- 0,25
Srednje škole
- Srednjih škola
- 19
- Gimnazija
- 4
- Srednjoškolaca na 1.000
- 43,9
- Učenika po nastavniku
- 8,0
* Naše računanje: koliko je školska ocena viša ili niža od ocene koju rezultat na maloj maturi predviđa u celoj Srbiji. Rezultati mature i upisni bodovi po srednjoj školi nisu objavljeni kao otvoreni podaci. Univerziteti su na stranici Univerziteti i fakulteti.
Stanovništvo
- Stanovnika 2025.
- 248.079
- Promena od 2022.
- -0,6%
- Dece do 14
- 14,3%
- Starijih od 65
- 21,5%
Na popisu 2011. bilo je 260.237, a 2022. 249.501 stanovnika. Procene RZS-a se posle svakog popisa ponovo baziraju, pa je linija prekinuta tamo gde bi skok bio samo promena osnova.
Svi popisi, 1948–2022.
Popisi su rađeni po različitim metodologijama, a teritorija je svedena na stanje iz 2022.
Procene po godinama
Rođeni i umrli, 1961–2025.
- Rođeni 2025.
- 2.403
- Umrli 2025.
- 3.392
- Prirodni priraštaj
- -989 rođeni minus umrli
Tabela po godinama
| Godina | Rođeni | Umrli | Priraštaj |
|---|---|---|---|
| 2025. | 2.403 | 3.392 | -989 |
| 2024. | 2.556 | 3.443 | -887 |
| 2023. | 2.311 | 3.421 | -1.110 |
| 2022. | 2.340 | 3.763 | -1.423 |
| 2021. | 2.241 | 4.801 | -2.560 |
| 2020. | 2.341 | 4.344 | -2.003 |
| 2019. | 2.514 | 3.485 | -971 |
| 2018. | 2.510 | 3.484 | -974 |
| 2017. | 2.498 | 3.417 | -919 |
| 2016. | 2.448 | 3.284 | -836 |
| 2015. | 2.364 | 3.355 | -991 |
| 2014. | 2.420 | 3.362 | -942 |
| 2013. | 2.423 | 3.190 | -767 |
| 2012. | 2.465 | 3.291 | -826 |
| 2011. | 2.482 | 3.316 | -834 |
| 2010. | 2.611 | 3.162 | -551 |
| 2009. | 2.612 | 3.266 | -654 |
| 2008. | 2.539 | 3.156 | -617 |
| 2007. | 2.544 | 3.244 | -700 |
| 2006. | 2.672 | 3.018 | -346 |
| 2005. | 2.591 | 3.221 | -630 |
| 2004. | 2.582 | 2.910 | -328 |
| 2003. | 2.550 | 2.973 | -423 |
| 2002. | 2.453 | 2.977 | -524 |
| 2001. | 2.579 | 2.854 | -275 |
| 2000. | 2.443 | 2.936 | -493 |
| 1999. | 2.313 | 2.851 | -538 |
| 1998. | 2.462 | 2.788 | -326 |
| 1997. | 2.512 | 2.623 | -111 |
| 1996. | 2.663 | 2.630 | 33 |
| 1995. | 2.916 | 2.390 | 526 |
| 1994. | 2.839 | 2.527 | 312 |
| 1993. | 2.963 | 2.473 | 490 |
| 1992. | 2.971 | 2.317 | 654 |
| 1991. | 2.929 | 2.311 | 618 |
| 1990. | 2.920 | 2.276 | 644 |
| 1989. | 3.072 | 2.047 | 1.025 |
| 1988. | 3.238 | 2.039 | 1.199 |
| 1987. | 3.309 | 1.943 | 1.366 |
| 1986. | 3.332 | 1.929 | 1.403 |
| 1985. | 3.202 | 1.879 | 1.323 |
| 1984. | 3.382 | 1.861 | 1.521 |
| 1983. | 3.557 | 1.906 | 1.651 |
| 1982. | 3.543 | 1.745 | 1.798 |
| 1981. | 3.175 | 1.788 | 1.387 |
| 1980. | 3.392 | 1.650 | 1.742 |
| 1979. | 3.463 | 1.550 | 1.913 |
| 1978. | 3.415 | 1.538 | 1.877 |
| 1977. | 3.376 | 1.480 | 1.896 |
| 1976. | 3.556 | 1.479 | 2.077 |
| 1975. | 3.331 | 1.462 | 1.869 |
| 1974. | 3.124 | 1.438 | 1.686 |
| 1973. | 3.033 | 1.438 | 1.595 |
| 1972. | 2.999 | 1.474 | 1.525 |
| 1971. | 2.997 | 1.418 | 1.579 |
| 1970. | 2.817 | 1.407 | 1.410 |
| 1969. | 2.789 | 1.346 | 1.443 |
| 1968. | 2.587 | 1.200 | 1.387 |
| 1967. | 2.776 | 1.180 | 1.596 |
| 1966. | 3.033 | 1.076 | 1.957 |
| 1965. | 3.003 | 1.167 | 1.836 |
| 1964. | 2.743 | 1.157 | 1.586 |
| 1963. | 2.731 | 1.059 | 1.672 |
| 1962. | 2.496 | 1.121 | 1.375 |
| 1961. | 2.539 | 1.050 | 1.489 |
RZS, teritorija svedena na današnje opštine.
