Sva mesta · Mačvanski region
Loznica
Loznica: iznad proseka svih mesta po zdravstvu (68) i demografiji (64), ispod proseka po vazduhu (26, procena) i pristupu (67). Stanovništvo od popisa 2022: −1,4%, prosek regiona −3,2%.
71.035 stanovnika96.636 RSD neto plata
Ocena 1–100, veće je bolje. To je geometrijski prosek 7 tema, bez Bezbednosti na putu. Verovatno između 61. i 111. mesta.
Kako računamoProfil mesta
Ocene 1–100, veće je bolje. Crtica je prosek sličnih mesta.
Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: promena stanovništva od popisa 2022. i neto doseljeni na 1.000 stanovnika.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: neto plata, zaposleni na 1.000 radno sposobnih i firme na 1.000 stanovnika.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: koliko plata pokriva korpu i stanovanje.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: zdravstveni radnici na 10.000 stanovnika i životni vek.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: mala matura, obuhvat vrtićem i vreme do fakulteta i srednje škole.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: vreme do velikog centra i brzina mobilne mreže.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: gori od dva zagađivača, PM2.5 zimi i SO₂.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: teške nezgode; tema je van ukupne ocene.
Kako računamoTrendovi
Stanovništvo se poredi po popisima i procenama posle 2022, jer se godišnje procene ne nastavljaju preko popisa. Metodologija popisa se menjala.
Stanovnika71.035 2025.→ 1,4% od 2022.Detalji
Broj stanovnika po proceni RZS. Godine pre popisa 2022. su stare procene.
- Najviše, 1991.
- 86.875
- Najmanje, 1948.
- 53.436
- Broj stanovnika
- 71.035
- Prosek mesta
- 40.683
- Položaj, 1. je najviše
- 24. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 71.035 2024. 71.287 2023. 71.666 2022. 72.062 2011. 79.327 2002. 86.413 1991. 86.875 1981. 84.180 1971. 78.228 1961. 70.534 1953. 59.796 1948. 53.436 Neto plata96.636 RSD, 12 meseci do 08/2026▲ 30,3% 2020–2025. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna neto plata po godinama, RZS.
- Najviše, 2025.
- 88.776 RSD
- Najmanje, 2018.
- 39.649 RSD
- Neto plata, 12 meseci
- 96.636 RSD
- Prosek mesta
- 101.239 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 79. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2025. 88.776 93.603 2024. 78.999 83.346 2023. 68.558 72.735 2022. 59.716 63.533 2021. 52.235 56.572 2020. 47.949 52.069 2019. 43.507 47.718 2018. 39.649 43.470 Zaposlenih22.766 2026.▲ 4,5% od 2021.Detalji
Broj zaposlenih po godinama, RZS. Na grafikonu je ukupan broj, a poređenje je na 1.000 stanovnika.
- Najviše, 2024.
- 23.158
- Najmanje, 2016.
- 17.356
- Prosek mesta
- 322
- Položaj, 1. je najbolje
- 75. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2026. 22.766 2025. 22.803 2024. 23.158 2023. 23.105 2022. 22.440 2021. 21.782 2020. 21.036 2019. 19.897 2018. 19.212 2017. 18.248 2016. 17.356 Korisnici penzija17.419 2026.▲ 5,2% od 2021.Detalji
Korisnici svih vrsta penzija, PIO fond, decembar svake godine, a za tekuću godinu poslednji objavljen mesec.
- Najviše, 2026.
- 17.419
- Najmanje, 2021.
- 16.556
- Prosek mesta
- 248
- Položaj, 1. je najviše
- 86. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2026. 17.419 2025. 17.329 2024. 17.136 2023. 16.952 2022. 16.700 2021. 16.556 2020. 16.671 2019. 16.748 2018. 16.657 Odseljeni2.264 2025.▼ 16,1% od 2022.Detalji
Broj ljudi koji su se odselili iz mesta tokom godine, RZS.
- Najviše, 2022.
- 2.699
- Najmanje, 2024.
- 2.186
- Prosek mesta
- -1,5
- Položaj, 1. je najbolje
- 59. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 2.264 2024. 2.186 2023. 2.644 2022. 2.699 Doseljeni2.262 2025.▼ 9,3% od 2022.Detalji
Broj ljudi koji su se doselili u mesto tokom godine, RZS.
- Najviše, 2022.
- 2.494
- Najmanje, 2025.
- 2.262
- Prosek mesta
- -1,5
- Položaj, 1. je najbolje
- 59. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 2.262 2024. 2.309 2023. 2.426 2022. 2.494
Još trendova (10)
Novi stanovi, po m²114.107 RSD 2023.▲ 12,2% od 2019. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna cena novog stana po kvadratnom metru, RZS. U malom mestu je godišnje malo prodaja, pa broj jače skače.
- Najviše, 2023.
- 114.107 RSD
- Najmanje, 2019.
- 76.768 RSD
- Cena novih stanova po m²
- 114.107 RSD
- Prosek mesta
- 135.783 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 41. od 87
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2023. 114.107 143.298 2022. 102.265 126.155 2021. 88.852 114.840 2020. 80.705 108.603 2019. 76.768 107.098 Noćenja turista275.134 2025.▲ 64,4% od 2019.Detalji
Ukupan broj noćenja turista godišnje, RZS. Na grafikonu je ukupan broj, a poređenje je po stanovniku.
- Najviše, 2025.
- 275.134
- Najmanje, 2020.
- 109.678
- Prosek mesta
- 2,7
- Položaj, 1. je najbolje
- 19. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 275.134 2024. 269.084 2023. 254.655 2022. 256.636 2021. 164.675 2020. 109.678 2019. 167.379 2018. 162.319 2017. 161.193 2016. 163.084 2015. 117.053 2014. 140.724 2013. 182.948 2012. 179.750 2011. 233.512 2010. 200.054 Mala matura505 2026.▼ 2,7% od 2023.Detalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečan skor učenika na maloj maturi.
- Najviše, 2023.
- 519
- Najmanje, 2025.
- 502
- Prosek mesta
- 481
- Položaj, 1. je najbolje
- 36. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2026. 505 481 2025. 502 479 2024. 515 483 2023. 519 483 Saobraćajne nezgode233 2025.▲ 14,8% od 2020.Detalji
Ukupan broj saobraćajnih nezgoda godišnje, MUP.
- Najviše, 2016.
- 249
- Najmanje, 2024.
