Sva mesta · Toplički region
Kuršumlija
Kuršumlija: iznad proseka svih mesta po priuštivosti (67, procena) i vazduhu (67, procena), ispod proseka po demografiji (9) i zdravstvu (45). Stanovništvo od popisa 2022: −4,2%, prosek regiona −3,2%.
15.153 stanovnika94.265 RSD neto plata
Ocena 1–100, veće je bolje. To je geometrijski prosek 7 tema, bez Bezbednosti na putu. Verovatno između 73. i 148. mesta.
Kako računamoRang je okviran: ovde nema merenja vazduha. Zašto?
Profil mesta
Ocene 1–100, veće je bolje. Crtica je prosek sličnih mesta.
Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: promena stanovništva od popisa 2022. i neto doseljeni na 1.000 stanovnika.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: neto plata, zaposleni na 1.000 radno sposobnih i firme na 1.000 stanovnika.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: koliko plata pokriva korpu i stanovanje.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: zdravstveni radnici na 10.000 stanovnika i životni vek.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: mala matura, obuhvat vrtićem i vreme do fakulteta i srednje škole.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: vreme do velikog centra i brzina mobilne mreže.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: gori od dva zagađivača, PM2.5 zimi i SO₂.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: teške nezgode; tema je van ukupne ocene.
Kako računamoTrendovi
Stanovništvo se poredi po popisima i procenama posle 2022, jer se godišnje procene ne nastavljaju preko popisa. Metodologija popisa se menjala.
Stanovnika15.153 2025.▼ 4,2% od 2022.Detalji
Broj stanovnika po proceni RZS. Godine pre popisa 2022. su stare procene.
- Najviše, 1953.
- 39.772
- Najmanje, 2025.
- 15.153
- Broj stanovnika
- 15.153
- Prosek mesta
- 40.683
- Položaj, 1. je najviše
- 102. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 15.153 2024. 15.382 2023. 15.617 2022. 15.823 2011. 19.213 2002. 21.608 1991. 23.590 1981. 27.629 1971. 31.672 1961. 36.896 1953. 39.772 1948. 37.284 Neto plata94.265 RSD, 12 meseci do 08/2026▲ 26,4% 2020–2025. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna neto plata po godinama, RZS.
- Najviše, 2025.
- 87.028 RSD
- Najmanje, 2018.
- 41.000 RSD
- Neto plata, 12 meseci
- 94.265 RSD
- Prosek mesta
- 101.239 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 98. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2025. 87.028 93.603 2024. 76.884 83.346 2023. 67.193 72.735 2022. 56.603 63.533 2021. 51.648 56.572 2020. 48.471 52.069 2019. 44.871 47.718 2018. 41.000 43.470 Zaposlenih4.894 2026.▲ 3,8% od 2021.Detalji
Broj zaposlenih po godinama, RZS. Na grafikonu je ukupan broj, a poređenje je na 1.000 stanovnika.
- Najviše, 2024.
- 5.034
- Najmanje, 2016.
- 4.288
- Prosek mesta
- 322
- Položaj, 1. je najbolje
- 73. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2026. 4.894 2025. 4.960 2024. 5.034 2023. 5.004 2022. 4.850 2021. 4.713 2020. 4.634 2019. 4.554 2018. 4.415 2017. 4.328 2016. 4.288 Korisnici penzija4.008 2026.▼ 1,9% od 2021.Detalji
Korisnici svih vrsta penzija, PIO fond, decembar svake godine, a za tekuću godinu poslednji objavljen mesec.
- Najviše, 2018.
- 4.228
- Najmanje, 2025.
- 4.007
- Prosek mesta
- 248
- Položaj, 1. je najviše
- 53. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2026. 4.008 2025. 4.007 2024. 4.039 2023. 4.034 2022. 4.069 2021. 4.084 2020. 4.161 2019. 4.204 2018. 4.228 Odseljeni437 2025.▲ 10,9% od 2022.Detalji
Broj ljudi koji su se odselili iz mesta tokom godine, RZS.
- Najviše, 2023.
- 506
- Najmanje, 2022.
- 394
- Prosek mesta
- -1,5
- Položaj, 1. je najbolje
- 150. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 437 2024. 452 2023. 506 2022. 394 Doseljeni327 2025.▲ 4,5% od 2022.Detalji
Broj ljudi koji su se doselili u mesto tokom godine, RZS.
- Najviše, 2023.
- 384
- Najmanje, 2022.
- 313
- Prosek mesta
- -1,5
- Položaj, 1. je najbolje
- 150. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 327 2024. 339 2023. 384 2022. 313
Još trendova (9)
Noćenja turista258.870 2025.▲ 43,2% od 2019.Detalji
Ukupan broj noćenja turista godišnje, RZS. Na grafikonu je ukupan broj, a poređenje je po stanovniku.
- Najviše, 2024.
- 264.266
- Najmanje, 2010.
- 118.072
- Prosek mesta
- 2,7
- Položaj, 1. je najbolje
- 7. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 258.870 2024. 264.266 2023. 232.137 2022. 222.848 2021. 147.128 2019. 180.819 2018. 177.368 2017. 176.812 2016. 166.259 2015. 157.013 2014. 135.179 2013. 133.303 2012. 151.352 2011. 141.770 2010. 118.072 Mala matura464 2026.▼ 3,1% od 2023.Detalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečan skor učenika na maloj maturi.
- Najviše, 2024.
- 484
- Najmanje, 2026.
- 464
- Prosek mesta
- 481
- Položaj, 1. je najbolje
- 114. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2026. 464 481 2025. 480 479 2024. 484 483 2023. 479 483 Saobraćajne nezgode22 2025.▼ 35,3% od 2020.Detalji
Ukupan broj saobraćajnih nezgoda godišnje, MUP.
- Najviše, 2021.
- 49
- Najmanje, 2024.
- 22
- Prosek mesta
- 206
- Položaj, 1. je najbolje
- 15. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 22 2024. 22 2023. 23 2022. 37 2021. 49 2020. 34 2019. 32 2018. 34 2017. 33 2016. 44 Noćno svetlo, sa satelita30. od 161 po stanovniku 2025.▲ 86,0% od 2020.Detalji
Ukupna jačina veštačkog svetla koju satelit NASA izmeri noću iznad teritorije mesta. Sam broj nema svakodnevno značenje: služi za poređenje istog mesta kroz vreme i mesta međusobno. Industrija i prelazak na LED rasvetu menjaju ga i kad se broj ljudi ne menja.
