Sva mesta · Grad Beograd
Čukarica
Čukarica: iznad proseka svih mesta po poslu i plati (78) i pristupu (100). Stanovništvo od popisa 2022: −1,4%, prosek regiona +0,1%.
173.328 stanovnika139.062 RSD neto plata
Ocena 1–100, veće je bolje. To je geometrijski prosek 7 tema, bez Bezbednosti na putu. Verovatno između 8. i 14. mesta.
Kako računamoProfil mesta
Ocene 1–100, veće je bolje. Crtica je prosek sličnih mesta.
Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: promena stanovništva od popisa 2022. i neto doseljeni na 1.000 stanovnika.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: neto plata, zaposleni na 1.000 radno sposobnih i firme na 1.000 stanovnika.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: koliko plata pokriva korpu i stanovanje.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: zdravstveni radnici na 10.000 stanovnika i životni vek.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: mala matura, obuhvat vrtićem i vreme do fakulteta i srednje škole.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: vreme do velikog centra i brzina mobilne mreže.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: gori od dva zagađivača, PM2.5 zimi i SO₂.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: teške nezgode; tema je van ukupne ocene.
Kako računamoTrendovi
Stanovništvo se poredi po popisima i procenama posle 2022, jer se godišnje procene ne nastavljaju preko popisa. Metodologija popisa se menjala.
Stanovnika173.328 2025.→ 1,4% od 2022.Detalji
Broj stanovnika po proceni RZS. Godine pre popisa 2022. su stare procene.
- Najviše, 2011.
- 181.231
- Najmanje, 1948.
- 29.028
- Broj stanovnika
- 173.328
- Prosek mesta
- 40.683
- Položaj, 1. je najviše
- 8. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 173.328 2024. 174.217 2023. 175.198 2022. 175.793 2011. 181.231 2002. 168.508 1991. 154.632 1981. 132.123 1971. 102.254 1961. 50.581 1953. 33.443 1948. 29.028 Neto plata139.062 RSD, 12 meseci do 08/2026▲ 28,5% 2020–2025. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna neto plata po godinama, RZS.
- Najviše, 2025.
- 130.321 RSD
- Najmanje, 2018.
- 59.263 RSD
- Neto plata, 12 meseci
- 139.062 RSD
- Prosek mesta
- 101.239 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 7. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2025. 130.321 93.603 2024. 117.536 83.346 2023. 103.525 72.735 2022. 90.819 63.533 2021. 78.943 56.572 2020. 71.401 52.069 2019. 65.713 47.718 2018. 59.263 43.470 Zaposlenih72.929 2026.▲ 3,8% od 2021.Detalji
Broj zaposlenih po godinama, RZS. Na grafikonu je ukupan broj, a poređenje je na 1.000 stanovnika.
- Najviše, 2025.
- 73.028
- Najmanje, 2016.
- 62.941
- Prosek mesta
- 322
- Položaj, 1. je najbolje
- 10. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2026. 72.929 2025. 73.028 2024. 73.008 2023. 72.921 2022. 71.315 2021. 70.269 2020. 68.876 2019. 67.418 2018. 66.120 2017. 64.276 2016. 62.941 Korisnici penzija41.016 2026.→ 1,0% od 2021.Detalji
Korisnici svih vrsta penzija, PIO fond, decembar svake godine, a za tekuću godinu poslednji objavljen mesec.
- Najviše, 2018.
- 41.378
- Najmanje, 2023.
- 40.464
- Prosek mesta
- 248
- Položaj, 1. je najviše
- 97. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2026. 41.016 2025. 40.798 2024. 40.700 2023. 40.464 2022. 40.473 2021. 40.602 2020. 41.243 2019. 41.376 2018. 41.378 Odseljeni3.903 2025.▼ 18,8% od 2022.Detalji
Broj ljudi koji su se odselili iz mesta tokom godine, RZS.
- Najviše, 2022.
- 4.806
- Najmanje, 2025.
- 3.903
- Prosek mesta
- -1,5
- Položaj, 1. je najbolje
- 109. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 3.903 2024. 4.121 2023. 4.535 2022. 4.806 Doseljeni3.475 2025.▼ 17,9% od 2022.Detalji
Broj ljudi koji su se doselili u mesto tokom godine, RZS.
- Najviše, 2022.
- 4.231
- Najmanje, 2025.
- 3.475
- Prosek mesta
- -1,5
- Položaj, 1. je najbolje
- 109. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 3.475 2024. 3.654 2023. 4.045 2022. 4.231
Još trendova (10)
Novi stanovi, po m²233.784 RSD 2023.▲ 13,3% od 2019. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna cena novog stana po kvadratnom metru, RZS. U malom mestu je godišnje malo prodaja, pa broj jače skače.
- Najviše, 2023.
- 233.784 RSD
- Najmanje, 2019.
- 155.735 RSD
- Cena novih stanova po m²
- 233.784 RSD
- Prosek mesta
- 135.783 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 80. od 87
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2023. 233.784 143.298 2022. 215.936 126.155 2021. 201.908 114.840 2020. 191.411 108.603 2019. 155.735 107.098 Noćenja turista89.639 2025.▲ 123,2% od 2019.Detalji
Ukupan broj noćenja turista godišnje, RZS. Na grafikonu je ukupan broj, a poređenje je po stanovniku.
- Najviše, 2025.
- 89.639
- Najmanje, 2021.
- 20.010
- Prosek mesta
- 2,7
- Položaj, 1. je najbolje
- 90. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 89.639 2024. 85.046 2023. 81.826 2022. 79.880 2021. 20.010 2019. 40.158 2018. 45.937 2017. 38.204 2016. 29.563 2015. 22.130 2014. 29.951 2013. 36.507 2012. 29.224 2011. 33.457 2010. 29.345 Mala matura520 2026.→ 1,3% od 2023.Detalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečan skor učenika na maloj maturi.
- Najviše, 2023.
- 527
- Najmanje, 2026.
- 520
- Prosek mesta
- 481
- Položaj, 1. je najbolje
- 19. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2026. 520 481 2025. 522 479 2024. 521 483 2023. 527 483 Saobraćajne nezgode1.265 2025.▼ 8,7% od 2020.Detalji
Ukupan broj saobraćajnih nezgoda godišnje, MUP.
- Najviše, 2018.
- 1.662
- Najmanje, 2024.
