Sva mesta · Grad Beograd
Lazarevac
Lazarevac: iznad proseka svih mesta po demografiji (74) i poslu i plati (54), ispod proseka po vazduhu (46, procena). Stanovništvo od popisa 2022: −0,6%, prosek regiona +0,1%.
54.821 stanovnika117.873 RSD neto plata
Ocena 1–100, veće je bolje. To je geometrijski prosek 7 tema, bez Bezbednosti na putu. Verovatno između 24. i 49. mesta.
Kako računamoProfil mesta
Ocene 1–100, veće je bolje. Crtica je prosek sličnih mesta.
Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: promena stanovništva od popisa 2022. i neto doseljeni na 1.000 stanovnika.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: neto plata, zaposleni na 1.000 radno sposobnih i firme na 1.000 stanovnika.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: koliko plata pokriva korpu i stanovanje.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: zdravstveni radnici na 10.000 stanovnika i životni vek.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: mala matura, obuhvat vrtićem i vreme do fakulteta i srednje škole.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: vreme do velikog centra i brzina mobilne mreže.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: gori od dva zagađivača, PM2.5 zimi i SO₂.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: teške nezgode; tema je van ukupne ocene.
Kako računamoTrendovi
Stanovništvo se poredi po popisima i procenama posle 2022, jer se godišnje procene ne nastavljaju preko popisa. Metodologija popisa se menjala.
Stanovnika54.821 2025.→ 0,6% od 2022.Detalji
Broj stanovnika po proceni RZS. Godine pre popisa 2022. su stare procene.
- Najviše, 1991.
- 58.882
- Najmanje, 1948.
- 36.377
- Broj stanovnika
- 54.821
- Prosek mesta
- 40.683
- Položaj, 1. je najviše
- 33. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 54.821 2024. 54.976 2023. 55.098 2022. 55.146 2011. 58.622 2002. 58.511 1991. 58.882 1981. 51.068 1971. 45.675 1961. 43.906 1953. 38.794 1948. 36.377 Neto plata117.873 RSD, 12 meseci do 08/2026▲ 5,3% 2020–2025. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna neto plata po godinama, RZS.
- Najviše, 2025.
- 110.210 RSD
- Najmanje, 2018.
- 64.241 RSD
- Neto plata, 12 meseci
- 117.873 RSD
- Prosek mesta
- 101.239 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 14. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2025. 110.210 93.603 2024. 100.361 83.346 2023. 90.240 72.735 2022. 80.845 63.533 2021. 76.850 56.572 2020. 73.717 52.069 2019. 69.491 47.718 2018. 64.241 43.470 Zaposlenih22.719 2026.→ 1,2% od 2021.Detalji
Broj zaposlenih po godinama, RZS. Na grafikonu je ukupan broj, a poređenje je na 1.000 stanovnika.
- Najviše, 2023.
- 24.026
- Najmanje, 2016.
- 21.059
- Prosek mesta
- 322
- Položaj, 1. je najbolje
- 12. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2026. 22.719 2025. 23.171 2024. 23.731 2023. 24.026 2022. 23.348 2021. 22.989 2020. 22.506 2019. 22.147 2018. 21.843 2017. 21.108 2016. 21.059 Korisnici penzija13.408 2026.▲ 4,3% od 2021.Detalji
Korisnici svih vrsta penzija, PIO fond, decembar svake godine, a za tekuću godinu poslednji objavljen mesec.
- Najviše, 2018.
- 13.416
- Najmanje, 2022.
- 12.766
- Prosek mesta
- 248
- Položaj, 1. je najviše
- 86. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2026. 13.408 2025. 13.211 2024. 13.009 2023. 12.784 2022. 12.766 2021. 12.854 2020. 13.253 2019. 13.323 2018. 13.416 Odseljeni1.236 2025.▼ 18,3% od 2022.Detalji
Broj ljudi koji su se odselili iz mesta tokom godine, RZS.
- Najviše, 2022.
- 1.512
- Najmanje, 2025.
- 1.236
- Prosek mesta
- -1,5
- Položaj, 1. je najbolje
- 47. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 1.236 2024. 1.268 2023. 1.408 2022. 1.512 Doseljeni1.240 2025.▼ 10,7% od 2022.Detalji
Broj ljudi koji su se doselili u mesto tokom godine, RZS.
- Najviše, 2023.
- 1.398
- Najmanje, 2025.
- 1.240
- Prosek mesta
- -1,5
- Položaj, 1. je najbolje
- 47. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 1.240 2024. 1.298 2023. 1.398 2022. 1.389
Još trendova (10)
Novi stanovi, po m²135.572 RSD 2023.▲ 2,1% od 2019. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna cena novog stana po kvadratnom metru, RZS. U malom mestu je godišnje malo prodaja, pa broj jače skače.
- Najviše, 2023.
- 135.572 RSD
- Najmanje, 2019.
- 100.229 RSD
- Cena novih stanova po m²
- 135.572 RSD
- Prosek mesta
- 135.783 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 58. od 87
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2023. 135.572 143.298 2022. 121.642 126.155 2021. 105.312 114.840 2020. 103.062 108.603 2019. 100.229 107.098 Noćenja turista5.669 2025.▼ 9,2% od 2019.Detalji
Ukupan broj noćenja turista godišnje, RZS. Na grafikonu je ukupan broj, a poređenje je po stanovniku.
- Najviše, 2023.
- 10.166
- Najmanje, 2012.
- 734
- Prosek mesta
- 2,7
- Položaj, 1. je najbolje
- 125. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 5.669 2024. 9.243 2023. 10.166 2022. 4.477 2021. 1.135 2020. 1.919 2019. 6.242 2018. 4.161 2017. 1.462 2016. 1.583 2015. 2.276 2014. 5.219 2013. 1.289 2012. 734 2011. 996 2010. 8.709 Mala matura498 2026.→ 0,4% od 2023.Detalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečan skor učenika na maloj maturi.
- Najviše, 2024.
- 504
- Najmanje, 2023.
- 496
- Prosek mesta
- 481
- Položaj, 1. je najbolje
- 45. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2026. 498 481 2025. 497 479 2024. 504 483 2023. 496 483 Saobraćajne nezgode290 2025.▲ 18,4% od 2020.Detalji
Ukupan broj saobraćajnih nezgoda godišnje, MUP.
- Najviše, 2019.
- 326
- Najmanje, 2020.
