Sva mesta · Severnobački region
Mali Iđoš
Mali Iđoš: iznad proseka svih mesta po demografiji (59), ispod proseka po zdravstvu (30) i priuštivosti (35, procena). Stanovništvo od popisa 2022: −2,3%, prosek regiona −2,5%.
9.757 stanovnika91.704 RSD neto plata
Ocena 1–100, veće je bolje. To je geometrijski prosek 7 tema, bez Bezbednosti na putu. Verovatno između 72. i 148. mesta.
Kako računamoRang je okviran: ovde nema merenja vazduha. Zašto?
Profil mesta
Ocene 1–100, veće je bolje. Crtica je prosek sličnih mesta.
Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: promena stanovništva od popisa 2022. i neto doseljeni na 1.000 stanovnika.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: neto plata, zaposleni na 1.000 radno sposobnih i firme na 1.000 stanovnika.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: koliko plata pokriva korpu i stanovanje.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: zdravstveni radnici na 10.000 stanovnika i životni vek.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: mala matura, obuhvat vrtićem i vreme do fakulteta i srednje škole.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: vreme do velikog centra i brzina mobilne mreže.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: gori od dva zagađivača, PM2.5 zimi i SO₂.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: teške nezgode; tema je van ukupne ocene.
Kako računamoTrendovi
Stanovništvo se poredi po popisima i procenama posle 2022, jer se godišnje procene ne nastavljaju preko popisa. Metodologija popisa se menjala.
Stanovnika9.757 2025.▼ 2,3% od 2022.Detalji
Broj stanovnika po proceni RZS. Godine pre popisa 2022. su stare procene.
- Najviše, 1948.
- 17.683
- Najmanje, 2025.
- 9.757
- Broj stanovnika
- 9.757
- Prosek mesta
- 40.683
- Položaj, 1. je najviše
- 133. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 9.757 2024. 9.839 2023. 9.923 2022. 9.983 2011. 12.031 2002. 13.494 1991. 14.394 1981. 14.975 1971. 15.651 1961. 17.144 1953. 16.767 1948. 17.683 Neto plata91.704 RSD, 12 meseci do 08/2026▲ 27,6% 2020–2025. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna neto plata po godinama, RZS.
- Najviše, 2025.
- 84.370 RSD
- Najmanje, 2018.
- 38.779 RSD
- Neto plata, 12 meseci
- 91.704 RSD
- Prosek mesta
- 101.239 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 120. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2025. 84.370 93.603 2024. 74.554 83.346 2023. 64.134 72.735 2022. 55.926 63.533 2021. 50.406 56.572 2020. 46.552 52.069 2019. 42.153 47.718 2018. 38.779 43.470 Zaposlenih2.785 2026.▼ 2,6% od 2021.Detalji
Broj zaposlenih po godinama, RZS. Na grafikonu je ukupan broj, a poređenje je na 1.000 stanovnika.
- Najviše, 2022.
- 2.906
- Najmanje, 2016.
- 2.551
- Prosek mesta
- 322
- Položaj, 1. je najbolje
- 126. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2026. 2.785 2025. 2.832 2024. 2.883 2023. 2.895 2022. 2.906 2021. 2.859 2020. 2.784 2019. 2.791 2018. 2.783 2017. 2.679 2016. 2.551 Korisnici penzija2.318 2026.▼ 2,8% od 2021.Detalji
Korisnici svih vrsta penzija, PIO fond, decembar svake godine, a za tekuću godinu poslednji objavljen mesec.
- Najviše, 2018.
- 2.464
- Najmanje, 2026.
- 2.318
- Prosek mesta
- 248
- Položaj, 1. je najviše
- 96. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2026. 2.318 2025. 2.344 2024. 2.333 2023. 2.355 2022. 2.368 2021. 2.386 2020. 2.425 2019. 2.452 2018. 2.464 Odseljeni177 2025.▼ 24,4% od 2022.Detalji
Broj ljudi koji su se odselili iz mesta tokom godine, RZS.
- Najviše, 2022.
- 234
- Najmanje, 2025.
- 177
- Prosek mesta
- -1,5
- Položaj, 1. je najbolje
- 51. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 177 2024. 215 2023. 234 2022. 234 Doseljeni203 2025.▼ 6,9% od 2022.Detalji
Broj ljudi koji su se doselili u mesto tokom godine, RZS.
- Najviše, 2023.
- 237
- Najmanje, 2024.
- 183
- Prosek mesta
- -1,5
- Položaj, 1. je najbolje
- 51. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 203 2024. 183 2023. 237 2022. 218
Još trendova (9)
Noćenja turista5.947 2025.▲ 13,3% od 2019.Detalji
Ukupan broj noćenja turista godišnje, RZS. Na grafikonu je ukupan broj, a poređenje je po stanovniku.
- Najviše, 2022.
- 6.349
- Najmanje, 2021.
- 2.159
- Prosek mesta
- 2,7
- Položaj, 1. je najbolje
- 68. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 5.947 2024. 5.916 2023. 6.334 2022. 6.349 2021. 2.159 2019. 5.251 2018. 6.055 Mala matura455 2026.→ 0,7% od 2023.Detalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečan skor učenika na maloj maturi.
- Najviše, 2025.
- 463
- Najmanje, 2026.
- 455
- Prosek mesta
- 481
- Položaj, 1. je najbolje
- 127. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2026. 455 481 2025. 463 479 2024. 456 483 2023. 458 483 Saobraćajne nezgode35 2025.▼ 16,7% od 2020.Detalji
Ukupan broj saobraćajnih nezgoda godišnje, MUP.
- Najviše, 2016.