- 1.188
- Prosek mesta
- 206
- Položaj, 1. je najbolje
- 155. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 1.265 2024. 1.188 2023. 1.258 2022. 1.394 2021. 1.412 2020. 1.386 2019. 1.571 2018. 1.662 2017. 1.585 2016. 1.522 Noćno svetlo, sa satelita118. od 161 po stanovniku 2025.▲ 12,9% od 2020.Detalji
Ukupna jačina veštačkog svetla koju satelit NASA izmeri noću iznad teritorije mesta. Sam broj nema svakodnevno značenje: služi za poređenje istog mesta kroz vreme i mesta međusobno. Industrija i prelazak na LED rasvetu menjaju ga i kad se broj ljudi ne menja.
- Najviše, 2025.
- 14.087
- Najmanje, 2015.
- 11.677
- Prosek mesta
- 119,2
- Položaj, 1. je najviše
- 118. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 14.087 2024. 14.073 2023. 13.311 2022. 13.784 2021. 13.502 2020. 12.482 2019. 12.577 2018. 12.277 2017. 12.040 2016. 11.774 2015. 11.677 2014. 12.057 2013. 12.172 2012. 11.854 Prosečna penzija73.976 RSD 2026.▲ 36,5% od 2021. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna penzija svih vrsta, PIO fond, decembar svake godine, a za tekuću godinu poslednji objavljen mesec.
- Najviše, 2025.
- 74.142 RSD
- Najmanje, 2019.
- 34.727 RSD
- Prosečna penzija
- 73.976 RSD
- Prosek mesta
- 50.307 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 6. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2026. 73.976 50.307 2025. 74.142 50.246 2024. 66.228 44.693 2023. 52.168 35.047 2022. 44.179 29.593 2021. 38.558 25.699 2020. 36.465 24.231 2019. 34.727 22.945 2018. 34.730 22.892 Divlje deponije, prijavljene9 2024.▲ 28,6% od 2019.Detalji
Lokacije koje su opštine i komunalna preduzeća prijavile registru SEPA. Rast može da znači i savesnije prijavljivanje.
- Najviše, 2022.
- 22
- Najmanje, 2021.
- 1
- Prosek mesta
- 18
- Položaj, 1. je najviše
- 85. od 155
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2024. 9 2022. 22 2021. 1 2020. 9 2019. 7 2018. 3 Životni vek77,5 god. 2025.▲ 2,0% od 2023.Detalji
- Muškarci
- Žene
Tabela po godinama
Godina Muškarci Žene 2025. 75,2 79,8 2024. 74,6 79,5 2023. 73,3 78,7 Brakovi761 2025.▲ 18,5% od 2020.Detalji
Broj sklopljenih brakova godišnje, RZS.
- Najviše, 2010.
- 1.077
- Najmanje, 2020.
- 642
- Prosek mesta
- 4,4
- Položaj, 1. je najviše
- 66. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 761 2024. 796 2023. 784 2022. 905 2021. 806 2020. 642 2019. 964 2018. 897 2017. 909 2016. 892 2015. 915 2014. 971 2013. 990 2012. 933 2011. 1.013 2010. 1.077 Stanovi po dozvolama1.140 2025.▲ 506,4% od 2020.Detalji
Broj stanova za koje je izdata građevinska dozvola, RZS.
- Najviše, 2023.
- 1.176
- Najmanje, 2014.
- 59
- Prosek mesta
- 4,8
- Položaj, 1. je najbolje
- 51. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 1.140 2024. 161 2023. 1.176 2022. 185 2021. 420 2020. 188 2019. 265 2018. 120 2017. 299 2016. 220 2015. 387 2014. 59 2013. 150 2012. 166 2011. 247 2010. 428 2009. 184 2008. 193 2007. 295
„Realno" znači posle inflacije po indeksu cena za Srbiju. Strelica je smer; zelena je poboljšanje, crvena pogoršanje, siva bez ocene. Praćenje ocena počinje u oktobru 2026.
Naši nalazi
* Naše računanje. Tražene cene su medijana oglasa, bez ponovljenih, gde ih ima bar 10. Tražene kirije i cene ulaze u Priuštivost. Ostalo su podaci navedenih izvora van državne statistike.
Poređenje
Medijana: pola mesta je iznad te vrednosti, a pola ispod, pa je ne pomeraju krajnje vrednosti. Prosek regiona računa svako mesto jednako. Mesto 1 je najbolje. Kliknite na pokazatelj za sva mesta.
| Pokazatelj | Ovde | Prosek regiona | Medijana | U regionu | U Srbiji |
|---|---|---|---|---|---|
| Neto plata, 12 meseci | 139.062 RSD | 137.812 | 96.554 | 7. od 17 | 7. od 161 |
| Zaposleni na 1.000 radno sposobnih | 656 | 664 | 521 | 7. od 17 | 8. od 161 |
| Nezaposleni na 1.000 stanovnika | 15,9 | 21,5 | 55,9 | 2. od 17 | 5. od 161 |
| Promena od 2022. | -1,4 % | 0,1 | -2,6 | 15. od 17 | 33. od 161 |
| Deca do 14 godina | 14,9 % | 15,0 | 13,5 | 11. od 17 | 35. od 161 |
| Sa višom ili visokom školom | 36,2 % | 32,4 | 13,9 | 7. od 17 | 7. od 161 |
| Skor na maloj maturi | 520 | 515 | 480 | 8. od 17 | 19. od 161 |
| Lekari na 10.000 stanovnika | 10,8 | 73,4 | 17,1 | 13. od 17 | 142. od 161 |
| Cena stana po m² | 2.631 € | 2.986 | 1.291 | 3. od 10 | 30. od 37 |
| Mobilna mreža Procena | 265 Mb/s | 259 | 156 | 9. od 17 | 21. od 161 |
| PM2.5 zimi, izmereno ili procena Procena | 31,5 µg/m³ | 40,4 | 33,4 | 1. od 17 | 69. od 161 |
| Teške nezgode godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana | 19,4 | 19,2 | 17,6 | 10. od 17 | 97. od 161 |
Slična mesta: Rakovica, Zemun, Voždovac, Palilula (Beograd), Zvezdara. Upoređuje se sa njihovim prosekom, prvo najveća razlika.