Naselja (75), broj stanovnika po popisima
| Naselje | 1948. | 1971. | 1991. | 2011. | 2022. |
|---|---|---|---|---|---|
| Settlement Niš | 47.296 | 124.264 | 175.649 | 183.164 | 178.976 |
| Niš (Medijana) | 22.339 | 58.692 | 82.961 | 81.327 | 78.470 |
| Niš (Palilula) | 14.702 | 38.628 | 54.602 | 54.597 | 52.182 |
| Niš (Pantelej) | 6.756 | 17.752 | 25.093 | 34.724 | 36.354 |
| Niš (Crveni krst) | 3.499 | 9.192 | 12.993 | 12.516 | 11.970 |
| Donja Vrežina | 552 | 1.355 | 2.696 | 6.758 | 7.085 |
| Brzi Brod | 568 | 1.935 | 3.665 | 4.642 | 4.643 |
| Nikola Tesla | 686 | 2.360 | 3.710 | 4.651 | 4.374 |
| Deveti maj | 607 | 1.412 | 3.689 | 4.795 | 4.330 |
| Niška Banja | 910 | 3.131 | 4.179 | 4.380 | 3.821 |
| Kamenica | 4.466 | 7.432 | 3.966 | 3.745 | 3.773 |
| Pasi Poljana | 891 | 1.217 | 1.705 | 2.938 | 2.948 |
| Popovac | 1.508 | 2.064 | 2.517 | 2.847 | 2.650 |
| Medoševac | 902 | 2.419 | 2.564 | 2.674 | 2.490 |
| Gornji Matejevac | 4.058 | 3.410 | 2.924 | 2.513 | 2.041 |
| Trupale | 1.667 | 1.963 | 2.223 | 2.127 | 1.960 |
| Donji Komren | 203 | 338 | 1.595 | 1.838 | 1.587 |
| Lalinac | 1.722 | 1.851 | 1.842 | 1.806 | 1.574 |
| Donje Međurovo | 1.251 | 1.384 | 1.480 | 1.722 | 1.572 |
| Čokot | 1.130 | 1.363 | 1.429 | 1.412 | 1.367 |
| Jelašnica | 1.817 | 1.853 | 1.724 | 1.590 | 1.306 |
| Hum | 1.270 | 1.436 | 1.497 | 1.370 | 1.183 |
| Vrtište | 811 | 987 | 1.064 | 1.112 | 1.150 |
| Gabrovac | 1.165 | 1.114 | 1.167 | 1.238 | 1.127 |
| Gornja Vrežina | 1.531 | 1.299 | 1.290 | 1.147 | 1.019 |
| Suvi Do | 319 | 564 | 807 | 1.010 | 969 |
| Gornje Međurovo | 922 | 1.033 | 1.016 | 1.011 | 919 |
| Gornja Toponica | 484 | 2.081 | 1.311 | 1.127 | 910 |
| Prva Kutina | 1.032 | 1.131 | 1.085 | 956 | 908 |
| Donji Matejevac | 1.137 | 874 | 881 | 831 | 875 |
| Gornji Komren | 606 | 749 | 722 | 917 | 873 |
| Malča | 1.692 | 1.408 | 1.249 | 1.030 | 853 |
| Sićevo | 1.361 | 1.268 | 1.012 | 772 | 740 |
| Krušce | 800 | 892 | 888 | 831 | 723 |
| Knez Selo | 1.390 | 1.182 | 932 | 865 | 680 |
| Sečanica | 1.180 | 1.124 | 1.058 | 768 | 651 |
| Prosek | 287 | 384 | 470 | 599 | 551 |
| Mramor | 585 | 592 | 683 | 635 | 531 |
| Bubanj | 402 | 402 | 441 | 548 | 525 |
| Donja Trnava | 1.010 | 866 | 728 | 647 | 508 |
| Mezgraja | 650 | 593 | 607 | 541 | 507 |
| Čamurlija | 406 | 474 | 566 | 554 | 480 |
| Brenica | 767 | 634 | 600 | 522 | 428 |
| Rujnik | 723 | 741 | 585 | 490 | 381 |
| Ostrovica | 1.283 | 1.018 | 767 | 475 | 351 |
| Vele Polje | 1.072 | 512 | 652 | 454 | 337 |
| Jasenovik | 607 | 534 | 456 | 396 | 305 |
| Mramorski Potok | 350 | 369 | 331 | 337 | 295 |
| Supovac | 616 | 511 | 426 | 344 | 289 |
| Vukmanovo | 633 | 483 | 406 | 340 | 272 |
| Donja Toponica | 369 | 348 | 315 | 324 | 271 |
| Berbatovo | 910 | 586 | 367 | 327 | 263 |
| Oreovac | 736 | 622 | 449 | 299 | 259 |
| Gornja Trnava | 467 | 423 | 360 | 286 | 237 |
| Kravlje | 1.034 | 856 | 531 | 327 | 233 |
| Gornja Studena | 523 | 484 | 433 | 322 | 219 |
