Sva mesta · Grad Beograd
Obrenovac
Obrenovac: iznad proseka svih mesta po demografiji (91) i pristupu (91), ispod proseka po vazduhu (23) i zdravstvu (41). Stanovništvo od popisa 2022: −0,1%, prosek regiona +0,1%.
68.837 stanovnika110.940 RSD neto plata
Ocena 1–100, veće je bolje. To je geometrijski prosek 7 tema, bez Bezbednosti na putu. Verovatno između 46. i 84. mesta.
Kako računamoProfil mesta
Ocene 1–100, veće je bolje. Crtica je prosek sličnih mesta.
Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: promena stanovništva od popisa 2022. i neto doseljeni na 1.000 stanovnika.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: neto plata, zaposleni na 1.000 radno sposobnih i firme na 1.000 stanovnika.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: koliko plata pokriva korpu i stanovanje.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: zdravstveni radnici na 10.000 stanovnika i životni vek.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: mala matura, obuhvat vrtićem i vreme do fakulteta i srednje škole.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: vreme do velikog centra i brzina mobilne mreže.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: gori od dva zagađivača, PM2.5 zimi i SO₂.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: teške nezgode; tema je van ukupne ocene.
Kako računamoTrendovi
Stanovništvo se poredi po popisima i procenama posle 2022, jer se godišnje procene ne nastavljaju preko popisa. Metodologija popisa se menjala.
Stanovnika68.837 2025.→ 0,1% od 2022.Detalji
Broj stanovnika po proceni RZS. Godine pre popisa 2022. su stare procene.
- Najviše, 2011.
- 72.524
- Najmanje, 1948.
- 41.024
- Broj stanovnika
- 68.837
- Prosek mesta
- 40.683
- Položaj, 1. je najviše
- 26. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 68.837 2024. 68.801 2023. 68.842 2022. 68.882 2011. 72.524 2002. 70.975 1991. 70.234 1981. 62.612 1971. 53.260 1961. 48.228 1953. 44.484 1948. 41.024 Neto plata110.940 RSD, 12 meseci do 08/2026▲ 20,5% 2020–2025. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna neto plata po godinama, RZS.
- Najviše, 2025.
- 103.062 RSD
- Najmanje, 2018.
- 51.111 RSD
- Neto plata, 12 meseci
- 110.940 RSD
- Prosek mesta
- 101.239 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 21. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2025. 103.062 93.603 2024. 91.927 83.346 2023. 81.337 72.735 2022. 71.896 63.533 2021. 65.445 56.572 2020. 60.193 52.069 2019. 55.650 47.718 2018. 51.111 43.470 Zaposlenih27.407 2026.▲ 5,3% od 2021.Detalji
Broj zaposlenih po godinama, RZS. Na grafikonu je ukupan broj, a poređenje je na 1.000 stanovnika.
- Najviše, 2026.
- 27.407
- Najmanje, 2016.
- 21.258
- Prosek mesta
- 322
- Položaj, 1. je najbolje
- 17. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2026. 27.407 2025. 27.255 2024. 27.201 2023. 27.049 2022. 26.448 2021. 26.037 2020. 25.243 2019. 24.606 2018. 23.612 2017. 22.073 2016. 21.258 Korisnici penzija15.330 2026.▲ 4,4% od 2021.Detalji
Korisnici svih vrsta penzija, PIO fond, decembar svake godine, a za tekuću godinu poslednji objavljen mesec.
- Najviše, 2026.
- 15.330
- Najmanje, 2021.
- 14.682
- Prosek mesta
- 248
- Položaj, 1. je najviše
- 120. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2026. 15.330 2025. 15.225 2024. 15.076 2023. 14.878 2022. 14.798 2021. 14.682 2020. 14.934 2019. 14.902 2018. 14.754 Odseljeni1.503 2025.▼ 6,2% od 2022.Detalji
Broj ljudi koji su se odselili iz mesta tokom godine, RZS.
- Najviše, 2022.
- 1.602
- Najmanje, 2025.
- 1.503
- Prosek mesta
- -1,5
- Položaj, 1. je najbolje
- 13. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 1.503 2024. 1.569 2023. 1.561 2022. 1.602 Doseljeni1.742 2025.▲ 2,3% od 2022.Detalji
Broj ljudi koji su se doselili u mesto tokom godine, RZS.
- Najviše, 2024.
- 1.877
- Najmanje, 2023.
- 1.687
- Prosek mesta
- -1,5
- Položaj, 1. je najbolje
- 13. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 1.742 2024. 1.877 2023. 1.687 2022. 1.703
Još trendova (11)
Novi stanovi, po m²150.714 RSD 2023.▲ 13,4% od 2019. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna cena novog stana po kvadratnom metru, RZS. U malom mestu je godišnje malo prodaja, pa broj jače skače.
- Najviše, 2023.
- 150.714 RSD
- Najmanje, 2020.
- 97.617 RSD
- Cena novih stanova po m²
- 150.714 RSD
- Prosek mesta
- 135.783 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 69. od 87
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2023. 150.714 143.298 2022. 125.271 126.155 2021. 109.649 114.840 2020. 97.617 108.603 2019. 100.333 107.098 Noćenja turista2.677 2025.▼ 62,2% od 2019.Detalji
Ukupan broj noćenja turista godišnje, RZS. Na grafikonu je ukupan broj, a poređenje je po stanovniku.
- Najviše, 2013.
- 20.019
- Najmanje, 2024.
- 2.335
- Prosek mesta
- 2,7
- Položaj, 1. je najbolje
- 150. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 2.677 2024. 2.335 2023. 3.484 2022. 5.076 2021. 7.269 2020. 3.936 2019. 7.089 2018. 7.395 2013. 20.019 2012. 6.130 2011. 9.903 2010. 7.577 Mala matura477 2026.▼ 2,1% od 2023.Detalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečan skor učenika na maloj maturi.
- Najviše, 2023.
- 487
- Najmanje, 2026.
- 477
- Prosek mesta
- 481
- Položaj, 1. je najbolje
- 89. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2026. 477 481 2025. 481 479 2024. 487 483 2023. 487 483 PM2.5, godišnje26,7 µg/m³ 2024.▲ 221,7% od 2020.Detalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Godišnji prosek sitnih čestica PM2.5 u vazduhu, izmeren na stanicama. Manje je bolje.
- Najviše, 2021.
- 28,7 µg/m³
- Najmanje, 2020.