Prednosti u odnosu na slična mesta
| Pokazatelj | Ovde | Slična mesta |
|---|---|---|
| PM2.5 zimi, izmereno ili procena | 31,5 µg/m³ | 46,6 µg/m³ |
| Prazni i napušteni stanovi | 10,1 % | 13,6 % |
| Zaposleni na 1.000 radno sposobnih | 656 | 648 |
| Nezaposleni na 1.000 stanovnika | 15,9 | 19,1 |
| Sa višom ili visokom školom | 36,2 % | 35,8 % |
Zaostatak za sličnim mestima
| Pokazatelj | Ovde | Slična mesta |
|---|---|---|
| Neto doseljeni na 1.000 godišnje | -2,7 | 2,4 |
| Mobilna mreža | 265 Mb/s | 302 Mb/s |
| Teške nezgode godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana | 19,4 | 16,3 |
| Obuhvat vrtićem | 60 % | 65 % |
| Stanovi po dozvolama na 1.000 godišnje | 3,6 | 6,9 |
| Firme na 1.000 stanovnika | 25,8 | 28,9 |
| Do sedišta regiona | 16 min | 12 min |
| Do najbližeg velikog centra | 16 min | 12 min |
Šta kažu nezavisni izvori
Procena OpenStreetMap, 2026-11-01. Podatke unose volonteri: ovo pokazuje šta je ucrtano na mapi, a slabije mapirano mesto izgleda kao mesto sa manje usluga. Ne ulazi u ocenu.
- Apoteke na 10.000 stanovnika: 2,7 (prosek mesta 2,8)
- Supermarketi na 10.000 stanovnika: 1,5 (prosek mesta 1,9)
- Pošte na 10.000 stanovnika: 0,9 (prosek mesta 3,5)
- Banke na 10.000 stanovnika: 1,2 (prosek mesta 1,8)
- Lekari i klinike na 10.000 stanovnika: 0,6 (prosek mesta 1,7)
- Restorani i kafići na 10.000 stanovnika: 7,1 (prosek mesta 8,9)
- Benzinske pumpe na 10.000 stanovnika: 0,7 (prosek mesta 3,2)
Slična mesta
Uporedi ova mesta u alatu. Sličnost je računata iz 28 pokazatelja; način je na stranici Kako računamo.
Izvori i metodologija
Izvor i period stoje uz svaki pokazatelj. Celu računicu vidite na stranici Kako računamo, a proveru ocene na stranici Provera ocene. Svežinu izvora prati Stanje podataka, a sve brojke su u preuzimanju.
Provera brojki
Zvanične procene poredimo sa onim što je stvarno izbrojano. Ako se slažu, odnos je oko 100. Izbori 2026. nisu konačni. Ovo ne ulazi u glavnu ocenu.
| Pitanje | Zvanično | Izmereno | Odnos |
|---|---|---|---|
| Koliko punoletnih je stvarno tu?Glasači su donja mera prisutnih; iznad 100 znači da je glasalo više ljudi nego što procena kaže da živi tu. | 142.365 punoletnih po RZS proceni | 114.569 glasalo 2026. | 81 na 100 |
| Da li je birački spisak veći od procene?Spisak uključuje i one koji su otišli, a nisu se odjavili. | 142.365 punoletnih po RZS proceni | 159.988 na biračkom spisku | 112 na 100 |
| Ima li dece koliko piše?Škola zna ko je stvarno došao. | 1.764 očekivanih osmaka po RZS proceni | 1.727 stvarno na maloj maturi | 98 na 100 |
| Koliko stanova je stvarno nastanjeno?Popis 2022. Ostatak su prazni, napušteni i vikend stanovi. | 82.171 stanova | 72.268 nastanjeno | 88% |
| Šta plata stvarno kupuje?RGZ, stvarne kupoprodaje 2025, kurs 117,2. | 139.062 RSD prosečna plata | 2.631 € medijana ugovorenog m² | 0,45 m² za platu |
| Koliko se traži, a koliko se plaća?Naše računanje. RGZ 2.631 € iz 2025. pomeren je za 1,4 god. uz rast od 10,4% godišnje. Stanovi u dva izvora nisu isti, pa ovo nije popust pri kupovini. | 3.016 € ugovorena cena, svedena na 2026-11 | 2.889 € tražena u oglasima | 0,96 puta |
| Koliko mesto svetli noću?Satelit NASA. Industrija i LED rasveta podižu broj. | 173.328 stanovnika | 81,3 zračenja na 1.000 stanovnika | 118. od 161 |
Promena biračkog spiska, 2023. do 2026.
Spisak se menja zbog novih punoletnih i umrlih. Ostatak je ono što to dvoje ne objašnjava.
- Spisak 2023.
- 163.975
- Novi punoletni
- +4.861
- Umrli
- −6.092
- Ostatak
- −2.756
- Spisak 2026.
- 159.988
Život i ljudi
Životni vek i uzroci smrti
- Životni vek, muškarci
- 75,2 god.
- Životni vek, žene
- 79,8 god.
- Bolesti srca i krvotoka na 10.000
- 55,9
- Tumori na 10.000
- 31,4
- Bolesti disanja na 10.000
- 7,1
- Povrede i trovanja na 10.000
- 2,3
Seljenje, porodica i gradnja
- Neto doseljeni na 1.000 godišnje
- -2,7
- Brakovi na 1.000 godišnje
- 4,5
- Razvodi na 100 brakova
- 31,6
- Stanovi po dozvolama na 1.000
- 3,6
- Srednjoškolci na 1.000 stanovnika
- 14,7
RZS. Uzroci smrti su sirove stope, pa starije mesto ima veće brojeve. Seljenje, smrti i brakovi su prosek tri godine, a dozvole pet.
Obrazovanje
Osnovna škola, osmi razred
- Prosečna ocena
- 4,23
- Matematika, skor
- 524
- Maternji jezik, skor
- 519
- Ocena prema testu*
- 0,09
Srednje škole
- Srednjih škola
- 7
- Gimnazija
- 4
- Srednjoškolaca na 1.000
- 14,7
- Učenika po nastavniku
- 6,8
* Naše računanje: koliko je školska ocena viša ili niža od ocene koju rezultat na maloj maturi predviđa u celoj Srbiji. Rezultati mature i upisni bodovi po srednjoj školi nisu objavljeni kao otvoreni podaci. Univerziteti su na stranici Univerziteti i fakulteti.
Stanovništvo
- Stanovnika 2025.
- 173.328
- Promena od 2022.