- 245
- Prosek mesta
- 206
- Položaj, 1. je najbolje
- 130. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 290 2024. 277 2023. 269 2022. 274 2021. 257 2020. 245 2019. 326 2018. 297 2017. 321 2016. 293 Noćno svetlo, sa satelita10. od 161 po stanovniku 2025.▲ 4,2% od 2020.Detalji
Ukupna jačina veštačkog svetla koju satelit NASA izmeri noću iznad teritorije mesta. Sam broj nema svakodnevno značenje: služi za poređenje istog mesta kroz vreme i mesta međusobno. Industrija i prelazak na LED rasvetu menjaju ga i kad se broj ljudi ne menja.
- Najviše, 2024.
- 13.674
- Najmanje, 2014.
- 8.197
- Prosek mesta
- 119,2
- Položaj, 1. je najviše
- 10. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 12.738 2024. 13.674 2023. 12.710 2022. 13.528 2021. 13.344 2020. 12.230 2019. 12.075 2018. 11.202 2017. 9.715 2016. 8.996 2015. 8.564 2014. 8.197 2013. 8.301 2012. 8.415 Prosečna penzija86.777 RSD 2026.▲ 47,0% od 2021. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna penzija svih vrsta, PIO fond, decembar svake godine, a za tekuću godinu poslednji objavljen mesec.
- Najviše, 2026.
- 86.777 RSD
- Najmanje, 2018.
- 36.466 RSD
- Prosečna penzija
- 86.777 RSD
- Prosek mesta
- 50.307 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 4. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2026. 86.777 50.307 2025. 86.115 50.246 2024. 75.309 44.693 2023. 58.413 35.047 2022. 48.876 29.593 2021. 41.980 25.699 2020. 39.336 24.231 2019. 36.917 22.945 2018. 36.466 22.892 Divlje deponije, prijavljene9 2024.▼ 71,9% od 2019.Detalji
Lokacije koje su opštine i komunalna preduzeća prijavile registru SEPA. Rast može da znači i savesnije prijavljivanje.
- Najviše, 2018.
- 38
- Najmanje, 2024.
- 9
- Prosek mesta
- 18
- Položaj, 1. je najviše
- 85. od 155
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2024. 9 2022. 11 2021. 15 2020. 30 2019. 32 2018. 38 Životni vek74,7 god. 2025.→ 0,7% od 2023.Detalji
- Muškarci
- Žene
Tabela po godinama
Godina Muškarci Žene 2025. 72,9 76,6 2024. 72,2 77,6 2023. 71,6 76,8 Brakovi279 2025.▲ 21,8% od 2020.Detalji
Broj sklopljenih brakova godišnje, RZS.
- Najviše, 2011.
- 381
- Najmanje, 2020.
- 229
- Prosek mesta
- 4,4
- Položaj, 1. je najviše
- 16. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 279 2024. 279 2023. 300 2022. 303 2021. 335 2020. 229 2019. 353 2018. 332 2017. 337 2016. 341 2015. 366 2014. 369 2013. 362 2012. 369 2011. 381 2010. 343 Stanovi po dozvolama165 2025.▲ 32,0% od 2020.Detalji
Broj stanova za koje je izdata građevinska dozvola, RZS.
- Najviše, 2016.
- 194
- Najmanje, 2023.
- 82
- Prosek mesta
- 4,8
- Položaj, 1. je najbolje
- 74. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 165 2024. 138 2023. 82 2022. 126 2021. 148 2020. 125 2019. 126 2018. 110 2017. 91 2016. 194 2015. 93 2014. 85 2013. 124 2012. 130 2011. 181 2010. 155 2009. 128 2008. 161 2007. 134
„Realno" znači posle inflacije po indeksu cena za Srbiju. Strelica je smer; zelena je poboljšanje, crvena pogoršanje, siva bez ocene. Praćenje ocena počinje u oktobru 2026.
Naši nalazi
* Naše računanje. Tražene cene su medijana oglasa, bez ponovljenih, gde ih ima bar 10. Tražene kirije i cene ulaze u Priuštivost. Ostalo su podaci navedenih izvora van državne statistike.
Poređenje
Medijana: pola mesta je iznad te vrednosti, a pola ispod, pa je ne pomeraju krajnje vrednosti. Prosek regiona računa svako mesto jednako. Mesto 1 je najbolje. Kliknite na pokazatelj za sva mesta.
| Pokazatelj | Ovde | Prosek regiona | Medijana | U regionu | U Srbiji |
|---|---|---|---|---|---|
| Neto plata, 12 meseci | 117.873 RSD | 137.812 | 96.554 | 11. od 17 | 14. od 161 |
| Zaposleni na 1.000 radno sposobnih | 651 | 664 | 521 | 8. od 17 | 9. od 161 |
| Nezaposleni na 1.000 stanovnika | 24,2 | 21,5 | 55,9 | 13. od 17 | 24. od 161 |
| Promena od 2022. | -0,6 % | 0,1 | -2,6 | 13. od 17 | 20. od 161 |
| Deca do 14 godina | 15,9 % | 15,0 | 13,5 | 2. od 17 | 11. od 161 |
| Sa višom ili visokom školom | 16,4 % | 32,4 | 13,9 | 13. od 17 | 50. od 161 |
| Skor na maloj maturi | 498 | 515 | 480 | 11. od 17 | 45. od 161 |
| Lekari na 10.000 stanovnika | 17,9 | 73,4 | 17,1 | 7. od 17 | 79. od 161 |
| Cena stana po m² | nema podatka | 2.986 | 1.291 | – | – |
| Mobilna mreža Procena | 173 Mb/s | 259 | 156 | 13. od 17 | 63. od 161 |
| PM2.5 zimi, izmereno ili procena Procena | 44,9 µg/m³ | 40,4 | 33,4 | 12. od 17 | 143. od 161 |
| Teške nezgode godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana | 23,7 | 19,2 | 17,6 | 13. od 17 | 126. od 161 |
Slična mesta: Obrenovac, Stara Pazova, Mladenovac, Šabac, Inđija. Upoređuje se sa njihovim prosekom, prvo najveća razlika.