- 8,3 µg/m³
- PM2.5 godišnje, izmereno
- 26,7 µg/m³
- Prosek mesta
- 24,8 µg/m³
- Položaj, 1. je najbolje
- 15. od 20
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2024. 26,7 24,8 2023. 20,0 23,3 2021. 28,7 27,1 2020. 8,3 29,2 Saobraćajne nezgode459 2025.▲ 16,5% od 2020.Detalji
Ukupan broj saobraćajnih nezgoda godišnje, MUP.
- Najviše, 2021.
- 573
- Najmanje, 2016.
- 353
- Prosek mesta
- 206
- Položaj, 1. je najbolje
- 142. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 459 2024. 509 2023. 519 2022. 485 2021. 573 2020. 394 2019. 448 2018. 377 2017. 403 2016. 353 Noćno svetlo, sa satelita32. od 161 po stanovniku 2025.▲ 24,0% od 2020.Detalji
Ukupna jačina veštačkog svetla koju satelit NASA izmeri noću iznad teritorije mesta. Sam broj nema svakodnevno značenje: služi za poređenje istog mesta kroz vreme i mesta međusobno. Industrija i prelazak na LED rasvetu menjaju ga i kad se broj ljudi ne menja.
- Najviše, 2025.
- 10.815
- Najmanje, 2013.
- 5.617
- Prosek mesta
- 119,2
- Položaj, 1. je najviše
- 32. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 10.815 2024. 10.656 2023. 10.226 2022. 10.543 2021. 9.648 2020. 8.723 2019. 8.041 2018. 7.641 2017. 6.969 2016. 6.471 2015. 6.141 2014. 5.891 2013. 5.617 2012. 5.886 Prosečna penzija62.885 RSD 2026.▲ 39,2% od 2021. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna penzija svih vrsta, PIO fond, decembar svake godine, a za tekuću godinu poslednji objavljen mesec.
- Najviše, 2026.
- 62.885 RSD
- Najmanje, 2018.
- 28.598 RSD
- Prosečna penzija
- 62.885 RSD
- Prosek mesta
- 50.307 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 16. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2026. 62.885 50.307 2025. 62.720 50.246 2024. 55.802 44.693 2023. 43.739 35.047 2022. 36.956 29.593 2021. 32.128 25.699 2020. 30.425 24.231 2019. 28.826 22.945 2018. 28.598 22.892 Divlje deponije, prijavljene25 2024.▼ 45,7% od 2019.Detalji
Lokacije koje su opštine i komunalna preduzeća prijavile registru SEPA. Rast može da znači i savesnije prijavljivanje.
- Najviše, 2021.
- 52
- Najmanje, 2020.
- 25
- Prosek mesta
- 18
- Položaj, 1. je najviše
- 25. od 155
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2024. 25 2023. 25 2022. 25 2021. 52 2020. 25 2019. 46 2018. 36 Životni vek75,2 god. 2025.▲ 1,8% od 2023.Detalji
- Muškarci
- Žene
Tabela po godinama
Godina Muškarci Žene 2025. 73,0 77,3 2024. 72,7 77,4 2023. 71,3 76,4 Brakovi296 2025.▲ 4,6% od 2020.Detalji
Broj sklopljenih brakova godišnje, RZS.
- Najviše, 2018.
- 433
- Najmanje, 2020.
- 283
- Prosek mesta
- 4,4
- Položaj, 1. je najviše
- 20. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 296 2024. 372 2023. 384 2022. 359 2021. 392 2020. 283 2019. 407 2018. 433 2017. 419 2016. 393 2015. 387 2014. 345 2013. 424 2012. 411 2011. 370 2010. 427 Stanovi po dozvolama517 2025.▲ 163,8% od 2020.Detalji
Broj stanova za koje je izdata građevinska dozvola, RZS.
- Najviše, 2008.
- 1.130
- Najmanje, 2012.
- 31
- Prosek mesta
- 4,8
- Položaj, 1. je najbolje
- 35. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 517 2024. 331 2023. 465 2022. 230 2021. 187 2020. 196 2019. 115 2018. 180 2017. 103 2016. 138 2015. 182 2014. 44 2013. 37 2012. 31 2011. 91 2010. 169 2009. 143 2008. 1.130 2007. 629
„Realno" znači posle inflacije po indeksu cena za Srbiju. Strelica je smer; zelena je poboljšanje, crvena pogoršanje, siva bez ocene. Praćenje ocena počinje u oktobru 2026.
Naši nalazi
* Naše računanje. Tražene cene su medijana oglasa, bez ponovljenih, gde ih ima bar 10. Tražene kirije i cene ulaze u Priuštivost. Ostalo su podaci navedenih izvora van državne statistike.
Poređenje
Medijana: pola mesta je iznad te vrednosti, a pola ispod, pa je ne pomeraju krajnje vrednosti. Prosek regiona računa svako mesto jednako. Mesto 1 je najbolje. Kliknite na pokazatelj za sva mesta.
| Pokazatelj | Ovde | Prosek regiona | Medijana | U regionu | U Srbiji |
|---|---|---|---|---|---|
| Neto plata, 12 meseci | 110.940 RSD | 137.812 | 96.554 | 12. od 17 | 21. od 161 |
| Zaposleni na 1.000 radno sposobnih | 634 | 664 | 521 | 13. od 17 | 18. od 161 |
| Nezaposleni na 1.000 stanovnika | 26,0 | 21,5 | 55,9 | 15. od 17 | 31. od 161 |
| Promena od 2022. | -0,1 % | 0,1 | -2,6 | 10. od 17 | 15. od 161 |
| Deca do 14 godina | 15,4 % | 15,0 | 13,5 | 6. od 17 | 21. od 161 |
| Sa višom ili visokom školom | 15,8 % | 32,4 | 13,9 | 15. od 17 | 54. od 161 |
| Skor na maloj maturi | 477 | 515 | 480 | 16. od 17 | 89. od 161 |
| Lekari na 10.000 stanovnika | 12,5 | 73,4 | 17,1 | 10. od 17 | 120. od 161 |
| Cena stana po m² | nema podatka | 2.986 | 1.291 | – | – |
| Mobilna mreža Procena | 163 Mb/s | 259 | 156 | 14. od 17 | 75. od 161 |
| PM2.5 zimi, izmereno ili procena Procena | 42,5 µg/m³ | 40,4 | 33,4 | 11. od 17 | 136. od 161 |
| Teške nezgode godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana | 26,6 | 19,2 | 17,6 | 14. od 17 | 145. od 161 |
Slična mesta: Lazarevac, Mladenovac, Inđija, Stara Pazova, Temerin. Upoređuje se sa njihovim prosekom, prvo najveća razlika.