- 191
- Prosek mesta
- 206
- Položaj, 1. je najbolje
- 125. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 233 2024. 191 2023. 211 2022. 223 2021. 235 2020. 203 2019. 222 2018. 223 2017. 221 2016. 249 Noćno svetlo, sa satelita52. od 161 po stanovniku 2025.▲ 18,7% od 2020.Detalji
Ukupna jačina veštačkog svetla koju satelit NASA izmeri noću iznad teritorije mesta. Sam broj nema svakodnevno značenje: služi za poređenje istog mesta kroz vreme i mesta međusobno. Industrija i prelazak na LED rasvetu menjaju ga i kad se broj ljudi ne menja.
- Najviše, 2022.
- 9.341
- Najmanje, 2012.
- 4.336
- Prosek mesta
- 119,2
- Položaj, 1. je najviše
- 52. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 9.113 2024. 8.653 2023. 7.949 2022. 9.341 2021. 8.700 2020. 7.679 2019. 6.477 2018. 5.867 2017. 5.009 2016. 5.087 2015. 5.079 2014. 5.277 2013. 4.367 2012. 4.336 Prosečna penzija44.481 RSD 2026.▲ 35,5% od 2021. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna penzija svih vrsta, PIO fond, decembar svake godine, a za tekuću godinu poslednji objavljen mesec.
- Najviše, 2025.
- 44.529 RSD
- Najmanje, 2019.
- 21.170 RSD
- Prosečna penzija
- 44.481 RSD
- Prosek mesta
- 50.307 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 115. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2026. 44.481 50.307 2025. 44.529 50.246 2024. 39.928 44.693 2023. 31.480 35.047 2022. 26.727 29.593 2021. 23.347 25.699 2020. 22.185 24.231 2019. 21.170 22.945 2018. 21.229 22.892 Divlje deponije, prijavljene17 2024.▼ 59,5% od 2019.Detalji
Lokacije koje su opštine i komunalna preduzeća prijavile registru SEPA. Rast može da znači i savesnije prijavljivanje.
- Najviše, 2019.
- 42
- Najmanje, 2023.
- 16
- Prosek mesta
- 18
- Položaj, 1. je najviše
- 37. od 155
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2024. 17 2023. 16 2022. 17 2021. 22 2020. 22 2019. 42 2018. 32 Životni vek77,2 god. 2025.▲ 2,6% od 2023.Detalji
- Muškarci
- Žene
Tabela po godinama
Godina Muškarci Žene 2025. 75,0 79,3 2024. 74,0 79,0 2023. 72,6 77,8 Brakovi397 2025.▲ 44,4% od 2020.Detalji
Broj sklopljenih brakova godišnje, RZS.
- Najviše, 2014.
- 488
- Najmanje, 2020.
- 275
- Prosek mesta
- 4,4
- Položaj, 1. je najviše
- 7. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 397 2024. 398 2023. 474 2022. 397 2021. 459 2020. 275 2019. 456 2018. 420 2017. 400 2016. 419 2015. 408 2014. 488 2013. 389 2012. 347 2011. 420 2010. 406 Stanovi po dozvolama458 2025.▼ 16,0% od 2020.Detalji
Broj stanova za koje je izdata građevinska dozvola, RZS.
- Najviše, 2023.
- 1.227
- Najmanje, 2011.
- 66
- Prosek mesta
- 4,8
- Položaj, 1. je najbolje
- 12. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 458 2024. 580 2023. 1.227 2022. 653 2021. 824 2020. 545 2019. 708 2018. 490 2017. 303 2016. 297 2015. 238 2014. 198 2013. 276 2012. 127 2011. 66 2010. 163 2009. 77 2008. 90 2007. 82
„Realno" znači posle inflacije po indeksu cena za Srbiju. Strelica je smer; zelena je poboljšanje, crvena pogoršanje, siva bez ocene. Praćenje ocena počinje u oktobru 2026.
Poređenje
Medijana: pola mesta je iznad te vrednosti, a pola ispod, pa je ne pomeraju krajnje vrednosti. Prosek regiona računa svako mesto jednako. Mesto 1 je najbolje. Kliknite na pokazatelj za sva mesta.
| Pokazatelj | Ovde | Prosek regiona | Medijana | U regionu | U Srbiji |
|---|---|---|---|---|---|
| Neto plata, 12 meseci | 96.636 RSD | 95.260 | 96.554 | 3. od 8 | 79. od 161 |
| Zaposleni na 1.000 radno sposobnih | 520 | 496 | 521 | 2. od 8 | 83. od 161 |
| Nezaposleni na 1.000 stanovnika | 50,1 | 71,3 | 55,9 | 3. od 8 | 72. od 161 |
| Promena od 2022. | -1,4 % | -3,2 | -2,6 | 1. od 8 | 35. od 161 |
| Deca do 14 godina | 14,3 % | 13,2 | 13,5 | 2. od 8 | 50. od 161 |
| Sa višom ili visokom školom | 14,7 % | 11,5 | 13,9 | 2. od 8 | 68. od 161 |
| Skor na maloj maturi | 505 | 479 | 480 | 1. od 8 | 36. od 161 |
| Lekari na 10.000 stanovnika | 32,8 | 15,8 | 17,1 | 1. od 8 | 32. od 161 |
| Cena stana po m² | 1.153 € | 1.288 | 1.291 | 1. od 2 | 13. od 37 |
| Mobilna mreža Procena | 177 Mb/s | 120 | 156 | 2. od 8 | 60. od 161 |
| PM2.5 zimi, izmereno ili procena Procena | 55,9 µg/m³ | 42,6 | 33,4 | 8. od 8 | 157. od 161 |
| Teške nezgode godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana | 19,0 | 18,1 | 17,6 | 6. od 8 | 91. od 161 |
Slična mesta: Aranđelovac, Paraćin, Kruševac, Smederevo, Vranje. Upoređuje se sa njihovim prosekom, prvo najveća razlika.
Prednosti u odnosu na slična mesta
| Pokazatelj | Ovde | Slična mesta |
|---|---|---|
| Stanovi po dozvolama na 1.000 godišnje | 10,5 | 3,0 |
| Neto doseljeni na 1.000 godišnje | -0,5 | -1,9 |
| Nezaposleni na 1.000 stanovnika | 50,1 | 56,2 |
| Domaćinstva na vodovodu | 89,1 % | 88,0 % |
| Firme na 1.000 stanovnika | 12,0 | 11,3 |
| Lekari na 10.000 stanovnika | 32,8 | 32,3 |
Zaostatak za sličnim mestima
| Pokazatelj | Ovde | Slična mesta |
|---|---|---|
| PM2.5 zimi, izmereno ili procena | 55,9 µg/m³ | 34,6 µg/m³ |
| Prečišćene otpadne vode | 0,0 % | 50,8 % |
| Do sedišta regiona | 54 min | 18 min |
| Do najbližeg velikog centra | 105 min | 68 min |
| Domaćinstva na kanalizaciji | 61,3 % | 74,0 % |
| Sa višom ili visokom školom | 14,7 % | 17,8 % |
| Obuhvat vrtićem | 38 % | 43 % |
| Zaposleni na 1.000 radno sposobnih | 520 | 543 |
Šta kažu nezavisni izvori
Procena OpenStreetMap, 2026-11-01. Podatke unose volonteri: ovo pokazuje šta je ucrtano na mapi, a slabije mapirano mesto izgleda kao mesto sa manje usluga. Ne ulazi u ocenu.