- Najviše, 2025.
- 2.447
- Najmanje, 2015.
- 767
- Prosek mesta
- 119,2
- Položaj, 1. je najviše
- 30. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 2.447 2024. 2.262 2023. 2.443 2022. 2.158 2021. 1.582 2020. 1.316 2019. 1.139 2018. 1.075 2017. 904 2016. 808 2015. 767 2014. 924 2013. 785 2012. 788 Prosečna penzija44.918 RSD 2026.▲ 42,4% od 2021. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna penzija svih vrsta, PIO fond, decembar svake godine, a za tekuću godinu poslednji objavljen mesec.
- Najviše, 2026.
- 44.918 RSD
- Najmanje, 2018.
- 19.760 RSD
- Prosečna penzija
- 44.918 RSD
- Prosek mesta
- 50.307 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 110. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2026. 44.918 50.307 2025. 44.738 50.246 2024. 39.648 44.693 2023. 30.837 35.047 2022. 25.959 29.593 2021. 22.437 25.699 2020. 21.106 24.231 2019. 19.929 22.945 2018. 19.760 22.892 Divlje deponije, prijavljene2 2024.▼ 60,0% od 2020.Detalji
Lokacije koje su opštine i komunalna preduzeća prijavile registru SEPA. Rast može da znači i savesnije prijavljivanje.
- Najviše, 2021.
- 14
- Najmanje, 2024.
- 2
- Prosek mesta
- 18
- Položaj, 1. je najviše
- 146. od 155
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2024. 2 2023. 4 2022. 4 2021. 14 2020. 5 Životni vek75,2 god. 2025.▲ 2,2% od 2023.Detalji
- Muškarci
- Žene
Tabela po godinama
Godina Muškarci Žene 2025. 72,2 78,2 2024. 71,5 77,3 2023. 70,8 76,3 Brakovi41 2025.▲ 28,1% od 2020.Detalji
Broj sklopljenih brakova godišnje, RZS.
- Najviše, 2017.
- 80
- Najmanje, 2022.
- 9
- Prosek mesta
- 4,4
- Položaj, 1. je najviše
- 152. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 41 2024. 61 2023. 41 2022. 9 2021. 70 2020. 32 2019. 79 2018. 79 2017. 80 2016. 72 2015. 62 2014. 77 2013. 61 2012. 52 2011. 55 2010. 52 Stanovi po dozvolama21 2025.▲ 250,0% od 2020.Detalji
Broj stanova za koje je izdata građevinska dozvola, RZS.
- Najviše, 2024.
- 31
- Najmanje, 2014.
- 0
- Prosek mesta
- 4,8
- Položaj, 1. je najbolje
- 103. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 21 2024. 31 2023. 6 2022. 10 2021. 20 2020. 6 2019. 4 2018. 4 2017. 1 2016. 1 2015. 2 2014. 0 2013. 2 2012. 1 2011. 5 2010. 15 2009. 7 2008. 24 2007. 5
„Realno" znači posle inflacije po indeksu cena za Srbiju. Strelica je smer; zelena je poboljšanje, crvena pogoršanje, siva bez ocene. Praćenje ocena počinje u oktobru 2026.
Poređenje
Medijana: pola mesta je iznad te vrednosti, a pola ispod, pa je ne pomeraju krajnje vrednosti. Prosek regiona računa svako mesto jednako. Mesto 1 je najbolje. Kliknite na pokazatelj za sva mesta.
| Pokazatelj | Ovde | Prosek regiona | Medijana | U regionu | U Srbiji |
|---|---|---|---|---|---|
| Neto plata, 12 meseci | 94.265 RSD | 91.776 | 96.554 | 2. od 4 | 98. od 161 |
| Zaposleni na 1.000 radno sposobnih | 515 | 488 | 521 | 2. od 4 | 86. od 161 |
| Nezaposleni na 1.000 stanovnika | 92,0 | 95,2 | 55,9 | 2. od 4 | 128. od 161 |
| Promena od 2022. | -4,2 % | -3,2 | -2,6 | 3. od 4 | 135. od 161 |
| Deca do 14 godina | 14,0 % | 14,3 | 13,5 | 3. od 4 | 65. od 161 |
| Sa višom ili visokom školom | 15,4 % | 14,6 | 13,9 | 3. od 4 | 60. od 161 |
| Skor na maloj maturi | 464 | 469 | 480 | 3. od 4 | 114. od 161 |
| Lekari na 10.000 stanovnika | 19,1 | 22,8 | 17,1 | 2. od 4 | 70. od 161 |
| Cena stana po m² | nema podatka | 935 | 1.291 | – | – |
| Mobilna mreža Procena | 149 Mb/s | 119 | 156 | 1. od 4 | 86. od 161 |
| PM2.5 zimi, izmereno ili procena Procena | 22,9 µg/m³ | 29,9 | 33,4 | 1. od 4 | 30. od 161 |
| Teške nezgode godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana | 10,4 | 13,8 | 17,6 | 2. od 4 | 17. od 161 |
Slična mesta: Raška, Apatin, Sokobanja, Senta, Brus. Upoređuje se sa njihovim prosekom, prvo najveća razlika.
Prednosti u odnosu na slična mesta
| Pokazatelj | Ovde | Slična mesta |
|---|---|---|
| Teške nezgode godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana | 10,4 | 18,1 |
| Do sedišta regiona | 37 min | 61 min |
| Domaćinstva na kanalizaciji | 78,4 % | 64,0 % |
| Do najbližeg velikog centra | 83 min | 111 min |
| PM2.5 zimi, izmereno ili procena | 22,9 µg/m³ | 24,7 µg/m³ |
Zaostatak za sličnim mestima
| Pokazatelj | Ovde | Slična mesta |
|---|---|---|
| Opštinski putevi sa savremenim kolovozom | 17,3 % | 64,6 % |
| Prečišćene otpadne vode | 0,0 % | 35,0 % |
| Neto doseljeni na 1.000 godišnje | -7,6 | -3,1 |
| Prazni i napušteni stanovi | 24,9 % | 18,5 % |
| Nezaposleni na 1.000 stanovnika | 92,0 | 71,4 |
| Obuhvat vrtićem | 53 % | 60 % |
| Mobilna mreža | 149 Mb/s | 177 Mb/s |
| Stanovi po dozvolama na 1.000 godišnje | 1,2 | 5,4 |
Šta kažu nezavisni izvori
Procena OpenStreetMap, 2026-11-01. Podatke unose volonteri: ovo pokazuje šta je ucrtano na mapi, a slabije mapirano mesto izgleda kao mesto sa manje usluga. Ne ulazi u ocenu.