| Donja Studena | 730 | 537 | 384 | 290 | 218 |
| Paligrace | 742 | 616 | 422 | 269 | 215 |
| Donje Vlase | 580 | 387 | 182 | 254 | 214 |
| Leskovik | 485 | 470 | 347 | 248 | 202 |
| Čukljenik | 562 | 473 | 318 | 247 | 182 |
| Paljina | 654 | 472 | 335 | 234 | 178 |
| Vrelo | 416 | 400 | 288 | 225 | 169 |
| Cerje | 935 | 652 | 386 | 212 | 150 |
| Miljkovac | 639 | 400 | 301 | 182 | 135 |
| Pasjača | 731 | 578 | 385 | 219 | 128 |
| Berčinac | 227 | 194 | 162 | 105 | 121 |
| Lazarevo Selo | 233 | 213 | 164 | 149 | 112 |
| Radikina Bara | 540 | 308 | 123 | 60 | 47 |
| Bancarevo | 653 | 405 | 168 | 66 | 39 |
| Ravni Do | 435 | 295 | 148 | 56 | 29 |
| Kunovica | 637 | 375 | 181 | 49 | 22 |
| Koritnjak | 171 | 17 | 8 | – | 9 |
| Rautovo | 424 | 218 | 73 | 12 | 8 |
| Manastir | 122 | 27 | 2 | 6 | 4 |
Sastav stanovništva
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 1,3% veća od popisa, a 1,2% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 41,8 muškarci 40,8, žene 42,7
- Muškarci
- 48,7% 126.722
- Žene
- 51,3% 133.585
- Žena na 100 muškaraca
- 105,4
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 6.141 | 5.786 |
| 5–9 | 6.357 | 5.861 |
| 10–14 | 6.231 | 5.967 |
| 15–19 | 7.603 | 7.195 |
| 20–24 | 8.189 | 8.075 |
| 25–29 | 9.218 | 9.498 |
| 30–34 | 9.533 | 9.620 |
| 35–39 | 9.200 | 9.445 |
| 40–44 | 8.531 | 8.974 |
| 45–49 | 8.565 | 9.236 |
| 50–54 | 8.803 | 9.278 |
| 55–59 | 9.949 | 10.688 |
| 60–64 | 8.921 | 9.967 |
| 65–69 | 5.888 | 6.677 |
| 70–74 | 5.758 | 6.794 |
| 75–79 | 4.587 | 5.643 |
| 80–84 | 2.259 | 3.310 |
| 85+ | 989 | 1.571 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 1,3% veća od popisa, a 1,2% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,0 muškarci 41,0, žene 42,9
- Muškarci
- 48,6% 126.349
- Žene
- 51,4% 133.439
- Žena na 100 muškaraca
- 105,6
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 6.160 | 5.798 |
| 5–9 | 6.281 | 5.801 |
| 10–14 | 6.190 | 5.913 |
| 15–19 | 7.396 | 7.009 |
| 20–24 | 8.018 | 7.949 |
| 25–29 | 9.217 | 9.327 |
| 30–34 | 9.430 | 9.606 |
| 35–39 | 9.313 | 9.508 |
| 40–44 | 8.592 | 8.954 |
| 45–49 | 8.524 | 9.243 |
| 50–54 | 8.643 | 9.208 |
| 55–59 | 9.614 | 10.420 |
| 60–64 | 9.231 | 10.306 |
| 65–69 | 5.969 | 6.864 |
| 70–74 | 5.646 | 6.706 |
| 75–79 | 4.647 | 5.695 |
| 80–84 | 2.390 | 3.443 |
| 85+ | 1.088 | 1.689 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 1,3% veća od popisa, a 1,2% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,2 muškarci 41,1, žene 43,2
- Muškarci
- 48,6% 125.892
- Žene
- 51,4% 133.233
- Žena na 100 muškaraca
- 105,8
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 6.212 | 5.813 |
| 5–9 | 6.157 | 5.739 |
| 10–14 | 6.226 | 5.872 |
| 15–19 | 7.128 | 6.733 |
| 20–24 | 7.822 | 7.831 |
| 25–29 | 9.077 | 9.133 |
| 30–34 | 9.421 | 9.626 |
| 35–39 | 9.376 | 9.561 |
| 40–44 | 8.704 | 9.008 |
| 45–49 | 8.504 | 9.205 |
| 50–54 | 8.488 | 9.129 |
| 55–59 | 9.205 | 9.985 |
| 60–64 | 9.323 | 10.454 |