Prednosti u odnosu na slična mesta
| Pokazatelj | Ovde | Slična mesta |
|---|---|---|
| Do sedišta regiona | 39 min | 52 min |
| Domaćinstva na kanalizaciji | 52,2 % | 41,9 % |
| Domaćinstva na vodovodu | 86,7 % | 79,8 % |
| Neto plata, 12 meseci | 110.940 RSD | 108.194 RSD |
| Do najbližeg velikog centra | 39 min | 46 min |
| Zaposleni na 1.000 radno sposobnih | 634 | 631 |
| Nezaposleni na 1.000 stanovnika | 26,0 | 27,2 |
| Prazni i napušteni stanovi | 12,8 % | 13,0 % |
Zaostatak za sličnim mestima
| Pokazatelj | Ovde | Slična mesta |
|---|---|---|
| Obuhvat vrtićem | 44 % | 58 % |
| Skor na maloj maturi | 477 | 495 |
| Stanovi po dozvolama na 1.000 godišnje | 5,0 | 8,7 |
| PM2.5 zimi, izmereno ili procena | 42,5 µg/m³ | 39,7 µg/m³ |
| Teške nezgode godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana | 26,6 | 24,9 |
| Mobilna mreža | 163 Mb/s | 182 Mb/s |
| Firme na 1.000 stanovnika | 11,0 | 13,9 |
| Sa višom ili visokom školom | 15,8 % | 16,3 % |
Šta kažu nezavisni izvori
Procena OpenStreetMap, 2026-11-01. Podatke unose volonteri: ovo pokazuje šta je ucrtano na mapi, a slabije mapirano mesto izgleda kao mesto sa manje usluga. Ne ulazi u ocenu.
- Apoteke na 10.000 stanovnika: 1,3 (prosek mesta 2,8)
- Supermarketi na 10.000 stanovnika: 2,2 (prosek mesta 1,9)
- Pošte na 10.000 stanovnika: 1,7 (prosek mesta 3,5)
- Banke na 10.000 stanovnika: 1,6 (prosek mesta 1,8)
- Lekari i klinike na 10.000 stanovnika: 0,9 (prosek mesta 1,7)
- Restorani i kafići na 10.000 stanovnika: 3,8 (prosek mesta 8,9)
- Benzinske pumpe na 10.000 stanovnika: 1,7 (prosek mesta 3,2)
Slična mesta
Uporedi ova mesta u alatu. Sličnost je računata iz 28 pokazatelja; način je na stranici Kako računamo.
Izvori i metodologija
Izvor i period stoje uz svaki pokazatelj. Celu računicu vidite na stranici Kako računamo, a proveru ocene na stranici Provera ocene. Svežinu izvora prati Stanje podataka, a sve brojke su u preuzimanju.
Provera brojki
Zvanične procene poredimo sa onim što je stvarno izbrojano. Ako se slažu, odnos je oko 100. Izbori 2026. nisu konačni. Ovo ne ulazi u glavnu ocenu.
| Pitanje | Zvanično | Izmereno | Odnos |
|---|---|---|---|
| Koliko punoletnih je stvarno tu?Glasači su donja mera prisutnih; iznad 100 znači da je glasalo više ljudi nego što procena kaže da živi tu. | 56.078 punoletnih po RZS proceni | 46.198 glasalo 2026. | 82 na 100 |
| Da li je birački spisak veći od procene?Spisak uključuje i one koji su otišli, a nisu se odjavili. | 56.078 punoletnih po RZS proceni | 63.934 na biračkom spisku | 114 na 100 |
| Ima li dece koliko piše?Škola zna ko je stvarno došao. | 721 očekivanih osmaka po RZS proceni | 659 stvarno na maloj maturi | 91 na 100 |
| Koliko stanova je stvarno nastanjeno?Popis 2022. Ostatak su prazni, napušteni i vikend stanovi. | 34.996 stanova | 25.214 nastanjeno | 72% |
| Koliko mesto svetli noću?Satelit NASA. Industrija i LED rasveta podižu broj. | 68.837 stanovnika | 157,1 zračenja na 1.000 stanovnika | 32. od 161 |
Promena biračkog spiska, 2023. do 2026.
Spisak se menja zbog novih punoletnih i umrlih. Ostatak je ono što to dvoje ne objašnjava.
- Spisak 2023.
- 64.566
- Novi punoletni
- +2.040
- Umrli
- −2.811
- Ostatak
- +139
- Spisak 2026.
- 63.934
Život i ljudi
Životni vek i uzroci smrti
- Životni vek, muškarci
- 73,0 god.
- Životni vek, žene
- 77,3 god.
- Bolesti srca i krvotoka na 10.000
- 67,2
- Tumori na 10.000
- 36,1
- Bolesti disanja na 10.000
- 7,0
- Povrede i trovanja na 10.000
- 3,2
Seljenje, porodica i gradnja
- Neto doseljeni na 1.000 godišnje
- 3,3
- Brakovi na 1.000 godišnje
- 5,1
- Razvodi na 100 brakova
- 40,9
- Stanovi po dozvolama na 1.000
- 5,0
- Srednjoškolci na 1.000 stanovnika
- 24,1
RZS. Uzroci smrti su sirove stope, pa starije mesto ima veće brojeve. Seljenje, smrti i brakovi su prosek tri godine, a dozvole pet.
Obrazovanje
Osnovna škola, osmi razred
- Prosečna ocena
- 3,88
- Matematika, skor
- 477
- Maternji jezik, skor
- 474
- Ocena prema testu*
- -0,16
Srednje škole
- Srednjih škola
- 3
- Gimnazija
- 1
- Srednjoškolaca na 1.000
- 24,1
- Učenika po nastavniku
- 9,6
* Naše računanje: koliko je školska ocena viša ili niža od ocene koju rezultat na maloj maturi predviđa u celoj Srbiji. Rezultati mature i upisni bodovi po srednjoj školi nisu objavljeni kao otvoreni podaci. Univerziteti su na stranici Univerziteti i fakulteti.
Stanovništvo
- Stanovnika 2025.
- 68.837
- Promena od 2022.
- -0,1%
- Dece do 14
- 15,4%
- Starijih od 65
- 21,9%
Na popisu 2011. bilo je 72.524, a 2022. 68.882 stanovnika. Procene RZS-a se posle svakog popisa ponovo baziraju, pa je linija prekinuta tamo gde bi skok bio samo promena osnova.