- Apoteke na 10.000 stanovnika: 3,3 (prosek mesta 2,8)
- Supermarketi na 10.000 stanovnika: 0,7 (prosek mesta 1,9)
- Pošte na 10.000 stanovnika: 6,6 (prosek mesta 3,5)
- Banke na 10.000 stanovnika: 2,6 (prosek mesta 1,8)
- Lekari i klinike na 10.000 stanovnika: 2,0 (prosek mesta 1,7)
- Restorani i kafići na 10.000 stanovnika: 21,8 (prosek mesta 8,9)
- Benzinske pumpe na 10.000 stanovnika: 3,3 (prosek mesta 3,2)
Slična mesta
Uporedi ova mesta u alatu. Sličnost je računata iz 28 pokazatelja; način je na stranici Kako računamo.
Izvori i metodologija
Izvor i period stoje uz svaki pokazatelj. Celu računicu vidite na stranici Kako računamo, a proveru ocene na stranici Provera ocene. Svežinu izvora prati Stanje podataka, a sve brojke su u preuzimanju.
Provera brojki
Zvanične procene poredimo sa onim što je stvarno izbrojano. Ako se slažu, odnos je oko 100. Izbori 2026. nisu konačni. Ovo ne ulazi u glavnu ocenu.
| Pitanje | Zvanično | Izmereno | Odnos |
|---|---|---|---|
| Koliko punoletnih je stvarno tu?Glasači su donja mera prisutnih; iznad 100 znači da je glasalo više ljudi nego što procena kaže da živi tu. | 12.594 punoletnih po RZS proceni | 9.059 glasalo 2026. | 72 na 100 |
| Da li je birački spisak veći od procene?Spisak uključuje i one koji su otišli, a nisu se odjavili. | 12.594 punoletnih po RZS proceni | 13.732 na biračkom spisku | 109 na 100 |
| Ima li dece koliko piše?Škola zna ko je stvarno došao. | 131 očekivanih osmaka po RZS proceni | 122 stvarno na maloj maturi | 93 na 100 |
| Koliko stanova je stvarno nastanjeno?Popis 2022. Ostatak su prazni, napušteni i vikend stanovi. | 13.399 stanova | 6.774 nastanjeno | 51% |
| Koliko mesto svetli noću?Satelit NASA. Industrija i LED rasveta podižu broj. | 15.153 stanovnika | 161,5 zračenja na 1.000 stanovnika | 30. od 161 |
Promena biračkog spiska, 2023. do 2026.
Spisak se menja zbog novih punoletnih i umrlih. Ostatak je ono što to dvoje ne objašnjava.
- Spisak 2023.
- 14.348
- Novi punoletni
- +423
- Umrli
- −755
- Ostatak
- −284
- Spisak 2026.
- 13.732
Život i ljudi
Životni vek i uzroci smrti
- Životni vek, muškarci
- 72,2 god.
- Životni vek, žene
- 78,2 god.
- Bolesti srca i krvotoka na 10.000
- 82,5
- Tumori na 10.000
- 32,3
- Bolesti disanja na 10.000
- 7,0
- Povrede i trovanja na 10.000
- 4,4
Seljenje, porodica i gradnja
- Neto doseljeni na 1.000 godišnje
- -7,6
- Brakovi na 1.000 godišnje
- 3,1
- Razvodi na 100 brakova
- 44,8
- Stanovi po dozvolama na 1.000
- 1,2
- Srednjoškolci na 1.000 stanovnika
- 34,4
RZS. Uzroci smrti su sirove stope, pa starije mesto ima veće brojeve. Seljenje, smrti i brakovi su prosek tri godine, a dozvole pet.
Obrazovanje
Osnovna škola, osmi razred
- Prosečna ocena
- 3,92
- Matematika, skor
- 479
- Maternji jezik, skor
- 465
- Ocena prema testu*
- -0,09
Srednje škole
- Srednjih škola
- 2
- Gimnazija
- 1
- Srednjoškolaca na 1.000
- 34,4
- Učenika po nastavniku
- 5,2
* Naše računanje: koliko je školska ocena viša ili niža od ocene koju rezultat na maloj maturi predviđa u celoj Srbiji. Rezultati mature i upisni bodovi po srednjoj školi nisu objavljeni kao otvoreni podaci. Univerziteti su na stranici Univerziteti i fakulteti.
Stanovništvo
- Stanovnika 2025.
- 15.153
- Promena od 2022.
- -4,2%
- Dece do 14
- 14,0%
- Starijih od 65
- 23,5%
Na popisu 2011. bilo je 19.213, a 2022. 15.823 stanovnika. Procene RZS-a se posle svakog popisa ponovo baziraju, pa je linija prekinuta tamo gde bi skok bio samo promena osnova.
Svi popisi, 1948–2022.
Popisi su rađeni po različitim metodologijama, a teritorija je svedena na stanje iz 2022.
Procene po godinama
Rođeni i umrli, 1961–2025.
- Rođeni 2025.
- 135
- Umrli 2025.