| 65–69 | 6.432 | 7.436 |
| 70–74 | 5.479 | 6.527 |
| 75–79 | 4.629 | 5.722 |
| 80–84 | 2.552 | 3.619 |
| 85+ | 1.157 | 1.840 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 1,3% veća od popisa, a 1,2% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,4 muškarci 41,3, žene 43,4
- Muškarci
- 48,6% 125.530
- Žene
- 51,4% 132.970
- Žena na 100 muškaraca
- 105,9
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 6.203 | 5.838 |
| 5–9 | 6.110 | 5.690 |
| 10–14 | 6.248 | 5.836 |
| 15–19 | 6.823 | 6.495 |
| 20–24 | 7.739 | 7.665 |
| 25–29 | 8.874 | 8.929 |
| 30–34 | 9.392 | 9.651 |
| 35–39 | 9.506 | 9.632 |
| 40–44 | 8.787 | 9.099 |
| 45–49 | 8.456 | 9.102 |
| 50–54 | 8.406 | 9.108 |
| 55–59 | 8.841 | 9.517 |
| 60–64 | 9.384 | 10.540 |
| 65–69 | 6.953 | 8.068 |
| 70–74 | 5.335 | 6.378 |
| 75–79 | 4.533 | 5.642 |
| 80–84 | 2.689 | 3.770 |
| 85+ | 1.251 | 2.010 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 1,3% veća od popisa, a 1,2% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,6 muškarci 41,5, žene 43,6
- Muškarci
- 48,5% 125.202
- Žene
- 51,5% 132.681
- Žena na 100 muškaraca
- 106,0
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 6.184 | 5.841 |
| 5–9 | 6.078 | 5.692 |
| 10–14 | 6.298 | 5.859 |
| 15–19 | 6.485 | 6.199 |
| 20–24 | 7.770 | 7.522 |
| 25–29 | 8.694 | 8.748 |
| 30–34 | 9.308 | 9.636 |
| 35–39 | 9.559 | 9.627 |
| 40–44 | 8.912 | 9.224 |
| 45–49 | 8.393 | 9.000 |
| 50–54 | 8.364 | 9.107 |
| 55–59 | 8.544 | 9.164 |
| 60–64 | 9.377 | 10.475 |
| 65–69 | 7.480 | 8.778 |
| 70–74 | 5.164 | 6.198 |
| 75–79 | 4.438 | 5.626 |
| 80–84 | 2.803 | 3.837 |
| 85+ | 1.351 | 2.148 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 1,3% veća od popisa, a 1,2% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,7 muškarci 41,6, žene 43,8
- Muškarci
- 48,5% 124.881
- Žene
- 51,5% 132.467
- Žena na 100 muškaraca
- 106,1
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 6.214 | 5.807 |
| 5–9 | 6.043 | 5.703 |
| 10–14 | 6.310 | 5.836 |
| 15–19 | 6.245 | 5.994 |
| 20–24 | 7.743 | 7.417 |
| 25–29 | 8.524 | 8.607 |
| 30–34 | 9.288 | 9.554 |
| 35–39 | 9.476 | 9.541 |
| 40–44 | 9.081 | 9.370 |
| 45–49 | 8.356 | 8.916 |
| 50–54 | 8.309 | 9.105 |
| 55–59 | 8.387 | 9.032 |
| 60–64 | 9.221 | 10.285 |
| 65–69 | 8.007 | 9.434 |
| 70–74 | 4.957 | 6.029 |
| 75–79 | 4.381 | 5.657 |
| 80–84 | 2.932 | 3.909 |
| 85+ | 1.407 | 2.271 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 1,3% veća od popisa, a 1,2% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,9 muškarci 41,7, žene 44,0
- Muškarci
- 48,5% 124.584
- Žene
- 51,5% 132.241
- Žena na 100 muškaraca
- 106,1
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 6.238 | 5.800 |
| 5–9 | 6.083 | 5.715 |
| 10–14 | 6.228 | 5.760 |
| 15–19 | 6.194 | 5.938 |
| 20–24 | 7.542 | 7.237 |
| 25–29 | 8.366 | 8.480 |
| 30–34 | 9.310 | 9.406 |
| 35–39 | 9.389 | 9.523 |
| 40–44 | 9.204 | 9.447 |
| 45–49 | 8.447 | 8.897 |