Prednosti u odnosu na slična mesta
| Pokazatelj | Ovde | Slična mesta |
|---|---|---|
| Neto plata, 12 meseci | 117.873 RSD | 107.162 RSD |
| Zaposleni na 1.000 radno sposobnih | 651 | 616 |
| Skor na maloj maturi | 498 | 485 |
| Obuhvat vrtićem | 59 % | 54 % |
| Teške nezgode godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana | 23,7 | 24,9 |
| Prazni i napušteni stanovi | 13,0 % | 13,9 % |
| Nezaposleni na 1.000 stanovnika | 24,2 | 28,3 |
Zaostatak za sličnim mestima
| Pokazatelj | Ovde | Slična mesta |
|---|---|---|
| Do sedišta regiona | 69 min | 40 min |
| Domaćinstva na vodovodu | 64,8 % | 80,0 % |
| Neto doseljeni na 1.000 godišnje | 0,1 | 3,2 |
| Prečišćene otpadne vode | 0,0 % | 17,8 % |
| Stanovi po dozvolama na 1.000 godišnje | 2,4 | 8,8 |
| Do najbližeg velikog centra | 69 min | 48 min |
| Firme na 1.000 stanovnika | 8,8 | 14,4 |
| PM2.5 zimi, izmereno ili procena | 44,9 µg/m³ | 42,3 µg/m³ |
Šta kažu nezavisni izvori
Procena OpenStreetMap, 2026-11-01. Podatke unose volonteri: ovo pokazuje šta je ucrtano na mapi, a slabije mapirano mesto izgleda kao mesto sa manje usluga. Ne ulazi u ocenu.
- Apoteke na 10.000 stanovnika: 2,7 (prosek mesta 2,8)
- Supermarketi na 10.000 stanovnika: 2,0 (prosek mesta 1,9)
- Pošte na 10.000 stanovnika: 2,4 (prosek mesta 3,5)
- Banke na 10.000 stanovnika: 1,5 (prosek mesta 1,8)
- Lekari i klinike na 10.000 stanovnika: 0,6 (prosek mesta 1,7)
- Restorani i kafići na 10.000 stanovnika: 4,2 (prosek mesta 8,9)
- Benzinske pumpe na 10.000 stanovnika: 2,2 (prosek mesta 3,2)
Slična mesta
Uporedi ova mesta u alatu. Sličnost je računata iz 28 pokazatelja; način je na stranici Kako računamo.
Izvori i metodologija
Izvor i period stoje uz svaki pokazatelj. Celu računicu vidite na stranici Kako računamo, a proveru ocene na stranici Provera ocene. Svežinu izvora prati Stanje podataka, a sve brojke su u preuzimanju.
Provera brojki
Zvanične procene poredimo sa onim što je stvarno izbrojano. Ako se slažu, odnos je oko 100. Izbori 2026. nisu konačni. Ovo ne ulazi u glavnu ocenu.
| Pitanje | Zvanično | Izmereno | Odnos |
|---|---|---|---|
| Koliko punoletnih je stvarno tu?Glasači su donja mera prisutnih; iznad 100 znači da je glasalo više ljudi nego što procena kaže da živi tu. | 44.380 punoletnih po RZS proceni | 38.995 glasalo 2026. | 88 na 100 |
| Da li je birački spisak veći od procene?Spisak uključuje i one koji su otišli, a nisu se odjavili. | 44.380 punoletnih po RZS proceni | 49.454 na biračkom spisku | 111 na 100 |
| Ima li dece koliko piše?Škola zna ko je stvarno došao. | 575 očekivanih osmaka po RZS proceni | 555 stvarno na maloj maturi | 97 na 100 |
| Koliko stanova je stvarno nastanjeno?Popis 2022. Ostatak su prazni, napušteni i vikend stanovi. | 26.375 stanova | 20.431 nastanjeno | 78% |
| Koliko mesto svetli noću?Satelit NASA. Industrija i LED rasveta podižu broj. | 54.821 stanovnika | 232,4 zračenja na 1.000 stanovnika | 10. od 161 |
Promena biračkog spiska, 2023. do 2026.
Spisak se menja zbog novih punoletnih i umrlih. Ostatak je ono što to dvoje ne objašnjava.
- Spisak 2023.
- 50.194
- Novi punoletni
- +1.652
- Umrli
- −2.053
- Ostatak
- −339
- Spisak 2026.
- 49.454
Život i ljudi
Životni vek i uzroci smrti
- Životni vek, muškarci
- 72,9 god.
- Životni vek, žene
- 76,6 god.
- Bolesti srca i krvotoka na 10.000
- 73,7
- Tumori na 10.000
- 33,5
- Bolesti disanja na 10.000
- 4,8
- Povrede i trovanja na 10.000
- 2,9
Seljenje, porodica i gradnja
- Neto doseljeni na 1.000 godišnje
- 0,1
- Brakovi na 1.000 godišnje
- 5,2
- Razvodi na 100 brakova
- 42,1
- Stanovi po dozvolama na 1.000
- 2,4
- Srednjoškolci na 1.000 stanovnika
- 28,6
RZS. Uzroci smrti su sirove stope, pa starije mesto ima veće brojeve. Seljenje, smrti i brakovi su prosek tri godine, a dozvole pet.
Obrazovanje
Osnovna škola, osmi razred
- Prosečna ocena
- 3,90
- Matematika, skor
- 495
- Maternji jezik, skor
- 487
- Ocena prema testu*
- -0,19
Srednje škole
- Srednjih škola
- 3
- Gimnazija
- 1
- Srednjoškolaca na 1.000
- 28,6
- Učenika po nastavniku
- 8,2
* Naše računanje: koliko je školska ocena viša ili niža od ocene koju rezultat na maloj maturi predviđa u celoj Srbiji. Rezultati mature i upisni bodovi po srednjoj školi nisu objavljeni kao otvoreni podaci. Univerziteti su na stranici Univerziteti i fakulteti.
Stanovništvo
- Stanovnika 2025.
- 54.821
- Promena od 2022.
- -0,6%
- Dece do 14
- 15,9%
- Starijih od 65
- 20,9%
Na popisu 2011. bilo je 58.622, a 2022. 55.146 stanovnika. Procene RZS-a se posle svakog popisa ponovo baziraju, pa je linija prekinuta tamo gde bi skok bio samo promena osnova.
Svi popisi, 1948–2022.
Popisi su rađeni po različitim metodologijama, a teritorija je svedena na stanje iz 2022.
Procene po godinama
Rođeni i umrli, 1961–2025.
- Rođeni 2025.
- 561
- Umrli 2025.