- 268
- Prirodni priraštaj
- -133 rođeni minus umrli
Tabela po godinama
| Godina | Rođeni | Umrli | Priraštaj |
|---|---|---|---|
| 2025. | 135 | 268 | -133 |
| 2024. | 161 | 264 | -103 |
| 2023. | 141 | 273 | -132 |
| 2022. | 144 | 312 | -168 |
| 2021. | 155 | 384 | -229 |
| 2020. | 169 | 323 | -154 |
| 2019. | 158 | 294 | -136 |
| 2018. | 159 | 309 | -150 |
| 2017. | 143 | 297 | -154 |
| 2016. | 151 | 313 | -162 |
| 2015. | 148 | 337 | -189 |
| 2014. | 154 | 274 | -120 |
| 2013. | 121 | 308 | -187 |
| 2012. | 134 | 346 | -212 |
| 2011. | 123 | 327 | -204 |
| 2010. | 106 | 304 | -198 |
| 2009. | 130 | 271 | -141 |
| 2008. | 153 | 332 | -179 |
| 2007. | 127 | 343 | -216 |
| 2006. | 195 | 332 | -137 |
| 2005. | 202 | 351 | -149 |
| 2004. | 192 | 350 | -158 |
| 2003. | 225 | 352 | -127 |
| 2002. | 223 | 362 | -139 |
| 2001. | 274 | 326 | -52 |
| 2000. | 233 | 389 | -156 |
| 1999. | 230 | 387 | -157 |
| 1998. | 221 | 389 | -168 |
| 1997. | 267 | 363 | -96 |
| 1996. | 270 | 350 | -80 |
| 1995. | 251 | 303 | -52 |
| 1994. | 244 | 350 | -106 |
| 1993. | 260 | 346 | -86 |
| 1992. | 290 | 355 | -65 |
| 1991. | 278 | 347 | -69 |
| 1990. | 288 | 371 | -83 |
| 1989. | 294 | 354 | -60 |
| 1988. | 299 | 368 | -69 |
| 1987. | 281 | 335 | -54 |
| 1986. | 304 | 330 | -26 |
| 1985. | 330 | 336 | -6 |
| 1984. | 351 | 317 | 34 |
| 1983. | 346 | 362 | -16 |
| 1982. | 322 | 321 | 1 |
| 1981. | 334 | 312 | 22 |
| 1980. | 289 | 343 | -54 |
| 1979. | 351 | 278 | 73 |
| 1978. | 358 | 297 | 61 |
| 1977. | 336 | 288 | 48 |
| 1976. | 434 | 272 | 162 |
| 1975. | 422 | 254 | 168 |
| 1974. | 440 | 278 | 162 |
| 1973. | 442 | 308 | 134 |
| 1972. | 416 | 291 | 125 |
| 1971. | 408 | 283 | 125 |
| 1970. | 440 | 279 | 161 |
| 1969. | 530 | 306 | 224 |
| 1968. | 530 | 272 | 258 |
| 1967. | 522 | 261 | 261 |
| 1966. | 557 | 232 | 325 |
| 1965. | 609 | 274 | 335 |
| 1964. | 535 | 294 | 241 |
| 1963. | 648 | 318 | 330 |
| 1962. | 607 | 322 | 285 |
| 1961. | 719 | 247 | 472 |
RZS, teritorija svedena na današnje opštine.
Naselja (88), broj stanovnika po popisima
| Naselje | 1948. | 1971. | 1991. | 2011. | 2022. |
|---|---|---|---|---|---|
| Kuršumlija | 2.382 | 7.185 | 12.525 | 13.200 | 11.765 |
| Mačkovac | 619 | 587 | 394 | 275 | 217 |
| Lukovo | 554 | 621 | 320 | 275 | 198 |
| Kastrat | 568 | 366 | 285 | 229 | 190 |
| Baćoglava | 443 | 413 | 319 | 226 | 186 |
| Barlovo | 265 | 175 | 129 | 151 | 178 |
| Spance | 1.054 | 664 | 258 | 176 | 152 |
| Rača | 1.143 | 771 | 309 | 195 | 144 |
| Dankoviće | 794 | 540 | 265 | 182 | 130 |
| Rudare | 740 | 474 | 310 | 190 | 128 |
| Žuč | 479 | 362 | 205 | 170 | 125 |
| Grabovnica | 547 | 329 | 163 | 120 | 119 |
| Gornja Mikuljana | 284 | 181 | 140 | 110 | 108 |
| Konjuva | 709 | 551 | 226 | 111 | 88 |
| Merdare | 438 | 370 | 222 | 151 | 87 |
| Donja Mikuljana | 182 | 145 | 87 | 89 | 85 |
| Belo Polje | 464 | 289 | 150 | 95 | 79 |
| Prolom | 172 | 180 | 92 | 131 | 79 |
| Visoka | 742 | 421 | 226 | 103 | 76 |
| Tmava | 948 | 674 | 293 | 132 | 74 |
| Ljuša | 724 | 471 | 158 | 103 | 68 |
| Krčmare | 705 | 414 | 218 | 102 | 66 |
| Štava | 413 | 468 | 208 | 92 | 58 |
| Kuršumlijska Banja | 415 | 333 | 185 | 106 | 57 |
| Tijovac | 246 | 169 | 96 | 73 | 57 |
| Sagonjevo | 580 | 458 | 176 | 103 | 56 |
| Dedinac | 685 | 394 | 161 | 95 | 55 |
| Mala Kosanica | 472 | 284 | 190 | 99 | 54 |
| Pljakovo | 330 | 171 | 81 | 58 | 51 |
| Vrševac | 428 | 309 | 118 | 53 | 47 |
| Degrmen | 310 | 255 | 120 | 96 | 46 |
| Donje Točane | 960 | 475 | 203 | 54 | 43 |
| Matarova | 227 | 194 | 118 | 59 | 43 |
| Maričiće | 267 | 129 | 72 | 53 | 41 |
| Novo Selo | 347 | 206 | 127 | 61 | 41 |
| Kosmača | 828 | 509 | 160 | 65 | 39 |
| Dobri Do | 836 | 432 | 170 | 64 | 38 |
| Bogujevac | 332 | 195 | 119 | 81 | 37 |
| Markoviće | 172 | 383 | 416 | 88 | 36 |
| Mrča | 242 | 236 | 117 | 75 | 32 |
| Vlahinja | 494 | 327 | 121 | 27 | 29 |
| Trećak | 237 | 213 | 110 | 48 | 29 |
| Babica | 396 | 317 | 138 | 61 | 26 |
| Đake | 552 | 368 | 112 | 48 | 25 |
| Selova | 424 | 338 | 133 | 74 | 25 |
| Vrelo | 257 | 157 | 58 | 32 | 23 |
| Dabinovac | 394 | 247 | 77 | 54 | 23 |
| Zebica | 246 | 181 | 64 | 24 | 23 |
| Žegrova | 285 | 186 | 79 | 31 | 22 |
| Ivan Kula | 373 | 205 | 85 | 23 | 22 |
| Veliko Pupavce | 501 | 296 | 81 | 53 | 21 |
| Samokovo | 297 | 194 | 93 | 58 | 21 |
| Perunika | 389 | 185 | 90 | 33 | 18 |
| Ravni Šort | 448 | 264 | 103 | 33 | 18 |