| 50–54 | 8.270 | 9.117 |
| 55–59 | 8.269 | 8.980 |
| 60–64 | 8.905 | 10.008 |
| 65–69 | 8.272 | 9.741 |
| 70–74 | 5.076 | 6.227 |
| 75–79 | 4.290 | 5.570 |
| 80–84 | 2.991 | 4.001 |
| 85+ | 1.510 | 2.394 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 1,3% veća od popisa, a 1,2% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,0 muškarci 41,8, žene 44,1
- Muškarci
- 48,5% 124.307
- Žene
- 51,5% 132.074
- Žena na 100 muškaraca
- 106,2
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 6.242 | 5.867 |
| 5–9 | 6.150 | 5.744 |
| 10–14 | 6.112 | 5.700 |
| 15–19 | 6.228 | 5.888 |
| 20–24 | 7.301 | 6.987 |
| 25–29 | 8.203 | 8.401 |
| 30–34 | 9.240 | 9.235 |
| 35–39 | 9.395 | 9.575 |
| 40–44 | 9.303 | 9.512 |
| 45–49 | 8.583 | 8.960 |
| 50–54 | 8.260 | 9.077 |
| 55–59 | 8.121 | 8.918 |
| 60–64 | 8.529 | 9.586 |
| 65–69 | 8.346 | 9.853 |
| 70–74 | 5.519 | 6.797 |
| 75–79 | 4.163 | 5.411 |
| 80–84 | 2.975 | 4.042 |
| 85+ | 1.637 | 2.521 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 1,3% veća od popisa, a 1,2% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,1 muškarci 41,9, žene 44,3
- Muškarci
- 48,5% 124.039
- Žene
- 51,5% 131.862
- Žena na 100 muškaraca
- 106,3
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 6.300 | 5.911 |
| 5–9 | 6.155 | 5.814 |
| 10–14 | 6.068 | 5.641 |
| 15–19 | 6.261 | 5.866 |
| 20–24 | 7.024 | 6.754 |
| 25–29 | 8.153 | 8.276 |
| 30–34 | 9.079 | 9.062 |
| 35–39 | 9.366 | 9.619 |
| 40–44 | 9.433 | 9.581 |
| 45–49 | 8.676 | 9.059 |
| 50–54 | 8.225 | 8.993 |
| 55–59 | 8.016 | 8.892 |
| 60–64 | 8.182 | 9.144 |
| 65–69 | 8.415 | 9.910 |
| 70–74 | 5.957 | 7.371 |
| 75–79 | 4.085 | 5.309 |
| 80–84 | 2.898 | 3.992 |
| 85+ | 1.746 | 2.668 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 1,3% veća od popisa, a 1,2% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,2 muškarci 42,0, žene 44,4
- Muškarci
- 48,4% 123.355
- Žene
- 51,6% 131.368
- Žena na 100 muškaraca
- 106,5
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 6.329 | 5.924 |
| 5–9 | 6.151 | 5.854 |
| 10–14 | 6.052 | 5.636 |
| 15–19 | 6.308 | 5.884 |
| 20–24 | 6.651 | 6.461 |
| 25–29 | 8.196 | 8.143 |
| 30–34 | 8.900 | 8.922 |
| 35–39 | 9.267 | 9.607 |
| 40–44 | 9.463 | 9.564 |
| 45–49 | 8.789 | 9.193 |
| 50–54 | 8.167 | 8.890 |
| 55–59 | 7.945 | 8.858 |
| 60–64 | 7.869 | 8.788 |
| 65–69 | 8.326 | 9.829 |
| 70–74 | 6.383 | 7.970 |
| 75–79 | 3.940 | 5.156 |
| 80–84 | 2.786 | 3.952 |
| 85+ | 1.833 | 2.737 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 1,3% veća od popisa, a 1,2% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,2 muškarci 42,0, žene 44,4
- Muškarci
- 48,3% 122.115
- Žene
- 51,7% 130.540
- Žena na 100 muškaraca
- 106,9
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 6.216 | 5.909 |
| 5–9 | 6.193 | 5.822 |
| 10–14 | 6.019 | 5.655 |
| 15–19 | 6.307 | 5.834 |
| 20–24 | 6.373 | 6.248 |
| 25–29 | 8.142 | 8.035 |
| 30–34 | 8.736 | 8.810 |
| 35–39 | 9.236 | 9.554 |