- 56
- Najmanje, 2021.
- 35
- Prosek mesta
- 206
- Položaj, 1. je najbolje
- 34. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 35 2024. 43 2023. 35 2022. 40 2021. 35 2020. 42 2019. 41 2018. 48 2017. 43 2016. 56 Noćno svetlo, sa satelita104. od 161 po stanovniku 2025.▲ 8,3% od 2020.Detalji
Ukupna jačina veštačkog svetla koju satelit NASA izmeri noću iznad teritorije mesta. Sam broj nema svakodnevno značenje: služi za poređenje istog mesta kroz vreme i mesta međusobno. Industrija i prelazak na LED rasvetu menjaju ga i kad se broj ljudi ne menja.
- Najviše, 2024.
- 1.002
- Najmanje, 2020.
- 785
- Prosek mesta
- 119,2
- Položaj, 1. je najviše
- 104. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 850 2024. 1.002 2023. 868 2022. 862 2021. 828 2020. 785 2019. 813 2018. 870 2017. 828 2016. 866 2015. 878 2014. 922 2013. 927 2012. 957 Prosečna penzija50.764 RSD 2026.▲ 35,7% od 2021. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna penzija svih vrsta, PIO fond, decembar svake godine, a za tekuću godinu poslednji objavljen mesec.
- Najviše, 2026.
- 50.764 RSD
- Najmanje, 2019.
- 24.231 RSD
- Prosečna penzija
- 50.764 RSD
- Prosek mesta
- 50.307 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 67. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2026. 50.764 50.307 2025. 50.725 50.246 2024. 45.720 44.693 2023. 35.869 35.047 2022. 30.571 29.593 2021. 26.602 25.699 2020. 25.449 24.231 2019. 24.231 22.945 2018. 24.429 22.892 Divlje deponije, prijavljene3 2024.▲ 50,0% od 2019.Detalji
Lokacije koje su opštine i komunalna preduzeća prijavile registru SEPA. Rast može da znači i savesnije prijavljivanje.
- Najviše, 2022.
- 3
- Najmanje, 2018.
- 2
- Prosek mesta
- 18
- Položaj, 1. je najviše
- 140. od 155
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2024. 3 2023. 3 2022. 3 2021. 2 2020. 2 2019. 2 2018. 2 Životni vek73,8 god. 2025.▲ 1,5% od 2023.Detalji
- Muškarci
- Žene
Tabela po godinama
Godina Muškarci Žene 2025. 70,1 77,4 2024. 70,5 76,9 2023. 70,0 75,3 Brakovi46 2025.▲ 53,3% od 2020.Detalji
Broj sklopljenih brakova godišnje, RZS.
- Najviše, 2016.
- 64
- Najmanje, 2020.
- 30
- Prosek mesta
- 4,4
- Položaj, 1. je najviše
- 33. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 46 2024. 49 2023. 46 2022. 46 2021. 51 2020. 30 2019. 57 2018. 61 2017. 54 2016. 64 2015. 56 2014. 48 2013. 41 2012. 50 2011. 55 2010. 57 Stanovi po dozvolama5 2025.▲ 66,7% od 2020.Detalji
Broj stanova za koje je izdata građevinska dozvola, RZS.
- Najviše, 2018.
- 5
- Najmanje, 2008.
- 0
- Prosek mesta
- 4,8
- Položaj, 1. je najbolje
- 150. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 5 2024. 4 2023. 2 2022. 2 2021. 2 2020. 3 2019. 2 2018. 5 2017. 3 2016. 0 2015. 0 2014. 1 2013. 1 2012. 2 2011. 2 2010. 1 2009. 0 2008. 0 2007. 1
„Realno" znači posle inflacije po indeksu cena za Srbiju. Strelica je smer; zelena je poboljšanje, crvena pogoršanje, siva bez ocene. Praćenje ocena počinje u oktobru 2026.
Poređenje
Medijana: pola mesta je iznad te vrednosti, a pola ispod, pa je ne pomeraju krajnje vrednosti. Prosek regiona računa svako mesto jednako. Mesto 1 je najbolje. Kliknite na pokazatelj za sva mesta.
| Pokazatelj | Ovde | Prosek regiona | Medijana | U regionu | U Srbiji |
|---|---|---|---|---|---|
| Neto plata, 12 meseci | 91.704 RSD | 98.228 | 96.554 | 3. od 3 | 120. od 161 |
| Zaposleni na 1.000 radno sposobnih | 459 | 519 | 521 | 3. od 3 | 138. od 161 |
| Nezaposleni na 1.000 stanovnika | 138,0 | 72,1 | 55,9 | 3. od 3 | 154. od 161 |
| Promena od 2022. | -2,3 % | -2,5 | -2,6 | 2. od 3 | 58. od 161 |
| Deca do 14 godina | 16,1 % | 14,7 | 13,5 | 1. od 3 | 8. od 161 |
| Sa višom ili visokom školom | 11,0 % | 14,8 | 13,9 | 3. od 3 | 116. od 161 |
| Skor na maloj maturi | 455 | 475 | 480 | 3. od 3 | 127. od 161 |
| Lekari na 10.000 stanovnika | 12,3 | 18,0 | 17,1 | 3. od 3 | 124. od 161 |
| Cena stana po m² | nema podatka | 1.291 | 1.291 | – | – |
| Mobilna mreža Procena | 98 Mb/s | 162 | 156 | 3. od 3 | 122. od 161 |
| PM2.5 zimi, izmereno ili procena Procena | 32,6 µg/m³ | 34,2 | 33,4 | 2. od 3 | 76. od 161 |
| Teške nezgode godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana | 5,5 | 13,3 | 17,6 | 1. od 3 | 5. od 161 |
Slična mesta: Nova Crnja, Novi Kneževac, Sečanj, Žitište, Bač. Upoređuje se sa njihovim prosekom, prvo najveća razlika.