- -1,4%
- Dece do 14
- 14,9%
- Starijih od 65
- 21,3%
Na popisu 2011. bilo je 181.231, a 2022. 175.793 stanovnika. Procene RZS-a se posle svakog popisa ponovo baziraju, pa je linija prekinuta tamo gde bi skok bio samo promena osnova.
Svi popisi, 1948–2022.
Popisi su rađeni po različitim metodologijama, a teritorija je svedena na stanje iz 2022.
Procene po godinama
Rođeni i umrli, 1961–2025.
- Rođeni 2025.
- 1.716
- Umrli 2025.
- 2.132
- Prirodni priraštaj
- -416 rođeni minus umrli
Tabela po godinama
| Godina | Rođeni | Umrli | Priraštaj |
|---|---|---|---|
| 2025. | 1.716 | 2.132 | -416 |
| 2024. | 1.663 | 2.130 | -467 |
| 2023. | 1.713 | 2.250 | -537 |
| 2022. | 1.640 | 2.483 | -843 |
| 2021. | 1.715 | 3.114 | -1.399 |
| 2020. | 1.735 | 2.607 | -872 |
| 2019. | 1.849 | 2.127 | -278 |
| 2018. | 1.837 | 2.204 | -367 |
| 2017. | 1.855 | 2.108 | -253 |
| 2016. | 1.765 | 2.114 | -349 |
| 2015. | 1.797 | 2.086 | -289 |
| 2014. | 1.891 | 2.060 | -169 |
| 2013. | 1.869 | 1.976 | -107 |
| 2012. | 1.937 | 2.034 | -97 |
| 2011. | 1.970 | 2.037 | -67 |
| 2010. | 1.952 | 2.019 | -67 |
| 2009. | 2.009 | 1.982 | 27 |
| 2008. | 1.909 | 1.909 | 0 |
| 2007. | 1.861 | 2.032 | -171 |
| 2006. | 1.788 | 1.934 | -146 |
| 2005. | 1.813 | 1.903 | -90 |
| 2004. | 1.764 | 1.826 | -62 |
| 2003. | 1.692 | 1.819 | -127 |
| 2002. | 1.820 | 1.713 | 107 |
| 2001. | 1.760 | 1.630 | 130 |
| 2000. | 1.570 | 1.656 | -86 |
| 1999. | 1.449 | 1.673 | -224 |
| 1998. | 1.550 | 1.625 | -75 |
| 1997. | 1.622 | 1.485 | 137 |
| 1996. | 1.648 | 1.440 | 208 |
| 1995. | 1.698 | 1.516 | 182 |
| 1994. | 1.678 | 1.360 | 318 |
| 1993. | 1.669 | 1.376 | 293 |
| 1992. | 1.668 | 1.329 | 339 |
| 1991. | 1.673 | 1.189 | 484 |
| 1990. | 1.710 | 1.160 | 550 |
| 1989. | 1.562 | 1.020 | 542 |
| 1988. | 1.765 | 1.036 | 729 |
| 1987. | 1.783 | 951 | 832 |
| 1986. | 1.769 | 1.019 | 750 |
| 1985. | 1.922 | 968 | 954 |
| 1984. | 2.212 | 939 | 1.273 |
| 1983. | 2.278 | 915 | 1.363 |
| 1982. | 2.154 | 885 | 1.269 |
| 1981. | 2.269 | 864 | 1.405 |
| 1980. | 2.331 | 848 | 1.483 |
| 1979. | 2.227 | 710 | 1.517 |
| 1978. | 2.343 | 785 | 1.558 |
| 1977. | 2.275 | 713 | 1.562 |
| 1976. | 2.302 | 674 | 1.628 |
| 1975. | 2.242 | 712 | 1.530 |
| 1974. | 2.244 | 663 | 1.581 |
| 1973. | 2.506 | 767 | 1.739 |
| 1972. | 2.519 | 740 | 1.779 |
| 1971. | 2.578 | 692 | 1.886 |
| 1970. | 2.488 | 692 | 1.796 |
| 1969. | 2.291 | 657 | 1.634 |
| 1968. | 2.029 | 541 | 1.488 |
| 1967. | 1.791 | 534 | 1.257 |
| 1966. | 1.693 | 498 | 1.195 |
| 1965. | 1.585 | 393 | 1.192 |
| 1964. | 1.471 | 400 | 1.071 |
| 1963. | 1.498 | 432 | 1.066 |
| 1962. | 1.465 | 425 | 1.040 |
| 1961. | 1.457 | 370 | 1.087 |
RZS, teritorija svedena na današnje opštine.
Naselja (8), broj stanovnika po popisima
| Naselje | 1948. | 1971. | 1991. | 2011. | 2022. |
|---|---|---|---|---|---|
| Beograd (Čukarica) | 17.941 | 85.560 | 120.910 | 141.551 | 138.187 |
| Sremčica | 2.076 | 2.448 | 16.225 | 21.001 | 19.434 |
| Umka | 2.058 | 5.393 | 5.005 | 5.272 | 4.985 |
| Rušanj | 1.520 | 1.686 | 4.672 | 4.821 | 4.507 |
| Ostružnica | 2.304 | 4.016 | 3.787 | 4.218 | 4.191 |
| Velika Moštanica | 2.453 | 2.417 | 3.084 | 3.490 | 3.594 |
| Pećani | 336 | 477 | 632 | 562 | 563 |
| Rucka | 340 | 257 | 317 | 316 | 332 |
Sastav stanovništva
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 0,4% manja od popisa, a 1,5% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 41,0 muškarci 39,7, žene 42,3
- Muškarci
- 47,4% 85.858
- Žene
- 52,6% 95.328
- Žena na 100 muškaraca
- 111,0
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 4.735 | 4.384 |
| 5–9 | 4.460 | 4.228 |
| 10–14 | 4.396 | 4.216 |
| 15–19 | 4.799 | 4.662 |
| 20–24 | 5.462 | 5.334 |
| 25–29 | 6.769 | 7.190 |
| 30–34 | 7.063 | 7.669 |
| 35–39 | 6.645 | 7.092 |
| 40–44 | 6.098 | 6.489 |
| 45–49 | 5.664 | 6.266 |
| 50–54 | 5.688 | 6.862 |
| 55–59 | 6.576 | 7.865 |
| 60–64 | 5.656 | 7.199 |
| 65–69 | 3.355 | 4.339 |
| 70–74 | 3.624 | 4.700 |
| 75–79 | 2.855 | 3.827 |
| 80–84 | 1.446 | 2.093 |
| 85+ | 567 | 913 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 0,4% manja od popisa, a 1,5% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 41,2 muškarci 39,8, žene 42,5