- 784
- Prirodni priraštaj
- -223 rođeni minus umrli
Tabela po godinama
| Godina | Rođeni | Umrli | Priraštaj |
|---|---|---|---|
| 2025. | 561 | 784 | -223 |
| 2024. | 596 | 718 | -122 |
| 2023. | 593 | 736 | -143 |
| 2022. | 586 | 846 | -260 |
| 2021. | 634 | 1.036 | -402 |
| 2020. | 531 | 945 | -414 |
| 2019. | 642 | 783 | -141 |
| 2018. | 571 | 720 | -149 |
| 2017. | 642 | 808 | -166 |
| 2016. | 639 | 718 | -79 |
| 2015. | 690 | 784 | -94 |
| 2014. | 658 | 789 | -131 |
| 2013. | 595 | 756 | -161 |
| 2012. | 669 | 790 | -121 |
| 2011. | 623 | 737 | -114 |
| 2010. | 657 | 820 | -163 |
| 2009. | 635 | 782 | -147 |
| 2008. | 593 | 790 | -197 |
| 2007. | 577 | 758 | -181 |
| 2006. | 606 | 736 | -130 |
| 2005. | 612 | 787 | -175 |
| 2004. | 632 | 778 | -146 |
| 2003. | 628 | 772 | -144 |
| 2002. | 582 | 725 | -143 |
| 2001. | 626 | 642 | -16 |
| 2000. | 606 | 781 | -175 |
| 1999. | 615 | 707 | -92 |
| 1998. | 630 | 699 | -69 |
| 1997. | 608 | 668 | -60 |
| 1996. | 688 | 668 | 20 |
| 1995. | 709 | 639 | 70 |
| 1994. | 735 | 645 | 90 |
| 1993. | 764 | 635 | 129 |
| 1992. | 784 | 606 | 178 |
| 1991. | 798 | 558 | 240 |
| 1990. | 776 | 513 | 263 |
| 1989. | 798 | 524 | 274 |
| 1988. | 844 | 521 | 323 |
| 1987. | 881 | 534 | 347 |
| 1986. | 848 | 536 | 312 |
| 1985. | 825 | 510 | 315 |
| 1984. | 886 | 545 | 341 |
| 1983. | 870 | 536 | 334 |
| 1982. | 835 | 510 | 325 |
| 1981. | 801 | 466 | 335 |
| 1980. | 799 | 495 | 304 |
| 1979. | 773 | 428 | 345 |
| 1978. | 843 | 467 | 376 |
| 1977. | 685 | 457 | 228 |
| 1976. | 742 | 433 | 309 |
| 1975. | 719 | 402 | 317 |
| 1974. | 676 | 432 | 244 |
| 1973. | 623 | 402 | 221 |
| 1972. | 664 | 372 | 292 |
| 1971. | 602 | 410 | 192 |
| 1970. | 641 | 410 | 231 |
| 1969. | 660 | 407 | 253 |
| 1968. | 625 | 386 | 239 |
| 1967. | 633 | 367 | 266 |
| 1966. | 622 | 294 | 328 |
| 1965. | 658 | 316 | 342 |
| 1964. | 688 | 385 | 303 |
| 1963. | 709 | 316 | 393 |
| 1962. | 754 | 348 | 406 |
| 1961. | 845 | 329 | 516 |
RZS, teritorija svedena na današnje opštine.
Naselja (33), broj stanovnika po popisima
| Naselje | 1948. | 1971. | 1991. | 2011. | 2022. |
|---|---|---|---|---|---|
| Lazarevac | 3.614 | 7.994 | 21.978 | 26.006 | 27.635 |
| Veliki Crljeni | 2.296 | 3.861 | 4.668 | 4.318 | 3.888 |
| Šopić | 939 | 1.050 | 1.832 | 2.619 | 2.751 |
| Stepojevac | 2.327 | 2.638 | 2.943 | 2.894 | 2.711 |
| Petka | 711 | 1.105 | 1.065 | 1.422 | 1.459 |
| Rudovci | 1.112 | 1.909 | 1.804 | 1.620 | 1.378 |
| Mirosaljci | 1.775 | 1.729 | 1.794 | 1.513 | 1.361 |
| Vrbovno | 791 | 755 | 832 | 1.042 | 1.042 |
| Čibutkovica | 1.488 | 1.430 | 1.357 | 1.175 | 990 |
| Brajkovac | 1.552 | 1.344 | 1.192 | 929 | 861 |
| Baroševac | 1.070 | 1.219 | 1.315 | 1.054 | 844 |
| Barzilovica | 1.144 | 1.101 | 1.040 | 844 | 757 |
| Mali Crljeni | 791 | 868 | 930 | 811 | 742 |
| Leskovac | 999 | 906 | 855 | 779 | 697 |
| Junkovac | 1.450 | 1.172 | 1.057 | 834 | 652 |
| Dudovica | 854 | 895 | 840 | 701 | 624 |
| Trbušnica | 1.150 | 1.013 | 830 | 686 | 608 |
| Arapovac | 1.004 | 861 | 830 | 644 | 587 |
| Sokolovo | 663 | 656 | 608 | 562 | 556 |
| Medoševac | 1.292 | 1.725 | 1.095 | 642 | 503 |
| Šušnjar | 106 | 235 | 666 | 439 | 492 |
| Kruševica | 938 | 845 | 753 | 580 | 472 |
| Lukavica | 677 | 1.281 | 577 | 442 | 459 |
| Županjac | 594 | 552 | 650 | 508 | 452 |
| Vreoci | 2.447 | 3.174 | 3.385 | 2.559 | 445 |
| Dren | 146 | 323 | 877 | 436 | 437 |
| Burovo | 303 | 328 | 409 | 448 | 406 |
| Bistrica | 639 | 619 | 530 | 441 | 356 |
| Strmovo | 376 | 353 | 370 | 318 | 241 |
| Stubica | 608 | 955 | 302 | 236 | 223 |
| Prkosava | 393 | 367 | 339 | 259 | 208 |
| Zeoke | 925 | 1.052 | 883 | 722 | 163 |
| Cvetovac | 779 | 926 | 276 | 139 | 146 |
Sastav stanovništva
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 0,6% veća od popisa, a 2,0% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 40,5 muškarci 39,4, žene 41,5
- Muškarci
- 49,0% 28.728
- Žene
- 51,0% 29.868
- Žena na 100 muškaraca
- 104,0
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.501 | 1.488 |
| 5–9 | 1.519 | 1.399 |
| 10–14 | 1.543 | 1.433 |