- Apoteke na 10.000 stanovnika: 2,5 (prosek mesta 2,8)
- Supermarketi na 10.000 stanovnika: 2,0 (prosek mesta 1,9)
- Pošte na 10.000 stanovnika: 1,8 (prosek mesta 3,5)
- Banke na 10.000 stanovnika: 1,6 (prosek mesta 1,8)
- Lekari i klinike na 10.000 stanovnika: 0,8 (prosek mesta 1,7)
- Restorani i kafići na 10.000 stanovnika: 7,9 (prosek mesta 8,9)
- Benzinske pumpe na 10.000 stanovnika: 1,8 (prosek mesta 3,2)
Slična mesta
Uporedi ova mesta u alatu. Sličnost je računata iz 28 pokazatelja; način je na stranici Kako računamo.
Izvori i metodologija
Izvor i period stoje uz svaki pokazatelj. Celu računicu vidite na stranici Kako računamo, a proveru ocene na stranici Provera ocene. Svežinu izvora prati Stanje podataka, a sve brojke su u preuzimanju.
Provera brojki
Zvanične procene poredimo sa onim što je stvarno izbrojano. Ako se slažu, odnos je oko 100. Izbori 2026. nisu konačni. Ovo ne ulazi u glavnu ocenu.
| Pitanje | Zvanično | Izmereno | Odnos |
|---|---|---|---|
| Koliko punoletnih je stvarno tu?Glasači su donja mera prisutnih; iznad 100 znači da je glasalo više ljudi nego što procena kaže da živi tu. | 58.645 punoletnih po RZS proceni | 46.049 glasalo 2026. | 79 na 100 |
| Da li je birački spisak veći od procene?Spisak uključuje i one koji su otišli, a nisu se odjavili. | 58.645 punoletnih po RZS proceni | 74.517 na biračkom spisku | 127 na 100 |
| Ima li dece koliko piše?Škola zna ko je stvarno došao. | 690 očekivanih osmaka po RZS proceni | 668 stvarno na maloj maturi | 97 na 100 |
| Koliko stanova je stvarno nastanjeno?Popis 2022. Ostatak su prazni, napušteni i vikend stanovi. | 38.410 stanova | 27.159 nastanjeno | 71% |
| Šta plata stvarno kupuje?RGZ, stvarne kupoprodaje 2025, kurs 117,2. | 96.636 RSD prosečna plata | 1.153 € medijana ugovorenog m² | 0,72 m² za platu |
| Koliko mesto svetli noću?Satelit NASA. Industrija i LED rasveta podižu broj. | 71.035 stanovnika | 128,3 zračenja na 1.000 stanovnika | 52. od 161 |
Promena biračkog spiska, 2023. do 2026.
Spisak se menja zbog novih punoletnih i umrlih. Ostatak je ono što to dvoje ne objašnjava.
- Spisak 2023.
- 74.364
- Novi punoletni
- +2.154
- Umrli
- −2.706
- Ostatak
- +705
- Spisak 2026.
- 74.517
Život i ljudi
Životni vek i uzroci smrti
- Životni vek, muškarci
- 75,0 god.
- Životni vek, žene
- 79,3 god.
- Bolesti srca i krvotoka na 10.000
- 58,2
- Tumori na 10.000
- 32,8
- Bolesti disanja na 10.000
- 8,5
- Povrede i trovanja na 10.000
- 2,4
Seljenje, porodica i gradnja
- Neto doseljeni na 1.000 godišnje
- -0,5
- Brakovi na 1.000 godišnje
- 6,0
- Razvodi na 100 brakova
- 26,9
- Stanovi po dozvolama na 1.000
- 10,5
- Srednjoškolci na 1.000 stanovnika
- 40,4
RZS. Uzroci smrti su sirove stope, pa starije mesto ima veće brojeve. Seljenje, smrti i brakovi su prosek tri godine, a dozvole pet.
Obrazovanje
Osnovna škola, osmi razred
- Prosečna ocena
- 3,95
- Matematika, skor
- 503
- Maternji jezik, skor
- 503
- Ocena prema testu*
- -0,15
Srednje škole
- Srednjih škola
- 5
- Gimnazija
- 1
- Srednjoškolaca na 1.000
- 40,4
- Učenika po nastavniku
- 9,7
* Naše računanje: koliko je školska ocena viša ili niža od ocene koju rezultat na maloj maturi predviđa u celoj Srbiji. Rezultati mature i upisni bodovi po srednjoj školi nisu objavljeni kao otvoreni podaci. Univerziteti su na stranici Univerziteti i fakulteti.
Stanovništvo
- Stanovnika 2025.
- 71.035
- Promena od 2022.
- -1,4%
- Dece do 14
- 14,3%
- Starijih od 65
- 24,0%
Na popisu 2011. bilo je 79.327, a 2022. 72.062 stanovnika. Procene RZS-a se posle svakog popisa ponovo baziraju, pa je linija prekinuta tamo gde bi skok bio samo promena osnova.
Svi popisi, 1948–2022.
Popisi su rađeni po različitim metodologijama, a teritorija je svedena na stanje iz 2022.
Procene po godinama
Rođeni i umrli, 1961–2025.
- Rođeni 2025.
- 615
- Umrli 2025.