| 40–44 | 9.357 | 9.462 |
| 45–49 | 8.925 | 9.318 |
| 50–54 | 8.110 | 8.785 |
| 55–59 | 7.857 | 8.834 |
| 60–64 | 7.668 | 8.636 |
| 65–69 | 8.056 | 9.577 |
| 70–74 | 6.677 | 8.474 |
| 75–79 | 3.668 | 4.948 |
| 80–84 | 2.694 | 3.870 |
| 85+ | 1.881 | 2.769 |
- Prosečna starost
- 43,4 muškarci 42,1, žene 44,6
- Muškarci
- 48,4% 120.792
- Žene
- 51,6% 128.709
- Žena na 100 muškaraca
- 106,6
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 5.837 | 5.673 |
| 5–9 | 6.114 | 5.728 |
| 10–14 | 6.077 | 5.668 |
| 15–19 | 6.316 | 5.991 |
| 20–24 | 6.654 | 6.543 |
| 25–29 | 7.835 | 7.748 |
| 30–34 | 8.212 | 8.213 |
| 35–39 | 9.137 | 9.030 |
| 40–44 | 9.218 | 9.221 |
| 45–49 | 8.835 | 9.226 |
| 50–54 | 8.137 | 8.678 |
| 55–59 | 7.860 | 8.843 |
| 60–64 | 7.619 | 8.492 |
| 65–69 | 7.674 | 9.223 |
| 70–74 | 6.795 | 8.646 |
| 75–79 | 3.843 | 5.269 |
| 80–84 | 2.865 | 3.923 |
| 85+ | 1.764 | 2.594 |
- Prosečna starost
- 43,4 muškarci 42,2, žene 44,6
- Muškarci
- 48,4% 120.561
- Žene
- 51,6% 128.511
- Žena na 100 muškaraca
- 106,6
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 5.893 | 5.713 |
| 5–9 | 6.093 | 5.738 |
| 10–14 | 6.125 | 5.666 |
| 15–19 | 6.198 | 5.881 |
| 20–24 | 6.680 | 6.596 |
| 25–29 | 7.685 | 7.601 |
| 30–34 | 8.141 | 8.166 |
| 35–39 | 9.036 | 8.883 |
| 40–44 | 9.231 | 9.251 |
| 45–49 | 8.929 | 9.286 |
| 50–54 | 8.191 | 8.676 |
| 55–59 | 7.819 | 8.782 |
| 60–64 | 7.525 | 8.493 |
| 65–69 | 7.424 | 8.879 |
| 70–74 | 6.836 | 8.717 |
| 75–79 | 4.144 | 5.671 |
| 80–84 | 2.803 | 3.827 |
| 85+ | 1.808 | 2.685 |
- Prosečna starost
- 43,5 muškarci 42,3, žene 44,7
- Muškarci
- 48,4% 120.192
- Žene
- 51,6% 128.226
- Žena na 100 muškaraca
- 106,7
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 5.892 | 5.731 |
| 5–9 | 6.128 | 5.760 |
| 10–14 | 6.077 | 5.691 |
| 15–19 | 6.118 | 5.771 |
| 20–24 | 6.662 | 6.562 |
| 25–29 | 7.416 | 7.462 |
| 30–34 | 8.177 | 8.117 |
| 35–39 | 8.846 | 8.664 |
| 40–44 | 9.196 | 9.322 |
| 45–49 | 9.080 | 9.309 |
| 50–54 | 8.227 | 8.754 |
| 55–59 | 7.818 | 8.685 |
| 60–64 | 7.395 | 8.490 |
| 65–69 | 7.185 | 8.476 |
| 70–74 | 6.867 | 8.786 |
| 75–79 | 4.507 | 6.165 |
| 80–84 | 2.708 | 3.732 |
| 85+ | 1.893 | 2.749 |
- Prosečna starost
- 43,6 muškarci 42,4, žene 44,8
- Muškarci
- 48,4% 120.022
- Žene
- 51,6% 128.057
- Žena na 100 muškaraca
- 106,7
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 5.958 | 5.792 |
| 5–9 | 6.124 | 5.764 |
| 10–14 | 6.051 | 5.694 |
| 15–19 | 6.096 | 5.747 |
| 20–24 | 6.620 | 6.492 |
| 25–29 | 7.178 | 7.306 |
| 30–34 | 8.269 | 8.165 |
| 35–39 | 8.683 | 8.453 |
| 40–44 | 9.132 | 9.340 |
| 45–49 | 9.186 | 9.277 |
| 50–54 | 8.282 | 8.875 |
| 55–59 | 7.774 | 8.589 |
| 60–64 | 7.370 | 8.474 |
| 65–69 | 7.033 | 8.187 |
| 70–74 | 6.843 | 8.832 |
| 75–79 | 4.725 | 6.467 |
| 80–84 | 2.646 | 3.715 |
| 85+ | 2.052 | 2.888 |
Crtica je Srbija u istoj godini. Procene pre 2022. se ne nastavljaju na one posle popisa, pa se te godine ne porede međusobno. RZS.