Prednosti u odnosu na slična mesta
| Pokazatelj | Ovde | Slična mesta |
|---|---|---|
| Teške nezgode godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana | 5,5 | 13,8 |
| Do najbližeg velikog centra | 45 min | 91 min |
| Obuhvat vrtićem | 51 % | 41 % |
| Neto doseljeni na 1.000 godišnje | -0,1 | -2,7 |
| Prazni i napušteni stanovi | 22,0 % | 23,1 % |
| Firme na 1.000 stanovnika | 9,2 | 7,1 |
| Sa višom ili visokom školom | 11,0 % | 10,4 % |
Zaostatak za sličnim mestima
| Pokazatelj | Ovde | Slična mesta |
|---|---|---|
| Opštinski putevi sa savremenim kolovozom | 25,0 % | 100,0 % |
| Domaćinstva na vodovodu | 65,8 % | 92,3 % |
| Nezaposleni na 1.000 stanovnika | 138,0 | 94,0 |
| Domaćinstva na kanalizaciji | 0,0 % | 13,3 % |
| Mobilna mreža | 98 Mb/s | 125 Mb/s |
| PM2.5 zimi, izmereno ili procena | 32,6 µg/m³ | 30,0 µg/m³ |
| Zaposleni na 1.000 radno sposobnih | 459 | 479 |
| Neto plata, 12 meseci | 91.704 RSD | 95.436 RSD |
Šta kažu nezavisni izvori
Procena OpenStreetMap, 2026-11-01. Podatke unose volonteri: ovo pokazuje šta je ucrtano na mapi, a slabije mapirano mesto izgleda kao mesto sa manje usluga. Ne ulazi u ocenu.
- Apoteke na 10.000 stanovnika: 6,2 (prosek mesta 2,8)
- Supermarketi na 10.000 stanovnika: 2,1 (prosek mesta 1,9)
- Pošte na 10.000 stanovnika: 4,1 (prosek mesta 3,5)
- Banke na 10.000 stanovnika: 1,0 (prosek mesta 1,8)
- Lekari i klinike na 10.000 stanovnika: 0,0 (prosek mesta 1,7)
- Restorani i kafići na 10.000 stanovnika: 2,1 (prosek mesta 8,9)
- Benzinske pumpe na 10.000 stanovnika: 3,1 (prosek mesta 3,2)
Slična mesta
Uporedi ova mesta u alatu. Sličnost je računata iz 28 pokazatelja; način je na stranici Kako računamo.
Izvori i metodologija
Izvor i period stoje uz svaki pokazatelj. Celu računicu vidite na stranici Kako računamo, a proveru ocene na stranici Provera ocene. Svežinu izvora prati Stanje podataka, a sve brojke su u preuzimanju.
Provera brojki
Zvanične procene poredimo sa onim što je stvarno izbrojano. Ako se slažu, odnos je oko 100. Izbori 2026. nisu konačni. Ovo ne ulazi u glavnu ocenu.
| Pitanje | Zvanično | Izmereno | Odnos |
|---|---|---|---|
| Koliko punoletnih je stvarno tu?Glasači su donja mera prisutnih; iznad 100 znači da je glasalo više ljudi nego što procena kaže da živi tu. | 7.843 punoletnih po RZS proceni | 6.182 glasalo 2026. | 79 na 100 |
| Da li je birački spisak veći od procene?Spisak uključuje i one koji su otišli, a nisu se odjavili. | 7.843 punoletnih po RZS proceni | 9.748 na biračkom spisku | 124 na 100 |
| Ima li dece koliko piše?Škola zna ko je stvarno došao. | 107 očekivanih osmaka po RZS proceni | 106 stvarno na maloj maturi | 99 na 100 |
| Koliko stanova je stvarno nastanjeno?Popis 2022. Ostatak su prazni, napušteni i vikend stanovi. | 5.218 stanova | 3.958 nastanjeno | 76% |
| Koliko mesto svetli noću?Satelit NASA. Industrija i LED rasveta podižu broj. | 9.757 stanovnika | 87,1 zračenja na 1.000 stanovnika | 104. od 161 |
Promena biračkog spiska, 2023. do 2026.
Spisak se menja zbog novih punoletnih i umrlih. Ostatak je ono što to dvoje ne objašnjava.
- Spisak 2023.
- 9.976
- Novi punoletni
- +329
- Umrli
- −512
- Ostatak
- −45
- Spisak 2026.
- 9.748
Život i ljudi
Životni vek i uzroci smrti
- Životni vek, muškarci
- 70,1 god.
- Životni vek, žene
- 77,4 god.
- Bolesti srca i krvotoka na 10.000
- 89,5
- Tumori na 10.000
- 34,5
- Bolesti disanja na 10.000
- 14,0
- Povrede i trovanja na 10.000
- 5,1
Seljenje, porodica i gradnja
- Neto doseljeni na 1.000 godišnje
- -0,1
- Brakovi na 1.000 godišnje
- 4,8
- Razvodi na 100 brakova
- 42,6
- Stanovi po dozvolama na 1.000
- 0,3
RZS. Uzroci smrti su sirove stope, pa starije mesto ima veće brojeve. Seljenje, smrti i brakovi su prosek tri godine, a dozvole pet.