- 980
- Prirodni priraštaj
- -365 rođeni minus umrli
Tabela po godinama
| Godina | Rođeni | Umrli | Priraštaj |
|---|---|---|---|
| 2025. | 615 | 980 | -365 |
| 2024. | 688 | 946 | -258 |
| 2023. | 602 | 1.009 | -407 |
| 2022. | 681 | 1.157 | -476 |
| 2021. | 665 | 1.487 | -822 |
| 2020. | 606 | 1.266 | -660 |
| 2019. | 692 | 1.075 | -383 |
| 2018. | 698 | 1.019 | -321 |
| 2017. | 714 | 1.072 | -358 |
| 2016. | 748 | 1.011 | -263 |
| 2015. | 713 | 1.089 | -376 |
| 2014. | 710 | 1.050 | -340 |
| 2013. | 690 | 1.049 | -359 |
| 2012. | 737 | 1.097 | -360 |
| 2011. | 638 | 1.092 | -454 |
| 2010. | 778 | 1.036 | -258 |
| 2009. | 754 | 1.104 | -350 |
| 2008. | 773 | 1.038 | -265 |
| 2007. | 716 | 993 | -277 |
| 2006. | 795 | 1.030 | -235 |
| 2005. | 857 | 1.058 | -201 |
| 2004. | 938 | 1.051 | -113 |
| 2003. | 967 | 1.034 | -67 |
| 2002. | 949 | 987 | -38 |
| 2001. | 941 | 926 | 15 |
| 2000. | 934 | 981 | -47 |
| 1999. | 911 | 878 | 33 |
| 1998. | 868 | 921 | -53 |
| 1997. | 903 | 905 | -2 |
| 1996. | 981 | 937 | 44 |
| 1995. | 1.040 | 873 | 167 |
| 1994. | 1.012 | 838 | 174 |
| 1993. | 1.018 | 902 | 116 |
| 1992. | 986 | 890 | 96 |
| 1991. | 1.042 | 773 | 269 |
| 1990. | 1.053 | 762 | 291 |
| 1989. | 1.093 | 696 | 397 |
| 1988. | 1.274 | 664 | 610 |
| 1987. | 1.236 | 668 | 568 |
| 1986. | 1.312 | 686 | 626 |
| 1985. | 1.381 | 648 | 733 |
| 1984. | 1.376 | 695 | 681 |
| 1983. | 1.321 | 657 | 664 |
| 1982. | 1.290 | 641 | 649 |
| 1981. | 1.273 | 636 | 637 |
| 1980. | 1.345 | 630 | 715 |
| 1979. | 1.361 | 638 | 723 |
| 1978. | 1.340 | 586 | 754 |
| 1977. | 1.420 | 584 | 836 |
| 1976. | 1.441 | 530 | 911 |
| 1975. | 1.428 | 599 | 829 |
| 1974. | 1.503 | 539 | 964 |
| 1973. | 1.396 | 541 | 855 |
| 1972. | 1.399 | 590 | 809 |
| 1971. | 1.346 | 587 | 759 |
| 1970. | 1.282 | 584 | 698 |
| 1969. | 1.492 | 579 | 913 |
| 1968. | 1.360 | 546 | 814 |
| 1967. | 1.295 | 573 | 722 |
| 1966. | 1.282 | 495 | 787 |
| 1965. | 1.409 | 513 | 896 |
| 1964. | 1.322 | 594 | 728 |
| 1963. | 1.487 | 531 | 956 |
| 1962. | 1.549 | 582 | 967 |
| 1961. | 1.662 | 543 | 1.119 |
RZS, teritorija svedena na današnje opštine.
Naselja (54), broj stanovnika po popisima
| Naselje | 1948. | 1971. | 1991. | 2011. | 2022. |
|---|---|---|---|---|---|
| Loznica | 3.226 | 13.871 | 18.845 | 19.212 | 19.515 |
| Lozničko Polje | 1.251 | 5.075 | 7.188 | 7.556 | 7.199 |
| Klupci | 902 | 4.222 | 6.885 | 7.112 | 6.609 |
| Banja Koviljača | 2.260 | 5.199 | 5.516 | 5.151 | 4.473 |
| Lešnica | 1.552 | 3.692 | 4.935 | 4.276 | 3.818 |
| Lipnički Šor | 1.421 | 1.969 | 2.557 | 2.623 | 2.390 |
| Runjani | 1.583 | 1.850 | 2.447 | 2.487 | 2.289 |
| Korenita | 2.983 | 2.733 | 2.777 | 2.415 | 2.169 |
| Jadranska Lešnica | 1.957 | 2.039 | 2.280 | 1.933 | 1.625 |
| Tršić | 986 | 1.156 | 1.210 | 1.154 | 1.124 |
| Voćnjak | 709 | 852 | 1.181 | 1.185 | 1.106 |
| Novo Selo | 1.258 | 1.518 | 1.475 | 1.204 | 1.032 |
| Donji Dobrić | 1.358 | 1.458 | 1.232 | 1.164 | 981 |
| Joševa | 1.245 | 1.190 | 1.207 | 1.037 | 963 |
| Jarebice | 1.621 | 1.723 | 1.507 | 1.173 | 947 |
| Kozjak | 1.066 | 1.160 | 1.228 | 996 | 912 |
| Krajišnici | 535 | 1.144 | 1.003 | 982 | 850 |
| Ploča | 185 | 458 | 771 | 937 | 804 |
| Lipnica | 820 | 952 | 978 | 894 | 794 |
| Baščeluci | 427 | 649 | 955 | 872 | 786 |
| Trbušnica | 1.326 | 2.579 | 1.745 | 836 | 779 |
| Jelav | 909 | 977 | 825 | 854 | 750 |
| Cikote | 1.643 | 1.447 | 1.319 | 948 | 746 |
| Straža | 771 | 979 | 984 | 896 | 737 |
| Stupnica | 1.351 | 1.278 | 1.159 | 891 | 676 |
| Bradić | 1.399 | 1.121 | 948 | 735 | 592 |
| Čokešina | 1.428 | 1.334 | 1.117 | 751 | 591 |
| Gornje Nedeljice | 840 | 816 | 811 | 717 | 561 |
| Brnjac | 871 | 772 | 773 | 532 | 506 |
| Grnčara | 610 | 584 | 655 | 588 | 505 |
| Gornji Dobrić | 1.004 | 896 | 786 | 637 | 501 |
| Paskovac | 655 | 779 | 748 | 609 | 490 |
| Gornja Koviljača | 237 | 545 | 586 | 539 | 463 |
| Zajača | 745 | 886 | 721 | 582 | 414 |
| Donje Nedeljice | 884 | 755 | 673 | 512 | 403 |
| Veliko Selo | 755 | 673 | 577 | 418 | 311 |
| Gornja Badanja | 1.324 | 1.077 | 688 | 461 | 311 |
| Donja Badanja | 1.187 | 879 | 670 | 384 | 292 |
| Ribarice | 654 | 595 | 456 | 337 | 267 |
| Trbosilje | 785 | 632 | 413 | 317 | 206 |
| Šurice | 342 | 318 | 317 | 216 | 171 |
| Simino Brdo | 335 | 336 | 277 | 223 | 156 |
| Tekeriš | 989 | 820 | 424 | 286 | 152 |
| Milina | 634 | 471 | 382 | 183 | 135 |
| Kamenica | 254 | 260 | 244 | 170 | 121 |
| Donja Sipulja | 932 | 623 | 320 | 176 | 111 |
| Slatina | 394 | 319 | 287 | 151 | 104 |