- Muškarci
- 47,3% 85.594
- Žene
- 52,7% 95.405
- Žena na 100 muškaraca
- 111,5
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 4.803 | 4.473 |
| 5–9 | 4.420 | 4.165 |
| 10–14 | 4.362 | 4.198 |
| 15–19 | 4.727 | 4.552 |
| 20–24 | 5.360 | 5.234 |
| 25–29 | 6.535 | 7.023 |
| 30–34 | 7.010 | 7.619 |
| 35–39 | 6.769 | 7.256 |
| 40–44 | 6.106 | 6.496 |
| 45–49 | 5.652 | 6.187 |
| 50–54 | 5.580 | 6.720 |
| 55–59 | 6.430 | 7.730 |
| 60–64 | 5.799 | 7.440 |
| 65–69 | 3.514 | 4.606 |
| 70–74 | 3.464 | 4.582 |
| 75–79 | 2.903 | 3.871 |
| 80–84 | 1.517 | 2.249 |
| 85+ | 643 | 1.004 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 0,4% manja od popisa, a 1,5% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 41,4 muškarci 40,0, žene 42,7
- Muškarci
- 47,2% 85.316
- Žene
- 52,8% 95.409
- Žena na 100 muškaraca
- 111,8
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 4.776 | 4.555 |
| 5–9 | 4.459 | 4.144 |
| 10–14 | 4.371 | 4.138 |
| 15–19 | 4.614 | 4.465 |
| 20–24 | 5.228 | 5.131 |
| 25–29 | 6.312 | 6.818 |
| 30–34 | 6.987 | 7.581 |
| 35–39 | 6.826 | 7.422 |
| 40–44 | 6.164 | 6.467 |
| 45–49 | 5.658 | 6.191 |
| 50–54 | 5.539 | 6.563 |
| 55–59 | 6.148 | 7.429 |
| 60–64 | 5.915 | 7.575 |
| 65–69 | 3.817 | 5.100 |
| 70–74 | 3.289 | 4.423 |
| 75–79 | 2.889 | 3.893 |
| 80–84 | 1.597 | 2.405 |
| 85+ | 727 | 1.109 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 0,4% manja od popisa, a 1,5% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 41,6 muškarci 40,2, žene 42,9
- Muškarci
- 47,2% 85.114
- Žene
- 52,8% 95.341
- Žena na 100 muškaraca
- 112,0
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 4.745 | 4.603 |
| 5–9 | 4.520 | 4.154 |
| 10–14 | 4.397 | 4.121 |
| 15–19 | 4.474 | 4.333 |
| 20–24 | 5.117 | 5.072 |
| 25–29 | 6.107 | 6.593 |
| 30–34 | 6.938 | 7.568 |
| 35–39 | 6.857 | 7.398 |
| 40–44 | 6.271 | 6.579 |
| 45–49 | 5.682 | 6.221 |
| 50–54 | 5.493 | 6.399 |
| 55–59 | 5.820 | 7.075 |
| 60–64 | 6.028 | 7.665 |
| 65–69 | 4.210 | 5.651 |
| 70–74 | 3.070 | 4.269 |
| 75–79 | 2.877 | 3.898 |
| 80–84 | 1.682 | 2.540 |
| 85+ | 826 | 1.202 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 0,4% manja od popisa, a 1,5% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,0 muškarci 40,5, žene 43,3
- Muškarci
- 47,1% 84.501
- Žene
- 52,9% 94.792
- Žena na 100 muškaraca
- 112,2
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 4.475 | 4.302 |
| 5–9 | 4.500 | 4.135 |
| 10–14 | 4.385 | 4.110 |
| 15–19 | 4.329 | 4.180 |
| 20–24 | 4.997 | 5.043 |
| 25–29 | 5.936 | 6.313 |
| 30–34 | 6.889 | 7.446 |
| 35–39 | 6.861 | 7.394 |
| 40–44 | 6.316 | 6.747 |
| 45–49 | 5.793 | 6.276 |
| 50–54 | 5.439 | 6.251 |
| 55–59 | 5.515 | 6.784 |
| 60–64 | 6.028 | 7.615 |
| 65–69 | 4.651 | 6.289 |
| 70–74 | 2.849 | 4.052 |
| 75–79 | 2.876 | 3.922 |
| 80–84 | 1.765 | 2.641 |
| 85+ | 897 | 1.292 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 0,4% manja od popisa, a 1,5% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,3 muškarci 40,8, žene 43,7
- Muškarci
- 47,1% 83.861
- Žene
- 52,9% 94.148
- Žena na 100 muškaraca
- 112,3
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 4.133 | 3.931 |
| 5–9 | 4.522 | 4.138 |
| 10–14 | 4.315 | 4.070 |
| 15–19 | 4.222 | 4.108 |
| 20–24 | 4.885 | 4.904 |
| 25–29 | 5.816 | 6.133 |
| 30–34 | 6.792 | 7.240 |
| 35–39 | 6.812 | 7.440 |
| 40–44 | 6.406 | 6.874 |
| 45–49 | 5.892 | 6.335 |
| 50–54 | 5.398 | 6.087 |
| 55–59 | 5.314 | 6.619 |
| 60–64 | 5.982 | 7.517 |
| 65–69 | 4.973 | 6.775 |
| 70–74 | 2.797 | 3.950 |
| 75–79 | 2.790 | 3.944 |
| 80–84 | 1.843 | 2.676 |
| 85+ | 969 | 1.407 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 0,4% manja od popisa, a 1,5% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,5 muškarci 41,0, žene 43,9
- Muškarci
- 47,1% 83.634
- Žene
- 52,9% 93.952
- Žena na 100 muškaraca
- 112,3
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 4.056 | 3.856 |
| 5–9 | 4.568 | 4.184 |
| 10–14 | 4.260 | 4.027 |
| 15–19 | 4.222 | 4.094 |
| 20–24 | 4.770 | 4.744 |
| 25–29 | 5.672 | 5.987 |
| 30–34 | 6.655 | 7.095 |
| 35–39 | 6.784 | 7.411 |
| 40–44 | 6.581 | 7.036 |
| 45–49 | 5.880 | 6.322 |