| Kupinovo | 191 | 211 | 84 | 45 | 17 |
| Pačarađa | 213 | 179 | 78 | 40 | 17 |
| Seoce | 375 | 468 | 181 | 48 | 17 |
| Dubrava | 305 | 137 | 58 | 30 | 16 |
| Zagrađe | 149 | 98 | 32 | 18 | 16 |
| Trpeze | 408 | 355 | 73 | 23 | 16 |
| Šatra | 505 | 250 | 75 | 27 | 16 |
| Igrište | 457 | 279 | 90 | 24 | 15 |
| Pepeljevac | 430 | 326 | 239 | 15 | 15 |
| Trebinje | 369 | 318 | 105 | 49 | 15 |
| Dešiška | 197 | 133 | 53 | 24 | 14 |
| Kutlovo | 256 | 147 | 37 | 17 | 13 |
| Pavaštica | 152 | 147 | 59 | 21 | 13 |
| Trmka | 259 | 178 | 59 | 25 | 13 |
| Svinjište | 244 | 214 | 64 | 30 | 12 |
| Krtok | 407 | 297 | 73 | 20 | 10 |
| Mehane | 421 | 296 | 58 | 34 | 10 |
| Orlovac | 211 | 152 | 45 | 10 | 8 |
| Sekirača | 199 | 127 | 52 | 23 | 8 |
| Merćez | 115 | 85 | 33 | 17 | 7 |
| Prevetica | 166 | 130 | 41 | 12 | 7 |
| Magovo | 103 | 65 | 29 | 17 | 6 |
| Mirnica | 548 | 385 | 101 | 31 | 6 |
| Selište | 208 | 90 | 42 | 20 | 6 |
| Trn | 189 | 61 | 26 | 4 | 6 |
| Nevada | 162 | 123 | 39 | 22 | 5 |
| Rastelica | 82 | 45 | 13 | 3 | 5 |
| Mačja Stena | 208 | 211 | 65 | 8 | 4 |
| Gornje Točane | 157 | 57 | 30 | 13 | 3 |
| Prekorađa | 161 | 102 | 31 | 9 | 3 |
| Vasiljevac | 254 | 189 | 29 | 6 | 2 |
| Ljutova | 191 | 177 | 53 | 28 | 2 |
| Žalica | 92 | 73 | 19 | 5 | 1 |
| Parada | 140 | 131 | 28 | 5 | 1 |
Sastav stanovništva
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 5,9% veća od popisa, a 2,7% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,8 muškarci 41,5, žene 44,3
- Muškarci
- 51,3% 9.863
- Žene
- 48,7% 9.380
- Žena na 100 muškaraca
- 95,1
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 383 | 336 |
| 5–9 | 539 | 454 |
| 10–14 | 580 | 515 |
| 15–19 | 650 | 561 |
| 20–24 | 662 | 570 |
| 25–29 | 615 | 467 |
| 30–34 | 532 | 475 |
| 35–39 | 623 | 605 |
| 40–44 | 652 | 596 |
| 45–49 | 711 | 629 |
| 50–54 | 790 | 656 |
| 55–59 | 804 | 740 |
| 60–64 | 682 | 648 |
| 65–69 | 492 | 604 |
| 70–74 | 500 | 607 |
| 75–79 | 397 | 531 |
| 80–84 | 186 | 269 |
| 85+ | 65 | 117 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 5,9% veća od popisa, a 2,7% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,0 muškarci 41,7, žene 44,5
- Muškarci
- 51,4% 9.752
- Žene
- 48,6% 9.210
- Žena na 100 muškaraca
- 94,4
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 372 | 320 |
| 5–9 | 511 | 428 |
| 10–14 | 556 | 500 |
| 15–19 | 648 | 555 |
| 20–24 | 664 | 555 |
| 25–29 | 622 | 476 |
| 30–34 | 525 | 459 |
| 35–39 | 615 | 583 |
| 40–44 | 633 | 586 |
| 45–49 | 707 | 619 |
| 50–54 | 787 | 647 |
| 55–59 | 775 | 729 |
| 60–64 | 716 | 666 |
| 65–69 | 478 | 563 |
| 70–74 | 487 | 591 |
| 75–79 | 395 | 526 |
| 80–84 | 200 | 287 |
| 85+ | 61 | 120 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 5,9% veća od popisa, a 2,7% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,2 muškarci 41,9, žene 44,7
- Muškarci
- 51,6% 9.638
- Žene
- 48,4% 9.055
- Žena na 100 muškaraca
- 94,0
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 355 | 312 |
| 5–9 | 488 | 409 |
| 10–14 | 544 | 484 |
| 15–19 | 642 | 547 |
| 20–24 | 651 | 541 |
| 25–29 | 615 | 486 |
| 30–34 | 541 | 439 |
| 35–39 | 597 | 569 |
| 40–44 | 623 | 569 |
| 45–49 | 707 | 611 |
| 50–54 | 769 | 645 |
| 55–59 | 748 | 692 |
| 60–64 | 728 | 682 |
| 65–69 | 503 | 554 |
| 70–74 | 471 | 578 |
| 75–79 | 388 | 504 |
| 80–84 | 210 | 309 |
| 85+ | 58 | 124 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 5,9% veća od popisa, a 2,7% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,5 muškarci 42,1, žene 44,9
- Muškarci
- 51,6% 9.545
- Žene
- 48,4% 8.943
- Žena na 100 muškaraca
- 93,7
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 341 | 306 |
| 5–9 | 469 | 404 |
| 10–14 | 545 | 464 |
| 15–19 | 624 | 537 |
| 20–24 | 647 | 531 |
| 25–29 | 592 | 490 |
| 30–34 | 571 | 421 |
| 35–39 | 565 | 553 |
| 40–44 | 619 | 565 |
| 45–49 | 697 | 614 |
| 50–54 | 738 | 635 |
| 55–59 | 732 | 652 |
| 60–64 | 736 | 691 |
| 65–69 | 539 | 566 |
| 70–74 | 446 | 567 |
| 75–79 | 390 | 478 |
| 80–84 | 226 | 330 |
| 85+ | 68 | 139 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 5,9% veća od popisa, a 2,7% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,7 muškarci 42,3, žene 45,1
- Muškarci
- 51,6% 9.421
- Žene
- 48,4% 8.841
- Žena na 100 muškaraca
- 93,8
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 346 | 316 |
| 5–9 | 430 | 382 |
| 10–14 | 549 | 454 |
| 15–19 | 602 | 522 |
| 20–24 | 634 | 527 |