| Draginac | 257 | 269 | 324 | 146 | 100 |
| Filipovići | 328 | 268 | 207 | 131 | 99 |
| Brezjak | 225 | 195 | 230 | 167 | 96 |
| Gornja Borina | 339 | 392 | 231 | 140 | 95 |
| Gornja Sipulja | 849 | 745 | 339 | 179 | 84 |
| Jugovići | 345 | 284 | 201 | 124 | 81 |
| Pomijača | 490 | 414 | 261 | 128 | 70 |
Sastav stanovništva
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 1,4% veća od popisa, a 1,9% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 41,5 muškarci 40,4, žene 42,6
- Muškarci
- 49,3% 39.139
- Žene
- 50,7% 40.317
- Žena na 100 muškaraca
- 103,0
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.872 | 1.806 |
| 5–9 | 2.090 | 2.009 |
| 10–14 | 2.118 | 1.984 |
| 15–19 | 2.412 | 2.318 |
| 20–24 | 2.635 | 2.408 |
| 25–29 | 2.668 | 2.475 |
| 30–34 | 2.599 | 2.483 |
| 35–39 | 2.668 | 2.609 |
| 40–44 | 2.576 | 2.518 |
| 45–49 | 2.774 | 2.887 |
| 50–54 | 3.200 | 3.276 |
| 55–59 | 3.461 | 3.466 |
| 60–64 | 2.648 | 2.838 |
| 65–69 | 1.710 | 1.885 |
| 70–74 | 1.566 | 2.130 |
| 75–79 | 1.305 | 1.880 |
| 80–84 | 649 | 973 |
| 85+ | 188 | 372 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 1,4% veća od popisa, a 1,9% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 41,8 muškarci 40,6, žene 42,9
- Muškarci
- 49,2% 38.786
- Žene
- 50,8% 39.972
- Žena na 100 muškaraca
- 103,1
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.832 | 1.790 |
| 5–9 | 2.055 | 1.965 |
| 10–14 | 2.092 | 1.964 |
| 15–19 | 2.336 | 2.273 |
| 20–24 | 2.552 | 2.323 |
| 25–29 | 2.642 | 2.470 |
| 30–34 | 2.548 | 2.398 |
| 35–39 | 2.684 | 2.625 |
| 40–44 | 2.609 | 2.499 |
| 45–49 | 2.634 | 2.781 |
| 50–54 | 3.132 | 3.223 |
| 55–59 | 3.392 | 3.430 |
| 60–64 | 2.793 | 3.000 |
| 65–69 | 1.796 | 1.949 |
| 70–74 | 1.506 | 1.999 |
| 75–79 | 1.255 | 1.844 |
| 80–84 | 703 | 1.034 |
| 85+ | 225 | 405 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 1,4% veća od popisa, a 1,9% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,0 muškarci 40,9, žene 43,1
- Muškarci
- 49,2% 38.438
- Žene
- 50,8% 39.697
- Žena na 100 muškaraca
- 103,3
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.817 | 1.783 |
| 5–9 | 2.009 | 1.918 |
| 10–14 | 2.089 | 1.987 |
| 15–19 | 2.260 | 2.214 |
| 20–24 | 2.438 | 2.230 |
| 25–29 | 2.604 | 2.407 |
| 30–34 | 2.534 | 2.365 |
| 35–39 | 2.697 | 2.617 |
| 40–44 | 2.603 | 2.514 |
| 45–49 | 2.566 | 2.658 |
| 50–54 | 3.048 | 3.183 |
| 55–59 | 3.271 | 3.322 |
| 60–64 | 2.948 | 3.191 |
| 65–69 | 1.874 | 2.056 |
| 70–74 | 1.485 | 1.884 |
| 75–79 | 1.209 | 1.830 |
| 80–84 | 726 | 1.100 |
| 85+ | 260 | 438 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 1,4% veća od popisa, a 1,9% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,2 muškarci 41,1, žene 43,4
- Muškarci
- 49,1% 38.099
- Žene
- 50,9% 39.444
- Žena na 100 muškaraca
- 103,5
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.799 | 1.751 |
| 5–9 | 1.947 | 1.889 |
| 10–14 | 2.113 | 2.014 |
| 15–19 | 2.169 | 2.127 |
| 20–24 | 2.347 | 2.185 |
| 25–29 | 2.553 | 2.298 |
| 30–34 | 2.529 | 2.365 |
| 35–39 | 2.681 | 2.603 |
| 40–44 | 2.580 | 2.523 |
| 45–49 | 2.540 | 2.598 |
| 50–54 | 2.952 | 3.069 |
| 55–59 | 3.137 | 3.223 |
| 60–64 | 3.096 | 3.311 |
| 65–69 | 1.983 | 2.244 |
| 70–74 | 1.478 | 1.806 |
| 75–79 | 1.161 | 1.805 |
| 80–84 | 742 | 1.153 |
| 85+ | 292 | 480 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 1,4% veća od popisa, a 1,9% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,5 muškarci 41,3, žene 43,6
- Muškarci
- 49,1% 37.782
- Žene
- 50,9% 39.176
- Žena na 100 muškaraca
- 103,7
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.772 | 1.736 |
| 5–9 | 1.910 | 1.858 |
| 10–14 | 2.117 | 2.022 |
| 15–19 | 2.102 | 2.033 |
| 20–24 | 2.284 | 2.195 |
| 25–29 | 2.486 | 2.179 |
| 30–34 | 2.520 | 2.347 |
| 35–39 | 2.626 | 2.569 |
| 40–44 | 2.601 | 2.558 |
| 45–49 | 2.521 | 2.546 |
| 50–54 | 2.843 | 2.931 |
| 55–59 | 3.034 | 3.179 |
| 60–64 | 3.170 | 3.323 |
| 65–69 | 2.199 | 2.499 |
| 70–74 | 1.400 | 1.705 |
| 75–79 | 1.121 | 1.760 |
| 80–84 | 753 | 1.204 |
| 85+ | 323 | 532 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 1,4% veća od popisa, a 1,9% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,7 muškarci 41,5, žene 43,9
- Muškarci
- 49,1% 37.494
- Žene
- 50,9% 38.896
- Žena na 100 muškaraca
- 103,7
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.783 | 1.750 |
| 5–9 | 1.876 | 1.814 |
| 10–14 | 2.080 | 2.007 |
| 15–19 | 2.073 | 1.970 |
| 20–24 | 2.211 | 2.159 |
| 25–29 | 2.411 | 2.093 |
| 30–34 | 2.526 | 2.360 |