Nacionalnost, popisi 2022. i 2011.
| Grupa | Traka | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|---|
| Srbi | 90,2% | 93,5% | 225.126 | |
| Romi | 2,3% | 2,7% | 5.803 | |
| Nisu se izjasnili | 1,7% | 1,2% | 4.223 | |
| Nepoznato | 4,3% | 0,9% | 10.752 |
Grupe ispod 1% (21)
| Grupa | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|
| Bugari | 0,28% | 0,4% | 689 |
| Jugosloveni | 0,22% | 0,2% | 540 |
| Makedonci | 0,21% | 0,3% | 523 |
| Ostali | 0,18% | 0,2% | 442 |
| Crnogorci | 0,11% | 0,3% | 269 |
| Hrvati | 0,10% | 0,2% | 249 |
| Goranci | 0,08% | 0,1% | 210 |
| Rusi | 0,05% | 0,0% | 121 |
| Bošnjaci | 0,04% | 0,0% | 96 |
| Slovenci | 0,03% | 0,0% | 82 |
| Albanci | 0,03% | 0,0% | 78 |
| Vlasi | 0,02% | 0,0% | 55 |
| Mađari | 0,02% | 0,0% | 54 |
| Slovaci | 0,02% | 0,0% | 38 |
| Muslimani | 0,01% | 0,0% | 37 |
| Regionalna pripadnost | 0,01% | 0,0% | 32 |
| Ukrajinci | 0,01% | 0,0% | 28 |
| Nemci | 0,01% | 0,0% | 21 |
| Rumuni | 0,01% | 0,0% | 20 |
| Bunjevci | 0,00% | 0,0% | 7 |
| Rusini | 0,00% | 0,0% | 6 |
Veroispovest, popisi 2022. i 2011.
| Grupa | Traka | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|---|
| Pravoslavna | 88,9% | 92,5% | 221.900 | |
| Nisu vernici | 1,1% | 1,0% | 2.772 | |
| Ostale hrišćanske | 1,0% | 1,1% | 2.575 | |
| Nisu se izjasnili | 2,6% | 2,5% | 6.395 | |
| Nepoznato | 5,0% | 1,4% | 12.365 |
Grupe ispod 1% (7)
| Grupa | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|
| Islamska | 0,89% | 1,0% | 2.224 |
| Katolička | 0,22% | 0,3% | 553 |
| Agnostici | 0,13% | 0,0% | 324 |
| Protestantska | 0,13% | 0,1% | 319 |
| Istočnjačke | 0,02% | 0,0% | 48 |
| Ostale | 0,01% | 0,0% | 14 |
| Judaistička | 0,00% | 0,0% | 12 |
Udeo u svim popisanim. Izjašnjavanje nije obavezno, a „Nepoznato” je kategorija RZS-a. Udeo „Nepoznato” je u Srbiji 2022. veći nego 2011, pa razlika između kolona ne mora da bude stvarna promena. Nacionalnost i vera se ne ocenjuju i ne ulaze u poređenja. RZS, Popis 2022.
Cena života
- Korpa, usklađena
- 108.068 RSD, 2026-05, pomereno do 2026-09, državna korpa i RZS cene
- Prosečna plata
- 113.968 RSD
- Stanovanje mesečno
- 41.606 tražena kirija*
- Sve kroz platu
- 1,31 korpa i stanovanje
Procena Državna računica, a ne tržišno merenje; koristi se oprezno i poredi sa našim cenama iz prodavnica. Stanovanje: tražena kirija iz oglasa za stan od 50 m², naše računanje. Uporedi cene u prodavnicama.
Stanovanje i obrazovanje
- Stanova
- 137.100
- Prazni i napušteni
- 18,4%
- Pod zakupom
- 6,8%
- Zgrade starije od 1971.
- 39%
- Viša ili visoka škola
- 30,2%
- Bez srednje škole
- 14,9%
Popis 2022. RZS.
Posao i plate
- Neto plata, 12 meseci
- 113.968 do 08/2026
- Zaposlenih na 1.000
- 366
- Aktivnih firmi
- 3.671 09/2025
- Nezaposlenih na birou
- 15.942 09/2025
- Budžet po stanovniku
- 69.028 RSD, 2024.
- Ulaganja po stanovniku
- 16.200 RSD, 24,2% rashoda
Plata zaposlenih koji ovde žive, bez obzira na to gde rade. Tačka je ovo mesto, crta je Srbija.
Zdravstvo
- Lekara
- 1.381
- Stanovnika po lekaru
- 180
- Zubara
- 105
- Farmaceuta
- 94
Podaci za 2024, samo zdravstvena služba. Broji se gde ljudi rade, pa bolnički centri izgledaju bolje od mesta čiji se stanovnici tamo leče.
Škole i vrtići
- Skor na maloj maturi
- 526 2025/26, prosek mesta 481
- Osnovnih škola
- 35
- Dece u vrtiću
- 8.201 2025/2026
- Obuhvat vrtićem
- 50% naša procena
Skor je prosek tri standardizovana testa, ponderisan brojem učenika. Više govori o generaciji i porodicama nego o samoj školi. Ministarstvo prosvete.
Od čega se živi
Popis 2022.