| 25–29 | 589 | 478 |
| 30–34 | 595 | 433 |
| 35–39 | 536 | 500 |
| 40–44 | 620 | 587 |
| 45–49 | 664 | 604 |
| 50–54 | 705 | 616 |
| 55–59 | 724 | 638 |
| 60–64 | 741 | 689 |
| 65–69 | 574 | 587 |
| 70–74 | 414 | 553 |
| 75–79 | 380 | 468 |
| 80–84 | 235 | 333 |
| 85+ | 83 | 154 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 5,9% veća od popisa, a 2,7% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,9 muškarci 42,5, žene 45,3
- Muškarci
- 51,6% 9.288
- Žene
- 48,4% 8.718
- Žena na 100 muškaraca
- 93,9
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 354 | 331 |
| 5–9 | 393 | 340 |
| 10–14 | 541 | 450 |
| 15–19 | 580 | 506 |
| 20–24 | 611 | 526 |
| 25–29 | 611 | 461 |
| 30–34 | 595 | 450 |
| 35–39 | 521 | 457 |
| 40–44 | 617 | 596 |
| 45–49 | 637 | 580 |
| 50–54 | 683 | 605 |
| 55–59 | 738 | 637 |
| 60–64 | 727 | 696 |
| 65–69 | 603 | 609 |
| 70–74 | 390 | 514 |
| 75–79 | 362 | 464 |
| 80–84 | 232 | 336 |
| 85+ | 93 | 160 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 5,9% veća od popisa, a 2,7% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 44,0 muškarci 42,7, žene 45,5
- Muškarci
- 51,7% 9.192
- Žene
- 48,3% 8.595
- Žena na 100 muškaraca
- 93,5
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 368 | 333 |
| 5–9 | 379 | 321 |
| 10–14 | 511 | 427 |
| 15–19 | 555 | 492 |
| 20–24 | 612 | 531 |
| 25–29 | 612 | 448 |
| 30–34 | 585 | 462 |
| 35–39 | 523 | 445 |
| 40–44 | 596 | 569 |
| 45–49 | 621 | 572 |
| 50–54 | 682 | 599 |
| 55–59 | 750 | 625 |
| 60–64 | 702 | 690 |
| 65–69 | 631 | 632 |
| 70–74 | 385 | 484 |
| 75–79 | 347 | 459 |
| 80–84 | 234 | 337 |
| 85+ | 99 | 169 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 5,9% veća od popisa, a 2,7% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 44,2 muškarci 42,9, žene 45,7
- Muškarci
- 51,8% 9.080
- Žene
- 48,2% 8.465
- Žena na 100 muškaraca
- 93,2
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 386 | 328 |
| 5–9 | 355 | 312 |
| 10–14 | 483 | 405 |
| 15–19 | 540 | 479 |
| 20–24 | 608 | 526 |
| 25–29 | 595 | 449 |
| 30–34 | 573 | 464 |
| 35–39 | 539 | 427 |
| 40–44 | 567 | 546 |
| 45–49 | 606 | 557 |
| 50–54 | 684 | 594 |
| 55–59 | 739 | 625 |
| 60–64 | 680 | 654 |
| 65–69 | 646 | 648 |
| 70–74 | 408 | 484 |
| 75–79 | 329 | 457 |
| 80–84 | 233 | 315 |
| 85+ | 109 | 195 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 5,9% veća od popisa, a 2,7% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 44,4 muškarci 43,0, žene 45,8
- Muškarci
- 51,8% 8.955
- Žene
- 48,2% 8.335
- Žena na 100 muškaraca
- 93,1
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 399 | 337 |
| 5–9 | 333 | 297 |
| 10–14 | 460 | 398 |
| 15–19 | 538 | 462 |
| 20–24 | 590 | 512 |
| 25–29 | 582 | 448 |
| 30–34 | 549 | 452 |
| 35–39 | 563 | 413 |
| 40–44 | 535 | 528 |
| 45–49 | 600 | 554 |
| 50–54 | 674 | 598 |
| 55–59 | 707 | 617 |
| 60–64 | 666 | 615 |
| 65–69 | 657 | 647 |
| 70–74 | 440 | 496 |
| 75–79 | 312 | 454 |
| 80–84 | 229 | 295 |
| 85+ | 121 | 212 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 5,9% veća od popisa, a 2,7% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 44,5 muškarci 43,3, žene 45,9
- Muškarci
- 51,8% 8.837
- Žene
- 48,2% 8.214
- Žena na 100 muškaraca
- 93,0
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 400 | 348 |
| 5–9 | 337 | 301 |
| 10–14 | 421 | 378 |
| 15–19 | 537 | 450 |
| 20–24 | 570 | 492 |
| 25–29 | 571 | 446 |
| 30–34 | 548 | 436 |
| 35–39 | 574 | 424 |
| 40–44 | 517 | 483 |
| 45–49 | 598 | 573 |
| 50–54 | 640 | 587 |
| 55–59 | 670 | 601 |
| 60–64 | 663 | 604 |
| 65–69 | 662 | 642 |
| 70–74 | 475 | 515 |
| 75–79 | 290 | 438 |
| 80–84 | 229 | 284 |
| 85+ | 135 | 212 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 5,9% veća od popisa, a 2,7% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 44,6 muškarci 43,4, žene 45,9
- Muškarci
- 51,9% 8.693
- Žene
- 48,1% 8.064
- Žena na 100 muškaraca
- 92,8
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 398 | 355 |
| 5–9 | 345 | 313 |
| 10–14 | 384 | 338 |
| 15–19 | 531 | 441 |
| 20–24 | 544 | 469 |
| 25–29 | 555 | 450 |
| 30–34 | 571 | 424 |
| 35–39 | 566 | 433 |
| 40–44 | 507 | 446 |
| 45–49 | 591 | 577 |
| 50–54 | 611 | 565 |
| 55–59 | 639 | 586 |
| 60–64 | 676 | 604 |
| 65–69 | 638 | 644 |
| 70–74 | 492 | 537 |
| 75–79 | 275 | 396 |
| 80–84 | 225 | 276 |
| 85+ | 145 | 210 |
- Prosečna starost
- 44,4 muškarci 43,1, žene 45,7