| 35–39 | 2.559 | 2.484 |
| 40–44 | 2.634 | 2.607 |
| 45–49 | 2.521 | 2.470 |
| 50–54 | 2.686 | 2.834 |
| 55–59 | 3.011 | 3.175 |
| 60–64 | 3.181 | 3.326 |
| 65–69 | 2.359 | 2.665 |
| 70–74 | 1.380 | 1.668 |
| 75–79 | 1.105 | 1.714 |
| 80–84 | 740 | 1.216 |
| 85+ | 358 | 584 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 1,4% veća od popisa, a 1,9% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,9 muškarci 41,7, žene 44,1
- Muškarci
- 49,1% 37.252
- Žene
- 50,9% 38.594
- Žena na 100 muškaraca
- 103,6
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.807 | 1.750 |
| 5–9 | 1.851 | 1.800 |
| 10–14 | 2.052 | 1.959 |
| 15–19 | 2.050 | 1.945 |
| 20–24 | 2.152 | 2.117 |
| 25–29 | 2.304 | 2.020 |
| 30–34 | 2.544 | 2.363 |
| 35–39 | 2.500 | 2.385 |
| 40–44 | 2.659 | 2.628 |
| 45–49 | 2.547 | 2.451 |
| 50–54 | 2.556 | 2.731 |
| 55–59 | 2.965 | 3.145 |
| 60–64 | 3.127 | 3.277 |
| 65–69 | 2.467 | 2.826 |
| 70–74 | 1.476 | 1.727 |
| 75–79 | 1.075 | 1.615 |
| 80–84 | 720 | 1.216 |
| 85+ | 400 | 639 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 1,4% veća od popisa, a 1,9% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,1 muškarci 41,9, žene 44,3
- Muškarci
- 49,2% 37.007
- Žene
- 50,8% 38.279
- Žena na 100 muškaraca
- 103,4
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.806 | 1.739 |
| 5–9 | 1.844 | 1.784 |
| 10–14 | 2.008 | 1.914 |
| 15–19 | 2.054 | 1.954 |
| 20–24 | 2.103 | 2.085 |
| 25–29 | 2.176 | 1.924 |
| 30–34 | 2.532 | 2.318 |
| 35–39 | 2.482 | 2.343 |
| 40–44 | 2.671 | 2.611 |
| 45–49 | 2.553 | 2.464 |
| 50–54 | 2.483 | 2.606 |
| 55–59 | 2.898 | 3.110 |
| 60–64 | 3.020 | 3.160 |
| 65–69 | 2.599 | 3.013 |
| 70–74 | 1.562 | 1.822 |
| 75–79 | 1.064 | 1.517 |
| 80–84 | 705 | 1.223 |
| 85+ | 447 | 692 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 1,4% veća od popisa, a 1,9% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,3 muškarci 42,1, žene 44,5
- Muškarci
- 49,1% 36.708
- Žene
- 50,9% 37.995
- Žena na 100 muškaraca
- 103,5
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.797 | 1.747 |
| 5–9 | 1.813 | 1.744 |
| 10–14 | 1.940 | 1.885 |
| 15–19 | 2.087 | 1.987 |
| 20–24 | 2.033 | 2.014 |
| 25–29 | 2.098 | 1.858 |
| 30–34 | 2.468 | 2.220 |
| 35–39 | 2.485 | 2.331 |
| 40–44 | 2.649 | 2.588 |
| 45–49 | 2.543 | 2.474 |
| 50–54 | 2.453 | 2.546 |
| 55–59 | 2.815 | 3.001 |
| 60–64 | 2.898 | 3.082 |
| 65–69 | 2.726 | 3.128 |
| 70–74 | 1.672 | 2.006 |
| 75–79 | 1.061 | 1.451 |
| 80–84 | 673 | 1.186 |
| 85+ | 497 | 747 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 1,4% veća od popisa, a 1,9% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,5 muškarci 42,3, žene 44,7
- Muškarci
- 49,1% 36.319
- Žene
- 50,9% 37.656
- Žena na 100 muškaraca
- 103,7
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.776 | 1.717 |
| 5–9 | 1.781 | 1.727 |
| 10–14 | 1.906 | 1.860 |
| 15–19 | 2.080 | 1.998 |
| 20–24 | 1.965 | 1.926 |
| 25–29 | 2.060 | 1.852 |
| 30–34 | 2.370 | 2.102 |
| 35–39 | 2.480 | 2.318 |
| 40–44 | 2.591 | 2.555 |
| 45–49 | 2.580 | 2.510 |
| 50–54 | 2.437 | 2.497 |
| 55–59 | 2.705 | 2.865 |
| 60–64 | 2.805 | 3.065 |
| 65–69 | 2.769 | 3.139 |
| 70–74 | 1.843 | 2.252 |
| 75–79 | 1.006 | 1.346 |
| 80–84 | 651 | 1.138 |
| 85+ | 514 | 789 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 1,4% veća od popisa, a 1,9% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,6 muškarci 42,4, žene 44,8
- Muškarci
- 49,1% 35.857
- Žene
- 50,9% 37.232
- Žena na 100 muškaraca
- 103,8
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.739 | 1.673 |
| 5–9 | 1.798 | 1.746 |
| 10–14 | 1.875 | 1.821 |
| 15–19 | 2.047 | 1.992 |
| 20–24 | 1.924 | 1.863 |
| 25–29 | 1.999 | 1.830 |
| 30–34 | 2.280 | 2.016 |
| 35–39 | 2.488 | 2.344 |
| 40–44 | 2.523 | 2.467 |
| 45–49 | 2.619 | 2.565 |
| 50–54 | 2.442 | 2.426 |
| 55–59 | 2.553 | 2.760 |
| 60–64 | 2.771 | 3.065 |
| 65–69 | 2.761 | 3.136 |
| 70–74 | 1.916 | 2.371 |
| 75–79 | 1.006 | 1.298 |
| 80–84 | 626 | 1.086 |
| 85+ | 490 | 773 |
- Prosečna starost
- 44,1 muškarci 42,9, žene 45,2
- Muškarci
- 48,9% 35.252
- Žene
- 51,1% 36.810
- Žena na 100 muškaraca
- 104,4
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.689 | 1.582 |
| 5–9 | 1.763 | 1.685 |
| 10–14 | 1.855 | 1.770 |
| 15–19 | 1.964 | 1.911 |
| 20–24 | 1.859 | 1.736 |
| 25–29 | 1.891 | 1.857 |
| 30–34 | 2.051 | 1.983 |
| 35–39 | 2.384 | 2.323 |
| 40–44 | 2.390 | 2.335 |
| 45–49 | 2.553 | 2.604 |
| 50–54 | 2.454 | 2.440 |
| 55–59 | 2.415 | 2.654 |
| 60–64 | 2.849 | 3.148 |