Obrazovanje
Osnovna škola, osmi razred
- Prosečna ocena
- 4,00
- Matematika, skor
- 430
- Maternji jezik, skor
- 493
- Ocena prema testu*
- 0,01
Srednje škole
- Srednjih škola
- 0
- Gimnazija
- 0
* Naše računanje: koliko je školska ocena viša ili niža od ocene koju rezultat na maloj maturi predviđa u celoj Srbiji. Rezultati mature i upisni bodovi po srednjoj školi nisu objavljeni kao otvoreni podaci. Univerziteti su na stranici Univerziteti i fakulteti.
Stanovništvo
- Stanovnika 2025.
- 9.757
- Promena od 2022.
- -2,3%
- Dece do 14
- 16,1%
- Starijih od 65
- 22,4%
Na popisu 2011. bilo je 12.031, a 2022. 9.983 stanovnika. Procene RZS-a se posle svakog popisa ponovo baziraju, pa je linija prekinuta tamo gde bi skok bio samo promena osnova.
Svi popisi, 1948–2022.
Popisi su rađeni po različitim metodologijama, a teritorija je svedena na stanje iz 2022.
Procene po godinama
Rođeni i umrli, 1961–2025.
- Rođeni 2025.
- 94
- Umrli 2025.
- 164
- Prirodni priraštaj
- -70 rođeni minus umrli
Tabela po godinama
| Godina | Rođeni | Umrli | Priraštaj |
|---|---|---|---|
| 2025. | 94 | 164 | -70 |
| 2024. | 90 | 179 | -89 |
| 2023. | 103 | 152 | -49 |
| 2022. | 83 | 174 | -91 |
| 2021. | 108 | 220 | -112 |
| 2020. | 109 | 202 | -93 |
| 2019. | 102 | 196 | -94 |
| 2018. | 99 | 180 | -81 |
| 2017. | 110 | 209 | -99 |
| 2016. | 98 | 170 | -72 |
| 2015. | 100 | 183 | -83 |
| 2014. | 99 | 200 | -101 |
| 2013. | 80 | 165 | -85 |
| 2012. | 111 | 192 | -81 |
| 2011. | 105 | 179 | -74 |
| 2010. | 111 | 212 | -101 |
| 2009. | 117 | 182 | -65 |
| 2008. | 106 | 188 | -82 |
| 2007. | 106 | 218 | -112 |
| 2006. | 116 | 206 | -90 |
| 2005. | 136 | 223 | -87 |
| 2004. | 103 | 227 | -124 |
| 2003. | 133 | 205 | -72 |
| 2002. | 136 | 205 | -69 |
| 2001. | 129 | 199 | -70 |
| 2000. | 137 | 236 | -99 |
| 1999. | 123 | 223 | -100 |
| 1998. | 145 | 222 | -77 |
| 1997. | 167 | 206 | -39 |
| 1996. | 143 | 233 | -90 |
| 1995. | 164 | 222 | -58 |
| 1994. | 135 | 206 | -71 |
| 1993. | 155 | 259 | -104 |
| 1992. | 172 | 251 | -79 |
| 1991. | 170 | 230 | -60 |
| 1990. | 186 | 233 | -47 |
| 1989. | 172 | 220 | -48 |
| 1988. | 206 | 206 | 0 |
| 1987. | 189 | 215 | -26 |
| 1986. | 211 | 210 | 1 |
| 1985. | 188 | 186 | 2 |
| 1984. | 210 | 222 | -12 |
| 1983. | 190 | 229 | -39 |
| 1982. | 207 | 217 | -10 |
| 1981. | 215 | 232 | -17 |
| 1980. | 206 | 185 | 21 |
| 1979. | 188 | 205 | -17 |
| 1978. | 214 | 213 | 1 |
| 1977. | 194 | 189 | 5 |
| 1976. | 192 | 175 | 17 |
| 1975. | 214 | 219 | -5 |
| 1974. | 191 | 185 | 6 |
| 1973. | 199 | 185 | 14 |
| 1972. | 194 | 207 | -13 |
| 1971. | 174 | 185 | -11 |
| 1970. | 171 | 214 | -43 |
| 1969. | 175 | 185 | -10 |
| 1968. | 206 | 200 | 6 |
| 1967. | 209 | 166 | 43 |
| 1966. | 205 | 147 | 58 |
| 1965. | 198 | 171 | 27 |
| 1964. | 166 | 189 | -23 |
| 1963. | 225 | 137 | 88 |
| 1962. | 234 | 195 | 39 |
| 1961. | 291 | 179 | 112 |
RZS, teritorija svedena na današnje opštine.