- Muškarci
- 51,7% 8.182
- Žene
- 48,3% 7.641
- Žena na 100 muškaraca
- 93,4
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 394 | 375 |
| 5–9 | 378 | 328 |
| 10–14 | 372 | 301 |
| 15–19 | 479 | 406 |
| 20–24 | 462 | 390 |
| 25–29 | 493 | 421 |
| 30–34 | 522 | 368 |
| 35–39 | 510 | 431 |
| 40–44 | 494 | 432 |
| 45–49 | 577 | 542 |
| 50–54 | 584 | 537 |
| 55–59 | 630 | 586 |
| 60–64 | 670 | 592 |
| 65–69 | 611 | 640 |
| 70–74 | 493 | 555 |
| 75–79 | 234 | 324 |
| 80–84 | 183 | 270 |
| 85+ | 96 | 143 |
- Prosečna starost
- 44,5 muškarci 43,3, žene 45,7
- Muškarci
- 51,7% 8.079
- Žene
- 48,3% 7.538
- Žena na 100 muškaraca
- 93,3
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 371 | 376 |
| 5–9 | 399 | 323 |
| 10–14 | 355 | 306 |
| 15–19 | 457 | 388 |
| 20–24 | 469 | 397 |
| 25–29 | 478 | 398 |
| 30–34 | 510 | 371 |
| 35–39 | 502 | 415 |
| 40–44 | 488 | 419 |
| 45–49 | 558 | 539 |
| 50–54 | 581 | 530 |
| 55–59 | 624 | 579 |
| 60–64 | 661 | 593 |
| 65–69 | 585 | 605 |
| 70–74 | 515 | 563 |
| 75–79 | 255 | 340 |
| 80–84 | 172 | 261 |
| 85+ | 99 | 135 |
- Prosečna starost
- 44,6 muškarci 43,5, žene 45,8
- Muškarci
- 51,8% 7.968
- Žene
- 48,2% 7.414
- Žena na 100 muškaraca
- 93,0
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 365 | 372 |
| 5–9 | 412 | 322 |
| 10–14 | 339 | 303 |
| 15–19 | 435 | 374 |
| 20–24 | 466 | 390 |
| 25–29 | 467 | 379 |
| 30–34 | 501 | 367 |
| 35–39 | 474 | 403 |
| 40–44 | 498 | 401 |
| 45–49 | 519 | 519 |
| 50–54 | 585 | 536 |
| 55–59 | 619 | 571 |
| 60–64 | 640 | 594 |
| 65–69 | 574 | 564 |
| 70–74 | 519 | 581 |
| 75–79 | 293 | 355 |
| 80–84 | 153 | 258 |
| 85+ | 109 | 125 |
- Prosečna starost
- 44,8 muškarci 43,7, žene 46,0
- Muškarci
- 51,8% 7.849
- Žene
- 48,2% 7.304
- Žena na 100 muškaraca
- 93,1
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 369 | 352 |
| 5–9 | 406 | 333 |
| 10–14 | 345 | 311 |
| 15–19 | 395 | 344 |
| 20–24 | 469 | 390 |
| 25–29 | 449 | 366 |
| 30–34 | 487 | 358 |
| 35–39 | 467 | 384 |
| 40–44 | 507 | 410 |
| 45–49 | 489 | 477 |
| 50–54 | 580 | 554 |
| 55–59 | 598 | 558 |
| 60–64 | 608 | 586 |
| 65–69 | 581 | 549 |
| 70–74 | 521 | 584 |
| 75–79 | 324 | 378 |
| 80–84 | 138 | 246 |
| 85+ | 116 | 124 |
Crtica je Srbija u istoj godini. Procene pre 2022. se ne nastavljaju na one posle popisa, pa se te godine ne porede međusobno. RZS.
Nacionalnost, popisi 2022. i 2011.
| Grupa | Traka | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|---|
| Srbi | 93,3% | 96,4% | 14.768 | |
| Romi | 2,2% | 1,8% | 353 | |
| Nisu se izjasnili | 0,1% | 0,8% | 14 | |
| Nepoznato | 3,9% | 0,4% | 620 |
Grupe ispod 1% (14)
| Grupa | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|
| Crnogorci | 0,16% | 0,2% | 25 |
| Ostali | 0,06% | 0,0% | 10 |
| Goranci | 0,05% | 0,0% | 8 |
| Makedonci | 0,03% | 0,0% | 5 |
| Rusi | 0,03% | 0,0% | 5 |
| Albanci | 0,02% | 0,0% | 3 |
| Jugosloveni | 0,01% | 0,0% | 2 |
| Mađari | 0,01% | 0,0% | 2 |
| Slovenci | 0,01% | 0,0% | 2 |
| Hrvati | 0,01% | 0,0% | 2 |
| Bugari | 0,01% | 0,0% | 1 |
| Rumuni | 0,01% | 0,0% | 1 |
| Slovaci | 0,01% | 0,0% | 1 |
| Ukrajinci | 0,01% | 0,0% | 1 |
Veroispovest, popisi 2022. i 2011.
| Grupa | Traka | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|---|
| Pravoslavna | 95,7% | 97,7% | 15.141 | |
| Nisu se izjasnili | 0,2% | 1,1% | 24 | |
| Nepoznato | 3,9% | 0,5% | 625 |
Grupe ispod 1% (6)
| Grupa | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|
| Islamska | 0,08% | 0,1% | 12 |
| Ostale hrišćanske | 0,04% | 0,4% | 6 |
| Katolička | 0,03% | 0,1% | 5 |
| Protestantska | 0,03% | 0,0% | 5 |
| Nisu vernici | 0,03% | 0,1% | 4 |
| Ostale | 0,01% | 0,0% | 1 |
Udeo u svim popisanim. Izjašnjavanje nije obavezno, a „Nepoznato” je kategorija RZS-a. Udeo „Nepoznato” je u Srbiji 2022. veći nego 2011, pa razlika između kolona ne mora da bude stvarna promena. Nacionalnost i vera se ne ocenjuju i ne ulaze u poređenja. RZS, Popis 2022.
Cena života
- Korpa, usklađena
- 104.412 RSD, 2026-05, pomereno do 2026-09, procena iz najbližih gradova
- Prosečna plata
- 94.265 RSD
- Stanovanje mesečno
- 18.219 procena, stan od 50 m²
- Sve kroz platu
- 1,30 korpa i stanovanje
Procena Državna računica, a ne tržišno merenje; koristi se oprezno i poredi sa našim cenama iz prodavnica. Stanovanje: za ovo mesto nema kirija ni kupoprodaja, pa je ovo procena iz cene novih stanova, svedena na istu skalu. Uporedi cene u prodavnicama.