| 15–19 | 1.873 | 1.763 |
| 20–24 | 2.009 | 1.946 |
| 25–29 | 2.179 | 2.118 |
| 30–34 | 2.092 | 1.991 |
| 35–39 | 1.932 | 1.926 |
| 40–44 | 1.813 | 1.969 |
| 45–49 | 2.045 | 2.158 |
| 50–54 | 2.283 | 2.386 |
| 55–59 | 2.535 | 2.520 |
| 60–64 | 1.809 | 1.976 |
| 65–69 | 954 | 1.194 |
| 70–74 | 1.061 | 1.374 |
| 75–79 | 910 | 1.230 |
| 80–84 | 505 | 708 |
| 85+ | 165 | 289 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 0,6% veća od popisa, a 2,0% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 40,6 muškarci 39,5, žene 41,7
- Muškarci
- 49,0% 28.661
- Žene
- 51,0% 29.862
- Žena na 100 muškaraca
- 104,2
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.531 | 1.522 |
| 5–9 | 1.521 | 1.408 |
| 10–14 | 1.519 | 1.414 |
| 15–19 | 1.819 | 1.680 |
| 20–24 | 1.960 | 1.936 |
| 25–29 | 2.180 | 2.103 |
| 30–34 | 2.128 | 2.004 |
| 35–39 | 1.953 | 1.942 |
| 40–44 | 1.792 | 1.939 |
| 45–49 | 1.983 | 2.095 |
| 50–54 | 2.216 | 2.345 |
| 55–59 | 2.526 | 2.540 |
| 60–64 | 1.934 | 2.098 |
| 65–69 | 1.016 | 1.240 |
| 70–74 | 996 | 1.325 |
| 75–79 | 871 | 1.218 |
| 80–84 | 528 | 753 |
| 85+ | 188 | 300 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 0,6% veća od popisa, a 2,0% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 40,8 muškarci 39,7, žene 41,8
- Muškarci
- 48,9% 28.556
- Žene
- 51,1% 29.796
- Žena na 100 muškaraca
- 104,3
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.545 | 1.537 |
| 5–9 | 1.509 | 1.423 |
| 10–14 | 1.509 | 1.399 |
| 15–19 | 1.752 | 1.602 |
| 20–24 | 1.931 | 1.921 |
| 25–29 | 2.153 | 2.083 |
| 30–34 | 2.155 | 2.016 |
| 35–39 | 1.986 | 1.949 |
| 40–44 | 1.784 | 1.927 |
| 45–49 | 1.919 | 2.040 |
| 50–54 | 2.149 | 2.291 |
| 55–59 | 2.432 | 2.512 |
| 60–64 | 2.082 | 2.210 |
| 65–69 | 1.140 | 1.350 |
| 70–74 | 897 | 1.230 |
| 75–79 | 858 | 1.207 |
| 80–84 | 548 | 781 |
| 85+ | 207 | 318 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 0,6% veća od popisa, a 2,0% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 41,0 muškarci 39,9, žene 42,0
- Muškarci
- 48,9% 28.405
- Žene
- 51,1% 29.644
- Žena na 100 muškaraca
- 104,4
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.540 | 1.514 |
| 5–9 | 1.489 | 1.415 |
| 10–14 | 1.511 | 1.394 |
| 15–19 | 1.661 | 1.545 |
| 20–24 | 1.920 | 1.894 |
| 25–29 | 2.108 | 2.040 |
| 30–34 | 2.155 | 2.038 |
| 35–39 | 2.012 | 1.975 |
| 40–44 | 1.796 | 1.897 |
| 45–49 | 1.849 | 2.006 |
| 50–54 | 2.093 | 2.226 |
| 55–59 | 2.320 | 2.449 |
| 60–64 | 2.211 | 2.293 |
| 65–69 | 1.292 | 1.510 |
| 70–74 | 821 | 1.122 |
| 75–79 | 818 | 1.177 |
| 80–84 | 572 | 794 |
| 85+ | 237 | 355 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 0,6% veća od popisa, a 2,0% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 41,1 muškarci 40,0, žene 42,2
- Muškarci
- 49,0% 28.272
- Žene
- 51,0% 29.463
- Žena na 100 muškaraca
- 104,2
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.572 | 1.503 |
| 5–9 | 1.488 | 1.432 |
| 10–14 | 1.513 | 1.401 |
| 15–19 | 1.585 | 1.468 |
| 20–24 | 1.907 | 1.845 |
| 25–29 | 2.032 | 1.990 |
| 30–34 | 2.144 | 2.071 |
| 35–39 | 2.014 | 1.976 |
| 40–44 | 1.821 | 1.885 |
| 45–49 | 1.801 | 1.966 |
| 50–54 | 2.036 | 2.166 |
| 55–59 | 2.223 | 2.354 |
| 60–64 | 2.273 | 2.346 |
| 65–69 | 1.454 | 1.706 |
| 70–74 | 785 | 1.046 |
| 75–79 | 778 | 1.130 |
| 80–84 | 569 | 775 |
| 85+ | 277 | 403 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 0,6% veća od popisa, a 2,0% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 41,3 muškarci 40,2, žene 42,3
- Muškarci
- 49,0% 28.125
- Žene
- 51,0% 29.319
- Žena na 100 muškaraca
- 104,2
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.580 | 1.510 |
| 5–9 | 1.492 | 1.460 |
| 10–14 | 1.511 | 1.390 |
| 15–19 | 1.548 | 1.418 |
| 20–24 | 1.879 | 1.776 |
| 25–29 | 1.956 | 1.955 |
| 30–34 | 2.126 | 2.078 |
| 35–39 | 2.014 | 1.956 |
| 40–44 | 1.852 | 1.905 |
| 45–49 | 1.767 | 1.910 |
| 50–54 | 1.955 | 2.097 |
| 55–59 | 2.162 | 2.299 |
| 60–64 | 2.301 | 2.394 |
| 65–69 | 1.571 | 1.850 |
| 70–74 | 788 | 1.040 |
| 75–79 | 766 | 1.083 |
| 80–84 | 529 | 755 |