Popis 2011.
| Grupa | 2022. | Udeo | 2011. | Udeo |
|---|---|---|---|---|
| Zaposleni | 95.037 | 38,1% | 78.531 | 30,2% |
| Penzioneri | 57.725 | 23,1% | 58.746 | 22,6% |
| Deca do 15 godina | 35.097 | 14,1% | 36.196 | 13,9% |
| Učenici i studenti | 18.738 | 7,5% | 23.882 | 9,2% |
| Nezaposleni | 18.858 | 7,6% | 36.328 | 14,0% |
| Domaćinstvo i ostali | 24.046 | 9,6% | 26.554 | 10,2% |
RZS, popisi 2011. i 2022: svaka osoba je u jednoj grupi. Stopa nezaposlenosti po popisu je 16,6%. Godišnje, PIO fond: 60.176 korisnika penzija u 2026-06, prosečna penzija 62.041 RSD, 66 korisnika na 100 zaposlenih. Ne ulazi u ocenu.
Komunalije i putevi
- Domaćinstva na vodovodu
- 98,9%
- Domaćinstva na kanalizaciji
- 97,2%
- Prečišćene otpadne vode
- 0,0%
- Opštinski putevi sa savremenim kolovozom
- 100,0%
- Divlje deponije, prijavljene
- 168
Godišnjak Opštine i regioni, podaci za 2024. Priključci prema domaćinstvima iz popisa 2022, pa vikend kuće mogu da podignu udeo. Ne ulazi u ocenu.
Mobilna mreža i internet
- Mobilna mreža, preuzimanje
- 323 Mb/s
- Broj mobilnih testova
- 2.045
- Fiksni, preuzimanje
- 205 Mb/s zavisi od paketa
Ocena ide iz mobilne mreže, jer ljudi internet uglavnom koriste na telefonu preko 4G i 5G. Fiksna brzina više pokazuje koji paket korisnici biraju nego šta je dostupno, pa nije u oceni. Prosek Speedtest merenja za 3. kvartal 2026, koja sami pokreću korisnici. Kod malog broja testova rezultat je nesiguran. Speedtest by Ookla Global Fixed and Mobile Network Performance Maps, CC BY-NC-SA 4.0.
Vazduh
Poslednje merenje, stanica IZJZ Niš, Niš, Serbia. World Air Quality Index Project, SEPA. AQI,
Poslednjih 30 dana, stanica Niš O.š. Sveti Sava, neverifikovano, do 2026-11-01.20,5 µg/m³ PM2.5
- PM2.5 zimi, izmereno
- 50,1 2024.
- PM2.5 leti, izmereno
- 10,7
- Godišnji prosek
- 26,5
- SO₂, prosek
- 7,5
- Dana PM10 preko 50
- 81
- Emisije SO₂ iz fabrika
- 349 t 2024, pogona: 6
Zvanično Verifikovana merenja SEPA, stanice: Nis IZJZ Nis, Nis O.s. Sveti Sava, Nis OS Sveti Sava, Niš IZJZ. Isprekidana linija je 25 µg/m³, godišnja granica u Srbiji. Emisije: NRIZ registar.
Bezbednost na putu
- Sa povređenima 2025.
- 412
- Sa poginulima 2025.
- 11
- Teških godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana
- 16,0 247.260 ljudi tokom dana
- Sve nezgode 2026.
- 669 tekuća godina
- Na glavnim putevima van naselja*
- 8 od 423 teških, 2025.
Ocena ne računa nezgode na autoputevima i brzim putevima (7% teških nezgoda ovde), a deli se sa dnevnim stanovništvom: stanovnici plus ljudi koji tu rade, minus oni koji rade negde drugde. Drugi tranzitni putevi su i dalje uračunati; zvezdica je naš proračun koji ne menja ocenu. MUP, otvoreni podaci.
Osude za krivična dela
- Osuđenih odraslih 2024.
- 505
- Za imovinu
- 197
- Za život i telo
- 44
- U saobraćaju
- 23
Osude po mestu izvršenja, ne prijavljena dela i ne ocena bezbednosti, zato nisu u indeksu.
Gradske opštine
Grad je jedno mesto u godišnjaku RZS-a, pa se ocene računaju za ceo grad. Za gradske opštine objavljeno je manje podataka.
| Gradska opština | Stanovnika | Neto plata, poslednji mesec |
|---|---|---|
| Medijana | 82.937 | 127.812 |
| Crveni krst | 28.382 | 100.116 |
| Niška Banja | 12.837 | 94.656 |
| Palilula | 69.470 | 106.028 |
| Pantelej | 54.453 | 108.802 |
Povezanost
- Do sedišta regiona*
- 0 min 1. od 161
- Do najbližeg velikog centra*
- 0 min 1. od 161
- Do Beograda*
- 162 min 116. od 161
- Do najbližeg fakulteta*
- 0 min 1. od 161
- Do najbliže srednje škole*
- 0 min 1. od 161
Minuti vožnje kolima bez gužve, od centra mesta. Ne meri autobus i ne ulazi u ocenu. Veliki centri su Beograd, Novi Sad, Niš i Kragujevac. Nula znači da je cilj u samom mestu. Red 1 je najbliže.