Stanovanje i obrazovanje
- Stanova
- 13.399
- Prazni i napušteni
- 24,9%
- Pod zakupom
- 6,0%
- Zgrade starije od 1971.
- 55%
- Viša ili visoka škola
- 15,4%
- Bez srednje škole
- 31,3%
Popis 2022. RZS.
Posao i plate
- Neto plata, 12 meseci
- 94.265 do 08/2026
- Zaposlenih na 1.000
- 322
- Aktivnih firmi
- 130 09/2025
- Nezaposlenih na birou
- 1.394 09/2025
- Budžet po stanovniku
- 70.419 RSD, 2024.
- Ulaganja po stanovniku
- 8.411 RSD, 11,8% rashoda
Plata zaposlenih koji ovde žive, bez obzira na to gde rade. Tačka je ovo mesto, crta je Srbija.
Zdravstvo
- Lekara
- 29
- Stanovnika po lekaru
- 523
- Zubara
- 5
- Farmaceuta
- 1
Podaci za 2024, samo zdravstvena služba. Broji se gde ljudi rade, pa bolnički centri izgledaju bolje od mesta čiji se stanovnici tamo leče.
Škole i vrtići
- Skor na maloj maturi
- 464 2025/26, prosek mesta 481
- Osnovnih škola
- 3
- Dece u vrtiću
- 536 2025/2026
- Obuhvat vrtićem
- 53% naša procena
Skor je prosek tri standardizovana testa, ponderisan brojem učenika. Više govori o generaciji i porodicama nego o samoj školi. Ministarstvo prosvete.
Od čega se živi
Popis 2022.
Popis 2011.
| Grupa | 2022. | Udeo | 2011. | Udeo |
|---|---|---|---|---|
| Zaposleni | 4.844 | 30,6% | 4.637 | 24,1% |
| Penzioneri | 4.158 | 26,3% | 4.742 | 24,7% |
| Deca do 15 godina | 2.148 | 13,6% | 2.788 | 14,5% |
| Učenici i studenti | 1.157 | 7,3% | 1.630 | 8,5% |
| Nezaposleni | 1.621 | 10,2% | 1.803 | 9,4% |
| Domaćinstvo i ostali | 1.895 | 12,0% | 3.613 | 18,8% |
RZS, popisi 2011. i 2022: svaka osoba je u jednoj grupi. Stopa nezaposlenosti po popisu je 25,1%. Godišnje, PIO fond: 4.008 korisnika penzija u 2026-06, prosečna penzija 44.918 RSD, 82 korisnika na 100 zaposlenih. Ne ulazi u ocenu.
Komunalije i putevi
- Domaćinstva na vodovodu
- 82,4%
- Domaćinstva na kanalizaciji
- 78,4%
- Prečišćene otpadne vode
- 0,0%
- Opštinski putevi sa savremenim kolovozom
- 17,3%
- Divlje deponije, prijavljene
- 2
Godišnjak Opštine i regioni, podaci za 2024. Priključci prema domaćinstvima iz popisa 2022, pa vikend kuće mogu da podignu udeo. Ne ulazi u ocenu.
Na šta opština planira da troši
Plan za 2021, ukupno 727 miliona RSD. Godine se razlikuju među mestima, pa ovo nije rang.
- Opšte javne usluge
- 28,1%
- Obrazovanje
- 20,4%
- Stanovi i zajednica
- 16,7%
- Ekonomski poslovi
- 12,6%
- Socijalna zaštita
- 10,1%
- Rekreacija, sport i kultura
- 7,7%
- Zaštita životne sredine
- 1,9%
- Zdravstvo
- 1,3%
- Javni red i bezbednost
- 0,9%
Budžet opštine, data.gov.rs. Plan nije izvršenje. Ne ulazi u ocenu.
Mobilna mreža i internet
- Mobilna mreža, preuzimanje
- 149 Mb/s
- Broj mobilnih testova
- 172
- Fiksni, preuzimanje
- 106 Mb/s zavisi od paketa
Ocena ide iz mobilne mreže, jer ljudi internet uglavnom koriste na telefonu preko 4G i 5G. Fiksna brzina više pokazuje koji paket korisnici biraju nego šta je dostupno, pa nije u oceni. Prosek Speedtest merenja za 3. kvartal 2026, koja sami pokreću korisnici. Kod malog broja testova rezultat je nesiguran. Speedtest by Ookla Global Fixed and Mobile Network Performance Maps, CC BY-NC-SA 4.0.
Vazduh
- PM2.5 zimi, procena
- 22,9
- Leti, model
- 6,8
- Emisije SO₂ iz fabrika
- 4 t 2024, pogona: 1
Procena Ovde nema SEPA stanice za PM2.5. Prikazan je atmosferski model za 2025, a zimska vrednost je pomnožena sa 1,30, koliko model u proseku potcenjuje merenja. Stvarna vrednost može biti znatno drugačija. Emisije: NRIZ registar.
Bezbednost na putu
- Sa povređenima 2025.
- 14
- Sa poginulima 2025.
- 1
- Teških godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana
- 10,4 14.444 ljudi tokom dana
- Sve nezgode 2026.
- 24 tekuća godina
- Na glavnim putevima van naselja*
- 1 od 15 teških, 2025.
Ocena ne računa nezgode na autoputevima i brzim putevima (0% teških nezgoda ovde), a deli se sa dnevnim stanovništvom: stanovnici plus ljudi koji tu rade, minus oni koji rade negde drugde. Drugi tranzitni putevi su i dalje uračunati; zvezdica je naš proračun koji ne menja ocenu. MUP, otvoreni podaci.
Osude za krivična dela
- Osuđenih odraslih 2024.
- 80
- Za imovinu
- 13
- Za život i telo
- 9
- U saobraćaju
- 5
Osude po mestu izvršenja, ne prijavljena dela i ne ocena bezbednosti, zato nisu u indeksu.
Povezanost
- Do sedišta regiona*
- 37 min 87. od 161
- Do najbližeg velikog centra*
- 83 min 102. od 161
- Do Beograda*
- 200 min 139. od 161
- Do najbližeg fakulteta*
- 21 min 67. od 161
- Do najbliže srednje škole*
- 0 min 1. od 161
Minuti vožnje kolima bez gužve, od centra mesta. Ne meri autobus i ne ulazi u ocenu. Veliki centri su Beograd, Novi Sad, Niš i Kragujevac. Nula znači da je cilj u samom mestu. Red 1 je najbliže.