| 85+ | 328 | 443 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 0,6% veća od popisa, a 2,0% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 41,4 muškarci 40,3, žene 42,5
- Muškarci
- 49,0% 27.978
- Žene
- 51,0% 29.158
- Žena na 100 muškaraca
- 104,2
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.593 | 1.485 |
| 5–9 | 1.503 | 1.484 |
| 10–14 | 1.505 | 1.403 |
| 15–19 | 1.525 | 1.392 |
| 20–24 | 1.815 | 1.679 |
| 25–29 | 1.891 | 1.920 |
| 30–34 | 2.115 | 2.057 |
| 35–39 | 2.043 | 1.952 |
| 40–44 | 1.861 | 1.916 |
| 45–49 | 1.735 | 1.887 |
| 50–54 | 1.897 | 2.035 |
| 55–59 | 2.095 | 2.247 |
| 60–64 | 2.286 | 2.416 |
| 65–69 | 1.686 | 1.954 |
| 70–74 | 846 | 1.084 |
| 75–79 | 725 | 1.026 |
| 80–84 | 517 | 767 |
| 85+ | 340 | 454 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 0,6% veća od popisa, a 2,0% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 41,5 muškarci 40,4, žene 42,7
- Muškarci
- 49,0% 27.878
- Žene
- 51,0% 28.987
- Žena na 100 muškaraca
- 104,0
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.636 | 1.457 |
| 5–9 | 1.508 | 1.480 |
| 10–14 | 1.495 | 1.422 |
| 15–19 | 1.508 | 1.370 |
| 20–24 | 1.745 | 1.592 |
| 25–29 | 1.846 | 1.892 |
| 30–34 | 2.072 | 2.019 |
| 35–39 | 2.078 | 1.948 |
| 40–44 | 1.900 | 1.912 |
| 45–49 | 1.721 | 1.887 |
| 50–54 | 1.850 | 1.996 |
| 55–59 | 2.024 | 2.193 |
| 60–64 | 2.198 | 2.393 |
| 65–69 | 1.832 | 2.054 |
| 70–74 | 963 | 1.176 |
| 75–79 | 640 | 955 |
| 80–84 | 523 | 773 |
| 85+ | 339 | 468 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 0,6% veća od popisa, a 2,0% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 41,7 muškarci 40,5, žene 42,9
- Muškarci
- 49,0% 27.726
- Žene
- 51,0% 28.869
- Žena na 100 muškaraca
- 104,1
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.653 | 1.471 |
| 5–9 | 1.506 | 1.458 |
| 10–14 | 1.479 | 1.410 |
| 15–19 | 1.504 | 1.363 |
| 20–24 | 1.651 | 1.527 |
| 25–29 | 1.831 | 1.864 |
| 30–34 | 2.022 | 1.973 |
| 35–39 | 2.077 | 1.960 |
| 40–44 | 1.937 | 1.925 |
| 45–49 | 1.725 | 1.867 |
| 50–54 | 1.788 | 1.978 |
| 55–59 | 1.967 | 2.140 |
| 60–64 | 2.100 | 2.338 |
| 65–69 | 1.951 | 2.130 |
| 70–74 | 1.095 | 1.323 |
| 75–79 | 592 | 885 |
| 80–84 | 481 | 756 |
| 85+ | 367 | 501 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 0,6% veća od popisa, a 2,0% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 41,8 muškarci 40,6, žene 43,0
- Muškarci
- 48,9% 27.443
- Žene
- 51,1% 28.682
- Žena na 100 muškaraca
- 104,5
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.614 | 1.447 |
| 5–9 | 1.526 | 1.454 |
| 10–14 | 1.469 | 1.421 |
| 15–19 | 1.495 | 1.376 |
| 20–24 | 1.575 | 1.455 |
| 25–29 | 1.820 | 1.817 |
| 30–34 | 1.952 | 1.924 |
| 35–39 | 2.064 | 1.999 |
| 40–44 | 1.945 | 1.924 |
| 45–49 | 1.744 | 1.845 |
| 50–54 | 1.728 | 1.948 |
| 55–59 | 1.904 | 2.079 |
| 60–64 | 2.015 | 2.254 |
| 65–69 | 1.983 | 2.174 |
| 70–74 | 1.218 | 1.497 |
| 75–79 | 576 | 809 |
| 80–84 | 442 | 741 |
| 85+ | 373 | 518 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 0,6% veća od popisa, a 2,0% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 41,9 muškarci 40,6, žene 43,1
- Muškarci
- 48,8% 27.077
- Žene
- 51,2% 28.400
- Žena na 100 muškaraca
- 104,9
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.571 | 1.410 |
| 5–9 | 1.532 | 1.460 |
| 10–14 | 1.468 | 1.445 |
| 15–19 | 1.487 | 1.374 |
| 20–24 | 1.537 | 1.409 |
| 25–29 | 1.786 | 1.750 |
| 30–34 | 1.873 | 1.872 |
| 35–39 | 2.046 | 2.006 |
| 40–44 | 1.950 | 1.904 |
| 45–49 | 1.774 | 1.854 |
| 50–54 | 1.693 | 1.889 |
| 55–59 | 1.817 | 2.013 |
| 60–64 | 1.954 | 2.202 |
| 65–69 | 1.973 | 2.197 |
| 70–74 | 1.280 | 1.605 |
| 75–79 | 574 | 785 |
| 80–84 | 428 | 719 |
| 85+ | 334 | 506 |
- Prosečna starost
- 42,4 muškarci 41,1, žene 43,6
- Muškarci
- 48,9% 26.941
- Žene
- 51,1% 28.205
- Žena na 100 muškaraca
- 104,7
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.468 | 1.337 |
| 5–9 | 1.515 | 1.381 |
| 10–14 | 1.485 | 1.466 |
| 15–19 | 1.473 | 1.389 |
| 20–24 | 1.429 | 1.342 |
| 25–29 | 1.629 | 1.549 |
| 30–34 | 1.766 | 1.740 |
| 35–39 | 2.014 | 2.024 |
| 40–44 | 2.072 | 1.926 |