| 65–69 | 2.883 | 3.157 |
| 70–74 | 2.167 | 2.627 |
| 75–79 | 1.113 | 1.371 |
| 80–84 | 618 | 951 |
| 85+ | 354 | 676 |
- Prosečna starost
- 44,2 muškarci 43,1, žene 45,3
- Muškarci
- 48,9% 35.044
- Žene
- 51,1% 36.622
- Žena na 100 muškaraca
- 104,5
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.668 | 1.604 |
| 5–9 | 1.780 | 1.673 |
| 10–14 | 1.853 | 1.744 |
| 15–19 | 1.946 | 1.907 |
| 20–24 | 1.869 | 1.746 |
| 25–29 | 1.843 | 1.793 |
| 30–34 | 1.950 | 1.912 |
| 35–39 | 2.353 | 2.315 |
| 40–44 | 2.383 | 2.331 |
| 45–49 | 2.575 | 2.587 |
| 50–54 | 2.421 | 2.464 |
| 55–59 | 2.370 | 2.534 |
| 60–64 | 2.765 | 3.104 |
| 65–69 | 2.838 | 3.092 |
| 70–74 | 2.259 | 2.763 |
| 75–79 | 1.184 | 1.463 |
| 80–84 | 634 | 927 |
| 85+ | 353 | 663 |
- Prosečna starost
- 44,4 muškarci 43,3, žene 45,5
- Muškarci
- 48,9% 34.841
- Žene
- 51,1% 36.446
- Žena na 100 muškaraca
- 104,6
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.648 | 1.591 |
| 5–9 | 1.790 | 1.682 |
| 10–14 | 1.830 | 1.699 |
| 15–19 | 1.912 | 1.897 |
| 20–24 | 1.894 | 1.783 |
| 25–29 | 1.812 | 1.732 |
| 30–34 | 1.857 | 1.843 |
| 35–39 | 2.274 | 2.228 |
| 40–44 | 2.383 | 2.334 |
| 45–49 | 2.547 | 2.572 |
| 50–54 | 2.426 | 2.485 |
| 55–59 | 2.349 | 2.473 |
| 60–64 | 2.664 | 2.992 |
| 65–69 | 2.739 | 3.005 |
| 70–74 | 2.383 | 2.900 |
| 75–79 | 1.300 | 1.656 |
| 80–84 | 663 | 895 |
| 85+ | 370 | 679 |
- Prosečna starost
- 44,6 muškarci 43,5, žene 45,7
- Muškarci
- 48,9% 34.723
- Žene
- 51,1% 36.312
- Žena na 100 muškaraca
- 104,6
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.643 | 1.597 |
| 5–9 | 1.785 | 1.658 |
| 10–14 | 1.791 | 1.657 |
| 15–19 | 1.890 | 1.875 |
| 20–24 | 1.904 | 1.846 |
| 25–29 | 1.787 | 1.657 |
| 30–34 | 1.853 | 1.811 |
| 35–39 | 2.171 | 2.139 |
| 40–44 | 2.381 | 2.330 |
| 45–49 | 2.502 | 2.543 |
| 50–54 | 2.474 | 2.513 |
| 55–59 | 2.341 | 2.453 |
| 60–64 | 2.557 | 2.851 |
| 65–69 | 2.662 | 2.973 |
| 70–74 | 2.481 | 2.958 |
| 75–79 | 1.443 | 1.905 |
| 80–84 | 668 | 843 |
| 85+ | 390 | 703 |
Crtica je Srbija u istoj godini. Procene pre 2022. se ne nastavljaju na one posle popisa, pa se te godine ne porede međusobno. RZS.
Nacionalnost, popisi 2022. i 2011.
| Grupa | Traka | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|---|
| Srbi | 93,3% | 94,1% | 67.202 | |
| Nisu se izjasnili | 0,6% | 1,0% | 455 | |
| Nepoznato | 4,0% | 2,5% | 2.877 |
Grupe ispod 1% (20)
| Grupa | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|
| Romi | 0,82% | 1,0% | 590 |
| Muslimani | 0,37% | 0,7% | 265 |
| Rusi | 0,32% | 0,0% | 232 |
| Bošnjaci | 0,17% | 0,2% | 123 |
| Ostali | 0,10% | 0,1% | 74 |
| Jugosloveni | 0,09% | 0,1% | 67 |
| Hrvati | 0,06% | 0,1% | 44 |
| Mađari | 0,04% | 0,0% | 27 |
| Makedonci | 0,03% | 0,0% | 24 |
| Ukrajinci | 0,02% | 0,0% | 18 |
| Crnogorci | 0,02% | 0,1% | 17 |
| Regionalna pripadnost | 0,01% | 0,0% | 10 |
| Slovaci | 0,01% | 0,0% | 9 |
| Nemci | 0,01% | 0,0% | 7 |
| Bugari | 0,01% | 0,0% | 6 |
| Slovenci | 0,01% | 0,0% | 5 |
| Rumuni | 0,00% | 0,0% | 3 |
| Rusini | 0,00% | 0,0% | 3 |
| Albanci | 0,00% | 0,0% | 2 |
| Bunjevci | 0,00% | 0,0% | 2 |
Veroispovest, popisi 2022. i 2011.
| Grupa | Traka | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|---|
| Pravoslavna | 93,6% | 94,3% | 67.479 | |
| Nisu se izjasnili | 0,8% | 1,1% | 548 | |
| Nepoznato | 4,1% | 2,7% | 2.924 |
Grupe ispod 1% (9)
| Grupa | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|
| Islamska | 0,87% | 0,9% | 630 |
| Ostale hrišćanske | 0,25% | 0,6% | 178 |
| Nisu vernici | 0,22% | 0,3% | 156 |
| Katolička | 0,16% | 0,2% | 112 |
| Protestantska | 0,02% | 0,0% | 16 |
| Agnostici | 0,02% | 0,0% | 12 |
| Ostale | 0,00% | 0,0% | 3 |
| Judaistička | 0,00% | 0,0% | 2 |
| Istočnjačke | 0,00% | 0,0% | 2 |
Udeo u svim popisanim. Izjašnjavanje nije obavezno, a „Nepoznato” je kategorija RZS-a. Udeo „Nepoznato” je u Srbiji 2022. veći nego 2011, pa razlika između kolona ne mora da bude stvarna promena. Nacionalnost i vera se ne ocenjuju i ne ulaze u poređenja. RZS, Popis 2022.
Cena života
- Korpa, usklađena
- 112.981 RSD, 2026-05, pomereno do 2026-09, procena iz najbližih gradova
- Prosečna plata
- 96.636 RSD
- Stanovanje mesečno
- 30.299 ugovorena cena, stan od 50 m²
- Sve kroz platu
- 1,48 korpa i stanovanje
Procena Državna računica, a ne tržišno merenje; koristi se oprezno i poredi sa našim cenama iz prodavnica. Stanovanje: ugovorena cena RGZ-a, svedena na mesečni iznos prema kirijama u mestima gde postoje obe brojke. Uporedi cene u prodavnicama.