Svi popisi, 1948–2022.
Popisi su rađeni po različitim metodologijama, a teritorija je svedena na stanje iz 2022.
Procene po godinama
Rođeni i umrli, 1961–2025.
- Rođeni 2025.
- 751
- Umrli 2025.
- 1.004
- Prirodni priraštaj
- -253 rođeni minus umrli
Tabela po godinama
| Godina | Rođeni | Umrli | Priraštaj |
|---|---|---|---|
| 2025. | 751 | 1.004 | -253 |
| 2024. | 761 | 983 | -222 |
| 2023. | 706 | 1.000 | -294 |
| 2022. | 693 | 1.100 | -407 |
| 2021. | 724 | 1.486 | -762 |
| 2020. | 693 | 1.148 | -455 |
| 2019. | 745 | 924 | -179 |
| 2018. | 707 | 968 | -261 |
| 2017. | 690 | 951 | -261 |
| 2016. | 721 | 924 | -203 |
| 2015. | 690 | 994 | -304 |
| 2014. | 717 | 1.035 | -318 |
| 2013. | 750 | 960 | -210 |
| 2012. | 769 | 943 | -174 |
| 2011. | 716 | 966 | -250 |
| 2010. | 762 | 1.037 | -275 |
| 2009. | 757 | 1.021 | -264 |
| 2008. | 706 | 988 | -282 |
| 2007. | 726 | 931 | -205 |
| 2006. | 701 | 949 | -248 |
| 2005. | 751 | 932 | -181 |
| 2004. | 825 | 955 | -130 |
| 2003. | 828 | 973 | -145 |
| 2002. | 761 | 942 | -181 |
| 2001. | 804 | 870 | -66 |
| 2000. | 705 | 919 | -214 |
| 1999. | 745 | 886 | -141 |
| 1998. | 762 | 894 | -132 |
| 1997. | 735 | 799 | -64 |
| 1996. | 745 | 860 | -115 |
| 1995. | 812 | 758 | 54 |
| 1994. | 799 | 814 | -15 |
| 1993. | 854 | 815 | 39 |
| 1992. | 819 | 767 | 52 |
| 1991. | 821 | 752 | 69 |
| 1990. | 790 | 670 | 120 |
| 1989. | 856 | 682 | 174 |
| 1988. | 883 | 666 | 217 |
| 1987. | 914 | 682 | 232 |
| 1986. | 932 | 726 | 206 |
| 1985. | 1.006 | 657 | 349 |
| 1984. | 1.015 | 671 | 344 |
| 1983. | 1.051 | 709 | 342 |
| 1982. | 977 | 620 | 357 |
| 1981. | 932 | 605 | 327 |
| 1980. | 983 | 632 | 351 |
| 1979. | 961 | 541 | 420 |
| 1978. | 910 | 552 | 358 |
| 1977. | 933 | 546 | 387 |
| 1976. | 889 | 557 | 332 |
| 1975. | 935 | 547 | 388 |
| 1974. | 883 | 548 | 335 |
| 1973. | 888 | 537 | 351 |
| 1972. | 795 | 552 | 243 |
| 1971. | 707 | 491 | 216 |
| 1970. | 770 | 514 | 256 |
| 1969. | 760 | 470 | 290 |
| 1968. | 729 | 453 | 276 |
| 1967. | 722 | 483 | 239 |
| 1966. | 656 | 405 | 251 |
| 1965. | 709 | 473 | 236 |
| 1964. | 735 | 429 | 306 |
| 1963. | 750 | 374 | 376 |
| 1962. | 694 | 449 | 245 |
| 1961. | 824 | 416 | 408 |
RZS, teritorija svedena na današnje opštine.
Naselja (29), broj stanovnika po popisima
| Naselje | 1948. | 1971. | 1991. | 2011. | 2022. |
|---|---|---|---|---|---|
| Obrenovac | 6.106 | 14.785 | 22.748 | 25.429 | 25.380 |
| Barič | 1.570 | 2.931 | 5.982 | 6.918 | 6.610 |
| Zvečka | 2.478 | 3.755 | 6.089 | 6.350 | 5.846 |
| Rvati | 373 | 904 | 1.390 | 2.129 | 2.960 |
| Stubline | 2.040 | 2.605 | 3.182 | 3.016 | 2.569 |
| Mislođin | 1.206 | 1.395 | 2.151 | 2.424 | 2.302 |
| Zabrežje | 567 | 1.374 | 2.113 | 2.371 | 2.171 |
| Grabovac | 3.359 | 2.988 | 3.149 | 2.401 | 2.040 |
| Belo Polje | 418 | 1.012 | 1.557 | 1.836 | 1.921 |
| Mala Moštanica | 1.085 | 999 | 1.265 | 1.805 | 1.812 |
| Veliko Polje | 1.397 | 1.402 | 1.665 | 1.868 | 1.669 |
| Skela | 2.005 | 1.853 | 1.902 | 1.858 | 1.590 |
| Urovci | 1.350 | 1.501 | 1.618 | 1.521 | 1.320 |
| Draževac | 1.873 | 1.677 | 1.573 | 1.442 | 1.056 |
| Krtinska | 925 | 1.286 | 1.289 | 1.085 | 951 |
| Dren | 1.824 | 1.631 | 1.644 | 1.113 | 937 |
| Ušće | 1.521 | 1.420 | 1.368 | 1.119 | 893 |
| Piroman | 1.148 | 1.136 | 1.227 | 908 | 750 |
| Konatice | 1.263 | 1.162 | 1.079 | 779 | 699 |
| Trstenica | 1.202 | 971 | 967 | 792 | 695 |
| Ljubinić | 1.207 | 1.041 | 1.002 | 774 | 639 |
| Jasenak | 838 | 737 | 713 | 670 | 628 |
| Brović | 912 | 876 | 911 | 735 | 619 |
| Orašac | 1.188 | 1.015 | 881 | 603 | 544 |
| Ratari | 589 | 456 | 466 | 596 | 522 |
| Baljevac | 637 | 570 | 584 | 507 | 512 |
| Vukićevica | 847 | 762 | 750 | 584 | 502 |
| Brgulice | 513 | 405 | 454 | 490 | 432 |
| Poljane | 583 | 611 | 515 | 401 | 313 |
Sastav stanovništva
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 3,7% veća od popisa, a 2,0% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 41,3 muškarci 40,2, žene 42,4
- Muškarci
- 49,4% 35.772
- Žene
- 50,6% 36.687
- Žena na 100 muškaraca
- 102,6
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.852 | 1.737 |
| 5–9 | 1.918 | 1.903 |