| 45–49 | 1.845 | 1.917 |
| 50–54 | 1.694 | 1.933 |
| 55–59 | 1.838 | 1.993 |
| 60–64 | 1.919 | 2.186 |
| 65–69 | 2.028 | 2.277 |
| 70–74 | 1.457 | 1.780 |
| 75–79 | 609 | 843 |
| 80–84 | 433 | 662 |
| 85+ | 267 | 460 |
- Prosečna starost
- 42,5 muškarci 41,2, žene 43,7
- Muškarci
- 48,8% 26.909
- Žene
- 51,2% 28.189
- Žena na 100 muškaraca
- 104,8
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.492 | 1.378 |
| 5–9 | 1.539 | 1.384 |
| 10–14 | 1.485 | 1.437 |
| 15–19 | 1.473 | 1.408 |
| 20–24 | 1.422 | 1.350 |
| 25–29 | 1.587 | 1.501 |
| 30–34 | 1.733 | 1.719 |
| 35–39 | 1.982 | 1.985 |
| 40–44 | 2.057 | 1.929 |
| 45–49 | 1.896 | 1.920 |
| 50–54 | 1.708 | 1.927 |
| 55–59 | 1.777 | 1.967 |
| 60–64 | 1.903 | 2.134 |
| 65–69 | 1.955 | 2.264 |
| 70–74 | 1.553 | 1.864 |
| 75–79 | 683 | 944 |
| 80–84 | 398 | 617 |
| 85+ | 266 | 461 |
- Prosečna starost
- 42,6 muškarci 41,3, žene 43,9
- Muškarci
- 48,8% 26.845
- Žene
- 51,2% 28.131
- Žena na 100 muškaraca
- 104,8
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.503 | 1.394 |
| 5–9 | 1.552 | 1.400 |
| 10–14 | 1.483 | 1.403 |
| 15–19 | 1.463 | 1.402 |
| 20–24 | 1.434 | 1.342 |
| 25–29 | 1.523 | 1.485 |
| 30–34 | 1.698 | 1.661 |
| 35–39 | 1.940 | 1.922 |
| 40–44 | 2.054 | 1.955 |
| 45–49 | 1.923 | 1.933 |
| 50–54 | 1.719 | 1.913 |
| 55–59 | 1.725 | 1.955 |
| 60–64 | 1.862 | 2.075 |
| 65–69 | 1.875 | 2.211 |
| 70–74 | 1.650 | 1.960 |
| 75–79 | 786 | 1.079 |
| 80–84 | 383 | 578 |
| 85+ | 272 | 463 |
- Prosečna starost
- 42,7 muškarci 41,4, žene 44,0
- Muškarci
- 48,8% 26.772
- Žene
- 51,2% 28.049
- Žena na 100 muškaraca
- 104,8
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.505 | 1.406 |
| 5–9 | 1.541 | 1.382 |
| 10–14 | 1.489 | 1.385 |
| 15–19 | 1.467 | 1.421 |
| 20–24 | 1.446 | 1.362 |
| 25–29 | 1.472 | 1.424 |
| 30–34 | 1.670 | 1.644 |
| 35–39 | 1.878 | 1.847 |
| 40–44 | 2.054 | 1.995 |
| 45–49 | 1.926 | 1.927 |
| 50–54 | 1.742 | 1.907 |
| 55–59 | 1.699 | 1.926 |
| 60–64 | 1.827 | 2.036 |
| 65–69 | 1.811 | 2.130 |
| 70–74 | 1.684 | 2.007 |
| 75–79 | 906 | 1.235 |
| 80–84 | 374 | 555 |
| 85+ | 281 | 460 |
Crtica je Srbija u istoj godini. Procene pre 2022. se ne nastavljaju na one posle popisa, pa se te godine ne porede međusobno. RZS.
Nacionalnost, popisi 2022. i 2011.
| Grupa | Traka | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|---|
| Srbi | 93,5% | 95,5% | 51.582 | |
| Romi | 1,2% | 1,1% | 668 | |
| Nisu se izjasnili | 0,8% | 0,7% | 432 | |
| Nepoznato | 3,7% | 1,7% | 2.041 |
Grupe ispod 1% (19)
| Grupa | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|
| Jugosloveni | 0,15% | 0,1% | 83 |
| Makedonci | 0,10% | 0,1% | 55 |
| Ostali | 0,10% | 0,1% | 53 |
| Crnogorci | 0,09% | 0,3% | 52 |
| Rusi | 0,05% | 0,0% | 29 |
| Hrvati | 0,05% | 0,1% | 28 |
| Goranci | 0,04% | 0,0% | 20 |
| Muslimani | 0,03% | 0,1% | 19 |
| Rumuni | 0,03% | 0,0% | 16 |
| Mađari | 0,03% | 0,0% | 14 |
| Albanci | 0,02% | 0,0% | 10 |
| Regionalna pripadnost | 0,02% | 0,0% | 10 |
| Ukrajinci | 0,01% | 0,0% | 7 |
| Bugari | 0,01% | 0,0% | 6 |
| Slovaci | 0,01% | 0,0% | 6 |
| Slovenci | 0,01% | 0,0% | 6 |
| Bošnjaci | 0,01% | 0,0% | 5 |
| Nemci | 0,01% | 0,0% | 3 |
| Vlasi | 0,00% | 0,0% | 1 |
Veroispovest, popisi 2022. i 2011.
| Grupa | Traka | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|---|
| Pravoslavna | 93,5% | 95,5% | 51.586 | |
| Ostale hrišćanske | 1,1% | 0,8% | 625 | |
| Nisu se izjasnili | 0,9% | 0,8% | 484 | |
| Nepoznato | 3,7% | 2,0% | 2.064 |
Grupe ispod 1% (7)
| Grupa | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|
| Nisu vernici | 0,29% | 0,3% | 160 |
| Islamska | 0,24% | 0,3% | 133 |
| Katolička | 0,12% | 0,2% | 67 |
| Agnostici | 0,03% | 0,0% | 18 |
| Protestantska | 0,01% | 0,0% | 6 |
| Istočnjačke | 0,00% | 0,0% | 2 |
| Judaistička | 0,00% | 0,0% | 1 |
Udeo u svim popisanim. Izjašnjavanje nije obavezno, a „Nepoznato” je kategorija RZS-a. Udeo „Nepoznato” je u Srbiji 2022. veći nego 2011, pa razlika između kolona ne mora da bude stvarna promena. Nacionalnost i vera se ne ocenjuju i ne ulaze u poređenja. RZS, Popis 2022.