Naselja (3), broj stanovnika po popisima
| Naselje | 1948. | 1971. | 1991. | 2011. | 2022. |
|---|---|---|---|---|---|
| Mali Iđoš | 6.989 | 6.603 | 5.803 | 4.890 | 4.118 |
| Feketić | 5.903 | 4.889 | 4.542 | 3.980 | 3.280 |
| Lovćenac | 4.791 | 4.159 | 4.049 | 3.161 | 2.585 |
Sastav stanovništva
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 9,9% veća od popisa, a 4,2% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 41,0 muškarci 39,3, žene 42,6
- Muškarci
- 48,9% 5.877
- Žene
- 51,1% 6.150
- Žena na 100 muškaraca
- 104,6
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 276 | 277 |
| 5–9 | 290 | 327 |
| 10–14 | 365 | 351 |
| 15–19 | 404 | 359 |
| 20–24 | 437 | 380 |
| 25–29 | 441 | 384 |
| 30–34 | 391 | 360 |
| 35–39 | 409 | 348 |
| 40–44 | 383 | 364 |
| 45–49 | 385 | 409 |
| 50–54 | 468 | 483 |
| 55–59 | 490 | 514 |
| 60–64 | 398 | 396 |
| 65–69 | 270 | 356 |
| 70–74 | 195 | 324 |
| 75–79 | 140 | 256 |
| 80–84 | 92 | 161 |
| 85+ | 43 | 101 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 9,9% veća od popisa, a 4,2% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 41,1 muškarci 39,5, žene 42,8
- Muškarci
- 48,9% 5.837
- Žene
- 51,1% 6.111
- Žena na 100 muškaraca
- 104,7
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 282 | 270 |
| 5–9 | 282 | 318 |
| 10–14 | 351 | 337 |
| 15–19 | 397 | 364 |
| 20–24 | 421 | 374 |
| 25–29 | 452 | 375 |
| 30–34 | 400 | 374 |
| 35–39 | 406 | 349 |
| 40–44 | 370 | 348 |
| 45–49 | 386 | 396 |
| 50–54 | 448 | 479 |
| 55–59 | 496 | 520 |
| 60–64 | 414 | 415 |
| 65–69 | 253 | 342 |
| 70–74 | 209 | 323 |
| 75–79 | 135 | 266 |
| 80–84 | 95 | 161 |
| 85+ | 40 | 100 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 9,9% veća od popisa, a 4,2% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 41,4 muškarci 39,6, žene 43,1
- Muškarci
- 48,9% 5.789
- Žene
- 51,1% 6.055
- Žena na 100 muškaraca
- 104,6
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 284 | 260 |
| 5–9 | 276 | 301 |
| 10–14 | 332 | 327 |
| 15–19 | 389 | 371 |
| 20–24 | 419 | 364 |
| 25–29 | 448 | 373 |
| 30–34 | 408 | 378 |
| 35–39 | 398 | 347 |
| 40–44 | 375 | 323 |
| 45–49 | 380 | 395 |
| 50–54 | 434 | 476 |
| 55–59 | 480 | 514 |
| 60–64 | 429 | 426 |
| 65–69 | 243 | 340 |
| 70–74 | 227 | 326 |
| 75–79 | 127 | 260 |
| 80–84 | 98 | 169 |
| 85+ | 42 | 105 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 9,9% veća od popisa, a 4,2% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 41,6 muškarci 39,9, žene 43,3
- Muškarci
- 48,8% 5.717
- Žene
- 51,2% 5.988
- Žena na 100 muškaraca
- 104,7
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 272 | 247 |
| 5–9 | 283 | 297 |
| 10–14 | 310 | 325 |
| 15–19 | 377 | 377 |
| 20–24 | 411 | 337 |
| 25–29 | 433 | 374 |
| 30–34 | 421 | 375 |
| 35–39 | 387 | 346 |
| 40–44 | 383 | 315 |
| 45–49 | 381 | 389 |
| 50–54 | 414 | 459 |
| 55–59 | 445 | 503 |
| 60–64 | 449 | 441 |
| 65–69 | 258 | 345 |
| 70–74 | 226 | 323 |
| 75–79 | 127 | 254 |
| 80–84 | 86 | 170 |
| 85+ | 54 | 111 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 9,9% veća od popisa, a 4,2% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 41,8 muškarci 40,0, žene 43,4
- Muškarci
- 48,7% 5.635
- Žene
- 51,3% 5.940
- Žena na 100 muškaraca
- 105,4
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 265 | 240 |
| 5–9 | 288 | 294 |
| 10–14 | 293 | 329 |
| 15–19 | 364 | 366 |
| 20–24 | 397 | 337 |
| 25–29 | 424 | 364 |
| 30–34 | 423 | 377 |
| 35–39 | 371 | 337 |
| 40–44 | 391 | 329 |
| 45–49 | 385 | 376 |
| 50–54 | 384 | 432 |
| 55–59 | 435 | 486 |
| 60–64 | 442 | 466 |
| 65–69 | 301 | 353 |
| 70–74 | 210 | 321 |
| 75–79 | 130 | 258 |
| 80–84 | 72 | 166 |
| 85+ | 60 | 109 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 9,9% veća od popisa, a 4,2% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 41,9 muškarci 40,2, žene 43,6
- Muškarci
- 48,7% 5.593
- Žene
- 51,3% 5.893
- Žena na 100 muškaraca
- 105,4
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 266 | 232 |
| 5–9 | 283 | 281 |
| 10–14 | 287 | 333 |
| 15–19 | 359 | 351 |
| 20–24 | 387 | 349 |
| 25–29 | 404 | 352 |
| 30–34 | 426 | 372 |
| 35–39 | 373 | 338 |
| 40–44 | 396 | 340 |
| 45–49 | 372 | 364 |