| 10–14 | 1.813 | 1.707 |
| 15–19 | 2.160 | 1.928 |
| 20–24 | 2.278 | 2.155 |
| 25–29 | 2.563 | 2.493 |
| 30–34 | 2.735 | 2.532 |
| 35–39 | 2.572 | 2.476 |
| 40–44 | 2.262 | 2.270 |
| 45–49 | 2.342 | 2.442 |
| 50–54 | 2.686 | 2.790 |
| 55–59 | 3.091 | 3.103 |
| 60–64 | 2.505 | 2.666 |
| 65–69 | 1.477 | 1.604 |
| 70–74 | 1.500 | 1.959 |
| 75–79 | 1.210 | 1.572 |
| 80–84 | 615 | 940 |
| 85+ | 193 | 410 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 3,7% veća od popisa, a 2,0% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 41,5 muškarci 40,4, žene 42,5
- Muškarci
- 49,3% 35.837
- Žene
- 50,7% 36.784
- Žena na 100 muškaraca
- 102,6
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.874 | 1.766 |
| 5–9 | 1.937 | 1.905 |
| 10–14 | 1.804 | 1.736 |
| 15–19 | 2.108 | 1.892 |
| 20–24 | 2.255 | 2.118 |
| 25–29 | 2.548 | 2.473 |
| 30–34 | 2.711 | 2.527 |
| 35–39 | 2.652 | 2.548 |
| 40–44 | 2.291 | 2.262 |
| 45–49 | 2.283 | 2.365 |
| 50–54 | 2.613 | 2.767 |
| 55–59 | 2.994 | 3.059 |
| 60–64 | 2.688 | 2.809 |
| 65–69 | 1.532 | 1.686 |
| 70–74 | 1.475 | 1.858 |
| 75–79 | 1.183 | 1.572 |
| 80–84 | 672 | 993 |
| 85+ | 217 | 448 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 3,7% veća od popisa, a 2,0% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 41,6 muškarci 40,5, žene 42,6
- Muškarci
- 49,3% 35.842
- Žene
- 50,7% 36.841
- Žena na 100 muškaraca
- 102,8
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.887 | 1.802 |
| 5–9 | 1.959 | 1.882 |
| 10–14 | 1.830 | 1.801 |
| 15–19 | 2.022 | 1.843 |
| 20–24 | 2.230 | 2.076 |
| 25–29 | 2.498 | 2.434 |
| 30–34 | 2.698 | 2.504 |
| 35–39 | 2.689 | 2.592 |
| 40–44 | 2.338 | 2.294 |
| 45–49 | 2.277 | 2.290 |
| 50–54 | 2.531 | 2.727 |
| 55–59 | 2.834 | 2.962 |
| 60–64 | 2.830 | 2.939 |
| 65–69 | 1.676 | 1.855 |
| 70–74 | 1.413 | 1.726 |
| 75–79 | 1.156 | 1.581 |
| 80–84 | 718 | 1.043 |
| 85+ | 256 | 490 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 3,7% veća od popisa, a 2,0% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 41,7 muškarci 40,6, žene 42,8
- Muškarci
- 49,3% 35.753
- Žene
- 50,7% 36.769
- Žena na 100 muškaraca
- 102,8
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.910 | 1.817 |
| 5–9 | 1.915 | 1.826 |
| 10–14 | 1.877 | 1.864 |
| 15–19 | 1.954 | 1.792 |
| 20–24 | 2.220 | 2.054 |
| 25–29 | 2.403 | 2.356 |
| 30–34 | 2.670 | 2.494 |
| 35–39 | 2.699 | 2.597 |
| 40–44 | 2.416 | 2.326 |
| 45–49 | 2.270 | 2.255 |
| 50–54 | 2.455 | 2.655 |
| 55–59 | 2.716 | 2.858 |
| 60–64 | 2.891 | 3.013 |
| 65–69 | 1.863 | 2.086 |
| 70–74 | 1.335 | 1.610 |
| 75–79 | 1.134 | 1.589 |
| 80–84 | 741 | 1.029 |
| 85+ | 284 | 548 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 3,7% veća od popisa, a 2,0% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 41,9 muškarci 40,8, žene 43,0
- Muškarci
- 49,3% 35.629
- Žene
- 50,7% 36.694
- Žena na 100 muškaraca
- 103,0
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.915 | 1.833 |
| 5–9 | 1.866 | 1.777 |
| 10–14 | 1.926 | 1.914 |
| 15–19 | 1.896 | 1.757 |
| 20–24 | 2.232 | 2.032 |
| 25–29 | 2.315 | 2.266 |
| 30–34 | 2.595 | 2.493 |
| 35–39 | 2.713 | 2.563 |
| 40–44 | 2.502 | 2.389 |
| 45–49 | 2.238 | 2.260 |
| 50–54 | 2.386 | 2.544 |
| 55–59 | 2.621 | 2.779 |
| 60–64 | 2.899 | 3.034 |
| 65–69 | 2.063 | 2.348 |
| 70–74 | 1.262 | 1.488 |
| 75–79 | 1.136 | 1.597 |
| 80–84 | 746 | 1.017 |
| 85+ | 318 | 603 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 3,7% veća od popisa, a 2,0% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,1 muškarci 41,0, žene 43,1
- Muškarci
- 49,2% 35.545
- Žene
- 50,8% 36.701
- Žena na 100 muškaraca
- 103,3
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.874 | 1.862 |
| 5–9 | 1.873 | 1.775 |
| 10–14 | 1.948 | 1.934 |
| 15–19 | 1.853 | 1.741 |
| 20–24 | 2.218 | 1.989 |
| 25–29 | 2.273 | 2.213 |
| 30–34 | 2.531 | 2.478 |
| 35–39 | 2.711 | 2.516 |
| 40–44 | 2.575 | 2.481 |
| 45–49 | 2.236 | 2.257 |
| 50–54 | 2.299 | 2.428 |
| 55–59 | 2.565 | 2.753 |
| 60–64 | 2.890 | 3.026 |
| 65–69 | 2.228 | 2.534 |
| 70–74 | 1.222 | 1.459 |
| 75–79 | 1.136 | 1.576 |
| 80–84 | 752 | 1.031 |