Cena života
- Korpa, usklađena
- 118.396 RSD, 2026-05, pomereno do 2026-09, državna korpa i RZS cene
- Prosečna plata
- 117.873 RSD
- Stanovanje mesečno
- 35.787 tražena cena*, stan od 50 m²
- Sve kroz platu
- 1,31 korpa i stanovanje
Procena Državna računica, a ne tržišno merenje; koristi se oprezno i poredi sa našim cenama iz prodavnica. Stanovanje: tražena cena iz oglasa, svedena na skalu ugovorenih cena i kirija. Uporedi cene u prodavnicama.
Stanovanje i obrazovanje
- Stanova
- 26.375
- Prazni i napušteni
- 13,0%
- Pod zakupom
- 5,2%
- Zgrade starije od 1971.
- 24%
- Viša ili visoka škola
- 16,4%
- Bez srednje škole
- 21,4%
Popis 2022. RZS.
Posao i plate
- Neto plata, 12 meseci
- 117.873 do 08/2026
- Zaposlenih na 1.000
- 412
- Aktivnih firmi
- 484 09/2025
- Nezaposlenih na birou
- 1.324 09/2025
Plata zaposlenih koji ovde žive, bez obzira na to gde rade. Tačka je ovo mesto, crta je Srbija.
Zdravstvo
- Lekara
- 98
- Stanovnika po lekaru
- 559
- Zubara
- 13
- Farmaceuta
- 2
Podaci za 2024, samo zdravstvena služba. Broji se gde ljudi rade, pa bolnički centri izgledaju bolje od mesta čiji se stanovnici tamo leče.
Škole i vrtići
- Skor na maloj maturi
- 498 2025/26, prosek mesta 481
- Osnovnih škola
- 10
- Dece u vrtiću
- 2.394 2025/2026
- Obuhvat vrtićem
- 59% naša procena
Skor je prosek tri standardizovana testa, ponderisan brojem učenika. Više govori o generaciji i porodicama nego o samoj školi. Ministarstvo prosvete.
Od čega se živi
Popis 2022.
Popis 2011.
| Grupa | 2022. | Udeo | 2011. | Udeo |
|---|---|---|---|---|
| Zaposleni | 22.798 | 41,3% | 20.847 | 35,6% |
| Penzioneri | 12.394 | 22,5% | 12.364 | 21,1% |
| Deca do 15 godina | 8.652 | 15,7% | 8.810 | 15,0% |
| Učenici i studenti | 3.400 | 6,2% | 4.607 | 7,9% |
| Nezaposleni | 2.206 | 4,0% | 3.563 | 6,1% |
| Domaćinstvo i ostali | 5.696 | 10,3% | 8.431 | 14,4% |
RZS, popisi 2011. i 2022: svaka osoba je u jednoj grupi. Stopa nezaposlenosti po popisu je 8,8%. Godišnje, PIO fond: 13.408 korisnika penzija u 2026-06, prosečna penzija 86.777 RSD, 59 korisnika na 100 zaposlenih. Ne ulazi u ocenu.
Komunalije i putevi
- Domaćinstva na vodovodu
- 64,8%
- Domaćinstva na kanalizaciji
- 48,4%
- Prečišćene otpadne vode
- 0,0%
- Opštinski putevi sa savremenim kolovozom
- nema podatka
- Divlje deponije, prijavljene
- 9
Godišnjak Opštine i regioni, podaci za 2024. Priključci prema domaćinstvima iz popisa 2022, pa vikend kuće mogu da podignu udeo. Ne ulazi u ocenu.
Mobilna mreža i internet
- Mobilna mreža, preuzimanje
- 173 Mb/s
- Broj mobilnih testova
- 895
- Fiksni, preuzimanje
- 104 Mb/s zavisi od paketa
Ocena ide iz mobilne mreže, jer ljudi internet uglavnom koriste na telefonu preko 4G i 5G. Fiksna brzina više pokazuje koji paket korisnici biraju nego šta je dostupno, pa nije u oceni. Prosek Speedtest merenja za 3. kvartal 2026, koja sami pokreću korisnici. Kod malog broja testova rezultat je nesiguran. Speedtest by Ookla Global Fixed and Mobile Network Performance Maps, CC BY-NC-SA 4.0.
Vazduh
Poslednje merenje, stanica Beograd Lazarevac, Serbia. World Air Quality Index Project, SEPA. AQI,
Poslednjih 30 dana, stanica Beograd Lazarevac, neverifikovano, do 2026-11-01.25,8 µg/m³ PM2.5
- PM2.5 zimi, iz merenja PM10
- 44,9 2022.
- PM10 zimi, izmereno
- 54,1 2022.
- Dana PM10 preko 50
- 95
- Emisije SO₂ iz fabrika
- 10.891 t 2024, pogona: 4
Procena Stanica SEPA ovde meri PM10, a ne PM2.5: Lazarevac, Veliki Crljeni. PM2.5 je PM10 pomnožen sa 0,83, odnosom iz mesta koja mere oba zagađivača. Tipična greška je 8,4 bodova ocene. Emisije: NRIZ registar.
Bezbednost na putu
- Sa povređenima 2025.
- 121
- Sa poginulima 2025.
- 5
- Teških godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana
- 23,7 53.079 ljudi tokom dana
- Sve nezgode 2026.
- 211 tekuća godina
- Na glavnim putevima van naselja*
- 7 od 126 teških, 2025.
Ocena ne računa nezgode na autoputevima i brzim putevima (0% teških nezgoda ovde), a deli se sa dnevnim stanovništvom: stanovnici plus ljudi koji tu rade, minus oni koji rade negde drugde. Drugi tranzitni putevi su i dalje uračunati; zvezdica je naš proračun koji ne menja ocenu. MUP, otvoreni podaci.
Osude za krivična dela
- Osuđenih odraslih 2024.
- 219
- Za imovinu
- 63
- Za život i telo
- 11
- U saobraćaju
- 27
Osude po mestu izvršenja, ne prijavljena dela i ne ocena bezbednosti, zato nisu u indeksu.
Povezanost
- Do sedišta regiona*
- 69 min 140. od 161
- Do najbližeg velikog centra*
- 69 min 83. od 161
- Do Beograda*
- 69 min 32. od 161
- Do najbližeg fakulteta*
- 44 min 133. od 161
- Do najbliže srednje škole*
- 0 min 1. od 161
Minuti vožnje kolima bez gužve, od centra mesta. Ne meri autobus i ne ulazi u ocenu. Veliki centri su Beograd, Novi Sad, Niš i Kragujevac. Nula znači da je cilj u samom mestu. Red 1 je najbliže.