| 50–54 | 372 | 409 |
| 55–59 | 427 | 470 |
| 60–64 | 431 | 486 |
| 65–69 | 344 | 373 |
| 70–74 | 207 | 311 |
| 75–79 | 132 | 255 |
| 80–84 | 72 | 169 |
| 85+ | 55 | 108 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 9,9% veća od popisa, a 4,2% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,1 muškarci 40,3, žene 43,7
- Muškarci
- 48,9% 5.564
- Žene
- 51,1% 5.822
- Žena na 100 muškaraca
- 104,6
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 263 | 232 |
| 5–9 | 287 | 269 |
| 10–14 | 283 | 325 |
| 15–19 | 347 | 335 |
| 20–24 | 384 | 348 |
| 25–29 | 388 | 346 |
| 30–34 | 438 | 361 |
| 35–39 | 382 | 353 |
| 40–44 | 390 | 342 |
| 45–49 | 362 | 346 |
| 50–54 | 372 | 397 |
| 55–59 | 409 | 462 |
| 60–64 | 434 | 492 |
| 65–69 | 354 | 386 |
| 70–74 | 200 | 304 |
| 75–79 | 148 | 251 |
| 80–84 | 72 | 167 |
| 85+ | 51 | 106 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 9,9% veća od popisa, a 4,2% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,2 muškarci 40,5, žene 43,8
- Muškarci
- 49,0% 5.526
- Žene
- 51,0% 5.754
- Žena na 100 muškaraca
- 104,1
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 257 | 245 |
| 5–9 | 290 | 257 |
| 10–14 | 280 | 306 |
| 15–19 | 326 | 323 |
| 20–24 | 383 | 357 |
| 25–29 | 393 | 336 |
| 30–34 | 432 | 357 |
| 35–39 | 382 | 357 |
| 40–44 | 391 | 342 |
| 45–49 | 364 | 324 |
| 50–54 | 361 | 395 |
| 55–59 | 405 | 461 |
| 60–64 | 416 | 478 |
| 65–69 | 368 | 391 |
| 70–74 | 194 | 310 |
| 75–79 | 159 | 248 |
| 80–84 | 73 | 154 |
| 85+ | 52 | 113 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 9,9% veća od popisa, a 4,2% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,3 muškarci 40,7, žene 43,8
- Muškarci
- 49,0% 5.480
- Žene
- 51,0% 5.711
- Žena na 100 muškaraca
- 104,2
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 254 | 259 |
| 5–9 | 282 | 244 |
| 10–14 | 290 | 299 |
| 15–19 | 306 | 324 |
| 20–24 | 378 | 365 |
| 25–29 | 393 | 315 |
| 30–34 | 415 | 358 |
| 35–39 | 390 | 363 |
| 40–44 | 384 | 338 |
| 45–49 | 369 | 322 |
| 50–54 | 358 | 385 |
| 55–59 | 394 | 446 |
| 60–64 | 388 | 469 |
| 65–69 | 383 | 402 |
| 70–74 | 207 | 312 |
| 75–79 | 159 | 248 |
| 80–84 | 83 | 151 |
| 85+ | 47 | 111 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 9,9% veća od popisa, a 4,2% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,3 muškarci 40,8, žene 43,8
- Muškarci
- 48,9% 5.419
- Žene
- 51,1% 5.668
- Žena na 100 muškaraca
- 104,6
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 251 | 261 |
| 5–9 | 275 | 241 |
| 10–14 | 295 | 294 |
| 15–19 | 296 | 330 |
| 20–24 | 373 | 354 |
| 25–29 | 386 | 316 |
| 30–34 | 405 | 346 |
| 35–39 | 397 | 371 |
| 40–44 | 365 | 331 |
| 45–49 | 376 | 334 |
| 50–54 | 362 | 372 |
| 55–59 | 363 | 419 |
| 60–64 | 382 | 457 |
| 65–69 | 375 | 418 |
| 70–74 | 236 | 314 |
| 75–79 | 154 | 248 |
| 80–84 | 88 | 161 |
| 85+ | 40 | 101 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 9,9% veća od popisa, a 4,2% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,4 muškarci 40,8, žene 43,8
- Muškarci
- 48,9% 5.360
- Žene
- 51,1% 5.612
- Žena na 100 muškaraca
- 104,7
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 248 | 265 |
| 5–9 | 270 | 239 |
| 10–14 | 290 | 278 |
| 15–19 | 293 | 337 |
| 20–24 | 369 | 344 |
| 25–29 | 380 | 323 |
| 30–34 | 387 | 338 |
| 35–39 | 411 | 366 |
| 40–44 | 361 | 328 |
| 45–49 | 379 | 338 |
| 50–54 | 351 | 358 |
| 55–59 | 347 | 394 |
| 60–64 | 377 | 440 |
| 65–69 | 363 | 437 |
| 70–74 | 266 | 318 |
| 75–79 | 146 | 244 |
| 80–84 | 85 | 156 |
| 85+ | 37 | 109 |
- Prosečna starost
- 42,9 muškarci 41,5, žene 44,3
- Muškarci
- 48,6% 4.848
- Žene
- 51,4% 5.135
- Žena na 100 muškaraca
- 105,9
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 258 | 282 |
| 5–9 | 265 | 257 |
| 10–14 | 281 | 274 |
| 15–19 | 276 | 276 |
| 20–24 | 283 | 257 |
| 25–29 | 272 | 252 |
| 30–34 | 281 | 264 |
| 35–39 | 344 | 309 |
| 40–44 | 313 | 318 |
| 45–49 | 353 | 314 |
| 50–54 | 320 | 319 |
| 55–59 | 324 | 370 |
| 60–64 | 371 | 411 |
| 65–69 | 363 | 424 |
| 70–74 | 295 | 317 |
| 75–79 | 129 | 233 |
| 80–84 | 92 | 153 |
| 85+ | 28 | 105 |
- Prosečna starost
- 43,0 muškarci 41,6, žene 44,4
- Muškarci
- 48,6% 4.821