| 50–54 | 5.414 | 6.012 |
| 55–59 | 5.248 | 6.493 |
| 60–64 | 5.867 | 7.395 |
| 65–69 | 5.098 | 6.978 |
| 70–74 | 2.968 | 4.206 |
| 75–79 | 2.672 | 3.853 |
| 80–84 | 1.879 | 2.696 |
| 85+ | 1.040 | 1.563 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 0,4% manja od popisa, a 1,5% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,7 muškarci 41,1, žene 44,1
- Muškarci
- 47,1% 83.515
- Žene
- 52,9% 93.823
- Žena na 100 muškaraca
- 112,3
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 4.092 | 3.837 |
| 5–9 | 4.514 | 4.240 |
| 10–14 | 4.302 | 3.999 |
| 15–19 | 4.263 | 4.062 |
| 20–24 | 4.628 | 4.593 |
| 25–29 | 5.492 | 5.806 |
| 30–34 | 6.518 | 6.968 |
| 35–39 | 6.800 | 7.371 |
| 40–44 | 6.679 | 7.181 |
| 45–49 | 5.941 | 6.345 |
| 50–54 | 5.426 | 6.032 |
| 55–59 | 5.248 | 6.364 |
| 60–64 | 5.628 | 7.104 |
| 65–69 | 5.203 | 7.115 |
| 70–74 | 3.249 | 4.662 |
| 75–79 | 2.567 | 3.689 |
| 80–84 | 1.872 | 2.749 |
| 85+ | 1.093 | 1.706 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 0,4% manja od popisa, a 1,5% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,9 muškarci 41,2, žene 44,3
- Muškarci
- 47,1% 83.425
- Žene
- 52,9% 93.683
- Žena na 100 muškaraca
- 112,3
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 4.206 | 3.887 |
| 5–9 | 4.418 | 4.247 |
| 10–14 | 4.359 | 4.008 |
| 15–19 | 4.295 | 4.057 |
| 20–24 | 4.504 | 4.418 |
| 25–29 | 5.363 | 5.697 |
| 30–34 | 6.306 | 6.737 |
| 35–39 | 6.804 | 7.341 |
| 40–44 | 6.712 | 7.192 |
| 45–49 | 6.085 | 6.507 |
| 50–54 | 5.455 | 6.089 |
| 55–59 | 5.201 | 6.198 |
| 60–64 | 5.341 | 6.771 |
| 65–69 | 5.318 | 7.205 |
| 70–74 | 3.600 | 5.161 |
| 75–79 | 2.370 | 3.546 |
| 80–84 | 1.921 | 2.789 |
| 85+ | 1.167 | 1.833 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 0,4% manja od popisa, a 1,5% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,0 muškarci 41,3, žene 44,5
- Muškarci
- 47,1% 83.080
- Žene
- 52,9% 93.349
- Žena na 100 muškaraca
- 112,4
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 4.394 | 4.077 |
| 5–9 | 4.239 | 4.048 |
| 10–14 | 4.381 | 4.029 |
| 15–19 | 4.310 | 4.054 |
| 20–24 | 4.401 | 4.290 |
| 25–29 | 5.220 | 5.601 |
| 30–34 | 6.089 | 6.474 |
| 35–39 | 6.783 | 7.215 |
| 40–44 | 6.729 | 7.236 |
| 45–49 | 6.168 | 6.665 |
| 50–54 | 5.567 | 6.176 |
| 55–59 | 5.139 | 6.034 |
| 60–64 | 5.092 | 6.496 |
| 65–69 | 5.301 | 7.130 |
| 70–74 | 3.998 | 5.735 |
| 75–79 | 2.141 | 3.342 |
| 80–84 | 1.923 | 2.824 |
| 85+ | 1.205 | 1.923 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 0,4% manja od popisa, a 1,5% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,0 muškarci 41,3, žene 44,6
- Muškarci
- 47,1% 82.378
- Žene
- 52,9% 92.678
- Žena na 100 muškaraca
- 112,5
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 4.488 | 4.233 |
| 5–9 | 4.085 | 3.827 |
| 10–14 | 4.456 | 4.069 |
| 15–19 | 4.255 | 4.017 |
| 20–24 | 4.324 | 4.229 |
| 25–29 | 5.087 | 5.399 |
| 30–34 | 5.912 | 6.314 |
| 35–39 | 6.708 | 7.023 |
| 40–44 | 6.693 | 7.268 |
| 45–49 | 6.274 | 6.775 |
| 50–54 | 5.689 | 6.255 |
| 55–59 | 5.076 | 5.872 |
| 60–64 | 4.884 | 6.296 |
| 65–69 | 5.213 | 7.007 |
| 70–74 | 4.212 | 6.123 |
| 75–79 | 2.094 | 3.246 |
| 80–84 | 1.758 | 2.798 |
| 85+ | 1.170 | 1.927 |
- Prosečna starost
- 43,0 muškarci 41,3, žene 44,5
- Muškarci
- 47,0% 82.635
- Žene
- 53,0% 93.158
- Žena na 100 muškaraca
- 112,7
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 4.304 | 4.201 |
| 5–9 | 4.518 | 4.319 |
| 10–14 | 4.577 | 4.272 |
| 15–19 | 4.312 | 4.054 |
| 20–24 | 4.419 | 4.345 |
| 25–29 | 4.933 | 5.201 |
| 30–34 | 5.522 | 5.891 |
| 35–39 | 6.432 | 6.905 |
| 40–44 | 6.764 | 7.368 |
| 45–49 | 6.345 | 6.851 |
| 50–54 | 5.743 | 6.309 |
| 55–59 | 5.142 | 5.841 |
| 60–64 | 4.919 | 6.123 |
| 65–69 | 5.092 | 6.758 |
| 70–74 | 4.395 | 6.332 |
| 75–79 | 2.253 | 3.586 |
| 80–84 | 1.806 | 2.795 |
| 85+ | 1.159 | 2.007 |
- Prosečna starost
- 43,1 muškarci 41,4, žene 44,6
- Muškarci
- 47,0% 82.375
- Žene
- 53,0% 92.823
- Žena na 100 muškaraca
- 112,7
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 4.349 | 4.207 |
| 5–9 | 4.513 | 4.312 |
| 10–14 | 4.523 | 4.334 |
| 15–19 | 4.350 | 4.022 |
| 20–24 | 4.370 | 4.324 |