Stanovanje i obrazovanje
- Stanova
- 38.410
- Prazni i napušteni
- 19,4%
- Pod zakupom
- 4,2%
- Zgrade starije od 1971.
- 27%
- Viša ili visoka škola
- 14,7%
- Bez srednje škole
- 24,0%
Popis 2022. RZS.
Posao i plate
- Neto plata, 12 meseci
- 96.636 do 08/2026
- Zaposlenih na 1.000
- 321
- Aktivnih firmi
- 851 09/2025
- Nezaposlenih na birou
- 3.556 09/2025
- Budžet po stanovniku
- 51.616 RSD, 2024.
- Ulaganja po stanovniku
- 4.853 RSD, 10,0% rashoda
Plata zaposlenih koji ovde žive, bez obzira na to gde rade. Tačka je ovo mesto, crta je Srbija.
Zdravstvo
- Lekara
- 233
- Stanovnika po lekaru
- 305
- Zubara
- 17
- Farmaceuta
- 30
Podaci za 2024, samo zdravstvena služba. Broji se gde ljudi rade, pa bolnički centri izgledaju bolje od mesta čiji se stanovnici tamo leče.
Škole i vrtići
- Skor na maloj maturi
- 505 2025/26, prosek mesta 481
- Osnovnih škola
- 14
- Dece u vrtiću
- 1.775 2025/2026
- Obuhvat vrtićem
- 38% naša procena
Skor je prosek tri standardizovana testa, ponderisan brojem učenika. Više govori o generaciji i porodicama nego o samoj školi. Ministarstvo prosvete.
Od čega se živi
Popis 2022.
Popis 2011.
| Grupa | 2022. | Udeo | 2011. | Udeo |
|---|---|---|---|---|
| Zaposleni | 22.796 | 31,6% | 20.096 | 25,3% |
| Penzioneri | 17.151 | 23,8% | 16.277 | 20,5% |
| Deca do 15 godina | 10.344 | 14,4% | 11.784 | 14,9% |
| Učenici i studenti | 4.351 | 6,0% | 5.894 | 7,4% |
| Nezaposleni | 5.230 | 7,3% | 9.999 | 12,6% |
| Domaćinstvo i ostali | 12.190 | 16,9% | 15.277 | 19,3% |
RZS, popisi 2011. i 2022: svaka osoba je u jednoj grupi. Stopa nezaposlenosti po popisu je 18,7%. Godišnje, PIO fond: 17.419 korisnika penzija u 2026-06, prosečna penzija 44.481 RSD, 76 korisnika na 100 zaposlenih. Ne ulazi u ocenu.
Komunalije i putevi
- Domaćinstva na vodovodu
- 89,1%
- Domaćinstva na kanalizaciji
- 61,3%
- Prečišćene otpadne vode
- 0,0%
- Opštinski putevi sa savremenim kolovozom
- 81,1%
- Divlje deponije, prijavljene
- 17
Godišnjak Opštine i regioni, podaci za 2024. Priključci prema domaćinstvima iz popisa 2022, pa vikend kuće mogu da podignu udeo. Ne ulazi u ocenu.
Na šta opština planira da troši
Plan za 2021, ukupno 2.987 miliona RSD. Godine se razlikuju među mestima, pa ovo nije rang.
- Ekonomski poslovi
- 21,6%
- Obrazovanje
- 20,6%
- Opšte javne usluge
- 18,9%
- Stanovi i zajednica
- 15,2%
- Rekreacija, sport i kultura
- 12,6%
- Socijalna zaštita
- 5,3%
- Javni red i bezbednost
- 3,4%
- Zaštita životne sredine
- 2,4%
Budžet opštine, data.gov.rs. Plan nije izvršenje. Ne ulazi u ocenu.
Mobilna mreža i internet
- Mobilna mreža, preuzimanje
- 177 Mb/s
- Broj mobilnih testova
- 926
- Fiksni, preuzimanje
- 89 Mb/s zavisi od paketa
Ocena ide iz mobilne mreže, jer ljudi internet uglavnom koriste na telefonu preko 4G i 5G. Fiksna brzina više pokazuje koji paket korisnici biraju nego šta je dostupno, pa nije u oceni. Prosek Speedtest merenja za 3. kvartal 2026, koja sami pokreću korisnici. Kod malog broja testova rezultat je nesiguran. Speedtest by Ookla Global Fixed and Mobile Network Performance Maps, CC BY-NC-SA 4.0.
Vazduh
Poslednjih 30 dana, stanica Loznica, neverifikovano, do 2026-11-01.24,9 µg/m³ PM2.5
- PM2.5 zimi, iz merenja PM10
- 55,9 2024.
- PM10 zimi, izmereno
- 67,3 2024.
- SO₂, prosek
- 15,1
- Dana PM10 preko 50
- 113
- Emisije SO₂ iz fabrika
- 5 t 2024, pogona: 1
Procena Stanica SEPA ovde meri PM10, a ne PM2.5: Loznica. PM2.5 je PM10 pomnožen sa 0,83, odnosom iz mesta koja mere oba zagađivača. Tipična greška je 8,4 bodova ocene. Emisije: NRIZ registar.
Bezbednost na putu
- Sa povređenima 2025.
- 145
- Sa poginulima 2025.
- 1
- Teških godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana
- 19,0 69.999 ljudi tokom dana
- Sve nezgode 2026.
- 164 tekuća godina
- Na glavnim putevima van naselja*
- 9 od 146 teških, 2025.
Ocena ne računa nezgode na autoputevima i brzim putevima (9% teških nezgoda ovde), a deli se sa dnevnim stanovništvom: stanovnici plus ljudi koji tu rade, minus oni koji rade negde drugde. Drugi tranzitni putevi su i dalje uračunati; zvezdica je naš proračun koji ne menja ocenu. MUP, otvoreni podaci.
Osude za krivična dela
- Osuđenih odraslih 2024.
- 373
- Za imovinu
- 64
- Za život i telo
- 18
- U saobraćaju
- 52
Osude po mestu izvršenja, ne prijavljena dela i ne ocena bezbednosti, zato nisu u indeksu.
Povezanost
- Do sedišta regiona*
- 54 min 125. od 161
- Do najbližeg velikog centra*
- 105 min 127. od 161
- Do Beograda*
- 105 min 73. od 161
- Do najbližeg fakulteta*
- 0 min 1. od 161
- Do najbliže srednje škole*
- 0 min 1. od 161
Minuti vožnje kolima bez gužve, od centra mesta. Ne meri autobus i ne ulazi u ocenu. Veliki centri su Beograd, Novi Sad, Niš i Kragujevac. Nula znači da je cilj u samom mestu. Red 1 je najbliže.