| 85+ | 361 | 648 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 3,7% veća od popisa, a 2,0% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,2 muškarci 41,2, žene 43,2
- Muškarci
- 49,2% 35.520
- Žene
- 50,8% 36.689
- Žena na 100 muškaraca
- 103,3
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.850 | 1.868 |
| 5–9 | 1.894 | 1.800 |
| 10–14 | 1.959 | 1.926 |
| 15–19 | 1.844 | 1.759 |
| 20–24 | 2.149 | 1.940 |
| 25–29 | 2.243 | 2.180 |
| 30–34 | 2.506 | 2.428 |
| 35–39 | 2.688 | 2.493 |
| 40–44 | 2.636 | 2.554 |
| 45–49 | 2.265 | 2.255 |
| 50–54 | 2.242 | 2.334 |
| 55–59 | 2.500 | 2.723 |
| 60–64 | 2.799 | 2.958 |
| 65–69 | 2.394 | 2.676 |
| 70–74 | 1.283 | 1.546 |
| 75–79 | 1.110 | 1.491 |
| 80–84 | 743 | 1.054 |
| 85+ | 415 | 704 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 3,7% veća od popisa, a 2,0% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,4 muškarci 41,3, žene 43,4
- Muškarci
- 49,2% 35.465
- Žene
- 50,8% 36.659
- Žena na 100 muškaraca
- 103,4
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.833 | 1.863 |
| 5–9 | 1.896 | 1.815 |
| 10–14 | 1.970 | 1.895 |
| 15–19 | 1.864 | 1.819 |
| 20–24 | 2.056 | 1.893 |
| 25–29 | 2.233 | 2.149 |
| 30–34 | 2.469 | 2.384 |
| 35–39 | 2.646 | 2.449 |
| 40–44 | 2.674 | 2.584 |
| 45–49 | 2.306 | 2.293 |
| 50–54 | 2.235 | 2.258 |
| 55–59 | 2.436 | 2.672 |
| 60–64 | 2.650 | 2.854 |
| 65–69 | 2.531 | 2.800 |
| 70–74 | 1.421 | 1.712 |
| 75–79 | 1.053 | 1.368 |
| 80–84 | 730 | 1.100 |
| 85+ | 462 | 751 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 3,7% veća od popisa, a 2,0% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,5 muškarci 41,5, žene 43,6
- Muškarci
- 49,1% 35.426
- Žene
- 50,9% 36.659
- Žena na 100 muškaraca
- 103,5
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.825 | 1.850 |
| 5–9 | 1.924 | 1.847 |
| 10–14 | 1.918 | 1.837 |
| 15–19 | 1.907 | 1.889 |
| 20–24 | 2.006 | 1.839 |
| 25–29 | 2.240 | 2.127 |
| 30–34 | 2.392 | 2.337 |
| 35–39 | 2.604 | 2.434 |
| 40–44 | 2.691 | 2.578 |
| 45–49 | 2.387 | 2.340 |
| 50–54 | 2.227 | 2.240 |
| 55–59 | 2.374 | 2.589 |
| 60–64 | 2.519 | 2.754 |
| 65–69 | 2.592 | 2.851 |
| 70–74 | 1.589 | 1.949 |
| 75–79 | 1.010 | 1.264 |
| 80–84 | 728 | 1.152 |
| 85+ | 493 | 782 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 3,7% veća od popisa, a 2,0% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,7 muškarci 41,5, žene 43,7
- Muškarci
- 49,1% 35.334
- Žene
- 50,9% 36.619
- Žena na 100 muškaraca
- 103,6
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.819 | 1.807 |
| 5–9 | 1.942 | 1.886 |
| 10–14 | 1.870 | 1.783 |
| 15–19 | 1.945 | 1.940 |
| 20–24 | 1.964 | 1.797 |
| 25–29 | 2.262 | 2.104 |
| 30–34 | 2.321 | 2.263 |
| 35–39 | 2.552 | 2.441 |
| 40–44 | 2.705 | 2.557 |
| 45–49 | 2.484 | 2.405 |
| 50–54 | 2.194 | 2.258 |
| 55–59 | 2.297 | 2.475 |
| 60–64 | 2.425 | 2.680 |
| 65–69 | 2.589 | 2.869 |
| 70–74 | 1.749 | 2.189 |
| 75–79 | 957 | 1.185 |
| 80–84 | 735 | 1.151 |
| 85+ | 524 | 829 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 3,7% veća od popisa, a 2,0% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,7 muškarci 41,5, žene 43,8
- Muškarci
- 49,1% 35.068
- Žene
- 50,9% 36.392
- Žena na 100 muškaraca
- 103,8
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.833 | 1.749 |
| 5–9 | 1.905 | 1.909 |
| 10–14 | 1.875 | 1.778 |
| 15–19 | 1.965 | 1.958 |
| 20–24 | 1.912 | 1.791 |
| 25–29 | 2.256 | 2.046 |
| 30–34 | 2.284 | 2.221 |
| 35–39 | 2.498 | 2.427 |
| 40–44 | 2.693 | 2.497 |
| 45–49 | 2.562 | 2.486 |
| 50–54 | 2.186 | 2.255 |
| 55–59 | 2.195 | 2.358 |
| 60–64 | 2.362 | 2.648 |
| 65–69 | 2.550 | 2.847 |
| 70–74 | 1.845 | 2.322 |
| 75–79 | 904 | 1.170 |
| 80–84 | 708 | 1.077 |
| 85+ | 535 | 853 |
- Prosečna starost
- 43,0 muškarci 41,8, žene 44,2
- Muškarci
- 49,1% 33.816
- Žene
- 50,9% 35.066
- Žena na 100 muškaraca
- 103,7
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.778 | 1.578 |
| 5–9 | 1.764 | 1.757 |
| 10–14 | 1.847 | 1.704 |
| 15–19 | 1.888 | 1.835 |
| 20–24 | 1.818 | 1.722 |
| 25–29 | 1.985 | 1.846 |
| 30–34 | 2.072 | 2.069 |
| 35–39 | 2.412 | 2.371 |
| 40–44 | 2.615 | 2.450 |
| 45–49 | 2.585 | 2.507 |
| 50–54 | 2.172 | 2.259 |