| 25–29 | 4.846 | 5.096 |
| 30–34 | 5.402 | 5.751 |
| 35–39 | 6.294 | 6.745 |
| 40–44 | 6.754 | 7.322 |
| 45–49 | 6.472 | 6.979 |
| 50–54 | 5.729 | 6.273 |
| 55–59 | 5.134 | 5.885 |
| 60–64 | 4.904 | 6.031 |
| 65–69 | 4.965 | 6.536 |
| 70–74 | 4.398 | 6.391 |
| 75–79 | 2.490 | 3.866 |
| 80–84 | 1.693 | 2.691 |
| 85+ | 1.189 | 2.058 |
- Prosečna starost
- 43,3 muškarci 41,5, žene 44,8
- Muškarci
- 47,0% 81.921
- Žene
- 53,0% 92.296
- Žena na 100 muškaraca
- 112,7
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 4.308 | 4.127 |
| 5–9 | 4.507 | 4.288 |
| 10–14 | 4.445 | 4.373 |
| 15–19 | 4.389 | 4.034 |
| 20–24 | 4.382 | 4.265 |
| 25–29 | 4.731 | 4.965 |
| 30–34 | 5.265 | 5.618 |
| 35–39 | 6.013 | 6.469 |
| 40–44 | 6.720 | 7.238 |
| 45–49 | 6.516 | 7.010 |
| 50–54 | 5.811 | 6.337 |
| 55–59 | 5.151 | 5.960 |
| 60–64 | 4.851 | 5.886 |
| 65–69 | 4.764 | 6.235 |
| 70–74 | 4.441 | 6.477 |
| 75–79 | 2.806 | 4.276 |
| 80–84 | 1.592 | 2.573 |
| 85+ | 1.229 | 2.165 |
- Prosečna starost
- 43,4 muškarci 41,7, žene 45,0
- Muškarci
- 47,1% 81.565
- Žene
- 52,9% 91.763
- Žena na 100 muškaraca
- 112,5
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 4.297 | 4.047 |
| 5–9 | 4.438 | 4.264 |
| 10–14 | 4.450 | 4.368 |
| 15–19 | 4.427 | 4.072 |
| 20–24 | 4.402 | 4.240 |
| 25–29 | 4.606 | 4.798 |
| 30–34 | 5.136 | 5.531 |
| 35–39 | 5.760 | 6.176 |
| 40–44 | 6.627 | 7.115 |
| 45–49 | 6.562 | 7.058 |
| 50–54 | 5.896 | 6.414 |
| 55–59 | 5.241 | 6.044 |
| 60–64 | 4.797 | 5.728 |
| 65–69 | 4.556 | 6.032 |
| 70–74 | 4.439 | 6.401 |
| 75–79 | 3.151 | 4.789 |
| 80–84 | 1.494 | 2.454 |
| 85+ | 1.286 | 2.232 |
Crtica je Srbija u istoj godini. Procene pre 2022. se ne nastavljaju na one posle popisa, pa se te godine ne porede međusobno. RZS.
Nacionalnost, popisi 2022. i 2011.
| Grupa | Traka | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|---|
| Srbi | 87,5% | 91,7% | 153.900 | |
| Romi | 1,5% | 1,7% | 2.590 | |
| Nisu se izjasnili | 1,7% | 2,1% | 2.910 | |
| Nepoznato | 6,8% | 1,3% | 11.965 |
Grupe ispod 1% (21)
| Grupa | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|
| Jugosloveni | 0,49% | 0,4% | 857 |
| Ostali | 0,38% | 0,3% | 664 |
| Crnogorci | 0,30% | 0,6% | 527 |
| Makedonci | 0,26% | 0,4% | 456 |
| Hrvati | 0,24% | 0,4% | 422 |
| Rusi | 0,13% | 0,1% | 235 |
| Goranci | 0,13% | 0,2% | 229 |
| Muslimani | 0,10% | 0,1% | 178 |
| Bošnjaci | 0,08% | 0,1% | 134 |
| Mađari | 0,07% | 0,1% | 127 |
| Slovenci | 0,06% | 0,1% | 99 |
| Albanci | 0,04% | 0,1% | 76 |
| Bugari | 0,04% | 0,1% | 76 |
| Regionalna pripadnost | 0,04% | 0,1% | 74 |
| Rumuni | 0,04% | 0,0% | 69 |
| Slovaci | 0,04% | 0,0% | 66 |
| Ukrajinci | 0,02% | 0,0% | 39 |
| Nemci | 0,02% | 0,0% | 36 |
| Vlasi | 0,02% | 0,0% | 30 |
| Rusini | 0,01% | 0,0% | 25 |
| Bunjevci | 0,01% | 0,0% | 9 |
Veroispovest, popisi 2022. i 2011.
| Grupa | Traka | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|---|
| Pravoslavna | 85,8% | 90,4% | 150.782 | |
| Nisu vernici | 1,7% | 1,9% | 3.006 | |
| Islamska | 1,5% | 1,8% | 2.670 | |
| Nisu se izjasnili | 2,2% | 2,9% | 3.953 | |
| Nepoznato | 7,5% | 1,6% | 13.190 |
Grupe ispod 1% (7)
| Grupa | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|
| Katolička | 0,47% | 0,7% | 829 |
| Ostale hrišćanske | 0,41% | 0,5% | 722 |
| Agnostici | 0,22% | 0,1% | 382 |
| Protestantska | 0,09% | 0,1% | 155 |
| Istočnjačke | 0,04% | 0,0% | 68 |
| Judaistička | 0,01% | 0,0% | 21 |
| Ostale | 0,01% | 0,0% | 15 |
Udeo u svim popisanim. Izjašnjavanje nije obavezno, a „Nepoznato” je kategorija RZS-a. Udeo „Nepoznato” je u Srbiji 2022. veći nego 2011, pa razlika između kolona ne mora da bude stvarna promena. Nacionalnost i vera se ne ocenjuju i ne ulaze u poređenja. RZS, Popis 2022.
Cena života
- Korpa, usklađena
- 118.396 RSD, 2026-05, pomereno do 2026-09, državna korpa i RZS cene
- Prosečna plata
- 139.062 RSD
- Stanovanje mesečno
- 63.288 tražena kirija*
- Sve kroz platu
- 1,31 korpa i stanovanje
Procena Državna računica, a ne tržišno merenje; koristi se oprezno i poredi sa našim cenama iz prodavnica. Stanovanje: tražena kirija iz oglasa za stan od 50 m², naše računanje. Uporedi cene u prodavnicama.