- Žene
- 51,4% 5.102
- Žena na 100 muškaraca
- 105,8
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 254 | 269 |
| 5–9 | 262 | 268 |
| 10–14 | 291 | 268 |
| 15–19 | 277 | 273 |
| 20–24 | 269 | 255 |
| 25–29 | 273 | 251 |
| 30–34 | 277 | 256 |
| 35–39 | 344 | 307 |
| 40–44 | 316 | 318 |
| 45–49 | 345 | 313 |
| 50–54 | 319 | 303 |
| 55–59 | 323 | 365 |
| 60–64 | 365 | 412 |
| 65–69 | 352 | 428 |
| 70–74 | 296 | 318 |
| 75–79 | 135 | 243 |
| 80–84 | 89 | 148 |
| 85+ | 34 | 107 |
- Prosečna starost
- 43,1 muškarci 41,6, žene 44,6
- Muškarci
- 48,6% 4.784
- Žene
- 51,4% 5.055
- Žena na 100 muškaraca
- 105,7
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 256 | 256 |
| 5–9 | 260 | 275 |
| 10–14 | 286 | 261 |
| 15–19 | 291 | 271 |
| 20–24 | 264 | 259 |
| 25–29 | 265 | 249 |
| 30–34 | 271 | 241 |
| 35–39 | 329 | 300 |
| 40–44 | 326 | 315 |
| 45–49 | 335 | 315 |
| 50–54 | 326 | 298 |
| 55–59 | 321 | 360 |
| 60–64 | 347 | 396 |
| 65–69 | 332 | 428 |
| 70–74 | 302 | 325 |
| 75–79 | 147 | 250 |
| 80–84 | 90 | 146 |
| 85+ | 36 | 110 |
- Prosečna starost
- 43,2 muškarci 41,7, žene 44,7
- Muškarci
- 48,6% 4.745
- Žene
- 51,4% 5.012
- Žena na 100 muškaraca
- 105,6
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 251 | 246 |
| 5–9 | 264 | 271 |
| 10–14 | 277 | 259 |
| 15–19 | 301 | 275 |
| 20–24 | 260 | 260 |
| 25–29 | 259 | 250 |
| 30–34 | 266 | 237 |
| 35–39 | 312 | 286 |
| 40–44 | 334 | 317 |
| 45–49 | 322 | 318 |
| 50–54 | 328 | 303 |
| 55–59 | 326 | 351 |
| 60–64 | 326 | 377 |
| 65–69 | 325 | 410 |
| 70–74 | 302 | 346 |
| 75–79 | 162 | 249 |
| 80–84 | 93 | 151 |
| 85+ | 37 | 106 |
Crtica je Srbija u istoj godini. Procene pre 2022. se ne nastavljaju na one posle popisa, pa se te godine ne porede međusobno. RZS.
Nacionalnost, popisi 2022. i 2011.
| Grupa | Traka | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|---|
| Mađari | 51,8% | 53,9% | 5.174 | |
| Srbi | 23,2% | 19,8% | 2.313 | |
| Crnogorci | 12,3% | 16,3% | 1.226 | |
| Romi | 3,7% | 2,4% | 372 | |
| Ostali | 1,2% | 1,0% | 122 | |
| Nisu se izjasnili | 2,4% | 3,1% | 240 | |
| Nepoznato | 3,2% | 0,7% | 316 |
Grupe ispod 1% (15)
| Grupa | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|
| Albanci | 0,45% | 0,4% | 45 |
| Muslimani | 0,33% | 0,3% | 33 |
| Regionalna pripadnost | 0,31% | 0,5% | 31 |
| Jugosloveni | 0,29% | 0,2% | 29 |
| Hrvati | 0,22% | 0,5% | 22 |
| Rusini | 0,20% | 0,2% | 20 |
| Ukrajinci | 0,12% | 0,1% | 12 |
| Makedonci | 0,11% | 0,2% | 11 |
| Nemci | 0,05% | 0,1% | 5 |
| Bunjevci | 0,03% | 0,1% | 3 |
| Slovaci | 0,03% | 0,0% | 3 |
| Slovenci | 0,03% | 0,1% | 3 |
| Bošnjaci | 0,01% | 0,0% | 1 |
| Bugari | 0,01% | 0,0% | 1 |
| Rusi | 0,01% | 0,1% | 1 |
Veroispovest, popisi 2022. i 2011.
| Grupa | Traka | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|---|
| Pravoslavna | 35,6% | 35,4% | 3.556 | |
| Katolička | 35,6% | 37,2% | 3.552 | |
| Protestantska | 15,2% | 17,3% | 1.516 | |
| Islamska | 3,6% | 1,9% | 361 | |
| Nisu se izjasnili | 4,1% | 5,0% | 414 | |
| Nepoznato | 4,7% | 1,2% | 471 |
Grupe ispod 1% (5)
| Grupa | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|
| Nisu vernici | 0,72% | 1,5% | 72 |
| Ostale hrišćanske | 0,31% | 0,3% | 31 |
| Agnostici | 0,06% | 0,0% | 6 |
| Istočnjačke | 0,02% | 0,0% | 2 |
| Ostale | 0,02% | 0,1% | 2 |
Udeo u svim popisanim. Izjašnjavanje nije obavezno, a „Nepoznato” je kategorija RZS-a. Udeo „Nepoznato” je u Srbiji 2022. veći nego 2011, pa razlika između kolona ne mora da bude stvarna promena. Nacionalnost i vera se ne ocenjuju i ne ulaze u poređenja. RZS, Popis 2022.
Cena života
- Korpa, usklađena
- 118.756 RSD, 2026-05, pomereno do 2026-09, procena iz najbližih gradova
- Prosečna plata
- 91.704 RSD
- Stanovanje mesečno
- 27.228 procena, stan od 50 m²
- Sve kroz platu
- 1,59 korpa i stanovanje
Procena Državna računica, a ne tržišno merenje; koristi se oprezno i poredi sa našim cenama iz prodavnica. Stanovanje: za ovo mesto nema kirija ni kupoprodaja, pa je ovo procena iz cene novih stanova, svedena na istu skalu. Uporedi cene u prodavnicama.
Stanovanje i obrazovanje
- Stanova
- 5.218
- Prazni i napušteni
- 22,0%
- Pod zakupom
- 3,4%
- Zgrade starije od 1971.