| 55–59 | 2.124 | 2.290 |
| 60–64 | 2.315 | 2.648 |
| 65–69 | 2.486 | 2.780 |
| 70–74 | 2.017 | 2.448 |
| 75–79 | 953 | 1.247 |
| 80–84 | 629 | 903 |
| 85+ | 356 | 652 |
- Prosečna starost
- 43,1 muškarci 41,9, žene 44,2
- Muškarci
- 49,1% 33.780
- Žene
- 50,9% 35.062
- Žena na 100 muškaraca
- 103,8
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.809 | 1.609 |
| 5–9 | 1.753 | 1.731 |
| 10–14 | 1.844 | 1.726 |
| 15–19 | 1.892 | 1.810 |
| 20–24 | 1.843 | 1.776 |
| 25–29 | 1.916 | 1.783 |
| 30–34 | 2.052 | 2.040 |
| 35–39 | 2.371 | 2.345 |
| 40–44 | 2.576 | 2.450 |
| 45–49 | 2.609 | 2.535 |
| 50–54 | 2.207 | 2.252 |
| 55–59 | 2.146 | 2.254 |
| 60–64 | 2.271 | 2.626 |
| 65–69 | 2.380 | 2.709 |
| 70–74 | 2.073 | 2.498 |
| 75–79 | 1.042 | 1.381 |
| 80–84 | 634 | 874 |
| 85+ | 362 | 663 |
- Prosečna starost
- 43,2 muškarci 42,0, žene 44,3
- Muškarci
- 49,0% 33.735
- Žene
- 51,0% 35.066
- Žena na 100 muškaraca
- 103,9
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.796 | 1.666 |
| 5–9 | 1.770 | 1.707 |
| 10–14 | 1.860 | 1.738 |
| 15–19 | 1.859 | 1.751 |
| 20–24 | 1.873 | 1.847 |
| 25–29 | 1.879 | 1.738 |
| 30–34 | 2.019 | 2.006 |
| 35–39 | 2.299 | 2.301 |
| 40–44 | 2.549 | 2.438 |
| 45–49 | 2.616 | 2.555 |
| 50–54 | 2.295 | 2.278 |
| 55–59 | 2.116 | 2.230 |
| 60–64 | 2.214 | 2.553 |
| 65–69 | 2.274 | 2.618 |
| 70–74 | 2.128 | 2.556 |
| 75–79 | 1.180 | 1.573 |
| 80–84 | 626 | 841 |
| 85+ | 382 | 670 |
- Prosečna starost
- 43,2 muškarci 42,1, žene 44,4
- Muškarci
- 49,0% 33.745
- Žene
- 51,0% 35.092
- Žena na 100 muškaraca
- 104,0
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.804 | 1.713 |
| 5–9 | 1.792 | 1.705 |
| 10–14 | 1.863 | 1.742 |
| 15–19 | 1.845 | 1.722 |
| 20–24 | 1.879 | 1.893 |
| 25–29 | 1.870 | 1.717 |
| 30–34 | 2.024 | 1.971 |
| 35–39 | 2.214 | 2.251 |
| 40–44 | 2.506 | 2.429 |
| 45–49 | 2.642 | 2.555 |
| 50–54 | 2.380 | 2.325 |
| 55–59 | 2.075 | 2.230 |
| 60–64 | 2.160 | 2.453 |
| 65–69 | 2.194 | 2.547 |
| 70–74 | 2.154 | 2.600 |
| 75–79 | 1.330 | 1.758 |
| 80–84 | 604 | 795 |
| 85+ | 409 | 686 |
Crtica je Srbija u istoj godini. Procene pre 2022. se ne nastavljaju na one posle popisa, pa se te godine ne porede međusobno. RZS.
Nacionalnost, popisi 2022. i 2011.
| Grupa | Traka | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|---|
| Srbi | 90,6% | 92,6% | 62.401 | |
| Romi | 2,1% | 2,2% | 1.426 | |
| Nisu se izjasnili | 1,0% | 1,4% | 687 | |
| Nepoznato | 5,0% | 2,4% | 3.450 |
Grupe ispod 1% (21)
| Grupa | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|
| Ostali | 0,36% | 0,2% | 248 |
| Jugosloveni | 0,18% | 0,1% | 126 |
| Crnogorci | 0,17% | 0,3% | 119 |
| Makedonci | 0,12% | 0,2% | 81 |
| Hrvati | 0,11% | 0,1% | 76 |
| Rusi | 0,08% | 0,0% | 53 |
| Bugari | 0,06% | 0,0% | 42 |
| Mađari | 0,04% | 0,1% | 25 |
| Albanci | 0,03% | 0,0% | 24 |
| Muslimani | 0,03% | 0,1% | 19 |
| Ukrajinci | 0,03% | 0,0% | 18 |
| Slovenci | 0,02% | 0,0% | 15 |
| Bošnjaci | 0,02% | 0,0% | 14 |
| Regionalna pripadnost | 0,02% | 0,0% | 14 |
| Slovaci | 0,02% | 0,0% | 13 |
| Goranci | 0,01% | 0,0% | 10 |
| Nemci | 0,01% | 0,0% | 7 |
| Bunjevci | 0,01% | 0,0% | 5 |
| Rumuni | 0,01% | 0,1% | 4 |
| Rusini | 0,01% | 0,0% | 4 |
| Vlasi | 0,00% | 0,0% | 1 |
Veroispovest, popisi 2022. i 2011.
| Grupa | Traka | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|---|
| Pravoslavna | 92,0% | 93,8% | 63.369 | |
| Nisu se izjasnili | 1,1% | 1,7% | 756 | |
| Nepoznato | 5,4% | 2,6% | 3.691 |
Grupe ispod 1% (9)
| Grupa | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|
| Nisu vernici | 0,53% | 0,6% | 363 |
| Ostale hrišćanske | 0,41% | 0,7% | 285 |
| Islamska | 0,29% | 0,3% | 199 |
| Katolička | 0,21% | 0,3% | 148 |
| Agnostici | 0,05% | 0,0% | 36 |
| Protestantska | 0,04% | 0,0% | 27 |
| Istočnjačke | 0,01% | 0,0% | 4 |
| Ostale | 0,00% | 0,0% | 3 |
| Judaistička | 0,00% | 0,0% | 1 |
Udeo u svim popisanim. Izjašnjavanje nije obavezno, a „Nepoznato” je kategorija RZS-a. Udeo „Nepoznato” je u Srbiji 2022. veći nego 2011, pa razlika između kolona ne mora da bude stvarna promena. Nacionalnost i vera se ne ocenjuju i ne ulaze u poređenja. RZS, Popis 2022.