Stanovanje i obrazovanje
- Stanova
- 82.171
- Prazni i napušteni
- 10,1%
- Pod zakupom
- 10,1%
- Zgrade starije od 1971.
- 31%
- Viša ili visoka škola
- 36,2%
- Bez srednje škole
- 11,1%
Popis 2022. RZS.
Posao i plate
- Neto plata, 12 meseci
- 139.062 do 08/2026
- Zaposlenih na 1.000
- 419
- Aktivnih firmi
- 4.474 09/2025
- Nezaposlenih na birou
- 2.758 09/2025
Plata zaposlenih koji ovde žive, bez obzira na to gde rade. Tačka je ovo mesto, crta je Srbija.
Zdravstvo
- Lekara
- 187
- Stanovnika po lekaru
- 927
- Zubara
- 32
- Farmaceuta
- 4
Podaci za 2024, samo zdravstvena služba. Broji se gde ljudi rade, pa bolnički centri izgledaju bolje od mesta čiji se stanovnici tamo leče.
Škole i vrtići
- Skor na maloj maturi
- 520 2025/26, prosek mesta 481
- Osnovnih škola
- 18
- Dece u vrtiću
- 7.136 2025/2026
- Obuhvat vrtićem
- 60% naša procena
Skor je prosek tri standardizovana testa, ponderisan brojem učenika. Više govori o generaciji i porodicama nego o samoj školi. Ministarstvo prosvete.
Od čega se živi
Popis 2022.
Popis 2011.
| Grupa | 2022. | Udeo | 2011. | Udeo |
|---|---|---|---|---|
| Zaposleni | 75.453 | 42,9% | 65.176 | 36,0% |
| Penzioneri | 40.030 | 22,8% | 42.009 | 23,2% |
| Deca do 15 godina | 26.191 | 14,9% | 26.377 | 14,6% |
| Učenici i studenti | 12.361 | 7,0% | 16.376 | 9,0% |
| Nezaposleni | 7.710 | 4,4% | 15.145 | 8,4% |
| Domaćinstvo i ostali | 14.048 | 8,0% | 16.148 | 8,9% |
RZS, popisi 2011. i 2022: svaka osoba je u jednoj grupi. Stopa nezaposlenosti po popisu je 9,3%. Godišnje, PIO fond: 41.016 korisnika penzija u 2026-06, prosečna penzija 73.976 RSD, 56 korisnika na 100 zaposlenih. Ne ulazi u ocenu.
Komunalije i putevi
- Domaćinstva na vodovodu
- 98,1%
- Domaćinstva na kanalizaciji
- 81,9%
- Prečišćene otpadne vode
- 0,0%
- Opštinski putevi sa savremenim kolovozom
- nema podatka
- Divlje deponije, prijavljene
- 9
Godišnjak Opštine i regioni, podaci za 2024. Priključci prema domaćinstvima iz popisa 2022, pa vikend kuće mogu da podignu udeo. Ne ulazi u ocenu. Godišnjak daje jedan red za: Vračar, Čukarica, Stari grad, Savski venac, Rakovica, Palilula (Beograd), Novi Beograd, Surčin, Zemun, Zvezdara, Voždovac, Barajevo, Grocka, pa je vrednost zajednička.
Mobilna mreža i internet
- Mobilna mreža, preuzimanje
- 265 Mb/s
- Broj mobilnih testova
- 1.048
- Fiksni, preuzimanje
- 236 Mb/s zavisi od paketa
Ocena ide iz mobilne mreže, jer ljudi internet uglavnom koriste na telefonu preko 4G i 5G. Fiksna brzina više pokazuje koji paket korisnici biraju nego šta je dostupno, pa nije u oceni. Prosek Speedtest merenja za 3. kvartal 2026, koja sami pokreću korisnici. Kod malog broja testova rezultat je nesiguran. Speedtest by Ookla Global Fixed and Mobile Network Performance Maps, CC BY-NC-SA 4.0.
Vazduh
Poslednje merenje, stanica Beograd Banovo brdo, Serbia. World Air Quality Index Project, SEPA. AQI,
Poslednjih 30 dana, stanica Beograd Banovo brdo, neverifikovano, do 2026-11-01.21,2 µg/m³ PM2.5
- PM2.5 zimi, iz merenja PM10
- 31,5 2022.
- PM10 zimi, izmereno
- 37,9 2022.
- Dana PM10 preko 50
- 50
- Emisije SO₂ iz fabrika
- 12 t 2024, pogona: 3
Procena Stanica SEPA ovde meri PM10, a ne PM2.5: Banovo brdo. PM2.5 je PM10 pomnožen sa 0,83, odnosom iz mesta koja mere oba zagađivača. Tipična greška je 8,4 bodova ocene. Emisije: NRIZ registar.
Bezbednost na putu
- Sa povređenima 2025.
- 291
- Sa poginulima 2025.
- 10
- Teških godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana
- 19,4 146.686 ljudi tokom dana
- Sve nezgode 2026.
- 1.098 tekuća godina
- Na glavnim putevima van naselja*
- 74 od 301 teških, 2025.
Ocena ne računa nezgode na autoputevima i brzim putevima (5% teških nezgoda ovde), a deli se sa dnevnim stanovništvom: stanovnici plus ljudi koji tu rade, minus oni koji rade negde drugde. Drugi tranzitni putevi su i dalje uračunati; zvezdica je naš proračun koji ne menja ocenu. MUP, otvoreni podaci.
Osude za krivična dela
- Osuđenih odraslih 2024.
- 420
- Za imovinu
- 95
- Za život i telo
- 12
- U saobraćaju
- 67
Osude po mestu izvršenja, ne prijavljena dela i ne ocena bezbednosti, zato nisu u indeksu.
Povezanost
- Do sedišta regiona*
- 16 min 34. od 161
- Do najbližeg velikog centra*
- 16 min 12. od 161
- Do Beograda*
- 16 min 9. od 161
- Do najbližeg fakulteta*
- 16 min 56. od 161
- Do najbliže srednje škole*
- 0 min 1. od 161
Minuti vožnje kolima bez gužve, od centra mesta. Ne meri autobus i ne ulazi u ocenu. Veliki centri su Beograd, Novi Sad, Niš i Kragujevac. Nula znači da je cilj u samom mestu. Red 1 je najbliže.