- 57%
- Viša ili visoka škola
- 11,0%
- Bez srednje škole
- 34,9%
Popis 2022. RZS.
Posao i plate
- Neto plata, 12 meseci
- 91.704 do 08/2026
- Zaposlenih na 1.000
- 282
- Aktivnih firmi
- 90 09/2025
- Nezaposlenih na birou
- 1.346 09/2025
- Budžet po stanovniku
- 146.752 RSD, 2024.
- Ulaganja po stanovniku
- 91.296 RSD, 64,4% rashoda
Plata zaposlenih koji ovde žive, bez obzira na to gde rade. Tačka je ovo mesto, crta je Srbija.
Zdravstvo
- Lekara
- 12
- Stanovnika po lekaru
- 813
- Zubara
- 3
- Farmaceuta
- 0
Podaci za 2024, samo zdravstvena služba. Broji se gde ljudi rade, pa bolnički centri izgledaju bolje od mesta čiji se stanovnici tamo leče.
Škole i vrtići
- Skor na maloj maturi
- 455 2025/26, prosek mesta 481
- Osnovnih škola
- 3
- Dece u vrtiću
- 364 2025/2026
- Obuhvat vrtićem
- 51% naša procena
Skor je prosek tri standardizovana testa, ponderisan brojem učenika. Više govori o generaciji i porodicama nego o samoj školi. Ministarstvo prosvete.
Od čega se živi
Popis 2022.
Popis 2011.
| Grupa | 2022. | Udeo | 2011. | Udeo |
|---|---|---|---|---|
| Zaposleni | 2.972 | 29,8% | 3.179 | 26,4% |
| Penzioneri | 2.397 | 24,0% | 2.688 | 22,3% |
| Deca do 15 godina | 1.617 | 16,2% | 1.873 | 15,6% |
| Učenici i studenti | 537 | 5,4% | 850 | 7,1% |
| Nezaposleni | 738 | 7,4% | 1.064 | 8,8% |
| Domaćinstvo i ostali | 1.722 | 17,2% | 2.377 | 19,8% |
RZS, popisi 2011. i 2022: svaka osoba je u jednoj grupi. Stopa nezaposlenosti po popisu je 19,9%. Godišnje, PIO fond: 2.318 korisnika penzija u 2026-06, prosečna penzija 50.764 RSD, 84 korisnika na 100 zaposlenih. Ne ulazi u ocenu.
Komunalije i putevi
- Domaćinstva na vodovodu
- 65,8%
- Domaćinstva na kanalizaciji
- 0,0%
- Prečišćene otpadne vode
- 0,0%
- Opštinski putevi sa savremenim kolovozom
- 25,0%
- Divlje deponije, prijavljene
- 3
Godišnjak Opštine i regioni, podaci za 2024. Priključci prema domaćinstvima iz popisa 2022, pa vikend kuće mogu da podignu udeo. Ne ulazi u ocenu.
Mobilna mreža i internet
- Mobilna mreža, preuzimanje
- 98 Mb/s
- Broj mobilnih testova
- 81
- Fiksni, preuzimanje
- 184 Mb/s zavisi od paketa
Ocena ide iz mobilne mreže, jer ljudi internet uglavnom koriste na telefonu preko 4G i 5G. Fiksna brzina više pokazuje koji paket korisnici biraju nego šta je dostupno, pa nije u oceni. Prosek Speedtest merenja za 3. kvartal 2026, koja sami pokreću korisnici. Kod malog broja testova rezultat je nesiguran. Speedtest by Ookla Global Fixed and Mobile Network Performance Maps, CC BY-NC-SA 4.0.
Vazduh
- PM2.5 zimi, procena
- 32,6
- Leti, model
- 6,7
- Emisije SO₂ iz fabrika
- 0 t 2024, pogona: 1
Procena Ovde nema SEPA stanice za PM2.5. Prikazan je atmosferski model za 2025, a zimska vrednost je pomnožena sa 1,30, koliko model u proseku potcenjuje merenja. Stvarna vrednost može biti znatno drugačija. Emisije: NRIZ registar.
Bezbednost na putu
- Sa povređenima 2025.
- 10
- Sa poginulima 2025.
- 2
- Teških godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana
- 5,5 9.139 ljudi tokom dana
- Sve nezgode 2026.
- 31 tekuća godina
- Na glavnim putevima van naselja*
- 0 od 12 teških, 2025.
Ocena ne računa nezgode na autoputevima i brzim putevima (58% teških nezgoda ovde), a deli se sa dnevnim stanovništvom: stanovnici plus ljudi koji tu rade, minus oni koji rade negde drugde. Drugi tranzitni putevi su i dalje uračunati; zvezdica je naš proračun koji ne menja ocenu. MUP, otvoreni podaci.
Osude za krivična dela
- Osuđenih odraslih 2024.
- 37
- Za imovinu
- 4
- Za život i telo
- 3
- U saobraćaju
- 11
Osude po mestu izvršenja, ne prijavljena dela i ne ocena bezbednosti, zato nisu u indeksu.
Povezanost
- Do sedišta regiona*
- 54 min 125. od 161
- Do najbližeg velikog centra*
- 45 min 43. od 161
- Do Beograda*
- 97 min 64. od 161
- Do najbližeg fakulteta*
- 23 min 73. od 161
- Do najbliže srednje škole*
- 23 min 158. od 161
Minuti vožnje kolima bez gužve, od centra mesta. Ne meri autobus i ne ulazi u ocenu. Veliki centri su Beograd, Novi Sad, Niš i Kragujevac. Nula znači da je cilj u samom mestu. Red 1 je najbliže.