Cena života
- Korpa, usklađena
- 118.396 RSD, 2026-05, pomereno do 2026-09, državna korpa i RZS cene
- Prosečna plata
- 110.940 RSD
- Stanovanje mesečno
- 38.699 procena, stan od 50 m²
- Sve kroz platu
- 1,42 korpa i stanovanje
Procena Državna računica, a ne tržišno merenje; koristi se oprezno i poredi sa našim cenama iz prodavnica. Stanovanje: za ovo mesto nema kirija ni kupoprodaja, pa je ovo procena iz cene novih stanova, svedena na istu skalu. Uporedi cene u prodavnicama.
Stanovanje i obrazovanje
- Stanova
- 34.996
- Prazni i napušteni
- 12,8%
- Pod zakupom
- 6,0%
- Zgrade starije od 1971.
- 21%
- Viša ili visoka škola
- 15,8%
- Bez srednje škole
- 23,7%
Popis 2022. RZS.
Posao i plate
- Neto plata, 12 meseci
- 110.940 do 08/2026
- Zaposlenih na 1.000
- 397
- Aktivnih firmi
- 759 09/2025
- Nezaposlenih na birou
- 1.788 09/2025
Plata zaposlenih koji ovde žive, bez obzira na to gde rade. Tačka je ovo mesto, crta je Srbija.
Zdravstvo
- Lekara
- 86
- Stanovnika po lekaru
- 800
- Zubara
- 14
- Farmaceuta
- 2
Podaci za 2024, samo zdravstvena služba. Broji se gde ljudi rade, pa bolnički centri izgledaju bolje od mesta čiji se stanovnici tamo leče.
Škole i vrtići
- Skor na maloj maturi
- 477 2025/26, prosek mesta 481
- Osnovnih škola
- 9
- Dece u vrtiću
- 2.183 2025/2026
- Obuhvat vrtićem
- 44% naša procena
Skor je prosek tri standardizovana testa, ponderisan brojem učenika. Više govori o generaciji i porodicama nego o samoj školi. Ministarstvo prosvete.
Od čega se živi
Popis 2022.
Popis 2011.
| Grupa | 2022. | Udeo | 2011. | Udeo |
|---|---|---|---|---|
| Zaposleni | 26.917 | 39,1% | 22.663 | 31,2% |
| Penzioneri | 15.864 | 23,0% | 15.691 | 21,6% |
| Deca do 15 godina | 10.428 | 15,1% | 10.898 | 15,0% |
| Učenici i studenti | 3.962 | 5,8% | 5.017 | 6,9% |
| Nezaposleni | 2.795 | 4,1% | 5.970 | 8,2% |
| Domaćinstvo i ostali | 8.916 | 12,9% | 12.285 | 16,9% |
RZS, popisi 2011. i 2022: svaka osoba je u jednoj grupi. Stopa nezaposlenosti po popisu je 9,4%. Godišnje, PIO fond: 15.330 korisnika penzija u 2026-06, prosečna penzija 62.885 RSD, 56 korisnika na 100 zaposlenih. Ne ulazi u ocenu.
Komunalije i putevi
- Domaćinstva na vodovodu
- 86,7%
- Domaćinstva na kanalizaciji
- 52,2%
- Prečišćene otpadne vode
- 0,0%
- Opštinski putevi sa savremenim kolovozom
- nema podatka
- Divlje deponije, prijavljene
- 25
Godišnjak Opštine i regioni, podaci za 2024. Priključci prema domaćinstvima iz popisa 2022, pa vikend kuće mogu da podignu udeo. Ne ulazi u ocenu.
Mobilna mreža i internet
- Mobilna mreža, preuzimanje
- 163 Mb/s
- Broj mobilnih testova
- 817
- Fiksni, preuzimanje
- 125 Mb/s zavisi od paketa
Ocena ide iz mobilne mreže, jer ljudi internet uglavnom koriste na telefonu preko 4G i 5G. Fiksna brzina više pokazuje koji paket korisnici biraju nego šta je dostupno, pa nije u oceni. Prosek Speedtest merenja za 3. kvartal 2026, koja sami pokreću korisnici. Kod malog broja testova rezultat je nesiguran. Speedtest by Ookla Global Fixed and Mobile Network Performance Maps, CC BY-NC-SA 4.0.
Vazduh
Poslednje merenje, stanica Obrenovac Centar, Serbia. World Air Quality Index Project, SEPA. AQI,
Poslednjih 30 dana, stanica Obrenovac Centar, neverifikovano, do 2026-11-01.24,3 µg/m³ PM2.5
- PM2.5 zimi, izmereno
- 42,5 2024.
- PM2.5 leti, izmereno
- 14,3
- Godišnji prosek
- 26,7
- SO₂, prosek
- 16,6
- Dana PM10 preko 50
- 110
- Emisije SO₂ iz fabrika
- 136.094 t 2024, pogona: 3
Zvanično Verifikovana merenja SEPA, stanice: Obrenovac Centar. Isprekidana linija je 25 µg/m³, godišnja granica u Srbiji. Emisije: NRIZ registar.
Bezbednost na putu
- Sa povređenima 2025.
- 190
- Sa poginulima 2025.
- 6
- Teških godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana
- 26,6 66.287 ljudi tokom dana
- Sve nezgode 2026.
- 347 tekuća godina
- Na glavnim putevima van naselja*
- 12 od 196 teških, 2025.
Ocena ne računa nezgode na autoputevima i brzim putevima (10% teških nezgoda ovde), a deli se sa dnevnim stanovništvom: stanovnici plus ljudi koji tu rade, minus oni koji rade negde drugde. Drugi tranzitni putevi su i dalje uračunati; zvezdica je naš proračun koji ne menja ocenu. MUP, otvoreni podaci.
Osude za krivična dela
- Osuđenih odraslih 2024.
- 271
- Za imovinu
- 48
- Za život i telo
- 8
- U saobraćaju
- 66
Osude po mestu izvršenja, ne prijavljena dela i ne ocena bezbednosti, zato nisu u indeksu.
Povezanost
- Do sedišta regiona*
- 39 min 92. od 161
- Do najbližeg velikog centra*
- 39 min 35. od 161
- Do Beograda*
- 39 min 15. od 161
- Do najbližeg fakulteta*
- 33 min 104. od 161
- Do najbliže srednje škole*
- 0 min 1. od 161
Minuti vožnje kolima bez gužve, od centra mesta. Ne meri autobus i ne ulazi u ocenu. Veliki centri su Beograd, Novi Sad, Niš i Kragujevac. Nula znači da je cilj u samom mestu. Red 1 je najbliže.